Hoe denken de Amerikaanse politici over het Atlantisch Pact? Rapport commissie atoom energie gepubliceerd De schat van Matahonga „Amsterdam zou zwaar gebom bardeerd zijn, als ik werkelijk een beul geweest was" De meningsverschillen tussen Robert Taft en John Foster Dulles Het isolationisme is echter dood RADIO Proces Lages De courses te Duindigt Zwitser Guyot won de 3e etappe Nog een Kanaal zwemmer Verklaring van Truman ra (Van een bijzondere medewerker) HET ATLANTISCH PACT is dan eindelijk door de Senaat der Verenigde Staten geratificeerd, waarmee eerst de inwerkingtreding verzekerd is. De Constitutie van de Ameri kaanse Republiek bepaalt, dat verdrager, met buitenlandse mogendheden eerst geldig zijn, wanneer de Senaat met een meerderheid van twee-derden de door de President voorlopig getekende overeenkomsten heeft goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden, de „Tweede Kamer" van het Congres, blijft geheel buiten deze beslissing. De makers van de Constitutie meenden alle bevoegdheid over buitenlandse betrekkingen voor te moeten behouden aan de Senaat, die bedoeld is als de verte genwoordiging vap de afzonderlijke staten der Unie en waarin alle staten, groot of klein, ongeacht hun bevolkingsaantal, door twee leden gerepresenteerd worden. Het debat over het Atlantic Pact heeft opnieuw aangetoond, dat de politieke meningsverschillen in de Unie zelden samenvallen met de partijtegenstellingen. Natuurlijk werden van democratische zijde alle pogingen in het werk gesteld om de tot die partij behorende Senatoren te doen voor stemmen. De President heeft nu eenmaal zekere machtsmid delen ter beschikking tegenover de volksvertegenwoordigers van zijn eigen richting, waarmee deze heren terdege rekening hebben te houden. De partij, die aan de macht is, deelt de meeste baantjes uit in overheids dienst en ..ongehoorzame" senatoren lopen het gevaar, dat de President bij zijn benoemingen met hun wen sen geen rekening zal houden. De oppositie, die van de President geen gunsten te verwachten heeft, behoeft zich van de toorn van de hoogste gezagsdrager minder aan te trekken en kijkt dus geheel naar de wensen van de kiezersmassa achter hen, zo als zij die verstaat. Enkele krachtige persoonlijkheden voelen zich sterk genoeg hun persoonlijke mening door te zetten, waartoe ze hun kie zers zo nodig menen te kunnen over tuigen. De oppositie werd, zoals gewoon lijk in de debatten over de buiten landse politiek, geleid door Senator Robert Taft van Ohio, die in de niet- Amerikaanse pers wel graag voorge steld wordt als een man van bekrom pen opvattingen en grote kortzich tigheid, maar dit daarom nog niet is. Uit zijn betoog in de Senaat blijkt, dat zijn oppositie goeddeels ge ïnspireerd werd door de vrees, dat zijn land meegesleept zon worden in een politieke onderneming, waar van wel het begin, maar niet het einde te zien is. Senator Taft verklaarde geen be zwaar te hebben tegen het Pact als zodanig, maar slechts tegen de con sequenties die hij verwachtte dat eraan verbonden zouden worden. Hij verzette zich. zei hij, met tegenzin tegen de ratificatie. Uit zijn verdere woorden blijkt, dat hij de overtui ging deelt, dat tegen het voorwaarts dringen van de Russische macht een slagboom moet worden opgeworpen. Hij verklaarde ook. dat hij het on vermijdelijk en nodig achtte om de West-Europese mogendheden gewa pend te hulp te komen, als ze door Rusland zouden worden aangevallen. Daarmee heeft de senator dus ge heel gebroken met de vooroorlogse mentaliteit van het isolationisme", dat elke bemoeiing met de Europese conflicten principieel afwees en het standpunt innam, dat de veiligheid der Ver, Staten door de overheer sing van één grote militaire mogend heid op het vasteland van ons we relddeel niet wezenlijk bedreigd werd. Het onde „Isolationisme" is dus dood. Het heeft volkomen afgedaan. De Amerikanen zelf hebben aan zijn bestaansmogelijkheid onder de oor log een eind gemaakt door het ge bruik van lange-afstand-bombarde- PROGRAMMA WOENSDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (NCRV) 7.00 Nieuwsber. 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Gr. pl.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber. 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gr. pl.; 9.00 Onze zieken; 9.30 Jonny Kroon; 10.00 Gr.pl.; 10.30 Jongens dag 1949; 11.30 Gr. pl.; 12.00 Harmo- niemuziek; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws ber.; 13,15 Orgelconcert; 14.00 Sym- phonie orkest; 15.00 viool en piano; 15.20 Strijkorkest; 16.00 Postzegel verzamelaars; 16.15 Kinderkoor; 17.30 kwartet; 17.50 Gr.pl.; 18.00 koren en korpsen; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuwsber.; 19.15 Pianoduo; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gram.muziek; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Proloog; 20.15 Popu laire orgelbespeling; 20.45 Fantasia; 21.10 1100 jaar Zierikzee; 21.30 Con cert; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Gr. pl 23.45 Gr. pl,; 23.5724.00 Sluiting HILVERSUM II, 415 M. (VARA) 7.00 Nieuwsber.; 7.18 Gr. pl 8 00 Nieuwsber.; 8.18 Gram. muziek; 8.50 De voeding; 9 00 Gr. pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35—10.00 Gr. pl.; (VPRO) 10.00 Moeder en kind; 10.05 Borgenwijding; (VARA) 10.20 Onze keuken; 10 35 Voor de vrouw; 11.00 Gr.pl.; 12.00 Accorde- ola; 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland; 12 38 The Ki- lima Hawaiians; 13 00 Nieuwsber 13.15 Kalender; 13.20 Flierefluiters; 13.45 Gr.pl.; 14.00 Eduard Verkade; 14.15 Gr.pl.; 1500 De Regenboog; 15.30 Gramofoonmuziek; 15 50 Waar zwerven wij?16.00 Gr 'pl.- 16 15 Voor dé kleuters; 16.30 Gram muz. 16.55 Voor de jeugd; 17.15 Miner sextet; 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Varia; 18.20 Poli- tiekapel; 19.00 Esperanto; 19.15 Re geringsuitz.; (VPRO) 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Oecumenisch nieuws; (VARA) 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Soc! nieuws; 20.20 Kurhaus! 21.10 legen de; 22.25 Jan Cordiiwener; 22.45 Boekbespreking; 23.15 dansmuziek. mentsvliegtnigen en van de atoom bom, die elk deel der wereld binnen direct bereik van een mogendheid brengen, die over wijd verspreide stennpnnten beschikt. Van de verdedigers van het Pact trokken de Republikeinse senatoren meer de aandacht dan de democra tische. Dit is begrijpelijk, want de Democratische Partij, die de meer derheid heeft, behoefde slechts af te wachten, of bij de interne strijd der republikeinsen zou blijken, dat een voldoend aantgl leden der oppone rende partij zich vóór het Pact zou verklaren, om een besluit met twee derden der stemmen mogelijk te maken. Een aanval hunnerzijds op de republikeinse tegenstanders van het verdrag zou hoogstens tot gevolg kunnen hebben, dat de Republikei nen uit partij-solidariteit zouden gaan samenwerken. Taft werd o.a. krachtig bestreden door John Foster Dulles, die de deskundige der Repu blikeinse partij op het gebied der buitenlandse politiek geacht wordt en die bij een overwinning van De wey in 1948 mogelijk Staatssecretaris geworden zou zijn. Dulles heeft maar tijdelijk zitting in de Senaat. Wan neer een der leden van dit lichaam tussentijds komt te overlijden, wordt voor de rest van zijn zittingstermijn door de „gouverneur" (gekozen nre- sident van de betreffende deelstaat een opvolger aangewezen. Een plaats kwam enige maanden gele den open in New-York en de gou verneur van die Staat, Thomas De wey zelf. benoemde Dulles als plaats vervangend senator. Daarmee gaven Dewey en de leiding der Republi keinse partij blijk, dat zij de oppo sitie tegen het Atlantisch Pact en andere organisaties op internationaal gebied niet in de hand werken wil den. Dulles bestreed de mening van Taft, dat de gevolgen van het Atlan tisch Pact de Verenigde Staten te ver zouden voeren. Beide partijen dachten hier aan de herbewapening van West-Europa, die nodig is om het Pact kracht bij te zetten en die alleen met Amerikaanse financiële steun gebeuren kan. Moeten al de elf ondertekenaars van bet verdrag door Amerika in staat gesteld worden hun krijgs macht weer op peil te brengen, vroeg Taft. Begaan we dan niet de zelfde fout als we in China begaan hebben, waar we aan de troepen der Nanking-regering voor honderden millioenen materiaal leverden, waar nu de legers van Mao-Tse-Toeng mee vechten? Blijkbaar bedoelde Taft wat hij moeilijk openlijk kon zeggen dat hij geen vertrouwen had in de capa citeit van landen als Denemarken of Italië om aan Russische druk effec tieve weerstand te bieden. Denemar ken kan door de Russen bezet wor den. Italië kan door een communis tische staatsgreep van binnenuit ge nomen worden. Taft was echter wel bereid tot. wapenleveranties aan enkele Europese landen, mits de doelstelling van de actie scherp zou zijn. Hier bedeelde hij duidelijk de landen der Westerse Unie, Frankrijk, Engeland en de Benelux. Dulles bestreed dit alles door het accent wat anders te leggen, maar ook hij toonde wel enig bezwaar te hebben tegen een algemene onbe perkte herbewapening. De Ameri kaanse oppositie staat in deze niet alleen. In Engeland vraagt men zich reeds bezorgd af, welk land b.v. het materiaal voor anti-duikboot-actie krijgen zal, Denemarken, dat geo- graphisch gunstig gelegen is om de Russische onderzee-macht tegen te houden of Engeland, dat er in de praktijk iets meer zal kunnen doen. Taft en Dulles verschilden op nog een ander punt van mening. Is het Atlantisch Pact met de daaraan ver bonden herbewapening een verster king of een verzwakking van de positie der organisatie der Verenigde Naties? De eerste zag een tegenstrij digheid, de tweede volstrekt niet. Het is wel typisch, dat volgens krantenverslagen (die natuurlijk on volledig kunnen zijn) de vroegere Staatssecretaris Generaal Marshall, bij een interview op deze vraag géén antwoord gegeven heeft, terwijl hij alle andere vragen over het Atlan tisch Pact, die schriftelijk bij hem ingediend werden en schriftelijk werden beantwoord, zonder reserve behandelt. Hier ligt inderdaad een moeilijk punt. Het Charter der Ver. Naties laat de mogelijkheid open voor het sluiten van regionale ver dragen, maar is dit verdrag nog re gionaal te noemen? Alles tezamen staan de twee rich tingen niet zo heel ver van elkaar. Nog meerdere interessante gedach ten zijn naar voren gebracht, zoals Taft's suggestie, dat de President door een verklaring de z.g. Monroe- leer zou uitbreiden tot West-Europa. Gewoonlijk vertolkt men die in 1823 afgekondigde leer door de leuze „Amerika voor de Amerikanen", maar de tekst wijst in een geheel andere richting. President Monroe verklaarde indertijd, dat de Ver. Staten overal en altijd met hun sym pathie aan de zijde zouden staan van de naties, strijdend voor de begin selen van vrijheid en democratie, waarop de grote Republiek is opge bouwd. Om practische redenen werd in 1823 de directe politieke bemoeie nis der Unie beperkt tot de landen van het Westelijk Halfrond. Theore tisch kan ze echter uitgebreid wor den tot alle landen der wereld. Taft kwam van zijn voorstel terug. Ook dit zou de Verenigde Staten verplichtingen tot in het oneindige opleggen. En van niets heeft men ginder meer afkeer sedert de dagen van President Roosevelt, die al te „groots" in zijn politieke opvattin gen was. Het verzet tegen deze vage wijdlopigheid, dat ook in de oorlogs dagen al onder de Geallieerden leef de, kwam kort geleden tot uiting in Bevin's kritiek op de door Roosevelt indertijd uitgedachte politiek van „unconditional surrender". Tussen Taft en de Europese staatslieden is er een zekere verwantschap in de manier van denken, maar terwille van ons eigen belang verheerlijken we Taft's tegenstanders in de Senaat Na zes dagen is tenslotte het verhoor der getuigen in het proces tegen Willy Lages, de voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei, beëindigd. Gisteren was het de laatste dag die aan het getuigenverhoor werd besteed. Een 20-tal getuigen a decharge, opgeroepen op verzoek van Lages' verdedigers, volgde elkaar op en tenslotte werd de zitting des avonds besloten met het verhoor van de verdachte zelf. Het scheen aanvankelijk een gun stige dag voor Lages te worden. Na de 100 aanklagende getuigen van de vorige dagen, trad nu de ene ge tuige na de andere naar voren, om iets goeds van Lages mede te delen, totdat mevr. mr. L. C. Mazierel he vige opschudding verwekte door te verklaren, dat Lages ondergeschikte, Aus der Fünten, haar tijdens de oor log gezegd had: „Ik vorm de goot, waarin de Joden uit dit land naar de vernietigingskampen glijden". Dus Lages zou dan toch op de hoogte geweest zijn van het lot der joden. De president schreef alle tole rantie, die Lages in vele gevallen had toegepast en welke nu door de getuigen décharge naar voren werd gebracht, aan „persoonlijke willekeur" toe. Lages verdedigde zich hier echter tegen met hand en tand. „U stond hier in Amsterdam be kend als een zeer hardvochtig man", zeide de president. „Dat is juist," beaamde Lages, „ik zou mij thans nog schamen, in dien iemand mij als slecht soldaat zou betitelen. Maar dat betekent niet, dat ik als een beul wilde op treden." „Voor de Amsterdamse bevolking leeft u echter wel als zodanig voort", vervolgde de president. „Wij bevonden ons in een hek senketel," aldus verdachte, „wij moesten in de schaduw strijden te gen het ondergrondse verzet. Wei nigen hebben bevroed, hoe zwaar die strijd ook voor ons was. Wij konden die niet anders voeren". De president antwoordde hem hierop: „In deze zes dagen van de zitting heb ik bij u ieder blijk ge mist van het gevoel: dit is een arm, verdrukt volk, dat met recht voor zijn vrijheid opkomt en ik Lages, sla hier eigenlijk als een beul en als een verdrukker. Hebt u waarlijk ooit pogingen gedaan om u aan deze taak te onttrekken of de verschrik kingen, die u ons volk hebt aange daan, te verminderen?" Lages: „Ja, ik zal u er een noe men: in September 1944 kreeg ik uit Den Haag opdracht ieder ver- zetsnest plat te branden. Als ik dit bevel had opgevolgd, dan zou Am sterdam er thans als een zwaar ge bombardeerde stad hebben uitge zien. Bewijzen kan ik u dit niet meer, omdat alle documenten op bevel van hoger hand bij de capi tulatie vernietigd zijn." Op speciaal verzoek van de ver dediging werd de zitting verdaagd tot Maandag 5 September a.s. des morgens te half tien. Dan zal mr. C. van Rij, de advocaat-fiscaal, zijn requisitoir houden en de verdediger zijn pleidooi. Dit uitstel van meer dan een maand stond president prof. van Hamel toe, opdat de verdedigers de tijd hebben voor voorbereiding van het pleidooi. FRANS VOORSTEL TOT WAPENTELLING AANGENOMEN LAKE SUCCESS, 1 Aug. (Reuter) De V.N.-commissie voor conven tionele wapens heeft vandaag met 8 tegen 3 stemmen een Frans voor stel aangenomen tot een telling in de gehele wereld van niet-atomi- sche wapens en van de strijdkrach ten. Egypte, de Sovjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. Het voor stel behelsde tevens de vorming van een internationaal verificatie orgaan zonder vetorecht. Het plan moet door de Veilig heidsraad worden goegekeurd. Men verwacht hier echter een veto van de Russen. Voor de stemming zei de Russi sche afgevaardigde Tsarapkin, dat Amerika en niet Rusland zich met spoed aan het bewapenen was als basis voor een derde wereldoorlog. Het Amerikaanse leger was drie en een half maal zo groot als voor de oorlog. Egypte stemde tegen omdat, naar de Egyptische afgevaardigde ver klaarde, het plan zinloos was wan neer de atoomwapens niet in de telling werden betrokken. De Hollandse mess-bediende Tony Mulder, die met het Noorse schip ,,S.S. RavnefelP' in de haven van Cleveland aankwam, overkwam daar een ongeluk bij het zwemmen. Een motorboot raakte met zijn schroef de voet van de jongen zodanig, dat bij aankomst in het ziekenhuis amputatie van de voet boven de enkel noodzakelijk bleek. De uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt luiden: Lotus prijs. Afstand: 2100 m. voor paarden van 3, 4 en 5 jaar, die nog geen f 1000.hebben gewonnen. Voor 1949 recordtijd fminstens 1.37. 1. Lina Bonnie (N. Groot), tijd 3.14.7, km.-tijd 1.34.9; 2. Luccie Rohda (J. v. Leeuwen Jr.), tijd 3.18.2, km.-tijd 1.33.5; 3. Lu D (A. J. Siderius), tijd 3.19.8, km.-tijd 1.34,2 Toto: winnend f 12.90, plaats f 3.60, 1.80, 4.gekop peld f 46.70. Lotusprijs, afstand 2100 m., 2e afd. Dead heat. 1. Lex Gregor en Lycur- gus. Lex Gregor (W. H. Geersen), tijd 3.12.2, km.-tijd 1,31.1; Lycurgus (J. M. v. d. Berg), tijd 3.12.2, km.- tijd 1.30.3; 3. Lancier (F. A. Bos veld), tijd 3.14.6. km.-tijd 1.30.9 To to: winnend f 1.80 en 3.30, plaats f 1.60, 2.60, 2.10, gekoppeld f 20.50. Lorettaprijs, afstand 1300 m. dra verij van meet voor 2-jarigen paar den: 1. Oehoe S (B. U. de Jong), tijd 2.08.8, km.-tijd 1.39.1; 2. Orient Express G (W. H. Geersen), tijd 2.10, km,-tijd 1.40; 3. Ooievaar S (T. A. v. d. Veen), tijd 2.11.4, km.- tijd 1.41.1. Toto: winnend f 2.60 (stal); plaats f 2.10. 1.50, 1.70, ge koppeld f 12.70. Productondraverij O., afstand 1300 m. Draverij van meet voor 2-jarige Nederlandsehengsten en merriën: 1. Onderduiker G (W. H. Geersen), tijd 2.04.2, km.-tijd 1.35.5; 2. Omar Spencer (M. Vergay), tijd 2.05.7, km.-tijd 1.36.7; 3. Oranje J (J. v. Leeuwen Jr.), tijd 2.07, km.-tija 1.37.7. Toto: winnend f 1.80, plaats f 1.30, 2.10, 3.80, gekoppeld f 6.70. Kampioenschap Nederlandse paar den. Afstand 2500 m., draverij van meet voor Nederlandse paarden. Uit gesloten zijn ruins van 10 jaar en ouder. 1. Juggler (H. .Doornekamp), tijd 3.34.5, km-tijd 1.25-8; 2. Junosch- ka (W.H. Geersen) tijd 3.34.6, km-tijd 1.25.8; 3. Jopie the Saint (A.T. v.d. Veen) tijd 3.35, km-tijd 1.26; toto win nend: f 3.10, plaats f 1.70, 1.80, 4.40. Luganoprijs afstand 2500 m. Inter nationaal voor paarden die f 1.000 of meer hebben gewonnen. 1. Little Axkit (W. Leeuwenkamp) tijd 3.44, km-tijd 1.30.3: 2. Louise de la Maire B. (Th. Ponsen) tijd 3.44.1, km-tijd 1.30.4; 3. Fellow K. Kramer) 3.44.6 km-tijd 1.27.7; Toto: winnend f 4.10, plaats f 2.3.30, 4. Le Dauphin prijs afstand 1800 m. ren voor paarden van 3 jaar en ouder: 1. Majesto (J. v. Yperen), tijd 2.00.4, 2. Etoile du Nord (G. J. Riem), 3. Missive (L. Rance), toto: winnend f 4.60, gekoppeld f 12. Diana-prijs: afstand: 2400 M. voor 3-jarige merriën, ingeschreven in het stamboek Nederlandse paarden (volbloeds): 1. Qualissa (J. v. Ype ren), tijd 2.42, 2. Constance (L. Ran ce), 3. Marlotta (H. Pije), toto: win nend f 1.10, plaats f 1.10, gekoppeld f 2, totale omzet f 82.334. PROTEST VAN BISSCHOP VAN TRIËST ROME, 1 Aug. (A.F.P.). Mgr. Santin, bisschop van Triëst en Capodistria, heeft bij de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen de „ernstige toestand" wat de gods dienst betreft in Istrië en in de B-zóne van het vrijgebied van Triëst tengevolge van de politiek der Joegoslavische autoriteiten, al dus wordt te Rome vernomen. De bisschop van Triëst zou o.m. geprotesteerd hebben tegen de Joegoslavische beslissing om alle registers van de burgerlijke stand sedert 1900 aan de parochies in de B-zóne te ontnemen. RONDE VAN ZWITSERLAND De derde etappe van de Ronde van Zwitserland werd gewonnen door de Zwitser Guyot in 6 uur 47 min. 20 sec. over 201 KM. Tweede werd Brulé (Frankrijk), derde Ern- zer (Luxemburg), vierde Gottfried Weilemann (Zwitserland), vijfde Barozzi (Italië) en zesde Fondelli (Italië). Allen zelfde tijd als de winnaar. Syen werd 33e in 7 uur 15 sec., Lambrichs 41 in 7 uur 10 min. 14 s. en Janssen 42 in dezelfde tijd. G. Weilenmann is thans leider ge worden in het algemeen klassement met 18 uur 56 min. 46 sec., met zijn landgenoot George Aeschlimann op de tweede plaats in 18 uur 56 min. 55 sec. De Fransman Brulé is derde met een totaal tijd van 19 uur 5 sec. De totaaltijden van de drie Neder landers zijn 19 uur 24 min. 24 sec. voor Syen, 19 uur 38 min. 42 sec. voor Janssen en 19 uur 47 min. '53 sec. voor Lambrichs, HAVANNA, 1 Aug. (AP) De Cubaanse zwemmer Cortinas is hier vandaag per vliegtuig naar Madrid vertrokken, vanwaar hij zal doorreizen naar Kaap Gris Nez. Hij wil proberen in beide richtin gen het Kanaal over te zwemmen. COMPETITIE-INDELING District IV en VI De competitie-indeling voor de le klassers van District IV is als volgt: NOAD, Limburgia, PSV, VVV, Helmondia. MW, Kerkrade, Brabantia, Sitt. Boys en RBC, De le klasse van het andere Zui delijke district (VI) ziet er als volgt uit: BW, Bleijerheide, Willem II. Eindhoven, NAC, Emma, TSC, Maurits, Juliana en Longa. TOEKOMSTIGE POSITIE NED. AMBTENAREN IN INDONESIË BATAVIA. 1 Aug. (Aneta) „De Nederlande regering heeft zich onder voorbehoud van bekrachti ging bij de wet bereid verklaard, een nieuwe garantieverklaring uit te geven voor de Nederlanders onder de thans in dienst zijnde bur gerlijke landsdienaren", aldus ver klaarden de Zaterdagmiddag te Ba tavia teruggekeerde prof. R. A. Hussein Djajadiningrat en mr. J. van Hoogstraten, die in Nederland besprekingen hebben gevoerd over de rechtspositie van het overheids personeel in Indonesië. De positie van het Kon. Ned. Indische leger wordt afzonderlijk in beschouwing genomen, terwijl over de inhoud van de nieuwe garantieverklaring niets kan worden gepubliceerd, al vorens de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon daarvan kennis heeft genomen. De publicatie kan echter in de loop van deze week worden verwacht. In de garantieverklaring wordt op geen enkel punt vooruit gelopen op de regeling der rechtspositie van de in dienst zijnde ambtenaren na de overdracht der souvereiniteit. Deze materie zal worden behandeld op de Rondetafel-c'onferentie. Beide heren verklaarden zich met betrek king tot de in Nederland bereikte resultaten niet ontevreden en hadden de indruk, dat de Nederlandse re gering zo ver was gegaan als haar onder de gegeven omstandigheden maar mogelijk is. WASHINGTON, 1 Aug. (Reuter). Aan het heden gepubli ceerde rapport van de commissie voor de ontwikkeling van atoom-energie in de Verenigde Staten gaat een voorwoord van president Truman vooraf, waarin deze onder meer verklaart dat de uitvoering van het programma voor de ontwikkeling van atoom-energie „met onverminderde kracht en doelmatigheid dient te worden voortgezet". De president voegt hieraan nog toe: „Ik ben van mening dat onze nationale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikkeling van de mogelijkheden, welke de toe passing der .atoomenergie biedt, gezond is. Het is een evenwichtige politiek, die ons in militair opzicht sterker maakt, terwijl er tezelf dertijd vredesdoeleinden mede worden bevorderd". De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft heden mede gedeeld, dat „nieuwe en doelma tiger (atoom)wapens, die in 1948 op het Eniwetok-Atol werden be proefd", worden geproduceerd „op industriële basis". Uranium en plutonium voor de atoombommen en voor ander ge bruik van de atoomenergie wor den geproduceerd „in groter hoe veelheden dan ooit tevoren", aldus de commissie. Het rapport van de commissie is Nog twee slachtoffers van „Roermond" gevonden BARI (Reuter). Gisteren zijn nog twee lichamen uit het wrak van de bij Bari verongelukte „Roermond" gehaald. Drie van de 33 verongelukten worden thans nog vermist. Een van de stoffelijke overschot ten is herkend ais dat van gezag voerder Hans Plesman. Post voor de „Grote Beer" De repatriërende militairen aan boord van het s.s. „Grote Beer" dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, kunnen in een aanloophaven post uitgereikt krij gen. Deze correspondentie moet uiterlijk op 7 Aug.- a.s. gepost worden. LUCHTVAARTDESKUNDIGEN TERUG IN NEDERLAND Gistermiddag omstreeks vier uur zijn op Schiphol gearriveerd de heren dr. ir. H. J. van der Maas, Maluin, algemeen chef vlieger van de K.L.M. en Kam- minga van de Rijksluchtvaart dienst, die hebben deelgenomen aan het onderzoek naar de oor zaak van de ramp van het K.L.M - vliegtuig „Franeker" nagij Bom- bey. Genoemde heren hebben on der anderen een onderzoek in New Delhi, de laatste landings plaats van het vliegtuig voor de ramp, ingesteld. Bij hun aankomst op het vlieg veld konden de deskundigen geen mededelingen doen over hun be vindingen, omdat het officiële rapport, dat door de commissie van India moet worden uitge bracht, nog niet beschikbaar is. De Nederlandse sommissie hoopt evenwel op zeer korte termijn haar verslag te kunnen uitbren gen. Dodelijk spel Bij ht spelen vonden enkele jon getjes uit Vught in de afgelopen week enkele slangetjes. Zij namen ze mee naar huis en daar prutste er een elfjarige jongen aan. Hij stak er een aan waarop een explo sie volgde. In zorgwekkende toe stand moest de jongen naar het ziekenhuis worden gebracht. Vast staat, dat hij zijn rechterhand zal moeten missen. Enkele andere kinderen, die in de kamer waren, kregen scherven in het gezicht. De slangetjes waren afkomstig van explosieven. RECTOR A. A. v. LAARHOVEN OVERLEDEN DEN HAAG (K.N.P.). Te Meer- veldhoven (N.Br.) is overleden rector A. A. van Laarhoven, eme ritus rector van „Eikenburg" te Eindhoven. Rector van Laarhoven is geboren in 1877 en werd pries ter gewijd in 1902. Reeds spoedig volgde zijn benoeming tot profes sor aan het groot-seminarie Haa- ren, waar hij o.a. de Dogmatische Theologie doceerde. In 1924 werd hij benoemd tot rector van „Eiken burg" te Eindhoven, waar hij tot 1947 gebleven is. Zijn vergevor derde leeftijd en zwakke gezond heid dwongen hem tenslotte zijn werk neer te leggen. het zesde half-jaarlijkse aan het congres. Onder de titel „vorderingen in alle fasen van het nationale pro gram voor atoomenergie" noemt de commissie vorderingen op me disch gebied, met inbegrip van aanwijzingen, dat betrekkelijk goedkoop radio-actief kobalt ten slotte wellicht een betere behan deling voor kanker zal blijken te zijn dan radium. De commissie meldt voorts, dat bij extensieve onderzoekingen in het gehele land ertsen waren ge vonden met een zeer laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden, indien het uranium, dat thans met lagere productiekosten uit het buitenland en de V.S. wordt ver kregen, niet meer beschikbaar kan zijn. In het rapport wordt gezegd, dat maatregelen zijn genomen om „de levering van uraniumertsen zowel uit het buitenland als uit bronnen in de V.S." voor de productie van splijtbare stoffen voor wapens en andere doeleinden, „te verbeteren en zekerder te maken". Een lid van de commissie ver klaarde, dat de verwijzing in het rapport naar de gevonden ertsen met laag uraniumgehalte geen verband hield met de jongste spe culatie over de Amerikaans-Brit- se-Canadese betrekkingen. Voorts wordt in het rapport verklaard, dat de werkzaamheden op het gebied van de militaire toepassing van de atoomenergie" in de afgelopen zes maanden ver der zijn versneld". 1 doorzitten bti "I «wielrijden en stuklopen HANNIE GRAF TER AARDE BESTELD Gistermiddag is onder zeer gro te belangstelling o.a. van tal rijke collega's het stoffelijk overschot van mej. C. M. Graf, in leven stewardes aan boord van de verongelukte K.L.M.-machine „Franeker" op „Zorgvliet" te Am sterdam ter aarde besteld. Ds. B. ter Haar Rommeny van Ginne- ken hield in de aula een rede, welke voorafgegaan was en ge volgd werd door orgelmuziek, door de overledene zelf opgegeven in dien haar ooit een ongeluk mocht overkomen. De tekst der liederen luidde: „Die maar de goede God laat zorgen", „Wat ook de toe komst moge bieden" en „Een naam is onze hope". Namens de collega's sprak mej. L. C. held. Aan de groeve dankte een fami lielid voor de belangstelling. Een Amerikaanse zeeman, die een verwonding had opgelopen, waaraan hij dreigde dood te bloeden, is door een helicopter gered. Van het schip af tele grafeerde men naar het Floyd Bennett vliegveld om onmiddel lijk een helicopter te sturen. Door middel van een touw werd de patiënt aan boord van de helicopter gehesen. FEUILLETON 16. Op zachte, gemoedelijke toon zei hij: t,U bent zeker Lida Russel?" „Ja". „Ik ben Jack Benders." Hrj gaf haar de hand. Zijn hand was benig, warm en droog. Zijn snelle handdruk gaf haar 'n vreemd tintelend gevoel. „Ik ben vanmiddag bjj uw groot moeder op bezoek geweest," zei hij. „Ze wilde graag, dat ik terug kwam om kennis met u te maken." Hij lachte zachtjes en vervolgde: „En ik ben blij, dat ik het gedaan heb." Sam Dessain had zich wat terug getrokken tot hij van de donkere schaduwen nauwelijks meer te on derscheiden was, maar toch voelde Lida zijn aanwezigheid buitenge woon levendig. „Laten we naar binnen gaan en met grootmoeder praten", zei ze en stond er zelf verbaasd van dat haar stem opeens zo vreemd en week klonk. Grootmoeder zat in de zitkamer op haar geliefkoosde stoel- in het Dagblad van Winniton te lezen. Ze legde de krant opzij en zei met haar scherpe oude stem: „Zo, bent u te ruggekomen, mijnheer Benders? En u hebt al kennis gemaakt met mjjn achter-kleindochter." Jack Benders bevestigde dit met een glimlachje. Toen hij en Lida gezeten waren zei hij: „Het is heel erg vriendelijk van u. dat u me met mijn boek wilt helpen. Ik moet zeg gen. dat het een veel zwaarder taak blijkt te zijn, dan ik me had voor gesteld." Lida nam hem aandachtig op en trachtte op zijn gelaat, in zijn stem zijn blikken een verklaring te vin den voor de eigenaardige indruk, die hij op haar gemaakt had. Hij droeg een grijs pak met zijn demo bilisatiespeldje in zijn knoopsgat. Zijn gezicht was mager en schran der. Hij had een vrij kleine neus en in het volle licht was de overeen komst met de gebogen snavel van een roofvogel minder opvallend. Hij zat gemakkelijk op zijn stoel, maar toch voelde ze dat hij ietwat zenuw achtig was en zijn nieuwsgierigheid moest in toom houden. Ze voelde, dat ze net -als haar grootmoeder tegenover hem stond. Niet dat ze hem bepaald wantrouw de. Maar wat was het dan? Zijn ogen waren grijs en koud, maar wat deed het er toe? Hij was een oudheidkundige, een geleerde, en van geleerden veronderstelt men gewoonlijk, dat ze koel en bereke nend zijn, niet waar? Ze zei ondeugend: ),Ik heb al zo veel horen praten over de boeken, die ze van plan waren te schrijven. Is uw boek er een waarover u praat of wat u werkelijk aan het schrij ven bent?" Benders lachte gemoedelijk, maar werd weer terstond ernstig. „Zodra mijn manuscript in lees bare staat verkeert, zou ik het u graag ter lezing aanbieden, juf frouw Russel. Ik ben er heus mee bezig." „Dan hebt u natuurlijk ook al 'n uitgever", meende grootmoeder. „O, jazeker. Stodder en Wills stellen er heel veel belang in. Ze zouden het graag in hun voorjaars cataloog zetten, maar ik betwijfel of ik het dan ook maar half af kan hebben. Ik had er, toen ik er aan begon, geen besef van, hoeveel be langrijke bijzonderheden te verwer ken zijn. Het is werk, dat me ge heel in beslag neemt en ik ben erg fortuinlijk, juffrouw Russel, dat ik een dame heb gevonden, die zulk een uitmuntend geheugen bezit als uw» grootmoeder." Grootmoeder hield hem scherp in het oog. „Op slot van zaken gaat mijn geheugen nog niet zo heel ver terug." Hij glimlachte welwillend toegeef lijk. Lida wierp een snelle blik op zijn handen. Uit de handen van een man viel zoveel op te maken. De zijne waren slank en nerveus, maar gespierd. Ze zagen er heel bekwaam uit. Ze richtte haar blik op zijn donkre, magere en verstandige ge zicht, dat ze gedeeltelijk en profiel zag. Ze kon nog net het litteken zien. Het zat iets naar links op zijn kin. Het was nog geen twee centi meter lang en ongeveer even breed en het vormde een volmaakte Z. De huid zag er als pas genezen uit en had een zachtrode kleur. „Ik zal u erg lastig moeten val len, juffrouw Russel", zei hij. „Ik ben bang, dat u het uiterst verve lend zult vinden". Waarop grootmoeder zei: „Ik moet de persoon nog ontmoeten, die het vervelend vindt over zich zelf of zijn verwanten te praten. Weer dat zachte, doffe, gemoede lijke lachje. Voordat ze ter zake kwamen, wenste Lida echter eerst een be paalde vraag beantwoord te zien; daardoor zou de eigenaardige vaag heid, die Jack Benders omzweefde, allicht wat verdwijnen. „Bij welke tak van dienst bent u geweest, mijnheer Benders?" vroqg ze. „Ik was vliegenier bij de marine" antwoordde hij terstond. „Ik ben eerst aan boord van het oude vlieg- dekschip Samson geweest en daar na op verschillende schepen die convooien vergezelen". „Bent u gewond geraakt?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3