KERK EN STAAT IN AMERIKA Slotz Bevelhebber van Amethyst onderscheiden 41ste Landbouwtentoonstelling te Opmeer abonnee's DE DRIE KOUSENKOOPLUI Resulta PAG. 4 Het conflict tussen Kardinaal Spelmann en mevr. Roosevelt „Morele overwinnma >n Azië", aMus d<=* Hew-York Times Concours hippique en springconcours Marktberichten geen middag- spreekuur Afwezig: TH. VAN BEEK R.K. Meisje leerling-kapster houten brug in de NooriHiikerweg GESLOTEN r~ LEERLING-LOOPIONGEN Banketbakkerij SOECKER Woningruil D.D.T. Gewapend Uw familiebericht to Uw eigen dagblad DANSEN te Zuid-Schermer Er zijn honderden getrouwen Wachten Dinsdag 2 Augustus 1949 (Van onze correspondent) New York, 26 Juli. HET CONFLICT tussen Kardinaal Spellman en mevrouw Koosevclt, dat aan het einde van verleden week aan de oppervlakte is geko men door de publicatie van een ongewoon scherpe brief van Zijne Eminentie aan de weduwe van wijlen „F.D.R." heeft in brede Amerikaanse kringen de aandacht getrokken. Dit wil zeker niet zeg gen, dat de betekenis ervan door het grote publiek is begrepen. De persoonlijkheid van de hoofdfigu ren in dit hoogst ongebruikelijk geschil heeft daarvoor de aandacht te zeer afgeleid van de kern van de kwestie. Wat de essentie van het conflict oetreft: in de Verenigde Staten kent men slechts de meest rigou reuze scheiding tussen kerk en staat. Iedere godsdienstige secte heeft het recht onbelemmerd van haar religieuse gevoelens te ge tuigen of haar godshuizen te ves tigen. Zij kan scholen oprichten of instituten op welk opvoedkundig of louter godsdienstig gebied. In elk van de 48 staten ligt het ,aan het plaatselijk parlement om dit aan te moedigen. In tal van staten zijn wetten aanvaard, waarbij de particuliere scholen bijvoorbeeld vrijgesteld zijn van belastingen. Dit is een indirecte steun aan deze instellingen. Directe steun of een belemmering zijn beide uitgesloten. De federale regering der V. S. is echter gebonden aan het eerste amendement op de zeven artike len der constitutie. Dit amende ment waarvan de aanhef luidt: „Het Congres zal geen wetten uit vaardigen ten aanzien van het vestigen van godsdiensten, of de vrije belijdenis ervan verbieden", werd door het eerste Amerikaanse Congres in Maart 1789 aanvaard. Sindsdien is het bij verschillende gelegenheden de taak van het Opperste Gerechtshof der V.S. ge weest om dit „eerste amendement" te interpreteren. En steevast leid de dit tot een uitspraak waarbij de volkomen scheiding tussen staat en kerk werd bevestigd. Federale steun aan enige particu liere, bijzondere of niet-openbare school was derhalve uitgesloten. Deze interpretatie is gehand haafd tot Februari 1947, toen het opperste gerechtshof een beslis sing uitvaardigde over het gebruik van schoolbussen voor kinderen die bijzondere scholen bezochten Ook in deze uitspraak bleef het principe gehandhaafd, dat „geen belastinggelden gebruikt mogen worden tot steun van enige gods dienstige activiteiten of instellin gen, of ten einde het onderricht of het uitoefenen van godsdienst te bevorderen". Het Hof bepaalde echter, dat het gebruik van school bussen het vervoer derhalve van kinderen over de publieke weg naar een instelling, die zij krachtens de wet moeten bezoe ken een kwestie was, die geheel buiten het hierboven geciteerde beginsel stond. „Een algemeen plan om de ouders te helpen hun kinderen veilig en wel te vervoeren naar en van officieel erkende scholen, on geacht welke godsdienst daar wordt beleden" was geen inbreuk op het eerste amendement. En ten einde hierbij geen nieuw probleem van interpretatie op te werpen voegde het hof hieraan nog toe, dat onder de officieel erkende scholen ook de „bijzondere instel lingen moesten worden gerekend, die aan de door de staat gestelde opvoedkundige eisen voldeden" Deze uitspraak van het Opper ste Gerechtshof (genomen met de krapst mogelijke meerderheid van 54) is een twistappel gebleken. De wetgevers in Washington wa ren echter nimmer in staat deze zeer principiële beslissing krach teloos te maken. Vandaar, dat er op gezette tijden Congres-leden zijn geweest, die getracht hebben wetsvoorstellen in zodanige vorm te kleden, dat bepaalde religieuse minderheidsgroepen de voordelen ervan nooit zouden kunnen pluk ken. Zo zal men zich, op ander ge bied, kunnen herinneren hoe net vorige Congres een wetsvoorstel aanvaardde ten aanzien van de immigratie van ontheemden (D. P.'s) uit kampen in Duitsland. Aangezien het voorstel gedetail leerde percentages gaf omtrent het toelaten van ontheemden van bepaalde nationaliteiten (die sterk ten gunste was van hen, geboren in de overwegend protestantse Baltische landen) was de uitwer king van deze wet discriminerend tegen b.v. Katholieke en Joodse ontheemden. Het huidige Congres heeft deze maatregel ongedaan gemaakt een van de weinige positieve daden van het 81e Con gres. In doorgaans welingelichte kringen is men ervan overtuigd, dat de brief van Kardinaal Spell man aan mevrouw Roosevelt in eerste instantie ten doel had de aandacht te vestigen op soortge lijke wetsvoorstellen, die het Con gres nog op de agenda heeft. Daaronder bevindt zich o.a. een ontwerp, dat met nadruk beoogt alle federale steun voor „onder wijs" te beperken tot openbare scholen. De indiener van het ont werp. afgevaardigde Barden, be oogde daarmee de scheiding tus sen kerk en staat op onderwijsge bied, die naar hij meende door de uitspraak van het Opper ste Gerechtshof in 1947 onduide lijk was geworden „recht te trek ken". Mevrouw Roosevelt heeft in haar dagelijkse kolom, die over geheel Amerika verschijnt, als haar zienswijze te kennen gege ven, dat degenen, die voorstan ders z" i van particuliere of bij zondere scholen, deze instellingen dienen te financieren zonder steun van overheidswege. Daarbij ves tigde zij er de aandacht op, dat dit principe een uitvloeisel was van het „eerste amendement" en betrekking had op elke sectari- sche school, of het Katholieken, Protestanten, Joden of Negers be trof. Over de motieven van de uit spraak van het Opperste Gerechts hof repte zij met geen woord m.a.w. zij bracht deze twistappel geen ogenblik in discussie. Daarom te meer heeft de scher pe brief van kardinaal Spellman de aandacht getrokken. Waarom heeft hij mevrouw Roosevelt ver oordeeld als iemand, die „bij her haling heeft getuigd van anti katholieke stemming"? En kwam rteze beschuldiging niet te harder aan, waar het de weduwe gold van Amerika's president met wie Kardinaal Spellman persoonlijk zulke voortreffelijke betrekkingen onderhield? De enige verklaring, die wij hiervoor kunnen vinden, is dat mevrouw Roosevelt enige jaren geleden óf in een van haar dage lijkse kolommen, óf in een toe spraak verklaard zou hebben: „Dit (de V.S.) is pen protestants land" Van katholieke zijde heeft men aan deze uitlating aanstoot geno men, ook al verweerde mevrouw Roosevelt zich later met de mede deling, dat zij niets anders bedoeld had dan het constateren van het feit, dat de overgrote meerderheid van de Amerikaanse bevolking die godsdienst onderschrijft. (In 1947 waren er volgens de opgaven van kerklidmaatschap 43'/2 millioen Protestanten tegen 24Vs millioen Katholieken in de V.S.). Mevrouw Roosevelt kan welis waar wijzen op de politieke cam pagne van Gouverneur Al Smith voor het presidentschap, waarbij zij zich aan de zijde van Smith, eén katholiek, schaarde. Maar zij is wel eens eerder te kort gescho ten in het kiezen van de juiste woorden, of het demonstreren van een grote mate van „tact". Er is thans aan dit onplezierige conflict een gelukkiger slot te ver melden. Een sub-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft in laatste instantie een wets voorstel bekrachtigd het fiat van de Senaat was er reeds op gekregen om een bedrag van 35 millioen uit te trekken voor de bevordering van de gezondheid der schooljeugd. Dit betreft zowel de medische supervisie op school het verstrekken van melk in districten waar dit nodig is en andere sociale voorzieningen. Dit bedrag, dat in de nabije toekomst naar alle waarschijnlijkheid nog verhoogd zal worden, zal ten goe de komen aan alle kinderen, op alle scholen. Het parlement heeft daarmee en zeker niet stilzwijgend ge demonstreerd dat zijn zorg zich uitstrekt over het materiële wel zijn van ieder kind, van welke richting dan ook. Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van de stad Hattem zijn Maandag de feestelijkheden ter viering van dit jubileum begonnen. In de voor deze gelegenheid opgerichte stadstaveerne rookt de burgemeester van Hattem, de heer K. Toornstra, een pijpje met zijn collega van 650 jaar geleden „schout Suermondt" LONDEN, 1 Aug. (AP-Reuter) Koning George VI heeft heden zijn goedkeuring verleend aan de on middellijke toekenninir van de me daille voor Distinguished Service aan Lieutenant Commander Johns S. Kerans, die het bevel voerde over de Amethyst bij de gewaagde ont snapping van dit vaartuig uit de communistische val op de Jangtse. De onderscheiding zal te Hong Kong worden overhandigd. De eer ste zeelord. Kord. Fraser, heeft me degedeeld. dat hij de bevelhebber van de vloot in het Verre Oosten, admiraal Sir Patrick Brind. heeft verzocht om aanbevelingen voor het toekennen van onderscheidingen aan leden van de bemanning van de Amthyst Australische gelukwensen. Het Australisch oudstrijdersver- bond heeft radiografisch gelukwen sen doen toekomen aan de kapitein van de „Amethyst". In de bood schap wordt gezegd: „gelukgewenst met uw prestatie, die de glorierijke daden van de vloot in het verleden evenaart. Wij zijn buitengewoon trots op onze verwantschap met u. Wij wensen vurig, dat de „Ame thyst" een bezoek aan Australië wil brengen". De New York Times schrijft in commentaar op de ontsnapping van het Britse marineschip ..Amethyst" dat dit een morele overwinning op dit moment in Azië betekent. „Wij hebben in de afgelopen tijd in het Verre Oosten veel prestige verloren en, wat nog erger is. ook veel zelfrespect. Wij hebben ons geestelijk gebogen voor dingen, waaraan we niet geloofden. Doch de Britse admiraliteit en de beman ning, van de „Amethyst" weigerden een dergelijke geestesgesteldheid te accepteren". Voordat we, voortgaan met het publiceren van1 de diverse bekronin gen, is het gewenst even stil te staan bij het feit', dat de heer P. Groen te Hoogwoud voor de veer tigste maal de Opmeerse tentoon stelling met een inzending heeft vereerd. Zeer terecht merkte het bestuur aan als een zeer bijzondere prestatie, die met een medaille ge honoreerd diende te worden. Deze medaille werd de heer Groen dan ook door de voorzitter met de ge ijkte plichtplegingen overhandigd. Afdeling schapen. Drietallen ram- lammeren van één vaderdier: 1. K. Reyne Schagen, 2 C. Wijdenes Pzn. Sybecarspel, 3 P. Kistemaker Ab bekerk, 4 Jn. Langedijk Hmzn.. We ere, Schapen met haar in 1949 gebo ren lammeren: 2 x 1 J. Wagemaker Weere, 1 K. Reyne Schagen, 2 Jb Reyne Barsingerhorn, 2. P. Pijper, Twisk, 3. P. Kistemaker Abbekerk, 4 Gebr. Donker Schagen en Twisk, 4 P. Wijnker, Opmeer, 4. Gebr. Donker, Eenjarige rammen. 1. J. P. Schip per Abbekerk, 2. Jb. Reyne en A. Koopmans Barsingerhorn, 3. C. Wijdenes, Sijbecarspel, 4. Gebr. Donker. Tweejarige rammen: 1 Fa. A. Smit en W. Zee, N. Beemster, 2 Gebr. Donker, Schagen en Twisk, 2. P. Deken, Hoogwoud. Oudere rammen. 2 Wed. D. Ruy- tsr, Nibbixwoud, 3 Jn. Langedijk. Weere. Afdeling varkens: zeugen geb. voor 1 Oct. 1947 met biggen, 1 en wisselbeker S. Borst, Heerhugo- waard, 2 dezelfde, 3 Jn. Langedijk Hmzn. Weere. Zeugen geboren na 30 Sept. 1947 met biggen. 1. M. de Haan, Wes terblokker, 3 C. Sluijs Ursem, 3 W. Rooker Hoogwoud, 3 Jn. Langedijk. Drachtige zeugen, geboren voor 1 Juli 1947, 1 en beker wed. Jb. Stuyt Ursem, 1 S. Bakker, Aaitswoud, 1 P. Langedijk, Abbekerk, 2 J. C. Borst, Heerhugowaard, 2. C. Ligt- hart Opmeer, 3 S. Bakker, Aarts woud, 3 Joh. Stam Berkhout. Drachtige zeugen geb. na 30 Juni 1947. 2 G. Rooker Hoogwoud, 2 D. Bruin Zwaagdijk, 3 J. C. Borst, Heerhugowaard. Beren geboren voor 1 Juni 1948, 1 D. Oostwouder Beemster, 1 idem, 2 idem, 2 S. Bakker Johzn. Aarts woud, 3 (2 x) C. Borst Heerhugo waard, 3 P. Stam Hem. Beren geb. na 31 Mei '48, doch voor 1 Mrt 1949. 1. D. Donker. Schagen, 1 S. Bakker, Aartswoud, 2. P. J. Klaver, Zwaagdijk, 3 D. Oostwouder Beemster, 3 C. Borst, HHWaard, 3 P. Stam Hem. Twee of drietallen fokvarkens geb. tussen 1 Dec. '48 en 1 Febr. 1949. 1 Joh. Oostwouder, Beem ster, 2 J. C. Borst, 2 J. Langedijk, 3 dezelfde. Idem, geboren tussen 1 Febr. en 1 Apr. 1949. 3. J. C. Borst H.H.Waard. Afdeling paarden: Voor het beste 2 jarige paard. 1 Lieza van H. Wes- sels Weere, 2 Laponno van J. Wa gemaker Weere, 3 Ladie van D. Vries, Oudesluis, 4 Laurance v. J. Wagemaker, Weere. Voor het beste 3 jarige paard. 1 Karspilla wed. P. Roskam, Sij becarspel, 2. Kunanda stermerrie van P. Appel, Schagen. 3 Kadona, Jb. Broers, Benningbroek, 4 Klazina H. Wessels, Weere. Afdeling geiten. Geiten geb. in 1946 of vroeger. 1 D. Prinsen Span broek, 2 K. Meurs, Hauwert. 3. K. Berkhout Spanbroek, 4 G. de Jong. Geiten geb. in 1947: 1. J. Beere- poot, Spanbroek. 2 C. Laan. Berk hout, 3 D. Prinsen, Spanbroek, 4 C. Laan, Berkhout. Geiten geb. in 1946: 1. K. Scholten Spanbroek, 2 D. Prinsen, 3 S. Jansma, Hauwert, 4 G. de Jong. Geitenlammeren. 1. D. Prinsen, 2. Spanbroek. Geiteolammeren: 1. K. Scholten, 2. D. Prinsen, 2. G. K. de Jong, 3 D. Prinsen, 4 G. K. de Jong, allen te Spanbroek. Van de afd. Hoenders is nog te vermelden: een ereprijs voor G. Vriend te Wognum voor Cochin- krielen, en een ereprijs voor de Pekingeenden van Jas Smit, Span broek. Concours hippique en Spring concours. Het aantal belangstellenden dat in de namiddaguren het concours- hippique en het springconcours bezocht heeft de stoutste verwach tingen verre overtroffen. Wel een bewijs voor de grote plaats, die de paardensport inneemt in de har ten van onze Westfriezen. Over het algemeen was de kwa liteit van het gebodene uitstekend. De verrichtingen der dieren en hun bestuurders konden vrijwel de toets van een straffe critiek door staan. Dit behoeft echter geen verwondering te wekken, wa nt wat hier heeft ingëschreven is vrij wel zonder uitzondering te rang schikken onder de „upper ten" uit de paardensportwereld. Namen als Steehouwer, Spijker- vet, Rijks en Stakenburg klinken veelzeggend genoeg. Waar het in 't bestek van een courantenverslag ondoenlijk is de bijzondere pres taties in een bepaalde rubriek te releveren, volstaan w met het no teren der prijswinnaars. Eenspannentuigpaarden lemiet- klasse: 1. Hortense van H. Boeve, 2 Jesilia van Stal Spijkervet, Steen- wijk, 3 Zanna van Wessel en Sa- lentijn, 4 Campanulo van dezelfden, E.V. Snep va# P. Douma, Kollum- merpomp en Eduard van Jac. Laan Venhuizen. Eenspannen tuigpaarden limiet klasse Ned. Stamboek (fokmerries) 1 Guluma v. P. Appel Schagen, 2 Halwine van J. van Straaten H.H.- Waard, 3 Ibine van A. Kuiper H.H.- Waard, 4. Beatrix van KI. Reyne, Schagen. Eenspannen tuigpaarden, die f 1000,of meer hebben gewonnen. 1 Sneeuwkoning van A. Bensschop Bergambacht, 2 Winny v. Ph. Zen- dijk, 3 Sadonus van L. Berghuis, Lekkerkerk. Eenspannen Hackneys, grote maat E.V. J. C. Meijer, Amsterdam, 2 J. H. van Heek, Enschede, 3. Jac. Rijks, Nijmegen, 4 C. G. Otjens, Dongen, E.V. dezelfde, 1ste prijs dezelfde. 3 en 4 jarige stamboekmerrie's: 2 Bezella van K. Reyne, Schagen, 2 Guluma van P. Appell, Schagen, 3 Gadia van A. Stehouwer, Dub beldam, 4. Halwina van J. van Straaten, HHwaard. Eenspannen Hackneys kleine maat: 1. R. Veldstra, Marsum, 2 C. Otjens, Dongen, 4 H. Boeve, 4 Jac Rijks Nijmegen. Eenspannen tuigpaarden, open klasse. 1 Zampa van A. Stehou wer Dubbeldam, 2 Ancie van J. van Heek, Enschede, 3 Gelrus van stal Hemmes Groningen: 4. Wal- muiden. Tweespannen hackneys open klas se. 1 Stal 0\ens Dongen, 3 Boeve, Zendijk en Velstra, Marsum. 2 Stal Stakenburg Amsterdam, 4 Stal Ot jens, Dongen. Twespannen tuigpaarden, open klasse: 1. Zampa en Bayard v. Stehouwer, Dubbeldam, 2 Friso en Emerald van Martens te Velther- mond, 3 Ancie en Petro van J. van Heek Enschede, 4 Gelrus en Majes teit van Hemmes te Groningen, voor landbouwwagens: 1 Halwina V. Tweespannen warmbloedpaarden J. van Straten en Dolona van Jb. Houten Sijbecarspel, 2 Zanna en Campanula van Wessel en Salentijn Heilo, 3 Bram en Veka van C. Glas en A. Wit Opmeer, 4 Kunera en Howina van K. van Diepen, Ur sem. Tandems langspannen tuigpaarden 1 Zampa en Bayard v. Stehouwer, 2 Gelrus en Majesteit van Hemmes, 3 Friso en Emerald van Mjertens. Tandems Langspannen hackneys. 1 Stal Stakenburg Amsterdam, 2 Otjens Dongen, 3 J. G. Meijer, Am sterdam. Tijdens het concours van tw56- bouwwagens ontstond nog een on geval, dat waarschijnlijk een der spannen warmbloeds voor land- kostbare paarden van K. Reyne uit Schagen voor goed zal uitschakelen. Midden in het concours geraakte nl. Reyne's evenaar los. De bestuurder had gelukkig de tegenwoordigheid van geest om de disselwagen naar het middenterrein te sturen. Toen hij echter de paarden ging ophalen liep een der dieren juist even opzij en botste tegen in volle vaart na derende landbouwwagen, waarbij een dikke ijzeren haak van deze wagen diep in het schouderblad van het paard drbng. Het bloed gutste uit de zware wonde. Men was ge noodzaakt het hinkende paard on verwijld uit te spannen en onder veeartsenijkundige behandeling te stellen. Het zal nog te bezien staan of het niet moet worden afgemaakt. Prima ruitersport. Tijdens het concours hippique de monstreerden af en toe de leden van de verschillende landelijke rij- verenigingen in de uitgestrekte ma nege, Zij leverden daarbij indruk wekkende prestaties die zelfs moei lijk door de hogeschoolrijders van een circus worden overtroffen. Een bijzonder staaltje van dressuur- kunst legde de jonge Zantemer landbouwer J. de Wit aan de dag, die van zijn appelschimmel „Zilver- king" haast alles gedaan kreeg. Hij liet het dier met vier benen op een tonnetje staan, liet het „dood" lig gen om zelf het dier op de flank te gaan staan, liet het dier zitten met een sc/.orje voor om het aldus een teil water te laten leeg drinken etc. En dan te weten dat Jan dit dier pas sedert November jl. onder handen heeft. Maar ook de andere ruiters en amazone's wisten met en op hun paarden prachtig werk te verrichten. Aan hun medewerking is dan ook voor een groot deel het welslagen van deze concoursmiddag te danken. Tot slot organiseerden deze jonge mensen onder leiding van hun instructeur nog een bijzon der aantrekkelijk springconcours, dat na een enerverende strijd ge wonnen werd door bovengenoemde Jan de Wit (West Friesland) op zijn Silverking. Hij werd op de voet ge volgd door de Wieringermeer-rui- ters H. Dijken, Jb v. Schagen en H. Dekens en door de „West-Frie zen C. Schoen en P. de Wit. beiden uit Zijpe. Met een keurig opgezet slotnum mer, sloten zij op waardige wijze het Opmeerse landbouwfeest. Jan de Wit kon hierop uit handen van de Tentoonstellingsvoorzitter de kampioensbeker, (vorig jaar gewon nen door de Callantsoger C. Swaerts) in ontvangst nemen. LANGEDIJK, 2 Aug. 40.000 kg. aardappelen: eerstelingen 7.80 —8; drielingen 4.30—6.50; bl. eigen heimers 6.907.50; 50.000 rode kool 57.50; 2400 kg. slabonen 30.10 35.90; 1200 kg. tomaten A 35; B 34; C 30; 17.000 kg. witte kool 10.60—13. N.-SCHARWOUDE, 2 Aug. 55.000 kg. aardappelen: eerstelin gen 7.508.60; rode eerstelingen 9.509.80; eigenheimers 6.907.80; bl. eigenheimers 6.507.90; bintje 6.706.90; koopm. bl. 6.706.80; bevelanders 7.40; 1000 kg. rode kool 5; 11.000 kg. witte kool 9.6011.60; 900 kg. gele kool 7.10; 3600 kg. slabonen 31—36; 450 kg. zilvernep 25—26. HOOGKARSPEL, 1 Augustus 90.000 kg. aardappelen rode eer steling 8.709.20; grof 7.808.50; fijn 7.407.80; kriel 4.104.30; 200 kg. stambonen 2832. WARMENHUIZEN, 2 Aug. 84.800 kg. aardappelen: eerstelin gen 7.908.50; grove 6.407.50; drielingen 6—6.20; kriel 4.804; bintjes 6.907.10; rode eerstelingen 8.90; grove '77.40; witte eigenh. 7.107.60; bl. eigenheimers 6.70 7.50; 370 kg. slabonen 2931; 1300 kg. rode kool 66.10. GROOTEBROEK, 1 Augustus 70.000 kg. aardappelen: eersteling groot 7.408.30; klein 5.806; kriel 4.20; blanke eigenheimers 6.907.80; blauwe eigenheimers 6.307; rode .eersteling 8.90; geel- blom 6.90; bintje 6.80; blocveiling plantuien 9.6010.30 totaal 140.000 kg.; 200 stuks bloemkool 811; 1000 k .ggele kool 5.105.80. ALKMAAR, 1 Aug. aardappe len: schotse muizen 69; slabonen z. dr. 3036; stoksnijbonen 5272; stamsnijbonen 1242; pronkbonen 38; tuinbonen 46; doperwten 12 28 bl. blauwschokkers 1422; komk. 613; tomaten A 2435; tomaten bonken 2023; bloemkool IA 26—50; I 15—22 II 6—12; groene kool 6; spinazie 822; pos rode kool 69; savoye kool 7.20; telein 622; sla 1.507; andijvie 822.50; rabarber 410; rode bie ten 6; bospeen 723; waspeen 6 14; uien 68; soep 26; selie 37 augurken grof-grof 12; rode aal bessen 4052; klapbessen 1228; perziken 520; frambozen p. doos 38 st.; druiven, frankenthalers 1.16 1.46; meloen, net 1670. PURMEREND. 1 Augustus aardappelen: schotse muizen 7.50— 9; koopmans blauwe 79; kl. aard. schotse muizen 57; slabonen m. dr. 2728; slabonen z. dr. 3033; stoksnijbonen 3241; stamsnijbonen 2036; pronkbonen 1316; tuin bonen 4; bl. blauwschokkers 1624 komk. 617; totnaten A 5154; 411; rode bieten 6; bospeen 818 bloemkool 633; rode kool 6; sla uien 38 rode aalbessen 3273; klapbessen 2244; druiven, fran kenthalers 1.151.30; meloen, sui ker 541.18; appels Yellow Trans parant 640; kruidenier 436. Familieberichten De Heer en Mevrouw KOPPEJAN-GONLAG ge ven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon ERNST HENDRIK Alkmaar, 1 Augustus 1949 Oudegracht 186 Tot onze diepe droef heid overleed heden, na een voorbeeldig ge dragen lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Sterven den, onze innig ge liefde, onvergetelijke Dochter. Zus, Tante en Nicht HELENA JOHANNA MARIA STADEGAARD in de leeftijd van 48 jaar. Uit aller naam: E. J. M. Stadegaard- Klaverweijden Alkmaar, 31 Juli 1949 Laaf 207 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Vrijdag 5 Aug., des morgens te 9 uur, in de Parochiekerk van de H. Dominicus, waarna de begrafenis te 10.45 uur vanuit de kerk in het familie graf op het R.K. Kerk hof St. Barbara, al hier. Rozenkrans bidden 's avonds 7 uur, in de kapel van het St. Eli sabeth ziekenhuis. Geen bezoek OPENLIJK DANK aan God voor verkregen gunst op voorspraak van Maria door het bidden van de Novene der Drie Wees gegroeten. K. de J„ Den Helder Morgen, 3 Aug., hopen onze lieve Pa en Moe A. DEKKER A. DEKKER-DE GROOT hun 12'/i jarige Echtver eniging te herdenken. Dat- de Goede God hen lang voor ons mag bewaren is de wens van hun dank bare kinderen Bram Alle Jan Ina Wim Lucia Sjaak Anneke Warmenhuizen, Aug. 1949 de Fuik AHvertentiën H. Chirurg Alkmaar DONDERDAG Keel-, Neus. en Oorarts Alkmaar Afwezig van 4 Aug. tot 4 September Gevr. te Medemblik in gezin van 5 kinderen net Zelfst. kunn. werken, v. dag of dag en nacht, met huis. verkeer. Huisvrouw veel in de zaak werkzaam Brieven no. 1642, Bureau van dit blad. WIE WIL?? Tot mijn spijt moet ik mijn dienst verlaten. Welk meisje is genegen mijn be trekking over te nemen? Betreft R.K. jong gezin met kl. kinderen intern, waar men als een eigen kind wordt behandeld. Br. no. 14828, bur. v. d. blad GEVRAAGD: Gevorderd MAISON GRANDJEAN Schermerweg 3, Alkmaar Gevr.: een NET MEISJE, voor halve dagen, Dege- naar de Jager, Rijksstraat weg 159, Heiloo. Per 15 Aug. b. z. a. twee DAGMEISJES, R.K., 16— 18 jaar, waarvan een v. d. morgen. Kuiper, Hoever- pad 13, Alkmaar. Gevraagd te Alkmaar: flink MEISJE voor dag of d.e.n. Adres te bevr. Bur. van dit blad. R.K. MAN. 29 jr., zoekt betrekking als intern bij een boer. Kan goed mel ken. Brieven onder no. 14826, bureau v. d. blad. Biedt zich aan R.K. ET.EC- TRICIëN LEERLING, heeft dipl. Ambachtsschool en 1 jaar praktijk. A. van Zeist Stationsweg 52, Heiloo. Te koop aangeb.: goed onderh. Am. HUISORGEL in goede staat. Brieven no. 940, bureau v. d. blad. Te koop aangeb. een i.g.st z. KINDERWAGEN. Heiligland 41a. Alkmaar. Te koop aangeb.: 'n goede WERKFIETS met voor. en achterlicht en nieuwe banden. Prijs f 35.00. Tev. te koop reiswieg en rijg laarzen, mt 4041. Adres Stationstr. 9, Warmenhui zen. TE KOOP: 30 roe spercie- bonen z. dr.; 20 roe bruine bonen; best gewas, te zien en te bevr. bij P. de Jong, Butterlaan 2, Heiloo. Te koop aangeb.: in goede staat zijnde SCHRIJF MACHINE. Brieven no 939, bureau van dit blad. Ige koop: 25 a 30.000 PREIPLANTEN. J. Roo- zendaal, Speketerspolder F. 9. Harenkarspel. Te koop: 50.000 MANGEL- WORTELPLANTEN bij A. Verwer, H. Hugowaard N. Middenweg 583. Tel. 223 K 2262. Te koop 2 KABFKOEIEN en 1 TIJDKOE, Febr. kalf, waarvan één met 4,6 vet. R. IJpma, tel. 207, Schagerwaard. Het Bestuur van de Pol der URSEM maakt be kend, dat de laatst-over- gebleven onder de gem. Ursem, in verband met de uit voering van Werken, op Dinsdag 16 Augustus 1949 tijdelijk zal worden voor alle ver keer. Van de wederopen- stelling zal nader aankon diging worden gedaan. Voor voetgangers en wiel rijders zal een noodgele- genheid gemaakt worden. J. J. BAKKER, voorz. BOLTEN, secr. Voor terstond gevraagd: LANGESTRAAT 39 - ALKMAAR Echtpaar zoekt te Alkmaar ONGEMEUB. KAMER, m. gebr. van keuken. Brieven no. 14824, bur. v. d. blad. Gevraagd, vrij huis met v. en a. tuin, 4 kamers enz., centr. HEILOO. Aangeb. vrij huis bev. 5 kamers, tuin enz. te ZAANDAM of event, elders in de Zaan streek of woonhuis te A'dam. Br. fr. onder no 14821, bur. v. d. blad. met het STUIFKAN ON „RADICAAL" verdelgt men ALLE lasti ge insecten (ook rupsen) Compl. apparaat f 1.50 O Fa. W. ZAADNOORDIJK Waagplein 12 Alkmaar Telefoon K 2200 2412 Ter gelegenheid van de BUURTFEESTEN op Woensdag 3 Augustus en op 4 Augustus optre den van BRABANTS CABARETGEZELSCHAP met BAL NA Aanvang 7.30 uur ZIE GARAHIIE CUtKUlï N»t.rl»j«n< BUST. ROGGENKAMP m SCHUUR& R*DAM fN die nu al 43 jaar lang abonnee zijn op dit blad Duizenden hebben later hun voorbeeld gevolgd Wij hebben nu reeds meer dan 34. Het boertje, dat zo mishandeld was door die schurk van een Diederic, had ondertussen kermend en jamme rend een herberg opgezocht, om er bij een kruik bier zijn pijn te vergeten. Toen hij daar zat te brommen en te mopperen, kwam er een soldaat bij hem staan. „Wat zit jij daar te jammeren?" vroeg de soldaat bars. „Heb je soms gevochtenDenk er om dat zoiets in Klompen- borgh niet mag! Wij van het gerecht zijn daar ten strengste tegen! Moet ik je soms een nachtje opsluiten!" De boer nam een slok bier en bromde: „Sluut maor liever die kousenkerel op! Hij hef mien an de oren 'etrokken, umda'k zei dat zien sokken niet van wol maor van doodgewoon ketoen waren! Hij hef mien de oren haost van de kop 'erukt!" De soldaat draaide krijgs haftig zijn knevel op en zei: „Dat is verdacht! Dat is hóógst verdacht, ik ben een van de gerechtsdienaren van Klompenborgh en ik zal in naam des kgnings die kousenkoopman eens gaan leren, dat er hier in Klom penborgh niet met de wet gespot kan worden! O zo!" Op dat moment liet zich een hevig gestommel horen bij de deur. De soldaat keek verbaasd op want zoveel ver schrikkelijks was er in Klompenborgh nog nooit te doen geweest. En daar zag hij een dikke kale man, die de herberg kwam binnenrennen. Het was de aardewerk koopman, wiens boeltje door Zwarte Diederic in stuk ken was gesmeten. Abonnementsprij: per mrtd., Inch» per editie 16 ct in alle edities 26 familieberichten Bij contract bela E.M. Stumpel. Bankrelaties: Noc Kantoren: H< BATAVIA, 2 i de agendacomr de resultaten v gemaakt. Vers gadering bij. I woord, dat de c Hatta, die een gen tijdens de gezet. De hoo staatsrechtelijk veiligheid in di Voo Beide delegatie van oordeel, dat dure van de vas voorlopige consti een technische cc men voor het m; werp. Zodra dit zal het in Den I gelegd aan de lec ties als vertegenw staten der Repul worden geparafee het ontwerp ter aangeboden aan i woordiging van Tevens is men va nen een jaar na de souvereiniteit bijeenkomen, wel' gesteld na vrije kiezingen, gebasei lijS? regeling. De voorlopige federal organen opmakc van Senaat en Vo ging dient zo spoe te vinden. Beide delegatie; wanneer de presi ters benoemd zul bliek Indonesia S< de souvereiniteit ontvangen. Te De president va: gekozen worden c digers van de Re; gebieden die lid waarbij gestreefd eenstemmigheid, in de volksverteg de BFO regelen. De Senaat zal voegdheid hebben ties, inzake alle ac wetgevende bevo derwerpen, welke ben op de verhouc trale regering en de laatsten onder de onderwerpen, aanmerking komei organen zelf. W; een door de Vol ging aangenomen zal het nochtans worden vastgesteli vertegenwoordigin aanneemt met tw heid. Samei Drie kabinetsfo worden benoemd in overeenstemmir tigden van de dec bieden. Deze form dere ministers bij Vijf ministeries zu zonder karakter" Buitenlandse Zaki Zaken, Financiën Zaken. Op aanbe\ mateurs benoemt hen een tot mini: betekenis van het ter" zal zijn, dat ters met bijzonder heid hebben in s] len een beslissing de rechtsgeldigheii gehele kabinet. I modificatie uit he BFO inzake de be' grondwetten der i Republiek is doo: goedgekeurd. Beide delegaties van oordeel, dat di de souvereiniteit Nederlandse zijde doch op hetzelfde van de zijde der Toen het voetl ^ek van Sch begroet door t dracht. De me vlaggetje

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4