Nieuw Slotzitting Inter-!ndonesische Conferentie Balans van het Militair Gezag Nieuwe phase in Belgische politieke toestand Westelijke Mogendheden verwerpen Russische nota Resultaten van besprekingen bekend gemaakt Delegaties van Katholieken Liberalen naar Pregny en Na ruim drie jaar: De totale kosten beliepen f 96.792.559,57 Gesneuveld in Indonesië EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Slotzitting van de Inter-lnd. conferentie Woensdag 3 Augustus 1949 35e laargang No. 59 Wachten is nu op Ronde-Tafelconferentie McCloy naar Washington Prijzen van sigaren en kerftabak vrij Aansluiting van Italië bij Atlantisch Pact is geen inbreuk op vredesverdrag Textïelkaart voor dienstplichtigen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: NoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 8S, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 BATAVIA, 2 Aug. (Aneta). Anale Agung, de voorzitter van de agendacommissie van de Inter-lndonesische conferentie, heeft de resultaten van de besprekingen van de tweede zitting bekend gemaakt. Verschillende hoge autoriteiten woonden de eindver- gadering bij. De voorzitter. Sultan Hamid, zeide in zijn slot woord, dat de conferenties tot volledige successen hadden geleid. Hatta, die een redevoering hield, verklaarde, dat de besprekin gen tijdens de Ronde Tafel-Conferentie zullen worden voort gezet. De hoofdzaken komen neer op de regelingen over de staatsrechtelijke en financieel-economische verhoudingen en de veiligheid in de republiek. Voorlopige constitutie. Beide delegaties zijn eenstemmig van oordeel, dat inzake de proce dure van de vaststelling van een voorlopige constitutie, het nodig is een technische commissie te benoe men voor het maken van een ont werp. Zodra dit ontwerp gereed is, zal het in Den Haag worden voor gelegd aan de leden van de delega ties als vertegenwoordigers der deel staten der Republiek en daarna worden geparafeerd. Vervolgens zal het ontwerp ter ratificatie worden aangeboden aan de volksvertegen woordiging van ieder deelgebied. Tevens is men van oordeel, dat bin nen een jaar na de overdracht van de souvereiniteit de constituante zal bijeenkomen, welke zal zijn samen gesteld na vrije en geheime ver kiezingen, gebaseerd op een wette- lijSi regeling. Deze regeling zal de voorlopige federale regering en haar organen opmaken. Samenstelling van Senaat en Volksvertegenwoordi ging dient zo spoedig mogelijk plaats tc vinden. Beide delegaties aanvaarden, dat wanneer de president en de minis ters benoemd zullen zijn. de Repu bliek Indonesia Serikat gereed is om de souvereiniteit van Nederland te ontvangen. Verkiezing president. De president van de Republiek zal gekozen worden door vertegenwoor digers van de Republiek en van de gebieden die lid zijn van de BFO, waarbij gestreefd zal worden naar eenstemmigheid. De zetelverdeling in de volksvertegenwoordiging zal de BFO regelen. De Senaat zal adviserende be voegdheid hebben, aldus de delega ties. inzake alle aangelegenheden, en wetgevende bevoegdheid over on derwerpen, welke betrekking heb ben op de verhouding tussen de cen trale regering en de deelstaten en de laatsten onderling. De aard van de onderwerpen, welke daarvoor in aanmerking komen, beoordelen de organen zelf. Wanneer de Senaat een door de Volksvertegenwoordi ging aangenomen ontwerp verwerpt, zal het nochtans als wet kunnen worden vastgesteld, indien de volks vertegenwoordiging het nogmaals aanneemt met tweederde meerder heid. Samenstelling Regering. Drie kabinetsformateurs zullen worden benoemd door de president, in overeenstemming met de gemach tigden van de deelstaten en deelge bieden. Deze formateurs dragen an dere ministers bij de president voor. Vijf ministeries zullen van een bij zonder karakter" zijrï nl. Defensie, Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Financiën en Economische Zaken. Op aanbeveling van de for mateurs benoemt de president uit hen een tot ministerpresident. De betekenis van het „bijzonder karak ter" zal zijn, dat vijf of zes minis ters met bijzondere positie bevoegd heid hebben in spoedeisende geval len een beslissing te nemen, welke de rechtsgeldigheid heeft als van het gehele kabinet. Een voorstel tot modificatie uit het ontwerp van de BFO inzake de bekrachtiging van de grondwetten der deelstaten door de Republiek is door beide delegaties goedgekeurd. Beide delegaties zijn eenstemmig van oordeel, dat de federale regering de souvereiniteit niet slechts van Nederlandse zijde zal ontvangen, doch op hetzelfde tijdstip eveneens van de zijde der Republiek. De be sprekingen over de Nederlands-In donesische Unie zullen in Nederland worden voortgezet. Financieel-economische zijde. De verplichtingen der onderne mingen zullen binnen redelijke grenzen worden geregeld. Samenwerking Ned. en Rep. Over de samenwerking tussen Nederland en de RIS binnen het raad der Unie wordt in het finan cieel-economische hoofdstuk o.a. gezegd, dat deze moet zijn gebaseerd op de geli.jkberechtigheid, de gelijk waardigheid en tevens op de souve reiniteit van beide landen. In zaken, welke voor partijen voordeel opleveren, kunnen tegen over het buitenland beide landen optreden als een eenheid. Bij het tot stand brengen van buitenlandse betrekkingen, waarbij de belangen van een der leden zijn betrokken, zullen daaromtrent eerst besprekin gen worden gevoerd. Aan de belangen van de onderne- mingslandhouw in de RIS zal aan dacht worden geschonken in een agrarisch reglement. In het staats bestel der RIS zullen rechts- en be drijfszekerheid, alsmede bescher ming van leven en goed verzekerd zijn. Er rullen faciliteiten worden ge geven in de regelingen v»n de geld zaken van Indonesië naar Nederland en omgekeerd. Over de financiën wordt opge merkt, dat er voor het gehele ge bied der RIS slechts één wettig be taalmiddel zal bestaan. De stabili teit van de geldswaarde zal worden gehandhaafd. Ten aanzien van de activa en de passiva van Indonesië (Nederlands Indië) zal de overdracht tot stand worden gebracht van Nederlands-In- dië naar de RIS nadat men het hier over van beide zijden eens zal zijn 'geworden. Zo lang de RIS schulden heeft, aangegaan ten tijde van het voor malige Nederlands-Indië, zal de re gering der RIS eerst besprekingen voeren met de Nederlandse regering. S Regeling strijdkrachten. Het hoofdstuk veiligheid ver meldt o.a. dat de Nederlandse strijd krachten, Koninklijke Landmacht) in haar geheel uit Indonesië zullen worden teruggetrokken. De wijze en het tijdstip van de terugtrekking zullen op de Ronde Tafelconferentie worden vastgesteld. Verder wordt gezegd dat de vor ming van de strijdkrachten van de RIS de zaak is van de Indonesiërs. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de TNI als kern, tezamen met Indonesiërs die deel uitmaken van het KNIL, de militaire luchtvaart, de Koninklijke Marine, de Veilig heidsbataljons, de Territoriale ba taljons en andere eenheden, op voorwaarden die later zullen wor den vastgesteld. De leden van het KNIL en anderen, die geen Indone siërs zijn en die genegen zijn Indo nesische staatsburgers te worden, kunnen ook in de strijdkrachten van de RIS worden opgenomen. In de beginperiode kan de minister van Defensie tevens bevelhebber van de strijdkrachten van de RIS zijn. De regering van de RIS zal be sprekingen voeren met de Neder landse regering aangaande de moge lijkheid om een gedeelte van de Koninklijke Nederlandse Marine voor een bepaalde periode ten be hoeve van de RIS gereserveerd te houden.. Moh. Rum Zaterdag naar Den Haag. Moh. Rum deelde aan Aneta mede, dat hij a.s. Zaterdag naar Den Haag zal vertrekken als vice-voorzitter van de Republikeinse delegatie. Dr. van Royen zal op zijn reis naar Nederland een bezoek brengen aan Pandit Nehru. Order „staakt het vuren". „De order tot het staken der vij andelijkheden zal op Java binnen een week en op Sumatra binnen elf dagen vgn kracht moeten worden," aldus deelde Moh. Rum aan Aneta mede. BRUSSEL, 2 Aug. (ANP-Belga). Nadat Koning Leopold in Pregny de laatste dagen besprekingen had gevoerd met een socialistische dele gatie over de politieke toestand in België, zou hij te kennen hebben ge geven, ook met een katholieke en liberale vertegenwoordiging te wil len confereren. Inmiddels zijn de leden van deze delegaties per vlieg tuig naar Pregny vertrokken. Daarmede is een nieuwe phase m de Belgische regeringscrisis aange broken, welke nu reeds vijf weken duurt. De onderhandelingen van Eijskens staan dan ook stil en belangrijke ontwikkelingen kupnen pas worden verwacht na de terugkomst van de beide delegaties. Om even over vier is het extra vliegtuig, dat de liberale en de ka tholieke delegatie naar Zwitserland zal brengen voor een bespreking met Koning Leopold, van het vliegveld Meisbroek bij Brussel vertrokken. De delegatie van de CVP bestaat uit de heren de Schrijver, Segers, Ro- Toen het voetbalelftal B.V.V. uit 's-Hertogenbosch, dat vorige week van Schiphol vertrok, in Curacao aankwam, werd het begroet door twee Curacaose meisjes in Volendamse kleder dracht. De meisjes reikten aan ieder der spelers een K.L.M.- vlaggetje uit. Op de voorgrond de heer Karei Lotsy. berti, Struye, de Vleeschhauwer en van Zeeland. De liberale delegatie uit de heren Motz, Dierckx, Deveze, Mundeleer, Lilar en Rey. De voorzitter der liberale partij, Motz, die deel uitmaakt'van de libe rale delegatie, verklaarde voor het vertrek van het speciale vliegtuig dat de afgevaardigden naar Pregny brengt, dat met de Koning gesproken zou worden over een percentage voor een Volksraadpleging. ,,Zou men ten aanzien daarvan niet tot overeen stemming komen, zo voegde hij hier aan toe, dan zou een nieuwe ontbin ding van het parlement onvermijde lijk worden. De kabinetsformateur Gaston Eys- kens en de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Franz van Cauwelaert, beiden lid van de CVP, hebben op het laatste ogenblik be sloten in Brussel te blijven. De demissionnaire Belgische pre mier Paul Spaak wordt vanmiddag uit Genève in Brussel terugver wacht. Frankfurt, 2 Aug. (A.P.) De Amerikaanse Militaire Gouverneur en Hoge Commissaris in Duitsland, John J. Mccloy, is heden per vlieg tuig uit Frankfurt vertrokken om besprekingen te voeren met rege ringspersonen. Hij deelde mede, dat hij zal spre ken over de overdracht van de ver antwoordelijkheid in bezettingsaan gelegenheden van het Ministerie van Oorlog aan dat van Buiten landse Zaken. Men verwacht dat Mccloy tevens de bijzonderheden zal bespreken van zijn voorgenomen organisatie van de hoge commissie, die de taak van de militaire regering zal over nemen als de West-Duitse Federale Regering zal zijn gevormd en dat hij zal uitzien naar het hogere per soneel voor de commisie. Inmiddels is reeds de benoeming van twee leden van de staf van Mccloy bekend gemaakt. Chester A. Mclain van de wereld bank is benoemd tot Mccloy's bij zondere adviseur en Luitenant-Ko lonel Harrison A. Gerhardt tot zijn speciale assistent. SIGARETTEN NOG NIET In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd een beschikking, waarbij met ingang van 3 Augustus de prijzen voor sigaren, kerftabak, tabaksafval, cigarettenpapier en an dere rokersbenodigdheden worden vrijgelaten. De prijsvoorschriften voor hier te lande vervaardigde ci- garetten blijven echter nog ongewij zigd van kracht. Voorts is gepubliceerd een be schikking van de Minister van Eco nomische Zaken, waarbij met in gang van 3 Aug. de prijzen voor kinderwagens' en kinderwandelwa- gens worden vrijgelaten, alsmede een wijziging van de Prijzenbeschik- king regenkleding en heren tweed- lassen 1948, die tot gevolg heeft, dat regenkleding, vervaardigd van plas tic of geru bberiseerde stof, niet meer aan de bepalingen van ge noemde beschikking gebonden is. Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenote, de hertog van Edinburgh woonden in de kathedraal van Canterbury een dienst bij. Aan de Memorie van Toelichting op het ontwerp van Wet vast stelling van de niet ten laste van de Rijksbegroting gebrachte uitgaven en de ontvangsten van het Militair Gezag is het vol gend ontleend: Hoewel het Militair Gezag in feite reeds op 4 Maart 1946 door de buiten werking stelling van het besluit op de Bijzondere Staat van Beleg werd opgeheven, heeft de administratieve liquidatie dus danig veel tijd gevorderd, dat het pas thans mogelijk is een vrijwel volledig overzicht te verstrek ken van de financiële gevolgen verbonden aan hef optreden van dit apparaat. Bovenbedoelde omstandigheden vinden ten dele haar oorzaak in de vroegtijdige opheffing van de plaatselijke organen van het M. G, zonder dat deze in de gelegenheid waren alle lopende zaken af te handelen en aan alle verplichtin gen te voldoen. Het gevolg was, dat nog tot eind 1948 een groot aantal vorderingen ten laste van reeds enige jaren geleden opgehe ven of afgesloten diensten op een centraal punt werd ingediend en daar beoordeeld moest worden, veelal onder raadpleging van vroe gere functionarissen, vóór dat de betaling kon plaats vinden. De uitgaven van de staf M. G. en van het Afwikkelingsbureau hebben over de periode 11 Sep tember 194431 December 1943 bedragen f 17.278.327.14 en de ont vangsten f 4.039.961,91. De post transportmiddelen f 3.381.610,85 heeft met uitzonde ring van een bedrag ad f 486,40 voor de aanschaffing van rijwie len, geheel betrekking op uitga ven voor motorvoertuigen, en wel f 329.135,33 voor aangekochte per sonenauto's en f 3.051.989,12 voor de S.H.A.E.F., of door bemidde ling van de N.O.R.R. ontvangen vrachtauto's. Deze cijfers geven een zeer on volledig beeld, aangezien het M.G. de beschikking over motorvoertui gen heeft verkregen: door vorde ring in gebruik, door vordering in eigendom, door aankoop, uit oor logsbuit, door bemiddeling van de S.H.A.E.F en de N.O.R.R. en door huur. Deze aldus verkregen motor voertuigen werden echter slechts ten dele voor het eigen apparaat gebruikt. Een groot aantal motor voertuigen werd door het M.G. ter beschikking gesteld van over heidsdiensten of van particulieren, als artsen e.d. De post personeelsuitgaven be draagt f3.760.696,98. De transportkosten beliepen een bedrag van f 5.823.639,16. De controlerende accountant merkt in zijn rapport op, dat de hoofdadministratie van de staf M. G. aan redelijk te stellen eisen heeft voldaan, hoewel in 't alge meen een voorraadadministratie heeft ontbroken. Het beheer van kantoorinventarissen, schrijfma chines e.d. zou te wensen hebben overgelaten. De commissariaten. De totale uitgaven van de mi litaire commissariaten bedroegen: f 8.797.083,07 en de ontvangsten f 726.807,86. Er hebben in totaal 66 commissariaten bestaan. Met betrekking tot een dertig tal commissariaten maken de con trolerende accountants geen spe ciale opmerkingen, zodat het fi nancieel en materieel beheer in het algemeen de omstandighe den in aanmerking genomen geacht kan worden aan redelijke eisen te hebben voldaan, zij het ook met uitzondering van het be heer der voorraden auto-onderde len, gereedschappen en kantoorbe hoeften, daar controle op het ver bruik niet mogelijk bleek en de aanwending van de eindvoorraden niet kon worden vastgesteld. Met betrekking tot de commissariaten valt ten overige aanzien van bet financieel en materieel beheer o.m. het volgende uit de terzake door de controlerende ac countants uitgebrachte rapporten af te leiden. Het materiële beheer van de in ventarisgoederen is veelal onjuist geweest, als gevolg waarvan bij een aantal commissariaten verlie zen zijn geleden. Ten aanzien van de voorraden auto- en fietsbanden en rijwielen kan evenmin van een juist be heer worden gesproken, daar soms aanzienlijke quantitatie- ve tekorten zijn ontstaan. Bij de transportsectie van het districts militair commissariaat Eindhoven kan zelfs van wanbeheer worden gesproken. Het beheer van het motorvoer tuigenpark is zodanig geweest, dat ook tengevolge van ondeskundig gebruik van de motorvoertuigen vrij belangrijke uitgaven moesten worden gedaan. De bewarings- en verblijfskam- pen, waarvan er in totaal 210 zijn geweest, hebben tot 1 Januari 1946 onder het M.G. geressorteerd. Slechts van 112 kampen op een totaal van 210 kon een be rekening van de gemiddelde ap paraatskosten per inteneringsdag (exclusief de kosten van inrich ting en verbouwing) worden ge maakt. Van 111 kampen konden de gemiddelde voedingskosten per1 interneringsdag worden berekend. De uitgaven van de politieke opsporingsdiensten, voor zover ten laste van het M.G. komend, bedroegen f 15.431.464,13, waar tegenover aan ontvangsten verant woord is een bedrag van f 9.175,77. De uitgaven van de tehuizen voor oorlogspleegkinderen en de inspecties voor de Bijzondere Jeugdzorg bedroegen f6.244.608.38 en de ontvangsten f 548.991,15. De uitgaven verband houdende het de dienst der repatriëring hebben bedragen f 19.877.970,42 en de ontvangsten f24.840.618,47. De uitgaven van het Bureau Nationale Veiligheid in de perio de, gedurende welke dit bureau onder het M.G. ressorteerde, heb ben bedragen f4.348.089,84 cn de ontvangsten f 143.931,78. Het totaal der uitgaven inzake bet Algemeen Nederlands Foto bureau „ANEF" heeft bedragen f 718.414,09 terwijl de ontvangsten hebben belopen f 477.267, 32. In November 1944 te Brussel de' dienst Anep-Aneta opgericht, ten doel hebbende de dagbladen en de radio-dienst van nieuwsberich ten te voorzien. De subsectie Anep-Aneat werd in Februari 1945 naar Eindhoven verplaatst en in Mei 1945 naar 's-Gravenhage. Op 15 September 1945 werd zij opgenomen in het Persbureau A.N.P. De uitgaven van Anep-Aneta hebben bedragen f 99.997,07 Hoewel de Hulpactie Rode Kruis en de Stichitng Nederlands Volksherstel, geen deel uitmaak ten van het M.G., vindt afzonder lijk vermelding plaats, in verband met de niet onaanzienlijke vorde ringen, welke het M.G. op deze instanties had. Verrekening heeft niet plaats gevonden. De vordering op de H.A.R.K be droeg f216.090,38: die op het N.V. H. f 14.010,89. Ten tijde van de afsluiting der administratie van het M.G. cp 31 December 1948 was nog een groot aantal vorderingen van het M.G. op andere rijksdiensten tot 'n totaalbedrag van f 14.588.993,20 niet verrekend. Het totaal der uitgaven van liet M.G. beliep f 123.881.607,29: het totaal der ontv. f27.089.047,72. WASHINGTON, 2 Aug.. (Peuter). De V.S. hebben vandaag de Russische beschuldiging, dat de aansluiting van Italië bij het Noord-Atlantisch Pact een schending betekent van het Italiaanse vredesverdrag, als „ongegrond" verworpen. Een des betreffende nota is door het State Department op de Russische ambassade te Washington overhandigd. In de Amerikaanse nota wordt verder verklaard, dat de Italiaanse regering, voor zover de regering te Washington bekend is, geen wijziging zoekt te verkrijgen in de beperkende militaire bepalin gen van het met Italië gesloten vredesverdrag; er bestaat voorts geen enkele bepaling in dit ver drag, welke Italië zou verhinderen zich bij het Noord-Atlantisch ver drag aan te sluiten. Het staat Ita lië geheel vrij met andere staten 'n gemeenschappelijke defentieve overeenkomst te sluiten. Namens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is reeds op 28 April j.l. een ver klaring afgelegd voor de commis sie van buitenlandse betrekkingen van de senaat, inhoudende dat elke bijdrage van Italië voor de gemeenschappelijke verdediging van het Noord-Atlantische gebied zal geschieden binnen de perken, aangegeven door de militaire be palingen van het met dit land ge sloten vredesverdrag. Voorts wordt in de nota de ver klaring aangehaald, welke op twee April j.l. door de ministers van Buitenlandse Zaken, die het pact hebben ondertekend, werd afge legd in antwoord op de Sowjet- Russische beschuldiging dat het verdrag „agressief van opzet" zou zijn en waarin onder meer werd gezegd dat „uit de tekst van het pact blijkt, dat dit geheel en al op verdediging is ingesteld, dat het in overeenstemming is met letter en geest van het handvest der Verenigde Naties en dat bet verdrag niet tegen enig land of enige groep van landen is gericht, dat het uitsluitend is bedoeld als afweermiddel tegen een gewa- (Eigen bericht) Met bet oog op de liquidatie van het Centraal- Distributiekantoor is met ingang van 1 Augustus 1.L een begin gemaakt met de uitreiking van textielkaarten aan dienstplich tigen. Dit geschiedt voor de eerste maal sedert de bevrijding. Tot dus ver moesten deze met hun overige distributiebescheiden ook hun tex- tielkaart mieveren. Met ingang van genoemde datum zullen de distri butiekaarten van opkomende dienst plichtigen niet meer worden inge houden. Dit brengt vooralsnog geen wijzi ging in de huidige regeling, waarbij aan de dienstplichtige, die de dienst verlaat, 120 extra textielpunten worden uitgereikt. De Regering maakt be kend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zjjn gerapporteerd: KONINKLIJKE MARINE: Gesneuveld 23 Juli 1949: Tijd. korp. mar. H. Bosma uit A'dam. Ie Lt. der mar. K. M. R. L. M. Teeken uit Zwolle. Korp. der mar. H. Roepers uit Den Haag. KONINKLIJKE LAND MACHT: Gesn. 6 Juli 1949: Huzaar J. M. Lobato uit Am sterdam. Gesn. 22 Juli 1949: le Luit. J. Blaauw uit Den Haag. Soldaat A. v d. Boogaard uit Bandoeng (Indonesië). Korporaal J. J. Buys uit Hil versum. Gesn. 23 Juli 1949: Sold. L. J. Strijbosch uit Geldrop. Gesn. 25 Juli 1949: Sold. J. J. Grootveld uit Gouda. Gesn. 26 Juli 1949: Sold, le klas P. J. van Nij- natten uit Oud-Gastel. Korporaal J. H. J, Sieben uit Vaals. KONINKLIJK NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 7 soldaten, allen uit Indonesië. KOTTERSCHIPPER GEDOOD Dinsdagmorgen is de 59-jarige A. Bron, een kotterschipper uit IJmuiden, die van zijn scheepje overstapte op een voor de Vishal gemeerde logger, de Wiron 2, door een draaiende winch gegrepen, tegen het dek geslagen en gedood. Het ongeluk gebeurde toen Bron uitgleed en zijn regenjas om de as van de winch werd gewonden. Hulp van omstanders, die onmid dellijk toegesneld waren om de winch stop te zetten, kwam helaas te laat. RIJKSSTUDIEDAGEN VOOR A.S. LERAREN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis dat aan perso nen, die zich verbinden om na be ëindiging van hun studie, gedu rende tien jaren als leraar bij het Rijks-, gemeentelijk of aangewe zen c.q. erkend bijzonder voorbe reidend hoger en/of middelbaar onderwijs werkzaam te zijn en die voor dat ambt geschikt worden geacht, jaarlijks een toelage ter tegemoetkoming in de kosten van hun universitaire opleiding kau worden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste f 1800 per persoon. Deze tegemoetkomingen kunnen worden genoten ten behoeve van de opleiding tot leraar in de klas sieke letteren, de Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse taal en letterkunde, de aardrijkskunde, de geschiedenis, de wiskunde, de na tuurkunde, de scheikunde en de plant- en dierkunde. Aanvragen voor een toelage voor het studiejaar 1949-1950 die nen voor 5 Augustus 1949 tot zijn ministerie (Burea uvoor Rijksst'u- dietoelagen) te worden gericht. penderhand uitgevoerde aanval" Ook Parijs wijst protest af. Frankrijk heeft hedenavond de Sowjet-Russische beschuldigingen, dat Italië's deelneming aan het Atlantisch Pact een schending is van het vredesverdrag en dat het pact van agressieve aard is, van de hand gewezen. De nota is in gelijke termen ge steld als de Amerikaanse nota. Engeland volgt voorbeeld. Ook Engeland heeft vandaag als ongegrond de Russische beschul diging verworpen, dat Italië het vredesverdrag heeft geschonden door zich aan te sluiten bij het Noord-Atlantisch Pact. In het Britse antwoord wordt gezegd dat het Russische protest „blijkt te be rusten op een verkeerd begrip van de aard van het Noord-Atlantisch verdrag. Dat verdrag is niet op agressie gericht, aldus de Britee nota.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1