emster xes Amerikaanse stafchefs in Londen aangekomen Militair bijstandsprogram van Truman onder de loupe De schat van Matabonga RADIO Woningbouwplan van oud-stoot- troepers voor gedemobiliseerden Besprekingen in Parijs echter de belangrijkste PAG. 3 Van houtwol platen in één week voor f3000.- gereed Critiek in Senaat op bevoegdheden van de President Amerikaanse druk op Israël NEDERLANDERS GAVEN OP Vijftig jaar Staatsbosbeheer Bemoedigend woord van Mgr. Huibers Manoeuvres op de Veluwe begonnen ERWACHTINC door het K.N.M.I, te Jig van Woensdag- iderdagavond (opge- aur). BUnG 1 bewolkt met nog daar enkele buien. kust aanvankelijk ie noord-westelijke erigens matige tot maar geleidelijk e wind tussen west west. Tamelijk koel I) AFGEBRAND RINGERMEER is de kapitale boer- ïeer Liefhebber door de grond toe in de ar energiek optreden Iweer van Midden- ingerweer met assis- brandweer uit Wie- s het woonhuis ech- ebleven, hoewel met iade. De vermoede- is hooibroei. rfETHYST" IN ÏNKONG Aug. (Reuter) Be hedenmorgen vroeg aangekomen. nde Britse oorlogs- de haven onder es- kruiser „Jamaica" en ;r „Cossack". Spit- R.A.F. vlogen laag et de haven binnen- et met sirenegeloei hepen en het geknet- erk. Een grote me en Europeanen was aankomst van de opplank was neerge- de gouverneur van Alexander Grantham, militaire en civiele n boord om de kapi- ren en bemanning hyst" zijn gelukwen- den. Ter ere van de ïft men een uitge- »ram samengesteld. een V.V.V.? JSBRUG Naar wij de vereniging „Plaat- het initiatief genomen ten van een vereni- reemdelingenverkeer, 1 stelt „St.-Maartens- jlair te maken. Voor jaren is dit strand en temidden van een rok naturschoon, door memend aantal bad- Zij die het streven en Belang" onder een dit doen blijken ien van een adhaesie- n Petrie die ook bij den zich naar voren m de kop, daarachter fers de overige ren- vas 1. H. Faanhof, 3 uur 2 min. en 9 e A'dam, 3 W. Snij- Veen, 5. P. van Roon, 7 J. Willemsen, 8 W. Eelsing en 10 A. irden in hotel Beun- uitgereikt. Is enige oud Beem- extra prijs worden )or zijn ondaftks er te waarderen uit jen en volharding. voor coupeuse lS (Zuidzijde). Op Juli j.l. te Alkmaar men voor coupeuse volgende plaatsgeno- G. de Goede, A. Hes, Kunst en T. Lau- o-nieuws Zo hebben we dan ld tegen onze sport- idhoven n.l. Braban- jenselftal van de afd. an Technisch zeer iavo stond al gauw maar de gasten ga- p en lieten zien wat hadden en verander- ,am aan in 'n 41 roordeel. Maar taai joed spel van Bavo, :aak dat de laatste ste minuut gescoord deed worden. Een aat na *n zeer lange n de bus. Na afloop •it langs 't machtige i aangeboden met vaardigheden van de gezamenlijk nog iets Op de terugrit is er ïaal geankerd, waar de nacht en allen 'oldaan in ons klei- ikwamen. wedstrijden DREO I. svw i. ond 4 Augustus 8 Oudejans jaarverga- land wegbliJvc. Woensdog 3 Augustus T949 De 93 jaar oude Engelse toneelschrijver George Bernard Shaw heeft thans een stuk geschreven „Shakes and Shaw" (Shakes peare en Shaw)dat door het beroemde Lanchester Marionetten Theater zal worden opgevoerd. 1 De Bond van Oud-Stoottroepers, gevestigd te 's-Hertogenbosch heeft een plan opgesteld, waarin een oplossing is gezocht en gevonden voor de beschikbaarstelling aan gehuwde gedemobili seerde militairen uit Indonesië. Hoewel de minister van Weder opbouw bezwaren tegen het bouwen van noodwoningen heeft, meent de bond, dat door de bouw van woningen, vervaardigd uit houtwolplaten het woningprobleem voor de gehuwde terug kerende en teruggekeerde jongens, die onder de moeilijkste omstandigheden hun plicht hebben gedaan, kan worden opgelost op verantwoordelijke wijze. Reeds in 1945 werden te Ovcrloon woningen van houtwolplaten neer gezet en het zijn tot nu toe goede woongelegenheden gebleken. De bond ontveinst zich niet, dat een teveel aan noodwoningen e.d. over het gehele land zijn aesthetische bezwaren zal hebben, doch men zou daar tijdelijk overheen kunnen stap pen, waar het de gedemobiliseerden betreft. Permanente bouw is vooral om finaneiële redenen thans niet te verwezenlijken, daarom is gezocht naar een tijdelijke oplossing. Op het ogenblik gebeurt het dik wijls, dat een gedemobiliseerde wel werk kan krijgen, doch dit niet kan aannemen daar er geen woonruimte voor hem is De bouwtijd voor bedoelde nood woningen bedraagt ong. een week. Technisch is het mogelijk deze wo ningen in alle delen van het land neer te zetten. De bouw- en exploitatiekosten voor genoemde woningen zijn zeer laag. Voor een permanente wonipg bedragen de kosten op het ogenblik f 12.000 tot f 14000.die voor nood woningen, vervaardigd uit houtwol- platen, f 3000. De materialen voor bedoelde noodwoningen zijn thans vrijwel on- Filmproducer Hendrik Galeen overleden ROCHESTER, 2 Aug. (Reuter). Na een ziekte van verscheidene weken is in zijn zomerhuisje al hier overleden de 57-jarige, in Berlijn geboren filmproducer Hendrik Galeen. In de eerste we reldoorlog was Galeen officier in het Duitse leger. Na de oorlog ging hij naar Zweden, waar hij film scenario's schreef en als regisseur optrad. Op zijn naam staat ook „Golem" en „De student van Praag". In 1940 kwam hij naar de Verenigde Staten. Verleden zomer huwde hij barones Ilse von Schenk. PROGRAMMA DONDERDAG 4 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 7,00 Nieuwsber.; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Gr. pl.; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuwsberichten; 8,15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gr. pl.; 9.3510.00 Symphonie no. 96 J., Haydn; (NC dienst; (KRO) 11.00 de Zonnebloem, 11.45 Sonate; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsberichten; 13.20 Pianorecital; 13.4514.00 Roe- romme; (NCRV) 14.00 Ensemble Douwinsky; 14.40 Vrouwelijke be roepen; 15.00 Concert; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gr. pl. 17.00 Jeugd journaal; 17.30 Zingende jeugd; 17.50 Gr. pl.; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws ber.; 19.15 Ned. organisten; 19.30 Het Actueel geluid; 19.45 De R.V.D. 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Pro gramma proloog; 20.15 Varia; 21.00 Voortrekkers; 21.20 Gr.pl. 21.30 Vrij en Blij; 22.15 De vaart der vol ken; 22.35 Serenade; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuwsber. 23.15 Concerten; 23.57—24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. (AVRO) 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Gr. pl.; (VPRO) 7.50 Dagopening; (AV RO) 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Ochtend- varia; 8.55 Vppr de vrouw; 9.00 Symphonie; 9.25 Spreekster; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl. 10.00 Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleutertje luistert- 1100 Een huisboot op de Styx; 11.15Strijk orkest; 12.00 Muz. progr.; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Kamermuziek; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Orkest, 13.45 Gr.pl.14.00 Schijn en wezen; 14 15 Solistenconcert; 15.00 Klimop, 16'oo Shakespeare's; 16.45 Gr.pl 17 00 Reizen en trekken; 17.30 Kwintet; 17.50 Regermgsuitz.; 18.00 Nieuws ber.; 18.15 De Kwintetspelers; 19.00 Troeven uit Amerika; 19.30 Ik zou zo graag; 20.00 Nieuws in 't kort 20.05 The Romancers; 20.28 Hoor spel; 21.05 Promenadeconcert; 21 50 gr.pl.; 22.00 Europa in bewogen til den; 22.15 Variété Varié; 23 00 Nieuwsber.; 23.15—24.00 Melodieën. beperkt verkrijgbaar, zei de heer Arts, voorzitter van de bond. In een schrijven, dat deze week naar alle burgemeesters van ons land zal uitgaan, zal naar het stand punt van de burgervaders over dit plan worden geïnformeerd en zij zullen daarin 'tevens verzocht wor den het aantal gerepatrieerde cn nog terugkomende militairen op te geven. De Nationale Mobilisatieraad en de Prins Bernhardstichting staan achter het plan van de Bond voor Oud-Stoottroepers. SS-ERS STAAN TERECHT PARIJS, 2 Aug. (Reuter). Negen vroegere SS-ers van de Hitler-Jugenddivision, stonden he den terecht voor een Frans mili tair gerechtshof te Rijssel, wegens executie van 86 Franse mannen en jongens als represaille voor sa botage aan een spoorlijn. Een der verdachten was Ober- sturmführer Hauck, die met de Hitlergroet antwoordde, toen /fin naam werd afgeroepen. Hij ontving een scherpe beris ping van de president, die hem vervolgens vroeg: „86 levens wer den geofferd voor een beschadigde spoorrails, begrijpt u, waarom u en uw kameraden voor een Frans militair gerechtshof staan?" Hauck antwoordde: „Neen", doch zei la ter, dat hij de terechtstelling „op recht betreurde". Hij weet het ge beurde aan de „atmosfeer van oor log en bombardementen". „Wij konden niet toestaan, dat mate riaal vernield werd, dat onze moe ders en zusters in Duitsland maak ten en dat reeds met haar bloed bevlekt was", zo zeide hij. LONDEN, 2 Aug. (A.P.-Reufer)De Amerikaanse sfafchefs xijn hier vanmiddag aangekomen voor besprekingen gedurende twee dagen met de militaire leiders voor Groot Brittannië, Noorwegen en Denemarken. Admiraal Louis Denfield, gen- Omar Bradley en gen. Hoyt Vandenberg, chef van de luchtmacht, arriveerden met het vliegtuig van president Truman de „Inde pendence" op het vliegveld Northolt. De Amerikaanse stafchefs, die Donderdag in Parijs verwacht worden, zullen Vrijdagmorgen oen bespreking hebben met hun Fran-' se collega's. Vanwege de grote rol die Frank rijk in de toekomstige militaire organisatie van West Europa ral spelen, wordt aangenomen, dat de besprekingen in Parijs de belang rijkste zullen zijn, welke de Ame rikaanse stafchefs in Eurpa voe ren. Het is zeker, dat de Franse mi litairen grote militaire zendingen uit de V.S. zullen vragen om het Franse leger te moderniseren en het in staat te stellen als kern te fungeren voor de verdediging van West Europa. Bij de ratificatie van het Atlan tische Pact heeft het Franse par lement de regering nog eens met nadruk op de noodzaak hiervan gewezen. De Franse militairen, die de besprekingen met hun Amerikaan se collega's zullen voeren zijn: gen. Revers, chef-staf van het le ger, gen. Lecheres chef-staf van de luchtmacht, adm. Lomonnier, chef-staf van de marine, en gen. Cherriere, chef-staf van het ka binet van de premier. Vrijdagmiddag zullen de Ame rikaanse leiders een bezoek bren gen aan het hoofdkwartier van veldmaarschalk Montgomery in Fontainebléau. De Belgische, Nederlandse en Portugese militaire leiders zullen Zaterdagmorgen op de Ameri kaanse ambassade een bespreking met hun Amerikaanse collega's hebben. Waarnemers te Londen merken op, dat generaal Bradley gisteren te Frankfort verklaard heeft, dat de stafchefs naar Europa waren gekomen om te vernemen of de Europese leden van het Atlanti sche Pact de voorkeur zouden ge ven aan „een groep, die voor alle mogendheden handelt, of aan drie of vier kleinere groeperingen. Dit zou als een tegenspraak kun nen worden beschouwd' op de be richten, dat de beslissing over de organisatie van het Atlantische defensie-systeem reeds gevallen was voordat de stafchefs Washing ton verlieten. Na een défilé, dat Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland voor de stafchefs hielden, ver klaarde generaal Bradley aan ver slaggevers, dat het niet in het voornemen lag om in de nabije toekomst besprekingen te voeren over de uitwisseling van atoom bomgeheimen aan Engeland. Op de vraag, of de Westelijke Unie zou kunnen blijven functionneren nadat het Atlantische verdedi gingsstelsel in werking zou zijn getreden, antwoordde generaal Bradley: „Wij denken, dat zij haar werkzaamheden dan nog voort kan zetten". De mogelijkheid, dat de Westelijke Unie in groter ver band door een Atlantisch verbond WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter). -r~ De Amerikaanse Senaat besloot heden het aanhoren van verklarin gen van deskundigen over het door president Truman voorgelegde mili taire bijstandsprogramma, dat voor ziet in het leveren van wapens aan verschillende landen, in de eerste plaats aan staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantisch verdrag, tot Maandag a.s. uit te stellen. Oor spronkelijk zou de behandeling in de Senaat morgen beginnen. Er bestaan aanwijzingen, dat de Senaat zal pogen Truman's program ma te beperken. De voorzitter van de Senaat, Tom Connally, verklaarde dat de Se naatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en voor de strijdkrach ten tijdens Verenigde Vergaderingen zullen trachten zoveel mogelijk over eenstemming over de te volgen ge dragslijn te bereiken, alvorens de besprekingen in de Senaat zullen beginnen. Het programma in de vorm, waar in het thans door de Commissie voor Buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden wordt be sproken, voorziet in uitgaven tot een bedrag, dat 50 millioen dollar lager ligt dan het dóór president Truman aangevraagde. Connally legde zijn verklaring af, nadat de ministers Acheson en John son (Buitenlandse Zaken en Defen sie) achter gesloten deuren bespre kingen hadden gevoerd met de lei ders der Senaatsmêerderheden. VERKLARING VAN DE GASPERI ROME, 2 Aug. (A.F.P.). De Italiaanse minister-president, Al- cide de Gasperi, heeft in een rede over de binnenlandse politiek voor de nationale raad van de christelijk-democratische partij verklaard, dat de christen-demo craten bereid zijn, zonder hun verbintenissen te verloochenen, alleen te regeren. Men meent, dat enige Senatoren de beide ministers openlijk hebben medegedeeld, dat het militaire bij standsprogramma in zijn huidige vorm de president te grote bevoegd heden verleent en dat het meer is dan een programma ter overbrug ging van de tijdelijke situatie, waar bij een tekort aan wapens in bepaal de landen bestaat. Deze senatoren, die juist de nadruk wilden gelegd zien op het overbruggingskarakter van het militaire bijstandsprogram ma. hebben vooral bezwaar tegen de in het programma opgenomen bepa ling, volgens welke president Tru man het recht heeft wapens ter be schikking te stellen van elk land ter wereld. VERBOD R. K. ORGANISATIES IN ROEMENIË LONDEN, 2 Aug. Volgens de correspondent van de „Daily Te legraph" te Wenen zijn vijftien rooms-katholieke organisaties in Roemenië bij decreet van de re gering verboden. Het verbod geldt o.a. verschillende congre'gaties van vrouwelijke religieuzen zoals de Franse „Zusters van O. L. Vrouw". De leden van deze verboden con gregaties zullen ook geen zieken huis werk meer mogen verrichten. De Roemeense leden van de ver boden organisaties krijgen twintig dagen de tijd om de regering mede te delen of zij zich willen aanslui ten bij een van de vier overblij vende religieuze gemeenschappen of een wereldlijke betrekking wil len aanvaarden. Buitenlandse le den moeten een verzoek indienen om in Roemenië te mogen blijven. Dit regeringsdecreet wordt be schouwd als een culminatiepunt in het optreden der communistische regering tegen de rooms-katholie- ke kerk in Roemenië. In Augustus van het vorige jaar werden alle kerkelijke scholen gesloten en de bezittingen ervan geconfisceerd. Sedertdien zijn alle rooms-katho lieke bisschoppen gearresteerd. Het aantal gevangen gezette pries ters wordt geschat op vierhonderd. van alle 12 ledenstaten zal worden opgevolgd, noemde Bradley „iets, waarover wij nog spreken". Generaal Vandenberg, chef van de luchtmachtstaf, verklaarde, dat de Amerikaanse luchtmacht de Engelse luchtbasis Burtonwood zou blijven bezetten, ook als de luchtbrugoperatie geëindigd is. Hij voegde hieraan toe, dat men in de naaste toekomst alle propel- lergevechtsvliegtuigert in Duits land door straaljagers wil vervan gen. ONBEVOEGD VERDOVENDE MIDDELEN VERKOCHT Wegens verduistering en het onbevoegd afgeven van verdoven de middelen aan een morfinist werd door de officier van justitie voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist tegen de 51-jarige assistent-apo theker G. A. W. Deze man verduisterde ampul len, flesjes en poeders met mor- fine-houdende stoffen alsook een ander opwekkend middel uit de voorraad van de apotheek, waar hij werkzaam was. Hij erkende zijn daad zonder terughouding. De morfinist had hem verteld, dat hij ernstige pijnen leed. Volgens een rapport over verdachte is deze te goedig, te slap en te zwak om weerstand te bieden aan de aan drang om hulp te verlenen. En daardoor, zo zeide de officier van justitie, is de verslaafde, die de middelen in handen kreeg, als een menselijk wrak in een kliniek terecht gekomen. De verdediger, mr. L. G. Hor- tensius, wees er op, dat van mis dadige aanleg of opzet tot eigen bevoordeling niets is gebleken. Hij heeft tussen de 50 a 75 gram morfine aan de morfinist afgele verd tegen de geldende prijs. Het geld, ongeveer 150 gulden, heeft hij in eigen zak gestoken, omdat verantwoording daarvan de onge oorloofde verkoop aan het licht zou brengen. De rechtbank, die invrijheid stelling weigerde, zal op 9 Augus tus uitspraak doen. REGELING ARABISCHE VLUCHTELINGENVRAAGSTUK WENS DER VER. STATEN TEL AVIV, 2 Aug. (Reuter). Tijdens een hedenavond in het Is raëlische parlement gehouden debat over de Israëlische buitenlandse po litiek, waarbij door de oppositie van rechts en van links scherpe critiek werd uitgeoefend op het door de re gering in deze materie gevoerde be leid, werd door minister-president Ben Goerioen en door de minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sja- ret verklaard dat Israel's jongste aanbod ter conferentie van Lausan ne, om tot een onmiddellijke bespre king te komen van het vraagstuk betreffende de terugkeer der Ara bische vluchtelingen naar Israëlisch gebied, werd gedaan onder door de Verenigde Staten uitgeoefende' druk. Minister Sjaret deelde verder nog mede, dat het hier om circa hon derd duizend Arabische vluchtelin gen ging. Er waren reeds 150.000 Arabische inwoners in Israel, zodat er na de terugkeer der vluchtelingen een kwart millioen Arabieren bin nen de Israëlische grenzen zullen wonen. Tenslotte verklaarde minister president Ben Goerioen nog dat'de jongste Israëlische stap ter confe rentie te Lausanne, „een nieuwe vordering betekende op de weg. die leidt naar vrede tussen Israel en de Arabische staten". Grieken ter dood veroordeeld ATHENE, 2 Aug. (A.P.). Een Griekse krijgsraad heeft 36 Grie ken, die „het communisme georga niseerd" hebben, ter dood veroor deeld. RONDE VAN ZWITSERLAND De Fransman André Brulé heeft gisteren de 350 K.M. lange étappe van Ascona naar Genève gewonnen. Brulé nam de leiding bij de Sim- plon pas. De tijd van Brulé was 11 uur 20 min. De Zwitsers Weilen- mann en Aeschlimann werden twee de en derde. Weilenmann heeft in het algeme ne klassement de leiding met een tijd van 30 uur 17 min. 17 sec. Hij wordt op 9 sec. gevolgd door Aeschlimann, terwijl Brulé in het algemeen klassement een achter stand van 2 min. 49 sec. op de leider heeft. Sijen, Janssen en Lambrichs hebben de strijd opgegeven, zodat geen enkele Nederlander in de Ronde van Zwitserland meer mee rijdt ARABISCHE MENING OVER TOESTAND IN NABIJE OOSTEN NEW YORK, 2 Aug. (Reuter). Dr. Chalil Totah, directeur van het instituut voor Arabisch-Ame- rikaanse aangelegenheden, ver klaarde Maandag te New York, dat de bewering, dat er vrede in het Heilige Land zou heersen „niets anders dan Zionistische pro paganda was". Volgens spreker gistte het gehele Nabije Oosten van ontevredenheid en zou het de broedplaats kunnen zijn van een wereldconflict. TUNNEL DOOR DE MONT BLANC PARIJS, 2 Aug, (A.P.). De Franse regering heeft heden haar goedkeuring gehecht aan de deel neming door Frankrijk aan de bo ring van een tunnel voor het ver keer per as door de Mont Blanc om de afstand tussen Frankrijk en Noord Italië te verkorten. KOMENDE INTERLANDS NED. ELFTAL Op 6 November van dit jaar zal de voetbalwedstrijd Nederland-Bel- gië gespeeld worden. De K.N.V.B. heeft nog geen besluit genomen in zake de plaats waar deze landen- wedstrijd gespeeld zal worden. Voor 11 Dec. staat op het program NederlandDenemarken. Voor 16 April 1950: BelgiëNe derland. 8 Juni: ZwedenNederland. 12 Juni: FinlandNederland. Over een ontmoeting tegen Zwit serland wordt nog onderhandeld. DECORATIES TOEGEKEND Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Staatsbosbeheer werden gistermiddag te Utrecht een bijeenkomst en receptie gehouden. Op de bijeenkomst hebben ruim 20 sprekers het woord gevoerd, en bo vendien werd zij bijgewoond na mens H. M. de Koningin door de heer W. Brantsma, jagermeester— opperhoutvester van H. M. de Ko ningin voor Gelderland en namens Z. K. H. de Prins der Nederlanden door jhr. mr. C. Dedel. Op de bijeenkomst werd o.m. het woord gevoerd door minister S. L. Mansholt die mededeling deed, dat de volgende decoraties zijn toege kend: de heer J. J. M. Jansen, hout vester te Assen, Ridder in de Orde Van Oranje-Nassau, "de heer Meel- ker, boswachter te Odoorn, ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, de heer van Essen, adj. commies ter houtvesterij te Apeldoorn, idem, de heer Roos, arbeider voorwerker ter houtveste rij Terschelling, idem in zilver. OP DE NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Honderd drie en negentig zie ken en enige honderden valide deelnemers aan de 49e Nederland se bedevaart naar Lourdes, zijn dezer dagen in het Franse genade oord aangekomen. De intentie van de bedevaart luidde: „Onze Lieve Vrouw van Lourdes, maak bet Heilig Jaar tot een waar vredes jaar". Voor de grot der verschijningen hebben onze pelgrims geluisterd naar het bemoedigend woord, uit gesproken door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. die de intentie tot uitgangspunt van zijn predicatie had gekozen. „Waar kan de Onbevlekte Ont vangenis beter en met meer aan drang om voorspraak en tussen komst in de grote geestelijke en stoffelijke noden worden ge smeekt, dan op deze plek, waar Zij een materialistische wereld kwam waarschuwen en om boete en gebed verzoeken? Het Licht van Lourdes heeft zijn genade stralen negentig jaren lang ook over ons land uitgezonden. Men komt hier om voor zichzelf ver horing te vinden, maar men be seft hier tevens, dat men geen eenling kan zijn in het volk, geen volk tussen de volkeren. Bij het jongste Verlossings-jubilé heeft onze H. Vader hierop met klem gewezen. Lourdes is een trefpunt van alle katholieken ter wereld en natuurlijkerwijs ook het uit gangspunt van de Pax-Christi- beweging." Toen de Bisschop O.L. Vrouw van Lourdes dankte voor alle ge naden die ons volk door Haar voorspraak heeft ontvangen, voor alle geestelijke en stoffelijke zege ningen, voor het behoud van het geloof en de bescherming tegen vijanden van Kerk en christelijke moraal, kwamen de pelgrims tot geestdrift. En zij begrepen het woord waarmee Mgr. Huibers be sloot: „Wij komen hier niet als toeristen, maar om te bidden en om boete te doqn. Ieder van ons is schuldig aan de rampen die de wereld teisteren". Post voor militairen op weg naar Indonesië De opvarenden van het m.s. „Kota Inten", dat op 3 Augustus a.s. met militairen naar Indonesië vertrekt, kunnen in een aanloop haven correspondentie uitgereikt krijgen, mits deze niet later dan 7 Aug. a.s. ter post bezorgd wordt. Wil men de stukken bij aan komst in Batavia doen uitreiken, dan dient men uiterlijk 21 Aug. te posten. PRINS BERNHARD TE DUBLIN Prins Bernhard is Dinsdag met zijn particulier vliegtuig te Dublin aangekomen voor bijwoning van een concours-hippique van de „Royal Dublin Society". De Prins zal komend weekeinde deelnemen aan een springconcours. Prins Bernhard is te Dublin de gast van president Sean O'Kelly, die hem, tezamen met Sean Mc Bride, de minister van buiten landse zaken, op het vliegveld verwelkomde. Bij de aankomst van de Prins speelde een militair muziekcorps het „Wilhelmus" en op de lan dingsbaan was een erewacht qpge- st'eld, die het geweer presenteerde. OPERATIE „PHOENIX" Er zijn weer legeroefeningen, na dat ons land in 1938 voor de laatste maal zijn legermanoeuvres bij Arn hem kende. In de Willem III kazer ne te Apeldoorn heeft generaal-ma- joor A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde, zijn hoofd kwartier opgeslagen. Na het ingaan van de „oorlogstoe stand" om IE uur gistermiddag be gonnen de „rode" troepen onder commando van kolonel J. J. Pape een verkenningsactie. Een gepant serde verkenningsafdeling ontwik kelde activiteit ten Zuiden van de lijn Zwólle-Nunspeet tijdens een hevige regenbui. Er was ook enige luchtactiviteit, maar het weer was slecht. Zo werd het complex Harskamp en het sta tion Ede uit de lucht aangevallen. „Uit de reacties op de luchtaanval bleek, „dat deze niet geslaagd was", zeggen de „blauwen" op de grond. „Men kwam naar buiten lopen en was verrast", zeggen de „roden" in de lucht. Genera al-imajoor Opsomer kon nog niet veel commentaar geven. „Er is veel in de staven gedaan. Aandacht werd besteed aan de ver pleging, aan de aan- en afvoer enz. De verbindingen waren op de eer ste dag slecht. De radio gaf moei lijkheden. Maar om 7 uur was 70 pCt. geheel in werking". Verwacht wordt, dat er in de loop van de nacht nog vele voorberei dingen zullen worden getroffen. En misschien blijven verrassingen niet uit. Het eerste legerbericht is in tussen gisteravond verschenen. Het luidt: „Blauw heeft de rode opmars Westelijk van de IJsel na hardnek kige gevechten in de lijn Ernst Doornspijk tot staan gebracht. Le vendige patrouille-activiteit aan weerskanten. Luchtactie wordt be moeilijkt door slechte weersomstan digheden. Een vijandelijke lucht aanval op station Ede en complex Harskamp werd door het heftig af- weervuur der luchtdoelartillerie af geslagen". In het laboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek der N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven is een bacteriedodende lamp geconstrueerd, die van groot nut zal zijn in de Strijd tegen het bederf van levensmiddelen en andere voor bacteriën en schimmels gevoelige producten. De lamp, die reeds in productie is genomen, levert een sterke ultraviolette straling, die op bacteriën, schimmels, gisten en dergelijke micro-organismen een vernietigende uitwerking heeft. Foto links; de bacteriedodende lamp ziet er uit als een T.L. buislamp, doch dan zonder fluor escerend poeder op de binnenwand der buis. Foto rechts boven: Hoe een boterham er uitziet, als zij enige weken oud is en bij hoge temperatuur en vodhtigheid aan de inwerking van de overal aanwezige micro-organismen heeft blootgestaan. Foto rechts: Een boterham, die gedurende dezelfde tijd door een bacterie dodende lamp werd bestraald, zodat hier geen bederf optrad. FEUILLETON 17. „Niet ernstig. Dat littekentje op mijn kin", vervolgde hij lachend, „is veroorzaakt door een scherf van het afweergeschut tijdens een gevecht boven de Golf van Leyte". is het zo niet?" „U bent uit de zuidelijke staten, „Oorspronkelijk ben ik uit Press- cot in Arizona." Dat maakte haar wel iets wijzer, maar het bleef toch nog vaag en vermoedelijk was het meer verbeel ding v^n haar, dat ze zich onzeker voelde. Was er wel enige reden, waarom ze hem niet als een aardi ge man kon aanvaarden? Als een intlligente jongeman, die een boek trachtte te schrijven over de oude geslachten en huizen van haar ei gen streek? H(j richtte zijn aandacht weder op grootmoeder. „Ik zou toch nog graag zoveel te weten willen ko men". „Vraag maar op!" antwoordde zij e- ^wekt. j begon met vragen over het huis te stellen wanneer het ge bouwd was en onder welke condities en waar kwam die eerste Russel vandaan? Was er iets over zijn •voorouders bekênd Grootmoeder antwoordde vlug en beslist en Benders maakte aantekeningen in een notitieboekje, in leer gebonden, onder het vertellen door. Lida be merkte, dat hij de zaken vlug be vatte, maar geneigd was op onbe tekende bijzonderheden te veel in te gaan. Met dat al schoten ze toch vlug op en al spoedig was hij in het bezit van uitvoerige inlichtingen over het wel en wee der familie Russel tijdens de onafhankelijk heidsoorlog en daarna tot ver in de negentiende eeuw. Benders toonde bijzondere belangstelling in de da den en lotgevallen van Sam Russel, die door de regering in 1812 van kaperbrieven voorzien was. Eindelijk zei hij: „Ik vraag me af of het niet verkeerd is, al deze voor vallen precies naar tijdsorde te rangschikken. Het zijn er zo ver schrikkelijk veel en ik ben bang, u te veel te vermoeien, mevrouw Russel. Misschien is het beter, dat we zo hier en daar een greep doen, en het spreekt vanzelf, dat ik bij zonder veel belang stel in uw eigen levensgeschiedenis en de tijd, die u zelf hebt meegemaakt". „Het vermoeit me niet", ant woordde grootmoeder. „Maar u kunt natuurlijk doen, dat u het beste vindt". Ze zat met haar ge vouwen handen in haar schoot. Lida bemerkte, dat de gezinsleden een voor een de kamer waren bin nengekomen. Sam en Suze deden samen een spelletje kaart. Willy zat ogenschijnlijk in een aardig boek verdiept, maar, miste naar ge woonte, geen woord van 't gesprek. Moeder was bezig een overhemd van Willy te verstellen. Benders stelde grootmoeder een reeks vragen be treffende haar ouders en verdere verwanten en over haar jeugdjaren en vroeg daarop: „Enop welke datum viel uw trouwdag? Ik ben al op het bevolkingsregister ge weest, maar daar had men zulke oude registers niet voorhanden". „In Juni 1872", beantwoordde grootmoeder. Hij glimlachte. „Dus een zomer- bruid! En hoe Iaat vond de trouw plechtigheid die dag plaats, mevr. Russel „Om acht uur 's avonds", ant woordde grootmoeder prompt. Lida wilde haar in de rede vallen, maar hield zich meteen in. Ze wist dat de plechtigheid in de namiddag plaats gegrepen had. Waarom zo vroeg ze zich verbaasd af zat zat grootmoeder over zo'n onbete kenende bijzonderheid een leugen te vertellen? Of loog ze met een ze kere bedoeling?" „Enhoeveel kinderen hebt u gehad, mevrouw Russel?" „Slechts één, dat in leven is ge bleven. Dat was Frederik Russel, naar een vriend van mijn man ge noemd". „Maardie gestorven kinde ren Groomoeder deed haar mond open om te antwoorden, maar bedacht zich. Ook was dat Lida opgevallen. Misschien kwam het, omdat er in de houding van Benders een nauw merkbare verandering was geko men. Het was wel niets opvallends, maar toch was ze plotseling op haar hoede. „Ja", zei grootmoeder. „Ons eer ste kind is gestorven." „Was het een zoon of een doch ter?" „Een zoon, Han genaamd, naar mijn manmaar hij stierf reeds als heel klein kind." „Ja, juist. Maar hoelang heeft die Han dan nog geleefd, mevrouw Russel?" Weer aarzelde grootmoeder even. „Precies een half jaar, mijnheer Benders." Hij tekende iets in zjjn boekje aan. „Op de dag af een half jaar?" vroeg hij daarop. „Op de dag af," antwoordde grootmoeder. „En zou ik zjjn geboortedatum mogen weten?" „Zestien April 1873". Lida hield hem scherp in het oog. Weer voelde ze, dat hier iets bij zonders gaande was. Waarom stel de die man zoveel belang in die on belangrijke datums? (Wordt vervolgd). i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3