De „Jeugd van Nederland" Hoogtijdag voor Alkmaar DEELNEMERS AAN DE R.T.C. UIT BATAVIA VERTROKKEN FILMS VAN DE WEEK Dr. van Royen ALKMAAR OMSTREKEN Doel en opzet van de tentoonstelling J Westfriese boerenbruiloft als attractie Boodschapvan Hatta Laatste nieuws Geval van pokken op „Grote Beer hoopvol gestemd Marktberichten Het eer PAG. 2 Zaterdag 6 Augustus 1949 ALKMAAR. Ken honderdtal afgevaardigden van allerlei Alk- maarse organisaties en verenigin gen was gisteravond bijeen geko men in het stadhuis, waar het Co mité Alkmaar van de tentoonstel ling „Jeugd van Nederland" een vergadering had belegd om een overzicht te geven van doel, karak ter. opzet en uitvoering van deée tentoonstelling van grootse allure, die van 19 Aug. tot 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden zal worijen. Nadat de voorzitter van het Co mité Alkmaar, de heer R. Bakker, de vertegenwoordigers der diverse verenigingen bedankt had voor hun opkomst, zette de heer Eggink uit 's-Gravenhage de betekenis en de opzet van de tentoonstelling uiteen. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland is een zeer grote ten toonstelling, te groot, voor een pro vincieplaats. Zij zal daarom in Am sterdam worden gehouden. Niettemin is de tentoonstelling landelijk. De problemen van dc jeugd uit het gehele land worden op de tentoonstelling behandeld Belangstelling noodzakelijk Hét gaat ér om onder alle lagen van dé Nederlandse bevolking be langstelling, inzicht en liefde aan te kweken, vooral wat samenhangt met de zorg voor de jeugd. De jeugd van 023 jaar maakt niet minder dan 45.4 pet van ons volk uit. Do zorg voor en de problemen van dit belangrijke volksdeel zijn dus wel degelijk de aandacht waard. De architect van de tentponstel- ling. waarvan ter vergadering een maquette aanwezig was. is de on langs overleden Paul Bromberg. Al wat naar het commerciële zweemt is op de expositie geweerd. De ver schillende secties di l op de ten toonstelling een plaats kriigon zijn: het gezin, kinderhygiène. onderwijs, kinderbescherming en vorming bui ten schoolverband In het kader van de laatste sectie zal tevens een beeld worden gegeven van „Do jeugd in het arbeidsproces" en „De jeugd en Sport". Deze zeer groot opgezette ten toonstelling 'belooft alleszins de moeite waard te worden. De toe gangsprijs is f 1 voor kinderen tot 18 jaar f 0.60. Bii de Nederlandse Spoorwegen zullen gecombineerde biljetten te verkrijgen zijn. waarbij men op de retourprijs 10 pet. en on de entree- prijs 20 pet, reductie kriigt. Groe pen van 30 man krijgen 20 pet. re ductie op de retourprijs en 40 pet. op de entreeprijs. Drie avonden per week zal de tentoonstelling voor half geld te be zichtigen ziin. In de culturele af deling van de tentoonstelling zullen geregeld demonstraties worden ge geven; zo zal o.a. een kindercircus uit de Jordaan. met een 12-jarige circusdirecteur, voorstellingen ge- ven. De tentoonstelling zal in de tijd P.K Hondhalcl'.ih A.O.G. ALKMAAR Evenals deze week wordt er volgende week niet ge traind in verband met de vacarïtie. Wel wordt er een wedstrijd ge speeld door twee elftaliën van AOG in Bergen op Maandagavond 8 Aug. om 7 uur op het Berdos-terrein. Willen jullie er voor zorgen om kwart over zes bij de Bergerbrug te zijn en in uniform. De elftallenopstelling staat weer aan bij dhr. J. Smit, Nieuwesloot. Afbericht zenden Baansingel 31 b \ceeptie Sidonius dc Sent» ALKMAAR Na een plechtige H. Mis van dankbaarheid, welke m de St. Laurentiuskerk werd opge dragen door de Hoogeerw. Heer Deken Jacobs, geassisteerd door de Weieerw. Heren, de kapelaans Zou- tebier en Voets, gevolgd door een feestelijk ontbijt in hotel Victory, werden gisterenmiddag de vrien den en zakenrelaties in de gelegen heid gesteld de familie de Jong ge luk te wensen met het 50-jarig be staan van hun zaak. Van deze offi ciële receptie werd druk gebruik gemaakt. De kleurige tapijten, ra de winkel, verplaatsten de bezoekers in een Oosterse sfeer en de koste lijke bloemstukken maakten het geheel tot iets feestelijks. Namens het personeel werd de firma de Jong een Delfts blauw gedenkbord aangeboden, waarop de gevel van de zaak staat afgebeeld. Het gehele personeel ontving een blijvend aan denken aan deze feestelijke dag. VEILING WONINGEN ALKMAAR. In de op 4 Aug. j.l. ten overstaan v. notaris G. A. Ver kade gehouden veiling bij afslag zi.in toegewezen: 1. woonhuis met erf. Brouwerstraat 4 te Alkmaar, ingezet op f 5860. na afmijning op f 350, voor f 6210; 2. woonhuis met erf, Lombardsteeg 7, te Alkmaar, hetwelk niet is afgemijnd voor f 2220; 3. woonhuis met erf en schuurtje, Oosterburgerstr. 7 te Alkmaar, ingezet op f 1070. na af mijning op f 250, voor f 1320; 4. woonhuis met erf, Ruitersteeg 2, te Alkmaar, ingezet op f 1670. na af mijning op f 325, voor f 1995. K.A.B.-hoekje .ALKMAAR. Allereerst een her haling van het bericht van vorige week: Het kan voorkomen dat een werknemer volledig kostwinner is voor ziin broers en zusjes, omdat vader en moeder zijn overleden. In dien de kinderen de leeftijd heb ben. waarop andere kinderen in aanmerking zouden komen voor kinderbijslag, dan raden wij die werknemer aan eens te komen pra ten op ons advies bureau. Reeas eerder maakten wij de be stuursleden attent op het verschij nen van ons bekende kaderblad: Lering en Leiding. Nu wij enkele maanden de inhoud konden bezie'n, kunnen we niet nalaten, een aan- sporig te plaatsen tot ruimere ver spreiding v. d. werkelijk prachtige blad. Zeer interessante onderwer pen worden behandeld in populaire vorm. Om enkele onderwerpen te noemen: de nieuwe wetsontwerpen, de rol der suggestie; hernieuwings plannen, de sociale kwestie; de schoonheid der gedichten; .statisti sche gegevens, enz. Een bijzonder voordeel is het dat alle „vreemde woorden" verklaard worden, zodat men heus niet be hoeft te puzzfen, wat de betekenis er van is. Kort samengevat, een blad hetwelk wii iedere bestuurder kunnen aanbevelen. van 2 a 3 uur te bezichtigen zijn. Nadat de heer Eggink dit alles en nog vele andere bijzonderheden omtrent de tentoonstelling had me degedeeld. werd er gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarbij een opmerking werd ge maakt namens de Geref. Jeugdver eniging over het op Zondag open zijn van de tentoonstelling en waarin van andere zijde bezwaren rezen tegen het door Wim Brusse ontworpen affiche voor de tentoon stelling. Eer dc heer Bakker de vergade ring sloot, doeld hij nog mede, dat er plannen zijn om ook te Alkmaar een tentoonstelling te gaan organi seren, en wel een tentoonstelling over de vrtjo-tijdsbestcding van de jeugd. De plannen hiervoor dienen echter nog nader te worden uitge werkt. „ST. CAECILIA" IN UNIFORM ALKMAAR, 't Is alreeds dui delijk gebleken dat de bevolking van Alkmaar dezelfde mening is toegedaan als het jubileum-comité. Men wil de leden van ,.St. Caeci- lia" in uniform zien. Dit bewijzen immers de bedragen die tot nu toe zijn binnengekomen. Het eindbe drag van de vorige week in clu- sief de toezeggingen beliep de som van f 1366.90 en thans kunnen wij er weer een bedrag aan toe voegen groot f72.45, zodat de juiste stand op 4 Aug. was f 1439.35 in totaal. We zijn er dus nog Piet, maar elke week komen wij toch dichter bij het gestelde doel en het comité gaat gestadig door. Wellicht ten overvloede wijzen ONZE AGENDA TENTOONSTÊLLINGS- SCHIP, Bierkade: „Dë Gou den Koets" BIOSCOPEN: Harmonie: Be stemming Tokio, 18 jaar; Cinema Amencain: Mijn heer de Gouvernante, alle leeftijden; Victoria: Na re gen komt zonneschijn, 18 jaar; A.B.T.: Kmg-Kong en de Arabieren, le deel, De wraak der Toearegs, 14 jaar NACHTDIÉNST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916 NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47 ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. Pot, Straatweg 65, telef. 3117 en dr. Poort vliet, Egmdnderstraat 16, telef. 4282 KUNSTZAAL KCB, Bergen: Tentoonstelling leden 10— 12.30, 14.30—17.30, 19.30— 22 uur. GULDEN VLIES: Zondag avond 8 uur, Indra (tele- paath). SPORTPARK: Zondagmiddag 2 uur, Motorwedstrijd wij er nogmaals op dat. giften óók gestort kunnen worden bi.i de Noor- derbank. postgiro 1495 of op post rekening 165752 van de penning meester G. v. Slingerland met de aanduiding „ten gunste van St. Caeeilia", Hieronder volgt de oogst van deze week: ..Canteclëer" 7.50 verta^rdog tan te Marie 5.—. G. H. 1.50. N. O, 1.— P. T. 1.50, H. W. 1.—. J. Sch 2 50 J. A. V. 1.50, J. W. 0.25. J. P' 1 50, P. R. 0.50, J v d. B 1—, M B 0.15. J. P. 0.50, R. de G. 1—, C A. V. 0.50. Mevr. Sm. 0.25. H. 0.35, W. J. 2.50, A. H. 1.—, E. W. 1.—, M. W. 0.50. J. H. 1,50, J. B. 0.50. P B 0.25, N. A. N. 1—, J. B. 2.50, Eerw. Zus ters 10.—. N. P 1.50, J. A. 1..A. L. 0.50, H. G. 1,50, C. de R. 0.50' P. D. 0.50, T. v. d. L. 0.10. J. H. 1.50. termijnbetalingen 17.10. ALKMAAR. Vrijdag, de eerste dag, waarin na een periode van storm cn regen eindelijk dc zon weer voor de dag was gekomen, is voor Alkmaar, dat zeker 35.000 bezoekers binnen haar vesten heeft geteld, een hoogtijdag geweest. Duizenden en duizenden vaeantie-g'angers, waaronuer vreemdelingen van schier alle nationaliteiten, hebben hun koers naar de aloude kaasstad gericht en overvolle vervoermidde len deden ieder liatf uur de men senstroom, die reeds rond negen uur de stad in dwarrelde, tot een compacte, vrijwel ondoordringbare massa aangroeien. Het is voor de stad een record-dag geweest, die zeiden is voorgekomen en de drukte in het centrum was op sommige momenten onrustbarend. Slechts voetje voor voetje kon men zich een weg banen naar de kaasmarkt, waar de mensenrijen dik het kleu rige schouwspel stonden aan te zien. Folklore herleefde. I Als een bijzondere attractie trok .en Westfriese Boerenbruiloft, die met een zestal wagens, alle oude, prachtige sjeezen en boerenwagens, uit een verzameling, die uniek in I Nederland is, een 24 tal, in Oude -treekdracht geklede boeren en boerinnen vervoerden, rond 10 uur de stad binnen. Via de Achterweg li de Bierkade, waar door een jeug dig lid van de familie Henneman bloemen werden aangeboden aan de Bruid van de dag. Mej. Posch. trok men door de stad waarbij een rit langs de ziekenhuizen en het „Wes- terlicht", het tehuis voor ouden van ..agen, niet werd vergeten. Tussen al die bedrijven, die dui zenden in de straten een kleurig chouwspci boden, zweefde plotse ling, enige honderden meter boven de stad. een licht gekleurde ver kenner van de Marine-vliegdienst uit Valkenburg over de mensen massa, die een regen van strooibil jetten in verband met de a.s. Ni- win-actie, op de stad en naaste om geving deed neerdalen. Intussen had op liet stadhuis, in le kamer van B. en W„ een kleine plechtigheid plaats, de ontvangst van dc burgemeester van Derby, Mr. Hill, eveneens van zijn echtge note vergezeld, begeleid door de burgemeester van Haarlem, Mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote en dc wethouder van Onderwijs en Kunsten, de heer Geluk, naar Alk maar was gekomen. In het gezel schap bevond zich ook de directeur van de Haarlemse VW, tevens se cretaris van de Provinciale VVV, de heer C. S. Th. van Gink. Op de markt. Op de kaasmarkt hadden zich ve len reeds van 'n goede plaats voor zien, toen een oud-Westfrise boe renwagen daar de kaas aflaadde en de boer, op de van ouds gebruike lijke wijze, zijn kaas, prachtige goedglimmende Edammer, aan de man bracht. In hun kleurige, goed onderhouden klederdracht, de boer in een donker pak, de boerin in wijde, lichte rok, gebloemd jakje en fraai hoofdtooisel, trokken deze vertegenwoordigers van een oude schone traditie sterk de aandaciït. Ook toen later het gehele gezel schap boerendansers, kostbaar aan gekleed, op het podium verscheen, hebben velen het unieke gebeuren gadegeslagen. De wagens, waarmede het gezel schap boerendansers, afkomstig uit de Schermer en Oterleek, naar Alk maar was gekomen, behoorde tot de collectie van de burgemeester van Oterleek, de heer Jb, Posch, leider van de groep. De bruiloftsstoet, enig in haar soort, en als folkloris tisch schouwspel wel iets heel bij zonders. trok veler belangstelling en heeft de duizenden vreemdelin gen en landgenoten, die langer dan gewoonlijk in de stad vertoefden, op een bijzonder prettige manier bezighouden. De oude, bloemriike traditie, zoals die eertijds op het Westfriese land heeft geleefd, her leefde in de stralende gouden kap pen. de fleurige costuums, de stoe re, sterke paarden en de vrolijke, gezellige stoet van dansende jon gens en meisjes. In het stadhuis. In het stadhuis werden de brui loftsgasten verwelkomd door de burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wy- tema, die met zijn echtgenote en de wethouders G. van Slingerland en M. Coerts de groep ontving. Ook enkele raadsleden gaven van hun belangstelling blijk. De burgemeester, die erop wee» dat hij geen ambtenaar van de bur gerlijke stand is, vond dit bezoek van het bruidspaar met gevolg hoogst aangenaam en was ervan overtuigd, dat de duizenden, die het schouwspel hadden gadegeslagen, naast een prettige folkloristische demonstratie zullen hebben erva ren, dat het huwelijk in Nederland nog in hoog aanzien staat, waarvan deze ceremonieën wel het beste be wijs is dan geld en goed, hiermede wordt het geestelijke bezit van onze streek verrijkt en bewaard. Na het aanbieden van de koffie klonk plot seling de harmonica in de anders zo plechtige raadszaal en gingen de benen van de vloer, tot verrassing vqn de Engelsen, die intussen met Mr. R. Veendorp van de kaasmarkt waren teruggekomen. Op het Waag- plein, dat eivol was, en waar de politie een weg voor de gasten moest banen, werd de rest van de morgen doorgebracht met het aan zien van de volksdansen. 's Middags was er in het Victory- hotel een lunch, waaraan behalve burgemeester en wethouders met do gemeentesecretaris aanzaten de Englse en Nederlandse gasten, de directeur van het Marktwezen, de heer W. Voorthuysen. de heer D. J. Sejjeffel, namens de VVV en de ka mer van Koophandel, burgemeester Posch met echtgenote en dochter en enkele genodigden, vertegenwoordi gers der Alkmaarse en landelijke pers. Minister Mansholt. eveneens genodigd, was door amtsbezigheden verhinderd. Aan tafel werden speeches uitge wisseld tussen de burgemeesters van Alkmaar en Derby, waarna de heer Scheffel nog een pleidooi hield voor het behoud van de kaasmarkt. Met dankwoorden vooral tot de organisatoren van dit schouwspel, werd de bijeenkomst, die een zeer geanimeerd verloop had, besloten. Alkmaar heeft deze dag een re cord-aantal bezoekers mogen her bergen, het is een der hoogtijdagen van het seizoen geweest en nog lang zal dit festijn in de herinne ring van de aanwezigen blijven voortleven. Demonstratie D.A.W. in Wijdenes De vertrektijden van de deelne mers aan de D.A.W.-demonstratie in Wijdenes zijn gewijzigd. Het ge zelschap zal met de trein van 12.48 uur naar Hoorn vertrekken, om 12.30 uur verzamelen zij zich op 't stationsplein te Alkmaar. Deze wij ziging staat in verband met het feit dat D.A.W. door een fanfare corps zal worden afgehaald. DE GOUDEN KOETS IN ALKMAAR Hedenmorgen om tien uur arri veerde de Mawa, Bergen op Zoom, uit Den Helder in Alkmaar en koos ligplaats aan de Bierkade hij de Accijnstoren. Op deze boot wordt de Gouden Koets tentoongesteld. Behalve de Gouden Koets kan men er ook de crème calèche, gala- tuigen, een vitrine met paardenbit- ten en de gala-uniformen der Garde regimenten Prinses Irene, Grena diers en Jagers bezichtigen. De entreeprijs bedraagt f 0.25 vóór volwassenen en f 0.10 voor kin deren tot en met 14 jaar. De baten der tentoonstelling ko men ten goede aan het Koningin Julianafonds. De tentoonstelling is geopend van 11 tot 12 14 tot 18 en 19.30 tot 22 uur. Zij blijft in Alkmaar tot Maandagavond. Zondag zal de expositie gesloten zijn. AFSCHEID MAR. GARNIZOEN ALKMAAR. Hedenmorgen om 10 uur had voor het stadhuis het afsclfeidsdefilé voor Burgemeester, autoriteiten en de Commandant van het Alkmaarse garnizoen, Ma joor M. Houbolt plaats van de 5e en 6e Compagnie behorende tot het 2e Ter. Bataljon dat Maandag nakr Haarlem vertrekt. Rond 9 uur stonden de manschappen op 't plein van de kazerne in het R.O.G.-ge- bouw aangtereden en hield de gar- nizoens-Commandant een korte toe spraak waarin hij wees op het i\et tige verblijf dat de manschappen gedurende 14 maanden in de stad hadden gehad waar de burgerij de militairen zo vriendelijk tegemoet was. getreden. Velen hebben per soonlijke relaties aangeknoopt en node verlaten de mannen deze stad maardienét is dienst. Onder Commando marcheerde de troepen voorafgegaan door de mu ziek van het 2-T.-B. uit Haarlem onder leiding van Serg. van Mil- lingen door de stad waarna het defile voor het stadhuis volgde. De troepen stonden onder Commando van Majoor F. Wiegel. Op de 17e komen er nieuwe troepen in de stad. De 5e en 6e Comp. wielrijders. KLEINKUNST VAN JOOP THEUNISZ EGMOND AAN ZEE. In zijn eigen tent op het plein voor de openbare lagere school, gaf Joop Theunisz een uitvoering, -die jam mer genoeg slecht bezocht was. Het feit. dat hot verblijf in de tent, met de storm geen onverdeeld gehoegen was, zal aan dit slechte bezoek niet vreemd geweest zijn. Het was bepaald jammer, dat het weer niet meewerkte, want de aan wezigen hebben een aardige avond gehad. Als humorist-conferencier is Joop Theunisz onverbeterlijk on 't gebodene, vol afwisseling, stond op hoog peil. De muzikale clown, dc buikspreker, de acrobatiek op de fiets en de muziek, het was alles in één woord af. Moge het Zaterdag en Zondag ook voor Joop Theunisz, die dan nogmaals voorstellingen geeft, be ter weer zijn. Dan zal ook bot be zoek zonder twijfel beter zijn en dat verdient hij ten volle! Hef Pompplein gaat leven EGMOND a. ZEE. Nog tijdens het badseizoen zal het Rompplein gaan herleven. Op Zaterdag a s., 's middags 3 uur zal eerst Map Baas haar kunsthandel in de Smidstraat, om de hoek van het Pompplein. die zij gedoopt- heeft „De Zeedistel" openen. Daarna heropent de heer P. v. d. Pol om 4 uur café „De Boei". Lichtwcek begint 13 Augustus EGMOND a. ZEE. In 't kader van de feestelijkheden tijdens het seizoen organiseert de V.V.V. ook een lichtwcek. die beginnen zal op Zaterdag 13 Augustus a.s. tegelijk met hej vuurwerk. Voornamelijk zal de verlichting worden aange bracht vanaf de Ned. Herv. Kerk tot het Pompplein, BATAVIA, 6 Aug. (Aneta). Met het heden vertrokken vlieg tuig van de K.L.M. zijn o.a. naar Den Haag vertrokken dc heren Cochran, Herremans, Moh. Hatta, Moh. Rum. de secretaris der bij eenkomst federaal overleg, Vleer, en Maramis, die meereist tot Cal cutta. Uit republikeinse kringen te Batavia vernam Aneta, dat dè republikeinse delegatie naar de rondetafel-conferentie thans defi nitief is samengesteld en uit on geveer 35 personen bestaat. In tegenstelling met eerdere berich ten zal Sulan Sjahrir er geen deel van uitmaken. De in Indonesië achterblijvende republikeinse de legatie, die het van Royen-Rum- accoord zal uitvoeren, evenals eventueel in Don Haag te nemen beslissingefi, zal thans worden ge leid door de nieuwe minister van justitie, mr. Susanto Tirtoprodjo. Bij het vertrek van de Indone sische delegatie naar de ronde- tafol-confercntie heeft Moh. Hatta hedenmorgen via 't republikeinse dagblad „Merdeka" een boodschap gericht tot het Indonesische volk, waarin hij er op aandringt, onder linge meningsverschillen uit te bannen en de hoop uitspreekt, dat na zijn vertrek naar Den Haag, het volk de regering zijn steun zal blijven geven. „De rondetafel-conferentie aldus Hatta is een laatste fase, (Adv.) Aanbesteding PURMEREND. Uitslag van de aanbesteding betreflende het bou wen van 9 stuks Woningwetwonin gen a.d, Bernard Nieuwcntijstraat te Purmerend. 1. Fa. de Haan en Reek, Alkmaar f 99.000.2 Jac. Tromp, Alkmaar f 99.400,3 P. Buys Ouddorp f 99.900.4 Fa. R. K. Koppen Den Helder f 100.375,—; 5 Fa. Gebr. de Vries Purmerend f 101.800,6 Fa. J. Wittebrood Beemster f 101.900, 7 G. Êkkers, Heiloo f 101.990,—; 8 A. van Duyh Noordw. a. Zee f 103.750.9 Joh. Seyseher, Hille- gom f 104,500.10 Hoogewerf, Ur- sem f 106.000.—; 11 A. Etegink Velp (Gld.) f 109.730.—; 12 N. Ch. Smit, Beverwijk f 109.850,13 N. J. Woerde Uithoorn f 112.987,—; 14 h! C, Albers Amsterdam f 113.000,—; 15 A. Vêrgöuw Nieuwer-AmStel f 117.000,16 M, Zwaan, Amsler- dam-N. f 124.957,Begroting f 104.440. De gunning is aangehou den. TWEE GOEDE FILMS IN DE RUSTENDE JAGER BERGEN Van Vrijdag tot en met Zondag draait, in de bioscoop van De Rustende Jager te Bergen, de film Robin Hood, een romanti sche rolprent in technicolor, die er zijn mag. Wij zien hier het verzet van de edelman Robin Hood togen de broer van koning Richard Leeuwenhart, die landsverraderlijk optreedt en dood en verderf brengt onder de Saksische bevolking van zijn land. Robin Hood strijdt aan het hoofd van Richard's getrouwen voor recht en voor het herstel van Richard's koningschap. En na ver schillende romantische avonturen komt de strijd tot een goed einde. De film heeft een aantrekkelijke vorm en brengt een zeer acceptabel vacantie-amusemcnt Van Zondag tot en met Woens dag draait in De Rustende Jager de film „Het lied van de woestijn", een verhaal over de problemen die de aanleg van de spoorlijn naar Da kar met zich brengt. Een Ameri kaan stelt zich aan het hoofd van de Riffen, een volksstam die door de Fransen voor dwangarbeid wordt gebruikt bij de aanleg van de spoor lijn. Een verraderlijke figuur van hun eigen bloed, een rijkaard die voor de Duitsers blijkt te werken, wordt tenslotte door de leider van de Riffen, met medewerking van de Franse commandant, ontmaskerd. De Riffen,worden dan in hun rech ten hersteld. Ook deze film is in technicolor en ook deze film is aan trekkelijk gemaakt. Het voorprogramma bestaat uit voortreffelijk buitenlands nieuws en een bijzonder goed Nederlands nieuwsjournaal, waarin wij o.a. het vliegfeest in Twente zien en de aankomst van de as der omgeko men Amerikaanse journalisten °P Schiphol. In het buitenlands nieuws een interessante reportage van de eindphase van de Tour de France. Robin Hood is een film voor 14- jarigen, Het lied van de Woestijn is voor 18-jarigen. Cinema Americain: Mijnheer de Gouvernante De familie King heeft in dit verhaal met grote moeilijkheden t.e kampen, omdat hun drie ondeu gende zoontjes het leven van elke gedienstige onmogelijk maken. Ten einde raad wordt een advertentie geplaatst voor een baby-oppas en er biedt zich een hulp aan, die wan neer deze arriveert, tot grote ver bazing een man blijkt te zijn. Een man, die beweert geniaal te zijn in elk opzicht. En inderdaad Belvedere - zo is de naam van de baby-sitter, blijkt van alle markten thuis. Maar dan moet mijnheer King op reis, waar om zijn vrouw om geroddel te vermijden bij vrienden gaat sla pen. In het holst van de nacht moet zg echter naar huis. omdat een ha- rer zoontjes maagpijn heeft en zeer tot ongenoegen van de oppasser om zijn moeder moeder jengelt. Juist wanneer zij weer naar het huis van de bevriende familie wil terug keren, komt de dorpsrodde laar op de proppen en weldra gaan de wildste geruchten in het kleine stadje. Alle roddelaars werpen zich geestdriftig op dit „schandaal", dat fantastische gevolgen dreigt aan te nemen. Alles komt vanzelfsprekend weer in orde, hoe dat geschiedt moet men zelf meemaken,maar we kun nen wel zeggen, dat de ontknoping bijzonder geestig is waarbij de rod delaars een goed lesje krijgen. Een bijzonder aardige comedie, geestig en uitstekend gespeeld. Wie eens hartelijk wil lachen, verzuime niet deze week naar Cinema Ame ricain te gaan. Harmonie Bestemming Tokio Dit is de wel korte titel van het verhaal van een Amerikaanse duik boot Copperfin, die een kijkje ging nemen in de baai bij Tokio. Het doel van deze tocht was te spionneren, welke de kwestbare doelen van Japan waren en hoe de weersge steldheid er was. Dit natuurlijk ter voorbereiding van de luchtaanval len die de Amerikanen daarna op grote schaal uitvoerden op Japan. Het was inderdaad een gevaar volle tocht, waarbij de duikboot zelfs door de netten van de duilc- bootafweer wist te glippen. Na het volbrengen van de gevaar volle opdracht, wordt de duikboot ontdekt en weet ternauwernood aan de vijandelijke schepen te ontko men. Hierin beleeft iedereen een ge weldige spanning wanneer men ziet onder welke omstandigheden deze mannen moeten vechten voor hun leven. Het is een oorlogsfilm van kwaliteit, en is daardoor ook boei end en spannend. Vooraf interessant binnen- en bui tenlands nieuws. Victoria Theater: Na regen komt zonneschijn Na een kort maar actueel voor programma wordt ons „de regen, en de zonneschijn" uit het leven van twee musici gepresenteerd in zeer veel meters kleurenfilm met talrijke songs. Romantiek en Sen timent wisselen in de meest fan tastische beelden. Men zegt wel eens: het oog wil ook wat hebben, maar in deze rol prent krijgt het oog zowat alles. Voor degenen die van melodieuse songs houden in deze film geknipt. Men kan er méér dan twee volle uren dik plezier van hebben. A.B.T.: King-Kong en de Arabieren le deel: De wraak der Toearegs Al is de titel van deze film wat misleidend en is King Kong niet de kolossale aap van vroeger, hij blijkt toch over een behoorlijke dosis kracht te bezitten. Overigens is hij niet de hoofdpersoon- Een expeditie, die op weg is om de gouden tafelen van Hippoerates in handen te krijgen, waarnaar ook een heerseres, Vultura genaamd (de meesteres van de aap) op zoek is. beleeft de wildste avonturen. Via het dal des doods, komen ze in het land der Toearegs, waar de schat zich bevindt. Hier vindt Ny- koa, de heldin van het verhaal, haar verloren gewaande vader terug, die daar als opperhoofd heerst en zijn geheugen verloren is. De schat wordt echter niet gevonden. Ny- koa's vader wordt door de trawan ten van Vultura ontvoerd en ge dwongen te zeggen, waar de tafelen zich bevinden. Vultura en haar man nen vergezellen hem. Volgende week kunnen we de goede afloop zien. waarin alle pogingen zullen wor den gedaan, om in het conflict tussen Nederland en Indonesië tot -overeenstemming te geraken. Deze conferentie zal wordeh beëindigd met de volledige en Onvoorwaar delijke overdracht van de Souve- reiniteit aan het Indonesische volk". Te Sibolga heeft de plechtige installatie plaats gehad van de voorlopige volksvertgeenwo irdi- ging voor Tapanuli, die in haar eerste vergadering drie moties heeft aangenomen, waarin de eis tot deelname aan de R.T.C. *ot uiting wordt gebracht. Door een wilde staking te Ho boken women schepen van de Holland-Amerika-Lijn getroffen. Het vertrek van de „Veendam" werd Dinsdag vertraagd en veel van de lading moest op de kade blijven liggen. De „Westerdam" zal Maandag inplaats van naar New York naar Brooklyn worden gedirigeerd. Sinds het begin van de emigra tie naar Canada in 1947, kwamen daar 14.900 leden van Nederlanrle boerengezinnen aan. In Ottavva zijn plannen gemaakt voor voort zetting van dc emigratie in 1950. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een voorstel gesteund om de ontmanteling van 365 indus triële installaties in Duitsland stop te zetten. De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, heeft bevoegdheid gekregen om de kwestie opnieuw onder ogen 'te zien. Het State Department heeft onthuld, dat de Chinese nationa listen nog op 1 Juli hun verzoek om Amerikaanse steun hebben hernieuwd. Volgens de „Daily Express" zou generaal Eranco bij een vispartij in de buurt van San Sebastian door een aan de liaak geslagen vis van ruim twee meter lengte over boord zijn getrokken. „Hij werd een eihcl weegs in het water mee gesleept, aldus het blad, doch kon zwemmend weer zijn boot berei ken". PRIESTERSTUDENTEN NAAR HEILOO Op Maandag 8 Aug. trekt cle priesterstudenten-bedevaart we derom naar Heiloo. Z.H.E. Mgr J. Groen, apostolisch Vicaris van Bandjertnasin, eerste leider der bedevaart, zal er een Pontificale Hoogmis opdragen. Er worden weer honderden studenten verwacht op deze voor studenten zo geëigende dag, die geheel in het teken staat van gebed voor de oostelijke staten. Vandalisme ZIJDEWIND In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben een of meer onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning van de wed. J. te Zijdewind, die wegens vacantie juist elders vertoefde. Zij hebben op ergerlijke wijze huisge houden. Naar verluidt hebben de vandalen o.m. diverse huishoude Hike artikelen en beddegoed ver nield, terwijl ook de wanden dui delijke sporen vertonen van botge vierde vernielzucht. Een paar flinke mannenklompen stonden 's morgens voor de woning aan de kant van de weg. Deze zou den er op kunnen wijzen, dat de dader(s) in een verhaast tempo de benen hebben moeten nemen. Om wonenden hebben de politie van een en ander in kennis gesteld. Het is wel te hopen, dat dit zaakje spoe dig tot klaarheid wordt gebracht en dat aan beide partijen recht zal geschieden. Kermiswedstrijden OUDORP. Na enige maanden rust, speelt het eerste elftal a.s. Zondagmiddag ter gelegenheid van de Oudorper kermis een wedstrijd tegen KSV I uit Heerhugowaard ('t Kruis). Laatstgenoemde club is vorig seizoen gepromoveert en speelt thans ook in de 3e kl. Voor 't winnend elftal is een beker be schikbaar gesteld. Vooraf spelen onze junioren te gen de KSV-junioren om een me daille. aanvang 1 uur. Tenslotte vindt op Dinsdagavond 7.15 uur, do traditionele kermis- wedstrijd plaats tussen twee vete ranen elftallen en wel van Kolping Boys en AFC. FEEST IN DE REGEN ZUID-SCHERMER. Regen dreigde Woensdag een spelbreker te worden. De spelen en wedstrij den zijn echter volgens „vooropge zet plan" uitgevoerd. De belang stelling voor de ringrijderij was minder groot dan vorige jaren de strijd was echter groot. Uitslag: 1. fam. Rotteveel. 2. C. Konijn. 3. R. Swart Rz., 4. J. Terra. 5. C. de Geus. De kinderspelen werden gehou den op de speelplaats om een ev. vlucht naar droger oorden moge lijk te maken. Achteraf gezien is een vlucht niet nodig geweest: toe schouwers zochten beschutting te gen een muur of onder bomen, de kinderen bekommerden zich weinig om wat schoon hemelwater. Uitslagen: Blokbouwen: 1. J. Sjerps; 2. A. Terra. 3. J. Pepping. 4. .T. Terra. Flesstoken: 1. T. Swart. 2. W. Konijn. 3 B. Glorie en 4. E. Pronk. Zaklopen: 1. C. Stam. 2. J. Sjerps. 3. S. Klaver, 4. M. Groot. Wasophangen: 1. G. Vaalburg. 2. T. Pepping, 3. R. Schilder, 4. J. Pronk. Mandt,rekken: 1. W. Swart. 2. A. v. Dienen. 3. M. v. Diepen. 4. ■TKoniin Handirap-raee v. meis jes: 1. N. Swart. 2. R. Olie. 3. E. Meehielsen. 4 T. Kaandorp. Op de tweede dag. Donderdag was het. weer veel beter. Grote be langstelling voor katknuppelen en ringrijden on de fiets voor meisjes. Uitslag; 1 A. Swart, 2. J. Kaan dorp 3. J. v. Dienen, 4. G. Swart- 's Middags mustane-ruiteren voor de jongeheren De strijd was hevig lste priis C. de Geus. 2e P.' Konijn, 3 Wezelenburg. Voor ionsteken was het geen weer. Een bord met genummerde gaten ging even goed en trok evengoed veel deelneemsters. Uitslag: 1. A. Schilder. 2. G Swart, 3. J. Swart en 4 T, v. Bohemen. 's Avonds trad in het café van dim. P van Saase op een Brabants Cabaret gezelschap, o.l.v. Ton van den Bos. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. De Bilt, geldig van Zaterdagavon tot Zondagavond. KOELE Veranderlijke bewolking m voornamelijk in de nacht e enkele plaatsen Wat itchl regen of motregen eïl in h1 zuidoosten van het land kaï op een enkele ohwè'crsth Morgen echter ove'rtvegeh droög en iets koeler. Z\Vak!< tot matige wind ruimend nas riehlingen lussen zuid west. K.F.C.-keuringèh ALKMAAR: Harmonie; Besten mmg Tokiö, 18 jr.; Cinema: Mij heer de Gouvernante, alle leeft Victoria: Na regen komt zonni schijn, 18 jr.: ABT: De wraak di Toearegs,14 jr. WAPENT U DOOR VACCINATIE Ï)EN HAAG, 6 Aug. Op he Iroepentransportschip Grote Bcei op weg van Indonesië naar Neder land, is een geval van pokken ge cohstateeïd. Tn verband daarmeclc verzoekt de geneeskundige hoofd inspecteur van de volksgezond held, dr. C. Banning, ons het vól| gende te willen mededelen: „Wederom dreigt dus het gevaat van binnenkomen van deze ern- stige ziekte in ons land. Bij d< terugkeer van vele duizenden mi litairen uit Indonesië en in hei algemeen bij het intensieve ver keer tussen Indonesië en Neder, land kan dit gevaar geen ogenblii uit onze gedachten zijn. Zoal reeds eerder bij de gevallen op dr Kota Inten wil ik er nogmaals c,j wijzen, dat een zo goed mogelijk: vaccinatie-toestand de beste be scherming biedt. Herinenting is thans voor ieder, een uiterst gewenst. Kinderen Be neden de leeftijd van 2 ^aar dienen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriëren, den, die kans lopen besmet w worden. Wil het gehele Neder landse volk zich niet aan besmet ten blootstellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vac cinatie". CALCUTTA, 5 Aug. (Reutef), Dr. van Royen verklaarde Vrijdag bij aankomst te Calcutta tegen- over een vertegenwoordiger van Reuter zeer hoopvol gestemd te zijn over dc toekomst, nu (16 staakt-het-vuren-order is afge kondigd. „Indien het bestand goed uitwerkt, zullen tijdens de komen de Nederlands-Indonesische Toil- de Tafel-conferentie de meest gunstige resulatten kunnen wor den bereikt", verklaarde hij. De federale grondwet voor de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië zal waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar worden opgesteld. Dr. van Royen zeide verder te denken, dat de communisten voor het ogenblik onder contróle zijn. Wat betreft de staakt-het-vuren order ben ik persoonlijk van me- ning, dat de communisten deze niet zuilen opvolgen. Sultan Hamid verklaarde: „Wij hebben onze wensen tegenover de Nederlanders duidelijk uiteen ge zet en wij hopen, dat de Indone siërs over uiterlijk twee maanden volledige souvereiniteitsrechten zullen bezitten". Hij verklaarde verder dat het gevaar van de communistische invloed in Indo nesië niet zo groot was als men over het algemeen denkt, waar aan hij toevoegde: „India is de enige mogendheid, die een positie tussen het communisme en de democratie inneemt. Het is nu aan India de zwakkere staten te nel pen". Dr. Pringodigdo, lid van de re publikeinse delegatie, verklaarde er niet aan te twijfelen, dat aan Indonesië onvoorwaardelijk de souvereiniteit zou worden ver leend. De fakir Indra EGMOND a. ZEE. Egmond staat thans in het teken van vro lijkheid en vermaak op allerlei ge bied, zodat de gasten zich niet be hoeven te vervelen, ondanks het slechte weer. Op Maandagavond а.s. zal in de grote zaal van De Vergulde Valk de telepaath Indra optreden om de badgasten en an deren op zijn manier bezig te h°u' den. ALKMAAR, 5 Aug. Schotse muizen 68, bl. eigenheimers 78.50, slabonen 2029, stoksnijbonen 60— 80. stamsnijbonen 3553, pronkbe nen 44, tuinbonen 78,50, doperw ten 1639, komkommers 610. to maten A 2037, bonken 16—25, bloemkool la 5069, I 3545, II ld —25, rode kool 5.208, savoye kool groene kool 5.206.20, spinazie 12—20, postelein 620, sla 1.50 6.50, andijvie 513, rabarber 419, rode bieten 68. bospeen 7—22, waspeen 820, uien 69, soep 1—1, selie 36, augurken: grof-grof 8 klein-grof 25, rode aalbessen 3557, klapbessen 38, perziken 420. fram bozen per doos 38. druiven: franken- thalers 1.34. alicant 1.40, meloenen: suiker 80, net 2070. OBDAM, 5 Augustus. -9500 kg- aardappelen: eerstelingen 6.907.20 bonken 6.407.60;geelblom 7; be velanders 6.206.80; 6500 kg. ei genheimers 7.207.70; 6600 kg. sla- bonen 8.2034; 8600 kg. zilvernep 2830; drielingen 4; 16.000 kg. knolbieten 66.50; B 4.50. HEILOO, 5 Aug. Rode bessen 601.10 per mand; zwarte beséen 1.802.40 per mand; sperciebonen 2835; snijbonen 6276; tuinbonen 49; doperwten 2435; peulen 18— 26; andijvie 917; wortelen 712 per kg; bloemkool I 24—33; II 13— ...„psia o7 per stuk. OP 9 Augu: jaar gole Staatsblad ve sproten aan toenmalige Marchant, w wen het kiesi op dezelfde v nen. Hiermede het algemeen een rode dra staatkundige grootste deel het begin der kroning. Had 12 pet. van dc in ons land k percentage in 49 pet„ de van 1917, tijc Cort van der algemeen mai wen wilde m recht bij uits actie van vrc spijt. En de vi gevoerd. Reec Nederlandse Vrouwenkiesr voor het recht tiek terrein. 1 splitste zich ei af in de Ned Vrouwenkiesr tussen deze tv dat de Ver er matisch-femin Bond daareni der, ethisch- der verschil ging slechts buitengewoon gesloten van In de Bond gelijke rechte Nog een andc vrouwenkiesn tonele en wel Mannenbond recht, zodat -J van de man opheffing ve aan de stemb Na dit ovei buiten he ook interessar stemming wa Generaal nu Materiaal hie: den in de bo Oud: „Ons Het is onjuist de voorstande kiesrecht allei Integendeel, tief in 1919 zij zinnige zijde vleugel vond het zoeken v< opmerkelijk fracties van wenkiesrecht ten. Vooral van mening tants-Christeli deze kant kw over het in: 1919 evenee tijdperk De anti-revc was er tege; Smeenk er vo telijk-Historisi Schokking al: terwijl de Sai „pro" verklaa dat hij reeds de Grondwe kerk, het vrc verdedigd. Di A. p. Staalma Democraten, laat bekende horen. „De beschermer zijn minder ja bij de Overhei autoriteit is legd", aldus hij vervolgt past daarom vrouwen gel( aan het hoofd of als ongeh dige positie vrouwenkiesrc slagen uit der Katholiek Tweede K tegenstanders waarom men ongelijk. Van der jongere in de medewe op politiek lukkige aanvc van de man gevoel meer man, is dat een ondeugd kiesrecht, wai kimde is uits voelsargumen Schaik verde< kiesrecht dacht van Voor deze vrouwenkiesrc Dat hij echter heen stapte, mene mam volkeren nie gebracht, d gespiegeld vrouwenkiesrc tief zal kunne let op haar vrouw erto Staat blijve op christelijke van Wijnberg veel woorden zijn spreken het vrouwen „Rechts" ve: daarom wilc de politieke de vrouw. DE sociaa door de Wijnbergen Boos was vc Groeneweg rechtse par geweigerd de stembus echter gaa standje", zo is „Rechts" wen wel De sociaa door de red niet alleen ook enigsz: Suze Groen het vrouwi omdat zij heeft in hei de Nederla 't met Troc leider, voo: „vergissing weer in de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2