Dertig jaar Vrouwenkiesrecht Washington zendt waarschuwing aan het rode China De Spanjaarden leven vrij en gelukkig onder Franco )r. van Royen 3eval van pokken op „Grote Beer" boopvoi gestemd Marktberichten PAG. 3 Het gevoel is in de Staatkunde eer een deugd dan een ondeugd Gesneuveld in Indonesië Agressie tegen China's buren zou de vrede in gevaar brengen Buitenlandse diplomaten zeggen: Alleen de pers wordt nauwkeurig op de vingers gekeken I WEERSVERWACHTING ledegedeeld door hot K.N.M.I. e Bilt, geldig van Zaterdagavon it Zondagavond. koelei Veranderlijke bevolking m« voornamelijk in de nacht «V enkele plaatsen Wat iicht regen ot' motregen en in hr zuidoosten van het land kan op een enkele onwëcrsh'u Morgen echter overwogen droog en iets koeler. ZVvaklf tot matige wind ruimentj naa richtingen tussen zuid ei west. K. F. C.-keuringen jKMAAR: Harmonie; Bestem mmg Tokió, 18 jr.; Cinema: Mijn hebr de Gouvernante, alle leeft. Victoria: Na regen komt zonne schijn, 18 jr.- ABT: De wraak de- Toearegs,14 jr. WAPENT U DOOR VACCINATIE DEN HAAG, 6 Aug, Op he, iepentransportschip Grote Beer, weg van Indonesië naar Neder ad, is een geval van pokken ge- nstateerd. ïii verband daarmede rzoekt de geneeskundige hoofd. ;pecteur van de volksgezond id, dr. C. Banning, ons het vól nde te willen mededelen: „Wederom dreigt dus het gevaar n binnenkomen van deze ern- ge ziekte in ons land. Bij de ■ugkeer van vele duizenden mi- airen uit Indonesië en in het ;emeen bij het intensieve ver- er tussen Indonesië en Neder- ad kan dit gevaar geen ogenblik onze gedachten zijn. Zoals ?ds eerder bij de gevallen op de >ta Inten wil ik er nogmaals cp izen, dat een zo goed mogelijke ccinatie-toestand de beste be terming biedt. Berinenting is thans voor ieder- a uiterst gewenst. Kinderen De len de leeftijd van 2 ^aar dienen en te worden gevaccineerd. Bet zijn werkelijk niet alleen familieleden van repatriëren- a, die kans lopen besmet te irden. Wil het gehele Neder- idse volk zich niet aan besmet- i blootstellen, dan dient het zich artegen te wapenen door vac atie". IALCÜTTa, 5 Aug. (Reuter), van Royen verklaarde Vrijdag aankomst te Calcutta tegen- ■r een vertegenwoordiger van ater zeer hoopvol gestemd té over de toekomst, nu de akt-het-vuren-order is afgc- idigd. „Indien het bestand goed werkt, zullen tijdens de komen- Nederlands-Indonésische Toh- Tafel-conferentie de meest ïstige resulatten kunnen wor- i bereikt", verklaarde hij. De erale grondwet voor de <oe- nstige Verenigde Staten van onesië zal waarschijnlijk nog de loop van dit jaar worden esteld. >r. van Royen zeide verder te iken, dat de communisten voor ogenblik onder controle zijn. t betreft de staakt-het-vurén- er ben ik persoonlijk van me- g, dat de communisten deze zuilen opvolgen, ultan Hamid verklaarde: „Wij iben onze wensen tegenover de lerlanders duidelijk uiteen ge en wij hopen, dat de Indone- s over uiterlijk twee maanden edige souvereiniteitsrechten en bezitten". Hij verklaarde der dat het gevaar van de imunistische invloed in Indo le met zo groot was als men r het algemeen denkt, waar hij toevoegde: „India is de ;e mogendheid, die een positie en het communisme en de locratie inneemt. Het is nu aan ia de zwakkere staten te nel- r. Pringodigdo, lid van de re- likeinse delegatie, verklaarde liet aan te twijfelen, dat aan mesië onvoorwaardëlijk de tereiniteit zou worden ver- td. De fakir Indra 1MOND a. ZEE. Egmond thans in het teken van vrO- eid en vermaak op allerlei ge- zodat de gasten zich niet be en te vervelen, ondanks het ite weer. Op Maandagavond zal in de grote zaal van De :ulde Valk de telepaath Indra sden om de badgasten en an ti op zijn manier bezig te hou- ,KMAAR, 5 Aug. Schotse en 68, bl. eigenheimers 78.50. inen 2029, stoksnijbonen 60— itamsnijbonen 3553. pronkbo- 44, tuinbonen 78.50, doperw- 16—39, komkommers 610. to- n A 20'37, bonken 1620, nkool la 50—69, I 35—45, II 16 rode kool 5.208, savoye kool oene kool 5.206.20, spinazie 0. postelein 620, sla 1.50— andijvie 513, rabarber 410, bieten 68. bospeen 722, een 820, uien 69, soep 1I, 36, augurken: grof-grof 8, -grof 25, rode aalbessen 3557, lessen 38, perziken 420. fram- 1 per doos 38, druiven: franken- rs 1.34, alicant 1.40, meloenen: r 80, net 20—70. DAM, 5 Augustus. 9500 kg- ippelen: eerstelingen 6.907.20 sn 6.40 -7.60;geelblom 7; be- clers 6.20—6.80; 6500 kg. ei- limers 7.20—7.70; 6600 kg. sla- i 8.20- -34; 8600 kg. zilvernep 0; drielingen 4; 16.000 kg. 'ieten 66.50; B 4.50. IILOO, 5 Aug. Rode bessen .10 per mand; zwarte besSen -2.40 per mand; sperciebonen 5; snijbonen 62—76; tuinbonen doperwten 24—35; peulen 18— indijvie 9—17; wortelen 7—12 :g; bloemkool I 2433; II 13— „psia j7 per stuk. Zaterdag 6 Augustus 1949 Op 9 Augustus zal het dertig jaar geleden zijn, dat in het Staatsblad verscheen de wet, ont sproten aan het initiatief van de toenmalige vrijzinnig-democraat Marchant, waarbij aan de vrou wen het kiesrecht werd verleend op dezelfde voet als aan de man nen. Hiermede vond de strijd voor het algemeen kiesrecht, die als een rode draad loopt door onze staatkundige geschiedenis van het grootste deel van de 19e en van het begin der 20e eeuw, zijn be kroning. Had in 1870 nog slechts 12 pot. van de volwassen mannen in ons land kiesrecht en was dit percentage in 1900 gestegen tot 49 pct„ de Grondwetsherziening van 1917, tijdens het ministerie- Cort van der Linden, bracht het algemeen mannenkiesrecht. Vrou wen wilde men dit democratisch recht bij uitstek niet geven, alle actie van vrouwelijke zijde ten spijt. En de vrouwen hébben actie gevoerd. Reeds in 1894 begon de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenkiesrecht op te komen voor het recht der vrouw op poli tiek terrein. Later in 1907 splitste zich een deel van de leden af in de Nederlandse Bond voor Vrouwenkiesrecht. Het verschil tussen deze twee organisaties was, dat de Vereniging zich fel dog- matisch-feministisch toonde; de Bond daarentegen was gematig der, ethisch-feministisch. Een an der verschil was, dat de Vereni ging slechts mannen toeliet als buitengewoon lid. Adam was uit gesloten van een bestuursfunctie In de Bond hadden de mannen gelijke rechten als de vrouwen. Nog een andere organisatie voor vrouwenkiesrecht verscheen ten tonele en wel in 1909. Het was de Mannenbond voor Vrouwenkies recht, zodat de vrouw steun kreeg van de man in haar strijd voor de opheffing van de sekse-slagboom aan de stembus. NA dit overzicht van de actie buiten het Parlement is het ook interessant na te gaan hoe de stemming was bij onze Staten- Generaal nu dertig jaar geleden. Materiaal hiervoor kan men vin den in de boeken van mr. P. J. Oud: „Ons jongste verleden". Het is onjuist te menen, dat men de voorstanders van het vrouwen kiesrecht alleen vond bij „Links". Integendeel. Al moge het initia tief in 1919 zijn gekomen van vrij zinnige zijde, ook bij de rechter vleugel vond de vrouw steun bij het zoeken van haar recht. Maar opmerkelijk is, dat leden van de fracties van „Rechts" over vrou wenkiesrecht verschillend dach ten. Vooral treft men dit verschil van mening aan bij de Protes tants-Christelijke partijen. Van deze kant kwam bij de debatten over het initiatief-Marchant in 1919 eveneens een „progressief" tijdperk de meeste oppositie. De anti-revolutionnair de Wilde was er tegen; zijn partijgenoot Smeenk er vóór. Onder de Chris- telijk-Historischen trof men Schokking als tegenstander aan, terwijl de Savornin Lohman' zich „pro" verklaarde en er op wees, dat hij reeds in 1913, als lid van de Grondwetscommissie-Heems kerk, het vrouwenkiesrecht had verdedigd. De „eenmanswagen", A. P. Staalman van de Christen- Democraten, is tegen, Staalman laat bekende christelijke geluiden horen. „De man is de natuurlijke beschermer van zijn vrouw en zijn minderjarige kinderen, ook bij de Overheid", zo zegt hij. „Die autoriteit is hem door God opge legd", aldus gaat hij verder en hij vervolgt: „Vrouwenkiesrecht past daarom alleen, wanneer het vrouwen geldt, die als weduwen aan het hoofd van een gezin staan of als ongehuwden een zelfstan dige positie innemen. Algemeen vrouwenkiesrecht is daarom vol slagen uit den boze". Katholieken vindt men in de Tweede Kamer niet onder de tegenstanders, maar de motieven, waarom men vóór stemde, zijn ongelijk. Van Schaik toen éèn der jongere progressieven ziet in de medewerking van de vrouw op politiek gebied een zeer ge lukkige aanvulling van de arbeid van de man. „Als de vrouw het gevoel meer laat spreken dan de man, is dat eer een deugd dan een ondeugd van het vrouwen kiesrecht, want ook in de staat kunde is uitsluiting van het ge voelsargument verwerpelijk". Van Schalk verdedigde het vrouwen kiesrecht principieel. Anders dacht van Wijnbergen er over. Voor deze afgevaardigde is het vrouwenkiesrecht verwerpelijk. Dat hij echter over zijn bezwaren heen stapte, was omdat „het alge mene mannenkiesrecht aan de volkeren niet die zegeningen heeft gebracht, die men er van voor gespiegeld heeft en waartegen het vrouwenkiesrecht nu een correc tief zal kunnen zijn. Immers, ge- iet op haar eigenschappen, zal de vrouw ertoe bijdragen, dat de Staat blijve of worde daargesteld op christelijke grondslag". Al zegt van Wijnbergen het niet met zo veel woorden, toch kan men uit zijn spreken afleiden, dat hij van het vrouwenkiesrecht winst voor „Rechts" verwachtte en slechts daarom wilde medewerken aan de politieke rechtsgelijkheid van de vrouw. DE sociaal-democraten waren door de motivering van van Wijnbergen in het harnas gejaagd. Boos was vooral de bekende Suze Groeneweg. Zij wees er op, dat de rechtse partijen tot nu toe altijd geweigerd hebben de vrouw tot de stembus toe te laten. Nu het echter gaat „om hun politiek standje", zo mopperde Suze voort, is „Rechts" ineens bereid de vrou wen wel het kiesrecht te geven. De sociaal-democraten waren door de rede van van Wijnbergen niet alleen boos geworden, maar ook enigszins bevreesd. Durfde Suze Groeneweg de invoering van het vrouwenkiesrecht wel aan, omdat zij op de duur vertrouwen heeft in het gezonde verstand van de Nederlandse vrouw, anders is 't met Troelstra. De socialistische leider, voor het eerst sinds zijn „vergissing" van November 1913 weer in de Kamer aanwezig, dient Mr. H. P. Marchant, die dertig jaar geleden «het initiatief nam tot invoering van het Vrouwen kiesrecht, maar toen zijn voor stel wet was geworden, alle hulde van zich afwees. een amendement in om de kie- zersleeftiid te verlagen en te brengen van 25 op 23 jaar, om zo een correctief te brengen op de invloed, die de vrouwen zouden kunnen uitoefenen. Troelstra is echter genoodzaakt zijn amende ment in te trekken. Wanneer Marchant zijn voorstel heeft ver dedigd, waarbij hij aanvoerde, dat het vrouwenkiesrecht méér is dan een vraag om recht voor de sekse, dat het is de eis van de democratie, wordt er gestemd. Met 64 tegen 10 stemmen aan vaardde de Tweede Kamer het ontwerp. In de Eerste Kamer zijn er slechts vijf leden, die zich tegen verklaren, onder hen bevonden zich twee katholieken. DE aanvaarding van het vrou wenkiesrecht bracht grotè vreugde in het vrouwelijke kamp. In het Amsterdamse Concertge bouw kwamen de vrouwen bijeen om hulde te brengen aan de on vermoeibare strijder Marchant. Deze wees echter alle hulde af met te zeggen, dat dank alleen toe kwam aan dr. Aletta Jacobs, de eerste vrouw, die door de maat regelen van Thorbecke aan een Nederlandse Hogeschool promo veerde. Marchant wilde, dat de wet niet zijn naam zou dragen, maar die van haar, die reeds der tig jaar de strijd voor het vrou wenkiesrecht had gevoerd. Van daar dat men de wet van 9 Aug. 1919 ook wel noemt de wet- Jacobs. De invoering van het vrouwen kiesrecht had als gevolg, dat meer vrouwen door de verschillende i partijen candidaat voor de Kamer werden gesteld en in het Parle- ment zitting kregen. De verkie zingen van 1922, waaraan voor het eerst de vrouwen deelnamen, brachten een grote meerderheid voor „Rechts". De verhouding met ..Links" werd 60 tegen 40. Het liberalisme leed een grote neder laag. Vóór 1922 telde de Tweede Ka mer twee vrouwen onder haar leden. De reeds genoemde Suze Groeneweg had in 1918 als eerste vrouw haar intrede gedaan, in 1921 bij een tussentijdse vacature gevolgd door de liberale Johanna Westerman. In 1922 komen er nog, vijf vrouwen bij. Drie daarvan behoren tot „Links". Lizzy van Dorp, een verdedigster van het orthodoxe liberalisme; mevrouw Bakker-Nort van de Vrijzinnig- Democratische Bond en mevrouw de Vries-Bruins, een sociaal-demo cratische arts. De katholieke kie zers vaardigden in 1922 naar de Kamer af de bekende mevrouw Bronsveld-Vitringa, een bekeer linge evenals haar man, die een zoon was van de bekende anti papistische predikant Bronsveld. Van christelijk-historische zijde nam in 1922 zitting mej. -Frida Katz, een juriste, die ook vooraan had gestaan bij de actie voor het vrouwenkiesrecht. Nu dertig jaar later is het aantal vrouwen in de vertegen woordigende lichamen nog gering. Ook is er nog geen algehele wet telijke, maatschappelijke en eco nomische gelijkstelling van de vrouw mot de man. Maar gezien het feit, dat de algemene ontwik keling van het meisje stijgende is, kunnen we verwachten, dat de vrouw meer belang zal gaan stel len in maatschappelijke vraag- stukkeij. Dat zal een voordeel kunnen zijn, omdat, naar het hier boven aangehaalde woord van van Schaik, het gevoel in de staat kunde eerder een deugd is dan een ondeugd. M. P. JANSSEN. De regering; maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 31 Juli 1949: Tijd. korp. der Mar. F. Westerhuis uit Soerabaia. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 Juli 1949: Korp. J. X. Winthagen uit Maastricht. Gesneuveld 27 Juli 1949: Sold. F. Wagner uit Den Haag. Gesneuveld 29 Juli 1949: le Lt. J. C. Bakker uit Am sterdam. Sold. G. M. Derickx uit Rot terdam. Huzaar le kl. A. C. Jacobs uit Mille en St. Hubert (NB) Wachtmeester J. C. Kette- nis uit Leiden. Sold. A. Kroeze uit Ensche- dé. Sold. C. Steenhoek uit Zwfjndrecht. Sold, le kl. T. Vonk uit Westdongeradeel (Fr.). Sold. L. A. Wijnbelt uit Rotterdam. Gesneuveld 1 Aug. 1949: Huzaar M. Jansen uit Sta veren. Huzaar G. A. Kroon uit Oldenzaal. Sold. A. Paauwe uit Rotter dam. Sold. J. M. Schoorl, legernr. 260430113, afkomstig uit As- sendeift. Kon. Ned.-Ind. leger: Jav. sold, le kl. Inf. Rang- sawikrama. Jav. sold, le kl. inf. Gimin. Jav. sold. 2e kl. Palemoen. Jav. sold. 2e kl. Ramelan, allen afkomstig uit Indone sië. WEER GERUCHTEN OVER MARTIN BORMANN ROME, 5 Aug. (Reuter). Eens te meer doen geruchten over Mar tin Bormann de ronde. Volgens verklaringen van een Duitse por tretschilder, Robert Mittestein ge heten, doet de Italiaanse politie thans een onderzoek langs de grens tussen Italië en Oostenrijk, in de hoop het spoor van de ad junct van Hitier te vinden. Mitte stein beweert Bormann in de streek van het Gardena-dal te hebben ontmoet en zelf met hem te hjebben gesproken. Op een babyshow, die bij Bristol werd gehouden, trok het quartet Good de meeste aandacht. Ook het trio Willis had niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De aanwezige pers fotografen rustten niet eerder, of zij moesten het zevental (dat bovendien nog in hetzelfde ziekenhuis werd geboren) op één plaatje hebben. Het zijn v.l.n.r. Elizabeth, Frances, Bridget en Jennifer Good en Rachel, Jean en Enid Willis. WASHINGTON, 5 Aug. (Reuter). De V.S. hebben het communistische China gewaarschuwd tegen pogingen „agressie te voeren tegen China's buurlanden". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, liet deze waarschuwing horen in een verklaring, toegevoegd aan een omvangrijk witboek over „De Amerikaanse betrekkingen met China". De verkla ringen somt de voornaamste beginselen op van de Amerikaanse politiek tegenover China als gevolg van de communistische overwinningen. Acheson zegt o.m. dat „een ding duidelijk is: als het communistische regiem zich zou lenen voor het Sowjet- Russische imperialisme en zou pogen agressie te voeren tegen China's buurlanden, zouden wij en de andere leden van de V.N. ons geplaatst zien voor een situatie, die in strijd is met de begin selen van het handvest der V.N. en een gevaar voor de inter nationale vrede en veiligheid". Intussen zal onze politiek geba seerd blijven op onze eerbied voor het handvest, onze vriendschap voor China en onze traditionele steun aan de open deur-politiek en China's I onafhankelijkheid en territoriale en administratieve integriteit. Het Witboek werd opgesteld op last van president Truman, nadat het duidelijk geworden was, dat de Amerikaanse hulp aan de regering van generalissimus Tsjang Kai Sjek MADRID, 30 juli 1949. DE SPANJAARD is overgevoelig voor buitenlandse critiek. Het is onbegonnen werk om hem tot bescheiden objectiviteit met betrekking tot Spaanse toestanden en problemen te brengen. Van nature is hij trots, chauvinistisch en als 't moet zelfs arro gant. Hij maakt het de vreemdeling niet gemakkelijk, die tracht het moderne Spanje van generalissimo Franco critisch te bekij ken. Over het algemeen houdt het intellectuele deel van Spanje zichzelf het recht voor om de regering en wat daarmee sameij- hangt te becritiseren. Het is zelfs een volksvermaak geworden om op de autoriteiten af te geven. Dit kan geen kwaad en men is er volkomen vrij in. Alleen de pers wordt vrij nauw keurig op de vingers gekeken. Alle publicaties moeten de handen van de censor passeren. Deze kwalijk riekende omstandigheid wordt ge rechtvaardigd met de bewering, dat Spanje het doodeenvoudig niet zon der perscensuur kan stellen, op het ogenblik althans. De Spaanse jour nalisten spelen nu kat en muis met de heren van de censuur. Ze mogen schrijven wat ze willen, kwaadaar dige dingen over Franco desnoods, maar de censuur corrigeert en cou peert. Het gebeurt herhaaldelijk, dat een verfijnd scribent in de krant krijgt, wat hij wenst. In dat geval moet de betrokken censor op het matje komen. De nalatigheid wordt doorgaans gestraft met het inhouden van een week salaris. Als we hier nog aan toe voegen, dat buitenlandse bladen in Spanje be trekkelijk weinig worden gelezen, behoeft het niet te verwonderen, dat Madrid en Barcelona een schrale publieke opinie hebben. Toch leeft Spanje vrij Ondanks deze feiten kan elke tourist tienduizenden komen reeds naar het heerlijke strand van San Sebastian, het industriële Bil bao, het mondaine leven van de eigenlijke hoofdstad Barcelona, de museumstad Granada, en naar de stad van Carmen, Sevilla, con stateren, dat de Spanjaarden vrij leven, dat ze niet onder de druk van een aanmatigend regiem zuch ten. Buitenlandse diplomaten, die al jaren in Madrid wónen, hebben ons met nadruk verzekerd, dat het onjuist is te beweren, dat het Spaan se volk niet vrij en gelukkig leeft. Nergens wordt zoveel gezongen als in volkswijken van de Spaanse ste den. Het Madrileense leven, met zijn honderden terrassen, zijn kin derrijke parken en duizenden wijn bars, cigaretten- en lotenventers, zijn ratelende metro's en seniele trams en met zijn snikhete weer, dat decreteert dat de een het de andere niet onnodig lastig moet maken, biedt een veelkleurig schouwspel, dat elke vreemdeling fascineert en hem onwillekeurig op de gedachte brengt, dat men hier op de eerste plaats Spaans moet denken. Estraperlo In geen ander land heeft het par ticuliere initiatief zulke eigenge rechtigde vormen aangenomen als in de Spaanse volkscentra. Een doosje Bubi-cigaretten kost oor spronkelijk zes peseta, maar in de kiosken acht, op straat negen en 's avonds na tienen liefst twaalf peseta. Deze prijsverhoging is een onderdeel van het uitgebreide „Es- traperlosysteem". Dat is een soort belasting, die de armen aan de rij ken opleggen. Overal in Spanje moet men door fooien heenwerken. Estraperlo, hoe onaangenaam en verderfelijk ook, is een noodzake lijke inkomstbron voor het grote proletariaat, dat niet hard wil wer ken maar er toch wil komen. We moesten in Madrid een spoorkaartje naar Barcelona kopen. Het was on mogelijk, want elke sterveling moet. volgens de mededeling van een der reisbureau-superieuren, minstens 14 dagen van tevoren een plaats re serveren. Maar we stonden erop de eerste nachttrein te nemen. De man taxeerde ons nauwkeurig op kleding en vermogen, en verdween minstens een half uur. Hij kwam terug met twee collega's. Na heel wat heen en weer praten werd, met wederzijds goedvinden, de koopprijs van het biljet vastgesteld. Voor de moeite moesten we 24 peseta extra beta len. „Estraperlo!" mijnheer, „wij moeten ook leven". Men kan zich er boos over maken, maar dat heeft geen zin. Het is veel te warm in Madrid om zich over een paar gul den druk te maken. Schrille tegenstellingen Het is niet goed in Spanje te ge neraliseren. Men treft hier enorm grote geografische, ethnografische en sociaal-economische tegenstellin gen aan. De materialistische indu striearbeiders van Barcelona en Bil bao zijn een heel ander slag volk dan de Andalusiërs, die liever wijn- drinken, guitaar spelen en paard rijden dan op het land werken. Met een beetje goede wil kan men het land in een gedeeltelijk geïndustria liseerd en een geheel agrarisch deel splitsen. Het industriële land be staat uit de provincies Valencia, Catalonië, Zaragoza, Navarra, de De hoofdstraat van het mondaine Barcelona Baskische provincies, Asturië, Gali- cië en Castilië. In Andalusië, Estra- madura, Nieuw Castilië en Arago- nië doet de bevolking op vaak verbazend primitieve wijze aan landbouw. Vele Spaanse boeren vin den rationalisatie en mechanisatie van de landbouw uit den boze. Ze beschouwen grondbezit als overbo dige luxe, die veel werk en onge mak meebrengt. Liever gunnen ze dat aan de werklustige kolonisato ren uit het Noorden, die zich wel eens laten verleiden tussen Sevilla en Murcia een bedrijf op te zetten. Uit allerlei omstandigheden kan men afleiden, dat de Spanjaarden een bijzonder soort individualisten zijn, en dat Spanje een eigenaardi ge menging van vooruitstrevend heid en achterlijkheid is. Wacht aan de Eyreneeën Zo is het land van generalissimo Franco, de veel becritiseerde maar de nog altijd door 75 der Span jaarden hooggeachte leider. Berich ten als zouden duizenden democra tische patriotten tegen de regimen ten van Franco strijden en corres pondenties over ernstige stakingen mag men fantasieën van Moskoviti- sche propaganda noemen. In Spanje zelf acht men het aanblijven van Franco voorlopig noodzakelijk om dat hij de enige is, die de burger vrede kan garanderen. Of Spanje een politiestaat is, vraagt ge? Franco houdt een groot aantal manschappen op de been en duizenden kleine patrouilles vormen terrassen- veelkleu- schouwspel. een tamelijk effectief verdedigings systeem tegen het politbureau van de Spaanse communisten in Tou louse en de sabotage- en politieke instructiescholen te Hendaye. Per- pignau, Marseille en Arles. 'n Mili taire dictatuur is er allerminst te bespeuren. Wü ondervonden cr noch aan de grens, noch in het binnenland enige hinder van. Er was geen „ontvangstcomité" en tijdens ons verblijf werd ons nimmer naar onze papieren gevraagd. De ver houding tussen de ordemacht en het volk is vrij amicaal en het in politiestaten gebruikelijke „aan» brengsysteem" kent men in Span je in het geheel niet. Spanje wordt bewaakttegen de communisten, maar de controle op de gewone burgers is vrij slap. Een redacteur van een bekend Ma- drileens oppositieblad speelde het klaar twee jaar lang rond te rijden zonder rijbewijs. Hij werd niet aan gehouden Jas aanhouden Toch ontkomen de vreemdelingen niet aan één dictatoriale nuk van het regiem. Het is n.l. streng ver boden, om in 't openbaar zijn jasje uit te trekken! Een Spanjaard in hemdsmouwen is nergens te beken nen. Tijdens hete dagen is het ter gend zich aan deze etiquette te hou den. Een professor was bereid ons een verklaring van die „anti-blote- armenwet" te geven. „Vroeger ver toonden de Spaanse mannen zich nooit zonder jasje op straat en in het restaurant", zei hij, „maar toen er vreemdelingen in shirts kwamen, vonden vele Spanjaarden het tijd om de jas uit te trekken. Erg aesthetisch was het niet, want wij Spanjaarden zijn zwart behaard. De autoriteiten hebben er toen een eind aan gemaakt, om zuiver bio- logisch-aesthetische redenen". „Kijk", inviteerde de prof, en hij stroopte de mouwen op, „zoiets kunnen we niet naast onze bordjes leggen". Voor de Spaanse vrouwen bestaan geen restricties op kledinggebied als men tenminste 't strand buiten beschouwing laat. Dat zou ook niet kunnen, want den zou men de ge hele Spaansevmode moeten herzien. Door vrachtauto overreden Vrijdagmorgen werd de 23-jari- ge wielrijder F. F. C. te Den Haag op dq Laan van Meerdervoort, ter hoogte van de Archimedesstraat ingehaald door een vrachtauto, beladen met stenen. Toen de vrachtauto hem bijna was gepas seerd, week C. onverwachts naar links uit en kwam in aanraking met de zijkant van de auto, waar door hij kwam te vallen en door liet achterwiel van de auto werd overreden. Hij overleed ter plaatse. niet zou kunnen verhinderen, dat het hart van China in communisti sche handen zou vallen. Het geeft een overzicht van de Amerikaanse politiek t.o.v. China in de laatste honderd jaar, maar behandeld spe ciaal dé periode van 1944 tot 1949. Acheson schrijft verder, dat „het openlijk moet worden toegegeven, dat de Amerikaanse politiek van steun aan het Chinese vglk in zijn verzet tegen overheersing door een buitenlandse mogendheid of mogend heden, thans geplaatst is voor zeer ernstige moeilijkheden. Het hart van China is in communistische handen. De communistische leiders hebben de Chinese traditie verloo chend en openlijk hun onderworpen heid aan een buitenlandse mogend heid, de Sowjet-Unie, die in de» laatste 50 jaar, zowel onder de Tsa ren als onder de communisten, zich buitengewoon veel moeite gegeven heeft om haar macht in het Verre Oosten uit te breiden, bekend ge maakt. „De buitenlandse overheersing", zo gaat Acheson voort, „werd ge maskeerd door een soort groot scheepse kruistocht, die blijkbaar door vele Chinezen ais door en door nationaal werd beschouwd. Het betreurenswaardige doch on- «mtkoomlijke feit is, dat het onheil spellende resultaat van de burger oorlog in China buiten de macht van de regering der V.S. lag, en al leen is toe te schrijven aan binnen landse Chinese machten. Acheson verwerpt het argument, dat de V.S. de communistische op mars door vergroting van de steun aan China hadden kunnen stuiten. „De enige keus, die de V.S. over bleef, was volledige interventie ten gunste van een regering, die het vertrouwen van haar eigen troepen en haar eigen volk had verloren. Een dergelijke interventie zou bij de massa van het Chinese volk kwaad bloed gezet hebben, zou onze tra ditionele politiek totaal veranderd hebben en door het Amerikaanse volk veroordeeld zijn." Acheson herinnert er aan, dat de Chinese re gering „in 1946 een te ambitieuze militaire campagne op touw zette, niettegenstaande de waarschuwing van generaal Marshall, dat deze op zet zou mislukken en bovendien Chi na in een economische chaos zou storten en uiteindelijk de nationale regering zou vernietigen." De Amerikaanse steun aan China bedroeg sinds de oorlog met Japan in schenkingen en leningen in totaal ongeveer 2000 millioen dollar, het geen overeenkwam met meer dan 50 pCt. van de monetaire uitgaven van de Chinese regering en naar ver houding groter was, in verband met de begroting van die regering, dan de steun, die de V.S. aan welk land van West-Europa ook sinds het ein de van de oorlog hadden verleend. LITURGISCH HOEKJE 9E ZONDAG NA PINKSTEREN Mocht ge inzien wat U tot vrede strekt De klacht in het verwijt van de Meester: „Ge weet niet wat u tot vrede strekt". En we weten zo dingen heen; we kunnen een con cert tot in de verste huizen laten klinken; we genezen onzaglijk veel zieken; onze vliegtuigen gaan sneller dan het geluid. Heer, hebt U de moderne wonin gen gezien in Amerika? Op het plekje grond waar vóór twee hon derd jaar, 'n veertig mensen konden wonen, bouwen wij betonnen kokers voor drieduizend mensen. En onze schepen: drijvende paleizen. Onze auto's: rijdende salons! Zouden wij niet weten wat ons tot vrede strekt? Hebben wij dan de vrede niet gewonnen met een paar bom men? „Zij zullen U en Uw kinderen binnen uw muren ter aarde neer slaan. Geen steen zal op de andere blijven Hoe hebben we dat ervaren! Nog liggen er hopen puin, bergen steen. Verkleurd en verdroogt is het bloed van mannen, vrouwen en kinderen. Open ruimten in Rotterdam, Den Haag, Groningen en tal van dorpen en steden geven de plekken weer. waar eens een veilige woning stond. „Geen steen zal op de andere blijven De film „Achter de Wolken" ont roert ons en roept de afschuwe lijkheden van pas-voorbije jaren op. „Mocht ge inzien wat U tot vrede strekt. De UNO vergadert en de Big Four komen bij elkaar. Commissies zijn aan het werk. Maar de vrede schijnt verder weg dan ooit. Jezus weende over de stad. Zal Hij nu niet wenen over de wereld die hun kert, naar vrede, en praat en praat? „Laten wij Christus niet tergen" zet het Epistel. Geen atoombom, geen straal-bommenwerper, geen derde Wereld-oorlog zal de vrede brengen. Misschien wat surrogaat. In de eerste Kerstnacht zongen Gods Boodschappers de voorwaarde door de lucht: Ere aan God, en vrede op aarde. Wordt Christus niet getergd door een Assemblée, niet bereid Gods rechten te erkennen. God zij ons genadig. P. C„ Drachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3