Het op de Philippijnen gesloten anti-communistisch front Staten van de Antillen behandelen de begroting De schat van Matabonga RADIO-PROGRAMMA Pres. Quirino tekende verdrag met tweestervenden Angst voor leiding van Pandit Nehroe? Vrees voor een depressie Het jeugdkamp der N.K.S. Een wollen doordragertje Schaakrubriek PAC. 4 Zaterdag 6 Augustus 1949 (Van een bijzondere medewerker) Kort geleden werd te Baguio op de Philippijnen door de president van die eilandenrepubliek, mr. Quirino, een merkwaardige over eenkomst aangegaan. Zijn land, nog een zwak staatsbestel, dat economisch nog geheel afhankelijk is van de vroegere overheerser Amerika, ging een verbond aan met tweestervenden. Tsjang-Kai-Sjek was naar Baguio gekomen en accordeerde daar met president Quirino, dat een anti-communistisch front ge vormd zou worden door de Philippijnen, nationalistisch China en Zuid-Korea. Maar nationalistisch China is geen staat meer? En Zuid-Korea zal, als de tekenen niet bedriegen, het volgend jaar geen staat meer zijn. Er is nog geen enkele aanwijzing voor de veronderstelling dat de na tionalistische regering zich te Kan ton zal kunnen handhaven. De vlucht naar Tsjoeng-King in het westelijk randgebied, waar die re gering ook toevlucht zocht op het hoogtepunt van de Japanse invloed, wordt al voorbereid. Voor de Ja panners bleek Tsjoeng-King te ver. Maar waarom zou het voor de legers van Mao-Tse-Toeng te ver zijn? Er is ook geen reden om aan te nemen, dat de Nationalisten op enigerlei wijze de sympathie van de massa der bevolking weer kunnen terug winnen. We worden overstroomd met berichten, dat de toestanden in communistisch China steeds slechter worden en dat Mao-Tse- Toeng al gaat ondervinden dat China besturen iets anders is dan China veroveren. Alles goed en wel. Het zal zeker geen paradijs zijn in het rode China, waar mil- lioenen soldaten van links naar rechts doorheen getrokken zijn. Er zullen ook zware problemen gesteld worden door het verbreken van do handelsbetrekkingen met het bui tenland en door natuurrampen wor den weer talloze mensenlevens ver nietigd. Maar dat is geen bewijs, dat Mao-Tse-Toeng's macht nu spoe dig gaan dalen moet. Hoeveel jaren hebben we ons wijs gemaakt, na 1917, dat de ellende, de desorgani satie, de afsluiting van de buiten landse betrekkingen aap Lenin's macht spoedig een eind zouden ma ken? Lenin stierf spoedig, zijn rijk is sterker dan ooit. Amerikaanse hulp kan Tsjang- Kai-Sjek niet redden, want Tsjang heeft zich gedurende en na de oor log onbekwaam getoond, de hem gegeven hulp uit Amerika nuttig te gebruiken, daarom: het nationa listisch China is een stervende in de laatste levensuren. Zuid-Korea is het product van een der zonderlingste internationa le regelingen, die ooit getroffen zijn. Toen President Roosevelt in Yalta met Stalin onderhandelde over de voorwaarden, waarop Rusland aan de oorlog tegen Japan zou willen deelnemen, welke medewerking niet langer nodig was en dus voor elk overleggend staatsman onge wenst zou zijn geweest, werd afge sproken, dat na Japan's nederlaag de Russen het gebied van Korea bezetten zouden tot aan een bepaal de breedtegraad. Dus geen bezet- tingsgrenzen. samenvallend met na tuurlijke of historische grenzen, maar een afperking, die midden door een politieke eenheid heen- snijdt. Wanneer de Russen en Ame rikanen het niet in alle opzichten over de toekomst van Korea eens werden, zouden er twee Korea's ontstaan, die, afgezien van alle andere redenen, alleen daarom al niet naast elkaar bestaan konden omdat zé twee volkomen willekeu rige gescheiden delen van één li chaam waren. Zo is het gekomen. Alleen de afwezigheid van Ameri kaanse troepen redde het voortbe staan van Zuid-Korea. De Russen hebben hun sectie beter geprepa reerd voor de burgerstrijd, dan de Amerikanen de hunne. Daarom kan het zuidelijk deel niet zelfstan dig voortleven, als de Amerikanen weg zijn. Waarom gaat de President van de Philippjjiien met zulke mach ten" een accoord aan? De redenen zullen voorlopig wel duister blij ven. Is het misschien de angst, dat anders onder anti-communis tisch Azië de zoveel grotere Pan dit Nehroe alleen de leiding zal krijgen? Over het anti-communismc van Pandit Nehroe behoeft geen ogen blik twijfel te bestaan, wanneer men niet zozeer naar zijn uitlatin gen als wel naar de door zijn rege ring gevoerde economische politiek kijkt. Duidelijk blijkt uit de inter ne economische politiek van India, dat de regering daar steunt op de kapitaalkrachtige elementen en de ze bevoordeelt. Mogelijk hoopt die regering daardoor verdere kapitaal vorming in het land te bevorderen en zo op de duur het van dc econo mische steun der westelijke landen minder afhankelijk te maken. India is in deze politiek veel krasser to werk gegaan dan Pakistan, waar de klasse van grote ondernemers en kooplieden veel minder talrijk is. In dit opzicht ontwikkelt India zich in een door vele Amerikanen graag geziene richting van een ouderwets- liberale" economie. Datzelfde stel sel hebben de Amerikanen in de Philippijnen doen zegevieren. Ze hebben het land opgevoed tot zelf bestuur, maar tegelijk aan de eco nomisch sterkeren vrij spel gege ven, zodat de „democratie" der Philippijnen in werkelijkheid een oligarchie van de bezittende klasse is. Nu had zich ook Tsjang-Kai-Sjek steeds meer in die richting laten gaan. Toen hij in de jaren na 1926 - im iVi-v VclU UL* zijn opmars naar het Noorden be- worden. In Washington schijnt men lang de overtuiging gehad te hebben, dat de nationalistische bewegin gen van Azië, wanneer ze op po litiek gebied succes hadden, uit zich zelf op economisch gebied hun revolutionaire aard snel ver liezen zouden. Wanneer dat zo was, zouden de vrije regeringen van Azië een bolwerk tegen het communisme kunnen gaan vor men. Deze redenering zou opgaan wan neer pro- en anti-communistisch Azië, zoals in Europa, twee elkaar bestrijdende volksbewegingen waren. In Europa staan het sociaal werkend Christendom en het oude socialis me tegenover het communisme. Men aanvaardt of verwerpt hot communisme op grond van een vrij goed gefundeerde overtuiging, wat de strekking en methode van een communistisch bestuur is. Het is een conflict van overtuigingen. In Azië is dit geheel anders. Wat het communisme is en wat zijn re geringsmethodes zijn, weet bijna niemand: slechts enkele ontwikkel den. Wat een niet-communistische sociale actie is, weet men misschien nog minder. Waar het om gaat in Azië is de grote kwestie, hoe in die vaak overbevolkte landen, waarvan dc bewoners in overgrote meerder heid hun brood moeten winnen door de landbouw, de bezitsverhou- din'gen op het land geregeld moeten worden, zodat aan de treurige ar moede van tientallen millioenen een einde komt. Het is zeer goed moge lijk. zelfs waarschijnlijk, dat dit probleem door geen wijziging in de bezitsverhoudingen op het land op gelost kan worden en dat geheel andere middelen te baat genomen zullen moeten worden, waarvan de eenvoudige Aziaat in het geheel geen besef heeft. De Aziatische communisten pretenderen echter, en ze verkondigen het van alle da ken, dat het communisme ook voor dit probleem de enig ware en on- middelijke heilbrengende oplossing is. Een anti-communistisch Aziatisch front moet dus aan de communis ten de weg naar boerenmassa's we ten af te snijden. Met zuiver repres sieve maatregelen wordt daarbij niets bereikt. Er moet een positieve politiek gevolgd worden. Een econo mische politiek, gebaseerd op het „laissez faire" is geen garantie voor een krachtige anti-communistische organisatie der gemeenschap, inte gendeel ze inviteert de communis ten om zich aan het hoofd te stellen van de massa, die er door getroffen gon, proclameerde hij, onder de in vloed van Soen-Yat-Sen, de grote revolutionaire leider, ingrijpende hervorming van het landbezit om de massa der boeren aan zijn zijde te krijgen. Na de overwinning en na zijn breuk met Moskou werden al die plannen opgeborgen. Sinds dien werd ook nationalistisch Chi na geregeerd door een oligarchie en wel door een zeer corrupte. Zullen de nieuwe Aziatische sta ten dit hoofdprobleem weten aan te pakken? Zullen ze het kunnen aan pakken? Zal Trumans' plan voor de ontwikkeling van minder-gevorder- de gebieden hun hierbij hulp kun nen geven? Dit zijn de grote vragen die gesteld en beantwoord moeten worden, wil een anti-communis tisch front in Azië ooit tot een rea liteit worden. WILLEMSTAD, 5 Aug. (A.N.P.) De Staten van de Nederlandse An tillen hebben een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting 1949, die nog steeds op goedkeuring wacht. In het begin van de vergadering werden de nieuwe leden Bartels (Nat. Volkspartij), Daal (Nat. Volkspartij), Isa (Democratische Partij) en in het bijzonder de eer ste vrouw die in de Staten zitting heeft, mevr. A. de Lannoy geb. Elisabeth (Nat. Volkspartij) door de voorzitter verwelkomd. Ver volgens werd opnieuw gestemd over de toelating als lid van W. G. Buncamper (voor St. Maarten), die de heer Plantz zal opvolgen. Buncamper was op de vorige ver gadering gekozen verklaard, doch ZONDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 Gr.pl.; 8.25 Inleiding hoogmis; 8.30 Hoogmis; (NCRVh 9.30 Nieuwsber. 9 45 Zangkoor; (IKOR) 10,30 Kerk dienst; (NCRV) 12.00 Sonate; (KRO) 12.15 Apologie; 12.35 Gr.pl.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Lunchcon cert; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Kamermuziek; 15.00 Kroniek beeldende kunsten; 15.10 Cantates; 16.10 Jeugdkamp 1949; 16.25 Vespers; (NCRV) 17.00 Kerkdienst; 18.30 Re- geringsuitz.; 19.00 Gewijde muziek; 19 15 Predikatie; 19.30 Nieuwsber.; (KRO) 19.45 Gr.pl.; 19,50 In 't Boeckhuys; 20.05 De gewone man; 20.12 Orkest; 20.30 Salzburger Fest- spiele; 21.45 Pianowerken; 22.00 Een andere weg; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuwsber.; 23.15 Gr. pl. HILVERSUM II, 415 M. (VARA) 8.00 Nieuwsber. 8.15 Soc. strijdlied; 8J8 Postduivenber.; 8.20 Ouverture; 8.30 Rusten zonder roes ten; 8.40 Orgelspel; 9.00 Gr. pl.; 9.10 Postduivenber.; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestel. leven; 10.00 Trio; 10.30 In de tuin der poëzie; 10.50 Flierefluiters; 11.15 Triangel; AVRO) 12.00 Fanfare-orkest; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Viool en piano; 13,00 Nieuwsber.; 13.15 Mede delingen; 13,20 Strijkorkest: 14.05 Boekenhalfuurtje; 14.30 Middag concert; 16.10 Pianoduo; 16.35 Sport- revue; (VARA) 17.00 Mandoline- irkest; 17.20 Zangvereniging; 17.40 Accordeon; 18.00 Nieuwsberichten; 18.15 Zwemwedstrijd; (VPRO) 18.30 Studiodienst; (IKOR) 19.00 Kinder- iienst; 19.30 Bijbelvertelling; (AV RO) 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Muziekcorps; !0.45 Een hoorspel; 21.25 Sandor Vi- iak speelt; 21.40 Actueel nieuws; 21.50 Cabaret; 22,25 Gram.muziek; !2.30 Vocaal kwartet; 23.00 Nieuws- jer.; 23.15 Dansorke^t; 23.45 Piano en orgel. MAANDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (NCRV) 7.00 Nieuwsber. 7.15 Och- tendgymn.: 7.30 Reveille; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber. 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Con cert; 9.15 Ochtendbezoek; 9.30 Kus sengevecht; 9.40 Gr. pl.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Variaties; 11.20 Schrijvers; 11.40 Pianorecital; 12.10 Lunchklanken; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Trio; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Muziek; 13.45 Gr. pl.; 14.00 Uitz. voor de schooljeugd; 14.35 Concert; 15.30 Zangrecital; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Rondo; 17.00 Kleu tertjeklokje; 17.15 Strijkorkest; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Koor; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Ned. Strijdkr.: 1900 Nieuwsber.; 19.15 Leeslamp; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gram. muziek; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Progr. proloog; 20.15 Gebeds uur; 21.30 Kerkconcert; 22.15 Met band en plaat; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuwsber.; 23.15 Gr.pl. 23.40 Orgel; 23.57 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. (VARA). 7.00 Nieuwsber.; 7.18 Gr. pl.; 8.00 Nieuwsber.; 8.18 Gr.pl.; 9.00 Orkest; (VPRO) 10.00 Spreker; 10.05 Morgenwijding; (yARA) 10.20 Gr.pl.; 10.30 Voor de' vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Piano; 11.40 De Haak; 12.00 De kleine man; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kwartet; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Kalender; 13.20 Orkest; 13.50 Zang; 14.00 Sonate; 14.30 Lezing; 14.45 Walsen; 15.10 Hoorspel; 16.24 Gr.pl.; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Vertellingen; 17,30 Gr.pl.; 18,00 Nieuwsber.; 18.15 Varia. 18.20 orkest; 18.45 Pari. overzicht; 19.00 Gr.pl.; 19.10 Deense volkshoge school; 19.30 Concert; 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Solovox met accordeola; 20,45 Ronde Tafelconferentie; 21.00 Act. kanttekeningen; 21.30 Salzbur ger Festspiel; 23.15 Nieuwsberich ten; 23.30 Orkesten. bij stemming verkreeg hij geen meerderheid. De stemmen staak ten (acht tegen acht). Thans werd Duncamper als lid toegelaten met tien stemmen (acht tegen). Bij de algemene beschouwingen over de begroting vroeg de heer Cohen Henriquez (Nat. Volkspar tij) of van de zijde van de Neder landse industrieën nog steeds de mogelijkheid tot vestiging hier te lande wordt onderzocht. De Braam (Democratische Partij) drong aan op uitbreiding van de sociale voorzieningen. De algemene beschouwingen waren over het algemeen gericht op versobering, bezuiniging, in krimping van het ambtenaren korps, verbetering der sociale voorzieningen en maatregelen voor de watervoorziening. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat de voorspoed zich niet meer in stijgende lijn be vindt. Debrot vroeg meer aandacht voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd en bepleitte beroeps voorlichting en een betere vak opleiding. Gerharts diende een motie in, waarin het bestuur ge vraagd wordt te bewerkstelligen, dat de hoofden van dienst de be zuinigingsplannen voor Novem ber indienen. Bij de beantwoording van de ingediende vragen deelde Sprockel onder meer mee, dat het bestuur voornemens is, een wettelijke re geling voor het middelbaar onder wijs voor te bereiden. Newton ver klaarde onder meer, dat er in Nederland interesse bestaat voor industriële vestiging, doch dat deze nog grote moeilijkheden met zich meebrengt. De angst voor depressie is niet gemotiveerd, wel zullen concessies moeten worden gedaan, aldus Newton. De motie van Gerharts, door het bestuur pramatuur genoemd, werd met 17 tegen één (Eman) aangenomen na het aanbrengen van een wijziging, inhoudende, dat de bezuinigingen ingaan op een nader te bepalen datum. GEEN SAMENWERKING JAARBEURZEN Bij nadere informatie bij de Jaarbeurs te Utrecht blijkt ons, dat over de samenwerking tussen de jaarbeurs te Keulen en die te Utrecht, waarvan sprake is in het gisteren gepubliceerde bericht van de Deutsche Presse Dienst, het jaarbeursbestuur niets bekend is. Zeepost naar Oost en West Naar Indonesië vertrekt op 17 Augustus a.s. het s.s „Zuider kruis"; met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Augustus op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Augustus het m.s. „Bonaire". Hier voor uiterlijk posten op 16 Aug VUGHT, 3 Aug. 1949. 'n Prachtige kampeergelegenheid, acht prachtige, grote tenten en 250 gezonde Hollandse jongens, dat is in 't kort de beschrijving van het eerste jeugdkamp der NKS in Vught. Van alle kanten zijn de voetbal elftallen naar Vught gekomen om van dit heerlijk ontspanningsoord te genieten. Men hoort er het Frie se en 't Zuid-Limburgse dialect, ziet er Alkmaarders. Utrechtena ren en Brabanders. Met trein, bus, auto en fiets zijn ze naar Vught gekomen om dit unieke voetbal kamp mcc tc maken. Maandagmiddag om 3 uur vond de plechtige opening plaats door de burgemeester van Vught, jhr. van Rijckevorsel. Onder de officiële persoonlijkheden merkten we op: pastoor van der Lugt, landelijk ad viseur der NKS en ir. Hopstra als vertegenwoordiger van de KNVB. 's Avonds werd Cr door dc 20 elf tallen in snortcostuum een defile gehouden door 't dorpje Vught.. 't Plaatselijk muziekcorps zorgde 's avonds voor pittige marsmuziek, waardoor natuurlijk al dadelijk rondedansen en hospartijen ont stonden. Dinsdag kwam do eerste tegen valler: regen. Denkt u echter niet. dat de stemming ook maar één ogenblik bedorven is. Dc stemming was er en bleef er en toen 's mid dags de zon weer verscheen en de reportage-wagen van de KRO door 't kamp reed, was er weer een drukte alsof er geen druppel ge vallen was. De Alkmaarse ATC-ers, verte genwoordigen hier met SVA en SVW de provincie Noord-Holland. Onze tentgenoten zijn 25 Leeu warder voetballers. Als u ooit ge dacht heeft, dat Friezen stijve men sen zijn, laat u die gedachte dan gauw varen, de Friezen vormen hier de vrolijkste groep van het kamp. Beter hadden we 't niet kunnen treffen. Dinsdag begonnen ook de ver schillende voetbaltournooien. Wij moesten in Heerlen en Maastricht met 40 en 10 onze meerdere er kennen en wonnen met 51 van SVA. 's Avonds zagen we 't Zuide lijk vuur oplaaien in de wedstrijd tussen 'Heerlen en Maastricht. Na- een vrolijke wandeling door 't dorpje zochten we 's avonds on ze tenten weer op. Vandaag, Woensdag, is er voor ons geen voetballen en gaan we er op de fiets op uit. 't Zonnetje schijnt, dus dat kan niet beter! En dan vanavond 'n potje vriendschap pelijke voetbal tegen onze Friese tentgenoten en dan naar de demon stratie van Brabantse vendelzwaai- ers. Is 't een wonder dat de dagen hier omvliegen? ONTSLAG BEROEPS- PERSONEEL KON. MARINE 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Korporaals en manschappen beho rende tot het beroepspersoneel der Koninklijke Marine, wier dienst verband vóór of op 1 Januari 1943 was geëindigd en die sindsdien geen re-engagement hebben geslo ten, kunnen met ingang van be den hun verzoek tot ontslag in dienen, welk verzoek alsdan zal worden ingewilligd. Korporaals en manschappen, die zijn overgebracht naar de Konink lijke Marine Reserve, doch wier dienstverband eveneens vóór of op bovengenoemde datum was ge ëindigd, zonder dat zij sindsdien een re-engagement hebben geslo ten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ont heven. Korporaals en manschap pen, dienende in Indonesië of Ne derlandse Antillen, die aan ge noemde eisen voldoen, doch wier gezinnen op 's rijks kosten naar deze gebieden zijn overgebracht, zullen eerst hun verblijf aldaar moeten uitdienen, alvorens een dergelijk verzoek kan worden in gewilligd. De aandacht van be trokkenen wordt er echter op*ge- vcstigd, dat bij inwilliging van het verzoek het in de toekomst niet mogelijk zal zijn, wederom vrij willig in beroepsdienst terug te keren. Vanzelfsprekend wordt dus geadviseerd geen ontslag aan te vragen, alvorens een passende burger werkkring is gevonden. Griekse kinderen uit Joegoslavië terug? Uit gewoonlijk betrouwbare Griekse bron verneemt Reuter, dat Joego-Slavië bereid is ongeveer 11.000 Griekse kinderen, die door de guerillastrijdkrachten over de grens gebracht zijn, naar Grieken land terug te zenden. Men neemt aan, dat het Griekse Rode Kruis zich met het Joegoslavische in verbinding zal stellen om de te rugkeer van de kinderen te orga niseren. Er is niet veel redenaarstalent voor nodig om u ervan te over tuigen, dat ook gedurende het zo merseizoen een warmere japon nu niet direct een overbodige luxe betekent. Immers een dag of wat regen en wind behoren geenszins tot de uitzonderingen gedurende de zomermaanden. En het is dan ook werkelijk een genot °P zulk een dag tegen dc avond een warme japon aan te kunnen trekken. Wanneer we nu zo'n japonnetje maken dan zijn we op de grillen van de maand Augustus voorbe reid, terwijl we er tevens tijdens de mooie herfstdagen, die ons nog wachten, nog veel genoegen van kunnen beleven. Want we moeten er wel voor waken, dat we niet in een uitgesproken wintermodelletje vervallen, we moeten de aard en de tinten zomers, fris en fleurig houden. Het japonnetje is werkelijk zon der veel moeite zelf te maken. Wel hebben we even hulp nodig voor het op de juiste hoogte afspelden van dc ruimte. Het bovenlijfje is voorzien van een dubbel geknipt tussenpasje met twee rijen knoops gaten. De ruimte van dit boven lijfje wordt uitsluitend over de buste verwerkt. Het tussenpasje loopt tot onder de taille door, zoals ook op de afbeelding duidelijk te zien is en hier rifnpelen we de NEDERLANDSE MILITAIREN NAAR DE ARDENNEN Zoals reeds herhaaldelijk het geval is geweest zullen Neder landse militairen van de te Utrecht gelegerde verbindings troepen samen met een kleiner onderdeel der pioniers van 16 tot 26 Augustus a.s. in de Belgische Ardennen oefeningen houden. Deze oefeningen, waaraan in to taal ongeveer 500 manschappen met 200 voertuigen zullen deelne men, omvatten de aanleg en het gebruik van verbindingsmiddelen, in hoofdzaak van radioverbindin gen in samenwerking met de pio niers. Tevens worden rijvaardig- heidsoefeningen in het bergter- rein gehouden. Het oefenterrein is gelegen ten oosten van de lijn Antwerpen-Brussel-Charleroi. rok in, alvorens deze aan het tus senpasje te bevestigen. Het japonnetje is verder voor zien van twee driekwartmouwtjes, die uitlopen in een prettig man chetje, dat we een paar keer door stikken. De japon leent zich verder uitstekend voor borduursel ter gar. nering op het tussenpasje en verder misschien een rand in dc rok, lief hebbers van dit werk kunnen dus ook hier hun hart ophalen. AnneMieke DE RONDE VAN ZWITSERLAND De 7e etappe van de Ronde van Zwitserland, van Bem naar Bazel, over. 223 km., werd gewonnen door de Belg Peeters in de tjjd van 5 u. 53 min. en 51 sec. Na hem volgden Cottur (Italië), Stettler (Zwitser land) en Rosello (Italië) in dezelf de tijd. Vijfde was Foracchi (Italië) in 5.56.33 en zesde in dezelfde tijd de Italiaan Barozzi. In het algemeen klassement leidt Weilenmann nog steeds met 49 uur 15 min. 01 sec., tweede is Aeschli- mann. eveneens Zwitserl.; 3. Stett ler (Zwitserl.), 4. Brulé (Frankr.), 5. Barozzi (Italië) en 6. Sforacchi (Italië). De stand voor de b<*rgprijs luidt: 1. Metzger 35 pt., 2. Rossello 32 p., 3. Brulé 30 pt., 4. G. Weilenmann 26 pt., 5. G. Aeschlimann 25 pt. De 25-jarige Joego-Slavische schaak meester Gligoric heeft zich tot een grootmeester van bijzonder formaat ontpopt. De stijl, waarop hij zijn partijen behandelt, doet sterk aan die van Capablanca denken. Kleine positie-voordeeltjes worden op fijne wijze vergroot en onder vermijding van risico's herleidt hij deze tech nisch volmaakt tot winst. In de wedstrijd in Belgrado tussen Ne derland en Joego-Slavië werd van Scheltinga tot tweemaal toe het slachtoffer van dit jeugdig schaak genie. Hieronder volgt hun ontmoe ting uit de 2de ronde. Wit: Gligoric. Zwart: v. Scheltinga. Gespeeld in de landenwedstrijd Joe go-SlaviëNederland te Belgrado op 2 Juli 1949. Stonewall-verdedi- ging. 1. d2d4, d7d5 2. c2—c4, é7—é6 3. Pgl—-f3, c7c6 4. é2é3. f7—f5 (deze pionzet is kenmerkend voor de Stonewall; het voordeel is dat witte acties in het centrum bezwaar lijk uit te voeren zijn, een nadeel is echter het probleem van de ont wikkeling van loper c8) 5 Lfld3, Lf8—d6 6. 0—0. Pg8—h6 7. b2—b3 (een uitstekende gedachte, wit dreigt met La3 zwarts aanvalsloper onschadelijk te maken) 7 00 8. Lel—a3, Ld6xa3 9. Pblxa3, Pb8— d7 10. Pa 3—c2. Dd8—f6 11. c4xd5, e6xd5 12. b3b4! (de inleiding tot een aanval op de zwarte damevleu gel, die op grootmeesterlijke wijze door wit tot winst gevoerd wordt) 12. Pd7b6 (beter was hier eerst 12. Pf7 om te verhinde ren, dat wit een paard op é5 nes telt) 13. Pf3—é5, Ph6f7 14. f2—f4, Pf7—d6 15. a2—a4„ Pb6—c4 (dit paard is hier niet te handhaven cn daarom was het beter 15Lé6 te spelen) 16. Ddlé2, Lc8é6 17. Pc2a3, Pc4xa3 18. Talxa3 Tf8c8 19. Ta3—c3, a7—a5 20. Dé2—b2, Df6 d8 21. Tc3—c5. Dd8—b6 22. Tfl— bl, a5xb4 23. Db2xb4, Db6xb4 24. Tblxb4 Tc8—c7 25 a4—a5, Pf6—é4 26. Ld3xé4, f5xé4 27. Tb4—b6 (wit blokkeert de zwarte damevleugel alvorens op te rukken met zijn pionnen op de koningsvleugel) 27. Lé6d7 28. Kgl—f2, Ld7—e8 29. g2—g4, Ta8—a7 30 Kf2—g3, Tc7— c8 31. h2—h4. Tc8—a8 32. f4—f5, Ta7xa5 33. Tc5xa5, Ta8xa5 34. Tb6 xb7, (het is waarlijk verbluffend hoe wit met eenvoudige middelen deze winststelling heeft weten te bereiken. Zwart is verloren omdat wit met g5 en f6 een vrijpion kan forceren, die niet meer te stuiten is) 34. Kg8—f8 35. g4—g5 Ta5 a3 36. Kg3—f4, Ta3—al 37. Pé5— d7 (beslissend) 37Lé8xd7 38. Tb7xd7, g7g6 (wanhoop) 39. f5—f6, h7h5 40. Kf4—é5. Tal—a8 en zwart tegelijkertijd op Bv. 41. Kd6, Tc8 42. Th7, Kg8 43. Tc7, Txc7 44. Kxc7, c5 45. Kd6. cxd4 46. Ké7, dxé3 47. f7Kh7 48. f8D é2 49. Kf7, élD 50. Dg7 mat. Ter oplossing probleem 8335 (H. Hcrmansson). Stand: Wit: Kd6, Dé6. Th3, Fc2, Pd2, Lel, Lc4, pi é2. Zwart: Kc3, Tg3, Ld3, pi b4, f4. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Oplossing probleem 8335: 1. Dc8, Kc2: 2. Lb3 mat. 1 Tg5. 2. Ld5 mat. 1 Tg6+. 2. Lé6 mat. Er Is één middel, dat MUGGEN DO DAT VLIEGEN radicaal uitroeit 9 D.DT -POEDER in de pradische. voordelige sluif zak 65 cent CX^EEN ZOGENAAMD PIWEFpro- ceS oir re Ingezonden Mededeling. Vt BURGEMEESTER VANÏfAM) pfiw 21CH YE HEEMST»El?|< TE water HEGEVEN/wyz-Hy HET N IET VJ AT WET Z'JN HEEMSKERKSE CoUEGAyp\E ZWEMMEC0 OpHEEMSKERK'I TERRiYoiR VERISODEN) VIAp. LAflY ONS HopEC^DAY PiN- ÜEJ?£"PRoB/TMEN" ALP pp ?)£YS WEYHUlpWoYót^HEY 3 ZOCOOPjGP^OlSi' hey" N etOYEzi PLAAY.SEÜ geldenpe. roei' lUf- MUtM...»»*»!»'1"4' I*!*'I'" PAGSYOEYI3AZ.VER130D WOtMEEl? WORDEfO op. G£2£>ST/WA0)Y gLy^Y ANDERSDE AOYORIYE/Y VAW ON2P AoToRiYgiTEcO- 1 Tg7. 2, Lf7 mat. 1 Tg8. 2. Lg8: mat, 1Lc2: 2. Dh8 mat. 1Lc4: 2. Dc4: mat, 1 Lé2: 2. Lé2: mat. 1Lé4. 2. Ld5 mat. 1Lf5. 2. Lé6 mat. 1 b(f)3. 2. Ld3: mat. FEUILLETON 20) „Maarwanneer zou ik u nog een keertje mogen spreken?" Wanneer u maar wilt", ant woordde grootmoeder. „Ik heb alle tjjd aan mijzelf. Waar logeert u ergens? Kan ik u daar soms op bellen?" Hij weifelde nauwelijks merkbaar „Ik logeer in Huize Winniton", ant woordde hij. „Ik ben steeds tot uw beschikking, als u gelegenheid hebt mij te ontvangen". Lida liet hem uit, waar hij nog enige verontschuldigingen mompel de. Hij scheen haast te hebben om weg te komen. Hij beweerde, dat hij een prettige avond gehad had en haar niet dankbaar genoeg kon zijn. Hij zei, dat hij haar grootmoeder de voortreffelijkste bejaarde vrouw vond, die hij nog ooit in zijn leven ontmoet had. Hij stapte in zijn wa gen, keerde en reed weg. Toen Lida in de kamer terug kwam zat grootmoeder nog steeds in haar geliefkoosde stoel. Zij hield haar lippen stijf opeen en keek met aandacht neer op haar smalle, lan ge, blauwdooraderde handen In haar schoot. Ze boog haar vingers in en uit „Lida", zei ze, „ga je even mee naar mijn kamer. Ik heb je Het gerinkel van de telefoon on derbrak haar woorden. Suze nam de hoorn op. Bijna ademloos zei ze: „Ja, jazeker, mijnheer Sanders Ja, mijnheer Sanders, ze is hier, ja, hier in de kamer". Ze bedekte het mondstuk met haar hand. „Lida!" hijgde ze. „Het is mijnheer Sandersvoor jou". Lida nam de hoorn over en Suze luisterde. „Kom, wees nu niet dwaas! Je moet ja zeggen, hoor!" Lida zei: „Met Lida Russel". Eerf zware, welluidende mannen stem zei: „Juffrouw Russel, mijn vrouw en ik hebben vanmiddag uw huis bezichtigd. Eerlijk gezegd zou den we het heel graag willen kopen. Misschien heeft uw moeder u dat dat al verteld". „Ja, mijnheer Sanders. Dat heeft ze tegen me gezegd". „Nou dan, jufrouw Russel, ik hoop heel ernstig, dat u mijn aan bod aannemelijk vindt. Zoals Ik reeds tegen uw moeder zei, bied ik veertigduizend dollars contant". Lida keek snel het vertrek rond. Haar moeder had haar naaiwerk neergelegd en staarde haar uiterst- nieuwsgierig aan met vreemd ver trokken mond. Willy bekeek haar met half gesloten ogen, als een to- neelsehurk en zijn mond vormde 'n harde dunne lijn. In haar blijde op winding maakte Suze, zonder zich ervan bewust te zijn, enkele dans pasjes. Grootmoeder keek naar haar zonder enige uitdrukking op haar gelaat. Zelfs de twee jongsten sche nen de adem in te houden. Haar hart begon weer te bonzen. Zij hijgde naar adem. Ze trachtte te denken, redelijk te denken. Van morgen nog was alles zo eenvoudig, zo duidelijk en redelijk voor haar geweest. Nu vanavond kon ze nau welijks meer herinneren, hoe ze zich die morgen gevoeld had. Hun begerigheid maakte haar plotseling opstandig tegen 't gezin. „Het spijt me, mijnheer Sanders, maar ons huis is niet te koop". Zijn gemompelde spijtbetuigingen gingen voor haar verloren in kre ten van verontwaardiging van heel haar familie. Zodra ze de hoorn had neergelegd, brak de storm los. „Lida! Och Lida!" riep haar moe der verwijtend en bitter. „O, Lida!" schreeuwde Suze, „wat heb je nu toch gedaan! Hoe kon je dat doen?" Willy keek haar met vinnige spleetogen aan. „Wat 'n gek", bromde hij. „Wat 'n krankzinnige meid!" Han zei met haar piepstemmetje: „Lida, waaro mwil je dit oude krot nou toch niet verkopen?" Allen verhieven eenparig hun stem tegen haarbehalve groot moeder. Lida zei wanhopig: „Jullie weten allemaal wel, hoe ik er over denken hoe grootmoeder het voelt". „Zeker", zei Willy mokkend. „Dat weten we. Dat moeten we ten minste weten. Wij met z'n allen tel len niet mee!" „Dat Is niet waar!" antwoordde Lida verdrietig. „Toe... moeder... Suze denk toch niet ,dat ik wille keurig handel en alleen maar mijn eigen zin wil doen. Begrijpen jullie dan niet, dat het me alleen er om te doen is, ons allen bijeen te hou denen dat we niet practischer en goedkoper kunnen leven dan hier?" „Waarom is dat zo practisch?" vroeg haar moeder. „Het huis is gewoonweg een ruïne". ,,'n Vervallen zootje," zei Suze. „Maar het is wel doortimmerd en geriefelijk en ruim," zei Lida, „Ik weet, dat veertigduizend dollar een hele som lijkt,,'t Is geen kat- tendrek," vond Willy. ,,'t Is een heel vermogen,' meen de Suze. Lida schudde het hoofd. „Het is helemaal geen vermogen! Als we er de inkomstenbelasting en de kosten voor het bouwen van 'n nieuw huis aftrekken, of wel de kosten van verhuizing naar een huurhuis en van de inrichting daarvan, dan is het een bedroevend beetje". (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4