P.O.A. n.v. Het program van Churchill's partij zit vol tegenstrijdigheden Machtig handwerk als uiting van devote geest Waterleiding aan de Zwarteweg 8 Éi Verliezen 'Boerenleenbank r lil' Willen de conservatieven met omkoperij stemmen winnen? De rundveestapel breidt zich uit Welke militairen komen naar huis? Subsidie voor Gezinszorg Zeven eeuwen christelijke kunst Brons en ivoor uit schatkamers Zware aardbeving in Ecuador IS NIET NODIG! DODGE PERSONENAUTO'S P. C. Klaver, Helderseweg 38, Alkma; Payglop 7 Alkmaar IBGEVfeN/Wyi-Hy coü.EGfypiE' v-JJ r f7 mat. 1 Tg8. Lc2: 2. Dh8 2. Dc4: mat. 1 1Lc4. 2. Ld5 2. Lé6 mat. 1 at. behalve groot- wanhopig: „Jullie vel, hoe ik er over 2 grootmoeder het Willy mokkend. Jat moeten we ten rj met z'n allen tel- raar!" antwoordde „Toe... moeder... niet ,dat ik wille- alleen maar mijn m. Begrijpen jullie t me alleen er om llen bijeen te hou- ze niet practischer unnen leven dan lat zo praetisch?" der. „Het huis is nine". ootje," zei Suze. el doortimmerd en m," zei Lida, „Ik duizend dollar een ,,'t Is geen kat- filly. vermogen,' meen- ïet hoofd. „Het is rmogen.' Als we er sting en de kosten van 'n nieuw huis 1 de kosten van een huurhuis en daarvan, dan is id beetje". (Wordt vervolgd). Zoterdog 6 Augustus 1949 PAG. 5 (Van onze correspondent) LONDEN1, Augustus. „De juiste weg voor Engeland" heet het verkiezingsprogram, dat de Conservatieve Partij enkele dagen geleden op de markt bracht.. Het was een document, dat in politieke kringen met zekére spanning was verwacht. Het getij is voor de conserva tieven. Lord Woolton', de organisator' van Churchill's partij, verzamelde zonder enige moeite ruim and'erh'alf millioen pond voor het verkiezingsfonds. De socialisten konden een tijdje geleden nog schreeuwen, dat hun tegenstanders wei geld, maar geen hersens hadden, wel een uitstekende organisatie, maar geen programma als ylag voor het goed-uitgeruste schip. Toen de verlamming, die de partij na de daverende nederlaag bijna aan de rand van haar politieke dood bracht, genas, hebben de voor uitstrevende leden enkele Handvesten ontworpen. Butler, een elastische figuur, die Churchill even enthousiast steun de toen deze het heft in handen kreeg, als hij Chamberlain had ge steund, schreef het handvest voor de industrie en de landbouw. De socialisten konden zich vrolijk ma ken over deze documenten. Zij wa ren uiterst vaag. Butler heeft het verkiezingspro gramma van de conservatieve partij praetisch alleen ontworpen. Van vaagheid kan men hem niet meer beschuldigen. De socialisten noemen dit programma oneerlijk. Zij zeg gen, dat Churchill de beste punten uit hun programma heeft gestolen en dat. hij niets meent van de din gen die hij belooft. De conservatieven beloven veel. Dat zij een einde zullen maken aan verdere nationalisatie, wisten wij reeds. De staalindustrie zullen Zij denationaliseren. Waar zij kun nen, zullen zij in de genationali seerde industrieën de vrije onderne mer weer een kans geven. Dat is weinig nieuws. Er is meer. D» conservatieven beloven de Nationale Gezondheidsdienst uit te breiden. Zij gaan de solda ten beter betalen en betere be huizing geven. Vrouwen in re- geringsdiehst krijgen dezelfde sa larissen als de mannen voor het zelfde werk. Voedselsubsidies wor den glleen verlaagd, als het mo gelijk is. Pensioenen worden ver hoogd. Tegelijkertijd gaan de be lastingen omlaag. Hoe het moge lijk is ruim een milliard gulderf per jaar meer Uit te geven en de belastingen te verminderen, legt het programma niet Uit. Er is een eigenaardige situatie ontstaan in deze partij. Sinds we ken hebben we de conservatieve lagerhuisleden horen betogen, dat de sociale voorzieningen te duur zijn. „Wij kunnen ons de uitgaven voor deze voorzieningen niet ver oorloven. Deze buitensporigheden en dwaasheden zullen zich wre ken," zei Oliver Lvttelton in het Lagerhuis minder dan een maand geleden. Twee of driemaal per week zendt een conservatief een ingezon den stuk aan de „Times" waarin wordt aangetoond, dat een land in de benarde economische omstandig heden waarin Engeland verkeert, „meedogenloos" moet bezuinigen op de sociale diensten. Dan komt het verkiezingsprogramma uit, en de verbijsterde kiezer leest: „Wij weigeren standvastig onz« moei lijkheden te overwinnen door de levensstandaard te verlagen of door bezuiniging op sociale diensten." De conservatieve partij heeft poolshoogste genomen van de stem ming onder het Engelse volk. Men kan veel goeds over dat volk zeg gen maar logisch denken is niet zijn kracht. Het beeft genoeg van de soberheidspolitiek. Het beeft genoeg van rantsoenering, van be perkingen. Het heeft genoeg van de zware belastingen, van bureau cratie, maar het eist handhaving van alles wat de socialisten heb ben gedaan om bet leven gemak kelijker te maken. Deze tegen strijdigheden vindt men terug in bet' politieke programma van Chur chill's partij. De conservatieve lei ders zijn tót de ontdekking geko men, dat men slechts door wat zij noemen: omkoperij stemmen kun nen winnen, en zij hebben beslo ten dit dan maar te doen. Men kan de opmerking maken, dat het treu- De reeds bij de voorjaarstelling 1949 geconstateerde uitbreiding der rundveestapel zette zich in Mei jl„ blijkens de thans door het centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde definitieve uitkomsten in het kader van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1949, onvermin derd voort. De totale rundveestapel was n.l. in Mei j.l. 10 pet. groter dan in Mei 1948, terwijl de uitbreiding ten opzichte van Maart 1949 rond 6 pet. bedroeg. De melkveestapel geeft sinds Mei 1948 een stijgis-g te zien van ca. 9 pet. Ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling zij gewezen op het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar, dat 461.000 be droeg of 9 pet. meer dan in Mei 1948 en daarmede boven het peil van 1939 steeg. Voorts geeft het drachtig jongvee ten opzichte van Mei 1948 een sterke uitbreiding te zien (plm. 26 pet.). rig gesteld is met een democratie waarin meman'd de aandacht mag vestigen op de werkelijke toestand maar daarmee ,s het feit niet weg- gepruat. Beide grote partijen. Labour en Conservatief, zijn liet er over eens, dat Engeland meer en goedkoper moet produceren. Dit betekent, dat de lonen op zijn minst gesta biliseerd moeten worden en dat de handel en de industrie zich tevreden moeten gaan stellen met kleinere winsten. Zelfs de „Man chester Guardian" een blad, dat de zakenman zeker niet slecht is gezind, is van. oordeel dat elke industrie ongeveer 20 procent op al haar uitgaven kan bezuinigen. Eei. ander blad, dat de onafhan kelijkheid van de zakenman hard nekkig verdedigt, de „Economist" meent, dat de Engelse handel en industrie door het bilaterale ban' delsverkeer zo gemakkelijk aan hun abnormale winsten zijn geko men, dat zij vergeten hebben wat concurrentie is. Met een paar maatregelen, die zelfs de vakbonden niet kunnen verbitteren zouaen de voedselsubsi dies aanmerkelijk verlaagd kunnen worden. Cripps heeft reeds aange duid, dat "t wenselijk zou zijn, dat degenen die gebruik maken van de Nationale Gezondheidsdienst, een kleine premie betaalden. Al deze dingen worden in ver antwoordelijke kringen druk be sproken. Maar in een partijpro gramma worden zij met- vermeld. Het gevolg is," dat beide partijen niet in staat zijn te bewijzen, dat zij de economische crisis kunnen opiossen, De conservatieven schreien riu kro kodillentranen in hun officiële redevoeringen omdat de sociale diensten in gevaar zijn. omdat La bour het land erbarmelijk regeert. Misschien is dit zo! Labour heeft tot nu toe in ieder geval nret getoond, dat het', een staatsbankroet kan verhinderen. Maar de conservatieven zijn niet beter. Zij wijzen de weg niet naar een veiliger toekomst. Nu weet iedereen die met deze heren praat, dat dit hele program ma nonsens is, een dekmantel waar onder de ware bedoelingen van de partij schuil gaan. Churchill's partij weet precies wat zij zal doen als zij wint. Er zal meedogenloos worden bezuinigd. Maar een partij, die bij de verkiezingen onder valse voorwendselen aan de macht moet komen, moet zich afvragen of zij geschikt is om te regeren. INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN Donderdagavond, 11 Augustus, zullen op de Stadionbaan te Am sterdam internationale wielerwed strijden worden gehouden. In een 2 x 50 km wedstrijd achter grote motoren komen onder andere aan de start de wereldkampioen Lam- boley. Frosio (kampioen van Ita lië), Besson (kampioen van Zwit serland), Clautier, de Nederlandse kampioen Bakker en Pronk. Verder vermeldt het programma een internationale sprintwedstrijd voor professionals met Arie van Vliet. Harris, Ghella en de Zwit ser Plattner, Het programma zal worden aan gevuld met wedstrijden voor amateurs. De directeur voor de demobili satie van de Koninklijke Land macht deelt mede: „Uit brieven, die mij van meer dere zijden hebben bereikt, is mij gebleken, dat niet overal dezelfde uitleg wordt gegeven aan de zin snede uit het z.g. Paascommuniqué Van de minister van Oorlog, waar in wordt medegedeeld, dat met c'e 7 Dec. divisie eveneens zal terug- lieren: „het personeel van de 2e divisie, dat in verband met zijn totale diensttijd tot de 7 Dec. di visie kan worden gerekend". De minister van Oorlog heeft na overleg met de legerleiding in Indonesië bepaald, dat onder de groep bedoeld in de bovenver melde zinsnede zullen vallen. - a) alle militairen van de Ko ninklijke Landmacht, die voor 1 Januari 1946 onder de wapenen zijn gekomen; b) de nog resterende O.V.W.'ers behorende tot de 2e divisie die na i Januari 1946, doch voor of te gelijk met de dienstplichtigen van de 7 Dec. divisie onder de wape nen zijn gekomen; c) de dienstplichtige onderoffi cieren van voor 1940, ingedeeld bij dp 2e divisie, die voor of tege lijk met de dienstplichtigen van de 7 Dec. divisie onder de wape nen zijn gekomen. BRANDWEER ZONDER SLANGEN Vrijdagmiddag ontstond brand in een hooiberg staande bij de grote boerderij van H. van Galen in de buurtschap Hall, gemeente Brummen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat kort daarna de gehele boerenwoning in lichter laaie stond. Met emmers water en snelblusapparaten bestreden de buren zonder veel resultaat het vuur. De Hallse brandweer kwam met een handspuit zonder slangen ter plaatse. Inmiddels had ook de op 20 meter staande boerderij van P. de Weerd vlam gevat. De mo-i torspuit van Brummen rukte uit, doch kon niet meer doen dan na blussen. Beide boerderijen werden totaal verwoest. Het hooi en de rogge gingen verloren. Het wei nige vee dat zich in de panden be vond kon gered worden. Van de inboedel werd slechts een gedeel te inveiligheid gebracht. GEMEENTERAAD VAN OUDE NIEDORP WIERINGERMEER. Van de rentmeester der domeinen in het rentambt Wieringermeer ontvingen B. en W. onder dagtekening van 15 Juli jl» een brief van de volgende inhoud: „Naar aanleiding van Uw schrij ven kan ik U mededelen, dat mij telefonisch is medegedeeld, dat voor 1949 aan het Domeinbeheer in de Wieringermeer een aanvullend bouwvolume is toegekend. Dit zal ons in staat stellen nog dit jaar plm. 45 boerderijen aan te besteden (wat in hoofdzaak kleine akker bouwbedrijven zullen zijn). Mijn verwachting is. dat ik daarop in het voorjaar van 1950 de tuindersbe- drijven kan laten volgen, zodat dan in 1950 alle kleine boerderijen tin totaal plm. 65) in uitvoering zullen zjjn". In verband met het behandelde In Uw vergadering van 17 Juni jl., me nen wij goed te doen U hiermede in kennis te stellen. Reeds talloze malen heeft het on derwerp „waterleiding voor de Zwarteweg bewoners" in Oude Nie- dorp's raad gediend. Eindelijk is het echter na zover, dat waarschijnlijk tot de aanleg zal worden overge gaan, mits de materiaalaanvraag wordt ingewilligd. En dat is geen kleinigheid. Men bedenke dat voor deze tien woningen ruim een kilo meter hoofdhuis, kostend f 7300. nodig is. Het ligt dus voor de hand, dat dit weer een z.g.n. onrendabel gebied gebied wordt, waar naar schatting jaarlijks f 225.moet worden toe gelegd. De raad was niet ongene gen om de grootste helft daarvan voor rekening van de gemeente te nemen; mits f 100.extra door de belanghebbenden zelf wordt opge bracht. De heer Wit wist, dat be langhebbenden daar in beginsel mee accoord gaan. Hierop besloot men de knoop door te hakken, en de officiële aanvraag, plus de no dige verklaringen, in zee te sturen. Ook de bewoners van de Weel hebben om waterleiding gevraagd, doch daar wil het PWN helemaal niet aan. Per woning zijn daar 166 m. hoofdbuis vereist. En meer dan 75 meter wordt al nooit toegestaan. Hoezeer het de raadsleden ook aan het hart ging, zij moesten besluiten om dit verzoek af te wijzen. Gedeputeerde Staten hadden het raadsbesluit" tot verhoging van de wethouderssalarissen goedgekeurd. Het besluit tot aankoop van de kapperswoning van de heer Jaspers, met het doel die in te richten als raadhuis, is echter door Ged. Staten voor twee maanden aangehouden. De heer Tromp wilde graag we ten waarom dit is geschied. Volgens Voorzitter zou het onder zoek nog niet zijn afgelopen. Hoe wel weth. v. Zoonen betoogde! dat Oude Niedorp reeds teveel subsi- die's geeft, besloot de raad om f 10 per jaar te geven aan de „Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods Heilige naam". Ook werd besloten om met het PWN een zgn. „half om half rege ling" aan te gaan, voor de kosten die voortvloeien uit leidingomleg- gingen etc.. die tengevolge van de uitvoering van gemeentelijke wer ken, noodzakelijk zijn geworden. In voorkomende gevallen zullen dus zowel de gemeente als het PWN ieder de helft betalen van de ge maakte onkosten Op zijn verzoek werd aan D. Elzinga een rijwielvergoeding van f 15,per jaar toegekend, voor ziin zoon die de Chr school te Lange- diik bezoekt. Nul op request. De caféhouders hadden een ver zoek om verlaging van de verma kelijkheidsbelasting tot 20 pet. in gediend. B. en W. erkenden, dat 33 pet. wel hoog is, maar zij waren ernstig beducht voor de gevolgen van een eventuele verlaging, o.a. bestaande uit het inhouden van een deel der uitkering, volgens de wet op de financiële verhoudingen. En zulks zou Oude Niedorp de das om kunnen doen. Desgevraagd werd nog toegelicht, dat van uitvoerin gen 20 pet. wordt geheven, en van bals na uitvoeringen niets. Waar reeds is besloten om de straatbelas ting en de schoolgeldheffing te verlagen, bestaat er alle kans dat een besluit tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting toch niet wordt goedgekeurd. Men besloot het verzoek af te wijzen. f 100 voor zuster Kok Op verzoek van het Witte Kruis werd ten behoeve van zuster Kok, die met haar pensioen niet rond kan komen, een jaarlijkse bijdrage uit de gemeentekas van f 100 ver leend, onder beding, dat dit bedrag inderdaad aan betrokkene wordt uitbetaald. Na onderzoek van de geloofsbrie ven werden de (bij enkele candi- daatstelling opnieuw benoemde raadsleden toegelaten. De aangeboden rekening over '48 ziet er met het saldo van f 962.24 niet slecht uit, indien men bedenkt, dat in deze rekening het tekort van '46 ad f 8500,was verwerkt. Het stukje grond v^n de gemeen te, naast het perceel van Pieter Groen aan de Dorpsstraat, groot 16 ca werd voor de imponerende som van één gulden aan de heer Groen verkocht. Gezinszorg. Op 9 Maart is in principe beslo ten tot deelname aan de oprich ting van een stientine voor Ge zinszorg in het district Oude Nie dorp, omvattende de gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp, Heerhu- gowaard. Oudorp, Langedijk, Ha renkarspel en Warmenhuizen. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke sociale instelling algemene waardering verdient. Kerkelijke zowel als burgerlijke instellingen van weldadigheid, het Witte en Wit-Gele Kruis, arbeiders-,' land en tuinbouwbonden zegden bereids hun steun toe. Bij monde van een controlerend ambtenaar heeft bo vendien het Riik financiële mede werking toegezegd. Aangezien ech ter ook de gemeentelijke bijdra gen niet gemist kunnen worden, stelden B. en W. voor, om over 1949 te vergoeden 25 pet. van de salariskosten in deze gemeente van de gediplomeerde gezinsverzorgsters en 40 pet. van die der gezinshul pen. Voor het eerste halfjaar 1949 zou dit ongeveer f 450— bedragen d.i. f200.boven de begroting. In Naast de Beeldhouwkunst en het Edelsmeedwerk, waarvoor wif in een vorig artikel reeds de aandacht vroegen, verdient als uiting van talent en toewijding van de middeleeuwse ambachts lieden' ook het bronsgieterrwerk en de ivoorsnijkunst, eveneens in een rijke verzameling op de tentoonstelling der Middeleeuwse Kunstschatten in het Rijksmuseum te Amsterdam aanwezig, onze aandacht. verband met de eisen die aan een begrotnig Worden gesteld, willen B. en W. er echter op aandringen, dat voortaan een subsidie gevraagd wordt, berekend naar het aantal inwoners. Dit laatste was de heer Stade- gaart niet duidelijk, totdat Bur gemeester mededeelde, dat Gezins zorg tengevolge van de medewer king van het Rijk een algemene vereniging was geworden en dus personen van alle gezindten moe ten worden geholpen. Als voorge steld besloten. De heer Jon" vro^g een licht punt voor de Weel. Bur"em. Bos nia merkte evenwel on. dat na het aanbrengen van de 5 bestelde lan taarns von,- de Zwarteweg en de 5 voor 't Veld. Oude Niedorp reeds hoven het vooroorlogs niveau komt. On het ogenblik kost dit al f 1200 per jaar en dterwijl maar bal lonnetjes van 25 watt, worden ge bruikt en de verlichting gedurende de zomermaanden geheel is uit geschakeld. De voorzitter had ziin licht op gestoken te Hoogwoud, waar eet) oai-tieuliere ondernemer woont, die in Hoogwoud en Nieuwe Niedorp tegen een geringe vergoedin" ner aangesloten, het vuilnis onhaajt. Deze ondernemer zou ook best in Oude Niedorp kunnen komen, mits er voldoende animo voor was. Dit laatste werd echter door de raads leden betwijfeld. Waar het ook on doenlijk bleek om in de gemeente een geschikte stortplaats in te rich ten. besloot men vodrlopig van dit onderwerp af t.e stappen. Tenslotte bracht Burgem. Bosma dank aan alle raadsledpn voor hun getfouwp behartiging van het al gemeen belang, de aangename sa menwerking en de prett'"" sfeer tijdens de vergaderineen Menings verschillen zullen er altijd wel blii- ven. en dat is soms nuttig ook. maar als ook in de toekomst een zelfde samenwerking wrrdt gede monstreerd zal het met Oude Nie- dorn wel gaan. Wethouder Tromp beantwoordde namens de R.K, fractie deze speech in de daartoe geëigende bewoor dingen. QUITO (Ecuador). 6 Aug. 1949 (Reuter). Naar officieel gemela wordt, zijn 80 personen om het le ven gekomen tengevolge van een zware aardbeving die zich Vrijdag in Centraal Ecuador heeft voorge daan. Men verwacht, dat de defini tieve cijfers van het aantal veron gelukten hoger zullen -zijn. Een var, de- zwaarst getroffen steden was Ambato, de vijfde stad van Ecua dor, ongeveer 125 km. ten Zuiden van Quito. De kathedraal, andere kerken en politiekazernes aldaaT werden verwoest Per radio is uit de stad om spoedige hulp verzocht De stad Salcedo zou „praetisch ge heel - verwoest" zijn. Ambato, hoofdstad van de pro vincie Tungurahua. werd in 1698 door een uitbarsting van de Cotc- paxi verwoest. Do stad heeft een bevolking van 25.000 zielen. Een ni j loot. die een vlucht boven het ge- bied maakte, zeide dichte stofwol ken gezien te hebben. President Galo Plaza Lasso van Ecuador is, vergezeld van zijn mi nisters en hoge regeringsfunctiona rissen. uit Quito vertrokken naar Ambato om een hulpactie te orga niseren. Volgens niet-officiële cij fers zijn er 100 doden. Hoewel aanvankelijk het brons- gifeten tot de werkzaamheden dei- edelsmeden heeft behoord, en zo doende tot in de twaalfde en zelfs tot in de dertiende eeuw. wat vorm en stijl betreft, vrijwel niet van deze tak van kunst was te onderscheiden, kan men in latere perioden, door een steeds verder doorgevoerde scheiding tussen de verschillende ambachten, wel de gelijk van een speciale bronsgie terskunst spreken. Het bronsgie- ten als epn apart vak heeft zich ontwikkeld tot een zelfstandig handwerk dat nog lang na de middeleeuwse bloeiperiode, waar van deze tentoonstelling vele bij zonder mooie specimen te zien geeft, in hoog aanzien stond, vooral in de streken tussen Maas en Rijn, doch daarnaast ook in Noord-Duitsland. Kleine, sprekende groep Al behoort de afdeling brons, met haar dertig stukken, welis waar tot de kleinste groep, toch kan men niet aan de indruk ont komen dat dit sprekende brons, in kathedralen, kloosters en musea rnet kennelijke zorg gekozen, een der machtigste en tevens een der meest treffende uitingen is van het vakmanschap en de eenvoudig beleefde devotie van de ambachts man, die zijn werk bezag met een oog, gericht op het hiernamaals. Voor deze afdeling is verreweg het belangrijkst de zevenarmige kandelaar uit Essen, een stuk van om en bij de twee en een halve meter grootte, door de abdis van Essen rond 1000 aan de Munster kerk aldaar geschonken, een stuk kracht in harmonieuse vorm. Daarnaast een eenvoudig, en daarom juist zo imponerend kruis beeld, afkomstig uit de St. 3er- vaas-schatkamer te Maastricht. Kruisen uit Keulen, Dortmund en Helmstedt, veelal verguld en af komstig uit eenzelfde periode, lil. rond 1000, geven al direct een ;n- druk van de ontwikkeling der gieterskunst in slechts een eeuw tijds. Uit dezelfde periode dateert ook het kleine, fraai met figuren van Christus, de Evangelisten, aposte len en heiligen bewerkte reliek schrijn uit de Munsterkerk van Xanten. Van latere datum zijn de Hildesheimer kandelaars van brons, ingelegd met zilver. In de vergulde bronzen, zoals de kop van de Praemonstratenser abt Otto v. Kappenberg, eind twaalfde eeuw, zijn mooie reliekhouders te onderkennen. Wierook- en wij watervaten en een bewerkte kruisvoet uit Keulen, vormen prachtige staaltjes van met toe wijding en kennis beoefend vak manschap, een heersen van de geest over de stof. De fragmenten van de doopvont van de Dom van Hildesheim, een deksel met voorstellingen uit de eerste tijd van het Christendom, en twee losse bronzen figuren, die als steun dienst hebben ge daan, tonen aan dat in deze pe riode, rond 1250, ook in groter werk het gevoel voor de fijne af werking van het detail niet ver loren is gegaan. In de aquamani- len, wasbekken, vaak rijk be werkt, zien wij dat ook in de litur- Ada-groep. Een serie van zes reliefs in zilver gevat. De kam voor liturgisch gebruik, meer cu rieus dan fijn afgewerkt, kistje en reliefs, tonen aan hoe het ivoor en het been in alle mogelijke voorwerpen werden gebruikt. Prachtig zijn de boekbanden, die wel het meest karakteristiek kun nen worden genoemd voor deze fraaie kunst. Ook een zeer fijn bewerkte bisschopsstaf getuigt van het kunnen der middeleeuwse handwerkslieden. Uit de Maas trichtse schatkamer is er ook nog ivoorsnijwerk te zien, terwijl Keulen en Aken in deze afdeling eveneens goed zijn vertegenwoor digd. Heel dit werk ademt nog steeds Ivoren kistje uit de 8ste of 9de eeuw, afkomstig uit Franken land of Alemannenland. Eigendom der Abdijkerk fe Werden (Foto Rijksmuseum) a. d. Ruhr. gische gebruiksvoorwerpen de kunstzinnige vakman een dank baar object vond. Ivoor, kostbaar werk De ivoorsnijkunst, kenmerkend voor de middeleeuwen wat be treft de handvaardigheid, geeft op deze tentoonstelling in haar eigen vorm een beeld van de ontwikke ling der West-Europese kunst. Het zijn hier meer de kleine, met zorg gesneden voorwerpen, die laten zien hoe praetisch elk ma teriaal in de handen van een toe gewijd vakman omgetoverd kan worden tot een kostbaar kunst werk. En dat is zeker met het ivoor het geval. De ontwikkelings geschiedenis van de ivoorsnijkunst loopt in grote trekken evenwijdig aan die der andere kunsten, zij het met dien verstande, dat in de latere middeleeuwen een sterke achteruitgang in de beoefening van ae ivoorsnijkunst merkbaar is. Omstreeks 1000 krijgt deze fijne, tot de fantasie zeer gemak kelijk sprekende kunstvorm haar eigen karakter. Het is een bloei periode, waaruit verschillende zeer fraaie werkstukken zijn te bewonderen. In een afdeling van een goede twintig werkstukken krijgt men een indruk van de be tekenis, die deze vorm van kunst in de middeleeuwen moet hebben gehad. Zo is daar het reliekkistje uit het klooster Ely in Engeland, later in Brunswijk beland, een der oudste voorwerpen, rijk beensnij werk. Rijk bewerkt is ook het Franse kistje uit de negende eeuw, en het uit dezelfde tijd da terende tweeluik uit Trier, de z.g. een geest van geloof en liefde en niet dan met schroom en eerbied zal men deze voorwerpen bestu deren. Het is een rijkdom, niei zozeer in materiële dan wel in geestelijke zin, die hier in de za len van het Rijksmuseum ligt Ij opgestapeld en hij die in het Christendom nog iets anders wil zien dan louter een tijdsverschijn sel en met hart en ziel hangt aar een traditie, kan niet onbewoger aan dit alles voorbijgaan. De expo sitie spreekt tot ieder die orer heeft om te horen, een taal di< leeft. L. S GEVECHT OP LOOPPLANK WENEN, 5 Aug. (Reuter). Volgens de onder Amerikaanse I controle verschijnende „Wiene:; Kurier" vonden twee Russischi soldaten en een Hongaarse va rensgezel de dood bij een gevechl op de loopplank van een Honj gaars Donauschip, dat naar Boe dapest terug zou varen na eeil lading tarwe voor het Sowjetl Russisch leger te hebben binnen I gebracht. Vijf leden van de beï manning hadden namelijk aan d-[ kapitein gezegd, dat zij liever hl Oostenrijk zouden blijven en wil den van boord gaan. Zjj werde! echter door twee met machinegel weren gewapende Russische soil daten teruggedreven en daaroT ontstond het gevecht, dat aan dl soldaten en een der varensgezel I len het leven kostte. De ander I vier leden van de bemanning wk| ten te ontkomen. Wat heeft U er toch aan, met veel geld rond te lopen Het levert U niets op, behalve een onrustig gevoel. Laat Uw geld toch veilig en rentegevend bewaren door Uw eigen Boerenleen bank, die gaarne ook betalingen voor U verricht. Coöperatieve Centrale Eindhoven met 582 aangesloten Boerenleenbanken DIT JAAR KUNNEN WIJ U LEVEREN: PRIJZEN VANAF f7900.—. Dealer voor ALKMAAR, SCHAGEN en OMG.: AUTOMOBIELBEDRIJF TELEF. 3001 K 2200 CONTINENTAL SCHRIJFMACHINES, 0 MERCEDES SCHRIJFMACHINES OLYMPIA SCHRIJFMACHINES 9 CONTINENTAL TELMACHINES MERCEDES TELMACHINES 0 ELLAMS CYCLOSTYLES voor hand en electrisch| 0 TODD CHEQUE WRITERS 0 EVEREST REKENMACHINES Alles uit voorraad leverbaar. J Ook hebben wij nog enkele GEBRUIKTE!. SCHRIJFMACHINES, welke onder garantie worden verkocht. OfiAMD PlfOEFPRO- LoKKEW., WttfY FEESTER VAN 2flA(0 TB op Heemskerk'! /ERI?ODEN HAP- lopB-W/DflT flM- -tmN" fiLf HUlpfOoYöE/HEY MHEY IN ENKELE rELDBNDg. Zotip VERBop woT OBER El?f WoROEfO Op. JYORiYH/Y WW feRiYeiYEcO. f.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5