Korte agenda, lange zitting Veert ZWARE BRAND TE OBDAM HENRI DE GREEVE over de Bond Zonder Naam maakt vier gezinnen dakloos Alle ste i Kath. op z ALKMAAR EN OMSTREKEN Een noodkreet tot redding van onze christelijke beschaving Waterschade aan belendende percelen „Des Soudaens Dochterken" Gemeenteraad van Bergen Marktberichten PAG. Maandag 8 Augustus 1949 NIWIN- MOTORWEDSTRI|DEN ALKMAAR. De met zo veel zorg georganiseerde motor-wedstrij den, Zondagmiddag gehouden op 't Sportpark, trokken maar matige belangstelling. Dat was jammer, vanzelfsprekend allereerst voor het Niwin-Comité, dat maar weinig profijt had, maar ook voor de mo torrijders, die in flinke getale wa ren opgekomen. Het ging nu eens niet om snelheid maar om de be hendigheid op de motor en daar van hebben de toeschouwers diver se goede staaltjes gezien. Het ging er om een klein parcours met tal rijke hindernissen in de snelst mo gelijke tijd en met de minste straf- punten af te leggen. Dat was niet altijd even gemakkelijk en zulk 'n hindernis-wedstrijd kan men zeer goed vergelijken met eèn terrein- rit, welke ook grote eisen aan be rijder en motor stelt. Na afloop heeft de voorzitter van het Sport-comité, de heer P. Rolie op de hem eigen wijze de prijzen uitgereikt, waarbij hij niet vergat een lans te breken voor het Niwin- verk. Hij dankte allen, die hadden me degewerkt aan de organisatie van deze wedstrijden. Ook de rijders zelve bracht hij dank, in 't bijzon der de heer KI. Rus, die niet alleen bij deze wedstrijden, maar ook op andere wijze door het gratis be schikbaar stellen van de zalen van Het Wapen van Heemskerk. blijk heeft gegeven het Niwin-werk met de daad te willen steunen. De uitslag van deze wedstrijd was: le prijs Plevier Jr. Oterleek 18 punten; 2e prijs Broekhuizen, Hei- ioo 18 punten. Beide rijders behaal den 18 punten, zodat geloot moest worden, met dit resultaat. 3. KI. Rus, Alkmaar; 4. A. Moeijes Alkmaar; 5. Plevier Sr. Oterleek; 6. Ton, Edam. Een aantal levende palingen, ge bruikt als een onderdeel van deze hindernis-wedstrijd, werden op Amerikaanse wijze verkocht, waar door de inkomsten voor de Niwin al weer wat stegen. Plastic bij V. D. ALKMAAR. In de, de laatste tijd nogal eens voor exposities ge bruikte, hal op de eerste etage bij V. en D. is deze week een interes sante tentoonstelling te zien van plastic. Vrijwel allerlei soorten ge bruiksvoorwerpen, van een eenvou dige kam tot de meest ingewikkel de electrotechnische apparaten staan er in een overzichtelijke ruimte opgesteld, met begin en eindproducten, zodat men een goed beeld krijgt van de moderne kunst stof. die een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Leerrijk en interessant, de expositie biedt een ieder iets bijzonders. Verloting R.K.A.V. Olympus ALKMAAR. Op de navolgen de nummers vielen de prijzen van de verloting waarvan de trekking plaats vond op Vrijdag 5 Augustus. 2000 1791 733 1105 1863 628 1398 1274 752 703 1964. De prijzen kunnen afgehaald wor den bjj J. Smit, Nieuwesloot 97, Alkmaar. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Ons eerste was de gast van Vitesse en moest na een aardige wedstrijd, de volle whist in Castrieum laten, een ge lijk spel ware juister geweest, maar doelpunten beslissen nu eenmaal. Adspiranten: Indien jullie je club blad via de Broeders ontvingen, kun je nu het ..Augustus-nummer" afhalen by J. Smit, Nieuwesloot 97. Dinsdagavond: Kolp. Boys vet. AFC vet. Veteranen. denk om de eer van AFC. Succes hoor! De P.P.C.-er ALS EEN NACHTKAARS UIT ALKMAAR Een zonniqa Zondaq is het qeweest, met ■wat, heel kalme, drukte en xn de namiddaq een zon,, die laxiqzaam wegstierf. We zijn om te beiqinnen, „luxe" naar de kerk qeweest, Zondaqs aanqedaan, en heb ben een plechtiqe H. Mis met drie Heren qehad. Een H. Mis zoals de laatste tijd meer qe- bruikelijk schijnt te worden, zonder preek. De preek lezen we 's Zaterdaqs wel in de krant. Na een maaltijd, waaronder de qebruikelijke vermaninqen aan het woeliqe kroost, met. dat, noq steeds woeliqe, kroost naar een drukke verlovinqs- receptie qeweest. We hielden ons hart vast; voor het kroost natuurlijk. Maar het viel noq- al mee. Met een plas limonade op het tapijt en een bijna doodqeknepen kat, resultaten van het spel van. ons kroost, bliezen we al blozend de af tocht. De traditionele Zondaq- middaq-wandelinq, waaraan dïèze keer de plechtiqe sfeer ontbrak,- vanweqe de vele hard-rijdende fietsers op de weq en de steeds dreiqende conflicten met deszelfs be wonderaars was deze keer qe- richt op de Hout. Daar v.ms alles in onrust door het qeknal van een paar motoren, die voor eniqe families van be langstellenden door enthousi aste rijders bereden werden. Via de apenkooi, waar hel ge lach opsteeq, waarom, zo vroe- qen wij ons verwonderd af, qinq het op de avondboterham die om meer dan een reden uit de vuist werd qenuthqd. En de avond viel, over 'n qcel qeblakerd qrasveld, waarte- qen wij moe zaten aan te sta ren. Teqen de einder qrauwde de onreqelmatiqe duinenrij teqen een rosiqe lucht en lanqzaam stierven de voet stappen van late wandelaars in de frisse avondlucht weq. Indra experimenteert in 't Gulden Vlies ALKMAAR. Zondagavond kon een niet al te groot publiek in 't Gulden Vlies verschillende knappe staaltjes op het gebied van telepa thie, hypnose en helderziendheid zien, die verricht werden door een man met het enigszins lugubere uiterlijk van een magiër, die zich Indra noemt. Deze telepaath liet zich bij het opsporen van een tevoren in de zaal geworpen koord, geleiden door iemand uit het publiek en hij bracht dit experiment, na enige aar zeling, inderdaad tot een goed einde. Door middel van hypnose wist hij een kat.aleptische toestand te be werkstelligen bij zijn. assistent. En kele heren uit het publiek liet hij in hypnotische slaap geraken en deed met hen de proeven, die ook Lestikoff, die het Alkmaarse publiek reeds kent, met zijn publiek doet. De staaltjes van helderziendheid, die Indra ten beste gaf, waren af en toe inderdaad treffend. De avond stond zeker niet op laag peil en mag dan in zijn genre ook wel degelijk ge slaagd heten. GOEDE PROPAGANDAMIDDAG VAN D.A.W. ALKMAAR. Zondagmiddag gaf DAW, in samenwerking met de ARB een goed geslaagde zwempro- pagandamiddag te Oosterleek (bij Wijdenes) daartoe uitgenodigd door de badvereniging Oosterleek en om geving ter gelegenheid van de ope ning van het badhuis aan het IJsel- meer. Toen de Alkmaarders, allen ge tooid met kaashoedjes in de stede lijke kleuren, in Oosterleek aan kwamen werden zij ingewacht door de fanfare ,,Ons genoegen". Met muziek voorop ging men naar het bad, waar de voorzitter van de badvereniging, de heer Lugtig, een kort woord van welkom sprak. Hierna opende de burgemeester van Oosterleek het badhuis offici eel door het hijsen van de vlag. De demonstratie, die hierop een aanvang nam gaf eerst in grote trekken het lesgeven weer, gevolgd door de slagen zoals deze door de zwemverenigingen worden beoe fend. Ook het starten en keren werd gedemonstreerd. Voor een en ander bestond zeer grote belang stelling vooral van de zijde der jeugd. Vervolgens gaven een achttal DAW-meisjes een demonstratie fi- guurzwemmen en de heren toonden in het kort de waterpolo-training. Tot slot van de middag gaf de ARB een demonstratie van de verschil lende reddingsgrepen, voor ge gaan door enkele pantomimes, die het publiek duidelijk maakten, dat reddend zwemmen ook noodzaak is. De heer Lugtig sloot deze spor tieve middag met een hartelijk woord van dank aan de Alkmaarse verenigingen, die naar hij vertrouw de het publiek een aangename en leerzame middag hebben bezorgd en het hunne ertoe hebben bijge dragen om de leuze van de KNZB: Ieder Nederlander zwemmer, tot een feit te maken. Vitesse 1-R.K. A.F.C. 1 1—0 Deze wedstrijd, die gespeeld werd ter completering van de Vitesse- Sportdag, was het aanzien volko men waard. Vitesse verscheen met een verjongde voorhoede, die heel aardig combineerde, maar tegen de stug verdedigende AFC-achterhoe- de weinig of geen kans kreeg, want het enige doelpunt uit de wedstrijd, ontstond uit een scrimmage voor 't A.-doel toen daar even geweifeld werd met wegwerken. Het is direct Vitesse dat de lei ding neemt na 7 min. spelen met 'n onhoudbaar schot. Het is te zien, dat AFC in techniek iets te kort komt, wat bij Vitesse lukt, mislukt bij hen. Tot de rust blijft de stand dan ongewijzigd. Na de rust ls het eerste kwartier een gelijk od spelletje, waarbij dan de een, 'dan de ander weer in de aanval is. Toch weet AFC zich meer en meer los te werken. Bij 'n flitsende aanval kogelt C. Tym de bal onder de lat, doch deze stuit het veld weer in. Nu is het steeds A., die het spel in handen heeft, maar het» geluk is niet aan haar zijde, en daarnaast bewaren de Vitesse-backs hun kalmte en ruimen met forse trap pen op. Doch ook de Vitesse-voor- hoede heeft haar kruit verschoten en zo komt het einde van deze vriendschappelijke wedstrijd. Waar bij wij opmerken, dat een gelijk spel "oor A. verdiend was en de scheids rechter een gemakkelijke taak had. DE K.A.B. NAAR STADSKWEKERIJ ALKMAAR. Zaterdagmiddag had de KAB voor haar leden een excursie naar de Stadskwekerij ge organiseerd. Jammer genoeg, was de belangstelling voor deze leerza me en prettige tocht maar matig. Ze zou misschien groter zijn ge weest, als de tijd wat gunstiger ge steld was. In elk geval, de wegblij vers hebben veel gemist en de deel nemers zijn tot dieper inzicht geko men in de wonderen en de rijkdom der natuur. De excursie stond on der de deskundige leiding van de heer W. Tamis, opzichter der plant soenen en de heer N. J. Feken, le raar land- en tuinbouwkunde. De stadskwekerij, de plaats waar stek jes en zaadjes zorgvuldig worden opgekweekt, om wanneer ze groot en sterk genoeg zijn in de plant soenen, perken I i lar de wegen te worden overgeplant, beslaat een oppervlakte van ongeveer 1% h.a. Het was een leerzame excursie, vooral ook door de duidelijke wijze waarop het groei-proces van bomen werd uiteengezet en het wijzen op de verschillende kenmerken, waar aan men de bomen kan herkennen. Brandweer uitgerukt ALKMAAR. De Alkmaarse brandweer rukte hedennacht uit voor de grote brand in Obdam waar twee boerderijen volledig in de as werden gelegd. Toen de brandweer in Obdam arriveerde kon zijn niets meer uitrichten, zij bleek te laat gealarmeerd te zijn. Kindermiddag in ,,Het Gulden Vlies" ALKMAAR. Voor de laatste kindermiddag in de vacantie komt het Amsterdams Jeugdtoneel onder leiding van Ad van Gessel naar Alkmaar met het mooie sprookje „De betoverde katuil" en wel op Woensdag 10 Augustus des mid dags half 3. Het wordt uitstekend en zeer suggestief gespeeld in fraaie costuums en décors. Het Am sterdams Jeugdtoneel brengt met de vertolking van dit sprookje een aparte voorstelling van het betere genre voor de kinderen zonder grofheid en ook boeiend voor ou deren. Aanrijdingen ALKMAAR. Zaterdag om 12 uur kwam een fietser die uit de Dubbele-buurt kwam aanrijden het geen niet geoorloofd is in aanrij ding met een taxi die op de Pater Nosterstraat reed in de richting van het Kerplein. De taxi werd aan de linker-voorzijde beschadigd. De fiets werd niet beschadigd. Te gen de wielrijder is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag verleende een fietser in de Langestraat geen voorrang aan een tandem beide rijwielen kwamen met elkaar in aanrijding, het rijwiel werd bescha digd, er zijn geen persoonlijke on gelukken. In een korf maar magistraal betoog, heeft de gevierde radio priester Pater H. de Greeve, stichter en onvermoeibaar ijveraar voor de Bond Zonder Naam, Zondagavond voor een talrijk en aandachtig gehoor, de doelstellingen van zijn levenswerk uit eengezet. Hij zal dit Maandag- en Dinsdagavond nogmaals doen, voor hen die dan de viering van het jaarfeest van de Bond te Heerhugowaard Kruis komen bijwonen. Toen het applaus bij zijn binnen komst in het achter het R.K. Ver enigingsgebouw opgeslagen open luchttheater stil viel, begon de grijze priester, begroet en ingeleid door de Z.Eerw. Heer Pastoor Verhoofstad, aldus: Het is niet mogelijk in kort bestek het doel en de werkwijze van de Bond zonder Naam uiteen te zet ten. Het is zelfs onmogelijk om te zeggen wat de bond is. Dat weet pas hij, die er mee bezig en door het werk gegrepen is. Elf jaar geleden is het plotseling ontstaan en gaan groeien onder alle rangen en stan den. Evenmin als men voorschriften kan geven voor moederliefde, is het mogelijk om voorschriften te geven voor naastenliefde. Een moeder lost iedere dag duizenden kleine proble men op uit haar zelf. Daarom is de bond geen vereniging, geen corps en geen beweging. Iedere omschrijving komt tekort. Want ieder die naas tenliefde betracht lost ieder moment van de dag de vraag voor zijn even mens op. Hij is steeds omgeven door naasten, anderen dan „ik" maar ge lijk aan „ik". Daarom wendt de bond zich niet tot een groep of een persoon, maar tot uzelf. Want het gaat om de erriSt van deze tijd; om het zijn of niet zijn. U weet dat wij staan aan de rand van een afgrond, omdat met ons een tijdperk van eeuwen afloopt. Het gaat om het behoud van onze christelijke be schaving. Dat heeft ieder voor en tijdens de oorlogen ondervonden, dat ondervindt u nu nog dagelijks. Er hangt een dreiging over de wereld, die alles wat omhoogstaat, natuur lijk en bovennatuurlijk, zal vernieti gen. Men heeft van alles geprobeerd, wetten en maatregelen uitgedokterd, maar het hielp niets. Iedereen weet dat onze samenleving in al haar fa cetten tot in de wortel ziek is Mil- lioenen weten dat met u, maar niemand doet iets! Tweeduizend milliocn mensen wil len een betere wereld, zij allen kun nen er iets aan doen, maar doen het niet. Ze verlangen naar rust en vrede, maar bereiken niets. Integen deel. het wordt met de dag erger. We zagen de oorlogen aankomen en deden niets. We hielden ze niet te gen. Nu dreigt de ramp van het allesvernietigende Stalinisme, maar de massa doet niets, en zij heeft al les in de hand. Neen, de oorzaak is niet te zoeken in sociale of politieke OBDAM In de voorbije nacht woedde alhier een hevige brand, waardoor een (weetal dubbele woningen, bewoond door de families v. Velxen en v. Diepen geheel in de as werden ge legd. Door krachtdadig ingrijpen van de brandweer van Obdam, H. Hugowaard, Spanbroek, Hoogwoud en Alkmaar kon worden voorkomen, dat het huis van dhr. Loman alsmede het gemeente huis, welke beide gebouwen ook reeds vlam hadden gevat, eveneens een prooi der vlammen werden. Verschillende in de nabijheid staande huizen liepen echter aanzienlijke schade op. Onze correspondent bericht ons: Hedennacht om 12 uur is brand uitgebroken in het dubbel woonhuis bew. door de fam. v. Velzen met 8 en de fam. v. Velzen met 7 kin deren. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de kinderen door een dakraam moesten bevrijd worden. De brandweer van Obdam was spoedig ter plaatse doch kon zich enkel beperken tot het nathouden van belendende percelen. Het woon huis van J. v. Diepen dat ook be woond werd door 2 gezinnen brand de echter ook geheel uit. Daar bei de woningen met riet waren bedekt was het een regen van brandend riet dat door de wind die schuin op de straatweg stond een groot ge vaar opleverde voor meerdere hui zen. Zo brandde reeds het huis van Dr. Loman dat ook met riet was bedekt. Ook in het Gemeentehuis was a.1 een begin van brand ont dekt. Gelukkig arriveerden de brandspuiten van H. Hugowaard, Spanbroek, Hoogwoud en Alkmaar. Toen deze spuiten water gaven was uitbreiding niet meer te vrezen. De woonhuizen van de Gebr. Bij voet van N. Pronk en Dr. Loman liepen grote waterschade op. Een grote trailer van de fa. Bijvoet die in de garage stond geraakte onder het wegrijden door de vonkenregen in brand. Gelukkig kon men deze nog tijdig blussen. Van de inboedels kon hoegenaamd niets meer gered worden. De burgemeester van Obdam en Hensbroek waren bij de brand aan wezig. De rijkspolitie kweet zich correct van haar taak en hield het samengestroomde volk op een af stand. De getroffenen waren over het algemeen veel te laag verze kerd. De schade wordt geraamd op 80.000 gulden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. problemen, maar onder alles door en over alles heen grijnst het ene kapi tale feit, van het alles aanvretende egoïsme van individuen, groepen en staten. Die is allesbeheersende men taliteit, die ons ten verderve voert. Men is egoïstisch, wij allemaal. On bewust en door alles heen. Dat ego isme moet bestreden worden. Uit roeien is onmogelijk. Want zoals de mensen zijn, zo zijn de volken. Goede mensen vormen goede, maar slechte mensen slechte volken. Wanneer we er in slagen, met de hulp van Boven, het egoïsme in wereldomvang te temmen, dan staat de nieuwe betere wereld geboren te worden. De Bond zonder Naam is dan ook niet anders dan een hartekreet tot alle mensen, om het egoïsme uit te bannen en de naastenliefde in volle omvang te be oefenen. zoals Christus dat geleerd heeft. Alles heeft zijn eigen propa- ganda-instituut, alleen de Koningin der Deugden, die had er geen. De Kerk is het propaganda-insti- tuut voor de Liefde, doch zij heeft zoveel waarnaar haar zorgen moeten uitgaan. Daarom wil de bond dit in stituut zijn, ex professo, maar elk uur van de dag, altijd en overal. Wat zou het echter geven als we propaganda maken, zonder het zelf te doen? Daarom wil de Bond zijn een voortdurende training van iedereen in naastenliefde. Naasten liefde in gezondheid en ziekte, naas tenliefde voor en achter de toonbank het loket en in de trein. Daarom richten wij onze revolutionnaire wekroep niet tot uw b'uirman of uw vriend, maar tot uzelf. En als ieder een het verstaat en opvolgt, doen we het allemaal. Dan kunt u uw naaste niet meer veronachtzamen of tekort doen, want dan weet u, dat hij of zij evengoed hart en zenuwen hebben als uzelf. Dan zullen alle wantoestan den ophouden en orde en vrede ont staan. Laat ons hopen en bidden, dat dit in alle bescheidenheid begonnen werk, voor het aanschijn en onder de zegen van de Voorzienigheid, de verhoopte vruchten moge afwerpen. Uitslag aanbesteding rioleringswerken in het Noordelijk deel der gemeente Heiloo De Jong en Borst, Haarlem f 135982 P. Meijer, Beverwijk f 138980; Joh. Dienaar, Santpoort f 144420; C. H. Bruischaard Velzen f 147000; Splin ter en Evers, Leiden f 149475; G. Hulzebos, Haarlem f 152000; Gebr. Keevel, Amsterdam f 152222; Aan nemersbedrijf BOWA, Beverwijk f 154334; Geruisloze Weg N.V., Heemstede f 161830; Haarlems Grond- Hei- Bouwbedrijf, Zaandam f 166000; Brouwer en Co., Haar lem f 167300; E. H. Kuijper, Blari- cum f 169000; Kennemerland N.V. Heiloo f 173600; Hubertse en Punt, Alkmaar f 174500; N.V. Aanne mersbedrijf N.B.M., Zaandam f 177900; H. A. Jaarsveld, Apel doorn f 178430; N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf, „JAMA" Zwol lerkerspel f 182600; L. P. van der Geer en A. Stuifzand, Leiden f 190000. J. P. Kuijer, Blaricum f 194300. Begroting f 139600. Gunning is aangehouden. Uitslag aanbesteding wegen in het Blockhovepark HEILOO. Gebr. Min. Bergen, f 23575; f 22175; f 19585; f 10360; P. Oooms, Avenhorn f 24100; f 22700; f 19900; f 10500; C. Nieu- wenhuis, Heiloo f 27518; f 26909; f 23000; f 10735; Geruisloze weg Heemstede f 30480; f 29880; f 27385 f 12110; N.B.M., Zaandam f 34900; f 35300; f 3230Ö; f 12900; Bouwbe drijf „JAMA" Zwollerkerspel f 49690; f 48900; f 46450; f 23950; H. van der Helm, Leidschendam f 51700; f 49800; f 48000; f 27000; Joh. Dienaar, Santpoort f 33890 f 34890; Begroting f 23885; f 22919; f 19913; f 11050. 1. Gehele werk zonder riolering met wegdek van koudasphalt. 2. idem met wegdek van teer- steenslag. 3. idem met wegdek bestaande uit een oppervlakte behandeling. 4. Riolering. Gunning is aangehouden. Een spel van wondere bekoring Dat men in Heerhugowaard to neelspelen kan is zo onderhand genoegzaam bekend geworden. Reeds jaren her zijn er met ver bijsterend succes openluchtspelen opgevoerd. Nu was 't de parochie Heerhugowaard Kruis, die in het cfentrum der belangstelling stond wegens de openluchtuitvoering van het oorspronkelijk voor „bin- nenopvoering" bestemde Ooster se spel naar een vrije bewerking van het gelijknamige gedicht van Ad Bevers, ten behoeve van een grootscheepse actie voor de Bond Zonder Naam. De eerste van de drie tot dit doel georganiseerde avonden is er een geworden van een won dere bekoring. Eerst werd men op de volmaakte volzinnen van de gevierde priester-redenaar Pater H. de Greeve gevoerd tot op de hoogten vanwaaruit men de hedendaagse verworden, én de verhoopte betere wereld, be vrijd van angst en geweld, kon overzien. Dan bloeide daar, temidden van de kunstig bijeengebrachte bloe men planten en bomen het ro mantische spel van eenvoudige kinderen van het Westfriese plat teland op als het gave resultaat van maandenlang toegewijd oefenen. Alleen liefde tot het spel kon hen de moed geven om dit te durven. Al moge het waar zijn, dat het ingeroeste West-friese dia lect een feilloze weergave van de in oud-Nederlandse volzinnen ge bonden regelen ietwat in de weg staat, de welbewuste poging om tot iets werkelijk goeds te gera ken is ons er des te liever om. Want dankbaarder amateur ma teriaal dan regisseur van Toorn ten dienste stond, lijkt moeilijk denkbaar. Het zou daarom wel eens een daad van wijs beleid kunnen zijn, wanneer al onze R.K. Toneelverenigingen zich op maakten om dit werk van ama teurs te gaan zien. Zij zuilen evenals wij in stille bewondering genieten van het argeloos, open en eerlijk spel van Rozemond, die van geen enkel overdreven gebaar kon worden beticht. Of van de technisch bijzonder ver zorgde sluwheid van de welhaast gcpersonificeerde duivel. Uit het verhaal van Rozemond, des Soudaens dochter, proeft men een, in onze dagen welhaast ver geten romantiek, in de goede be tekenis van het woord. Dit laat zich niet gemakkelijk verhalen. Men moet het dicht werk zelf lezen of het spel zelf gaan zien om dat te begrijpen Kort gezegd komt het echter hier op neer: Rozemond, een Oosterse schone is 17 jaar geworden, en heeft daarmede de huwbare leef tijd bereikt. Haar vader heeft haar verloofd met de Grootvizier, een machtig doch kwaadwillig man. De hofdichter bemint haar echter. Teneinde tot zijn lief ie geraken slaat de dichter acht op de inblazingen van de duivel. Doch mén kan de duivel niet aan zjjn woord houden, want hij geeft soortgelijke raad aan de grootvi zier, die daardoor de kans krijgt zijn medeminnaar naar het leven te staan. Rozemond heeft echter uit de schone taal der bloemen, het bestaan van een verheven Maker gelezen. Hem bemint zij alleen. Én juist als beide door ja- louzie verteerde mannen elkaar naar het leven staan, verschijnt Hij en voert Rozemond door luis terrijke tuinen naar Zijn verblijf een klooster. Voor de klooster poort confronteert de Duivel Ro zemond echter met het kruisbeeld, waarop zij haar geliefde herkent. Wanhoop en angst overvallen haar. Doch de Maker van de bloe men spreekt haar moed in om Zijn engel te volgen. Als de dich ter dit wonder ziet geschieden gelooft hij. Doch de grootvizier doodt in woede ontstoken de .longeman op de trappen van het paleis. Diens laatste woorden zijn een loflied, de Maker van de bloemen gewijd. Hij wordt dan door engelenkoren ten Paradijze gevoerd, om daar eens met zijn Rozemond gelukkig te zijn. Geslaagd HEERHUGOWAARD-NRD. Op het 27, 28 en 29 Juli gehouden examen voor coupeuse slaagde te Alkmaar onze plaatsgenote mej. G. van der Heijden. De opleiding ge noot zij bij de eerw, Zusters Domi nicanessen te Obdam. Vrijdagavond kwam de raad van Bergen, wegens afwezigheid van de burgemeester, onder voorzitter schap van de wethouder-locobur gemeester, de heer C. Brak, in ver gadering bijeen. De raadsleden, waarvan ook dr. Hemelrijk ontbrak, hebben zich met een korte agenda van de vroege avond tot laat na middernacht bezig gehouden, terwijl verschillende zaken nog in comité moesten worden behandeld. Al direct bij de behandeling der notulen nam de heer Broersma het woord, die het met enkele opmer kingen van de burgemeester tijdens de vorige zitting gedaan, niet eens was, althans wat betreft de notu lering daarvan. Er wordt daar ge sproken over Aziatische methoden en de indruk werd in de notulen gewekt, dat dit op de heer Broer sma alleen sloeg. De opmerking was bedoeld tegen meerdere raadsleden. Voorts was de heer Broersma van mening dat dergelijke uitdrukkin gen deden denken aan oorlogspro paganda en in een raad als die van Bergen niet thuishoren en zeker niet in de notulen moesten worden opgenomen. De notulen zullen Wor den gewijzigd in de geest, zoals door de heer Broersma bedoeld. Bij de behandeling der ingekomen stukken merkt mr. Sluis op dat het hem bevreemde, dat B. en W. het verzoek om subsidie van de Bond tegen het vloeken van Gods naam. als kennisgeving wilden aannemen. Hij had daarvoor een motivering verwacht. Het verzoek acht spreker voor inwilliging vatbaar al is het maar een kleine subsidie De over heid moet waken tegen onbe schaafdheid, en dit is vloeken. Weth. Driessen stelde toen voor deze zaak bij de begroting nader te bezien, waartegen mr. Sluis geen bezwaar had. Ook de heer Ellis stond sympa thiek tegenover het verzoek der Bond al vond hij het een bezwaar dat de medewerkers ervan bezol digd worden. Door een raadscommissie, be staande uit de heren baron H. L. Taets van Amerongen, mr. S. D. Sluis en de heer Ellis, werden daar. op de geloofsbrieven van de nieuw. gekozen raadsleden, de heren Maas- sen en Oldenburg nagezien en ac- coord bevonden, waarna de raad tot toelating besloot. Voorgesteld werd aan de Wo ningbouwvereniging „Roomse Actie' f 1500 als lening te verstrekken, waarmede de raad accoord ging, nadat de Ellis nog opgemerkt had, dat voor de woningwet-woningen gedurende 2 jaar geen aflossing be taald behoeft te worden en dat de gelden, daarvoor bestemd, voor onderhoud gebruikt kunnen wor den. De voorzitter merkte op dat zulks reeds was geschied, maar dat het geld nu op is, zodat er bijge spijkerd moet worden. Barak als school Op het voorstel van B. en W. om de kleine barak, aan de Karei de Grotelaan, aan de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te ver huren voor f 1050 per jaar om er de kleuterschool. die onvoldoende huisvesting heeft in onder te bren gen, lokte een uitvoerig debat uit. De heer Swaag meende dat de exploitatie van het dorpshuis er door in gevaar zou komen. De voorz. achtte een behoorlijke huisvesting der kleuterschool ech ter zeer urgent en voerde nog aan dat het Dorpshuis, wanneer het eigendom der gemeente wordt, niet veranderd zal worden. Mr. Sluis vond de huurprijs, ver geleken met hetgeen „Volksonder wijs" voor de huur van het voor malige Duits» „Smeerstation" be taalt, een bedrag van f 1009.— veel te hoog. De financiële voorwaarden VOör de Chr. Kleuterschool met 60 a 65 leerlingen wordt zeer ongun stig tegenover „Volksonderwijs" met het dubbele aantal leerlingen, zodat er een ongelijke concurrentie komt De huur moet op een lagere basis komen en in.de school moet minstens een toilet, een urinoir en een vaste kaostok komen. De heer Ellis vond ook de huur te hoog en vond het niet juist, dat niemand door B. en W. over deze zaak was geraadpleegd. Hij wilde barak en smeerstation bijeenvoegen en de huur bepalen aan de hand van de ruimte, die door iedere on derwijsinstelling in gebruik is ge nomen. Volksonderwijs is al te veel bevoordeeld daar moet nu eens een streep achter gezet worden. De heer Den Das meende, „dat de kleuterscholen naar de eisen des tijds moeten worden ingericht en wilde de huur pas vaststellen na een overzicht van de gemaakte kosten. Wethouder C. Brak zegde toe dat de gemeente de nodige voorzienin gen zou treffen. Vloerbedekking, li noleum kost f 1500 a f 2000, zal het schoolbestuur zelf moeten betalen. Volksonderwijs heeft ook zelf de aanleg van centrale verwarming destijds betaald. Daarop werd besloten de huur prijs nader vast te stellen op de begrotingsvergadering, die 1 Sept. a.s. wordt gehouden. Mr. Sluis, die met de nodige pa perassen over de Volkscredietbank flink beslagen op het ijs verscheen, bestreed het voorstel van B. en W. om met f 150 deel te nemen aan de Volkscredietbank te Alkmaar. Hij vond het vreemd dat de overheid aan de ene kant het sparen tracht te bevorderen en aan de andere kant het geld uitgeven aanmoedigt. Dit gaat de gemeente en de par ticulieren geld kosten, want naast de rente. 4%; kosten 1'/'%,, komt er nog zoveel bij, dat men uiteindelijk 7.8% a 8% moet opbrengen aan rente. Dat is geen woeker-bestrij- ding! Mr. Sluis had nog nooit van woeker hier gehoord en meende dat Bergen zo'n dure bank niet nodig had. Ook de heer Ellis voelde niet voor deelname. De heer Den Das echter toonde zich een voor stander dier instelling; het is de bedoeling de mensen in nood te helpen, zonder ze naar M. H. te sturen. Hij wil het eens een jaar proberen. De heer Taets vroeg zich ■af of met die f 150 de gemeente van alle risico af is bn vindt cre- dietzaken altijd moeilijk. Ook de heer Broersma voelt er niets voor. Het voorstel werd daarop ter na dere bestudering ingetrokken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond lot Dinsdagavond: VRIJ KOEL! Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Langs de VVad- denkust aanvankelijk nog krach tige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel weer. Salarissen in comité Het voorstel tot herziening der salarissen van het gemeenteperso- neel, in overeenkomst met de richt lijnen der Commissie-Ubmk, vond bij de heer Den Das een gunstig onthaal. De heer Ellis, die in prin cipe er met tegen was, meende dat er in Bergen titels verstrekt waren niet gelijk aan die bij het Rijk ge bruikelijk. Voorts was er weinig dankbaarheid ondervonden bij de politie der gemeente t.a.v, titels. Hij stelde voor de zaak in comité te bespreken, hetgeen geschiedde. Besloten werd dat voorlopig geen bevordering tot Commies A zal plaats vinden. Met een korte rondvraag, waarin mr. Sluis aandrong op een snelle aansluiting van de bewoners aan Bachmeerdijk aan het waterleiding net en de heer Swaag klaagde over de vernieling der duindistels, waar voor hij strenge politieconttbè) vroeg, werd de vergadering rond middernacht gesloten. OPENLUCHTSPEL TE BERGEN Het bestuur van V.V.V. verzocht ons mede te delen, dat de bezoekers uit Alkmaar hedenavond de voor- Stelling v. De Getemde Feeks er op kunnen rekenen, dat na afloop van het openluchtspel, bij het openlucht theater 'n autobus gereed zal staan waarmede zij naar Alkmaar kunnen terugkeren. Deze gelegenheid zal ook geboden worden na de voorstel lingen van „Circus Knie" op Zon dag 14 en Woensdag 17 Augustus a.s. Ten gerieve van de Alkmaar ders zjjn toegangskaarten verkrijg baar by het V.V.V. bureau Waag- plein en kantoorboekhandel Ter Burg. Koorstraat hoek Langestraat. ALLOUEZ WON KORTE BAAN DRAVERIJ De belangstelling was matig en de toto-omzet bedroeg f 1055.50 HEERHUGOWAARD-NRD. Voor de jl.. Zondag te Heerhugowaard- Nrd. gehouden draverijen bestond 'n geringe belangstelling. Slechts ca. 500 man waren getuige van deze spannende krachtmetingen. Aan de start verschenen 11 paarden. De voorzitter van SVV, de heer Blank, verwelkomde de deelnemers, bestuur en belangstellenden met een hartelijk welkomstwoord. Onder zeer gunstige weersomstandigheden ving om kwart over 2 de wedstrijd aan met de le omloop, waarvan de eerste serie was: Edelman tegen Ju-ju. Dit werd gewonnen door Edel man met K. Bakker. 2. Kon. Drai- sine G tegen Eduard Anvil; winnaar Eduard Anvil met P. Koster. 3. Hen- nie Rolls tegen Allouez; winnaar Allouez met J. de Vlieger. 4. Abdu- lah Scott tegen Lord Quitteville; winnaar Lord Quitteville met A. Mo lendijk. 5. Harras tegen Klossy Silk; winnaar Harras met KI. Bakker. 6. George Wilkes was vrij geloot. De herkansingsritten werden door de zelfde paarden gewonnen. Toto le omloop: Allouez w. f 2.30, pl. 1.80; Harras pl. f 2.10; Eduard Anvil pl. f 2.40. De tweede omloop: In de tweede omloop kwam de vrijgelote George Wilkes uit tegen Harras. Laatstge noemde had weinig moeite met GeorgeJ_JEdelman tegen Eduard An vil werd een spannende race, wat tenslotte, na het herkansingsrit werd besloten met een overwinning voor Eduard Anvil. Lord Quitteville tegen Allouez is wel de meest spannende rit geweest. 10 meter voor de finish lag L. Quitteville nog 2 meter voor, doch Allouez wist met een kopleng- te te winnen. In het herkansingsrit kwam L. Quitteville als eerste aan, doch werd gedisquaiifiseerd wegens galopperen in de laatste 15 meter. In de beslissingsomloop kwamen uit: Harras tegen Eduard Anvil wat door Harras, in het herkansingsrit, overtuigd werd gewonnen. Harras tegen Allouez bracht meer spanning en werd Allouez door J. de Vlieger het eerste door de finish gejaagd. Hiermede kon de heer De Vlieger op een goede korte baan draverij terug zien. Uitslag definitief: 1. Allouez w. f 2,30, pl. f 2.10. 2. Harras, pl. f 2.00. 3. Eduard Anvil. De vierde prijs werd door toevoe ging van f 5.onder de vier laat- sten, Geprge Wilkes, Edelman en Lord Quitteville, verdeeld. De prijzen bedroegen: f 400, f 100, f 75 en f 30. Hiermede kan de draverij-vereni ging van Heerhogewaard-Nrd. op een geslaagde wedstrijd terugzien. De totale omzet van de totalisator be droeg f 1055.50. DRAVERIJEN IN DE BEEMSTER 6 Augustus werd begunstigd door goed weer en een redelijk goed be zoek bij het 50-jarig bestaan der Harddraverij-Vereniging. Aan de Jubileumdraverij werd door twaalf paarden deelgenomen. le Omloop: Ju Ju 315 klopt in 2 ritten Henny Rols 310; Edelman 315 in 3 ritten George Wilkes 315; Johannes 310 in 4 ritten Klossy Silk 305; Harras 325 in, 2 ritten Abdullah Scott 320; Allouez 320 in 3 ritten Eduard Anvil 320; le rit Dead Heat Akron B 315 in 2 ritten Lord Quitteville 305. 2e Omloop: Edelman klopt in 2 ritten Akron B; Harras in 3 ritten Allouez, Ju Ju in 3 ritten Johannes. Halve finale: Edelman klopt in 2 ritten Harras Ju Ju, stilstaand paard. Finale; Ju Ju klopt in 3 ritten Edelman le H rit Dead Heat. le prijs f 500.en beker Ju Ju Eng. en ber. J. de Vlieger; 2e prys f 200.Edelman Eig. en Merr. C. Jacobs, ber. K. Bakker; 3e prgs f 100. - Harras, Eig. F. Broere ber. K. Bakker; 4e pry's f 50.gedeeld door Akron B, Allouez en Johannes. MEDEMBLIK. 4 Aug. 42000 kg. aard. Eersteling 8.108.70; Bin tje 7.40—7.90; Eigenheimer 9.30 9.50; Blauwe eigenheimer 8.309.10 Bevelander 7.407.50; Kriel 4.10 4.20; 3500 kg. bleten 6—6.10; 1100 kg. slabonen 3437; 14000 rode kool 6; 190 kg. snijbonen 2930. MEDEMBLIK, 5 Aug. 54000 kg. Eersteling 7.20—7.70; Eigen heimer 77.50; Blauwe Eigenheimer 6.40—7.10; bintje 6.70—7; bieten 6; 10.000 kg witte kool 9.50; 3200 kg slabonen 2629. WARMENHUIZEN. 8 Aug. 64000 kg aardappelen: Eerstelingen 8.20 9.10. grove 7.70—8.10, driel. 6.30; blauwe Eigenh. 6.907.20, witte Eigenh. 6.30—7, Bintje 7.10—7.50, grove 7.807.90, slabonen 2425. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 5 Aug. Schotse muizen 79.50, bl. Eigenh. 78, Koopm. blauwe 78, kleine Schotse muizen 57, slabonen m.dr. 2426, z.dr. 2832; stoksnijbonen 4359, startisnijbonen 2049; pronkbonen 1629; tuinbo nen 4' bl. Blauwschokkers 2742, komkommers 615, tomaten A 40 46, bloemkool 4021, rode kool 6, Savoye kool 6, postelein 1520, sla 8, andyvie 1021, rabarber 4, rode bieten 6. bospeen 619, uien 47.50, rode aalbessen 2667, klapbessen 1342, perziken 826, Frankenth. 1.001.35, suikermeloenen 421.16; Yellow Transparant 638, Kruide- niea 332. NRD.-SCHARWOUDE. 8 Aug. 44.000 kg aardappelen: Eerstelingen 7.508.30, rode eerstel. 99.40, Eig. 7.50—7.70, bl. Eigenh. 7—7.50, Beve landers 6.507.40, Koopm. blauwe 7.—; 39.000 kg witte kool 13.5016; 5700 kg slabonen 2427, 1600 kg zil- vernep 2325, 300 kg kroten I 5. 800 st. bloemkool 3252. AVENHORN, 6 Aug. 65.700 kg aardappelen: grove Schot 7.608.10, midd. 7.508.60; driel. 6.106.40, rode 8.70—9.80, Eigenh. 7.60—7.80; 3100 kg rode kool 4,505.50, 13.200 kg bieten I 6—6.20. II 4.50; 2850 kg augurken grof 19.9020.40, basterd 18, stek 8.10. 2000 kg Zilvernep uien 21.50 21.70 driel. 4.70—5; 800 kg Kruide niers 6—18, 100 kg Yellow 15—17, 22.500 kg slabonen I 20—24, II 20-21. OP veertie algcmer dag, welke z uitslag dezei Bondsdag zal de eerste W reden is de politieke ges< die in betek< overtreft. Het is itftu: de verkiezing: Juli door alle gezet, in het e verloop heeft steden, als I Hamburg, Fra waren de ve sten behoor lij de belangstel beneden de m te hoog gesp bleef. Tot ong het alleen in groepen comn durend joelen christen-demo hinderden hei zodat de bijec den opgeheve: Socialisl uit Het rustig g zeer zeker in g spiegeling ge\ toon, die door op de kiesbije werd. De voc democratische macher, verr tegenstanders principieel be: met de christ coalitie-regeri: een gematigd: van Schumacl wend is. Hij 1 meen van in gaande eisen tijen te stelle van de Laboi heeft hem wa: zichtigheid ge De verhoud sociaal-democ: Engelse Labor werp, dat doo overigens met aandacht der bracht. Het i: feit, dat Schi Labour kringei vrienden bez: boursteun hei heeft in het toon aan te zekere zelfovc Ingewijden zi. dat hij in 1946 economisch 1 uitsluitend n ten bezette, a democraten vormden. Sch enigszins ovei leefde in een land heersent MILITAIR R] WORD! DEN HAAG bureau van F heeft met het grote zendin donesië verzoi lustraties, kruiswegplater bladen en ve: dere artikelen den zich teven rialen, gratis St. Claverbont onder moeren, deurknoppen trische materi: buizen, ijzeren ten enz., best: retraitehuis te Aalmoezenie de leiding h: retraitehuis er land vertoeft, middellijk na deren het teh richt, zodat in groepen va nen worden, 1 4000 man per kunnen vindei spanningen. I in de geesteli; Katholieke mi Katholiek 1 f 10.000 beschi manschappen den toegejuicl NIEUWE COMMANI BERLIJN, Het Amerik; Europa heeft dat genera Davenport T vervangend s rikaanse lege nader bekent functie van 1 dant te Berli Ter veree positie der Berlijn zal T: persoonlijke zowel van Jc rikaanse hoge luitenant-gen Heubner, die de Amerikaa Europa. Mi ONDERNE De employé derneming Tj rutse, ten zt op lafhartige gebracht. Sai in ontvangst plotseling do reis werd b< derde vreem schoten in d:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2