1 Veertien Augustus gaat West-Duitsland ter stembus Jonge Bulgaren tonen zich de navolgers van de vroeg-christelijke martelaren Geen spoor van Vaderlandsliefde in het Nationalistische China 95 van Bulgaarse volk is anti-communistisch Kath. Truisfront opzn best ktberichten PAG. 3 Alleen de liberalen zijn van stemmenwinst verzekerd Ned. patrouille in hinderlaag gelokt Wapens naar het Midden-Oosten Eden looft 't herstel van Nederland KANTON IN AFWACHTING J VERWACHTING door het K.N.M.I, te dig van Maandagavond KOEL! i droog weer met wis*- Langs dc Wad- nvankeiyk nog krach- ens matige tot zwakke wind. Vry koel weer. LOUEZ WON BAAN DRAVERIJ gstelling was matig )to-omxet bedroeg f 1055.50 lOWAARD-NRD. Voor lag te Heerhugowaard- en draverijen bestond 'n angstelling. Slechts ca. ren getuige van deze crachtmetingen. Aan de snen 11 paarden, tter van SVV, de heer elkomde de deelnemers, jelangstellenden met een velkomstwoord. Onder ;e weersomstandigheden art over 2 de wedstrijd le omloop, waarvan de was: Edelman tegen srd gewonnen door Edel- Bakker. 2. Kon. Drai- 1 Eduard Anvil; winnaar il met P. Koster. 3. Hen- :gen Allouez; winnaar J. de Vlieger. 4. Abdu- ?gen Lord Quitteville; •d Quitteville met A. Mo- arras tegen Klossy Silk; rras met KI. Bakker. 6. kes was vrij geloot. De ritten werden door de len gewonnen, nloop: Allouez w. f 2.30, rras pl. f 2.10; Eduard 2.40. 5 omloop: In de tweede im de vrijgelote George tegen Harras. Laatstge- 1 weinig moeite met lman tegen Eduard An- :n spannende race, wat het herkansingsrit werd t een overwinning voor il. Lord Quitteville tegen vel de meest spannende 10 meter voor de finish eville nog 2 meter voor, z wist met een kopleng- n. In het herkansingsrit jitteville als eerste aan, gcdisciualifiseerd wegens in de laatste 15 meter, lissingsomloop kwamen tegen Eduard Anvil wat in het herkansingsrit, rerd gewonnen. Harras ?z bracht meer spanning louez door J. de Vlieger ioor de finish gejaagd, m de heer De Vlieger op arte baan draverij terug- finitief: w. f 2.30, pl. f 2.10. f 2.00. 3. Eduard Anvil, prijs werd door toevoe- 5.onder de vier laat- ;e Wilkes, Edelman en ■ville, verdeeld, i bedroegen: f 400, f 100, 10. kan de draverij-verent- erhogewaard-Nrd. op een /edstrijd terugzien. De t van de totalisator be- 5.50. 'RAVER1JEN DE BEEMSTER is werd begunstigd door ;n een redelijk goed be- >t 50-jarig bestaan der ij-Vereniging. Aan de iverij werd door twaalf Ogenomen. p: Ju Ju 315 klopt in 2 ny Rols 310; Edelman ten George Wilkes 315; 10 in 4 ritten Klossy Harras 325 in, 2 ritten zott 320; Allouez 320 in uard Anvil 320; le rit Akron B 315 in 2 ritten ville 305. p: Edelman klopt in 2 n B; Harras in 3 ritten Ju in 3 ritten Johannes, e: Edelman klopt in 2 ras Ju Ju, stilstaand u Ju klopt In 3 ritten H rit Dead Heat. 500.- en beker Ju Ju J. de Vlieger; 2e prijs elman Eig. en Merr. C. r. K. Bakker; 3e prijs rras, Eig. F. Broere ber. 4e prijs f 50.gedeeld B, Allouez en Johannes. 5LIK, 4 Aug. 42000 lersteling 8.10—8.70; Bin- 90; Eigenheimer 9.30 'e eigenheimer 8.30—9,10 7.40—7.50; Kriel 4.10— kg. bieten 66.10; 1100 n 34—37: 14000 rode kool snijbonen 2930. 3LIIC, 5 Aug. 54000 ling 7.20—7.70; Eigen- '.50; Blauwe Eigenheimer bintje 6.707; bieten 6; witte kool 9.50; 3200 kg j29 1HUIZEN. 8 Aug. 64000 elen: Eerstelingen 8.20 7.70—8.10, driel. 6.30; ;cnh. 6.907.20, witte 0—7, Bintje 7.10—7.50, -7.90, slabonen 2425. ER. PURMEREND E. O., Schotse muizen 7-9.50, 78, Koopm. blauwe ne Schotse muizen 5—7, ï.dr. 24—26, z.dr. 28—32; sn 4359, startisnijbonen nkbonen 1629; tuinbo- Blauwschokkers 2742, rs 615, tomaten A 40 Dol 4021. rode kool 6, >1 6, postelein 1520, sla 1021, rabarber 4, rode ispeen 619, uien 47.50, :sen 2667, klapbessen ziken 826, Frankenth. suikermeloenen 421.16; msparant 6—38, Kruide- KARWOUDE. 8 Aug. lardappelen: Eerstelingen ■ode eerstel. 99.40. Eig. al. Eigenh. 77.50. Beve- 07.40, Koopm. blauwe kg witte kool 13.5016; bonen 2427, 1600 kg zil- -25. 300 kg kroten I 5. mkool 3252 IRN, 6 Aug. 65.700 kg u grove Schot 7.608.10, -8.60' driel. 6 106.40 rode ïigenh. 7.60—7.80; 3100 kg 1.50—5.50, 13.200 kg bieten i 4.50; 2850 kg augurken -20.40, basterd 18, stek ;g Zilvernep uien 21.50 4.70—5: 800 kg Kruide- 100 kg Yellow 15—17, labonen I 2024, II 20-21. Maandag 8 Augustus 1949 tVan onze bijzondere correspondent) DUSSELDORF, Augustus. OP veertien Augustus a.s. vinden in geheel West-Duitsland algemene verkiezingen plaats voor de eerste Duitse Bonds dag, welke zoals bekend, te Bonn haar zetel zal vestigen. De uitslag dezer verkiezingen zal niet alleen bepalen, hoe deze Bondsdag zal zijn samengesteld, maar ook welk politiek gezicht de eerste West-Duitse bondsregering zal bezitten. Om deze reden is de veertiende Augustus een belangrijke datum in de politieke geschiedenis van het na-oorlogse Duitsland, een datum die in betekenis die van alle voorafgaande verkiezingen verre overtreft. Het is intussen opvallend, dat de verkiezingsveldslag, die op 23 Juli door alle partijen werd in gezet, in het algemeen zo'n rustig verloop heeft gehad. In alle grote steden, als Keulen, Düsseldorf, Hamburg, Frankfort en München, waren de verkiezingsbijeenkom sten behoorlijk bezocht, alhoewel de belangstelling toch enigszins beneden de misschien wel wat al te hoog gespannen verwachting bleef. Tot ongeregeldheden kwam het alleen in Wolfsbüttel, waar groepen communisten door voort durend joelen en schreeuwen de christen-democraat dr. Ehard ver hinderden het woord te nemen, zodat de bijeenkomst moest wor den opgeheven. Socialisten-roes raakt uitgeslapen Het rustig gedrag der kiezers is zeer zeker in grote mate een weer spiegeling geweest van de kalme toon, die door de partijcandidaten op de kiesbijeenkomsten gevoerd werd. De voorzitter der sociaal democratische partij, dr. Schu macher, verraste zijn politieke tegenstanders met de verklaring principieel bereid te zijn tezamen met de christen-democraten een coalitie-regering te vormen. Dit is een gematigde houding, die men van Schumacher eigenlijk niet ge wend is. Hij houdt er in het alge meen van in stugge vorm vér gaande eisen aan de andere par tijen te stellen, doch het dalen van de Labourster in Engeland heeft hem waarschijnlijk tot voor zichtigheid geadviseerd. De verhouding tussen de Duitse sociaal-democratische partij en de Engelse Labourpartij is.een onder werp, dat door de rechtse partijen overigens met voorliefde onder de aandacht der kiezers werd ge bracht. Het is een onbestrijdbaar feit, dat Schumacher in Engelse Labourkringen zeer invloedrijke vrienden bezit en dat deze La- boursteun hem jarenlang verleid heeft in het politieke leven een toon aan te slaan, die van een zekere zelfoverschatting blijk gaf. Ingewijden zijn nog niet vergeten, dat hij in 1946 het toen zo machtig economisch bureau van Minden uitsluitend met sociaal-democra ten bezette, alhoewel de christen democraten de sterkste partij vormden. Schumacher voelde zich enigszins over het paard getild en leefde in een niet alleen in Duits land heersende roes, dat mèt het MILITAIR RETRAITEHUIS KAN WORDEN INGERICHT DEN HAAG (KNP). Het hoofd bureau van Katholiek Thuisfront heeft met het M.S. Kota Inten een grote zending materiaal naar In donesië verzonden, o.a. boeken, il lustraties, altaarbenodigdheden, kruiswegplaten, altaarkleden, vak bladen en verder nog diverse an dere artikelen. Op dit schip bevin den zich tevens ca. 2000 K.G. mate rialen, gratis geschonken door de St. Claverbond te Nijmegen, waar onder moeren, bouten, schroeven, deurknoppen en scharnieren, elec- trische materialen, rollen staalkabel buizen, ijzeren stangen, schakelkas ten enz., bestemd voor het militair retraitehuis te Giri Sonta. Aalmoezenier P. Groenendijk die de leiding heeft van dit militair retraitehuis en korte tijd in Neder land vertoeft, vertelde ons, dat on middellijk na aankomst van de goe deren het tehuis zal worden inge richt, zodat spoedig met retraites in groepen van 60 man kan begon nen worden, waardoor in totaal ca. 4000 man per jaar rust en verpozing kunnen vinden van de doorstane in spanningen. Deze belangrijke stap in de geestelijke vorming van onze Katholieke militairen, waarvoor het Katholiek Thuisfront onlangs f 10.000 beschikbaar stelde, zal door manschappen en hun familie wor den toegejuicht. NIEUWE AMERIKAANSE COMMANDANT IN BERLIJN BERLIJN, 6 Aug. (Reuter). Het Amerikaanse opperbevel in Europa heeft heden medegedeeld, dat generaal-majoor Maxwell Davenport Taylor, thans plaats vervangend stafchef van het Ame rikaanse leger in Europa, op een nader bekend te maken datum de functie van Amerikaans comman dant te Berlijn zal overnemen. Ter vereenvoudiging van de positie der Verenigde Staten te Berlijn zal Taylor fungeren als de persoonlijke vertegenwoordiger zowel van John McCloy, de Ame rikaanse hoge commissaris, als van luitenant-generaal Clarence R. Heubner, die het bevel voert over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. 0 MOORD OP ONDERNEMINGSEMPLOYÉ De employé T. G. Samallo der on derneming Tjondong, is in het Ga- rutse, ten zuiden van Tjikadjang op lafhartige wijze om het leven gebracht. Samallo was bezig latex in ontvangst te nemen, toen hij plotseling door twee vreemde ke rels werd beetgepakt, terwijl een derde vreemdeling hem met drie schoten in de rug vermoordde. aan de macht komen der Labour partij voor geheel Europa de socialistische eeuw definitief was aangebroken. De gebeurtenissen in het buitenland en niet op de laatste plaats de ontwikkeling in Engeland zelf hebben deze over- winningsdromen vrij snel naar het rijk der fabelen verwezen. Conservatisme is uit den boze Wat de tweede grote partij, de christen-democratische unie, be treft, deze schijnt door haar be- houdensgezinde politiek vooral onder de arbeiders aan invloed te hebben ingeboet. Daarenboven is zij innerlijk sterk verdeeld en is zij er niet in geslaagd een duide lijke lijn in haar practische poli tiek tot uitdrukking te brengen. Het is niet zonder reden, dat het katholieke episcopaat in een herderlijk schrijven, dat op 31 Juli j.l. van de kansel werd voor gelezen, de. aandacht der christe lijke politici vestigde op de drin gende noodzaak om de sociale beginselen, die het christendom bevat, onverwijld en consequent in toepassing te brengen. Het was een duidelijke waarschuwing aan het adres der C.D.U. De bisschoppen wekten de ge lovigen tegelijkertijd op hun stem uit te brengen op die parjijen, welke de christelijke beginselen tot leidraad van hun politieke handelingen hebben gekozen. Voor de C.D.U. is dit bisschoppelijk woord ongetwijfeld een belang rijke morele steun, maar de be tekenis van bovengeschetste waar schuwing wordt er niet geringer, om, integendeel. Overigens worden er toch geen belangrijke verschuivingen in de onderlinge verhouding der poli tieke partijen verwacht, al neemt men toch algemeen aan, dat de liberalen een behoorlijke stem menwinst zullen boeken. Zij kun nen appelleren aan de zeer grote groep politieke daklozen, die Duitsland nog steeds telt. Majoor-vlieger J. L. Flinterman, commandant van een Neder lands Meteor straaljagereskader, die in Augustus een poging zal doen een Nederlands hoogte- en snelheidsrecord te vestigen. De recordvluchten zullen worden ondernomen in een Gloster bge/v0a"je^tot°dë helft „Meteor IV". 1 1 VIJF SLACHTOFFERS GEVONDEN Een kleine patrouille, onder com- jnando van de eerste-luitenant der 'mariniers Teeken, vertrok uit een ten Noordoosten van Bodjonegoro gelegen post in Zuidelijke richting, waar de aanwezigheid van een ben de was gemeld. Toen geen berichten van de pa trouille binnenkwamen en deze ook niet terugkeerde, rukten binnen 24 uren diverse patrouilles uit ver schillende richtingen het gebied bin nen en uit de door hen verzamelde gegevens valt met vrij grote zeker heid vast te stellen, dat de patrouil- le-Teeken met de bende contact heeft gekregen en in een hinderlaag is gevallen. De stoffelijke overschotten van luitenant Teeken en vier mariniers zijn nabij Babad, aan de Bengawan Solo, aangetroffen. Zij werden op het 'ereveld te Surabaja begraven. Rust en orde zijn in de betrokken streek hersteld aldus een officiële mededeling. LAKE SUCCESS (Reuter). Vernomen wordt dat Groot-Brit- tannië de Verenigde Staten. Frank rijk-Canada en China bereids hun goedkeuring hebben gehecht aan het door dr. Bunche aan de Veilig heidsraad gedane voorstel ,,tot al gehele likwidatie van de erfenis van beperkende bepalingen, ontstaan uit de onverklaarde oorlog in Palesti na" zoals gemeld, heeft Israel ernstig bezwaar tegen een ophef fing van het verbod op de invoer van wapens in het Midden-Oosten. De waarnemend bemiddelaar der Verenigde Naties in het Palestijnse conflict heeft de veiligheidsraad voorts verzocht die mogendheden, die wapentuig kunnen uitvoeren, te verzoeken een „moreel embargo" te aanvaarden op het vervoer van zwa re wapens naar het Midden-Oosten, waardoor anders het ontstaan van een bewapeningswedloop in dit ge deelte van de wereld in de hand zou worden gewerkt. Op een bijeenkomst van de con servatieve partij te Dartford, heeft Anthony Eden, plaatsvervangend leider der oppositie in het Engelse Lagerhuis, geantwoord op een rede van Attlee, waarin deze gezegd had, dat Engeland zich na de oorlog be ter hersteld had dan andere West- Europese landen. Volgens Eden blijkt uit een statistiek der V. N. over Juni, dat Noorwegen, Neder land en Denemarken ,op het gebied van industriële productie in verge lijking met' 1937 reeds meer hebben bereikt dan Engeland, „doch dit is slechts een kant van deze zaak", al dus Eden. „Die landen werden door de vij and overrompeld en enige jaren be zet. Toen de vrede kwam en het her- VOERENDAAL HERDENKT BEZOEK VAN PAUS LEO IX 1 een kwart der vooroorlogse. In het Limburgse dorpje Voerendaal zijn gisteren de feestelijk heden begonnen ter herdenking van het feit, dat Paus Leo IX negenhonderd jaar geleden de parochie kerk van dit dorp heeft ingewijd. De plechtig heden werden bijgewoond door de Pauselijke Internuntius Mgr. Ciobbe. De Pauselijke Internuntius met Pastoor v. d. Loo van Voerendaal tijdens de ontvangst. Op de achtergrond de toren van het negenhonderd jaar oude kerkje. Aan weerskanten leden van de Voerendaalse schutterij. (Van een speciale correspondent) KANTON, 25 Juli 1949. DE Chinese vertegenwoordiger van een wereldvermaarde Britse fabriek haalt min of meer onverschillig zijn schouders op als ik hem op de man af vraag wat hij van plan is te doen als de communisten in Kanton komen. „Wel hetzelfde als nu handel drijven zegt hij op een toon alsof er geen sprake van iets anders zou kunnen zijn. „Wij leveren aan iedereen, die maar kopen wil de nationalistische regering is nooit een goeie klant geweest misschien is de communistische een betere. Er bestaat maar één politiek voor mijdat is zaken doen!" De grote opleving van het katholicisme in Bulgarije dateert van nog geen honderd jaar terug. Ongeveer in het midden van de vorige eeuw ging het Bulgaarse volk nog zwaar gebukt onder een dubbel juk. Het politieke juk van de sultan van Turkije en het geestelijke juk van de schismatieke patriarch, die zeer in de gunst van de sultan stond. Het leven van de Bulgaren was toen bijna niet te dragen en velen wendden zich tot Rome in de hoop, dat de Katholieke Kerk hen zou beschermen en op een of andere manier hun eigen nationaliteit zou beveiligen. Dui zenden keerden tot de Katholieke Kerk terug. Hele gemeen schappen tegelijk braken met de schismatieke kerk. En spoedig vormden de geünieerde katholieken een geduchte macht in de strijd om de politieke vrijheid van Bulgarije. tenschappelijke ontwikkeling, maakten de opening van Katholieke colleges noodzakelijk. Deze colleges, die zowel intern als extern waren, waren niet minder populair dan de lagere en middelbare scholen. Zij, die op deze colleges hun opleiding hadden ontvangen, behoorden tot de beste studenten wanneer zij gin gen studeren aan de universiteit van Sofia of elders in Europa. Be halve een goede scholastieke oplei ding ontvingen zij bovendien een uitstekende kennis van het Bul gaars en van twee andere Europe se talen, Frans en Duits. De Katho lieken in Bulgarije waren altijd trouwe burgers. Anti-Katholicisme kende men in Bulgarije niet. De situatie veranderde evenwel grondig, toen op 9 September 1941 de communisten met behulp van 't Russische leger de macht in han den namen. Eenieder, die het open lijk waagde niet eens te zijn met de communisten meer dan 95% van do Bulgaarse bevolking is anti communistisch werd het slacht offer van hun vervolging, marteling en moord. Alle politieke partijen zijn thans geliquideerd, haar leiders gearresteerd, geïnterneerd of naar Siberië gedeporteerd. Voor het eerst in de geschiedenis leerde Bulgarije concentratiekam pen kennen. Duizenden werden daar geïnter neerd, intellectuelen, diplomaten, zaken lieden en arbeiders, allen, die weigerden met de eenheidsmars mee te marcheren. Na de Russisch-Turkse oorlog In 1878 gaf het Congres' van Berlijn aan Bulgarije zijn zelfstandigheid terug. Algemeen verwachtte men toen, dat ook de invloed van de Katholieke Kerk weer zou vermin deren en uiteindelijk zou verdwij nen. Maar de feiten wezen anders uit. De nieuwe regering nam een van de meest liberale en democra tisch grondwetten van Europa over en garandeerde aan haar bur gers een volledige vrijheid van godsdienst. Dit werd Bulgarije's bloeitijd. De economische en culturele vooruit gang maakte grote vorderingen. Steeds meer orthodoxe gelovingen keerden terug tot de Katholieke Kerk. Het aandeel der Katholieke Kerk in de. strijd om de vrijheid en in de vooruitgang werd door de staat gaarne erkend en met dank baarheid aanvaard. Kath. scholen en colleges voor alle Bulgaren,, on- gercht hun geloof, werden opge- iicnu Bekwame opvoeders maak- tn deze scholen bekend. Vele lei dende staatslieden, bankiers, indus triëlen en zakenlieden hebben dan ook hun opleiding genoten op ka tholieke scholen. In de grote Bul gaarse steden als Sofia, Plovdiv, Varna, Russe en Pleven onstondefa actieve Katholieke centra. Zij bouw den ziekenhuizen en scholen, die met de besten des lands konden wedijveren. Toen prinses Marie- Louise, de moeder van de latere koning Boris, overleed, werd zij be graven in de grootste Katholieke kerk van het land te Plovdiv. Deze kerk is tot op heden een veel be zocht bedevaartsoord. Zeer veel heeft deze koningin gedaan voor de vooruitgang van Bulgarije. De oud ste en beste kraamkliniek in Bul garije draagt dan ook haar naam. De groei en de ontwikkeling- van het land en het verlangen van de Bulgaarse jeugd naar grotere we- Dit artikel is geschreven door Ivan Popof, een Bul gaar, die er in slaagde de vrije wereld te bereiken. Hij beschrijft de geschiede nis van Bulgarije, dat na een periode van godsdien stige, culturele en materiële opleving wederom zijn tra gische geschiedenis herhaalt van nauwelijks een eeuw geleden. V.- klaringen af te persen, die belas tend waren voor diegenen, wier geest zij niet klein konden krijgen. Leerlingen van Katholieke scholen, jongens van 14 tot 18 jaar, werden ■maandenlang gemarteld om van hen „duidelijke bewijzen" te krijgen van de „schuld" van hun directeu ren of leraren. Op deze wijze trachtten de communisten het be wijs te leveren voor de „onbetrouw baarheid" der Katholieken en hen in discrediet te brengen bij hun landgenoten, als verraders en ge heime agenten van vreemde mo gendheden. In moed evenaardden deze jon gens de vroeg-Christelijken marte laren. Menigeen overleefde zijn kwellingen niet. Velen, die na maan denlange gevangenschap werden vrijgelaten, waren niet meer in staat hun eigen huis terug te vin den. De wreedste martelingen had den hun geest versuft en iedere herinnering gedood. Doelloos zwier ven zij door de straten der steden Het is de tragedie van China, dat millioenen andere mensen er precies zo over denken. Men spreekt over niets anders dan geld verdienen. In de vele theehuizen, waar de echte Kantonees drie- 'maal op een dag komt, wordt urenlang gepraat over de nieuwe zilveren dollarbiljetten, waar de bevolking terecht weinig vertrou wen in heeft na de slechte erva ringen met ander bankpapier, over het leveren van rijst tegen gun stige prijzen aan de gebieden, waar ongekende overstromingen 20.000.000 mensen schade berok kend hebben, over de kansen om een invoervergunning te verove ren voor een schaars artikel en over de koers van het goud. De oorlog komt eerst op het tweede plan. Machteloos Kanton heeft zich bij de feiten neergelegd. „Wat kunnen we doen zeggen de meesten. Er is nu ook inderdaad weinig anders te doen dan af te wachten. De kapitaal krachtigen hebben zichzelf en hun bezittingen al lang in veilig heid gebracht. De anderen kun nen onmogelijk blijven vluchten. Velen zijn ai van het noorden naar het zuiden gekomen. Ze heb ben geen fut om weer alles op te breken. Daarom heeft men zich er min of meer mee verzoend op een morgen wakker te worden in een communistische stad. De enige angst is, dat er in de periode tussen het vertrek van de natio- naar hun ouders terug brachten. In '1947 hebben de communisten een wet uitgevaardigd, waardoor de Katholieke scholen geliquideerd werden. Ja, hadden de scholen er in toegestemd om te onderwijlen,, dat Stalin de Vader aller volkeren is en dat de Bulgaarse communist en dictator George Dimitrov, zijn eer ste volgeling en messias is geweest, dan hadden zij misschien mogen voortbestaan, maar toch ook niet lang meer. Haar openlijke wantrou wen bezegelde haar lot en zij wer- totdat vrienden hen hielpen en hen den gesloten. nalisten en de komst van de com munisten op grote schaal geplun- ared zal worden. Om dat te voor komen bouwt men overal een soort poorten van zware balken en prikkeldraad, om de beide ein den van winkelstraten te kunnen afsluiten. Friese ruiters staan langs de trottoirs om de ingangen te barricaderen. Particuliere wachtposten met het geweer over de schouder patrouilleren. En menig winkelier laat het harmo nicahek voor zijn zaak nog eens duchtig nakijken. Egoïsten Patriotisme is ver te zoeken in China. Egoïsme is het begrip waar alles om draait. De mensen missen vertrouwen in elkaar en in de regering. Ongetwijfeld hebben ze er hun reden voor. De nationa- nistische regering heeft hen wei nig goeds gebracht. Niemand treurt er dan ook om dat deze regering in het nauw gedreven wordt. De beschuldigingen van kolossale corruptie zijn algemeen. Met dat alles voor ogen gelooft men, dat het communjsme nooit slechter zal kunnen zijn. „Het zijn toch ook Chinezen..", zeggen velen lichtzinnig. Het is een gevaarlijke fout, welke voort vloeit uit een gebrek aan goede voorlichting. Ongelukkigerwijze is China zo uitgestrekt en zijn de verbindingen zo slecht, dat een goede verspreiding van 't nieuws uiterst moeilijk is. Daar komt nog bij, dat de plattelandsbevolking onontwikkeld is en niet de minste notie heeft van politiek. Van een eensgezind front tegen het com munisme kan dan ook onmogelijk sprake zijn. Men weet eenvoudig niet wat het is. Dat bleek wel toen ik mijn kamerjongen in het New Asia Hotel vroeg of hij niet bang was voor de communisten. „Bang, master....", zei hij ver wonderd, „maar weet master dan niet, dat de communisten straks van alles wat er in Kanton is een grote stapel gaan maken en het op straat uitdelen.en ik moet zorgen erbij te komen om mijn deel te krijgen!" Egoïsme, gepaard aan een ont stellende onwetendheid inzake het communisme heeft geleid tot een dergelijk funest defaitisme. En De leiders der verschillende Ker ken in Bulgarije werden evenmin gespaard. In hun persoon toch za gen de communisten een oppositie, die zij niet konden, niet durfden tolereren. De communisten aarzel den niet onschuldige mensen te ar resteren en door martelingen ver- Na die der grote mogendheden hebben Zaterdag de Nederlandse stafchefs geconfereerd met de collega's van de Amerikaanse verdediging. De conferentie werd gehouden op de Amerikaanse ambassade. Zittend van links naar rechts de Nederlandse stafchefs: vice- admiraal ]hr. E. J. van Holthe (marine), generaal mr. H. G. Kruis (landmacht) en luit.-generaal C. Giebel (luchtmacht). Achter hen staande van links naar rechts: generaal- majoor M. Gruenther, generaal Omar N. Bradley, admiraal N. Denfield en generaal Vandenberg Communisme laat de mensen koud Op hetzelfde ogenblik dat een machtig communistisch leger zijn gevreesde opmars naar het Zuiden begon, met Kanton als doel, bevond onze correspondent zich in deze drukke handelsstad aan de Paarlrivier. In bij gaand artikel geeft hij een scherp en objectief beeld van de situatie in deze na tionalistische hoofdstad met zijn bijna twee millioen in woners. het argument, dat de communisten tenslotte ook Chinezen zijn, doet de vrees slechts groter worden, dat het met de corruptie onder hen niet veel beter zal zijn. Het zullen alleen andere zakken zijn, waarin het geld verdwijnt. Wanneer? De grote vraag is wanneer de communisten Kanton zullen ne men. Dat ze het zullen nemen staat voor iedereen vast. De kun dige premier maarschalk Yen Hsi-san en een van de weinige eerlijke leiders heeft openlijk toe gegeven, dat de communisten de stad zullen binnenrukken wan neer ze maar willen. Dat het nog niet gebeurd is, schrijft men toe aan de belangrijke overstromin gen, de oogsttijd, epidemieën in de communistische legers en moei lijkheden in het gebied, dat in communistische handen is. Het laatste is niet onwaarschijnlijk. De communisten (die over weinig ervaren bestuursmensen beschik ken) moeten thans een land rege ren bijna evengroot als de Ver enigde Staten van Amerika met 'n totale bevolking van 200.000.000 mensen. Behalve een zekere mate van ontevredenheid en vooral teleurstelling onder degenen, die door het communistische leger bevrijd zijn, is er het probleem van een uiterst-moeilijke stad als Sjanghai, welks 6.000.000 inwoners nu moeten leven zonder de bui tenlandse handel en de voedsel- invoer, waar ze grotendeels van afhankelijk zijn. Maar nu "is het offensief weer begonnen. De kranten geven een deprimerend verslag van de vor deringen van de communisten. De regering heeft nieuwe beloften gedaan van rijst en zilveren dol lars aan de weinig vechtlustige soldaten. Er is besloten meer wa pens en uitrusting van Formosa naar het zuiden te vliegen. Maar tegelijkertijd chartert de regering tientallen vliegtuigen om archie ven en ambtenaren op korte ter mijn naar Chungking over te brengen, de nieuwe hoofdstad van president Li Tsung-jen en zijn zwakke regering. Geen paniek Kanton wacht rustig af. Er is geen sprake van paniek. In hot dure Eight Heaven Restau rant consumeert men met smaak exquise haaienvinnen met krab of een malse kip aan het spit met gebakken walnoten, terwijl de gramofoon een schor „You're my sunshine...." knettert. De stad baadt in een zee van licht met neonreclame in alle kleuren van de regenboog. In de ontelbare speelholen worden kapitalen ver dobbeld. De opiumkitten doen betere zaken dan ooit. En ver na middernacht klinkt het typische geklik van de majongsten uit de huizen. De vele schoten verontrusten niemand. Het is slechts het on schuldige vuurwerk waar de Chi nezen de kwade geesten mee bui ten trachten te houden. Er is echter heel wat meer vuurwerk nodig om hetzelfde te doen met de communisten. Beter vuurwerk en de onzelfzuchtige wil van mil lioenen om stand te houden. In Kanton gelooft men niet, dat men het ooit zover zal brengen (Nadruk verboden.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3