Het vijftigjarig priesterfeest van Mgr. J. P. Huibers Boei leidder DE KERKRESTAURATIE NOGMAALS AANGEHOUDEN r ges in de worstmachine ALKMAAR EN OMSTREKEN VJ Zitting Politierechter Slagers voor de bijl Gift voor de armen van Mgr. Huibers Angstig zeetochtje Gemeenteraad Warmenhuizen Het Raadhuis wordt verbouwd Nieuw alarm in Ecuador Marktberichten Opstanc er Ter besche de pr SWSSSSP V.$\ PAG. 2 Woensdag 10 Augustus 1949 WANDELEN VOOR NIWIN ALKMAAR. In het kader van de Niwin-sportweek werd gisterenavond een wandeltocht door Alkmaar gehouden, waaraan vertegenwoordigers van alle Alk- maarse wandelsclubs deelnamen. Om half acht startten op het Waagplein de mannen en de meis jes van H.V.Z., De Kaaskoppen, De Jeep, Rasa en de Rijkspolitie. Onder het zingen van frisse lie deren liepen de sportieve tippe laars de volgende route: Markt straat, Nieuwesloot, Kanaalkade, Helderseweg, Kruseman van El- ten weg, Jan van Scorelkade, Ber- gerweg, Scharloo, Westerweg, Prinses Julianalaan, Juliana van Stolberglaan, van Houtenkade, Troelstrakade, Lyceumstraat, Nieuwlanderslingel, Ritsevoort, Koorstraat, Langestraat, Houttil, Waagplein. De heer Fels, die voor de start de deelnemers aan de tocht toesprak, memoreerde dat de belangstelling van de wande laars voor de Niwin evenredig is aan de belangstelling van de Ni- win voor de wandelsport. Nadat hij de heer Vet van de Kaaskop pen en de opperwachtmeester van de Rijkspolitie, Breetvelt, die bei den tien keer de vierdaagse heb ben meegelopen en die dus dra gers zijn van de gouden wandel sportmedaille, had gecomplimen teerd wegens hun prestaties, bood hij beide heren bloemen aan. De muziek die de wandelaars zou vergezellen liet wegens vacan- tie en andere omstandigheden verstek gaan. Vet wandelt in België De heer C. Vet van de Kaas koppen, deelde ons nog even tus sen neus en lippen mee, dat hij in de nacht van Zaterdag op Zon dag a.s. in Breda zal starten voor een 100 km tocht in België, die vanuit Antwerpen wordt georga niseerd. Deze wandeltocht zal een dagtocht zijn. Kaasdragers naar Amsterdam ALKMAAR. Op uitnodiging van de Amsterdamse V.V.V., die zoals zovele organisaties in het land ijvert voor het instandhouden van de Alkmaarse kaasmarkt, zullen de Alkmaarse kaasdragers op Woensdag 17 Augustus, dus heden, naar Amsterdam komen. Onder leiding van de kaasvader zullen de 28 kaasdragers in hun oude gilde-uniformen per autobus aan het tolhuis arriveren, van waar zij per boot naar het stad huis zullen varen. Hier wordt het gezelschap door burgemeester d'Ailly ontvangen, waarna do kaasdragers met de stafmuziek der Amsterdame Politie een tocht door Amsterdam zullen maken. Het noenmaal wordt gebruikt in de kelder van de Amstel-brouwe- rij, waarna tot besluit van de dag eén rondvaart door de grachten en havens volgt. Examen Coupeuse ALKMAAR. Op het dezer dagen gehouden examen voor cou peuse slaagden te Alkmaar nog onze stadgenoten de dames T. W. Buren en A. Komen, die hun op leiding genoten bij de Eerw. Zus ters van O. L. ter Een alhier. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR. Wij maken de leden er op attent, dat er heden avond en ook de volgende week geen repetitie is. Woensdag 24 Augustus is er wederom repetitie ters alhier. Burgerlijke Stand ALKMAAR Jan, zn. van J. A. Damen en S. L. Krokké, Ge rard, zn. van G. P. Groot en A. M. P. Besteman; Johanna M. doch ter van W. J. van den Bosch en M. E. Wit; Margaretha M. doch ter van H. Meyer en J. Duiker; Elly dochter van P. D. Luyt en J. P. Kaandorp. Gehuwd: Hendrik J. Pek en Aaltje Guijt; Cornelis P. Suijker- land en Maria Bijl; Harmen Schoonhoven en Hendrikje Kra mer. Overleden: Cornelis Th. M. Brouwer oud 75 jaar wedn. van E. C. Hout; Meindert P. Piet oud 61 jaar gehuwd met E. C. Heusy. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. H. G. Möller, R.K., officier vakdienst K.M., van Katwijk naar Lyceumstr. 55; E. A. Bosch, N.H., z.b., van Smallinger- iand naar Nassaulaan 20; J. Grif fioen, N."H., kinderjuffrouw, van Amsterdam naar Frans Halsstr. 2; A. M. van Tienhoven, R.K., z.b., van Bergen naar Corfstr. 32; J. Feenstra, GerK., kruideniersbe diende, van Leeuwarden naar Tuinstraat 1; A. Knudsen, N.H., z.b., van Abenraa naar Tuinstraat 6; M. Hoogland, R.K., dienstbode, vhn Zwaag naar Houtweg 15; G. Dekker, R.K., dienstbode, van Heiloo naar J. van Stolberglaan 32; J. Noordwest, N.H., magazijn bediende, en echtgenote, van Langedijk naar Frieseweg 34a; C. H. M. Hulskamp, R.K.,. z.b., van Made naar Kanaalkade 2a; C. A. Knijn, R.K., dienstbode, van Til burg naar van Everdingestraat 18; M. A. Paleari, R.K., secretaresse, van 's-Gravenhage naar Paul Kru- gerstraat 11; J. M. C. Smit, R.K., naaister, van 's-Gravenhage naar van Everdingenstraat 18; E. O. Jurgens, z.b., van Vught naar Voordam 8. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. J. W. Dito, z.b., van Rembrandtstraat 44 naar Den Helder; T. Jop, z.b., van Klein Nieuwland 14 naar Nieuw veen; A. H. Ossen, schrijver K.M., van Baansingel 31a naar Den Helder; A. Meijberg, Officier LdH, van Limmerhoek 40a naar Ede; C. G. Bijwaard, dienstbode, van Ver- dronkenoord 7 naar Akersloot; T. Leegwater, fröbelonderwijzeres, van Regulierslaan 2a naar Haar lem; C. Lubsen, verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Den Hel der; J. Mazereeus, van Poppel- manslaan 21 naar Den Helder; W. van Wieren, 1.1. verpleegster, van Geest 19 naar Noordwijk; M. Dou- ma, serg. Bottelier K.M., en gezin, van Ropjeskuil 74 naar Den Hel der; P. R. Nierop, militair werk man, en gezin, van Forestusstr. 43 naar Amsterdam; Z. Oldenbur- ger, metaaldraaier, van Ritse voort 40 naar Egmond Binnen; M. T. C. Kiewied, psychologe, van Nassaulaan 40 naar Nijmegen. „BALLET RECITAL" Voorstelling in Gulden Vlies ALKMAAR. Zoals wij on langs meldden zal Madame Sonja Gaskell deze maand met haar medewerkers Marie-Jeanne van der Veen, Pieter van der Sloot, beiden pas terug uit Frankrijk, Maria Huisman en Louki van Oven, een ballet-avond geven in het Gulden Vlies. Deze zal, voor namelijk met het programma, dat deze winter' reeds werd uitge voerd, gegeven worden op Maan dag 19 Augustus. Het gezelschap dat zich op een nauwere basis van samenwerking heeft gesteld, werkt nu onder auspiciën van een nieuwe stichting, die de belang stelling voor de danskunst in ons land hoopt te bevorderen, het „Ballet-Recital". Wij komen op het programma dezer dagen nog nader terug. KATHOLIEK THUISFRONT ALKMAAR Het Katholiek Thuisfront, Af deling Alkmaar, verzoekt de ouders van militairen die naar Indonesië vertrekken, het veld postadres van hun zoon zo spoe dig mogelijk op te geven aan het secretariaat van hun parochiële Thuisfront-afdeling. Voor de St. Dominicusparochie is dit: Spoor straat 68. Voor de St. Laurentius- parochie: Bierkade 12. En voor de St. Jozef parochie: Rozenstraat 32. OPROEP RODE KRUIS ALKMAAR. Het Nederland se Rode Kruis, afdeling Alkmaar, heeft een oproep geplaatst om auto's, voor het vervoer van zie ken van en naar Alkmaar op 24 Augustus, de dag waarop de boot tocht voor zieken wordt gehouden. Voorts wordt er voor deze dag nog een aantal ligstoelen ge vraagd. Wij mogen zeker onze lezers, die in staat en in de gele genheid zijn de helpende hand te bieden, aansporen de afdeling Alkmaar van het Ned. Rode Kruis, dat zo spontaan deze mooie dag voor zieken en invaliden heeft georganiseerd, indien mogelijk te helpen. Opgaven te richten aan de heer Kruizinga, Koorstraat 47, Alkmaar. KAMPIOENSCHAP SCHAKEN ALKMAAR. Onder grote be langstelling zijn Maandag in het „Wapen van Heemskerk" de wed strijden om het kampioenschap Schaken van Alkmaar en omstre ken, uitgeschreven door de Schaakclub V.V.V., aangevangen. Er wordt in Hoofd-, Eerste- en Tweede Klasse gespeeld. Hier volgen enige uitslagen. Hoofdklasse: H. Huibers A. W. Beemsterboer 01 W. Kwak—W. Kraan 1—0 P. VreekenE. J. Kayzer VaVa Ir, J. F. Cool—C. Meijer Sr. afgebr Eerste klasse: J. S. Groenewoud Woutersen VaVa J. v. DonF. Hol 10 J. KorsmanR. v. Wezup 01 D. Appel Sr.A. Holtes 01 Tweede klasse: F. BoschP. Opdam 10 WoltersP. Hoekstra Jr. 01 J. A. J. de Wolf— P. Groenenberg 10 v. LooSleuter afgebr. NIWIN-Billartwedstrijd ALKMAAR. De NIWIN- sportweek werd Dinsdag voortge zet met een billartwedstrijd in „De Nachtegaal" tussen de bekende billarters K. de Ruyter uit Waal wijk en de jonge Alkmaarse bil- larter Jan Feeke. Gespeeld werd een partij cadre van 1000 caram boles, waarvan Feeke er 800 moest maken. De middag-partij bracht een goed op dreef zijnde de Ruyter aan het billart, die een mooie serie van 313 caramboles maakte. Feeke kwam, toen de halve partij gespeeld was, tot slechts 162. In de avond-partij was Feeke veel beter op dreef, in de laatste 20 beurten maakten hij 638 caramboles. Dat is een ge middelde van ruim 41. Tenslotte werd met een slotserie van 83 de partij door Feeke uitgemaakt. De Ruyter kwam tot 856, de hoogste serie van Feeke was 136. Na af loop reikte de heer P. Rolie de prijzen uit, waarbij hij dank bracht aan allen die hadden mee gewerkt deze avond te doen sla gen, in het bijzonder de heer de Boer, die zaal en materiaal gratis beschikbaar stelde. 25-jarig dienstjubiieum Dezer dagen herdacht mej. C. Smet de dag, dat zij 25 jaar als fiinstrijkster in dienst was van de Alkmaarse Wasserij N.V. Des mor gen werd zij door directie en per soneel gehuldigd. De heer J. H. v. Straaten, dir. der N.V., roemde haar ijver, werklust en plichtsbetrachting en noemde haar een voorbeeld voor het personeel. Een mooie bloemen mand en envelpppe met inhoud werden haar overhandigd. Tevens zegde spr. haar toe een diploma voor 25 jaar trouwe dienst van de Vakgroep Witwasserlj-industrie. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer Chr. Weijmer. Spr. overhandigde haar een prachtige bloemenmand en een naaibox. Mej. Smet dankte met enkele vriendelijke woorden. Cabaret-Dansante Een avond met een apart cachet belooft het Cabaret-Dansante te worden a.s. Zaterdag in het Gulden Vlies. Het geheel staat onder lei ding van André Carrell met zijn groep, terwijl de dansmuziek ver zorgd wordt door Aldert Dekker met zijn band m. m. v. de trompet tist Rienus v. d. Broek de Holland se Harry Jatnes, Waar de medewerkenden lang geen onbekenden zijn in Alkmaar en omstreken, mag een grote be langstelling verwacht worden voor deze exclusieve avond. „Baron Kneut" ALKMAAR. Siem Nieuwen- huyzen, de grote revue-komiek, die vroeger tijdens de Alkmaarse ker missen met Buziau triomphen vier de, komt Zondagavond met zijn gé- zelschap in het Gulden Vlies. Als „Baron Kneut" zal „Siem" de toeschouwers een avond bezorgen van uitbundige vrolijkheid en dave rend plezier. ">v ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Bestemming Tokio, 18 jr. Victoria: Na regen komt zonneschijn, 18 jr. Cinema Americain: Mijnheer de gouvernante, alle leeftijden. A.B.T.: King-Kong en de Arabie ren, le deel: De wraak der Toearegs, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916.. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. KERKCONCERT BERGEN. De violist Albert Sluyter en de organist H. v. Wes- trienen gaven een concert in de Ruïne-Kerk waarvoor een vrij be vredigende belangstelling bestond. De organist opende met een Pré lude en fuga van Joh. Seb. Bach, van dit werk werd gezien de be perkte mogelijkheden van het orgel een alleszins te loven ver tolking gegeven. De violist had zijn program sa mengesteld uit werken van Bach, Locatelli, Vitali e.a„ alle oude meesters, welke veel stijlkenmer- kende overeenkomst bezitten, zo dat het programma wel iets meer variabel had kunnen zijn. De so- nate's voor viool en orgel van Locatelli en Handel werden door Sluyter vaak met fraaie toonge- ving gespeeld, wat strakkere voor dracht en wat feller contractwer king hadden we hier en daar gaarne gehoord. Hierna speelde de organist een romantisch Inter mezzo van Jos. Rheinberger, met zéér goede registratie-keuze. Toen vervolgde de violist weer het program met twee delen uit de Sonate in E kl. t. van Joh. Seb. Bach, dit werk werd vooral tech nisch knap gespeeld. Een interessante keuze bleek te zijn een werk voor solo viool van G. Telemann (16811767) geti teld: Fantasie per il Violino senza Basso uitnemend dubbelspel en vitale voordracht. Verder volgde nog een „Grave" van Friedemann Bach, en Ciaccona van Vitali. In violistisch opzicht bleek bij de laatste werken de concertgever wel het best op dreef te zijn m gevoelvolle en zangrijke toonge- ving. Zo hebben we op dit kerk- concert weer uitstekende dingen beluisterd en gewaardeerd en met ons zeer zeker de aanwezige luis teraars. Het enige wat men tegen dit concert zou kunnen aanvoeren dat het programma wat te een kleurig was. Bij een eventuele volgende gelegenheid zouden deze concert-gevers met wat ruimere keuze hun programma zeker boeiender maken. Zij bezitten er de nodige eigenschappen en muzi kaliteit voor. Een speciaal com pliment moet ons nog van 't hart voor de orgelbegeleidingen van H. v. Westrienen, zeer bescheiden en toch smaakvol. Alzo had hij ook een groot aandeel in het sla gen van dit concert. Dit concert programma wordt Vrijdag a.s. herhaald te Bergen aan Zee. W. SCHREURS. Gids voor Bergen De actieve Berger V.V.V. deed dezer dagen de tweede druk uit komen van haar kleine, gemak kelijke gidsje, een handig naslag boekje voor de bezoekers van Bergen. Alles wat de gast moet of wil weten over verkeer, be zienswaardigheden, tijden van kerkdiensten, rechten en plichten, kortom alle mogelijke inlichtingen zijn er in verzameld terwijl de wandelaars er tevens een handig overzichtelijk kaartje in vinden. Het boekje is fraai geïllustreerd. We bevelen het alle bezoekers en gasterf, voor wie dit zakboekje vrijwel onmisbaar is, warm aan. Aardige vondst HEILOO. Twee zoontjes van de heer Mors aan de Schuine Hondsbosschelaan vonden in de ♦uin, tijdens graafwerk op pl.m 1 meter diepte, een oude munt Het was er een uit 1697 die de beeltenis van stadhouder Willem III droeg en waarvan randschrift en kop nog duidelijk zichtbaar waren. Ook een Franse lelie was op het nog vrij gave geldstuk zichtbaar. Het zeldzame exem- plaats is te zien aan de Schuine Hondsbosschelaan no. 9. D.O.V.E.S.-nieuws HEILOO Zondag hebben een tweetal Doves meisjes meegedaan aan de athletiek- kampioenschappen van Noord Holland, welke te Am sterdam gehouden werden. Arjan Couwenhoven leverde de prestatie om als B. meisje, tussen haar 2 en 3 jaar oudere sportzus- ters, het Kampioenschap van Noord Holland Kogelstoten te winnen met een worp van 10.01 M. Bij het ver springen bracht zij het uit 25 deel neemsters tot de 6e plaats met 4,61 M. Netty Bakker (B meisje) werd op dit laatste nummer 5e, met een zéér goede sprong van 4.92 M. Bij de 80 M. meisjes, waar ook de Nederl. Kampioene Wil Lust aan meedeed, wist N. Bakker zich in de finale te plaatsen. Zij kwam als 5e door de finish in de tijd van 10.8 sec. A.s. Zondag gaan de Doves junio ren en Meisjes ploeg naar Wierin- gerwaard om daar haar le plaats in de clubcompetitie te verdedigen. Sociale Ontwikkelingscursus K.A.B. HEILOO Voor hen die er be lang in stellen delen wij mede dat er in September a.s. wederom met een 3-jarige ontwikkelingscursus begonnen wordt. Dit is weer een unieke gelegenheid om Uw kennis te vergroten. Grijpt deze gelegen heid aan. Met een beetje goede wil kunt U toch wel 2 avonden per week vrij maken om deze mooie cursus in Alkmaar te gaan bezoe ken. Door verschillende leden is er op vergaderingen al eens gevraagd wanneer deze cursus weer zou be ginnen. Zij begrijpen dat het in deze tijd nodig is om iets meer van de organisatie en van het soc.-eco nomische leven te weten. Doch niet enkele leden moeten hiervan profi teren. Deze cursus moet U allen volgen. Ieder lid der K.A.B. moet Bewust lid zijn; hoe kunt U echter bewust lid zijn, indien U weinig of nie/s van Uw organisatie enz. af weet? Daarom: geeft U op als cursist bij onze secretaris, de heer Stoelinga, Herenweg, waar U ook nadere in lichtingen kunt verkrijgen. Haast U, de tijd dringt. Het programma van de viering van het 50-jarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers is thans als volgt definitief samenge steld: Zondag 14 Augustus Om half drie namiddag wordt de Hoogw. Jubilaris afgehaald van het Theologi'cum to Warmond, vergezeld van zijn broer Ir. P. Huibers uit Wassenaar, Deken J. Kuilman uit. Haarlem, zijn Secretarissen H. W. Agterof en J. P. Solleveld. zijn neef Jac. Huibers uit 's-Gravenhage en de Dioc. Jeugdleiding. De stoet houdt stil bij: het St. Bernardus- gesticht te Sassenheim. de St. Aga. thakerk te Lisse, de St. Martinus- kerk te Hillegom voor een korte hulde door de mannelijke en vrou welijke jeugd. Om 4 uur: Pontificaal Lof. gecele breerd door de feestvierende bis schop in de Kathedrale Basiliek te Haarlem voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd van het Bisdom. Een korte toespraak zal voor het Lof gehouden worden door de Zeer Eerw. heer H. M. van Spanje, dio cesaan directeur van de mannelijk# jeugd Onder het Lof zal de Bisschop zelf de jeugd toespreken Na het Lof zal er een ontmoeting tussen de Bisschop en de jeugd plaats heb ben op het plein der Kathedrale Ba siliek Maandag 15 Augustus 10 uur: Pontificale Hoogmis. As sistenten: Presbyter assistens: Mgr. N. L. Ammerlaan, Vic. Generaal; Troondiakens: Deken J. Kuilman. Haarlem en Pastoor J. Ruhe, 's-Gra venhage; Diaken: Kapelaan Jac. Huibers, 's-Gravenhage; Subdiaken: Pastoor M. Vinck, 's-Gravenhage; Ceremoniarii: Secretaris H. W. Ag terof, Haarlem en Secretaris J. P. J. Solleveld, Haarlem; de lagere 't Loze schippertje Voor de Alkmaarse politierechter verscheen Dinsdagmiddag Johannes K„ schipper van beroep, die vanuit Akersloot met een leeg schip naar Amsterdam voer. Daarvoor had hij permissie, maar voor de olie, die hij in zijn motor gebruikte, had hij geen papieren van het betrokken Rijksbureau. Hij dacht dat het een het gfider inhield en wist derhalve van de Prins geen kwaad. Het ge bruiken van olie zonder vergun ning kwam hem echter te staan op een boete van f25 of 15 dagen, con form de eis van mr. Vellinga, die de zaak aanvankelijk zwarter had ingezien. In natura Freerk S., een slager uit Den Oever had op 7 Juni een kalf ge slacht, wegende 14 kilo, en er worst van gemaakt. Het beest had hij ontvangen van een klant, die hem geld schuldig was en maar in na tura had betaald. Omdat de andere klanten trek in worst hadden was het beest uiteindelijk in de worst machine verdwenen. Mr. Vellinga, de officier, vond deze slachtprak- tijken, waarbij niet alleen de distri butie, maar ook de vleeskeurings- wet werd overtreden, niet juist en eiste f70 of 40 dagen, ondanks het verweer van verdachte, dat hij van varkensvlees géén worst kon ma ken. Kalf werkte zaak op Ook Aaldert van W. uit Abbekerk was niet brandschoon op het ge bied der zwarte slachting. Hij was al eens een keer veroordeeld het geen hem niet belette ,om nog eens een kalf te slachten, het gemeste, om zijn nieuwe zaak wat op te wer ken. Het kostte hem f100 of 30 dg. Kalf contra paard Om de strijd tegen de paarden- slagers, die meer mogen geven op de bonnen, te kunnen volhouden, slachtte cS: Johannes J. L. uit Wij- denes, zijn kEfff. Ook een schaap was dezelfde weg opgegaan en ver dween clandestien uit deze wereld. Het experiment, dat diende om weglopende klanten weer gunstig te stemmen, stemde de officier heel niet gunstig, die f50 of 30 dagen en 1 maand voorwaardelijk vroeg. Het vonnis luidde: f 35 of 30 dagen en 1 maand voorwaardelijke gevangenis met 2 jaar proeftijd. MARKTOVERZICHT PURMEREND PURMEREND, 9 Aug. De markt kenmerkte zich hedenmor gen op de runderenmarkt als een vacantiedag daar de handel in de verse melkkoeien en waarvan 'n flink aanbod was al heel stil was en er gebeurde in de eerste uren al heel weinig. Tenslotte kon dan ook lang niet alles geplaatst wor den. Met de geldekoeien was het wel iets beter, maar het ging er toch ook heel kalm toe. De besten gingen nog wel en blijven vrij goed prijshoudend. Voor de pinken was er ook wemig animo en er waren ook moeilijk kopers te vinden. Het aanbod van stieren was ook naar de vraag te groot, zodoende was het daar ook heel stil. De wolvee markt scheen in de vroegte iets beter, te wezen, maar al heel spoe dig werd het stiller, zodat de af loop tamelijk stug was en werden de meeste schapen naar de levering I overgeheveld. Ook met de lammer tjes was het een stugge boel, de vraag naar de ooijes is ook heel wat bekoeld. De levering provi- teerd daar wel van, daar er een flink aantal aan de levering was. In de bokken en geiten was meer leven: 'n kleine aanbod wat tame lijk vlug verkocht werd. Op de big- genmarkt ging het vooral in de vroegte heel wat vlotter toe en de prijzen waren ook een tikje vaster. Enkele heel zwaren konden flink boven de f 70.uitkomen, maar de afloop was weer heel kalm. Met de fokzeugen ging het ook rustig aan Op de paardenmarkt was het ook stug, daar de doders minder actief waren en iets lagere prijzen boden. Maar op de pluimveemarkt was het weer heel druk en er was veel vraag naar de blauwe slacfit- haant.ies, die voor hoge prijzen wer den afgenomen. Maar met de ko nijnen blijft het een stugge boel. functies worden vervuld door de Theologant van Warmond. De feestpredicatie wordt gehouden door de Bisschop zelf. Onmiddellijk na de Hoogmis zul len de hoogste burgerlijke autori teiten ontvangen worden. Om half één: Receptie voor het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel, de Monsignori, Ere-Kanunniken en Dekens van het Bisdom. 12 uur: Receptie voor Priesters. 23 uur: Receptie voor de reli- gieusen. Bovendien voor de leken buiten de stad Haarlem. Woensdag 17 Augustus. 8 uur 's avonds: Huldiging door Katholiek Haarlem in het Concert gebouw Leken uit de stad Haarlem zullen dan de gelegenheid hebben om de Bisschop te feliciteren. Het koor „Katholiek Haarlem" zal dan uitvoeren: Ecce Sacerdos van An ton Bruckner; Psalm 150 van Cesar Franck; Sancta Maria van W. A. Mozart en Te Deum van Anton Bruckner, pe feestrede wordt uit gesproken door de heer H. van Os uit Haarlem. Tijdens het H. Misoffer op Zon dag 15 Augustus, zingt de Schola Cantorum der Kathedrale Basiliek de Messe Solennelle van Edmond Dierickx en de wisselende gezangen van de feestdag in het Gregoriaans. Het Gregoriaanse Credo IV wordt door alle aanwezigen meegezongen. Na de H. Mis zingt het kathedrale koor het 6-stemmig motet Assump- ta est Maria van Palestrina. Bij de uitgeleide van de Bisschop zin gen allen het Magnificat. Koorlei der: Dr. A. I. M. Kat; organist J. L. Schouten. Het is aan een ieder ten streng ste verboden foto's, films enz. te maken in de Basiliek tijdens de Pontificale plechtigheden. Er wordt geen enkele uitzondering toegestaan. Z. H. Exc. Mgr. Huibers heeft ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een belangrijke gift geschonken aan de Deken van Haarlem en de burgemeester van de stad ten behoeve van de armen. DE BISSCHOP IN RETRAITE Mgr. Huibers is gisteren in re traite gegaan ter voorbereiding van zijn gouden priesterfeest. „DUCKW" VOL KINDEREN OP EEN BANK EGMOND AAN ZEE Dinsdag morgen maakten ruim veertig men sen, waaronder slecht»: enkele vol wassenen, een pleziertochtje te Eg- mond aan Zee met het amphibie- landingsvaartuig „Sinfina". Op een gegeven ogenblik sloeg de motor van deze ,,boot met wielen", een zgn. „Duckw" af. Het gevaarte dreef hulpeloos rönd en een sterke wind zette het honderd meter uit de kust op een bank, waar het soms door hoge golven overspoeld werd. Gelukkig oefende juist op dat moment een vlet van de reddings brigade in de nabijheid van het ge strande schip. De doorweekte pas sagiers van de Sinfina riepen om hulp en even later was de reddings actie in volle gang. Ook een tweede vlet van de Egmond aan Zeese red dingsbrigade stak van wal. Met drie man in elke vlet trachtte men langszij te komen, doch hoge zeeën beletten deze poging. Van de lan dingsboot wierp men toen een boei met lijn in zee. Enkele leden van de reddingsbrigade sprongen over boord, om de- boei te bemachtigen 'en zo door middel van de lijn de vlet langszij te krijgen. Met acht maal een tocht van beide vlets naar het strand, waarbij de leden van de reddingsbrigade achter de vlet aanzwommen om zoveel mogelijk plaats aan de kinderen zelf te bie den. wist men alle opvarenden van de Sinfina in veiligheid te brengen. Op het strand wachtte de red ders een spontane hulde van een grote menigte mensen, die het red dingswerk had gade geslagen. De boot Sinfina zelf verdween bij vloed in de golven. (Ingezonden mededeling) WARMENHUIZEN Kort na de opening deelde Burgemeester Nolet Dinsdagmiddag aan de gemeente raad van Warmenhuizen mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat het handhaven van de in de vergade ring van 27 April j.l. genomen be sluiten om niet tot restauratie van de Toren over te gaan, en geen financiële steun uit de gemeente kas te verlenen voor het herstel van de oude St* Ursulakerk, tenge volge zal hebben, dat ook geen pro vinciale subsidie meer beschikbaar wordt gesteld. De heer Mink vond dit een ont stellend bericht. Wanneer de Pro vincie niet bijspringt wordt er niets gedaan zodat slopen te voorzien valt. Spr. vindt het zonde van dit mooie middeleeuwse gebouw, waar van er toch al zo weinig zijn. De kans om met betrekkelijk geringe kosten het geheel te restaureren zóu een in elk opzicht verantwoord besluit zijn geweest. De heer Mink wil nogmaals trachten om een ac- tievoorstel in te dienen, doch hij heeft'daarvoor nog 3 handtekenin gen nodig. De heer Dekker vertelde, dat hem bij onderzoek gebleken was, dat de protestantse kerkgemeente zelf tot restauratie zou overgaan in geval de gemeente het niet doet. De heer Mink: Dekker heeft zich niet tot de juiste man gewend. Dit bedrag gaat ver boven de draag kracht van de Prot. gemeente. Ik voorzie dan een bedelpartij. De heer Nannis verwonderde zich er over dat dit geval nogmaals werd aangeroerd. Hij vond het een vertoning. Overigens meende hij, dat de gemeente zo nodig de kosten van torenrestauratie zelf wel kan bekostigen. Burgemeester Nolet stelde voor om de zaak 14 dagen aan te houden, teneinde de heer Mink de gelegen heid te verschaffen tot het indie nen van zijn initiatiefvoorstel. Dat werd goedgevonden. De heer T. Paarlberg had een verzoek ingediend om het vaarwa ter vanaf de Spoorbrug tot aan zijn woning te doen uitbaggeren. B. en W„ die van mening waren, dat dit een zuiver particuliere aangelegen heid was, stelden voor om dit ver zoek af te wijzen. De heer Mink meende echter, dat een dergelijke uitbaggering ook andere tuinders die hun groenten naar de veiling brengen, ten goede zou komen. Weth. Groot dacht dat de kosten geducht tegen zouden kunnen val len. De heer Mink: Daarover is een praatje te maken. Voorzitter: Het is te dwaas om deze particuliere vaart door de ge meente te laten uitbaggeren, hoog stens met enige subsidie van de eigenaar. Dat is de omgekeerde wereld. Als de eigenaar het nu deed, en gemeentesubsidie vroeg zou het tenminste anders schijnen. In elk geval mag de gemeente niet te goedgeefs zijn. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aanvaard. In de vacature Mevr. Vogelaar had het stembureau Arie Kroon gesteld, doch deze wenste zijn functie niet aan te nemen. De daarop volgende candidaat Pieter Groot Jbzn. heeft het echter wel aangenomen. Zijn geloofsbrieven werden in orde bevonden zodat tot zijn toelating kon worden besloten. Het verzoek van de Stichting ,,Het Noord Hollands Landschap" om een subsidie, werd afgewezen. Het voorstel om aan het gemeen- tepersoneel een gratificatie van 2% te geven, tot een maximum van f50 werd z. h. st- aanvaard. Straatverbreding In verband met de recente ver breding van straten en bruggen in het dorp, moesten diverse stukjes grond aan de gemeente worden af gestaan. Voor de goede gang van zaken is het echter beter, dat de gemeente officieel eigenaar wordt. Het was de heer Mink opgeval len, dat de meeste van deze 18 stuk jes voor prijzen van 50 ct. tot één gulden per M2 waren overgenomen, doch dat er één was, waar f5.p. M2 werd berekend. -Voorzitter: In dit laatste geval is het hek blijven staan, terwijl de anderen bijna allemaal nieuwe hek ken hebben gekregen. Dit was de vraagprijs, en anders wilde hij het niet doen. Goedgevonden. De aanhouder wint Ged. Staten hebben bericht, dat zij de vergoedingen voor raads- en commissievergaderingen hebben herzien, doch het raadsbesluit van 16 Maart j.l. waarbij deze vergoe ding op f5.per vergadering werd gesteld, kon hun goedkeuring niet wegdragen. In verband hiermede stelden B. en W. voor, om ander maal aan Ged. Staten te verzoeken het presentiegeld op f5,te stellen. De heer Roosendaal wenste hier in de nadruk te leggen op 'de wen selijkheid, dat de vergoedingen voor raads- en commissievergade ringen gelijk behoren te zijn. Het verzoek van de Vereniging voor Gereformeerd schoolonderwijs om financiële medewerking bij het aanschaffen van een terrein voor lichamelijke oefeningen en het aan schaffen van een nieuwe teken methode werd ingewilligd. Verbouw raadhuis en ambts woning secretaris Aan de hand van een ontwerp stelden B. en W. voor te besluiten tot het verbouwen van het raad huis en van de ambtswoning van de secretaris. De heer Nannis kon zich met deze plannen verenigen, mits deze het verbeteren van de gemeentewo ningen niet in de weg staan. Jaren lang is aan dit raadhuis niets meer gedaan, en wanneer ooit is bewe zen, dat straf vasten geen brood spaart, dan is zulks hier wel het geval. En als men toch onder houdswerk gaat uitvoeren, is het maar beter het ineens goed te doen. Volgens Burgemeester Nolet staat dit geen enkel ander plan in de weg. De gemeentefinanciën zijn kerngezond. Men kan niet alles voorzien, doch wij achten het mo gelijk dat in de eerstvolgende jaren alle nodige voorzieningen in de wo ningen kunnen worden aange bracht. Indien er eerder materiaal beschikbaar was, ware dit reeds ge schied. Weth. Groot was wel geschrokken van het bedrag, maar gezien het enthousiasme van de anderen wilde hij zich er niet langer tegen ver zetten. Zijns inziens waren de ver beteringen aan de gemeentewonin gen echter primair. De heer Nannis, die overwoog, dat na de verbouwing een flink plein zou ontstaan, achtte het ge wenst, dat daar een vluchtheuvel wordt gemaakt. Voorzitter zou dit overwegen. Overigens deed het hem goed, dat de raad dit reeds 20 jaren door hem gekoesterde plan zo prompt en met algemene stemmen heeft aanvaard. Tijdens de rondvraag, mocht de heer Mink nog vernemen, dat de eerste nieuwe woningen medio September en de laatsten medio October klaar zullen komen. Waar geen der thans zittende raadsleden, uitgezonderd de heer Pieter Groot, die nog niet eens in functie is getreden, in de „nieuwe" raad niet terugkeert, achtte Burge meester Nolet zich ontslagen van de anders gebruikelijke plicht om officiëel afscheid te nemen, zodat de sluiting op de gebruikelijke wijze plaats vond. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Belt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. NOG VRIJ KOEL. Koude nacht met weinig bewol king. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. QUITO, Ecuador, 9 Aug. (A.P.) In de provincie Toengoerahoea vinden, sinds de aardbeving van vorige week Vrijdag, vreemde ge beurtenissen plaats. De bewoners, die de schokken overleefd hebben, zijn opnieuw in alarmtoestand, aangezien er op verschillende plaatsen zwavelhou dende bronnen ontspringen, heu vels inzakken en ondergronds ge rommel gehoord wordt, dat ver gezeld gaat van aardverschuivin gen. Vandaag werd door personen, die uit Quero, in het zuidoosten van de provincie Toengoerahoea, 22 km van Ambato, in Quito aan kwamen, gemeld, dat ook de stad Quero totaal verwoest is. Zij verklaarden, dat de 2500 be woners van Quero vrijwel allen de ramp hadden overleefd, aan gezien zij na de eerste lichte schok uit hun huizen gevlucht waren. In Queró staat niet één enkel gebouw meer overeind. Er zouden tien personen om het leven zijn gekomen. Quero is geheel geïsoleerd en tot nog toe is er nog geen hulp geboden. De overlevenden, die zich nog in de stad bevinden, lij den honger en dorst. E endorp bij Quero, Pavor Ya- que, was vrijwel opgeslokt, aldus de woordvoerders. ZANDVOORT'S BURGEMEESTER KRIJGT GEEN NIEUWE WONING Ged. Staten van Noord-Holland hebben hun toestemming aan het besluit van de gemeenteraad van Zandvoort, voor de burgemeester een woning te bouwen voor een bedrag van f 64.000 onthouden. On danks hef dringende verzoek van de burgemeester werd vannacht tijdens de raadsvergadering met 7 tegen 3 stemmen besloten het be sluit in te trekken. De raad achtte het voorts niet in het belang van de gemeente, dat de burgemeester in Bloemendaal woonachtig is en sprak als zijn mening uit, dat in Zandvoort voldoende woongelegen heid voor hem beschikbaar is. PROVINCIAAL KAPITTEL PATERS MINDERBROEDERS Ter aanvulling en verbetering van een vorig bericht vernemen wij, dat op het provinciaal kapit tel der Nederlandse Minderbroe ders de hoogeerw. pater dr. Apollinarus van Leeuwen O.F.M. herkozen is tot provinciaal over ste en de hoogeerw. pater Pru- dentius van Leusden O.F.M. tot custos provinciae. Tot definitoren werden gekozen de zeereerw. paters mr. Ezechiël van der Helm O.F.M., drs. Edil- bertus Hazebroek O.F.M., Juni- perus Gronheid O.F.M. en Abel Duindam O.F.M. i> Missaaltje N.V. Gooi en Sticht te Hilver sum heeft een tekstboekje uitge geven van de Pontificale Hoogmis op 15 Aug. te Haarlem met een fraai portret van de jubilerende Bisschop. WARMENHUIZEN 115.300 kg aardappelen: Eerstelingen 8.90 9.40; grove 7.908; drielingen 6.90 bintje 7.30—7.90; grove 7.80—7.90; bl. eigenh. 6.607.30; witte eigenh 6.807; neerlanders 6.907; wit te kool 7.909.20. PURMEREND, 9 Aug. Aange voerd: 3.000 kipeieren 12—12.50; 1500 eendeneieren 8—8.50 per 100 stuks. Veemarkt: runderen totaal 701 st.; 208 vete koeien v. d. levering; 279 geldekoeien 350580, handel kalm; 151 melkkoeien 480760, stug; 22 pinken 280—400, matig; 41 stieren 380725, stil; 243 nuch. kalveren v. d. levering; 19 vette varkens v. d. levering; 14 fokzeugen 275375 matig; 551 biggen 35—60 beter; 910 schapen 5872 en lammeren 2844 matig; 42 bokken en geiten 1060, vlug; 74 paarden 300675( en 90 170, stug. Pluimveemarkt: 2400 st- oude kippen en hanen (witte en rode) 1.752; 1800 idem blauwe 2—2.20; 1000 hennen 3—5; 1000 jonge hanen (blauwe) 2.803; 13100 idem witte en rode 22,25; 1100 jonge eenden 1.502; 400 konijnen 0.50 5.50 BEEMSTER, Purmerend en Om streken, 9 Aug. 1949. Schotse muizen 89; kleine 5—6.50; sla- bonen m. dr. 32; z. dr. 36-42; stoksnijbonen 5055; stamsnijbo- nen 2028; pronkbonen 25; tuin bonen 4; Bl. Blauwschokkers 45 51; komkommers 6; rode kool 5.50: sla 4-5; andijvie 10; rode bieten 6; uien 3.50; rode aalbes sen 5060; suiker meloen 4379; perzikrode zomerappel 1024; Yellow Transparant 1135; krui denier 836; Noordh. suikerpeer 5—11. NOORDSCHARWOUDE 10 Aug 58000kg. aardappelen: eerstel. 7.608 50: rode eerstelingen 9.10: eigenh. 6.807.40; bl. eigenh. 6.70 7.10; bintjes 6.90; bevelanders 5.606.70. 24000 kg slabonen 27 38; 14.000 rode kool 5.505.90; 34000 witte kool 9.509.60;, 2000 gele kool 55.30; 1000 kg. kroten I 5. 1500 kg. zilvernep 2527; 600 kg. bloemkool 2944. PRAAG, 9 Auf Prace" in Praaj onderdrukt in om hun prieste bestuur hadden een groep boerei gemeenteraad „Svet Prace" van de veilighi arbeidersmilitie om de opstand en de boeren, hadden met hoo te ontwapenen, sche orgaan ve bewoners van St raad hadden gel meentebestuur Volgens de den de bewoners voorzitter van van een naburig toen deze naar verkeerden in d hun priester kw De vrouwen zamelden zich huis van de pries verdedigen. Vers nen, gewapend me: vlegels, voegden aldus het blad. Zij schenen er zijn of reeds een was geproclameerd den er voor klaar. het dorp passeerde vallen. Volgens het vp« Prace" wijst dit woners van Strecnc verkeerden, dat vot cho-Slowakije een ring geproclameerd en dat zij deelname stand van grote on De veiligheidspol beidersmilitie arr: avonds laat in Str< werden opgewacht vaardige boerenvroi echter niet geschc lende personen we teerd. Twee mannen t.w. de voorzitter teraad en een joi Strecno een bur wilde maken en zoc UITREIKING NIGHTINGALE Vrijdag 12 Augus middags om elf uur bouw van het hoof het Ned. Rode Kru gracht 27 te Den rence Nightengale- den uitgereikt aan Hoiting, die zich tij. en meer speciaal bi van Arnhem bijzond derscheiden. Het is kend wie de medaill ken. Dit moet geschie staatshoofd, of door autoriteit van het bet Kruis. Dezer dagen zal Eike Flikkema, vei een dezer mobiele 1 nesië, de medaille reikt door de hoogsl woordiger van het Rc daar, mevr. dr. Ada Rossum. Mej. Flikk scheidde zich bij eer een mobiel team. Mei woordigheid van gee er voor, dat de me. zaamheid van het overval onmiddellijk kon hebben. DONDERDAG 11 Al HILVERSU (KRO) 7.00 Nieuwsbe Ochtendgymn.; 7.30 Gr gengebed; 8;00 Nieuwsb de dag; 9.00 Voor de Muziek houdt fit: 9.3( (NCRV) 10.00 Orgel; IC dienst; 10.45 Oratoriui (KRO) 11.00 De Zonne Gr.pl.; 12.00 Angelus; recital; 12.30 Medede land- en tuinbouw- 12 3ï en piano; 12.55 Zonne. Nieuwsber.; 13.30 Lunchc Roeromme; (NCRV) 14 14.40 Vrouwen in ïfi'nn 15-30 Vi001 16.00 Bijbellezing- 16 45 tet; 17.00 Voordrachten; eert; 17.50 Gr.pl.; 18.00 Heilskwartier; 18.15 Chr ging; 1830 Ned. Strijdkra ïq?nWf f" 19'15 Ned- 19.30 Actueel geluid- 5nnn?UëtZ" 20'00 Nieiws f.0-0? Progr. proloog; 2 I®!21-.™ Medische ze Symphonie Orkest; 21 Ivo 22'1? - Notenkra A\ ondoverdenkins- 23 berichten; 23.15 Conce Vrouwenkoor; 23.57 Slui (AVRni ^JhVERSUN 7 15 Pn£ 7°° Nieuw tw olka fantasie; (V Dagopening; (AVRO) 8 berichten; 8.15 Gr pl - s vrouw; 9 00 Gm™ÏLÏ' terstanden; 9.35 Grof- f:3s0pionannedtjeri2^nbop- Nieuwsber13 15 Van Indonesië; -iloonSpar Aan het hof van Kon^r* 15.00 Klimop; 16.00 Col0 Jeugdprogr.; 17.30 Orkest 20.15 Gr.pl.; 20.50 ked l 21.05 Concert; 21 50 Mazurka; 23.00 N"°w 33.15 Wielerwedstrijd werken voor strijkorkest

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2