Boerenvrouwen in Slowaakse stad leidden het verzet tegen communisten De schat van Matabonga Opstand onderdrukt door politie en veiligheidsmilitie RADIO w alarm Ecuador Ter bescherming van de priester 20 ?5 Gr - V£V° 00 ZodW 20.15 Gr.pl.; 20.50 Ned emiPranfpn' Overval van benden op Surakarta Dpenhartïge taal van minister Johnson Naar wij vernemen: Woensdag 10 Augustus 1949 PAG. 3 ezonden mededeling) ';RW ACHTING 1 door het K.N.M.I. Idig van Woensdag- nd'erdagavond. /RIJ KOEL. met weinig bewol- overdag geleidelijk lewolking met later in de Noordelijke t land enige lichte ig verandering in rador, 9 Aug. (A.P.) icie Toengoerahoea de aardbeving van /rij dag, vreemde ge- plaats. rs, die de schokken ben, zijn opnieuw ;n l, aangezien er op plaatsen zwavelhou- ;n ontspringen, heu- en ondergronds ge- ord wordt, dat ver ban aardverschuivin- erd door personen, o, in het zuidoosten ncie Toengoerahoea, mbato, in Quito aan leid, dat ook de stad verwoest is. rden, dat de 2500 be- Quero vrijwel allen ïden overleefd, aan- i de eerste lichte in huizen gevlucht luero staat niet een v meer overeind. Er ersonen om het leven i'eheel geïsoleerd en is er nog geen hulp ie overlevenden, die ie stad bevinden, lij- en dorst. pij Quero, Pavor Ya- jwel opgeslokt, aldus rders. JDVOORT'S IEESTER KRIJGT EUWE WONING o. van Noord-Holland toestemming aan het de gemeenteraad van 'oor de burgemeester te bouwen voor een 64.000 onthouden. On. ringende verzoek van ■ster werd vannacht ladsvergadering met 7 ïmen besloten het be ekken De raad achtte liet in het belang van dat de burgemeester aal woonachtig is en jn mening uit, dat in oldoende woongelegen- m beschikbaar is. :iAAL KAPITTEL MINDERBROEDERS ulling en verbetering rig bericht vernemen het provinciaal kapit- lerlandse Minderbroe- ïoogeerw. pater dr. van Leeuwen O.F.M. tot provinciaal over- oogeerw. pater Pru- Leusden O.F.M. tot inciae. toren werden gekozen v. paters mr. Ëzechiël ilm O.F.M., drs. Edil- ebroek O.F.M., Juni- heid O.F.M. en Abel .F.M. Missaaltje i en Sticht te Hilver- een tekstboekje uitge- ie Pontificale Hoogmis te Haarlem met een et van de jubilerende 7HUIZEN 115.300 kg i: Eerstelingen 8.90 7.908; drielingen 6.90 —7.90; grove 7.807.90; 3.607.30; witte eigenh erlanders 6.907; wit- 1—9.20. END, 9 Aug. Aange- kipeieren 1212.50; 1500 n 8—8,50 per 100 stuks, runderen totaal 701 St.; leien v. d. levering; 279 350580, handel kalm; eien 480—760, stug; 22 —400, matig; 41 stieren til; 243 nuch. kalveren ng; 19 vette varkens v. 14 fokzeugen 275375, biggen 3560 beter; 910 —72 en lammeren 2844 jokken en geiten 1060, larden 300675$ en 90 Pluim veemarkt: 2400 st. >n en hanen (witte en -2; 1800 idem blauwe hennen 35; 1000 jonge awe) 2.80—3; 13100 idem ■ode 2—2.25; 1100 jonge 2; 400 konijnen 0.50 'ER, Purmerend en Om- Aug. 1949. Schotse -9; kleine 56.50; sla- dr. 32; z. dr. 3642; ren 5055; stamsnijbo- pronkbonen 25; tuin- 11. Blauwschokkers 45— immers 6; rode koo. 5; andijvie 10; rode uien 8.50; rode aalbes- i; suiker meloen 4379; zomerappel 1024; ansparant 1135; krui- -36; Noordh. suikerpeer SCHARWOUDE 10 Aug g. aardappelen: eerstel. rode eerstelingen 9.10; 10—7.40; bl. eigenh. 6.70 ntjes 6.90; bevelanders 24000 kg slabonen 27— rode kool 5.505.90; ;e kool 9.50—9.60;, 2000 i—5.30; 1000 kg. kroten I zilvernep 2527; 600 kool 29—44. PRAAG, 9 Aug. (A.P.). Hef communisfische dagblad „Svet Prace" in Praag meldt vandaag, dat de politie een opstand heeft onderdrukt in de Slowaakse stad Strecno, waar de katholieken, om hun priesters tegen arrestatie te beschermen, een eigen bestuur hadden opgericht. De bewoners waren, aangevoerd door een groep boerenvrouwen, <Je voorzitter van een communistische gemeenteraad te lijf gegaan. „Svet Prace" meldt, dat de hulp van de veiligheidspolitie en de arbeidersmilitie werd ingeroepen om de opstand te onderdrukken en de boeren, die zich gewapend hadden met hooivorken en zeisen, te ontwapenen. Het communisti sche orgaan verzekerde, dat de bewoners van Strecno een illegale raad hadden gekozen om het ge meentebestuur te vervangen. Volgens de „Svet Prace" had den de bewoners van Strecno de voorzitter van de gemeenteraad van een naburig dorp aangevallen, toen deze naar Strecno kwam. Zij verkeerden in de mening, dat hij hun priester kwam arresteren. De vrouwen van Strecno ver zamelden zich daarop voor het huis van de priester om hem te verdedigen. Verschillende man nen, gewapend met zeisen en dors vlegels, voegden zich bij hen, aldus het blad. Zij schenen er niet zeker van te zijn of reeds een nieuwe regering was geproclameerd, maar zij ston den er voor klaar. Iedere auto, die het dorp passeerde, werd aange vallen. Volgens het verslag van „Svet Prace" wijst dit er op, dat de be woners van Strecno in de mening verkeerden, dat voor geheel Tsje- cho-Slowakije een nieuwe rege ring geproclameerd zou worden en dat zij deelnamen aan een op stand van grote omvang. De veiligheidspolitie en de ar beidersmilitie arriveerden des avonds laat in Strecno, waar zij werden opgewacht door strijd vaardige boerenvrouwen. Er werd echter niet geschoten. Verschil lende personen werden gearres teerd. Twee mannen werden gewond, t.w. de voorzitter van de gemeen teraad en een jongeman, die van Strecno een burcht van verzet wilde maken en zodra de politie- UITREIKING FLORENCE NIGHTINGALE-MEDAILLE Vrijdag 12 Augustus des voor middags om elf uur zal in het ge bouw van het hoofdbestuur van bet Ned. Rode Kruis, Princesse- gracht 27 te Den Haag, de Flo rence Nightengale-medaille wor den uitgereikt aan zuster Sjoukie Hoiting, die zich tijdens de oorlog en meer speciaal bij de evacuatie van Arnhem bijzonder heeft on derscheiden. Het is nog niet be kend wie de medaille zal uitrei ken. Dit moet geschieden door het staatshoofd, of door de hoogste autoriteit van het betrokken Rode Kruis. Dezer dagen zal ook aan mej. Eike Flikkema, verpleeghulp bij een dezer mobiele teams in Indo nesië, de medaille worden uitge reikt door de hoogste vertegen woordiger van het Rode Kruis al daar, mevr. dr. Ada Fischer van Rossum. Mej. Flikkema onder scheidde zich bij een overval op een mobiel team. Met grote tegen woordigheid van geest zorgde zü er voor, dat de medische werk zaamheid van het team na de overval onmiddellijk voortgang kon hebben. PROGRAMMA DONDERDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.pl. 7.45 Mor gengebed; 8;00 Nieuwsber. 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Muziek houdt fit- 9.30 Variaties; (NCRV) 10.00 Orgel; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Oratoriumvereniging: (KRO) 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gr.pl.; 12.00 Angelus; 12.03 Piano recital; 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 Saxophoon en piano; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsber.; 13.30 Lunchconcert; 13.45 Roeromme; (NCRV) 14.00 Sans Sou- ci; 14.40 Vrouwen in Duitsland; 15.00 Gr.pl.; 15.30 Viool en altviool; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Strijkkwar tet; 17.00 Voordrachten; 17.30 Con cert; 17.50 Gr.pl.; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Chr. Vakbewe ging; 1830 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuwsber.; 19.15 Ned. organisten; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Rege- ringsuitz.; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Progr. proloog; 20.15 Plaat- Varia; 21.00 Medische zending- 21.20 Symphonie Orkest; 21.30 Tuincon- cert; 22.15 - Notenkraker; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws berichten; 23.15 Concerten; 23.50 Vrouwenkoor; 23.57 Sluiting a HILVERSUM II, 415 M. (AVRO) 7.00 Nieuwsberiichteh; 7-15 Polka fantasie; (VPRO) 7.50 Dagopening; (AVRO) 8.00 Nieuws berichten; 8.15 Gr.pl - 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.muziek; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gr.pl.; 10.00 Mor- inesnWi!r?lng' 10,15 Arb- vitaminen; 10.50 Kleutertje luistert; 11.00 Caril- ïon,inPeT: "-45 Vertelling; 12.00 Trio; 12.30 Land- en Tuinbouw; 12 33 In t spionnetje; 12.38 Piano; 13 00 .13.15 Ensemble; 13,45 Van Indonesië; 14.00 Piano; 14.20 fkOO Klirnnï, 'V?k 0ning luisteraar; 15.00 Klimop; 16.00 Coloriet; 17.00 Jeugdprogr.; 17.30 Orkest; 17 45 Ten niskampioenschappen; 18.00 Nieuws- ber., 18.15 Sportuitz.; 18 35 nan«;nr kest; 19.00Gr.pl.; 19.30 l?io- 20 00 21.05 Concert; 21.50 HoorspS 22 55 Mazurka; 23.00 Nieuwsberichtèm 33.15 Wielerwedstrijden; 23 30 Eng' werken voor strijkorkest auto's arriveerden de contacten in de electrische centrale verbrak, waardoor de stad in duisternis werd gedompeld. Ondanks het feit, dat de bewo ners een deputatie hebben gezon den naar de nationale districts- raad om hun spijt over het ge beurde te betuigen en hervatting van de stroomlevering te verzoe ken, zal Strecno nog enige weken van stroom verstoken zijn. „Svet Prace" deelt mee, dat de priester te Strecno niet is gearres teerd. Joegoslavische kinderen in Rusland BELGRADO 9 Aug. (AP). Joegoslavië heeft de Sowjet-Unie er vanavond van beschuldigd 63 Joegoslavische kinderen, die naar Rusland gezonden waren voor op voeding, na de oorlog, vast te houden. In een verklaring van het minis terie van Voorlichting wordt ge zegd, dat de kinderen alleen Rus sisch mogen spreken en niet langer brieven van huis mogen ontvangen. Arbeider verdronken De 20-jarige arbeider van de Holland-Mauticwerf te Haarlem, J. de Groot, die werkzaam was met spanschroeven op een op de helling liggende rijnaak, werd door onopgehelderde oorzaak door een spanschroef in het gelaat ge troffen, waardoor hij achterover in het Spaarne sloeg. Direct wer den pogingen in het werk gesteld om de man te redden, doch hij was onder een aan de wal liggend schip geraakt. Toen dit verplaatst was kon slechts zijn lijk worden opgehaald. BRANDEN IN ONDERNEMINGS EMPLACEMENTEN EN KAMPONGS In de loop van Zondag hebben benden de stad Surakarta aange vallen. Bijzonderheden hieromtrent ontbreken, doch de Nederlandse troepen zijn de situatie volkomen meester, een eonvooi uit Semarang dat Zondag op weg was naar Su rakarta moest in verband met deze gebeurtenissen, na enkele uren ge wacht te hebben in Solo, weer te rugkeren naar Semarang. Naar eerst thans bekend wordt, is in de nacht van 30 op 31 Juli een grote aanval gepleegd op de onderneming Tjondong ten zuiden van Tjikadjang in het Garutse, de emplacementen en zes buiten-af delingen werden in brand gestoken, waardoor 180 dubbele woonhuizen van werklieden van de onderne ming verloren gingen met alle be zittingen van de bewoners. Op 2 Augustus heeft een bende een groot aantal woningen in brand gestoken van de Kampong Tjilimus gelegen aan de grote weg Garut- Tjikadjang, ongeveer 10 kilometer buiten Garut. De kampong nabij de onderne ming Tjisompot in het zuiden van Garutse werd eveneens in brand gestoken. Nabij Sumedang is een Rode Kruis-team aangehouden door een bende, die medicijnen en een injec- tiekist roofde en het team dwong de Rode Kruis-vlag en de emble men af te geven. De jeep kon ver volgens doorrijden. Niemand be kwam letsel. BIJ SPELEN VERDRONKEN Bij het spelen op balken in de le ïnsteekhaven in de Spaanse Polder te Rotterdam is gisteren avond de 6-jarige Pieter Tuk uit de Blokmakersdwarsstraat te wa ter geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft gistermorgen het stoffelijk overschot van de 6- jarige Pieter Tuk gevonden. Het boerenleven is een leven van hard werken. Als het koren rijp is, worden alle arbeidskrachten gerequireerd, want de oogst moet in zo kort mogelijke tijd binnen zijn. Terwijl dêboer maait, houdt zijn dochtertje de teugels. ONDERSCHEIDING VOOR REGIMENTEN GRENADIERS EN JAGERS EN 8 R.l. Belangrijke onderdelen van het Garderegiment Grenadiers, het Gar deregiment Jagers en het 8e regi ment Infanterie hebben in de oor logsdagen van 10 tot 18 Mei 1940 op Nederlands grondgebied met ere ge streden. De grenadiers hebben nadat Duitse valmschermtroepen op 10 Mei 1940 het vliegpark Ypenburg en het huisvliegveld Ockenburg bij verrassing had genomen, een be langrijk aandeel gehad in de her overing van deze terreinen. De ja gers hebben na de herovering door andere troepen van 't hulpvliegveld Ockenburg meegewerkt aan het in het nauw brengen van de valm schermtroepen op het landgoed Ockenburg. tengevolge warvan deze daarvan werden verdreven. In de verdediging van de Grebbe- berg tegen de overmachtige Duitse aanval, heeft het 8e regiment infan terie het voornaamste aandeel ge had, waarbij aan de vijand zware verliezen werden toegebracht en zelf zware verliezen werden geleden Bij K.B. is thans bepaald, dat aan het opschrift van het vaandel van het garderegiment Grenadiers, lui dende: „Tiendaagse veldtocht 1831" zullen worden toegevoegd de op schriften „Ypenburg 1940" en „Oc kenburg 1940". Aan het opschrift van het vaandel van het garderegiment Jagers even eens luidende „Tiendaagse veldtocht 1831" wordt toegevoegd het op schrift „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaandei van 8 R.l. luidende „Citadel van Antwerpen 1832" wordt toegevoegd „Grebbeberg 1940". Jongen bij zwemmen verdronken Gistermiddag is in het natuur bad Surea" te Dorst (N.B.) de 19-jarige jongen P. van Dam uit Monster (Zuid-Holland), die met een groep kajotters te Chaam kampeerde, bij het zwemmen ver dronken. Het slachtoffer was de zwemkunst volkomen meester. Direct nadat toeschouwers de jon gen onder water zagen verdwij nen, is de zoon van de exploitant van Surea", de heer J. Kuit, hem nagedoken. Toen het lichaam werd opgehaald bleken de levens geesten reeds geweken. SILIWANGI-DIVISIE ZAL HET VUREN STAKEN Vrijlating van republikeinse gevangenen? Batavia 9 Aug. (Aneta) De Repu blikeinse delegatie heeft een com munique uitgegeven, waarin wordt gemeld dat een militaire missie, be staande uit drie officieren, die uit gezonden waren in opdracht van de centrale gemeenschappelijke raad. nabij Kumngan met de comman dant van de Siliwangidivisie contact maakte. De cease fire order werd overhandigd. De commandant, lui- tnant kolonel Abimanju, verklaarde dat het „leger gediciplineerd alle orders zal uitvoeren". Volgens het Republikeinse Dag blad Merdeka zal de Republikeinse Regering krachtige pogingen aan wenden om de politieke en militaire gevangenen binnen een maand in vrijheid gesteld te krijge en naar hun woonplaatsen te laten terugke ren. Merdeka vernam uit welinge lichte kringen dat thans alleen op het eiland Nus Akambangan nog duizenden gevangen worden gehou den, waaronder minstens 50 T.N I.- officieren. ENGELSE VROUWELIJKE MILITAIREN NAAR ARNHEM LONDEN, 9 Aug. (A.P.). Vierentwintig vrouwelijke cadet ten van het Vrouwencorps van de luchtmacht en van het Marine On- leidingscorps zijn vandaag per trein uit Londen vertrokken voor een bezoek aan de slagvelden rond Arnhem. De meisjes zijn tussen de 14 en 20 jaar en komen Uit alle delen van Engeland. Zij staan onder leiding van de officier der W.A.C. E. Col lins. Zij blijven tot 16 Augustus m Holland. OPHEFFING DISTRIBUTIE CHEMISCHE PRODUCTEN In de Staatscourant is opgeno men een beschikking, waarbij de distributie van Arabische gom, gom tragacanth, loodmenie, lood- titanaat en terpentijn wordt op geheven met ingang van 10 Aug. a.s. Tevens zal met ingang van die datum het verbod voor het kopen en verkopen van gecalcineerde soda in kleinverpakking worden opgeheven. Tot de talrijke gebouwen in Arnhem, die door de oorlogshande lingen zwaar te lijden hebben gehad, behoort ook het cultuur centrum Musis Sacrum". Toen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Arnhemse Orkestvereniging in Musis Sacrum'-' de Nationale Muziektentoonstelling werd gehouden, moest men door de grote lekkages de tentoonstelling voortijdig sluiten. Daarom werd besloten het nooddak door een nieuw te vervangen. Het gebouw met het nooddak, dat binnenkort gaat verdwijnen. WASHINGTON, 9 Aug. (Reuter). De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft op een gemeenschappelijke vergadering van de Senaatscommissie voor de- strijdkrachten en die voor de bui tenlandse betrekkingen aangedron gen op spoedige uitvoering van het program van Truman inzake mili taire hulpverlening aan een aantal landen. Het Amerikaanse volk moest nimmer meer voor de taak van de bevrijding van een bezet Europa komen te staan. Het militaire va cuum in West-Europa, dat een grote verleiding voor de Sowjet-Unie en het internationale communisme vormde, moest verdwijnen. De reeds voorradige uitrusting kon niet naar Europa worden ver scheept binnen zes tot negen maan den na aanvaarding van het wets ontwerp inzake de wapenhulp en dan zouden het nog slechts „symbo lische zendingen" zijn om de ergste tekorten te dekken in Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen, „die bij agressie de spits zouden moeten afbijten". Johnson verzeker de, dat de Westerse Unie geen „pa pieren organisatie" is, doch „een werkende realiteit met een gemeen schappelijke defensiepolitiek". Het gevraagde bedrag van 1450 millioen dollar was een minimum. heeft de directeur generaal van de Unesco een accoord getekend op grond waarvan de Unesco 5000 dol lar zal fourneren voor het herstel van een aantal Duitse culturele in stellingen in Italië. is de violist Willem Noske van een succesvolle concertreis door Noordwest Duitsland teruggekeerd. is te Villa Vicosa (Portugal) een uit 1633 daterende potlood tekening van Rembrandt ontdekt. De tekening is eigenhandig door Rembrandt ondertekend en stelt de Kruisafneming voor. heeft een Amsterdamse kleer maker een systeem uitgevonden voor het vervaardigen van maat kleding, waarbij het tussentijds passen komt te vervallen. Reeds zijn onderhandelingen hierover met het buitenland aangeknoopt. berokkenen een drietal veeziek ten jaarlijks in Groot-Brittannië alleen reeds een verlies van drie honderd millioen gulden aan melk en andere producten. bracht de haringlogger if.-h. 8 Dinsdagmorgen in Scheveningen een tonijn van 250 kg. aan de markt. diepte een zakkenroller te Ber lijn in een door hem gerolde porte feuille een liefdesbrief van zijn eigen vrouw op. Dit was voor hem aanleiding, om zich zelf onmiddel lijk bij de politie te melden. is Zondag bij Dorset in Engeland een geslaagd experiment uitge voerd met tanken van een straal vliegtuig in de lucht. De piloot wist twaalf uur lang met Zijn Glos- ter-meteor in de lucht te blijven en in dit tijdsverloop werd zijn twee- motorige machine tienmaal van nieuwe brandstof voorzien. TENTOONSTELLING „GOUDEN HANDEN" GESLOTEN Tien dagen lang heeft Neder land in Ede op de nationale ten toonstelling „Gouden Handen" kunnen zien, hetgeen talloze land genoten in hun vrije tijd preste ren. Toen Maandagavond de heer A. Belonje, voorzitter van de Stich ting Nationale Actie voor Vrije tijdsbesteding, met een korte rede de tentoonstelling sloot, zeide hij, dat ruim 90.000 bezoekers de poorten gepasseerd waren, het geen wijst op een nationale be langstelling. De sluitingsdag, 8 Augustus, vestigde met 13.000 be zoekers het record. Karl Strassburger 50 jaar De circus-directeur Karl Strass burger zal op Woensdag 17 Aug. zijn 50ste verjaardag vieren. Van zijn vijfde jaar af verscheen hij ai in de piste, waar hij als knaap debuteerde ais voltigeur op een pony in het circus van zijn vader. Strassburger bezit thans meer dan honderd paarden, terwijl er in zijn stallen ook nog tientallen exoti sche dieren als eigendom staan. Sedert 1936, toen hij Hitler-Duits- land moest verlaten, besloot Strassburger Nederland als zijn vaderland te beschouwen. Temeer daar hij er zo veel sympathie heeft mogen ontvangen. Hij was het, die het eerst het Nederlandse paard tot circuspaard maakte. Eersfde Friese hengsten en daar na de Zeeuwse, Gelderse, Bra bantse en Noordhollandse paarden Frankrijk zal antwoorden op beschuldiging van Pope Parijs 9 Aug. (Reuter) - In offi ciële kringen te Parijs wordt verno men. dat de Franse regering bin nenkort de Amerikaanse regering een antwoord zal doen toekomen op de beschuldiging van de Ameri kaanse professor Pope, dat Franse Koloniale troepen vorig jaar 60.000 opstandelingen op Madagascar heb ben „afgemaakt". Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Frankrijk deze beschuldiging zal tegenspreken. EISEN VAN DE C.G.T. PARIJS. 9 Aug. (Reuter). Af gevaardigden van het onder com munistische leiding staande Franse algemene vakverbond (CGT) hebben vandaag een bezoek gebracht aan het ministerie van arbeid en aange drongen op een 40-urige werkweek in geheel Frankrijk. Zij gaven uit drukking aan de wens, dat alle ar beiders vijf dagen in de week en 8 uur per dag zouden werken, waar bij zij 50 pCt. loonsverhoging voor nachtarbeid en 75 pCt. voor werk op Zondagen zouden krijgen. De secre taris, Henri Raynaud, zeide, dat het verkeerd was, dat sommige arbei ders meer dan 40 uur per week werkten „nu de werkloosheid stijgt". Montgomery accoord met de Lattre de Tassigny Naar vernomen wordt, heeft de perschef van de permanente com missie van de landen van het Pact van Brussel te Londen meegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery volkomen accoord gaat met de ver klaring van generaal de Lattre de Tassigny van gisteren, die hij gezien had voor zij werd gepubliceerd. Naar de mening van de veldmaar schalk was hieraan niets toe te voe gen. Russisch voorstel op Rode Kruis-conferentie verworpen GENèVE, 9 Aug. (Reuter). De Rode-Kruis-conferentie te Genève, waarop 60 landen vertegenwoordigd zijn, heeft een Sowj et-Russisch voo-r stel' ter verbieding van atoombom men en chemische wapens verwor pen. Met 35 tegen 9 stemmen en 5 onthoudingen verklaarde de confe rentie, dat de aanvaarding van het voorstel buiten de competentie van de vergadering viel. Israël was het enige niet-communistische -land, dat de Sowjet-Unie steunde. MEER NEDERLANDSE BOTER EN KAAS NAAR FRANKRIJK? PARIJS, 9 Aug. (Reuter). Het ministerie van Landbouw heeft van daag bekend gemaakt, dat overwo gen wordt belangrijke aankopen te doen van Nederlandse en Deense boter en kaas. De handelsverdragen met Nederland en Denemarken voor zien in de invoer van zuivelproduc ten uit die landen, maar aanvanke lijk dacht men, dat de Fr. produc tie van boter en kaas voldoende zou zijn. Als gevolg van de aanhoudende droogte is de Franse melkproductie echter belangrijk verminderd. COMMANDO-OVERDRACHT MARVA'S Woensdag 9 Augustus om half negen 's morgens zal kapt.-luit. ter zee B. van der Ploeg het com mando over de Marva's te Den Haag overdragen aan de luit. ter zee der le klasse A. H. Doketh, tot dusverre eerste officier van de Marinekazerne te Den Haag. De plechtigheid geschiedt op de Bor- weg (een zijstraat van de van Lennepweg). Kapt.-luit. ter zee van der Ploeg wordt tijdelijk geplaatst te Den Helder, in afwachting van zijn aanstelling tot commandant van Hr. Ms. torpedobootjager „Ban- ckert". BEGROTING NEDERLANDSE ANTILLEN AANGENOMEN WILLEMSTAD, 9 Aug. (ANP) Na een zitting in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Staten van de Nederlandse Antillen gisteravond de behandeling van de begroting 1949 voltooid. De be groting omvatte oorspronkelijk aan uitgaven 55.298.598 gulden, doch werd aanmerkelijk geamendeerd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de rondvraag wees de heer Jonckheer er op, dat door zekere practijken reclame gemaakt wordt onder bepaalde groepen vreemde lingen voor Nederlandse naturali satie, welke voor 1000 gulden gega randeerd wordt door medewerking van een Kamerlid in Nederland. Hij verzocht het bestuur een onderzoek desnoods in Nederland in te stellen. VERMIST JONGETJE UIT DE RIJNHAVEN OPGEHAALD Gistermorgen vond men in de Rijnhaven te Rotterdam het stof felijk overschot van de 7-jarige Karei Schiltwacht, uit de Atjeh- straat. Het jongetje was sedert 4 Augustus vermist. Men ver moedt, dat de jongen bij het spe len te water is geraakt. Platina huwelijk Zaterdag 13 Augustus zal het 70 jaar geleden zijn, dat Willem van den Hazel en Gerritje van Steeg in de echt werden verbon den. De 90-jarige Nijkerker is doof en zijn vrouw, die in het na jaar 90 wordt, kan niet zo goed meer zien. WIJZIGING BESCHIKKING DEBLOKKERING 1945 In het Staatsblad is verschenen een beschikking van de minister van financiën van 1 Aug. 1949, houdende wijziging van de be schikking Deblokkering 1945 (Staatsblad no. F 196). Artikel 6, zesde lid van de be schikking Deblokkering 1945 (Staatsblad no. J 60) wordt thans gelezen als volgt: (6) De opbrengst bij overdracht of verval van schatkistpapier wordt tegoed geschreven op de vrije rekening van de rechtheb bende: a. indien het betreft schatkist papier afgegeven door de agent van het ministerie van financiën na 30 November 1947, zonder dat terzake nadere voorwaarden wor den gesteld; b. indien het betreft schatkist papier afgegeven door de agent van het ministerie van financiën, voor of op 30 November 1947, in dien de rechthebbende aantoont, dat hjj het desbetreffende papier na 26 September 1945 ten laste van zijn vrije rekening heeft ver kregen. De banken zullen, in het geval sub b bedoeld, tot overschrijving op vrije rekening van zulke op brengsten niet overgaan, tenzij de rechthebbende overlegt een ver klaring, overeenkomstig het mo del vastgesteld bij de negende uitvoeringsbeschikking Deblokke ring 1945, geplaatst in de Staats courant van 16 April 1946, no. 75, ondertekend door een bank, ten blijke dat de aanbieder het ver schuldigde wegens de verkrijging van hetzelfde papier ten laste van zijn vrije rekening heeft betaald UITSPRAAK BIJZONDER GERECHTSHOF AMSTERDAM De kriminal assistent bij de SD en SS, oberscharfuerher W. H. Kluting, is cjoor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof een gevan genisstraf van vier jaar met af trek opgelegd. Hem was ten laste gelegd, dat hij onder meer opzet telijk behulpzaam was geweest bij de fusillering van veertien gevan genen in de duinen bij Overveen en bij de fusillering van Hannie Schaft. Veertien dagen geleden had de procureur-fiscaal, mr. F. R. Mijnlieff, vijf jaar tegen K. ge- eist. PACT VOOR HET MIDDEN-OOSTEN? DAMASCUS, 9 Aug. (A.P.) De president van Syrië, veldmaar schalk Zaim, heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij bereid is een At lantisch Pact voor het Midden Oos ten te steunen, mits de Ver. Sta ten economische en, militaire hulp toegezeggen. Syrië's sterke man die het land sedert de militaire staatsgreep van jl. Maart regeert vertelde Associa ted Press in een exclusief inter view dat hij bereid is de leidende rol te spelen bij de Stichting van een regionaal blok tegen het com munisme. Millionnairs in Belsen Duitse douanebeambten hebben heden verklaard, dat 15 verplaatste personen in het kamp Bergen Belsen door smokkel en zwarte handel millionnair geworden zijn, aldus meldt het Britse blad Daily Herald. ATLANTISCH VERDRAG AFGEKONDIGD In het Staatsblad is heden afge kondigd de wet van 5 Augustus 1949, houdende goedkeuring van het Noord-Atlantisch Verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. v 1 'V yv.y - Over 't eiland Okinawa woedde een typhoon, die aan 36 mensen het leven kostte. 236 personen werden gewond. Ook de gebou wen liepen grote schade op. Op de foto: wat eens een warenhuis was. FEUILLETON 23. „Dat weet ik wel, schat. Van het eerste ogenblik af, dat ik die jon ge man onder de ogen kreeg, rook ik onraad. En daarom gaf ik hem op al die eigenaardige vragen, waarmee hij voor de dag kwam, verkeerde inlichtingen. Die schiet oefeningen van mij! Wat kan het voor hem van belang zijn, in wel ke richting ik schoot, toen ik me oefende?" „Maar u hebt hem toch verteld, dat u met de ochtendzon in de rug aan het schieten waart? Dat u naar het Westen schoot?" „Zeker heb ik dat gezegd. Iede re avond was ik aan het schieten met de zon in het Westen in mijn rug. Ik schoot naar het Oosten, niet naar het Westen. Wat dat jong mens ook op het oog heeft, komt er niet veel op aan, want ik heb hem zo de verkeerde weg opge stuurd, dat hjj het nooit vinden zal." „Grootje, u bent een bewonde renswaardige, maar verschikke- lijke vrouw!" Grootmoeder grinnikte. Ze keek heel ondeugend. „U hebt hem ook verteld, dat u in de avonduren getrouwd bent", zei Lida verder. „Ik wist dat u een leugen vertelde. Ik herinner me heel duidelijk, dat u me eens ver teld hebt, dat het om drie uur in de middag is gebeurd." Grootmoeder knikte. „Juist. Maar waarom stelde hjj belang in die juiste tijd? En wat zou hij voor be lang hebben bij een kind, dat maar drie honderd vier en zestig dagen geleefd heeft?" „Dus geen zes maanden?" vroeg Lida. „Vast en zeker niet. De kleine Han heeft precies op één dag na een vol jaar geleefd. Maar wat komt dat er voor die Benders op aan? Hoe is hij op het idee geko men, om dat uit te zoeken? En waarom?" In haar opwinding was groot moeder van haar stoel opgestaan. „Wie is die meneer Benders eigen lijken hoe heet hij werkelijk? Hoe komt het dat hij dergelijke kleinigheden uit het leven van Han en mijzelf weet? Lida, heus, ik heb een ogenblik gedacht, dat ik me beneden niet langer goed kon hou den. Ik vroeg mezelf aldoor maar af: „Hoe weet hij die langvergeten dingen? Waf.r zit hij achteraan? Enbestaat er enige mogelijk heid om hem te controleren?" „Ik zal het eens proberen," zei Lida. „Maar het is verschrikkelijk lastig, om een man degelijk na te gaan." „Van één ding kun je zeker zijn" zei grootmoeder. „Hij komt niet terug. Let op mijn woorden: terug komen doet hij niet." Lida hoorde de grote gangklok beneden twaalf uur slaan, daarna één, daarna twee uur. Ze kon on mogelijk in slaap komen en lag rond te woelen om de werkelijke toedracht der zaak te achterhalen, maar het lukte haar niet. Ze pro beerde 'zich in de plaats te stellen van haar vader en móéder, van Suze en Willy. Ze had de verant woordelijkheid voor het huisgezin op zich genomen van het ogenblik af, dat haar vader niet meer kon werken en ze vroeg zich af ,of ze er niet min of meer groot op ging, of ze niet iets weg had van het ijdele meisje, dat ze in haar hart zo verfoeideof van het zelfop offerende, heldhaftige type, dat ze haatte. Verontwaardigd hield ze zich zelf voor, dat dit niet waar was, dat zij met plezier haar plicht had gedaan, niet zozeer als plicht, maar als iets, wat ze volgaarne deed, om het gezin by elkaar en onder het oude dak te houden. Ze kon hun gemis aan familietrots maar niet begrijpen. Hoe vaak reeds in de af gelopen jaren was de een of andere Russel in de verleiding gekomen om zijn eigendom te verkopen en zo een gemakkelijke oplossing van zijn geldelijke moeilijkheden te krij gen! Enkele hunner hadden gedeel ten van de grond verkocht, maar ze hadden het huis toch nog steeds intact gehouden. Daar was moed voor nodig geweest. Waarom kon haar hele familie het ook niet in dat licht bezien Waarom konden zij zich nu niet bijeenscharen om dapper de strijd aan te binden, niet slechts voor het bestaan, maar ook voor de eer van hun geslacht? Maar ja, ze wilden het niet. Ze zouden het nooit op die wijze wil len bekijken. Zij zagen niets anders dan de -schittering van die veertig duizend dollars, de overvloed, die ze daardoor meenden verkrijgen... of wel de voor hen allen gemakke lijke en prettige oplossing van haar huwelijk met Hendrik Rynmann. die dan wel alle rekeningen zou be talen. Wat die gewrichtsontsteking van haar vader betrof, daarover zou ze zich in verbinding stellen met de dokter en als deze zei, dat een warm en droog klimaat zijn kans op beterschap vergroten zou. of zijn pijn zou doen verminderen, dan zou ze daar ook wel wat op vinden. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3