VAN HOUTEN Voor de Politierechter Rood van Heerhugowaard GEMEENTERAAD WELKOM EN AFSCHEID in de Raad van Castricum ALKMAAR EN OMSTREKEN PAG. 2 Donderdag 11 Augustus 1949 AHA! De vooroorlogse ziirt er weer DE KAMPIOEN heeft ze! Hei Nederlandse merk met Wereldreputatie De R. 1^. School krijgt electriciteit JUBILEUMCONCERT ORATORIUMVEREN ICING ALKMAAR Het bestuur van de Ned. Herv. Oratorium Vereni ging te Alkmaar deelt ons mede, dat de mogelijkheid om van de spaarregeling gebruik te maken nog open staat. Tegen een maandelijkse bijdrage van 60 cent kan voor een abonnement op de drie concerten worden gespaard. Zoals bekend zul len ter gelegenheid van de Her denking van het 25-jarig bestaan van de Ned. Herv. Oratorium Ver eniging eoncerten worden gegeven door het Mannenkoor „Apoll»", het Concertgebouw Orkest en de jubile rende vereniging. Voor degenen, voor wie het be zwaarlijk is de abonnementsprijs ad f 8.50 ineens te voldoen, biedt deze regeling eengunstige gelegenheid om ongemerkt de abonnementsprijs te betalen, terwijl men van een goede plaats verzekerd is. Te allen tijde kunnen abonnementen worden opgegeven bij de Muziekhandel van Klooster en Kiebert, Mient en tevens bij het secretariaat, Heul 3a, Alk maar, zowel voor spaarders als niet- spaarders. DE BETOVERDE KATUIL ALKMAAR Nu eens niet uit Moeders sprookjesboek, maar in werkelijkheid hebben gistermid dag de vele kinderen, die het Gul den Vlies vrijwel vulden kunnen ge nieten van het mooie sprookje ,,De betoverde katuil", dat op uitste kende wijze tot leven werd ge bracht door het Amsterdams Jeugd toneel onder leiding van Ad van Gessel. Assepoes was op het toneel even lief als ze volgens het sprookje moet zijn en toen zij, door de to verkunst van Petemoei, als een echte prinses in een gouden kleed te voorschijn kwam om naar het bal van prins Ferdinand te gaan, hoorde je zelsf geen geluid meer in de zaal, behalve een langge rekt ah.... Hartelijk werd er ge lachen om de grollen en grappen van de hofnar, compleet met zots kap, die zich met sierlijke arm- en beenbewegingen over het toneel voortbewoog. De gracieuse dansen aan het slot van de voorstelling, waarbij het kleurenspel der lam pen de costuums nog sprookjes- achtiger deed uitkomen, vormden een waardig besluit van deze ge slaagde kindermiddag, NIEUW V.V.V.-SCHIDJE ALKMAAR. Ten kantore van de Alkmaarse V.V.V. arriveerden dezer ■dagen de nieuwe emaille-bordjes, die aan de leden zullen worden toege stuurd. Het is een driehoekig sehiljje in de kleuren rood wit en blauw, dat een frisse indruk maakt en een sieraad zal zijn aan de gevels dei- leden. GAAT EEN JAAR LANGER MEE! Zilverstraat 6-8, Alkmaar (Ingezonden mededeling) INTERNATIONALE POPPENTENTOONSTELLING ALKMAAR, De data, waarop de Internationale Poppententoonstel- ling in Alkmaar te zien zal zijn, zijn definitief vastgesteld op 31 Aug. t.m. 11 September. De tentoonstelling, die een bijzonder rijke collectie pop pen herbergt, zal Worden onderge bracht in de bovenzaal van het Kofa- magazijn van de firma J. Spruyt aan de Langestraat. TAFELTENNIS-TOURNOOI ALKMAAR, In samenwerking rnet de V V.V. Alemaria alhier zal door verschillende verenigingen op Zondag 21 Augustus a.s. een tafel- tennistournooi worden georgani seerd. ONTVANGST ZWITSERS ALKMAAR De Zwitserse gas ten, die Vrijdag a.s, in Alkmaar een demonstratie zullen geven van dan sen, jodelen en vendelzwaaien, zul len plm, 11 uur aan het Gulden Vlies arriveren. Om 11 uur 15 zal het gezelschap, bestaande uit een 45 tal personen, door het Gemeen tebestuur officieel op het stadhuis worden ontvangen waarna van 1 u. tot 1.30 uur op de Stenenbrug voor do Alkmaarders en de vele vreem delingen een demonstratie wordt gegeven. Om 8 uur heeft dan de grote voorstelling Gulden Vlies. plaats in het RAADSZITTING ALKMAAR Het ligt in het voornemen van de burgemeester om op Donderdag 1 September 's mid dags om 2 uur, de raad in verga dering bijeen te roepen. Het zal voor de thans zitting hebbende raadsleden, waarvan er velen weer in de nieuwe, raad terug keren, waarschijnlijk wel de laatste zitting van deze periode zijn. Volière in de Graanbeurs ALKMAAR, Op de a.s. land bouwtentoonstelling. die in de loop van September wederom in de Graanbeurs zal worden gehouden, krijgt ook de onlangs opgerichte af deling Alkmaar van de Nederland se Bond van Vogelliefhebber^ van de „Avis"" een stand, die,deze keer zal worden ingenomen door een vo lière met prachtige inlandse en exo tische vogels. Een attractie die de bekende tentoonstelling nog meer aantrekkelijk zal maken. Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth dochter van B. van der Dissel en E. Konijn. Gehuwd: Arie van Lienen en Barbara E. Wijngaard; Theodorus A. Grootjen en Aiida Th. Snijders; Adrianus J. van der Meer en Maria Tijm; Johannes H. Geels en Anna A. C. Machgeels. Overledene Meinsje Prins, oud 79 jaar, wed, van J. P. Abma. NI WIN-DRAVERIJ EN Keur van paarden aan de start ALKMAAR. De kortebaan- drai /rijen, Woensdagmiddag ten bate van de NIWIN in het kader van de NIWIN-Sportweek gehou den zijn, mede dank het gunstige weer en voldoende belangstelling, sportief gezien zeker een succes geweest. Hoewel op een betrekke lijk ongunstige dag gehouden, de Zondag is nu eenmaal vqor drave rijen ideaal, waren er toch ruim 1500 belangstellenden, die de koi'te- baanwedstrijden, verreden in een drietal courses, ieder met vier se ries, hebben gevolgd. Over het al gemeen is de spanning bij deae ra- oes maar voor korten duur en de echte paardenkenner compenseert dat dan door zijn geluk bij de tota- lisator-te zoeken. Afgezien van enkeje valse starts hadden de wedstrijden een vlot ver loop, doeh het einde van de courses viel, mede door de drukte bij de to- taüsator, pas tegen half zeven, De paarden, die aan de start ver schenen, waren in prima conditie en de rijders, die op sportieve .wijze elkaar de prijzen bekampten heb ben weer een aardige wedstrijd te zien gegeven. De uitslagen luidden: Jste courge lste serie: winnaar: Klazina Ax- kit, eigen. L. J. van Harlingen, rij der M. Vergay, 1 min. 1 sec. toto f 3.—. 2de serie: winnaar; Jim Wilkes, eigen. Stal HoUandia, rijder M. Vergay, 1 min- 1,6 sec. toto f 11.30. 3de serie: winnaar Lady Soprana E, eigen. H. de Jong, rijder J. Wa genaar, 1 min. 4,9 see. toto f 2.50. 4de serie; winnaar; Rlustre Han over, eigen. Stal Hanover, rijder W. H. Geersen. 1 min. 1,6 sec. toto f 1.50. Finale; winnaar; Klazina Axkit toto f 1.60, gekoppeld 34: toto f 10.10. Definitief 24 winnend f 3.24 plaats f 1.40; 17 plaats f 2.90 en 16 plaats f 149.60. 2de course: lste serie: winnaar: Kalumet Ax kit, eigen. Gebr, Knijnenburg, rijder Ph, Knijnenburg, toto f 4. 2de serie; winnaar: Koningin Draisine, eigen. S. Bouma, rijder J. Vergay, 1 min, 2.6 sec, toto f 2.—, 3de serie; winnaar Dutch Han over, eigen, M. P. van Renswoud, rijder L. Ensing 1 min. 1.6 sec. toto f 2.—. 4de serie.: winnaar: Johannes, eigen. Stal Parkzicht, rijder R. van Wieringen 1 min. 3.S see. toto f 4.40 Finale winnaar; Kalumet Axkit in 1 min. 0,7 see. toto f 1.30 gekop peld 3—4 toto f 2,50. Definitief 19 winnend f 3.10; 19 plaats f 2.20; 27 plaats f 6.60 en 15 plaats f 2,10, 3de course lste serie: winnaar Lady Sopra na E, toto f 3.60. 1 min. 2.8 sec. 2de serie: winnaar: Maarten Spencer, eigen. H. v. d. Pol, rijder W. H. Geersen, 1 min, 2.4 sec, toto f 1.90. 3de serie: winnaar: Jim Wilkes, 1 min. 0,2 see. toto f 1.60. 4de serie winnaar: Jay Me Gregor eigen. Stal Ilex, rijder H. C. ten Hagen. 1 min. 4 sec. toto f 2. Finale winnaar: Jim Wilkes toto f 1.90. Definitief 17 winnend f 7.40: 17 plaats f 2.60; 12 plaats f 2.en 1 plaats f 5,10 (Advertentie) RODE KRUIS-ACTIE BERGEN, Van 1520 Augus tus zal het Nederlandse Rode Kruis afd. Bergen een geldinzamelings actie in Bergen, Schoorl en Koe dijk houden. Daartoe zijn huis aan huis cir culaires met zakjes per post be zorgd. Deze zakjes zullen gedurende ge noemd tijdvak huis aan huis op gehaald worden en moge de in houd blijk geven van ieders daad werkelijke medewerking, Alleen, als u zeker weet, dat U nooit een ongeluk kan overkomen OP een grote verkeers weg; dat U nooit het slachtoffer zult zijn van een overstroming; dat U nodit in de bupri zult zijn als er een ontploffing gebeurt; dat U nooit zó ziek zult worden, dat y een bloedtransfusie nodig heeft; dan kunt V zeggen, dat V het Rode Kruis niet nodig heeft. Maar dan zoudt U het Nederl. Rode Kruis t°ch altijd nog kun nen helpen om hulp te bieden aan anderen, die deze dingen niet. zo zeker weten als U en die misschien wei geholpen moeten worden als ze in nood zijn. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Hendrikus z. van Louis Hartwieh en Cornelia Heeger; Johanne B. M. d. van Ja cobus J. Houtenbos en Moria H. v. Eijlt; Maria P. G. d. van Gerardus J. Oostermeijer en Agatha van der Peet; Engelina M, d. van Pieter de Rover en Gijsberta Bos; Johanna M. d. van Johannes van der Veer en Margaretha A. de Winter; Hendri kus A. z. van Hendrikus A. Dekker en Elisabeth A. Groot; Paula M. L. d. van Martinus Smit en Johanna Dekker; Martinus G. z. v. Cornells v. d. Molen en Margaretha Nanne. Ondertrouwd: Cornells Houten, Tuindorperweg .3 te Bergen en Ma rie Frida Lehman, Damstraat 34 te Amsterdam. Overleden: Jacohus Johannes van Bennekom, 51 jaar, eehtg, van Ja coba Hendrika Tieland; Jacob Schoen, 72 jaar wedn, van Grietje Klaverboer; Frederika de Tempe, 66 jaar eehtg. van Antonie van Ü1 sen; Jaap Martinus Albers, 6 jaar; Wouterus Tongkamp, wedn. van Catharina Tigeheiaarr 81 jaar. Tentoonstelling K.C.B. BERGEN Zaterdagmiddag zal er wederom in de Kunstzaal van de Rustende Jager een nieuwe ten toonstelling van werken van leden van het Bergense Kunstcentrum worden geopend. Dit keer worden er werken van Cees Boendermaker, Filarski, Kamstra, de Leeuw, Jaap Sax en Rein Snapper geëxposeerd. Voorts zal er ceramiek zijn- van J. van der Veer en houtsnijwerk van L. Fostma, terwijl Rein Snapper ook nog aan de tentoonstelling deelneemt met grafiek. Mr. O. R. E. Brunner zal om 3 uur 's middags de opening verrichten. Textiel met punten. Marinus H. v, d. A, uit Den Hel der, een voormalig controleur van de Prijzen, een man die heus wel wist wat wel en wat niet in amb telijke kringen gedoogd werd, was op de markt gaan staan in Leeu- warden met textiel. Alles in orde, behalve de marktvergunnlng, die had hij niet, ook zijn baas niet. Het kan en het mag nu eenmaal niet en de jongeman, die bij het zoeken naar een baan, sinds zijn vertrek uit de ambtenarij, niet bijster ge lukkig bleek, viste ook nu weer achter het net. De officier eiAe voor deze verkoop een boete van f 25 15 dagen. Het vonnis werd f 20 of 12 dagen. Vlees te vet. ALKMAAR. Het vlees, dat de slager Antonius Adrianus M. uit Rutenburg toegewezen kreeg, was veel te vet om er worst van te kunnen maken. Daarom had hij maar een kalf geslacht en daar worst van gemaakt. Conform de eis werd hij voor deze manipulatie ver oordeeld tot een boete van f 100. of 30 dagen. Zorg voor <le toekomst Nicolaas P. van W. uit Castricum had een vooruitziende blik getoond toen hij bij zijn werkgeefster was weggegaan, Hij zag n,l. de toe komst, als hij niet zou leren spui ten, donker in. Dus trok hij naar 'n andere haas, die ook meer betaalde. lDaar is hij echter aan het spuiten nog niet toegekomen. Het toe komst-ideaal verzonk daar bij het geldelijk gewin. Eis en vonnis in deze zaak f 30.- of 15 dagen. Een kleine moeite Arie C. S. uit Alkmaar, in dienst bij een modemagazijn, had 39 tex tielpunten van zijn baas verkocht aan een goede kennis. De bonnen waren verduisterd, hetgeen de poli tierechter niet smaakte eh tijdens de richting draaide de knaap er maar wat om heen terwijl hij bleef beweren de bonnen niet verkocht, maar te leen te hebben gegeven. Voor de moeite, een kleine moeite overigens had hij f 4.ontvangen. Er werd weinig geloof aan het ver- haai gehecht en de eis van de ver bolgen officier luidde: f 40,boete of 24 dagen. Het vonnis werd f 30. of 18 dagen plus een maand voor waardelijk, Te veel van het goede Petrus J., kapper te Alkmaar, had een bediende, ai een ouder per soon, die geen diploma's bezat maar desalniettemin, dank zij de goed hartigheid van P. J. f 30 per week, inplaats van f 13,per week ontving, Hoe goed ook bedoeld, het mag nu eenmaal niet. Voor dit eu vel werd f 80.— of 20 dagen geëist. Het werd, na een pleidooi van ver dachte f 70.of 14 dagen, Drama van de „Grote Beer" De aankomst van de „Grote Beer" waarnaar steeds met verlangen werd uitgezien door Aldert D. uit Alkmaar, zal 'deze keer wel heel wat minder beroering brengen, Want met de sigaretten-verkoop waaraan A, D, zich tijdens de dis- tributie-perjode schuldig maakte, en waarbij ook de opvarenden van de „Grote Beer" Nederlands eerste smokkelsohip, zoals- in de rechts zaal werd verteld, betrokken waren is het nu afgelopen. Aldert D. had in het bonnen-tijdperk een partij van 8750 sigaretten gekocht, welke afkomstig waren van de „Grote Beer" en deze weer zonder bon ver kocht. Hiermede overtrad hij het distributie,- het deviezenbesiuit ais- mede de' douane-wetten en de ta bakswetten. Mr. Vellinga, die ver wachtte dat ook de Rijksadvocaat hier nog wel op terug zou k-omen eiste een boete van f 600.of 3 maanden. Na een uitvoerig pleidooi van Mr. Berkhouwer, die aanvoelde dat de Engelse sigaretten nooit op de bon verstrekt waren, maar slechts zwart te koop waren, ook Volks herstel vroeg er zwarte prijzen voor vond een dergelijke boete, nu de distributie afgelopen is en de ge nerale preventie overbodig is, een mildere straf, temeer, daar heel Nederland Lucky Strike heeft ge rookt, afkomstig van schepen als de „Grote Beer" waarvan de be manning 1000 sigaretten per reis van boord mede mocht nemen. Deze verdwenen natuurlijk in de Zwarte negotie. Ook voor de kof fie die clandestien gekocht is, en die straks volgens Mr. Berkhouwer wel helemaal van het menu zal gaan verdwijnen, bad de pleiter een goede verklaring. Het vonnis werd een boete van f 500.of 120 dagen, Een mede plichtige, Frederik C. H, eveneens uit Alkmaar, werd veroordeeld tot een boete van f 400.of 120 dagen. HET GEVAARLIJKE ZWEMMEN CASTRICUM. De Jaatste ver gadering van de zittende raad werd Dinsdagavond gehouden onder voor zitterschap van de burgemeester, Mr. C. F. Smeets, die het niéuwe raadslid, de heer Reg, die sleohtg voor een enkele Dinsdagavond zit ting in de raad zou hebben, verwel komde en er tevens afscheid van nam. Een wel unieke gebeurtenis! Na de beëdiging van de heer C. Res, die drie uur lang de belangen der KVP zou waarnemen, werd me degedeeld dat mevrouw Jacobs ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Voorts dat Ged. Staten ge negen waren het presentiegeld der raadsleden hoger te stellen, welk presentiegeld door de raad alsnog op f 5,per zitting en f 2,50 per zitting voor de commissieleden, werd vastgesteld. Het bestuur van de LTB zal een ambulante cursus in landbouwhuis- houd-onderwijs in Castricum orga niseren waaraan de gemeente alle mogelijke medewerking zal verle nen. Door de Vereniging van Onder wijzers en St. Augustinus was een verzoek ingezonden, ook in Castri cum aan nagelaten betrekkingen van overleden onderwijzers gedu rende 3 maanden een vergoeding, gelijk aan het laatste salaris, uit te keren, B. en W. menen dat dit juist is en zagen dat gaarne geregeld, te meer daar alie andere ambtenaren dat ook krijgen. Zij hebben het ver zoek in handen van de Ned. Vereni ging van Gemeenten gesteld omdat dit een Rijks-aangelegenheid is. Hetzelfde hebben de burgemees ters uit de kring Alkmaar gedaan. Aan de stichting het Noord-Hol lands Landschap, hoe nuttig ook, kan geen subsidie worden verleend. Wel zal f 10.- worden gegeven aan de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland", gezien het grote belang voor jeugd en opvoeders, (ook de raad gaat er ip zijn geheel heen!). Ook aan de Bond ter bestrijding van het vloeken zal f 10.gege- voor de school met de Bijbel te bestuur voor leermiddelen, bestemd voorts naar het Christelijk school- ven worden. Een subsidie gaat Bakkum. De overeenkomst aangaande gas levering met de gemeente Bever wijk heeft nu definitief haar be slag gekregen. Veertig jaar lang zal Castricum gas van Beverwijk, dat het weer van de Hoogovens kriigt, betrekken. Benoemd tot onderwijzer aan de C. O. L. Sohool werd met algemene stemmen de heer B. v.' d. Poll. Voorts werd besloten tot aankoop van enige kleine stukken a t 'ld te gen de symbolische prijs van f 1. waarna besloten werd aan de bouw vereniging „Goed Wonen" die nog altijd een aanzienlijk bedrag van 't Rijk te goed heeft, alvast f 8500. als kasgeld te lenen. Besloten werd ten behoeve van Gemeentewerken een 4-tons Chre- vrolet te kopen voor f 8500, Daar in de prijs voor Michelin-banden in begrepen, Een uitvoerig debat ont spon zich over de vraag of de bak van de truok naar aohter of opzij moest kiepen. Het probleem zal na der worden bezien. De raad stond f 1100.—. toe voor de bouw van een toiletgebouw op het woonwagenpark en f 410. vooreen dergelijk gebouw te Bak kum. Nadat de suppletoire begrotingen over 1948 en 1949 waren vastge steld werd in de rondvraag nog de aandacht gevraagd voor de verlich ting en het verkeer op de Zeeweg, de overweg bij de Finse sehool, die bij de Spoorwegen in behandeling is, en die door toezicht voorlopig aan de Kinderen enige veiligheid zal bieden, Het zwemmen De heer de Graaf wilde wel eens weten of het reddingsmatertaal aan het strand we! voldoende was voor de honderden strandhezoekers, ook of die bjj de gevaarlijke plekken, voldoende vei1' heid bieden. Daar op kon de burgemeester verklaren dat er voldoende reddingsmateriaal was en dat dit in de beste condities verkeerde. Oök de reddingsbrigade wier leden steeds paraat zijn, treft voldoende voorzorgsmaatregelen. Zo vaart er steeds een bootje langs de baders en worden de gevaarlijke plekken steeds door borden ken baar gemaakt. Zonder aan de schuldvraag te ra ken, verklaarde de burgemeester, dat oplettendheid bij het baden, zo als trouwens langs heel de kust, ook hier geboden is. Men wage zioh nooit te ver in zee en volge de aan- wijzigingen van het strandpersoneel op. Verdrinkingsgevallen, zoals zieh onlangs hebben voorgedaan, zouden zeker bij meer voorzichtigheid, veel minder voorkomen. Met dank aan de raadsleden voor de prettige samenwerking werd de zitting gesloten. GEMEENTERAAD VAN SINT MAARTEN Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad van St. Maarten in het raadhuis, Allereerst werden de ge loofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden P. Breed, R. Bijpost, O. Koedijk, G. Paarlberg, J. van Schagen, C. Schuijt en K, Vos na gezien. Tot hun toelating werd be sloten, Tegen de gratificatierege ling voor gemeentepersoneol wer den geen bedenkingen geopperd. De heren Slot en Goet, die hun gra tificatie reeds hadden ontvangen, zonden'- bereids een dankschrijven,. Ook de tijdelijke bijsiag en tijde lijke kinderbijslag werd toegekend, De dameshandbaivereniging DES verzocht om een subsidie van f 56 voor het aanschaffen van verschil lende voor de handbalsport noodza kelijke artikelen. Goedgevonden. Waar de gratificatieregeling voor secretaris en ontvanger hier niet van toepassing is, kan daaraan stilzwij gend worden voorbij gegaan, Van Ged, Staten is echter een nieuwe salarisregeling voor do ge meente-ontvangers ingekomen, Voi. gens dit ontwerp zou de ontvanger met terugwerkende kracht van 1 Oct, 1947 af worden gesteld op een minimum van f 1150 en maximum van f 1600,—. De raad had hier tegen in het geheel geen beden kingen, Voor de R.K, school Van het bestuur van de R.K. school te 't Rijpje was een verzoek ontvangen voor het beschikbaar stellen Van gelden voor het aanleg gen van eleetrisoh licht in de school voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen, voor een nieuwe taal- en een nieuwe aardrijkskunde methode Electriciteit is nodig, omdat de hui. dige gasverlichting, ook blijkens het oordeel van do Wspecteur, totaal onvoldoende is. Gordijnen zijn al evenzeer noodzakelijk, om dat de Duitsers destijds de gordij nen hebben geroofd, waardoor de kinderen een groot deel van de dag aan feile zonnestralen zijn bloot gesteld, hetgeen vooral in de zo mermaanden schadelijk is voor hun ogen, De huidige taal- en aardrijks. kundemethoden zijn verouderd en dienen op grond van de onderwijs vernieuwing onmiddellijk vervan gen te worden. De koster "an een en ander worden op f 1026.11 ge- JANUS IN 'T GOUD HEERHUGOWAARD Woens dag 17 Augustus a,s, herdenkt de heer Janus Boekenstein de dag, waarop hij in dienst kwam bij Dr, Post te Heerhugowaard, 13 jaren was Janus bij deze dokter in dienst. Daarna 23 jaar bij Dr, Spiering, 12 jaar bij Dr. Swart en nu 2 jaar bij Dr. Herckenrath.. Samen dus 50 jaar in dienst van de heren dokto ren en ten dienste van de bevol king van HeerhugowaBrd. Janus is een populaire liguur. Toen hij de premies voor het ziekenfonds nog Incasseerde, kwam hij bij iedere verzekerde aan huis. Heel de bevol king kent Janus, dus wel. De 17e Augustus moet voor deze 70 jarige een onvergetelijke dag worden. Naar wij vernamen zullen de he ren Spiering en Swart dia dag hun oude dienstknecht komen bezoeken, Enkele heren behorende tot de patiënten van Dr. Herckenrath hebben het initiatief genomen om Janus op zijn gouden feestdag een- blijk van waardering aan te bie den. De tijd ontbreekt echter, om ieder persoonlijk te komen bezoe ken, Wanneer patiënten van Dr, Herckenrath of andere belangstel lenden hieraan willen meedoen, dan kunnen zij hun bijdrage sturen aan de volgende adressen: voor Heer hugowaard Zuid: de heer A. van Tooren (gemeentebode); voor Heer hugowaard Noord: de heer Jac. Groenland (caféhouder) en voor Heerhugowaard 't Kruis; de heer S. Rood (bakker). Aan deze adressen zal een intekenlijst liggen waarop elk bedrag hoe klein ook, kan ge tekend worden. Degenen die geen gelegenheid hebben aan genoemde adressen te komen, kunnen hun bij drage per postwissel sturen. Vóór 15 Augustus a.s. moet echter alles binnen zijn, Wij weten, dat Janus niet gesteld is op één of andere huldiging, maar hij kan er niet aan ontkomen. Laten dus de patiënten van Dr. Herckenrath en e.v. be langstellenden zorgen dat ook zij Janus op de 17e Augustus eep blij vend aandenken aanbieden. Het zal ons benieuwen. HEER-HUGOWAARD. De raad kwam Dinsdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Sut- man Meijer in openbare vergade ring bijeen. Op advies van de Provinciale Directie van de wederopbouw en volkshuisvesting stelden Ged, Sta ten voor om de bouwverordening aan te vullen, in die zin, dat plet alleen de hoogte, maar ook de vorm en samenstelling van de terrein afscheidingen aan het oordeel van B.en W. worden onderworpen. Aldus werd "besloten en kwam de wijziging van 25 April j,l. te vervallen, G. Huizinga, Middenweg 51 ver- kreeg vergoeding van de reiskos ten voor ziin zoon, die de ULO- school te Alkmaar bezoekt, ten bedrage van 1 et, Per km„ neer komende op pl.m. f 50 per jaar. De heer J. Stammis, Stationsweg 18 verzocht vergoeding van reis kosten ad f 2.60 per week, voor ziin zoontje, die de school voor buiten gewoon lager onderwijs te Alkmaar bezoekt. Gelet op de financiële om standigheden van het gezin, werd besloten een tegemoetkoming in deze kosten te verlenen van 50 pet. der werkelijke kosten (pl.m f 60 per jaar.) Het bestuur van de afd. Heer- Hugowaard van het Wit-Gel.e Kruis verkreeg, als gevolg van de aanstelling van een interne kraam verzorgster, eenverhoging van het gemeentelijk subsidie ad f 1.™ per verzqrgingsdag tof f 2,— (meer kosten pl.m, f280,—), Het bestuur van de tentoonstel ling Jeugd in Nederland,' verzocht een symbolische gemeentelijke bij drage. Aangezien een eventueel ba tig saldo ten goede zal komen aap het zwakke en misdeelde kind, werd een éénmalige subsidie van f30— verstrekt, Ged. Staten zonden een ontwerp regeling der jaarwedden van ont vangers van gemeenten, met het verzoek hieromtrent de mening van de raad te mogen vernemen. Deze regeling vond de instemming der raad. Voor Heer-Hugowaarèl be tekent het ontwerp een min. sala ris van f 3400.en een maximum van f 4000.— In de raadsvergadering van 25 April j,i. werd besloten Ged. Sta ten voor te stellen, de vergoeding voor het bijwonen van de raads vergaderingen en van de vergade ringen van de raadscommissies met ingang van 1 Jan. '49 nader vast te stellen op resp. f6 en f5 per lid en vergadering, Ged. Staten Loop der bevolking AKERSLOOT. Vertrokken: Hendrik Kronenberg en gezin van Woude 485 naar Diemen; Jan Glij- nis en gezin van Pontweg 339 naar Zaandam; Marinus W. de Weijze en gezin van Startingerweg 98a n. Alkmaar; Gertmdis M. Bruins van Zuidervaart 377 naar Heerhuge- waax'd en Wilhelmina Broersen van Kloosteriaan 53 naar Ruinen, Ingekomen: Peter C. van Soest en gezin van Westzaan naar Star tingerweg 98a; Marten Veldema v. Kwadijk naar Woude 485; Trijntje A. Lust van Oosthuizen naar Won de 485; Willem J. Kluft van Oost huizen naar Woude 485; Catharina C, Kerssens van België naar Hooge- geest 41. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Wil lem Dirk z. van Dirk Lust en Maria V. Mösch; Liesje z, van Jurriaan Kuiper en Lijsje Vogel; Wietske Wilhelmina d. van Willem Leerling en Wietske Possomis; Louise M. M. d, van Barnardus en Trijntje Buijs; Petrus A. W. H. N. z. van Piet Ha- geman en Antonia F, J, Sieverdink; Ondertrouwd: Geert W. Hartman oud 21 jaar en Cornelia Vlaar ,oud 21 jaar. GetrouwdSimon L, Stam oud 25 jaar wonende te Beemster en Elisa beth Conijn oud 21 jaar. lieten echter weten dat de vergoe ding voor beide categorien f 5,— diende te zijn. De heer Kok vond deze geste onsympathiek, Hij wees er op dat een raadslid bij een behoorlijke uitoefening van zijn functie ver- houdmgsgewijs veel onkosten en tijd spendeert. De heer Groenveld stelde voor aan de wensen van Ged. Staten tegemoet te komen, Hij deed het met een glimlach, want kan het niet uit de lengte, dan toch uit de breedte, dacht hij en wenste voor taan sigaren en thee in de raad. Dit voorstel werd dankbaar aan vaard. Bericht was binnengekomen van Ged, Staten dat de dansvero-de- ning 1949 door dit college was goedgekeurd. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden in orde bevonden. Met een hartelijk dankwoord heeft voorzitter afseheid geno- een van de leden Quant, Groen land en Kok, die niet zullen weer keren, na resp. 22, 22 en 10 jaren deel van de raad te hebben uitge maakt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. AANHQUDENP KOEL Wisselende bewolking meteen» Hele verspreid optredende bui en. Meest matige wind tussen West en Noord, Koel weer, raamd. Ook hieraan verleende de raad haar goedkeuring. Het burgerlijk armbestuur had voor het lste halfjaar 1940 aan de subsidie van f 3000 niet genoeg, zo dat zij nog een aanvulling met f 1500 vroeg. De ondersteunings- kosten hebben n.l. f 400.meer ge. vraagd uit hun functie Van vader verpleging van een tbc-patiënt nog f 500 moet worden betaald. Goed gevonden. Na een diensttijd van ruim 17 jaar hebben de heer en mevr. Ko ning per 1 Januari a.s. ontslag ge vraagd uit hun fucntie van vader en moeder van het tehuis voor oudelieden. Dit ontslag werd hen onder dankbetuiging voor de lang- durige en gewichtige diensten aan de gemeenschap betoond, op de meest eervolle wijze verleend, Pe heer Schuijt Stelde voor om hen een of ander bewijs van waar dering te schenkon. Volgens voor zitter lag dit echter op de weg van het armbestuur, Hij zou daarom deze suggestie doorgeven. Dan bracht burgem. Korver dank aan de raadsleden Klaver en Baas, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, voor al hetgeen zij in de afgelopen periode voor het welzijn van de gemeente heb ben gedaan, Hij herinnerde daarbij aan de belangrijke beslissingen die moesten worden genomen. Voorts dankte hij hen voor de prettige sa. menwerking en wenste hen en hun gezinnen het beste in de komende jaren. De heer Baas uitte wederkerig zijn dank voor de prettige en vre dige geest die de raadsvergaderin gen kenmerkte en hoopte dat het de gemeente in elk opzicht goed zou blijven gaan. De heer Klaver bracht voorz. dank voor de vriendelijke woorden en de uitstekende leiding. Daarom hoopte hij, dat de nieuwe raad het werk op dezelfde voet zou voort zetten, want dat komt de gemeen schap en goede. De heer Baas verzocht tenslotte een betere plaats voor het aanplak bord, dat aan zijn woning Is beves tigd, omdat het passerend verkeer nu eens dit dan weer dat deel ka pot rijdt. Met een bijzonder genoegen, wil len we nog even de sympathieke geste van de heer Baas vermelden. Ter gelegenheid van zijn afscheid had hij n.l. burgemeester, raadsle den én pers met gebakjes ver eerd. Mèt' de koffie met koek van de burgemeester vormde dit een volgens onze begrippen uniek, maar buitengewoon genoegelijk, kort festijn. VIJFTIEN MILLIOEN DOLLAR VOOR NED. INDUSTRIE Het is de directeur van de her- Stelbank in Den Haag gelukt in Amerika een lening te verkrijgen bij de wereldbank van vijftien mii- lioen dollar. Dit bedrag zal ten goe de komen aan de Nederlandse in dustrie. De voornaamste bedrijven die van deze dollarstroom kunnen profiteren zijn de Staatsmijnen, de Ken. Ned. Papierindustrie in Lim burg, de zoutindustrie, de textiel industrie van Brabant en Twente en andere bedrijven die chemische prdueten en maehineriën fabriceren De Staat betaalt de rente; deze maatregel is genomen, omdat an dere bedrijven, die dollars ontvan gen in het kader van de Marshall hulp evenmin rente behoeven te betalen. DE RIJP In de laatste raads vergadering deelde de voorzitter, burgemeester Daienberg, mede, dat het perceel aan de Middenstraat, eigenaar de heer Kok uit Amster dam, za! worden gerestaureerd en dat zo mogelijk daarin twee wonin gen zullen worden gemaakt. De brug van het Langebrugspad zal, hoewel een algemene vernieuwing wenselijk was, voorlopig voor zover nodig van een nieuw dek worden voorzien, Bij het inwerking treden van een nieuw financieringsplan, wat in 195! tegemoet kan worden gezien kan eventueel nieuwbouw worden overwogen. In een aan duidelijkheid niets te wensen over latende eireuiaire, werd medegedeeld door Ged. Staten dat de Rijp niet in aanmerking komt voor een hogere toewijzing voor het bouwen van nieuwe wo. mngen. Het bij de tweede verdeling toegewezen bouwvolume wordt verdeeld aan industrie-plaatsen en wordt gereserveerd voor bijzondere gevallen zoals brand, storm en bij zondere omstandigheden waardoor woningen rijn verloren gegaan. Naar aanleiding hiervan en te vens naar aanleiding van een op merking van voqrzitter, volgde een breedvoerige discussie. De heer J. Sassen had de indruk gekregen dat er wel kans bestaat op een toe wijzing voor z.g. duplex woningen, Volgens de voorz. is het bouwen van deze woningen te duur, wei was hierbij door B. en W, nog stil gestaan doeh een en ander bleek voor onze gemeente niet uitvoer baar. De heer Rijkes vroeg of er ten gevolge van het onbewoonbaar ver klaren van 3 woningen een kans bestond om alsnog een extra toe wijzing te verkrijgen, hiernaar zal worden geïnformeerd. Met genoegen kon de voorz. me dedelen dat, bij schrijven van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, was medegedeeld dat de bijzondere uitkering voor de gemeente, voor de jaren 1948, 1949 en 1950 verhoogd is vastgesteld, n.l. f9800,— inplaats van f4000, Uit een o.m. door de inspecteur van het L.O. uitgebracht advies bleek, dat een verbouwing van de openbare lagere school noodzakelijk wordt geacht. De bedoeling is de klaslokalen door middel van een gang, te scheiden van het gymna stieklokaal, De kosten van deze verbouwingen werden geraamd op f35.000,In de verhoogde uitke ring was al een bedrag begrepen van f2100,ter dekking van een aan te gane geldlening van f 35.000, at te lossen in 50 jaar. De raad kon zich verenigen met de voorgestelde verbouwing en besloot bovenge noemde lening aan te gaan, in afwachting van de nieuwe fi- nancieringsregeling welke in 1951 tegemoet kan worden gezien, zal de Zuiddijk voorlopig nog zoveel mo gelijk worden opgelapt. Een plan tot algehele verbetering zal worden uitgewerkt en contact zal worden geacht met de waterschappen Starnmeeren Kamerhop, die mede onderhoudplichtig zijn voor de be doelde weg. De kosten voor het opnieuw aanbrengen van een weg dek, zijn geraamd op f40.000, In een vorige vergadering staak ten de stemmen, toen door enkele leden, in tegenstelling van het voorstel van B. en W. voorgesteld werd, 10 cent per inwoner te geven als bijdrage voor de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. Ook nu waren 3 leden voor en 3 tegen zodat dit voorstel werd verworpen. Het nu aan de orde zijnde voorstel van B. en W, n.l. 5 cent per inwo ner werd aangenomen met de stemmen van J, P. Poel en J, E. Sassen tegen. In verband $et een schrijven van de heer Meijer, waarin hij mede deelde dat hij zijn verzoek, om in aanmerking te komen voor pen sioen, introk, verviel de noodzaak van het wederom in stemming brengen van het desbetreffend voorstel, -Het voorstel van de meerderheid van B. en W. (alleen een pensioen regeling voor de vaste arbeiders en event, wed.) werd nu aangenomen z, h. stemming. Evenals vorige jaren zal het ge meentelijk sportterrein, voor het tijdvak 1—8—49 317—50 aan A.V.V. worden verhuurd. Tot regent van het gem. wees- en armenhuis werd, in de vacature A. Piikes, benoemd, de heer G. de Jong. Na enige financiële besluiten en enkele minder belangrijke punten werd overgegaan tot het nazien van de geloofsbrieven van op 15 Juni gekozen raadsleden. Nadat gebleken was dat een en ander in orde was, werd besloten tot toelating. Door de voorzitter werd hartelijk dank gebracht aan de scheidende raads leden t.w. de heren J. de Langen, D. Rijkes en D. Tol. Een aanvrage om gelden beschik baar te stellen voor de aanleg van centrale verwarming in de R.K. St. Josef school, werd wederom in handen gesteld van B. en W. voor nader onderzoek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2