Ongegronde bezwaren tegen de Centrale Veiligheidsdienst Joods vertrouwensman verried rasgenoten De schat van Matabonga Besluit Algemeen Vestigings- verbod Kleinbedrijf ingetrokken Eerste Kamer Vreemde critiek van dhrPollema Senaat op reces 30 pet. oud-nazi's op leidende posten in Duitsland Communisten verliezen in Noord-ltalië Gesproken brieven uit Indonesië De bonnenlijst Einde internationale teleg raafconferentie Nationale militaire kampioenschappen ERWACHTING ioor het K.N.M.I. te van Donderdagavond ad. D KOEL e bewolking mef'en- [jreid optredende bui» matige wind tussen Noord. Koel weer, aieraan verleende de ïdkeuring. ijk armbestuur had halfjaar 1949 san de 3000 niet genoeg, zo- een aanvulling met De ondersteunings- n.l. f 400.meer ge. m functie ven vader a een tbc-patiënt nog orden betaald. Goed- asttijd van ruim 17 Ie heer en mevr, Ko- nuari a.s. ontslag ge in fucntie van vader an het tehuis voor lit ontslag werd hen tuiging voor de lang- - wichtige diensten aan ap betoond, op de - wijze verleend, huijt stelde voor om ider bewijs van waar enkon. Volgens voor- echter op do weg van Lir, Hij zou daarom doorgeven, burgem. Korver dank eden Klaver en Baas, r in de nieuwe raad aren, voor al hetgeen gelopen periode voor an de gemeente heb- lij herinnerde daarbij rijke beslissingen die ion genomen. Voorts a voor de prettige sa. ■n wenste hen en hun beste in de komende aas uitte wederkerig r de prettige en vre- 5 de raadsvergaderin. te en hoopte dat het in elk opzicht goed laan. laver bracht voorz. vriendelijke woorden ende leiding. Daarom it de nieuwe raad het ilfde voet zou voort dat komt de gemeen- ie. jas verzocht tenslotte iats voor het aanplak- zijn woning Is beves- let passerend verkeer lan weer dat deel ka- zonder genoegen, wil- even de sympathieke heer Baas vermelden, eid van zijn afscheid aurgemeester. raadsle- 3 met gebakjes ver- koffie met koek van ster vormde dit een begrippen uniek, maar genoegelijk, kort 1ILUOEN DOLLAR ED. INDUSTRIE lirecteur van de her- )en Haag gelukt in lening te verkrijgen bank van vijftien mil- lit bedrag zal ten goe- n de Nederlandse in- /oornaamste bedrijven dollarstroom kunnen r do Staatsmijnen, de ipierindustrie in Lim- tindustr'ie, de textiel- Brabant en Twente drijven die chemische nachineriëji fabriceren letaalt de rente; deze genomen, omdat an- n, die dollars ontvan- ider van de Marshall rente behoeven te I 50 jaar. De raad kon i met de voorgestelde sn besloot bovenge- aan' te gaan, ig van de nieuwe fi- ejing welke in 1951 worden gezien, zal de lopig nog zoveel mo- opgelapt. Een plan erbetering zal worden contact zal worden t de waterschappen Kamerhop, die mede htig zijji voor de be- )e kosten voor het rengen van een weg- amd op f 40.000, »e vergadering staak- cn, toen door enkele genstelling van het B. en W. voorgesteld per inwoner te geven oor de Stichting voor blksgezondhqid. Ook iden voor en 3 tegen •stel werd verworpen, e orde zijnde voorstel n.l. 5 cent per inwo- angenomen met de J, P. Poel en J, B. iftet een schrijven van ;r, waarin hij mede- j zijn verzoek, om in e komen voor pen- verviel de noodzaak derom in stemming het desbetreffend l van de meerderheid (alleen een pensioen- de vaste arbeiders en werd nu aangenomen ige jaren zal het ge- ortterrein, voor het ^49 31—7—50 aan verhuurd, ran het gem. wees- en rd, in de vacature A. nd, de heer G. de lanciële besluiten en r belangrijke punten jan tot het nazien van ven van op 15 Juni leden. Nadat gebleken ■n ander in orde was, i tot toelating. Door werd hartelijk dank de scheidende raads heren J. de Langen, D. Tol. ;e om gelden beschik- n voor de aanleg van arming in de R.K. St. werd wederom in d van B. en W. voor ick. Donderdag 11 Augustus 1949 (Van onze parlementaire redaefeur) Het was inmiddels reeds half zeven geworden, toen de voorzitter van de Eerste Kamer het tiental leden, dat de parlementaire kelk tot de bodem had willen leegdrinken, eindelijk een prettige vacantie kon toewensen, De Senaat zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, niet weer bijeen komen voor begin September. Bij het begin van deze laatste vergadering voor het reces was reeds gebleken, dat het inderdaad tijd werd dat het parlemen taire jaar ging ten einde spoeden. De heer Pollema (C.H.) ver klaarde zonder blikken of blozen, dat hij niet veel van de stukken gezien had, omdat de Augustusmaand hiervoor nu niet direct het meest geschikt was! Oorlogspleegkinderen, stak mej. Tjeenk Willink (PvdA) een hele speech af, waarvan geen woord bij het afdelingsonderzoek tot uiting was gekomen.. Weliswaar had zij hiervoor verlof gevraagd, maar de Kamervoorzitter had blijkbaar niet vermoed, dat zij zo uitvoerig zou gaan uitpakken. Toen de heren Teulings (KVP) en Wendelaar (VV D) bezwaren maakten, omdat zij zich nu niet hadden kunnen voorbe reiden op repliek, deelde prof. Kra nenburg dan ook de vermaning uit, dat dit een volgende maal met meer zou mogen passeren. De zaak, waar het om ging, was ook al in de Tweede Kamer uit voerig besproken, Mej. Tjeenk Wil link viel de van Joodse zijde geop perde bezwaren bij, dat te weinig Joodse pleegkinderen aan Joodse milieux zouden zijn teruggegeven. Het bezwaar, dat het kind op een dergelijke manier weer van een een maal vertrouwd geworden omgeving Dat hij toch critiek meende te kunnen 'leveren op een wijziging van de begroting voor de Centrale Veiligheidsdienst vond zijn oorzaak in een krantenknipsel.... Ook die critiek zelf en die van de heer Wen delaar (WD) hadden echter reeds voedsel gegeven aan de overtuiging, dat het werkelijk weer eens tijd werd, dat de heren verandering van lucht kregen. Genoemde Senatoren gingen het namelijk plotseling no dig vinden om te doen alsof de Centrale Veiligheidsdienst 'n gloed nieuw jets was. De heer Wendelaar meende waarachtig, dat deze dienst wel eens enige gelijkenis kon heb ben met de Gestapo of met de Ge- peoe! Hij zag er een gevaar in voor de legale oppositie in ons staatsbe stel. Intussen begreep hij echter toch ook weer wel, dat zolang er nog zoiets als oiviergroncj: commu nistisch gewroet, in verbinding staande met machten buiten onze grenzen, bestaat, een dienst als de onderwerpelijke noodzakelijk kon zijn. Maar vooral niet langer dan de buitengewone omstandigheden zouden voortduren. We gaan er dus maar van uit, dat het communis tisch gevaar binnen een maand Qt zo bezworen zal zijn! De heer Pollema (c.h.) toornde vooral tegen het feit, dat nu eerst was gebleken, dat de Centrale Vei ligheidsdienst indertijd bij geheim K.B. was ingesteld, Hoe klopte dat, waar iedere Nederlander toch ge acht wordt de wet te kennen? Mi nister Drees, zijn vacantie al achter de rug hebbende, maakte in tegen stelling tot de blijkbaar wat over werkte Senatoren, juist een bijzon der montere indruk. Hij lachte maar eens wat met de wonderlijke critiek van de Senatoren en begon met langs zijn neus weg op te mer ken, dat het hier helemaal niet om iets nieuws ging. De Centrale Vei ligheidsdienst, hoewel bij geheim K, B. ingesteld, was al drie en een half jaar oud en het waren toch ook de heren critici geweest, die in deze periode al ettelijke malen in het uittrekken van de benodigde gelden hadden bewilligd, Dat iedere Nederlander geacht werd de wet te kennen, was juist, maar met dit K. B. had de burger niets nodig. De Dienst verzamelt enkel Inlichtingen en heeft verder geen enkele be voegdheid, Vergelijkingen met de Gestapo wees de Minister-president af met een goedmoedig lachje, waaruit wel duidelijk bleek, dat hij moeite had om vooral dit deel van de critiek ernstig te nemen. Het wetsontwerp werd tenslotte aan genomen met 25 tegen 5 stemmen. De heer Wendelaar bleek bekeerd, maar de vrienden van de heer Pol lema schaarden zich aan de zjjde van de commjinisten. Zou een meer derheid van de Kamer aan een zelf de depressie hebben geleden, dan zou daaruit dus zijn voortgevloeid, dat de Overheid niet meer over een dringend noodzakelijk controle-ap paraat had kunnen beschikken. En dat allesomdat het K.B. drie en een half jaar geleden geheim was ge weest Bij de intrekking van het Besluit VRIJDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (NCRV) 7.00 Nieuwsber. 7,15 Och- tendgymn; 7.30 Ouverture; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber. 8.15 Te Deum Laudamus; 8,45 piano, 0,15 Ochtendbezoek; 9.30 Kussenge vecht; 10,00 Gr.pl.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Vioolrecitai; 11,30 Se renade; 12.00 Gr.pl.; 12.30 Land- en Tuinbouw; 12.33 Sextet Johnny Kroon; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Ma rinierskapel; 14.00 Concert; 14,40 Onder dak en dan15.00 Opera; 15.40 Oude en nieuwe schrijvers; 16.00 Symphonie; 17.00 Vijf Zapa- kara's; 17..20 Koor en orkest; 18.00 Harprecital; 18.15 Spreker; 18.30 Hospitalen in Indonesië; 19.00 Nieuwsber.; 19.15 Koor; 19.30 Actu eel geluid; 19.45 Soc. zekerheid; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Pro loog; 20.15 Zingende schooljeugd; 21.15 Nat, Princehoftocht; 21.35 Or kest; 21.45 Symphonie Orkest; 22.15 Gr.pl,; 22.45 viool en altviool; 22.45 Avondoverdenking; 23,00 Nieuws; 23.15 Gr.pl.; 23.57 Sluiting. HILVERSUM II. 415 M. (VARA) 7.00 Nieuwsber.; 7.18 Mu ziek; 8,00 Nieuwsber.; 8.18 Gev. gram,muziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Concertgebouworkest; (VPRO) 10.00 Thuis; 10.05 Morgenwijding; (VARA) 10.20 Gr.pl,; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Liederenrecital; 11.05 De zaklantaarn; 11.25 Vincentino; (AVRO) grmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Sport; 12.45 Pierre Palla; 13,00 Nieuwsber,; 13.15 Or kest; 13.45 Spreekster; 13.50 Gr.pl.; 14,00 Kookkunst; 14.20 Solistencon cert; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Kwintetspelers. (VARA) 16,00 cello; 16.30 Vertelling; 17.00 Filmland; 17.20 Kamermuziek; 18.00 Nieuws ber.; 18.15 Vara feliciteert; 18.40 Te Deum Laudamus; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Gr.pl.; (VPRO) 19.30 Cursus; 19,50 Tien voor acht; 20.00 ™le™s ln 't kort; 2005 Gr.muziek; 20..,0 Cursus, 20.55 Zo juist versche el6™ 4YARA) 21.00 Men vraagt; Z1.3U rheaterorgel; 22.00 Weekover- oozn 22,15 Hollywood; (VPRO) 22.40 Vandaag; (VARA) 23.00 Niewsber.; 23.15 Gr.pl. zou worden losgerukt, kon zij niet delen. Bleef het kind in een derge lijke omgeving, dan zou het later de schok krijgen, omdat het zich toch vreemd zou blijven voelen. De heer Teulings (KVP) was het daar. en ons inziens terecht, hele maal niet mee eens. Hij achtte het wel degelijk mogelijk, dat een Joods kind met zijn nieuwe omgeving zou kunnen vergroeien. Het wetsont werp werd tenslotte z.h.s, aange nomen. Op dezelfde wijze werd het wets ontwerp aanvaard, waarbij de aub- sidie voor de bijzondere V.H.M.O.- scholen wordt verhoogd, De heren Wolter (a.r.), Velthpven (k.v.p.) en de Zwaan (c.h,) vertolkten de dank van het bijzonder onderwijs, Een vrij uitvoerige discussie lokte het ontwerp uit, waarbij nieuwe voorzieningen worden getroffen voor de Technische Hogeschool in Delft, De heer van Velthoven (k.v.p,) deed een poging om de minister uit zijn tent te lokken over de wenselijk heid van decentralisatie, maar mi nister Rutten bleef er bij, dat <fe onderhavige reorganisatie geheel los stond van het decentralisatie- vraagstuk. Bezwaren tegen het ont- ontwerp zelf hadden de heren Bar ge Ckvp), Woltjer (ar) en Mole naar (vvd). Het ging hier vooral om de al dan niet tijdelijkheid van de vastgestelde voorzieningen. Ook waren er bezwaren tegen de sala rissen van de aan te stellen alge meen beheerder en de rector mag nificus. Minister Rutten zag kans om de meeste leden te bevredigen. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aanvaard, Alleen' de heer Mo lenaar (vvd) bleek niet bekeerd te zijn en wilde geacht worden te heb ben tegengestemd. Over enige weken zal de Najaarsbeurs te Utrecht weer haar poorten openen. Met man en macht wordt er in de Domstad gewérkt om alles tijdig gereed te hebben. Grote trucks rijden af en aan met zand, stenen en hout naar het Vreeburg. Achter elkaar gaan daar de spanten omhoog voor het Pavilion des Nations", waar binnenkort de collectieve inzendingen van België, Zuid-Afrika, Zwitserland, Hongarije, Marokko en Groot- Brittannië duizenden bezoekers zullen trekken. Een overzicht tijdens de werkzaamheden. Bij beschikking van de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor. ziening, is het besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf (B.A. V.K,) buiten toepassing verklaard ten aanzien van de takken van be drijf, waarop de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 toepassing vindt, behalve de slagerijbedrijven, het broodbakkersbedrijf en het brood- banketbakkersbedrijf. Dit besluit, dat elke vestiging van een midden- standsbedrijf aan een goedkeuring bond, is na de bevrijding gehand haafd in verband met de goederen- schaarste. De verbeterde goederenvoorzie- nïng maakt het thans mogelijk, het behoefte-criterium en de grondstof- l'enpositie buiten beschouwing te laten voor die bedrijfstakken, waar voor de vestigingswet geldt. De ob jectieve eisen van vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardig- heid zijn voldoende rem te achten Een groep Deense bosbouwdeskundigen maakt op het ogenblik een excursie door Nederland. Zij grachten o.a. een bezoek aan de bossen van Staatsbosbeheer in Exloo. Deze bossen, die een oppervlakte van 1400 ha beslaan, hadden vooral hun aandacht omdat daar,20 jaar geleden nog niets anders was dan één kale waardeloze heidevlakte. Maar niet minder ging hun belang stelling uit naar de Drentse meisjes in haar traditionele klederdracht. BISSCHOP* DIBELIUS BESCHULDIGD WASHINGTON, 10 Aug. (Reu ter). John Mccloy, de Ameri kaanse Hoge commissaris in Duits land, heeft verklaard dat de hoog ste posten in regering en industrie in Duitsland voor 30 procent wor den bekleed door vroegere volge lingen van Hitler. Hij ontkeiide echter, dat van een herleving van het Natlonaal-Sooiallsme kon wor den gesproken. „Er is genoeg zin voor vrijheid voor wat behoorlijk is In het Duitse volk om een gezonde en vreedzame staat op te bouwen", zei hjj. Mcoloy brengt thans een kort be zoek aan Washington. Hij zei dat het nodig was qud-leden van de Nazi-partij te gebruiken in het nieuwe Duitsland, omdat er weinig anti-Nazi's waren toen .Hitier op het toppunt van zijn macht stond. De grotere welvaart in Duitsland had geleid tot enige groei van het nationalisme en van de zelfbewust heid van het volk. Nieuwe leiders zouden het vol gens Mcoloy niet ver brengen als zij zouden trachten het nationaal- socialisme te doen herleven en Hit- Ier te verheerlijken. Daarvoor was dat alles te nauw verbonden met de nederlaag en oneervolle daden, Dr. Edwin Broome, functionaris van de afd. Duitse religieuze aan gelegenheden van het Amerikaanse militair bestuur in Berlijn, heeft in een rapport aan de militaire gou verneur o.m. verklaard, dat volgens aan hem verstrekte inlichtingen Otto Dibelius, de bisschop van Brandenburg, tot Zijn persoonlijk assistent had benoemd ds. Wolf gang Guenther Dietrich, die van 1933 tot 1945 lid is geweest van de Nazi-partij. Ds. Dietrich is oud-lid van de SA en behoorde ook tot de ultranationalistische Duitse Chris telijke Beweging. De functlonaris- Inventaris kamp Vught wordt geveild De inventaris van het voorma lige Duitse concentratiekamp Vught, waarin na de bevrijding politieke delinquenten zijn onder gebracht en dat sedert begin van dit jaar gebruikt werd als gewone strafgevangenis, zal op 14 en 15 September a.s. in de IJzeren Man te Vught publiek geveild worden. sen van de dienst, die dit rappor teerden, verklaarden, dat de activi teit van de Evangelische kerk nauwkeurig in 't oog gehouden" zou worden en de politiek van bisschop Dibelius „aandachtig hestudeerd diende te worden om de richting ervan te bepalen". Een functionaris van het mili taire bestuur verklaarde aan Reu ter, dat de Evangelisch kerk het enige religieuze lichaam was. dat niet actief met het militaire bestuur had samengewerkt. Volgens hem had bisschop Dibe lius in 20 gevallen geweigerd pre dikanten met een Nazistisch verle den uit hun ambt te ontzetten", zodat wij ze zelf moesten ontslaan," OP 28 AUGUSTUS WEER INTERNAT. MOTORRACES TE ZANDVOORT De K.N.M.V. zal op Zondag 28 Augustus a.s., een van de dagen waarop het Zondagsrijverbod niet geldt, op het fraaie Zandvoortse circuit de laatste motorraces van dit seizoen organiseren. Deze wedstrijden, die de beslis sing moeten brengen, voor het kampioenschap van Nederland, beloven een waardig slotfestijn te worden, daar uitsluitend seniores deelnemen, zodat in alle klassen onze nationale cracks aan de start verschijnen. Om de races extra aantrekke lijk te maken en om tevens te voldoen aan de veelvuldige ver zoeken van verschillende buiten landse rijders, is voor de 350 cc- en 500 cc-klassen een aantal pro minente Engelse, Australische en Belgische renners uitgenodigd, die maar al te graag het Zandvoortse circuit willen leren kennen. De prestaties van deze rijders en van onze cracks zullen elkaar op dit korte, bochtige parcours niet veel ontlopen, daar een eventueel voor deel van snellere buitenlandse machines wordt opgeheven door een grotere routine van Neder landers als Knijnenburg, Veer, v Rijswijk en Pellikaan, die door regelmatigo training met dit cir cuit volkomen vertrouwd zijn. Op speciaal verzoek van het motorsport-minnende publiek heeft de K.N.M.V.-sportcommissie besloten, ook de zijspanrijders in het strijdperk te brengen, zodat de toeschouwers ongetwijfeld met een aangename herinnering aan een spannend wedstrijdseizoen '49 de winter kunnen ingaan. Radioluisteraars in Nederland Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Aug. j.l. 1.226.136 tegen 1.254.146 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519,132 aangeslotenen op het rijks radiodistributienet tegen 516.779 op 1 Juni. GRIEKSE INVASIE IN ALBANIË? Albanië heeft gisteren medege deeld dat er een Griekse invasie in het land plaats heeft en dat er op een 30 mijl lang front wordt ge vochten. Volgens de officiële radiozender van Tirana zyn vier dagen geleden bloedige hotsingen met de Griekse regeringstroepen begonnen, en zijn honderden Gi-iekse soldaten gedood of gevangen genomen. De beschuldiging werd geuit door het Albaanse ministerie voor de ge wapende strijdkrachten. MGR. DR. TH, VERHOEVEN VEERTIG ]AAR PRIESTER DEN HAAG, (K.N.P.). De direc teur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding te 's-Gravenhage. Mgr. Dr, Th. Verhoeven, zal Maandag 15 Augustus, de dag herdenken, dat hij veertig jaar geleden priester werd gewijd. Mgr. Verhoeven, die huisprelaat is van Z.H. de Paus, 'werd 11 Maart 1883 te Deventer geboren. In 1912 promoveerde hii tot Doctor in de Wijsbegeerte aar, de Universiteit van Freiburg in Zwitserland. Van 1913 tot 1920 was hij als kapelaan in het Aartsbis dom Utrecht werkzaam. Behalve directe.ur van het Katho liek Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, is Mgr. Verhoe ven tevens Curator van de Katho lieke Economische Hogeschool -en van de R.K. Leergangen te Tilburg. Mgr. Verhoeven Is door H.M. de Koningin onderschelden als Offi cier in de Orde van Oranje Nas sau, Op 15 Augustus bestaat gelegen heid om Mgr. Verhoeven persoon lijk geluk te wensen, en wel van half drie tot vier uur aan het Ka tholiek Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, Bezuiden- houtseweg 275 te 's Gravenhoge. om ongewenste vestigingen tegen te gaan. Voor die gebieden, waarop de ves tigingswet niet van toepassing is, blijft het B.A.V.K. voorlopig nog van kracht. Voorshands geldt dit laatste even eens voor de slagers- en bakkers bedrijven, die onder de vestigings wet vallen. Wat de slagers betreft, is het in verband met de nog gerin ge vleesproductie en het grote aan tal bedrijven voorlopig gewenst, be halve de objectieve eisen der vesti gingswet, ook het behoefte-element te blijven hanteren. De toestand in het bkkersbaedrijf heeft aanleiding gegeven tot het instellen van een commissie, welke regionale sane ringsvoorstellen heeft ingediend. Deze voorstellen worden momenteel onderzocht. Telefoneren mei de t Philippijnen Met ingang van 15 Augustus a.s. kunnen over de rechtstreekse radiotelefoonverbinding Amster dam-New York, gedurende de ge hele openstelling van deze ver binding, uitgezonderd van 20 tot 23 uur, ook gesprekken worden gevoerd met de Philippijnen. CAMERA Dl LAVORO IN MILAAN BOEKTE 200.000 LEDEN AF MILAAN (K.N.P.), „De com munisten verliezen terrein in Noord-ltalië. Milaan, het krach tigste bolwerk van de Italiaanse arbeidsklasse, heeft een zwaar verlies moeten boeken. Het is een reden tot ernstige ontevredenheid, dat in twee jaar tijds 200.000 le den hun lidmaatschap hebben op gezegd". Zo luidde de klaoht van Italië's tweede communist, Giu seppe di Vittorio, en landelijk secretaris van de C.G.I.L., de com munistische arbeidersbeweging in Italië. In een rede voor de Camera di Lavoro een soort van arbeids beurs en geheel in communistische handen weet di Vittorio deze achteruitgang aan de slappe wil en de besluiteloosheid der arbei ders. „Zij zijn bezweken voor het tegen-offensief van de kapitalis ten en industriëlen en vonden de offers, die zij voor het vaderland moesten brengen, te zwaar", In een commentaar op deze rede schrijft II Tempo, een onafhanke lijk dagblad: „Het is duidelijk,.dat de arbeiders er schoon genoeg van hebben, dat de arbeidersorgani saties zich met politiek inlaten. Vroeg of laat komen zij allemaal tot de ontdekking, waar de wette lijke verdediging van hun belan gen eindigt en de sabotage der productie begint. Zij beginnen in te zien, dat sabotage nooit in hun eigen belang kan zijn". Het orgaan van de Katholieke Actie in Italië, „II Quotidiano", suggereert, dat di Vittorio zich hoogstwaarschijnlijk vergist in zijn poging het geweldige verlies der communisten te verklaren. „II Quotidiano" acht het meer voor de hand liggend, dat de tot hei uiterste doorgedreven demagogi sche stakingspolitiek de Milanese arbeiders heeft verbitterd. „Er is reden om te geloven", zo vervolgt het blad, „dat Milaan geen op zichzelf staand geval is. Dezelfde verschijnselen kan men in andere steden van Italië waar nemen. Zo is in vele zuidelijke steden het ledenaantal der com munisten sterk teruggelopen. Het beste bewijs voor deze afvloeiing is wel gelegen in het feit, dat thans voor de eerste maal sinds de stichting van de C.G.I.L. open lijk dit ernstige verlies wordt toe gegeven door een der voornaam ste exponenten van het commu nisme". Onder presidium van Prof, Mr. Dr. J. A. van Hamel, behandelde het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof gisteren de zaak tegen de 41-jarige J. H. de Leeuwe uit Rot terdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de periode van Mei tot December 1943 misbruik makend van het feit jood te zijn, vertrou wensman der Duitsers was en jood se landgenoten in handen van de vijand speelde. Voor elke jood die hij aanbracht zou hij f10.van de Duitsers heb ben ontvangen. Verdachte wa» vol gens getuigenverklaringen V-man van groep 10 der Rotterdamse po litie, een afdeling, die de taak had joden op te halen. 2Ïijn bijzondere taak was volgens de getuigen, rijke joden aan te brengen en aan hun gevangenneming mede te werken. Vaak deed hij het voorkomen alsof hij voor hen een weg .wist naar België te komen. Hij organiseerde de reis en zijn slachtoffers werden dan op het station gwresteerd. En kele getuigen ex-rechereheurs van de groep 10 bevestigden dat verdachte als V-man optrad. De L. ontkende V-man te zijn geweest en verdedigde zich door aan te voeren, dat de getuigen hem voor iemand anders aanzien. Andere getuigen verklaarden, dat verdachte Joodse onderduiker? in zijn huis nam om ze dan aan de Duitsers over te leveren, Hij ver weerde zich door het Hof attent te tnaken op vermeende onnauwkeu righeden in de getuigenverklarin gen doch de president gaf te ken nen dat het Hof een dergelijke hou ding niet waardeerde. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat verdachte over meerdere „onderduikadressen" beschikte. Hij placht joden, wier vertrouwen hij genoot, naar deze adressen te bren gen. vanwaar zij later door de S.D. werden weggehaald. De procureur fiscaal mr. J, C. Louet Feisser, achtte het ten laste gelegde bewe zen en meende in verband met de ernst van het feit een zware straf te moeten vragen. Hij eiste tegen de L. een gevangenisstraf van 20 jaar en ontzetting uit de openbare rech ten voor de duur van het leven. Op 17 Aug. vertrekt de Zuider kruis naar Indonesië met aan boord een presentje voor de militairen, ditmaal in de vorm van een twaalf tal draagbare opname-apparaten voor de z.g. „gesproken brieven", In Indonesië zullen deze apparaten afkomstig van de Niwin, worden overgedragen aan de dienst „Wel- zijnsverzorging", die voor de distri butie zal zorg dragen. Een groot bezwaar bij de opname van brieven was altijd het onhan delbare van de apparatuur, waar mee'men over het algemeen aan een vaste plaats gebonden was. Gezien echter het belang van het veel sterkere contact, dat 'n „ge sproken brief" boven een geschre ven brief in zich draagt, heeft de Niwin hierin een oplossing gezocht. Zij vond deze in draagbare appara ten, die in tegenstelling met de an dere apparatuur, geheel in Neder-, land kunnen worden vervaardigd. Een veel groter aantal militairen zal nu van de „gesproken brief" ge bruik kunnen maken. Voor het tijdvak van 14 t.e.m. 27 Augustus geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: vVoedingsmiddelenkaarten 909 261 vlees (A, B, D) 100 gr. vlees. 262 vlees (A, B) 300 gr. vlees. 263 vlees (D) 100 gr, vlees. 266 algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 272 algemeen (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korsfloze kaas. 267 algemeen 'A, B) 125 gr. koffie 274 algemeen (D) 100 gr. kaas ot 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voorko men). Bonkaarten ZB ZC ZD ZE MD MF MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken). Geldig zijn de bouwen gemerkt met de letter V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds Vrijdag 12 Augustus worden gebruikt. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252. 253, 255, 256, 257, 258 en 259 algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver» UNIFICATIE VAN TARIEVEN De te Parjjs gehouden telegraaf- en telefoonoonferentie is thans, na een duur van ongeveer 2'/i maand, beëindigd met de ondertekening van nieuwe overeenkomsten op beide gebieden. Voor het eerst hebben de Ver. Staten van Amerika en verschillen de Zuid-Amerikaanse landen de te- legraafovereenkomst getekend. Er zijn goede vorderingen gemaakt on het gebied der unificatie van de ta rieven, die hierop neerkomen, dat de meeste landen aanvaard hebben om, per 1 Juli 1950. de internatio nale tarieven voor het buiten-Euro pees verkeer terug te brengen tot 75 pet van het tot dusver bestaande niveau. Hej lager tarief voor de codete legrammen zal dan komen te ver vallen. Voorts ligt het in de bedoeling de categorie der z.g. uitgestelde te legrammen op te heffen en in de verzending van brie'ftelegrammen (voortaan aan te duiden als „tele gram-brieven") enige verbetering aan te brengen. De overeenkom sten zullen van kracht worden op 1 Juli 1950. EXPORT GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSLAND 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mede, dat de export van groenten en fruit naar Duits land heden doorgang kan vinden. Ter speciale kennis van de veilin gen wordt gebracht, dat van van daag af tot nader order de vol gende exportpercentages voor Duitsland gelden: ten hoogste 50 pet. van de voor export geschikte tomaten en augurken. Alle overige ten uitvoer toegelaten groenten mogen vrij worden geveild. VROEGE OOGST IN ZEELAND De graan- en peulvruchtenoogst in Zeeland is thans in volle gang. Bij vele boeren zijn de gerst en de erwten al gedorst. De opbrengst per ha gerst, erwten en koolzaad stemt tot tevredenheid. Ook dc tarwe laat zich goed aanzien. Door het warme weer van enige tijd geleden is de oogst ruim een week vroeger dan gewoon. De vlasprij- zen vallen echter tegen. Athletiek Gistermiddag werden onder gro te belangstelling te 's-Gravenhage de nationale militaire athletiek- kampioenschappen gehouden. Door de vrij sterke wind bleven de pres taties beneden de verwachtingen. Generaal H. J. Kruis reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. De uitslagen luiden: 100 meter: 1. J. Kleyn, 11.2 sec. (LSK); 110 m. horden: 1. Schuiling 17 sec. (Kon Landmacht); 200 m.: 1. Kleyn 23 sec. (LSK); 400 m.: 1. Elstak 51.3 see. (Kon. Landmacht): 800 m.: 1. Rosens 1.58.9 sec, (Kon Landm.); 1500 m.: 1. Jonkers, 4.09.3 sec (Kon Landmacht); 5000 m.: 1. Jonkers 16.28.8 sec. (Kon. Landmacht); dis cuswerpen: 1. Pietersen. 38.89 m (Kon. Marine); kogelstoten: 1. Pie tersen, 12.8 m,: speerwerpen: 1 Versteeg, 51.24 m. (LSK); hinkstap.' sprong: 1. van Egmond. 14.03 m. (Kon. Marine); polsstokhoogsprin- gen: 1. Verkes, 3.40 m. (LSK). ver springen: 1. van Egmond, 6.54 m (Kon. Marine); hoogspringen: 1 Keizer' 1.81 m. (Kon. Landmacht) FEUILLETON Wat betrof de schaamte van Suze en Willy over de erbarmelijke toe stand van het huis, dat was niet anders dan valse schaamte en dwa ze hoogmoed en die behoefde ze toch niet te ontzien? Waarom kon den zij hun huis niet bekijken, zoals Sam Dessain dat deed? En moeder, wel die zou, al zou den haar omstandigheden zich ook verbeteren, even tobberig en ge jaagd blijven als ze altijd geweest was. Ze was nu eenmaal van aard ggneigd over alles te piekeren en zich ongerust te maken. Haar spij tige gevoelens en wrok tegen het leven zouden haar wel altijd bijblij ven. Waarom konden ze dan niet een voor een allemaal samen gaan inzien, dat ze, zoals de toe stand nu was, er nog het beste aan toe waren? Waarom bezaten ze de moed, de levenskracht van groot moeder niet? Haar trots was geen valse trots, maar eerlijk verlangen om de familie hoog te houden! Tegen het aanbreken van de dag viel Lida eindelijk in slaap en toen ze ontwaakte, vond ze het gezin in moedeloze stemming. Ze spanden nu eensgezind tegen haar samen en namen een houding aan van zacht aardige verdraagzaamheid en over dreven beleefdheid. Aan het ontbijt werd er veel te vaak „alsjeblieft" en „dank je wel" gezegd. Maar niemand vroeg haar die ochtend om raad of enige be slissing. Ze was doodgewoon bui tengesloten. Het zou een zwijgende, bedekte strjjd worden van hun wil tegen de hare, een wedstrijd in uit houdingsvermogen. Wie zou het eerste bezwijken, vroeg ze zichzelf af, toen ze in haar oude wagentje naar kantoor reed. Ze was vroeg genoeg van huis gegaan, om even bij de boekwinkel van Paul Reder aan te gaan. De eigenaar was een oude vriend van haar. Ze wist dat hij in nauwe be trekking stond met de grote uitge vers en dat zijn winkel vol zat met uitgaven van Stodders-Wills. Ze vroeg hem i'onduit: „Zeg eens, als iemand een boek aan het schrij ven is en het met een uitgever be sproken heeft en die uitgever er iets voor voelt, is er dan bij zo'n firma iemand te vinden, die er goed van op de hoogte ia? Ik bedoel eigenlijk, of er een mogelijkheid bestaat, om zoiets op korten ter mijn na te gaan Reder gaf haar ten antwoord, dat dit in het algemeen zeker het ge val was. „Het gaat over Stodder-Wills," zei Lida. „In dat geval moet u bij Stodder zelf zijn. Hij handelt dergelijke za ken persoonlijk met de schrijvers af." „Ik heb namelijk iemand ont moet," vervolgde Lida, „die beweert dat hij een boek voor Stodder-Wills aan het schrijven is over de oude families en huizen hier in de om trek. Ik verdenk hem er van, een bedrieger te zijn, maar ik zou daar graag zekerheid van hebben. Hij Vertelde me, dat hij de goedkeuring van Stodders-Wills al gekregen had en dat zij zijn boek in hun voor- jaars-eatalogus wilden plaatsen. Zijn naam is Jack Benders." Reder schreef de naam op en zei, dat hij navraag voor haar doen zou. „De meeste uitgevers zijn Zater dags gesloten, maar ik zou Stodder voor een ander geval toch aan zijn particuliere adres opbellen en ïk wil hem met alle plezier even naar dit geval vragen. Ik zal u op kan toor opbellennog voor de mid dag," Lida bedankte hem en ging naar kantoor. Zodra ze haar lessenaar wat opgeruimd had, belde ze de huisdokter op. .Pokter", vroeg ze op de man af, „zoudt u zo goed willen zijn, een vraag van mij ronduit te beant woorden Denkt u, dat vader er be ter aan toe zou zijn, of dat zijn kwaal aanmerkelijk verlicht zou worden als hij naar een droge., warme streek overgebracht werd? Zoudt u dat eennoodzakelijke maatregel vinden?" „Ik niet," antwoordde de dokter. „Uw huis ligt in het droogste en gezondstse deel van de vallei. Het huis is goed gebouwd, droog en ge- ïiefelijk. Uw vader zou verandering van omgeving wel prettig vinden maar ik kan niet zeggen, dat het beslist nodig voor hem is." „Dank u, dokter," zei Lida ge rust gesteld en hing de hoorn op om hem meteen weer op te nemen en Huize Winniton op te bellen met de vraag, of daar een zekere me neer Jack Bencjers logeerde. Niet alleen stond de, naam van Jack Benders niet in het gastenboek, van die naam in de laatste weken maar bovendien was er niemand als gast in dat hotel geweest. Het verwonderde haar niet, even min als ze er verbaasd over stond, dat Reder haar tegen de middag opbelde en haar verslag uitbracht over zjjn telefonisch onderhoud met de hedr Stodder. Deze had de naam Jack Benders zelfs nog nooit ge hoord; evenmin had hij enig onder houd met wie dan ook gehad over een boek betreffende de oude fami lies en huizen in de omtrek. (Wordt vervolgd). i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3