Nieuw Christen-Democraten de sterkste fractie in het parlement van West-Duitsland Communisten ver in de minderheid Twee Bisschoppen gewijd in Slowakije Komt er een speelbank te Scheven ingen? Heden eerste informele bijeenkomst voor de R.T.C. Rijksbijdrage verdwijnt ds Dagblad f 6.60 f 8.85 lOBRI" - SOEST Steno Typen Talen Instituut Burdorf ten verzorgen "e«wewage9„s" EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO] Christen-Democraten aan de spits Dinsdag 16 Augustus 1949 45e jaargang No. 11640 Wordt Dr. Adenauer premier r Conducteur amphibievaartuig verdronken Ambassadeur van India bij de Koningin Vaticaan stoorde zich niet aan Praag Een initiatief van Monte Carlo Huis-commissie voor het wapenprogram Mao Tse Toeng overleden Kinder-skymaster naar Batavia Voor bouw van grote woningen en bedrijfsruimten eze speciale AANBIEDING 1 No. 1 STE WIJN ONADE IADE 0 HUIS 1 No. 2 SAME SAME N N 3NADE ÏTE WIJN O HUIS >ns volkomen gagarandeerd :at eens met hem. n doet U goed werk h uw eigen dagblad SEPTEMBER Wij leiden op voor: Handelscorr. en conversatie Boekhouden Alg. ontwikkeling Handschriftverbeteren Middenstandsdiploma Hoofdcorrespondent Tolk-vertaler S.P.D. Boekhouden Mod. Bedrijfs administratie Vraagt ons om inlichtingen. Het verplicht U tot niets. Dag- en avondlessen Uitsluitend bevoegde en ervaren leraren. ALKMAAR Langestr. 83a, tel. 2497 ■.kijken, beste kerels, lat fraaie heerschap De boeren, nu hele- iddellijk hun pakjes '.en barstten dan uit n", schreeuwden ze smiestert ons ver- Ze begonnen ook i, maar die hief in beste mensen, daar iet mijn schuld, dat ken heeft geleverd? iaat? Eerst leidt hij en paar moppen en ~)t hij jullie sokken horen. Dat doet hij tuwen! O, het is zo'n Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bil contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 22S0; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Christen-Democraten hebben Zondag bij de verkiezingen voor het eerste parlement van de nieuwe West-Duitse Republiek een grote overwinning behaald. 7.357.579 stemmen wist de Christelijk-Democratische Partij op zich te verenigen terwijl in totaal 24.490.752 stemmen werden uitgebracht. Van de 402 zetels veroverden de Christen-Democraten er 139 op de voet gevolgd door de Sociaal-Democraten, die .31 zetels bezetten. Op deze twee grootste partijen volgt de liberale partij de z.g. Vrije Democraten. Deze groep behaalde 52 zetels. Sterk achteruit gingen de communisten. Slechts 15 van hen zullen een stoel krijgen in het West-Duitse parlement. Bij de vorige provinciale verkiezingen van na de oorlog stemde een van de tien Duitsers op deze partij. Thans was het er één op de negentien. De definitieve uitslagen van de verkiezingen luiden als volgt: Aantal Aantal P a r t ij stemmen zetels Christen-Democraten 139 Sociaal Democraten 131 Vrije Democraten (liberalen) 52 Communisten 15 986.606 17 Centrum Partij 727.343 10 Economisch-Herstelpartij 681.981 12 Duitse Partij (uiterst rechts) 940.088 17 Duitse rechtse partijen (ultra-nationalistische con servatieven) 428.449 5 75.387 1 Onafhankelijken 3 Radicaal-Socialistische Vrijheidspartij 217.267 Bremense Democratische Volkspartij 39.229 26.155 21.910 Arbeiderspartij 5.791 Totaal 402 Van de 31.179.422 stemgerechtigden hebben 24.490.752 hun stem uit gebracht. De Bundestag (Tweede Kamer) telt 402 zetels. De verkiezingen voor het West-Duitse parlement (samenvatting). Van het totaal aantal zetels worden er 240 toegewezen bij directe verkie zing en de rest volgens een systeem van evenredige vertegenwoor diging middels stemming op partijlijsten. De verkiezingen van Zondag wa ren de eerste'vrije algemene ver kiezingen sinds 1933. Slechts drie kwart van de West-Duitse bevolking vond het de moeite waard naar de stembus te gaan. De communistische leider Max Reimann leed in zijn kiesdistrict Dortmund een grote ne derlaag. Reimann werd niet geko zen. De uitslag was: Sos. Dem. 41.043, Christen-democraten 30.572, com munisten 13.395, Duitse partij 8!723. Frankfort koos 3 Sociaal-democra ten. De cijfers zijn: Sociaal-Demo craten 69.000, Chr. Democr. 39.000, Vrije Democraten 41.000, communis ten 14.700 en onafhankelijken 9.600. De Christen-democraat dr. Ludwig Erhard, leider van het bizonale eco nomische bestuur, werd met grote meerderheid te Ulm (Am. zóne) ge kozen. Carlo Schmid, leider van de so ciaal-democraten in deconstitueren de vergadering van Bonn, werd te Mannheim (Am. zóne) met een meerderheid van ruim 13.000 stem men gekozen: Konrad Adenauer, de leider van de Christen-democraten, werd eveneens met grote meerder heid te Bonn, de hoofdstad van de nieuwe Duitse bondsstaat, gekozen. Voor de meerderheid in het nieu we parlement zal minstens 202 stem men een vereiste zijn. Daar de Christen-democraten en Vrije de mocraten samen slechts 191 zetels zullen hebben, hebben zij de steun nodig van minstens een der kleinere partijen. Practisch komen daar ai- leen de Duitse partij en de Beierse partij voor in aanmerking. De Duitse partij heeft in het ver leden samengewerkt met de Chris ten-democraten in de economische raad en in de constituerende verga dering, maar sinds kort is deze par tij meer naar rechts gezwenkt en er is thans sprake van een mogelijke fusie met de nog meer extremisti sche Duitse rechtse partij. Het programma van de Beierse partij, die zich afgescheiden heeft van de Beierse Christelijk Sociale Bond, zoals de partij van de Chris ten-democraten in Beieren heet, is nagenoeg separatistisch. Deze partij weigert de constitutie van Bonn voor bindend te verklaren, doch heeft er op gezinspeeld, dat zij on der bepaalde voorwaarden een coa litie onder Christelijk democratische leiding misschien zou steunen. FRANKFORT, 15 Aug. (Reuter). Volgens dr. Adenauer, leider der Christelijk Democratische Partij, die bij de verkiezingen van Zondag (ie overwinning heeft behaald, zal de vorming van een kabinet, waar hij bijna zeker de leiding van zal vor men, aldus Reuter, enige tijd" kos ten. Men verwacht, dat de meeste leden van het kabinet uit het Rühr- gebied zullen komen. DROEVIG ONGEVAL BIJ BERGEN AAN ZEE Maandagmiddag is de conducteur van een amphibievaartuig, dat ple ziertochtjes onderneemt langs de kust vanuit Bergen aan Zee, toen het vaartuig ongeveer 500 m. uit de kust was, over boord gevallen en verdronken. De conducteur, de 19-jarige Am sterdammer F. van H., liep langs de railing van het vaartuig inaar voren en greep de vlaggemast, die afbrak, waarop de jongeman, die niet kon zwemmen, in zee viel. De bestuurder van 't vaartuig sprong hem onmiddellijk na, maar toen de drenkeling zich in zijn angst aan de redder vastgreep, moest deze, om zelf niet te verdrinken, de dren keling loslaten. Men slaagde er daarna niet in de jongeman te redden. Het stoffelijk overschot is met eb weggedreven en is nog niet aangespoeld. H. M. de Koningin heeft Maan dagmorgen op het paleis op de Dam te Amsterdam de benoemde ambassadeur van Indië ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofs brieven. Voor het paleis stond een erewacht van mariniers opgesteld alsmede de Marinierskapel, die het Wilhelmus ten gehore bracht bij de aankomst van de Koningin. Kort daarna arriveerde Minister Stik ker, die in gala-uniform was ge kleed. Tegen elf uur kwam de am bassadeur, dr. Mohan Sinha Metha, op de Dam aan. De ambassadeur droeg, evenals de drie leden van zijn gevolg, het nationale costuum lange zwarte jas en witte, nauw sluitende pantalon. Nadat 't volks lied van India was gespeeld, in specteerde de ambassadeur de ere wacht. Na de ontvangst ten paleize begaf de ambassadeur zich naar het -nationale monument op de Dam waar hij een grote krans van witte en oranje anjers legde als hulde aan de gevallenen. Om tien minu ten voor twaalf verliet H. M. de Koningin het paleis naar Soestdijk nagewuifd door een talrijk publiek. De „Zuiderkruis" vertrekt Woensdag Het troepenschip „Zuiderkruis' zal Woensdag 17 Augustus 1949 met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrekken. De Tsjechoslowaakse politie had Zaterdag alle wegen afgezet naar het Slowaakse stadje Trnava, waar heen tienduizend katholieken stroomden om de bisschopswijding bij te wonen van Mgr. Lazik en Mgr. Pobozny, die zijn benoemd door het Vaticaan zonder dat de Tsjechoslowaakse regering hiervan in kennis is gesteld. De tienduizend gelovigen, die zich te voet, per fiets, boerenwagen of trein naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam opgeven. Ook passeerden een aartsbisschop, negen bisschoppen en andere hoge geestelijken uit alle Tsjechoslowaakse diocesen door de controleposten naar Trnava. De nieuwe bisschoppen zullen hun eigen diocees besturen, doch zij zijn in het bijzonder benoemd „in parti- bus infidelium", en zullen als zoda nig de opperste zielzorg uitoefenen in niet langer bestaande diocesen. Het gehele Tsjechoslowaakse epis copaat was bij de wijdingsplechtig heid aanwezig, behalve de aartsbis schop van Praag, mgr. Béran, en de 82-jarige mgr. Kralove, de bisschop van Hradek, die wegens zijn hoge leeftijd niet op reis kon gaan. Vol gens kerkelijke kringen kon mgr. Béran zijn paleis niet verlaten, om dat hij voortdurend bewaakt wordt. Een kerkelijke woordvoerder ver klaarde, dat er van kerkelijke zijde geen publiciteit aan de bisschops wijding was gegeven en geen uitno digingen waren gezonden. ÜHH De Sneker zeilwedstrijden zijn weer in volle gang. De start van de 22 M2 klasse der N. N. W. B. 1,. Ë1 1 1 WKËÊÊÈm Het hefschroefvliegtuig mag zich in de Verenigde Staten in :en grote populariteit verheugen, dit min of meer in tegenstelling tot Europa. Het wordt daar gebruikt voor het bespuiten en besproeien van te velde staande gewassen en boomgaarden, vpor het zaaien van granen, door de politie voor het regelen van het verkeer, door de posterijen voor het vervoer van brieven naar en van de vliegvelden en voor het bezorgen van de luchtpost in de kleinere provincieplaatsen, die niet aan een der grote lucht lijnen zijn gelegen, voor de redding van drenkelingen, door de kustwacht enz. Het gevolg is dan ook, dat de fabrieken, die dit soort vliegtuigen fabriceren, het flink druk hebben en er zelfs sprake is van serie-fabricage. De heer Max Rossler uit Monaco, die op het ogenblik in ons land ver toeft, vertelde tijdens een perscon ferentie, dat hü met de directie van het Casino te Scheveningen een overeenkomst heeft getroffen om te zamen een concessie voor de exploi tatie van een speelgeiegenheid aan te vragen. De exploitatie hiervan zou onder auspiciën van het bedrijf te Monte Carlo geschieden. De on derneming zelve zou vrijwel geheel in Nederlandse handen blijven. De Franse zakenman verklaarde, dat hij diverse Nederlandse bad plaatsen heeft bekeken en dat Sche- veningen zijn inziens de meest ge schikte plaats aan de Nederlandse kust is om een speelzaal te begin nen. Tijdens zijn gesprek met pers vertegenwoordigers wees de heer Rossler op de voordelen van een speelbank voor een badplaats, voor het kunstleven en voor de fiscus. Hij zeide dat het door exploitie van een speelbank mogelijk is grote attracties te financieren en de outil lage van een badplaats op te voeren. WASHINGTON, 15 Aug. (Reuter) De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maandag het wapenprogram van president Truman zonder beknotting goedge keurd. De commissie weigerde een mach tiging voor een wapenprogram voor het niet-communistische China in te lassen. Voordat zij het program goedkeurde, verdeelde de commis sie het in bedragen, die a contant voldaan moeten worden en bedragen waarvoor contractvergunningen ver eist zijn. De commissie kwam tot haar be sluit, kort nadat de senatoren van den Berg en Foster Dulles (beide republikeinse deskundigen voor de buitenlandse politiek) een besnoei ing van het program met 160.990.000 dollar hadden voorgesteld. Zij zul len echter, ondanks het besluit van de commissie, hun voorstel toch bij de Senaat kunnen indienen. De speelbank te Monte Carlo spen deert jaarlijks tientallen millioenen francs voor attracties. Het is daar mogelijk 's werelds grootste kun stenaars, orkesten, balletten etc. te laten optreden. Iets dergelijks is in Nederland als centrum van West- Europa met zijn voortreffelijke ver bindingen naar alle werelddelen ook mogelijk, aldus de heer Rossler. Wij zullen met grote vasthoudend heid trachten een concessie te verkrijgen, aldus de heer Rossler, dié verder verklaarde zich ervan be wust te zijn, dat het eventuele ver lenen van een conces' ie geen een voudige procedure zal zijn, omdat hiervoor in Nederland een wijziging van de wet noodzakelijk is. v KANTON, 15 Aug. Het Franse persbureau AFP meldt, dat volgens gen woordvoerder van het Ministe rie van Defensie te Kanton, Mac Tse Toeng, de leider der communis ten in China, op 17 Juli te Peiping overleden zou zijn. De woordvoerder zei, dat hij uit vier steden in het communistische gebied gelijkluidende berichten heeft ontvangen, volgens welke Mao Tse Toeng 17 Juli te Peiping aan long- tuberculose zou zijn overleden. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de berichten. Het passagiersrestaurant van Schiphol was Maandagochtend een grote kinderkamer. Babies van nauwelijks énige maanden en enige tientallen kinderen deden geslaagde pogingen het geluid der draaiende vliegtuigmotonen te overstemmen. Dit ongewone tafereel op Schiphol was het gevolg van het besluit van de K.L.M. om op de Batavia-route speciale kindervliegtuigen in te leggen, die niet meer dan acht uur per dag zullen vliegen. 35 kinderen onder de hoede van 17 moeders ma ken deze eerste kinderreis mee. Geen van de kinderen is ouder dan elf jaar. Onder hen bevinden zich acht babies, die de 14.000 k.m. naar Batavia voor een groot deel in hun babymanden zullen afleggen. Om half elf maakte gezagvoerder Stein beck zijn kinder-skymaster vrij van, de grond. Jong Nederland was schreeuwend op weg naar Batavia. Gaa! Dr. Baruch ons land verlaten? WASHINGTON, 15 Aug. (ANP- Aneta). In diplomatieke krin gen te Washington gaat het ge rucht, dat mr. Selden Chaplin, de vroegere gezant van de Ver. Sta ten in Hongarije, de tegenwoor dige ambassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, zal opvol gen, indien en wanneer deze laat ste zijn post zal neerleggen. Bij de ambassade der Ver. Sta ten in ons land was noch van dit gerucht noch van een eventueel vertrek van dr. Herman B. Ba ruch iets bekend. 's GRAVENHAGE (ANP) Naar Wfl vernemen zou heden voormid dag de eerste informele bijeenkomst van de leidende figuren der ver schillende delegaties voor de R.T.C. plaats vinden. Van Nederlandse zijde zal hieraan worden deelgeno men door Minister van Maarseveen, dr. van Royen en mr. van der Valk. Van de zijde der B.F.O. door Sultan Hamid II, Anak Agung Gde Agung en mr. Vleer (secretaris van de B.F.O.)van republikeinse zijde door Moh. Hatta, mr. Rum en A. K. Pringgodigde. Ook de leden van de Unci zijn uitgenodigd en zullen bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Het js waarschijnlijk, dat ge noemde personen de centrale com missie (Steering Committee) zullen vormen. In deze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de conferentie worden vastge steld. Voorts zal het „reglement van orde" van de conferentie moe ten worden vastgesteld. Een ont werp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zal ook de positie en functie van de Unci na der moeten worden omschreven. Voorts zal de agenda moeten wor den vastgesteld. Van Nederlandse zijde zijn hiervoor eveneens reeds- plannen aanwezig, maar nadere bij zonderheden konden nog niet wor- De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft enige be langrijke veranderingen aange bracht in de financieringsregeling Woningbouw 1948, op grond van de ze regeling kon tot dusver finan ciële steun van rijkswege worden verkregen voor de bouw van wo ningen, al dan niet met bedrijfs ruimte, tot een inhoud van ten hoogste 500 M3. Dit maximum is nu verlaagd en de steun voor wonin gen met bedrijfsruimte is vervallen. Na 1 September a.s. zullen de ge meentebesturen slechts die aanvra gen om toekenning van een rijksbij drage in behandeling nemen, die be trekking hebben op de bouw van woningfen waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan 375 M3. In eensgezinshuizen in 325 M3 in de huisvesting van grote gezinnen kan bij wijzo van uitzondering de financieringsregeling ook toepassing vinden voor de bouw van woningen van ten hoogste 375 M3. In meers gezinshuizen, mits het aantal wonin gen, groter dan 325 M3. per com plex niet meer bedraagt dan 15 pCt. van totale aantal. De in de financieringsregeling aangebrachte veranderingen sluiten verder de toekenning van rijksbij dragen uit voor woningen, die te vens bedrijfsruimte bevatten. Uiteraard blijft na verkregen goedkeuring de bouw van wonin gen tot maximaal 500 M3 inhoud, eventueel met bijbehorende be drijfsruimte, mogelijk, Financiële steun van rijkswege voor de bouw van dergelijke grote woningen zal echter niet meer worden verleend. In de financieringsregeling is een nieuw artikel opgenomen, volgens hetwelk alle toezeggingen krach den verkregen, omdat met de Indo nesische delegaties hierover nog accoord moet worden bereikt. Hedenmiddag zal voorts een ver gadering van de B.F.O. gehouden worden. Verder vernemen wij nog, dat de geboortedatum van de repu bliek (17 Augustus) o.m. zal worden gevierd met een receptie door de delegaties van de B.F.O. en de re publiek in het Palace-hotel. Generaal Handy, die op het ogenblik commandant van het vierde leger in Texas is, zal generaal Clay als commandant van de Amerikaanse troepen in Europa opvolgen. Deze functie wordt sinds het vertrek van ge neraal Clay waargenomen door luitenant-generaal Huebner, die echter commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland blijft tens de financieringsregelingen wo ningbouw 1947 en 1948, waarvoor de aanvragen voor 1 September 1949 bij de gemeentebesturen zijn inge diend, slechts dan worden gehono reerd indien uiterlijk op 30 Juni '50 met de uitvoering van de bouw een begin is gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1