Zeventig jaar Vrijwillige Brandweer r Het „Willem Bruur-tournooi PAG. 2 Woensdag 17 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Van massa-organisatie tot keurkorps VIER FASEN De Landdag in het Noorderkwartier n»"W»Mf .«gr1 a'at De nieuwe sportterreinen in het Overdie ALKMAAR. Wanneer men des avonds langs de Schaepmans- kade wandelt kan men de jeugdige voetbal-enthousiasten op het nieu we terreinen-complex ijverig bezig zien zich te bekwamen in de voet bal-sport. Aan het einde van het Schaep- manplein vindt men de toegangs weg naar het nieuwe terreinen complex dat achter het barakken kamp is gelegen. Br zijn vier mooie terreinen naast elkaar aangelegd, waarvan er twee bestemd zijn voor de Alkmaarse Boys, een voor RKAFC en een voor Jong Holland. Het terrein van de Alkmaarse B^ys aan de Sportlaan is uitslui tend bestemd voor het eerste en tweede elftal, zodat de lagere elf tallen hun wedstrijden voor de a.s. competitie op het nieuwe terreinen complex moeten spelen. Bij de nieuwe speelvelden is een stenen gebouwtje verrezen, dat vier kleedkamers aan de voorzijde- en vier aan de achterzijde bevat. Bovendien is er een klein buffet en toiletten. Voor het plaatsen van rijwielen is er een ruime en prac- tische gelegenheid. Al zal met de ingebruikneming van dit terreinen-complex de nood- nog niet geheel zijn opgeheven, een feit is, dat Alkmaar hiermede een viertal mooie en goed ingerichte velden rijker is geworden. DE KOMENDE KERMIS ALKMAAR. De kermis, die dit jaar gehouden zal worden van 27 Augustus tot en met 4 September zal weer een grote attractie zijn voor jong en oud. In tegenstelling met voorgaande jaren zal nu weer, zoals ook vóór de oorlog gebruike lijk was, de Laat een deel van de kermisattracties langs haar trot toirs zien opgesteld waaronder, naast een groot aantal kramen, ook een kinderdraaimolen. Op het Ca nadaplein komt een stijlwand voor motoren, een Téte a gueu, de be kende de bekende Karimata en de Octopus en voorts nog 'n auto-race baan en, voor Alkmaar weer iets nieuws, de foto-schietshow. Op de Paardenmarkt zullen de kermisgangers een variété-tent kunnen vinden met een raketten- baan een zweefmolen, een lucht- schommel en natuurlijk een auto scooter. De Nieuwe Sloot zal voornamelijk door een aantal kramen, ballen- werptenten en spelen worden inge nomen. Op het Hofplein komt een stoomcaroussel en op de korte Nieuwe Sloot wat kleinere verma kelijkheden alsmede een kinder draaimolen. De poffertjeskraam komt weer op de Stenenbrug. Het Doelenveld zal dit jaar niet door kermisattracties bezet worden. Een keurig staaltje van huisvlijt ALKMAAR De heer A. J. Tjeertes, concierge van de Pius- Stichting, is gereed gekomen met zijn „caroussel" en heeft hiermede op gebied van huisvlijt onbetwist een meester werk" tot stand ge bracht. De molen is gemaakt op 'n tiende van de ware grootte. Drie en een half jaar lang heeft de ma ker er met de grootste accuratesse aan gewerkt. Alles tot in de klein ste détails is present. Niets ont breekt er van wat men ook bij een werkelijke stoomdraaimolen aan treft. Wanneer de molen zich in beweging zet en het orgel begint te spelen, dan waant men zich inder daad op de kermis, temeer daar honderden gekleurde lampjes het geheel 'n fantastisch aanschijn ge ven. Zo iets moois op gebied van huisvlijt zal hier ter stede mis schien nooit te zien zijn geweest. De vervaardiger demonstreert „de molen" voorlopig in de Piusstich- ting. Deze week kunnen belang stellenden komen bezichtigen des middags van half drie tot half zes en 's avonds van half acht tot half tien. Dit wonder van huisvlijt in werking te zien is dan ook een of fertje voor de missie wel dubbel en dwars waard. We raden iedereen dan ook aan dit te gaan zien. Zéér goede resultaten van R.K.A.V. „Olympus" ALKMAAR. Zo is de slag in de Wieringerwaard gestreden, en niet alleen was het ideaal athletiek- weer, ook de organisatie prima in orde, en al werd onze 100 m. loop ster T. Mooy de dupe van een valse start en ontging haar ten onrechte de eerste prijs. Olympia, Wieringerwaard kan te vreden terugzien op de door haar georganiseerde wedstrijden. Voor Olympus echter was het een dag zoals we er nog geen beleefd heb ben, en als de voortekenen ons niet bedriegen, d.e aanvang van een glansperiode. Zeker was er tech nisch nog wel het een en ander te wensen, maar als we een vergelij king gaan maken bij de wedstrijden van Leiden was er zeker een be langrijke vooruitgang te constate ren en juist dat stemt ons zeer hoopvol. Het zou ons te ver voeren alle nummers apart onder de loupe te nemen, daarom een compliment voor alle deelnemers en (sters) voor de wijze waarop ze gestreden heb ben en met succes. Zeker het zou prettig zijn om alle namen te noe men en een analyse te maken van elk nummer, maar de ruimte laat het deze keer niet toe en zullen we moeten volstaan met de uitslagen en hier zijn ze dan: 100 m. dames: 2e pr. T. Mooy 15.6; 3e A. v. Alfen 15.9; 4e M. Möller 16. 1500 m. heren: le pr. P. Tromp 4 min. 24 sec. 100 m. AI jongens: 2 J. Diemier; 4 J. de Winter. 80 m. A I:,5 T. Schuyt. 80 m. A H meisjes: 2 A. Brammer 80 m. B I jongens: 4 Möller. 80 m. Bil jongens: 1 P. Schuyt. 1500 m. junioren: 5 J. v. d. Kamer 600 m. junioren: 3 Möller 1.42; 4 P. Schuyt 1.44. 300 m. A junioren: 3 J. de Winter 41.9; 4 J. v. d. Kamer 42.1. Verspringen: 1 J. Diemier 5.66. Verspringen meisjes: 1 T. Schuyt 4.30; 3 A. Brammer 3.99. Hoogspringen: 1 J. Diemier 1.64; 3 C. Smit 1.45. Hoogspringen B: 3 P. Schuyt 1.45. Discuswerpen: C. Smit 30.66. Kampioenschap Schaken ALKMAAR Maandag werd dc tweede ronde gespeeld voor het kampioenschap schaken Alkmaar en omstreken. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: M. Pranger—W. Kaan 01, A. W Beemsterboer— W. Kwak 0—1; E. G. Ka.vzer—C. Langedijk Vs, C. Meyer Sr.H. J. C. Dagelet 10. Eerste klasse: C. WoutersenR. v Wezop 10, F. HolJ. Korsman 1—0, J. S. GrocnewoudJ. v. Don 10, A. HoltesJ. F. v. Brenk D. AppelJ. Leegwater 10, J. C. de RuiterP. v d. Sluys 01. Tweede klasse: v. d. HeuvelJ. Nijman afgebr.. M. SluiterJ. A. J. de Wolf 01, F. BoschJ.' v. Loo 10, F v. d. VlietJ. Frank 10. BEROEP VERWORPEN ALKMAAR. Onlangs werd door B. en W. ondanks het af wijzend advies van de woonruim te-commissie (deze had met 4 tegen 1 stem besloten B. en W. te ad viseren, niet tot vordering over te gaan) besloten een bovenwoning op de Laat, toebehorende aan de dames Van G. te vorderen en toe te wijzen aan de heer H. R. De dames Van G. gingen van dit vor- c'eringsbesluit in beroep bij Ged. Staten, die dezer dagen het beroep ongegrond hebben verklaard en verworpen. KONINGIN WILHELMINA- FONDS Opwekking tot medewerking ALKMAAR. Zoals bekend zal zijn, is onlangs in deze ge meente een comité opgericht, dat zich op verzoek van de burge meester zal belasten met de orga nisatie van een inzameling ten bate van het „Koningin Wilhel- mina-Fonds". Dit fonds is door H.K.H. Prinses Wilhelmina opgericht met 't doel de gelden, welke Haar het vorig jaar ter gelegenheid van Haar regeringsjubileum als Nationaal Huldeblijk werden aangeboden, te beheren en te besteden voor de kankerbestrijding. Hoewel het Fonds over een aan zienlijk bedrag de beschikking heeft, is dit bedrag niet toereikend om ook in de toekomst de strijd tegen de kanker met kans op suc ces voort te zetten. Op Woensdag 31 Augustus a.s. zal een huis-aan-huiscollecte en op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Sept. a.s. een straatcollecte worden ge houden. Geeft dan met milde hand of stort uw bijdrage op gironummer 17410 van het kantoor Alkmaar van de Ned. Middeifttandsbank ten gunste van het comité Alk maar van het Koningin Wilhel- mina-Fonds. Het comité doet een dringend beroep op de plaatselijke vereni gingen en instanties om hun leden aan te sporen zich als collectant (e) voor één of meer van ge noemde dagen aan te melden. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: 2 Yankees in Trinidad, 14 jr.; Victoria: Het begon in de Pullman, 18 jaar; Cinema Americain: Mijnheer de Gouvernante, alle leeftijden ABT: King-Kong en de Arabieren. NACHTDIENST TAXI'S; J. Smit, Omval 60, telef. 3931 NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. BERGEN: Openluchttheater, 8 uur: He.vpvoering van het openluchtspel Circus Knie. V. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Pie- ter, z. v. H. van Vegten en E. C. Bock; Antonie C., z. v. A. C. Wal- last en J. Kooistra; Divera A., d. v. P. J. G. Nuijtemans en G. Dek ker; Willem, z. v. A. Krab en E. Schong; Jacoba W. L. M„ d. v. J. de Jong en W. L. du Pont; Anna C., d. v. M. L. Winder en C. Kieft; Paul M. L. B., z. v. P. Veltman en A. M. R. Durgeat; Wilhelmina A., d. v. P. C. J. Ranzijn en W. H. Sachs; Elisabeth, d. v. R. J. ^ou- wing en M. E. D. Breeker; Berend J., z. v. E. Koops en A. Krul; Mar- celine, d. v. C. Langerijs en A. G. W. Timmer; Theodorus C. M., z. v. J. Schenk en A. Roozendaal; Gerard, z. v. C. W. v. d. Meulen en E. Dekker; Cornelis P. S., z. v. J. Baars en V. Kruijer; Elisabeth M., d. v. S. Zomerdijk en E. Aart- sen; Cornelia F. F. M„ d. v. C. Bussen en M. J. Quant; Antho- nius M., z. v. S. C. Erkamp en A. C. A. Bakker; Johannes L. M„ z v. J. Gaarthuis en C. H. M. Klerks. Overleden: Trijntje Pauw, oud 72 jaar, gehuwd met W. Smit; Bregje de Jong, oud 78 jaar, ge huwd met H. Lenting. ALKMAAR. Geboren: Aaltje J. d. van P. Ruijter en A. de Vries; Gerrit J. z. van A. J. C. Huisman en M. Meiboom; Leonardus M. z. van L. van Dijl en C. Boots. Gehuwd: Jacob Kerssen en Theo dora E. Keijsper. Overleden: Maria A. Groen, oud 70 jaar weduwe van J. van Diepen. Evert J. Porck, oud 67 jaar gehuwd met E. J. Minkman. Indonesische bezoekers aan de kaasmarkt ALKMAAR. Naar wij verne men zal a.s. Vrijdag 40 S. 50 deel nemers aan de Haagse ronde-tafel- conferentie een bezoek brengen aan de kaasmarkt. De vrijheid was van korte duur ALKMAAR. - Gisteren zijn door de Alkmaarse politie twee meisjes van 19 en 17 jaar aangehouden, die op 7 Augustus uit een inrichting in Gelderland, waar zij ter verpleging waren opgenomen, ontvlucht waren, aangehouden. Een van de meisjes wgrd hier in een logement aange troffen en de andere bij particulie ren. Nadat zij de nacht op het po litiebureau hadden doorgebracht zijn zij vanmorgen op transport ge steld. HEILOO. Bij de aanvang van het jaarlijks weerkerend Willem Bruul-tournooi was de belang stelling zéér matig, later waren toch plm. 1000 liefhebbers rond de lijnen geschaard. Als eerste wedstrijd stond op het programma H.S.V. 1Kaagvogels 1 De warmte was wel de oorzaak, dat er een zekere matheid over het spel lag. HSV demonstreerde een technisch goed partijtje voet bal, dat zeker wel twee klassen boven haar tegenstandster stond. Wij zagen dikwijls goede combi naties en het plaatsen was in vele gevallen zuiver. Kaagvogels daar entegen speelde „paniek-voetbal". Het parool luidde: „weg is weg". Zeevogels 1Koedijk 1 'n Fors gespeelde wedstrijd, waarin Zeevogels geen kans zag te winnen van de 1ste klas N.H. V.B.'er. Beide partijen waren aan elkaar gewaagd. De K.-achter- hoede bleek te machtig te zijn voor de zwak aanvallende Zee vogels-voorhoede. Vóór de wedstrijd Foresters 1 GoAhead (Alkmaar) werd door mevr. A. A. Fourtit, ter gelegen heid van het officieel in gebruik nemen van het terrein (zonder officials!!), namens de dames handbalvereniging van Foresters en de echtgenoten van de spelende Foresters-ieden een door mej. R. Greeuw en de heer de Kier fraai ontworpen en uitgevoerde club- vlag aangeboden. De heer v. Dijk, voorzitter der supportersvereniging, bood een nieuwe krijtwagen aan en de heer Groot, voorzitter van D.O. V.E.S., bood bloemen aan. De heer Koomen, voorzitter van de Foresters, sprak hierna woor den van dank. Foresters 1GoAhead 1 Voor de rust was dit een aan trekkelijke wedstrijd, waarin bei de partijen elkaar niets toegaven. Na de thee was GoAhead voort durend in de aanval en begingen zij de fout de Foresters in te slui ten. Deze verdedigden zich met hand en tand. De laatste wedstrijd ging tussen R.K.A.F.C. 1—S.V.A. 1 (Assendelft) Huldigingscomité oud-leerlingen HEILOO. Ter gelegenheid van het 25-jarige jubileum als hoofd der R.K. Jongensschool van de heer W. Tamis heeft zich een comité van oud-leerlingen gevormd dat zich ten doel gesteld heeft de heer Tamis een blijvend aandenken aan te bie den als blijk van waardering. Alle oud-leerlingen van de R. K. Jongensschool worden verzocht naam en adres zo spoedig mogelijk op te geven bij de heren: A. Borst, Westerweg 252; J. Bol- ten, Heerenweg 243; Jac. Kraak man, Westerweg 316; J. Schut, Hee renweg en J. Sengers Azn. Stations weg. Men kan zich tot uiterlijk 1 September opgeven! Dit is wat voetbal betreft de meest aantrekkelijke wedstrijd geworden. AFC speelde technisch stukken beter, alhoewel SVA ook een goede en homogene ploeg heeft. Voor de rust scoorde AFC tweemaal (20). Na de rust hetzelfde spelbeeld. Acht minuten voor het einde scoorde AFC een derde goal (3-0). Dit werd SVA te bar en alles trok ten aanval. Binnen twee minuten scoorden de linksbinnen en rechts binnen ieder een doelpunt (3-2). AFC maakte echter aan de il lusies van SVA een einde, door met een prachtig schot het vierde doelpunt achter de SVA-keeper te werken (4-2). Zondag a.s. zullen dus voor de demi-finale tegen elkaar uitko men: HSV 1—Koedijk 1. De Foresters 1R.K.A.F.C. 1. Finale: winnaar awinnaar b. D.O.V.E.S.-NIEUWS De Juniorencompetitie in Wieringerwaard HEILOO. Voor de tweede en laatste maal heeft de athletiekjeugd van Nrdholl. Nrd. elkaar bekampt voor de clubcompetitie. De in vloed van de vacantie was duide lijk merkbaar. Enerzijds door af wezigheid van verschillende athle- ten, anderzijds door het totaal uit vorm zijn van op de voorgrond tre dende jongens en meisjes. Toch werden nog een 3-tal clubrecords van DOVES verbeterd en wel door mej. A. Couwenhoven op kogelsto ten meisjes B: 10.14 m, W. van Wc-enen op kogelstoten jongens B: 12.66 m. en door C. Meijer op hoog. springen jongens B 1.615 m. De resultaten van de Doves-leden waren als volgt: Meisjes C: T. Spaans 2e 60 m. hardlopen; G. Becker le versprin gen. 3e hoogspringen. Meisjes B: A. Couwenhoven, le kogelstoten; 2e hoogspringen; N. Bakker le 80 m., le verspringen. Meisjes A: M. Steijn 2e discus werpen, 3e 80 m. Jongens C: B. Bosman, 3e 80 m. Jongens B: C. Meijer, le hoog springen M. Meyer, le 60 m„ 2e verspringen; W. van Weenen, le verspringen, le kogelstoten; Fr Struijf, 3e hoogspringen; H. Heida. 2e 80 m„ 2e 600 m. Jongens A: S. Hopman. 3e 1500 m., 2e kogelstoten; V. Huisman, le kogelstoten, le discuswerpen. Enkele herennummers waren ingelast. Th. Hopman werd 3e op de 1500 m„ D. E. Kayser en J. Henneman werden le op hoog springen, resp. kl. A en C. Kayser demonstreerde hier voor het eerst de „straddle" de zgn. borstrol. Hoe wel pas 14 dagen hierop getraind bracht hij het tot 1.70 m. Zondag a.s. houdt Doves op eigen terrein in het Heiloër Bos haar eigen verenigingskampioenschap pen. Geslaagd SCHERMERHORN Te Rotter dam slaagde onze plaatsgenoot dhr. A. N. Z. Hermes voor het examen tapijten, gordijnen (incl. stijl en ornamentenleer) BERDOS-SPORTTOURNOOI BERGEN. Onder grote be langstelling en door goed weer be gunstigd, werden Zondagmiddag de serie-wedstrijden verspeeld. De eerste wedstrijd werd om half één gespeeld tussen Assendelft en SEW. De partijen wogen vrijwel tegen elkaar op en daar geen der partijen een doelpunt wist te ma ken, moesten strafschoppen de be slissing brengen. Assendelft was de gelukkige. Randers-Berdos gaf beter spel te zien, maar ook hier moesten strafschoppen de beslissing brengen, want het resultaat was een gelijk spel. Berdos plaatste zich in de volgende ronde. BergenSchoorl was een vinnige strijd, waarin Bergen de toon aan gaf cn met 20 won. De laatste wedstrijd VIOS—AFC was wel de beste ontmoeting van deze middag, waarin VIOS uitste kend spel te zien gaf en dan ook verdiend met 3—0 won. Zondag a.s. worden de wedstrijden voortgezet. L.T.B. 'T VELD. Donderdagavond wordt in café Jonker te Waarland voor L.T.B.'ers en leden van de Coöp. Afzetvereniging V.T.N. een belangrijke vergadering gehou den. Twee belangrijke onderwer pen komen ter sprake, t.w. het al of niet aansluiten van de Coöp. Afzetvereniging V.T.N. bij het Centraal Bureau te Rotterdam en het monopolie van het Centraal Bureau in de afzet van pootaard- appelen. Zoals bekend hebben de katholieke leden der Coöp. Afzet vereniging V.T.N. reeds eerder be zwaar gemaakt tegen aansluiting bij het Centraal Bureau. Ook het hoofdbestuurslid Jac. Groen uit Alkmaar zal op deze bijeenkomst aanwezig zijn. Denk aan hen als het orgel speelt CASTRICUM Om aan onze jongens in Indonesië een St Nico- laasverrassing te bezorgen, zullen tijdens de kermisdagen amateurs orgelisten het rondgaan om gelden te verzamelen voor het beoogde zeer sympathieke doel. De ouders of familieleden van onze jongens worden verzocht naam en adressen schriftelijk op te geven aan het adres Dorpstraat 108, mede om te voorkomen dat iemand vergeten wordt. Het orgel is van een echt Amsterdams ras en door deskundi gen op toon getest, zodat wij er geen ogenblik aan twijfelen of de initiatiefnemers hebben zeker suc ces met zulk een pracht idee om op deze wijze van geld inzameling onze jongens over zee te gedenken. Denkon wij allen aan en wanneer tijdens de kermisdagen voir hen het o-gel speelt. Tentoonstelling H. HUGOWAARD-NRD. Zon dag, 21 Augustus a.s. zal er in de bewaarschool alhier een tentoonstel' ling worden gehouden van de hand werkjes, die onze kleuters gefabri ceerd hebben in hun lesuren. Het gebouw is van 2 tot en met 5 uur des namiddags geopend. De toe gang is voor iedereen vrij. Aan deze tentoonstelling zijn aardige attrac- tie's verbonden, die ten doel hebben, het kleuteronderwijs te steunen. Onze populaire Vrijwillige Brandweer viert vandaag haar 70ste verjaardag; een feit, dat belangrijk genoeg is, om er even bij stil te staan. Bijna driekwart eeuw stonden de vrijwilligers van onze Brandweer dag en nacht klaar, om de strijd tegen de rode haan aan te binden en het is merkwaardig erbij te vermelden, dat terwijl de outillage van de Brandweer steeds meer geperpectio- neerd werd, de frekwentie van de branden steeds afnam; zulks als gevolg van het feit, dat de Alkmaarse Brandweer zich niet beperkte tot het blussen van branden, doch vooral de laatste jaren onder het commando van de heer J. v. Maarleveld zich steeds meer bezig hield met preventieve maatregelen ter voorkoming van brand. Aan deze fase die van de preventie in de brandweer zijn vier fasen voorafgegaan, nl. de fase van het vele personeel en het weinige en ondoelmatige mate riaal, de fase van de reorganisa tie van het corps en de fase van de modernisering van het mate riaal. De Vrijwillige Brandweer is voortgekomen uit de turnclub „Kracht en Vlugheid", uit een sportieve sfeer dus, die tot op de dag van heden in het corps be waard is gebleven. Vóórdien was de gehele manne lijke bevolking tussen de 20 en de 60 jaar verplicht persoonlijk dienst te doen bij het brandweerwezen; uitgezonderd hiervan waren de raadsleden, de leden van de rech terlijke macht, de geestelijken, onderwijzers e.a. Van de overigen werden er elk jaar bij loting 600 aangewezen, die bij brand konden worden opgeroepen. Voor de prijs van f 6.kon men zich echter, als men erin geloot was, vrijko pen. Zó was de toestand omstreeks 1872, toen er vijf (hand)brand- spuiten in de stad waren, met bij elke spuit 2 brandmeesters, 2 assistent-brandmeesters, 6 kom- mandeurs en 115 manschappen (w.o. 50 voor de perspomp en 40 voor het aanjagen en 10 voor het dragen van lantaarns. In totaal dus 625 man, waarvan er 600 elk jaar door anderen werden vervan gen, zodat veelal met ongeoefend personeel moest worden gewerkt. Met kan zich indenken, dat dit geen ideale toestand genoemd kon worden en dat de brandblussing vaak op een mislukking uitliep. Toen dan ook bij een brand in 1879 bleek, hoe waardeloos deze brandweer eigenlijk was, besloot de Raad tot oprichting van een Vrijwillige Brandweer. Er werden twee, voor die tijd moderne spui ten aangekocht, waarvan er één werd toevertrouwd aan de turn club „Kracht en Vlugheid", waar van het bestuur op 17 Augustus '79 had besloten een vrijwillig brandweercorps op te richten. Dat was dus de geboortedatum van de thans 70-jarige Vrijwillige Brand weer. De heer J. A. Basie, die in '77 alreeds bij het gemeentebestuur had aangedrongen om een vrij willige brandweer in het leven te roepen, werd uitgenodigd een tweede corps te vormen, dat de tweede spuit zou bedienen; dit corps vrijwilligers, dat alleen in zijn naam aan de oude toestand herinnerde het werd „Burger plicht" gedoopt werd 24 Nov. opgericht. In de loop der volgende jaren kwamen er nog twee corpsen bij en het aantal vrijwillige brand blussers steeg tot 300. Vaak komt men in de annalen van de Brand weer dezelfde namen tegen, daar bijna steeds de zoon zijn vader als lid van het brandweercorps op volgde. Reorganisatie Toch voldeed de Brandweer nog niet aan de eisen, die eraan ge steld mochten worden. Het perso neel omvatte 300 man en het ma teriaal een tiental handspuiten, over de gehele stad verspreid; voor die tijd goed bekeken, want snelverkeer was toen nog niet mogelijk. Commandant S. Fraijman, die in October 1918 de opperbrand- meester A. van Zuydam opvolgde, kreeg in 1918 van burgemeester Ripping de opdracht om de reeds door zijn voorgangers C. Kosten en F. Ringers Sr. opgevatte plan nen tot reorganisatie van de Brandweer uit te voeren. In 1904 was de heer Fraijman als onder brandmeester bij de Brandweer gekomen (bij de z.g. Gele Spuit in de Schoutenstraat), hij kon dus weten, wat er gebeuren moest, om de Brandweer zo goed mogelijk aan haar doel te doen beantwoor den. Hij begon zijn ondankbare taak onder de leuze: minder manschap pen en minder, doch beter mate riaal. Hij ontwierp een nieuw reglement en instructie, die door de Gemeenteraad werden goedge keurd en. tengevolge hiervan werd het aantal manschappen radicaal verminderd; 225 man kreeg eer vol ontslag en in 1919 telde de Brandweer dientengevolge 59 man in keurig nieuw uniform en met behoorlijke uitrusting. Het mate riaal kwam meer op peil door aan koop van twee motorspuiten, die op auto's naar de plaats van de brand moesten worden vervoerd. Commandant J. v. Maarleveld In 1914 had reeds de eerste motor spuit zijn intrede gedaan, die met paardentractie naar de brand ge reden moest worden, doch meestal konden de brandweerlieden niet op de paarden wachten en trokken zij zelf de spuit naar de plaats des onheils. Vermelden we nog, dat de corps commandant W. v. d. Veen in '23 zijn manschappen zover had ge kregen, dat zij de gelden bijeen brachten om zelf een auto aan te kopen, een oud legerbeestje, een Renault, die nog de kogelgaten van de frontgevechten droeg, die opgeknapt en in de brandweer- kleur geschilderd werd, waarmee zij hun spuit naar de brand reden. De komst van de motorspuit bracht de vorming van een spe ciaal corps met zich, het corps „Kwiek", dat speciaal met de zorg voor en bediening van het zoveel kostbaarder materiaal belast werd Het laddercorps, dat in vroeger jaren niet voor vol werd aange zien, promoveerde, toen ook het laddermateriaal meer betekenis kreeg, in 1940 tot een volwaardig corps en nam sindsdien een gelijk waardige plaats in in de Vrijwil lige Brandweer. Mechanisatie Zó werd een begin gemaakt met de samenstelling van de Brand weer in haar huidige vorm. De handspuiten werden op één na, die aan de Omval gestationneerd en door 25 man bediend werd, aan kant gezet en de nieuwe motor spuiten met de magyrusladder werden geplaatst in het voorma lige spuithuis van „Burgerplicht" aan de Laat, dat tot „hoofdpost" werd gepromoveerd. Met het commando van de heer Fr. Ringers Jr., die in '31 de heer S. Fraijman als commandant op volgde, trad het tijdperk in van de verdere mechanisatie en mo dernisering van de brandweer- outillage. Reeds vóór het heen gaan van de heer Fraijman werd de eerste autospuit aangekocht, spoedig door een tweede gevolgd. Op 'n oude luxe Hudson mon teerden de manschappen zelf, ge heel belangeloos, een magyrus ladder, zodat ook deze met auto- tractie naar de brand gereden kon worden. Voor het uitgebreide materiaal was de „hoofdpost" op de Laat al spoedig te klein geworden en zo werd, dank zij het stimulerend initiatief van commandant Rin gers, op 22 Februari '33 in een voormalig schoolgebouw aan de Nieuwesloot, de nieuwe brand weerkazerne in gebruik genomen, waardoor het mogelijk werd dat het rijdend materiaal met de meest-bekwame spoed kon uit rukken. Op de feestelijke jaarver gadering, na de ingebruikneming op dezelfde dag gehouden, deed de heer J. v. Maarleveld, de tegen woordige commandant, als brand weerman zijn intrede in de Vrij willige Brandweer. Toen hij enkele jaren geleden de heer Ringers als commandant opvolgde, kwam hij om zo te zeg gen in een opgemaakt bedje. Het materiaal, ondergebracht in een uitstekend geoutilleerde brand weerkazerne, kon compleet ge noemd worden; het bestaat thans uit: één oude motorspuit uit de jaren 1920, met twee persslangen, vervoerd op een aanhangwagen; een manschappen- en materiaal wagen van 1925, met verplaats bare schijnwerpers; twee Ford- automotorspuiten, resp. in 1931 en 1934 aangeschaft, elk met twee persslangen; een dichte motor spuit op Fordauto, in 1944 aange schaft, met overdekte zitplaatsen voor de manschappen en daarom „de bus" genoemd; deze spuit heeft 4 persslangen; voorts een op 'n Fordauto gemonteerde magy rusladder, waarop een draagbare motorspuit met 2 persslangen. Al deze persslangen tezamen, waar aan een groot aantal spuitslangen gekoppeld kunnen worden, geven de Brandweer een totale capaci teit van 7650 1. per minuut, wan neer al het materiaal in vol be drijf is. Vermelden wij voorts nog, dat de wagen van de commandant en acht motorrijwielen van de man schappen steeds ten dienste van de Brandweer staan. Ook het alarmsysteem is in de loop der jaren verbeterd. Moest vóór 1900 een wachter op de Waagtoren de klok luiden en een rode lantaarn hijsen aan de kant, waar de brand was, later kwam er een belsysteem vanuit het poli tiebureau; thans sinds '34 waarschuwt de op het politie bureau bediende alarmering met één drukknop alle brandweerlie den door middel van een moderne luidsprekerinstallatie, terwijl ook 15 politiemannen hierdoor bij alarm mede worden opgeroepen. Preventieve maatregelen Zo bleef er voor de nieuwe com mandant bij zijn in lunctietreding niet veel meer te wensen over. Hij wierp zich daarom op de preven tieve maatregelen. Met de hoofdbrandmeester, de heer J. v. d. Idsert, als zijn naaste medewerker op dit punt, is al heel wat op dit gebied bereikt. In bios copen en schouwburgen werden veiligheidsmaatregelen getroffen, om het gevaar van brand en het gevaar van paniek bij het uitbre ken van brand tot een minimum te beperken. Ook fabrieksgebou- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met in het noorden van het land een enkele regenbui en in het zuiden overwegend droog weer. Meest matige wind tus sen noordwest en zuidwest. Weinig verandering van tem peratuur. wen, opslagplaatsen van brand bare stoffen, als chemicaliën enz., werden aan een inspectie onder worpen; de brandblus-installaties in Grote Kerk en Waaggebouw, alsmede de 300 brandkranen in Alkmaar's straten staan onder voortdurende controle en tijdens de voorstellingen in schouwburg en bioscoop wordt eveneens steeds toezicht op de naleving van de brandweervoorschriften uitge oefend. Dan zijn er de drie hooi- stekers o.l.v. de heer J. Borst, die, uitgerust met doelmatige hooi- ijzers, regelmatig de hooivoorraad van de circa 50 boeren in de ge meente aan een onderzoek onder werpen. Nóg is het gehele programma der preventieve maatregelen in de stad niet afgewerkt, doch bin nen niet al te lange tijd hoopt men ook het eind van deze fase te heb ben bereikt. Welke fase zal er dan aanbre ken? Wellicht die van de regio nale brandweer; want op dit punt zijn er nog wel enkele wensen voor verwezenlijking vatbaar. Er zal nog meer en betere samen werking moeten komen met bui tengemeenten, waar reeds meer malen hulp werd verleend en helaas soms droeve ervaringen werden opgedaan. De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer staat ook steeds gereed om buiten de ge meente hulp te bieden en menig maal wij herinneren o.a. aan de grote brand in Schagen in Dec. '45 werd daarbij groot onheil voorkomen. Er hebben zich in de geschiede nis van de 70-jarige heel wat grote en kleine branden afgespeeld; de meest-succesvolle brandbestrijding was wel die bij de brand in de St. Dominicuskerk in Oct. '34; de grootste brand was die in de meel fabriek aan de Kanaalkade op 18 September 1898. Ook de brand in het stadhuis op 19 Febr. 1890, de verjaardag van Koning Willem III, behoort tot de meest-gedenk- waardige branden uit de historie van onze brandweer. Wij zouden zo nog enige tijd door kunnen gaan met het releveren van de vele meer of minder sensationele branden, doch de ruimte laat dit niet toe. Rest ons nog er op te wijzen, dat de verstandhouding tussen Brandweer en Pers sinds mensen heugenis uitstekend is geweest; beide ontmoeten elkaar steeds als er brand is en nooit had de pers over gebrek aan medewerking te klagen. Wat de feestviering betreft, van middag komen en petit comité de brandweerbestuurders met ver tegenwoordigers van de vier corp sen en enkele genodigden in de Brandweerkazerne bijeen, doch in November komt er een onverval ste brandweer-feestavond, waar aan ook de dames zullen deel nemen. Voor het 75-jarig bestaan in 1954 zullen grootse plannen ge maakt w.orden en is men al be gonnen te sparen. Wij wensen de Alkmaarse Vrij willige Brandweer van harte ge luk met haar 70ste verjaardag, waarop wij constateren, dat zij on danks haar hoge leeftijd nog uit stekend voor haar tjak berekend is. Nog vele jaren onder de be kwame leiding van commandant van Maarleveld wensen wij haar van harte toe. ZONDAG A.S. IN DE WIERINGERMEER Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de Katholieke Landdag in Hol lands Noorderkwartier werd opge richt. Door de oorlogsomstandighe den is zes jaar geen Landdag ge houden, zodat nu de 19e aan de beurt is. Deze wordt, zoals uit en kele bekendmakingen al is gebleken a.s. Zondag 21 Augustus gehouden in de Wieringermeer, en wel in de grote zaal van hotel Smit te Mid- denmeer. Een Pontificale Hoogmis zal er aan voorafgaan in de kerk te Wieringerwerf, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. Groen M.S.F. Op de Landdagvergadering spreekt de zeereerw. heer pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl, over „Wereld veroveraars en Wereldbestormers, de taak van de katholieken".. Daarna opvoering van het mooie spel „Het Gastmaal der kinderen", door leden van D.W.O. Tot besluit pontificaal lof, zo mogelijk in de open lucht te Middenmeer. Het is dus een mooi en bijzonder programma, dat deze 19e Landdag zal beslaan en er wordt op gerekend dat velen uit 't gewest met de ka tholieke Wieringermeerders die zeker niet in gebreke zullen blijven! voor een volle zaal zullen zorgen! Nadere bijzonderheden volgen deze week nog. BENOEMINGEN BIJ DE PATERS FRANCISCANEN Rector de Wit naar Bleyerheide Het Kapittel van de E.E. P.P. Franciscanen te Weert heeft o.a. de volgende benoemingen gedaan: Pater de Wit, rector van Nieuwe Niedorp, tot rector van het rectoraat Bleyerheide (Limburg) Pater Lucas Berlen, gardiaan te Weert, tot rector te Nieuwe Niedorp. Pater Thomas Pothof van het klooster te Weert, tot gardiaan te Nieuwe Niedorp. Pater Baselaar te Nieuwe Niedorp tot vicarus van het klooster te Niou- we Niedorp, en de gardiaan van dit klooster, Pater Zandvoort, gaat naar Heerlen, Laanderstraat. Stadskinderen H. HUGOWAARD-NRD. Aan de oproep van de Kath. Arbeiders vereniging te Amsterdam hebben velen gehoor gegeven. Niettegen staande het feit dat hier voor enke le maanden Duitsertjes onderge bracht zijn, verschafte Heerhugo- waard ook nog 20 Amsterdammer tjes een goed heenkomen. Hugo Boys-nieuws Zondag j.l. is het kalm geweest bij Hugo-Boys. Het derde speelde een vriendschappelijke wedstrijd te gen Con-Zelo 3. Na een gelijk op gaande strijd kwam de eindstand met 11, die de juiste verhouding weergaf. De junioren konden het te gen de Waarlanders niet bolwerken en zij moesten met 42 het onder spit delven. Vandaag, Woensdag, worden alle senioren op de training verwacht. Het bestuur nodigt allen uit te komen, in verband met de a.s. competitie. Enkele van onze teams zijn zwaar ingedeeld, zodat training een eerste vereiste is. Seriewedstrijden 'T VELD. Voor Maandag 15 Aug. waren op het VZV-terrein seriewedstrijden georganiseerd. Als eerste kwamen uit VZV 1 N. Niedorp 1. Beide elftallen le verden goed spel. VZV nam de leiding en wist deze te behouden. De eindstand was 62 in 't voor deel van VZV. Hierna kwamen Con Zelo 1 en LSVV 2 op het veld. Het spelpeil van deze match bleef aan de matige kant. De over winning was aan de zijde van Con Zelo. Zondag a.s. worden beslissings wedstrijden gespeeld tussen LSVV -N. Niedorp en VZVCon Zelo. Bij de laatste ontmoeting tegen CZ heeft VZV ternauwernood een overwinninkje van 21 kunnen behalen. Jongens, laten we het deze keer beter doen, door ons eens van onze beste zijde te laten zien. Stel vooral ook de training niet langer uit. Regelmatige oefe ning is voor senioren, junioren en adspiranten van het grootste be lang. KOLVEN De 50 slagenwedstrijd, welke is gehouden in Café „De Waakzaam heid" te Koog aan de Zaan, als vóór wedstrijd voor de nationale kolf- wedstrijden in September a.s., is ge ëindigd. Ruim 200 kolvers namen aan de wedstrijd deel. De uitslag luidde: le klasse gumm': le prijs G. Met- tes te Noord-Scharwoude 488 p.; 2e pr. P. Schaar te Koog aan de Zaan 479 p.; 3e pr. P. Gelder te Oud karspel 477 p. Serieprijs: J. Vlam te Bovenkarspel, R. de Vries te Hoog- karspel en P. Molenaar te Zuid- Scharwoude, allen met 107 p. 2e klasse gummi: le prijs G. Jacet, Zuid-Scharwoude 441 p.; 2e pr. M. van Zaanen te Krommenie 423 p.; 3e pr. G. Hoorn, Koog aan de Zaan 419 p. Serieprijs: K. de Geus te Zuid- Scharwoude 101 pt. 3e klasse gummi: le prijs C. Jongs- ma te Oudkarspel 405 p.; 2e pr. C. Zeeman te St. Maartensbrug 403 pt., 3e pr. P. Smit te H.H.Waard 399 pt.; Serieprijs: G. J. Woud, Krommenie. 99 p. le klasse sajet: le prijs W. Gorter te Krommenie met 470 p., 2e pr. J. G. van Tongeren, Krommenie 455 p.; 3e pr. Kl. Dekker, Barsingerhorn 438 p. Serieprijs: C. Berkhout, Zuid- Scharwoude 101 pt. 2e klasse sajet: le pr. C. Lange dijk Cz. te Oudkarspel' 416 p.: 2e pr. C. Brouwer te Alkmaar 400 p.; 3e pr. C. Schuddeboom te Alkmaar 380 p. Serieprijs: S. Pieltenrood te Koog aan de Zaan 98 p.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2