Vandaag geen rood witte vlag te Batavia Dames- en eenmanswedstrijden werden een volledig succes Majoor Flinterman deed zijn sprong naar het record Prof." Pootjes eindelijk achter slot en grendel De schat van Matabonga RADIO ïddag in het derkwartier \.g a.s. in de :ringermeer Woensdag 17 Augustus 1949 Veertiende Sneekweek Friezen hadden de wind in de zeilen programma din™°18no: "-50 Regeringsuitzcn- g'18-00 Nieuws; 18.15 Sport- m^nri A Avro-musette orkest; na"- "w 90r' As!\udent<=n doen Euro- en nn Adams strijkkwartet; Indonesische regering vreest incidenten Ruime geldmarkt feuilleton VERWACHTING 1 door het K.N.M.I. te ildig van Woensdag- Donderdagavond. JSELEND BEWOLKT id bewolkt met in het van het land een regenbui en in het overwegend droog [eest matige wind tus- jrdwest en zuidwest, verandering van tem- jaar 25 jaar geleden, olieke Landdag in Hol- [erkwartier werd opge- de oorlogsomstandighe- jaar geen Landdag ge lat nu de 19e aan de ;ze wordt, zoals uit en- •nakingen al is gebleken 21 Augustus gehouden agermeer, en wel in de ran hotel Smit te Mid- sn Pontificale Hoogmis voorafgaan in de kerk rwerf, op te dragen Sxe. Mgr. Groen M.S.F. dagvergadering spreekt heer pastoor H. A. J. jehoorl, over „Wereld en Wereldbestormers, n de katholieken", pvoering van het mooie iastmaal der kinderen", van D.W.O. Tot besluit lof, zo mogelijk in de te Middenmeer. s een mooi en bijzonder dat deze 19e Landdag en er wordt op gerekend it 't gewest met de ka- ieringermeerders die n gebreke zullen blijven! volle zaal zullen zorgen! onderheden volgen deze EMINGEN BI] DE J FRANCISCANEN lor de Wit naar Bleyerheide ttel van de E.E. P.P. n te Weert heeft o.a. de moemingen gedaan: Wit, rector van Nieuwe rector van het rectoraat (Limburg) cas Berlen, gardiaan te ■ector te Nieuwe Niedorp. omas Pothof van het Weert, tot gardiaan te ïdorp. ;elaar te Nieuwe Niedorp van het klooster te Niou- i, en de gardiaan van dit iter Zandvoort, gaat naar landerstraat. Itadskinderen DWAARD-NRD. Aan van de Kath. Arbeiders- te Amsterdam hebben aor gegeven. Niettegen- t feit dat hier voor enke- i Duitsertjes onderge- i, verschafte Heerhugo- nog 20 Amsterdammer- >ed heenkomen. go Boys-nieuws j.l. is het kalm geweest ioys. Het derde speelde schappelijke wedstrijd te- ilo 3. Na een gelijk op- ijd kwam de eindstand die de juiste verhouding e junioren konden het te- arlanders niet bolwerken sten met 42 het onder- l. Vandaag, Woensdag, 3 senioren op de training Het bestuur nodigt allen ?n, in verband met de a.s. Enkele van onze teams ingedeeld, zodat training vereiste is. sriewedstrijden D. Voor Maandag 15 en op het VZV-terrein ;rijden georganiseerd. kwamen uit VZV 1 p 1. Beide elftallen le- ied spel. VZV nam de wist deze te behouden, and was 62 in 't voor- VZV. Hierna kwamen 1 en LSVV 2 op het spelpeil van deze match de matige kant. De over jas aan de zijde van Con a.s. worden beslissings- ;n gespeeld tussen LSVV orp en VZVCon Zelo. atste ontmoeting tegen VZV ternauwernood een nkje van 2—1 kunnen Jongens, laten we het beter doen, door ons onze beste zijde te laten vooral ook de training >r uit. Regelmatige oefe- lor senioren, junioren en an van het grootste be- KOLVEN .agenwedstrijd. welke is in Café „De Waakzaam- oog aan de Zaan, als vóór voor de nationale kolf- n in September a.s., is ge- tuim 200 kolvers namen idstrijd deel. ag luidde: e gumm1: le prijs G. Met- ird-Scharwoude 488 p.; 2e aar te Koog aan de Zaan pr. P. Gelder te Oud- 7 p. Serieprijs: J. Vlam te ipel, R. de Vries te Hoog- i P. Molenaar te Zuid- Ie, allen met 107 p. 3 gummi: le prijs G. Jacet, rwoude 441 p.; 2e pr, M. n te Krommenie 423 p.; 3e irn, Koog aan de Zaan 419 ijs: K. de Geus te Zuid- ie 101 pt. s gummi: le prijs C. Jongs- dkarspel 405 p.; 2e pr. C. i St. Maartensbrug 403 pt., 3mit te H.H.Waard 399 pt.; G. J. Woud, Krommenie, sajet: le prijs W. Gorter lenie met 470 p., 2e pr. J. ngeren. Krommenie 455 p.; 11. Dekker, Barsingerhorn Leprijs: C. Berkhout, Zuid- le 101 pt. e sajet: le pr. C. Lange- Oudkarspel' 416 p.; 2e pr. >r te Alkmaar 400 p.; 3e pr. leboom te Alkmaar 380 p. S. Pieltenrood te Koog an 98 p. PAG. 3 SNEEK. Zowel bij de dames- als in de eenmanswedstrijden regenbogen, legden de Friezen beslag op de prijzen. De Hollan ders die de eerste drie dagen no gal wat succes boekten, werden gisteren, toen er een stevige bries stond, door hun Friese collega's geheel naar achteren gedreven. Majoor Flinterman, die er Maandagavond boven Ameland in is geslaagd het Nederlands hoogterecord vliegen te breken. Hier ziet men majoor Flinterman toen hij om 7 uur precies onder grote belangstelling op het vliegveld Leeuwarden landde. LEEUWARDEN. Om 18.14 startte Maandagavond majoor-vlie ger J. L. Flinterman voor zijn po ging het Nederlands hoogterecord te verbeteren. Een 20 tal seconden later was de Gloster Meteor in de helderblauwe lucht boven het vliegveld Leeuwar den uit het gezicht verdwenen en om 18.24 meldde de Popsy One-Ze ro (de roepletters van het vlieg tuig), dat hij op 35.000 voet zat. Nog 40 gallons brandstof over er gens in de buurt van Ameland en de hoogtemeter wees 47.800 voet oftewel 14.579 meter aan. Dit was het moment om naar beneden te ko men. De weinige toeschouwers op het vliegveld zagen even later een ka nonskogel naar beneden komen en om 19.01 uur stond de Popsy 10 weer op de baan van het Friese veld. Het record van Leegstra was glansrijk gebroken en niemand die daar ook maar een ogenblik aan had getwijfeld. Het nieuwe record ligt er enige duizenden meters boven, hoeveel precies is pas te zeggen als de des kundigen op het nationaal lucht vaartlaboratorium de instrumenten hebben nagemeten en het hunne er over hebben gezegd. Des middags maakte de It. Wan- sink een proefvlucht met de Meteoy om de weersomstandigheden boven te bekijken. Zo even naar Twente in 10 minuten. Maar toen hij terug kwam bleek, dat de stikstofthermo meter die onder de romp gemon teerd was er af was gevlogen en in zijn vaart de electrische termometer een dusdanige tik had gegeven dat ook die niet meer bruikbaar was. Daar zat de LSK, daar zat de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die deze poging had georganiseerd. Maar In de vliegerij zit men niet Zo gauw bij de pakken neer. Een telefoontje naar het luchtvaartlabo ratorium of er nog thermometers waren. Die waren er inderdaad. Vijf minuten later zat lt. Wansink al weer in een Meteor op weg naar Schiphol om de instrumenten te ha len en een half uur later was hij weer terug met de thermometers. Het was een- vermoeide vlieger. DONDERDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KRO: 7 00 Nieuwsber.; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 gram.; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Muziek 'houdt fit!; 9.35 gram.; NCRV: 10.00 gram.: 10 15 Morgen dienst; 10.45 gram.;' KRO: 11.00 Dg Zonnebloem; 11.45 Uit de Zilver vloot; 12.00 Angelus: 12.03 Klein Omroepkoor; 12.30 mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 Lunch concert door de Zevenklapper; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg lunchconcert; 13 45 Roer- omme". NCRV: 14.00 Gramofoon- muziek; 14.40 Even onder ons- 15.00 Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gramofoon; 17.00 Onze zin gende en voordragende jeugd; 17.30 Trio „Fantasia"; 18.00 Gramofoon; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Pro gramma Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Ned organisten spe len eigen werken; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst; 20 0C Jrieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Zingende schooljeugd; 21.10 Plaatsnamen en hun geschiedenis; 21.30 Tuinconcert door Marinierskapel; 22.15 De vaart der volkeren; 22.35" Gramofoonmu- ziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Cyclus beroemde con certen; 23.50 Gramofoonmuziek; 23 57 Sluiting. HILVERSUM II 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws en gramo foonmuziek VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.155 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw; 9.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 The Avroleans; 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Voordracht 11.15 Musicorda; 12 00 The Rhythm Club; 12.30 Mededelingen. 12.33 In het spionnetje; 12.38 Het Lyra Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters lo.45 Gramofoon. 14.00 Van de hak i?nn Solistenconcert; ïo.uu „Klimop" voor zieken en ge zonden; 16.00 Elgars Enigma-varia ties met toelichting; 16.45 Gramo foon, 10.55 Mevr Ida de Leeuw v. Rees; 17.00 Reizen en trekken; 17 30 Ned. tenniskampioenschappen; 17.00 zoeklicM 2nS:,520»05 In het radi0" 2?nn Sn'm ?et Omroeporkest; w in m™.! en Zljn schat, hoorspel; Nieuws'; ^315 r&amofoon'a23'°° die om even over zevenen vlak 'oor de landing de cabinekap open schoof om wat frisse lucht te hap pen en om zijn kist, met nog 15 gallons in beide tanks over, aan de grond te zetten. „Ik kon maar niet boven de 48.000 'oet komen", waren ziin eerste voorden. „Je zakte net zo hard weer aaar beneden als je naar boven ging." „Hoe was het daar boven?" „Het zicht was goed. Toen ik bo ven Twente zat kon ik nog ver bui ten IJmuiden de zee zien." „Ging het stijgen vlot?" „Tot 40.000 voet wel. Maar boven de 40.000 voet heb ik een half uur rond geprutst. Boven de 47.000 voet werd het helemaal moeilijk en bo vendien kreeg ik toen last van ijs- vorming". „Nog last gehad met de drukca- bine?" „Niet in het minst, alles func- tionneerde prima". De luchtvaart is weer een record rijker. Of het lang stand zal houden durven we niet te zeggen. Majoor Flinterman had zelf gedacht op 48.00049.000 voet te kunnen ko men. De hoogtemeter wees het niet aan, maar men zal de correcties hierop af moeten wachten om de juiste hoogte vast te kunnen stel len. En zoals gezegd, dat doet het nationaal luchtvaartlaboratorium. En dus zullen majoor Flinterman de LSK en de KNVVL nog enige da gen in spanning moeten zitten, al vorens zij trots kunnen zeggen, dat het Nederlands hoogterecord met. voet is verbeterd. In de voormiddag hadden in 5 klassen dameswedstrijden plaats. Bij de Valken ging de strijd voor namelijk tussen mevr. Zuiderbaan- kaan en mevr. L. Kirkenier, waarbij mevr. Zuiderbaan ten slotte met ruime voorsprong als eerste aan kwam. Bij de 16 M2-klasse was het na tuurlijk weer een Groningse dame die met grote voorsprong eerstaan- komende was, nL mej. Wester. Tweede werd mevr. C. Robertde Jong van Leeuwarden. Mej. C. Toonstra Sneek, die de helmstok in de pampus van burgemeester Reit- sema hanteerde, bezorgde een Rui ter een klinkende overwinning. Reeds na een route lag ze al een straat voor en hoewel mevr. Bak kervan der Meulen in de laatste ronde nog inliep, wist zij toch de eerste plaats te behouden. In de 12-voetsjollen kwamen maar twee jollen aan de start. Mej. Tj. Oppenhuizen, Sneek, die in de Lucky Truck voer, wist met groot verschil te winnen. Bij de regenbo gen waar 16 dames startten, lagen direct na eerste boei de Friese da mes op de beste plaatsen. Mej. Dijkr stra die in de Algri van Alberda voer, wist zich vrij spoedig van de voorste plaats te verzekeren en de ze positie kon ze tot het einde be houden. Mej. Kuipers, die in het begin ook vooraan lag, zakte geleidelijk af en eindigde als 4e. Mevr. ZwartHoeksema werd 2e, terwijl mevr. HoffGroothoff uit Heerenveen de derde plaats bezette. Totaal-uitslag was: Dameswedstrijd: Valken: 1. Whip- pert st. mevr. T. ZuiderbaanKaan, Gouda, 2. t' Spui st. mevr. Kirke nier, Alkmaar, 3. Soelaas st. mevr. T. C. BreuningMulder, Leeuwar den, 4. Rurette st mej. H. Mulder, Langweer. 16 M2 klasse 1. Drijfhoutje st. mej. J. Wester, Groningen, 2. Jeep st. mevr. C. Robert—de Jong, Leeuwar den, 3. Marjolijn st. mevr. C. C. van Tienhovenvan Poelje, Reeuwijk, 4. Aeolus st. mevr. W. van der Loo, Zwolle. Pampus: 1. Ruiter st. mej. G. Toon stra Sneek, 2. Weerhaan st. mevr. G. T. Bakker van der Meulen, Sneek, 3. Winneweer st. mej. Els ter Horst, Sneek, 4. Ljip st. mevr. L. Dijkstrade Jong, Sneek. i2 voetsjollen: 1. Lucky Truck st. mej. Tj. Oppenhuizen, Sneek. Regenbogen: 1. Algri st. mej. T. Dijkstra, Sneek. 2. Pieterke st. mevr. J. ZwartHoeksema, Sneek, 3. Me teoor st. mevr. Th. HoffGroothoff, Heerenveen, 4. Titia st. mevr. T. Olyvan Dijk, Sneek, 5. Waterrot 2 st. mej. B. C. Kuipers. Sneek. Des middags toen hi?„ weer min der fraai werd en er af en toe een regenbui viel, werden de eenmans wedstrijden gehouden. Bij de 30 M2 klasse behaalde bur gemeester Hoekstra van Baardera- deel een fraaie zege door als eerste door te finishen. Dr. van der Meer werd 2e. Bij de 22 M2 klas was het J. Pen van Lemmer, die direct een goede positie had gekozen en met groot verschil als eerste aankwam. Ir. Zuiderbaan te Gouda toonde in de Valken weer z'n superioriteit hoewel Mulder in Rirette en Kirke nier hem danig op de hielen zaten. Bij de Pampus ging Roepel Rotter dam met de Zuiderkruis als eerste door. Voor de 2e en 3e plaats werd vlak voor de finish nog zware strijd geleverd. Verhey, Rotterdam lag echter iets beter en met een fractie van een seconde passeerde deze als tweede. Van Foeken Sneek werd derde. De regenboogzeilers X, 16 deelne mers, zorgden voor een verrassing door tot tweemaal toe te vroeg aan de start te verschijnen, waardoor tweemaal overgestart moest wor den. Wietze de Boer, die in de „Dol fijn" van Klaas Vrolijk zeilde, kwam luid toegejuicht door de talrijke be langstellenden, als eerste door de finish. H. van der Wey, die bij de laatste route nog voor lag, doch de ze plaats moest afstaan aan de Boer, kwam met ,,De Kruiser" van Van der Sluis als tweede door. Tommie Zwart was derde met „Pieterke" van Jelle Zwart terwijl Pijper, die in de „Jan van Gent" van dr. van der Zijp voer, als vierde Fries bin nenkwam. De vijfde plaats was voor de „Nelis" van Huisman, Leiderdorp, die daarmee de eer der Hollanders ophield. Dit was een mooie Friese zege, en daaruit bleek dat de Frie zen beter op dreef zijn als de wind hun zeilen bol doet staan. Totaaluitslagen eenmanswedstrij den: 30 M2: 1. Tjerk Hiddes, mr. W. Hoekstra, Mantgum, 2. Li, W. B. van der Meer, Grouw, 22 M2 1. Marjan, J. Pen, Lemmer, 2. Stormvogel, J. Wiersma, Leeuwarden, 3. Maria, Mechteld. S. Th. Rijkmans, Meppel, Valken, 1. Whippert, ir. H. F. Zui derbaan, Gouda, 2. Rirette, R. Mul der, Langweer. 3. 't Spui, H. K. Kir kenier, Alkmaar. Pampus: 1. Zuiderkruis, C. J. Roeper, Rotterdam, 2. Hillegonder, H. Verhey, Rotterdam, 3. Smelleken, J. van Foeken, Sneek. Regenbogen: 1. Dolfijn, st. W. de Boer, Sneek, 2. De Bruiser, st- H. van der Wey, 3, Pieterke, J. Zwart, Sneek, 4. .Tan van Gent, st. Pyper, Sneek, 5. ITelis, J. Huisman, Leider dorp, Vandaag, 17 Augustus, de ratio nale vrijheidsdag van Indonesië, zal er nog geen rood-witte vlag in Ba tavia mogen wapperen. In verband Naar Aneta van republikeinse zijde verneemt, heeft de voorzitter van de republikeinse delegatie in Indonesië, mr. Susanto Tirtopridjo, hiermede is van officiële zijde te Dinsdagochtend met de Nederlandse Batavia medegedeeld, dat de rood witte vlag, die op de inter-Indone- sische conferentie is aangenomen als nationaal symbool van de toe komstige Verenigde Staten van In donesië, niet langer gezien mag worden als een strijdvlag. Op grond van deze overtuiging hoopt de regering van Indonesië binnenkort de verbodsbepalingen ten aanzien van de Rood-Witte vlag te kunnen opheffen. De Indonesische regering heeft ook overwogen tot opheffing van bovenbedoelde bepalingen reeds met ingang van 17 Augustus, de nationale vrijheidsdag van Indone sië, over te gaan, vooral nu deze dag ook buiten de Republiek wordt gevierd. Met het oog op de gebeurtenissen, die zich de Aiatste dagen op enkele plaatsen in Midden- en Oost-Java hebben voorgedaan, meent de rege ring echter in aller belang niet daartoe te kunnen overgaan. Op dit ogenblik zou dit kunnen leiden tot incidenten, daar geble ken is, dat nog enkele dagen er mede gemoeid zijn eer de orders tot het staken van de vijandelijkheden overal op zodanige wijze worden nageleefd, dat het gevaar voor moeilijkheden geweken is. Ook daarom is het dat de regering geen toestemming kan geven voor het houden van optochten en demon straties in het openbaar. Immers voor ons allen is het van het groot ste belang, dat aan de vooravond van de R.T.C. zich geen incidenten voordoen, die de sfeer van vertroUj wen zouden kunnen bemoeilijken'. De regering is ervan overtuigd, dat het Indonesische volk begrip zal tonen voor de noodzaak, in de ko mende dagen alles te doen, teneinde incidenten te vermijden en er voor te zorgen, dat geen wanklank de sfeer verstoort. Laten al degenen, voor wie 17 Augustus reeds een feestdag is, deze op voorname en waardige wijze herdenken en zich houden aan de uitgevaardigde maatregelen van orde. Laten zij voorkomen, dat. nu het bevel tot het staken van de vijandelijkheden is uitgevaardigd, hun kleuren door onverantwoordelijke personen of groepen ontsierd of ontwijd wor den. Laten dan ook al degenen, die tot voor kort het roodwit sléchts als embleem konden zien van een tegenstander, door hun houding blijk geven te beseffen, wat deze kleuren betekenen voor alle natio naal voelende Indonesiërs en zich tegenover haar gedragen met het respect, dat ieder behoort t» heb ben voor de vlag van een ander. autoriteiten besprekingen gevoerd om verzachting te bewerkstelligen van de verbodsbepalingen ten aan zien van het voeren van de rood witte vlag op 17 Augustus. Na afloop van de besprekingen werd van republikeinse zijde een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het te betreuren is, dat de factoren, die de voortgang van de onderhandelingen tot nog toe belemmerden, klaarblijkelijk nog niet geheel verdwenen zijn. De republikeinse delegatie spoort het volk aan het hoofd koel te hou den en de dag op gepaste wijze te vieren. BENOEMINGEN PATERS AUGUSTIJNEN CULEMBORG, 11 Aug. 1949 (K.N.P.). Z.E. Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Barbara te Culemborg: pater F. G. Liphuij- zen; tot assistent van de parochie van de H. Augustinus te Utrecht: pater J. P. J. Broekman; tot kape laan van de parochie van de H. Monica te Utrecht: pater dr. J. J. Sedelaar; tot aalmoezenier van het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht: de paters G. A. J. Rijnsbergen en W. Toering; tot kapelaan van de parochie van de H. Barbara te Culemborg: pater W. C. B. Hendriks. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan van de parochie van het Allerheiligst Sacrament te Am sterdam; pater B. Hoogeveen; tot kapelaan van de parochie van de H. Rita te Amsterdam; pater Th. A. van Westing; tot kapelaan van de parochie van de H. Augustinus te Amsterdam: pater H. J. J. Link. De hoogeerwaarde pater Provin ciaal der Paters Augustijnen heeft benoemd tot prior van het kloos ter Mariënhage te Eindhoven: pater Joachim Doensen. NIWIN-PAKKETTEN NAAR DE WEST Het ligt in de bedoeling alle Niwin-Kerstpakketten voor de West met Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman" dat, zoals men weet, dat najaar een oefenreis naar de West maakt, te versche pen. Evenals vorig jaar zullen de etiketten met de naam van de schenker per luchtpost worden na gezonden om op de pakketten te worden geplakt. WEEKSTAAT NED. BANK Deze week is, blijkens de verkor te balans van de Nederlandse Bank, de goudvoorraad gehandhaafd op het vorige week verlaagde peil, toen 13,2 millioen van de voorraad werd afgehaald. Belangrijke wijzi gingen vertoont de bankstaat deze week niet. Een gelukkig verschijn sel is, dat de vermindering van de deviezenportefeuille, welke op de vorige balans viel waar te nemen, thans grotendeels ongedaan is ge maakt. De voortgezette ontspan ning blijk uit de vermindering van de voorschotten in rekeningcourant en uit de verdere afneming van de biljetteneirculatie, die weer bene den de 3 milliard gulden is beland, op f 2988,9 millioen. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds zeer ruim en j.l. Zater dag kon de koers van callgeld van 1 procent gebracht worden op 3/t procent. In de tweede helft van deze maand komt wat meer schat kistpapier te vervallen en voors hands ziet men geen reden, dat het geld krapper zal worden. Ten dele mag dit ook worden toegeschreven aan de couponbetaling der conver sielening 1947, ten bedrage van circa 40 millioen gulden, waarvan ongeveer de helft aan de geldmarkt ten goede zal komen. Ook de divi dendbetaling van de Unilever N.V. draagt er toe bij om de geldmarkt ruim te houden. Terugverkrijgen van Nederlanderschap Voor vrouwen, die door of ten gevolge van haar huwelijk de Ne derlandse nationaliteit hebben verloren en wier huwelijk op of na 1 September 1937 is ontbonden, bestaat thans de mogelijkheid, om de Nederlandse nationaliteit te herkrijgen. Zij kunnen zich namelijk inge volge de wet van 6 Augustus 1949 tot het doen van de kennisgeving, bedoeld in artikel 8 van de wet op het Nederlanderschap en het in gezetenschap, wenden tot de bur gemeester van hun woonplaats in Nederland of, indien zij in het bui tenland woonachtig zijn, tot de Nederlandse gezant of consulaire ambtenaar binnen het ressort van hun woonplaats. Post voor troepenschip „Zuiderkruis" Post voor militairen aan boord van het troepenschip „Zuider kruis" bestemd voor de tussenha ven dient uiterlijk op 18 Augus tus, voor de eindhaven uiterlijk op 31 Augustus ter post te worden bezorgd. Adressering behoort als volgt te geschieden: rang, naam en voor letters, legernummer, onderdeel, veldpostkantoor Batavia, aan boord troepenschip „Zuiderkruis. De naam van de vermoedelijke tussenhaven moet niet worden vermeld. HULDEBLIJK VAN OUD-MILITAIREN Dinsdagmorgen werd door de „Nat. Bond het Mobilisatiekruis" en „de Nederlandse Bond van Oud-strijders" ten paleize Soest- dijk een huldeblijk ter gelegen heid van het 12V:-jarig huwelijks jubileum van H. M. Koningin Ju liana en Prins Bernhard aange boden. Dit huldeblijk bestond uit een schotel van Delfsblauw aardewerk welke een diameter had van 52 cm. De tekening was ontworpen door de plateelschilder C. J. Bak. De schotel was versierd met de wapens van de Koningin en van Prins Bernhard en als inscriptie „Zeemacht, Landmacht en Lucht macht". TWEE DUITSE JONGENS WILDEN DE WERELD IN Zondagnacht ontdekte een agent van politie op de Coolsingel te Rotterdam twee jongens van veertien jaar. Aan de inspecteur op het hoofdbureau en later aan de vreemdelingendienst vertelden ze Willy en Wolfgang Jenkins te heten, uit Eupen te komen, wees te zijn en in Chicago 't levenslicht aanschouwd te hebben. Omdat vader Amerikaan was, maar moe der Duitse en ze maar korte tijd in Amerika hadden gewoond, waren ze alleen de Duitse taal goed machtig. Maar ze vonden het nu hoog tijd de wereld in te gaan en in de Ver. Staten de erfenis van pa te gaan opnemen. Het zonderlinge verhaal werd tot hun verbazing niet geloofd. Ter opfrissing van hun geheugen werd het duo nu in een cel gezet, maar het duurde niet lang of ze bonsden vervaarlijk tegen de deur en schreeuwden, dat ze de waar heid wilden vertellen. En nu bleek, dat het twee jongens uit Aken waren, Erich Klein en Guenther Schumacher, die pas van school waren gekomen en van va der en moeder resp. op een kan toor en in een bakkerij moesten werken, waar ze geen zin in had den. Zaterdag waren ze de grens over gekomen en in Maastricht hadden ze de trein naar Amster dam genomen, waar nog een tante moest wonen. Toen ze die echter niet konden vinden, zijn ze ver der gaan zwerven, genoten bij Zandvoort van zee en strand en zagen kans 's avonds Rotterdam te bereiken, waar ze op een schip wilden monsteren. In plaats daar van keren ze nu naar Aken terug. KASSIER VERDUISTERDE ZESTIG MILLE Te Amsterdam is gearresteerd de 26-jarige kassier A. C. A. W. van de Centrale Vermogens Op sporingsdienst C.V.O. te Amster dam, die een bedrag van ongeveer f 60.000 heeft verduisterd. De kassier heeft een volledige bekentenis afgelegd. Tot dusver is niet gebleken, dat hij medeplich tigen had. WINFRIED BONIFATIUS In het artikel over de studie van Pater Dr. Willibrord Lampen O.F.M., dat in ons blad van 25 Juli j.l. is verschenen, is de titel en uitgever van het boekje weg gevallen. Voor de lezers die het bij de boekhandel wensen te be stellen geven wij beide hier weer; P. Dr. W. Lampen O.F.M. „Win- fried Bonifatius", uitg. P. N. van Kampen Zoon N.V., Amster dam. 1949. E. b. Maandagavond is de Hilversumse politie er tenslotte in geslaagd de reeds lang gezochte „professor" Pootjes te arresteren, die werd ge zocht wegens uitlokking ran deser tie van jongemannen, die in mili taire dienst moesten en naar Indo nesië zouden worden uitgezonden. Het was de politie bekend, dat de „professor" zich in zijn huis in Hil versum schuil hield, doch ondanks het feit, dat bij herhaling invallen waren gedaan, was het tot nog toe niet gelukt de man te vinden. Ten slotte heeft men door een bouw kundig tekenaar het gehele huis la ten opmeten, waardoor kwam vast te staan, dat er eén aantal zorg vuldig gecamoufleerde schuilplaat sen moest zijn. Maandagavond is opnieuw een inval gedaan en dit maal was de politie vast besloten de vogel niet weer te laten ont snappen. In het huis een oud pand waren op verschillende plaatsen alarmeringstóestellen aan gebracht, zodat de vluchteling pre cies wist, waar de politiemensen zochten. Bijna vijf uur hebben de agenten nodig gehad voor zij ten slotte de professor uit zijn schuil plaats te voorschijn konden halen en er is heel wat afgebroken in die tussentijd. Diverse wanden en mu ren moesten sneuvelen, voordat ten slotte het ingenieuze schuilsysteem overwonnen was. Het eerste wat de schuilvink zei, toen hij in een ka mertje onder het dak te voorschijn kwam, was: „Wie geeft jullie het recht om in mijn huis wanden weg te breken?" Bij een inval de vorige week zijn in hetzelfde huis een jongen en een meisje gearresteerd, die hier even eens verborgen waren. Prof. Pootjes werd in Augustus 1947 wegens uitlokking van deser tie voor de rechtbank te Amster dam gedaagd, maar is toen niet verschenen. De zaak werd voor een nader onderzoek van het geestver mogen van de „professor" terugge wezen naar de rechtercommissaris. Tegelijkertijd werd zijn gevangen neming gelast. Aan dit laatste be vel van de rechtbank is thans vol daan. NOTA OVER INBREUKEN OP DE „CEASE FIRE" Vervolg van pag. 1 In een Aneta-bericht van 9 de zer is reeds melding gemaakt van een uitbreken op 7 dezer van on geregeldheden in de stad Solo, welke geleidelijk uitgroeiden tot een gecoördineerde actie op ruime schaal, kennelijk met het doel orde en rust in de stad ernstig te verstoren, zo niet de stad zelf te bezetten vóór het ingaan van de „Cease Fhje". Hoewel door het optreden van onze strijdkrachten de orde en rust spoedig in belang rijke mate werden hersteld, vorm de de aanwezigheid van vrij be langrijke in de stad geïnfiltreerde republikeinse gewapenden een voortdurende bedreiging van de veiligheid, zodat maatregelen wer den genomen de stad van deze elementen te zuiveren. Op dat ogenblik dat de „Cease Fire" in werking trad, was de actie nog niet afgelopen, welis waar werd van republikeinse zijde vanaf dat ogenblik opgehouden met vuren, doch men ging voort met „vijandelijkheden" in do zin van artikel 3 van de handleiding voor de uitvoering van de „Cease Fire" door het opwerpen van bar ricades en wegversperringen en het leggen van mijnen, welke in de loop van de ochtend van 11 Augustus werden opgeschoven naar het centrum van de stad. Een bloedbad, tengevolge van deze driestheid, werd slechts voorko men door de zeer gedisciplineerde houding van onze troepen, die zich mede onder de invloed van het persoonlijk optreden van de legercommandant en de brigade commandant, strikt aan de „Cease Fire" order hielden. In de loop van de dag verkreeg de brigade-commandant contact met de betrokken commandant van de T.N.I. eenheden, die bij die gelegenheid beweerde geen uit voeringsbepalingen voor de „Cease Fire" te hebben ontvangen, doch alleen op de hoogte te zijn van het bevel tot „staakt het vuren" in de nacht van 10 tot 11 Augustus. Laatstgenoemde commandant heeft inmiddels toegezegd zijn troepen te zullen terugtrekken. Bovenstaande bestandschendin gen ontlenen een ernstig karakter aan het feit, dat zij eensdeels zijn gericht tegen een vreedzame be volking, anderzijds een plan ont vouwen om opzettelijk de mili taire situatie ten nadele van de Nederlandse troepen te wijzigen. Als lichtzijde mag gewezen worden op het feit, dat na het „Cease Fire" i bij bovenbedoelde incidenten in Soerabaia en Solo geen slachtoffers zijn gevallen en voorzover bekend ook geen schot gelost is. Het spreekt echter vanzelf, dat de Nederlandse regering in de schendingen niet berust. De aan gelegenheden zijn ter kennis ge bracht van de UNCI (in een schrijven, hetwelk eveneens is overgelegd). Voor het overige beschikt de re gering over gegevens die er op wijzen, dat men van republikeinse zijde ernstig naar verwezenlijking van het „Cease Fire" streeft. Eerst na verloop van enige tijd zal het mogelijk zijn zich een volledig beeld van de uitwerking daarvan te vormen". 'i Sinds Bonn tot West-Duitse hoofdstad is gekozen, heerst er in deze stad grote bedrijvigheid. Huizen en gebouwen worden ge- en verbouwd, plantsoenen aangelegd, kortom alles wordt er in het werk gesteld om Bonn een hoofdstedelijk aanzien te geven. Nu de verkiezingen in West-Duitsland achter de rug zijn en het vaststaat, dat de eerste Parlementszitting 7 September a.s. wordt gehouden, wordt er met vereende krachten aan de voltooiing van het Parlementsgebouw gewerkt. 28. Toen ze daar binnenkwam, was ze al bezig, de ring uit het vloeipapier, dat er om- heenzat, te wikkelen. Het was een grote ring, groter dan die van grootmoeder, maar overigens, zoals ze op het eerste gezicht ontdekte, volkomen hetzelfde. Het was een zware gouden band, van buiten blauw geëmailleerd en in dat email stond in gouden letters: NOS DUO CONTRA MUNDUM. Ze reikte hem over aan grootmoe der en daarbij beefde haar hand zo erg, dat ze de ring bijna liet vallen. Grootmoeder hield de ring dicht bij haar bril en tuurde op de binnen zijde. „Lida!" zei ze schor," Lida, het is zo! De ring is van Han! Hier staat het inschrift... lees maar... H aan A, 6/9 '72! Dat is de datum van ons huwelijk!" Ze staarden elkaar sprakeloos aan. Grootmoeder had een hoge kleur gekregen. Haar ogen schitter-" den als diamanten. Ze legde de ring naast zich neer op tafel. Ze bedekte haar gelaat met beide handen. Spoedig nam ze die weer weg, maar haar handen beefden. „Lida!" fluisterde ze. „Han Han is dus niet met zjjn schoener ten onder gegaan! Hij leeft! Hij leeft nog ergens!" „Liefste, ik hoop het!" zei Lida ontroerd. „Ik hoop het toch zo vu rig!" „Neen, hij is niet meer in leven!" zei grootmoeder heftig. „Hij kan niet meer in leven! De Amelit is negen en veertig jaar geleden ge zonken. Als hij in leven was geble ven, dan zou hjj van zich hebben la ten horen! Hij zou alle Zeven Zeeën zijn overgezwommen, om bjj me te komen!" „Heus, lieve schat?" „Een ding weten 'we vast en ze ker. Hij is niet met die schoener verongelukt en verdronken! Hij heeft die orkaan overleefd. Maar... hij heeft wat daarna kwam niet overleefd." „Juist lieverffaar wind uzelf toch niet zo op!" „Opwinden? Opwinden? Wel ver draaid. ik ben niet opgewonden!" „Ja schat. Ja, grootje! Maar la ten we dit geval nu eens redelijk bekijken. Hoe heeft die ring zijn weg gevonden naar Honolulu en hoe is hij daar negen en veertig jaar na. het vergaan van de Amelit in een pandjeshuis terecht geko men?" „Heeft Bert je dat adres soms opgegeven?" „Ik zal eens kijken." Lida nam de brief op. „Ja... hier staat het... helemaal onderaan. Een adres in Honolulu. De man heet Ah Chung." „Schrijf hem dadelijk! Vraag alle mogelijke inlichtingen. Zie er ach- te komen!" Lida dacht even na en zet toen: „Ik denk niet, dat schrijven veel zal helpen. Het is niet de beste ma niet om er achter te komen. En het zou zo lang kunnen duren eer er antwoord kwam. Ik heb zo'n idee, dat we heel vlug moeten handelen." „Heeft Bert hem niet uitgehoord? Schrijft hij daar iets van?" „Dat is alles, wat hij er van schrijft. En naar Bert schrijven zou geen steek geven. Zijn schip is on derweg naar Yokohama en zal daar gestationeerd blijven voor onbepaal de tijd. Hij weet zelf niet hoelang." Grootmoeder stond beslist uit haar stoel op. Ze liep naar het buf fet en kwam met een fles sherry te rug. Ze vulde twee glazen. Het ene gaf ze aan Lida en 't andere dronk ze in één snelle teug leeg. „Lida? We moeten aan de slag! We moeten naar de politie in Hono lulu schrijven, of een particuliere detective in de arm nemen." Grootmoeder liep driftig langs 't raam heen en weer, zwaaiend met haar lege glas. Lida keek haar be- borgd na. „Leg toch 'n reef in uw grootzeil, lieve schat! En loef dan wat op. Zo vangt u te veel wind. U bent op het punt om zelf om te slaan." „Pffzei de oude dame. „Zo'n opwinding heb ik in geen vijftig jaar doorleefd. Ik geniej; er van! Het is, alsof Han weer levend is ge worden! Besef je wel goed, wat dit betekenen kan? Het kan heel goed betekenen, dat Ze hield haar woorden in. Ér kwam een uitdrukking van slim heid in haar ogen, maar die ver dween terstond. Ze glimlachte ge heimzinnig en zei geen woord meer. VI. Hendrik Rynmann hield wel van een gokje. Hij was een waaghals van aard. In het begin schreef men dit toe aan de naoorlogse toestand. Hendrik was officier geweest bij de eerste landingstroepen in Afrika. Hij had een kogel door een arm en een been gekregen en was als in valide uit de dienst ontslagen met een band van roestvrij staal om het dijbeen. Dat hinderde hem niet, want hij kon zonder moeite lopen, zonder ook maar in het minst te hinken en had het gevoel een nieuw been gekregen te hebben; maar het leger kon hem niet meer gebruiken. In het burgerleven teruggekeerd wierp Rynmann zich met 'n bijna be angstigende ijver op fabricage in 't groot, zo dat het zelfs in die dagen van jachterige productie opvallend was. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3