Nieuuu KVP-fractie stelt zich achter de regering Mgr. Béran protesteert tegen zijn vrijheidsberoving De vierde verjaardag van de Republiek Beroofd van alle rechten zonder onderzoek of besluit Duitsland onmiddellijk bij de Europese Assemblee r ROGGEVEEN OOTIES (DIPLOMA IOUDEN en inlichtingen lelijks genoegen hebben U niet gebruikt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNt DEN HELDERSCHAGEN Een vlammend protest van Mgr. Béran Donderdag 18 Augustus 1949 45e laargang No. 11643 *Het M. G. schandaal Een andere weg is er niet aldus sprak prof. Romme H.V.K. over verbod rood-witte vlag Een pleidooi van Churchill Bidault blijft gereserveerd 23 Augustus begin der R.T.C. Enthousiasme te Batavia Engeland leeft boven zijn stand Republiek tegen meer bevoegdheden aan de Koningin Een koningskwestie en nog iets LANDELIJKE RIJVERENICING ikwedstrijd te Hefloo estuur van Streek Midden delijke Rijvereniging heeft om de tweede streekwed- an dit jaar te houden in Deze zal plaats vinden op l 20 Augustus a.s. op het van de Ijsbaan te Heiloo. se wedstrijd zal door acht ke Rijvereen. hier uit de worden deelgenomen. Ge- de morgenuren zullen er iringen zijn van individu- ers in de klassen N en B. ïiddags zullen de viertallen tallen tegen elkaar kampen tevens de Burg. Huygens- vorig jaar te Bergen be ar gesteld, weer verreden rden. Dan volgt de grote met prijsuitreiking, waaraan .m. 100 paarden en ruiters den deelgenomen. Deze pa- il door de burgemeeter en aeentebestuur van Heiloo, ie-vertegenwoordigers en er der plaatselijke vereni- orden afgenomen. Hierna og een licht springnummer programma. De toegang tot rein is vrij, zodat vele paar- ïebbers in de gelegenheid rijn om deze dag bij te wo- aardoor kan het doel der lijvereniging, voor zover dit het aankweken van liefde a kennis van het paard bij ttelandsjeugd in Nederland, bevorderd. [HORN, 16 Aug. 25.475 kg elen: grove Schot 7.808.00, '—9.20, Eigenh. 6.407.30; rode kool 4.50. 10.650 kg rond I 55.30. II 34; 5855 arken: grof 36.1038.20, bas- —36, stek 11—16.60, bommen 55 kg slabonen I 4446, n RMENHUIZEN, 17 Aug. g aardappelen: Schotse mui- 9.60, grove 8.10—8.20, Bintjes 10, grove 8—8.10, bl. Eigenh. witte Eigenh. 7.707,90; blauwe 8.40, Neerlanders 00 kg slabonen 3843, 36.400 e kool 10.70—11.90. 1D-SCHARWOUDE, 17 Aug. 10 kg aardappelen: Eerstelin- 18.60, Eigenh. 7.40—7.50, bl. 7,10—^7,50, Bevelanders 6,50- njes 6.507.60 IJsselster 7,50- oopm bl. 7,10—7:40, 8000 kg 001 5.50—6.70, 11.000 kg gele 10, 31.000 kg witte kool 10.50- 00 kg kroten I 5.10, 400 kg iep 31—35, 32.000 kg slabonen 700 st. bloemkool 2948. ALKMAAR TEL. 2881 en 1 SEPTEMBER be- voor: ;clubs voor afgewezenen lledig bevoegde docenten! iTERENIGINQ, heeft verschil, ie zeer gediend zijn met: ge- ies, tafels, stoelen, kleding, aalt gaarne af hetgeen U be- rbaat dank IPS - Dijk C 16 ALKMAAR 1IF teus veranderd hadderi '<.ans om van zijn dolk c niet, want het hoertje roer te voorschijn ge- hurk gericht hield. „As r oe mes, dan jaag ik oe tei het boertje. Zo kon- afmaken en het eind met forse hand van het in een uurtje later het- n een herhaling van dat geloof dat maar. Twee kooplui ontmoetten el- ts„Het is mis, zwarte", •tastende. „Ja", bromde unde alsof er met een is helemaal mis". Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E, J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Wij dachten dat we er nu genoeg van wisten: er was al eens een boek je opengedaan over de wangedra gingen van het M.G. en nu pas heeft de regering voorgesteld, de niet ten laste van de begroting ge brachte uitgaven en ontvangsten van bet Militair Gezag in een af zonderlijk wetsontwerp vast te stel len, waarmee deze millioenenzaak dan na parlementaire behandeling, in de doofpot gaat. Maar er is ook nog een verslag van de algemene rekenkamer en dat haalt oude wonden weer open. Dat er met geld gesmeten is, wis ten we al uit de woorden van de eerste, min of meer normale, minis ter-president na de bevrijding, maar dat het zo erg is, als nadien en ook nu weer uit officiële stukken staat te lezen, is ten slotte een gruwelijke openbaring. Het Rekenkamer-verslag stelt na tuurlijk terecht in zijn voorbeschou wing in het licht, dat het M.G. zijn functie moest uitoefenen in een der meest-bewogen tijdvakken van ons volksbestaan, waarvan opbouw en werkwijze noodzakelijk de sporen moesten dragen, maar dat is nog geen reden voor het beoefenen van een soort Stavisky-praktijken, gelijk her en der moesten worden gesig naleerd. Moeilijkheden waren er na tuurlijk, men moest niet weinig in een Londense sfeer, roeien met de riemen die men had en „bunde len wat er was, zonder veel aan dacht te wijden aan de kwaliteit. Intussen was ons land aan de leiding van dergelijke figuren overgeleverd, en de gevolgen waren er dan ook naar. Blijkens het verslag van de Re kenkamer hebben de weinig stabie le verhoudingen op het M.G. haar stempel gezet en met name voor de financiële administratie heeft dat kwade gevolgen gehad. De totale kosten van het M.G. ge durende de gehele periode van zijn bestaan van 11 September 1944 af, met inbegrip van alle afwikkelings- kosten bedroegen rond f 150.000.000, waarbij dan inbegrepen het bedrag voor de salarissen van de militaire leden van het M.G., die op f 39.000.000 zijn te schatten. Overi gens bedroeg het totaal der uitga ven f 123.881.607.29, waartegenover aan ontvangsten stond f 27.089.047.72. Bij de uitgaven valt nog te rekenen op rond f 15.000.000 voor vordering van gebouwen, inventarissen en mo torvoertuigen, welke reeds in de be groting van financiën verantwoord zijn. Het verslag is overigens één klaaglied over het beheer, dat over de gehele lijn gebrekkig is geweest. Er kwamen fraudes voor, en er wor den tal van onnutte en ongeoor loofde uitgaven gesignaleerd, die vooral in de huidige tijdsomstan digheden de haren soms te berge doen rijzen. Verschillende gegevens over vermoedelijke fraude zijn door gegeven aan de autoriteiten van politie en justitie in enkele geval len zijn veroordelingen gevolgd. Maar niet alle wanbeheer kon wor den achterhaald. Wij lezen bijv. De berechte gevallen betroffen fraudes van enige duizenden guldens, maar wat zal er terecht komen van de bevrijdingscollaborateurs, die in te leveren briefjes van f 100 bij kassen van het M.G. omwisselden tot klei nere coupures? Wie straft de schul digen van het wanbeheer, dat uit de royale beurs van het platgebrande en leeggeroofde Nederland op enor me schaal hotelruimten huurde, waarvan de helft ongebruikt bleef, terwijl de kosten, die in de duizen den liepen, natuurlijk moesten worden voldaan? Het Commissariaat noodvoorzie ning gaf 25.000 gulden uit voor cho colade en rookgerei, „om de mede werking van onbetaalde hulp krachten te verkrijgen." Tot een excessief geval rekent de Reken kamer ook een uitgaaf van f 25.800 voor het gratis verspreiden in de noordelijke gebieden van Nederland van 500.000 sigaartjes! Voor het ves tigen van de goede naam van het M.G. was dit daar blijkbaar niet vol doende, want men gaf aan het Pro vinciaal Militair Commissariaat Groningen nog maar eventjes f 23.000 uit voor een speciale campagne met dit doel! En wat te denken van het feit dat ruim f 154.000 moest worden betaald voor een scheepslading benzine, olie en smeervetten, terwijl „geen zeker heid viel te krijgen omtrent de be stemming, welke aan de lading is gegeven".... Nog eens moest bijna f 15.000 worden uitgegeven, voor een hoeveelheid olie, „zonder dat is ko men vast te staan, bij welk onder deel van het M.G. deze olie was af geleverd".Van de vele buiten sporige gevallen verijlden wij nog, dat o.a. ruim 28 mi,ie in rekening is gebracht voor levensmiddelen, „terwijl niet is komen vast te staan, aan wie deze goederen ten nutte zijn gekomen". Verschillende contracten zijn aangegaan met aannemers voor de bouw van kampementen, tonnen zijn daarvoor uitgegeven, zonder dat het Rijk er iets mee verwierf. Wij zwijgen dan maar over de Franse cognac, waaraan 15.000 gulden voor francs ten koste werd gelegd, ter wijl de uitgave nutteloos was, ómdat de Franse douane de cognac in be slag nam, wegens overtreding van de deviezenvoorschriften! Of een campagne voor het vestigen van de goede naam ook nodig was Wij laten het daar maar bij. Het verslag van de Rekenkamer behoort bijna gerangschikt te worden onder de prikkellectuur. In elk geval prik kelt bijna elke zinssnede tot verzet en critiek. Wij zijn benieuwd hoe de volksvertegenwoordiging straks op al dit schoons zal reageren! BELCISCHE KAMER GEEFT VERTROUWEN De Belgische Kamer heeft Woensdagmiddag met 125 tegen 64 stemmen en een onthouding (de liberaal Le Clercq) haar vertrou wen in de nieuwe regering uitge sproken. De beroemde filmchimpansee Marquis" van circus Mikkenie maakte op zijn motor een tochtje door Amsterdam, dat bij het toegestroomde publiek grote sensatie verwekte. Marquis" op de speciaal voor hem geconstrueerde motor. (Van onze parlementaire redacteur) De rede van de katholieke fractieleider, prof. Romme, was dé verrassing van dit laatste Indonesië-debat vóór de Ronde Tafel conferentie. Sinds het aftreden van minister Sassen boterde het niet meer tussen regering en K.V.P.-fractie. De verwijdering werd al groter en groter en het is nog niet lang geleden, dat de vrees ging overheersen, dat het zelfs tot een openlijke botsing zou komen. In hoeverre daarvoor ook in feite aanleiding was? Romme verklaarde gistermiddag van zijn kant, dat er rond zijn persoon verhalen waren gesponnen, waar ook hij zelf geen raad mee wist. Wel voelde hij behoefte om wat het verleden betreft nog vast te leg gen, dat zijn fractie geen verant woordelijkheid droeg voor het in slaan van de nieuwe weg, een weg, die het de regering misschien niet gemakkelijker zou maken om haar doel te bereiken, al voegde hij hier direct aan toe, dat ook aan een an dere politiek risico's verbonden zou den zijn geweest. Met name was de Kamer niet gekend in de uitwerking van bepaalde delen van het accoord. Welke redenen hiervoor ook hadden gepleit, het feit lag er. Zo het ver leden afgedaan hebbende, ging prof. Romme zich echter vervolgens ge heel instellen op de toekomst. Een andere weg was er niet meer. Tot hen, die deze alsnog zouden willen zoeken, zeide prof. Romme dat één nadeel, een mogelijk verminderd vertrouwen van de Indonesische be volking, meer dan genoeg was. On derlinge onenigheid op dit uur zou een tweede nadeel kunnen oproe pen: Verlies van internationaal ver trouwen. En toen kwam het grote woord: Kon zijn fractie zoals gezegd geen verantwoordelijkheid dragen voor het inslaan van de weg, wel wilde zij nu de volle verantwoordelijkheid meedragen voor het verder afwan delen van die weg. Bjj dit woord trok de barst in het vertrouwen, die de laatste tijd steeds duidelijker was geworden, als het ware zicht baar dicht De K.V.P.-fractie ging van nu af aan weer zonder reserve haar schouders onder het regeringsbeleid zetten. Het tweede deel van de rede van prof. Romme was geheel voor Indo nesië bestemd. Met warmte en over tuiging schilderde hij het belang van een blijvende samenwerking tussen Nederland en Indonesië. De ze samenwerking zou de brug moe ten zijn tussen Oost en West. Hier verstrengelden zich drieerlei belan gen. Het belang van de wereld, van Nederland en Indonesië. Teneinde te voorkomen, dat in Indonesië aan deze visie een verkeerde uitleg zou worden gegeven stelde hij het uit drukkelijk zo, dat deze samenwer king alleen bij een perfecte gelijk heid mogelijk zou zijn. Wij begrij pen ten volle dat Indonesië zijn vrijheid lief heeft, evenals die ook ons door en door lief is. Eerder had prof. Romme al ge zegd, dat hij het niet wenselijk vond om in dit debat op onderdelen in te gaan. Had de heer Oud (VVD) de dag tevoren geprobeerd om de rege ring als het ware een mandaat mee te geven, de katholieke fractielei der volgde hem hierin niet. De snelheidsrecordpoging van majoor Flinterman Zoals bekend werd als aanvan kelijke datum voor de poging van majoor-vlieger Flinterman om een Nederlands snelheidsrecord te ves tigen, de datum 24 Augustus ge noemd. Waarschijnlijk zal het echter iets later worden. Wel ligt het in de bedoeling, dat majoor Flinterman op genoemde datum een proefvlucht zal maken. De kans is groot, dat de recordpoging zal geschieden op het strand bij Noord wijkerhout. Over de constructie van de Unie e.d. repte hij met geen woord. Ook hieruit bleek, dat de heer Romme zich weer deel van het re geringsschip voelde en het beter achtte straks tijdens het laatste deel van de vaart van zijn Inzichten blijk te geven. Aan de Ronde Tafelconfe rentie, die hij en de zijnen zich al tijd gewenst hadden, wenste hij geen enkele belemmering in de weg te leggen. Na de rede van prof. Romme was het hoogste en belangrijkste woord in dit debat gesproken. De rede van prof. Schermerhorn (PvdA.) poogde de zaken politiek nog even scherp te stellen. Voor zijn gevoel was het zo, dat de regering geen nieuwe weg was ingeslagen, maar alleen de con sequenties had getrokken uit een bestaande toestand. Wie deze over tuiging nader wil uitwerken plukt èèn draadje los uit de verwarde kluwen, die Indonesisch probleem heet. Het nieuwe was alleen, dat de interimperiode was overgeslagen, maar deze gedachte was niet van hem en zijn politieke vrienden uit gegaan. Vooral bedoeld voor de heer Oud was zijn waarschuwing, dat men niet meer naar schijnsuccessen moest streven, dat gaf later alle maal maar destemeer teleurstelling. PRAAG (Reuter). Kerkelijke kringen te Praag hebben giste ren een brief bekend gemaakt, die Mgr. Béran, de Aartsbisschop van Praag, heeft geschreven aan de staats-openbare aanklager. In deze brief protesteert Mgr. Béran tegen zijn „huisarrest" in zijn paleis door de Tsjechische regering opgelegd. Verder protes teert de aartsbisschop tegen de aanwezigheid van de regerings agent, Dr. Houska, in zijn paleis en tegen de inbeslagneming van de fondsen en landgoederen van het Aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs is verwittigd. Met dit protest heeft Mgr. Béran na twee maanden zijn stilzwijgen verbroken. Zoals bekend mag Mgr. Béran zonder toestemming van de regering geen verklarin gen doen publiceren of in contact treden met zijn geestelijkheid, zo dat Mgr. Béran deze manier het schrijven van een brief aan de staatsopénbare aanklager heeft aangegrepen als de enige waarop hij zijn protest kan uiten. Mgr. Béran verklaart in zijn brief aan de staats-openbare aan klager, dat zijn eerder gezonden protestbrieven aan het departe ment van Opvoeding onbeant woord zijn gebleven en over het feit, dat geen bezoekers tot hem worden toegelaten. „Alle persoonlijke en officiële correspondentie voor de aartsbis schop en zijn paleispersoneel wordt achtergehouden", zo schrijft dr. Béran. „Ik ben beroofd van alle per soonlijke vrijheid en alle rechten, die ik als aartsbisschop heb, en dit zonder enige vorm van poli tioneel onderzoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere officiële instantie". De bisschop noemt met name verschillende landgoederen, die door de staat zijn genationaliseerd. De regeringsagent in het aarts bisschoppelijk paleis heeft de BATAVIA, 17 Aug. (AFP) De H.V K„ de heer Lovink, heeft voor de leden van de voorlopige federa le regering een uiteenzetting gege ven van de maatregelen tot het verbod van openbare manifestaties bij gelegenheid van de viering van de verjaardag der republiek. Hij verklaarde, dat de regering „gaar ne zou hebben bijgedragen tot de viering van deze dag door het toe staan van het hysen der roodwitte vlag. Zekere gebeurtenissen in Midden- en Oost-Java hebben ech ter opheffing van dit verbod on mogelijk gemaakt. Men vreesde dat onverantwoordelijke elementen daarvan gebruik zouden maken om ongeregeldheden te veroorzaken". De H.V.K. gaf tenslotte uitdruk king aan de hoop, dat de Indonesi sche nationale feestdag volgend jaar „met enthousiasme in een vrij en onafhankelijk Indonesië" gevierd kan worden. STRAATSBURG. 17 Aug. De Britse conservatieven met Chnrchill aan het hoofd hebben Woensdag de onmiddellijke toelating van Duits land tot de Assemblee bepleit en voorstellen ter tafel gebracht voor drastische versterking van de rol van de Assemblee in de Raad van Europa. Zij wensen een speciale zitting van de Assemblee in Janua ri, waarbjj deze zelfs over de agen da zou kunnen beslissen. Churchill vroeg van het comité der ministers voordien over Duitslands toelating te beslissen opdat de Duitse delega tie reeds in deze speciale zitting aanwezig zou kunnen zijn. Deze voorstellen werden gedaan, nadat Morrison de Europa-politiek van de Britse labourpartij ont vouwd had en nogmaals de weg van voorzichtige groei van de inter nationale functies, gebaseerd op volledig vrije deelneming van de naties, had uitgestippeld. Zowel Churchill als Morrison vonden het voortijdig in dit sta dium van groei der Europese Unie reeds de nationale souvereiniteit aan te tasten, een denkbeeld dat ook in een overvloed van redevoe ringen Woensdag herhaaldelijk als sleutel tot de oplossing van de Europese problemen werd aange diend. Volgens de Franse socialist Le Bail moest in deze durf boven voorzichtigheid prevaleren. De beide Britse tegenstanders bepleit- banktegoeden van het aartsbis dom geblokkeerd, aldus mgr. Bé ran, die hieraan toevoegt, dat dr Houska als regeringsagent in zijn consistorium is benoemd krach tens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de regering om inspectie of toezicht uit te oefenen op het werk van het con sistorium, doch de aartsbisschop ontkent, dat de regering er door gemachtigd wordt om gebruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de aartsbisschop, om zonder machtiging hiertoe van de aartsbisschop het werk van het consistorium over te nemen, om fondsen te blokkeren, betalingen aan personeel stop te zetten of het werk van het bureau te belemme ren door de correspondentie ach ter te houden. Mgr. Béran vraagt de mening van de staats-openbare aanklager hierover. Ten slotte beschuldigt mgr. Bé ran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstra ties in de St. Vituskathedraal op 19 Juni georganiseerd hebben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de communistische arbeiders opdracht hadden ge kregen om zich van hun fabrie ken naar de kathedraal te bege ven. Mgr. Béran beklaagt zich er over, dat geen der demonstranten gearresteerd of in staat van be schuldiging gesteld was en vraagt of de wet, waarbij verstoring van kerkdiensten verboden is. nog geldt Van regeringszijde weigerde men bekend te maken, wie de post van staats-openbare aankla ger bekleedt. In de aanhef van zijn brief zegt mgr. Béran te vrezen, dat de vorm ervan niet 'legaal is. Als veront schuldiging voerde hij hiervoor aan, dat hij niet in staat is zijn advocaat te raadplegen. „Niemand wordt tot mij toe gelaten en verder is iedereen bang, dat hem het recht zal wor den ontnomen om zijn beroep als advocaat uit te oefenen, als hij mijn verdediging op zich zou ne men". DEN HAAG (A.N.P. Vandaag, Donderdag zal de formele beslissing vallen over de aanvangsdatum van de Ronde Tafelconferentie. De voor zitters van de drie delegaties zijn het er over eens om d„ R.T.C. te openen op 23 Augustus. Voorts kan verwacht worden, dat de Centrale Commissie in oprich ting". heden ook definitieve beslui ten zal nemen over de samenstelling van de centrale commissie en het reglement van orde. Het is op het ogenblik zeer waarschijnlijk dat de centrale commissie zal bestaan uit negen leden, n.l. d„ drie voorzittrs en de drie vice-voorzitters van de delegaties alsmede de drie leden van de UNCI. Gisterenmiddag arriveerden weer gedelegeerden uit Indonesië voor de R.T.C. Onder hen bevonden zich prof. dr. P. A. Hussein Djajadinin- grad, secretaris van Staat van het Dep. van O. K. en W. te Batavia en de Wali Negara Van Zuid-Sumatra Abdul Malik. ten eerst een grondige en zeker niet overhaaste studie van de gevolgen, en waren het eens in de uitspraak van de grote Britse oorlogsleider: „Het is beter eerst te zien hoe het meisje er uit ziet dan er meteen mee te trouwen". Wat Churchills voorstel inzake Duitsland betreft: reserves ten aan zien van een snelle gang van zaken op dit punt werden uitgesproken door Bidault. Hij putte de stof voor die reserves zowel uit de historie als uit de Duitse verkiezingsspea- ches. De Fransman gaf te kennen, dat vooraleer Duitsland kon wor den toegelaten, de „complicaties met het Saargebied" dienden te worden opgelost. De federatie van Britse industrie- en (een vereniging van werkgevers) heeft Woensdag verklaard, dat Es- geland „boven zijn stand leeft". In een verklaring over de economische crisis zegt de federatie, dat men niet kan ontsnappen aan de harde logica, dat de levensstandaard, met inbegrip van de sociale diensten, in overeenstemming moet worden gebracht met de huidige toestand. Engeland verkeert thans in het ernstige gevaar zich spoedig ge plaatst te zien tegenover grote so berheid en werkloosheid, tenzij er een oplossing voor zijn moeilijkhe den wordt gevonden. De vierde verjaardag van de Re publiek is gisteren in verschillende steden van de Archipel feestelijk gevierd. In Batavia vielen vele vrouwen en kinderen flauw toen 50000 juichende Indonesiërs zich buiten het Republikeinse hoofd kwartier aldaar verzamelden. Het was, volgens Republikeinse waar nemers, de grootste demonstratie in Batavia sedert de vorming van de Republiek Indonesia. De ministers en de vertegen woordigers van de Unci, die aan de plechtigheden zouden deelnemen, waren niet in staat het hoofdkwar tier te bereiken wegens de menigte. Daardoor moest van het vastge stelde programma worden afgezien. Incidenten werden niet gemeld. Overal zag men rood-witte kle ding, cocardes, bloemen en vlagge tjes. Over het algemeen werd de hand gehouden aan de verbodsbe palingen inzake het openbaar vlag vertoon. In het gebouw van de re publikeinse delegatie hield de voor zitter van het feestcomité, Jusuf Jamin, een openingsrede, waarna mr. Susanto Tirtopridjo in zijn functie van voorzitter van de repu blikeinse delegatie in Indonesië het woord voerde. Daarna werd ge luisterd naar de radiorede van Su karno, die de Almachtige dank bracht voor de volharding van het Indonesische volk, waardoor het in staat is gebleken alle moeilijkheden gedurende de vier jaar na de pro clamatie te weerstaan. De republikeinse president be sloot zijn rede met een oproep tot de Indonesische bevolking in en buiten de republiek om de strijd voor hun onafhankelijkheid voort te zetten. De Republikeinse vertegenwoor diger in Australië heeft gisteren te Canberra een grote receptie gehou den. Onder de leden van het Corps Diplomatique werd o.a. opgemerkt de Nederlandse ambassadeur te Canberra. De minister van buiten landse zaken van Australië zeide op deze receptie, dat de Australiërs vrienden willen zijn zowel met de Indonesiërs als met de Nederlan ders. Ook te Londen werd een re ceptie gegeven n.l. door de heer Soebrandio, vertegenwoordiger van de Republiek. Deze receptie werd ook bijgewoond door Baron A. W. C. Bentirick namens de Nederlandse legatie. - KINDERVERLAMMING IN OOST-VLAANDEREN BRUSSEL, 17 Aug. (A.N.P.). Te Beernem (Oost-Vlaanderen) zijn verscheidene gevallen van kinderverlamming vastgesteld. De autoriteiten hebben het baden in vijvers en kanalen verboden. De bevolking heeft de raad ontvan gen het water te koken. Alle bij eenkomsten van kinderen bene den de tien jaar zijn verboden. In de streken, waar de kinder verlamming is geconstateerd, zijn de oproepingen voor koepokinen ting stopgezet om besmetting door onnodig contact tussen kinderen te voorkomen. BATAVIA, 17 Aug. (Aneta) Het hoofd van de Republikeinse delegatie Susanto Tirtopridjo, heeft aan de „Keng Po" medegedeeld, dat de Republiek niet zal kunnen toe stemmen grote machtsbevoegdhe den aan de Koningin te geven. Hij meende, dat het beter ware, indien er geen Kroon was, doch als het niet anders kon, was de Republiek bereid de Kroon als symbool te be schouwen. Hij meende dat de R.T.C. een succes zal worden. Ten aanzien van het staken van het vuren zeide Su santo, dat de naleving van de order reden tot ontevredenheid geeft. Hij wees er op, dat men de datum van de inwerkingtreding van het Cease Fire niet over het hoofd mocht zien. vandaar dat de recente incidenten te Surabaja en Solo niet als over treding konden gelden. Over de po litieke gevangenen zeide hij, dat de republikeinse delegatie van mening is, dat allen, die in het belang der Republiek en niet voor zich zelf strijden en daarbij overgingen tot moord en roof, als politieke gevan genen dienen te worden beschouwd (Van onze bijzondere medewerker) Over de nieuwe Belgische rege ring schijnt men daar te lande niet uitbundig verheugd te zijn. Zo op het eerste gezicht is zij een groot succes voor de liberalen ten koste van de katholieke staatslieden. Met op één zetel na de meerderheid in de Kamer en met de volstrekte meerderheid in de Senaat hadden de katholieken zich een andere sa menstelling kunnen bedingen dan 9 katholieke en 8 liberale ministers. De koningskwestie blijft weer rus ten tot het najaar, terwijl juist de katholieken haar spoedige oplos sing vurig begeren. "Toch kan men wel begrijpen, dat men deze terug keer van koning Leopold 131 niet wilde forceren als het resultaat van de wil van één partij. Tonen deze ogenschijnlijk grote katholieke of fers aan, dat zij het voor de ko ning over hebben gehad, om een werkelijk nationale oplossing van de koningskwestie te bevorderen? Daarbij rekenen zij er waarschijn lijk op, dat de sympathie voor Leo pold onder een deel der liberalen stijgende is. Die uit Vlaanderen wa ren hem al in belangrijke mate toegedaan, doch ook onder de Waalse liberalen wint de gedachte veld, dat zijn terugkeer gewenst is. Hoewel gevoelens van anti- of sympathie bij zulke zaken helaas onvermijdelijk een rol spelen, mag dit toch niet uitsluitend een ge voelskwestie zijn. 's Konings gedra gingen in 1940 zijn lang en in bre de kringen misverstaan. Als gevolg daarvan zijn over hem bittere woorden en zelfs aantijgingen ge sproken op een moment van grote spanning, toen maar weinigen de kunst machtig bleken, om het hoofd koel te houden en hun tong te beheersen. In de allerlaatste tijd zijn er evenwel een aantal geschrif ten verschenen, waardoor wel af doende is komen vast te staan, dat de houding van de koning in 1940 is ingegeven door hoog plichtsbesef en van doorzicht getuigde. Door die publicaties is n.l. buiten en boven elke twijfel gesteld, dat het niet waar is, dat de Britten uit Duin kerken moesten terugtrekken om dat en nadat de Belgen zich hadden overgegeven. Precies het omge keerde is waar. Juist omdat en na dat de Britten zich terugtrokken, was de positie van het Belgische leger onhoudbaar geworden en bleef hun niets anders over dan ca pituleren. Men heeft de koning ver weten, dat hij zijn bondgenoten on voldoende zou hebben gewaar schuwd, toen de Belgen zich gingen overgeven. Uit thans bekend ge worden documenten blijkt, dat de Britten hun eerder terugtrek ken voor de Belgen geheim hebben gehouden. In dit licht bezien ver liest de beschuldiging, dat de ko ning verraad zou hebben gepleegd, niet alleen elke grondslag zij wordt een aantijging, waarvan in gewijden destijds reeds0 de onwaar heid volkomen zeker kenden. Toch heeft men niet geschroomd haar de koning in het gelaat te slingeren, om te pogen het toen al diep inge zakte moreel der Franse bevolking nog wat op te zwepen. Verheffend is dat alles niet en het stilzwijgen van Leopold daartegenover getuigt van meer karaktergrootheid dan vele van zijn belagers aan de dag hebben gelegd. Voor niet weinigen was het tot voor kort een raadsel, waarom de koning niet ook naar Engeland was overgestoken, toen de gewapende tegenstand van het Belgische leger verder nutteloos was gebleken. Ook op die vraag echter geven deze documenten een antwoord. De stukken, waarom het hier gaat, zijn geheime Duitse staatsstukken, die de Russen in Berlijn vonden en na de oorlog wereldkundig hebben gemaakt, zeker niet ten pleziere van de Britten. Voor wie zou menen dat er aan publicaties uit die bron misschien toch wel een luchtje zou zitten, zij verder opgemerkt, dat zij bevestigd worden door de onlangs openbaar gemaakte inhoud van ge schriften van de Franse generaal' Gamelin en Weygand en de over! r den Britse generaal Lord Keyes. Tijdens een zitting in het Raadhuis te Berlijn koos de Berlijnse gemeenteraad een achttal vertegenwoordigers, die in adviserende hoedanigheid zitting zullen hebben bij de wetgevende macht van de nieuwe regering in Bonn. Tijdens de verkiezing bij handopsteking. j~ cc~py -right RVRN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1