Nieuw Huis stemt voor 50 pet. korting op het wapenprogram 43 dagen in een klein jacht op de Atlantische Oceaan Een nederlaag voor Truman Besprekingen van Adenauer voor een Duitse regering Loonoffensief" in Finland EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Een kijkje op de Jeugd van Nederland Vrijdag 19 Augustus 1949 45e jaargang No. 11644 Regering wint het pleit De inpoldering van het Zuider Sloe Stanley en Colin Smith aan land Nog meer plannen Amerikaanse stelt Kanaaltocht uit De verdeling van de Marshall-dollars Spoor-abonnementen 15 pet*, duurder Dinsdagmorgen begint de R.T.C. Toch coalitie met de socialisten? ss Politie vuurt op de stakers Een koningskwestie en nog iets Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 het veelbesproken debat over de nieuwste ontwikkeling van Indonesië heeft onbetwistbaar de overwinning voor de regering opge leverd. Bij professor Romme kwam het hoge woord er uit, na een voortreffelijke wending in de ge wenste richting: „de k.v.p.-fractie aanvaardt geen verantwoording voor het inslaan van de nieuwe weg, maar wel voor het afwande len van die weg" en hij voegde daaraan, na enige critische opmer kingen over de methode, die de regering, ook de methode van de voldongen feiten, tegenover de volksvertegenwoordiging gevolgd heelt, toe, dat nu het betreden van de nieuwe weg in deze mate een maal een feit is, „de katholieke fractie de regering op haar gang naar het eindpunt van die weg zo krachtig mogelijk zal steunen." Deze woorden moeten de rege ring, in het bijzonder de minister van Overzeese Gebiedsdelen, die tenslotte geen onbekende is voor de Katholieke Fractie wel als muziek in de oren geklonken heb ben. Wij gaan dus nu naar de Ronde Tafelconferentie. Maar dan zullen de incidenten, van wie er weer hoopjes worden gemeld, ook na het inwerking treden van de order staakt het vuren, geen sterker om vang moeten aannemen. „Wij kun nen niet schieten en praten tege lijk", heeft minister van Maarse- veen indertijd gezegd. En Romme zei dan ook, dat „als er geen vecht- barriere wordt opgeroepen, de Ka tholieke Fractie van harte de R. T. C. wil aangrijpen ,om de evenwijdig lopende levensbelangen van Indo nesië en Nederland te dienen." Maar, zonder met name over de Unie te spreken, waarvan rnr. Oud nogal had gewaagd, legde prof. Romme, en dat is toch tenslotte het belangrijkste, de nadruk op de p o- 1 i t i e k e samenwerking ook, om die levensbelangen te dienen. Hij achtte die politieke samenwerking vanzelf bewerkstelligd in een of andere vorm van Unie of zo iets, al werd dat niet zo precies gezegd noodzakelijk, wil de veelomstre den vrijheid, én voor de Indonesiërs én voor Nederland, niet tot een leuze blijven. „Gelijkwaardige en eensgezinde krachten op het Wes telijk en Oostelijk halfrond moeten ons sterk maken." De laatste hindernissen voor de souvereiniteitsoverdraeht moeten nu genomen worden, maar als dat is geschied, is de verhoopte over eenstemming op de R.T.C. geen eindpunt, maar het begin van nieu we samenwerking. Daarop hóópte ook de minister niet alleen, maar hij achtte die ook zeer wel moge lijk. „Bij goede wil aan beide zij den zullen de middelen en wegen daartoe ter R.T.C. worden gevon den", was de conclusie van mr. van Maarseveen. Was het debat noodzakelijk ge weest? Het heeft weinig zin, daar over nu nog te twisten. Nut heeft het zeker gehad. Want regering en volk weten nu, dat er groter meerderheid achter de huidige re- geringskoers staat dan ooit te vo ren. De rede van de K.V.P.-fraetie- leider was zeer tegemoetkomend, en zelfs de rede van de oppositie leider Schouten verried een onder toon van welwillendheid, welke de A.R.-leider ertoe bracht, bepaalde reserves in acht te nemen, die bij „die-hards" als Gerbrandy en Wei ter nog worden gemist. Practisch staat bovendien buiten kijf, dat een andere weg niet meer mogelijk is, zelfs al zou men het met een nieuwe regeringscombina tie hebben willen proberen. De mo gelijkheid van zulk een combinatie is trouwens nergens te zien. Hopen wij dus, dat de R.T.C. niet alleen in dit opzicht succes zal hebben, dat aan het volk van Indonesië de verhoopte vrijheid wordt gegeven, maar ook, dat de weg voor de juis te doeltreffende samenwerking tus sen Indonesië en Nederland gevon den wordt. Dat blijft ons einddoel ook- (Noot: Voor de goede orde wordt even aangestipt, dat in het artikel van gisteren was geschreven, dat de geldsmijterij bij het M.G. al be kend was uit de woorden van de eerste, staatsrechtelijk min of meer normale, minister-presi dent na de bevrijding. Het gespati eerde woord was weggevallen, red) Heden. Vrijdag 19 Aug. a.s. zullen de werkzaamheden aan de dijken der inpoldering van het Zuider- sloe in een zodanig stadium verke ren, dat gehoopt mag worden, dat de hoofdgeul aan de Zuid-Bevelandse oever ten Zuiden van de haven van Nieuwdorp zal kunnen worden af gesloten. Op een lage onderdam van zink- stukken en stortveen zal dan een zanddam worden aangebracht, die zal reiken tot 3 M. 4- A.P., waar door van dat ogenblik af de vloed niet meer in de polder zal kunnen doordringen. Verwacht wordt, dat de dijk tussen half November en 1 December 1949 geheel gereed zal zijn. Met de werkzaamheden tot de inpoldering van het Zuider-sloe Werd in April 1949 begonnen. Bij het afsluiten der werkzaamhe den zal een nieuwe polder van on geveer 480 H.A. zijn ontstaan. Het ligt in de bedoeling reeds in de zo mer van 1950 de nieuwe polder te bezaaien met koolzaad, een gewas, dat op pas gewonnen gronden uitste kende resultaten oplevert. Stanley en Colin Smith, op hun jacht van zes meter lengte, zien het eindpunt van hun Oceaantocht voor ogen. Zij vertrokken 43 dagen geleden van Halifax (Nova Scotis). DARTMOUTH (Devon), 18 Aug. (Reuter) Toegejuicht door honder den mensen zijn Stanley en Colin Smith Donderdag uit hun zelfge bouwde jacht „Novo Espero" (Nieu we Hoop) aan land gegaan na een tocht van 43 dagen over de Atlan tische Oceaan. Zij legden 5000 km. af. De gebroeders, gebruind en glad geschoren, waren doodop van de zware reis en hun langdurig verblijf in een ruimte van 130 x 90 cm. van het zes meter lange jacht, /ij voeren op een kompas van de R.A.F., dat zij voor 5 pond gekocht hadden. Twee weken geleden beleefden wij de moeilijkste dag, toen huizen hoge zeeën over ons hulpeloos vaartuig stortten", vertelde Stan ley. ,,Het enige, wat wij konden doen was ons in de kajuit op te sluiten en de storm af te wachten. Twee zeilen verloren wij, maar de storm verbrak de eentonigheid. Wij leefden hoofdzakelijk op voedsel in blik en moesten ons beperken tot 2 liter water per dag", ging Colin verder. „Wij hadden maar 156 .liter meegenomen. Een Franse trawler voer 13 Augustus langszij en liet een mand vis zakken. Zelf hadden wij niets gevangen. Nu gaan wij eerst een lekker warm bad nemen, daar wij tijdens de reis ons geen enkele keer behoorlijk hebben kun nen wassen. Daarna willen wij eens flink uitslapen. Wij zijn van plan per schip naar Canada terug te gaan." Colin vertelde verder, dat zij midden op de oceaan een ont moeting hadden met walvissen van meer dan 6 meter lengte. Nu be wezen was, dat men de Atlantische Oceaan kon oversteken met een jacht van zes meter, zou na ver loop van tijd deze prestatie als iets gewoons worden beschouwd, voor spelde Stanley. De beide broers, die 15000 dollar uitgaven voor de bouw en provian dering van de „Novo Espero", wil len geld sparen voor de stichting van een modeldorp op het eiland Vancouver, met een eigen bevol king, voor wie de rechten van de mens heilig zijn. Met dit plan lopen de broers al ngen jaar rond, ook toen zij een tijdje in India dienden als piloten van zweefvliegtuigen. Het dorp, al dus Stanley, zou een „proefterrein' Nog steeds aardschokken in Ecuador QUITO, 18 Aug. (Reuter). Uit Centraal Ecuador worden nog da gelijks aardschokken gemeld. Sommige worden „betrekkelijk krachtig" genoemd. Er wordt ech ter weinig schade aangericht. BELGISCHE SENAAT SCHENKT VERTROUWEN De Belgische Senaat heeft Don derdagmiddag met 99 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 51 stemmen (socialisten en com munisten) en een onthouding (de onafhankelijke katholieke senator baron de Dorlodot) zijn vertrou-, wen in de nieuwe regering uitge sproken. worden voor hun pogingen om de wereldeenheid en vrede tot stand te brengen. „Er zal geen rassenon derscheid zijn", zo zeide Stanley. „Wii hebben vrienden in Denemar ken Trinidad, India, Palestina Ca nada de V.S. en Egypte Er zal een gemeenschappelijke taal, het Espe ranto, waaraan wij ook de naam van onze boot hebben ontleend, ge bruikt worden." WISSANT 18 Aug. (A.N.P.) De zeventienjarige Amerikaanse Ka naalzwemster Shirley May France heeft Donderdag besloten de po ging om het kanaal over te zwem men tot de volgende maand uit te stellen, aangezien zij zich niet ge heel fit voelt. Zij zal vandaag naar Dover terugkeren met haar trainers Harry Boudakian en mej. Walsh, waar zij haar training zal voortzet ten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag, bij* hoofdelijke stemming, met 209 tegen 151 stemmen een amendement van de democraat james Richards aangenomen, waarbij een besnoeiing van 50 procent van het wapenprogram voor Europa wordt goedgekeurd. Het wapenprogram moet thans nog door de Senaat worden besproken. In het amendement, dat de ver mindering voorstelt, wordt er op aangedrongen, dat slechts tot Juni aanstaande en niet tot Juni 1951 zoals in het wetsontwerp voorgesteld steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, al dus het amendement, zou slechts militaire hulp gegeven dienen te worden, indien het ontvangende land bewijst bereid te zijn samen te werken hij een wederzijdse ver dediging. De gebeurtenis vormt een slag voor president Trumans wapen program voor West-Europa, Grie kenland, Turkije, Korea, Perzië en de Philippijnen, dat een som van 1.450.000.000 dollar omvat. De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een verminde ring van het program uitgelegd zou kunnen worden als „een aan duiding van wantrouwen jegens onze geallieerden". Het amendement van James Richards kwam voort uit een de- mocratisch-republikeinse coalitie SLECHTS 850 MILLIOEN VOOR ENGELAND? PARIJS (Reuter). Heden zal aan de bestuursraad van de orga nisatie voor Europese economische samenwerking een geheim rap port worden voorgelegd, dat door een werkgroep, waarin zes landen vertegenwoordigd zijn, is opge steld met betrekking tot de Mar shallhulp. In dit rapport zal voor verscheidene Europese landen een vermindering worden voorgesteld van de Marshall-hulp, vergeleken met die van het vorige jaar. Naar van de zijde der delegaties wordt vernomen, heeft de werk- commissie in sommige gevallen drastisch moeten besnoeien. Om het verschil van naar schatting een milliard dollars, dat er was tussen de totale aanvragen der Europese landen en het bedrag, dat het Congres waarschijnlijk zal toekennen te overbruggen. Naar men gelooft is voorgesteld, om aan Engeland een bedrag van 850 millioen dollar toe te wijzen, tegen 1.239 millioen dollar in het vorige jaar en een bedrag van 7,5 milliard dollar, dat Engeland voor 1949-'50 had aangevraagd. Voor Frankrijk zou minder dan 700 millioen dollar zijn voorgesteld, tegen een bedrag van 980.9 •mil lioen dollar, dat dit land verleden jaar ontving. Voor Italië wordt een bedrag van minder dan 400 mil lioen dollar genoemd, tegen 555.5 dollar, verleden jaar en ondervond sterke tegenstand van de zijde der regering. Democratische leiders toonden zich verbaasd over de sterkte van de oppositie tegen het regerings program in volle omvang. Het amendement tot halvering werd in de Huiscommissie voor Bui tenlandse betrekkingen verworpen waar het gehele wetsontwerp werd aanvaard. De democraten waren er van overtuigd, dat het Huis het wapenprogram zonder grote ver anderingen zou goedkeuren. De directie van de Nederlandse Spoorwegen deelt mede: Met ingang van 1 Januari 1948 hebben de abonnementstarieven der N.S. een tijdelijke verlaging onder gaan van 15 procent. Nu met deze maatregel geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer duidelijk, dat hierdoor een versto ring van de samenhang tussen de verschillende tariefvormen is op getreden, die een herziening wen selijk maakt. Daarbij komt, dat sinds bovengenoemde datum het dienst betoon der Nederlandse Spoorwegen aanmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan, met name op 15 Mei 1.1. bij de invoering van de geldende zomerdienst, en dat verdere verbe teringen zullen volgen. Daarom hebben de Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek per 1 September a.s. de oude abon nementstarieven weer te mogen in voeren. welk verzoek is toegestaan. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor de toeslag, die voor de eerste maand op de algemene abonne mentskaarten wordt geheven. Deze wordt nl. niet verhoogd. In een communiqué van het se cretariaat der RTC wordt medege deeld, dat „de voorbereidingen, in informele besprekingen getroffen, sedert het bijeenkomen in Den Haag van de Nederlandse delegatie. de Republikeinse delegatie, de delega tie van de bijeenkomst voor Fede raal Overleg en de leden van de Unci thans zov»r zijn gevorderd, dat Donderdagmorgen is beslist, dat de opening van de Ronde Tafel Confe rentie zal plaats vinden op Dins dag 23 Aug. 1949, elf uur voormid dag". KONING LEOPOLD MAG NIET TERUGKEREN Een oproep van de Belgische socialisten De Belgische socialistische par tij heeft Donderdagavond een be roep gedaan op de arbeidersklasse in het gehele land weerstand te bieden aan elke poging om koning Leopold weer op de troon te bren gen. In het beroep worden de arbei ders tevens gewaarschuwd tegen wat genoemd wordt de reaction- naire neigingen van de nieuwe coalitieregering van katholieken en liberalen. „Eén ding moet niet gebeuren, aldus de oproep. „De terugkeer van koning Leopold III. Dit zou de overwinning van de collaborateurs of de kerkelijke reactie heiligen. Wat er ook ge- beure, gij moet bereid zijn door uw optreden te bewijzen voor het te laat is dat gij niet zult toegeven aan Leopoldistische en fascistische manoeuvres". HERMAN MOERKERK BEDIEND De schilder Herman Moerkerk is enige dagen geleden in het St. Joannes de Deo ziekenhuis te Haarlem opgenomen, waar hij Donderdag de laatste H.H. Sacra menten ontvangen heeft. 2 Maart j.l. is de schilder 70 jaar geworden. BONN 18 Aug. (Reuter) Dr Kon rad Adenauer de leider van de Chr. democraten, die naar algemeen ver wacht wordt de eerste Kanselier van West-Duitsland zal zijn, is Donderdag te Bonn informele be sprekingen begonnen met betrek king tot de kabinetsvorming. Hij ontving Dr. Karl Arnold, de 'Christelijk Democratische premier van Noordrijn-Westfalen en Mgr. Boehler, de politieke adviseur van Kardinaal Josef Frings, deAarts- bisschop van Keulen. Ook heeft hij een onderhoud gehad met een lid van de „rinkse" Christelijk-Demo- In geheel Finland zijn Donderdag, de eerste dag van een door elf communistisch geleide vakverenigingen ingezet „loonoffen sief", stakingen uitgebroken. Een staking van havenarbeiders in 21 van de 23 Finse havens, heeft zo goed als alle scheepvaart stilgelegd. Ook het personeel van bakkerijen, maalderijen en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan en veroorzaakte een run op de levensmiddelenzaken in de hoofdstad. Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Bot- nische Golf, is tevens het centrum van de communistische actie. Donderdagavond heeft de politie in deze plaats het vuur op de stakers geopend, nadat de politie mannen met jachtgeweren en pistolen, stokken en stenen, wa ren aangevallen. Een staker werd gedood, zes stakers en tien politie mannen werden gewond. De sta kers te Kemi zijn houtvlotters. Alle openbare vergaderingen wa ren gisterenavond in Kemi ver boden. Uit berichten uit verschil lende delen van het land blijkt, dat de stakingsbevelen niet ge heel zijn uitgevoerd. Ofschoon 21 van de 23 Finse havens stil liggen, zijd de haven arbeiders naar hun werk terug gekeerd in twee havens aan de zuidkust: Fredrikshaun en Borga. Enkele fabrieken werken ook nog. De staking van de bouwvakarbei ders was nagenoeg volkomen. Premier Fagerholm heeft Don derdag verklaard te vertrouwen, dat zijn regering de stakingen meester zou worden. Unto Varjonen, de minister van Arbeid, zei dat „het bijna niet mogelijk was", dat de communis tische leiders werkelijk dachten de macht te kunnen overnemen. ,Het is echter mogelijk, dat zij trachten hun macht te vergroten en schadeloosstelling te verkrij gen voor hun verliezen (hij de algemene vakverenigingsverkie zingen) door het economische le ven van het land in de war te sturen". De regering heeft de haven van Hongoe tot open haven verklaard teneinde de staking in Finlands 23 havens te breken. De havensta king was uitgeroepen door de on der communistische leiding staan de vakvereniging van vervoers- arbeiders. Alle schepen zullen thans naar Hangoe gedirigeerd worden en indien de arbeiders daar weigeren te werken, zal de regering gebruik maken van haar volmacht om troepen te gebruiken. Het verbond van vakverenigin gen, waarvan het bestuur ge vormd wordt door 7 sociaal-demo craten en vijf communisten, heeft de stakingen, die zijn uitgeroepen om loonsverhogingen van gemid deld 10 pet., afgekeurd. Later wordt gemeld, dat vij- honderd man troepen onder bevel van een generaal naar Kemi zijn gezonden voor politiediensten. Andere militairen doen dienst in de havenstad Hangoe. De politie in alle andere belangrijke steden is versterkt. De minister van Jus titie, Aarre Simonen, heeft in een radiorede gezegd, dat de regering ,de orde kan en zal handhaven". In vakverenigingskringen te Helsinki zegt men, dat de rege ring twee troeven bezit: het ver bond van vakverenigingen heeft de stakingen veroordeeld en het leger is anti-communist. Brood en cigaretten waren gis terenmiddag uit de winkels te Helsinki verdwenen. Men ver wacht geen onmiddellijk tekort aan voedsel omdat de boeren rechtstreeks met hun producten naar de stad komen. De schattingen van het aantal stakers lopen uiteen van 25.000 tot 50.000, maar verwacht wordt, dat het aantal tot 150.000 zal stij gen als de nieuwe stakingen, die heden beginnen, volledig worden uitgevoerd. DE RIJKSWEG AMSTERDAM—AFSLUITDIJK Op 25 Augustus zal weer een nieuw gedeelte van de rijksweg AmsterdamAfsluitdijk voor het verkeer worden opengesteld. Het betreft hier het ongeveer 8 km lange gedeelte West-Friese vaart (ter hoogte van Medemblik) Wieringerwerf. Het gedeelte de HulkWest Friesevaart is kortgeleden reeds opengesteld. craten uit het Ruhrgebied, die de socialisten opgenomen willen zien in de coalitie-regering. Na de besprekingen tussen Ar nold en Adenauer is verklaard, dat zij „d,e internationale en interne toestand besproken hebben en het eens waren." Volgens het Duitse nieuwsbureau d.p.d. heeft Adenauer gezegd, det zijn partij de andere partijen een program zou voorleggen. Arnold verklaarde, dat nog niets besloten was ten aanzien van de grootte der coalitie. Eerder is gemeld det Arnold, die grote aanhang heeft in de Katho lieke vakbeweging, naar Bonn ging om Dr. Adenauer te overtuigen van de noodzaak van een coalitie met de socialisten. Een andere vooraanstaande chr. democraat, Dr. Werner Hilpert, plaatsvervangend premier van Hes sen (Amerikaanse zone) heeft zich ook uitgesproken voor een coalitie met de socialisten. Aan Reuter ver klaarde hij: ..Slechts door 'n brede coalitie met de sociaal-democraten en vrije democraten (liberalen) kunnen de twee dringendste taken worden uitgevoerd: herstel van de Duitse reputatie in het buitenland en de wederopbouw." (Van onze bijzondere medewerker) II (Slot) In Januari 1940 scheen reeds een Duitse inval in België te dreigen. De wetenschap daarover, die dé Belgen door een toeval verkregen, hebben zij niet geheim gehouden' De koning was reeds toen volkomen bereid, aan de zijde van de geal lieerden in de oorlog te treden. De Franse troepen stonden al klaar aan de Belgische grens en de Bel gen hadden aan die grens reeds de versperringen opgeruimd. De ko ning vroeg echter van Groot-Brit- tannië en Frankrijk dezelfde verze kering. die in de oorlog 19141918 zijn vader had verkregen, namelijk datzij de onschendbaarheid van het Belgische koninkrijk, van België en de Congo, zouden eerbiedigen. De Fransen aarzelden geen mo ment dit te verzekeren, maar de Britse regering antwoordde ontwij kend. Leopold, die deze verzekerin gen persoonlijk had gevraagd, wist dus van toen af. dat het niet uitge sloten was dat de Britten ooit zou den kunnen trachten ten koste van België tot een vergeliik te komen met de vijand Door Russische en Portugese publicaties staat het nu wel vast. dat de Engelsen al twee maal eerder n.l. vlak voor de eerste wereldoorog en in 1938 met Hitier geprobeerd hadden met Duitsland tot een aecoord te komen ten koste van de Belgische en Por tugese overzeese gebieden in Afri ka. De eerste maal in 1913 schijnt ook een deel van Indone sië in dit snel betrokken te zijn geworden, door Londen wel te verstaan en niet door Den Haag. Toen de Blitse regering dus in Januari 1940 de Belgische koning niet de voor de hand liggende ver. zekerinepfi wilde geven, die hij eigenhandig vroeg, had Leopold, in het licht van wat al tweemaal ge probeerd was. alle roden tot voor zichtige terughoudendheid. Tegen het einde van deze tweede wereld oorlog. kort voordat de krijgsgevan gen koning uit Beleië zou worden weggevoerd, schreef hii nog eens uitdrukkelijk in een staatsstuk, dat ziin politiek testament had kunnen worden: „Tevens heeft het vast te staan, dat geen enkele inbreuk zal worden genleegd op de banden die de kolonie met het moederland ver binden. Ten overvloede herinner ik er aan. dat volgens de Grondwet een verdrag slechts van kracht is, zo het voorzien is van de hand tekening des konings." Leopold's omzichtigheid op dit nunt vindt niet enkel rechtvaar diging in wat ïn 1913 en 1914 en in 1938 gebeurd was. Onze eigen er varingen met de Britten in Indo nesië na de Japanse capitulatie bewiizen. dat hii niet te bezorgd is geweest. En dat is niet het enige bewijs daarvan. Want b.v. ook thans bestaan er plannen in En geland, om samen met de Duitsers ook de Belgen mogen zowaar meedoen de rijkdommen van de Congo te gaan exploiteren. Tn het debat met Amerika over uitwisseling van atoom eeheimen heeft Groot-Rrittannië zelfs al ge dreigd met het uranium van de Congo, alsof hpt daarover te be schikken had. Dit merkwaardige kolonialisme doet vreemd aan bij een regering als de Britse be staande uit mensen, die socialisti sche vrijheidsidealen heliiden. De soeialisatie-tendenz schiint daarbij vooral uit te gaan naar de kolo niën van anderen. Voor de eigen bezittingen niet enkel in Afri ka. maar ook in Azië. men denke aan Malakka en Hongkong sehiint koloniale overheersing nog altijd heilzaam te zijn. Over dit allies is het laatste woord nog niet gesproken. Maar reeds nu is er al zoveel over be kend geworden, dat de houding van de koning der Belgen ook op dit nunt thans wel heel anders gaat beoordeeld worden dan vroeger. Het is zeker niet enkel een ge voelskwestie, de koningskwestie. HORECAF 60 IAAR In 1950 internationale vaktentoonstelling Het ligt in het voornemen van de Nederlandse bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, de Ho- recaf, ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van deze organisatie, in October 1950 in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam een grote internationale vaktentoonstelling te houden. De heer L. Lichtveld, beter bekend onder zijn pseudoniem Albert Helman, is op Schiphol aangekomen uit Suriname, waar hij lid is van het College van Algemeen Bestuur van Suriname voor Onderwijszaken. De heer Lichtveld voor zijn bureau.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1