MECHANISATIEDAG in het Geestmerambocht r De i 'n Nieuwe attractie: Poppenkast DE KATHOLIEKE LANDDAG komt dit jaar naar Middenmeer Snelle vooruitgang ten behoeve van het kleinbedrijf Vrijdag 19 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe verkeersbeveiliging Prismo-strepen op de weg Nieuwe troepen in de stad J^OjCÖ2 0ymw€ku £5.50 £5 25 p. I. Feest in de polder! Professoraat voor dr. L. J. M. Beel Marktberichten PAG. 2 ALKMAAR. Gisterenmiddag verscheen in Alkmaar een colonne wagens van de N.V. Braat, de maatschappij, die hier te lande de reflecterende verf importeert, en bracht een aantal schilders aan, die in een minimum van tijd de singels en de Schermerweg van nieuwe verkeersstrepen voorzag. Er wordt hier gewerkt met een nieuw, Ame rikaans preparaat, bestaande uit een bijzonder soort verf, waarin glasbolletjes, die het licht op een buitengewoon sterke wijze reflec- teren, zo, dat zelfs donkere wegen met weinig licht een duidelijke af bakening te zien geven. Het preparaat, dat ons land wel wat deviezen kost, werd voor het eerst geprobeerd op de weg Sas- senheim Belgische grens en heeft zo goed voldaan, dat de Rijkswater staat, verschillende provincies en gemeenten opdracht gaf, de we gen met de nieuwe verf te laten afbakenen. Ook. in de Wieringer- meer, Schagen, Ursem, en waar schijnlijk ook de weg Alkmaar Zaandam zal met deze verf bespo ten worden. Het spuiten, dat met een speciale machine geschiedt, ver loopt zeer vlot, hetgeen wij giste renmiddag zelf konden ervaren. Toen wij gisterenavond op de motor de proef op de som namen, bleek ons het effect buiten alle ver wachting; zelfs met stadslicht aan konden wij de weg-afbakening dui delijk waarnemen in een ongewoon heldere tekening. Het preparaat wordt ook ge bruikt als beveiliging van onver- NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN Sportfestijn op Alkmaardermeer ALKMAAR. Op Zaterdag 20 Augustus, des middags te drie uur, beginnen weer de nationale zeil wedstrijden op 't Alkmaardermeer. Er zijn ongeveer 190 deelnemers in geschreven, hetgeen een grotere deelname betekent dan in voor gaande jaren. De wedstrijden wor den georganiseerd door de Alk- maarse Rooi- en Zeilvereniging, de Watersportvereniging Uitgeest, en door de „Onderlinge" uit de Zaan. Op elke wedstrijddag zullen in de jachthaven Akerslooot de prijzen worden uitgereikt die bestaan uit voorwerpen van fraai kristal. De grote wisselprijs 1940-1945 zal dit maal in de Valk-klasse verzeild worden. De deelname van o.a. 12 draken- jachten, 34 eenheidsklassers, 20 Olympia-jollen, 42 12-voetsjollen en 16 valken, waarborgen een felle strijd. ALKMAAR. Kort na het ver trek van de infanteristen arriveer de gistermiddag 'n groep militai ren, de manschappen van de 5de en 6de Compagnie van het Tweede Territoriale Bataljon uit Haarlem, in de kaasstad. Met een extra-trein, die even na een uur langs 't eerste perron binnen stoomde, deed de troep haar intrede. Ter verwelkoming waren aanwe zig Overste H. W. Lenderink. de commandant van 2 T. B. uit Haar lem, Majoor M. Houbolt, de Alk- maarse garnizoenscommandant en Mejoor F. Wiegel, de commandant van het R.O.G. gebouw, waarin de nieuwe troep werd ondergebracht. De kapel van het 2 T. B. o.l.v. ser geant van Willingen, die hier ieder militair gebeuren met muziek op vrolijkt, was ook op het stations plein en speelde marsen, terwijl de manschappen hun uitgebreide ba gage in 'n viertal trucks deponeer den. Met muziek voorop werd via de Spoorstraat, de Singels en de binnenstad naar de kazerne gemar cheerd waarbjj van de zijde der burgerij weer veel belangstelling werd betoond. Op enkele punten, o.a. bij het R.K. Militair Tehuis op dé Laat, wapperde dé Nederlandse vlag ter verwelkoming. Het nieuwe onderdeel, waarvan ongeveer een derde der manschap pen pas in dienst is, en dat naar wij vertrouwen zich in Alkmaar even goed zal thuis voelen als zijn voor ganger, bestaat, zoals wij reeds eerder berichten, uit wielrijders. SCHOLA PUBLICA Aanmelding nog mogelijk ALKMAAR. Zoals enkele we ken geleden reeds is medegedeeld, zal dezer dagen voor de tweede maal gelegenheid worden geboden om de donateurs- en ledenkaarten van de Schola in ontvangst te nemen, en wel voor degenen, die de vorige maal niet thuis waren of die zich nog later als lid hebben opgegeven. De ledenkaart wordt u thuis ge presenteerd; leg het geld dus klaar, want de incasseerder komt niet meer terug. Wie nog een programmaboekje van het komende seizoen wil ont vangen, kan dat schriftelijk of tele fonisch aanvragen bij het secreta riaat. Aan leden buiten Alkmaar worden geen ledenkaarten aan huis aange boden, maar deze kunnen, voor zo ver ze dat nog niet hebben gedaan, betalen per postwissel of per giro, zoals dat in het programmaboekje staat aangegeven. Laten ook deze niet te lang hiermede wachten, want anders is de Schola volgeboekt en worden ze teleurgesteld. Het program van dit derde jaar overtreft de beide vorige in kwali teit van onderwerpen en sprekers. Laten eventuele liefhebbers zich spoedig aanmelden; straks hebben ze spijt van hun lange wachten. De leden buiten Alkmaar krijgen direct na ontvangst van hun post wissel of giro-overschrijving hun ledenkaart toegezonden. Speciaal voor de a.s, Alkmaarse leden: Geen mooier kermisgeschenk kunt u uzelf geven dan een dona- teurskaart van de Schola! Neemt kennis van het programma en u zult hiervan overtuigd zijn. Aanmeldingen in beperkte mate zijn nóg mogelijk bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstr. la te Alkmaar, tel. 4506. echter al leen schriftelijk of telefonisch. lichte wagens of obstakels langs de weg en heeft als zodanig reeds vele diensten aan het verkeer bewezen. Naar wij vernamen wordt de verflaag in zeer snel tempo opge bracht, de verf eerst, onmiddellijk daarna de glasbolletjes, die groten deels in de verf worden opgeno men en voor het reflecteren zor gen. Het slijten van de verflaag gaat heel langzaam en daar de glasbolletjes van verschillende grootte zijn, blijft het geverfde ob ject tot het laatste toe lichten. Een uitvinding, waarvan de toepassing zeker veel zal bijdragen tot de be veiliging van ons drukke verkeer. ouóe WAAG STEENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: Ballet-avond door het „Dans-recital". BIOSCOPEN: Victoria-thea- ter: De Grote Race, alle leeft. Harmonie: Rumoer in de afdeling Pantoffels, 18 jaar. Cinema Ameri- cain: Kermisvreugde, K. F.C.-keuring niet bekend. A.B.T.: Zijn grote Kame raad, idem. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, telef. 3931. (Adv.) Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anna M, dochter van J.A. Kaandorp en D. van Waning. Ondertrouwd: Theodorus Schnei der 19 jaar en Johanna W. Hendriks 20 j. Cornelus Godijn 43 j: en Su sanna G A. de Groot 46 j. Willem H. Lamberts 27, j. en Neeltje Dirk maat 27 j. Hendrikus J. de Jong 34 j. en Elisabeth Martin 26 j. Jo hannes A. de Lange 25 j. en Nel lie Schouten 20 j. Mej. Haremaker overleden ALKMAAR. In de neurologi sche kliniek te Utrecht is gisteren middag na een langdurige ziekte op 41-jarNte leeftijd overleden mej. Mr. D. Haremaker, Inspectrice der kin derpolitie, alhier. Mej. Haremaker, die bjj het corps een zeer geziene figuur was, en wier heengaan dan ook diep betreurd wordt, was vanaf Maart 1946 bij de gemeente-politie werkzaam in een functie die haar als vrouw bijzonder goed lag, de zorg voor de jeugd. Voordien was zij werkzaam bij de Armenraad en bij het Midden'stands-Borgstellings- fonds. In haar diensttijd is zij nog een drietal maanden gedetacheerd geweest bij de Amsterdamse en Arnhemse politie. Nadat zij reeds geruime tijd in het Centraal Zieken huis was verpleegd was mej. Hare maker de laatste tijd in de neurolo gische kliniek aan de Nicolaas Beetstraat te Utrecht opgenomen. De nieuwste attractie, die Alk maar (le vacantie-vrije jeugd biedt is het aloude poppenkastspel. Het werd dezer dagen al op verschil lende plaatsen in de stad uitge voerd en in het centrum van de stad was er zelfs zoveel belangstel ling voor dit vermaak, dat de po litie vreesde voor een verkeersop stopping. I)e poppenspeler, die de laatste tijd optreedt is Jan Kalks- ma, een knutselaar en artist in de dop. die samen met een vriendje, de jongens zijn amper veertien, deze popnenkast exploiteert. Wij zijn bij Jan thuis geweest en hebben er onze ogen uitgekeken, niet alleen op de nieuwe poppen kast, die er keurig verzorgd uitziet en op de rijke verzameling poppen, maar ook op al het knutselwerk, dat Jan in zijn vrije tijd maakt. En dat is heel wat. Naast zweefvlieg tuigen, Jan is een enthousiast mo delvlieger, lid van de R.K. Alk maarse Zweefvliegclub van Broeder Benitius, gaat zijn interesse ook naar het spoorwegbedrijf. En het station Uitgeest, dat wij destijds bij het overstappen, vooral in de win ter wel eens hebben verwenst, heeft Jan Kalksma geïnspireerd tot de bouw van een prachtig station, met rails en spoorwagens, fabrie ken en al. Maar zijn liefde gaat, al van kindsbeen af, zouden wij haast willen zeggen, toch uit naar de pop penkast, Hij maakte ze al in siga renkistjes toen hij nog maar een paar turven hoog was; later werden de groentekistjes tot poppenkast ge promoveerd en nu heeft Jan een keurige poppenkast gebouwd,, met electrische verlichting, décor* de nodige reqüisieten en een hele ver zameling poppen. Deze heeft hij op zijn goede gezicht, oftewel op de lat gekocht en ze in een week tijd af kunnen betalen, Dank zij de hulp van zijn vriendje, die een ware handelsgeest blijkt te bezitten. Het Vertrokken personen ALKMAAR. A. van der Helm, adjunct dir. Strafgevangenis, en ge zin van Geestersingel 14 naar Hoorn; J. Boonstra, meelmolenaar, van N.G. Piersonstraat 7 naar Lan- gedijk; A. Habiecht, banketbakker, van Rochdalestraat 11 naar Tilburg; K. G. Bleumers, 11. verpleegster, van B. Bottemannestraat 14 naar Noordwijk; X. A. Singer, z, b. van Lamoraalstraat 3 naar Wijdenes; V. A. ZonneveldRanzijn, van Tuin straat 27 naar Velsen; G. de Bruin Veer, van Westerweg 282 naar Leeuwarden; C. Buis, kok, van C. W. Bruinvisstraat 15 naar Wor- merveer; N. Nagelhout, z. b., van Kanaalkade naar Heemstede; S. G. Frankfort en gezin, van. Westerweg 157 naar Langedijk; H. van Wel, huishoudster, van C. W. Bruinvis straat 5 naar Zaandam; K. C, Phi- lipsen, dienstbode, van Paternoster straat 5 naar Anna Paulowna; J. J. van Dade, mijnwerker van Kin- heimstraat 16 naar Eygelshoven; M. T. Frijn, kantoorbediende, van Eg- monderstraat 20 naar Spanbroek; C. M. de Jong, serveerster, van Nieuw- poortslaan 34 naar Hilversum; G. BassantHagedoorn, van K. v. t. Veerstraat 89 naar Rotterdam; J. Feenstra, kruideniersbediende, van Tuinstraat 1 naar Leeuwarden; M. J. Termaat, naaister van Oude gracht 39 naar Egmond a. Zee; J. M. E. PortegijsSwinkels, van Hof dijkstraat 8 naar Eindhoven; P. Schipper, 11. conducteur N.S. van Geestersingel 38 naar Abcoude; A. J. Doornbos z.b. van Verdronken- oord 21 naar New York USA; H. Bork, van Vogelenzang 22 naar Twisk; J/C. Nieuweboer, Wilhel- minalaan II naar Amsterdam- J. H. M. Nijkamp, winkelchef huishoude lijke art., en gezin, van Laat 86 laar Den Helder; T. H. J. Liesting, boekhouder van Westerweg 95 naar Haarlem; J. Glas, schipper, van Bierkade 5 naar Wieringermeer; M. SuijkerlandBijl, van Wognumse- buurt 9 naar Anna Paulowna; J. J. van WilligenKuhn, van Landstraat 78 naar Rotterdam; C. J. Klop, tim merman en gezin van Landstraat 78 naar Rotterdam; C. J. M. Boon, z. b. van Kennemersingel 123 naar Bovenkarspel. duo heeft zich nu verenigd in het gezelschap Luka, dat grootse plan nen heeft. Was eerst de huiskamer, later de poort en nu de straat hun operatieterrein, nu gaan de jon gens echt optreden in een zaal en gezien hun successen, zij worden al overal gevraagd, zal ook dat best lukken. De volgende week Woens dagmiddag treden zij op in het Wa pen van Heemskerk, met hun eigen gemaakte kast, hun kostelijke pop pen en hun eigen, leuke manier van optreden, die door de kinderen overal wordt gewaardeerd. Het is een aardige tijdspassering, deze poppenspelerij, alleen maakt vader Kalksma zich wel een? be zorgd over het feit, of zoonlief ook wel genoeg aandacht aan zijn stu die besteedt. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is te Heiloo aangetroffen een grijze langharige hond, laag op de poten, teef, witte punt aan de staart. Ter beschikking enige jonge zindelijke poesjes. Adres: Inspec teur C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Goud in de Druivenlaan ALKMAAR. -Morgen zal het 50 jaar geleden zijn dat Mevr. de Wed. Molenkamp in de Druiven- laan kwam wonen, waar zy thans nog op no. 2 woonachtig is. Vanaf de oprichting van onze krant is zij daarop geabonneerd geweest. Toen onze krant Ons Blad heette, toen zij Noord-Hollands Dagblad heette en nu zy Nieuw Noord-Hollands Dag blad heet. In April 1950 wordt Mevr. Molenkamp 80 jaar al haar werk doet zij alleen en men mag het zien. Zy geniet een uitstekende gezondheid, al gaat het lopen niet meer zo vlot als 50 jaar geleden. Instructie tegen Schauss geopend ALKMAAR. -Tegen de vroege re Ortscommandant van Alkmaar, Schauss, die wegens 't begaan van oorlogsmisdaden eerlang terecht zal moeten staan, is het gerechte lijk vooronderzoek geopend. Dins dag j.l. verscheen hij voor de rech ter van Instructie op het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 20 Augustus 1949 te 14 uur tot Maandag 22 Aug. te 8 uur, alleen voor spoed gevallen, bereikbaar de artsen: Veenis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Verheul, van Wieringen, Koning, Schreuder en Bouwman. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 21 Augustus hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker, tel. 312 te 't Zand en P. van der Kolk, tel. 232 te Nieuwe Niedorp. Muziekvereniging „Irene" ST. PANCRAS. Irene is van haar eerste muziekconcours met 'n eerste prijs thuisgekomen. Ter ge legenheid van deze prestatie wil de vereniging in ons dorp een nieuwe gewoonte Invoeren, en wel een ge woonte die bijna alle muziekvereni gingen hebben. Zij willen telkens na een concours een collecte hou den, teneinde de minder goede in strumenten door betere te vervan gen, waardoor het klankgehalte steeds beter zal worden. Als 'U dus op een der komende dagen de mu ziek hoort kómen, dan weet ge reeds waar het om begonnen ls om de ronde!!! Zegt dan niet, „alweer wat", want wat kunt U beter doen dan Uw plaatselijke muziekvereniging steu nen? Muziekliefhebbers gevraagd En dan nog iets. Het aantal van Irene kon ook weer enige aanvul ling gebruiken. Komt jongelui, mu ziekliefhebbers, zowel dames als heren, grijpt met beide handen de ze geboden kans. De lange avonden zijn weer in aantocht, dus aan tijd zal het U niet ontbreken. Wordt werkend lid van Irene!! Beslissingswedstrijd ST. PANCRAS. Zaterdag avond half 7 wordt op het Vrone terrein de beslissingwedstrijd ge speeld tussen D.T.S. en Vrone, in het kader van de zuurkool-beker- wedstrijden. Voor 70 is L.S.V.V. reeds bezitter van deze beker maar weet D.T.S. Vrone met 60 te ver slaan dan gaat de beker wederom naar Oudkarspel. Wij verwachten dus alle sportliefhebbers van de Langedflk en Omstreken op het Vrone-veld Zaterdagavond. Hoewel het bestuur van de Kath. Landdag in grote lijnen de telkenjare te voeren actie uitstip pelt, is het vanzelfsprekend, dat in de plaats waar men zich voor stelt de landdag te organiseren, het meeste werk moet worden ver richt. Ditmaal is zulks echter min der moeilijk gebleken dan anders het geval pleegt te zijn. Er is immers practisch niets te doen om het landdag-terrein in orde te maken, aangezien men de grote beurszaal voor dit doel gaat ge bruiken. Deze zaal kan ruim 1600 mensen bevatten, dus dat is ruim schoots voldoende. Zaterdagsavonds te omstreeks 8 uur aankomst van de Z.H. Exc. Mgr. Groen aan de pastorie van pastoor Langedijk. De Bisschop, die vergezeld wordt van zijn secre taris, zal door een haag van Ver kenners en Gidsen naar binnen worden geleid. Zondagmorgen om half 10 aan vang van de Pontificale Hoogmis, opgedragen door Mgr. Groen, met assistentie van de Hoogeerw. De ken Harst als press, ass., pastoor Langedijk als diaken van de H. Mis, een theologant van Warmond sub-diaken, kapelaan Lejeune en pater Z. Frankenhuizen O.F.M. als troondiakenen, de Weleerw. heer Pinxter, zoon van de secretaris van het Landagcomité als cere- moniarius. De andere functies worden vervuld door de verschil lende theologanten van de paro chie Wieringermeer. Bij aankomst zowel als bü ver trek uit de kerk te Wieringerwerf zal Mgr. Groen wederom door een haag van Gidsen en Verkenners worden geleid. Dit geschiedt even eens bij aankomst en vertrek uit het Landdaggebouw. 's Middags te 2 uur vangt de eigenlijke landdag aan in de Beurszaal van hotel Smit te Mid denmeer. Pastoor H. A. J. Drost van Schoorl spreekt over de roe ping van de mens, onder de titel: „Wereldveroveraars en hemelbe stormers". Te plm. 3 uur opvoe ring van het spel „Het Gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon, door de R.K. Toneelvereniging D.W.O. Te omstreeks kwart voor 5 een Pontificaal Lof in de open lucht bij het Kerkhof te Middenmeer (bij slecht weer in de Beurs). Dit Fruifsorteermachine BEEMSTER Het bestuur van de groentenveiling maakt bekend, dat een nieuwe fruitsorteermachi- ne is aangeschaft. Deze is ..te bezich tigen op Dinsdagmorgen '23 Augus tus, in de nieuwe loods achter het gebouw. Belangstellenden worden verzocht voor deze bezichtiging speciaal te komen op Dinsdag 23 Augustus. Op andere 'tijden werkt het Storend voor het bedrijf. Oudste inwoner overleden GRAFT Maandagmiddag over leed de oudste inwoner van Graft, de heer Jac. Smit, in de ouderdom van 91 jaar en ruim vijf maanden. Thans is de oudste inwoner de heer B. Termaat. wonende te West- graftdijk. De heer Termaat is mo menteel 89 jaar en is geboren 14- 10-1859. Op hem volgt een broer van de overleden heer Smit, de heer V. M, Smit, die geboren is 15 Juli 1860, dus ook thans 89 jaar. Niet alleen de mechanisatie van de landbouw, doch ook die van de tuinbouw maakt snelle vorderingen. Eigenlijk gezegd is daar de aan wending van de mechanische krach ten nog veel verder geperfectio neerd, en tot in finesse afgestemd op de verschillende werkwijzen in de toch zo sterk uiteenlopende tuin- dersbed rjjven. Dit alles leerde ons de mechani- satiedag die Donderdag in 't Geest- merambacht werd georganiseerd door de subcommissie voor mecha nisatie te Langedijk, met medewer king van de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdlenst te Hoorn. Dat de mechanisatiegedachte sterk leeft in deze kringen werd op ondubbel zinnige wijze bewezen door het bij zonder talrijke bezoek, en de on onderbroken aandacht die de bezoe kers voor de diverse werktuigen aan de dag legden. Ir. Rietsema vond die sterk groeiende belang stelling voor- en steeds meer om vattend wordend gebruik van de tuinbouwmachines een verblijdend teken, en meende op grond daarvan dat het niet uitgesloten is, dat bin nen afzienbare tijd het karakter van dit tuinbouwgebied grondig zal worden veranderd. In alle soorten maten en prijzen. Deze afgezaagde marktkooplie- denroep is met volledig recht van toepassing op hetgeen tijdens deze mechanisatie-dag door de verschil lende werktuigenfabrikanten werd gedemonstreerd en meestentijds met opmerkelijk succes. Dit mag wel enige verwondering wekken, omdat hier gedemonstreerd werd op vrije zware klei, terwijl veel tuinbouw-machines eigenlijk meer geconstrueerd zijn voor zavel of lichte zandgronden. Voor deze klei ne werktuigen was het hier dus niets meer of minder dan een vuur proef. Inderdaad waren er dan ook enkelen, die niet het gewenste werk iconden opleveren, maar dan ook niet meer dan enkelen. Om eens 'n voorbeeld te noemen: Haast ieder een stond versteld van de kleine 5pk „Planet", die toch maar heel gemoedereerd met ploegkouter door de zware klei zuelde en tot zeer behoorlijke diepte. En dan die kleine Ransomes rupstrekker met z(jn 1 cyl. motortje, die 'er zelfs 'n zware ploeg tot flinke diepte door heen haalde. Een nadeel van deze voortreffelijk werkende trekker is, dat het ding niet zó over de weg gereden mag worden. Tuinders die hun werktuigen echter met de schuit vervoeren hebben daarvan geen last. Het punt wegvervoer is echter aanleiding geweest om de meeste kleine 2-wielige trekkers met een dubbel stel wielen :rubber en ijzeren met klauwen, uit te rus ten. Sommigen hebben dit probleem opgelost door het aanschroeven van gemakkelijk afneembare klaurade- deren. We zagen twee en vierwie lige tractoren in alle soorten, van heel klein, zoals de 1 pk Iron-Hor- se tot de vele pk's vermogende Fords of Fergusons. De kleinsten doen denken aan een soort vestzak formaat, en zün bestemd voor wie den, schoffelen en lichtploegwerk, een tikje zwaarder is reeds tot frai- sen in staat. Het is haast onbegrij pelijk waar de kracht vandaan komt. Maar de motortjes blijken er toe in staat, zelfs op deze grond. Een lcind lean de was doen De bediening van deze sterk uit eenlopende machines is voortdurend eenvoudiger geworden. We zagen een 14-jarig meisje met de kleine doch vermaarde Farmall-cub schijf- éggen, voren trekken, eggen en ploegen dat het een lieve lust was. Een 10-jarige jongen schoffelde met zo'n lilliputtertje of het zijn dagelijks werk uitmaakte. Maar met de zwaardere tweewielige trek kers als de Auto cultus, de Garden King, Grander en anderen, uitge rust met de verschillende werktui gen, is het een ander geval. Juist bij dat soort machines ver eist het iceren nogal wat hand kracht, omdat heide wielen gelijk aangedreven worden. In de ploeg- baan is die doorlopende as echter weer een voordeel. Men kan ze practisch los laten voorthuppelen; ze blijven rechtuit gaan. Ten bewij ze daarvan begon een der mannen rustig zijn sigaretje te draalen en kon juist toen hij rookte het geval aan het eind keren. Voor hen die menen, dat die klei ne tuinbouwmachine's weinig mo gelijkheden bieden, willen we even releveren wat b.v. de 5 pk Gravely kan doen: culen, aanaarden, eggen, schijfeggen, schoffelen, voren trek ken, ploegen, maaien, bomen be spuiten, sneeuwruimen, walsen, ve gen. terwijl er bovendien nog een aanhangwagen aan gekoppeld kan worden, zodat het een kleine auto is. En zo zijn er meer, die boven dien ook nog ingericht zijn als frais. Vermoedelijk is het model van de gewone tuinschoffel in geen eeuwen veranderd. Maar daar is nu een eind aan gekomen. P. Schaap uit Grootebroek demonstreerde n.l. een rolschoffel van bilzondere construc tie, met een werkbreedte van 32 cm. en verstelbare diepte. De rol doet denken aan de messen van een graBperkscheerder. Zij vermalen 't onkruid ook op gelijke wijze. Des niettemin is het werken met deze schoffel minder vermoeiend, dan met een gewone. Regenmachine Heel wat tuinders zouden ef wat voor gegeven hebben, indien ze aan het begin van deze zomer beschikt hadden over de verrijdbare regen installatie van de Gebr. Windt uit Grootebroek. De fijn verstuivende regeninstallatie is n.l. gemonteerd op fietswielen, en zodoende met een minimum aan arbeidskracht over 't te beregenen veld te rijden. Deze soort regeninstallatie lijkt ons veel doelmatiger dan het z.g.n. waterka non, dat vlak daarnaast stond op gesteld. Dit kanon plenst in een minimum van t(jd een enorme wa termassa op het verdrogende land, maar moet dan weer met de hand verplaatst Worden. Ondertussen moet de watertoevoer dus stop staan. De pomp van eerstgenoemde inrichting had aanzienlijk minder vermogen, maar zal desniettemin een groter effect opleveren. De plant-: en zaaimachine's hebben we niet aan 't werk gezien, dus kunnen we daaromtrent niets naders ver tellen. Verder zagen we verschil lende svstemen voor het verstuiven van ziekte-bestrijdende poeders o.a. een met éen vaste buis. die op een landbouwwagen over het gewas wordt gereden, en een met twee buigzame verstulvings-armen, uit mondend in een soort klok, waar door het poeder in ronddraaiende beweging wordt weggejaagd. Uiter aard hebben deze inrichtingen al leen nuttig effect bij stil weer, wan neer het gewas nog nat is. Het was voor de duizenden be langstellenden een bijzonder leerza me middag, die nog lang het onder werp van besprekingen kan Vor men, en velen een inzicht Zal héb ben gegeven over de mogelijkheden in hun eigen bedrijf. Lof wordt instrumentaal opgeluis terd door het fanfarecorps Sint Martinus uit 't Veld. Alle aanwe zigen zingen de volkszang mee. Na deze plechtigheden keert Mgr. Groen wederom naar de pas torie te Slootdorp terug, zü het ditmaal in gezelschap van de diverse kerkelijke en wereldlijke waardigheidsbekleders. Zo gezien biedt het programma van de 19de R.K. Landdag in Hol lands Noorderkwartier, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „De R.K. Landdag", genoeg aantrekkelijks om talrijke katholieken uit het gehele gewest, maar vooral uit de Wieringermeer, derwaarts te trekken, opdat het overeenkomstig de intentie worde: een imposante manifestatie van katholieke eenheid, moed en Godsvertrouwen, JANUS VAN DE DOKTER OP GROOTSE WIJZE GEHULDIGD HEERHUGOWAARD. Hoe meer gisteren het tijdstip van 2 uur naderde, hoe meer men kon bemerken dat er iets ging gebeu ren bij de dokter. Vlaggen gingen uit, de ingang der woning werd fraai versierd met groen, eiken- Dlad en bloemen. Om 2 uur arriveerde Janus, die 50 jaar in dienst was bü de dokto ren Post, Spiering, Swart en Her- ckenrath, met zijn familie ten huize van de dokter. Voor Janus was een fraai ver sierde stoel klaargezet. Dr. Herckenrath huldigde als eerste spreker de gouden jubila ris. De samenwerking tussen dok toren en Janus is altijd voortref felijk geweest. Mede namens dr. Spiering en dr. Swart overhandigde spreker een fraaie zilveren sigarendoos met inscriptie. Vervolgens werd het woord ge voerd door dr. Spiering. Deze liet vooral uitkomen, dat de jubilaris niet bezorgd behoeft te zijn voor zijn oude dag. Daarvoor zal ge zorgd worden. De derde spreker was dr. Swart, die in dezelfde geest sprak. Om 3 uur begon de receptie. Velen kwamen om Janus te feli citeren. Namens de patiënten werd het woord gevoerd door de heer A. v. Tooren. Uit hun naam werden aangeboden: een prachtige bloe menmand, een grote taart, een kist sigaren, enkele doosjes ciga- retten en aansteker en een bui tengewoon fraaie fauteuil. Omstreeks half 5 kwam het college van B. en W., vergezeld van de gemeentesecretaris, de heer G. Specher, zijn opwachting ma ken. De burgemeester sprak de jubilaris toe en overhandigde hem de gouden ere-medaille van Nde gemeente Heerhugowaard. Vele bloemen, taarten, sigaren, enveloppen met inhoud werden de jubilaris aangeboden. De familie schonk Janus een enveloppe met inhoud en een taart van twee verdiepingen met 50 kaarsjes! Toen Janus 40 jaar in dienst was, werden hem door de schoen maker, de heer Janus Swinkels, een paar pantoffels aangeboden met een briefje, waarop stond: „Van Janus, voor Janus". Ook nu werden hem door de familie Swinkels een paar pantoffels aan geboden. Deze werden bezorgd door een zoon van Janus Swinkels, die ook Janus heet. Het briefje luidde nu: „Door Janus, van Janus, voor Janus. Tot 's avonds laat kwamen vele gelukstelegrammen binnen. Het feest werd ten huize van Janus voortgezet. Om half 9 's avonds brachten de fanfarecorpsen Hou en Trouw en Hugo een serenade. De dokteren, de familie, het gemeentebestuur, de patiënten en vele andere belangstellenden heb ben de jubilaris een prachtige dag bezorgd. Reiger-Boys HEERHUGOWAARD-ZUID. Zondag a.s. staat Heerhugowaard in de belangstelling van koning voet bal. De voetbalvereniging Reiger Boys opent dan haar nieuwe terrein aan de Middenweg hoek Reestenburger- weg en we moeten eerlijk schrijven, het is een fraai terrein. Met man en macht is er aan gewerkt en het re sultaat is prachtig. Zondag om half 2 vertrekken de spelers vanaf hun clublokaal café K. Evers naar het meuwe terrein. De twee plaatselyke muziekvereni gingen Hou en Trouw en Hugo ver lenen hun medewerking. Om kwart voor 2 heeft de officië le opening plaats. Om 2 uur speelt Reiger Boys I tegen KSV I van Heerhugowaard 't Kruis. De aftrap wordt gedaan door de WelEd.Heer G. Specter, gemeen te-secretaris. De winnaars van de ze wedstrijd ontvangt een fraaie prijs. In de pauze zullen de muziekver enigingen marsmuziek ten gehore brengen. Om 4 uur krijgen we Hugo Boys I de winnaar van het Gouden Kruis 1949 tegen SVW I. Laatstgenoemde heeft Zondag in het St. Bavo-tournooi de eerste prys gewonnen en ook a.s. Zondag zullen de SVWers proberen hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Ook voor deze strijd is een mooie prijs beschikbaar voor de winnaar. Na afloop prijsuitreiking in 't café van de heer K. Evers. Het wordt het publiek heel gemakkelijk gemaakt want er is zelfs een tribune. Bij goed weer zullen velen naar deze wedstrijden komen zien. De a.s. Draverij PURMËRËND Door de Kon. Ned. Drafsportbond is een indeling gemaakt voor de draverijen in Ne derland. Men verdeelt deze nu in verschillende klassen. Voor de Kor- tebaan-draverijen valt Purmerend nu in de eerste klasse of wel in de z.g. A-klasse, dat zijn de klasssedra- verijen welke f 1000.- als hoofdprijs moeten uitloven. Voot de Purm Harddraverij ver. is dat een grote eer en het bewüst Wel hoe goed deze vereniging bij haar Hoofdbe stuur staat aangeschreven. Begrijpe lijk is het als men daarnaast weet dat Purmerend de enige draverij is welke in 1948 financieel kon „rond"' komen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag tot Zater dagavond. IETS MINDER KOEL. Over het algemeen veel be wolking met hier en daar enige regen of motregen, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Iets minder koel vooral ln het binnenland. Naar het K.N.P. verneemt, is dr. L. J. M. Beel benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het Bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, in de faculteit der Rechtsgeleerdheid. Hfj zal waarschijnlijk zijn ambt aanvaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar. ENGELAND EN INDONESIË LONDEN (A.P.) De Britten zün van plan de algehele souvereiniteit van de Nederlandse kroon over In donesië te erkennen. De grondwet telijke status, republ. van structuur, zal veel lijken op die van India. Engeland en de Indonesische re publiek zullen in rechtstreekse di plomatieke betrekking treden wan neer de nu hangende kwesties defi nitief geregeld zijn. ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL NIEUWE NIEDORP Woensdag avond om 8 uur trof een wielrüder op de dijk naar Aartswoud. de mo torrijder J. Trompetter uit Abbe- kerk in bewusteloze toestand naast zijn motorrijwiel aan. Een ontboden arts constateerde een ernstige sche- delbasisfractuur en achtte overbren ging naar het St. Elisabethzieken- huis in Alkmaar noodzakelük Ver moedelijk is T. verongelukt door 't overrijden van een haas. DE TENTOONSTELLINGEN 1949 PURMEREND Er kan nu vrij- welke de omvang zal worden van de tentoonstellingen 1949, bui ten de Veetentoonstelling-Fokvee- dag. Dit te meer omdat het nu ge heel vast staat dat het beschikbare terrein bestaat uit de Nieuwstraat v.a. de Koestraat, tot aan de oude begraafplaats en het plein aanslui tend daarop. Hef tentoonstellings terrein wordt geopend met afge schutte doch overigens open ruimte voor Landbouwwerktuigen. Deze zal circa 500 M2 groot zün. De rij tentoonstellingshallen wordt ge opend met een extra grote tent spe ciaal voor het agrarische gedeelte. Daar krijgt het publiek toegang tot 'n speciaal daarvoor gemaakte toe gangspoort om dan ontvangen té worden in een grote hal van bloe men, welke tevens bloemententoon stelling is, voor Kwekers, Bloe misten en Dahliaverenigingen. We derom door een extra mooie door gang komt men dan in het tweede deel van deze hal n.l. de zeer by- zondere stand van de Stichting Maatschappelijke zorg ten platte- lande. Verder komt in deze grote tent de afd. Akkerbouw, Tuinbouw de Voorlichtingsdiensten, gezond heidsdienst en verder zaken op agrarisch terrein. De tweede hal zal geheel zijn inge nomen door diverse handelsstands. Ten eerste die betrekking hebben op de landbouw en vervolgens meer huishoudelijk werk. De derde grote tent wordt bezet met Konijnen, Pluimvee en Pelsdieren. De belang stelling voor deze afdeling was zo groot, dat bij lange na niet alle aanvragen in behandeling konden komen Want de voor dit doel be schikbare ruimte is wel groot, doch moet tot deze tentoonstellings hal beperkt blijven. Op het plein staat dan een extra grote tent van 1200 M2 wederom voor de handels stands. En het ls wel verheugend te mogen vermelden dat hierbij di verse zeer bijzondere stands zijn. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Elisabeth H. d. van Cornelis Haakman en Elisabeth Snyder; Olga G. d. van Jacob Zeeman en Tryntje Slooten; Johanne D. d. van Cornelis J. Vis en Divera E. Duin; Elisabeth d. van Antonius Kieftenburg en Elisabeth M. Peerdeman; Francisca H. d. van Pieter A. Denys en Gerdina J. Pie- ters; Joris z. van Dirk Koning en Jacomina Bak. Gehuwd: Hendrik R. Sulter oud 25 jaar te Alkmaar en Maria Wes ter oud 21 jaar te Oudorp; Albert den Iseger oud 21 jaar arbeider te Alkmaar en Maria Molenaar oud 24 jaar te Oudorp; Jacob Knol oud 30 jaar bedryfspolitie te Amsterdam en Maria M. van den Hooff oud 32 jaar wed. van H. Boskamp, Overleden: Albertha C. M. Smit oud 3 jaar. N.-SCHARWOUDE, 19 Aug. Aanvoer 58.000 kg aardappelen: eerstelingen 88.30, eigenheimers 7.507.80, blauwe eigenh. 6.80—7.30, bevelanders 6.40—6.80, bintje 6.70— 7,60, ijselster 7.607.70, 20.000 kg rode kool 5.50—7.50 5600 kg gele kool 6.40—8.40, 39.000 kg witte kool 11.3012.30, 30.000 kg slabonen 32 42, 1500 kg uien 9.50—10, 600 kg kroten I 5.40; 500 stuks bloemkool 31—52. WARMENHUIZEN, 19 Augustus. Aanvoer: 91.500 kg aardappelen: bintje 6.50—7.40, grove 7.20—7.80, blauwe eigenheimers 0.406.90, wit te eigenheimers 7.207.40, 6300 kg slabonen 3443, 15.000 kg gele kool 6.406.90, 4000 kg rode kool 6.50, 42.000 kg witte kool 11.30—12.10, 1450 kg bieten 5.—. 550 kg uien 8.—. AVENHORN. 18 Aug. Aanvoer 31.250 kg aardappelen: grove schot 7.207.80, middel 6.807.90, eigenh. 6.207.30, 2500 kg Witte kbol 10.30, 51.400 kg rode kool 4.50—7.40, 500 kg gele kool 5—7, 1000 kg uien; ge wone 0.30—7.80, drlel 6.20—6.30, 29.775 kg bieten I 5—5.40, II 3—4.40, 35.780 kg slabonen I 41—43 II 36— 37, stek 26—27, 1200 kg suikerpe ren 414. LANGEDIJK, 19 Aug. - Aanvoer 50.000 kg aardappelen: eerstelingen 1-307.90, bi. eigenh. 7—7.30 100 000 kg witte kool 11 20—12.10, 60.000 kg gele kool 6.80—9.30, 130.000 kg rode kool 5.50—7.60, 1000 stuks bloem kool 45.1053, 12.000 kg slabonen 32—40.70. Aan de Print hel gebouw, onheilspellen echter zijn i dwenen en i ontleend aar maarse schu Prins Bernhë naamsverand die ook in d en die staat het Nederlar dag een artil Zoals wij 1 reeds hebben vangenis een teerde bezett men zonder g blemen van c meenzaamheic strafstelsel to brengen. Een meer p strafsysteem t de menselijke gevangenen i tracht op te vc opdat zij hur gemeenschap uit haar mid hun terugkeer kunnen overw kunnem hand! maal faalden. De Alkm Schutterswei, hebben van j wier leeftijds bepaald op 2 althans nog voor een zeer gemeenschapsl die daarvoor worden opgen schapsgevange met welke ii maarse gevan nauw contact maar wordt d gemeenschapp avonduren zal in afzondering gen, voor zove aan het clubli vullen kan ei directie van gestimuleerd, gevangene do heid van zijn Dit geschiec de gemeensch gerhaven, wa ruimere mate toegestaan. Wü hebben ringen in de nis een onder] directeur van F. Lassche, d man is met aanleg, en die, hij is, geen co had om de nie het strafsystee Directeur L het standpunt idealisme, en het enig juist een man, die ii met beide ben heid zou staar zeer zeker he zijn idealen t Het probleem de heer Lassc tisch, hij ruimt leer van de c nade Gods ee doch hij is er dat er beschut die de potent' hoeden voor dt Welstand, opi zijn in dit vc omstandighede de Alkmaarse deze remmem brengen in he straften. Hun worden, er worden aan hl moeten eerbie arbeid en goe die waarde hec productiviteit, genen zijn rm perkte blik; werkelijk ge onder, het me losse arbeider relaars, mense ontbreekt, di< hebben. En mi Lassche, kunni aan gaan wer] deze mensen, directeur de w het leven is van probeerse Deze nieuwe men reeds in genis en er is al moet er no; veranderd en omdat men n< dium is en maar een groo heeft. Maar er reeds geregeld voor de gevar lezing gehoud industrie te zoutwinning werk van een schappij, lezin: van vragen on belangstellend van Ülsen spi de vliegerij, ec sterdam hield bedrijf, Anth sprak over zij Jaap Sax ove en de directe! over de kunsl en boeken kie zelf dichter, der poëzie. C voor hen eei opera. En to( vroegen of er pen werd, zei gaat om de brengt. Dit wi voud en met den en de be mee het geb< de nodige ee mee. Door de wij de jongen de arbeid bij ruiming van de andere ka langstelling b: Z11 zijn het, dragen tot de m

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2