Conflict Kard. Spell man en mevr. Roosevelt bijgelegd Tentoi EEN BE Wanneer komt eindelijk de brug over de Langereis? Groentenhandelaars te Wieringen willen venters van elders weren Tyrone Power en Linda Christian bezoeken ons land Vrijdag 19 Augustus 1949 Weer een rondvraag Maar het gebeurt niet Eerst een andere onderwijzeres Staakt het vuren werd niet opgevolgd Het fruitringetje dat zo héérlijk op de tong ligt De wereldkampioen schappen te Kopenhagen Bommenexplosie in Zuid-Frankrijk Naar wij vernemen: £AG 4 RAAD VAN NIEUWE NIEDORP Wij schrijven thans 1949, dat is ruim vier jaren na de bevrijding. En nog is de brug over de Lan gereis, bekend als de Niedorper- brug, niet heropgebouwd. Men zou haast gaan denken, dat er bij de „Vier Noorder Koggen" regelrechte onwil in het spel is. Want onverpoosd is er van alle kanten aangedrongen op het on verwijld bouwen van een nieuwe brug, zelfs floor hogere instan ties. Maar er is nog totaal niets geschied. Men heeft zich zelfs niet de moeite getroost om een tekening te laten maken. Reeds op 18 Juni 1947, dat is twee jaar na de bevrijding, en nu alweer twee jaar geleden, hebben Ged. Sta ten aan de Noorder Koggen uitstel van het bouwen van een brug ver leend, onder het uitdrukkelijk be ding, dat de brug zodra mogelijk, doch in elk geval binnen 2 jaar, ge bouwd zou worden. Op 3 Februari 1948 is door de ge meente op onverwijld bouwen aan gedrongen. Op 23 Febr. d.a.v. be richtten de Noorder Koggen, dat de materialenpositie zodanig was, dat vooralsnog niets gedaan kon wor den. Per 22 Sept. 1948 is andermaal om inlichtingen gevraagd, en daarop kwam weer ten antwoord, dat men wegens „overdrukke werkzaamhe den" nog niet tot de voorbereidende werkzaamheden had kunnen komen. Op 13 April 1949 deelde dit bestuur op klemmende vertogen andermaal leukweg mede, dat de technische dienst zo overstelpt was met werk, dat nog geen voorbereidingen kon den worden getroffen. Dit bedekt, maar daardoor niet minder tergend traineren van deze hoogst belangrijke aangelegenheid, bracht de gemeentebesturen van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp er toe, om aan Ged. Staten te verzoe ken, om nu eens al hun invloed uit te oefenen, opdat aan het ondragelijk gemis van een Niedorper brug nu eens een einde komt. En Ged. Staten blijken het nu ook welletjes te vinden. Zij hebben er „De Vier Noorder Koggen" daarom met nadruk op gewezen, dat op 15 November a.s. met het werk moet zijn begonnen. Jammer genoeg staat er niet bij welk werk, al laat dit zich raden, maar men kan er onder uit, door er „tekenwerk" uit te ver staan. Want zelfs nu zijn er nog geen plannen klaar, zodat we voor de a.s. winter nog weinig van „werk" zullen merken. Ingeval de opritten naar deze brug zodanig worden ver beterd, dat dit naar genoegen van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp is, dan zullen beide gemeenten eigener beweging een financiële bijdrage geven. Aldus luidde het uitvoerig com mentaar van Burgemeester Baken op 'n informatie van de heer Koorn, tijdens de Woensdagavond gehouden raadsvergadering. Het regelement van orde op de raadsvergaderingen werd in dien zin gewijzigd, dat voortaan weer een rondvraag wordt gehouden. Het voorstel van B. en W. om aan S. Kat aan de Langereis een premie van f 2520.- te verstrekken voor het verbouwen van een schuur tot woning, kon allerinstemming wegdragen. Het rijk vergoedt hier van f 1890.- „Wederopbouw" heeft de verbouwingsplannen reeds goed gekeurd. De nieuwe jaarwedde-regeling voor gemeenteontvangers geeft voor de functionaris van Nieuwe Niedorp geen verbetering. Hij blijft n.l. op f 900.— p.j. staan. Niettemin ging de raad hiermede accoord. De heer L. ter Haar had bij „Rohyp" te Am sterdam 'n bouwcrediet van f 7387.50 aangevraagd, maar men had nu de gemeente verzocht om zich garant te stellen voor een richtige betaling van rente en aflossing. Het Rijk geeft jaarlijks een vergoeding van f £95.50 en zal na 10 jaren het on rendabele deel der bouwkosten voor haar rekening nemen, benevens 15 van een eventueel ton laste van de gemeente komend verlies. De raad was van oordeel, dat het streven om een eigen woning te verkrijgen aan gemoedigd moet worden, en keurde een en ander goed. f 100.voor het Witte Kruis. Op het verzoek van de afd. Nieuwe Niedorp van het Witte Kruis, om 'n bijzondere jaarlijkse toelage van f 100.ten behoeve van haar ge pensioneerde wijkverpleegster, Zr. Kok, die met haar uitkering niet rond kan komen, werd goedgunstig beschikt. Het was bekend, dat de Raad van Oude Niedorp een gelijk luidend besluit nam. Andermaal kwam hierop de nieuwe legesverordening op de hel ling, omdat de Minister van Binnen landse Zaken wijzigingen wenste. De raad kwam aan die wensen volko men tegemoet, en ging vervolgens over tot het wijzigen van de veror dening op de Algemene Begraaf plaats. Art. 128 werd daartoe uit de Politieverordening gelicht, en in die voor de begraafplaats gelast. Dit heeft betrekking op het aanleggen van grafkelders, gedenktekenen, kruisen e.d. en het aanbrengen van beplantingen. Het verzoek van de R.K. St. Mar- tinusschool te 't Veld, om een voor schot van f 3002.92 op de exploitatie vergoeding van 1949, werd ingewil ligd. Maar een gelijkluidend verzoek voor 1948 niet, omdat zoiets vol maakt overbodig is, wijl het school bestuur onmiddellijk na inzending van de stukken de volledige afreke ning kan ontvangen. Het laatste woord. Burgemeester Baken herinnerde er aan, dat dit de laatste vergadering van de huidige zittingsperiode was. Hij releveerde de verschillende be langrijke werkzaamheden van de raad, en meende dat de gemeenschap daarover niet ontevreden zou zijn. De scheidende raadsleden Leegwa ter en Nobel zal het dan ook vol doening geven, dat zij hieraan heb ben meegewerkt. De heer Gaayaard huldigde voor al de heer Leegwater, die reeksen van jaren zijn taak als raadslid op voorbeeldige wijze heeft vervuld en ook als wethouder bijzonder veel voor het welzijn van de gemeente heeft gedaan. Hij betreurde de stap van de KVP, die Leegwaters heen gaan veroorzaakte, dan ook bijzon der. De heer Verver kreeg op zijn vraag betreffende de verbouwing van de boerderij van Stammes ten ant woord dat deze zaak niet in de raad thuis hoorde, maar in B. en W. (Waar wij nog niet van overtuigd zijn, Red.). De heer Verver wees er nl. op, dat de bewoners van deze boerderij dagelijks door een tunnel van hooi moeten gaan, om hun ver blijf te bereiken. Zoiets is uiteraard bijzonder gevaarlijk voor brand. De heer Grootes kreeg te horen, dat de verkeersborden voor de school reeds zijn besteld. Zijn verzoek om een lichtpunt bij het pad aan de Langereis (bij Kok en Dekker) zal onder ogen worden gezien. B. en W. waren echter beducht voor de con sequenties. De heer Nobel bracht voorzitter dank voor de tot hem gerichte vrien delijke woorden. De heer Leegwater sloot zich hier bij aan. In het bijzonder bracht hij B. en W. en raadsleden dank voor de ondervonden steun en medewer king. In alle bescheidenheid meende hij het algemeen belang naar best vermogen te hebben gediend, en was zich ondanks de actie van enkele heethoofden van geen tekortkoming bewust. Hij hoopte evenwel, dat het contact met de heren in de verschil lende openbare commissies en in stellingen op dezelfde prettige wijze zou voortduren. De Amerikaanse hulp aan Nederlandse kinderen NEW YORK, 17 Aug. (A.N.P.— Aneta). De Amerikaanse ver eniging, die hulp biedt aan be hoeftige kinderen in Nederland „Save the children federation" verklaart in een rapport over haar activiteit gedurende de eerste ze ven maanden van 1949, dat Ame rikanen, van wie velen van Neder landse, afkomst, „schitterend werk verrichten door behoeftige kinderen in Nederland te helpen". In genoemde periode werd via de organisatie 13.5170 kg goederen aan Nederlandse kinderen ver strekt, w.o. 5.756 kg kleren, 1.680 paar schoenen, 29 kg snoepgoed en 665 kg schoolbehoeften. Pluvius is ons de laatste dagen goed gezind geweest. Vooral de boeren waren hiermee ingenomen, want het is ieder jaar opnieuw een probleem het hooi droog binnen te krijgen. Op Texel reden wagens hoog opgeladen met hooi bij de haven van Oude Schild, van waar het hooi naar het vaste land werd vervoerd, af en aan. NEW YORK, K.N.P. De hef tige controverse tussen Kardinaal Spellman en mevr. Roosevelt, naar aanleiding van de achterstelling der bijzondere scholen, is thans bij gelegd. Kardinaal Spellman heeft in overleg met mevrouw Roosevelt een verklaring afgelegd, waarin hjj nogmaals zijn standpunt uiteenzet, dat de bijzondere scholen niet bjj de andere mogen worden achterge steld. Mevrouw Roosevelt legde daarop een verklaring af, waarin zjj de uiteenzetting van de Kardi naal „fair en verhelderend" noem de. Kardinaal Spellmpn zeide, dat „onder de huidige constitutie de katholieken geen openbare gelden vragen noch verwachten voor di recte steun aan de parochiële scho len". Hij wees er echter op, dat het Supreme Court vrij autobusvervoer, niet godsdienstige schoolboeken, medische en gezondheidszorg toe kent aan kinderen van alle scholen en dat hij zulks dus ook verwacht voor de katholieke kindern. Hier mede zou dus de discriminatie van de millioenen katholieke kinderen in dit opzicht beëindigd zijn. Mevrouw Roosevelt ontkende nogmaals, dat zjj enige wrok of af keer gevoelde voor de Amerikaan se katholieken. Door deze wederzijdse verklaring zijn de gemoederen in Amerika enigszins tot rust gekomen en is een felle anti-katholieke actie voor komen. Niettemin zijn er nog verschei dene punten van wrijving naar aan leiding van' de achterstelling van de katholieken. Dit blijkt o.m. uit de plotselinge benoeming van de protestantse procureur-generaal Tom C. Clark tot rechter aan het opperste Amerikaanse gerechtshof als opvolger van de onlangs gestor ven rechter Murphy, het enige ka tholieke lid van het Opperste Ame rikaanse Gerechtshof. In welingelichte Amerikaanse kringen wijst men er op, dat de be noeming van deze protestant nauw samenhangt met de anti-katholieke campagne van mevrouw Roosevelt. De „New York Daily News", het dagblad met de grootste oplage in de Verenigde Staten, schrijft dat de controverse Spellman-Roosevelt di recte invloed heeft gehad op de be noeming van Tom C. Clark en de grondslagen van de democratische partij, waartoe mevrouw Roosevelt OUDERS TE WORMERVEER KREGEN HUN ZIN De ouders van de leerlingen, die Woensdag voor de eerste maal naar de eerste klasse van de openbare lagere school aan de Marktstraat te Wormerveer zouden gaan, zijn in staking gegaan, toen zjj hoorden, dat de onderwijzeres mej. van Wjjk was. De oudercommissie had reeds verschillende klachten over de on derwijzeres bij het college van B. en W. ingediend, doch het college wenste hierop niet in te gaan. Vol gens de ouders kon de schooljuf frouw niet goed met kinderen op schieten en deelt zjj herhaalde ma len klappen uit. De schoolstaking nam echter een spoedig einde, omdat aan mej. van Wjjk een maand ziekteverlof is ver leend. Een andere onderwijzeres had gistermorgen de les van haar overgenomen. De leerlingen zijn daarop, toen dit bekend werd, wel naar school gegaan. WIERINGEN. Acht groenten- handelaren te Wieringen verzoch ten de Raad der gemeente om el ders gevestigde kooplieden geen vergunning te geven om te Wier- ringen te venten. B. en W. merk ten op, dat er twee standpunten zijn, nl. die van de plaatselijke handelaren en die van de burgers niet-winkeliers. De inwonende groentenhandelaren wensen de kooplieden van elders te weren, om dat zij naar hun mening volkomen aan de plaatselijke behoeften kun nen voldoen en als ingezetenen die mede in de algemene lasten bijdragen, in de eerste plaats voor bevrediging van die behoeften in aanmerking dienen te komen. Voorts wijzen zij er op, dat dc kooplieden van elders in het geheel niet in de plaatselijke lasten bijdra gen. De geringe bijdrage aan leges kan buiten beschouwing blijven. De niet-winkeliers ingezetenen zou het weren van concurrentie van elders zeer zeker betreuren, omdat zij dan verhinderd wordt zich op de billijkste wijze van het nodige te voorzien. Men is in deze kringen van oordeel, dat de plaatselijke winke liers en kooplieden geen enkele mededinging behoeven te vrezen, indien zij zorgen, dat zij even bil lijke prijzen berekenen als de ven ters van elders. Hieraan, meent men, hapert nog al wat; bovendien wijst men de bewering, dat de plaatselijke handel op zwaardere lasten zou zit ten dan zij, die hier komen venten, als geheel ongegrond af. Aldus gesteld heeft het vraagstuk, waarom het hier gaat. een algemene kant en betreft niet alleen de groen tenhandelaren. B. en W. verlangden in deze een principiële uitspraak van de Raad. Welke houding heeft do overheid tegenover deze kwestie aan te nemen. Moet zij ingrijpen of zich onthouden. B. en W. waren en zijn nog van mening, dat men zich moet onthouden van inmenging in de concurrentiestrijd van de handel, tenzij daardoor algemene belangen worden geschaad. Het algemeen be lang moet hier de doorslag geven. Het betreden van het terrein van de concurrentiestrijd is niet zonder gevaren, want de kans, dat men hierin te ver gaat, is niet gering. Thans geldt het de groentenhande laren. maar men mag zeker ver wachten, dat ook andere takken van de handel om bescherming vragen. Dit zal schade doen aan de vrijheid van de handel. Of de wettelijke bepalingen toe laten, dat de gemeenten kooplieden van elders weren, is nog een open vraag. De Minister van Binnenlandse Za ken, in overleg met de Minister van Economische Zaken en de Ged. Sta ten maakten ernstige bedenkingen tegen een in dezelfde geest gericht adres van de vakgroep voor Detail handel in aardappelen, groenten en fruit. Uit ccn en ander blijkt, aldus B. en W„ dat ons standpunt van hoger hand als het juiste wordt beschouwd. Dit betekent echter niet, dat B. en W. niet bereid zouden zijn mede werking te verlenen om de gevolgen voor de plaatselijke middenstand enigszins te verzachten. Verhoging van legesgelden voor ventvergunningen is niet mogelijk, daar voor deze gemeente het maxi mumbedrag reeds bereikt is. B. en W. willen nu het aantal vent- toe uitgegeven aantal handhaven. Nieuwe aanvragen zullen voorlopig niet meer worden verleend. In de jongste raadsvergadering kwam deze zaak ter sprake. De heer C. J. Bosker (raadslid en voorzitter der Wieringer Midden standsvereniging) vond het stand punt van B. en W. juist; alleen vroeg de heer Bosker hoe en wanneer de ventvergunningen worden uitge- toch niet vóór 9 uur worden gege- reikt? De ventvergunningen mogen ven? Spr. zag gaarne toezicht op de naleving hiervan door de politie. Opgemerkt werd nog, dat Wierin ger groentenhandelaren zelf ook in andere gemeenten venten. De heer Bodde vond het raadsel achtig dat de venters van buiten zoveel goedkoper kunnen leveren dan de inwonende handelaren. Ook de heer Bosker had in deze reeds aan de betrokkenen advies in die richting gegeven. De grotere prijsverschillen ont staan volgens de mening dër raads leden door de tussenhandel. De heer M. Kooy wijst op het soms optredende kwaliteitsverschil. Ook'de heer Lukkien was het eens met het prae-advies van B. en W. Het prae-advies van B. en v7, werd vervolgens zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en de venters blij ven dus komen. Voorts' werden nog enkele andere zaken afgedaan. Behoudens de vereiste goedkeuring van het Prijzenbureau voor onroe rende zaken te Den Helder, werd de huurprijs van de notariswoning aan de Koningstraat met de bijbeho rende tuin, vastgesteld op f 740.— per jaar. De eigenaar van het watergat in de Hippolytushoeverkoog, het z.g. „Gat van Verstoep", de heer D. Ver stoep Jr. te 's Gravenhage. wil dit perceel, groot 1 HA 31 A 90 cA, aan de gemeente verkopen voor f 1000. De Raad toonde grote instemming met het voorstel cn verklaarde er zich gaarne mede accoord. Aan het gemeentepersoneel zal, evenals voorgaande jaren, een gra tificatie worden toegekend van 2 pet. De loongrens is van f 4212.ver hoogd tot f 4380. Voorzitter Bontkes maakte van de gelegenheid gebruik om de raads leden, die niet meer terugkeren, nl. de heren H. Lukkien en S. C. Tijs- sen, hartelijk dank te zeggen voor hun werk in het belang der gemeen te Wieringen verricht. Tyrone Power, de 34 jaar oude Amerikaanse filmster van de Twen ty Century Fox Films en de held uit de voor-oorlogse films „Alexan der Ragtime Band" en „De regen kwam", daalde Dinsdagmiddag in zjjn eigen 1-motorig Proctor vlieg tuig op Ypenburg, met zjjn 25-jarige vrouw Linda Christian, met wie hij kortgeleden in Rome in het huwelijk is getreden. Het echtpaar stond gis termorgen in het Amstel Hotel te Amsterdam de pers te woord. Maar al was Tyrone dan wel de bekendste van het tweetal, binnen enkele minuten had Linda de har ten van de aanwezige journalisten en fotografen voor zich gewonnen. Een van de redenen daarvoor was zeker ook, dat zij tot verbazing van alle aanwezigen dp haar gestelde vragen in vloeiend, volkomen ac centloos Nederlands beantwoordde. Linda Christian heet in werkelijk heid n.l. Blanka Rosa Welter en is van haar 9e tot 16e jaar opgevoed in een R.K. kostschool in Amers foort. Haar vader woont nog in Den Haag en is een employee van de Irac Petoleum Comp. Toch heeft Linda thans de Mexicaanse natio naliteit, haar moeder is n.l. een Mexicaanse vrouw, en vlak voor de oorlog verliet de familie Weiter ons land om via Italië, Egypte en Pa lestina naar Mexico te trekken. Gekleed in een uiterst modieus grijs-geruit mantelcostuum met 'n rood Mexicaans lint door het haar, vertelde zij desgevraagd, dat ze zelf in drie films opgetreden was, nog voor ze Tyrone kende. Over die films was ze slecht te spreken. Een er van heette "Tarzan of the Mer maids", terwijl Tyrone in Rome bezig was met een zijner laatste films „Prince of Foxes", trok zij In 1946 naar Italië om haar vader daar te ontmoeten, die terug kwam uit Palestina. In een Hotel in Rome ontmoette zij Tyrone, die toen nog met de Franse filmster Annabella was getrouwd. Het huwelijk tussen Linda en Tyrone werd 27 Januari BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). Naar Aneta verneemt, zijn op 16 Augustus twee sterke bewapende groepen naar Semarang opgerukt. De eerste groep werd voor het be reiken van de stad opgevangen en verspreid. De tweede groep, die verscheidene malen groter was dan de eerste, bereikte in de ochtend van 17 Augustus de stadsrand en beschooot het militaire kampement met mortieren. Ook deze groep werd met verliezen teruggeslagen. In aansluiting op hetgeen in de brief van minister van Maarseveen aan de Tweede Kamer werd gemeld over de infiltraties te Modjokoerto, verneemt Aneta dat de geïnfiltreer de groep, die op 2 km. ten zuiden van de stad was doorgedrongen, de aanzegging tot terugtrekken van de militaire waarnemers niet wens te op te volgen. Na ontvangst van dit weigerend antwoord hebben Ne derlandse troepen een actie ingezet, tengevolge waarvan circa 50 perso nen werden gearresteerd en een j.l. in Rome gesloten en kerkelijk aantal waPens. waaronder machine- -vergunningen beperken cn het tot nu ingezegend. Bovendien werd het geweren, in beslag genomen werd. paar 20 minuten in audiëntie ont vangen door de Paus, die de echt genoten zowel in het Engels als in het Italiaans toesprak. Dit tweede huwelijk van Power deed veel stof opwaaien, omdat ook hij katholiek is. Met Annabella was hij echter niet voor de kerk getrouwd. Het tweetal vertelde naar Neder land te zijn gekomen voor een be zoek aan Linda's familie in Den Haag, alsmede om de oude kost school in Amersfoort te bezichtigen De jonge vrouw zeide dat ze, als ze in September terug is in Hollywood niet van plan was weer voor films op te treden, omdat in Februari de familie met een jonge spruit wordt uitgebreid. en Truman behoren, heeft onder mijnd. De leiders der democratische oartij waren pijnlijk getroffen door de ontwikkeling van dit conflict. President Truman heeft ver klaard, dat bjj de benoeming van Clark de godsdienst geen rol heeft gespeeld en dat hij uitgezien heeft naar de beste candidaat, ongeacht of hij nu Katholiek, Baptist of Jood was .Toch wordt deze verklaring niet ernstig genomen. Toekomstige Indonesische marine-officieren Met het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" vertrokken op 11 Aug. j.l. 16 toekomstige officieren van de Indonesische marine naar Ne derland, terwijl er één, om genees kundige redenen, per vliegtuig zal volgen. De jongelieden zijn allen van Indonesische landaard en werden door bemiddeling van het depar tement der marine in Indonesië geneeskundig gekeurd, getest en geselecteerd. Vijf van hen zullen de 3-jarige cursus tot beroepsofficier bij de Indonesische marine op het Ko ninklijk Instituut voor de marine te Den Helder volgen, welke cur sus in September a.s. zal begin nen. Twee van deze toekomstige officieren zijn bestemd voor de zeedienst, een gelijk aantal voor de Marine Luchtvaart Dienst en een voor de administratie. Hun opleiding zal geheel gelijk zijn aan die der Nederlandse adelbor sten. De twaalf overigen zullen eerst een vooropleiding van een jaar op het internaat „Boys Ranch" te Wassenaar ontvangen. Als ze het eindexamen H.B.S. met goed gevolg hebben afgelegd, zul len zij eveneens de opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder volgen. 182 STUDENTEN AANGEKOMEN Woensdagmorgen begon de de- barkatie van de 182 studenten (Europeanen, Chinezen en Indo nesiërs) die met het m.s. „Tawali" van .de Maatschappij Nederland reisden, dat speciaal voor deze reis was ingericht. Deze studenten zullen in Nederland aan Middel bare- en Hogere Scholen gaan stu deren. De leiding van dit gezelschap werd in handen gelegd van de heer J. H. Plijnaar, gepension- neerd leraar in de lichamelijke opvoeding aan het lyceum te Ban doeng. De reis verliep aanvanke lijk wat moeilijk. Onderlinge wrijvingen bestonden, omdat de studenten van verschillende poli tieke richtingen waren. Later is de verstandhouding veel beter ge worden en bij aankomst in Am sterdam was een ware vriend schapsband gegroeid zo vertel de de heer Plijnaar. Onder het gezelschap bevonden zich twee Sumatraanse prinsen, Adja Sjarifoel Oezaz Haberham en zijn broer Adja Sjarifoel Azaz Haberham. De eerste gaat in de medicijnen studeren en de laatste gaat naar Delft. Binnenkort zal nog een trans port studenten uit Indonesië naar Nederland komen. Dit zijn de zo genaamde „Malino-studenten", die van het departement voor Opvoe ding, Kunsten en Wetenschappen in Batavia in overleg met het de partement van Overzeese Ge biedsdelen in Den Haag een stu diebeurs hebben gekregen om in Nederland te gaan studeren DE NATIONALE POLITIE KAM PIOENSCHAPPEN Op de Sintelbaan aan de Laan van Poot te den Haag zijn onder veel belangstelling van autoritei ten en publiek de kampioen schappen van de Nederlandse po litie sportbond gehouden. De belangrijkste uitslagen: Verspringen: 1. Schilpzandt 6.66 meter Kon. Mar. Apeldoorn; 2. Vos 6.23'/ï meter Kon. Mar. Gro ningen. Hoogspringen: 1. Drost 1.70 m. F.S.V. Groningen; 2. Abbring 1.65 m. Kon. Mar Enschede. Speerwerpen: 1. Beulen 50.31 m. Kon. Mar. Groningen; 2. Lutte- veld 45.21 m. A.P.G.S. A'dam. Hink-stap-sprong: 1. Schilpzandt 13.39 m. Kon. Mar. Apeldoorn; 2. Koen 12.22 m. P.S.V. R'dam. Polsstokhoog: 1. Stellema 3. 0 m. H.P.S.V. Hilversum; 2. Pronks 3.00 m.S.R.G.A. Arnhem. 4 x 100 m. estafette: 1. P.S.V. Eindhoven 46.6 sec.; 2. S.R.G. Arn- hem 46.8 sec. Mijnenvegers in Zeeuwse wateren Te Vlissingen is het zesde flot- tieltje mijnenvegers gearriveerd, dat in de Zeeuwse stromen zal opereren. Het flottielje bestaat uit zes mijnenvegers en staat onder commando van lt ter zee 2e klasse Moot. EEN NIEUWE ROL VAN DE FAAM FRIS ALS FRUIT (Advertentie) WIELRENNEN ONZE JONGENS IN TRAINING De organisatie, zoals die door de Nederlandse chef d' equipe, de heer M. Koot. is opgezet, ondervindt tot nu toe geen moeilijkheden. Inte gendeel. alles verloopt vlot en dat wil wat zeggen met' een team, dat uit 25 actieve renners bestaat, ge zwegen van de verschillende offi cials en verzorgers. De teamleider ging Donderdag morgen in de vroegte met de ama teurs de weg op, het circuit van Lyngby, waar in 1937 de wereld kampioenschappen ook zijn gehou den, verkennen Het viel de ama' teurs bijzonder mee. het wegdek baart geen zorgen, en ondanks het feit, dat er een stevige wind stond, waren de jongens van mening, dat zij, die in eigen land wel aan wind gewend zijn. daardoor zeker niet in moeilijkheden behoeven te komen, zoals b.v. de Italiaantjes, die nu eenmaal een warmer en meer ge. lijkmatig klimaat gewend zijn. De temperatuur was frisjes voor deze tiid van het jaar en het kwik kwam overdag zeker niet boven de 16 gra den uit. Af en toe viel er een fiks regenbuitje, voornamelijk in de morgenuren, toen de wegrenners juist op het circuit waren. De fiet sen bleken in orde te zijn en na enige tijd de weg te hebben ver kend werd koers gezet naar de Or- drupbaan waar de lunch werd ge bruikt. Alle professionals op de weg zijn nu ook te Kopenhagen gearriveerd, met uitzondering van Gerrit Schul- te, die Vrijdag per vliegtuig komt. Tijdens een dezer dagen gehouden wedstrijd te Helmond was hij ge vallen, niet ernstig, maar hij had er een onwillig spiertje van over ge houden, en hij wil nu zo lang mo gelijk onder dokters behandeling blijven ten einde volkomen fit aan de start te verschijnen. Voorting en Peters waren Woens dag reeds gekomen. Gisteren arri veerden Jefke Jansen, Henk Lake- man, Wim van Beek en Wim van Est. Onze vertegenwoordigers heb ben bet best getroffen met het ho tel, alleen de voeding is er, naar te verwachten viel, anders dan in eigen land. Zij hebben tekort aan groenten en fruit en aangezien sui ker in Denemarken op de bon is, worden alle overblijvende klontjes van thee en koffie in een zak ver zameld teneinde een reserve te vor men. KONINKLIJKE SUBSIDIE Vrije Schilderkunst 1950 Het bestuur van de Stichting der Nederlandse kunstschilders schrijft ons: Ten behoeve van de belang hebbenden deelt de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst reeds thans mede, dat de jurering voor deze subsidie over 1950 plaats zal vinden in de laatste helft van September 1949. De inzendingen zullen moeten bestaan uit 3 olieverfschilderijen en een map met 5 tekeningen. Voorwaarden, tijd en plaats der inzendingen worden nader bekend gemaakt. Tsjechische consul moet Joego-Slavië verlaten BELGRADO (Reuter) Joego- Slavië heeft de fungerende Tsje- choslowaakse consul-generaal te Zagreb, Stefan Horvat, bevel ge geven het land te verlaten, omdat hij „zijn diplomatieke voorrechten heeft misbruikt door aan te stu ren op vertroebeling van de Joe- goslavischTsjechoslowaakse be trekkingen". De consul zou valse papieren verschaft hebben aan een Joego- slavisch onderdaan om hem ille gaal het land uit te kunnen krij gen en hem te kunnen gebruiken als anti-Joegoslavisch agent te Praag. Tweemaal per week hield mevrouw Spoor om 12 uur 's nachts uit Batavia een praatje voor Nederland over de toestand van zieke en gewonde militairen. Na haar vertrek heeft mevrouw Simons, echtgenote van generaal-majoor dr. Simons, hoofd Militair Geneeskundige Dienst, de verzorging van deze zo zeer gewaardeerde uitzending overgenomen. ALS GEVOLG VAN EEN BOSBRAND Donderdag zijn in Zuid-Frankrijk ongeveer 3000 vliegtuigbommen, elk met een gewicht van 200 kilo, ontploft als gevolg van een bos brand die rond het vliegveld Bede- nac-Bussac woedde. De brand ont stond door de explosie, als gevolg van de warmte van een doos ont plofbare stof in een bij het vlieg veld behorende munitieopslagplaats die o.a. 12000 bommen bevatte. Alle beschikbare troepen en brandweerlieden in het gebied wer den opgeroepen om de brand te be strijden, waarbij een vliegtuig aan wijzingen gaf. De evacuatie van alle vrouwen en kinderen uit een gebied met een radius van 10 k.m. rond het vliegveld werd gelast. Alle be schikbare voertuigen werden hier voor gevorderd. Nadat ongeveer 3000 bommen die van Amerikaanse oorsprong zijn, waren ontploft, werd men de brand meester. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. kón men Donderdagmorgen te Chaam bij de Belgische grens ender Breda zomaar de badhanddoeken uit de sloot scheppen. Een luxe au to n.l. die volgeladen was met bad handdoeken en uit de richting Bel gië kwam, ondernam een poging om aan het waakzaam oog van de com miezen te ontkomen. Het wilde niet gelukken: de auto reed te water, de inzittenden sprongen er uit en zet ten het op een lopen, de badhand doeken aan het water overlatend. heeft Karei Strassburger bij zijn vijftigste verjaardag van zijn vrouw vier zwartbonte paarden aangeboden gekregen. De paarden dragen de zonderlinge namen: „Rhum", „Cognac", „Genever" en „Advocaat". Karei Strassburger had reeds: „Cherry", „Brandy", „Wiskey" en „Soda", zodat hij nu acht zwartbonten heeft. vierde Opa Hagemeijer Don derdag te Enschede zijn honderdste verjaardag. Opa Hagemeijer geniet nog een uitstekende gezondheid. Tot zijn 96e jaar heeft hij het be roep van schoenmaker uitgeoefend. vergaten inbrekers, die in een fabriek van consumptieijs te De venter een bedrag van f 2400 buit maakten, een geldkistje mee te ne men, dat zomaar voor het grijpen stond en waarin zich een bedrag van f 3000 bevond. bracht Donderdag de bonds raad vavn het Zwitserse Kanton Thurgau een bezoek aan Rotterdam werd Donderdagmorgen voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 28-jarige C. de H. die op 29 April haar vijf kinderen had verlaten, om zich op deze wijze van hen te ont doen, acht maanden gevangenis straf geeist, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met onder toezicht- stelling van de reclasseringsvereen. Amerika steunt de Passiespelen MüNCHEN, 18 Aug. (Reuter). Het Amerikaanse militaire bestuur zal de komende jaren de Passie spelen te Oberammergau finan cieel steunen. Het geld zal besteed worden om het theater te herstel len, de hotels in de stad te verbe teren en onderdak te verschaffen aan de vele vluchtelingen, die thans kamers in de stad bewonen. „GEZELLIG SAMENZIIN" ZUID-SCHARWOUDE. Zater dag en Zondag werd in de kolfbaan van de heer Rijper 'n onderlinge kolfwedstrijd gehouden voor alle leden. De uitslag luidde: le klasse: le pr. N. Rijper 156 p., 2e pr. G. Mettes 148 pt., 3e pr. D. Rijper Sr. 137 pt. 2e klasse: le pr. N. Bruin Jr. 137 pt., 2e pr. W. Kuin 121 pt., 3e pr. C. Bruin Jr. 107 pt. 3e klasse: le pr. J. v. d. Ham 139 pt„ 2e pr. Jo Schuit 139 pt., 3e pr. P. Beers Az. 134 pt. 4e klasse: le pr. S. Bruin 123 pt., 2e pr. P. Waker 113 pt., 3e pr. A. Brouwer 109 pt- 5e klasse: le pr. J. Komen Dz. 133 pt., 2e pr. R. Schuit Dz. 107 p., 3e pr. A. Schipper 92 pt. De onderlinge competitie, welke de afgelopen zes maanden was ge houden, had de volgende uitslag: le klasse: le pr. D. Rijper Jr. 10 matchpunten 599 pt., 2e pr. G. Met tes 14'/: matchpt. 603 pt. 2e klasse: le pr. G. Jacet 14 match- punten 570 pt., 2e pr. P. Bergen Az. 14 matchpunten 560 pt„ 3e prijs C. Bruijn Jr., 24 matchpunten 532 pt. 3e klasse: le pr. J. van der Harn, 25 matchpunten 507 pt.; 2e prijs Jo Schuit, 34'/: matchpt. 503 pt.; 3e pr. P. Beers Az. 39 matchp. 485 pt.; 4e pr. J. Schrijver 40 matchpunten, 465 pt.; 5e pr. A. Jonker 46'/i matchpt., 473 pt. De prijzen werden Zondagavond uitgereikt toen de leden van de so ciëteit met hun vrouwen in de kolf baan aanwezig waren op 'n feest avond. Het medelid, de heer G. Jacet, trad op deze avond op cn liet diverse staaltjes zien van vingervlugheid, goochelen en gedachtcnlezen, wat zeer in de smaak viel. Alle aanwe zigen waren over dit optreden ten zeerste voldaan. Trouwens, de roem, geoogst door de heer Jacet in diverse plaatsen in Noord-Holland, was hem reeds vooruit gegaan. Muziek, zang, voordracht en trac- tatie maakten deze avond voor de leden tot 'n waar genot en tot 'n waarlijk gezellig samdhzijn. Naast het Am niet op de ha circus, dat zie gevestigd heef tentoonstelling September in in die tent ope vrouwe is van Nederlandse b En hoewel in slechts 'het gerat tentoonstelling, langs al de stan Stelling rijk is, van een expositi was qn de tentoi maar nauwelijks wat er vanaf he leren zal zijn, tO' ogen te kort om slechts schematis werd, in ons op De tentoonstel] die er vandaag i Daarvan zijn wij der haar voltooid De lichte, mode van de tentoonste is onder architec kende architect e gebied der mode Paul Bromberg, d leden en in wie zeer begaafd boi loor, staat er bori De tentoonstelli: derland" omvat hangt met die 45 derlandse bevolk! is. Alles, vanaf d voor het kind to het bijna mangew wapenrok draagt land in het verre Voor elke Ned de jeugd te mak welke Nederlandt is dat niet? is Jeugd van Nederl lang. Het terrein van als die een plaats deze tentoonstellii 5 secties. De eerste sectie Er staat een huisjt non kijken kan „Deze woning is ning, maar een wc zin met idealen." „Muziek in het ge en speelgoed". Me ding van het kind de ouders en in e opschrift draagt: kind. hoe brengt ziet ihen de verh kind tot de godsi stand met kinder een kiosk waar m lectuur van paedaj men ziet er, hoe kan leren en men aan goede gewoon De tweede sect! Kinderhygiëine, di en de natale zorg wat met de hygiër Verband staat. De derde afdelir Onderwijs. Het BL het doofstomme! plaats naast de lagi bare school en h hoger onderwijs. V sectie o.a. alleraar geïllustreerde le vreemde talen. Zo men die inziet, le( talen spelenderwijs De derde sectie derbescherming, oo ve. Men heeft daai middelen een acht strueerd en men bi ZATERDAG 20 HILV! K.R.O 7.00 Nie tendgymnastiek, 7.1 7.45 Morgengebed, Pluk de dag, 9.00 9.05 Het Resident Gramofoon, 10.00 tertje, 10.15 Muziel De Zonnebloem, 1; Sted Orkest, 12.0( J ongerenconcert gen, 12.33 Lunchcc tropole-Orkest, 12 13.00 Progr. Ned. 13.30 Lunchconcert Film en toneel, 14.20 Mannenzang boom", 14.50 Boel Gramofoon, 15 30 kest, 16.00 Gesprek naars, 16.10 Bas er schoonheid van h 17.00 De Wigwam, 18.05 Actualiteiten, tiek weekoverzicht ma v. d. N.ed. Stri Nieuws, 19.15 Frankrijk, 19 30 G Uitz. voor de Duitsland, 20.00 Ni gewone man, 2( 20.20 Lichtbaken 2 ten met het Orkes 22.00 Omroeporkesi den de Zondag in, 23 20 Rotterdams I HILVE V A.R.A.: 7.00 N mofoon, 8.00 Nieuw foon. 9.00 Londens V.P.R.O. 10.00 Spri genwijding. V.A R„ feuilleton, 10.35 Ui beiders in de 12.00 Orgelspel, 12. 12.33 Gregor Serbai meens orkest, 13.01 Kalender, 13.20 Me tango-rumba-orkest. 14.00 Kinderkoor, kapel, 14 50 Zomeri land, 15.15 Radio 16.00 Kort u binnei hits van 1949; 16.. 17.00 Orgelspel, 17.3 dc twintig, 18.00 N pulaire liedjes staalkaart, 19.20 Re kampioenschappen Kopenhagen. V.P R sus, 19.45 „Nederl; natiën, V.A.R.A.: 20 Dingen van de dai 20.15 Toespraak, 2( orkest, 20.45 San thuis, 21 45 Soc. cc Vindobona Schra Brandalarm, 22.40 vox met accordeola 23.15 Dansmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4