Tentoonstelling „Jeugd van Nederland' wordt heden geopend EEN BELANGRIJKE EXPOSITIE Rogiers blijft winnaar van Ronde van Nederland 1948 Veertiende Sneek-week behoort weer tot het verleden Suriname was „schappelijk" en Nederland was „gemeen" Nieuwe cokesbatterij met 75 ovens voor de „Maurits" De schat van Matabonga T~- enexplosie in d-Frankrijk wil vernemen: Vrijdag 19 Augustus 1949 RADIO Luxemburg trekt protest in Friezen winnen teamwedstrijden in de regenboogklasse Interview met de heer Lichtveld Dank zij de Marshall-hulp Dollarinvestering in de Staatsmijnen Lady Baden Powell in ons land Mi long ligt RIS ALS FRUIT (Advertentie) rEVOLG VAN EEN BOSBRAND iff zijn in Zuid-Frankrijk 3000 vliegtuigbommen, n gewicht van 200 kilo, s gevolg van een bos- rond het vliegveld Bede- woedde. De brand ont- de explosie, als gevolg •mte van een doos ont- of in een bij het vlieg ende munitieopslagplaats )00 bommen bevatte, ischikbare troepen en ieden in het gebied wer- epen om de brand te be- aarbij een vliegtuig aan gaf. De evacuatie van alle kinderen uit een gebied dius van 10 k.m. rond ild werd gelast. Alle be- voertuigen werden hier- rderd. Nadat ongeveer ïen die van Amerikaanse zijn, waren ontploft, de brand meester. Per- ngevallen deden zich niet ïen Donderdagmorgen te de Belgische grens cnder aar de badhanddoeken t scheppen. Een luxe au- rolgeladen was met bad- en uit de richting Bel- ondernam een poging om akzaam oog van de com- mtkomen. Het wilde niet le auto reed te water, de sprongen er uit en zet- een lopen, de badhand- i het water overlatend. Karei Strassburger bij >te verjaardag van zijn ir zwartbonte paarden l gekregen. De paarden zonderlinge namen: Cognac", „Genever" en Karei Strassburger „Cherry", „Brandy", en „Soda", zodat hij nu bonten heeft, i Opa Hagemeijer Don- Enschede zijn honderdste Opa Hagemeijer geniet uitstekende gezondheid, e jaar heeft hij het be- choenmaker uitgeoefend, ten inbrekers, die in een consumptieijs te De- bedrag van f 2400 buit en geldkistje mee te ne- omaar voor het grijpen aarin zich een bedrag bevond. t Donderdag de bonds- het Zwitserse Kanton n bezoek aan Rotterdam Donderdagmorgen voor imse rechtbank tegen de de H. die op 29 April nderen had verlaten, om e wijze van hen te ont- maanden gevangenis- waarvan vier maanden lijk, met onder toezicht- i de reclasseringsvereen. teunt de Passiespelen SN, 18 Aug. (Reuter), caanse militaire bestuur lende jaren de Passie- Oberammergau finan- en. Het geld zal besteed i het theater te herstel els in de stad te verbe- nderdak te verschaffen le vluchtelingen, die ers in de stad bewonen. LIG SAMENZIJN" 1 AR W OUDE. Zater dag werd in de kolfbaan er Rijper 'n onderlinge d gehouden voor alle itslag luidde: le pr. N. Rijper 156 p., lettes 148 pt., 3e pr. D. 137 pt. le pr. N. Bruin Jr. 137 W. Kuin 121 pt„ 3e pr. 107 pt. le pr. J. v. d. Ham 139 lo Schuit 139 pt., 3e pr. 134 pt. le pr. S. Bruin 123 pt.. Vaker 113 pt., 3e pr. A. 9 pt. le pr. J. Komen Dz. 133 Schuit Dz. 107 p., 3e pr. 92 pt. linge competitie, welke n zes maanden was ge- i de volgende uitslag: le pr. D. Rijper Jr. 10 599 pt., 2e pr. G. Met- •chpt. 603 pt. le pr. G. Jacet 14 match- pt., 2e pr. P. Bergen Az. aten 560 pt., 3e prijs C. !4 matchpunten 532 pt. le pr. J. van der Harn, nten 507 pt.; 2e prijs Jo matchpt. 503 pt.; 3e pr. 39 matchp. 485 pt.; 4e iver 40 matchpunten, 465 Jonker 46'/! matchpt., i werden Zondagavond len de leden van de so- hun vrouwen in de kolf- ■zig waren op 'n feest- lid, de heer G. Jacet, avond op en liet diverse en van vingervlugheid, n gedachtenlezen, wat ;maak viel. Alle aanwe- i over dit optreden ten aan. Trouwens, de roem, de heer Jacet in diverse Noord-Holland, was hem t gegaan. ing, voordracht en trac- m deze avond voor de waar genot en tot 'n ellig samctizijn. Naast het Amsterdamse R.A.I.-gebouw staat een tent, en wie niet op de hoogte is zal menen dat die tent behoort bij het circus, dat zich daar in de buurt van het Cornelis Troostplein gevestigd heeft. Doch deze tent is het voorportaal van de grote tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die vanaf heden tot 18 September in het R.A.I.-gebouw gehouden zal worden, want in die tent opent hedenmiddag H.M. de Koningin, die bescherm vrouwe is van de tentoonstelling, deze voor alle lagen der Nederlandse bevolking zo belangrijke expositie. En hoewel in het gebouw nog slechts het geraamte stond van de tentoonstelling, zijn wij gelopen langs al de stands die de tentoon stelling rijk is, en toen al, toen er van een expositie nog geen sprake was gn de tentoonstellingshal nog maar nauwelijks een exposé gaf van wat er vanaf heden te zien en te leren zal zijn, toen al, kwamen wij ogen te kort om alles, wat nog slechts schematisch gesuggereerd werd, in ons op te nemen. De tentoonstelling, die er komt, die er vandaag al is, mag er zijn. Daarvan zijn wij al overtuigd, zon der haar voltooid te hebben gezien. De lichte, moderne, rustige vorm van de tentoonstelling, die gebouwd is onder architectuur van de be kende architect en publicist op het gebied der moderne architectuur, Paul Bromberg, die onlangs is over leden en in wie ons vaderland een zeer begaafd bouwkunstenaar ver loor, staat er borg voor. De tentoonstelling ..Jeugd van Ne derland" omvat alles wat samen hangt met die 45 pCt. van de Ne derlandse bevolking, die de jeugd is. Alles, vanaf de praenatale zorg voor het kind tot de zorgen voor het bijna mangewo'rden kind, dat de wapenrok draagt en dat zijn vader land in het verre Indië dient. Vijf afdelingen. Voor elke Nederlander, die met de jeugd te maken heeft, en welke Nederlander of Nederlandse is dat niet? is de tentoonstelling Jeugd van Nederland van groot be lang. Het terrein van de jeugdzorg, zo als die een plaats heeft gekregen op deze tentoonstelling, is verdeeld in 5 secties. De eerste sectie omvat het Gezin. Er staat een huisje, waarin men bin nen kijken kan en daar staat op: „Deze woning is geen ideale wo ning, maar een woning voor een ge zin met idealen." Er is een stand: „Muziek in het gezin" en een „Spel cn speelgoed". Men ziet de verhou ding van het kind ten opzichte van de ouders en in een stand, die het opschrift draagt: „God schonk u het kind, hoe brengt gij het tot Hem", ziet ihen de verhouding van het kind tot de godsdienst. Er is een stand met kinderlectuur en er is een kiosk waar men u inlicht over lectuur van paedagogische aard. En men ziet er, hoe Moeder haar vak kan leren en men wijdt er aandacht aan goede gewoonten in het gezin. De tweede sectie is de sectie: Kinderhygiëine, die de praenatale en de natale zorg omvat en alles wat met de hygiëne en de jeugd in Verband staat. De derde afdeling is die van het Onderwijs. Het BLO heeft hier met het doofstommenonderwijs een plaats naast de lagere en de middel bare school en het voorbereidend hoger onderwijs. Wij zagen in deze sectie o.a. alleraardigste, kostelijk geïllustreerde leerboekjes voor vreemde talen. Zo, denkt men, als men die inziet, leert een kind zijn talon spelenderwijs. De derde sectie is die der Kin derbescherming. ook de praeventie- ve. Men heeft daar met eenvoudige middelen een achterbuurt gecon strueerd en men brengt er in beeld PROGRAMMA ZATERDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. K.R.07.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Het Residentie Orkest, 9.30 Gramofoon, 10.00 Klein, klein kleu tertje, 10.15 Muziek houdt fit!, 11.00 De Zonnebloem, 11745 Het Utrechts Sted Orkest, 12.00 Angelus, 12.03 Jongerenconcert 12.30 Mededelin gen, 12.33 Lunchconcert door Me- tropole-Orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Progr. Ned. Strijdkrachten, 13.30 Lunchconcert (vervolg), 13.50 Film en toneel, 14.10 Gramofoon, 14.20 Mannenzangver. „d'Oranje- boom", 14.50 Boekennieuws, 15.00 Gramofoon, 15 30 Amusements Or kest, 16.00 Gesprekken met kunste naars, 16.10 Bas en piano, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Gramofoon 18.05 Actualiteiten, 18.15 Journalis tiek weekoverzicht, 18.30 Program ma v. d. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Katholicisme in i rankrijk, 19 30 Gramofoon, 19.45 Uitz. voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gramofoon, 20.20 Lichtbaken, 21.15 Zomersproe ten met het Orkest Zonder Naam, 22.00 Omroeporkest, 22.30 Wij lui den de Zondag in, 23.00 Nieuws, 23 20 Rotterdams Philh. Orkest. HILVERSUM II, 415 M. V A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.18 Gra mofoon, 8.00 Nieuws 8.18 Gramo foon. 9.00 Londens Philh. Orkest. V.P.R.O. 10,00 Spreker, 10.05 Mor genwijding. V.A R.A.: 10.20 Radio feuilleton, 10.35 Uitz, voor de ar beiders in de continubedrijven, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen 12.33 Gregor Serban en zijn Roe meens orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Malando en zijn tango-rumba-orkest, 13.50 Zang; 14.00 Kinderkoor, 14.20 Mariniers kapel, 14 50 Zomercabaret op Ame land, 15.15 Radio Philh. Orkest, 16.00 Kort u binnen; 16.15 De Top hits van 1949; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Orgelspel, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuws, 18.15 Po pulaire liedjes, 19.00 Artistieke staalkaart, 19.20 Reportage wereld kampioenschappen wielrennen te Kopenhagen. V.P R.O.: 19.30 Cur sus, 19.45 „Nederland tussen de natiën, V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.12 Varia, 20.15 Toespraak, 20.20 Promenade orkest, 20.45 Samen uit, samen thuis, 2145 Soc. commentaar, 22.00 Vindobona Schrammel'n, 22.15 Brandalarm, 22.40 Cor Steyn, solo- vox met accordeola, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek. het nut en de noodzaak van de bescherming van het kind en de puber. In het midden van de tentoon stelling brengt een groot, goed en suggestief geschilderd diorama het werk der diverse jeugdraden sym bolisch in beeld. In de vijfde sectie, die het terrein bestrijkt van de Jeugdvorming bui ten schoolverband, wordt ook een beeld gegeven van De Jeugd in het arbeidsproces en De Jeugd en de Sport. Hier hebben de verschillen de takken der jeugdbeweging hun stands en hier wijdt men ook aan dacht aan het werk onder de jon gens in Indië. Hier is de tentoon stelling „Van Schaap tot Deken", die het arbeidsproces van de weve rij in beeld brengt. Dit cn nog veel meer. Wij zijn zo maar vluchtig de ver schillende secties van deze tentoon stelling met u doorgelopen en wij hebben bijna nog niets genoemd van alles wat er op deze expositie te leren en te genieten valt. Van volksdansen en vendelzwaaien heb ben wij nog niet gesproken en even min van het jeugdorkest en de volkszang. En niet van het kinder circus met zijn directeur van twaalf hele jaren, en niet van de film- en de toneelzaal en niet van het res taurant en het jeugdrestaurant, maar toch is dit alles er op de ten toonstelling en worden er geregeld demonstraties gegeven en voorstel lingen. Elke Nederlander moge in de maand van deze tentoonstelling doen blijken van zijn belangstelling voor het probleem der jeugdzorg, door een bezoek te brengen aan de" ten toonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam. De Nederlandse Spoor wegen geven bij aankoop van een gecombineerd biljet, dat reisbiljet en entréekaart tegelijk is, een be langrijke reductie op de reiskosten. De tentoonstelling zal bovendien op drie avonden in de week voor half geld te bezichtigen zijn. De normale entreeprijs bedraagt f I voor oudo- regn cn f 0.60. voor kinderen tot 18 jaar. Op het front van de tentoonstel ling Staat de tekst: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst; on ze tóekomst is de jeugd van Neder land." En deze tekst houdt een be langrijke waarheid in. In de dictatoriale systemen weet men dat maar al te goed en daar richt men zijn propaganda dan ook op de eerste plaats tot de jeugd. Ook in een vrij land is de zorg voor de jeugd een volksbelang en om dit aan het Nederlandse volk duidelijk te maken is de tentoon stelling „Jeugd van Nederland" ge organiseerd. Moge zij beantwoorden aan haar doel en vele, zeer vele. Nederlan ders tot haar bezoekers kunnen re kenen. Daar is de jeugd bij gebaat en, door de jeugd, het gehele volk van Nederland. SULTAN VAN DJOGJA TE BATAVIA BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). Donderdagavond is onverwacht de sultan van Djagja in zijn kwa liteit van ministers van Defensie te Batavia gearriveerd. De sultan was vergezeld door generaal-ma- joor Suhardjo, chef staf en kolonel Simatupang en de republikeinse leden van de centrale gemengde commissie. Voor zijn vertrek ver klaarde de sultan tegenover Ane ta, dat het doel van zijn bezoek was besprekingen te voeren met de H.V.K. en de vporzitter van de republikeinse delegatie over het uitvoeren van de order tot het staken der vijandelijkheden. Zeepost voor de West Op 26 Aug. a.s. vertrekt het s.s. „Baarn" naar Willemstad (Cura sao). Met dit schip kan zeepost worden meegezonden, mits de correspondentie uiterlijk 24 Aug. a.s. ter post bezorgd wordt. Delegaties van de B.F.O. en de Republiek hielden in het Palace Hotel een receptie ter gelegenheid van' het vierjarig bestaan der Indonesische Republiek. Dr. H. J. van Royen biedt de haren Mohammed Hatta (midden) en sultan Hamid II (rechts) zijn gelukwensen aan. KOPENHAGEN, 18 Auff. (Van een speciale A.N.P. verslaggever). Naar in wielerkringen te Kopenha gen verluidt zal de delegatie van Luxemburg Vrijdag op het congres mededelen, dat de Luxemburgse Wielerbond voorstelt zijn protest tegen liet besluit van de Union Cy- cliste Internationale, waarbij de Belg Rogiers winnaar werd ver klaard van de ronde van Nederland 1948, in te trekken, zodat het con gres het betreffende agendapunt niet behoeft te behandelen. Naar men weet heeft de ronde van Nederland een lange staart ge kregen, in verband met het feit, dat SNEEK Kon men Woensdag bijna geen voet verzetten rondom de starttoren en lag de oever van het Kolsmeerland dicht bezet met jachten en motorboten, ditmaal waren het alleen de echte zeillief- hebbers die de laatste dag nog een bezoek aan het wedstrijdterrein en het meer brachten. De morgenwed strijden begonnen weer evenals Woensdag met de groepswedstrij den in de Valken en de team Hol land-Friesland in de Regenbogen. Met grote spanning werden deze gevolgd en na één route was het bij de Regenbogen wel zeker dat Fries land die zou winnen, daar Klaas Vrolijk stevig aan de kop lag. Hij voer met zijn oude vertrouwde zeil. Wel lagen toen vier Hollanders op de volgende plaatsen, maar omdat Friesland reeds zo'n groot punten- verschil in de eerste wedstrijd had behaald stond de zege reeds vast. Deze vo'orsprong werd nog groter toen Alberda die na de eerste route op de zevende plaats lag, tenslotte opklom tot de tweede; zo lagen twee Friezen vooraan. Sneker Regenboogzeilers Op overtuigende wijze hebben Sneker Regenboogzeilers revanche genomen van de op de Kaag gele den nederlaag. De aankomst was Vrolijk (F), Alberda (F). Bergsma (H), Hofland (H). de Wit (H), van der Steur (H) van der Zijp (Fi. Op- Denhuizen (F), Theunissen (H) en van der Sluis (F). Het totaal aantal punten over twee wedstrijden was Friesland 63 2/10 tegen Holland 46. Bij de Valken leverde Mulder, Langeweer die een slechte start had. de reuzennrestatie om als eer ste te eindigen. Zijn teamgenoot Breuning, Leeuw, rden, was te vroeg en moest derhalve terug en eindigde zodoende als elfde, daar door verloor men zoveel nunten dat de prijs terecht kwam bij Kaag groep 1 met zeilers als Zuiderbaan en Goudriaan die totaal 40 nunten behaalden: 2. K.Z.V. Sneek 36 2/10. Kaag 2 kreeg 30 punten. Aalsmeer 28. Rotterdam Zeilv. 27. SZC 18 en KZV Sneek 2de groep 17 punten. Ook de opén wedstrijden waren weer even scannend en, behalve een enkele uitzondering waren bet weer dezelfde cracks die vorige dagen ook als eerste naar voren kwamen. We volstaan voor deze laatste dag dan ook alleen maar met de uitslagen. De eindstand in de teamwedstrijd was: 1. Friesland 63.2 pnt.; 2. Hol land 46 pnt. In de groepswedstrijd van de Valkenklasse had vandaag de Kaag de leiding, terwijl de Kon. Zeilver eniging van Sneek als tweede ein digde. De uitstagen luiden: Drakenklasse: 1. Tijl Uilenspiegel eig. J. Blickman, Amsterdam: 2. Irene.1 eig. K. M. Jachtclub Den Helder, strm. J. Schuilinga. 30 m2-klasse van de NNWB: 1. Swealtsje. eig. S. Bijlsma. Grouw. strm. A. Vollema; 2. LI, eig. W. v. d. Meer, Grouw (hoofdprijs), Regenboogklasse: groep 1: 1. Printer, eig. J. de Wilde, Sneek; 2. Dolfijn eig. K. Vrolijk, Sneek. Groep 2: 1. Hennie, eig. M. Hen driks, Sneek; 2. Eelko, eig. W. Bergsma, Voorburg. De hoofdprijs werd niet toegekend in verband met een ingediend pro test. 22 m2-kiasse van de NNWB: 1. Lucie, eig. A. Knol, Marrum; 2. Stormvogel, eig. S. Wiersma, Leeuwarden strm. J. Wiersma. Hoofdprijs: Maple Leaf, eig. T, Mo lenaar Grouw. Pampuskiasse: 1. Kemphaan eig. W. Vermeulen Drachten; 2. Zuider kruis eig. G. Roepei Rotterdam (hoofdprijs). 16 m2 Eenheidsklasse a: groep 1: 1. Whirlwind eig. K. Smid, Gronin gen strm. Rieks Helder; 2. Fenris eig. Joop Helder Pnterswolde. Groep 2: 1, Stella Maris eig. M. Visser. Paterswolde (hoofdprijs); 2. Favonius eig. Jaap Helder Paters wolde. 16 m2 Eenheidskiasse B: groep 1: 1. Ciconia eig. P. de Dood, Sneek, strm. W. de Dood; 2. Drijfhoutje eig. J. Stronkhorst, Groningen Groep 2: 1. Wetterwille eig. J. Feenstra Wolvega (hoofdprijs); 2. Sam Sam eig. Fred Robijns, Wor- kum. Valkjachten: groep 1: 1. Rirette eig. R. Mulder, Langweer; 2. Taren- telle eig. E. Hoppe, Leiden. Groep 2: 1. 't Spul eig. H. Kirke- nier. Alkmaar; 2. Josyta eig. W. de Ridder, Schiedam. Schouwen 4.75 x 1.42 met spriet zeil: 1. Meerkol eig. F. Atsma, Op penhuizen (hodfdprijs): 2. Pomble- bled eig. J. Douma, Oppenhuizen. 12 m2 Sharpieklasse: 1, Mustang, eig. Sj. Kraan, Oude Wetering (hoofdprijs); 2. Tram eig. C. van Toor, Vlaardingen. B M-kiasse: 1. Meteoor 2 eig. Diek Resink, Zutphen: 2. Daisy eig. B. Verhagen, Rotterdam (hoofd prijs). Vrijheidsklasse: 1. Twirke eig. Joh. v. d. Meulen, Joure; 2. Zilver meeuw eig. G. en A. Sollewijn Gelpke. Zwolle, strm. G. Sollewijn, Gelpke. Olympia jollen: 1. Pingujn 3, eig. Bob Markus, Aalsmeer (hoofdprijs); 2. Mars eig. L. Gerhards, Amster dam. 12 voets jollen: 1. Moby Dick eig. H. de Ruyter, Heemstede; 2. Opti- mistje, eig. Henny Krebbers, Aals meer. Larken: 1. Twa broerrem eig, J. en H. Vis, Leeuwarden; 2. O.K., eig. J. Meijer, Applngedam (hoofd prijs) Lening van wereldbank voor India WASHINGTON, 18 Aug. (Beu ter). De wereldbank heeft Don derdag aan India een lening van 34 miliioen dollar toegestaan voor herstel en ontwikkeling van de spoorwegen. een zestal renners in de etappe van Groningen naar Enschede een ver keerde weg Insloegen, kwamen de ze coureurs, die met grote voor sprong de leiding hadden in die etappe, als laatsten aan definsh te Enschede. De wedstrijdcommissie tijd te geven als de winnaar, waar tegen later geprotesteerd werd. Op voorstel van Luxemburg, België en Nederland besloot het bestuur van de U.C.I., ter gelegenheid van het voorjaarscongres 1949 te Parijs bij een, om de resultaten van de etappe naar Enschede voor alle renners te laten vervallen, met als gevolg, dat Rogiers winnaar werd en de Lu xemburger Goldschmidt, die oor spronkelijk eerste in de algemene rangschikking had gestaan, naar de tweede piaats verhuisde. Toen het bestuur van de U.C.I. dit besluit had genomen, protesteerde Luxem burg hier tegen, weshalve het auto matisch een agendapunt werd van het congres te Kopenhagen. Nu de Luxemburgers echter besloten heb ben het protest in te trekken, blijft het bestuursbesluit gehandhaafd en is Rogiers winnaar van de eerste ronde van Nederland met de Lu xemburger Goldschmidt op de 2de plaats. Eindelijk is dus nu aan een lange geschiedenis een gelukkig slot gekomen. Vrije prijzen voor vruchtensappen en jam In verband met het ruime aan- aanbod, waardoor geen vrees be hoeft te bestaan voor prijsstijging, heeft het bedrijfschap voor groen ten en fruit do maximumverkoop- prijsregelingen voor rode en zwar te bessensap, frambozensap, toma tensap en jam ingetrokken. Amerikaanse torpedojagers voor Turkije Donderdag zijn twee Ameri kaanse torpedojagers, die in het kader van het militaire steunpro- gram aan Turkije werden over gedaan, officieel aan de Turkse marine overgedragen. Twee an dere Amerikaanse torpedojagers werden eind April aan Turkije geleverd. Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met de heer L. A. M. Licht veld, lid van het college van alge meen bestuur van Suriname, die in Nederland is aangekomen. Op de eerste vraag aan de door Suriname tot staatsman gepromo veerde litterator die luidde: „u weet wel, hoe in de Nederlandse pers tot uitdrukking is gekomen, dat het Nederlandse volk het in hel alge meen met de Surinaamse houding eens is. Hoe denkt men In Suriname onder het volk over de amendemen ten?" was het antwoord: „In Suri name beziet men het aldus, dat er een „gemeenschappelijk" overleg ia geweest, waarbij Suriname vooral „schappelijk" en Nederland alleen maar „gemeen" geweest is. Het gaat hier niet in de eerste plaats om de amendementen zelf en de betekenis daarvan, maar het gaat om het feit, dat een plechtig gemaakte afspraak niet is nageko men en voor de eerste maal doet zich het feit voor, dat er geen oppo sitie is en dat zelfs de Hollanders in Suriname een front vormen. Zeef velen voelen op het ogenblik niet veel meer voor deelneming aan een Verenigd Koninkrijk en denken liever aan samenwerking met Nederland in een federatie, waarbij aan Suriname eenzelfde sta tus toe zou komen als aan Indone sië. Sommigen gaan zelfs nog ver der, wat mogelijk aan de opgewon den toestand van het ogenblik is toe te schrijven". „Wordeh er inderdaad geen waar nemers gezonden naar de Ronde Ta fel Conferentie?" „Zolang het overleg niet hersteld is, zullen er geen waarnemers wor den aangewezen, over de vraag of dit politiek gezien juist of onjuist is, zal ik mij niet Uitlaten". „Is de Invloed van de welvaarts fonds al merkbaar in de Surinaamse samenleving?" „Het tempo van het welvaarts fonds is niet in evenredigheid met de materiële noodtoestand op veler lei gebied. De functie is nog te wéi nig concreet, Speciaal de woningbouw zal door het Welvaartsfonds sterk moeten worden gestimuleerd. Want het gaat om de mens. Zijn de primairë le vensomstandigheden goed, de ge zondheidstoestand niet te vergeten, dan komt de rest ook wel geleide lijk aan." „U gelooft niet dat Nederland vooreerst uitgepraat is in de West?" „Dit hangt van Nederland zelf af. Begrijpt het zijn taak op de onbaat zuchtige wijze waartoe het op dit tijdstip verplicht is, brengt het de grootsheid van conceptie en daden- kracht op, waartoe het genoopt is in dit critische moment van zijn historie, blijkt m.a.w. dat Nederland niet in kruidenierstermen maar als een volk met een historische roe ping denkt en voelt, dan komt het voor Nederland best in orde. Voor Suriname komt het in ieder geval in orde, want wü liggen op een con tinent dat de wind mee heeft en de toekomst voor zich. Ik zou niets Ucver willen, dan een even groot vertrouwen in Nederland te hebben als in het arme maar voortvarende Suriname". „Gaat u nog met de regering praten?" „Daar ik hiertoe generlei op dracht heb en mij niet kan, noch wil losmaken van het door Surina me in deze ingenomen standpunt, zal ik ook generlei officiële-, of of ficieuze bespreking met de regering in Den Haag voeren, en om elk misverstand in deze te voorkomen, Zal ik die stad zelfs niét bezoeken, maar in Amsterdam blijven. Met een druk op een knop heeft mr. C. E. Hunter, hoofd van de „Special Eca-Mission to the Nether lands" Donderdagmorgen op het met vele Amerikaanse en Neder landse vlaggen versierde terrein van de cokesfabriek „Maurits" te Lutterade een nieuwe 75 ovens om vattende cokesbatterü in bedrUf gesteld. Toen „mr. Hunter de knop in drukte begon een sirene te loeien, hetgeen voor een der arbeiders van de cokesfabriek het teken was om de inhoud van een der nieuwé ovens neer te laten storten in een inmiddels voorgereden bluswagon, Tien en een halve ton gloeiende cokes stortte daarna in deze wagon en werd vervolgens onder een blus- toren gereden, waar acht kubieke meter water op de cokes werd ge stort. Voortaan zal ditzelfde proces zich om de drie minuten afspelen op de cokesfabriek „Maurits". Iedere dag zullen van nu af aan 564 ovens geledigd worden op deze fabriek. Dank zij de nieuwe batterij kunnen hier thans elke dag 7500 ton fiinkool in cokes worden omge zet, dit is duizend ton meer per dag dan tot dusver. De inbedrijfstelling van de nieuwe batterij, welke werd opgeluisterd door het muziekcorps van Staatsmijn ,(Emma", geschiedde in tegenwoordigheid van vele geno digden en van een groot gedeelte van het personeel der cokesfabriek. Namens het departement van eco nomisch zaken waren aanwezig mr. Schierbeek. hoofd van de afdeling mijnwezen en dr. Winsemius. di recteur-generaal van de industria lisatie. Van tevoren waren deze gasten verwelkomd dooi dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur van de Staatsmijnen en mr. F. M. J. Jansen en de heer H. H. Wemmers, directeuren. Directeur C. Th. Groothoff hield een toespraak, waarin hij zich in het Engels richtte tot mr. Hunter. Onze dank baarheid gaat uit naar het Ameri- Unicef-missie moei Hongarije verlaten De Hongaarse regering heeft de missie van het internationale kin dernoodfonds van de Verenigde Naties (UNICEF) verzocht het land te verlaten, aldus meldt het Britse blad de Times. De missie der Verenigde Naties voor de t.b.c.-bestrijding heeft reeds eer der dit jaar een dergelijk verzoek van de Hongaarse regering ont vangen. De officiële reden voor dit ver zoek is, dat Hongarije met zijn herstel zover gekomen is, dat de fondsen van de Unicef beter voor behoeftiger landen kunnen wor den gebruikt. kaanse volk, aldus de heer Groot hoff. Dat deze cokesbatterü thans gereed is gekomen, danken wij immers ook aan de financiële steun, die het Marshall-plan ter beschik king heeft gesteld. In antwoord op deze toespraak zeide mr. Hunter dat hij dit soor< bezigheden met groot genoegen verrichtte, omdat daardoor het bes te wordt gedemonstreerd wat de Eca-mïssion bereiken wil. Deze 75 nieuwe cokesovens, aldus mr. Hun- ter zullen de Nederlandse cokes productie bijna terugbrengen tot dc vooroorlogse capaciteit: spoedig zal zij deze productie evenaren en daarna zelfs overschrijden. Dil is het wat de Era-mission hoopt te bereiken in heel Nederland in elke tak van industrie. „Wij willen u helpen uw vooroorlogse levensstan daard terug te winnen en zelfs te verbeteren." Mr. Hunter wees erop, dat de Verenigde Staten ll'« miliioen dollar beschikbaar hebben gesteld voor de uitbreiding van de cokesfabriek ..Maurits". Tevens hebben zij nog 41/: miliioen dollar geïnvesteerd in de overige Staatsmijnbedrijven Voor Amerika is dit een goede be legging, zo besloot mr. Hunter, om dat het resultaat hiervan, een ge zonde Nederlandse economie, het geïnvesteerde kapitaal ruimschoot1: zal vergoeden. Door een erehaag van meisjer padvindsters in blauwe uniformen betrad gistermiddag Lady Clave Ba den Powell, „chief guide of the world", het platform van de Am sterdamse luchthaven, waarop zii kort tevoren met het vliegtuig uit Oslo was gearriveerd. Zij komt in Nederland voor een driedaags bezoek. Lady Baden Po well werd ontvangen door de hoofd besturen van het Nederlandse pad- vindstersgilde en van de katholieke gidsen. Gisteren bezocht zij het pad- vindsterscentrum „Buitenzorg" bij Baarn, dat kort geleden door Ko ningin Juliana is geopend en waar van 1630 Augustus de internatio nale trainingscursus voor kabouter leidsters wordt gehouden. Gister avond werd op het landgoed, waar verschillende kampen zijn, een groot kampvuur ontstoken ter ere van de hoge gast. Poststempel van de R.T.C. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. (ANP) Naar men ons mededeelt zal met ingang van de opening van de R.T.C. een speciaal poststem pel van de conferentie worden ge bruikt. Deze zal bestaan in een cirkel met een afbeelding van de Ridderzaal in het midden en daaromheen de woorden: Ronde Tafel Conferentie 's-Gravenhage. De productie van plastic heeft na de oorlog een enorme vlucht genomen. Talrijke stoffen zijn door het veel voordeliger plastic vervangen. Een Engelse fabrikant zal op de St. Erik's tentoon stelling, die volgende week in Stockholm wordt geopend, zijn nieuwste vinding exposeren, Het is een transparante plastic globe, die van binnen uit kan worden verlicht. De fabrikant kan de globe leveren met de geografische namen in practisch elke gewenste taal. FEUILLETON 30. Tijdens zijn leven heeft hij Wel tienmaal een fortuin gewonnen en verloren, maar altijd wist hij, Waar hij een hieuw kan gaan zoe ken. Op zijn laatste reis heeft hij er een gevonden". Ze opende haar handtas en haal de er een door dé jaren vergeelde enveloppe met vreemde, buiten landse postzegels uit. „Dit is de laatste brief, die ik ooit van Han heb ontvangen. Hij werd geschreven in Bangalore er gens in Indië. Lees hepj maar eens hardop". Hendrik haalde met grote om zichtigheid een gevouwen vel ver geeld papier uit de oude enveloppé, vouwde het open en liet zijn ogen langs het Verbleekte schrift gaan. Het was een fors en mannelijk handschrift. Amelle, m'n liefste. Met het ochtendtij lichten we het anker en nu wordt iedere dag een dag dichter bij jou. Ditmaal heb ik bijzohder veel geluk gehad en ik zal me dolgelukkig voelen, als ik een tinnen kruithoorn, die een klein klein fortuin bevat, in jouw kleine handen leggen kati. Als je hem open maakt, zullen je ogen verblind worden en je hart zal gaan vloeien van vreugde door het lévende vuur, dat erin zit. Ik zal een enkel kort oponthoud hebben bij de Specerij-Eilanden en van daar regelrecht naar San Fran cisco doorvaren, waar ik een koper voor de schoener weet. Die heeft zijn nuttigheid overleefd. Mijn eigen schoener, Amelia II zal groter wor den en van mijn model, dat beter voor mfln handel geschikt is. Ik zal zelf toezicht houden bij het bouwen. Pef spoor zal ik dan naar het Oosten komen en ik hoop van harte dat ik deze brief vrijwel op de hie len volgen mag. Met hernieuwde betuigingen van mijn liefde en Volkomen toewijding verblijve ik als altjjd, je liefhebben de echtgenoot, HAN RUSgEL. Bangalore, Indië, 10 Juli 1897. Hendrik keek van het gele kra kende papier op en sohraapte Zijh keel. Grootmoeder zei levendig: „Wat kon die tinnen kruithoorn bevat ten? Han sprak van een „fortuin". Mij ogen zullên Verblind Worden en mijn hart verwarmd door het leven dig vuur. Wat kan dat anders bete kenen dan een verzameling edel stenen?" Hendrik kniktê toestemmend. „Zjjn schoener Is gezonken", ver volgde zij, „zowat een maand na 't schrijven van die brief. Op de 8ste Augustus heeft hij nog de Franse bark „Coq d'or" gepraaid en de vol gende dag stak die orkaan op. Vol gens mijn berekening moet de schoener Zich toen bevonden hebben oostelijk van de Fklji-Eilanden. Er is nooit een spoor van dat schip ge vonden. Men nam aan, dat het, met man en muis Vergaan was. En mijn schat, maar ook mijn hart zijn toen mee ten onder gegaan. Dat staat zo in het zesde hoofdstuk van Mattheus; „Want waar uw schat )s, daar zal ook uw hart zijn. „Bijna een halve eenw lang heb ik in de veronderstelling geleefd, dat mijn hart op de bodem van de Stille Zuidzee lag. Maar zie nü eens Henk!" Grootmoeder deed haar tasje nog maals open en haalde er een wit doosje uit te voorschijn, waaruit zé een grote gouden ring met eén don kerblauwe emaille band met gou den letters nam. „Deze ring", zei grootmoeder, „was de ring die ik aan zijn vinger schoof bij ons huwelijk". Ze hield hem naast de trouwring aan haar eigen vinger. „In vier en zeventig jaar is die ring niet eenmaal van mijn vinger af geweest en Ik weet zeker, dat deze ring aan Han's vinger gezetc- heeft tot het uur van zijn dood tor Dat was ons verbond van trouw.' „Dat spreekt bijna vanzelf," Hendrik zachtjes. ,,ïk weet van d' ring van uw man natuurlijk af. I heb hem talloze malen op zijn pbv tret gezien. Wat is dit toch 'n wor der! Het brengt 't verleden zo du' delijk terug. Toe, grootje, vertel r er nog eens wat meer van." Grootmoeder voldeed aan zijn ye Zoek. Ze las hém de brief van Br Horner voor. „Dat wil zeggen," zei ze, „e" liever, dat zegt met zekerheid, da' Hart aan land is weten te komen En Ik ken Han genoeg, om te wet r dat hij die tinnen kruithoorn V» zich gehad heeft. Hij heeft er ee>- of ander eiland mee bereikt. Dar kunnen we vrijwel zeker van zijn." Hendrik knikte bevestigend. ,„T' daarvan kuhnen we overtuigd zijn Misschien," zei grootmoede „Misschien hêêft die kruifhoOi-' hem het leven gekost.. Misscftie- óók niet. HU Was een oersterk' man, Henkeen vechtersba eentje, die het tegen drie tegétii' dorst Opnemen. En zoals ik Hf ken met zijn kracht en z\jn handig heid, kunnen We gerust aannemer dat die tinnen krultüoorn nog we' ergens verstopt ligt. Die schat br vindt zich dd&r, waar de deze ring vandaan komt. Ais je die ring na gaat, dan vindt je de schat zeker," (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5