Nieuw Haarlem in opschudding door brand in een gebroken gasbuis Bosbranden in Frankrijk te wijten aan opzet? Finse troepen ingezet Ongeval met Constellation bij Prestwick voorkomen Indonesische ambtenaren leven onder angst-psychose EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Aanvaring in 't Spaarne net onverwacht gevolg Zaterdag 20 Augustus 1949 35e laargang No. 72 Steekvlam van tientallen meters Stad in duisternis Gesneuveld in Indonesië Schade reeds 3,5 milliard francs Amerikanen slaags in China? om ongeregeldheden te voorkomen Arrestatie van communisten Storing aan automatische piloot Vliegtuigongelukken in Engeland Ernstige incidenten op Java Verhoging van abon nementsgelden Onderzoek naar het „England-Spiel' Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editid 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN i Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2*230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K2240 Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse gasfabriek stonden gisteravond geruime tijd machteloos tegenover een 10-tallen meters hoge steekvlam, die loeiend uit een gebroken dikke hoofdleidingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende afsluitpunten, omdat het gevaar van ontploffing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht. De brandweer kreeg aanvankelijk geen schijn van kans de geweldige steekvlam te doven. De buis is gebroken bij de Ca- tharijnenbrug aan het noorder Buiten Spaarne. Een schip, dat grondstoffen voor teer vervoerde, kwam door een verkeerde ma noeuvre in aanvaring met de hoofdleidingsbuis, die op deze plaats door het Spaarne loopt. De gietijzeren leiding, die een door snee heeft van een halve meter, werd juist op de knik, waarmede zij in het water duikt, verbrijzeld en grote hoeveelheden gas stroom den onmiddellijk naar buiten. Een gewone gaslantaarn, die daar in de buurt staat, was de oorzaak van de ontploffing. Buurtbewoners werden opgeschrikt door een krachtige ontploffing en een daarop onmiddellijk volgende steekvlam. Het uitstromende gas had vlam gevat toen het de gas lantaarn bereikte. Duizenden Haarlemmers liepen uit om de strijd tegen de steek vlam te volgen. Het schip slaagde er tijdig in uit de buurt te komen, doch werd aan één zijde deerlijk verschroeid. Onmiddellijk waarschuwde de ha venmeester de Haarlemse brand weer, die met groot materieel uit rukte. doch machteloos stond te genover de geweldige steekvlam, die onafgebroken uit de buis naar boven schoot en die wegens de grote hitte niet dichter dan tot od 10 meter kon worden benaderd. Intussen werden de Haarlem mers door de radio gewaarschuwd geen gas te gebruiken. De brand weer gaf al spoedig de strijd te gen de steekvlam op, doch maak te zich verdienstelijk door met zes stralen de Catharijnenbrug nat te houden, opdat deze door de vlam zo min mogelijk zou worden aangetast. Nadat de steekvlam meer dan 2 uur lang angstig dicht langs de brug omhoog had geloeid en daar bij de omgeving, de brug en het Spaarne in een fantastische gloed had gezet, besloten ingenieurs van het gasbedrijf geleidelijk de druk op het gehele net te verminderen. Langzaam liep de gastoevoer in de grote buis terug, terwijl gelijk tijdig de brandweer alle 6 stralen op de openning van de gebroken leiding richtte. De vlam werd ge leidelijk minder en verdween vlugger dan men aanvankelijk had verwacht tegen 11 uur plotseling geheel. DEN HAAG, 19 Aug. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949: Serg. E. J. ten Hulzen uit Doesburg. Gesneuveld 8 Aug. 1949: Serg. J. Goedemans uit Am- sterdam-W. Gesneuveld 9 Aug. 1949: Sold. M. J. J. Ohms uit Heino. Sold. Chr. Wijnstra uit Maastricht. Gesneuveld 10 Aug. 1949: Sold. J. Dikken uit Ensche de. Sold. G. van Dijk uit Maas sluis. Sold. G. Geurts uit Dode- waar d. Gesneuveld 12 Aug. 1949: Sold. J. H. X. Bruis uit Schinnen (L.). Sold. J. Jonker uit Zaan dam. Sold. K. Spreij uit Abkoude. Gesneuveld 13 Aug. 1949: Sold. H. Nijholt uit Olde- markt (O.). Korp. J. J. H. Peerbooms uit Geleen. Gesneuveld 14 Aug. 1949: Korp. A. N. J. v. d. Berg uit Schiedam. Gesneuveld 15 Aug. 1949: Sold. Ie kl. G. J. van Kre vel uit Ede. Sold. Ie kl. P. A. v. d. Put ten uit Haarlem. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 12 Aug. 1949: le It. A. K. Frenks, stbnr. 202116001, afkomstig uit Den Haag. Serg. inf. J. A. van Over- maire, stbnr. 89584, afkom stig uit Zuiddorpe (Z.). en 6 militairen afkomstig uit Indonesië. De vele duizenden spoedden zich daarna door de duisternis van de onverlichte straten huiswaarts, want Haarlem gebruikt voor de straatverlichting nog zeer vele gaslantaarns, die alle van hun brandstof verstoken waren. Ook de huisvrouwen konden gisteren avond geen gebruik van hun gas fornuizen maken. Of heden de gastoevoer weer normaal zal zijn, kon men gisteravond nog niet be oordelen. De Catharijnenbrug heeft bij dit ongeval enige schade opgelo pen. Het draaimechanisme is door de hitte van de steekvlam ontzet, zodat de brug niet dichtgedraaid kan worden en het verkeer moet worden omgeleid. De ijzeren steunbalken hebben onder het vuur te lijden gehad. Gehoopt wordt, dat de brug binnen enkele dagen weer gerepareerd zal zijn. Mgr. Groen M.S.F. vertrekt 1 September DEN HAAG (K.N.P.). De nieu we Apostolisch Vicaris van Band- jermasin en titulair bisschop van Sbida, Mgr. Groen, hoopt op 1 September naar zijn vicariaat te vertrekken. Mgr. Groen zal zich inschepen op de „Willem Ruys". ..CHIEF GUIDE" BEZOEKT HOOFDKWARTIER DER GIDSEN Lady Baden Powell heeft gister ochtend in gezelschap van me vrouw E. van den Bosch-de Jongh, presidente van het Nederlandse padvindstersgilde, een kort bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Katholieke Padvindsters- beweging te Utrecht. Voor het gebouw stond een 40- tal gidsen opgesteld, die lady Ba den Powell op enthousiaste wijze begroetten en het Gidsenlied aan hieven. Zjj werd ontvangen door mej. B. C. J. N. Twaalfhoven, na tionaal commissaresse en enkele hoofdbestuursleden van de R. K. Gidsen. Lady Baden Powell begroette de meisjes hartelijk en drukte hen allen de hand. Van het bordes sprak de „Chief Guide" de meisjes toe en bracht de groeten van de gidsen en padvindsters van de gehele wereld over. Ten afscheid werd het interna tionaal padvindsterslied gezongen. TRUMAN AANVAARDT ONTSLAG VAN HERMAN BARUCH WASHINGTON, 19 Aug. (Reu- teur). Herman B. Baruch heeft vandaag ontslag ingediend als ambassadeur van de Ver. Staten in Nederland. Hij heeft daarvoor geen reden opgegeven. President Truman heeft het ontslag „met oprechte spijt" aanvaard. De da tum van ingang zal worden vast gesteld na Baruchs terugkeer in de V.S. Baruch is 77 jaar. De Franse politie heeft gisteren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting in het departe ment Gironde, toen in verschillende gebieden nieuwe branden uitbraken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had tevoren een waarschu wing uitgegeven, dat men voor het opzettelijk in brand steken van bos- n en te velde staande gewassen zou kunnen worden gestraft met levenslange dwangarbeid. Deze waarschuwing werd uitge lokt door het vermoeden, dat moed wil in het spel was bij tenminste enige branden, die de laatste 40 dagen 100.000 H.A. bos, een waar de vertegenwoordigend van 3500 millioen francs, in Zuidwest Frank rijk verwoestten. In het departement Landes, dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste 5 dagen 60 gezinnen al hun bezittingen door brand. Een 20 K.M. lang front van vlam men, die de plaats Gabarret be dreigden, werd vandaag door 20.000 man troepen, brandweerlieden en burgers bedwongen. HONGKONG, 19 Aug. (Reuter). Het communistische nieuwsbureau Nieuw China verklaart in een radio-uitzending uit Peiping, dat op verscheidene plaatsen in China Amerikaanse troepen slaags zijn geraakt met communistische sol daten. Amerikaans militair perso neel was „verscheidene malen" gevangen genomen. Verder werd gezegd dat van Formosa een Ame rikaanse marinebasis was ge maakt. Meer dan de helft van het aan tal regeringsfunctionarissen heeft de bedreigde stad Kanton verla ten en anderen treffen voorberei dingen om ook uit te wijken, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Daar de communisten zich voor bereiden om nog meer troepen naar Kwantoeng te zenden voor de opmars naar Kanton en Hong kong, nemen Chinese en Britse vliegmaatschappijen alle beschik bare toestellen in gebruik voor het afvoeren van buitenlanders en rijke Chinezen naar Hongkong en de Portugese kolonie Macao. Wrak van Hollands schip gevonden CANBERRA, 19 Aug. (A.F.P.). Aan de Noordkust van Queens land heeft men het wrak ontdekt van een Hollands schip, dat daar int 1636 moet zijn vergaan, aldus meldt de Australische radio. Het schip had een lading van kost baarheden, o.a. een partij gouden munten ter waarde van 76.000 gulden. Een andere grote brand bij La Rochelle werd men Donderdagavond meester, nadat hij ongeveer 300 bommen van ruim 200 kilo, die daar sinds de oorlog waren opgeslagen, tot ontploffing gebracht had. Meer dan 250 door de lucht aangevoerde troepen en 150 andere militairen hielpen de brand bestrijden. Heden zijn opnieuw in verschil lende gebieden bosbranden gemeld. De zwaarste schijnen te woeden in het gebied van Toulon en bij Per- pignan in de Oostelijke Pyreneën. MGR. WYSZYNSKY WAARSCHUWT Ernstiger vervolging te wachten De primaat van Polen, Mgr. Steph. Wyszynsky heeft in een predikatie de gelovigen van zijn bisdom gewaarschuwd, dat zij ernstig rekening dienen te houden met een verscherping van de ge loofsvervolging in Polen en dat zij zich daarop geestelijk moeten voorbereiden. De toekomst, aldus de primaat, zal nog veel grote offers van u eisen. Daarom zult gij ook in de toekomst uw gods dienstige beginselen even krach tig als tot dusverre moeten verde digen en zult gij u geestelijk ver bonden moeten blijven gevoelen met de H. Vader in Rome, het middelpunt der Christenheid. 24 SLACHTOFFERS VAN VERSTIKKINGSDOOD IN SPOORWEGTUNNEL SEOEL, 19 Aug. (Reuter). In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong, in Zuid-Korea zijn gisteren 24 personen de verstik kingsdood gestorven en anderen ernstig ziek geworden. Van een trein raakten zes wa gens in de tunnel los. Toen de ma chinist achteruit reed om de ver loren wagens weer aan de trein te koppelen, werd de tunnel met dichte rook van de locomotief ge vuld, zodat de passagiers geen verse lucht meer konden krijgen. SIGARETTENDIEFSTAL OP DE „LUTTERKERK Groot aantal medeplichtigen Aan boord van het stoomschip „Lutterkerk" werden te Londen op 28 Februari j.l. 50.000 sigaret ten ontvreemd. De Londense poli tie stelde een onderzoek in en wist 11.500 sigaretten te achter halen. De daders waren de 29- jarige matroos A. F. N. uit Kam perland, de 25-jarige stoker A. M. uit Rotterdam en de 19-jarige ma troos M. J. M. van R. uit Schiedam. Negen andere opvarenden heb ben meegeprofiteerd van de buit. In Marseille zijn twee schepelin gen ontvlucht. Eergisteravond toen het schip te Rotterdam lag (voor het eerst sinds de diefstal) kwamen zij aan boord om hun achtergebleven eigendommen te halen. De politie arresteerde hen daar met de tien anderen, die medeplichtig waren, de negen helers werden met een proces verbaal naar huis gestuurd, ter wijl de drie daders werden opge sloten. Voor de tweede keer dit jaar werd de Amerikaanse plaats Harrisonburg door een hevige regenval getroffen. Wat de gevol gen hiervan waren, laat deze foto zien. De muur van een warenhuis bezweek volkomen. Bovendien werden nog 20 huis gezinnen dakloos. HELSINKI, 19 Aug. (Reuter) Heden heeft het Finse leger op dracht ontvangen gereed te zijn om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regerings- oproep om naar het werk terug te keren. Bij de arsenalen en munitie depots van het leger zjjn versterkte gewapende wachtposten opgesteld. De sociaal-democratische regering heeft deze maatregelen getroffen, nadat nog meer arbeiders zich bij de door communisten geleide sta kingsbeweging- hadden aangesloten en ongeregeldheden te Kemi, een pulp-centrum aan de Westkust, waren uitgebroken. Gisteren werd hier een vuurgevecht tussen politie en stakers gehouden, waarbij een staker gedood werd en meerdere personen gewond raakten. De staking beoogt een loonsver hoging van ongeveer 10 procent. Posters hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar gegrepen, die zich als vrijwilligers hadden opge geven voor houtsorteringswerk. Zij werden ernstig mishandeld. Ten slotte werden zij door troepen be vrijd en naar het ziekenhuis over gebracht. Bij een inval in het communisti sche hoofdkwartier in Kemi zijn zeventien personen, de burgemees ter inbegrepen, gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd het vuurgevecht te hebben uitgelokt. In opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken stelt de politie een onderzoek in naar de herkomst van de geweren, pistolen en andere wapens, welke door som mige van de 2000 stakers gebruikt werden. Er zijn huiszoekingen naar verborgen wapens gehouden. Indonesië afnemer van Amerikaanse rijst NEW YORK, 19 Aug. (A.N.P.— Aneta). Volgens het „Foreign Crops and Markets Magazine" was Indonesië een van de voornaam ste afnemers van Amerikaanse rijst gedurende de periode Augus- tus-Juni van het marktjaar 1948/ 1949. De Ver. Staten hebben in deze periode 905 millioen lbs rijst uitgevoerd, voornamelijk naar In donesië, Cuba, de Philippijnen, China, Europa en Canada. Dit cij fer betekende een record en was 18 millioen lbs hoger dan dat voor de overeenkomstige periode van het vorige jaar. OUDE DUITSE JAGERS AAN NEDERLAND VERKOCHT BREMERHAVEN, 19 Aug. Reu ter. Vijf proef-torpedobootja- gers van de vroegere Duitse ma rine, variërend van 200 tot 800 ton, zijn door de Amerikaanse be zettingsautoriteiten als oud roest aan een Nederlandse firma ver kocht. Twee der vaartuigen wor den door Nederlandse sleepboten en Nederlandse bemanningen naar Nederland gesleept. Twee ande re wachten op gunstig weer ter wijl de vijfde binnen een week zai vertrekken. De vaartuigen zün aan de Amerikanen als herstelbe taling geleverd. BRITSE PARLEMENTSLEDEN NAAR NEDERLAND LONDEN, 19 Aug. (Reuter). Een delegatie van het Britse par lement, die van 19 tot 23 Septem ber een bezoek aan Nederland zal brengen, zal de opening van de Staten-Generaal bijwonen. Voorts zal de delegatie een bezoek bren gen aan verschillende slagvelden. De groep zal bestaan uit vijf La- bour-leden en drie conservatieven en onder leiding staan van lord Samuel, liberaal. Te Helsinki is de vroegere com missaris van de mobile politie Hau- tojaervi gearresteerd op grond van de beschuldiging de staking te lei den. Dr. Juho Paasikivi, de 79-jarige Finse president, heeft het gehele kabinet in zijn zomerverblijf bijeen geroepen. Naar gemeld wordt heeft hij er bij de premier, Fagerholm, op aangedrongen met vaste hand te gen de staking op te treden, doch onnodig bloedvergieten te voorko men. Inmiddels heeft de vakvereniging van zeelieden gedreigd in staking te zullen gaan, indien de eisen tot loonsverhoging niet tegen Woens dag zrjn ingewilligd K.L.M.-Convair beschadigd Naar het A.N.P. verneemt is een Convair van de K.L.M. Don derdag bij een landing op het vliegveld van Rome even naast de landingsbaan terecht gekomen. De machine werd enigszins be schadigd. De K.L.M. deelde bij navraag mede, dat de beschadi gingen niet van ernstige aard zijn en nauwelijks zichtbaar. Het toe stel wordt op het ogenblik onder zocht en zal zo spoedig mogelijk weer naar Nederland worden ge vlogen. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst heeft mede gedeeld, dat kort geleden in een Constellation van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Gznder naar Prestwick, kort voor de lan ding een storing is opgetreden aan de automatische piloot. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. voerden-reeds direct na het ongeluk te Bari besprekingen om de automatische piloot voorlopig geheel of gedeeltelijk buiten wer king te stellen. De storing In de Constellation nabij Prestwjck beeft tenslotte de doorslag gegeven bij de beslissing tot het buiten werking stellen van dit apparaat. Uiteraard kan nog niet worden medegedeeld 28 DODEN OLDHAM (Lancashire) 19 Aug. (Reuter) Bij twee vliegtuigonge lukken in Noord-Engeland zijn heden 28 personen gedood. Een Dakota van de British Euro pean Airways, vliegend op de nor male lijndienst van Belfast naar Manchester, stortte bij Old/.am in Lancashire neer en explodeerde. Van de 29 passagiers en drie kop pen bemanning kwamen 24 in de vlammen om, acht werden ernstig gewond. Onder de passagiers be vonden zich drie kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire ex plodeerde even later een Proctor- vliegtuig, behorende aan de Lan cashire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maakte een proefvlucht. Meer deviezen voor Frankrijk Reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van heden 60.000 Franse francs meenemen in plaats van 40.000, zo heeft het Franse ministerie van Financiën meege deeld. Kinderen beneden 15 jaar en personen die op een collectief paspoort reizen, mogen 10.000 in plaats van 5.000 francs meenemen. De toewijzing voor reizigers die Frankrijk verlaten, zal worden verhoogd van 4.000 tot 10.000 francs. De Koningin ontving Cochran H. M. de Koningin heeft gister ochtend de heer Merle Cochran, lid van de U.N.C.I. voor de Ver enigde Staten jen paleize Soest- dijk ontvangen. De audiëntie heeft ongeveer drie kwartier geduurd. BATAVIA, 19 Aug. (Aneta). Uit berichten uit Tasikmalaja in West-Java blijkt, dat op 16 Aug. een Nederlandse patrouille in de omgeving van de stad tweemaal door een sterke bende werd be schoten, waardoor een Nederland se militair werd gewond. In de-nacht van 16 op 17 Aug. drongen strijdgroepen door tot in de onmiddellijke omgeving van Garut in West-Java, vanwaar zij de stadsrand beschoten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Nederlandse militair zwaar werd getroffen en twee militairen lichtgewond werden, toen op 16 Augustus ten noorden van de stad een patrouille met automatische wapens werd beschoten. De aan vallers werden verdreven naar het gebied achter de kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Surabaja wordt gemeld, dat in de nacht van 10 op 11 Augustus te Magetan 5 perso nen, onder wie een Chinees en een jongen van 13 jaar, werden vermoord. Bij de lijken werden pamfletten aangetroffen, die blijk baar van communistische her komst waren. Op 12 Augustus werd het bestuur vrijwel geheel ontwricht, daar, met uitzondering van de regent, bijna alle Indone sische ambtenaren ontvoerd wer den of vertrokken waren. Van verschillenden, onder wie de as- sistent-wedana, staat vast, dat zij werden ontvoerd. Onder de amb tenaren heerst thans een soort angstpsychose. Het bezetten van open gekomen posten is vrijwel onmogelijk. Uit Surabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseu- do-militairen met een vrachtauto van hun werk gehaald en ver moord werden. De republikeinse groepen, die betrokken waren bij de aanval en beschieting van Semarang, waren van de T.N.I.-brigade onder com mando van brigadecommandant luitenant-kolonel Sudiarto. Deze is gistermorgen met enigen van zijn officieren te Semarang aangeko men, teneinde besprekingen te voeren met militaire waarnemers van de Unci en de Nederlandse legerleiding om te geraken tot betere uitvoering van de order tot staken van de vijandelijkhe den. De sultan van Djogja verklaarde te Bandung aan de pers, dat de z.g. „aanhangers der republiek" buiten verantwoordelijkheid der republikeinse handelen, indien deze strijdorganisaties het staakt de vijandelijkheden niet opvolgen. hoe lang de automatische piloot niet gebruikt zal kunnen worden, daar de proefnemingen nog in volle gang zijn. In een commentaar van de pers dienst van de K.L.M, wordt gezegd: de genoemde Constellation heeft komende van Gander ongeveer een uur voor de aankomst in Prestwick een storing gehad in de automati sche piloot tengevolge waarvan de machine een neiging tot dalen heeft vertoond. De gezagvoerder en de piloot, die beiden in de cockpit waren, slaagden er binnen enkele minuten in het toestel weer volko men onder controle te krijgen. Dit voorval is mede aanleiding gewor den voor de K.L.M. de automatische besturing in haar vliegtuigen bui ten werking te stellen en deze ver volgens aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Het betreft hier zowel de electrische automati sche piloot, welke in de zware Constellations zijn ^ebouwd als de hydraulische automatische pi loot in de andere. Beide soorten automatische piloten zijn voorlopig buiten werking gesteld. DE RADIO-DISTRIBUTIE Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de radio distributie op f2 per maand ge bracht. Dit betekent, dat met in begrip van de luisterbijdrage f3.— per maand zal moeten worden be taald. Deze maatregel moest wor den genomen, omdat de zeer sterk gestegen exploitatiekosten door de ontvangsten niet konden worden gedekt. Hoewel het peil van deze kosten thans aanmerkelijk boven het vooroorlogse niveau ligt, be perkt de wijziging in het abonne ment zich tot het herstel van de oude toestand. Voor de aangeslotenen op een ra diodistributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de 2 binnenlandse omroepprogramma's beschikt, blijft het abonnement fl.25 p'us tl.—- luisterbijdrage dus f2.25 per maand. REGERINGSBELEID 1940—1945 Verschenen is het vierde verslag omtrent de stand van werkzaamhe den der enquêtecommissie rege ringsbeleid 1940-1945. Hieraan is het volgende ontleend. Het onderzoek betreffende de verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingen diensten, werd in de verslagperiode met kracht voortgezet, zowel, ten aanzien van de verbindingen in het algemeen als ten aanzien van het England-spiel in het bijzonder. Vooral dit laatste heeft, gelijk be kend, de gemoederen in ons land sterk bezig gehouden. Van allerlei zijden zijn hieromtrent de meest uiteenlopende -eorieën verkon digd. De commissie acht het haar plicht, deze zaak zo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken en aan dacht te besteden aan elke aanwij zing, hoe fantastisch deze wellicht ook moge klinken. Mede hierdoor heeft het onderzoek een grote om vang aangenomen. De commissie had aanvaijkelijk gehoopt in het vroege najaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraagstukken, dat met de verbindingen samen hangt, verslag te kunnen uitbren gen. Tot haar leedwezen is dit ech ter onmogelijk gebleken. Omtrent het tijdstip, waarop het verslag hierover zal kunnen verschijnen, kan ze thans nog geen nadere me dedelingen doen. I" Begroet door getoeter van schepen en gejuich van honderden mensen kwamen gisteren de 29-jarige Colin en de 30-jarige Stanley Smith met hun eigengebouwd jacht „Nova Espero" van Canada in Dartmouth (Engeland) aan. Zij werden door de enthousiaste menigte in triomf door de straten van Dartmouth gevoerd. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1