„Alle toekomstplannen staan of vallen met de geestkracht van de jeugd Gunstig verloop van voor bereidende besprekingen Verdeling naar toewijzing „Dan ook het Saargebied" zeggen Schuman en Bidault Zaterdag 20 Augustus 1949 PAG. 3 HM. de Koningin opende tentoonstelling „Jeugd v. Nederland'1 Rond de a.s. R.T.C. Diverse commissies worden ingesteld Onschadelijke kleur stoffen in de boter Nieuwe veevoederregeling Wint voeder van r eigen bedrijf! Verweer van de Schade-commissie Duitsland in de Raad van Europa? „Het Pond Sterling devalueert niet" /ERWACHTING 1 door het K.N.M.I. te lig van Zaterdagavond vond (opgemaakt te GELEIDELIJKE EERS VERBETERING bewolking dan van aar nog overdrijvende 'elden. Droog weer. rmer overdag. Meest wind hoofdzakelijk xoord en oost. )KKENGEVALLEN „WATERMAN" NHAGE, 20 Aug. •e zijde wordt ons ge- zich op het troepen- lip „Waterman", dat s van Indonesië naar twee gevallen van jben voorgedaan. De morden te Aden ont- •pgenomen in een hos- r. De betrokken fami- relieht. OER IN HAARLEM ER HERSTELD M, 20 Aug. Nadat acht gewerkt was om agen leiding te repa- in de loop van dé och- istoevoer in de stad ld. i.jnebrug, die aan grote blootgestaan en daar- ins was ontzet, kon weer in gebruik wor- :n. LOKVEILING VAN AARDAPPELEN BROEK. Onder ?stelling heeft gisteren ling De Tuinbouw de veiling van pootaard- ats gehad. Het was de jaren en tal van han en naar hier gekomen n. De nog niet vastge- L-prijs gold als basis- boven flink betaald de prijzen zie men het it van deze veiling, veilingen zullen even- jke blok-veilingen van le poters gehouden KTBERICHTEN ROEK, 19 Aug. Eer- ng van pootaardappe- kleine eersteling A kg, 50—90. 30.000 kg AB kg B 60 ct, 2.000 kg C eersteling A 35, 50. 1—30 ct., 80.000 kg AB 300 kg B 60 ct, 7500 kg >de eersteling A 28, 35, 3. A 35. 55, 8.000 kg 60 28, 35 11.000 kg 50—60 500 kg 70 ct., A 28, 60 .000 kg. 5060 ct., alpha ct., AB 28, 45 1500 kg ie A 28, 60 21.500 kg eigenheimers A 28 45 AB 28, 45 550 kg 60 ners A 28, 45 22,000 kg 15 7.000 kg 10 ct„ eigen- >,55 4500 kg. bevelander kg, B 28,45 1500 kg, 50 68.000 kg, B 28,35 n 30 ct, meerlander A 10 ct., B 28,45 2500 kg ;er A 28,45 3,000 kg. 70 28,55 2500 kg 2.30, ko en op 11.000 kg 60 ct. prijzen zijn boven deze is de nader vast ficiële prijs. - Afleve- ■ersteling voor 1 Dee., ling voor 15 Oct. Alle ten voor 15 November. tOEK, 19 Aug. - Aan- kg aardappelen :eerte- 0, grof 7.40—7.90, kriel le eersteling 9.70, bintje rof 7.507.80, blauwe 5.606.60, blanke 5.906.30, meerlander opmans blauwe 6.407 >,206.80, industrie 6.-,' 606.10, alpha 5.90 slabonen 30—37, afw. 021, 2000 kg gele kool 00 kg rode kool 5.50, ten 5.1000 bos peen ks bloemkool I 4671, Stek 922. WOUDE, 20 Aug. 4,000 kg aardappelen: 68.30. rode eerstelin- >te 7.507.90, eigenhei- ,40, bl. eigenheimers anders 5.90—6.70. bintje >ran 6—6.50. 50.000 kg 50—7.90, 8.000 kg gele 83.000 kg witte kool 30 kg slabonen 3040, 1 9.80—10.50. IUIZEN, 20 Aug. - Aan- kg aardappelen: eerste- >.20, grof 7.80—8, bintjes tte eigenh, 7—7.50, bl. 6—7.10. kriel 3.80, 4800 27—37, 15,000 kg rode 0, 60.500 kg witte kool t, 19 Aug. Schotse 50, blauwe eigenhei- ioopmans blauwe 6—8, e 5—6, slabonen m. dr. 3152, stoksnijbonen nijbonen 2040, pronk- blauwschokkers 12 ners 6—16, tomaten 37 ooi 1226, rode kool ie kool 11, spinazie 34, sla 414, andijvie 8 ?n 4—5, bospeen 8—15, uien 27, rode aalbes perziken 8—30, aard- rankenthalers 901.30, suikermeloenen 12—54, 44, perzikrode zomer- yellow transp. 12—38, clapps favorite 8—28, —17, précose de tré- 9 Aug. Aardappelen 36. postelein 13—15, >0, savoye kool 5.60— >ol 5.506.60, slabonen nen 20—53, tomaten 17 ten 22, waspeen 69, U, rabarber 4, andijvie 14.60, bloemkool 9 ners 6—12, perziken 4 pruimen 6—24, witte 17, reine claude 23—35, 11-47, alicanten 8890 s 7093. westfrisia 90 bessen 15—38, prolefie nen 4070, zigeunerin appel 18, yellow 15— ivorite 10—27, kruide- réc. de trévouse 828, 80. AMSTERDAM Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in het R.A.I.-gebouw officieel door H. M. de Koningin geopend. De aanwezigheid van het corps diplomatique, ministers, Commissarissen der Koningin, leden van beide Kamers der Staten-Generaal, provinciale en gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van allerlei organisaties die zich met de jeugd bezighouden accentueerde de betekenis die ook in officiële kring wordt gehecht aan deze expositie, de grootste ooit in Nederland op dit gebied gehouden. Van de torens der stad schalden de bazuinen toen H. M. de Koningin de rede had uitgesproken, waarmede „Jeugd van Nederland" werd geopend en als eerste de expositie betrad. H. M. zeide o.m. dat het goed is, dat te midden van andere grote en brandende vraagstukken, onze volle aandacht wordt opgeëist door deze tentoonstelling. Alle plannen voor de toekomst staan of vallen immers met de geest kracht van onze jeugd. Haar ont wikkeling de beste kansen te ge ven, behoort tot de allereerste verantwoordelijkheid waarvoor wij staan. In een wereld waarin niet alleen alles vloeit maar waar in, naar het lijkt, wel aanhoudend stroomversnellingen van de eerste grootte ons meeslepen, wordt geen enkel heilig huisje op geen enkel terrein gespaard. Het is de taak van de tegenwoordige mensheid haar aankomende leden daarin sterk te leren staan. Wij moeten onder Gods zegen hen helpen en voorgaan eigen verantwoorde houding te vinden op een zo ont zaglijk belangrijk keerpunt in de geschiedenis als wij thans beleven, willen wij onze roeping in deze periode verstaan. De geestelijke afbraak van de oorlog moet tot iedere prijs in op bouw veranderen en tegen de chronische bedreiging van de on dermijning door de sleur moet steeds met open oog en oor wor den gewaakt. De Koningin vervolgde: De vele en veelsoortige medewerkers aan deze tentoonstelling hebben in sa menwerking naar ik meen voor treffelijk werk verricht, en hier een overzicht samengesteld waar door oudere en rijpere jeugd zich uitstekend van dit alles reken schap kan geven, en besloot haar rede met de woorden: Moge deze tentoonstelling verhelderend wer ken in ieder opzicht en er toe bij dragen de jongste generaties te helpen op te groeien tot goede mensen met verantwoordelijk heidsbesef. Tevoren had de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, dr. G. Mettrop een uitvoerige begroe tingsrede uitgesproken nadat het Amsterdamse jeugdorkest en een koor o.l.v. de heer Gehrels de plechtigheid had geopend. Zich richtend tot minister Joe- kes merkte spr. o.m. op, dat het duidelijk is dat in ruimer kring dan voorheen groter belangstel ling voor de jeugd zal groeien in dien deze expositie haar doel be reikt. Dit zal ongetwijfeld leiden tot een steeds nadrukkelijker vraag om een steeds belangrijker deel van het nationale inkomen te besteden aan de zorg voor de jeugd. Belangrijke verbeteringen zijn te bereiken met middelen die weinig geld kosten maar soms zeer moeilijk zjjn: „liefde en be grip". Hoe meer wij daarin te kort schieten, des te minder recht hebben wij om te verwachten, dat alléén meer geld een oplossing zou kunnen brengen van de vele problemen. Een afzonderlijk woord van welkom richtte spr. o.m. nog tot een groep kleuteronderwijzeressen uit Drente die, zoals dr. Mettrop zeide, „aanwezig wilde zijn omdat zij onze Koningin zo graag wilde zien". Zij deelden dit verlangen met vele andere groepen, en haar verzoek werd ingewilligd als eer ste in de rij. Spr. herdacht met enkele woor den de heer Paul Bromberg naar wiens visie en ervaring de expo sitie werd ingericht en wiens geest van dienend kunstenaarschap op de werkgroep van jonge kunste naars wer dovergebracht, die het werk tenslotte te voltooien had. Spr. legde tenslotte nog de nadruk op het doel en de betekenis van deze tentoonstelling, een klaroen stoot die de aandacht van ons allen richt op het feit, dat 45 pet van onze bevolking nog geen 25 jaar oud is, en op de vele proble- mèn die dat oproept medebrengt Men denke aan de 1600 scholen die weldra extra nodig zullen zijn, aan de geneeskundige voorzorg voor de jeugd boven de leerplich tige leeftijd, die vrijwel geheel ontbreekt en aan de zorg voor de geestelijke gezondheid van de jeugd, die dringend om uitbouw vraagt. Spr. zeide letterlijk: „Het apparaat van de zorg voor de jeugd is in grote trekken gezond Een zeer nuttige vorm van sa menwerking is in ons land ge groeid tussen overheid en parti culier initiatief op allerlei terrein Ons volk is ijverig en bewandelt graag een verstandige middenweg die het behoedt voor wilde expe rimenten, ook op het terrein van de zorg voor de jeugd. Maar dit hele apparaat vraagt om uitbreiding om quantitatieve en qualitatieve verbetering om groter doeltreffendheid om de beste deskundigen, omdat de tij den voor ons land voorbij ziin dat jeugdzorg kan worden uitgeoe fend door een beperkte groep vaak zeer toegewijde mensen. Bij alle werk, zeker bij het werk voor de jeugd is liefde een eerste vereiste, maar jeugdzorg is niet alleen charitas. Men spreekt veel van industria lisatie, over de noodzakelijkheid qualiteitsgoederen te produceren en qualiteitsdiensten te leveren. De directies van enige onzer grootste industrieën verklaarden echter dat zij geen direct belang zagen in deze tentoonstelling. Dit als bewijs hoe weinig wordt beseft dat ook qualiteitsm e n s e n nodig zijn. Maar veel belangrijker dan deze overweging is dat wij de weg volgen door Hare Majesteit de Koningin gewezen in Hare inhul digingsrede: „De jeugd op te voeden tot vrije mensen met een geestelijk funda ment, met een sterk verantwoor delijkheidsgevoel voor de mede mens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging". Dit zal alleen bereikt worden wanneer heel het Nederlandse volk gaat beseffen dat goede zorg voor de jeugd gerekend moet worden tot een levensbelang van de natie. In de avonduren trok ter gele genheid van de openingsplechtig heid de georganiseerde jeugd van Amsterdam met vaandels, span doeken en muziek in optocht van het Centraal Station door het cen trum naar het R.A.I.-gebouw. Op de expositie zelve komen wij nog nader terug. De reductie-van de spoorwegen bij gecombineerde reis-toegangsbiljetten bedraagt 10 pet. voor de reis en 20 pet. op de toegangsprijs. Voor groepen zijn deze percentages resp. 20 en 40. Over het Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling vernamen we nog nader, dat, terwijl op de vrolij ke tonen van een harmonica een groep jongeren de Zevensprong danste, plotseling de kring verbro ken werd en Koningin Juliana, in het grijs gekleed, de hand van een jongen en een meisje greep, en vro lijk meedanste. Haar voorbeeld werd terstond door enkele in deftig zwart geklede dames en heren gevolgd. Dit vormde wel het hoogtepunt van de ruime 2'h uur lange rond wandeling der Koningin, die geen enkele afdeling oversloeg. Vol be langstelling elk der 5 groepen be keek en zich liet inlichten door dr. Mettrop en de leden van het ten toonstellingsbestuur. Ook het kindercircus „Vrije dres suur" o.l.v. mevr Last werd met een Koninklijk bezoek vereerd. De Ko ningin werd verzocht op een ver sierde stoel aan de rand van de pis te plaats te nemen. Na een vlot wel- komstspeechje van de 12-jarige di recteur-pikeur werden in snel tem po enkele nummers afgewerkt, die alle een hartelijk applaus kregen van de Landsvrouwe en de vele ge nodigden. Tijdens haar rondwandeling werd Koningin Juliana voor haar oudste dochter de maquette aangeboden van een houten landhuisje, de z.g. Beatrix-prijs van de loterij, die ten bate van de tentoonstelling .wordt gehouden. Landdag Jongerenorganisatie der K.V.P. DEN HAAG (K.N.P.). Zon dag 4 September houdt de Jon gerenorganisatie in de K.V.P. haar algemene landdag te Amersfoort in het openluchttheater Birkho- ven. De landdag begint te half twaalf met een H. Mis. Sprekers in de middagmeeting zijn Kees Bastiaenen en Prof. Dr. Jos. Gie- Ien. Wim Snitker schreef een kort politiek spel als intermezzo. H. M. Koningin Juliana opent tentoonstelling „Jeugd van Nederland". Vrijdagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" geopend. Direct na de opening woonde H. M. de eerste voorstelling in het Kindercircus bij. Toen de jeugdige jongleur Haar vroeg een bal op te werpen, deed H. M. dit met groot genoegen. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. (A.N.P.). Teneinde de luisteraars Overzee in staat te stellen de plechtige opening van de Ronde Tafel Conferentie rechtstreeks via de radio te kunnen volgen, is door de leiding der delegaties, in overleg met de U.N.C.I., nader overeengekomen, het openingsuur der conferentie te stel len om 2 uur Dinsdagmiddag, in plaats van 11 uur v.m. De voorbereidende besprekingen in de z.g. „kleine commissie'', be staande uit de heren van Royen, Rum en Anak Agung, die Donder dag de gehele dag in beslag namen en voornamelijk handelden over het ontwerp-reglement van orde hebben naar het A.N.P. verneemt een gunstig verloop gehad. Het ligt in de bedoeling dit reglement Dinsdag a.s. in de openingsverga dering van de conferentie formeel te doen vaststellen. In dezelfde vergadering zal dan ook de centrale commissie offi cieel worden geïnstalleerd, na ope ningsredevoeringen van dr. Drees, de voorzitter van de conferentie en van de delegatievoorzitters, benevens van de voorzitter van de week der Unci. Voorts zullen door de centrale commissie vijf andere commissies worden ingesteld, n.l. een politiek- staatkundige, een financieel-eco- nomische, een militaire, een cul turele en een afzonderlijke sociale commissie. Op Donderdag 25 Aug. zal de Nederlandse regering officieel recipiëren in de Ridderzaal. Commentaar op Van Maarseveen. Volgens radio Indonesië heeft de republikeinse woordvoerder aan het republikeinse persbureau „Antara" verklaard, dat naar de mening van de republikeinse dele gatie de mededelingen van minis ter van Maarseveen in de Tweede Kamer over de incidenten tussen de republikeinse en Nederlandse troepen in strijd zijn met de wa penstilstandsovereenkomst. De mededelingen hierover moeten komen van de woordvoerder van de Unci, zo zeide hij. Hij voegde hieraan toe, dat de republikeinse delegatie eveneens dergelijke ge beurtenissen had kunnen melden en noemde als voorbeeld, dat de Nederlanders op 7 en 8 Augustus Solo hadden gebombardeerd. H.V.K. ontving de sultan. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, heeft Donderdagavond de sultan van Djogja ontvangen. Nederlandse zowel als republikeinse kringen weigerden mededelingen te doen inzake het besprokene. Naar re publikeinse kringen meedeelden gold dit bezoek besprekingen met commandanten van de in Oost- Java aanwezige strijdgroepen in zake de uitvoering van het sta ken van de vijandelijkheden. Naar aanleiding van een onlangs verschenen bericht, dat prof. Adolf Butenandt, de Duitse nobelprijs- winnaar voor scheikunde, op grond van zijn 9-jarig kankeronderzoek heeft verklaard, dat de kleurstoffen, die gebruikt worden om boter te keuren, de ontwikkeling van kanker kunnen bevorderen, deelt het voor lichtingsbureau van de voedings raad o.a. het volgende mede: dit be richt heeft geen betrekking op de Nederlandse boter. De bedoelde kankerverwekkende stof is boter geel, een anilinekleurstof. Op grond van de warenwet is het in ons land verboden stoffen als het betreffende botergeel te ge bruiken. Ten overvloede zal echter met name het gebruik van alle syn thetische kleurstoffen, aniline-kleur- stoffen, teerkleurstoffen of hoe de ze verder aangeduid mogen worden, voor het kleuren van boter worden verboden, zodat het publiek inder daad volkomen gerust kan zijn. Boter wordt gekleurd met Anat- to. een volkomen onschuldige kleur stof uit de zaden van de in de tro pen voorkomende anattoboom. (bi- xa orellana). In overeenstemming met een reeds eerder gegeven aankondiging omtrent de met de graanregeling voor de oogst 1949 verband houdende gewijzigde distributie van veevoeder deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans Haar beslag heeft gekregen. Een aanvankelijk door het Be drijfschap voor Veevoeder en de georganiseerde landbouw voorbe reide regeling bleek onaanvaard baar, omdat zij een intensieve con trole van overheidszijde zou ver eisen en de verkoop en de verwer king van de producten te sterk aan banden zou leggen. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande geteelde granen (met uitzondering van tarwe, zaden en peulvruchten), een verdeling vol gens toewijzing zal worden ge voegd aan alle importgranen, alle soorten veekoeken, schilfers en schroot, de dierlijke eiwitten en de tarwe-afvallen, welke pro ducten alleen op toewijzing aan de fabrikanten van mengvoeder ter beschikking worden gesteld. Daar in het kader van de land bouwpolitiek de voederbasis voor de veestapel op eigen bedriif ge vonden zal moeten worden en de voedertoewij zingen ook in de toe komst hierop zullen aansluiten, is het voor de boer van belang, zo veel mogelijk voeder van eigen bedrijf te winnen en in meerdere mate tot verbouw van hakvruch- ten over te gaan. Met name kan in dit verband worden gewezen op de aantrekkelijke verbouw van voederaardappelen als een pro ductief en uitstekend voederge was. Bij niet voldoende gebruik van eigen mogelijkheden tot voeder winning zal de totale voedervoor ziening op het bedrijf n.l. ontoe reikend zijn, daar de aanvullende krachtvoedertoewijzingen zijn in gesteld op zo groot mogelijke voe derwinning in eigen bedrijf. De veehouder kan op de vrije markt inlandse voergranen, peul vruchten, diverse afvalproducten van de industrie enz. betrekken alsmede gedroogde pulp en het vitamine-rijke gedroogde gras- meel. HET BESMET VERKLAREN VAN BOUWWERKEN Naar aanleiding van een door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting verstrekt be richt, waarin als conclusie uit een uitspraak van het Hof te Amster dam wordt aangegeven, dat het in zijn algemeenheid verboden zou zijn voortaan een bouwwerk z.g. besmet te verklaren, deelt men ons van de zijde van de centrale schade-commissie voor het bouw bedrijf o.m. het volgende mede: In de eerste plaats, betrof het hier een z.g. kort geding, waarbij de rechter geen principiële be slissing geeft, doch slechts voor lopig uitspraak doet in gevallen, welke geen uitstel kunnen ge dogen. Het Hof heeft zich in de juridische vraagstukken, welke met de leer van de economische boycot in het algemeen en met het onderhavige geval in het bij zonder samenhangen, volstrekt niet verdiept en daarover geen oordeel gegeven. Met name wordt het beginsel van de contractvrij heid, t.w. dat ierereen vrij is te leveren aan of te werken voor wie hij wil en bovendien vrij "is zich bij anderen aan te sluiten, door de uitspraak van het Hof niet aangetast. De centrale schadecommissie voor het bouwbedrijf spreekt ten slotte als haar mening uit, dat de maandenlange vertragingen in de woningbouw te wijten zijn aan het feit, dat zoals het wel eens lijkt het ministerie van Weder opbouw de voorkeur blijft geven aan niet-erkende, niet-draagkrach- tige aannemers, mits zij' maar laag genoeg inschrijven, en niet aan de acties van de schadecom missie, welke haars inziens slechts ten doel hebben te komen tot ge zonde toestanden in de bouwnij verheid en uitwassen tegen te gaan. DE ACTIE VAN PATER DE GREEVE In een onderhoud, dat wij onlangs met de secretaris van de Z. E. Heer Henri de Greeve hadden, kwam duidelijk naar voren, dat het pro test straks bij de UNO geen machts vertoon van 400 millioen katholie ken zal inhouden, doch veeleer een smeekbede van heel de katholieke familie over de gehele wereld ver spreid. De protesten kan men onderschei den in een algemeen protest en in een protest van de organisaties af zonderlijk. Het algemeen protest zal door een. raad van advies, waarin vier per sonen van hoge autoriteit (o.a. een Nederlands vertegenwoordiger bij de UNO) hebben plaats genomen, worden opgesteld. Het centraal uitvoerend comité heeft aan de raad van advies voor gesteld om in het protest te doen opnemen: een protest tegen de ge loofsvervolging en de verkrachting van de rechten van de mens achter het ijzeren gordijn en o.a. ook een protest tegen het wegvoeren van Griekse kinderen, een aandringen bij de UNO op het nemen van de zelfde maatregelen tegen de ge- loofsvervolgers als indertijd geno men zijn tegen Spanje, een verzoek om een commissie van onderzoek naar Rusland te sturen met als dreigement alle betrekkingen te verbreken, indien de commissie niet wordt toegelaten, een wijzen op de plichten van de UNO. die tot haar taak heeft de rechten en de vrijheid van de mensheid te verdedigen, ook al kan dit onaangename gevolgen met zich meebrengen, tot slot de mededeling aan de UNO, dat een af schrift van het protest aan de resp. regeringen gezonden is, met de be doeling om eventueel de economi sche betrekkingen met de Oosterse landen opgezegd te krijgen, indien dit nodig mocht blijken. DE NED. ANTILLEN EN DE R.T.C. WILLEMSTAD, 19 Aug. (ANP). In de vergadering van de staten der Nederlandse antillen werd heden ochtend behandeld het schrijven aan de gouverneur, waarin was opgeno men het telegram van de minister van Overzeese Gebiedsdelen met het verzoek twee of drie personen aan te wijzen als waarnemers der RTC, en het verzoek waarnemers te mach tigen tot het plegen van gemeen overleg volgens art. 209 der grond wet. De heer Voges stelde voor vijf waarnemers (de vertegenwoordiger in Nederland inbegrepen) voor te dragen. Dit verdergaand voorstel werd in stemming gebracht en aan genomen met 10 tegen 9 stemmen. Candidaten waren mr. Debrot, Al- bert Email, dr. Da Costa Gomez, dr. Arends en N. Henriquez (Aruba). De stemming over deze candidaten werd nietig verklaard, daar geen tweederde der uitgebrachte stem men geldig waren. Na schorsing van de vergadering werd geen oplossing van de moei lijkheid gevonden en werd de zitting uitgesteld tot hedenavond. WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE KOPENHAGEN De volgorde voor de start (weg- kampioenschappen) is bij de ama teurs als volgt: Oostenrijk, Polen, Uruguay, België, Luxemburg, In- dit, China, Finland, Engeland, Nederland, Zweden, Denemarken, Venezuela, Noorwegen, Frankryk, Tsjecho-Slowakije, Australië, Zwitserland, Hongerije, Italië en de Verenigde Staten. De volgorde voor de professio nals, waarvoor slechts renners van zeven landen aan de start komen, is als volgt: België met Schotte, Ollevier, Impanis, Ockers, van Steenbergen en Ramon; Neder land met Janssen, v. Est, Schulte, Peters, Voorting en Lakeman; Oostenrijk, van welk land de ren ners nog niet definitief bekend zijn; Zwitserland met G. Aechli- mann, Gyot, Kuebler, Schaer, Gottfried, Weilenmann en Stett- ler; Luxemburg met Gildschmidt, Ernzer, Kirchen, Diedrich; Frank rijk met Danguillaume, Idee, Mou- jica, Rey, Robic en Diot; Italië met Coppi. Ricci, Magni, Maggini, Pezzi en Martini. STRAATSBURG, 19 Aug. Duitslands toelating tot de Raad van Europa heeft hier de gemoederen vandaag sterker bezig gehouden dan het debat over de handhaving van de mensen rechten, dat in de conferentiezaal van de assemblee voor slecht gevulde banken is gevoerd. Het waren de Franse M,.R.P.-afge- vaardigden, Bidault en Schuman, die de kwestie opnieuw deden rijzen in een persconferentie, waarin Bidault opnieuw zijn stand punt uiteenzette. Volgens Bidault is het onmoge lijk zich Duitslands toelating voor te stellen zonder tegelijkertijd het Saargebied als afzonderlijke een heid en met gelijke status op te nemen. Maurice Schuman noemde het een eis van de democratie, dat Duitsland zou erkennen, dat het Saargebied door de vrije wils uiting van zijn inwoners tot de huidige status gevoerd was. Hij doelde daarmee op de verkiezin gen van December 1949. Er waren twee zere plekken in b de Europese betrekkingen, die 1 onmiddellijk beroerd werden toen de grote beginselen van de men senrechten in het geding kwa men. Daar was op de eerste plaats weer de Iers-Britse controverse in zake Noord-Ierland, waarover thans alle vier Ierse leden van de assemblee hun licht hebben.doen schijnen. Vandaag was het Mac- Entee, die vlijmscherpe woorden zocht, en hij werd op even scher pe wijze door de Brit Ross te woord gestaan. Spaak moest tus senbeide komen om eraan te her inneren, dat het Ierse probleem niet aan de orde was. WASHINGTON, 19 Aug. (Reuter) Britse ambtenaren te Washington hebben vandaag categorisch het be richt in het Journal of Commerce" tegengesproken, dat Engeland ge dwongen zou zijn het Pond Sterling in de komende paar weken te de valueren, zelfs nog voor de finan ciële besprekingen te Washington over het dollartekort, welke be sprekingen op 6 September a.s. be ginnen. Vandaag werd te Washington me degedeeld, dat de Amerikaanse minister van financiën, John Sny der, als voorzitter zal optreden tij dens de Engels-Canadees-Ameri. kaanse financiële besprekingen, die op 6 September beginnen, In een officiële mededeling wordt gezegd, dat het doel van de conferentie is „de moeilijkheden betreffende de betalingsbalans tussen de dollar- en sterlinggebieden te bespreken, evenals de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om de be staande onevenwichtigheid te doen verdwijnen". Namens Engeland zullen aan de besprekingen deelnemen de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin. Verder zal worden deelgenomen door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, en diens Canadese collega, Lester Pearson. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, is heden na een verblijf van frier weken in Lon den teruggekeerd. WERELDCONFERENTIE KATH. ARBEIDERSJEUGD Voorbesprekingen le Brussel DEN HAAG (K.N.P.). De eerste dagen van deze week zijn in Brussel voorbesprekingen ge voerd over de wereldconferentie der Katholieke Arbeidersjeugd. Vertegenwoordigd waren de ka- jottersbewegingen van de Bene- luxlanden, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, Portugal, Tunis, Algiers, Frans West Afrika, Frans Equatoriaal Afrika en Haiti. De wereldconferentie zal ge houden worden te Brussel van 4 tot 10 September 1950, aanslui tend op het jubileumcongres, dat de Belgische K.A.J. houdt ter ge legenheid van haar 25-jarig be staan. Onder meer zal het jeugd- werklozenvraagstuk worden be sproken. Ten aanzien van de W.A.Y. (World Assembly of Youth) is be sloten, dat de K.A.J. der diverse landen hieraan actief zullen me dewerken. De W.F.D.Y. (World Federation of Democratie Youth) daarentegen is communistisch ge tint, waarmee hierover voldoende gezegd is. Op de wereldconferentie te Brussel zullen zo goed als alle landen door hun ka,j ottersbewe ging vertegenwoordigd zijn. Z. H. de Paus heeft reeds Zijn Aposto lische Zegen voor het voorberei dend werk gegeven. GEESTELIJKE BEDEVAART TOT O.L. VROUW VAN LOURDES De Stichting Geestelijke Bede vaart tot O.L, Vrouw van Lourdes houdt van 31 Augustus t/m 8 Sep tember voor de derde keer in dit jaar haar novene tot O. L. Vrouw van Lourdes, waarbij nog steeds o.a. de intentie luidt: voor de bekering van Rusland en voor de vervolgde geloofsgenoten in andere landen, - Dit is een mooie gelegenheid, om gehoor te geven aan de stem van de Weleerw. Heer H, de Greeve, die reeds enige tijd een geestelijke kruistocht tegen het communisme predikt en aanspoort tot een mas sale gebedsactie. De Stichting Geestelijke Bedevaart roept daarom al haar leden op, om aan de komen de novene deel te nemen, en niet alleen hen, maar iedereen, ook wie nog niet lid' is, om door een ver enigd vurig gebed de voorspraak van O.L. Vrouw te verkrijgen voor de verhoring van onze smeekbeden. Er bestaat te allen" tijde gelegen heid om zich op te geven als lid van de Geestelijke Bedevaart tot O.L. Vrouw van Lourdes, waarvoor men zich gelieve te wenden tot het Secretariaat, Singel 381, Amster dam. Overigens wordt de aandacht gevestigd op de advertentie in dit blad. In veel rustiger, doch evenzeer besliste woorden kwamen de De nen op voor de rechten van hun minderheid in Zuid-Sleeswiik. Zij vroegen in deze kwestie steun van hun Scandniavische collega's en zij kregen die ongevraagd van de Nederlander mr. Schmal, die zijn maidenspeech in de assemblee aan dit probleem wijdde. Voor Maandag zal de procedure commissie, waarin de heer Ser- rarens zitting heeft, moeten ko men tot een advies, dat de moei lijkheden voor de kleine delegaties om alle commissies te bezetten moet oplossen. Maandag zal de assemblee daarover beslissen en Dinsdag zal zijn economische vraagstukken gaan aansnijden. NEGENTIENDE EEUWFEEST der prediking van de H. Paulus in Athene ATHENE (KNP). Ter herden king van het feit, dat 1900 jaar ge leden de H. Paulus zijn prediking begon in Athene is de Griekse re gering bezig uitgebreide maatrege len te treffen teneinde dit eeuw feest in 1950 op grootse wijze te vieren. Hoewel het programma der feestelijkheden nog niet bekend is, staat wel vast, dat de viering ge ruime tijd zal duren. O.m. zal een herdenkingscongres van verschei dene dagen worden belegd. Men verwacht, dat zowel de Katholieke Kerk als de Grieks-Orthodoxe Kerk op alle mogelijke wijze zullen medewerken om deze feestelijkhe den te doen slagen. Deze prediking van Paulus te Athene geschiedde tijdens diens tweede apostolische reis van 49 tot 52. Bekend is de rede, die St. Paulus voor de Atheners op de Areopaag en die als volgt begon: „Mannen van Athene; aan alles kan ik be merken, dat gij buitengewoon gods dienstig zijt. Want toen ik hier rondging en uw heiligdommen be zag, trof ik zelfs een altaar aan met het opschrift: „Aan een onbe kende god". Welnu, wat gij vereert zonder het te kennen dat verkondig ik u: de God, die de wereld en al wat daarin is, gemaakt heeft, die de Heer is van Hemel en aarde". Tot de weinige Atheners, die zich toen tot het Christendom bekeer den behoorde o.a. een lid van het Areopaag: Dionysius de Areopagiet. PONCET WAARSCHUWT DE DUITSERS MAINZ, 19 Aug. (Reuter). André Francois Poncet, de pas aangekomen Franse hoge commis saris in Duitsland, heeft heden in een rede tijdens zijn inaugurele receptie te Mainz gewaarschuwd tegen „demagogische aanvallen op loyale patriotten, die met de geal lieerden samenwerken". In het bijzonder gewaagde hij van hen, „die meest om demago gische redenen trachten met leu zen, de Duitsers zwart te maken, die in alle eerlijkheid en loyaliteit aan Duitslands eigen belangen met de geallieerden samenwer ken". „De oorlog is voorbij en de uit slag ervan kan niet meer worden gewijzigd. De beste patriotten zijn daarom zij, die moedig een gezon de realistische houding aanne men". Met de Queen Mary" arriveer de in Engeland de Boeddhisti sche zendeling Lokanatha, die gedurende zestien jaar niet in een bed heeft geslapen; tijdens de reis sliep hij óf op een stoel in de salon óf op een stoel in de bioscoopzaal. De 51-jarige zendeling, die in Italië werd ge boren, doch in Amerika werkt, rookt niet en is vegetariër. Lo kanatha, gehuld in een geel kleed wandelt barrevoets met zijn etenspot in de hand, door de straten van Londen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3