AAN DE VOORAVOND VAN DE R.T.C. denke men aan onze geschiedenis Prachtige opdracht voor de Amsterdamse Ballast Mij. De schat van Matabonga RADIO-PROGRAMMA De ellende van de Palestijnse vluchtelingen is zeer groot Zaterdag 20 Augustus 1949 HAAGSE BRIEF Rijkseenheidspeelt in deze dogen een gevaarlijke politiek Katholiek Nederland mag niet langer werkeloos blijven toezien Een zijtak van het Suez-Kanaal Informatiedienst' inzake lectuur God gaat Zijn weg XPEN/C (Vj0T DE r?OND£ P'.C 4 (Van onze parlementaire redacteur) Met Nederlanders en Indonesiërs wandelden wij op een middag in de afgelopen week door de grafelijke zalen van het Binnen hof. Het invallende licht was al wat stil en peinzend geworden toen wij ook de Ridderzaal betraden. Boven de reeds aange schoven tafels en stoelen voor de zo straks te houden conferentie bloeiden echter nog de warme kleuren van het troongordijn. Voor dit gordijn stond nu evenwel geen troon. Wel een katheder. Vanaf die katheder zullen in de komende maanden de resultaten worden bekend gemaakt, die tijdens het verloop van de Ronde- Tafel-Conferentie zullen worden bereikt. Er waren er onder ons, die wat terzijde gingen staan en strak naar dit zo warm om- bloeide hart van de zaal bleven zien. Konden wij hun gevoelens niet delen, wij konden ze wel aanvoelen. Staande in deze histo rische zaal ging het gewicht van de aanstaande beslissing wel bijzonder zwaar wegen. Vanaf deze plek stieten de Ne derlanden zich op in de vaart der volkeren, hier klopte ook nog al tijd het hart van het vlees van ons vlees geworden Koninkrijk, in welke vorm het echter straks niet meer zal bestaan. In deze zo ter zijde staande mensen domineerde de liefde voor het bestaande en verworvene, met vele anderen in den lande hielden en houden zij zich overtuigd de tijdstroom te kunnen buigen naar eigen wil. Dat dit intussen op de gewichtig ste keerpunten van de geschiede nis zeker niet mogelijk is, dat zouden toch ook zelfs de oude muren hen op deze achtermiddag hebben kunnen toefluisteren. Het zou goed zijn wanneer zij, die niet of nog maar moeilijk begrijpend de Rondetafel-Confe- rentie zien nader komen, zittend op de rand van de pas weer ver gulde Binnenhof-fontein hun eigen vaderlandse geschiedenis nog eens weer gingen doornemen. Zij zouden lezen van een jong volk, dat, staande onder vreemde macht, zijn eigen bestaan steeds bewuster ging beleven, dat eerst nog aarzelend, maar later bijna overmoedig in de bewondering om eigen kracht, zich bewust aftakte en een eigen bedding groef. Hoe onmachtig en tegelijk waarschu wend doemen zij uit deze bladen op, die desondanks toch maar bleven pogen om het zich uitstor tende water binnen de bestaande bedijking terug te voeren. Welk een lering ligt er ook in te lezen, dat de oude en de jonge stroom zich juist daardoor steeds verder van elkander zijn gaan verwijde ren. In het gezelschap liep ook een Indonesisch kind mee. Zonder schroom klauterde het tegen een der stoelen op; zijn vader en moe der, die dit lachend aanzagen, zul len hun kind waarschijnlijk later vertellen, dat hij de eerste Indo nesiër was, die aan de Rondetafel plaats nam. Wat zullen zij hem echter nog meer vertellen? Dit verhaal gaan onze politici, maar ook wjj Nederlanders gezamenlijk nu in de komende maanden schrij ven. Evenals wij de geschiedenis van ons volk ter hand kunnen nemen, zal dat straks ook de Indo nesiër kunnen doen. Evenals ons volk telkens opnieuw krachten put uit het epos van zijn vrijwor ding, zo zal ook het Indonesische volk niet moede worden zijn strijd om een onafhankelijk volksbe staan te lezen en te herlezen. Staande voor deze grootse op gave om geschiedenis te maken, hebben wij zeker het recht om onze geschiedenis ook aan de Indo nesiërs ter lering voor te houden. Ook wij hebben de verwilderde uitlopers van onze nationale strijd gekend, de Republiek der Neder landen bracht echter de moed op om b.v. een Sonoy, die niet voor het nieuwe, wettige gezag wilde bukken, met harde hand tot rede te brengen. „Holland", dat óók in de Staten meer zetels bezette dan de anderen, is in het bijzonder voor de Republiek een waarschu wend voorboeid. De stuwende kracht van „Hol land" was voor het geheel onge twijfeld een zegen, maar zijn te sterk domineren heeft ontegen zeggelijk ook minder gelukkige gevolgen gehad. Hebben wij „randgewesten" gekend, wij zou den de Ver. Staten van Indonesië daarvoor willen behoeden. En vooral zouden wij, eigen fouten indachtig, de Indonesiërs op het hart willen binden geen „genera liteitslanden" te creëren en hun minderheden beter te behandelen dan wij het eeuwen geleden zelf deden. Wat onze geschiedenis vooral ons Nederlanders zelf in deze dagen te leren heeft, stipten wij reeds met een enkel woord aan. Tegenover onze strijd voor de vrij wording stelt de geschiedenis een macht zonder begrip, een die zich bleef verzetten tot het laatste. Het gevolg is geweest, dat elke Neder landse generatie van de school banken opstond met weerzin in het hart. Wat Indonesië betreft zijn er al vele bladzijden beschre ven, maar de laatste pagina's van het grandioze hoofdstuk, dat elke jonge Indonesiër op zijn beurt zal moeten leren, liggen op dit ogen blik toch nog blanco voor ons. Moge het ons gegeven zijn die pagina's in de komende maanden zo te beschrijven, dat daaruit voor alle Indonesische generaties het beeld zal opdoemen van een Ne derlands volk, dat groot was van geest en hart, dat moedig en royaal het Indonesische volk zijn vrijheid gunde en dat zelfs krach tig meehielp aan het graven ener eigen bedding. Het is onze innige overtuiging, dat zo en zo alleen ook in vrijheid de band behouden kan blijven, die tot nu toe Neder land en Indonesië verbond. Na het voorgaande is het zon der meer duidelijk, dat wij het wel zeer betreuren dat het comité „Rijkseenheid" zich blijkbaar op maakt om ook in deze laatste fase een deei van ons volk nog tegen de nieuwe ontwikkeling te hoop te doen lopen. Wie in deze dagen met de in steeds groter getale binnenkomende Indonesiërs spreekt, valt het op hoe uitermate politiek gevoelig zij zijn. Toon begrip te hebben voor hun strijd, deel hun toekomstdromen, die bij een volk van tachtig mil- lioen zielen inderdaad machtig mogen zijn en gij zult voelen, dat gij hun vriend geworden zijt. Daartegenover staat, dat elk „ver dacht" woord hen afstoot en hen over u heen doet zien naar hun eigen volk, dat tóch zal winnen Deze Indonesiërs zijn het, die thans in Den Haag in een pamflet van „Rijkseenheid" kunnen lezen, dat het Nederlandse volk blijkbaar eerste de ogen zullen opengaan, wanneer armoede aanbreekt en wij financieel ten einde zijn". Zij zullen dit pamflet ongetwijfeld bewaren voor hun geschiedschrij ving. „Rijkseenheid" kan er voor gezorgd hebben, dat de Indone sische jeugd zal leren, dat de geest van de Compagnie en van het Cultuurstelsel tot het laatste toe in Nederland bleef leven. Afge zien van het feit, dat juist een politiek als die van „Rijkseenheid" alles kan bederven, men leze er onze eigen geschiedenis maar op na, moeten wij het moedige woord durven spreken, dat zelfs al zou „Rijkseenheid" gelijk hebben, de vrijheidsstrijd van Indonesië toch nog niet ondergeschikt zou mogen worden gemaakt aan de belangen van de Nederlandse schatkist.-Als onze voorvaderen er anders over gedacht hadden, zouden er nooit geen vrije Nederlanden zijn ge weest. ENIGE TIJD GELEDEN is door middel van de pers bekend gemaakt dat door het „Apostolaat der Her eniging" een Comité „Pro Palesti na" is opgericht, hetwelk o.a. ten doel heeft do duizenden vluchtelin gen van Palestina te hulp te komen. De ellende dezer vluchtelingen is zó groot en de nood is zó hoog ge stegen, dat ook katholiek Neder land niet langer werkloos mag taljj- ven toezien. Door de oorlog In Palestina en door andere oorzaken van huis en haard verdreven, hebben ruim 700.000 Arabieren, voor een gedeel- ZONDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 8.00 Nieuwsber., 8.15 Gr. pl.; 8.25 Inl. Hoogmis; 8.309.30 Hoogmis; (NCRV) 9.30 Nieuwsber.; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Kerk dienst; 11.30 Gr.pl.; (KRO) 12.15 Apologie; 12.35 Gr.pl.; 12,40 Lunch concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Kamermuziekconcert; 14.25 EHBO; 14.35 Kamerorkest; 15.15 Agrarische jeugd; 15.25 Kamerorkest; 15.45 Olifantje Baber; 16.10 Wielrennen; 16.25—17.00 Vespers; (IKOR) 17.00 Intern, kerkdienst; (NCRV) 18,30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Psalmen; 19.15 Zonen in battledress; 19.30 Nieuws ber.; (KRO) 19.45 Gr.pl.; 19.50 In 't Boeckhuys; 20.05 De gewone man; 20.12 Operafragmenten; 21.15 Sym- phonette orkest; 21.30 De man, die zichzelf ontmoette; 22.35 Actualitei ten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuwsber.; 23.1524.00 Gr.pl. HILVERSUM I, 301 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. (VARA) 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Post- duivenber.; 8.20 NBC orkest; 8.30 Rusten zonder roesten; 8.40 Orgel spel; 9.00 Gr.pl.; 9,10 Postduiven- berichten; 9.15 Men vraagt..; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Meester-trio; 10.30 Poëzie; 10.50 Flierefluiters; 11.15 Triangel; (AVRO) 12.00 Strijk orkest; 12.30 Zondagclub; 12.40 Ge mengd koor; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Gram.muziek; 13.20 Les Gars de Paris; 13.50 Even afrekenen, heren! 14,00 Rhapsodie; 14.05 Boekenhalf uur; 14.30 Kameropera; 15.45 The Skymasters; 16.30 Sportrevue; (VA RA) 17.00 Accordeon orkest; 17.20 Zangver.; 17.40 Kwartet; 18.00 Nieuwsberichten; (VPRO)' 18.30 Morgenwijding; (IKOR) 19.00 Kin- derdienst; 19.30 Spreker; (AVRO) 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Re- portagedienst; 20.15 Amusements muziek; 20.40 Concert; 21.20 Nieuws- van de week, 21.30 Ontmoeting, 22 20 Operetteconcert; 23.00 Nieuwsber 23.11—24.00 Gr pl. MAANDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (NCRV) 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Ochtendgymn,; 7.30 Gr.pl.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Te Deum Lauda- mus; 8.45 Pianoduo; 9.15 Ochtend bezoek; 9.30 Kussengevecht; 9.40 Gr. pl.; 10.05 Symphonie; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gr.pl.; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Recital; 12.10 Gr.pl.; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws ber.; 13.15 Mandolïnata; 13.45 Ital. liedjes; 14.00 Schooljeugd; 14.35 Or kest; 15.30 Gem. koor; 16.00 Lezing; 16.45 Fantasie; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Slav, dansen; 17.45 Regerings- uitz.; 18.00 Volksmelodieën; 18.15 Op het water; 18.30 Regeringsuitz.; 19.00 Nieuwsber.; 19.15 Leeslamp; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Demobi lisatie; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Proloog; 20.15 -Kerkconcert; 21.00 Een snufje land; 21.30 Met band en plaat; .21.45 Reisimpressies; 22,00 Met band en plaat; 22.20 Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Ensemble; 23.5724.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. (VARA) 7.00 Nieuwsberichten; 7.18 Gram.muziek; 8.00 Nieuwsber.; 8.18 Gr.pl.; 8,40 Orgelspel; 9.00 Or kest; (VPRO) Voor de ouden van dagen; 10.05 Morgenwijding; (VA RA) 10.20 Mond-accordeon; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Beethoven; 11,40 Voordracht; 12.00 Cor Steyn. solovox; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gr.pl.; 13.00 Nieuwsber. 13.15 Kalender; 13.20 Orkest; 14.00 Strijkkwartet; 14.30 Lezing; 14.45 Gr.pl.; 15.10 Hoorspel; 16.25 Zang- ver.; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Nieuwsberichten; 18.15 Varia; 18.20 Vertellingen; 17.30 Gr.pl.; 18.00 Orkest; 18.45 Pari. overzicht; 19.00 Blaaskwartet; 19.15 Dierenbescher ming; 19.30 Concert; 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Zeiltocht; 20.50 Spel; 21.10 Kanttekeningen; 21.45 Europese raad; 22.00 Carmen; 22.55 Wielren nen; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Dansmuziek. Aan de suikerfabriek Pagottan, die op de weg van Madiun naar Ponorogo ligt, werd eerst door de Japanners en later door ram- pokbenden grote schade aangericht. Thans is men bezig de fabriek weer te herstellen. Tevens wordt in de omgeving jonge suikerbibit geplant opdat als de fabriek gereed is, er ook vol doende werk zal zijn. Ter bespoediging van de scheep- \aart in het Suezkanaal zal ten Zuiden van Cairo een zjjkanaal ge graven worden, waardoor het ver keer dat, zoals bekend, hier slechts in een richting mag geschieden, in de toekomst een veel vlotter ver loop zal krpgen, aldus vernamen wij van de Directie der Amster damse Ballast Maatschappij N.V., die belast is met de technische uit voering van dit project. Het betreft hier een 10 km lang kanaal, dat tezamen met een com binatie van Franse aannemers zal worden uitgevoerd. De heer G. Vis ser, hoofduitvoerder van de Am sterdamse Ballast die vroeger reeds zestien jaar ten behoeve van de maatschappij in Cairo vertoefd heeft, bevindt zich daar thans we derom, teneinde kwartier te maken voor het Nederlandse technische personeel, dat over ongeveer 6 we ken naar Egypte zal vertrekken. In totaal zullen, volgens een ruwe schatting, ongeveer 6 6. 700 werk lieden bij het graven van dit nieuwe kanaal ingeschakeld worden, waar bij 15 niet-Egyptenaren. Het nieuwe kanaal komt aan de Ooste lijke zijde van het Suezkanaal, waarin het aan beide zijden als een lus zal uitmonden. Met dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waar van, naar de directie opmerkte, 'n behoorlijk deel zal afvloeien naar de Amsterdamse Ballast Maat schappij. De grond, waarin gegra ven moet worden, bestaat voorna melijk uit zand en ongeveer 2 kalkhoudende rots, die naar alle waarschijnlijkheid geen moeilijkhe den zal opleveren. Volgens een eer ste indruk werken de Egyptische arbeiders zeer goed. Men hoopt ruim een jaar over het gehele werk te doen, daar de modernste machi- te christenen, hun land moeten ver laten en zwerven zij thans in de omliggende landen van Tranjorda- nië, Libanon, Syrië en Egypte. Zij leven daar in onherbergzame ster ken, veelal woestijnen, en zijn van het allernoodzakelijkste verstoken. Door particuliere milddadigheid al daar en ook door de zo juist ge noemde staten zelf wordt veel ge daan om hun lot te verzachten, maar dit alles is als de bekende druppel op de gloeiende plaat. De regeringen dezer staten zien zich immers voor een onmogelijke taak geplaatst om afdoende te helpen. Bedenken we, dat Libanon, 'n land van één millioen inwoners een in vasie kreeg te verwerken van naar schatting ruim 90.000 vluchtelingen dus ongeveer 1/lOe der eigen be volking. Nog erger is dit het geval in Transjordanië, waar op een nor male bevolking van 350.000 inwo ners niet minder dan 100.000 vluch telingen het land binnen stroomden. En dat, terwijl deze landen zelf in staat van oorlog waren, er momen teel nog steeds geen geregelde toe standen heersen en ze zelf zeer arm zijn. Wanneer men de rapporten leest over de toestand dezer vluchtelin gen, moet men tot de slotsom ko men, dat daar een ellende heerst, waar wij ons hier in Europa geen idee van kunnen vormen. Vooral lot der ouderen en der kleine kin- dern .is verschrikkelijk en hun sterftecijfer groeit met de dag. Het is nog niet zo lang geleden dat een groot deel van ons eigen volk het scherpe zwaard van de honger heeft voelen snijden in eigen vlees en zeker zij zullen begrijpen, dat hier moet geholpen worden. En spoedig! Hongerigen spijzen en dor- stigen laven is nog altijd een der eerste en beste uitingen van ons H. Geloof, welke hun loon niet zullen missen. Z. H. de Paus roept alle katho lieken der gehele wereld op om door gebed en offer deze ongeluk kige slachtoffers te helpen. Daarhaast gaat geheel W.-Europa gebukt onder de zorgen voor die andere honderdduizenden ontheem den uit Oostelijk en Centraal Euro pa. Dit alles is de aanleiding ge weest voor ons Episcopaat om Zijn hoge goedkeuring te geven aan het houden van een aparte week van deze noden. Deze week zal gehou- dez enoden. Deze week zal gehou den worden rondom het Feest van Kruisverheffing (14 Sept.), dus van 11 tot 18 September. Maar de nood dringt en daarom roept het Comité „Pro Palestina" allen, die de naam van Christen dragen op om reeds thans voor hun arme broeders en zusters uit Pale stina hun grotere en kleinere gaven te storten. Gironummer: 530.500; adres: Comité „Pro Palestina", Vic. v. Alphenlaan, Boxtel. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (Adv.J PROF. SMEETS HOOGLERAAR TE TILBURG Het curatorium van de katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft prof. dr. M. J. H. Smeets, thans buitengewoon hoog leraar aan deze hogeschool, met ingang van 1 October a.s. be noemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de openbare financiën en in het belastingrecht. Prof. Smeets, die waarnemend secretaris-generaal van het minis terie van Financiën is, heeft in verband met deze benoeming eer vol ontslag uit 's rijksdienst ge vraagd. Slijkhuis en Holst1 naar Zwitserland Dinsdag 23 Augustus a.s. wor den te Bern internationale athle- tiekwedstrijden gehouden. Behal ve Amerikaanse athleten zullen ook Slijkhuis en Holst hierbij aan de start verschijnen. nes en graafwerktuigen zullen wor den gebruikt. De liquiditeit van de Amsterdam- ste Ballast Maatschappij zal niet worden aangetast, aangezien met voorschriften gewerkt wordt. Officieel erkend door het Nederlands Episcopaat De „Informatiedienst inzake Lec tuur", 1 Augustus 1937 opgericht door de katholieke Nederlandse boekhandelaren- en uitgeversvereni ging „St. Jan", de „Bond van Ka tholieke Opênbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland" en „Het Algemeen Secretariaat voor Ka tholieke Boekerijen" in Vlaanderen, hield deze week een ledenbijeen komst. De I.D.I.L. is een stichting zon der een op winst gesteld doel en is gevestigd te Tilburg, Boerhave- straat 76. Het voornaamste doel van de stichting is het gehele Nederlandse lezende publiek bekend te maken met nieuw verschenen boeken; het goede boek te propageren en het slechte te signaleren. Na enige voorbeelden te hebben genoemd van grote waardering voor het werk van de I.D.I.L., zo wel van katholieke als van niet- katholieke zijde, verzekerde de voorzitter, de heer Verbiest, dat de statistieken uitwijzen, dat één op de tien boeken in grotere of kleine re mate niet deugt. „En dan", zo ging hij verder, „is de man met de vermanende vinger nooit bijster sympathiek. Iemand, die zegt, dit of dat boek mag u niet lezen, wordt door sommigen toch met andere ogen bekeken, dan de man, die u waarschuwt voor een wrak bruggetje, dat op instorten staat. De laatste pleegt men dank baar te zijn, de ander vindt men veelal een lastige bemoeial. En indien er achteraf verschil van mening mocht bestaan tussen bevoegde recententen, dan is men al eens geneigd de waarde van het recenceren niet hijster hoog aan de slaan cn deze liefhebberij te verwe zen naar de rommelzolder." De heer Verbiest deelde in zijn inleiding verder mede, dat het Hoogwaardig Episcopaat heeft goed gevonden voor de I.D.I.L. een „Ad viserende Bisschoppelijke Commis sie te benoemen. Tot leden daarvan zijn' aangesteld Drs. H. Surig, Prof. Dr. Stefanus Tesser O.P. en Pater Dr. Theotimus O.F.M. Cap. In geval van twijfel bij van elkaar' sterk afwijzende recensies zal deze commissie de laatste beslissing ne men. Zij houdt toezicht op de keuze van recensenten en redactieleden. De commissie geeft verder aan wijzingen hoe de juiste katholieke voorlichting te bevorderen en de propaganda voor het goede boek te stimuleren. Tenslotte zal de bis schoppelijke Commissie aan de ker kelijke overheid zo nodig advies kunnen uitbrengen over de organi satie in de kerkelijke voorlichting inzake lectuur. DUITSE KATHOLIEKENDAG TE BOCHUM wordt weer grote demonstratie BOCHUM (KNP). Aan de Duitse Katholiekendag, die dit jaar te Bochum wordt gehouden, van 1 tot 4 September, zullen vele buiten landers deelnemen, o.a. afgevaar digden uit België, Nederland, Lu xemburg. Frankrijk, England, Ita lië, Oostenrijk en Spanje. in de namiddag van 3 Septem ber zal er een grootse manifestatie zijn van de katholieke jeugd. Men verwacht, dat hieraan 12 15.000 jongeren zullen deelnemen. Op het grote feestplein, dat 300.000 personen kan bevatten, zal de slotvergadering worden gehou den. Het feest zal worden ingeluid door klokkengelui. De „Bochumer Verein" heeft een bronzen klok ge- goten, bestemd voor de parochie kerk van Maria-Dorfen, Oberbayern die, alvorens daarheen te worden verzonden, in de klokkentoren naast de feestzalen wordt opgehan gen en ook gedurende de Katho liekendagen zal worden geluid. De Duitse post zal in deze dagen een speciaal stempel gebruiken. Feestpostkaarten geven een repro ductie weer van een aquarel van K. H. Vieth, een schilder uit Bochum. Het stelt een fabrieksstad voor met op de voorgrond een hoogaltaar met kruisbeeld. Naast speciale treinen zullen er ongeveer 1500 autobussen en 3000 auto's ter beschikking worden ge- bezoekers die per fiets zullen ko- steld. Men verwacht ongeveer 30.000 men. 11e ZONDAG NA PINKSTEREN Viel het U bij het lezen of horen van het Zondagsevangelie niet op, dat de mensen, die de doof-stomme bij "Jezus brachten, wel kregen wat zij verlangden, maar niet zoals zij zich hadden voorgesteldZij brengen hem naar de Meester met het verzoek hem de handen op te leggen. Jezus zegt niets, neemt de doof-stomme bij de hand en loopt met hem het strand af, het land in. Hij wenkt de anderen te blijven waar ze zijn. Alleen met hem, raakt Hij de oren die door geluid geprik keld worden, met de vingers aan, en de tong dié geen geluid kan voortbrengen, bevochtent Hij met Zijn speeksel. Hij bidt even en zegt (de evangelist heeft dit letterlijk opgenomen) Effeta, wat betekent: ga open. Meteen hoort en spreekt de man als de beste. Die vrienden van hem geloofden in Jezus' overmacht, en meenden dat een handoplegging noodzakelijk was. Jezus echter doet het op zijn manier. Altijd. Minstens drie keer heeft Hij een dode levend gemaakt, telkens anders. Ontelbare zieken heeft Hij genezen, eens door zijn kleed te laten aanraken, een ander maal door een modderpapje te ma ken en te gebruiken, door aanra king, door een hoorbaar of onhoor baar bevel. Zijn macht is door niets gebonden. Hij heeft geen geheim zinnig gebaar of woord als de tove naar uit het sprookje. Vanzelf. Zo is het. Maar het valt niet mee, deze vanzelfsprekende waarheid do plaats te geven waapqp zij recht heeft. Er gebeuren dingen in ons kleine leven en in het grote leven van de wereld, die we niet verwerken kun nen, waarmee we geen raad weten: een sterfgeval, ongeneeslijke ziekte, laster ,idee ons ruïneert; de wereld oorlogen, de krankzinnigheid van Kardinaal Mindszenty, de liquide ring van honderden geestelijken, katholieke landen zonder leiding! In ons vaderland weten we wat het gevolg is van onderdrukking en gebrek aan priesters. Hele provin cies zijn afgerukt van de Moeder kerk. Wat wordt dat in Rusland, in de Balkan-landen, in Hongarije, in China? Welk nut hebben: een be dorven jeugd, godsdienstloze vol ken, uitzichtloos lijden in concen tratiekampen en gevangenis „Tout cequi arrive est adorable al wat gebeurt is aanbiddingswaar- dig", wist een Frans schrijver neer te pennen. Maar kan dat God ver heerlijken? Gods bedoelingen lijden schipbreuk! „Kleingelovigen! Waarom? Om dat Ik andere manieren gebruik dan jullie verwachten en afsme ken? Wie heeft Mijn raadsbesluiten doorgrond God gaat Zijn eigen weg. „Mijn wegen zijn net de uwe. Mijn ge dachten niet uw gedachten", schreef God in het Oude Verbond. Tijd en wijze moeten we God over laten. Onze taak zq het werk van die vrienden uit het Evangelie: de( mensen op weg brengen naar God, en bidden voor hun genezing, maar vurig en zonder ophouden. Drachten. P. C. Feestdagen komende week: Maandag 22 Aug. Onbevlekt Hart van Maria. TjA^WATTOEY DE NEW AL NIET "DM BEROEMD TB WORDEN) PAAI? HEB JE hu DIE GERfflT KlVfMANUlT WENÏWE, Pl g fc^Y 16 tft?ANY£N pfc\?PA6! H'JSCH&URTDBKS'ANW AOfcj REEftEÏ &N VERORgERYDlE ALS SPAGHE-Tr/ .G&RRiTMOBY 'N 60EPE 6ËZONPHE1P GENlgTeb MAAR Z'JN HOMED!? ZAL Etf ONGEYvnoFELD ONDER DJPE(0. HEUS, MEN ZAL HET HEM KUN NEN AANZIEN pluiMVEEftugreiEK, r® IA HET OEOóPHOBKjE OP 0002lEKlr?BCENSl^/ HET r-n?jJPBAAR HOöFDAPïTKEL PAN WEL HET poiiYlEK-OYER- zichXACHVE-R DE Kl&ZBN HEEPY. SPECIAAL VAN nedbrland-TNDONESIE-BE- SCHODWINGEN ZOO'H"J WEL EENS MAPGiTOOlZMUXefsT konnen vsr?yöE{o Hoe- PAN OOKGttr* Y KLIF- MAN HEEFT Zyco ZlM H») SYAAY IN DE KKANY Woensdag 24 Aug. H. Bartholomeus Apostel. Donderdag 25 Aug. H. Lode wjj k van Frankrijk. FEUILLETON 31 „Ja," herhaalde Hendrik, door haar vurige overtuiging meege sleept, als we die ring kunnen thuisbrengen, -dan vinden we de scliat ook!" „En dan is er nog iets, wat er mee in verband staat en dat ons misschien helpen kan." „Wat dan, grootje?" „Een heel stel eigenaardige vra gen door een jongeman, een zekere Jack Benders, aan mij gesteld. Echt hij deed heel vreemd. Hij gaf zich zeer veel moeite, om ergens achter te» komen", en ze vertelde toen aan Hendrik van 't bezoek van Benders met al zijn bijzonderheden. Tot haar grote voldoening luis terde Hendrik met meer dan gewo ne aandacht en belangstelling. „Het komt me voor," merkte grootmoeder ten slotte op, „dat het nauwelijks toeval kan zijn, dat na zoveel jaren en jaren van wachten, er nu een vreemde opduikt met be langstelling voor kleine bijzonderhe den uit het leven van iemand, die al zolang ter ziele is en dat terzelfder tijd die ring van Han voor de dag komt." „Ik geloof ook niet, dat het een toevallige samenloop van omstan digheden is," meende Hendrik. „Denk je dat 'soms „Ja," zei Hendrik met stelligheid. „Ik geloof, dat op dezelfde tijd dat iemand die ring van uw man vond, een ander iets anders, wat op uw man betrekking had ontdekt heeft". Grootmoeder knikte toestemmend en peinzend. „Maarwat denk je dan, dat hij gevonden heeft?" vroeg ze be nieuwd. Hendrik staarde enkele ogenblik ken nadenkend het raam uit. „Ik houd er niet van voor erg ro mantisch of verbeeldingrijk te wor den bekeken", zei Hendrik. „Maar uit diq reeks vragen, door Jack Benders u gesteld, kan ik niets an ders opmaken dan dit! Hij is op een of andere manier in bezit ge komen van waardevolle aanwijzin gen omtrent uw man. Zeer waarde volle inlichtingen. Maar, hoe en waarom weet ik niet, daaraan had hij niet genoeg. Hij moest trachten de rest van u te weten te komen. Ik kan me echter nauwelijks voorstel len, hoe dat stel krankzinnige vra gen hem iets verder zou kunnen ge bracht hebben. Ik houd het echter voor zeker, dat er een schat is of ten minste geweest is. En mijn heer Jack Benders denkt, dat er gens een schat verborgen is en dat hij die vinden kanals hij ten minste te weten kon komen, wat hij aan u kwam vragen. Het is u na tuurlijk wel opgevallen, dat twee van zijn vragen betrekking hadden op een of andere richting of plaats aanwijzing". Grootmoeder knikte nogmaals. „Dat heb ik zeker opgemerkt; en toen heb ik hem, zoals ik reeds zei, precies het tegenovergestelde ver teldin allebei die gevallen". Hendrik glimlachte goedkeurend. „Dat herinner ik me. Als we dus op zoek gaan, hebben we minstens op twee punten een voorsprong op mijnheer Benders. We hebben de ring, waarvan we de herkomst na zoeken en waarvan hij vermoedelijk niets afweet. En we weten, dat als hij uw aanwijzigingen volgt om zijn eigen gegevens aan te wenden, bij het zoeken naar de plek, waar die tinnenkruithoorn verborgen ligt, hij dan precies de verkeerde kant op gaatOndanks dat heb ik toch heel sterk het gevoel, dat we geen tijd te verliezen hebben". „Iemand zou toch op staande voet naar Honolulu kunnen gaan?" zei grootmoeder. „Iemand?" vroeg Hendrik. „U praat net. alsof u al iemand op het oog had, die gaan kan". „Dat heb ik ook!" „En wié dan?" „Lida!" „Lida?" „Waarom niet? vroeg grootmoe der vinnig. „Ze is een handig, vin dingrijk en dapper meisje, dat ner gens bang voor is. Ze is even flink als welke man ook. En het zal wel niet zo hed gevaarlijk zijn. Het is een eerlijk en fatsoenlijk stukje speurderswerkde ring naspo ren,, totdat ze die kruithoorn ge vonden heeft. Dat ding kan hon derdduizend, misschien wel twee honderdduizend dollars waard zijn, Henk. Het is een gokje, dat heus de moeite wel waard is en als ze die kruithoorn eens vond, dan zouden al onze moeilijkheden op slag uit de weg geruimd zijn. Jij krijgt dan vanzelfsprekend een behoorlijk deel omdat de onderneming door jou ge financierd is geworden en het zou aan Lida datgene bezorgen, wat ze meer dan wat ook in haar leven verlangteen kans om dit oude kavalje vkn 'n huis op te knappen en het gezin bijeen te houden onder eigen dak". Hendrik was niet bijzonder goed bekend met de Stille Zuidzee; maar hij zag haar in gedachten als een grensloos schitterend blauwe vlak te met duizenden eilandjes bespik keld. En hij stelde zich de moeilijk heden voor welke iemand moest on dervinden, als hij die ring moest gaan zoeken en zijn spoor van dat pandjeshuis op Honolulu naar een der tienduizenden eilandjes moest trachten te volgen. (Woudt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4