Nieuw Engeland bezuinigt vijf procent op de Staatsuitgaven Nederlandse landbouwers zijn welkom in Australië De „Grote Beer" bracht 1200 soldaten naar huis Nazi's terug in Duitse krantenwereld Alkmaarse fruitauto greep brik tussen Baarn en Laren Tiel krijgt één van Europa's grootste binnensluizen TOTAL ISATOR EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] Engeland bezuinigt VRIJDAG 26 AUG. 1949 45e laargang No. 1 1650 Ontslag van een aantal ambtenaren te verwachten De Regering hield receptie Eén millioen voor emigranten Drs. de Groot over zijn studiereis en drie gewonden Franse nota aan Pact-landen Duitsland spoedig in Raad van Europa? Debarkatie te Amsterdam Zelfde directies als onder Goebbels Eén dode Vleesloze dagen blijven gehandhaafd terij-artikelen. Oude en idewijn, enz. enz. ii f2.40 per half flesje igenever van f4. per L. VAR Telefoon 2453 AANVANG 1 30 uur Opening loketten 12.30 uur 800 M. COURSE ode bieten 57, bospeen 618, ■en 625, uien 49, soep 37, 8, augurken basterd 42, rode mthalers 77—1.06, alicant 76— sen 3266, perziken 315, ikermeloen 2255, net 1255, victoria 616, perzikrode zo- ipel 1419, rode tulp 714, rin 15, clapp's favorite 716, arante de cronsels 819, zi- s 510, Noordholl. suikerpeer précose de trévoux 824. ÏNHORN, 23 Aug. 22.700 kg. ppelen. Grove schot 7.207.80, 8.108.20, driel 5.80, éigenh. 1.80, -4525 kg. witte kool 11.20 3, 36.850 kg. rode kool 4.50 S000 kg. gele kool 5.60—8.50, sg. uien, grove 11.80—12, ge- 11.9012.30, 26.750 kg. bieten .30, II 3—4, 2500 kg. peen, II 5.70,, III 7.30—8.20, 10.500 kg. ken, grof 46.10-—47.90, basterd stek 25.50, bommen 15.20, kg. slabonen, I 49—53, II 41— I 28, kruideniersperen 410, favoriet 9—13, trosperen 810. IKKER, 24 Aug. 1949 .Alican- l58, frankenthaiers 7082, en 612. tomaten 2439, aard- n 6.30—7.30, gele kool 7.60—9, :ooi 5.405.60, bloemkool 29 i 9.109.40, slabonen 2343, ijbonen 4354,stamsnijbonen komkommers 1317, andij- 22, reine victoria 2325, gr. e 1623, blauwe kwets 1724, kwets 1417, dubb. boeren- reine claude 3530, Ontario bellefleur 25—27, clapp's 13 Franse suiker 47, préc. de se 1018, trospeer 59, zi- •in 11—28, perzikappel 1323, pel 1021, klaps vavn kaap yellow 1531, early victoriy charlewsky 1319. lAG, 24 Aug. Aardappelen pinazie f56; postelein f1718; 10.90: savoye kool f67.10; ew. kool 68.10; rode kool .40; slabonen f20—52; snijbo- f2055; tomaten f2840; :en f7—59; bospeen f6—21; e f1525; sla 6—24.10; cool f644; komkommers f6 erzik 13—22; aardbeien 1.41— '1. pruimen f10—23; witte n f723; Reine Victoria f 16 teine Claude f25—35; witte a 18690; Alicanten f7884; mthalers f5475; Westfrisia's Prolefic f3396; meloenen Zigeunerin f6—33; Yellows Tzik rode zomerappel f825- de Mérode f3—7; Claps Fa- f7-29; Pree. de Trévoux f7-26 OTEBROEK, 24 Aug. 95000 rdappelen, Eersteling 8.20 5.904.20, Blauwe Eigenhei- .406.70, Blanke idem 5 40 mtje 7,30—7.,40. grof 7.90— evelander 6—7.80, Meerlan- 07; 3000 kg Slabonen f30 15000 kS rode kool 3200 gele kool 10.50—10.90' iet f5; 2600 kg bloemkool i afw. f23—27, stek f3—7. 'n op de stoep draaide p de paardendrinkbak nd. ,,Nou dag heilig- hij vals. „Slobber jij t de drinkbak net als Diederic er nog een wel naar binnen om net een pot bier! Ho- het lachen liepen de n, Martyn op quasi- e geplaagde, dorstige Iers over bleef, boog leste zijn dorst met dieren bestemd was. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. S turn pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Neder). Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A. S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Het Britse ministerie van financiën heeft Donderdag opdracht gegeven alle uitgaven van de staat met minstens vijf procent te verlagen. In Londense kringen verwacht men, dat op een begroting van 3 milliard pond sterling een bedrag van 150 mil- lioen pond zal kunnen worden bezuinigd. De bezuinigings maatregelen zullen het ontslag van een aantal ambtenaren met zich brengen. De opdracht van het Britse minis terie van Financiën bevat tevens een waarschuwing de geschatte uit gaven voor het op 1 April 1950 aan vangende begrotingsjaar terug te brengen. Voorts wordt in deze waarschu wing de nadruk gelegd op het be lang van de komende besprekingen te Washington over de dollarcrisis. Officiële Londense kringen ver klaarden echter, dat de opdracht van het ministerie van Financiën niet ter kennis is gebracht van de Amerikaanse autoriteiten, die ook tevoren niet op de hoogte zijn ge steld. Functionarissen van het ministerie van Financiën hebben tegenover de chefs der regeringsinstanties in mon delinge toelichtingen op het bezui- nigingsrondschrijven van het minis terie met nadruk verklaard, dat de genoemde vijf procent bezuiniging inderdaad als een minimum moet worden beschouwd, men hoopt, dat de uitgaven van bepaalde departe menten meer dan vijf procent zul len kunnen worden teruggebracht. Het ministerie van Financiën zou niet in bijzonderheden hebben aan gegeven in welke vorm er zal moe ten worden bezuinigd. Het verluidt echter in politieke kringen dat het ministerie, hevige druk op de an dere regeringsinstanties uitoefent, opdat de uitgaven zo laag mogelijk worden gehouden." In Britse financiële kringen is men van mening, dat de actie van het ministerie van Financiën is ge- inspireerd door de wens tegemoet te komen aan het standpunt der Ame rikanen, die van mening zijn, dat het bedrag der Britse binnenlandse Donderdagavond recipieerde de Ne derlandse regering in de Ridderzaal ter gelegenheid van de ronde tafel conferentie. Onder de vele be zoekers zagen wij de leiders der In donesische delegaties drs. Moh. Hat- ta en Sultan Hamid 2. Voorts alle prominente leden der Nederlandse en Indonesische delegaties, verder de voorzitters van de beide kamers der Staten Generaal en een aantal leden van het parlement. De Neder landse politici onderhielden zich op ongedwongen wijze met hun col lega's uit Indonesië. uitgaven een factor van gewicht is in de Britse betalingsbalans. Onmiddellijk na het bekend wor den van de stap van het ministerie van Financiën deden gissingen de ronde omtrent de vraag, of in de begroting van het volgende jaar de vermindering der uitgaven wellicht gepaard zal gaan met een vermin dering der inkomsten, als gevolg van belastingsverlaging. MIJNSTAKING IN ENGELAND TEN EINDE LONDEN, 25 Aug. (A.P.). Gisteravond hebben de arbeiders, die de liften in de mijnen te Lan cashire bedienen, besloten 't werk te hervatten. Zij waren Zaterdag in staking gegaan. De liftarbeiders in Yorkshire namen gisteravond hetzelfde be sluit. De mijnwerkers hebben er in toegestemd hun looneisen voor een arbitrage-commissie te brengen. Naar wjj vernemen overweegt de regering voor 1949 alsnog gelden op de begroting te brengen ter tege moetkoming in de kosten van trans port van emigranten, die deze kos ten niet zelf kunnen betalen. Deze tegemoetkoming zou voorlopig emi gratie naar Australië en Nieuw- Zeeland betreffen. De grootte van de tegemoetkoming is nog niet vast gesteld, doch het zou de bedoeling zyn bij suppletoire begroting een totaalbedrag van een millioen gul den aan te vragen. 450 MILLIOEN AAN MILITAIRE HULP WASHINGTON, 25 Aug. (A.P.). Twee senaatscommissies hebben vandaag besloten, dat er voor niet meer dan millioen dollar aan wapens naar „vriendschaDneliik gezinde landen" mag worden ge zonden. De commissie voor de buitenlandse betrekkingen en de commissie voor de strijdkrachten namen hiertoe een amendement aan op het ontwerp voor de mili taire hulpverlening. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds eerder., hetzelfde ma ximum aan te verlenen hulp ge steld. Drs. G. de Groot, vertegenwoordi ger van de Centrale Stichting Landbouw-emigratie, heeft een stu diereis van drie maanden gemaakt door Australië, teneinde na te gaan, welke mogelijkheden dit land biedt voor de Nederlandse boeren, die zich in het buitenland een bestaan wil len zoeken. Drs. de Groot reisde over een af stand van 7000 mijlen door 5 Aus tralische staten, sprak met officiële personen, met boeren landarbeiders en vakverenigingsleiders, zowel als met vele Nederlandse landbouwers, die reeds sinds de oorlog naar Aus tralië emigreerden. In een onderhoud, dat John Lough- lin, van het Australische ministerie van Voorlichting, in Canberra met drs. de Groot had, gaf deze laatste zijn indrukken tijdens deze studie reis opgedaan. Drs. de Groot doelde mee, dat na de ondertekening van een overeen komst tussen de Australische rege- Om half vier Donderdagmiddag heeft zich op de Rijksweg tussen Baarn en Laren een ernstige hot sing voorgedaan tussen een door één paard getrokken brik en een fruit- auto uit Alkmaar, die bestuurd werd door de heer K. uit Oudkars pel. Als gevolg van deze botsing werd één der drie inzittenden van de brik, de 70-jarige heer M. Raven, op slag gedood, zijn 65-jarige neef, de heer H. Raven ernstig gewond, terwijl de derde inzittende, de 74- jarige heer E. Raven en de chauf feur van de fruitauto lichte ver wondingen opliepen. Dc heren Raven, allen afkomstig i - uit Houthem (Limburg), hadden Voor de oorlog trokken jaarlijks duizenden vreemdelingen naar woensdag met hun brik en paard Middelburg, om in de eerste plaats het zeldzaam mooie Gotische meegedaan aan ringrijden in Biari- stadhuis uit de 16de eeuw te bewonderen. Doch ook de oude ^veul was'gewoï- Abdijkerk met de 85 meter hoge Lange Jan werd nooit ver- den, want gisterenmiddag schrok geten Middelburg werd door de oorlogshandelingen zwaar ge- het paard plotseling door een onver- troffen. Op hef ogenblik is men hard bezig de schade te her- geluid en begon te stei" stellen aan huizen en gebouwen. De „Lange Jan' in de steigers. I De brik kwam daardoor aan de ring en de Nederlandse stichting voor Landverhuizing ten aanzien van de toelating van Nederlandse emigranten, er reeds 300 krachten uit het landbouwbedrijf in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer onderweg zijn. De Nederlandse officiële vertegen woordigers in Melbourne hebben hun komst voorbereid door het on derzoeken van de landbouwbedrij ven, waar men werkkrachten wilde opnemen teneinde zich te overtui gen, dat de omstandigheden voor de Nederlandse emigranten geschikt waren. Zij bleven met de emigran ten in contact, nadat deze hun werkzaamheden waren begonnen en hielpen hen zich in Australië te ves tigen. De meeste nieuw aangekomenen hebben zich gevestigd in de staat Victoria aan de Zuid-Oost punt van het vasteland. Dit is een gebied met een gematigd klimaat en het is ook het belangrijkste zuivelgebied in Australië. „Victoria en Tasmanië, verder in het Zuiden, bieden moge lijkheden, welke meer gelijk zijn aan die, waarmee de Nederlanders ver trouwd zijn, dan die in de andere staten welke ik bezocht." Hefc zijn goede landbouwers en zij zijn zeer welkom in Australië, waar het te kort aan werkkrachten een acuut probleem is." ,,Na betaald te hebben voor voe ding en verblijf kunnen zij geld spa ren en dat is iets hetgeen zij in het eigen land niet kunnen doen. Het minimum loon, dat voor de werk krachten in de landbouw in 't alge meen is vastgesteld bedraagt 6.18.6 pond, terwijl de aftrek voor verblijf en levensonderhoud op 1.5.;pond gesteld kan worden." De grootste moeilijkheid voor de Nederlandse krachten, die willen emigreren, is gelegen in de hoge reiskosten en in het tekort aan woongelegenheid voor echtparen en gezinnen, aldus drs. de Groot. PARIJS, 25 Aug. (Reuter). De Franse regering heeft heden een nota aan de landen van het Atlan tische Pact gezonden, waarin de na druk wordt gelegd op „het belang van voldoende militaire hulp, ten einde Frankrijk jn staat te stellen zijn defensieve verplichtingen na te komen." In de nota wordt gezegd, dat de Raad van de Republiek, bij het auto riseren van de president om het Pact te ratificeren, de regering heeft verzocht ai haar autoriteiten te ge bruiken om: 1. van de medeondertekenaars 'garanties te verkrijgen met betrek king tot de samenstelling van de verschillende organen en de defen sie-commissie, zoals voorzien in ar tikel 9 van het Pact, in het bijzon der met betrekking tot de vertegen- doordiging van Frankrijk in deze organen; 2. van Amerika de levering te verkrijgen van moderne wapens en uitrustingen, onmisbaar voor de Franse strijdkrachten bij het effec tieve nakomen van de verplichtin gen met betrekking tot de defensie en het verlenen van militaire bij stand. STRAATSBURG 25 Aug. (Reuter) De voorzitter van de Europese As semblee, Paul Henri Spaak, ver klaarde Donderdag op een perscon ferentie, dat, naar zijn mening, Duitsland in betrekkelijk korte tijd lid zal zijn van de raad van Europa. EC. RAAD DER V.S. ENGELAND EN CANADA? WASHINGTON, 25 Aug. (Ass. Press) Het is mogelijk, dat Groot- Brittannië, de V.S. en Canada een gezamenlijke economische raad zul len oprichten, welke maatregelen voor lange duur zal beramen om de Sterling-crisis op te lossen. Amerikaanse en Britse diploma tieke functionarissen zeiden, dat een dergelijke raad overwogen wordt als een mogelijkheid om de financiële besprekingen voort te zetten na afloop van de ministeriële besprekingen alhier tegen half Sep tember. Zij zeiden, da. in de raad des kundigen van de drie regeringen zitting zouden hebben, die hun ge zamenlijke aanbevelingen aan de drie regeringen zouden doen. De Internafionale Organisatie voor de Kankerbestrijding te New York koopt geregeld materialen aan voor de kankerbestrijding in diverse landen van Europa. De in Leiden geboren Amerikaanse filmster Nina Fock overhandigt aan de K.L.M.-stewardess Bar bara Ferrie een kist met belangrijke materialen bestemd voor het Anthony van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Het troepentransportschip „Grote Beer" bracht gisteren te Amsterdam ruim 1200 militairen uit Indonesië weer thuis. Onder deze soldaten be vond zich het laatste O.V.W.-batal- jon III 15 R.I., dat ruim drie jaar geleden naar Indonesië ging en nog op Malakka is gestationneerd ge weest. Om ongeveer kwart voor twee lag het schip aan de kade. De stemming aan boord was opperbest, wat bleek uit het applaus en de uitroepen, die na ieder nummer van de Konink lijke Militaire Kapel, welke vrolijke marsen over de kade blies, weer klonken. FRANKFORT, 25 Aug. (Ass. Press.) Een functionaris van het Ameri kaanse militaire bestuur heeft van daag gewaarschuwd, dat voormalige Nazi's in alarmerende getale in de krantenwereld van Zuid Duitsland terugkomen. Zij kregen hun kans toen het mi litair gezag onlangs de licenties voor kranten-uitgevers en hoofdre dacteuren ophief. Er werden onmiddellijk voorbe reidingen getroffen om 106 kranten in Beieren te laten uitkomen. Tachtig procent van deze bladen zullen door voormalige nazi-uitge vers- en redacteuren geleid worden volgens een enquête van de pers chef van het Amerikaanse militaire bestuur in Beieren. De meesten dezer personen had den geen licentie gekregen op grond van hun nazistisch verleden, zei de perschef. Een perschef van het militair ge zag in München meldde: Er zijn bewijzen, dat vele dezer mensen wraakgevoelens tegen de bezetting en tegen personen die li- linkerkant van de weg terecht. De met grote snelheid achter de brik rijdende fruitauto wilde op dat ogenblik de brik juist passeren en greep nu door de onverwachte wen ding van het voertuig de brik van achter. Alle drie inzittenden wer den uit de geheel vernielde brik geworpen. De heer M. Raven was op slag dood. de heer H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik, de heer E. Raven kwam er het beste af. Hij liep slechts lichte verwon dingen op. De fruitauto werd nau welijks beschadigd, doch de chauf feur werd door de schok licht ge wond en was na het gebeurde zeer overspannen. Een viertal doktoren was snel ter plaatse en verleende eerste hulp. Zowel het stoffelijk overschot van de heer Raven als de drie gewonden zijn naar het St. Jan's ziekenhuis in Laren overgebracht, het paard werd niet gewond. Een der inzittenden droeg een foto-toestel bij zich, doch de rijks politie te Eemnes, die met het on derzoek is belast, heeft dit niet ter plaatse kunnen vinden, zodat het niet uitgesloten mag worden be schouwd, dat dit later is ontvreemd. centies gekregen hebben om kran ten uit te geven, koesteren. Ook zijn er aanwijzingen dat deze kranten chauvinistisch, anti-demo cratisch en anti-semitisch zullen zijn. aldus de woordvoerder. Steun van Duitse industriëlen. In Neurenberg is de Neuer Kurier verschenen met als hoofdredacteur dr. Ottmar Best, voorheen redacteur bij de Deutsche Allgemeine Zeitung. Dr. Best is lid geweest van de nazi-partij. Op het bureau van de militaire regering in Beieren werd gezegd, dat dr. Best zich tijdens een onderhoud met een sollicitant had laten ontvallen: mijn blad zal aan het Duitse volk tonen, wat het in Hitier verloren heeft. De Neuer Kurier zou door een groep Duitse industriëlen gesteund worden. Van Amerikaanse zijde werd ver klaard, dat vele van de bedoelde bladen niet eens pogingen doen »m hun vroegere betrekkingen met de nazi's te verbergen en van plan zijn onder de zelfde directies te verschij nen als in de tijd, dat dr. Joseph Goebbels nog minister voor de pro paganda was. Tot deze bladen behoren Der Marktredwitz Tageblatt, een vroe ger bijblad van de N.S.D.A.P., het officiële orgaan van de Nazi Partij. Dit blad verschijnt reeds weer. Verder bestaan er plannen om de „Hofer Anzeiger", 'n tweede orgaan van de Nazi Partij weer te doen ver schijnen. Een officier van de Amerikaanse militaire regering wees erop, dat er nog slechts maatregelen getroffen' kunnen worden tegen bladen, wier artikelen een bedreiging vormen voor de veiligheid van de bezettende mogendheden. EXTREMISTISCHE ACTIE BIJ MALANG SUR ABA JA, 25 Aug. (Aneta). -In de vroege morgen van 23 Aug. is de politiepost Kebisari, gelegen in het onderdistrict Tumpang na bij Malang, door een gewapende bende overrompeld, waarna 18 volledig gewapende agenten met de aanvallers meetrokken. In Malang heeft de politie in de afgelopen tien dagen regelmatig subversieve elementen, die be drijven en toko's geld afpersten door zich uit te geven als repu blikeinse strijders, gearresteerd. Bij de inwoners komt thans meer besef en men begint krachtdadig tegen deze elementen op te tre den. Voorts heeft de politie ver scheidene vuurwapenen in beslag genomen. De situatie in Malang is daardoor bevredigender dan voor heen, mede dank zij de intensieve politie-patrouilles. Namens H.M. de Koningin wer den de jongens begroet door vtce- admiraal N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H. M. Minister Schokking, die eveneens aanwezig was, wees er in zijn toe spraak op, dat de jongens terugke ren kort na de opening van de Ron de Tafelconferentie „waaraan u door uw moed en beleid mede een stoot in de richting hebt gegeven," aldus de bewindsman. Nadat de minister de moeilijkhe den had geschilderd, die de jongens nog zullen moeten ondervinden, moeilijkheden, die hij echter gering noemde, gezien de ervaringen, die de soldaten in Indonesië hebben op gedaan, namen allen, op het schip en aan de kade een ogenblik stilte in acht ter derdenking van diegenen, die in Indonesië achterbleven. Ver volgens sprak majoor C. T. van Goor namens Z.K.H. Prins Bernhard. Tijdens de reis is kapitein Dixson van het KNIL, die pas was gepen- sionneerd, overleden. De directrice van de operatiekamer, die bij de voorbereidingen van een ernstige operatie ernstige brandwonden op liep, is in Hoek van Holland aan land gebracht. Zij is in een hospi taal opgenomen en haar toestand is redelijk wel.' De „Grote Beer" heeft aen pokkengeval aan boord gehad, maar de patiënt is in Colombo aan land gezet, als voorzorgsmaatregel zijn in Port Said een dokter en vijf verpleegsters aan de medische staf toegevoegd. Onder de manschappen, die met dit schip in het vaderland zijn teruggekomen, bevinden zich een 120-tal die om psychische rede nen voor de dienst in Indonesië zijn afgekeurd. Zij gingen echter allen gisteren naar huis. In de Mentalward bevinden zich 18 patiënten, die voorlopig in inrich tingen worden opgenomen. Voorts zijn nog 70 zieken aan boord, die naar hospitalen worden vervoerd. De beschikking Horeca-bedrijven 1949, welke voor Horeca-bedrijven het verstrekken van maaltijden, de samenstelling van producten, op nieuw regelt, heeft de beperking van het aantal gangen en dagscho tels doen vervallen. De voorschriften voor de grootte der vleesporties, zowel voor warme maaltijden, koffiemaaltijden als in broodjeswinkels zijn ongewijzigd gebleven, evenals het voorschrift, dat kaas alleen in logies biedende bedrijven bij het ontbijt verstrekt mag worden. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag blijven even eens gehandhaafd. Het verstrekken van saucijzebroodjes is weer toege staan, alsmede tot 30 September 1949 het verstrekken en verwerken van rijst, welke buiten toewijzingen om gekocht is van het „Wilhelmina- fonds tot bestrijding van de tuber- culoze in Suriname". Voorts zijn alle oude bepalingen over het verbruik van voedingsvet- ten vervallen. AM. STRAALJAGERS NEERGESTORT FRANKFORT, 25 Aug. (A.P.). Gisteren is tijdens een onweers bui in Zuid-Duitsland een Ameri kaanse straaljager omlaag gestort. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht heeft meege deeld, dat de piloot met behulp van zijn parachute is neergeko men. De straaljager maakte deel uit van een groep van vier F-80 straalvliegtuigen, die boven Zuid- Duitsland tijdens een oefenvlucht van Championo in Italië in een onweersbui terecht kwamen. Het toestel is ten zuiden van Augsburg neergekomen. Geruchten deden de ronde, dat het getroffen zou zijn door de bliksem. Volgens nadere berichten is een tweede toestel van deze groep bij Landsberg neergestort. De piloot is om het leven gekomen. De autoriteiten van de Ameri kaanse luchtmacht willen de naam van de piloot niet mededelen. GEEN AFFAIRE IN PONDBILJETTEN De notering van ponden-bank papier, die Woensdag onverwachts tot f 9.25 a f 9.75 was ingezakt, heeft zich Woensdagavond ietwat weten te herstellen, toen voor kleine bedragen serieuze kopers opdaagden, waardoor de notering tot f 9.75-f 10.25 verbeterde. Omtrent de oorzaken der daling van Woensdagmiddag vernemen wij nog dat, toen de particuliere banken ponden-bankpapier over hielden, de Nederlandse Bank op dat ogenblik geen koopster bleek te zijn. Tot dusver kon ponden bankpapier aan de Nederlandse Bank worden aangeboden tegen f 10.64. De koers is sinds 1 Januari volkomen vrij, d.w.z. wel is een maximum-notering vastgesteld, doch geen minimum-notering. Blijkbaar was de Nederlandse Bank van mening, dat zij op dat ogenblik over een voldoende voor raad ponden-bankpapier beschik te. Maatregelen, die de daling be werkstelligen, heeft de Bank niet genomen. Nu 11 reisseizoen zijn einde nadert heeft zij het reizigers verkeer er op attent gemaakt, dat de plicht tot- aanbieding van res terende vreemde betaalmiddelen niet de ver' lichting tot verkoop inhoudt. Later op de dag werd voor ponden-bankpapier een ad- vieskoers vernomen van f 9.50 a f 10.zonder affaire. Er waren op f 9.50 geen kopers, wel werd op f 10.— gelaten. Ook vrijwel al het. andere bankpapier was naar verhouding laffer. In de tweede helft van 1948 begon men met de bouw van de grote bin- nensluis van het toekomstige Am sterdam-Rijnkanaal. Met de sluis bü Wijk bij Duurstede wordt zij de grootste van Europa genoemd. De werkzaamheden vorderen vlot. De onderbouw nadert reeds haar vol tooiing en spoedig zal men met dc bovenbouw een aanvang kunnen ne men. Reeds werden duizenden ku bieke meters grond verplaatst en enorme hoeveelheden wapenings- staal verwerkt. Zestig pompen zorgen voor de bronbemaling, die een capaciteit van 7000 kubieke meter water per uur heeft. Dit is nodig om de bouwput droog te houden, die circa 4 meter onder het NAP ligt. De mechanisatie is in dit werk zo sterk mogelijk doorgevoerd Een rijdende kabelbaan brengt alle zwa re stukken in de bouwput precies op de plaats waar men ze nodig heeft. Bij het vervaardigen van de DE EXPLOSIE OP DE SCHELDE BRUSSEL, 25 Aug. (A.N.P.). Naar vernomen wordt, had de lichter „Marguerite-Marie". die gisteren te Liefkenshoek nabij Antwerpen in de lucht is gevlo gen. 30 ton dynamiet en T.N.T. aan boord. De luchtdruk van de ontploffing was zo groot, dat men niets van de slachtoffers heeft kunnen terugvinden. Verscheidene koeien, die op het ogenblik van de explosie langs de Schelde lie pen te grazen, werden gewond en moesten worden afgemaakt. sluiswanden zal men gebruik maken van rijdende bekistingen, waardoor het werk aanmerkelijk vereenvou digd wordt. Zowel de hefdeuren van het bui- tenhoofd als de zes deuren voor de drie kolken worden gereed naar dit werk vervoerd. Deze hebben een totaal gewicht van 550.000 kilo. Kon kort geleden de nieuwe spoor brug over het kanaal in gebruik worden genomen, thans is men met man en macht bezig om de verkeers- brug zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Men hoopt deze belangrijke verkeersbrug in November van dit jaar nog open te stellen. BENELUX-CONFERENTIE THANS NIET MOGELIJK Het bericht in Belgische bladen, dat waarschijnlijk dc volgende week de Benelux-ministers te Den Haag bijeen zouden komen, is zo wel te Brussel als te Den Haag van bevoegde zijde tegengespro ken. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken te Den Haag deelde het A.N.P mede, dat tijdens het recente be zoek van de Belgische minister van Zeeland aan minister Stikker, ook het vraagstuk van de'Benelux is besproken, waarbij o.m. verder overleg ter bevordering van de voor-Unie ter sprake kwam. In verband met de R.T.C., als mede door de afwezigheid van enkele ministers is overleg op ministerieel niveau thans prac- tisch niet uitvoerbaar. Wel zal zo spoedig mogelijk op hoog ambte lijk niveau het overleg worden voortgezet. g|h

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1