r Klinkklank en Klatergoud „Zuive! van Vrijdag 26 Augustus 1949 De kermis komt J K.A.B. in 't Stadhuis Tentoonstelling in Zaandam Marktberichten te Wervershoof en te Anna-Paulowna De guerilla in Zuid-Borneo Red Mr. Linthi PAC. 2 Casino in het klein. De kermis is een wereld in de wereld, een kleine ijdele wereld in onze grote ijdele wereld. Op de kermis wordt het kind een man, die zijn eigen geld uitgeeft en die zijn eigen auto bestuurt, en de man wordt weer het kind dat hij vroeger was en hij glimlacht en hij geniet bij de schettermuziek en de standwerker met zijn radde tong. Wij draaien ons rondje in de stoomcaroussei zoals wij onze ronde gaan in het leven van alledag en het pathos van de kermis spint ons in en voor het klatergoud van kermis- amusement betalen wij gedwee ons kwartje om koningen of kinderen te zijn, naar ons believen. Hier zijn maar liefst 500 zitplaatsen, amphithoatersgewijs gebouwd, zo dat eenieder ervan verzekerd kan zijn, dat hij geen staaltje zal missen Van de show die daar geboden wordt. Men zal er de gevaarlijke fiets balans-act zien van de gezus ters Hugonis, op 6 meter hoogte en het acrobatische werk van de 3 Rexons, waarbij een dame een hoogstand maakt op een mast, die een der acrobaten op het hoofd draagt, de verbluffende staaltjes van het Egyptische wondermeisje Roselli, dat ieder slangenmens overtreft, de Johneseo's, fietsende jongleurs uit Brussel, adembene mend trapezewerk van de Veroni cas in de nok van de tont en dan, niet te vergeten, de fratsen en grollen van de beide clowns Cupido en Fernando. Het Théatre Pitto- resque, dat. op de Hoornse kermis, met zijn internationaal programma een groot succes boekte en dat in verschillende kranten voortreffe lijke recensies kreeg, brengt in Alkmaar een' non-stop programma, waarin de entr'actes worden gevuld door directeur Mullens zelf en zijn clown Cupido. We gaan verder op de Paarden markt, we gaan er een keer zwe- Als de spulbaas van de Kop van Jut zijn blikje prikt op een acht tienjarige borst, dan denkt het meisje, dat haar aandeel heeft in dat blikje, omdat zij straks aan een achttienjarige arm verder de ker mis op zal gaan! ,,Wat is le sterk", en „Wat is ie rijk", zeggen haar ogen, als hij haar op poffertjes tracteert. En wij laten ons zeggen, voor een luttel gelds, wat wij niet achten of niet verwachten: dat er rijkdom lig!t op ons huis en dat er een brief zal komen van over het water. En bij het variëté waar de kermismuzikanten met trom en schuiftrompet de mensen lokken, herkent dc pantoffelheld zich zelf in August, die de klappen krijgt. En de schiettent maakt de lafaard tot een held. die moedig het geweer schoudert, terwijl Maria van Bahia haar samba danst en een tent ver der de klok van Arnemuiden voor de honderdduizendste keer aan het luiden slaat. En in de Karimata gaan wij de hemel verkennen, met onze maag in de keel en wij draai en maar, draaien maar, in de zweef en in de stoom en wervelend snel in de rakettenbaan. In een vette walm eten wij oliebollen met poe dersuiker en wij snoepen nougat tot verdriet van ons gebit. De kin deren drenzen met een zuurstok als een jonge boomstam en we vin den het niet erg dat zij hun schrille piepzakken blazen, omdat het nu eenmaal kennis is. De kleinsten begraven hun kindergezicht in een wolk van gesponnen suiker, dat uitgebreide niets voor de kleine zoetekauwen. En wij gokken in de goktent, dat casino in het klein, omdat het ons nu eenmaal in het bloed zit en omdat We toch wel ééns wat zullen winnen. Een wereld in de wereld De kleine ijdele wereld, die de kermis is, heeft o zoveel raakpun ten met de grote ijdele kermis die onze wereld is. Het verschil tussen kermis en wereld is het verschil tussen Jan Klaassen en Sinterklaas, tüssen de kluchtige boert en de plechtstatige schijn. Want horen wij niet alle dagen de kermisklink- klank van loze leuzen en worden er niet velen verblind door het kla tergoud der ereambten? En het lintje dan en het blikje van Jut op een trotse borst? En als wij al die ronde, ronde molens met draaiende mensen zien, denken w> onwille keurig aan nog veel meer gedraai en aan zaken die rond heten te zijn en aan Ronde Tafels en het is zo'n onwillekeurige associatie als we, denkend nog aan die Ronde Tafel, met onze neus voor de schiettent staan. En het kermisorgel is het. wereld orgel, dat alles door elkander pijpt, tot een kakophonie van wanbegrip tussen de volkeren. En is op zijn tijd eenieder niet een waarzegger, het staatshoofd en het gezinshoofd, de kwaadspreker ende lasteraar? Onze wereld redt zijn schijn en op de kermis is men maar in schijn gered uit die wereld. Kom, het is maar eens per jaar Alkmaarse kermis en dat is, wan neer de zomer Augustus heet. Mor gen gaat de kermis draaien, mor gen zullen de spullebazen hun gladde tongen roeren, dan zullen de spiegels schitteren en de orgels schetteren, dan zal er feest zijn in Alkmaar. En daarom past het ons, voor één week de kermis van de wereld opzij te zetten voor de we reld van de kermis. Wij vergeten onze bitterheden en wjj vieren met de duizenden het kermisfeest van blijheid en onbevangenheid, van jolijt en spontaniteit. Het Theatre Pittoresque en een Jubilaris Wij gaan naar het Canadaplein, waar de motoren ronken in de tent met zijn steile wanden, we gaan er speerwerpen en we schieten er ons zelf op de foto en hemelhoog in de Karimata zien wij neer op dc auto racebaan. En op de Paardenmarkt staat Mullens, C. L. Mullens, met zijn vanouds bekende Theatre Pittores que Mécanique. Dat is een heel ander en een heel wat groter thea ter dan wat een andere Mullens verleden jaar op de kermis bracht. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De onsterfelijke wals, 18 jr. Victoria: Nicky als De tective, 14 jr. Cinema Americain: Abbott en Costello zwaaien af, alle leeftijden. A.B.T.: Mal le gevallen. VICTORY: Vergadering K. A.B., 8 uur. NACHTDIENST TAXI'S Nassau Garage, Nassau- piein, tel. 3545. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek „Wanna" Ritsevoort 5. K.C.B. BERGEN: Zaterdag middag 3 uur, opening tentoonstelling werken van leden. V D: 2.30, 3.30 en 4.30: Poppentheater Henk Zou tendijk. V. ven en we schommelen er op eigen kracht in de luchtschommel, nadat we de rakettenbaan en de auto scooter beproefd hebben. Dan dwa len we langs de tenten en de kra men op de Nieuwesloot, we eten er oliebollen en nougat, paling en zure bommen en we vinden er zowaar eeji jubilaris. Piet Hofman, die met zijn koekhaktent een standplaats heeft voor Cinema Americain, staik dit jaar voor de 30-ste maal op de Alkmaarse kermis en daarom kan heel Alkmaar a.s. Dinsdag bij Hof man koekhakken voor de halve prijs. Nadat we in de goktenten gegokt en in de ballententen met ballen naar bussen geworpen heb ben, gaan we op het Hofplein een ritje maken in de stoomcaroussei van Sipkema, in dat paleis van kleur en glas, waar grijsaards hun jonkheid wedervinden. En weer verder zwerven wij, langs de ten. ten en de kramen van de Korte Nieuwesloot en voordat we naar de Laat gaan, verpozen wij ons met een portie poffertjes op de Stenen brug. En op de Laat gaan dan onze ogen te gast bij de kramen vol lek kernijen, en we genieten van het genot van de kinderen, die op de kermis hun kinderhart ophalen en dan zijn we over de kermis heen en dan kunnen wij weer van vo ren af aan beginnen, Want men raakt niet uitgekeken, niet uitge noten. En een week lang. zolang Alk maar in het teken staat van klink klank en klatergoud, zullen de har ten licht zijn en de ogen blij. als kinderharten en kinderogen. En zo moet het ook zijn. Eens in het jaar blij en spontaan, eens in het jaar kind met de kinderen., want een. maal per jaar ruilen wij de kermis van de wereld voor de wereld van de kermis, die een feestelijke we reld is. In de Karimata gaan we de hemel verkennen. STUK HISTORIE HERLEEFDE ALKMAAR. Ruim honderd le den van de Alkmaarse KAB, velen vergezeld van hun echtgenote, heb ben gisteravond een bezoek aan het stadhuis gebracht en daar eens ver der gekeken dan veelal gebruikelijk is bij huwen, aangiften doen of om een of andere burgerplicht te ver vullen. Het was deze avond dan ook geen ambtenaar van de burgerlijke stand of van de gemeente-belasting, die de bezoekers te woord stond, maar de heer Th. P; H. Wortel, de gemeente archivaris, die, geassisteerd door de concierge, de heer v. d. Brink, zijn gasten door het museum en het stad huis rondleidde. Om zeven uur verzamelden alle leden, waaronder wij ook de geeste lijk adviseur der KAB, rector dr. F. Holthuizen en de bestursleden Zee- gers en Koopmeiners opmerkten, zich in de hal, vanwaar men eerst naar het museum trok. Hier vertelde de heer Wortel in de Bruinvis-kamer over het leven en het werk van de oud-gemeente-archivaris waarna de kamer, die nog vele herinneringen bevat aan deze verdienstelijke wer ker, werd bezichtigd. Alle gebruiks voorwerpen werden verklaard en de aandacht op bijzonderheden geves tigd. In de eigenlijke museumzaal wer- Eem wolk van gesponnen zijde voor de kleine zoetekauwen. den de schilderijen uit het oude weeshuis, tal van portretten, de voorwerpen van de schutterij, interi euren en gebruiksvoorwerpen be zichtigd en met een toepasselijk woord verklaard. Op de binnenplaats vertelde de heer v. d. Brink iets over de bouw van het stadhuis, waarna men zich in twee groepen splitste, die door de heèr Wortel en door de heer v. d. Brink door de burgemeesterskamer, de kamer van burgemeesters en wet houders, de Nieropkamer, met het fraaie porcelein en meubelwerk en de polder- of leeskamer, werden ge leid. De fraaie meubilering en inrich ting van het stadhuis, dat een prach tig stuk historie vormt, kon' goed be keken worden en velen wisten niet, dat Alkmaar nog vele schatten be waarde. In de grote raadszaal, waar het gezelschap weer bij elkaar kwam, gaf de heer Wortel nog een slotbeschou wing, waarna de heer Zeegers na mens allen de heer Wortel, alsmede de heer v. d. Brink, dank bracht voor de interessante rondleiding. „JONKVROUWE DE LA SEIGLIÈRE" ALKMAAR. Dit prachtige werk van Jules Sandeau en Reg- nier, verplaatst ons in de na- Napoleontische tijd. Het Keizer rijk is gevallen. Emigré's, waar onder Markies de la Seiglière en zijn dochter keren terug in Frank rijk, waar in de geest van de tijd veel veranderd is. De niet te ver mijden conflicten die hierdoor ontstonden, waren voor de schrij vers een dankbaar object een stuk op te bouwen met fijngeestige dia logen en pakkende humor. Vooral Ko Arnoldi als de hoofse, doch felle advocaat Destournelles oogst te met deze rol een enorme bijval evenals Enny Meunier als Jonk- vrouwe de la Seiglière. A.s. Dinsdagavond geeft het Rotterdams Toneel een opvoering van dit stuk in Het Gulden Vlies. SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ALKMAAR Het spreekuur van de Burgemeester op Maandag 29 dezer zal niet worden gehouden van 45 uur maar van 34 uur 's middags. De Wethouders zijn verhinderd op a.s. Maandag hun gewone spreekuur te houden. OPROEP VAN HET „KONINGIN WILHELMINA- FONDS" Teneinde het kankervraagstuk tot een oplossing te brengen, is het nodig dit van drie zijden te bena deren. Ten eerste moet gezocht worden naar doeltreffende en een voudige methoden om het optre den van kanker aan te tonen. Ten tweede moet gezo"ht worden naar chemische verbindingen, welke de groei van de kankergezwellen tot staan brengen en deze doen ver dwijnen, terwijl ten derde nage gaan moet worden, welke de oor zaken zijn, die tot deze abnormale ontwikkeling leiden. Ook in ons land hebben de ge leerden op dit geb.ed reeds op merkelijke resultaten bereikt, doch het ontbreekt hen in vele gevallen aan middelen om hun on derzoekingen zo doeltreffend mo gelijk voort te zetten. Het „Koningin Wilhelmina- Fonds" heeft zich tot doel gesteld hen deze middelen te verschaffen en doet een beroep op alle inge zetenen, ongeaent hun politieke of godsdienstige gezindheid, om de huis-aan-huis-collecte op 31 Augustus a.s. en de straatcollectes op 2 en 3 September a.s. mild te gedenken. Zij, die daadwerkelijk aan de inzamelingen willen medewerken kunnen zich schriftelijk of tussen 9 en 12 erf 14 en 16 uur mondeling opgeven aan het secretariaat van het plaatsel'ik comité, stadhuis Alkmaar, vóór 30 Augustus a.s. on der mededeling, voor welke dagen zij zich als collectant(e) beschik baar willen stellen. K.A.V. St. Laurentius ALKMAAR. Het dagelijks be stuur van de K.A.V. afdeling St. Laurentius, verzoekt ons om op name van het volgende: Het jaarlijkse uitstapje voor de kinderen van onze leden is dit maal eon succes geworden. Behal ve onze eigen kinderen gingen er een groep K.A.B.-kinderen uit onze parochie en een aantal K.A.V.-kinderen uit Oudorp mee Enige dames en meisjes hebben ons geholpen en genoten zelf ook van het uitstapje. Wij willen niet nalaten onze dank te betuigen aan al onze helpsters, die er een vermoeiende dag voor over heb ben gehad om te zorgen dat alles vlot verliep. In het bijzonder dan ken .wjj de heer Joh. de Boer, die er een vacantiedaf voor opofferde. Tenslotte onze hartelijke dank aan de muzikanten van St. Caecilia, voor hun spontane opkomst. De kinderen waren opgetogen, toen ze hoorden dat de muziek spe ciaal voor hen gekomen was en zij waren de koning te rijk, toen ze met muziek in optocht door de stad mochten trekken. Ook door het mooie weer mag deze dag bij zonder geslaagd heten. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Eduard zoon van H. Stumpel en C. Hylke- ma; Muus zoon van D, de Jongh en J. Robinson; Christina M. dochter van N. H. Bart en M. G. Dcnnemanl Petrus B. zoon van L. Roberten A. M. Lindeboom. Ondertrouwd; Jan Bakker. 19 jaar en Ytje Heggelaar 19 jr.; Wil lem Gorissen 37 jr. en Hendrika J. Kolleman 33 jr.; Jacques Schelvis 22 jr. en Anna P. Grootjen 19 jr.; Johannes C. van Alphen 22 jr. en Geertruida M. Ranzijn 21 jr.; Wyp- ke Mensonides 22 jr. en Beeuw Valkema 21 jr. Overleden: Rinske Osinga oud 70 jr. geh. met P. Dekker; Rembertus Pronk oud 70 jr. geh. met G. Kop- pes. I^.A.B.-hoekje ALKMAAR. De viswedstrijd nadert met rasse schreden, de com missie werkt op volle toeren met een onblusbaar enthousiasme. Een speciaal reglement werd samenge steld, waaraan we het volgende ontlenen: Vertrek 10 Sept. te 14,30 vanaf de Veiling. Er mag alleen met worm en haak gevist worden. Vier maal een half uur kan men vissen. Op de plaats van vertrek krijgt iedere deelnemer een nummer van de commissie, en de commissie een kwartj van de deelnemer. Ieder werpt zijn vistuig uit, bij een paal tje met zijn nummer enz. enz. Des avonds te 8 uur zullen de fraaie prijzen worden uitgedeeld in de zaal Haring. We behoeven er niet aan te twij felen, deze wedstrijd wordt een groot succes, de zeer suggestieve tekeningen op de aankondiging voorspellen, dat drommen leden zich zullen opgeven. Het kan ook niet anders! De leden van onze Bewe ging stellen het immers op hoge prijs, dat de gelegenheid wordt ge opend tot sportbeoefening, tot pret tige samenkomst buiten de verga derzalen, tot een gelegenheid om echte kameraadschapsbanden te smeden. BALDADIGE HONDEN ALKMAAR Veehouders aan de Hoeverweg en de Bergerweg klagen de laatste tijd geregeld over honden die achter hun scha pen aanjagen. De veehouders wordt daardoor veel schade toegebracht daar de beesten in het prikkel draad of in de sloot gejaagd wor den. De honden blijken afkomstig uit het Rembrandtkwartier. Be langhebbenden doen goed hun honden vast te houden daar zij aansprakelijk kunnen worden ge steld voor de schade. De kans dat honden bij de de laatste tijd scher per gehouden controle ter plaatse worden doodgeschoten is niet buitengesloten. AUTO GESTOLEN ALKMAAR In de nacht van Woensdag op Donderdag werd- uit de Langestraat ter hoogte van het Victoryhotel een auto gestolen waarvan de portieren niet waren afgesloten en de sleutel nog in het contact stak. Het signalement van de wagen luidt: 5 pers. Chevrolet 1936. Provinciaal kenteken G 70412, kleur donker blauw, motorno. 5765352 Chassisno. FC. 275-12. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR Wij maken de le den er op attent, dat ze morgen, Zaterdagavond om 19.15 uur ver wacht worden in de Koornlaan oor het brengen van een serenade. Met het oog op de kermis zijn we om 8 uur weer thuis. Het Bestuur I De zuurkool-wisselbeker gaat naar L.S.V.V. ST. PANCRAS. De laatste wedstrijd van dit tournooi, Vrone D.T.S., eindigde in een 11 ge lijk spel. Ondanks het vroege aan- vangsuur was de belangstelling groot. De opbrengst kwam ten goede van de verwonde speler H. Bus. In deze wedstrijd heeft Vrone door haar enthouiasme zeer zeker gekregen wat haar toekwam, doch wat het spelpeil betrof voerde D.T.S. de boventoon. In de eerste helft weer D.T.S. aanvankelijk Vrone te overtroeven en het was aanval op aanval op het heilig dom van keeper Kooy. Deze weer de zich echter uitstekend en toon de zelfs ook klasse-werk te kun nen verrichten. 5 minuten voor de rust weet de V.-linksbinnen Koning Vrone de leiding de be zorgen. Ook na de hervatting zagen we hetzelfde spelbeeld en ook nu weer gingen de aanvallen vrijwel gelijk op en neer. De oud-D.T.S.- speler Schoenmaker, die momen teel voor Vrone uitkomt, wist in deze wedstrijd door zijn trapvast- heid zich een goede naam te ver overen. Tot 10 minuten voor het einde wist Vrone haar voorsprong te behouden, doch toen moest zij bezwijken door een foutje van back Peereboom. Deze miste bij een D.-aanval en het was de links binnen Rootjes een die hiervan handig gebruik maakte. 11. Vooral in deze laatste 10 mi nuten werd er gevochten en de spannendste momenten werden voor het D-doel voltrokken. Steeds weer probeerde de kleine Vrone- spil, Vrone een overwinning te bezorgen, doch hot mocht niet ge lukken en met deze geli,ike stand kwam het einde, welke de juiste verhouding weergaf. Na de wedstrijd was er prijsuit reiking in café „Het Wapen van Vrone". De grote beker werd in handen van de overgelukkige L.S.V.V.-ers gesteld. Geslaagd DE RIJP. Op het 22 en 23 Augustus te Wageningen gehou den examen, slaagde de heer J. T. M, Pielage, onderwijzeres aan de R. K. St. Jozefschool, voor d_' acte van bekwaamheid in de tuin bouwkunde. De heer Pielage ver kreeg hierdoor de volledige be voegdheid voor het geven van een tuinbouwcursus. Een en ander is een hele verbe tering voor ons dorp daar tot nu toe voor het geven van een dei- gelijke cursus leerkrachten van buiten de plaats moesten worden gevraagd. Handenarbeid DE RIJP. Enige tijd geleden is de heer B. Posthuma, onderwij zer aan de o.l. school, geslaagd voor de lagere acte handenarbeid. Bij de verbouwing van de school zai, naar we vernemen, een lokaal worden ingericht, waar onderwijs in handenarbeid kan worden ge geven. Wij geloven wel dat dit door de ouders van de schoolgaan de jeugd zal worden gewaardeerd. Aanwinst voor garage Dekker H.H. WAARD Het Taxibedrijf van de heer H. Dekker is een prachtige ford rijker geworden. De wagen is zeer comfortabel inge richt en zelfs van verwarming voorzien. In de winterdag van be vroren ruiten geen last, want de hete lucht van de motor zorgt er voor dat bevriezing niet mogelijk is. Wij feliciteren de heer Dekker, die wel lang op deze wagen heeft moeten wachten, met deze aan winst. De stations-chef met pensioen H.H. WAARD Per 1 Septem ber a.s. gaat de heer A. Peters ge durende 12 jaar stationschef te Heerhugowaard, de dienst met pen sioen verlaten. 46 Jaar heeft hij bij de N.S. gediend. Hij begon zijn loopbaan te Apeldoorn als leerling assistent en had daarna verschil lende standplaatsen met in Amers foort de meeste dienstjaren, n.l. 16. Wij hebben de heer Peters ge kend als een humaan mens die al tijd zeer goed met zijn onderge- s.chikten en het publiek kon op schieten. Het is nog niet bekend waar de heer Peters zich kan gaan vestigen, want het grote probleem is een woning. Wij wensen hem en zijn vrouw nog vele gelukkige jaren. Con Zelo nieuws WAARLAND Zondag 28 Aug. a.s. zullen dan op het Waarlander sportterrein de laatste twee der nederlaagwedstrijden gespeeld wor den en wel tegen de buren uit Heerhugowaard Noord, Hugo Boys I en II. Wij twijfelen er niet aan of deze wedstrijden die zeer span nend beloven te worden, zullen op deze Kermiszondag veel belang stelling trekken. De kans voor Hugo Boys I om met de prijs der nederlaagwedstrijden te gaan strij ken is nog niet zo slecht, daar Hol- landia T I nog steeds de winnaar is van de uitgeloofde bal en wel met de stand 01. Maar gezien de wedstrijd van de vorige Zondag tegen VZV, waar de Con Zelo- mannen uitstekend partij gaven, zullen de Hugo Boys toch ook flink moeten aanpakken. Aanvang der match Con Zelo IIHugo Boys II s middags één uur, terwijl om drie uur Con Zelo I en Hugo Boys I zullen aantreden. Arfsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zyn vanaf Zaterdag 27 Aug. 1949 te 14 uur, tot Maandag 29 Aug. te 8 uur alleen voor spoed gevallen bereikbaar de artsen: Olree, Tamsma, de Boer, van Slo ten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 28 Aug. 1947 hebben dienst de dierenartsen A. J. Bouw man, tel. 146 te Slootdorp en Hak- kesteeght, tel. 437 te Schagen. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dr. Van Dongen te Spanbroek, telef. K 2263 215; Dr. Van der Meer te Westwoud. telef. 2601;. Dr. Mulder te Midwoud, telef-. Oost woud 1. Geslaagd HEILOO. Voor het dezer da gen te Haarlem gehouden examen hoofd-acte slaagde onze plaatsge noot de heer Jac. Winnips, thans onderwijzer te Schoorl. D.O.V.E.S. Club Kampioenschappen HEILOO. Voor deze kampioen schappen. bestond zeer weinig be langstelling. Wij kunnen niet alle deelnemers (sters) vermelden maar zullen ons bepalen tot de beste pres taties. Achtereenvolgens geven wij de tijden van de 100 m. en 1500 m. hardlopen hoogspringen, versprin gen, kogelstoten en discuswerpen. Bij de heren was no. 1 P. Hopman 12.41 sec, 5.09 min., 1.30 m., 5.20 m. 9,28 m„ 29.70 m„ 2365 punten. 2. E. Kayser 12.7 sec., 5.45.8 min. 1.60 m., 5.85 m., 8.53 m., 20.27 m„ 2298 pt. 3. P. Dekker 13 sec., 4.36.7 min., 1.40 m„ 4.82 m„ 8.54 m., 24.02 m. 2289 pt. Junioren A. Deze liepen 800 meter. 1 V. Huisman 12.7 sec., 2.19 min., 1.40 m„ 5.31 m„ 11.12 m„ 31.20 m., 2718 pt. 2. K. Blokker 12.8 sec., 2.12.2 min., 1.40 m„ 5 m., 9.40 m., 20.90 m„ 2352 pt. 3. J. v. d. Horst 13 sec., 2.31.2 min., 1.55 m., 4.80 m., 9.26 m., 23.80 m, 2230 pt. Junioren C en B, deze groep liep 60 m. IB W. v. Weenen 13.4 sec., 2.41 min., 1.40 m., 4.88 m., 12.48 m. 1937 pt. IC B. Bosman 8.5 geen 800 m., I.20 m„ 4.40 m., 734 pt. Dames: 1 A. AFFourtikHartog 15.10 sec., geen lange afstand, 1.25 m., 3.95 m., 9,25 m., en 22.90 m. 1202 punten. ZAANDAM, 26 Aug. De naj aars-veetentoonstelling, die op 7 September onder auspiciën van de vereniging tot bevordering van veemarkten en veetentoonstellin gen te Zaandam gehouden zal worden, zal de laatste Paasten- toonstelling, die in 1939 gehouden werd, evenaren. Men is tot deze conclusie gekomen, nadat men de inschrijving had gesloten. Toch is er een verschil tussen deze twee tentoonstellingen. In tegenstelling tot 1939, wordt er nu naast vet vee, ook fok-vee tentoon gesteld. Bovendien is de aanvoer meer uit eigen omgeving dan in 1939, toen het vee grotendeels van eldërs aangevoerd werd. De trans portkosten vormen voor de han delaren een te grote moeilijkheid. Vroeger kochten de slagers het bekroonde vette vee, maar nu dient dit vee aan de centrale ge leverd te worden, al bestaat ge legenheid ter markt het vee van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees over te nemen. Niet. minder dan 130 stuks vee, waaronder 76 fokbeesten van de leden van de fokvereniging Zaan dam zullen worden aangevoerd. Onder de varkens bevinden zich zeven zeugen met biggen. Daar naast zullen schapen, geiten en bokken de lege plaatsen van de markt vullen. De inzending van hoenders en konijnen is niet zo groot. Het ligt in de bedoeling het volgende jaar de voorjaarsmarkt weer in ere te herstellen. Daar naast hoopt de vereniging de na- jaarsmarkt te kunnen handhaven. Het gevaarlijke kruispunt bij Stolpen STOLPEN. Op het gevaar lijke kruispunt Rijksweg—Scha- gerweg heeft het zoveelste ver keersongeval plaats gehad. Don derdagnamiddag reed de heer A. uit Westwoud per motor uit de richting Callansoog de voorrangs- weg op, blijkbaar zonder voldoen de op de mogelijkheid van nade rend verkeer te letten. Hij werd geschept door de gloednieuwe volkswagen van een handelsreizi ger, uit Alkmaar. Beide voertui gen werden ernstig beschadigd, doch er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor, alleen de motorrijder klaagde over pijn in de rug en benen. De motor en de auto waren verzekerd. Glas voor diamanten verkocht De Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank eiste Don derdag tegen de 28-jarige J. M. W. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek wegens oplichting. W. bood een gouden ring en dia manten te koop aan. Wanneer de toekomstige kopers de voorwerpen wilden laten taxeren vroeg W. een waarborgsom, waarmee hij ver dween. Later kwam uit, dat de sieraden, een geringe waarde hadden dan W. de kopers en taxateurs had medége- deeld. De gouden ring en de saffie ren, die voor deze transacties dien den kwamen uit de winkel van de 39-jarige V. Z. uit Den Haag, hoewel deze vermoedde, dat hij de middelen verschafte, waarmee op oneerlijke wijze geld werd verkregen. Tegen van Z. werd, wegens mede plichtigheid één jaar met aftrek ge- eist Uitspraak op 6 September. GROOTEBROEK, 25 Aug. 1949. „De Tuinbouw". Aardappelen: eersteling 7.707.90; kriel 3.90 4.10; eigenheimers 66.40; blw. eigenheimers 4.906.70; bevelan der 6.306.50; bintje 7.307.40; grof 8.108.70, totaal 85.000 kg; ijselster 5.70; alpha 7.307.40; noordeling 6.206.40; koopmans blauwe 6.90; 3500 kg gele kool 10.5013.60; 9000 kg rode kool 5.306.20; 2800 kg slabonen 42 48; afw. 40—42; 5500 stuks bloem kool I 2435; afw. 1225; stek g AVENHORN, 25 Aug 1949. 27.400 kg, grove schot 7.107.60; midd. 7.407.90; eigenheimers 6.10 6.70; 28.700 kg witte kool 14.80 15.20; 33.700 kg rode kool 4.50 8; 3150 kg gele kool 5.808.30; 4600 kg uien: grove 13.70—14.80; gewone 11.9015.10; driel. 10.50 II.30; nep 13.20—13.50; 20.800 kg bieten: I 5.40—6.10; II 3—4.10; 12.000 kg peen: II 9—10.60; III 8.50 10.60; 17.750 kg slabonen; I 44 46; II 40—41; III 28—32; le pluk 51.—. MEDEMBLIK, 25 Aug 1949. 23.000 kg aardappelen: bintje 6.80; eigenheimer 6.307; bi. eigenhei mer 6.70—7; bevelander 6.106.30; koopm. bl. 6.90; 35.600 kg slabo nen 3246; afw. 2033; 560 kg snijbonen 3440; afw. 2034; 7800 kg peen: I 6; II 10—12.90: III 11.50 —11.80; 9600 kg bieten: I 5; II 4; 1600 kg witte kool 15: 10.500 kg gele kool 912.50; 500 kg uien: grof 12.80; middel 14.10; driel. 10. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Vanavond en vannacht: veran derlijke bewolking met plaatselijk enkele onweersbuien en hier en daar mist. Weinig wind. Morgen- overdag: aanvankelijk vrij zonnig, maar later weer toenemende be wolking met plaatselijk enkele on weersbuien. Weinig wind. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Binnenkort komt vacant het AGENTSCHAP VAN HET NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Degenen, die in aanmerking wensen te komen voor een goede bijverdienste, gelieven uitvoerig te schhrijven onder opgave v. woonplaats, werk. kring, gezinssterkte enz. aan ons bureau DRAAFSINGEL 59, HOORN T.N.I.-GENERAAL STELT BEZOEK UIT BATAVIA, 26 Aug. (Aneta) Hoe wel van Nederlandse zijde aan het bezoek van generaal-majoor Suhard- jo van de T.N.I. naar Zuid-Borneo, waar de laatste dagen een opleving van de guerillastrijd wordt gemeld, alle hinderpalen uit de weg zijn ge nomen en de resident ervan op de hoogte is gesteld, dat Suhardjo he den met twee staf-officieren zou aan komen, weigerde Suhardjo heden morgen naar Borneo te vertrekken. Hij verklaarde tegenover Aneta, dat hij zijn vertrek om militair-techni sche redenen had uitgesteld en dat hij alleen wenste te vertrekken in gezelschap van militaire waarnemers van de U.N.C.I.. Van Republikeinse zijde is namelijk voor Zuid-Borneo een veertiende plaatselijke gemeng de commissie geprojecteerd. Van Nederlandse zijde toonde men zich hedenmorgen zeer teleurgesteld over het feit, dat Suhardjo niet ver trokken was. Ten aanzien van de Republikeinse wens om in Bandjermasin een plaat selijke gemengde commissie in te stellen, wees men er van de zijde van de Nederlandse vertegenwoordiging in de centrale gemengde commissie op, dat het momenteel zeker niet ge wenst is ook gebieden buiten Java en Sumatra in de werkzaamheden van de centrale gemengde commissie te betrekken. Reeds thans is geble ken, dat de samenwerking in de ver scheidene plaatselijke gemengde commissie zeer stroef is. In vele ge vallen zijn de Republikeinse verte genwoordigers in deze commissies door do Republikeinse regering in Djogja nog niet op de hoogte ge steld of hebben zij nog geen instruc ties ontvangen. ADENAUER OVER HET NIEUWE DUITSLAND COBLENZ, 25 Aug. (Reuter). Dr. Konrad Adenauer, leider der Christen-democratische partij en naar alle waarschijnlijkheid de eerste kanselier van een te vormen Westduitse regering, verklaarde he den tegenover Reuter dat zijn Dins dag j.l. op een persconferentie afge legde verklaring, waarin hij zeide „ervoor te gevoelen, indien Duits land werd opgenomen in het Atlan tisch Pact", verkeerd was uitgelegd. ,,Een Duitse regering", aldus dr. Adenauer, „zou geen grotere fout kunnen maken dan erop aan te drin gen dat Duitsland spoedig als mede- ondertekenende mogendheid van het Noord-Atlantisch verdrag wordt aanvaard. Ook moet niet worden gemeend, dat ik heb bedoeld aan te dringen op de wederinstelling van een Duits leger. Mijn gedachten gaan niet in die richting. Duitsland moet in de eerste plaats zien te be reiken dat het wordt opgenomen in de Europese organisatie en in de Raad' van Europa. Al het andere moet zich van daaruit ontwikkelen. En een Duitse regering moet .niet het initiatief nemen om de toela ting van Duitsland tot het Atlan tisch Pact te verkrijgen." DIT JAAR VOOROORLOGSE WONINCBOUWPEIL BEREIKT In aanwezigheid van de direc teur-generaal van de wederop bouw en volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, mr. Leer Smith, labour officer van de ECA en plaatselijke autoriteiten is te Apeldoorn door de directie van Bredero's Bouwbedrijf N.V. de duizendste montagewoning van het type RS opgeleverd. De wo ning maakt deel uit van een com plex van 174 woningen van dit type, dat in Apeldoorn-Zuid in aanbouw is. De aanwezigheid van mr. Smith hield verbcftid met het feit, dat de machines, waarmede de betonnen delen voor deze bouw worden vervaardigd, in het kader van de Marshall-hulp aan ons land zijn geleverd. Dr. ir. van der Meer hield een korte toespraak, waarin hij met voldoening wees op de mede dank zij de montagebouw steeds toenemen le woningproductie, waardoor dit jaar een nieuwbouw van 40.000 woningen mag worden verwacht, hetgeen betekent, dat het gewonë vocroorlogse peil weer zal zijn bereikt KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR. Aanvoer 35.000 kg. 8 stapels fabriekskaas f81,50. 7 sta pels boerenkaas f82,50 per 50 kg. Handel vlot. NOORD-SCHARWOUDE, 26 Aug. 36000 kg aardapelen; eerstelin gen 7.908.10: eigenheimers 6.90 7; bl. eigenheimers 5.3C16.90; bevelanders 5.906.20; beentjes 6.606.80; 55000 kg rode kool 5.50—8.20; 33000 kg gele kool 5.80 12.80; 140.000 kg witte kool 10 13.80; 27.000 kg slabonen 2945; afwijkende slabonen 2334; 500 kg uien 15. Op dc algemei de Algemene Ni bond (F.N.Z.) I Mr. J. Linthor» gehouden. den bewoordingi De voorzitter bare uitwisselir tussen de zuivel lande en in het treurde het, dal het verstrekken onthouden. Voor horst Homan dc king in de Stich bouw. De interoatior behandelend, w£ dat men nog Europese organii heeft gevonden, het zuivelcongi wel een eerste gezet. Goede pc ciële verhoudin maken een one optreden in Bei onwaarschijnlijk. Een der steil zoals hij zeide, i de te moeten v< het principiële 2 berust op de de boerderij, en alle zuivelwerk hoort onder dc landbouw en vo niet onder die handel, hoe grex misbaar dan ooi de commerciële is. Hij hoopt, dai bliekrechteltjke de zuivel als g< zal worden beh als zodanig zal len, zonder dat 1 ele merites woi sprak hij de we nisatie der zuivi zal vallen in hc arbeiders. „Verheffend i: ternationaal ver shallplan en zc Benelux nog nic neer het mis lc poes Herstel p: dat voor een gr< rughoudendheid ropeanen, die, n zegde „willen b meel in de zale Dat Nederland i duidelijker dan grote oplossing dankbaar stemm „Wij moeten kracht medewe nieuwe Nederla: zu i velonderzoek de moderniserin onderwijs, thans bare scholen, werk van opbol Mr. Linthorst het zeer dat aai gen met West-1 veldeskurtdige digde met de wij het kunnen vooraan komen weleer dan zijj nodig: lagere kc rij door ingrijp der bedrijven, modernisering apparaat, en te: nationale samen velveld". Aan dc mede® cretaris, de heer lenen wij nog c der fabrieken ge halfjaar gemidd< was dan die in periode van 194: Naar de ge ma ZATERDAG Hn KRO: 7.00 Nieu gymnastiek; ziek; 7.45 Morge en weerbericht; muziek; 9.00 Vc Cello en piano; ziek; 10.00 Vo Gramofoonmuzie ken; 11.45 Omrc gelus; 12.03 Orf delingen; 12.33 12.55 Zonnewijzi Ned. Strijdkracl mentsorkest; 13. 14.10 Mannenko nieuws; 15.00 15.30 Harmoniei sprekken met Pianorecital; zang; 17.00 De mofoonmuziek; pioenschappen Journal, weekov de Ned. Strijdki Nieuws; 19.15 D menwerking; 19 kest en bas-ba ringsuitzending; De gewone man muziek; 20.20 E.H.B.O.-Klankt duo; 21,15 „Zo: Omroeporkest e luiden de Zond; 23.15 Kamermuz HH VARA: 7.00 Nic foonmuziek; 8.0» mofoonmuziek; ziek; VPRO: 1 VARA: 10.20 Vc continu-arbeide: 12.00 Gramofoo: dedelingen; 12,1 13.00 Nieuws; 1 kest; 13.45 We taar; 14.00 A.J.t se Politiekapel; gramma; 15.25 16.00 Komt u t teurs-uitzendinj je; 17.00 Vincer nabij de 20; 18. pulaire liedjes Artistieke staa Cursus en lezir Nieuws; 20.15 S la; 20.45 Cabari commentaar; 2 22.25 VoordracI 23.00 Nieuws; 1 rijs; 23.40 Gran

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2