Amerikaanse pers stelt veel belang in de R.T.C. Kinderverlamming - epidemie in New-York neemt nog toe De schat van Matabonga Zuivelwerk is geen onderdeel van industrie of handel" Vrijdag 26 Augustus 1949 PAG. 3 Wervershoof Anna-Paulowna J guerilla in uid-Borneo Rede van Mr. Linthorst Homan RADIO Feestvoorstel I i ngen van „Faust" Souvereiniteitsoverdracht niet mogelijk vóór 1 Januari? Nederl. sprinters De revanche der wereldkampioen schappen Ziekte waarvan noch oorzaak noch geneesmiddel bekend is SVERWACHTING leeld door het K.N.M.I. Geldig van Vrijdag- Zaterdagavond. IG VERANDERING id en vannacht: veran- iwolking met plaatselijk iveersbulen en hier en Weinig wind. Morgen- anvankelijk vrij zonnig, r weer toenemende be let plaatselijk enkele on- n. Weinig wind. Onge- lfde temperatuur als kort komt vacant het TSCHAP VAN HET NOORDHOLLANDS DAGBLAD n, die in aanmerking te komen voor een bijverdienste, gelieven ig te schhrijven onder v, woonplaats, werk. gezinssterkte enz. aan reau FSINGEL 59, HOORN GENERAAL STELT BEZOEK UIT 26 Aug. (Aneta) Hoe- ederlandse zijde aan het generaal-majoor Suhard- T.N.I. naar Zuid-Borneo, atste dagen een opleving erillastrijd wordt gemeld, palen uit de weg zijn ge- de resident ervan op de esteld, dat Suhardjo he- ee staf-officieren zou aan- igerde Suhardjo heden- ar Borneo te vertrekken, irde tegenover Aneta, dat rtrek om militair-techni- en had uitgesteld en dat wenste te vertrekken in van militaire waarnemers .C.I.. Van Republikeinse melijk voor Zuid-Borneo nde plaatselijke gemeng de geprojecteerd, rlandse zijde toonde men morgen zeer teleurgesteld iit, dat Suhardjo niet ver is. en van de Republikeinse Bandjermasin een plaat- ïengde commissie in te is men er van de zijde van ndse vertegenwoordiging ale gemengde commissie momenteel zeker niet ge- ok gebieden buiten Java in de werkzaamheden •ale gemengde commissie Reeds thans is geble- samenwerking in de ver- plaatselijke gemengde zeer stroef is. In vele ge- de Republikeinse verte ers in deze commissies epublikeinse regering in niet op de hoogte ge- bben zij nog geen instruc- gen. AUER OVER HET WE DUITSLAND 25 Aug. (Reuter). Adenauer, leider der mocratische partij en waarschijnlijkheid de clier van een te vormen regering, verklaarde he- rer Reuter dat zijn Dins- een persconferentie afge- laring, waarin hij zeide gevoelen, indien Duits- opgenomen in het Atlan- verkeerd was uitgelegd, tse regering", aldus dr. zou geen grotere fout ten dan erop aan te drin- tsland spoedig als mede- nde mogendheid van het ntisch verdrag wordt Ook moet niet worden ik heb bedoeld aan te de wederinstelling van leger. Mijn gedachten die richting. Duitsland eerste plaats zien te be- het wordt opgenomen in e organisatie en in de Europa. Al het andere van daaruit ontwikkelen, se regering moet „niet nemen om de toela- Duitsland tot het Atlan- verkrijgen." VOOROORLOCSE BOUWPEIL BEREIKT ezigheid van de direc- aal van de wederop- volkshuisvesting, dr. ir. der Meer, mr. Leer our officer van de ECA jke autoriteiten is te door de directie van Bouwbedrijf N.V. de montagewoning van opgeleverd. De wo- deel uit van een com- 14 woningen van dit n Apeldoorn-Zuid in ezigheid van mr. Smith Aid met het feit, dat de waarmede de betonnen deze bouw worden in het kader van de p aan ons land zijn der Meer hield een Draak, waarin hij met wees op de mede montagebouw steeds le woningproductie, lit jaar een nieuwbouw woningen mag worden hetgeen betekent, dat vooroorlogse peil weer reikt HARKT ALKMAAR Aanvoer 35.000 kg. briekskaas f 81,50. 7 sta- kaas f 82,50 per 50 kg. HARWOUDE, 26 Aug. aardapelen: eerstelin- 10: eigenheimers 6.90 igenheimers 5.306.90; 5.906.20; beentjes >5000 kg rode kool 3000 kg gele kool 5.80 900 kg witte kool 10 kg slabonen 2945; slabonen 2334; 500 VERGADERING F.N.Z. Op de algemene vergadering van de Algemene Nederlandse Zuivel- bond (F.N.Z.) heeft de voorzitter, Mr. J. Linthorst Homan een rede gehouden. den bewoordingen over de vrucht- De voorzitter uitte zich in tevre- bare uitwisseling van gedachten tussen de zuivelorganisaties hier te lande en in het buitenland. Hij be treurde het, dat Rusland zich van het verstrekken van gegevens blijft onthouden. Voorts prees mr Lint horst Homan de goede samenwer king in de Stichting voor de Land bouw. De internationale taakverdeling behandelend, was spr. van oordeel dat men nog niet de weg naar Europese organisatie op dit terrein heeft gevonden, al is hierover op het zuivelcongres te Stockholm wel een eerste voorzichtige stap gezet. Goede persoonlijke en offi ciële verhoudingen in Nederland maken een onderling-tegenstrijdig optreden in Benelux-verband zeer onwaarschijnlijk. Een der stellingen, welke spr., zoals hij zeide, in Stockholm meen de te moeten verdedigen, is dat in het principiële zijn alle zuivclwerk berust op de werkzaamheden op de boerderij, en dat dus per saldo alle zuivclwerk agrarisch is en be hoort onder de ministeries van landbouw en voedselvoorziening en niet onder die van industrie of handel, hoe groot en waarlijk on misbaar dan ook 'de industriële en de commerciële zijde van het werk is. Hij hoopt, dat bfj eventuele pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie de zuivel als geheel als agrarisch zal worden behandeld» of zichzelf als zodanig zal weten te behande len, zonder dat daarbij de industri ële merites worden miskend. Ook sprak hij de wens nit dat de orga nisatie der zuivelarbeiders tenslotte zal vallen in het kader der land arbeiders. „Verheffend is het beeld in in ternationaal verband, ook in Mar shallplan en zelfs in onze eigen Benelux nog niet", aldus spr. Wan neer het mis loopt met het Euro pees Herstel programma, dan ligt dat voor een groot deel aan de te rughoudendheid van sommige Eu ropeanen, die, naar een Drents ge zegde „willen blazen cn toch het meel in de zak willen houden". Dat Nederland in de laatste wegen duidelijker dan ooit streeft naar grote oplossingen moet ons allen dankbaar stemmen." „Wij moeten met alle denkbare kracht medewerken èn aan het nieuwe Nederlandse instituut voor zuivelonderzoek, het NIZO, èn aan de modernisering van het zuivel- onderwijs, thans op twee middel bare scholen, en aan elk ander werk van opbouw" Mr. Linthorst Homan betreurde het zeer dat aan de onderhandelin gen met West-Duitsland geen zui- veldeskurtdige deelneemt en ein digde met de woorden: „Willen wij het kunnen „houden" en weer vooraan komen in de wereld als weleer dan zijn m.i. drie dingen nodig: lagere kosten op de boeke rij door ingrijpende modernisering der bedrijven, voorts ingrijpende moderniseringvan het industriële apparaat, en ten derde een sterke nationale samenwerking in het zui- velveld". Aan de mededelingen van de se cretaris, de heer J. A. Gelnk, ont- lenen wij nog dat de melkaanvoer der fabrieken gedurende het eerste halfjaar gemiddeld 34 pCt. hoger wa« dan die in de overeenkomstige periode van 1948. Naar de gemaakte producten was PROGRAMMA ZATERDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weerbericht; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Cello en piano; 9.30 Gramofoonmu- ziek; 10.00 Voor kleuters; 10,15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor zie ken; 11.45 Omroeporkest; 12.00 An gelus; 12.03 Orgelspel; 12.30 Mede delingen; 12.33 Metropole Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13,00 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Amuse mentsorkest; 13.50 Film en toneel; 14.10 Mannenkoor: 14.50 Boeken nieuws; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Harmoniemuziek; 16.00 Ge sprekken met kunstenaars; 16.10 Pianorecital; 16.30 Gregoriaanse zang; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gra mofoonmuziek; 18.05 Wereldkam pioenschappen wielrennen; 18.15 Journal, weekoverzicht; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Het Nieuws; 19.15 De vrede en de sa menwerking; 19.25 Promenade Or kest en bas-bariton; 19 45 Rege ringsuitzending; 20.00 Nieuws- 2005 De gewone man; 20.12 Gramofoon muziek; 20.20 Lichtbaken- 20.45 E.HJB.O.-Klankbeeld; 21.00 Piano duo; 21,15 „Zomersproeten"- 22 00 Omroeporkest en soliste; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws- 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gra mofoonmuziek; 9.00 Gramofoonmu ziek; VPRO: 10.00 Morgenwijding- VARA: 10,20 Voordracht; 10.35 Voor continu-arbeiders; 11.35 Pianoduo; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Orgel en zang- 13.00 Nieuws; 13,20 Malando's or kest; 13.45 Westeuropees commen taar; 14.00 A.J.C.; 14.20 Amsterdam se Politiekapel; 15.00 Gronings pro gramma; 15.25 Gramofoonmuziek; 16.00 Komt u binnen; 16.15 Ama teurs-uitzending; 16.45 Sportpraat- je; 17.00 Vinccntino; 17.30 Om en nabij de 20; 18.00 Nieuws; 18.15 Po pulaire liedjes en melodietjes; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Cursus en lezing; VARA: 20.00 Het Nieuws; 20.15 Solovox en Accordeo- la; 20,45 Cabaret; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Stradiva-sextet; 22.25 Voordracht; 22.40 Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.15 20 minuten Pa rijs; 23.40 Gramofoonmuziek. de stijging der productie, vergeleken bij het eerste halfjaar 1948, als volgt boter 29 pCt.., kaas 54 pCt., gecondenseerde melk 142 pCt. en melkpoeder 45 pCt. Inzake de uitbetaling van de melk naar kwaliteit stelt de FNZ zich op het standpunt, dat die binnen de fa briek moet plaats vinden. Zulks in tegenstelling tot de minister, die voorstander is van een gewestelijk gecentraliseerde verrekening. Het is de FNZ bekend, dat ook de stichting voor de landbouw zich inzake de betaling der melk naar kwaliteit tot de minister van Land bouw heeft gewend, in de overwe ging dat dit een aangelegenheid is, welke in de eerste plaats de boeren aangaat en dat derhalve ook de boerenorganisatie gelegenheid dient te hebben, daarvan kennis te nemen en daarover haar meninig uit te spreken. Verzending van zeepost Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbezor ging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (29 Aug.)Suriname: m.s. „Hecuba" (31 Aug.); Curacao: s„s. „Stuyve- sant" (7 Sept.). BIJ DE GOETHE-HERDENKING In verband met de 200e geboorte dag van Johann Wolfgang von Goe the organiseert de N.V. Internatio nale Concertdirectic Ernst Krauss 'n tiental f eestvoorstellingen in Ne derland van het meest beroemde werk van de grote dichter „Faust". 26 September zal de première in de Stadsschouwburg te Amsterdam gaan, waarvan op 5 October een her haling zal volgen. 29 September en 3 October komt Den Haag aan de beurt. 11 November Rotterdam, 12 November Haarlem, 6 November Utrecht, 27 September Hilversum en 14 October Groningen. Het „Zwitsers toneel ensemble" onder leiding van Egon Kaster, dat verleden jaar in ons land de Bas- sermann-voorstellingen heeft ge bracht, heeft deze feestvoorstelling in eeri ster-bezetting voorbereid. Leopold Biberti, de beroemde regis seur en acteur, zal Goethe's mees terwerk ten tonele brengen. Spe ciaal voor ons land vervaardigde décors naar ontwerpen van Max Bignens. Heinz Woester speelt de „Faust", Albert Bassermann zal „Mephisto" vertolken, Else Bassermann „Mar- the", Maria Schell (de jeugdige Zwitserse actrice van de London- film"): „Gretchen", Leopold Biber ti: „Valentin". Ook de kleinere rol len zijn door bekende acteurs en actrices bezet, o.a. spelers van de Reinhardt-Faust-opvoeringen te Salzburg. De Nederlandse troepeneenheden, die in de Ardennen oefenin gen hielden, trokken Woensdag naar de Belgische plaats Banste- naken (beter bekend onder de Franse naam Bastogne), waar von Rundstedt enige jaren geleden op de vlucht sloeg voor de Amerikaanse generaal MacAuliffe. Ondanks vele fouten gelukte het de Nederlanders toch Bastenaken te veroveren. De aankomst van de Nederlandse colonne in Bastenaken. NEW YORK, 25 Aup. (ANP-Ane ta), De ,,New York Times" en de „New York Herald Tribune" van hedenochtend bevatten speciale be richtgeving: uit Den Haag over de opening van de RTC, terwijl de „Christian Science Monitor" van gisteren bijna een gehele pagina wijdde aan speciale artikelen en een foto van de conferentie .De corres pondent van de „Times", Sidn. Gru- son merkt in zijn verslag van de openingsplechtigheid op, dat er een belangrijk verschil in het toespre ken van de conferentie aan de dag trad in de redevoeringen van dr. Drees en drs. Hatta. Ook Stephen White maakte in de „New York Tribune" melding van een dergelijk verschil. Hij zegt: „de Indonesiërs vrezen langdurige on derhandelingen. Het agressief na tionalisme op hun eilanden vraagt meer om daden dan om woorden. De Nederlanders aan hun kant hebben de toestand reeds snel achteruit zien gaan na de overeenkomsten, die he lemaal geen overeenkomsten bleken, en zij weigeren de souvereiniteit over te dragen tot ieder onderwerp aandachtig is beschouwd en aan vaard." Sprekend over het aandringen van Hatta om voor 1 Januari de souve reiniteit over te dragen, zegt hjj: „het is bijna onmogelijk, dat een zo uitgebreid programma als de Neder landers willen uitvoeren in die kor te tijd wordt afgewerkt." Daniël Schorr schrijft in de „Christian Sciense Monitor" dat dr. van Royen hem medegedeeld heeft, dat „voortdurende incidenten op Java een ernstiger bedreiging voor de conferentie vormen dan enig ge schilpunt hier. Hij merkte op, aldus Schorr, „dat de UNCI of misschien de regeringen van de Verenigde Sta ten on Engeland nuttige bijdragen zouden kunnen leveren door de Re publikeinse militaire leiders, die verantwoordelijk zijn voor de laat ste infiltraties in sommige delen van Java op de vingers te tikken. „Schorr somt vervolgens vier fac- De loting voor de Europese roeikampioenschappen Zoals tijdens het congres van de Federation Internationale des Socié- tés d'Aviron in het Vondelparkpa viljoen te Amsterdam is gebleken, zullen 49 ploegen (Skiffeurs inbe grepen) uit 15 verschillende landen elkaar de eer betwisten tijdens de Europese roeikampioenschappen, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden. Nederland heeft met 5 boten inge schreven, nl. 4 met stuurman, 2 met stuurman, 4 zonder stuurman, double sculls, en de achten. toren op, die hebben bijgedragen tot de nieuwe toestand, die „gunstiger is dan bij enige vroegere tot mis lukking gedoemde poging tot het bereiken van een overeenkomst": a) de overeenkomst tussen Federalis ten en Republikeinen, b) minder wantrouwen onder de Indonesiërs, die „eindelijk er van overtuigd zijn, dat de Nederlanders ernstig van plan zijn Vrijheid te verlenen" en daarom „minder dan vroeger ge neigd zijn te vallen over onbelang rijke kwesties", c) er wordt minder druk dan voorheen uitgeoefend op de Nederlandse delegatie door de conservatieve oppositie in Neder land, d) in de vroegere onderhande lingen heeft men veel ervaring op gedaan over de techniek der confe renties. JACHT OP BANDIETENKONING ROME, 25 Aug. (AP.). Van daag beginnen tweeduizend zorg vuldig uitgelezen stoottroepers een grote aanval op de bandieten koning, de 26-jarige Salvatore Guiliano en zijn Siciliaanse ban dieten. De Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Mario Scelba, heeft bekend gemaakt, dat er in grijpende maatregelen genomen zijn ten aanzien van de leiding der Siciliaanse politie. Eén Cola-drank Naar het A.N.P. thans verneemt heeft enkele maanden geleden een groep van de Nederlandse limo nadefabrikanten een coöperatie gesticht voor de fabricatie van een Cola-drank, genaamd „Ten Cola". Men is hiertoe gekomen om een einde te maken aan de grote ver scheidenheid van Coladranken, die in dé handel werd gebracht. De fabrikanten stellen zich op het standpunt, dat het mogelijk moet zijn met hun Nederlandse product de Nederlandse markt te verove ren. De maandelijkse productie bedraagt thans l'/s millioen fles jes. Postzegeltentoonsletling te Amsterdam Ter gelegenheid van de 65 ste ver jaardag van de „Nederlandsche Ver eniging van postzegelverzamelaars" organiseert deze vereniging in Kras- napolsky te Amsterdam een grote nationale postzegeltentoonstelling op 26 en 27 Augustus. Tegelijk met de tentoonstelling houdt de Neder landse bond van verenigingen van postzegelverzamelaars" zijn algeme ne jaarvergadering. Hierbij zal de Nederl. vereniging als jubilaresse de gastvrouw zijn. TE KOPENHAGEN AANGEKOMEN Donderdagmiddag zijn met het vliegtuig uit Amsterdam in de Deen se hoofdstad aangekomen de drie Nederlandse sprinters, de wereld kampioen Arie van Vliet, de Neder landse kampioen Jan Derksen en de Nederlandse kampioen der amateurs Hijzelendoorn. Zij werden met de auto van het vliegveld Kastrup ge haald. De drie fietsen en zeven stel wielen, welke zij bij zich hadden, werden eveneens in de auto geladen. Het drietal zocht onmiddellijk de Ordrupbaan op, waar Hijzelendoorn binnen tien minuten op zijn fiets zat en tien ronden draaide. Jan Derksen zocht de massagetafel op en Arie van Vliet ging in het restau rant een maaltijd nuttigen. Alle drie zijn vol goede moed en toen zij de serie indeling voor de wedstrijden voor Vrijdag zagen, waren zij opti mistisch gestemd inzake het berei ken van de halve eindstrijden, al zal onze amateurkampioen het in de kwarteindstrijd, welke in twee rit ten Vrijdagavond wordt gereden, niet gemakkelijk krijgen. De beide andere amateursprin ters, Geukens en Buchly zijn reeds enige tijd te Kopenhagen en hebben geducht geoefend. Ook de derde pro fessional-sprinter, Remkes, is in de Deense hoofdstad aangekomen. Hijzelendoorn komt in de 6e serie uit tegen De Schacht (België) en Kasam (India). Buchly rijdt in de 10e serie tegen Cihlar (Tsj. Slow.) en Kamber (Zwitserland) Geukens komt in de 12e serie uit tegen Saechi (It.) en Machek (Tsj. Slow.) Bjj de profs rijden van Vliet en Munro (Australië) in de le serie; Gerardin en Remkes in de 2e serie; Derksen en Gillen (Lux) in de 6e serie. De directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. Bessem, die op het ogenblik te Kopenhagen ver toeft, deelde mede, dat op de wie lerwedstrijden, welke 30 Augustus op de Stadionbaan worden gehou den ook de eerste revanche van de 100 km. achter grote motoren zal worden gehouden, waarin alle fina listen van Kopenhagen zullen uit komen, te weten: de Nederlanders Pronk en Bakker, de Zwitser Bes- son, de Fransman Lesueur en de Italiaan Frosio. Als zesde stayer is de Belg Clautier geëngageerd. Deze stayerswedstrijd wordt gereden in een manche over 100 km. Verder staat op het programma een ploegachtervolging voor ama teurs over 4 km. waarin een Noord- Hollandse ploeg bestaande uit Faanhof, La Grouw, Kunst en van Breenen, zal rijden tegen een Zui delijke ploeg, die zal bestaan uit Wagtmans, Vinken, Dekkers en Nolten. Tenslotte zullen enkele sprint nummers worden gereden, waarvan de samenstelling nog niet bekend kan zijn, aangezien de wereldkam pioenschappen sprint amateurs en professionals pas Vrijdag en Zon dag a.s. te Kopenhagen zullen wor den gereden. Het spreekt vanzelf, dat de we reldkampioen Henk Faanhof, op de avond in het Olympisch Stadion of ficieel zal worden gehuldigd. Naar bekend is, rijdt Coppi, die wereldkampioen is geworden een achtervolging over 5 'km. tegen de wereldkampioen van 1948, Gerrit Schulte. Opnieuw valse biljetten van 25 gulden aangeboden De Amsterdamse Centrale Re cherche, afdeling Vals Geld, meldt dat wederom enkele valse vijfen twintig gulden biljetten,zijn inge leverd. Zoals bekend, wérd uit de de Ruyterkade te Amsterdam een pakje opgevist, waarin zich aan één khnt bedrukte valse biljetten van vijfentwintig gulden bevon den. Ongeveer tegelijkertijd werd aan een eigenaar van een fietsen stalling een dichtgevouwen biljet voor betaling aangeboden. Aan vankelijk bleef de man die dit deed onbekend, maar de eigenaar van de rijwielstalling heeft de man nu herkend en deze is thans ge arresteerd en opgesloten. Omtrent de maker van de biljetten heeft de politie echter nog geen enkel spoor weten te ontdekken. Het is mogelijk, dat nog verscheidene valse biljetten in omloop zijn, zo wel te Amsterdam als daarbuit Opgepast met dichtgevouwen 25 gulden-biljetten blijft dus de bood schap. (Van onze correspondent) NEW YORK. De New Yorkers zijn in de laatste tijd veront rust door de gestadige uitbreiding van het aantal gevallen van kinderverlamming, dat zich in de metropolis heeft voorgedaan. Volgens de New Yorkse gezondheidsdienst heeft men te doen met een „milde" epidemie. Maar de burgerij maakt zich bij zonder bezorgd: het geldt hier immers een ziekte waarvan men oorzaak noch geneesmiddel kent. Waarbij dan het feit, dat een van de grootste presidenten die de V.S. ooit hebben gekend Franklin D. Roosevelt er het slachtoffer van geweest is, nog steeds dient als de schijnwerper, die de machteloosheid der medische wereld op dit gebied in relief brengt. Uitgedrukt in leken-terminolo- gie is kinderverlamming een ont steking van het ruggemerg, waar in tal van zenuwen zijn gebun deld, die van de hersens naar de verschillende lichaamsdelen lo pen. Eén reeks zenuwen in het ruggemerg controleert de spieren en deze zijn het juist waarop het verraderlijke virus zijn aanval richt. De andere zenuwen worden er niet door aangetast. Het virus is een proteine- lichaampje. Hoe de vernietigende werking ervan zich ontwikkelt, is alsnog niet bekend. Het virus kan op tal van plaatsen in het rugge merg vreten. Het kan verlamming van armen en benen, of de adem halingsspieren veroorzaken, en de aantasting van één bepaalde plek boven aan de ruggegraat kan de dood ten gevolge hebben. De ziekte komt het veelvuldigst voor bij kinderen, maar ook volwasse nen kunnen er door getroffen worden. Proeven in Frankrijk. Een van de belangrijkste bij het geneesproces is het tijdig vaststel len van de kwaal. Dat is juist een van de grootste problemen. De enige wetenschappelijke proef, die men tot dusverre heeft ont wikkeld is om vloeistof te tappen uit het ruggemerg en te zien of een aap daarvan ziek wordt. Dit proces duurt echter enige weken. In Frankrijk is men bezig een reactie te vervolmaken met be hulp van muizen: dit zou het vaststellen van de diagnose be spoedigen, maar deze zou dan toch nog twee weken vergen. En in de praktijk is het derhalve de erva ring van medici en verplegend personeel met de ziekte, die moet uitmaken of men al dan niet met kinderverlamming te doen heeft 4000 a 5000 gevallen. Warmte en geforceerde spier bewegingen zijn de tot dusver meest toegepaste geneesmethoden beide het resultaat van het practische werk van de beroemde Sister Elizabeth Kenny. In de V.S. doen zich in normale jaren ge middeld tussen de 4000 a 5000 ge vallen van „polio" voor; in de epidemie-jaren 1948 was er een is dit aantal opgelopen tot maximaal 30.000 gevallen. Tussen de 50 en 70 pet. van al deze ziekte gevallen zijn geheel genezen, zon der dat zich blijvende gevolgen voordeden. Roosevelt behoorde tot degenen, die voor het leven door de ziekte verlamd is geweest. In het vaeantie-seizoen doet de ziek te zich het veelvuldigst voor. Juli en Augustus zijn bekend als de „kwade" maanden voor polio. Het resultaat is op het ogenblik, dat iedereen, die maar enige symp tomen van keelpijn, verkoudheid of hoofdpijn vertoont, of een paar graden koorts heeft, zijn dokter ontbiedt. Door de vacanties onder doktoren en in de ziekenhuizen is er grote pressie ontstaan op alle verplegenden. Radio-berichten vermanen de bevolking zich te hoeden voor overinspanning cn „polio" is nu het gesprek van de dag ook al zijn er dit gehele jaar in de metropolis niet meer dan 460 gevallen van de ziekte geregistreerd. Een dezer dagen kwam een K.L.M.-vliegtuig uit Nederland in New York aan en de dokter van de volksgezondheidsdienst meen de, dat een der passagiers een lichte graad van polio vertoonde. De man werd onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen, terwijl de overige reizigers opdracht kregen om, zodra zij zich niet goed moch ten voelen, zich prompt bij de volksgezondheidsdienst te melden. In andere delen van de V. S. doen zich eveneens tal van geval len van kinderverlamming voor, en men wacht nog steeds op de oplossing van het raadsel wat de oorzaak is, dat „polio" in dit land zoveel veelvuldiger voorkomt dan in menig ander land ter wereld. Het Rode Kruis en de Nationale Stichting voor het bestrijden van Kinderverlamming stellen Voort durend alles in het werk om de kwaal te beteugelen. Sul lies worden gege aan ziekenhuizen om speciale proeven te nemen, jonge doktoren k' 'Ten studie beurzen toegewezen, indien zii zich op dit terrein specialiseren en de dag- en weekbladpers wij den vele kolommen aan semi- wetenschappelijke en populaire beschouwingen over polio en, Vooral, hoe men zich er voor kan behoeden. Een manmoedige daad. Het gesprek van de dag is hier geweest heldhaftige wijze, waarop een jong luitenant van de Marine-vliegdienst, die tot de ern stige polio-gevallen behoorde, ge tracht heeft tot enkele ogenblik ken voor zijn dood alle sympto men van de kwaal te boek te stel len in de hoop de medische wereld daardoor gegevens te verschaffen, die nuttig kunnen zijn bij het ver dere onderzoek. Luitenant James Chiles werd 2 weken j.l. opgeno men in het Marineziekenhuis te Washington. Zijn vrouw gaf hem blocnote en potlood en gedurende de paar uren dat hij nog leefde, maakte hij de volgende notities: „Tegen tien voor vijf, in de na middag, begon mijn gezichtsveld te verzwakken. Ik kan niet scherp zien, wat ik hier zelf neerschrijf. Noot voor de dokter: als men mij in een ijzeren long gaat leggen, houd er dan rekening mee, dat ik niet kan slikken. Ik moet mijn hoofd schuin houden, anders stik ik". „5 uur 53: heb moeite mijn tong te bewegen". Zijn vrouw, die aan zijn bed zat vroeg hem of hij pijn had. Hij schreef daarop: „Nee, haast niet. Over een paar dagen ben ik wel weer beter". Even later krabbelde hij op de blocnote deze boodschap voor zijn vrouw: „Je moet hier weggaan. iedereen op deze verdieping heei een besmettelijke ziekte". Zijn latere notities waren als volgt: „Ik kan niet meer lezen: ik ben mijn gezichtsvermogen groten deels kwijt". En de laatste aantekening was om 8 uur: „Mijn nek is verlamd. Ik heb geen pijn meer". Luitenant Chiles stierf ruim een uur later. De moed, die deze jonge piloot tijdens deze moeilijke uren in het ziekenhuis aan de dag heeft ge legd, heeft hier de grootste be wondering gewekt. Ieder gegeven in deze strijd tegen de grote on bekende factoren van de ziekte kan op een gegeven ogenblik een schakel betekenen in de leg- puzzle, die men eens hoopt te kunnen voltooien. Open strijd een vereiste. Amerika's medische wereld ge looft er niet in de strijd tegen de ziekte te beperken tot laborato riumwerk en publicaties in de vakbladen. Het relaas van luite nant Chiles is zeker geen opmon terende literatuur. Maar men is er van overtuigd, dat een open strijd tegen polio, op alle fronten, de beste garanties biedt voor de spoedigste oplossing van dit grote menselijke drama. En in die strijd speelde Luitenant Chiles een even heldhaftige rol als wanneer hij in de cockpit van zijn vliegtuig zijn plicht had gedaan. Koninklijk bezoek aan poppententoonstelling Koningin Juliana, die met haar dochters enkele dagen op het pa leis 't Loo vertoeft, bezocht gister morgen geheel onverwachts de Internationale Pbppententoonstel ling, welke juist voor het laatst in de Koninklijke Stallen werd ge houden. De vorstin, vergezeld van de prinsesjes Margriet en Marijke, had de wens te kennen gegeven, zich als iedere andere bezoeker vrijelijk langs de stands te kun nen bewegen, aan welke wens door het publiek gevolff werd ge geven. H.M. had zodoende de ge legenheid alles rustig te bekijken. Nadat de prinsesjes de poppenkast hadden bekeken en als ieder '-'"d op een warme zomerse dag een ijsje hadden gegeten, keerde de Koningin rnet haar beide kinderen na een uur weer naar het paleis terug. Ir. Of-ten 25 jaar bij Philips Ir. P. F. S. Otten, president van de raad van bestuur der N.V. Phi lips, herdenkt 1 Sept. a.s. de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad dezer N.V. Op 9 Mei 1927 werd hij benoemd tot onderdirec teur; in November 1933 werd hij voorzitter van het college van onderdirecteuren en secretarissen; in 1936 volgde zijn benoeming tot directeur en in 1939 werd hij pre sident van de raad van bestuur. De heer Otten is o.m. vice-presi dent van de Ni win. Het motorschip „Mapia" van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat een geregelde dienst onderhoudt tussen Canada, de Ver enigde Staten, Philippijnen, Malakka en Indonesië, kwam met een grote lading coprameel in Seattle (de noordelijkste haven plaats aan de Westkust van de V.S.) aan. Het schip zal op de terugreis naar Indonesië een lading jeeps meenemen. Het uit laden van het coprameel in de haven van Seattle. FEUILLETON 36. „Zeker wegens die riffen?" vroeg Lida. „Juist, juffrouw. Die riffen lig gen daar op je te wachten als een tijgerhaai met open bek. En daarna ging hij heel geheimzinnig te werk en liet me duidelijk voelen, dat hij liefst niets meer met mij te maken had. Hij bracht al zijn tijd door, als zocht hij ergens naar. Hij nam over al op het eiland allerlei afstanden op, maar als hij al ooit gevonden heeft wat hij zocht, dan liet hij dat toch niet merken". „Hoe was zijn naam?" vroeg Li- da. Ze voelde haar hart tot hoog in haar keel bonzen. „Louis RecevantHij noemde zich altijd luitenant-kapitein Louis Recevant". „U zei daareven, dat hij een ma rinevliegenier was", bracht Lida hem in herinnering. „Hij zelf zei, dat hij een marine vlieger was", verbeterde Cramer. „Wilt u daarmee zeggen, dat u het betwijfelt?" „En of! Ik geloof er geen snars van". „Had hij een uniform of enig an der bewijs dat hij vliegenier was?" „Nee, 'n uniform had ie niet. Hij had trouwens bijna geen kleren aan zpn lijf. Maar dat kon je hem niet kwalijk nemenals je bedenkt, op hoe 'n manier hij op het eiland gekomen was. Ik had net zomin veel kleren meer aan". „Droeg hij een bril, meneer Cra mer?" vroeg Lida verder. „Die Recevant?" Cramer dacht even na. „Nee, niet daar op dat eiland. Maar als u ermee bedoelt te vragen, of hij een bril nodig had, dan kan ik u verzekeren dat hij er hard een nodig had. Dat herinner ik me nog heel goed. Hebt u die luitenant-kapitein Recevant gekend juffrouw?" „Ik heb zo'n idee, meneer Cra mer, dat ik hem heb leren kennen. Weet u soms nog, of hij een klein Zvormig litteken op z'n kin had zit ten?" Op z'n kin?Jajazeker, juffrouwja, dat had hij", ant woordde Cramer. „Dus hij was toch een vriend van u, niet waar?" „Nu juist niet precies een vriend; maar ik heb hem wel eens ont moet", gaf Lida ten antwoord. Ze had nog zoveel willen vragen, maar feitelijk was ze reeds alles te weten gekomen, wat ze vragen wilde. Jack Bendersof Louis Rece vantof hoe hij zich verder nog noemde, was vast en zeker op dat eiland geweest. „Enwat heeft die oude in landse vrouw u verder wellicht over die ring verteld?" „Niets ander, dan dat ze hem van haar vader, die een soort van opperhoofd geweest was, gekregen had". „Heb u die Louis Recevant nog gezien, nadat u Matabonga verla ten had?" „Nee, juffrouw, en ik ben er al lerminst op gebrand, hem nog ooit te ontmoeten". Er is nog één punt van belang, dat ik graag wat verduidelijkt zou hebben", zei Lida. „Als die riffen het landen op Matabonga zo moei lijk maken, en het verlaten van het eiland al evën lastig, hoe heeft die sloep van dat oorlogsschip het dan klaar gespeeld?" „Omdat het een stoomsloep was", antwoordde Cramer. „Er loopt tussen die riffen door slechts een uiterst smalle vaargeul. Daar kom je al zeilend of roeiend nooit doorheen; de wind en de stromin gen zijn daar veel te sterk en die koraalriffen zijn zo scherp als haaien tanden". „Maar iemand, die toch heel han dig is in het zeilen tussen riffen, zou het wel voor elkaar kunnen brengen", vroeg Lida, „indien zijn boot voorzien was van een krach tige motor?" „Jamisschien wel", gaf Cra mer aarzelend en met tegenzin toe. Lida voelde zich zo opgewonden, dat ze haar gedachten nauwelijks meer op orde kon houden Telegram aan Hendrik Rynmann, Winniton, V.S. „Voel adem van noodlot gloeiend heet in mijn keel! Jij zult wedden schap verliezen, jongen. Lida". Kabeltelegram aan Lida Russel, Moana Hotel, Honolulu: „Beschouw tellen van kuikens in de dop bespottelijk voorbarig. Het was geen weddenschap. Niets dan poging tot afpersing. Henk". Lida schreef in een toestand van de grootste, vreugdevolle opwin ding lange brieven en verzond die per vrachtschip. Ze vertelde alles over Richard Cramer zowel aan Hendrik als aan haar overgroot moeder. In haar brief aan Grootje schreef ze: „Er bestaat bij mij niet meer de minste twijfel, of uw beroemde man heeft die kruithoorn met edel stenen ergens op Matabonga ver stopt en uitgebreide aanwijzingen nagelaten, waar hij te vinden is. Die aanwijzingen waren voor II be doeld, grootje, en voor niemand an ders, want ze waren blijkbaar ge geven in bewoordingen, die alleen aan U en hem hekend konden zijn. (Woudt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3