Slotpreek rector Kraakman was onverwacht hoogtepunt Opnieuw goudzoekers op de kust Vreemde beslissing inzake woningbouw D Begrafenis naar trant van 1800 op Wieringen Vrijdag 26 Augustus 1949 Na voordracht over federalisme De geschiedenis herleeft Opnamen voor de Zuiderzeefilm Een erfenis in de diepte Van het Binnenlands Front Andriessen op de bres Waarom moesten wij eigenlijk het M.G. ondergaan? G. J. SLU1JMER PIET SCH0 joed daniet bet et daniet dansinstituut OAG. 4 AFSCHEID VAN VOORHOUT AFSCHEID VAN VOORHOUT Het onverwacht hoogtepunt van de Sociale Studiedagen te Voor hout is gekomen in een heel een voudig Lot, waarbij de broeders hun „Adoro Te' zongen en waar van niemand verder meer iets verwachtte, dan het intieme dank gebed dat men op de lippen had. Pater Keulemans had zo juist zijn gehoor meegevoerd door de we reldgeschiedenis en men zag de film van het wereldgebeuren, dat in deze tijd door zulke enorme spanningen beheerst wordt, nog duideljjk voor zich. Men had ma teriaal voor een week lang medi teren. Had die morgen ook de leidster van de Katholieke Arbeiders Vrouwen, mej. Stringa, niet ge sproken over de geestelijke kwa len van deze tijd en de bron daar van, die in het gezin gelegen is? Het was alles in grote stijl gege ven, zeer ad rem en met veel welsprekendheid en het had de deelnemers zo geïmponeerd, dat men unaniem had besloten deze uiteenzettingen niet door nabe sprekingen te rekken. Men was er van overtuigd, dat er geen woord te weinig en geen woord te veel in was gezegd en men ver langde alleen nog maar naar een verslagboek, om alles nog eens in zün geheel na te lezen. Toen kwam de geestelijk-advi seur, rector Kraakman, voor zijn laatste toespraak in het priester koor staan van de kleine kapel. De laatste wierook dwarrelde om zijn koorkap en de gebarende handen en er werd een van die prachtige improvisaties geboren, die een priester kan "even als hij zijn kudde meevoert, Ju waren die morgen al toegesproken als mannen, di„ met hun gezinnen nog m staat zijn om echte cultuur en een echt volksleven te behou den, waaraan ons land zo sterk behoefte heeft. Er zullen er wel bij geweest zijn die zich dat hele maal niet bev, ust waren, al is men maar een eenvoudig werker, in deze tijd ontdekt iedereen wel waar het om gaat en wat nog waarde heeft in het leven, welk goud de eenvoudige man nog in' handen heeft. Zij hadden gehoord van de echte cultuur, die nog leeft daar waar de vreugde zo zuiver opbloeit als op ons platteland in het Zuiden, wanneer daar op een dag waarop er processie gehouden wordt, 's avonds vaak een kermis wordt gevierd. Als men gezonde pret maakt langs dezelfde paden waar de snippers nog liggen die de bruidjes gestrooid hebben des morgens om de weg des Heren te bereiden. Vandaar werd er over geschakeld naar de gezinnen, waarin de kracht schuilt, de laat ste reserves misschien, in onze geestelijke strijd tegen de ontluis tering van deze wereld door het verdwijnen van li-in echt christelijke - Daar stond dan de rector, op het moment waarop in alle kloos ters de eerste vespers voor St. Bartholomeus werden ingezet en hij sprak over die grote apostel. Het werd een sterk verhaal, sterk door de ontzaglijke avonturen die deze martelaar heeft doorstaan toen hem de huid werd afge stroopt, terwijl hij het pand van het Heilig Geloof, dat God hem had pegeven niet losliet, sterk ook door de overtuigende kracht waar mede deze reus aan de deelnemers van deze studiedagen ten voor beeld werd gesteld. Rector Kraak man haalde er prachtige tekslc-n bij, waarin wordt gesproken over dé bescherming die God heeft toe gezegd aan allen die Hij gezonden heeft. Wanneer zij dodelijk vergif zullen drinken zal het hen niet hinderen, wanneer zij op slangen trappen, zullen die hen niet do den. En uit dit alles bouwde hij het beeld op van de lekenapostel, die overal in de wereld sterk staat in de enorme strijd welke Satan thans ontketend. H.V.K. BEZOCHT SURABAJA EN SEMARANG BATAVIA, 25 Aug. (Aneta). De H.V.K. heeft heden per leger vliegtuig een bezoek gebracht aan Surabaja en op de terugweg aan Semarang, teneinde zich ter plaat se door de bestuursambtenaren en militaire commandanten te laten inlichten over de ontwikkelingen in Oost- en Midden-Java. De heer Lovink was vergezeld van rir. Koets en het Nederlandse mili taire lid van de centrale gemengde commissie, kolonel van der Wijek. Spaanse priesters naar Zuid-Amerika en Philippijnen MADRID, 25 Aug. Spaanse priesters zullen naar Zuid-Ame rika en de Philippijnen vertrek ken om de geestelijkheid van deze landen bijstand te verlenen. Te dien einde is het „Spaans-Ameri kaans priesterlijk werk" ingesteld, dat binnenkort een seminarie, waar in het bijzonder Spaanse priesters zullen worden opgeleid, zal openen. Dit werk, dat door de Heilige Stoel is goedgekeurd, staat onder auspiciën van de aartsbis schop van Zaragoza. Amerikaanse vliegeniers krijgen gratie OKLAHOMA CITY, 25 Aug. (A.F.P.). Het dagblad „Daily Oklahoma" bericht, dat aan de drie Amerikaanse vliegeniers, die bij Air Aboe werden aangehouden en wegens het smokkelen van wapens van Manilla naar de Repu bliek werden veroordeeld tot resp. 6 jaar, 4 jaar en 18 maanden ge vangenisstraf, door bemiddeling van de Amerikaanse autoriteiten gratie werd verleend. Men moet de voorgeschiedenis kennen van deze preek, die was gelegen in de inleiding van pater Keulemans over het federalisme, om er de diepe zin van tc vatten. Pater Keulemans had alles ver teld wat ham op het hart lag over de ontzagliike gevaren aan ver nietiging en haat die ons bednei- gen in dit arme werelddeel, waar w" allen stuk voor stuk de inzet zjjn van het gevecht tussen God en duivel, aat zekere hoogtepun ten bereikt heeft. Hij had daaruit de noodzaak tot het offer van sou- vereinitóit en naastenliefde dat alle volkeren thans moeten bren gen, zeer logisch afgeleid. Rector Kraakman schilderde de apostel en'zi.jn kracht. St. Bartho lomeus, de open, eerlijke en gave Israëliet, die Christus tot zich trok om zijn rondborstigheid in een wereld van hypocrisie en pha- riseïsmc. De goede kameraad, die men zelfs in de ergste marteling niet tot ontrouw heeft kunnen brengen. Van de figuur van deze heilige naar degenen die voor hom zaten, gesterkt door de gees telijke kracht van deze dagen, was slechts epn stap. Zij zullen ook gif te drinken krijgen, het zal hun zelfs wel eens tot de lippen ko men. Maar zij zullen sterk staan en do slangen zullen zij rustig kunnen beetpakken en wegslin geren, zonder dat zij hun dodend werk kunnen doen. De Engelse schrijver, schilder en beeldhouwer Jack Bilbo gaat met zijn vrouw en een uit twee koppen bestaande bemanning een reis om de wereld maken in de 50 jaar oude Nederlandse bark ,,De Brave Hendrik". In deze overtuiging van Gods genade en van Gods kracht, die de K.A.B.-ers zal vergezellen, nam men afscheid van Voorhout. Men zag slechts dankbare en op gewekte gezichten een „tot weer ziens het volgend jaar" klonk door alle zalen de zorgzame broeders tegemoet. Churchill heeft kou gevat LONDEN, 25 Aug. (Reuter). Naar vernomen wordt heeft Win ston Churchill, die te Nice ver toeft, bij het baden kou gevat. Dokter Moran deelde mede, dat Churchill enige dagen rust zou moeten houden. Stroe. WIERINGEN. 25 Aug. 1949. Ecu koortsachtige bedrijvig heid heerst er rond de boerderij van de Gehr. Lont. Jonge mannen sjouwen bedrijvig met jupiter lam pen, microfoons en een wirwar van kabels. Daan Pooi, het centrum van al deze drukte, geeft kalm zjjn be velen tot zwarte gedaanten die liet boerdorjjliek binnenstappen. Tien tallen manschappen van de Rijks politie hebben de handen meer dan vol 0111 de honderden nieuwsgieri gen op een afstand te houden. Hier wordt aan een stokouderwetse dis- sehvagen geprutst, daar is men in de weer met kanten bulletjes, zwarte bobbekapers, zwart laken se japonnen of een weerbarstig ge tailleerd honderdjarig jacquet Opeens: Stilte. Draaien maar. Vaag dringt het gezoem van de camera tot de tientallen persmen sen, die op een eerbiedige afstand van de jupiters staan opgesteld, door, en getuigt daarmede, dat een aanvang gemaakt is met de ver vaardiging van het historisch be langrijkste onderdeel van de nieuwe documentaire Zuiderzee film, die vervaardigd wordt in opdracht van het Departement van Kunsten en Wetenschappen. Zelden hebben velen zo'n genot volle middag, in de mooie betekenis van het woord, beleefd temidden van zo'n „droef" gebeuren. Er werd immers een oude Wieringer Boer ten grave gedragen, die meer dan drie generaties op zijn hoeve had gewoond. Althans, aldus werd ge daan, als het camera oog er op ge richt was. Alom diepe smart en ware droefheid. De Dominé met zijn onmenselijk zware bijbels had het gezicht passend bij de ernst der gebeurtenis. Tenminste weer zolang zulks nodig was. Want daartussen door zwijnde hij een sigaretje, of pleegde zeer wereldse oogslagen naar de risten ranke jonge dochters die langs de wegkant het rouwig gedoe bespraken. Een juweel van een opname. Dat behoefde Daan Pool, onze Oudesluizer filmproducer, niet eens meer te verkondigen. Dat was zo te zien. Reusachtig dankbaar spe lersmateriaal die Wieringers. Ware 't een echte begrafenis anno 1840 geweest, de mensen hadden niet on- bevangener kunnen doen. En dat zonder één repetitie. Kijkt eens hoe heerlijk stuntelig, die oude nabu ren, volgens gebruik de dragers, de zwart omfloerste kist uit het sterf huis droegen en op de oude dissel wagen schoven. De koetsier met zijn hoge hoed en de naast hem op de bok zittende begeleider met Oud Wieringer baadje en hoge zijden pet, hadden alle aandacht voor bet zwart glanzende paard. Hun taak als voorgangers van de droeve tocht was niet licht, dat was lien aan te zien. Dan betrad de dominé de sterfkamer om de treurende fa milie en aanverwanten toe te spreken en voor te gaan in gebed. Voor zij zich achter de lijkwagen stelden, hadden de vrouwelijke fa milieleden de „hulk", een zwart tentvormig kleed, dat hoofd, schou ders en bijna het gehele lichaam omhult, op te zetten. Deze typisch Wieringer rouwkledij werd gebruikt om voor de omstanders te verber gen aan welke gevoelens men ten prooi was. Wat een bewonderens waardig mooie rouwdraeht demon streerden deze 30 dames en heren achter de wagen. En alles wat zij aan en op hadden was hier te Wie- ringen nog aanwezig. Wel een be wijs hoezeer hier op Wieringen foiklore en traditie nog onder het boerenvolk leeft. Mevr. de Wed. RusselmanSprenkeling, zelf ook in de eeuwenoude dracht gestoken, gaf ieder de nodige aanwijzingen. Zij was de enige die nog precies wis. Hoe alles behoorde te gaan, om dat zij in haar jeugd de laatste be grafenissen in oude stijl heeft mee gemaakt. Haar kennis was dus de hoek steen waarop alles rustte. Dat dit een degelijke hoeksteen was, moge wel blijken uit het feit, dat men niet één enkele maal iets behoefde over te doen. De Wieringers onder haar hoede bleken volmaakte film sterren te zijn. Zelfs de „belang stellende moeders" in de gewone klederdracht van destijds, satijnen rok en jak. hul en gouden oorijzers en de bloedkoralen ketting om de hals, die naar gebruik bij do ingang van het kerkhof te Stroe stonden te wachten, omdat het hen, alweer volgens gebruik, verboden was dit te betreden, bleken hun taak al evenzeer te verstaan. De bij die moeders behorende kinderen waren ook zgn. „bont" gekleed, al dat heel anders bont ge kleurd dan tegenwoordig. Zoals b.v. een donker paars jakje en oud- groene rok. en zwart gekleurd blousje met kleine bloempjes. Ver schillenden hadden de wollen „ka per" op het hoofd, anderen een puntig strooien hoedje met afhan gende donkere doeken, waar de vlasblonde lange haren nog juist onderuit kwamen. Een heel klein jongetje droeg een rood wambuisje, een nog kleiner meisje schattige lange witte jurkjes, naar gebruik meerdere over elkander. Enkele meisjes hadden witte kanten muts- ies op met het bekende wit strooien boerenhoedje. Bij deze wachtenden bevond zich ook een „deftige dame" met paars satijnen kleed en door gestikte pellerine, die a.h.w. onbe wust demonstreerde dat zij al de rokken aan had die een madame uit riien tijd placht te dragen, vooral niet te vergeten, de veelkleurige tussenrokken. Tn de handen droe gen de dams kleine rieten koffer tjes waar de benodigdheden voor de reis, etenswaren en snoep voor de kinderen en het onontbeerlijk lodderein doosje etc. in verborgen bleken. Na de begrafenis. Nadat men wijlen de oude boer op treffende wijze ten grave had ge dragen, de dominé zijn gebeden had gezegd en de dragers de kist onder aarde hadden bedolven (om hem daarna snel uit te graven en in vei ligheid te stellen) begaven de iaatsten zich ijlings naar 't dichtst bijzijnde café voor de onontbeer lijke borrel. De droefgeestige familieleden en gasten keerden naar de oud-Wie- ringer sterfkamer terug voor het gebruiken van een fransje met ham, en thee met een kluut (sui ker). Het vrouwvolk bleek diep on der de indruk, want helaas zij moesten de zware en warme Bep- pekapers én of hulken blijven dra gen. De mannen vulden gezwind de lange goudse pijpen met tabak uit de ouderwetse potten en staken er de brand in. Zij bekommerden zich niet om de vrouwen in de deftig betegelde kamer waar alle spiegels portretten en prentjes waren om gekeerd. (Delfts blauwe tegels met hiibels voorstellingen en teksten). Zij hadden hun eigen besognes en bespraken die rond de ongedekte houten tafel op de toegang. Eerst het weer (voortreffelijk), toen de oogst, (kon heter), daarna de overledene (matig) en tenslotte de erfenis (miserabel). Het waren treffende taferelen die Pool, juist hier in deze boerenwoning op het celluloid Icon vastleggen. Werkelijk, indien hier beroepstonelisten voor waren aangezocht, had hot onmo gelijk beter kunnen zijn. Zo natuur lijk als deze mensen zich ter begra fenis waanden, kunnen alleen ge- horen en getogen Wieringers doen. Daan Pool en het Zuiderzee mu seum hebben hier op Stroe prach tig werk verricht. Zij hebben een brolc verdwenen cultuur voor 't na geslacht bewaard, op een wijze die over 100 jaar en later nog de har ten in beroering brengt. DEN HELDER. Bij lijd en wijle steken hier en daar allerlei soorten monsters van Lochness hun vervaarlijke koppen omhoog en even talrijk schijnen de schatdclvers te zijn, die op jacht gaan naar vergane goudschepen. Of het nu de „Lutine" is, waarover de schrijver Leonhard Huizinga in „Tien glazen wijn" reeds schone romances pleegde, of een of ander galjoen uit de onoverwinnelijke Spaanse Armada, of een Hollands schip, dat bij Australië onderging met dukaten gouds om van te rillen, zij prikkelen allen de fantasie der honderdduizenden en blijven graaggelezen verhalen, omdat.... nu ja, omdat men de romantiek van verborgen eilanden waar evenzovele verborgen schatten moeten liggen, niet graag missen wil. Daarmee is niet gezegd, dat de „Renate Leonhardt" (gezonken bij Texel) een verborgen eiland zou zijn, waar Urkers, Jutters en ook Zaanlcanters tevergeefs naar zoeken. Maar onwillekeurig speelde de il lustere voornaam van de geestelijke vader van „Adriaan en Olivier" en „Tien glazen wijn" door ons hoofd, toen dezer dagen de drie avontuur lijke Zaanlcanters opnieuw de „Re nate Leonhardt", die overigens niets met Adriaan, noch met Olivier en helemaal niets met tien glazen wijn te maken heeft, een beleefdheids bezoek hebben gebracht. Kent U het schone verhaal niet, dat onze vriend Leonhard schreef over het goudschip „Lutine"? Dat is jammer voor U, want dan had U kennis kunnen maken met een echte oorspronkelijke Batavier van een Hollander, die zo maar een af tands vliegtuigje lcocht en daarme de als maar over de Waddenzee en dito eilanden gierde. Op zoek naar het onderwatersilhouet van de „Lutine". Natuurlijk vond hij de gezonken goudmijn niet, noch de goudschat zelf, omdat hij tenslotte meer aandacht scheen te hebben voor een of andere schone over zeese toeriste. die toevalligerwijze ook in zijn nabijheid was neerge streken. Sander Bransen verdween met zijn aftands kistje plotseling van Terschelling, de „Lutine" met al het goud en de Zuid-Afrikaanse met al haar tranen achterlatend. Niemand hoorde verder ooit iets van hem. Leonhard voegde er weemoedig aan toe dat allebei de kostbaarheden gouden haren hadden, doch dat het Sander schijnbaar niet om die prachtige tooi te doen was geweest. n Wat te doen! De „Renate Leonhardt" kan aan dit verhaal ook al niets doen. Feit is echter, dat telkens weer nieuwe gegadigden opdagen, om de gouden gestrengeld met zilveren, haren tc diepen uit de vergetelheid van de „eeuwig-zingende" zee. Of het hun lukken zal? De H.D. 57 trok er met een wichelroedelo per op af en deze vond scheeps- vormen, gouden en zilveren voor werpen. Zo maar door golven en zeewier heen. Hetgeen dan toch altijd een teken zal moeten zijn, dat de „Renate Leonhardt", die daar ergens ten Westen van de Lange Jaap met goud en zilver en wie weet wat voor andere kostbaarheden, ten onder ging, nog steeds te wachten ligt op een andere Sander Bransen, met of zon der aftands eendekkertje er met ot zonder Zuid-Afrilcaanse schone plus dollars en gouden haren. De UK. 230 voer vorig jaar even eens op de?e hoogte en wierp alvast, een herkenning overboord. Tot mo gelijke latere ontdekkingen. (Nu is de HD. 57 onderweg geweest, maar voor alle zekerheid hadden de he ren Visser, Engel en v. d. Toren 'n wichelroedeloper medegenomen. Slechte voortekenen? Of de gouddelvers het als een slecht voorteken zullen beschouwen, dat zij met de HD. 57 van schipper Bais een nacht voor anker moesten liggen, omdat er een kleine motor stoornis optrad? Wij geloven van niet en onze vriend Leonhard, mocht hij in het land wezen (hetgeen wij intussen betwijfelen, omdat hij meer globetrotter dan goudzoeker is) zou waarschijnlijk ook hier een schoon glas wijn aan gewijd heb ben. Laten we intussen hopen, dat net niet het elfde zou moeien zijn. Voor de lezer diene ter serieuze oriëntatie, dat de „Renate Leon hardt" een Duits schip was, het zonk in 1917, getroffen door een torpedo uit oen Engelse onderzeeër, ten Z.W. van Texel. Dit drama, dat het goudschip naar de diepte van de zee verwees, gebeurde in de nabij heid van de Razende Bol, op een nacht in Augustus. Volgens de verhalen moest het schip 454 'kisten kostbaar metaal, 800 ton cacaoboter en geheime staatspapieren aan boord gehad hebben. Het overige wordt aan de fanta sie of werkelijkheidszin van lezer en speurder overgelaten. ROUWDIENST IN CESTAS PARIJS, 25 Aug. (Reuter). Premier Queuille en minister van defensje Paul Ramadier hebben vandaag in het dorpje Cestas bij Bordeaux de laatste eer bewezen aan 25 boeren en soldaten, die bij de strijd tegen de bosbranden zijn omgekomen. De 25 kisten werden door het dorp naar de plaats ge dragen, waar 4n de open lucht een Mis werd opgedragen. Voor onge veer 50 andere slachtoffers wer den elders rouwdiensten gehou den. De omgekomen soldaten heb ben posthuum de militaire me daille gekregen en de burgers de gouden medaille voor moed en trouw. KEULSE JAARBEURS KEULEN, 25 Aug. (A.P.). Voor de eerste keer sedert de oor log zullen Italië, Nederland en België op de Keulse Jaarbeurs vertegenwoordigd zijn. De beurs opent op 28 Augustus en er worden 50.000 bezoekers verwacht. Nederland zal levensmiddelen, schoenen, schrijfbehoeften en ver nissen inzenden. België zal textiel sturen en Ita lië zendt levensmiddelen, schrijf machines, textieicn, dameshoeden. MINISTER JOHNSON NAAR KOPENHACEN KOPENHAGEN, 25 Aug. (Reu ter). Het orgaan van de Deense regeringspartij, „Social Demokra- ten", meldt dat te Kopenhagen de verwachting heerst, dat de Ame rikaanse minister van defensie, Louis Johnson, vergezeld door een aantal Amerikaanse politici, bin nenkort een bezoek aan de Deense hoofdstad zal brengen. stopzetten van rijksvoorschottcn van woningen met meer inhoud dan 325, subs. 375 kub. meter inhoud, heeft, èn terecht, vooral in kath. kringen, waar men zich met de woningbouw bezig houdt, grote ongerustheid gewekt. Want door deze autoritaire maatregel van deze socialistische minister komen de belangen van onze grotere gezinnen danig in de knel, vooral de grotere gezinnen van onze middenstand. Een leek begrijpt, dat bij een maximum van 375 kub. meter inhoud, wanneer daar ook wat bedrijfsruimte af moet, voor het gezin veel te weinig overblijft om voor enkele kinderen woon- en slaapruimte over te houden. Bovendien zou men deze maatregel van minister in 't Veld een bedenkelijk stukje klassepolitiek kunnen noemen, al is het waarschijnlijk niet zo bedoeld. Want de mensen met zelfstan dige beroepen als doktoren, advocaten, accountants enz. van wier woning toch ook nog iets af moet voor hun patiënten en ciiëntèle, zullen volgens de nieuwe bepaling voortaan geheel buiten de rijks regeling vallen en hun woningen geheel uit eigen middelen moeten betalen, wat aan bouwkosten en huurprijzen voor velen van hen ver boven hun draagvermogen uitgaat. Het zou wel een zeer ernstig misverstand zijn, indien men meende, dat deze intellectuelen allen over voldoende financiën beschikken, om deze nieuwe zware lasten te kunnen dragen. Het is dan ook in hoge mats verheugend, dat tegen deze maat regel van de minister onmiddellijk verzet is gekomen en de heer An driessen van de KVP de minister heeft gevraagd niet tot uitvoering van deze maatregel over te gaan, alvorens daarover met de Volks vertegenwoordiging overleg te heb ben gepleegd. Het is trouwens toch ook wel een beetje al te gortig en ondemqcratisch, om een zo diep in grijpende maatregel met ernstige gevolgen voor duizenden gezinnen, zo maar bij ministerieel besluit in te voeren, terwijl de volksvertegen woordiging nergens in wordt ge kend. Uit deze geschiedenis blijkt opnieuw weer, hoe ondemocratisch het z.g. democratisch socialisme in de practijk kan zjjn. Er was boven dien voor een dergelijk autocra tisch optreden al heel weinig reden, omdat binnen enkele weken minis ter in 't Veld zijn begroting voor 1950 bij de Staten Generaal indient en er dus alle gelegenheid zou zijn, om binnen korte tijd uitvoerig over dit beleid te spreken. In elk geval zal men zich van kath. zijde tegen een dergelijke eenzijdige woning- bouwpolitiek, die vooral voor onze middenstandsgezinnen noodlottige gevolgen zal hebben, met alle kracht verzetten. Niet alleen om dat deze maatregel van minister in 't Veld in flagrante strijd is met ons kath. verkiezingsprogram, maar ook omdat, wanneer ze wordt doorgevoerd, aan de verdelende so ciale rechtvaardigheid groot ge weld wordt aangedaan. Een Kostbare hobby Over het ergerlijke feit, dat het volkomen overbodige Militair Ge zag, waarmee we na de oorlog zijn opgescheept ons niet alleen een slordige 150 millioen heeft gekost, maar waarvan ook nog het groot ste deel is weggegooid en gestolen, is dezer dagen elders in dit blad reeds een gekruide opmerking ge kruide opmerking gemaakt. We zullen daarop op deze kwestie zelf niet terugkomen, al zal over deze ergerlijke verspilling van zoveel millioenen, in een tijd, toen ons land van alles beroofd en doodarm wac, het laatste woord nog wel niet zal zijn gesproken. Want terecht heeft de Alg. Rekenkamer geweigerd, deze rekening van het Militair Ge zag goed te keuren, zodat de Volks vertegenwoordiging deze al heel weinig welriekende was, zelf zal moeten afdoen. Wij hopen dan, dat niet alleen zal gesproken worden over de ergerlijke verkwisting en schandelijke diefstallen, maar nu ook eens onthuld zal worden, waar om de Londense Regering dit mili tair gezag hier in Nederland toch nodig achtte. Want daarover kan toch weinig verschil bestaan, dat dit instituut volkomen overbodig was en dat ook in geen enkel Wes ters democratisch land na de oorlog heeft gefungeerd dan allen in Ne derland. Zelfs België, dat van Augustus 1944 tot Mei 1945. na zjjn bevrij ding nog aan de rand van de oor logsdreigingen lag heeft nimmer een militair gezag gekend en het heeft er niet de minste schade van gehad. Ook Frankrijk, Denemarken en Noorwegen zijn zo gelukkig, dat zij dit instituut nimmer gekend hebben. Het was daarom zo vreemd, dat deze heren hier zich overal nestelden, omdat gelijk met deze heren, ook het burgerlijk gezag kwam en het bewind weer op zich nam. Zo kregen we naast het op treden van de Commissaris der Ko ningin,, de gewestelijke militaire commandant; en naast de burge meester de plaatselijke militaire bevelhebber. De militaire heren hadden dan ook practisch niets te doen en juist die ledigheid, vormde een bron voor allerlei buitensporige en kostbare geldverspillingen. Want uit de overlegde rekeningen aan dranken en sigaren blijkt wel duidelijk, dat de heren er een goed leventje van hebben geleid, om van de auto's en benzine maar niet te spreken. Wanneer straks dit na tionaal schandaal in de Kamer ter sprake komt, zullen er in elk ge val twee heren zijn, die een minder prettige dag zullen beleven. Dat is allereerst de heer Gerbrandy, die nog altijd hoog van de toren blaast en nog steeds de huidige ministers met gevangenissen dreigt, omdat zij er een andere politieke mening op na houden dan hij. Als men de strafrechterlijke verantwoordelijk heid zo opvat, dan ziet het er met de heer Gerbrandy zelf zorgelijk uit, want hij draagt de eerste ver antwoordelijkheid voor deze kost bare dwaasheid van het M.G. De tweede man, die zich niet erg pret tig zal gevoelen is de heer Kruis, de tegenwoordige chef van de Gen. Staf, die echter ook chef was van het Militair Gezag in die na-oor- logse maanden en dus aller eerst de zware verantwoordelijk heid draagt, voor deze ergerlijke bladzijden uit het hoek van onze rm-oorlogse geschiedenis. Een ver antwoordelijkheid, die naar wij voor hem vrezen, onze Volksvertegen woordiging hem toch ook wel zwaar zal aanrekenen. J. H. TENTOONSTELLING TE LEIDEN „Dc mens en zijn arbeid" Te Leiden is Donderdag een expositie geopend onder de naam „De mens en zijn arbeid" door de secretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. Deze tentoon stelling heeft ten doel in brede kringen van ons volk de waarde ring voor liet ambacht te bevor deren. De expositie, die velerlei am bachten en industrieën in frag mentarische vorm in realiteit, niet in dode beelden en voorstellingen weergeeft, kan beschouwd worden als een vervolg op en tegenhanger van de tentoonstelling „Gouden Handen" in Ede. De tentoonstelling in Leiden, die is ingericht in de Stadsgehoor zaal, een tweetal belendende scho len en dc Waag, biedt o.a. een kijkje achter de schermen van het textielbedrijf in de ruimste zin des woords, de schoenmakerij, bontbcwerkerij, optiek, Belgische ambachtskunst, bouwnij verheid, metaalbewerking, bloemisterij en tuinderi,), uitgeverij, grafische kunst, typografie, visserij, gas- industrie, electro-tcchniek, water leidingbedrijf, radiotechniek en telefonie, pottenbakkerij, glasbla zen, instrumentmakerij en voe- dings- en genotmiddelenindustrie. Zoveel doenlijk worden van deze industrieën beelden gegeven in de reële vorm van onderdelen van het arbeidsproces, terwijl, waar zulks niet mogelijk bleek, van af beeldingen en statistieken gebruik is gemaakt. Bovendien worden diverse sociale problemen in de industriële sector belicht, waarbij een afdeling voor beroepskeuze de aandacht trekt. BESTUUR LANDBOUW TENTOONSTELLING EINDHOVEN BERUST IN VONNIS Het bestuur van de stichting Landbouwtentoonstelling Eindho ven heeft berust in het vonnis, gewezen in kort geding door de rechter te 's-Hertogenbosch, waar bij het bevolen werd do firma's Calvé Hooghiemstra en Sluijs tot de tentoonstelling toe te laten. Deze drie firma's waren oorspron kelijk als inzenders geaccepteerd, doch later geweigerd op grond van het feit, dat zij particuliere firma's zijn en dat deze tentoonstelling voornamelijk bedoeld was als ten toonstelling voor coöperatieve landbouw- en coöperatieve han delsorganisaties. De drie firma's eisten ieder per dag f 10.000 voor iedere dae dat hen de toegang werd ontzegd, welke eis door de rechter te 's-Hertogenbosch in kort geding werd toegewezen. Maandagavond heeft het tentoonstellingsbestuur besloten in het vonnis te berusten en er uitvoering aan te geven. In de loop van Dinsdag hebben de drie genoemde firma's een stand op de tentoonstelling ingericht. ACHESON OVER TOESTAND IN VERRE OOSTEN WASHINGTON, 25 Aug. (AFP). In een lange verklaring over de toestand in het Verre Oosten heeft do Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, o.m. verklaard, dat alle insinuaties, als zouden in de jongste publicaties van het witboek over China be paalde documenten zijn weggela ten teneinde de administratie te beschermen, „vals en ongegrond" zijn. Wat de door de toestand in het Verre Oosten geschapen proble men betreft zeide Acheson, dat hij in nauwe samenwerking met de bijzondere presidentiële coi,- sie zal handelen en dat Ui in con tact zal treden met de commissi "5 voor buitenlandse zaken van de Senaat en het Huis van Afgevaar digden, teneinde de beste oplos sing te zoeken. Hij zeide verder, dat de voormalige ambassadeur in China, Leighton Stuart, die zich op het ogenblik te Washington bevindt, aan de besprekingen zal deelnemen. Hef- verkeer tussen republikeins en overig Indonesisch gebied BATAVIA, 25 Aug. (Aneta). Woensdagmiddag hebben op het departement van economische za ken in Batavia informele bespre kingen plaats gehad, teneinde een oolossing te beramen voor enkele moeiljikheden, die zich in de prac tijk blijken voor te doen in het verkeer tussen republikeins ge bied en het overige Indonesië. Van republikeinse z;jde nam aan deze besprekingen deel de minis ter van verKeer ir. Laos en van Nederlandse z;jde de secretaris van staat voor economische zaken, mr. van Hoogstraten H" ornnomi- sche adviseur van de H.V.K.. Jhr. de Villeneuve en kolonel Droog van het departement van verkeer en waterstaat. Tijdens de oefeningen, die Nederlandse troepeneenheden op het ogenblik in de Ardennen houden, heeft nabij het Monument du Souvernir in Luxemburg een eenvoudige plechtigheid plaats ge had. Voor zijn verdiensten voor het Nederlandse leger en voor de Westelijke Militaire Unie werd kolonel Jacobi van het Luxem burgse leger benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De chef van de Nederlandse generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, reikte persoonlijk de onderschei ding uit. Familieberichter De Heer en Mevro SLINKERT—v. GIJZ1 geven met dankbaarlv kennis van de geboot van hun dochler DINEKE Alkmaar, 25 Aug. 1946 Jan van Scorelkade 51 Verloofd: AI.IE KALKSMA en LOEK KÜHNE Receptie Zondag 28 A Laat 169. Heden overleed, m jen geduldig gedragei lijden, voorzien van d H.H. Sacramenten de Stervenden, in vol! overgave aan Gods E Wil, in de ouderdor van 67 jaar, onze on vergetelijke man, va der, behuwd- en groot vader JACOBUS KEIJZER echtgenoot van Maria Anna Koopmai M. A, KEIJZER KOOPMA1 kinderen en klein kinderen Alkmaar, 26 Aug. '4! Westdijk 15. De H. Uitvaartdiens zal worden gehoude Maandag 29 Aug. t 9.30 uur in de parochie kerk van St. Mlchai te Zuidervaart, waarn begrafenis op het R.E kerkhof St. Barbara t Alkmaar. Rozenkran bidden 7.30 uur thuii Hiermede vervulle wy de treurige plicl U kennis te geven va het overlijden, na ee kortstondige ziektf nog voorzien van hc H. Oliesel, van onz innig geliefde dochte: en zuster RIE APPEL in de ouderdom van 1 jaar. Wognum: Wed. C. APPEL— DROOi Blokker: Wed. C. BRANDT- APPE Spanbroek: J. N. APPEL D. APPEL VELDBOE) Wognum: J. TH. APPEL Wognum, 26 Aug '4! De plechtige Uit vaartdienst zal worde gehouden op Maanda 29 Augustus half tie in de parochiekerk va de H. Hieronymus t< Wognum. Na een langduri; doch geduldig gedrage lijden, overleed hedei na voorzien te zijn va de H.H. Sacramente der Stervenden, onz innig geliefde echtge note en der kindere 7.orgzame moeder e grootmoeder MARIA HOPMAN echtgenote van Olof Huiberts in de leeftijd van 5 jaar. Egmond a. d. Hoef, 25 Augustus. 1949. Uit aller naam, O, HUIBERT De H Uitvaartdiens zal plaats hebben o Zaterdag 27 Aug. in d parochiekerk van Mai garetha Maria Alacc que, waarna de begrs fenis op het R.K. kerk hof te Egmond a. Zei Advertentiën ARTS ALKMAAR tot nadere aankondig! afwezig De aanwezige huisarts nemen waar. RIJWIELSTALLING VERHUURINR. Stenenbrug - Alkm* gedurende de kermiswe GEOPEND tot sluitingsu Steeds voldoende ruin tot stalling aanwezig. LEER LEER Vanaf heden mschrij ving bij Langestr. 48, tel. 375 Lid K. C. V. D. San Filippo Neri Prettige lesmethode i oude en moderne dansen SPECIALE R. K. CLUBS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4