Nieuw Rusland wil Tito binnen zes maanden liquideren Broer van gevluchte SS-er bij inval doodgeschoten Klement Gottwald doet scherpe aanval op Tsjechisch Episcopaat GP.N. saboteert vlotte gang van zaken in Haagse Raad Rotterdamse winkelier was hoofd van smokkelbende irktberichten L. O. P. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD\ s Rusland zal Tito opruimen Dinsdag 30 Augustus 1949 45 jaargang No. 1 1653 15000 ton groenten naar Frankrijk Nog een mislukte Kanaalovertocht Washington verwacht geen invasie Joego-Slavië uiterlijk rustig Stalin's greep op satellieten losser Tito vraagt lening aan Washington Tegenstrijdige verklaringen Godsdienst slechts voorwendsel Grote parade te Zvolen Overleden door verkeerde injectie VAN VLIET neemt revanche Tsjechen blijven de Kerk trouw Bij ieder voorstel hoofdelijke stemming Amerikaans belang bij de marinebasis te Soerabaja Dronken chauffeur maakt slachtoffers 29 Augustus 23.000 kg aardappelen: nuizen 8.508.70, Blauwe 6.506.80, Witte 7.7.20; Koop- auwen 6.80;* 1200 kg sla- 49.—; 3500 kg witte i°. tJM, 29 Aug. Bevelan- 6.90, blanke eigenh. 5.60 de eerstelingen 7.60, knol- -5.50, rode kool 5.506, 6.307.60, slabonen A 43 :242, pruimen 831; me- I59, komkommers 615, ij 4.bospeen 68, breek- 30, andijvie 1829; fran- 6573, tomaten 1740. 4—12, uien 12, snijbonen ugurken 28—45, clapps 8— nerin 9—21, suikerpeer 6— y victoria 513, yellow 9 wick 613, transparant 12 es lebel 12. IORN, 27 Aug. Aanvoer aardappelen; grove schot middel 6.70—7.80, eigenh. 5000 kg witte kool 11.60 23.850 kg rode kool 4.50 100 kg uien: grove 16.20 vone 16.70—18.20, drielingen 30, nep 11.30—14.70; 10.700 i: I 5.306.10, II 3—4; 7550 II 10 60—12.40, III 11.20— 355 kg augurken grof 40.10 basterd 41.50, stek 31.50, 23.70; 12.725 kg slabonen: II 4345, III 32—33, stek rk 57.—. D-SCHARWOUDE. 29 Aug. 27.000 kg aardappelen; eer- 7.707.80, eigenheimers blauwe eigenheimers 6.30 evelanders 5.806.30; 15.000 kool 5.50—6.40; 23.000 kg Dl 12.90—14.50; 1100 kg uien 10.000 kg slabonen 4150, -39. VIBLIK, 27 Aug. Aan- 100 kg aardappelen bintje I, blauwe eigenh. 6.907.30, er 6.106.30, eigenheimers soopmans blauwe 7.207.30 6.30—6.80, kriel 3 60—3.70; slabonen 3649, afw. 20 iOO kg rode kool 5.50, 18.900 kool 11.20—12.80, 7300 kg 1 8.10—10.30, 58.000 kg peen -14 50, III 13.10—14.60, I 6.— bieten I 5—5.20, II 4.—; uien: grof 1516.20, middel 30, driel. 11.70. M, 29 Aug. Aanvoer 5200 nen A 3553, B 2340; 7000 appelen: bevelanders 4.90 enheimers 6.30, bintje 6.40, 7.30; 5000 kg witte kool .50; 1000 kg peen B 11.60; g uien 6.1017.40. grove .80; 10.000 kg plantuien ielingen 10.6011.70, nep 12 eerst eens even wat raar de stad. Ik denk, innen vinden. Als je :t verkeerd, dan is er et deze woorden ging aan de kant van de ven na, die zich met twee schurken, hoe liepen over de weg ge, wat is die Martyn stommerik, och, och- alle kanten voor de in, is pastoorpraatjes fiool het oud papier niet weg. Bewaar "t voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk meel Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in arte edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. HoofdredacteurH. N. Smits. Bankrelaties: Noorder bank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondef) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantorens HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 DEN HAAG, 29 Aug. Hoewel in het onlangs van kracht geworden nieuwe handelsverdrag met Frank rijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groenten naar dat land, heeft de Franse regering sinds 27 Augustus j.1. de import van 15.000 ton Nederlandse groenten, te weten uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool, toege staan. DOVER, 29 Aug. (ANP). De dertigjarige Egyptische zwemmer Mahri Hassan Hamad heeft Maan dagavond zijn poging om het kanaal over te zwemmen, opgegeven. Hij was 14 uur in het water geweest en hij had het tot 4 iniji van de En gelse kust gebracht. Hamad had flinke vorderingen ge maakt totdat de zee in de middag ruw werd als gevolg van een sterke bries uit het Z.W. Op een gegeven moment had hij Folkestone in zicht, maar de wind en het sterke getij dreven hem toen voorbij Dover. In de laatste drie uren was hij niets vooruit gekomen, en alhoewel hij nog steeds goed zwom, staakte hij zijn poging op advies van zijn coach dr. Sabry. Bij de Oost Rivier te New York verrijst een imposant gebouw. Het is het secretariaatsgebouw van de Verenigde Naties. Het wordt 39 verdiepingen hoog. Arbeiders werken op het ogenblik aan de 26ste verdieping. Rechts achter de V.N. wolkenkrabber verheft zich het gebouw van Chrysler, links het Empire State Building. A. P. meldt uit Berlijn, dat, volgens berichten, die zijn bin nengekomen bij de inlichtingendienst van één der Westelijke mogendheden, Rusland er naar zou streven om maarschalk Tito van joego-Slavië binnen zes maanden te liquideren. De meest waarschijnlijke middelen, die de Russen hiertoe zouden gebrui ken waren een door Rusland geïnspireerde revolutie in Joego- Slavië of e'en moord op Tito. Moskou zou echter niet bereid zijn het risico te nemen om de Russische satelietstaten in Zuid- Oost-Europa mee te slepen in een openlijke militaire aanval op Joego-Slavië. In Washington beschouwt men de zenuwoorlog, die Moskou tegen maarschalk Tito voert, niet als een voorloper van een gewa pende invasie van Joego-Slavië. In hoge regeringskringen is men ervan overtuigd, dat het Kremlin rekent op een internationale po ging om Tito's regiem omver te werpen. Anders op de mogelijk heid, aat de economische blokka de van de kominform-landen hem op de knieën zal dwingen. Maarschalk Tito is zich van dit gevaar ten volle bewust, aldus de woordvoerders, en is van plan al le actie te vermijden, die Rusland ertoe zou kunnen brengen de mondelinge oorlog, door een wer kelijke te vervangen. Volgens diplomatieke berichten en rapporten van de inlichtingen dienst, afkomstig uit Istanboel, zou maarschalk Tito 150.000 man troepen langs de Macedonische grenzen met Bulgarije en Albanië gelegerd hebben. Deze troepen concentratie, aldus de woordvoer ders, heeft tot doei alle plannen, die de kominform mocht koeste ren, te doorkruisen. De correspondent van A.P. te Belgrado seint: Joego-Slavië ver toont uiterlijk althans nau welijks tekenen, dat men zich zorgen maakt over de mogelijk- De 91-jarige koning Gustaa'f van Zweden verblijft op het ogenblik met vacantie op het Öland eiland, bij de Zuid-Oost kust van Zweden. De krasse vorst met zijn 3 jaar oude ach ter-kleinzoon Carl Custaaf. heid van een openlijke oorlog met de kominform-landen in de nabije toekomst. De koude oorlog op de Balkan heeft klaarblijkelijk overal elders ter wereld grotere ongerustheid veroorzaakt dan bij de mensen van dit land, al zijn zij zich zeker bewust van de moeilijkheden, die de zenuwenoorlog in zich bergt. Het is waar, dat maarschalk Tito's troepen langs Joego-Slavië's onrustige grenzen in alarmtoe stand zijn maar dat zijn zij al 15 maanden lang, namelijk sinds het ogenblik, dat de kominform zijn banvloek uitsprak over Tito, omdat deze een nationalistische politiek zou voeren, en een felle campagne tegen hem begon. WASHINGTON, 29 Aug. (A.P.) Stalin's greep op de communistische satellietstaten is zeer veel losser geworden na de onenigheid met Maarschalk Tito, aldus de uit Oost- Europa afkomstige rapporten van zeer verantwoordelijke personen. Men verwacht, dat deze rappor ten een belangrijke rol zullen spe len in de bijeenkomsten, die in Sep tember tussen Bevin, Acheson en Schuman zullen plaats vinden. Westerse diplomaten zijn van me ning, dat op deze bijeenkomsten de strategie voor de koude oorlog met Rusland zal worden besproken. Joego-Slavië heeft thans officieel de Amerikaanse export-import bank om een lening verzocht, aldus is te Washington medegedeeld. Tito zou ongeveer 25 millioen dollar wensen voor de aankoop van machinerieën en uitrusting voor de lood-, koper en zinkmjjnen in Joego-Slavië. Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse zaken, zou het verzoek van Tito willen steunen. De lening moet Tito helpen de econo mische „blokkade" te overwinnen, die door Rusland en zijn satellieten is opgelegd. In de nacht van Zondag op Maan dag werd door vier agenten van de Rijkspolitie een inval gedaan in een perceel te Rijnsburg, waar de in '46 uit Duindorp gevluchte S.S.-er, Wim de Mooy, zou zijn ondergedoken hij diens broer Jan. Deze laatste schijnt zich bij de inval teweer hebben ge steld en werd door één der agen ten neergeschoten, waarop hjj ter plaatse overleed. Op de tip, dat de S.S.-er zich ten huize van zijn broer zou bevinden, gingen de vier agenten op onder zoek uit. Hun werd toegang tot het huis ontzegd. v,De agenten hebben toen een ladder gehaald om op deze manier de „vesting' 'te nemen. Zij kwamen in de slaapkamer van Jan de M„ die lid van de reserve-poli- tie is. Volgens de verklaring van de po litie te Rijnsburg, heeft deze de agenten met een pistool bedreigd. Een dér agenten heeft toen gevuurd en de 25-jarige jongeman dodelijk getroffen. Men vertelde, dat het pistool van het slachtoffer later een alarmpistool bleek te zijn. De districtscommandant van de Rijkspolitie verklaart daarentegen, dat Jan uit zijn bed sprong, toen de MEISJE BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN Maandagmiddag heeft de politie het lijk opgehaald van de 7-jarige J. S. uit de Balthasar Florisstraat te Amsterdam, die met haar tweeling zusje in het water van de Stadion kade was gaan zwemmen en daar bij vermoedelijk in een z.g. put in het water is terecht gekomen en verdronken. Reeds herhaaldelijk was door de politie gewaarschuwd, dat het zwemmen in dit kanaal, dat aan een zijde voor een zandterrein wordt afgesloten, niet zonder ge vaar is. agenten door zijn raam naar binnen kwamen. In de verwarring zou hij tegen een der agenten zijn aange vallen. De dienstrevolver ging af en de kogel trof hem dodelijk. Dit ge beurde 's nachts om half twee. Gistermorgen is door Officieren van de Rijkspolitie, door dr. Hulst uit Leiden en de Officier van Jus titie te Den Haag, een onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten nog niet zijn vrijgegeven. Gebleken is, dat de ex-S.S.-er niet in het huis was. Een derde broer, die uit Groningen was over gekomen, is door de tipgevers aan de politie voor de S.S.-er aangezien. In Rijnsburg wordt verteld, dat het slachtoffer eerder in de nacht reeds met zijn alarmpistool aan het schieten is geweest. 33 „ZWARE JONGENS" UIT DUITSE GEVANGENIS ONTVLUCHT In de nacht van 5 op 6 Augustus 1949 zün uit de strafgevangenis te Versen in het district Meppen (Duitschland) 33 gevangenen ont vlucht. Inmiddels zijn acht weer aangehouden, zodat nog 25 spoor loos zyn. Het is niet onmogelük dat eep deel der ontvluchte gevangenen illegaal de Nederlandse grens is gepasseerd. Daar het hier zonder uitzondering alle zware misdadigers betreft en deze ten spoedigste die nen te worden gearresteerd, wordt door de politie de medewerking van het publiek ingeroepen. De ontvluchtte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zijn alle tot zware gevangenisstraffen veroor deeld, wegens verschillende gepleeg de misdrijven. Een gedeelte der ont vluchte gevangenen, draagt burger kleding en een ander gedeelte ge- vangenkleding. Twee der ontvluchte gevangenen hebben tatoueringen op de rechter arm en één der gevangenen heeft hetzelfde op de linkeronderarm. Een andere gevangene heeft 25 wratten op de linkerhand en een lidteken op de neusring, terwijl weer een an dere gevangene de rechterschouder hoger heeft dan de linker. PRAAG, (Reuter en A.P.) Kiemen! Gottwald, de commu nistische president van Tsjecho-Slowakije, heeft Maandag te Zvolen in Midden-Slowakije, op de laatste dag van de plech tigheden ter herdenking van de Slowaakse opstand tegen de Duitsers in 1944, voor een menigte van ongeveer 100.000 sol daten, arbeiders-militie en burgers, een rede gehouden, waarin hij het Tsjechische Episcopaat er van beschuldigde valse propa ganda te hebben verspreid met het doel de prestaties van de Volksdemocratische republiek te ondermijnen. Gottwald betoogde, dat het Episcopaat zich tot doel heeft ge steld de reactie weer in het gareel te helpen en de band tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland te verbreken. De president, die de Aartsbisschop, Mgr. Beran, niet bij de naam noemde en slechts sprak van de „hiërarchie" en „hoge geestelijkheid", zei verder, dat de bevolking van het overwegend katholieke Slowakije trouw was gebleven aan zijn regiem en „tij den de grootste plagerijen van de plaatselijke reactie" de beste pro ductie-records had behaald. In feite, aldus ging Gottwald verder heeft de kerk nooit zo'n vrijheid genoten als thans. De kerk heeft ook nooit bezwaren geuit tegen fascistische regiems regeringen, die niet zoveel voor de kerken deden als onze Volks democratische republiek. De godsdienst was slechts het Voorwendsel voor aanvallen op het huidige regiem. De kerkelij ke hiërarchie voerde propaganda tegen beter weten in. Haar aan vallen waren gericht tegen de ar beiders, maar de arbeiders had den, bij hun opkomst tezamen met de Sowjet-volkeren, geen grote offers gebracht om de reaction- nairen te belagen, aldus Gottwald. „Het eenvoudige en duidelijke antwoord is, dat de republiek zich nooit zal laten uiteensplijten." Gustav Husak, voorziiter van de Slowaakse Raad van Commis sarisseri, voerde na Gottwald het SCHANDAAL IN SLEESWIJK-HOLSTEIN Te Kiel is Maandag het aftreden bekend gemaakt van de socialisti sche minister-president van Slees- wijkHoistein, Hermann Luede- mann. Dit aftreden, dat reeds werd verwacht, staat in verband met een regeringsonderzoek inzake een schandaal, waarbij Luedemann was betrokken. Enige tijd geleden werd door de Landdag een bedrag van 250.000 mark toegewezen voor het opnieuw inrichten van de ambtswoning van de premier. Het werk kostte echter bijna het dubbele, terwijl de archi tect-aannemer de schoonzoon van Luedemann was, die de premier uit Berlijn naar Kiel had doen over plaatsen, waar hij bovendien een overheidsbetrekking ontving. De Christen-democraten vielen de so ciaal-democratische premier bij de verkiezingen over deze toedracht van zaken aan. Bij de federale ver kiezingen daalde het stemmental van de sociaal-democraten van 43.8 procent tot 29.6 procent. Door een noodlottige vergissing van een verpleegster is in het zie kenhuis „Eudokia" te Rotterdam een 72-jarige vrouw, die daar verpleegd werd, gestorven. De verpleegster had haar een verkeerde injectie toe gediend. Dezelfde injectie gaf zij la ter aan een mannelijke patiënt, maar door de dood van de vrouw opmerkzaam gemaakt, hebben de doktoren de vergissing nog tijdig bemerkt en maatregelen genomen, zodat de man er geen nadelige ge volgen van ondervonden heeft. Hond beet drie kalveren dood Gedurende de afgelopen week werden bij de landbouwer D. van Bavel te Oosterhout drie kalveren door een wilde hond doodgebeten. De op deze gevaarlijke hond onder nomen drijfjachten hebben tot op heden nog geen resultaten opgele verd. WIELRENNEN AARHUS, 29 Aug. (ANP). Re ginald Harris, die Zondag té Kopen hagen het wereldkampioenschap sprint voor profs •won. kwam Maan dagavond in de eerste revanche match van het wereldkampioen schap uit tegen de Nederlanders van Vliet en Derksen. De wedstrijd werd gereden in 6 series a deux, zodat de renners elkaar twee maal ont moetten. Van Vliet won zijn beide ritten tegen Derksen terwijl hij van Har- ris eenmaal won en eenmaal ver loor. Het eindklassement werd der halve: 1. van Vliet, 2. Harris, 3. Derksen. Er waren 6000 toeschou wers, een record voor Aarhus. woord. Hij zei; „Onze vijanden van thans zijn dezelfde als 5 jaar geleden (nl. fascisten). Zij zul len verpletterd worden, evenals destijds". Na zijn rede inspecteerde presi dent Gottwald troepen en arbei ders-militie, benevens jeugdgroe pen, die leuzen riepen. De redevoeringen werden door ongeveer honderdduizend perso nen aangehoord. Vervolgens had een militaire parade plaats, waar bij vliegtuigen van Brits en Duits fabrikaat boven de in Amerikaan se vrachtwagens voorbijrijdende troepen vlogen. De ramen van alle gebouwen, die uitzagen op het- plein te Zwolen, waar de plechtigheden plaats vonden, moesten gesloten blijven. Het nemen van foto's was verboden. Op een gaanderij van de kerk in het midden van het plein bevond zich een politiepost, van waaruit de toeschouwers met verrekijkers werden gadegesla gen. Er waren slechts voor ver tegenwoordigers van in Oost- Europese landen verschijnende bladen plaatsen op de tribune ge reserveerd, welke ter gelegen heid van het gebeuren was ge bouwd. Aan de parade werd deel genomen door troepen van het ge regelde leger, arbeiders-militie' en leden van jeugdorganisaties. VATICAANSTAD, 29 Aug. (AP). Van Vaticaanse zijde wordt ver nomen dat de vervolging van de katholieken in Tsjecho-Slowakije practisch geen resultaat heeft ge had. Van de in totaal 4000 priesters in Tsjecho-Slowakije waren slechts 11 Tsjechen en 9 Slowaken afvallig geworden, terwijl de overigen trouw hieven aan de bisschoppen. Alle bisschoppen zijn op hun post gebleven, zelfs indien hun werk verhinderd werd door de constante aanwezigheid van communistische partij-functionarissen, die de rege ring voor ieder diocees heeft be noemd. Aartsbisschop Mgr. Joseph Beran wordt in zijn paleis in Praag vastgehouden. Het decreet van het H. Officie in zake de excommunicatie van actie ve communisten had zijn uitwer king niet gemist. De grote meerder heid van de Tsjecho-Slowaakse ka tholieken betuigt dagelijks haar trouw en steun aan de bisschoppen en de priesters In de Maandag gehouden verga dering van de Haagse gemeente raad deelde de voorzitter van de communistische fractie, de heer Van Praag, mede, dat hij bij alle voorstellen hoofdelijke stemming zou vragen als protest tegen de wijze, waarop de communistische raadsleden door hun mederaads leden worden behandeld. Als de tekenen niet bedriegen, zo sprak de heer Van Praag, wil men de C.P.N. weer uit de raads commissies weren. Ten opzichte van onze kiezers wensen wij niet te worden behandeld als tweede rangsraadsleden en onze kiezers willen wij niet doen behandelen als tweederangskiezers. „In de commissies krijgt men de inlichtingen, die nodig zijn om de functie van raadslid behoor lijk te verrichten. Het werk wordt in de commissies voorbereid on men maakt het ons onmogelijk daaraan deel te nemen". De heer Van Praag besloot met de mede deling, dat „de C.P.N. in de grote steden niet in dit onrecht zal be rusten". Als gevolg van deze medede ling moest de Haagse gemeente raad Maandagmiddag over drie en dertig voorstellen hoofdelijk stemmen. Er stonden 36 voorstellen op de agenda. Twee ervan slipten zon der hoofdelijke stemming onder WASHINGTON, 28 Aug. (ANP- Aneta). In verband met onbeves tigde berichten uit Den Haag, ten aanzien van de marinebasis te Su- rabaja, hebben Amerikaanse mari nekringen te Washington aan Aneta toegegeven, dat de Verenigde Staten inderdaad de Nederlanders en In donesiërs hebben medegedeeld, dat zjj vitaal belang hebben ingeval van algemene strijd bü het be schikken over een basis te Surabaja ais onderdeel van de verdedigings plannen voor het gebied van de Stille Oceaan. De Verenigde Staten zouden ver volgens belang hebben bij het be schikken over de Japanse marine bases te Yukoska en Saseho na de ondertekening van het Japanse vre desverdrag, terwijl in Korea de marinebasis te Chinkai tegenover Japan eveneens voorkomt op de lijst van sterke punten, die de V.S. zich voorstellen te handhaven voor de verdediging van de kustlanden van Azië. 's voorzitters hamer door en één werd uitgesteld, omdat de betrok ken wethouder niet aanwezig was. De presentielijst was door 39 le den getekend, zodat de gemeente secretaris in deze vergadering 33 maal 39 of in totaal 1287 namen kreeg voor te lezen. Gemiddeld was met iedere stemming ruim een minuut gemoeid. Slechts een enkel voorstel gaf aanleiding tot enige gedachtenwisseling. Geen der raadsleden heeft bij deze stemmingen zich tegen een voor stel verklaard. H. K. H. Prinses Wilhelmina viert morgen, voor het eerst na haar troonsafstand, haar ver jaardag. 31 Augustus is geen Koninginnedag meer! Toch gaan de gedachten van het Neder landse volk naar de bekende figuur van onze vroegere Vor stin, die 50 jaar lang geregeerd heeft. Op haar 69e verjaardag verenigen wij ons met veler beste wensen, bijzonder voor het Kroonjaar, dat morgen be gint en aan het einde waarvan H.K.H. haar 70ste verjaardag hoopt te vieren. MEISJE EN KIND GEDOOD De 40-jarig;e kolenhandelaar B. P. uit Nijmegen reed Zondagsmiddag, onder invloed van sterke drank, met zijn vrachtauto op de Ryksweg Beek-Nijmegen, ter hoogte van het Franse pensionaat, vier personen aan, van wie er twee werden ge dood en één zwaar gewond. Doordat P. een bocht te wijd maakte ramde hij eerst twee wiel rijders, waarvan de jongeman T. G. zwaar werd gewond. Van de andere wielrijder werd de fiets vernield. Vervolgens zwaaide de chauffeur naar rechts en reed de 14-jarige wielrijdster V. H., die het anderhalf jarig jongetje T. R. op haar fiets vervoerde, aan. Beiden werden ge dood. P. reed verder in de richting Nijmegen. Een man en een vrouw liepen toen eveneens gevaar door hem aangereden te worden, maar konden zich nog juist redden. In Nijmegen werd P. gearresteerd. JL s .o. A V.v*- w. De Vereniging van Engelse Vliegtuigbouwers heeft het volste vertrouwen, dat de Vickers,-Supermarine P. 510, er tijdens de binnenkort te houden poging in zal slagen, de snelheid van het geluid te overtreffen. Deze snelheid is ter hoogte van de zee spiegel 1225 km. en op een hoogte van 9000 meter 1065 km. per uur. Hoewel alles omtrent dit straalvliegtuig geheim wordt gehouden, zal hij op de tentoonstelling van de Vereniging van Engelse vliegtuigbouwers, die van 7 tot 1 1 September te Farnborough wordt gehouden, worden getoond. Ter bespoediging BERLIJN, (Reuter). De afstand der rails van bepaalde hoofdspoor lijnen in de Sowjetzóne van Duit land zal vergroot worden tot die van de spoorlijnen in de Sowjet- Unie, zodat treinen met herstelbe talingsgoederen rechtstreeks naar SoWjet-Russische industriecentra kunnen lopen, zo verklaart het Duitse Nieuwsbureau. (En omge keerd?). De recherche van de staf van de Rijkspolitie van het gewest Amsterdam is er weer in geslaagd een grootscheepse smokkelaffaire op te rollen, waarbij o.a. is ge arresteerd een bekend Rotter dams winkelier, eigenaar van verschillende filialen, die het hoofd was van een grote bende smokkelaars. Zoals reeds eerder werd ge meld, wist bovengenoemde re cherche na maandenlange na sporingen in het begin van deze zomer een aantal dieven en smok kelaars van grote vrachtwagens van het internationaal wegver voer te pakken. Deze affaire bleek een nasleep te hebben. Aanwij zingen tijdens dit onderzoek ge vonden deden vermoeden, dat een bekende Rotterdamse winkelier de hoofdman was van een grote bende smokkelaars. De bende hield zich bezig met het smokke len van byouteriën uit Tsjecho- Slowakije en cosmetische artike len uit Frankrijk. De Rotterdam mer financierde de smokkel met dollars, die hij ten dele op de zwarte markt in ons land kocht en had enkele smokkelaars en chauffeurs in zijn dienst, die de goederen naar Nederland brach ten. Momenteel zijn door de E';ks- politie behalve de hoofdman een tiental medeplichtigen gearres teerd. Het z;jn vervoerders, tus senhandelaren en opkopers. Bo vendien is voor ruim vijf duizend gulden aan goederen in" beslag genomen en kon een auto, voor zien van een geheime bergplaats eveneens worden geconfiskeerd. De gesmokkelde goederen werden in de eigen winkels verkocht, zo dat de smokkel neerkwam op ille gale invoer en illegale betaling. Het onderzoek is nog niet zo ver gevorderd, dat vast staat welke bedr- "en met deze smokkelaffai re gemoeid warr doch ~>en mag veilig aannemen, dat voor tien duizenden guldens goederen op deze wijze de Nederlandse gren zen zijn gépasseerd. Daaraan is nu echter definitief een einde ge komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1