KöSTER DOKTER VAN HESTEREN dertig jaar gemeente-arts Richtl voor Laatste seizoen-tentoonstelling K.C.B. TE BERGEN De heer T. Donia nam afscheid te Warmenhuizen Naar t mm 3 AG. 2 Dinsdag 30 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Een woord ter opwekking j Egyptisch linnen REGENJASSEN GROOT FEEST IN WARMENHUIZEN Plotselinge genezing te Lourdes Marktberichten Oost-Duitse naar Grieke t ALKMAAR. De inzameling voor het Nationale Huldeblijk, wel ke het vorig jaar ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina werd ge houden en in deze gemeente zulk een groot succes is geworden, zal bij velen Uwer nog vers in het ge heugen liggen. Nu het „Koningin Wilhelmina- Fonds", dat de toen ingezamelde gelden beheert, nogmaals een be roep doet op de milde offervaardig heid van de ingezetenen mijner ge meente, wil ik gaarne door een per soonlek woord Uw bijzondere aan dacht vestigen op de inzameling, welke op 31 Augustus en 2 en 3 September a.s. ten bate van de kan kerbestrijding alhier wordt gehou den. Kanker vormt nog steeds een dreigend gevaar voor het menselijk bestaan en alleen een goed opgezet en met volharding uitgevoerd we tenschappelijk onderzoek biedt kans enig licht te brengen in de duisternis, welke op het ogenblik deze ziekte nog omhult. Wij, Nederlanders, kunnen aan deze levensreddende strijd in elk geval het doelmatigst deelnemen door bij te dragen aan het „Konin gin Wilhelmina-Fonds". Stelt daarom de medische weten schap in staat tot het gebruik van al die middelen, welke deze vijand van het menselijk bestaan afbreuk kunnen doen. Ik doe dan ook een dringend be roep op alle ingezetenen om door het schenken van een milde gave 't Fonds in staat te stellen de strijd voort te zetten tot heil van de lij dende mensheid. De burgemeester van Alkmaar Wytema LAATSTE DRAMA GROTE BEER ALKMAAR Nicolaas P., va rensgezel en werkzaam op het smokkelschip de Grote Beer, had in de periode October '48Juni '49 9200 sigaretten gesmokkeld en 20 kg. koffie. Aan de Alkmaarder D. had hij ze afgeleverd en er een aardig sommetje aan verdiend. Bij deze smokkel waren ook de accijn zen, voor ruim f 350.ontdoken en van bonnen was natuurlijk geen sprake geweest. Hij deed dergelij ke zaakjes wel meer. in totaal had" verdachte vier maai sigaretten me degebracht en twee maal koffie Voor de politierechter gaf deze Alkmaarse varensgezel een blijk van goede kameraadschap door zijn medesmokkelaars niet te verraden. Wel een bewijs, dat de zaak goed georganiseerd is. Want, zoals èn de politierechter èn de officier van justitie vertelden. geen schip brengt zoveel verboden waar mede als de Grote Beer. De eis van de officier was niet mals en luidde f 1000 boete of drie maanden. Na het verweer van ver dachte, die beweerde van verdere smokkel niets af te weten en alles op eigen initiatief te hebben ge daan, werd het vonnis f 800.of 80 dagen. Bovendien nog twee maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Service bij de borrel ALKMAAR De caféhouder Pie- ter te B. uit Alkmaar serveerde worstjes bij de borrel, een aardige attentie! Maar de worst kocht hij zonder bon bij slager H. Dit stukje hartigheid, in totaal pl.m. 150 kg. kostte hem een boete van f 150.— of 45 dagen Sociale zorg ALKMAAR De slager W. H., die vlees zonder bon verkocht in Alkmaar, ontpopte zich voor de rechtbank als een sociale werker. Hij voérde aan, mensen die hun vlees niet konden betalen, voor niets vlees te geven, als zij het dubbele aantal bonnen gaven. De rechter geloofde er niets van, om dat de slager al minstens 5 maal veroordeeld is voor allerlei econo mische delicten. Mr. Vellinga vroeg voor deze zaak f 500 boete of 3 maanden. Het werd f 400.of 3 maanden. De bediende Jan P. uit Velzen. die zijn baas had geholpen met de verkeerde slagerspraktijken, kreeg een boete van f 50.of 30 dagen. Meisje viel uit zweefmolen ALKMAAR. Tussen 12 en 1 uur gisteravond is een Alkmaars winkelmeisje van 29 jaar uit de zweefmolen gevallen. Zij zat met haar verloofde in de zweefmolen en reikte hem drukkend en duwend de hand. Vermoedelijk ging de sluit- ketting los waardoor het meisje uit de molen viel. De daar aanwezige post van het rode kruis verleende onmiddellijke hulp. Later werd het meisje per ziekeauto naar haar wo ning overgebracht vermoedelijk heeft zij een hersenschudding opge lopen. Het onderzoek in deze zaak is echter nog gaande. Failliet verklaard ALKMAAR. Bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar d.d. 25 8 '49, zijn in staat van faillissement verklaard: Petrus Ni colaas Krul, aannemer, Hoogstraat 26, Den Helder; R. C. Mr. J. Krgbbe, curator: Mr. J. Mulder. Den Hel der en Johannes Adr. v. Beusekom, 2de Landdwarsstraat 5, Alkmaar, los arbeider; R.C.: Mr. v. d. Wall Bake, curator: Mr. C. D. Thijs, Alkmaar. SOCIALE BIJSTAND BEELDENDE KUNSTENAARS B. en W. stellen de Raad voor, overeenkomstig het verzoek van de Minister van Sociale Zaken mede werking te verlenen aan een rege ling t.b.v. hulpbehoevende beelden de kunstenaars door aan het voor zieningsfonds voor kunstenaars jaarlijks een subsidie te verlenen tot een bedrag, gelijk aan 100 der door de Alkmaarse leden van dit fonds betaalde contributies; voorts door hulpbehoevende kun stenaars te steunen, indien geen uitkering uit dit voorzieningsfonds mogelijk is, of volgens de sociaal economische hulpverleningsregeling voor zelfstandigen, indien uitke ring krachtens de twee eerstge noemde regelingen niet mogelijk is. Het nieuwe raadslid ALKMAAR. Met Mr. W. van Dijk heeft de K.V.P. haar tweede jurist in de raad gekregen. Met zijn 32 jaren behoort Mr. v. Dijk onge twijfeld tot de jongste raadsleden. Zijn middelbare schoolopleiding ge noot Mr. v. Dijk aan het Alkmaar se Lyceum waarvan hij een der eer ste leerlingen was. Aan de Katho lieke Universiteit te Njjmegen stu deerde hij in de rechten. Na de capi tulatie in 1945 werd Mr. v. Dijk al spoedig in militaire dienst geroepen waar hij tot voor kort reserve officier was. Teruggekeerd in Alk maar werd Mr. v. Dijk die aan gro te bankinstellingen te Amsterdam en Tilburg een ruime ervaring in het bankwezen had opgeadan be noemd tot Directeur van de Noor- derbank alhier. Dierenbescherming ALKMAAR. Zaterdag is zwer vend aangetroffen in de Langestr. een donkere sypersche poes (witte borst) en sinds twee weken zwerft te Alkmaar een jonge gladharige, zwart-witte hond, laag op de poten reu. Eigenaar of liefhebbers kun nen zich vervoegen bij de Inspec teur C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Wenken voor de bezoekers aan de Poppententoonstelling ALKMAAR. In verband met 't te verwachten zeer talrijke bezoek aan de alhier bij de Kofa in de Langc- straat op 31 Augustus a.s. te ope nen Internationale Poppententoon stelling (in Apeldoorn werden op dc laatste dag van deze expositie 35.000 bezoekers genoteerd) wordt vooral ten gerieve van de bezoekers van buiten Alkmaar, hef volgende bekendgemaakt. Het parkeren van motorrijtuigen is slechts aan één door borden aangegeven zijde van de Langestraat, niet langer dan één uur, toegestaan. Het plaatsen van rijwielen in de etalagchal van het Kofa-magazijn kan niet worden toegelaten Rijwiel stallingen zijn aanwezig in de on middellijke nabijheid, n.l. aan de Nieuwesloot en de Breedstraat. Het is de bezoekers verboden het tentoongestelde aan te raken. Men bedenke, dat een en ander slechts in bruikleen is, afgestaan en 'n grote waarde vertegenwoordigt. Een poppenkrant ALKMAAR Teneinde de bete kenis der Internationale poppenten toonstelling nader toe te lichten en het publiek een inzicht te geven in het werk van de Stichting 1940-1945, heeft de afd. Alkmaar van de Stich ting een speciale rijk geïllustreerde poppenkrant uitgegeven waarin men het nodige over de komende ten toonstelling lezen kan. Men vindt er vele afbeeldingen in van groe pen reeds beroemd geworden pop pen. Men leest er een uiteenzetting en een opwekking in van de Bur gemeester, men kan er ook een eenvoudig ontroerend verhaal in vinden „De Pop van Marita", waar in met weinig woorden maar juist sprekend tot eenieder, het doel der Stichting wordt beschreven. De titel van het blad vermeld ,.Op naar de pop". Hopenlijk zullen velen die het aardige blaadje in hun brievenbus vonden er door aangespoord worden tot hun eigen genoegen en vooral ten bate van de Stichting de interessante tentoon stelling met een bezoek te vereren. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De onsterfelijke Wals, 18 jr.; Victoria: Nicky als de tective, 14 jr.; Cinema American: Abott en Cas- tello zwaaien af, alle leef tijden; A.B.T.: Malle Ge vallen, 14 jaar. GULDEN VLIES 8 u.: Jonk- vrouwe de la Seigliere (Rotterdams Toneel). BERGEN: Kunstzaal Rus tende Jager: alle dagen tentoonstelling van wer ken van leden. V. D.: 2.30, 3.30 en 4.30: Poppentheater Henk Zou tendijk. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. KERMIS: geopend van 4 u. 's middags tot 1 uur 's nachts. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jacob J. zn. van A. J. A. Streikher en C. Zomer; Anna J. M. dochter van M. Keizer en M. A. Klaver; Willem z. van J. Timmerman en W. Asma. Gehuwd: Johannes A. dc Lange en Nellie Schouten. Overleden: Willem Boerwinkel 83 jr. geh. met G. Wit; Aaltje Blan- kendaal 80 jr. wed. van D. Jansen. D.O.V-E.S. HEILOO De Doves-ploeg was Zondag wel „verspreid", KI. Blok ker was naar de Sintelbaan in Am sterdam getogen om te proberen het clubrecord 1500 m junioren A te verbeteren. Hij werd tweede op dit nummer en bracht het clubre cord op 4 m. 26 sec. Enige andere Doves-athleten namen deel aan wedstrijden te Hoorn. Th. Hopman werd le op de 1500 m. kl. D, P. Wit won de 800 m. kl. C en promoveer de naar de B-klasse. P. Hopman legde beslag op de 3e plaats 800 m. kl D en 2e prijs discuswerpen kl. D, waarbij ook hij op dit laatst© nummer promoveerde naar de C- klasse. Verder kwam V. Huisman als eerste uit de bus bij kogelstoten jun. A. Tot slot waren enkele Do ves-athleten aanwezig bij de ope ning van het nieuwe sportterrein te Petten, om daar demonstraties te geven op de 100 m. hardlopen, hoogspringen, polshoog en 4 x 100 m. estafette. Dit plocgje heeft het talrijke publiek laten zien wat se rieuze training vermag en er toe bijgedragen om de „Zijpers" wak ker te maken voor de mooie athle- tieksport. Zondag a.s. staan voor Doves de twee zwaarste ploeg-wedstrijden van het gehele seizoen op het pro gramma De heren gaan naar Vel zen om de wedstrijd aan te binden tegen Suomi, Haarlem, Zaanland, Lycurgus, GAC en Blauwwit. De juéuorcnploeg komt te Rotterdam in het veld voor het kampioen schap van Nederland. Alleen de grootste en sterkste ploegen uit het land nemen hieraan deel Wanneer Doves er in slaagt om in de middelmoot te eindigen, zal dit reeds een prachtig resultaat zijn. Terug uit Indië BEEMSTER Met het troepen- transportschip „Waterman" zal vermoedelijk op 7 Sept. volgens de officiële pasagierslijst, in Rotter dam aankomen, onze plaatsgenoot de heer O. Leij, Zuiderweg, Beem- ster. De 7e en laatste groepstentoon stelling van het K.C.B. te Bergen werd Zaterdagmiddag door Mr. C Kamp geopend. Deze deelde daar bij mede, dat er dit seizoen tot dusver voor f 3200.was ver kocht, terwijl 3500 betalende be zoekers dc tentoonstellingen be zochten. Er werden 29 nieuwe! do nateurs ingeschreven. Mr. Kamp meende, dat er alle reden tot te vredenheid was en bracht dank aan de heer J. Roggeveen voor het arrangeren der tentoonstellingen, alsmede aan mej. v. Stuivenberg. die als gastvrouw namens het KCB optrad. Van de ditmaal exposerende schilders is H. Lugt uit Schoorl wel de voornaamste. Naast een tweetal goede portretten zond hij twee heel mooie stillevens in, boei end van Coloriet. Areild Bos Eysscn bracht uit Frankrijk 'n serie vlotte en vrolij ke aquarellen mee, waarvan het blauw de hoofdtoon is; hij schijnt zich afgewend te hebben van dc hyper-modernen, tot wie hij zich voor enkele jaren aangetrokken voelde. De ruim 80-jarige J. M. Graadt van Roggen zond enkele oude etsen BERDOS-RUïNE-TOURNOOI BERGEN. Begonnen werd met dc wedstrijd Berdos—Assendelft. Assendelft speelde heel wat beter dan veertien dagen terug. Berdos probeerde met een andere voor hoede, welke maar niet op toeren kon komen. Berdos was voor de rust in de meerderheid, wat zij niet in doelpunten kon uitdrukken. Na de rust maakt Assendelft er spoe dig 10 van. Hoe er ook gewerkt werd het juiste tempo ontbrak en zo kwam Assendelft in de finale. Daarna BSV tegen Vios. Waarin om beurten goed aanvallen werden opgezet maar geen doelpunten. Strafschoppen moesten nu Beslissen Vios werd winnaar. Daarna begon de finale Assen delftVios. Dit gaf een pracht strijd te zien, goed voetbal en de wil om te winnen. Was voor de rust de verhouding gelijk met de Vios aanval iets gevaarlijker, wat zij uitdrukten in 2 mooie doelpun ten. Assendelft begon nu eerst te laten zien, wat ze in haar mars had en maakte er 21 van, waarna zij een heftig offensief inzette, maar Vios verdedigde zich kranig en zo werd de 1ste klas Noordhol land winnaar van het tournooi. ONTVANGEN: voor dames en heren Kledingmagazijnen ALKMAAR en nieuwe schilderijen. Van Clara Colnot zagen we een goede houts kooltekening en 'n aardig schilde rij: paarden aan het strand. Het werk van w- Huygens maakte op ons geen diepe indruk. Op de tentoonstelling zijn voorts mapjes met 12 prentbriefkaarten verkrijgbaar van reproducties van v/erken van leden van het K.C.B. Schaakclub De Egmonden EGMOND AAN ZEE. De al gemene ledenvergadering van de schaakclub De Egmonden is vroe ger gesteld dan gewoonlijk, zulks om de -wintercompetitie zo vroeg mogelijk te doen aanvangen. De vergadering wordt nu gehouden Woensdag 31 Aug, terwijl de club competitiewedstrijden op Woens dag 7 September a.s. zullen aan vangen. Met het oog op de belang rijkheid der agenda (aankoop nieu we schaakklokken, wijziging inde ling in klassen naar sterkte, aan schaffing nieuwe wedstrijdborden, aftreding en ev. herverkiezing van 2 leden van het bestuur enz.) wor den de leden verzocht zoveel in hun vermogen ligt die avond op te ko men. Schouw EGMOND-BINNEN. De jaar lijkse schouw van het Waterschap De Oningepolderde Landen onder Egmond-Binnen over de vaarten, beken, sloten, bruggen, dammen en pompen zal gehouden worden op Woensdag 14 September 1949. De herschouw is bepaald op Woensdag 28 September a.s. Raadsvergadering ST. PANCRAS De nieuwe raad zal op Dinsdag 6 September a.s. haar 1ste raadsvergadering houden. De agenda bestaat uit de volgende punten: 1. Beëdiging en installatie; 2. Benoeming wethouders; 3. Be noeming leden commissie van be- heer Gasfabriek en benoeming van de plaatsvervangende leden; 4. No tulen en loting; 5. Ingekomen Stukken en mededelingen; 6. Rond vraag. Als nieuwe leden zullen in deze vergadering zitting hebben: C. Duif, Jn. Nierop, C. Schut en Kl. Timmer. De oude leden: Jac .de Vries, P. Groen en J. J. Kloosterboer. Kosteloze inenting ST. PANCRAS Woensdag 31 Augustus a.s., zal er gelegenheid zijn in het gymn. lokaal van de Bijz. School tot het kosteloos laten inenten van kinderen. Ook diege nen, die zich onlrgigs hebben opge geven voor inenten tegen pokken, worden om 3 uur in bovengenoemd lokaal verwacht. (Adv.) WARMENHUIZEN Na de ge meente Warmenhuizen ruim vijf en twintig jaar als hoofd van de open bare lagere school te hebben ge diend. gaat de heer T. Donia het onderwijs per 1 September a.s.^ we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd verlaten. Zaterdagmiddag vond in het schoolgebouw een afscheidsbijeen komst plaats, waar het voltallig col lege van B. en W., bestuurders van verschillende organisaties en zeer veel oud-leerlingen acte de pre sence gaven. Nadat de heer Donia met naaste familieleden door de heer A. Kroon was binnengeleid, voerde als eerste spreker Burge meester H. Nolet het woord. Spr. herinnerde aan de prettige samen werking tussen hem en de heer Donia. Hij schetste het scheidende hoofd als een karaktervol man met een hoge plichtsopvatting. Spreker uitte zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Donia zijn teak als onderwijzer had opgevat. Met de wens, dat de heer Donia met zijn echtgenote, kinderen en kleinkin deren nog lang van een welver diende rust zou mogen genieten, besloot de Burgemeester zijn ge voelvol betoog. Namens het Ge meentebestuur overhandigde hij de heer Donia drie delen van de Mé moires van Churchill. De eventueel later verschijnende nummers zullen hem ook t.z.t. ter hand worden ge steld. Namens de oud-leerlingen sprak de heer R. Posthuma, arts te Bar- smgerhorn. Hij herinnerde aan de prettige sfeer, die altijd op de school heerste en roemde het on derwijs van de heer Donia. Als blijk van waardering overhandigde Dokter Posthuma een verrekijker. Voor de tuinbouwverenigmg „De Noord" voerde de heer P. J. Mink het woord. Hij, uitte zijn waarde ring voor de manier, waarop de heer Donia in vijf en twintig jaar het tuinbouwonderwijs had opge voerd. Hij hoopte, dat indien dat nodig mocht zijn, de leden op de gewaardeerde adviezen van bet scheidende hoofd mochten blijven rekenen. Namens „De Noord" bood spreker een fraaie staande leeslamp aan. De heer W-. Dekker, voorzitter van de Veilingvereniging uitte eveneens zijn bewondering over de verdienstelijke wijze, waarop de heer Donia de tuinbouw had ge diend door zijn tuinbouwlessen. Een fraaie bloemenmand was het tast baar bewijs ervan. De heer D. Mink sprak als ouder. Hij roemde de kwaliteiten van de heer Donia als onderwijzer, herin nerde aan de jaarlijkse schoolfees ten en de vele tuinbouwexcursies. De laatste in de rij der sprekers was de heer Machielse, hoofd van de R.K. Tuinbouwschool te War menhuizen. Spreker had in de heer Donia een collega gevonden in de beste zin des woords en sloot zich wat de wensen voor de toekomst betrof gaarne bij de vorige sprekers aan. De vertrekkende hoofdonderwij zer stond hierna voor. de moeilijke taak de sprekers te beantwoorden. Hij gaf zijn visie op het ambt van onderwijzer, waarvoor ijver en liefde voor het vak eerste vereisten zijn. Hoewel aanvankelijk niet voor het onderwijs bestemd, vond hij daarin later toch een taak, die hij steeds met volle ambitie had ver richt. Spreker dankte voor de sym pathieke woorden tot hem gericht en betuigde zijn erkentelijkheid voor de ontvangen cadeaux. Na dit officiële gëdeelte bleven de aanwezigen op verzoek van de „ceremoniemeester" Kroon nog ent- ge tijd bijeen. „Dat nooit", xei ruim dertig jaar geleden de toen dertigjarige officier van gezondheid, Gijs van Hesteren, toen hij van Den Haag, waar hij in militaire dienst was, naar Warmenhuizen was gereisd, om eens te komen kijken in wat voor gat die dorps praktijk vacant kwam, die per advertentie in de Maasbode werd aangeboden. Maar Gijs had het niet alleen voor het zeggen; hij had verkering met een meisje uit de Watergraafsmeer en daf meisje ging ook eens kijken in Warmenhuizen en zij keek meer naar het home, dat haar castle moest worden; haar stond het wel aan. En zoals meestal in dergelijke aangelegenheden het geval is: de vrouw had het laatste woord. Zo kwam dokter G. J. E. W. van Hesteren, in '98 geboren te Tiel, als zoon van een steenfabrikant, na ge studeerd te hebben in Amsterdam, waar hij ook enige jaren assistent was gefeest van de bekende inter nist Dr. W, van Spanje, aan het O. L. Vrouwengasthuis, in 1919 naar het landelijke Warmenhuizen, als opvolger van Dr. thans Prof. W. Bronkhorst, die na 4' jaar praktijk als huisarts aldaar, be noemd werd tot directeur van Berg en Bos, het bekende sanatorium van Herwonnen Levenskracht. Het was wederzijds een kwestie van aanpassen, de jongeman, die het grote stadsleven gewend was ietwat het type van de bonvivant moest zich aanpassen aan het leven in eenvoud en stilte op het platte land; en zijn patiënten, de mensen temidden van wie hij kwam te leven, wat stug en terughoudend Van karakter, moesten eerst eens wat wennen aan die lange, jonge, maar joviale dokter, die precies deed wat hij zelf wilde. Dertig jaren is dokter van Hes teren, die eens „Dat nooit" zei, nu arts in Warmenhuizen en hij hoopt dat nog minstens tien jaar te blij ven. Het offer van de plattelands dokter Maar het is in zekere zin een offer voor hem geweest, om 30 jaar in dit koolland te blijven en niet in te gaan op de herhaalde aanbiedin gen, om elders in het land, in be langrijke steden zelfs, een góede praktijk over te nemen. „Hoe hou je het er uit?" vroegen hem meermalen zijn collegae. Vóór dertig jaar was dat voor dokter van Hesteren zelf óók een raadsel; nu is het dat niet meer. Hij bleef in Warmenhuizen, om dat hij het lief kreeg, het leven, zo nauw in aanraking met de na tuur. Het was maar een kleine dorps- praktijk, die hij in 1919, toen War menhuizen nauwelijks tweeduizend inwoners telde, overnam. Maar hij won al spoedig het vertrouwen en de waardering van zijn steeds toe nemende schare patiënten, omdat het devies van de goede arts: „In- firmorum salus suprema lex" het (lichamelijk en geestelijk) heil der zieken is de hoogste wet. ook zijn devies was. Hij bleef ook in Warmenhuizen, omdat hij er gelukkig werd als hoofd van een prachtig gezin; hij trouwde 3 Januari 1920 en zijn levensgezellin schonk hem behalve een gezellig en huiselijk home, de rijkdom van twee flinke zoons en zeven lieve dochters. Daarom bleef dokter van Heste ren in Warmenhuizen, ofschoon dat met het oog op het onderwijs en de opleiding van de groter-wordende kinderen moeilijkheden met zich bracht en een offer genoemd kan worden; een offer overigens, dat het deel is van alle intellectuelen op het platteland. Dokter van Hesteren had hart voor zijn patiënten en voor zijn ge zin en daarom werkte hij^in War menhuizen dertig jaren lang, ge middeld veertien uur per dag; hij had daarbij het voorrecht zelf nooit een dag ziek te zijn. De dokter op zijn praatstoel En daarom is er deze week groot feest in Warmenhuizen; wekenlang is men er al bezig om de dokter en zijn gezin een feest te bereiden, dat één grote spontane uiting zal zijn van zijn vele dankbare patiënten, ja van heel de bevolking van het landelijke Warmenhuizen en de re gionen daaromtrent. Bereidwillig stond de jubilaris ons dezer dagen een onderhoud toe, zij het dan tegen tien uur 's avonds, na het beëindigen van zijn veer- tienurige dagtaak; doch ook voor een journalist is zulks niet onge woon. Wij troffen Dr. van Hesteren, te midden van zijn bloeiend gezin; want het is vacantie-tijd en al dé kinderen, die anders voor hun stu die uit huis zijn, vulden nu de grote, gezellige huiskamer. En daar zat dokter van Hesteren dan op zijn praatstoel als een dankbaar slachtoffer voor de man, die hem interviewt, 'n Enkele vraag Was voldoende, om de dokter een heel verhaal te laten opdissen. Hij voelde er eerst niets voor in de bloemetjes te worden gezet, doch op aandringen van de initiatiefne mers van het feest was hij bereid het lot van een jubilaris over zich te laten komen. Het zilveren jubi leum kon wegens de bezetting niet gevierd worden. Toch was het niet geheel en al onopgemerkt voorbij gegaan. De heer Mink had n.l. in de archieven op het raadhuis ont dekt, dat dokter van Hesteren 25 jaar gemeente-arts was en nam toen het initiatief voor een klein comité, dat een bedrag bijeenbracht en de jubilaris in alle stilte in zijn woning een jubileum-geschenk kwam aanbieden in de vorm van wat oud aardewerk. En toen liet de dokter de voorbije dertig jaar voor ons even de revue passeren. Als vrijgezel kwam hij naar Warmenhuizen; wegens de verbouwing van het doktershuis bi vakeerde hij tijdelijk bij Slikker in „de Moriacn" en hij hacj het ér best. Toen het huis klaar was, trouwde hij; de huwelijksreis was naar Den Haag en een Chinees, (jie in Hol land gestudeerd had, nam de prak tijk in Warmenhuizen voor hem waar; hij verwelkomde het jonge echtpaar bij diens terugkeer met een fraaie orchidee. De praktijk groeide en in 1924 werd onder architectuur van de heer Zuurbier uit Schoorl het prak tijkhuis aan de dokterswoning ge bouwd, waarmede de dokter nog steeds zeer ingenomen is. In de kliniek te Amsterdam had dokter van Hesteren veel prakti sche ervaring opgedaan en de suc cesvolle behandeling van een twee tal patiënten, die leden aan val lende ziekte leidde er toe, dat dok ter van Hesteren zich steeds meer ging verdiepen in de literatuur over de epilepsie en de behandeling een van de meest dankbare onder delen van zijn praktijk werd. De interesse voor zijn patiënten be perkte zich niet alleen tot het me disch terrein, doch strekte zich ook tot het sociale terrein vit. En zo groeide ook het aantal patiënten in deze sector tot ver buiten zijn eigen rayon. Tien auto's De jónge dokter begon dertig jaar geleden met de fiets om zich te verplaatsen; na een jaar huurde hij een motorfiets, merk Cleveland. Dat duurde echter niet lang, want het lichte ding was niet berekend op de herculische gestalte van de dokter, die op zijn beurt door al dat gerij op de motor last van bronchi tis begon te krijgen. Na nog enige tijd gebruik te hebben gemaakt van het rijtuig van Dorus Stadegaard met een Belgische knol er voor, kreeg dokter van Hesteren zijn eer ste auto, een Fordje-op-hoge-poten, dat op een stormachtige avond in '22, toen de dokter met zijn vrouw en Ds. Oterdoom en diens vrouw van de Berger Kunstkring huis waarts keerde, in een gevecht met Bello, het Warmenhuizer tram metje, roemloos sneuvelde. Een der zeven dochters liet ons een uit haar souvenirs opgediept plaatje uit een vergeeld tijdschrift zien van de gesneuvelde Ford, die tot een vormloze massa vanstangen en plaatijzer gemetamorphoseerd was. Laten we er direct aan toevoegen, dat de inzittenden met de schrik waren vrijgekomen. Er volgden meer auto's, een tiental in suc cessie en dit ongeval bij de on bewaakte overweg was ook niet het enige, dat de dokter overkwam. Later reed hij eens in een aarde donkere nacht door de open brug over de sluis bij „de Sloejerd"; met de voorwielen over de kant bleef de auto boven het water hangen, doch ook dit ongeluk liep goed af. De schone omgeving van Bergen en Schoorl was ook een hecht pleister, die het gezin van Hesteren voor Warmenhuizen deed behou den. De dokter leerde er de schil ders kennen en waarderen. Pint Wiegman, Bau en anderen werden zijn vrienden en dokter van Heste ren, die veel van moderne schilde rijen houdt (alleen niet van de hy per-moderne der abstracten) kreeg in de loop der jaren een mooie col lectie moderne kunst, waarmede hij zijn naar eigen idee gemoderni seerde woning smaakvol stoffeerde. Vol trots toonde dokter van Heste ren ons een prachtige eiken schouw, door een eenvoudige dorpstimmer man gemaakt uit de afbraak van een oude molen. Met recht kan dokter van Heste ren de Engelse dichter nazeggen „My house is my castle", en het was hem dan ook een grote voldoening toen de gemeenteraad met vier tegen drie stemmen besloot hem het huis, tot dusver ambtswoning van de gemeente-arts, te verkopen. Dat de raad een afwijkend stand punt innam t.o.v. de restauratie van de oude St. Ursuia-kerk, heeft het aesthetisch gevoel van de dok ter diep geschokt en hij koestert van de epileptici; hetgeen ten slotte no2 steeds de vurige hartewens, dat deze beslissing nog eens herroepen wordt. Overigens ging zijn interesse niet uit naar de politiek, al kan gezegd worden, dat hij nlJ niet bepaald een bewonderaar yan minister Lieftinck is. Nog minstens tien jaar hoopt dokter van Hesteren de praktijk in Warmenhuizen uit te oefenen, een voornemen, waarmede wij de be volking van harte kunnen geluk wensen. Feest-Plannen Wat de Feestviering betreft, er is behalve een huldigingscomité, waarvan Jaap de Groot, een van de meest-dankbare patiënten van de jubikl'is, de bezielende leider is, naast nog vele sub-comité's een Ere-Comité gevormd, waarin zitting hebben burgemeester H. Nolet, pas toor Dr. H. J. van der Lugt, Ds. Post van- Warmenhuizen en Ds. H. Fruggmk van Krabbendam, Prof. UrTr'. Formijne, Amsterdam, Prof. M. J. Lau, Maastricht, Mr. Dr. P. J. Witteman, oud-minister, Dr. R. Posthuma, Barsingerhorn, Herman van den Eerenbeemt, Amsterdam en notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam. Woensdagavond half zes wordt de dokter met zijn gezin aan de grens der gemeente (voor de woning van notaris Pinxter) feestelijk ..inge- ;\ald", waarna met muziek een ju belende rijtoer door de hele ge meente volgt, van Krabbendam tot Nova-Zembla; erepoorten komen er aan het begin en het eind van het dorp en voor het patronaatsgebouw, waar de feestviering zich concen treert. Natuurlijk wordt ook de ge vel van het doktershuis versierd, die des avonds zgl baden in flood light. Donderdagmorgen wordt om half tien in de parochie-kerk een plech tige H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Om half twee laat de jeugd van Warmenhuizen en omgeving op het VlOS-terrein ballonnetjes op en om twe# uur is er receptie in het patronaatsgebouw, waar namens de bevolking een huldeblijk wordt aangeboden en de sluizen der wel sprekendheid zullen worden open gezet. Om vijf uur is er een vaar- digheidsrit voor wielrijders van 14 tot 16 en van 16 tot. 80 jaar over een parcours van 25 k.m„ dat gaat van Warmenhuizen over Tuitjen- horn, Sint Maarten, Enigènburg, Krabbendam en Oudewai. De start en de finish zijn voor het huls van de jubilaris en de winnaar krijgt een dokter van Hesteren-beker. Van het verloop van de wedstrijd wordt via een luidsprekersinstallatie van af het balcoh van het raadhuis ver slag gedaan, 's Avonds heeft in het patronaatsgebouw de eerste opvoe ring plaats van het toneelstuk „En de bossen zingen hun lied", van Vosita Peters, onder regie van Jac. van Baar. Thomasvaer en Pieternel zullen in hun samenspraak de def tig voorbije jaren van de jubilaris de revue laten passeren. Het belooft dus groot feest te worden in Warmenhuizen en de dokter wordt danig in de bloeme tjes gezet. Hij heeft 't dan ook ten volle verdiend. Fr. O. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vr(j krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het binnenland vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering van temperatuur. Tijdens een pelgrimage van 5000 pelgrims uit het Belgische plaatsje Doornik heeft te Lourdes een op zienbarende genezing plaats gehad. Het zevenjarig meisje Jacqueline Gaudier, dat vanaf haar geboorte verlamd was aan haar linkerlede maten, kwam na onderdompeling in 't zegenrijke water, gezond daar uit te voorschijn. Zelf duwde zij het ziekenwagentje, dat haar wachtte, maar dat zij niet meer nodig had, tot buiten de omgeving van de grot. Deze genezing wordt door het medisch controlebureau te Lourdes de tweede opzienbarende van dit jaar genoemd. Over een jaar echter pas, zal dit medisch bureau offici eel verklaren, of Jacqueline al of niet „wonderbaarlijk" genezen is. In 1946 werden in Lourdes veer tien genezingen geconstateerd, drie ervan zijn echter slechts als defini tieve genezingen erkend. In 1947 werden 35 genezingen geconsta teerd, waarvan er zes als officiéél erkende in de archieven werden in geschreven. In 1948 werden 83 ge nezingen geconstateerd, het onder zoek hierover is echter nog gaande. TENNISTOURNOOI TE GRONINGEN Sterke Noordhollandse ploegen samengesteld Op 3 en 4 September a.s, zal het jaarlijks terugkerende 4 provin- ciën-tournooi verspeeld worden tus sen onze 4 Noordelijke provincies. Drente. Groningen, Friesland en Noord-Holland-Noord. Het district Groningen zal dit jaar als Sast* vrouwe optreden. Aangezien de stad van de Martini tevens beker houdster is, zal het. voor de ove rige provincies een zware, doch prikkelende opgave zijn, de beker in het hol van de leeuw te verove ren. De ploeg van Noord-Holland is als volgt samengesteld. H.E. le. Teitler (Den Helder); 2e Dr. De Jong (Alkmaar); 3e. Mar tens (Zaandam); D.E. le. Mej. A. de Wit (Enkhuizen); 2e. Mej. Kop pen (Alkmaar); G.D. le. Mevr. Eveleens-v. Leyden (Krommenie); 2e. Hr. en Mevr. Schuurman (Alk maar); D.D. Mevr. Buiskool en Mevr. Engel(Hoorn, Zaandam); H.D. le. Buiskool-Stumpel (Hoorn); 2e Deet- man-Schmidt (Alkmaar). DE DANK VAN EEN ANTI-MILITAIRIST (Ingezonden). Mijnheer de Redacteur Ondergetekende zou gaarne een Dlaatsje in uw veelgelezen courant 'willen hebben om zijn gevoelens te uiten. Als anti-militairist voelde ik niet veel voor het Rode Kruis; maar nu ik als invalide de boottocht heb meegemaakt en gezien en onder vonden heb, dat het Rode Kruis zo onbaatzuchtig zoveel liefderijk werk op de meest voortreffelijke wijze verricht en het een ieder naar de zin wist te maken, is dit voor mij en naar ik hoop voor vele andere mensen, een aanspo ring om bij een volgende speldjes dag van het Rode Kruis een speldje te nemen en heel diep in de zak te tasten voor die mooie werk. De da mes en heren van het Rode Kruis en de heren doktoren waren van 's morgens tot 's avonds bezig om het voor ons zo goed mogelijk te maken. Met dank voor de plaatsing, Een dankbare Invalide. Alkmaar, 28 8 '49. St. Nicolaas pakketten-actie OUDORP Zaterdagavond j.l. werd onder bovenstaand motto een wedstrijd gespeeld tussen het Thuisfrontbestuur en Overheidsper soneel van St. Pancras. Voor de wedstrijd bestond een matige be langstelling. Niettegenstaande dat was de geldelijke opbrengst onge veer f70.—. Het Fanfarecorps Irene was ook present, en werd zeer ge waardeerd. Na een gelijk opgaande strijd, waaraan Overheidspersoneel met 10 man deelnam, werd het ten slotte een 21 overwinning voor de heren uit St. Pancras e.o. Nu zal er nog een wedstrijd gespeeld worden tussen Middenstand St. Pancras en het Thuisfront elftal. Deze wed strijd zal op het Vroneveld ge speeld worden op Zaterdag 3 Sep tember. Dat was nog net op tijd DE RIJP Het zoontje van de heer C. Heijnis te de Rijp raakte, terwijl hij achter zijn bal aanliep, in de Tuingracht, vlak bij de open staande sluis. De net met de bus aankomende Leo de Jong aarzelde geen moment en stapte in het wa ter, waardoor hij het geluk smaak te het kind, dat al enkele malen onder water was gezakt, te kunnen pakken, tot groot geluk van de moeder die het ongeluk zag gebeu ren. N. SCHARWOUDE, 30 Aug. 30.00 kg aardappelen, eerstelingen f 6,807,60; eigenheimers f 7 40; bi. eigenh. f 6,907,30, bevelanders f 5,70—6,90, 35.000 kg rode kool f 5,507,60; 23.000 kg gele kooi f 11,80—13,70; 145.000 kg witte kool f 11,40—13,80; 10.000 kg uien f 14,00 —16,00, 27.000 slabonen f 40,00—52; afw f 31,00—42,00. LANGEDIJK, 30 Augustus. 20.000 kg aardappelen bl. eigenhei mers f 6,507,30; 12.000 kg uien f 16,40—16,80; grove f 15,70—16,30; 150.000 kg witte kool f 13.50—15,20, 40.000 kg gele kool f 5,10—13,20; 50.000 kg rode kool f 5,506,80; 15.000 kg slabonen f 28,0050,50. WARMENHUIZEN. 59.000 kg aardappelen, eerstelingen f 8,50 8,70; grove f 7,30; bl. eigenheimers f 6,80—7,30, w. eigenheimers f 6.80 —7,50; bintje f 7,30—7,00; 13.400 kg slabonen f 3951, 4000 kg bieten f 5,20, 20.400 kg gele kool f 8,20— 13,50; 21.000 kg rode kool f 5,50 5,70; 52.000 kg witte kool f 13.60— 14,10; 14,000 kg uien f 15,50—17,30. Op de te Ph houden jaarlijksi van het Americai president Trumai den genoemd zov lossing van de h mische wereldmo voor de overwii economische mo de Verenigde Sta Truman zeide, di ten de komende sprekingen te W Engeland en Cana schouwen als bespi vrienden over vraa ke allen aangaan. De president noei voorwaarden voor van de huidige ec< reldmoeilijkheden, 1) Een gezonde een zich uitbreider nomie zijn van ess voor de wereldvrec 2) gezonde en vo trekkingen tussen rusten op de ruil va diensten op zakelijk 3) de vrije lande ophoudelfjk streven van wederzijdse i naar samenwerking. 4) de democrati moeten zich niet t elkanders binnenlan Alle pogingen moete worden gesteld om eigen land ook in a meer handel, markti economische ontw: stand te brengen, zi landse handel, aldus den vele Amerikaan! er minder goed voor De Amerikaanse 1 ernstig schade oplop uitvoer van Amerika ten werd afgesneden op korte en lange overwinning van de moeilijkheden noemc 1) voortzetting va pese herstelprogrami in de eerstkomende dringende behoeften VERKL ARIN GEK UITGEWEKEN A Vflf leden van de Dn de Sowjet-zöne zijn na. kaanse zone uitgeweke komen aan recruterinj taire dienst bij de coi gnerillastrijdkrachten land, zo heeft een woori het Amerikaanse milit meegedeeld. De vijf vluchtelingen dat 18 a 20 van hun plan waren Maandag ck ten. De politiemannen uniform en in het bezi geweren en pistolen mei Zij waren tussen 18 en Zij verklaarden, dat c Oost-Duitsland bezig zi schaal recruten in te lij strijd in Griekenland. I is alle ongehuwde Dr mannen beneden de lee jaar naar het Griekse st zenden. Er worden met de ingelijfden geregeldi eenheden gevormd, die i rilla-strijdkrachten in moeten samenwerken. WOENSDAG 31 ATH HILVERSUï NCRV: 7.00 Nieuws; 7.1 stiek; 7.30 Gramofoonmi Een woord voor de dag; Nieuws; 8.15 Te Deum 8.45 Gramofoonmuziek- jonge zieken; 9.30 Gra ziek; 10.00 Gramofoonmi Morgendienst; 1100 I ÏH2 K.onink;lijke 'Milit: 12.00 Trio „Fantasia"; 12 ^i'ngen; 12.33 Orgel; 13: ^■3.15 Mandolinata; 13 4 foonmuziek; 14.00 Kar 14.30 NCRV-koor; 1500 kest en alt; 16.00 Postzei melen; 16.15 Voor de je Koor; 18.30 Voor de Ne krachten; 19.00 Nieuws; 1: 19,30 Actueel geluid* 19 - foonmuziek; 20.00 Natiói gramma over beide zeni Nieuws; 20.05 Nieuwe N verpozingsmuziek; 20.30 se liederen voor koor- 20 risch hoorspel; 21.25 éadil monisch Orkest en vioolsi Nederlandse gedichten; ninginnefeest in 1899; 23.0 Z3.15 Reportages; 23.30 der Linden en zijn Metror HILVERSUM VARA: 7,00 Nieuws; 7.18 foonmuziek; 8.00 Nieuws- gelspel; 8.50 Voor de vrc Gramofoonmuziek; VPRO: zing en Morgenwijding- 10.20 Onze Keuken; 10.3'5 vrouw; 11.00 Gramofo< 12.00 Solo-vox en Accorde Mededelingen- 12.33 Voor teland; 12.38 Roemeens 13.00 Nieuws; 13.15 Omr on bas; 14.00 Gesprokei 14.15 Gramofoonmuziek; Regenboog; 15.30 Gram ziek; 15.50 Waar zwerven Gramofoonmuziek; 16.15 V ters; 16.30 Vragen staat vi Zo de ouden zongen; 17.15 do's orkest; 17.45 Regerir ding; 18.00 F/ uws; 18 20 foonmuziek; 18.30 R.V.U.; 1915 Regeringsui VPRO; 19.30 Zomer in di 19.40 Weekkroniek; 19.45 van een lekenspelgroep; Hilversum I,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2