Richtlijnen van Truman voor economisch herstel Benkulen en de Lampongs De R.T.C. begon de nieuwe week met informeel contact De schat van Matabonga RADIO Naar grotere internationale handel vragen zelfbeschikkingsrecht Militaire besprekingen thans ook mogelijk De veiligheid van Mgr. Béran Nieuwe actie voor „Stokershorst Dinsdag 30 Augustus 1949 Telegrammen naar Abdul Malik Cepicka contra de „reactie" Griekse partisanen omsingeld Nieuwe actie tegen de sanering genezing urdes 50 millioen dollar schade in Florida Finse stakingen breiden zich uit hangt af van economische omstandigheden Economische bijeen komst te Sofia Oost-Duitse politie naar Griekenland Beslissende slag verwacht „Boefje" opereert in Amsterdam tberichten PROGRAMMA in de practische. voordelige stuitzak 65 cent WACHTING het KNMI te de dinsdagavond tot i ENIGE REGEN meen veel bewol- tselijk enige regen voornamelijk e helft van het later matige en nu en dan vrij d tussen Zuid en het binnenland s minder koud, ■inig verandering PRAAG, 29 Aug. (AFP). De Tsjechoslowaakse minister van Jus titie, Cepicka, heeft op een regionaal congres van Stachanovisten, waar aan door 60.000 arbeiders werd deel genomen, o.m. verklaard: „Bet Vaticaan en de kerkvorsten zijn een der wapens van de reactie, de storm rammen die de fundamenten van ons nieuwe regime moeten breken. DEN HAAG, 29 Aug., (A.N.P.). De Wali Negara van Zuid Su matra, Aboul Malik, deelde aan- het A.N.P. mede, dat hij de laatste dagen een aantal telegrammen ontving van politieke organisaties in Benkulen, en de Lampongse districten. Zo seinde bijv. de heer Machtar Effendi namens de „Badan'Persia- pan Daerah Autonoom Benkulen" (organisatie ter voorbereiding van de autonome Daerah Benkulen) „de raden van de 17 rechtsge meenschappen, de „marga's" van Benkulen circa 135.000 zielen ver tegenwoordigend, de wil van het volk verkondigend, die tot vrije meningsuiting in staat is, verlan gen aansluiting van de Daerah Benkulen bij de negara Zuid-Su- matra. Zij wensen zelfbeschik kingsrecht door een eigen verte genwoordiging ter R.T.C. tot gel ding te brengen. Zij verzoeken eerbiedig en met klem bemidde ling, dat alsnog een delegatie Van Benkulen ter conferentie wordt opgeroepen." Soortgelijke telegrammen wer den door Abdul Malik ontvangen van de „Persatuan Rakjat Beng- kule", de gezamenlijke moslimse godsdienstleraren van Benkulen, en een politieke organisatie uit de Lampongs. Afschriften Van de telegrammen werden gezonden aan de voorzit ter van de Nederlandse delegatie, minister van Maarseveen. Over deze aangelegenheid heeft de Wali Negara van Zuid-Sumatra, naar hij ons mededeelde, reeds informeel contact opgenomen met leden van de Nederlandse dele gatie. Abdul Malik sprak de hoop uit, dat deze aangelegenheid tij dens de R.T.C. dus voor de over dracht van de souvereiniteit, defi nitief zou worden geregeld. De heer Abdul Malik, die voor zitter is van de B.F.O.-sectie in de culturele commissie, deelde ons voorts nog mede, dat hij van me ning was, dat Indonesië moest vertegenwoordigd worden in de a.s. vergadering van de Unesco in Parijs. Indonesiërs zouden kunnen worden opgenomen als leden of als waarnemers in de Nederlandse delegatie. LONDEN, 29 Aug. (Reuter). Radio Athene meldt, dat de Griekse regeringtroepen door een moeilijke tangbeweging erin ge slaagd zijn de in het Grammos- gebergte opeengedrongen partisa nen van Albanië af te snijden. Van de guerillastrijders, die nu ook van hun bevoorradingsbases zijn afgesneden, geven zich reeds geïsoleerde groepen over, aldus het radio-station. Op de tc Philadelphia ge houden jaarlijkse bijeenkomst van het American Legion heeft president Truman de voorwaar den genoemd zowel voor de op lossing van de huidige econo mische wereldmoeilijkheden als, voor de overwinning van de economische moeilijkheden in de Verenigde Staten zelf. Truman zeide, dat de Ver. Sta ten de komende financiële be sprekingen te Washington met Engeland en Canada zouden be schouwen als besprekingen onder vrienden over vraagstukken, wel ke allen aangaan. De president noemd"e vier basis voorwaarden voor het oplossen van de huidige economische we reldmoeilijkheden, nl. 1) Een gezonde economie en een zich uitbreidende wereldeco nomie zijn van essentieel belang voor de wereldvrede; 2) gezonde en voorspoedige be trekkingen tussen de naties be rusten op de ruil van goederen en diensten op zakelijke basis; 3) de vrije landen moeten on ophoudelijk streven naar het doel van wederzijdse concessies en naar samenwerking. 4) de democratische landen moeten zich niet bemoeien met elkanders binnenlandse politiek. Alle pogingen moeten in het werk worden gesteld om evenals in het eigen land ook in andere landen meer handel, marktuitbreiding en economische ontwikkeling tot stand te brengen, zonder buiten landse handel, aldus Truman zou den vele Amerikaanse industrieën er minder goed voor staan. De Amerikaanse welvaart zou ernstig schade oplopen indien de uitvoer van Amerikaanse produc ten werd afgesneden. Als plannen op korte en lange termijn ter overwinning van de economische moeilijkheden noemde hii: 1) voortzetting van het Euro pese herstelprogramma, teneinde in de eerstkomende drie jaar in dringende behoeften te voozien; 2) aanmoediging van Ameri kaanse bedrijven om in stijgende omvang productieve investering in het buitenland te verrichten; 3) hulp voor de bevolking in nog niet economische ontwikkelde gebieden ter uitbreiding van de productie door moderne indus triële en landbouwmethodes; 4) aanmoediging van nauwere regionale banden tussen de lan den ter verlaging van handelsbar rières en verhoging der productie Tenslotte verklaarde Truman, dat de V. S. de politiek van on derhandeling over handelsover-, eenkomsten op wederkerigheids- basis moeten voortzetten ter ver mindering van de internationale handelsbelemmering en hun aan kopen in het buitenland moeten vrgroten om de wereldhandelsba lans in evenwicht te brengen. HET BLOEMBOLLENVAK De drukte van het seizoen heeft in bloembollenkringen een tijdlang andere zorgen op de achtergrond ge schoven, doch als de voortekenen niet bedriegen zal een van de dwin- gendste problemen in dit vak, dat der saneringsmaatregelen, zeer bin nenkort opnieuw in het centrum der belangstelling komen te staan. De aankondiging dat de bloembol lenteelt dit jaar rekening zal moe ten houden met een surplus (over productie die door de regering wordt opgekocht) van 45 pCt., heeft de anti-saneerders weer te paard doen stijgen en hun gelederen niet on belangrijk uitgebreid. Thans heeft de afdeling Grootebroek, vanouds het brandpunt van de tegenstanders der regeringsmaatregelen, aan het bestuur der algemene vereniging voor bloembollencultuur verzocht een ledenvergadering uit te schrij ven waarop een nieuw voorstel tot afschaffing van alle saneringsmaat regelen behandeld moet worden. Sedert de geheime vergadering der kardinalen, waaraan ook door mgr. Matocha, aartsbisschop van Olomouc, werd deelgenomen, heeft al hetgeen door aartsbisschop Béran en het episcopaat wordt verricht slechts een enkel doel: een spionna- ge en sabotagenet te organiseren om de totstandkoming van de Tsjecho slowaakse volksdemocratie te ver lammen." In Middelburg wordt hard gewerkt aan de wederopbouw. Thans is men bezig de Abdijkerk te restaureren. De reeds gedeeltelijk gerestaureerde Abdijkerk. Do minister van Justitie ver klaarde voorts, dat het aantal pries ters, die de bevelen van het Vati caan verspreiden voortdurend af neemt en dat alle geëxcommuniceer de priesters op hun post zijn geble ven, „Ons volk. zo zeide hij, zal niet alleen de priesters tegen de terreur en de chantage der mede werkers van het Vaticaan bescher men, maar tevens aan alle eerlijke katholieken al datgene verzekeren, waaraan zij voor hun godsdienstige leven behoefte hebben, de sacramen ten en de godsdienstplechtigheden inbegrepen." NEDERLANDERS ZOEKEN EEN NIEUW VADERLAND HET AANTAL EMIGRANTEN IN ■946-.947-)94e ICANADAl 'erenigdel staten i MIAMI (Florida), 29 Aug. (Reu ter) De schade, die door de or kaan, welke Vrijdag j.l. de kust van Florida heeft geteisterd, is veroor zaakt, wordt op bijna 50 millioen dollar geschat. Alleen al te West Palm Beach zijn meer dan 2000 woningen in een straal van 5 KM beschadigd. Men schat de in deze sector aangerichte schade op bijna 4.500.000 dollar. (ZUID i AFRtKAl andere landen! Il948 HERSTELBETALINGEN AAN RUSLAND IN GEVAAR VERKLARINGEN VAN UITGEWEKEN AGENTEN PRAAG (KNP). „Zonden de rechten van de Kerk en van de priesters nog meer worden beperkt, dan komt het in Slowakije tot bloedvergieten". Aldus schrijft een Tsjechische vluchteling aan het KN P. Reeds is de bevolking van Strecno en Vrutky openlijk in bot sing gekomen met de staatspolitie en de arbeidersmilitie. De burgers slapen dikwijls in de pastorieën om op deze wijze de geestelijkheid te beveiligen voor arrestaties. Tsjechië uit te spelen tegen Slowa kije, dat een eigen bestuur had." „Door de aansluiting van Slowa kije, waar de bevolking overwegend en vurig Katholiek is, bij Honga- of bij de Sovjet-Unie, waar de Ka tholieke oppositie zo goed als ver nietigd is, hopen zij de tegenstand der Katholieken in Tsjechoslowa- kije te verdelen. Zodoende zou het de communisten gemakkelijker val len de op deze wijze gelocaliseerde oppositie in de verschillende pro vincies een voor een te onderdruk ken. MOSKOU, 29 Aug. (Reuter) Van 25 tot 27 Aug. werd te Sofia een bijeenkomst gehouden van de Raad voor vlderzijdse economische bijstand (het „plan-Marshall" van Oost-Europa), aldus meldt Tass. Vertegenwoordigers uit Albanië, Bulgarije, Hongarije, Polen, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en de Sow- jet-Unie waren aanwezig, (De aan wezigheid van verschillende leiders uit Oost-Europa te Sofia gaf verle den week aanleiding tot geruchten, dat de Kominform in het geheim bijeen was.) Maandagmorgen hebben zich bij na 1500 metaalarbeiders van de op één na grootste Finse havenplaats, Turku, gevoegd bij de door de com munisten tegen de loonpolitiek der sociaal-democratische regering ge richte staking. Velen van deze metaalarbeiders werken in fabrieken, die produc ten fabriceren, bestemd als herstel betaling voor de Sowjet-Unie, zodat deze betalingen in gevaar komen. Het hoofd van het Finse herstelbe talingsbureau en de socialistische vakverenigingsleiders, die de stat king veroordelen, hebben er tevens op gewezen, dat Finland in de ko mende zes maanden voor een waar de van 12 millioen dollar metalen producten als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie moet leveren en dat boeten moeten worden betaald over de gehele levering, ook al was de aflevering van slechts een gering deel vertraagd. Vijf leden van de Duitse politie in de Sowjet-zöne zijn naar de Ameri kaanse zóne uitgeweken om te ont komen aan recrutering voor mili taire dienst bü de communistische guerillastrijdkrachten in Grieken land, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur meegedeeld. De vijf vluchtelingen vertelden, dat 18 a 20 van hun collega's van plan waren Maandag ook te vluch ten. De politiemannen waren in uniform en in het bezit van leger geweren en pistolen met ammunitie. Zij waren tussen 18 en 25 jaar oud. Zij verklaarden, dat de Russen in Oost-Duitsland bezig zijn op grote schaal recruten in te lijven voor de strijd in Griekenland. De bedoeling is alle ongehuwde Duitse politie mannen beneden de leeftijd van 25 jaar naar het Griekse strijdtoneel te zenden. Er worden, met behulp van de ingelijfden geregelde militaire eenheden gevormd, die met de gue- rilla-strijdkrachten in Griekenland moeten samenwerken. De Tsjechische briefschrijver be sluit met een zeer ernstige mede deling. „Van ondergronds werkende Tsjechen", zo schrijft hR, ,die bui tengewoon goed geïnformeerd zijn, heb ik vernomen, dat de commu nistische leiders de uiteindelijke af rekening met Mgr. Reran, de Aarts bisschop van Praag, dat wil dus zeggen diens arrestatie en veroor deling in een schijnproces, uitstel len totdat vaststaat, dat de econo mische onderhandelingen me* En geland en andere laden met goed gevolg zijn afgelopen en de hoeren aan de inleveringsplicht van hun oogst hebben voldaan. Misdadigheid in Zuid-Afrika neemt toe DE OPSTAND IN BOLIVIA BUENOS AIRES, 29 Aug. (Reuter). Men verwacht een beslissende slag tussen de regeringstroepen en de opstandelingen nabij Cochabamba, op een na de grootste stad van Bo livia en het voornaamste bolwerk, dat de nationale revolutionnaire be weging in bezit heeft. Als antwoord op de bedreiging van de opstandelingen, dat zij La Paz zouden bombarderen, hebben vliegtuigen van de regering een tweede aanval op het vliegveld van Cochabamba uitgevoerd. Naar verluidt, hebben de opstan delingen te Cochabamba het beleg geslagen voor de kazerne, waar het regeringsgetrouwe garnizoen zich heeft ingesloten. Regeringstroepen trekken thans van twee zijden op de stad aan. Officieel wordt meege deeld, dat gelijktijdige opstanden in vier andere steden door de garni zoenen met behulp van de bevolking zijn neergeslagen. WOENSDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluitrecital; 11,30 Koninklijke Militaire Kapel; 12.00 Trio „Fantasia"; 12.30 Mede delingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 Kamermuziek; 14.30 NCRV-koor; 15.00 Kameror kest en alt; 16.00 Postzegels verza melen; 16.15 Voor de jeugd; 18.00 Koor; 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramo foonmuziek; 20.00 Nationaal Pro gramma over beide zenders: 20.00 Nieuws; 20.05 Nieuwe Nederlandse verpozingsmuziek; 20,30 Nederland se liederen voor koor- 20.45 Histo risch hoorspel; 21,25 Radio Philhar- monisch Orkest en vioolsolist; 22.10 Nederlandse gedichten; 22.25 Ko- ninginnefeest in 1899; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Dolf van der Linden en zijn Metropoleorkest. nog net op tija - Het zoontje van de lis te de Rijp raakte, ihter zijn bal aanliep, icht, vlak bij de open- De net met de bus L,eo de Jong aarzelde en stapte in het wa llij het geluk smaak- dat al enkele malen was. gezakt, te kunnen groot geluk van de et ongeluk zag gebeu- pen van het karakter van de man, met wie ze te doen had, maar ze wilde hem nog beter Ieren kennen. „Neen", zei ze. „Ik weet nog helemaal niet, wat het is, of wat het waard kan zijnmaar half om half is belachelijk!" „Ik weet wel, wat er is", ant woordde hij. „Die ouwe lui hebben me een en ander verteld. Ze heb ben het gezien .Nooit hadden ze iets dergelijks onder ogen gehad en ze hebben me alles verteld, wat ik nodig heb te weten. Het is een vrij grote bus, zowat twintig centime ter hoog en tien in doorsnee, cylin- dervormig en gesloten met een deksel, dat zo precies past, dat er geen lucht bij kan komen. Hij is van zacht, grauw metaal, tin of lood, denk ik, en helemaal gevuld met wat die onnozele inlanders (mooie keitjes" noemen, blauwe en groene, rode en witte". Er viel niet aan te twijfelen, of hij wist heel goed, wat hjj vertelde. Er zou heel wat takt voor nodig zijn, om van hem te weten te ko men, wat ze weten wilde. „Met andere woorden", vervolgde Benders, „die bus zat vol met smaragden en saffieren, robijnen en diamanten. En dat is een hele massa, Lida? En bij de tegenwoor dige prijzen voor edelstenen heb je er, om een fortuin te maken, niet eens zo heel veel nodig. Er valt heel wat te dalen; zullen we dus verstandig zijn en zakelijk?" (Wordt vervolgd) „Daarvoer zijn him gegevens nog al vaag, Lida". Dit was de eerste maal, dat hij haar bij haar naam noemde. Ze vond het onprettig, om dat het een zekere vertrouwelijk heid gaf, die ze niet wenste en die allicht tot verdere vrijpostigheden kon leiden. Ze besefte heel goed dat zijn lichtelijk beschermende hou ding, zijn kwaljjk verholen pret in de toestand niet veel anders bete kende, dan dat hij meende de bo- ventooon te kunnen voeren en dat hij zijn voordelige positie tot het uiterste wilde uitbuiten. „Van de toenmaals levenden zijn er nog slechts enkelen over", zei hij. „Het zijn erg oude mensen wier geheugen hen vaak in de steek laat. Volgens mijn berekeningen en alle omstandigheden in aanmerking genomen, is hij ongeveer twee of drie jaar na zijn aankomst alhier overleden. Bij de schipbreuk had hij een lelijke wond aan zijn dij opge lopen, zoals vaak voorkomt bij wonden door koraalpunten veroor zaakt. en daar is hij blijkbaar niet van af gekomen, ai heeft hij het ongewoon lang uitgehouden, wat een bewijs is voor zijn taai gestel". Hij nam Lida door zijn dikke VOUDE, 30 Aug. iappelen, eerstelingen igenheimers f 7 40; bl. ,90—7,30, bevelanders 35.000 kg rode kool 23.000 kg gele kool 145.000 kg witte kool 10.000 kg uien f 14,00 slabonen f 40,0052; 42,00. K, 30 Augustus. •dappelen bl. eigenhei- -7,30; 12.000 kg uien grove f 15,7016,30: itte kool f 13.5015,20, ele kool f 5,1013,20; ode kool f 5,506,80; oonen f 28,0050,50. HUIZEN. 59.000 kg eerstelingen f 8-50 7,30; bl. eigenheimers w eigenheimers f 6.80 f 7,30—7.00; 13.400 kg 19—51, 4000 kg bieten kg gele kool f 8,20 kg rode kool f 5,50 ig witte kool f 13.60 kg uien f 15,5017,30. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8,18 Or gelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Le zing en Morgenwijding; VARA: 10.20 Onze Keuken; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Solo-vox en Accordeola; 12,30 Mededelingen- 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Roemeens Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest en bas; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 De Regenboog; 15.30 Gramofoonmu ziek; 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor kleu ters; 16.30 Vragen staat vrij; 16,55 Zo de ouden zongen; 17.15 Malan- do's orkest; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 N/ uws; 18.20 Gramo foonmuziek; 18.30 R.V.U.; 19.00 Le zing; 19.15 Regeringsuitzending; VPRO; 19,30 Zomer in de bossen; 19.40 Weekkroniek; 19.45 Verslag van eert lekenspelgroep; 20.00 Zie Hilversum I. FRUITPACHTERS VRAGEN AFSCHAFFING VEILPLICHT Het bestuur van de Nederlandse Bond van Fruitpachters, in vergade ring bijeen in Maastricht, heeft Za terdag een telegram aan de minis ter van Landbouw en voedselvoor ziening gezonden. Daarin wordt ge zegd. dat de Bond de oorzaak van de afzetmoeilijkheden van fruit ziet in te hoge prijzen voor de consu ment. Ondanks de lage prijzen voor telers en pachters. De Bond ver zoekt de minister dringend maatre gelen te treffen door afschaffing van veilplicht en van minimum veiling- prijzen en door uitreiking van vent vergunningen op grote schaal ge durende de periode der huidige af zetmoeilijkheden. Hierdoor zal naar de mening van de Bond ook ver nietiging van kostbaar volksvoedsel worden tegengegaan. Prof. Dr. D. B. Bosman, die tot Zuid-Afrikaanse gezant in Ne derland is benoemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3