Nieuw Nieuwe nota van Moskou aan Tito Nieuwste „zittende eend" van de Amerikaanse marine Stalin gaf geen garantie voor Oostenrijkse grenzen Meer Russische troepen aan de Joego-Slavische grens De Russen naderen Uitvoering order: „Staakt het vuren bracht enige teleurstelling De export naar Duitsland rktberichten G. PALEARÏ motorrijwiel l. o. p. Uw familiebericht Uw eigen dagblad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Toenemende spanning Moskou-Belgrado Woensdag 31 Augustus 1949 45 Jaargang No. 11654 „Nederlands leger krijgt rolschaatsen Mgr. Dr. Verhoeven bediend Spoedig rapport van politie-commissie Ongerustheid te Belgrado Doodvonnissen te Praag Vice-admiraal Kist C.Z.M. in het Oosten Blijft onze Marine in Indonesië? Om en onder de Ronde Tafel Het nhoren" der minderheden heeft aandacht Ned. delegatie voor zich, wanneer me» naar algemene opvatting elftal beter had gekund. 2 en 3 waren fortutnlij- ten beide met 20 van -tegenstanders te win- het geheel genomen dus iltaten, die goede ver- n voor de komende com- tigen. eevogels, excelsiori liep tegen rijdende auto op akassarstraat te Amster- landagmiddag een zesja- e dodelijk verongelukt, stak zonder uit te kijken over en liep tegen een ito op. 29 Aug. Sperciebonen ijbonen 31—42, pronkbo- tomaten, le soort 34— rt 2632, wortelen 914, 20, andijvie 1418, me- -54, komkommer 6—13, 21, bramen 1.201.50 AR, 29 Aug. Aanvoer koeien 19 nucht. kalveren tte schapen centrale. J, 29 Aug. Aardappelen iten 32—51; uien 5—10.50; sol 5.50—10.10; gele bew. .50; rode kool 5.507.60; 2454, snijbonen 2056; 1441; augurken 1576; 6.10- waspeen 1314, 13—27^ sla 7.50—22 50; 1 1245; komkommer 14 eken 2—21, japanse pruim ei 1—1.59, bl. pruim 20 pruim 624, reine victo- reine cloude 2225, witte 611.46, alicanten 5487; laler 53—71; prolefic 64 oen 21—62, zigeunerin 6— emorwsky 1332; james 32, perzikrode zomer ss, earley victoria 1015, lérode 312, clapp's favo- 1; juttepeer 420; précose ix 614, dirkjespeer 814. STER, 29 Aug. Schotse —10, bl. eigenh. 8.—, koop- luwe 68, kleine schotse ionen m. dr. 3639, z. dr. oksnijbonen 2050; pronk- 30; komkommers 619; 36—44; bloemkool 836, 1 59, groene kool 1011, 33—39, sla 10—24; andijvie ode bieten 5.bospeen 9 >n 612, perziken 422, frankenthalers 5475, ali- westfrisia 30—56, meloenen iruimen 1038; codlin ces- -10; earley victoria 512; 544, james grieve 825, odlin 5—13, perzikrode zo- l 517, rode tulp 510, —26, zigeunerin 634. zoete uirró mêrode 413, clapp's julius guyot 512, jutte- 16 noordh. suikerpeer 38, dé trévoux 4—14, trosjes- 9. PALEARI ALS INSTALLATEUR Stelt U nimmer teleur ELECTR. TECH. BUR. Spoorstraat 63 Alkmaar - Tel. 3082 nderachtige drankien! r hebbe: lakkere olde zalige uitdrukking op aasje. Smakkend likte tenminste", stelde hij zei Diederic, maar dat •st; hij had er alleen e kul...., eh...., kulle...., een aardig glaasje op ,en zitten, dan zal ik olde klaore smaakt", zich natuurlijk geen e boer aan tafel zaten, •nde slag op het tafel- TE KOOP: merk New Imperial, 175 cc kk, best gereviseerd. J SCHOKKER, Grafter- baan 53, Graft, telef. 49, De Rijp. Te koop LICHT MOTOR RIJWIEL 98 cc., loopt prima. Breelaan 12. Bergen Te koop gevr. 120 EEN- RUTERS met lijst in goe. de staat. J. Hoogeboom, Keizerstraat 12a, Alkmaar Gooi het oud papier niet weg. Bewaar T voor Liefdewerk Oud Papier doet er een goed werk meel in Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarlet per edHie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Neóeri. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde I! A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De ogen der kanonniers van het luchtdoelgeschut der Ameri kaanse Marine zullen binnenkort danig op de proef worden ge steld door de gedragingen van de als schietschijf fungerende Martin KDM-1, een draadloos bestuurd straalvliegtuig, dat met een snelheid, welke bijna gelijk is aan die van het geluid, door de lucht raast. Tot dusver vormden de met geringer snelheid vliegende draadloos bestuurde gevechtsvliegtuigen het levend" doelwit bij de training van de luchtdoel-artilleristen der Ameri kaanse Marine. De Nationale Militaire Stichting en de Glenn L. Martin Co. hebben bekend gemaakt, dat de productie van een verbeterde uitgave van de als schietschijf dienende, zich met hoge snelheid voortbewegende vliegtuigen met terugwijkende vleugels die draadloos bestuurd worden, ter hand genomen wordt. Geen langzaam bewegende „zittende eenden", zoals de schietschijven genoemd worden, meer in de toekomst. De Martin KDM-1 uitgerust met straalmotor beweegt zich op top snelheid door het heelal. n In alle edities van een Ne derlands dagblad verscheen op 31 Maart jl. een qroot op gemaakt artikel, waarin bij zonderheden werden bekend gemaakt over een opzienba rende uitvindinq. Een hoofd ingenieur van Philips zou er in geslaagd zijn „gemotori seerde rolschaatsen" te con strueren, waarmede een snel heid bereikt kon worden van 30 km per uur. De motor, ter qrootte van een lucifersdoosje, werd aangedreven door co- icidine, benzine in tdbletvorm. Deze nieuwe vinding aldus het artikel opende qrote perspectieven, want luitenant qeneraal Kruis overwooq om de Nederlandse infanerie met deze gemotoriseerde rolschaat sen uit te rusten. De redacteur, die deze 1 April mop verzon, heeft zeker niet verwacht, dat dit product van zijn fantasie buiten onze landsgrenzen zou worden ver spreid. Doch hij had buiten de Londense correspondent van het in Melbourne verschijnen de ochtendblad The Argus" gerekend, want toen dit „grote nieuws" deze journalist zij het dan met enige vertraqing bereikte, seinde hij het on middellijk naar Melbourne door. „Dutch army to get rol ler skates" luidde de vette kop van „The Argus" op 17 Augus tus j.l. De Australische infanteris ten zagen groen van jaloezie. Nadat de persattache van het Nederlandse gezantschap te Canberra, de heer J. J. van der Laan, de hoofdredacteur van „The Argus" het oud-Ne derlandse gebruik van de April-mop had uitgelegd, haastte het blad zich zijn ex cuses aan zijn 130.000 lezers aan te bieden. Radio Moskou heeft Dinsdag de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sovjet-nota, die op 29 Augustus aan Belgrado is ge zonden in antwoord op de Joego-Slavische nota van 20 Augus tus. De nieuwe Sovjet-nota zegt van de Joego-Slavische nota, dat deze is „een opeenhoping van nieuwe schandalen en laster lijke verdraaiingen, berekend op het maskeren van de Joego- Slavische dubbelzinnige politiek, waardoor het joego-Slavische volk wordt bedrogen". BESPREKINGEN WILLEN NIET VLOTTEN FRANKFORT, 30 Aug:. (Reuter). De onderhandelingen over het handelsverdrag: tussen West-Duits- land en Nederland hebben een moei lijk verloop in verband met verschil van mening over de omvang van de Nederlandse groentenexport naar West-Duitsland. Nederland wenst in het economische jaar 1949-1950 voor 21 millioen dollar groenten aan Duitsland te verkopen, doch van Duitse zijde wordt de invoerbehoef- te slechts op de helft van dit bedrag geraamd. Nederland zou er vooral naar stre ven in dit jaar ongeveer een even wicht te bereiken in de wederzijdse leveranties; West-Duitsland heeft op het gebied van de voedselsector vooral belang bij de invoer van co pra uit Indonesië. Voorts zou Neder land onvoldaan zijn over de geringe invoer van haringen uit Nederland. De onderhandelingen zullen ver moedelijk nog tot het einde van deze week duren. Van Duitse zijde wor den de door Nederland gevraagde prijzen voor vis, vee en vlees zeer hoog genoemd. Naar het KNP verneemt is Zijne Doorluchtige Hoogheid Mgr. Dr. Th. Verhoeven Prot. ap. a.i.p. en direc teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag gisterennacht op advies van de behandelende geneesheer van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Nog op 15 Augustus j.l- vierde Mgr. Verhoeven in ogenschijnlijk goede gezondheid zijn veertigjarig priesterfeest. Naar wjj vernemen zal de z.g. politie-commissie Langemeyer dezer dagen haar slot-vergadering kun nen houden. Haar voorstellen wor den door een meerderheid der com missie gesteund. De indertijd door de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken ingestelde commissie had o.m. de taak aan de hand van de ont worpen politiewetgeving met daarbij behorende Koninklijke besluiten na te gaan of hierin voldoende is gewaarborgd, dat het politie-appa- raat ten bate van de rechtspleging ter beschikking staat van de orga nen der justitie. Voorts of het poli- tie-apparaat voor de handhaving van het gezag en van de openbare orde en veiligheid ter beschikking staat van de centrale overheid, de burge meesters en zo nodig de commissa rissen der Koningin. Te Belgrado heerste gisteren avond enige ongerustheid in ver band met betrouwbaar geachte berichten, volgens welke in Zuid- Hongarije Sowjet-Russische troe pen zouden worden samengetrok ken. In deze berichten was sprake van een gehele divisie en van ge deelten van twee divisies ge vechtswagens, die zich in het ICechskemet-gebied zouden be vinden. Gisterenavond deden te Belgrado geruchten de ronde over nieuwe Sowjet-Russische troepen versterkingen. De mogelijkheid, dat deze troe penbewegingen voorbereidingen zouden kunnen zijn voor een eventuele aanval op Joegoslavië, werd door diplomatieke waarne mers te Belgrado niet geheel uit gesloten geacht. Daar echter niet gepoogd is de troepen-concentraties in Zuid- Hongarije geheim te houden, acht men het waarschijnlijker, dat ze bedoeld zijn als een nieuwe ma noeuvre in de zenuwen-oorlog te gen Joego-Slavië, terwijl een ne ven-bedoeling vermoedelijk is de Westerse landen te suggereren dat het niet raadzaam is de rege- ring-Tito economische hulp te verlenen, daar dit een slechte geldbelegging zou zijn. Andere waarnemers te Belgra do brengen de troepen-bewegin- In een officieel communiqué, dat Dinsdagochtend is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de staats recht bank te Praag zes personen tot de dood straf, tien, waaronder drie vrouwen, tot levenslange gevangenisstraffen, verscheidene andere tot straffen van 1 tot 25 jaar dwangarbeid heeft ver oordeeld. In het communiqué wordt o-m. ge zegd: „De hoofdschuldigen spionneerden voor rekening van een Westelijke imperialistische mogendheid. Vol gens de richtlijnen van de spionna- gediensten dier mogendheid alsmede op bevel van sommige leiders der Tsjechoslowaakse emigranten, be reiden zij een gewapende samen zwering voor met het doel het regi me der volksdemocratie tert val te brengen." Ter dood veroordeeld zijn: kolonel Emanuel Cancik. Vratislav Polesny, Josef Sharvat. Vratislav Prokes, dr. Jaroslav Borkove'c, advocaat, en Vratislav Janda. De beslissing van het Hof. aldus het communiquée. betekent „de de finitieve liquidatie van een onder grondse beweging," die in de lente ontdekt werd." gen in verband met bepaalde bin nenlandse gebeurtenissen in Hon garije. In dit verband wordt ge meld, dat de voormalige Hongaar se minister van Buitenlandse Za ken, Laslo Rajk, in de loop van de maand te Boetjapest, op be schuldiging van hoogverraad, te recht zal staan. Officieren en manschappen van eenheden luchtdoelgeschut voor de bewaking van Belgrado heb ben verklaard „elke minuut van hun tijd" te gebruiken om hun defensie-paraatheid te vergroten. In een ingezonden stuk in het communistische blad „Borba" zeg gen zij, dat zij gereed zijn de sou- vereiniteit van Joegoslavië te ver dedigen" tegen onverschillig wel ke aanvaller". Bij K.B. is schout bij nacht F. J. Kist, eertijds plaatsvervangend chef van de marinestaf, met in gang van 1 September a.s. tijde lijk bevorderd tot vice-admiraal. Vice-admiraal Kist is tevens aan gewezen om vice-admiraal A. S. Pinke op te volgen als comman dant Zeemacht in het Oosten en zal op 1 September met de „Wil lem Ruys" naar Indonesië ver trekken. Zoals bekend werd hij als plv. chef van de marinestaf opgevolgd door commandeur A. de Booy. In antwoord op de in de Joego- Slavische nota vervatte bewering, dat Stalin in een brief aan de Oostenrijkse kanselier, dr. Karl Renner, Russische hulp heeft be loofd voor het behoud van de sta biliteit der Oostenrijkse grenzen, citeert de Russische nota Stalins brief aan dr. Renner en tekent hierbij aan, dat Stalins brief „met geen woord rept over de Oosten rijkse grenzen en de garantie daarvan". De nota verklaart, dat Stalins brief was ingegeven door twee omstandigheden: enerzijds zou er in „zekere Britse kringen" een plan te bestaan om een nieuwe Donaumonarchie te stichten, waar door Oostenrijk, als deel van die monarchie, zijn onafhankelijkheid zou verliezen en waartegen de Sowjet-Unie zich beslist verzette. Anderzijds bestond er volgens de nota „in zekere nationalistische kringen van Slavische staten, waartoe ook Joego-Slavië behoort, een plan voor de verdeling van Oostenrijk tussen zijn nabuursta- ten", wat de Sowjet-Unie „een reactionnaire maatregel" achtte. In de Sowjet-Russische nota wordt ontkend dat Stalin in zijn brief aan de Oostenrijkse kanse lier dr. Karl Renner zou hebben toegegeven dat de Oostenrijkse grenzen niet zouden mogen wor den gewijzigd en dat dienovereen komstig geen wijzigingen van de Oostenrijks-Joego-SIavische grens, ten voordele van Joego-Slavië, zouden mogen plaats vinden. De Sowjet-Unie heeft het stand punt ingenomen dat de integri teit van Oostenrijk gehandhaafd diende te blijven, doch zij heeft tezelfdertijd gepleit voor een wij ziging der Oostenrijkse grenzen ten voordele van Joego-Slavië. Joego-Slavië zou er ongetwijfeld in zijn geslaagd een wijziging der Oostenrijkse grenzen te verkrij gen, waarbij Sloveens-Karinthië binnen de Joego-Slavische gren zen zou zijn gekomen, ware het niet voor de lafhartigheid van de Joego-Slavische regering, die uit pure vrees de belangen des lands verried. Nu de Joego-Slavische regering de lasterlijkheid van haar bewe ringen omtrent de brief van Stalin aan dr. Karl Renner niet langer kan verdoezelen, heeft zij haar toevlucht genomen tot een andere vorm van vuilspuiterij. Thans heet het in haar nota aan de Sowjet-Russische regering, dat deze laatste de Joego-Slavische aanspraken op Sloveens-Karinthië niet langer verdedigt, omdat zij de toezegging heeft gekregen vijf tig millioen dollar meer te zullen ontvangen voor de verkoop^ van Verzetsfilm komt dit najaar in de roulatie AMSTERDAM, 30 Aug. Dc Co lumbia-film Booking Office zal de Nederlandse verzetsfilm „LOLK P", die in opdracht van de stichting ,,LOLKP" door Max de Haas werd vervaardigd, eind September of be gin October in Nederland in roulatie brengen. ME). RODERIGUEZ DE MIRANDA IN LEVEN Maandag publiceerden wij een be richt van het ANP uit Brussel, dat Vrijdagavond bij Bergen in België een 'ernstig auto-ongeval had plaats gehad, waarbij mej. Margaretha de Groote en mej. Hanna Rodriguez de Miranda, beiden uit Amsterdam, om het leven waren gekomen. Het ANP verneemt nu nader, dat mej. Rodriguez de Miranda bij dit ongeval niet is gedood. - Sowjet-Russische oorlogsbuit in Oostenrijk aan de Oostenrijkse staat. Het is evenwel bekend dat op de conferentie van Potsdam is be paald dat de Sowjet-Unie de be schikking zou krijgen over de voormalige Duitse bezittingen in het Oostelijke gedeelte van Oos tenrijk. Om Oostenrijk te helpen, stem de de Sowjet-Russische regering erin toe een gedeelte van haar oorlogsbuit in Oostenrijk aan de Oostenrijkse staat te verkopen. Zij vroeg hiervoor een bedrag van twee honderd millioen dollar, ter wijl uiteindelijk overeenstemming werd bereikt over betaling van honderd en vijftig millioen dollar De Sowjet-Russische regering ont ving dus vijftig millioen dollar minder dan zij had gevraagd en niet meer, zoals door de joego- Slavische regering wordt be weerd, die hier tevens de insinua tie aan vastknoopt, dat dit zou zijn geschied in ruil voor het niet langer steunen door de Sowjet- Unie van de Joego-Slavische aan spraken op Sloveens-Karinthië. Het Sowjet-Russische volk aldus besluit de nota, rangschikt de Joego-Slavische. regering onder de boosaardige en pochende deser teurs. En de Sowjet-Russische re gering moet, bij de vervulling van haar taak, rekening houden met deze publieke opinie". „Wij hopen, dat de Joego-Sla vische regering zich voor ogen zal stellen, dat zij geen beleefdheid en nog minder eerbied, van de Sowjet-Russische regering kan verwachten". Katholieke boekhandel te Batavia opgericht BATAIVIA (KNP) In Batavia heeft zich dezer dagen gevestigd de heer J. C. Oostermeijer, directeur van de Uitgeverij de Koepel te Nij megen. Het ligt in de bedoeling van de heer Oostermeijer vooreerst een de gelijke katholieke boekhandel voor Indonesië in te richten, om vervol gens over te gaan tot het stichten van een katholieke uitgeverij. BELGRADO, 31 Aug., (Rr.) Woensdagmorgen vroeg werd uit gewoonlijk betrouw bare bron te Belgrado gemeld, aldus Reuter, dat afdelingen van twee Sowjet-Russische ge wapende divisies, die in Roe menië gestationeerd zijn, de laatste 36 uur de Joegoslavi sche grens naderen. Sowjet-Russische vliegtuigen zouden gedirigeerd zijn naar vel den, die dichter bij de Joego-Sla vische grens liggen. Volgens deze bron concentreren de Sowjet- strjjdkrpchten zich bij Timisoara in Noord-West-Roemenië, onge veer 48 kilometer van de Joego- Slavische grens, waar zij ook hun hoofdkwartier gevestigd zouden hebben. Deze militaire bewegingen wor den te Belgrado uitgelegd als een verdere verscherping van de Sow jet-Russische zenuwenoorlog te- het regiem van Tito. De mogelijk heid van dreiging van ernstige Sowjet-Russische militaire actie wijst men van de hand. Deze militaire bewegingen wor den ook uitgelegd als een poging, in Joego-Slavië actie aan te moe digen van elementen in de Joego- Slavische communistische partij of het leger, die misschien gehei me aanhangers zijn van de critiek van de kominform op maarschalk Tito. Ook dc marktkooplieden protesteren De centrale vereniging voor markt-, straat- en riviërhandel heeft telegrafisch geprotesteerd bij de directie der Nederlandse Spoorwe gen en bij de ministers van Sociale Zaken, Financiën en Economische Zaken, tegen de aangekondigde ver hoging van de abonnementsprijzen der spoorwegen. Uit boom gevallen Een 61-jarige- gemeentewerkman te Roermond wist in een der linde bomen aan de Minderbroedersingel te Roermond een nest met duiven te zitten. In het halfduister klom hij in de boom om de dieren te pak ken. Hij viel echter naar beneden en werd zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden over gebracht, waar hij overleed. DEN HAAG, 30 Aug. (ANP). De Verenigde Staten hebben tot dusverre geen stappen ondernomen bij de Nederlandse regering om een toekomstige marinebasis in Suraba- ja voor de, Amerikaanse marine te verkrijgen, aldus verneemt de spe ciale correspondent ter RTC van het ANP in kringen van de Nederland se delegatie. Deze kwestie is daarom in de Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen aangezien de delegatie van dit Amerikaanse ver langen niets meer weet, dan in pers berichten hierover is gezegd. Over de vraag of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat dit grotendeels zal afhangen van de Indonesische delegaties, die hieromtrent hun wen sen naar voren zullen moeten bren gen, indien zij van mening zijn, dat de aanwezigheid van de Nederland se marine in Indonesische wateren wenselijk is b.v. ter bestrijding van de smokkelhandel. Van Neder landse zijde schijnt men geen bij zonder voordeel te zien in handha ving van een Nederlandse vlootba- sis in Indonesië na de overdracht van de souvereiniteit. De „Grote Beer" naar Indonesië Het troepenschip „Grote Beer" zal Vrijdag 2 September 1949 met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Amsterdam naar Indonesië ver trekken. (Van onze parlementaire redacteur) Ook deze week zal waarschijnlijk nog wel heengaan met het verrich ten van voorbereidende werkzaam heden. Geen enkele delegatie heeft al een basisplan voor 'een van de conferentiecommissies ingediend. Al deze plannen maken nog onderwerp uit van onderling overleg. Wel wordt er in de conferentiecommis sies, in afwachting van de in te die nen planner:, reeds geconfereerd over de volgorde van de te bespre ken onderwerpen. Voorzover bekend is alleen de staatkundige commissie daarbij reeds zover, dat besloten werd de grondwet van de R.I.S. als punt één op de agenda te plaatsen. Het ontwerp voor deze grondwet is intussen ook nog niet gereed. Het zwaartepunt blijft in deze dagen vallen op de persoonlijke contacten, die in ruime mate worden gelegd en op de besprekingen in kleine en vertrouwelijke kring. Maandagavond had prof. Eomme een onderhoud met het katholieke lid van de Republikeinse delegatie, ir. J. M. Soewarto. De speciale correspondent van hef A.N.P. ter R.T.C. verneemt, dat er in de Nederlandse delegatie enige teleurstelling bestaat over de tot nu toe onbekende resultaten van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ofschoon men h$t wenselijk acht, dat iets meer de aandacht wordt gevestigd op de gunstige zijde van de situatie dan tot nu toe gedaan is, immers in verschil lende gebieden is de ontwikkeling inderdaad hoopvol blijft het feit bestaan, dat in het bijzonder in Oost- en Midden-Java (voornamelijk rond Solo, Semarang en Surabaja) de toestand bepaald-ernstig is. In deze gebieden voert het Repu blikeinse leger een tactiek van pe netratie uit, waartegen het Neder landse leger niet kan optreden, van wege het bevel om niet te vuren. De Republikeinse militairen ver schijnen plotseling vanuit hun schuilplaatsen in de dessa's en door hun tegenwoordigheid alleen reeds intimideren zij de bevolking. Voorts verbeteren de Republikeinse troe-^ pen hun posities ten koste van die der Nederlandse troepen. Maandag is over dit probleem uit voerig gesproken met de Republi keinse militaire autoriteiten, die Tegelijk met het be gin van de R.T.C. te Den Haag, nam in Hotel des Indes te Batavia de vierde formele vergade ring van de Centrale Gemengde Commis sie een aanvang. Een overzicht van de vergadering; links de Nederlandse de legatie, rechts de Republikeinse. Ach ter de tafel de Mi- lex Board en de Un ci, terwijl op de voorgrond vertegen woordigers van de B.F.O. zich bevin den. thans in Den Haag verblijven. Hier bij werd van Nederlandse zijde ge wezen op de schadelijke gevolgen van deze schendingen van het be stand op de Nederlandse publieke opinie en daardoor op de successen van dd Ronde Tafel-conferentie. Van Republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltra ties onjuist en gaf men als explica tie, dat de Republikeinse troepen in genoemde gebieden reeds aanwezig waren ofschoon Verborgen. Na de order tot staken van de vijandelijk heden zijn zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet handelen in strijd met de handlei ding tot uitvoering van de order. Ondanks deze uitleg is men van Ne derlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt. De rol, die de UNCI hierin speelt, is noodzakelijkerwijze een van ma tiging, aldus Nederlandse delegatie kringen, die hieraan toevoegden, dat de vertegenwoordigers van de UN CI in de locale gemengde commis sies (waarvan er helaas nog slechts vijf zijn ingesteld, ofschoon er 13 waren geprojecteerd), zeer behoed zaam te werk gaan uit de overwe ging, dat al te sterke nadruk hun nerzijds op de schendingen van hei bestand kunnen leiden tot conse quenties die door niemand wordei verlangd. Een ander belangrijk punt, dat oi dit ogenblik in kringen van de Ne derlandse delegatie de aandach heeft, is de kwestie van het „horen der vertgenwoordigers van de min derheden en der z.g. „waardevoll belangen". De Nederlandse delegatie staa beslist op het standpunt, dat deze vertegenwoordigers niet alleen gele genheid moet worden gegeven de vergaderingen der conferentie bij te wonen, maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. Ofschoon volgens het regle ment van orde een delegatie in staat is het horen der minderheden te verhinderen, gelooft men in Neder landse delegatiekringen niet dat enige delegatie dit reglement zal willen aangrijpen om dit „horen" onmogelijk te maken. Dit lijkt on waarschijnlijk in de eerste plaats uit overwegingen van billijkheid en voorts met het oog op de publieke opinie in Indonesië in het buiten land, de hierop zonder twijfel on gunstig zou reageren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1