De stad in kermissfeer R.K. Jongensschool Heiloo bestaat 25 jaar r PAG. 2 Woensdag 31 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De loop is er in De Schold Publico opent haar poorten J Jonkvrouwe de la Seiglièse De heer W. Tamis jubileert mee als schoolhoofd Veertig jaar Ned. Kegelbond WEERSVERWACHTING Eet meer fruit Marktberichten Met de geur vari zuur, gebak en paling nog m de neus, zijn wij gisterenavond van de kermis thuis gekomen. Het papier waarop wij onze aantekeningen hadden ge maakt, is, vettig en verfrommeld, op het drukke terrein gesneuveld, wij moeten dus maar afgaan, op het gevaar af heel wat te missen, op onze herinneringen. Wij hebben de oerdegelijke ge woonte, om eerst eens een paar keer de kermis op en neer te lo pen, eerst eens wat te kijken en te verkennen, niet gevolgd, wij hebben cms in het kermisgewoel gestort, zoals wij dat vroeger in het zuiden hebben geleerd: roeke loos en zonder bedenken. Ach, wat zult ge piekeren hier ol gin der, het is al om het even. Als de stemming er maar in zit dan doet het er niet toe of men begint met een lange zuurstok, of met pata- tes-frites, met nougat, waarvan wij er pp de Alkmaarse kermis fabel achtige hoeveelheden aantroffen en dik...., of met oliebollen. Men moet ook op een kermis griezelen, we doen het zo dikwijls in ons le ven zonder dat we er pleizer van hebben, dus laten we het op de kermis dan eens doen mèt plezier. En zo zijn we dan bij onze oud- stadgencfen, de gebroeders Pouw Kraan, geweest en hebben er zit ten ijzen om de stunts, die er met de motor in een stijlwand uitge voerd werden. We kwamen er bleek uit en werden toen ver eeuwigd door een man, die in zijn hand een fototoestel had en op zijn jas. alsof wij nog aan zijn beroep twijfelden, het woord, keurig in emaille: fotograaf. Een andere foto. graaf, zonder beroepsaanduiding op zijn jasje, zijn wij maar voorbij ge lopen. We hebben ook ons geluk, en dat nog wel op het eind van de maand, beproefd bij een zekere Ome Jan, een vriendelijke grap penmaker met een geluksspel. Wij hadden evenwel geen geluk. En daarna, in strijd met pacten en overeenkomsten, hebben wij bom men gegooid uit draaiende vlieg tuigen en in denkbeeldige duik boten geschoten. De walmende olielampen zijn van onze kermisterreinen zowat wel verdwenen, het is al eleetrisc'n licht en geluidsinstallaties; de stoom behalve die dan van de caroussel. is er ook al niet meer, maar met plezier hebben wij ons in de stroom van gemechaniseerd en gemodcrni. seerd vermaak geworpen. Wij zijn rondgedraaid, geslingerd en geduwd geweest en wij hebben nochtans, zoals onze gewoonte is op de Am. sterdamse tram. och je moet toch meedoen, geen kwaad gezicht ge zet. En we hebben gelachen, veel gelachen, waarom, dat weten we niet recht goed, het zal °m de lach zelve geweest zijn. We lachten nog toen wij bij de Derby-rennen ons Loop der bevolking ALKMAAR. Ingekomen per sonen: J. Verwelius, dienstbode, N.H., van Soest naar Wilhelmina- laan 11; P. J. Burger, vertegen woordiger, Ger. Kerk, en gezin, van Rotterdam naar Landstraat 78; J. F. P. Dijkman. R.K., van Wijk bij Duurstede naar Akelei straat 8; J. Dijkstra, z.b., N.H., van Leeuwarden naar Prins Bern- hardlaan 10; J. P. Louter, brood bakker, R.K., van Heijthuizen naar Zocherstraat 25; F. E. de Vries, R.K., van Amsterdam naar Luttik Oudorp 40a; W. S. J. Miel- dijk-de Rooij, huishoudster, R.K., van Hoogwoud naar Keizerstraat 22; R. M. E. J. van Lith, R.K., van Eindhoven naar Oudegracht 265; J. Bleeker, kraamverpleegster, R.K., van Warmenhuizen naar Kennemersingel 12; H. J. W Schinkel,, 11. verpleegster, R.K., van Naarden naar Wilhelmina- laan 11; J. Boon, winkelier in klompen en borstelwerk, R.K., en gezin, van Bergen naar Huigbrou- werstraat 4a. Vertrokken personen: J. van Oostende, wachtmeester politie te water, en gezin, van Pinkster bloemstraat 17 naar Bergen; I. J. Moras, hofmeester K.M. III, van Sandersbuurt 31 naar Soerabaja; W. Rendering, bankwerker, en gezin, van Pinksterbloemstraat 17 naar Koog a.d. Zaan; W. J. Heijns- broek, priester, van Nassaulaan 4 naar Tiel; A. Voort-Scholtens, van Roemer Visscherstraat 24 naar Haarlem; R. Yanse, z.b., van Fr. Halsstraat 35 naar Amsterdam; H. C. J. L. Yanse, leraar P.B.N.A., en gezin, van Fr. Halsstraat 35 naar Winterswijk: H. v. d. Woude, schipper, v. Noorderkade 32 naar Zijpe; A. E. Kiewitt, van Bleekers- kade 99 naar Amsterdam; A. J.' Jansen, kleermaker, van Hoog straat 3 naar Apeldoorn; J. Ver baarschot, z.b., van Fnidsen 57 naar Bergen; J. A. Kareis, mon teur, en gezin, van Stuartstraat 92 naar Egmond aan Zee; P. de Rochemont, z.b., van Lyceumstr. 15 naar 's-Gravenhage; F. J. M. ten Bensel, kantoorbediende, van Visserslaan 19a naar Schaesberg (L.)C. Weber-Booij, van Vissers laan 17a naar Borken (Duitsland); M. J. du Chattel, z.b., van Nassau- plein 42 naar Amsterdam; B. J. Leeuwenberg, arts, en gezin, van Oudegracht 283 naar Goirle; E. Sneek, dienstbode, van Bergerweg 38 naar Goirle (N.B.); J. W. J. Langen, broeder-onderwijzer, van Nassaulaan 30 naar Roosendaal; M. F. Schelberg, dienstbode, van Kennemerstraatweg 115 naar Wormerveer; A. A. A. van Wicke- ren, fabrikant, van Fr. Halsstraat 25 naar 's-Gravenhage; E. C. M. Visser, 11. verpleegster, van van Everdmgestraat 18 naar 's-Gra venhage; M. J. Rots, religieuse, van Oudegracht 204 naar Amers foort; C. W. H. ten Asbroek, reli gieuse onderwijzeres, van Oude gracht 204 naar Haarlem; H. T. Obdam, z.b., van Zoutstraat 4 naar Obdam; T. E. Kerssens-Keijs- per, van Wognumsebuurt 5 naar Amsterdam; H. Groen-Withaar, en kinderen, van Omval 5 naar Leiden; J. B. du Chattel-Schip- horst, van Kennemerpark 30 naar Amsterdam. laatste kwartje vergokten. En met de lege portemonnaie in de hand zijn wij die avond naar huis ge gaan. DE OUDE KERMIS. ROMANTIEK Van de oude kermisromantiek, die u zich wellicht herinnert uit uw jeugdjaren, gij kermisgangers van 40 tot 80, kunt gij hervinden in 't theater Pittoresque van Mul lens op de Paardenmarkt; adem benemende acrobatiek, frappante staaltjes van jongleurkunst, oer- echte clownerie en de onvervalste termismuziek, dat vindt ge in het gezellige theatertje van Mul lens, wüiar elke voorstelling van 500 personen uitverkocht is; de bezoekers komen er cipgelogen vandaan. ALKMAAR. - Voor de derde maal opent de Alkmaarse Schola Publica haar poorten. In dit derde jaar zullen een journalist en een letterkundige, een ingenieur en een politicus, een kunstenaar en een ontdekkingsreiziger, een poli tiedeskundige en professor van Duinkerken als sprekers optreden. Wat een variatie in de onderwer pen! Wat een geestelijke rijkdom wordt hier geboden! Dit is echte bezitsspreiding op cultureel ge bied. Slechts een onverbeterlijke zuurpruim kan nu nog ontevre den zijn. Behalve de acht „ge wone" avonden organiseert de Schola nog een drietal cursussen: een cursus over schilderijen, een andere over muziek, een derde over het verhaal van Adam en Eva in het paradijs. Telkens des kundige sprekers, die de gave be zitten om op bevattelijke wijze over interessante onderwerpen te spreken. Een Schola-avond is tel kens een lichtpunt in de donkere wintertijd. Geeft uzelf eens een geschenk en wordt donateur voor 1' 7.50. Kunt u dat bedrag niet in eens missen, wordt dan lid voor f 1.50 (plus f 0.50 per avond). Leden en donateurs hebben reduc tie bij de cursussen. Door verhui zing en anderszins zijn enige plaatsen opengekomen. Een uit voerig prospectus is gratis te ver krijgen bij de secretaris, J. Domi- nicus, Roemer Visscherstraat la, Alkmaar, tel. 4506, bij wie men zich ook als donateur of als lid kan opgeven. In verband met de verdeling der plaatsen stelt het bestuur een spoedige opgave zeer op nrijs. Ik hoop, dat de katho lieken van Alkmaar en wijde om geving het bezit van zulk een cultureel centrum zullen weten te waarderen. F. HOLTHUIZEN, moderator Gymnastiekver. „Taveno". ALKMAAR. Denken jullie er aan, dat Vrijdag 2 September de lessen weer beginnen? Het be stuur vraagt jullie vooral'te ko men, omdat op 18 September in de Muziektuin wedstrijden wor den gehouden. De oefentijd is dus erg kort en we zijn nog niet klaar. Verzuimt daarom geen van allen; op de eerste les horen jullie er meer van. De dames 3e en le en 2e graad beginnen Dinsdag weer resp. 7 en 8 uur. Heren, denk er aan Vrijdag 9 uur weer allen present en met frisse moed aan de slag. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. AOG heeft haar laatste vriendschappelijke wedstrij den gespeeld en wel met de volgen de resultaten. De junioren en AOG II allebei verloren met 20. AOG I heeft daarentegen gewonpen en wel met 21 van Zeevogels. Beide partijen waren voor de rust even sterk. Spoedig nadat de stand 10 was voor Zeevogels, kwam de gelijkmaker en zo ging de rust in met 11. Hierna was het AOG echter, die de leiding nam. Het harde werken werd dan ook be kroond met nog een doelpunt. Alle hulde aan de keeper is hier wel op zijn plaats, want zij heeft evenwel menige aanval van Zeevogels afge weerd. En zo was dan de eindstand 21 in voordeel van AOG I. Nu de competitie een aanvang zal nemen worden alle leden, zon der uitzondering, verwacht op Woensdagavond, uiterlijk om 7 uur in de jongensschool aan de Koren laan (le weg voorbij de St. Jozef kerk). Op deze avond zal de tech nische leider de spelregels uitleg gen en tevens enkele wenken geven voor de komende competitie. DANSAVOND VOOR THUISFRONT ALKMAAR De heer Arendsen heeft deze dagen zijn dansinstituut opengesteld voor degenen, die een gezellige avond willen hebben, eèn dansje willen wagen en daarbij iets over hebben voor hun landge noten overzee Het Instituut orga niseert daarom enkele dans-avon- den, die door de grote belangstel ling in het Wapen van Heemskerk moeten worden gehouden. Vrijdag avond wordt er speciaal een avond gegeven ten bate van het werk van het R.K. Thuisfront. Men kan er het nuttige met aangename verenigen. POPPEN ACHTER GLAS ALKMAAR De poppen van de Stichting 1940'45 zijn in de stad. De eerste hebben wij reeds gezien. Het was een internationaal gezel schap, dat zich verenigd heeft ach ter de glasruit van dhr. L. Trijbelz in de Langestraat. De- twee Maas trichtervrouwtjes Bet en Mëy zul len zich wel even onwennig voelen tussen de Chinezen en de Tsjechen, maar de heer Trijbetz heeft ze een goed plaatsje gegeven tussen zijn herenmode-artikelen en de voorbij ganger zal niet nalaten even ken nis met zc te maken. Het is een vriendelijk, goedmoedig stel en de andere poppen, die van heinde en ver zijn aangevoerd, maken het haar niet lastig. Ze geven samen een klein beeld van de eigenlijke grote tentoonstelling, die een paar deuren verder haar poorten ge opend heeft ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De onsterfelijke Wals, 18 jr.; Victoria: Nicky als de tective, 14 jr.; Cinema American: Abott en Cas- tello zwaaien af, alle leef tijden; A.B.T.: Malle Ge vallen, 14 jaar. V. D.: 2.30, 3.30 en 4.30: Poppentheater Henk Zou tendijk. GULDEN VLIES 8 u.: „Hals over kop (Rotterdams To neel). NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient II. KERMIS GEOPEND van 2 uur 's middag-s tot 1 uur 's nachts. BERGEN: Kunstzaal Rus tende Jager: allé dagen tentoonstelling van wer ken van leden. Schaken KAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR De uitslagen van dc vierde ronde wéren als volgt: Hoofdklasse A: H. HuibertsW. Kwak P. SewealdW. Kaan l l Hoofdklasse B: C. Meijer—P. Vreeken 01, C. LangedijkH J, C. Dagelet 10, E. KayzerIr. J. F. Cool 0—1. Eerste klasse A: J. S. Groenewoud R. v. Wezop 0—1, J. v. DonJ Korsman 10. Eerste klasse B: P. v. d. Struijs J. Leegwater 1 Tweede klasse A: J. NijmanJ. Frank 10. P. Hoekstra Jr F. v. d. Vliet 1—0. Tweede klasse B: P. OpdamP. Groeneberg 01, P. Groeneberg v. d. Loo 10. H.V.Z. gaat- weer lopen ALKMAAR De training van a.s. Vrijdag wordt uitgesteld tot Dinsdag 6 Sept- Op Zondag 11 Sept. is er door de wandelsportafd. Rode Kruiskorps, colonne Amsterdam, een wandeltocht uitgeschreven over een afstand van 30 km. Ook H V.Z. neemt deel aan deze tocht. Dé le- den, die deze tocht wensen mee te lopen, kunnen zich hiervoor opge ven bij dhr. Th. B. Grooff, Eikelen bergstraat 54. Het inschrijfgeld be draagt f 0.85. Opgave tot 1 Sept. Na deze datum wordt het inschrijf geld met 25 ets. verhoogd en kan men er niet op rekenen direct de beloning in ontvangst te nemen. Bridge-drive ALKMAAR In dc adverten tie betreffende de bridge-drive, te houden op Donderdag 8 Sept. in Hotel Victory, door de R.K Bridge club Alkmaar, werden de adressen vermeld van degenen bij wie men zich als deelnemer kan opgeven. Hierbij werd vermeld als adres van de heer de Rie: Boomkampstr. 32. Dit berust op een abuis en moet zijn: Boomkampstraat 6, Alk maar. ALKMAAR. Het Rotterdams Toneel, ouder directie van Ko Ar- noldi bracht gisterenavond in het Gulden Vlies, het blijspel van Jules Sandeau en Régnier: „Jonkvrouwe de la Seiglière", onder regie van directeur Arnoldi zelf. Dit blijspel met zijn flitsende, spitse .geestige dialogen is toneel naar ons hart. Het stuk speelt in het Frankrijk van de tijd na Napo leon en biedt ons een beeld van de in zijn kaste ingesponnen adel, die zich. ondanks zijn reactionaire maar hoofse grootspraak, gewon nen moet geven aan de geest van de tijd, die zelfs markiezen niet ontziet. De glansrollen in dit stuk speelden Ko Arnoldi, die een on overtroffen advocaat op de planken zette, Richard Flink als de Mar kies de la Seiglière en Willy Haak als de Barones de Vaubert. Hun rollen waren hen als op het lijf ge schreven. Zij gaven voortreffelijke karakterteristieken en uitstekend spel te genieten. Frans v. d. Lingen was een ietwat stereotype maar overigens goede Bernard Stamply Emmy Meunier gaf een voortreffe lijke Helène de la Seiglière. Goede bijrollen van Ad Noyons en Niek van Reesema completeerden de uit stekende indruk, die dit fijnzinnen- ge dialoogstuk op het te weinig tal rijke publiek maakte. De directie van het Gulden Vlies heeft er goed aan gedaan Ko Arnoldi en zijn groep met dit blijspel te inviteren. S. K. Ongevallen op de kermis ALKMAAR. In de koekhak tent hakte een tienjarige jongen de top van zijn linkerwijsvinger af. De Rode Kruispost, die op de, kermis aanwezig is, verleende de eerste hulp. Even later raakte een vierjarig jongetje, dat op de rand van de auto-scooter zat, met zijn hand bekneld toen er een auto'tje pas seerde. Zijn rechter middelvinger werd afgekneld. De Rode Kruis post verleende hulp. AANWINSTEN R.K. LEESBIBLIOTHEEK ALKMAAR. 8680 A. de Her tog, Vrouwen naar Jacatra; 8681 H. Heyermans, Droomkoninkje; 8682 Dr. S. Heystcjc Levefide op voedkunde deel II; 8683 A. v. Hou- te, Liefde tussen vulkanen; 8684 B. Jackson, De wouw in marter; 8685 B. Koning. Wereldoorlog 1939- 1945; 8686 G. Kraemer, Overwin naars der bergen; 8687 M. Leen- dertse, Mijn naam is Juliana; 8689 W. C. Mac Donald, Revolverhelden; 8691 A. Majocchi, Chirurg; 8692 M. Martinson, Moeder trouwt; 8693 W. Masterman, De zilveren lui paard; 8694 J. Mens, Lampions der liefde. Meisjesboeken: 8688 R. Lentinck, Evie's Happy-end in Londen; 8690 G. Magnin, Kamermeisje. Kinderlectuur: 331 C. Grashof f, Villa de zeester; 332 A. Heistein. Mathias; 333 M. Hesper-Sint, Van Koosje en het wonderketeltje. Aanrijding ALKMAAR. Een door de Houttil naar de Langestraat rij dende auto kwam gisteravond in botsing met een auto, die vanaf het Fnidsen naar de Houttil reed en waarvan de bestuurder, die onder invloed van alcohol ver keerde, geen voorrang verleende. De wagens kregen geen schade; proces-verbaal werd opgemaakt. De politie ontfermde zich over de auto tot de bestuurder ontnuch terd was. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Maria, d.v H. van den Beid en M. Grunsky Willem, z.v. W. C. Th. Ligthart en A. G. Geerling; Petrus B. M., z v. L. A. C. de Jong en A. Brekelmans. Gehuwd: Simon J. Goudenbos en Geertruida D. Beemsterboer; Theo- dorus Schneider en Johanna W. Hendriks. Herinenting tegen pokken ALKMAAR Heden, Woensdag- ayond, alsmede morgenavond, om 8 uur. is er in het Centraal Zieken huis gelegenheid tot herinenting te gen pokken jongen te water ALKMAAR - Gisterenmiddag om 1 uur geraakte op de Kennemersin gel bij de R K. Kerk een aldaar fiet sende 11-jarige jongen de macht over zijn stuur kwijt en reed de Singel in. De opzichter van het Sportpark, de heer Kaandorp, begaf zich gekleed in zijn Zondag se costuum te water en wist de jongen op het droge te brengen. Ongeval in Zomerbad ALKMAAR Door eigen schuld was Vrijdag in het zomerbad een 12-jarig meisje van de 3 meter ho ge duikplank op het beton geval len, Zij brak haar rechter- en kneusde haar linkerpols en kreeg een hersenschudding. Aanvankelijk werd voor haar leven gevreesd. Zij is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Op het ogenblik laat haar toestand zich bevredigend aanzien. Verplaatsing Rijkspolitiepeisoneel ALKMAAR Ingaande 1 Sept. a.s. wordt de wachtmeester le klas se G. F van Brenk van de ver- keersgroep Alkmaar naar de groep Bergen, post Bergen-Binnen, over geplaatst. De wethouders komen terug HEILOO .De besprekingen tus sen K.V.P en P.v.d.A. te Heiloo hebben ertoe geleid, dat de beide wethouders, de heer Jb. Schuyt voor de K.V.P. en de heer Rus voor de P.v.d.A., straks herkozen zulllen worden. Pastoor van Leeuwen komt weer thuis BURGERBRUG. De Zeereerw. Heer W. N. van Leeuwen die Maan dag 22 Apg. j.l. voor een lichte operatie in het St. IJlisabethszie- kenhuis te Alkmaar werd opgeno men, wordt Donderdag a.s. weer thuis verwacht. De patiënt zal zich evenwel de eerste tijd nog wat in acht moeten nemen. Ernstig gewond in Indonesië CASTRICUM. De fam. Stuif bergen ontving het ontstellende bericht, dat korporaal H. Stuif bergen in Indonesië ernstig ge wond is geraakt. Korporaal Stuif bergen bracht nog dit jaar vier maanden verlof in Holland dooi en behoort sinds 1938 bij het K.N.I.L. De nieuwe St. Cuneraschool te Castricum CASTRICUM. DinsfJ-ag heeft de opening en inzegening van de nieuwe school plaats gehad. Om 9 uur werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen. De kinderen, die de nieuwe school zullen bezoeken, waren in deze H. Mis aanwezig. Om 11 uur is onder klokgelui en het uitsteken van de vlag de plechtige opening geschiedt. Op 1 September beginnen de lessen, voorafgegaan door de Schoolmis, welke voor de kinde ren van de St. Cuneraschool zal plaats hebben in de kapel van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch", bereidwillig beschikbaar gesteld door de directie van het ziekenhuis. Na de eerste Schoolmis zullen de kinderen gezamenlijk optrek ken naar hun nieuwe school, waar de opening voor hen op enigszins feestelijke wijze zal worden gevierd. Uit de genomen maatregelen van het nieuwe schoolhoofd blijkt duidelijk,, dat het gevaar voor de kinderen, die de onbewaakte overweg moeten passeren, reeds onder het oog is gezien. Eindelijk weer thuis CASTRICUM. Met de „Grote Beer" arriveerden onze plaatsge noten A. v. d. Ven, Deele en Scher mer na een verblijf van 3 jaar in Indonesië. Met grote spanning hebben de ouders en familieladen de thuiskomst van hun kinderen afgewacht, die eindelijk te 7 uur aankwamen. De militair Deele had verlof gekregen in verband met ernstige ziekte van zijn va der. Talrijke bloemstukken, w.o ook van hét Katholiek Thuisfront, prijkten in de ouderlijke woning. AFSCHEID STATIONSCHEF CASTRICUM. In een met groen en bloemen versierde wacht kamer had Dinsdagmorgen een af- scheidsplechtigheid plaats van de Stationchef H. Kingma, die na een diensttijd van 47 jaren bij de Ned. Spoorwegen de dienst met pensioen ging verlaten. Onmiddel lijk nadat de heer Kingma verge zeld van diens vrouw en familiele den hadden plaats genomen nam de heer Dingerdis, de plaatsvervan gend Stationschef, het woord: Spr. schetste de heer Kingma als een bekwaam superieur die zijn loop baan beëindigde als Stationschef met een staat van dienst, waar hij met trots op kan terugzien. Na mens de Oude Garde sprak de heer P. v. d. Touw, oud-spoorwegambte naar te Castricum. De heer Bakker sprak als over buur woorden van waardering me de namens talrijke ingezetenen. Voorts werd een kort woord ge sproken door Dr. van Nievelt de spoorwegarts en de heer Bootsma Stationschef te Uitgeest. Na het gesprokene werd het ge- zamelijk cadeau overhandigd, be- HEILOO. Donderdag 1 Sep tember als het nieuwe schooljaar begint, is de heer W. Tamis 25 jaar hoofd der R.K. Jongensschool en bestaat deze school tevens 25 jaar. In Sept. 1924 kwam de jubilaris uit Anna Paulowna alwaar hij ook reeds als hoofd der school fungeer de. De jubilaris begon hier in 'n school bestaande uit 3 leslokalen waarin 154 leerlingen onderge bracht werden. Deze school die tot 1924 voor openbaar onderwijs ge bruikt was, werd direct met één leslokaal uitgebreid. Binnen zeer korte tijd werd het 5de leslokaal bijgebouwd en een betonnen speel plaats gelegd. In 1936 werden we derom twee grote leslokalen bijge bouwd zodat de school toen uit 7 lokalen bestond. Momenteel is een begin gemaakt met de bouw van drie leslokalen. Auto-ongeluk NOORD-SCHARWOUDE Dins dagmiddag omstreeks drie uur vond een botsing plaats tussen een luxe wagen en een tank-auto op de Nieuweweg hoek Handelskade le Noord-Scharwoude. De luxe wagen ging in de rich ting van de Dorpsstraat, maar na bij de Handelskade wilde de olie tan Icwagen van Ten Bruggencate uit Broek op Langendijk vóór de luxe wagen de Handelskade op gaan. Hierbij werd echter boven genoemde personenwagen in de lin ker zijde gegrepen. De wagen kan telde enige keren en bleef aan de kant van de weg liggen. De twee heren, één dame en twee kinderen, die zich in de wagen bevonden, bleven wonder boven wonder on gedeerd Later op de middag kon de luxe wagen zijn tocht voortzet ten. Een onderzoek wordt inge steld. Uit het Con Zelo-kamp WAARLAND. De nederlaag wedstrijden van Con Zelo zijn ten einde en het resultaat/is, dat Hugo Boys I en SRC II de uitgeloofde ballen hebben gewonnen. Zondag 28 Aug. j.l. vond de laatste match plaats, het was het treffen tussen Con Zelo I en Hugo Boys I. Over deze wedsrijd 't volgende: Hugo Boys dat zichbaar bezield is met de gedachte om te winnen, pakt direct goed aan, doch Con Zelo zit ook goed op de bal en na 5 min. krijgen we de eerste corner doch deze leverde niets op. Na 12 min. weet Hugo Boys een mooie aanval te ontwikkelen en de links binnen schiet onhoudbaar in. Con Zelo is echter niet ontmoedigd en komt flink opzetten, er ontstaan enige gevaarlijke ogenblikken voor het Hugo-doel, maar keeper Pan- cras is steeds goed paraat. Het spel van Hugo Boys is beter dan van onze jongens, wat beloond werd met een doelpunt via C.-Z.-spil Rust 02. Na de rust zijn dé Waarlanders in het eerste kwartier steeds in de meerderheid, maar zij kunnen het net der tegenstanders niet vinden, zij hebben nog wel eens met pech te kampen. Na 20 min. weet Hugo Boys door een doelpunt van hun linksbuiten de voorsprong te vergroten. Dit wordt de Con Zelo-mannen toch wel wat te erg, en zij ontwikkelen nu een flink of fensief en na 30 min. weten zij te scoren en is de stand 13. Na af trap ontstaan er gevaarlijke mo menten voor het Waarlandse doel, maar keeper Beemsterboer die voor de tweede maal onder de lat staat, weet uitstekend zijn heiligdom voor verdere doorbraak te bewaren, toch kon hij tenslotte niet verhinderen dat Pancras vlak voor het einde de stand op 14 bracht, waarmede te vens het slot kwam van deze zeer sportief gespeelde match. Slecht bevracht WAARLAND. Dat de autobe stuurders, waarvan enkelen op de weg, zich heer en meester wanen, wel eens zeer onverantwoordelijk rijden, bleek ter dezer plaatse ook weer eens in de navolgende geval len. Vorige week ramde een vracht/ auto met een aanhangwagen, die veel te hoog met kisten geladen was, de straatverlichting bij het perceel van de heer L. aan de Ve- luwe-weg en even verder, de over de weg gespannen telefoonleiding bij de heer D. stuk. Maandagmid dag moest aan dezelfde weg bij de heer Gr. de'straatverlichting het weer ontgelden, door een veel te hoog met stro geladen vrachtauto. Het derde geval, dat nog wel ern stige gevolgen met zich had kun nen meebrengen, had Maandag avond plaats, toen een vrachtauto uit Heerhugowaard, de bocht bij de woning van de heer S. aan de Kerk- weg te krap nam, waardoor een bok van de electrische bovenleiding geheel stuk werd gereden. Deze botsing gaf een geweldige klap, waardoor de omwonenden alsmede door de vonken die uit hun huisge leidingen spatten hevig schrokken. Gelukkig deden er zich geen per- soonljjkeon gelukken voor, wat toch heel goed mogel. had kunnen zijn op deze kermisavond. Wel kwamen de bewoners aan de Kerkweg en het noordelijk gedeelte aan de West kade enige uren in het donker te zitten. staande uit een prachtig radiotoe stel waarvoor het spoorwegperso neel en de Oude Garde alsmede tal rijke ingezetenen hun bijdragen le verden. Mevrouw Kingma had veel bloeiden in ontvangst te nemen. De hëer Kingma dankte zichtbaar bewogen voor de woorden hem toe gesproken en voor het prachtig ge schenk. Hp nodigde eenieder uit hem in zijn woning te komen bezoe ken, waarvan gretig gebruik ge maakt werd. Burgemeester Smeet, Dr. Steen stra, directeur van het ziekenhuis Duinenbos, de heer Kars, Hoofd Economische Dienst kwamen de heer Kingma de hand drukken. Als de. schoolpoort op 1 September opengaat zullen 375 leerlingen de lessen volgen. De jubilaris heeft in deze groei een zéér groot aandeel gehad. De school staat uitstekend aangeschre ven. De leerlingen die 't uitgebreid lager en het middelbaar onderwijs gaan volgen en hiervan toelatings examen moeten doen slagen door gaans allemaal. Ook op het gebied van land- en tuinbouwonderwijs heeft de jubila ris veel gedaan. Hierin gaf hij les in Heiloo. Egmond, Limmen. Alk maar en 't Veld. Vooral de glascultuur als ook het kweken van vruchten zijn specia liteiten van hem. Verder was de ju bilaris jarenlang vrbonden als le raar aan de Landbouwhuishoud- school te Bergen en geeft hij nu nog les in de Nederlandse taal aan de Middenstandsschool te Heiloo. Op Donderdag 8 September zal het feest officiëel gevierd wor den. 's Morgens 8.30 uur wordt een Plechtige gezongen H. Mis opge dragen tot intentie van de jubilaris, 11 uur wordt 'n officiële receptie gehouden in het Beursgebouw, 14 uur vindt een huldiging door de leerlingen plaats terwijl 's avonds van 19—20.30 uur een algemene receptie gehouden wordt waaronder de jubilaris ook door de oud-leer lingen gehuldigd zal worden. Wij feliciteren de heer Tamis en hopen dat hij nog vele jaren voor het R.K. Onderwijs behouden mag blijven. Het zal de sympathieke jubilaris op zijn feest zeker niet aan belang stelling ontbreken. Mutaties Rijkspolitie Op 1 Sept. a.s. eindigt de deta chering van de hierna vermelde Rijkspolitieambtenaren, Wachtmeester le klasse T. Groe- nenberg van de groep Heiloo, gede tacheerd bij de groep Blokker. Wachtmeester C. A. Koedam van de groep Wognum en wachtmeester J. Groenenboom van de parketgroep Alkmaar, gedetacheerd bij de groep Bergen Op genoemde datum keert dit personeel naar hun resp. stand plaatsen terug. Hugo Boys-nieuws HH WAARD-NRD. Afgelopen Zondag boekte Hugo-Boys I een 41 overwinning op Con Zelo I. Het tweede nam deel aan een door K.S.V. ('t Kruis) uitgeschreven tournooi. Zij verloren echter van K.S.V. I met 2—0. Het derde speel de tegen Con Zelo 2 en boekte een overwinning. De eindstand was 2—1. Bravo, boys. De adspiranten speelden met 3 elftallen tegen de L.S.V.V. adspiranten. Het werden twee Hugo-Boys overwinningen en een nederlaag. Woensdagavond training senioren. Zaterdagavond ledenvergadering. KIND VERDRONKEN DE RIJP. Maandagmiddag speelde het 3-jarig zoontje van de heer M. Noë met zijn eveneens 3-jarig neefje op het gemeentelijk sportterrein. Op een gegeven mo ment kwam 't zoontje van J. Noë naar de moeder van Henkie en vertelde, dat Henkie in het water was gegaan en niet meer er uit was gekomen. De hevig ontstelde moeder, die direct toesnelde, zag de kleren van haar zoontje liggen; het bleek nl. dat het kleine ventje, zoals hij dat wél eens van grote ren gezien had, heeft willen zwemmen en zich daarvoor had ontkleed. Op het hulpgeroep van de moeder snelden van alle kan ten mensen toe, waarvan enkelen zich in het water begaven, om te zoeken. Na bijna een uur dreggen vond men het reeds ontzielde lichaampje van het knaapje. Op 20 Juli 1949 bestond de Neder landse Kegelbond veertig jaar en dit feit hoopt het bestuur van de bond te herdenken, door het orga niseren van een Nationaal concours van 11 September t/m 25 Septem ber. voorafgegaan door een receptie op Zaterdag 10 September van 15,30 17 uur, terwijl 's avonds een feestavond voor de leden zal plaats vinden, waarin een speciale N.K.B. revue zal worden opgevoerd, door het revuegezelschap van de Haar lemse Kegelbond. Het concours zo wel als de receptie en feestavond worden gehouden in het prachtige kegelgebouw van de Haarl. Kegel bond, Tempelierstraat te Haarlem. De Ned. Kegelbond opgericht in 1909 door oorspronkelijk 5 bonden, waaronder ook de Alkmaai/e ke gelbond heeft in die veertig jaren van zijn bestaan, ontzaggelijk veel gedaan orp de sport in goede banen te leiden. Het kegelen om geldprij zen werd verboden. Er verscheen een wedstrijd reglement en het or ganiseren van wedstrijden, wat hoofdzakelijk in handen van de baanhouders was, werd voortaan alleen toegestaan aan de aangeslo ten bonden. Een jaarlijkse bondenwedstrijd besliste over de kampioenschappen en ieder jaar kwam men te Utrecht uit het gehele land te samen om aan die wedstrijden deel te nemen. Toen deze wedstrijden niet geheel meer voldeden en er stemmen op gingen om de kampioenschappen in meer dan een wedstrijd te doen be slissen, kwamen de districtswed strijden in 1936 voor de wedstrijden te Utrecht in de plaats. Het land is nu verdeeld in 5 districten die ieder een kampioen naar de eind- wedstrijden zenden en in deze wed strijd wordt uiteindelijk het lands kampioenschap beslist. Vooral deze wedstrijden hebben er veel toe bij gedragen om de kegelsport een plaats tussen de andere sportbon den te verzekeren en is de N.K.B. al reeds vele jaren aangesloten bij het N.O.C. Op het ogenblik telt de bond ruim 7000 leden georganiseerd in 26 bonden. Voor de N.K.B. is er dus alle reden om feest te vieren. medegedeeld door het KNMI te de (Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt), geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. GELEIDELIJK WAT KOELER Meest zwaar bewolkt met mor gen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige langs de kust nu en dan vrfj krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Tamelijk warme nacht. Morgen overdag aanvankelijk ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, later in het Wes ten van het land echter iets koeler. Landbouwschool Spanbroek SPANBROEK. In verband met de L.T.M.-dag te Hoorn, heeft de 4de klas van de Landbouw school te Spanbroek les op Don derdag 1 September. Hr, Ms. „Tjerk Hiddet" vaart thuis Zoals men weet vertrok enkele maanden geleden Hr. Ms. torpe- dobootjager „Tjerk Hiddes" onder commando van luitenant ter zee lste klasse H. C. J. Coumou uit Indonesië, om via het Panama kanaal en de West naar Neder land te varen. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", die in de West enige tijd oefende, ver trekt 7 September a.s. uit Willem stad voor de laatste etappe van deze grote reis. Op 8 September bezoekt het schip Trinidad, van 10 tot 14 Sep tember Paramaribo en op 19 en 20 September verblijft het te St. Vincent. Van 24 tot 27 September wordt Casablanca aangedaan, ter wijl Hr. Ms. „Tjerk Hiddes)' op 1 October te Den Helder worat verwacht. ALLE WAAR IS NAAR ZIJN GELD Ons bericht over de dalende frutt- prijzen in Zuid-Limburg, in ons nummer van Maandag, heeft enige ongerustheid veroorzaakt, zowel in de kringen der consumenten als in die der handelaren. Wij vernamen nl„ dal zich bij 'n fruitwinkelier een klant vervoegde om enkele kilo's peren van 1 cent per kilo. Wij wijzen er allereerst op, dat bedoeld bericht afkomstig was uit Maastricht en een beeld gaf van de toestand aan sommige fruit veilingen in Zuid-Limburg. Nu dient men te weten, dat vooral in Bra bant en Limburg de fruitoogst over weldigend is, doch dat daar, ten gevolge van de droogte, waarvan men in het Zuid-Oosten van het land meer te lijden heeft dan in 't Westen en het Noorden, het fruit over het algemeen zeer klein is ge bleven. Het gesorteerde, goede fruit gaat weg voor export en het minder waardige komt daar aan de veiling voor consumptie en verwerking in de fabrieken. De veilingen in 't Westen, Zee land en de provincies Noord- en Zuid-Holland hebben over het al gemeen over aanvoer van minder waardig fruit niet te klagen en de grossiers, die hun best doen, om het goede fruit zoveel mogelijk te spreiden, kopen hun fruit bij voor keur aan de yeilingen in Zeeland en Holland. De kwaliteit van het fruit wij konden er ons in de opslagplaatsen van enkele grossiers van overtuigen is van prima klasse en het spreekt, dat dit fruit niet tegen afbraakprijzen van en kele centen per kilo te koop is. Boven de veilingprijs komen de kosten voor de commissionair, het vervoer, wat voor een wagen uit Zeeland al gauw op 'n f100.komt en de enkele centen winst voor de grossier; dan moet de détaillist, die bij deze overvloed van fruit ook menige verliespost heeft, doordat het publiek lang niet alles afneemt, ook nog enkele centen verdienen, zodat men voor het zachte fruit toch al gauw op een prijs komt van 22 tot 35 ct. per kilo. Dat ook voor de grossiers alles geen winst is, verpamen wij uit de mond van één hunner, die op een wagon pruimen, die in plaats van op Maandag, op Woensdagmorgen uit Zeeland ter plaatse arriveerde, enkele honderden guldens moest verliezcy in plaats van er iets aan te verdienen. Over het algemeen wordt aan de fruitveilingen in Noordholland fruit van goede kwaliteit aangevoerd en weten de prijzen zich daar behoor lijk te handhaven. Alle waar is echter naar zijn geld en men kan er op rekenen, dat het fruit, dat tegenwoordig voor redelijke prijzen te koop is, van goede kwaliteit is. Het alarmerende bericht uit Lim burg, dat in de komende weken duizenden kilo's fruit zelfs niet ge plukt zullen worden, omdat zelfs het plukloon niet goedgemaakt kan worden, geldt dan ook zeker niet voor de fruitcentra in onze omge ving; de periode van het overvloe dige zacht fruit is trouwens al zo goed als voorbij. Er is veel fru,it van 't jaar en men profitere daarvan; het geld, aan fruit uitgegeven, is beter besteed dan aan zovele andere dingen, waar men zijn geld aan uitgeeft. Daarom ook in het belang van Uw gezond heid: eet meer fruit! PURMEREND, 30 Aug. - Eieren- markt: 5000 kipeieren 13.5014, 3000 eendeneieren 4.508. Vee markt: runderen, totaal 528 stuks; 141 vette koeien, levering- 261 gel- dekoeien 360—610, matig; 98 melk koeien 500—720, stug; 120 pinken 280—400, kalm; 40 stieren 350600 stug; 8 graskalveren 115—180, kalm; 137 nucht, kalveren, levering; 31 vette varkens, levering; 16 'mag. fokzeugen 275—375, matig; 657 big gen 35—60, stug; 753 schapen 56—74 en lammeren 34—54, kalm, prijsh.; 63 bokken en geiten 10—50, stug; 54 paarden 325—600. stug en veu lens 110180, matig. Pluimvee- markt: 5400 oude kippen en hanen (witte en rode) 1 60—1.75, 800 id blauwe 1.80—2.10 per kg; 1000 hen- nij 3.504.50 per stuk; 1150 jonge hanqn (blauwe) 2.50—2.80 6450 id witte en rode 2—2.30 per' kg; 1100 eenden 1.502; 400 konijnen 0.50— 5 per stuk. WARMENHUIZEN, 31 Aüg. Aanvoer; 61,300 kg aardappelen: eigenheimers 6.40—7 30, meerlan- ders 7.50—7.80, bintjes 7—7.80 koop- mans blauwe 7—7.30, noorderling 5.80, bevelanders 6.40—6.70; 8700 kg gele kool 8.40; 54.900 kg witte kool 9.5011.70; 5200 kg peen 16.50; 12 300 kg slabonen 3243. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2