Nederlandse sprinters en stayers nemen revanche op wereldkampioenen Ruim 14 bleef millioen gulden onverrekend Lijkje van vermist kind na 34 dagen gevonden Rechter beveelt arbitrage in kalkzandsteenproductie De schat van Matabonga Betrou wbaarheidsrit over 100 km VERWACHTING ieer fruit tberichten Unieke stunt van de fa. van Zijl RADIO De uitgaven van het M. G. Schulte sloeg Coppi met voor- sprong van drie seconden Van Vliet eerste in totaal-klassement Het graf van Sint Petrus Naar wij vernemen: Nederland komt er boven op Valse biljetten van honderd in omloop Instelling Centrale Plancommissie Contract belemmert de weder opbouw het KNMI te de het K.N.M.I. te i Woensdagavond id. WAT KOELER bewolkt met mor- ilijk enige regen, matige langs de dan vrij krachtige Zuid-Oost en Zuid- lijk warme nacht, ■rdag aanvankelijk zelfde temperatuur later in het Wes- land echter iets vschool Spanbroek In verband ag te Hoorn, heeft in de Landbouw- jroek les op Don- nber. Tjerk Hiddes" thuis eet vertrok enkele en Hr. Ms. torpe- erk Hiddes" onder luitenant ter zee C. J. Coumou uit via het Panama- West naar Neder- :rk Hiddes", die in tijd oefende, ver- nber a.s. uit Willem- laatste etappe van mber bezoekt het van 10 tot 14 Sep- naribo en op 19 en verblijft het te St. 24 tot 27 September inca aangedaan, ter- Tjerk Hiddes." op Den Helder wordt IA AR IS NAAR GELD -er de dalende fruit- -Limburg, in ons Maandag, heeft enige veroorzaakt, zowel in consumenten als in ren. nl„ dat zich bij 'n en klant vervoegde s peren van 1 cent wijzen er allereerst bericht afkomstig icht cn een beeld gaf aan sommige fruit- -Limburg. Nu dient dat vooral in Bra- de fruitoogst over- och dat daar, ten- Ie droogte, waarvan ;uid-Oosten van het jden heeft dan in 't Noorden, het fruit ;en zeer klein is ge- de, goede fruit gaat rt en het minder- daar aan de veiling e en verwerking in in 't Westen, Zee- irovincies Noord- en hebben over het al- aanvoer van minder- niet te klagen en de hun best doen, om uit zoveel mogelijk te >en hun fruit bij voor- yeilingen in Zeeland De kwaliteit van het konden er ons in de van enkele grossiers is van prima spreekt, dat dit fruit fbraakprijzen van en- kilo te koop is. veilingprijs komen de commissionair, het voor een wagen uit uw op 'n flOO,komt centen winst voor de moet de détaillist, die vloed van fruit ook «post heeft, doordat ing niet alles afneemt, ïle centen verdienen, ior het zachte fruit op een prijs komt van oer kilo. >or de grossiers alles verpamen wij uit de hunner, die op een ïen, die in plaats van op Woensdagmorgen plaatse arriveerde, lerden guldens moest plaats van er iets aan lgemeen wordt aan de in Noordholland fruit waliteit aangevoerd en en zich daar behoor- ven. Alle waar is ijn geld en men kan dat het fruit, dat voor redelijke prijzen an goede kwaliteit is. cnde bericht uit Lim- de komende weken 's fruit zelfs niet ge worden, omdat zelfs niet goedgemaakt kan dan ook zeker niet tcentra in onze omge- ode van het overvloe- ruit is trouwens al zo bij. ru.it van 't jaar en men rvan; het geld, aan ven, is beter besteed andere dingen, waar aan uitgeeft. Daarom, elang van Uw gezond- fruit! 4D, 30 Aug. - Eieren- kipeieren 13.5014, leieren 4.508. Vee eren, totaal 528 stuks; eien, levering; 261 gel- 610, matig; 98 melk- 720, stug; 120 pinken m; 40 stieren 350600, alveren 115180, kalm; alveren, levering; 31 is, levering; 16 mag. —375, matig; 657 big- >ug; 753 schapen 5674 3454, kalm, prijsh.; i geiten 1050, stug; 325600. stug en veu- iO, matig. Pluimvee- oude kippen en hanen >de) 1 60—1.75, 800 id. -2.10 per kg; 1000 hen per stuk; 1150 jonge ve> 2.50—2.80, 6450 id. ie 2—2.30 per kg; 1100 -2; 400 konijnen 0.50— IUIZEN, 31 Aüg. .300 kg aardappelen: 6.407 30, meerlan- bintjes 77.80, koop- 77.30, noorderling Iers 6.40—6.70; 8700 kg 1; 54.900 kg witte kool 00 kg peen 16.50; 12 300 32—43. De Verenigde Naties telt tal van commissies en sub-commissies. Hier ziet men bijeen een commissie van vis-des- kundigen. Geheel rechts de heer C. Botteman uit Nederland. In samenwerking met Officials van de KNMV en de fa. van Zijl te Oudkarspel—Schagen organiseert de Nieuwe Niedorper motorclub op Zaterdag 10 September a.s. een mo torrit in de kop van Noord-Holland waarvoor aantrekkelijke prijzen worden beschikbaar gesteld, als •wisselbekers, kleine bekers, lau wertakken en ere-medailles. De deelname staat open voor auto's (luxe- en bestelwagens) en motorrijwielen, eventueel met zij span. Het ligt niet in de bedoeling van deze rit een wedstrijd te maken; het gaat er op de eerste plaats om, de aandacht van eenieder te vesti gen op de motorsport, en de be oefening daarvan als hulpmiddel tot het verwerven van grotere rij vaardigheid, oplettendheid en ken nis van de streek. Dit moet onge twijfeld ten goede komen aan het verkeer; ook het aantal verkeers ongelukken kan belangrijk gemi niseerd worden, wanneer iedere weggebruiker en vooral automobi listen en motoristen zich erop toe leggen feilloos te rijden. Deze rit helpt daartoe'in hoge mate mee Het wordt een soort van puzzle- rit! De deelnemers krijgen enigszins vage gegevens aangaande de te volgen route (start: vanaf de meubelfabriek van Zijl te Oud karspel) zij moeten zo rijden, dat zu op tijd bij de finish (café Prins Maurits te Nieuwe Niedorp) arri veren. waar de uitslag onmiddel lijk wordt bekendgemaakt. Men behoeft dus niet bang te zijn voor een race-partij van „gewetenloze" snelheidsduivels! De maximum snel heid is bepaald en gaat niet naar de cylinder inhoud. Voor auto's be draagt d.e snelheid gemiddeld 36 km. per uur, voor de motoren in de sportklasse 40 km. per uur en voor motoren in de tourklasse eveneens 36 km. per uur. De route, welke vooraf 3 x ge controleerd wordt, zodat de deel nemers niet voor onvoorziene en onverwachte moeilijkheden komen te staan, loopt over 40 plaatsen, in t gebied dat begrensd wordt door A. Paulowna Callantsoog, W'meer- polder en Alkmaar en is 100 km, lang. In Schagen wordt 10 min. ge- pauseerd voor de fa. van Zijl op de Gedempte Gracht. Het traject is vastgesteld door ervaren mensen, leidt langs de schoonste dreven van Noord-Holland en de organi satie is in goede handen en dus kan het niet anders of het moet een geslaagde rit worden, die men overigens net zo goed een plezier- rit kan noemen! In al deze plaat sen hangt op een bepaald adres een raambiljet, en op deze adres sen kan men zich voor deelname laten inschrijven of een deelname formulier verkrijgen. PROGRAMMA DONDERDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.40 Piano; NCRV; 10.00 Gramofoonmu ziek; 10.15 Morgendienst; 4 10.45 NCRV-Kwartet; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgelspel; 12.00 Angelus; 12.03 Bas en piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Septet Johnny Ombachy 12.55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws; 13.20 De Zevenklapper; 13.45 Voor de vrouw; NCRV; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.20 Gramo foonmuziek; 14.40 Even onder ons; 15.00 Omroeporkest; 16,45 Gramo foonmuziek; 17.00 Olifanten in de sneeuw; 17.30 Koor; 18.00 Gramo foonmuziek; 18.15 Land- en tuin bouw; 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Zeeverkennerskamp; 19.45 Re- geringspitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Reportage; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.30 Mariniers- kapel; 22.15 De vaart der volkeren; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 De avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramof ^inmuziek; 23.50 Gra mofoonmuziek. Voor het publiek is aan deze tocht een attractie verbonden in de vorm van een prijsvraag, waarvoor luxe- en gebruiksvoorwerpen wor den uitgeloofd. Een ieder (ook kin deren) kan aan deze prijsvraag mee doen! Gevraagd worden: het hoog ste en laagste nummer van de deel nemende auto's en het hoogste en laagste nummer van de deelne- mende^ motoren. De deelnemende voertuigen zijn te herkennen aan een ronde plaquette (op voorruit of koplicht.) voorzien van een witte cirkel met opschrift „Van Zijl-rit" en het nummer, waaronder men deelneemt. Biljetten voor deze prijsvraag zijn eveneens verkrijg baar op de adressen, die deze rit door middel van raambiljetten pro pageren. De oplossingen moet men inleveren bij de fa. van Zijl te Oud Karspel of te Schagen. Alle prijzen zijn door deze fa. uitgeloofd. Er worden twee wissel bekers beschikbaar gesteld voor de winnaars van automobilisten en mo toristen ^afzonderlijk. Deze wisselbekers kan men eerst dan definitief in bezit krijgen, wanneer die tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen wordt. De wisselbekerwinnaar van dit jaar, die bij de rit van het volgend jaar (het ligt in de bedoeling, om van deze tocht een jaarlijks evenement te maken) zijn beker moet afgeven, ontvangt een fraai vervaardigd vaandeltje. KONINKLIJK PAAR ZAL NORBERTINESSEN BEZOEKEN Tijdens het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op 6 en 7 September aan Brabant brengen, zal ook Oosterhout worden bezocht.' Dit bezoek geldt speciaal het klooster der zusters Norbertines- sen, St Catharinadal, dat ruim 700 jaar geleden in ons land werd ge sticht en het oudste klooster in ons land is. Tussen St. Catharinadal en het Huis van Oranje Nassau hebben steeds bijzondere betrekkingen be staan. Alle leden van het Huis be zochten jn de loop der jaren St. Catharinadal. Ruim 50.000 toeschouwers bejubelden gisteravond in het uit verkochte Olympisch Stadion te Amsterdam een indrukwekkende en volledige revanche van Nederlandse sprinters en stayers op de nieuwe wereldkampioenen van Kopenhagen en een particu liere revanche van Gerrit Schulte op de Nederlandse wielrenunie, die hem niet had uitgezonden voor de achtervolging* Stoommachine Schulte toonde op nieuw zijn grote klasse in de ach tervolging, toen hij de nieuwe Ita liaanse wereldkampioen achtervol ging Coppi, die ook verleden jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Amsterdam het hoofd voor Ger rit had moeten huigen, op de Sta- dionbaan geen schijn van kans gaf. Schulte nam direct de leiding en was na vijf ronden 25 meter uitge lopen. Toen er nog vier ronden te rijden waren liep Coppi er tien in, maar Schulte had blijkbaar voldoen de reserves voor een flinke eind spurt en zelfs de ongelooflijke blun der van de rondeteller, die de bel een ronde te vroeg luidde, kon aan Schuites overwinning geen afbreuk doen. De fout werd tijdig bemerkt, twee pistoolschoten annuleerden het belgerinkel en de beide renners joegen voort, nu werkelijk de laat ste ronde in, waarbij Schulte op nieuw een vijftal meters uitliep op de zwaar en weinig soepel rijdende Coppi. Met een voorsprong van drie seconden sloeg Schulte de Italiaan se wereldkampioen in de tijd van 6.23.3. In een aanvulling der bijlage bij de memorie van toelichting op de vaststelling van de niet ten laste van de rijksbegroting gebrachte uit gaven en de ontvangsten van het Militair Gezag zegt de Algemene Re kenkamer o.a. het volgende: In aansluiting op de aantekenin omtrent het onderwerp verrekening van vorderingen met andere rijks diensten door het Mil. Gezag in haar verslag betreffende de werk zaamheden met betrekking tot het Mil. Gezag verklaart de Algeme ne Rekenkamer, dat per saldo een bedrag van f 14.588.993.20 onverre kend is gebleven, gespecificeerd naar de onderscheiden departemen ten als volgt: Het ministerie van oorlog f 9.753.413.66 wederopbouw en volks huisvesting f 1.224.818.65, financiën f 928.137.14, landbouw, visserij en voedselvoorziening f 665.643.31, on derwijs, kunsten en wetenschappen 642.623.82, economische zaken 599.402.2i9, verkeer en waterstaat f 456.514.63. sociale zaken f 253.769.84, justitie f 58.106.40. overzeese ge biedsdelen f 4.750.90, marine f 1.811.99. In het bedrag der uitgaven ten na me van het ministerie van oorlog is begrepen f 102.500 wegens kasvoor schotten aan de bewakingstroepen mijnstreek. In het bedrag der uit gaven ten name van het ministerie van financiën is begrepen f 22.000 wegens kasvoorschotten aan een officier, in verband met door de ge allieerden beschikbaar gestelde rijksmarken. In het bedrag der uit gaven ten name van het ministerie van verkeer en waterstaat is begre pen f 44.685.72 wegens kasvoorschot ten aan het centraal transport bu reau afdeling binnenscheepvaart. Van de hierbedoelde voorschotten werden tot dusver geen verantwoor dingen aan de Algemene Rekenka mer overgelegd. De pogingen om de ontbrekende HILVERSUM n, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 900 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Kwintet; 11.30 Gramofoonmu ziek; 11.45 Voordracht; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 The Avroleans; 14.00 Uit de bossen van Indonesië; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Een uur met Goethe; 17,00 Kaleidoscoop; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Ron de Tafelconferentie; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpr/itje; 18.30 Maria Zamora en haar orkest; 18.50 De 53e Jaar beurs; V'.OO Stafmuziek Assen; 19.25 Nieuws; 19.30 Symphonieconcert uit Edinburgh; 20.40 Hoorspel; 21.05 Surinaamse muziek; 21.25 Gramo foonmuziek; 22.00 Voordracht; 22.20 Piano; 22.35 Dansorkest; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. De New York Times heeft dezer dagen in enorme opmaak en als een sensatie van de eerste rang het be richt gebracht, als zou het gebeente van Sint Petrus thans werkelijk ge vonden zijn. Het bericht was af komstig van haar Romeinse corres pondent Cianfarra, schrijver van „Het, Vaticaan en de oorlog". De mededelingen waren gekruid met tal van interessante détails, als bij voorbeeld, dat Ê.H. de Paus de urn met de kostbare overblijfselen in persoonlijke bewaring zou houden. Het opmerkelijke van dit sensa tionele bericht is echter, dat het in feite geen sensatie bevat. Dat er hoogst belangrijke vondsten zijn ge daan is lang genoeg en aan vrijwel iedereen bekend, Z.H. de Paus heeft daarover zelf tot tweemaal toe in het openbaar duidelijke mededelin gen gedaan. Het is best mogelijk, dat de New York Times gelijk heeft met haar onthullingen, maar dat zullen we dan toch eerst weten, wanneer zulks door de H. Vader be vestigd wordt. En dat zal dus de ware sensatie zijn en niet deze voor tijdige mededelingen, temeer waar men weet, dat zelfs de gewone ar beiders, die bij de opgravingen on der de Sint Pieter werkzaam zijn, onder ede staan. Het bericht zal, althans wat zijn algemene strekking betreft, wel blij ken waar te zijn, maar daaraan twij felde dan ook niemand, ook niet voordat de New York Times het pu bliceerde. Naar aanleiding hiervan kunnen wij nog mededelen, dat de algemene verwachting, dat de H. Vader spoe dig (en mogelijk bij gelegenheid van de opening van het H. Jaar) zal spreken, thans wel door niemand meer betwijfeld wordt. verantwoordingen op worden voortgezet. sporen, In het bedrag der uitgaven ten name van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening is begrepen f 138.359.26 wegens kas voorschotten aan een landbouw proefstation. Dit als voorschot ont vangen bedrag werd in 1947 onder de middelen van genoemd departe ment geboekt. Door de thans voor gedragen boeking onder de uitgaven zal het sedert 1947 bestaande ver schil tussen de kas en de boekhou ding verdwijnen. Maar niet alleen in de achtervol ging, ook bij de sprint was de Ne derlandse zege volkomen. De num mers 1, 2, 3 en 4 'van het wereld kampioenschap in Kopenhagen te weten de eerste Britse wereldkam pioen sprint Harris, onze landgeno ten Derksen en van Vliet en de Fransman Gerardin reden ieder een sprint-wedstrijd tegen ieder hunner drie tegenstanders. Van Vliet won ze alle drie, Derksen verloor alleen van van Vliet, de wereldkampioen 1949, Harris, sloeg alleen Gerardin. die op zijn beurt alle drie de wed strijden verloor. Van Vliet werd dus in het totaal-klassement eerste, Derksen tweede, Harris derde en Gerardin vierde. In de eerste rit nam van Vliet te gen Derksen de kop en begon met een lange sprint. Derksen lag twee lengten achter maar wist in de laat ste bocht en het rechte eind voor de finish tot een half wiel in te lo pen. In de tweede rit zag het publiek hóe Gerardin eefi van zijn meest smadelijke nederlagen leed. Harris verraste de Fransman reeds in de eerste bocht, schoot achter hem rijdend plotseling naar beneden en joeg als een wervelwind vooruit. Voordat Gerardin zich realiseerde, wat er gebeurde, was de Brit hem zeker tien lengtes voor. Gerardin kwam er niet meer aan te pas. On danks de lange sprint (bijna 450 M.) Dinsdagmorgen is hot lijkje van het drie en een half jaar oude jon getje Abr. v. t. Mey, dat sedert 28 Juli was vermist, gevonden. Het werd opgegraven nit het zandter- rein tussen de spoorlijn en de Pon- tanusstraat te Amsterdam, op welk terrein het kind ook het laatste was gezien. Men vermoed, dat het kind, terwijl het hier speelde, onder het zand is bedolven. Het had tenminste, toen het gevonden werd, nog een schepje in de hand. is men er te Bordeaux volko men in geslaagd om kunstmatig re gen te verwekken. Een vliegtuig steeg op, strooide in de nabijheid van sen regenwolken-massa kool zure sneeuw uit en het regende overvloedig. De kunstmatige regen installatie in de Haagse schouwburg gaf Dinsdagmiddag ook overvloedig water, maar niet op het gewenste tijdstip. Vermoedelijk door een technische storing stroomde vijf mi nuten lang een plensbui bij heldere hemel over décors, installaties, cos- tuums en toneel, hetgeen de spelers een vrije avond bezorgde. Naar al dit regenwater zitten de boeren in de Betuwe echter nog steeds tevergeefs uit te zien, zodat meerderen van hen er toe zijn over gegaan hun vee naar graziger weide elders in het land te evacueren. kreeg een Brabants automobi list onder Geldermalsen een onge wone lifter mee. Op een spoorweg sprong nl. plotseling een koe op de motorkap en bleef daar zitten, tot dat de auto tit stilstand gekomen was. Intussen was de motorkap echter bezweken. zijn in Frankrijk in Juli en Augustus 2053 gevallen van typhus gemeld. hebben dit jaar ongeveer drie millioen toeristen Frankrijk bezocht. Tengevolge daarvan zijn 195 millioen dollar lands schatkist binnenge- vloeid. Onder de bezoekers waren 900.000 Belgen, 300.000 Amerikanen en 500.000 Britten. zal er in het kader van de his torische herdenking van het 550-ja- rig bestaan van de stad Oss een grote openllucht-dahlia-tentoonstel- ling georganiseerd worden. bedragen de verliezen in Oos tenrijk tijdens de tweede wereld oorlog bijna evenveel als die in Amerika, nl. 300.000 man. is Maandag in een ziekenhuis te Chicago een nieuw wapen voor kankerbestrijding in gebruik geno men. Het is een apparaat van 25 millioen volt, een machine voor su per x-stralen, die 11 maal meer kracht kan ontwikkelen dan de thans in de geneeskunde gebruikte toestellen voor x-stralen. heeft de KLM gisteren haar 250e vlucht AmsterdamJohannes burg en terug gevlogen. Het is aan de opmerkingsgave van een buurtbewoner te danken, dat tenslotte na 34 dagen onafgebroken zoeken en speuren, het lijkje is ge vonden. De man had het zandstor- ten op het terrein aan de Pontanus- straat geobserveerd en het was hem opgevallen hoe telkenmale trossen peuters aan de zandauto's hingen als deze het terrein opreden. Wanneer de chauffeur zijn laadbak met zand liet kippen, stonden de kinderen er vlak achter en lieten het zand over zich heen komen. Een rechercheur van de kinderpo litie heeft toen een steekproef ge nomen en het bleek, dat toen de laadbak voor de helft was geleegd, vier peuters reeds met hun been tjes onder het zand waren bedolven. Het geliefkoosde spelletje is naar alle waarschijnlijkheid hun kleine speelmakkertje noodlottig geworden. De politie van het bureau Lin- naeusstraat heeft toen in overleg met Publieke Werken besloten het terrein af te graven. Gisterenmorgen om zeven uur werd hiermede begonnen en drie en een half uur later stuitte men op het lichaampje. Inmiddels schakelt de politie ech ter misdaad niet uit, zodat het nauwkeurig onderzoek wordt voort gezet. Het lijkje is naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. noteerde de wereldkampioen de fraaie tijd van 12,2 sec. voor de laat ste 200 meter. In de derde rit sloeg Derksen een aanval af, die de dicht achter hem rijdende Gerardin vlak voor de 90 meter sprint inzette. De Fransman bracht zijn achterstand terug tot op één wiel. De vierde rit bracht de meeste spanning, met van Vliet dicht ach ter zich nam Harris de kop en zette de sprint reeds in bij het begin van de Marathontribune, dus zeker 100 meter voor de 200 meter lijn. Door de laatste bocht suizend bracht van Vliet zijn voorwiel naast dat van Harris. Met inspanning van al hun krachten rukten de beide renners zich naar de eindstreep, die ze vrij wel gelijktijdig passeerden. De jury besliste, dat van Vliet gewonnen had. In de vijfde rit nam van Vliet de kop tegen Gerardin. Weer werd het een lange sprint, doordat Gerardin binnendoor schoot en op 300 meter zijn spurt inzette, met van Vliet on middellijk achter zich in de eind sprint kwam de Fransman een half wiel te kort. In de laatste rit toonde Harris, evenals in de vorige, over welke enorme kracht hij voor de laatste 100 meter beschikt, maar tevens, dat hü in tactisch opzicht nog te weinig routine heeft. Derksen trachtte hem 50 meter voor de 200 meter-streep te verrassen en nam een voorsprong van een 7-tal meters. Bij het uitko men van de laatste bocht was de voorsprong van onze landgenoot zeker nog vijf meter. Niettemin slaagde Harris er nog bijna in de achterstand in te lopen, maar juist zoals van Vliet, nam ook Derksen revanche voor de in Kopenhagen geleden nederlaag en won deze sprint in 11.4 sec. In een uur 20 min. 44 sec. legde Pronk achter zijn gangmaker Wier- sma 100 K.M. af en nam daarbij, evenals Bakker, revanche op de we reldkampioen Frosio. Bakker werd tweede op 90 meter en Frosio derde op 60 meter. Lange tijd had de Fransman Lesueur de leiding en sloeg daarbij herhaalde aanvallen van Pronk, Bakker, de Zwitser Bes- son, Frosio en Clautier af, tot de Heilo'er er na 53 K.M. in slaagde Lesueur los te rijden. Pronk nam toen de kop en sloeg op zijn beurt alle verdere aanvallen zijner tegen standers af. De nieuwe Nederlandse wegkam- pioen bij de amateurs Faanhof, die met Kunst, Lagrouw en van Bree- r.en in de ploegachtervolging voor Holland een flinke voorsprong nam tegen Brabant, toonde wat hij waard was, toen eerst Lagrouw door ban- denpech moest uitvallen en daarna ook de achterband van Faanhofs karretje sprong. Aangezien de tij^ van de derde aankomende renner in elke ploeg beslissend was voor de uitslag, bleef Faanhof moedig door rijden en wist zowaar ondanks deze handicap eerder de eindstreep te passeren dan de Brabantse ploeg aan de overkant, hoewel hij drie ronden lang op een platte band had gereden. DE MENING VAN PAUL HOFFMAN WASHINGTON, 30 Aug. (ANP- Aneta). Toen aan Paul Hoffman, administrateur van de ECA. Maan dag j.l. gevraagd werd wat hij dacht van de toestand in Nederland, ant woordde hij tegenover de pers: „De Nederlanders werken hard. Zij hebben hun schouders er onder gezet. Het verlies van Indonesië en van de Duitse markten vormen pro blemen voor Nederland. Niettemin ben ik van mening, dat Nederland er bovenop zal komen". Hoffman verklaarde, dat de Euro pese financiën zich snel stabiliseren en dat de productiecapaciteit stijgt, zodat Europa zal kunnen overgaan tot het volgende stadium hoger productiviteit en volledige economi sche een-making dat noodzakelijk is om Europa in staat te stellen in eigen behoeften te voorzien. DRIE DUITSERS ACHTER SLOT EN GRENDEL De vorige week Woensdag ver- -'-"i te Sus- terseel (L.) een Duitser, die een pakje sigaretten met een briefje van f 100 wilde betalen. Toen de winkelier het briefje gewisseld had, vroeg de man hem nog een briefje van honderd te wisselen. Een reiziger in de winkel ontdekte echter, dat dit briefje vals was. Het watermerk was er nl. wel op ge drukt. doch niet zichtbaar, als men het biljet tegen het licht hield. De Duitser verdween daarop weer, met medeneming van de twee biljetten. De winkelier deed geen aangifte, doch via de reiziger kwam de poli tie de zaak ter ore. De brigadecom mandant van de marechaussee van Susterseel nam het onderzoek in handen en slaagde erin de volgende dag de Duitser, die het biljet had aangeboden, te arresteren. Hij was nl. weer de grens overgekomen om eens te informeren, of de politie al achter hem aanzat. Zijn arrestatie leidde de volgende dag tot arresta tie van nog twee Duitsers te Gan- gelt en omgeving, die zich ook aan uitgifte van valse f 100 briefjes had- dijn schuldig gemaakt. Vijf valse f 100 briefjes werden in beslag ge nomen. De drie Duitsers bekenden de briefjes te hebben uitgegeven, doch over de herkomst tast de politie nog in het duister. Het onderzoek wordt deze week in Duitsland voortgezet. De minister van Economische Za ken heeft thans de leden benoemd van de Centrale Plancommissie, zo als is voorzien in. de wet van 21 April 1947, houdende de voorberei ding van de vaststelling van een Centraal Economisch Plan. De commissie, die tot taak heeft de minister van Economische Zaken en de Directeur van het Centraal Planbureau te adviseren over de werkzaamheden van het Centraal Planbureau, heeft tot voorzitter de secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken. Tot leden van de commissie zijn be noemd vertegenwoordigiers van de verschillende departementen, orga nisaties en hoogleraren in de econo mische wetenschappen. Noorse militaire vliegtuigen mogen over ons land De minister van Oorlog en de mi nister van Marine heeft onder zeke re voorwaarden goedgunstig beschikt op het schriftelijke verzoek van de Koninklijke Noorse legatie, gericht tot het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij voor het jaar 1949 toestemming wordt gevraagd tot het overvliegen van Nederlands grond gebied en zo nodig landen op Ne derlandse vliegvelden van militaire transportvliegtuigen, type Lodestar 060, die naar Engeland zullen vlie gen en vandaar terug naar Noorwe gen. Als vliegvelden werden in dit verband Twente en Schiphol aange wezen. Bij vonnis in kort geding van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage is voorlopig voor een maand een verbod gehand haafd tot verdubbeling van de kalkzandsteenproductie van de N. V. Kunstzandsteenindustric „Arnoud" te Hillegom. De „Arnoud" wilde haar productie door middel van een twee-ploe- genstelsel verdubbelen en kreeg hiertoe gelegenheid, na overleg met de Stichting voor de Arbeid en het College van Rijksbemidde laars, welke laatste instantie een collectieve arbeidsovereenkomst ten behoeve hiervan goedkeurde. De regering zou gaarne verdub beling van productie zien, omdat De werkzaamheden aan het Noorse vlaggeschip „Oslofjord", dat in April van dit jaar van stapel liep, zijn reeds zo ver ge vorderd, dat men gegronde hoop heeft omstreeks midden October een proefvaart te kunnen maken. De „Oslofjord'', waarop de schoorsteen en masten al zijn aangebracht. hierdoor het tempo van de we deropbouw zou kunnen worden versneld. De „Arnoud" is echter gebon den door een in 1947 gesloten con tract met andere kalkzandsteen- fabrikanten, welk contract mid dels een centraal verkoopkantoor de productie van kalkzandsteen voor elk der deelnemers aan be paalde limieten bindt. Toen de „Arnoud" alles geregeld had om met twee ploegen te gaan "wer ken, kwam dit verkoopbureau in het geweer en verzocht de presi dent van de rechtbank in Den Haag, in kort geding, een verbod op te leggen krachtens de geslo ten overeenkomst. Men voerde onder meer aan, dat een extra productie van 120 tot 150 millioen stenen door de „Arnoud" een prijsbedervend overschot zou op leveren. Naar mening van eise res zou het opvoeren van 48 tot 55 werkuren in de kalksteenin dustrie aan de vraag kunnen vol doen. Voor de „Arnoud" werd aange voerd, dat op aandrang van over- heidszijde tot verdubbeling van productie in haar bedrijf zou moe ten worden overgegaan, omdat het tempo van wederopbouw sinds 1947 aanzienlijk versneld is. Mr. W. Borgerhof Mulder, pre sident van de rechtbank, legde aan het verkoopbureau op om binnen een maand deze kwestie aan een arbitragecommissie voor te leggen. Doet zij die niet, dan zal de „Arnoud" aan de slag kun nen gaan. In Mei 1950 zal dit bedrijf in elk geval zijn gang kunnen gaan, want dan experireert het con tract, dat ten behoeve van de te genwoordige gereglementeerde kalkzandsteenproductie werd af gesloten. FEUILLETON 40. Hy vatte de zaak wel heel duide lijk en nuchter samen. Ze besefte, dat hij zich in een voordelige han delspositie bevond. Ze hingen bei den van elkander af, dat was zo; maar hij had een zekere voorsprong op haar, omdat hij hier het eerst gekomen was en hij zou daarvan zoveel mogelijk voordeel trachten te trekken. Voordat ze zich echter aan onderhandelingen waagde, moest ze meer over hem zien te weten te komen. ,Toen je bij ons thuis kwam, wist je al van die schat af. Als je een behoorlijk sportieve kerel was, dan had je grootje van die schat moe ten vertellen, in plaats van zo ge slepen te handelen. Zij is een royaal iemand. Ze zou je meer dan billijk behandeld hebben. Maar je dacht, dat je een hulpbehoevend vier en negentig-jarig mens wel in de ma ling kon nemen". „Kon nou Lida", zei hij beris pend. „Nee, een ogenblikje! Dat is een erg gemene beschuldiging. Je weet werkelijk niets van mijn be weegredenen af. Ik heb altijd de bedoeling gehad, die bus aan je overgrootmoeder te geven, maar ik moest er natuurlijk voor zorgen, dat ik er zelf geen schade bij had. Ik moest om mijn eigen lang ook denken. We houden het beiden voor zeker dat die bus waardevolle ste nen bevat en een groot fortuin ver tegenwoordigt. Maar, hoe is je overgrootvader eraan gekomen Op een rechtmatige manier?" „Dat wil ik erop wagen", zei Lida vinnig. „Toch moet je mijn positie waar deren, Lida. Ik zag er natuurlijk tegen op de kans te lopen, mede plichtige aan een misdaad te wor den". „Maar over die angstvalligheid ben je nu toch wel heen", zei Lida. „Ik wil je behulpzaam zijn", ant woordde de jonge man, „maar tege lijkertijd wil ik mezelf niet bena delen". „Dat snap ik. En, ben je er zo zeker van, dat de helft van die schat je voldoende waarborg biedt?" „Toe, Lida, laten we nou niet sarcastisch worden. Ik heb je een heel redelijk en zelfs mooi aanbod gedaan". „Laten we nou liever ophouden met zo dwaas te doen!" zei Lida. Hij loosde een zuchtje. ,,Ik be grijp, wat Je voelt en ik voorzie, wat je doen zult. Je zult dit hele eiland desnoods ondersteboven ke ren. Je zult ledereen ondervragen. Maar je zult de schat niet vinden. Lida, dat weet ik zeker. Ik heb ook al gezocht. Ik heb al een heel jaar lang gezocht. Tenzij wij onze gege vens samenvoegen, zal geen van ons beiden hem vinden. En ik zit niet graag op dit eiland, Lida. Het is hier afschuwelijk eentonig en vervelend. Geen bioscoop. Geen concerten. Geen toneel. Geen enkel café? 's Nachts zelfs geen lan taarns. Ik ben er niet op gesteld, hier een dag langer te blijven dan nodig is. Begrijp je dat?" „Dat is merkwaardig", zei Lida. ,.Tk vind Matabonga verrukkelijk. Zo rustig en stil". „De sloep is niet mijn eigendom", zei hij. „Ik charter haar van dag tot dag voor twintig dollar per et maal. Elke dag, die je langer aan het schatzoeken besteedt, kost je geld. Elke dag uitstel van je toe geven aan mijn voorwaarden, die toch zo redelijk en billijk zijn, vraag ik vjjf procent meer als mijn aandeel. Vandaag is het vijftig pro cent. Als je een week lang koppig blijft, stijgt mijn aandeel tot vijf en tachtig procent". „En na veertien dagen", merkte Lida droogweg op, „is jouw aandeel gestegen tot honderd en twintig procent!" Ze begon te lachen. „Maar ik begrijp heel goed, waar je heen wilt". „Mooi zo!" riep hij uit. „Zullen we dan zaken doen op een grond slag van vijftig procent, zonder meer?" „Neen!" „Je bent al te haastig en koppig, Lida!" „Nou, goed, laat me er dan over nadenken, meneer Benders. Ik zal u vanavond mijn antwoord geven". Hij zei glimlachend: „Dat is rede lijk, Lida, heel redelijk. Ga je mee naar beneden?" „Neen", zei ze kortaf. Toen hij tussen de struiken ver dwenen was, zette zij zich neer op het vlakke stenen voetstuk van het kruis en deed haar best om koel en rustig na te denken over hst ge val. Ze twijfelde er geen ogenblik aan, of dit kruis was het punt, van waaruit het onderzoek naar de schat een aanvang moest nemen. Een rechte lijn, getrokken over de beide kraters en het kruis verdeel de het eiland vrijwel precies in twee helften en die lijn liep dan van Zuid naar Noord. Ze zat met het gelaat naar het Noorden en het schamele dorpje aan haar rechter hand lag dus ten Oosten van het kruis. Links, waar de ruige helling lag was dus het Westen en ze zat met haar rug naar het Zuiden. In haar gedachten ging ze de aanwijzingen en getallen na, die haar grootmoeder haar had gege ven. Bij haar oefeningen in het schieten had grootje in Oostelijke richting geschoten. (Wordt vervolgd). 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3