Nieuw Tempo van het Europees herstel bleef beneden de verwachtingen Het Ned. telegraafverkeer wordt geautomatiseerd Behandeling in de Veilig heidsraad waarschijnlijk Duitsers uit Sovjet-zone één dag in Luilekkerland Bedrag van de Marshall-hulp kan tekorten niet dekken Plaatsvervangende ministers spraken over Oostenrijk MAGERE RESULTATEN best! iCHOENEN VLIES Kindertoneel IOOIT TE VERGETEN; EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Hup Holland de bioscoop m Vrijdag 2 September 1949 45 laargang No. 11656 TOEN EN NU Geen verrassing in Straatsburg „De Slikken" wordt opgeheven Cursus voor R. K. Stafverpleegsters Goed v/erk van P.T.T.-technici Spoedig einde van de Griekse oorlog STALIN CONTRA TITO BB 156-0194 JSVERENIGING st bijzonder P. WENNIPS 16 Alkmaar larne afgehaald. TT, 2.30 uur: fl.— (b.i.) ■anaf Vrijdag 10 uur. 0 uur gmiddag 2.30 uur :ide dp van een mes in fiobo kwam er ook in de boeren begon or Oostland willen j gaon....! ledereen in heb-ik-jou-daar. en met eten, waren al de glazen wijn, schreeuwde toen „Wij zijn kousen- l te doen. Wie van van ons een paar :hte, mooie met de ml" A~ Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrij'ke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S M VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 83. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 WIJ HERDENKEN, hoe tien jaar geleden de definitieve breuk tussen Duitsland, Italië en Japan enerzijds, en Amerika, Engeland en Frankrijk (eerst later Rusland) an derzijds, aanleiding werd tot het uitbreken van de verschrikkelijke wereldoorlog 19391945. Aanleiding, niet oorzaak. Want voor en aleer Hitler in de nacht van 1 September zijn legers op Po len losliet, was er sinds het einde van de oorlog van 19141918 on eindig veel gebeurd op politiek en diplomatiek terrein gebeurd en niet gebeurd! Als gevolg van een even ver schrikkelijke verdeeldheid onder de grote wereldmachten, kreeg Duits land, ondanks de schone schijn van de republiek van Weimar, de gele genheid, zich opnieuw te bewape nen en nieuwe agressie voor te be reiden. Fouten werden opgestapeld van het begin af, van het verdrag van Versailles tot aan de illusie van Munehen van September 1938. De wereld bleek niets te hebben ge leerd en de zwakken werden het meest het slachtoffer van de onwil en de onmacht der sterken. De de mocratische landen, of ze Frankrijk of Engeland heetten, geloofden enerzijds in de mogelijkheid van ver zoening en vrede, en waren ander zijds door partij-politieke verdeeld heid en de verharde strijd om aller lei eigenbelangen, niet bij machte, voor voldoende kracht van tegen weer te zorgen. Italië was opgekomen als een (fascistische) macht van betekenis, Duitsland wilde zich onder de leuze van nationaal herstel uit een diepe ellende, waarin het door eigen schuld en door kortzichtige politiek der overwonnenen, gedompeld was, oprichten, ten koste van alles. Een verderfelijke nationaalsocialistische wereldbeschouwing maakte zich van het Duitse volk meester. Japan lag in Azië op de loer, om oude as piraties te bevredigen en deze drie landen waren bovendien in een zeer bijzondere positie gedrongen door hun overbevolking en een tekort in de beschikking over grondstoffen. De mogelijkheid om wereld-idealen van gelijke verdeling en vrede te verwezenlijken, werd doorkruist door onwil en tegenstrijdige binnen landse en internationale belangen. Toén het te laat was, begonnon Frankrijk en (Engeland zich te be- wapenen en slechts de overweging van dit „te laat" was de voornaam ste, dus in wezen ondeugdelijke ar gument voor de z.g. overeenkomst van Munehen, waarvan Chamber lain met een lachend gezicht terug kwam. Maar Duitsland beschouwde dit document van de aanvang af als een vod papier. Na de schending van Oostenrijk in Maart 1938, volg de de eerloze aanval op TsjechoSlo- wakije, onder het mom van de lief de voor de sudeten? Maar de poli tieke leiders, die Hitier c.s. zelfs tot dan toe hadden vertrouwd, kwamen bedrogen uit. Steeds dui delijker werd het, dat een oorlog onvermijdelijk zou zijn. Het mach tig wordende Rusland, dat zijn kans wel wilde afwachten, als ook Mos kou zijn wapenmacht voldoende had gesmeed, sloot eind Augustus 1939 een huichelachtig pact met de Duitsers, een verdrag van onzij digheid en vriendschap, dat van Duitse zijde niet minder huichelach tige bedoelingen had. Want toen Hitier Polen overweldigd had, en dit land met behulp van Rusland de genadestoot had gekregen, duur de het, nadat de Duitse horde het Westen onder de voet gelopen had en de Noordzee een plas bleek te zijn, die men toch niet zo gemakke lijk kon oversteken, niet zo heel lang, of de Duitsers vielen ook de Russische „bondgenoot" aan Engeland had op 3 Septemb. 1939 de oorlog aan Duitsland verklaard, maar de hulp werd, ondanks de verdragen van bijstand, slechts in woorden verleend. En toen volgde het grootste drama in de wereld geschiedenis, een aaneenschakeling van bloed en tranen over de gehele wereld, waaraan eerst op 5 Mei 1945 een einde kwam. De macht van Amerika en Rusland had het Nazi beest een halt toegeroepen. Dat was toen. Maar nu! Zijn de wereldmachten verstandiger gewor den? Is er meer eenheid onder de landen in de wereld? Is het mate riaal, dat nu de Verenigde Naties vormen, uit ander hout gesneden dan dat, hetwelk tien jaar geleden als machteloze Volkenbond moest toezien, hoe de volken elkander toch weer verscheurden! Zullen de grote mogendheden niets geleerd en niets vergetend toch weer verdeeld zijn, elkaar het licht in de ogen niet gunnend en nu, als weleer toezien, hoe bepaalde landen zich opnieuw machtig kunnen maken, om een nieuw gevaar voor agressie te vormen! Misschien zijn we er nog niet aan toe, de kracht van de overwonnenen te onderschatten, maar staat de democratie tegenover het communistische gevaar met be ter inzicht en krachtiger aaneen gesloten, dan tien jaar geleden te genover het gevaar der Nazi's en fascisten! Bovendien wijzen zekere tekenen er op, dat de oude Adam van het Duitse volk nog niet is uit gebannen. Is het klare inzicht voor de noodzaak en voor de voorwaar den onder de volkeren en hun lei ders aanwezig! Wrj hebben slechts te vrezen van niet, althans nog weer niet. Er is niets geleerd en niets vergeten. Maar wat wel ver geten wordt, dat is de onafwijsbare waarheid, dat slechts op de waar- achige beleving van de beginselen van het christendom, ook in het leven der volkeren, een ware vrede in de wereld mogelijk is. PARIJS, 1 Sept., (Rr. en A.P.). „Indien wij destijds van mening waren, dat het Europees herstel snel genoeg voortgang maakte om het mogelijk te maken, dat in 1952 de levensvat baarheid van Europa weer zou zijn bereikt, thans moeten wij toegeven dat het tempo der vooruitgang niet voldoende is." Aldus het begeleidend schrijven van de voorzitter en secre taris- generaal van de Europese organisatie voor economische samenwerking, bij de voorgestelde verdeling van de Marshall hulp 1949—1950. „Ondanks de verbetering in de situatie in de laatste 2 jaar be vindt het dollarvraagstuk zich nog niet op de weg van een oplossing. Dit is niet alleen een Europees vraagstuk. Het is evenzeer een vraagstuk voor de Ver. Staten als voor Europa en ook voor de ge hele vrije wereld. De fundamen tele oorzaken van dit vraagstuk moeten zo spoedig mogelijk wor den nagegaan. Zodra de huidige moeillijkheden zullen zijn over wonnen, zal de organisatie al haar energie op dit doel moeten con centreren'." Het schrijven wordt als volgt besloten „het bedrag der beschik bare hulp is niet voldoende om al le tekorten te dekken, aangezien deze zijn gestegen door de jongste daling in de Europese goud- en dollarinkomsten. Alle deelnemende landen zullen niet alleen minder dollars ontvan gen, dan zij hadden gevraagd, doch zelfs minder dan door hen zelf als het absolute minimum werd beschouwd. De enige moge lijke oplossing is een billijke ver deling van de verminderingen, welke uit de huidige positie voort vloeien." Deze verklaring heeft in Straatsburg grote belangstelling gewekt, temeer daar deze de vrij wel algemene pessimistische kijk, MET INGANG VAN 1 NOV. EENRUM De rijkswerkinrich ting „De Slikken" te Westernie- land, gem. Eenrum, zal met ingang van 1 November a.s. worden opge heven. Aan het losse personeel is tegen deze datum onslag aange zegd. Het vaste personeel zal wor den overgeplaatst naar elders. Dit kamp, toebehorende aan de D.U.W. (Dienst Uitvoering Wer ken) heeft in crisistijd eerst ge diend voor de huisvesting van vele werklozen, soms ruim 600, afkom stig uit de grote steden. Deze men sen werden te werk gesteld bij de landaanwinningswerken en de be dijking en in cultuurbrenging van de Linthorst Homanpolder. Na de bevrijding diende het als interneringskamp van NSB'ers en daarna werd het Rijkswerkinrich ting voor politieke delinquenten. Zes man gedood bij scheepsbotsing KOPENHAGEN, 1 Sept. (A.P.) Vanmorgen vroeg heeft op de hoogte van Hals Barre bij Aal- borg een botsing plaatsgehad tus sen een modderschuit en een Deense stoomboot, de „Nevada. Het ongeluk gebeurde bij zware mist. Zes van de elf man aan boord van de modderschuit werden ge dood. De vijf overigen werden uit het water gered. die men hier op de O.E.E.C. heeft, bevestigt. Paul Henri Spaak verklaarde, dat hij het bericht omtrent het O.E.E.C.-rapport wilde bestuderen. De raad van de organisatie .voor Europese economische samenwer king heeft de aanbevelingen goed gekeurd. Minister Lieftinck naar de V. S. Ter bijwoning van de aanstaande bijeenkomst van het bestuur van 't Internationale Monetaire Fonds te Washington zal de Nederlandse Mi nister van financiën Prof. Mr. P. Lieftinck, aan het einde van de vol gende week naar de Ver. Staten vertrekken. Hij zal echter weer tijdig naar Nederland terugkeren voor het indienen van zijn millioe- nennota. MGR. HUIBERS BIJ DE OPENING Gisterenmiddag is in de Neder landse Roomskatholieke Verpleeg- stersschool „Vronesteyn" te Voor burg de eerste cursus geopend voor Rooms-Katholieke stafverpleegsters. Bij deze opening waren o.m. aanwe- wezig de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, deken Pompe van het dekenaat Den Haag, de heer E. A. Schüttenhelm, waarne mend hoofd van de afdeling vorming buiten schoolverband van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en dr. C. Banning, hoofd-inspecteur van de Volksge zondheid. Mgr. Huibers zeide, dat het in de bedoeling ligt indien deze cursus zal slagen, te zijner tijd deze opleiding te verbinden als faculteit aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. De cursus, die is begonnen met 37 deelnemers en 15 maanden zal du ren, zal bijzondere aandacht beste den aan de organisatorische admini stratieve, sociale en psychologische facetten van de leiding-gevende ver pleegsters, hij is bedoeld als een aanvulling op de beroepsopleiding en de diploma's a en b ziekenverple ging. De bewoners van Frankfort a.d. Main hebben kunnen genieten van een muzikale parade, die het oudste Schotse Hooglanders Regiment, de „Black Watch Bataillons", in gala-uniform hield. In de toekomst zal het morse- stelsel uit het Nederlands tele graafverkeer verdwijnen. De morse-toestellen zullen plaats ma ken voor moderne z.g. „teletype"- toestellcn, vcrreschrüvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraafverkeer in ons land te automatiseren. Om te zien, hoe de vindingen van Nederlandse PTT-technici op De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. C. James, toont het vermolmde stuk eiken balk, waarmede hij naar het departement stapte, ten bewijze hoe het er met het Goudse stadhuis voor stond. Het nauwgezette deskundige onderzoek, dat hierop volg de, bewees de juistheid van 's burgemeesters mededelingen en het Rijk stelde de benodigde gelden voor de algehele restauratie beschikbaar. dit gebied in de praktijk voldoen, is men ruim een half jaar geleden te Amsterdam begonnen met de bouw van een proefautomaat- Zij is voor een deel vervaardigd uit materiaal, dat uit een legerdump afkomstig is. Zij maakt het thans reeds mogelijk, dat telegrammen, aangeboden op een van de enkele thans op de proefautomaat aange sloten telegraafkantoren, geheel langs automatische weg van de plaats van verzending naar de plaats van bestemming gaan. Bij het telegraafverkeer in Ne derland zijn de personeelkosten thans te hoog. Men is gaan onder zoeken op welke wijze die kosten verminderd konden worden. Door een vermindering zou men tevens de telegramkosten laag kunnen houden. Op grond van deze onderzoekin gen is besloten het telegraafver keer te automatiseren. In Amster dam, en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en 's Hertogen bosch zullen telegraafautomaten komen. Een beslissing over het aantal dezer centrales is nog niet genomen, een beperking van het aantal van vijf is in overweging. Een PTT-ambtenaar in b.v. Delfzijl zai over enige jaren slechts enkele handelingen behoeven te verrichten, om een telegram te verzenden naar b.v. Maastricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn teletyp-toestel het nummer van het telegraafkantoor te Maastricht aan. Via de centrales te Zwolle en 's Hertogenbosch wordt deze ver binding dan langs automatische weg tot stand gebracht. De levering van de definitieve automaat is opgedragen aan een buitenlandse maatschappij. Zij zal het apparaat bouwen volgens aan wijzingen van het staatsbedrijf der PTT. Bij de bouw worden de vin dingen van de Nederlandse PTT- technici toegepast. Een leverings- tijd van ongeveer 4 a 5 jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor zover be kend, de enige ter wereld zijn. BELGRADO, 1 Sept. (Reuter). De Griekse guerillastrijders ver klaren, dat zij zich uit het Gram- mos-gebied terugtrokken na het Griekse leger „geweldig zware ver liezen" toegebracht te hebben, aldus een communiqué, dat door het Joe goslavische persbureau Tanjoeg ge publiceerd is. De regeringstroepen hadden een zware aanval op de gua- rillastrijdkrachten uitgevoerd. Voor al in de afgelopen dagen waren de gevechten hevig geweest. Het rege ringsleger was in gojven, van drie richtingen uit, aangevallen en het merendeel van de kort geleden uit Amerika ontvangen effectieve tanks, artillerie en bommenwerpers was in de strijd geworpen, aldus het communiqué. Leon Maccaus, leider van de Griekse oppositie in het parlement, heeft vandaag op een persconferen tie te Straatsburg verklaard, dat de oorlog in Griekenland „zo goed als afgelopen" was. „Wij zijn thans be zig met de zuivering van ons ge bied," zo zeide hij. Volgens een communiqué van het hoofdkwartier zijn 1000 communis ten in de nacht van 31 Augustus on der druk van de regeringstroepen over de Bulgaars-Griekse grens ge vlucht. Langs de IJsel bij Zutphen wordt een spoorbrug gebouwd, die de oude spoorbruggen over de IJsel van de lijnen Apeldoorn Winterswijk en ArnhemDeventer, zal vervangen. De brug, die 88 meter lang en 10 meter breed is, zal om het spoorverkeer niet te veel te stagneren, in één dag op pontons naar de plaats van bestemming worden gevaren. LONDEN, 1 Sept. (Reuter)De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" zijn het vandaag te Londen eens geworden over het aantal sche pen, dat door Oostenrijk als activa van de Donan-scheepvaartmaat- schappij aan de Sowjet-Unie moet worden overgedragen. De bijeen komst van heden werd beschouwd als waarschijnlijk het einde van de huidige pogingen om de opstelling van een Oostenrijks verdrag te vol tooien. Sinds de Parijse conferentie van de „Grote Vier" in Mei en Juni heeft men thans over 8 artikelen, waaronder die betreffende' grenzen, herstelbetalingen en minderheids rechten, overeenstemming bereikt. Men is het echter nog niet eens kunnen worden over 9 artikelen met inbegrip van het cardinale artikel 33 over de Duitse activa in Oosten rijk. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt, dat de plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken in hun laatste, heden genou- den zitting niet tot overeenstem ming konden komen over een Ame rikaans voorstel, strekkende tot hervatting, op 22 September a.s. van de zittingen in de Verenigde Staten. 15.000 stuks vee verdronken SYDNEY, 1 Sept., (Rr.). Ten gevolge van de overstromingen in het gebied van Kempsey (Nieuw Zuid-Wales) zijn meer dan 15.000 stuks vee verdronken. De overge bleven dieren komen van honger en zwakheid om het leven, aldus de boeren in deze streek. GEEN NEDERLANDSE „OORLOGSMISDADIGERS" IN INDONESIË BATAVIA, 1 Sept. (AP) De regering van de Indonesische Repu bliek is niet bezig met de opstelling van een lijst van oorlogsmisdadigers naar aanleiding van de twee Neder landse politionele acties, verklaarde vandaag een officieel woordvoerder in Batavia. Hij deelde dit mede in verband met een bericht, dat men op Suma tra dergelijke lijsten aan het opstel len was. Zowel in Nederlandse als in Re publikeinse kring lachte men om het denkbeeld, dat er door de toekom stige regering pogingen zouden wor den gedaan tegen leden van het Ne derlandse leger een gerechtelijke vervolging in te stellen. Morgenavond zal een extra-zitting worden gehouden, waarop men zal pogen tot overeenstemming te ko men omtrent het verslag van het verloop der in de afgelopen twèe maanden gehouden zittingen. De Russische ambassadeur te Lon den, Zaroebin, heeft aan de Britse minister van Staat McNeil ver klaard, dat „de Westelijke mogend heden niet gehandeld hebben vol gens de beslissingen inzake Oosten rijk, welke, door' de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn genomen op hun conferentie te Parijs in Mei 1949." ONRUST OP ZUID-BORNEO BANDJERMASIN, 1 Sept. (Aneta). Met betrekking tot de algemene toe stand in Bandjermasin kan worden gemeld, dat de laatste dagen een uittocht heeft plaats gehad van In donesisch personeel op verschillende kantoren en bedrijven. Alle kanto ren van de landsoverheid en van de Dewan zijn dientengevolge gesloten. De openbare nutsbedrijven als de ANIEM en de waterleiding werken met een noodformatie. In de plaatselijke bladen verscheen 31 Augustus een gemeenschappelijke bekendmaking van gen.-majoor Su- hardjo, de redisent van Zuid-Bor- neo en de territoriale commandant van Zuid- en Oost-Borneo, waarin- gezegd wordt, dat staking van de vijandelijkheden aanstaande is. Vrijlating prijzen Met ingang van 2 September 1949, zijn de prijzen voor inmaak- glazen en inmaakpotten vrijgelaten Het Italiaanse persbureau Astra verneemt uit betrouwbare bronnen te Triest, dat maarschalk Tito 800.000 man onder de wapenen heeft. In geval van een aanval, zo voegt Astra eraan toe, kan dit aantal snel op 1.000.000 man worden gebracht. Volgens het persbureau heeft de pressie van de Kominform op Joego slavië geleid tot de mobilisatie van talrijke lichtingen. In officiële kringen te Londen is men nog steeds van mening, dat de Sowjet-Russische regering een mili taire invasie van Joegoslavië, het zij met eigen troepen of met Hon gaarse, Bulgaarse of Roemeense strijdkrachten, niet voorbereidt. Zowel het Foreign Oïfice als het State Department houden het oog gericht op de toestand ontstaan door het vergroten van de pressie op Joegoslavië, aldus Reuters diplo matieke correspondent, doch waar nemers geloven niet, dat er op het ogenblik ook maar enigszins sprake kan zijn van het bepalen van een politiek van militaire garanties voor Tito. Reuter-functionarissen der V. N. en de leiders der delegaties te Lake Success hebben geen aanwijzing ont vangen, dat Joego-Slavië van plan is bij de Veiligheidsraad een klacht tegen de Sowjet-Unie in te dienen, doch men acht een dergelijke stap hier waarschijnlijk, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Vernomen wordt dat de Ameri kaanse en Britse regeringen hebben besloten de Joegoslavische regering niet van advies te dienen bij het COBURG, 1 Sept. (Reuter). Donderdagmiddag stroomde bij de grensovergang van Coburg een me nigte van tien a vijftienduizend Duitsers uit de Sowjetzöne, na de slagbomen verwijderd te hebben, over de grens naar Neustadt in de Amerikaanse zóne, met voorbijgaan van de twintig a dertig Duitse grenswachten. Deze invasie werd uitgevoerd nadat een groot aantal Amerikaanse politiejeeps en bewa pende troepenwagens, die het over gangspunt bezet gehouden hadden, waren ingerukt. De politiemacht was naar de grens gedirigeerd ingevolge berichten, dat een duizendtal Duitsers sedert de vroege morgenuren illegaal de grens naar Beieren was overgestoken. De Sowjet-Russische autoriteiten had den de Duitsers toegestaan vrijelijk de grens te overschrijden voor een periode van 24 uur ter viering van de eerste September als „Vredes- dag". De uit de Sowjetzöne gekomen Duitsers, voor het merendeel ar moedig in de kleren, waren voor zien van rugzakken en tassen en sloegen in Neustadt allerlei voe dingswaren en huishoudelijke arti kelen in voor Oostmarken of boden textiel, in het bijzonder zijden kou sen, aan in ruil voor andere goe deren. Velen maakten van de gele genheid gebruik om een bezoek aan familie of vrienden te brengen. DPA meldt, dat politie van de Sowjetzöne van Duitsland Donder dagnamiddag het vuur opende op een groep mannen, vrouwen en kin deren, die de grens wilden overste ken naar dc Britse zóne, in de buurt van Goettingen. Er werd niemand getroffen. De mensen die naar de Britse zóne wilden, hadden zich in de morgenuren ter plaatse verza meld omdat zij gehoord hadden van tijdelijke opheffing van de beper kingen voor het verkeer over de grens. nemen van de beslissing, of het ge schil tussen de regeringen te Bel grado en te Moskou al dan niet aan de Verenigde Naties dient te wor den voorgelegd. Het Joegoslavisch persbureau Tan- joeg meldt dat overal in het land protestvergaderingen worden ge houden tegen de jongste Russische nota's. In telegrammen, die door vergaderingen aan de regering zijn gezonden, wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie verraad pleegt aan de principes van Lenin." TRUMAN ZIET LICHTPUNTEN Gevraagd om een commentaar op de tiende verjaardag van het uit breken van de tweede wereldoorlog, zeide Truman op een persconferen tie te hopen, dat de „zenuwoorlog" tussen de communistische en demo cratische regeringen der wereld zou eindigen in de capitulatie van de communistische regeringen en dat de wereld generaties lang in vrede zou kunnen leven. De president verklaarde gelukkig te zijn, dat de daadwerkelijke oor log was afgelopen, doch hij was te leurgesteld, dat de zenuwoorlog de laatste jaren was voortgezet. Tru man voegde hieraan toe, dat de kou de oorlog in hevigheid verminderd is. NA DE TYPHOON EEN OVERSTROMING TOKIO, 1 S(AP). Tokio en Yokohama werden vandaag met overstromingen bedreigd, die het ge volg waren van de typhoon van gis teren. Er zijn 68 doden, 50 vermisten, 223 gewonden en 66.000 daklozen. Deze cijfers zijn opgegeven door de poli tie. Nog steeds haalt men slachtoffers uit de Verwoeste gebouwen. De eerste dijkbreuk heeft reeds plaatsgevonden in Ajoi, in de ber gen ten Noordwesten van Tokio, waar de Waterosi rivier stroomt. Hierbij kwamen 31 mensen om het leven. Raphael Kubelik gaat niet terug PARIJS, 1 Sept. (Reuter). Rap hael Kubelik, dirigent van het Praagse Philharmonische 'orkest en zoon van Jan Kubelik, de bekende violist, heeft besloten' niet naar Tsjecho-Slowakije terug te keren*van zijn huidige fournée, aldus heeft de „Raad van vrij Tsjecho-Slowakije" medegedeeld. Raphael Kubelik ver toeft op het ogenblik in Engeland. Keuring van autobussen De minister van Verkeer dn Wa terstaat maakt bekend, dat te reke nen van 1 September j.l. de bemoei enis met de keuring van autobussen en huurauto's overgegaan is van de inspecteur-generaal van het Ver keer naar de directie van de Water staat, van Hogenhoucklaan 60, Den Haag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1