Korr ka De oude vroedschap voor het laatst bijeen r NAJ AARS-SEIZOEN C. (8 Hars J Ameril rr> PAG. 2 Vrijdag 2 September 1949 Gemeenteraad van Alkmaar J De model- echtgenoot Toonaangevend in stoffen STOFFENHUIS KOUSENBAR Trouw- en Verlovings- ringen Marktberichten Gistermiddag kwam de Alkmaar- se gemeenteraad in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Dr. H. J. Wyte- ma. vdbr de behandeling van een agenda die achttien punten bevatte. In zijn welkomstwoord, wenste de voorzitter de heer Sietsma, die hersteld van een langdurige ziekte, wederom zjjn plaats in de raad had ingenomen, geluk met zijn herstel. Bericht van verhindering was bin nengekomen van de heer Knuis- tingh Neven, wiens fractiegenoten, de heren van Beekum en Asjes eveneens afwezig waren. Van de ingekomen stukken noe men wij een brief van de secretaris van de Raad van State, met betrek king tot inzending en inzage van stukken en oproeping tot verschij ning in de vergadering der afdeling voor geschillen van bestuur, op 7 September a.s. in verband met het beroep van het bestuur der vereni ging St. Joseph voor de R!K. Jon gensscholen alhier, tegen het be sluit van Ged. Staten ter zake van een gedeeltelijke afwij;\ig op een aanvraag om schoolboeken ten be hoeve van de St. Joseph ULO- school. Deze werd ter afdoening in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Besloten werd de aanvragen om subsidie, van de vereniging tot be strijding der tuberculose, de afd. Alkmaar van het Wit-Gele Kruis en de N.H. Oratoriumvereniging- Alkmaar, in behandeling te nemen bij de gemeentebegroting 1950. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer A. F. Zeegers, als lid v. d. Comm. v. Toezicht op het L.O. Het eerste agendapunt dat aan de orde kwam, was een voorstel tot wijziging van de verordening voor de middelbare handelsavondschool te Alkmaar. De wijzigingen betref fen o.a. het aantal lesuren, dat van 10 op 12 per week wordt gesteld, de mogelijkheid van toelating zon der examen van leerlingen, die een gelijkwaardige ontwikkeling als zij die het 7de leerjaar van de lagere school hebben doorlopen en de in voering van een z.g. herstvacantie. Het voorstel werd aanvaard. Benoemingen Tot tijdelijke leraren aan de han delsavondschool werden benoemd voor de duur van het schooljaar 19401950: voor handelsweten schappen de heren M. v. d. Ploeg en C. Wetsteijn; voor Engels de heer M. Slabbekoorn. Tot leraren aan de handelsschool werden benoemd voor vast: de heer G. v. d. Voet, tot leraar wiskunde en de heer P. J. Smit tot leraar aardrijkskunde en geschiedenis. Voor de duur van het schooljaar 19491950 werden benoemd de heer P. J. Smit tot leraar staats inrichting en de heer H. K. M. de Wild tot leraar Spaans. Bovendien werden voor de duur van 't school jaar benoemd de heer C. Kostelijk als leraar Nederlands en Mej. N. Borst als lerares Engels. Hamerstukken Een voorstel tot gedeeltelijke her ziening van het uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer", werd aangenomen, evenals een voorstel tot het geven van een nadere be stemming aan het gedeelte van het uitbreidingsplan ..Noord'', voorzo ver bestemd voor handel en indus trie, d.i. het gedeelte, begrensd door de noordelijke begrenzing van de spoorlijn AlkmaarDen Helder, de oostelijke en zuidoostelijke oever van het Noordhollands kanaal, de oostelijke oever van de Hoornse- vaart en de grens met de gemeen ten Oudorp en Koedijk. Eveneens werd besloten tot verlenging van de bebouwingstermijn van enige percelen bouwterrein, die door de eigenaren der terreinen onmogelijk binnen de gestelde termijn kunnen worden volgebouwd in verband met de door de regering vastgestelde regelingen inzake de bouw van wo ningen. De verkoop van deze ter reinen dateert uit de bezetingstijd. De raad besloot voor het doen her stellen van de zinken dakbedekking boven de ingang van 't Landbouw- huis een crediet te verlenen van f 1900.nader te regelen bij sup- pletoire begroting. Woningbouw Op een verzoek om steun van de arbeiderswoningbouwver. ..Rochda le", voor de bouw van 63 woningen op het terrein in de polder Overdie en Achtermeer achter de Uitenbos- straat. aan het verlengde van de lste Kanaalstraat en de 3de Oos terstraat, werd besloten van ge meentewege financiële medewer king te verlenen. Hierbij werd be sloten "net bouwterrein, dat tot dit plan zal dienen en dat eigendom is van de gemeente aan de vereniging „Rochdale" te verkopen voor f 103.950. De gemeente zal dan een voorschot verlenen ten behoeve van die grondaankoop, tot een bedrag van ten hoogste f 109.117.- - en ten behoeve van de bouw der 63 wonin gen, tot het hoogste f 612.208. Aan de vereniging „Rochdale" zal een jaarlijkse bijdrage worden verleend in het tekort op de exploi tatie van de te bouwen woningen. Bovendien werd B. en W. gemach tigd de minister v. wederopbouw en volkshuisvesting te verzoeken aan de gemeente uit 's rijks kas 'n jaar lijkse bijdrage te verlenen ten be hoeve van de exploitatie der wonin gen. De ontvangsten en uitgaven die hieruit voor de gemeente voort vloeien, zullen bij suppletoire be groting worden geregeld. De raad besloot tot vergoeding van kosten voor de verbouwing en de inrichting van de Christelijke kleuterschool, die gevestigd is in 't perceel Oudegracht 249. De kleu terschool was aanvankelijk geves tigd in een gebouw aan de Doelen straat, dat eigendom was van de gemeente. Dit gebouw moest in '39 voor militaire doeleinden worden onruimd. In 1946 heeft de gemeen te dit perceel verkocht, tengevolge waarvan de kleuterschool zich el ders moest vestigen. Het is redelijk dat de gemeente, die aan het be stuur der kleuterschool de beschik king over een schoolgebouw heeft ontnomen, zonder daarvoor iets an ders in de plaats te stellen, het schoolbestuur tegemoet komt in de kosten, die de noodzakelijke ver bouwing van het thans in gebruik zijnde pand, meebrengt. Het rijkssubsidie ten behoeve der gezinsverzorging beperkt zich tot de strikte gezinsverzorging, als hoe danig niet wordt aangemerkt de zinshulp, dus de als assistentie van de huisvrouw geboden hulp. De kos ten der noodzakelijke gezinshulp moeten derhalve gedragen worden door de verenigingen „Het Witte Kruis" en „Het Witgele Kruis", voorzover ze niet door de geholpen gezinnen kunnen worden vergoed. De verenigingen kunnen deze kos ten echter niet dragen. Vandaar dat de raad besloot aan ,,Het Witte Kruis" voor het jaar 1948 uit de gemeentekas een subsidie toe te kennen van ten hoogste f 3818,48 en voor het jaar 1949 een bedrag van hoogste f 6344.46, Aan het „Witgele Kruis" werd een subsidie toegekend voor het jaar 1949 van ten hoogste f 3400,Hierbij werd bepaald, dat deze subsidies worden beperkt tot het bedrag, dat nodig is om de rekeningen der beide ver enigingen over de betrokken jaren sluitend te maken. Wijziging Gemeente- en bedrijfsbegrotingen In de memorie van toelichting behorende bij een voorstel tot wij ziging van de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen van grond bedrijf, sportparkbe drijf en slacht- huisbedrijf, gemeentewerken en rei- nigingsbedrijf en plantsoenbedrijf, kwam de mededeling voor, dat de gemeente 'ertoe is overgegaan mét V.V.V. Alcmaria de organisatie der motorraces ter hand te nemen, om dat men dit van particuliere zijde niet langer wenste te doen. Boven dien werd daar gemeld, dat aan het Sportparkbedrijf een uitkering was gedaan van 50 procent der bij de motorwedstrijden geheven vermake lijkheidsbelasting, alsmede van de helft der vermakelijkheidsbel. bij de voetbalwedstrijden Bath-Alk- maar. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Hoytink, wie deze besluiten dan wel had genomen. De raad was hierin niet gekend en dit was, volgens hem, een principiële foul. De heren Venneker en v. d. Borden sloten zich bij de zienswijze van de heer Hoytink aan. Wethou der van Slingerland wil mea culpa zeggen, wanneer de raad in deze aangelegenheid te weinig is gekend, doch zegt, dat dit besluit pas ge nomen is, wanneer de raad de bij lage, waarin de mededeling voor komt, aanneemt. De heer Hoytink vindt de zaak in ons democratisch bestel uit prin cipieel oogpunt onverkwikkelijk. De raad moet hier beslissen, en er moet niet buiten de raad om be slist worden, ook niet door de Sport parkcommissie. Deze zaak wil de heer Hoytink dan ook uit princi- piëel oogpunt voorlopig ongedaan gemaakt zien. De voorzitter betoogt dat een juist beheer een zekere vrij heid van handelen vereist voor de beheerder i.e. B. en W. en dat het niet de bedoeling is geweest de raad in deze zaak voorbij te gaan. Nadat wethouder Bakker had toe gegeven, dat de raad recht had op kennismaking met de gang van za ken in deze, werd besloten, dit on derdeel terug te nemen. Overigens werd het voorstel aanvaard. Besloten werd tevens tot machtiging van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van f 500.000,tegen 2.5 procent, te bestemmen voor de verstrekking van kapitaal aan het gemeentelijk grond bedrijf. Nieuwe., salarisverordening Een voorstel tót vaststelling van een nieuwe salarisverordening voor de ambtenaren, vond de heer To- renvlied tegenover zich, die het niet in overeenstemming vond met de standing der ambtenaren om voor hen in het krijt te treden, maar die de lagere ambtenaren aanried, zich met hun besturen in verbinding te stellen om verbetering van hun positie te verkrijgen. De heer Hoytink heeft hulde voor het werk van het college in deze, doch zou willen dat de wijzi ging in de benaming van hoofdcom mies lste klasse in referendaris, die, door het college wordt afgewezen, wordt aanvaard in het belang van prestige en gezagsverhouding. Vol gens wethouder v. Slingerland wordt het hier te topzwaar met 4 referendarissen, bovendien vindt hij de voorgestelde wijziging een deva luatie van het referendarisschap inhouden. De fractie van de heer Sietsma wil de huidige titulatuur handhaven, omdat de wijziging, die thans alleen formeel is, misschien ooit financiële consequenties zal hebben. Het aangegeven maximum salaris van de referendaris is f 7440,terwijl de referendaris slechts komen kan tot f 7200, Hierop wijst de heer Sietsma, doch de heer v. Slingerland zegt dat het de bedoeling is te trachten het aan gegeven salaris inderdaad mogelijk te maken. De heer Hoytink houdt een voor stel nog in. maar vraagt bespreking in de personeelscommissie, van de titulatuurkwestie, hetgeen hem wordt toegezegd. De heer de WTlde dient een voorstel in om de sociale werkster in een hogere salarisklasse te plaatsen, nadat er op gewezen is dat de tegenwoordige sociale werkster niet gediplomeerd is en dat het mogelijk is, dat zij, mét een diploma, in een hogere klasse zal vallen. Dc voorzitter brengt het amendement van de heer de Wilde in stemming. Het wordt verworpen met 15 tegen 7 stemmen, zodat be sloten wordt volgens het voorstel van B. en W. Een voorstel inzake steunverlening aan beeldende kunstenaars werd aanvaard. Bij het voorstel tot oprichting van de Stichting Sociale Werkplaats voor minder valide arbeidskrachten, hield de heer Torenvlied een som ber betoog, waarin hij sprak van het onttrekken van arbeid aan de vrije arbeidsmarkt en waarin hij een eventuele dwang ter sprake bracht. Bovendien voelde hij niet veel voor de Stichting-vorm. De sociale werk plaats zou, volgens hem een D.U.W. 3 zijn. Hij klaagt over gebrekkige voorlichting bij dit belangrijk be sluit en vraagt aanhouding, en over legging van de nodige rapporten De heer Hoytink zou gaarne zien dat de mogelijkheid geschapen werd, dat iemand uit de Stichting Geestelijke Volksgezondheid deel zou uitmaken van het bestuur. Na dat wethouder Bakker de heer To renvlied heeft beantwoord en er op heeft gewezen, dat het streven van de Stichting is: de rehabilitatie van de minder valide arbeider, en dat het de bedoeling is, de arbeidsvoor waarden zoveel mógelijk gelijkwaar dig te maken aan die van het vrije bedrijf, waarbij hij protesteert te gen Torenvlied's insinuatie omtrent dwangarbeid en diens verg"lijking met de D.U.W., ontkent de heer Torenvlied te hebben gesproken van dwangarbeid. Hij wilde slechts de belangrijkheid van het voorstel in het licht stellen. Hierna werden artikelsgewijze de statuten van de Stichting behandeld. Enkele wijzigingen werden aange bracht op voorstel van de heer de Zeeuw, waardoor de raad grotere zeggingsmacht verkrijgt. Mede op voorstel van de heer Kirpesteijn, wordt het door een kleine wijzi ging mogelijk gemaakt. dat de Stichting Geestelijke Volksgezond heid een stem in het bestuur krijgt, zoals de heer Hoytink wenste. Met deze wijzigingen wordt dan het voorstel aanvaard. Alleen de heer Torenvlied wenst geacht te worden, te hebben tegengestemd. Als niet- ambtelijke leden van het bestuur stichting werden benoemd de heren H. Koot, H. de Winter en J. W. Ie Blansch, te Alkmaar. Laatste agendapunten, Op voorstel van B. en W. besloot de raad het ijken van de electrici- teitsmeter in het vervolg op te dra gen aan-de centrale meterijkinrich- ting te Borculo. hetgeen de ge meente een kostenbesparing ople vert. Voorwaarde voor deze op dracht is de deelname in het kapi taal dezer instelling tot een bedrag van f 7000.waartoe eveneens be sloten werd en welke som aan B. en W. een crediet ter beschikking werd gesteld. De apparatuur van de ge meentelijke ijkinrichting besloot de raad voor een bedrag van f 4000, over te doen aan de centrale meter- i.ikinrichting te Borculo. Tot dit al les werd besloten op voorwaarde, dat de positie der beide gemeente lijke meterijker-instrumentmakers M. Joling en B. Dormann. door het verrichten van arbeid, half voor dc gemeente-lichtdrijven en half voor de centrale meterijkinrichting te Borculo, niet ongunstiger wordt dan zij thans is. Betreffende de mogelijkheid van centralisatie van de gasvoorziening van de gemeenten in de kop van Noordholland hebben B. en W. de raadsleden terzake van een desbe treffend rapport, dat hen werd toe gezonden. geheimhouding opgelegd. Door B. en W. werd de raadsleden verzocht de opgelegde geheimhou ding voorlopig te handhaven. Hier tegen rezen geen bezwaren. Woorden van afscheid. Daar de zitting van gisteren de laatste vergadering was van de Alk- maarse gemeenteraad in zijn huidi ge vorm, sprak na het openbare ge deelte van de vergadering, de voor zitter woorden van erkentelijkheid tot de 7 scheidende leden van de raad. de heren Asjes, van Beekum. de Boer, Groot, de Kort. de Wilde en Mevr. Kommer-v. d. Zwaard. Hij begon met het woord te richten tot Mevr. Kommer, wier charmante en innemende persoonlijkheid graag ge zien was in de raad en die haar be langstelling voor het onderwijs en de jeugdzorg nu zal gaan realise ren in haar talrijke andere functies. De heer Sietsma bood Mevr. Kom mer een bloemstuk aan namens de raadsleden. Eveneens richtte de voorzitter zich tot 's raads nestor, de heer Groot, die bij elk contact een spheer van genegenheid wist te scheppen, en die hij dankte voor het werk, dat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Ook dankte hij de heer de Wilde, die door zijn benoeming tot directeur van de Stichting Politieke Delin quenten. de stad gaat verlaten, in het bijzonder ook voor het grote aandeel dat hij heeft gehad bij het tot standkomen van het rapport over het jeugdvraagstuk. In zijn nieuwe functie wenste hij hem alle goeds. Voorts sprak de voorzitter woorden van waardering en dank voor het werk der heren de Boer, de Kort, Asjes en van Beekum. Namens de scheidende raadsleden dankte de heer Groot voor deze waarderende woorden en betuigde zijn erkentelijkheid voor de pretti ge spheer, waarin de raad had kun nen samenwerken met respect voor ieders overtuiging. Deze waardering voor de overtuiging van anderen wenste hij ook toe aan de nieuwge- kozen raad, die nog deze week zal bijeenkomen, en hij hoopte dat die haar taak, onder bekwame en op gewekte leiding, mocht beginnen tot heil en voorspoed van de ge meente, hetgeen, aldus de heer Groot, slechts mogelijk is onder de onontbeerlijke zegen van de Aller hoogste. Hierna werd de openbare raadsvergadering gesloten en trok de raad zich in besloten vergade ring terug om te beraadslagen over de mogelijkheid van centralisatie van de gasvoorziening van de ge meenten in de kop van Noordhol land. ONGEVAL IN DE ZWEEF MOLEN ALKMAAR. Gisteravond om kwart over negen zaten drie meis jes van 16, 17 en 19 jaar als enige deelnemers in de zweefmolen in bakjes die op elkaar volgden. Zij gedroegen zich wild en slingerden heen en terug terwijl zij elkander de hand reikten. Een der meisjes bleef vast zitten aan een ander meisje waardoor de beide meisjes in een scheve stand geraakten en vermoedelijk 't sluitkettinkje van 't ene bakje losschoot. Het 19-jarige meisje Th. v. V. viel met haar hoofd naar beneden op de grond. Een dokter uit Graft die zich on der het publiek bevond verleende de eerste hulp. Ook de Rode Kruis post die daar aanwezig was ver leende bijstand. Het meisje kreeg 'n lichte hersenschudding, ontvelde handen, verstuikte rechtervoet en een hoofdwonde. Zij werd naar het St. Elizabethziekenhuis overge bracht. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER B(j geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 3 September 1949 te 14 uur tot Maandag 5 Sep tember te 8 uur alleen voor spoed gevallen bereikbaar de artsen Vee nis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Ver heul, van Wieringen, Koning, Schreuder en Bouwman. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 4 Augustus hebben dienst de dierenartsen N. D. H. Dekker, 'tel. 312, te 't Zand en P. van der Kolk, tèl. 232 te Nieuwe Niedorp. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur.: De Model-echtgenoot (Kome dianten). BIOSCOPEN: Harmonie: Pinocchio, alle leeft.; Ci nema Americain: Margie, alle leeft.; Victoria: Voor nu en altijd, 14 jr.; A.B.T.: The Lambeth-walk, 14 jr. BERGEN: Kunstzaal Rus tende Jager: alle dagen tentoonstelling van wer ken van leden. V. D.: 2.30, 3.30 en 4.30: Poppentheater Henk Zou tendijk. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. KERMIS GEOPEND van 4 uur 's middags tot 1 uur 's nachts. v_- POPPENTENTOONSTELLING De vliegtocht uitgesteld ALKMAAR. De tocht met het vliegtuig boven Alkmaar en omge ving van waaruit propaganda ge maakt zou worden voor de poppen- tentoonstelling bij de Kofa is we gens technische moeilijkheden op 't laatste moment uitgesteld. Naar 't comité hoopt zal deze rondvlucht morgen, dus Zaterdagmiddag om omstreeks 4 uur plaats hebben. De 1.000ste bezoeker Gisteren passeerde reeds de 1000ste bezoekster de tentoonstel ling. Het was Mej. Elly Booten uit de Piersonstraat die door de voor zitter van het bestuur van de Stichting '40—'45 hartelijk werd verwelkomd. Zij ontving een prach tige pop, gemaakt door de Eerw. Zusters van de Oude Gracht. De belangstelling voor te tentoonstel ling is overweldigend. Vandaag wordt reeds de 2000ste en wellicht de 3000ste bezoeker verwacht. Reeds zijn 7 prijzen van de verlo ting bekend, zij kunnen worden af gehaald. Zij zijn gevallen op de nummers: 306, 273, 448, 503, 632, 745 en 960. ALKMAAR. De Comedianten onder directie van Johan Kaart en Ed. van Kinsbergen, speelden Don derdagavond in het „Gulden Vlies" het blijspel van Afery Hopwood: de model-echtgenoot waarin de hoofd rollen werden vertolkt door Johan Kaart, die tevens de regie voerde, Josephine van Gasteren, Matthieu van Eysden en Ingeborg Winckler, die met Wim Hart en Mimi Lint- velt, stuk voor stuk uitstekend spel te genieten zouden gegeven hebben als dit uitstekende spel niet aan dit allesbehalve uitstekende stuk ver speeld was geweest. Dit blijspel mag dan al successen hebben gevierd in New York, Lon den en het mag ook in Alkmaar de lachers, een hele zaal Vol lachers, op zijn hand hebben gehad, de his tory die het op de planken brengt is een goed gezelschap eigenlijk niet waardig. Hier wordt, zij het niet op een kwaadaardige wijze, een loopje ge nomen met het normale monogame huwelijk, en dat op een frivole, nietszeggend lichtzinnige manier, allerburgerlijkst gekruid, als men dat zo nog noemen mag met pi- kantigheidjes, die er nog net mee door kunnen. Het is een onsmake lijk gezicht in de dronkenmanscéne die ten tonele gebracht wordt,, de ongelikte lol te zien opgeluisterd door een vrouw, die ondersteboven in een fauteuil hangt, en dit is dan nog maar één der aspecten van dit moderne- en daarom soms juist zo intens burgerlijke middelmatige? - blijspel. Nee, geef ons maar iets als Jonkvrouwe de la Seiglière, met intrigerende maar hoofse en gees tige chassetten, liever dan deze platte lol-om-de-lol. Zoals gezegd het goede spel der Comedianten was aan dit stuk verspeeld. Wij moeten onvolwassenen een bezoek aan dit stuk in ieder geval ontra den. S. K. Kaasmarkt ALKMAAR. Aanvoer 33.000 kg. 8 stapels fabriekskaas f 82.50 en 7 stapels boerenkaas f 85. per 50 kg. Handel vlug. WIJ OPENEN HET met een keurcollectie stoffen van binnen, en buitenlandse fabrieken A WOLLEN RUITEN WOLLEN JAPONSTOFFEN MANTELSTOFFEN met voering KAMGARENS (uni en gestreept) ZIJDE (uni en imprimé) TAFFET MOIRé, enz., enz. Deze collectie munt uit door: GROOT ASSORTIMENT APART GENRE NIEUWSTE KLEUREN DEGELIJKE KWALITEITEN ZIE STEEDS NIEUWE ETALAGES LANGESTR. 93 TEL. 4326 ALKMAAR Ingez. Mededeling WIT GELE KRUIS IN NIEUW TEHUIS ALKMAAR De afdeling Alk maar van het Wit-Gele Kruis, die zich tot nu toe heeft moeten be helpen met een tweetal kantoftrlo- kaliteiten, n.l in het pand van de heer Woldendorp en in 't Bondsge- bouw aan de Laat, heeft met in gang van Donderdag 1 September de beschikking gekregen over een nieuw tehuis, gevestigd in het per ceel Emmastraat no. 45. Daarin zijn nu alle administratieve diensten van de steeds groeiende organisatie on dergebracht terwijl er tevens voor een tweetal zusters, een wijkver pleegster en een kraamverpleeg ster huisvesting gevonden is. Nu 't Wit-Gele Kruis over dit nieuwe pand beschikt, zijn niet alleen de kosten van de afdeling aanmerke lijk verminderd, ook voor het pu bliek betekent deze verhuizing een verbetering, aangezien men niet meer van het ene kantoor naar het andere behoeft te lopen. De administrateur, de heer H. Haf- kemeijer, heeft ons de inrichting van het nieuwe kantoor getoond, en wij kunnen met hem zeggen dat de afdeling Alkmaar er mede vooruit gegaan is. Het interieur is bescheiden, doch doeltreffend en keurig ingericht en ook van buiten af maakt het nieu we kantoor een prettige indruk. Men kan dus voor beide diensten van het Wit-Gele Kruis voortaan in dit pand, dat nog mede bewoond wordt door Mevrouw Holzmuller, terecht. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR De leden worden verzocht Zondag 4 September om precies 12 uur aanwezig te zijn op de Paardenmarkt. Het bestuur re kent er op, dat alle leden present zijn. Het is een korte route. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR Maandoverzicht Augustus 1949 In de loop der maand Augustus werd op de spaarbankboekjes inge legd f 385.359,82 (v. j. f 323.808,96) en terugbetaald f 280.421,29 (v. j. f 261.997,94) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 104.938,53 (v. j. f 61.811,02). Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.872,315,37, bedraagt thans f 11.243.950,50 (v, j. f 10.585.559.96) He,t aantal in de loop van Augus tus nieuw uitgegeven boekjes be draagt 146 (v. j. 108). Ingetrokken werden 117 boekjes (v. j. 106). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26.470, be draagt thans 27.063 (,y. j. 25848). Van dit aantal behoren 17531 (v, j. 17080) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6434 (v. j. 5977) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3098 (v. j. 2791) aan schoolspaarders. Onder de in Augustus nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 19 (v. j. 15) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. In Augustus bedroeg het aantal posten van inleg 2700 (v. j. 2174) dat van terugbetaling 1684 (v. j. 1638) tezamen 4384 (v, j. 3812). De lediging in de loop der maand Augustus van 541 (v. j. 377) spaar- busjes leverde een bedrag van f 9323,83 (v. j. f 6.381,48) aan klei ne besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 4564, bedraagt thans 4949 (v. j. 4231). Uitslag lichtjes raden ALKMAAR. De uitslag van de wedstrijd in het lichtjes raden bij de benzineauto racebaan van Sipke- ma op het Canadaplein is als volgt: 1. A. Smit, Ged. Baansloot 13, 2. W. Wilkens, Ged. Baansloot 17, 3. Gre ta Blom, Dijkgraafstraat 44, 4. A. J. Bieman, Liefdelaan 6, 5. G. M. Snel, Zevenhuizen 5, 6. B. Keuss, Baan- straat 3, 7. R. Dekkinga, Karei, Doormankade 13. De rittenboekjes kunnen worden afgehaald bij de kassa van de race baan. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend in de Hout is aangetroffen een gezonde middelmatig grote hond, ongeveer een jaar oud, zwart, bruine poten, reu. Ter beschikking een paar blauwe poesjes. Men wordt verzocht geen dieren bij de Inspecteur te brengen, ze worden beslist geweigerd. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Ondertrouwd: Si mon Sikkens 35 jr. en Catharina E. Brakenhof f 33 jr.; Petrus J. Roodt 35 jr. en Adriana C. Jonker 28 jr.; Gerardus A. Pauw 25 jr. en Riema- da G. ten Haaf 27 jr.; Aldert Janse 32 jr. en Tetje Knossen 40 jr. Gehuwd: Willem H. Lamberts en Neeltje Dirkmaat. Overleden: Amelius Ploeger 76 jr. geh. met M. Almekinders. KIND VERMIST WEST-GRAFTDIJK Woens dagmiddag ongeveer half zes, werd het bijna driejarig zoontje van de heer C. Nibbering te West-Graft- dijk vermist. Direct al werd ver moed dat het kind in het, langs de woning van de heer Nibbering gelegen zeer diepe Noordhollandse kanaal was geraakt. Het kind was n.l. kort tevoren nog gezien op de kanaaldijk. Onmiddelijk werd een aanvang ge maakt met het afdreggen van het van het gedeelte voor de woning van de heer Nibbering, doch zonder resultaat. Het gerucht dat het kind werd verróist spreidde zich spoedig uit en overal werd navraag gedaan. Toen ook dit geen resultaat op leverde moest wel worden aange nomen dat het ergste was gebeurd. De aanwijzingen die werden ver kregen, mede door middel van een speurhond, wezen in deze richting. Het dreggen en zoeken werd tot laat in de avond voortgezet, hieraan nam een groot aantal dorpsgeno ten deel Donderdagmorgen vroeg werd weer doorgegaan met dreggen, nu met medewerking van de beman ning van de politieboot uit Aker sloot. Ook werd de hulp ingeroepen van ,de bekende heer Jonglisto. Donderdagmiddag is 't kind door een sportvisser gevonden in de na bijheid van de vlotbrug, ongeveer een kilometer van de plaats, waar het kind te water is geraakt. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN. Geboren: Anna, dochter van J. Hopman en J. Cl. Bakkum. Johanna G. M„ dochter van G. M. Abbo en C, A. Harderwijk. Cornelia M. A., doch ter van H. Lieifing en A. Konijn. Jacoba C. M„ dochter van Wiihel. mus Admiraal en Francisca Chr. M. Stet. Anna E„, dochter van G. Apeldoorn en M. Schuijt. Cathari na M. F., dochter van W. Dekker en F. M. Steeman. Overleden: P. M. Snoek, 21 mnd., dochter van M. H. ï/ioek en M. Bij. voet. F. C. T. van Helden, 19 jaar, wonende te Amsterdam. D. Straat, 73 jaar, weduwe van P. Kanzijn. M. Hopman. 53 jaar, echtgenote van O Huiberts. J. Tromp, 82 jaar, weduwnaar van Antje Thomas. Ondertrouwd: A. Groot en A. Wittebrood. C. Th. van der Molen en A. M. Apeldoorn. J. A. Morsch en J. Glorie. C. A. Ruiter en M. Polle. Gehuwd: W. Lute en A. C. Bak. ker. A. Groot en A. Wittebrood. J. A. Morsch en J. Glorie. De ouden van dagen een dagje uit EGMOND AAN ZEE. Dinsdag hebben de ouden van dagen uit Egmond aan Zee voor het eerst een uitstapje gemaakt, georgani. seerd door een comitéuit de Eg- mondse bevolking op initiatief van de burgemeester. Des morgens te 8 uur stond een lange rij bussen en luxe wagens, voor het grootste deel gratis tor beschikking gesteld, gereed om de ruim 140 deelnemers, (sters) een rijtoer aan te bieden. Via de Zaanstreek en Amsterdam ging het naar Diemen, waar een kopje koffie werd aangeboden met de tractaatjes, die door de Egmondse winkeliers gratis ter beschikking werden gesteld. Hierna volgde een rondrit door het Gooi, met een korte wandeling in een der vele mooie bossen. Vooral in de bussen, zat de stemming er goed in, want daar werd door de oudjes het hoogste lied gezongen. In Hilversum werd een diner aan. geboden, dat allen best smaakten. Na een rondrit door de stad en langs de studio's werd langzamerhand de terugrit aanvaard. Te ongeveer 7 uur naderde de stoet weer het dorp, waar de muziekvereniging Eensgezindheid uit Egmondbinnen stond opgesteld en met muziek voorop een rondje door het dorp werd gemaakt. Ten slotte gebruik, ten allen koffie met gebak in de zaal van De Vergulde Valk, waar de heer Koelink namens de oudjes hartelijke woorden van dank sprak. Het was voor hen een onvergete lijke dag geweest. De burgemeester dankte allen, die op enigerlei wijze hadden meegeholpen om deze tocht voor de bereiden en te doen sla gen. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Klaas, zoon van Dobber, Klaas en van Prins. Aaltje, wonende te Purme- rend, Eschdoornstraat 3, Gerarda Agnes Maria, d. v. Greuter, Gerrit en van Roelofse, Agnes, wonende te Purmet'end, Vooruitstraat 6. Ondertrouwd: Rood. Adrianus Ja cobus, oud 25 jaar, wonende te Alk maar en Bakker, Gesina, oud 22 j„ wonende te Purmerend, Kanaaldijk 59. Getrouwd: Hupkes, Matthijs Dirk, oud 29 jaar, wonende te Purmerend Koemarkt 58 en Groeneveld, Corne lia Johanna, oud 28 jaar, wonende te Purmerend, Padjedijk 15. Overleden: Verberne, Meindert, oud 80 jaar, echtgenoot van Dekker, Aagje, wonende te Beemster, Molen, Trijntje, oud 44 jaar, echtgenote van Koster, Klaas, wonende te Andijk. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te tien uur). OPNIEUW ENIGE REGEN Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen op- nieuw enige regen, morgen overdag gevolgd door enkele opklaringen. Meest matige, later iets afnemende wind hoofdzakelijk tussen zuidoost en zuidwest. Enige verdere daling van temperatuur. Massief gouden 14 karaats, vanaf f 34. per paar. Alleen bij: 17 JUWELIER lEnS%- HORLOGER __Q,J Ingez. Mededeling Met de oudjes een dagje uit SCHOORL. Onlangs maakten 165 ouden van dagen met 4 auto bussen en 9 luxe auto's een- tochtje naar Volendam en Amsterdam. In Volendam vormden onze oudjes in druk gesprek met de rasechte Vo. lendammers een dankbaar foto-ob ject voor buitenlandse bezoekers. In Amsterdam werd een bezoek ge bracht aan het theater Carré, waar een aardig variété-program bij de oudjes zeer in de smaak viel, In het Coöp. Reestaurant aan het Mo lenpad werd gedineerd. De heer Maayer sprak als voorzitter - van het comité zijn voldoening uit over de ondervonden medewerking en de grote deelname. Met milde hand hadden de ingezetenen van Schoor! hun bijdragen geleverd, om deze dag mogelijk te maken. De ere voorzitter Baron van Fridagh zeide verheugd te zijn zich door zulk een grote schare Schoorlaars omringd te zien. Pastoor Drost maakte in een geestig speechje bezwaar tegen de naam „ouden van dagen-tocht" welke naam in het geheel niet paste bij zulk een grote schare frisse jonge mannen en vrouwen, die hier tegenwoordig waren. Zeer voldaan keerden de „frisse" ouden van dagen hierna weer naar ons dorp terug, waar zij werden opgewacht door vele belangstellen, den en het fanfereccorps. Met oen kleintje koffie in de Rode Leeuw werd de prachtig geslaagde dag besloten. SPORTDAG T. O. G. HEERHUGOWAARD. Zondag a.s. houdt de R.K. Gymnastiekvere niging T.O.G. te Heerhugowaard haar jaarlijkse sportdag op het ge meente sportterrein. Om 1 uur wordt begonnen met een Lof in de Kerk v. d. H. Kionysius. Daarna gaat men in optocht naar het sportterrein, waarna de gymnas- tiekwedstrijden beginnen en enkele demonstraties zullen worden gege ven. Deze sportdag zal ook in het teken staan der athletiek, t.w. 100 en 1500 Mi hardlopen, hoog en verspringen. Het hoofdnummer bestaat in de 4 x 100 M. estafette om de wisselbeker. Wat betreft de athletieknummers hebben de volgende verenigingen zich reeds opgegeven: SVW, KSV, Hugo Boys en TOG. Wanneer het weer meewerkt zul len velen gelijk andere jaren naar dit sportgebeuren komen zien. Vooral de ouders der kinderen ra den wij aan naar het Gem. Sport terrein te komen, want een kind is altijd erg blij als vader en moeder hun werk kunnen bekijken. Op het terrein is een geluidsin stallatie aanwezig, zodat alles goed is te volgen. Na afloop prijsuitreiking op het terrein. Wij wensen het actieve bestuur en medewerkenden a.s. Zondag veel succes en laat men dan ook vooral in R.K. kringen te Heerhugowaard in de toekomst aandacht blijven schenken aan de athletiek. UUVPPP bm N. SCHARWOUDE. 2 Sept. 43.000 kg aardappelen, eerstelingen 7.90, rode eerstelingen 8,70, eigenheimers 6,70—6,90: bl. eigenh. 6,60—7,30, bin tjes 6,808,—; bevelanders 5,80 6.40, 48.000 kg rode kool 5.507.10, 17.000 kg gele kool 5,-8,20, 66.000 kg witte kool 6,808,80, 12.000 kg uien 11.90—13,60; 26.000 kg slabonen 33,00—47.00- afw. 22,00—36.00: 6400 kg peen II 7,50—10,20; Peen III 7.10 8,60- 1000 kg kroten I 5,70. WARMENHUIZEN, 2 Sept. 40.100 kg aardappelen bl. eigenheimers 6.80 7,30; witte eigènh. 6,60—7,20; bin tjes 6,90—7,20, grove 7,80—8.10; 21.000 kg rode kool 5,505,70; 26.000 kg witte kool 7,40—8,60; 9000 kg gele kool doorgedraaid; 7500 kg slabonen 31.0044,00. GROOTEBROEK. Aaardappe- len: Totaal 75.000 kg.; Eersteling 7.70—8; Kriel 3.50—3.80; Eigenhei mer 66.70; Blw. Eigenh. 5.90 7.10; Koopmans Blauwe 6.807.40; Bintje 6.80—7.40; grof 7.80—8.20; Alpha 7.406.50; Bevelander 6.20 6.80; IJselster 5.606.10; Noor deling 6.10. Slavonen 3349; afw. 32—37; 1200 kg. Bloemkool I 28— 54; afw. 12—34; stek 2—6; 8500 kg. Rode kool 5.506.30; 12.400 kg. Gele kool 55.60; 10.000 kg; Bie ten I 5.90—6.20; 12.700 kg.; Uien 11.80—11.90; grof 11.20—11.80; driel 10—10.40; nep 9.10—12.60; 4.500 kg. AVENHORN. Grove Schot 7.80—7.90; aanv. 7025 kg.; Midd. 7.50—7.60; aanv. 1300 kg.; Witte kool 6.607.30 aanv. 9825 kg; Ro de kool 5.506.90 aanv. 28025 kg.; Gele kool 56.10 aanv. 5950 kg.; Grove uien 1112.70; Gewone 11.20—13.10; Driel 10.60—11.40; Nep 13.1014 aanv. 53000 kg.; Bie ten I rond 5.80—6.60; II 4—4.20 aanv. 33650 kg.; Peen II 11.20 13.50; III 11.30—13.40; IV 3.50— 4.40 aanv. 93000 kg.; Slabonen I 45J48; II 41—43; III 33—36; Stek 26; aanv. 14000 kg.; 1000 kg. Claps 812; 90 kg. Andijvie 15. WENEN,, niet alleen i parlementsvi sen van het vanuit- de Ba jaar geleden, van een gym afgrijselijke wereldgeschi Nu is er w< wereld, waar Iijker ontstaan Dagelijks kon vluchtelingen Noorden over ven, Hongaren Roemenen en I.R.C. probeer emigratie na: kampen te ont: den ontworteld te verschaffen, dere zijde ste vluchtelingen'c terlating van I den uit de Volksdemocrati schuift echter binnen, zodat 1 melt van mant lijke agenten staatspolities t Tot hun taak ook het verspr sensationele e kende geruchte er in verdrinke Kort geleden schone Ilongaa telingencentrah Missie te Sal meisje beheerst en bleek over satietalent te 1 tas Missie maa onmiddellijk ge tijd voortreffel verricht, was z verdwenen. Wii tenis van de H gen, toen kort Boedapest aan dat men de dnp een.... agente v; gaarse politie, van gegevens teruggekeerd. Deze en derg sen hebben eer doen ontstaan Kroaten, Slover ken en Hongan de grens overkv de laatste tijd n weken. Aller aandacl op de ontwikke nissen in Joego- de Kominform e ernst geworden. Het gaat hier loze tegenstand Russische invlo der pardon ne< besloot oud-mi de rij der bek fraaie geloofsfc blij gearresteerd in de gevangen ik een a-nation gaan, die voor luk betekent." kant heeft niet tast. 't Staat w< Dimitrof en tt hun sympathie communisme (1 de zijn gegaan ZATERDAG Hn KRO: 7.00 Nieu gymnastiek; 7.3C 7.45 Morgengebe Gramofoonmuzie vrouw; 9.05 Grs Omroeporkest e Voor de kleuter muziek; 11.00 l Orgelspel; 12.00 norecital; 12.30 Amusementsork( zer; 13.00 Voor krachten; 13.30 13.50 Film en roeporkest en pi nieuws 15.15 15.30 Omroep a Wat staat ons te 16.30 De schoonl riaans; 17.00 E Gramofoonmuzie ten; 18.15 Jourr zicht; 18.30 Vooj; 19.00 Nieuws; langs de evenaai muziek; 19.45 20.00 Nieuws; 20. 20.12 Gramofi Lichtbaken; 20. ziek; 21.00 Tap sproeten; 22.30 dag in; 23.00 Ni foonmuziek. HIL" VARA: 7.00 Nie foonmuziek; 8.0( mofoonmuziek; f mofoonmuziek; en morgenwijdi Voordracht; 10. arbeiders; 11.40 12.00 Gramofooi dedelingen; 12.33 Nieuws; 13.20 14.00 Het Nedei Koninklijke Mil Streekuitzending kest en viool; 16.45 Sportpraat" schouw; 17.30 Ch Ug; 18.00 Nieuw liedjes; 19.00 A VPRO; 19.45 Le;' Nieuws; 20.15 20.45 Cabaret; commentaar; 2t semble; 22.25 Solo-vox met A Nieuws; 23.15 T) mofoonmuziek. - 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2