Kominform- opstand tegen Tito kan grote gevolgen hebben Delegatieleiders bijeen De voetbalfilm is gereed De schat van Matabonga Moet Nederland inlichtingen verstrekken over Indonesië? Vrijdag 2 September 1949 3 Wenen: een haard van geruchten Amerika opnieuw bondgenoot met een rode dictator RADIO De R.T. C. Technische commissie streeft naar snelle resultaten iPgSi Commissie der V. N. wenst geen oordeel uit te spreken Lenstra's Jnswinger" op het witte doek Huren afgestemd op de bouwkosten Terug uit de Missie Naar wij vernemen: WENEN, Augustus. Er zit hier spanning in de lucht. Zij wordt niet alleen veroorzaakt door de politieke agitate rond de a.s. parlementsverkiezingen of de botsende meningen over de kan sen van het „staatsverdrag". Een vloed van geruchten spoelt vanuit de Balkan over de grenzen. En opnieuw, als vijf en dertig jaar geleden, hebben ze betrekking op het land waar het schot van een gymnasiast destijds het effect had van een lawine met afgrijselijke gevolgen. Zal het weer joego-Slavië zijn, waar de wereldgeschiedenis een van haar dramatische wendingen begint? Nu is er wellicht geen land ter wereld, waar geruchten gemakke lijker ontstaan en gedijen dan hier. Dagelijks komen nieuwe groepen vluchtelingen uit het Oosten en Noorden over de grens: Joego-Sla- ven, Hongaren, Tscecho-Slovaken, Roemenen en Bulgaren. Terwijl de I.R.C. probeert door geforceerde emigratie naar overzee de D.P.- kampen te ontlasten om de duizen den ontwortelden 'n nieuw bestaan te verschaffen, duiken aan de an dere zijde steeds nieuwe scharen vluchtelingenop, die zich met ach terlating van hun hele bezit bevrij den uit de zegeningen van de Volksdemocratien. Met dit koren schuift echter ook het kaf naar binnen, zodat het in Oostenrijk we melt van mannelijke en vrouwe lijke agenten van de geheime staatspolities der nabuurstaten. Tot hun taak behoort ongetwijfeld ook het verspreiden van de meest sensationele en elkaar weerspre kende geruchten opdat de waarheid er in verdrinken zal. Kort geleden lcwam een jonge schone Hongaarse dame de vluch- telingencentrale van de Caritas- Missie te Salzburg binnen. Het meis je beheerste verschillende talen en bleek over een bijzonder organi satietalent te beschikken. De Cari tas Missie maakte hiervan dan ook onmiddellijk gebruik. Na geruime tijd voortreffelijk werk te hebben verricht, was zij op een goede dag verdwenen. Wie schetst de ontstel tenis van de Hongaarse vluchtelin gen, toen kort daarop een brief uit Boedapest aan het daglicht bracht, dat men de dupe was geworden van een.... agente van de geheime Hon gaarse politie, die met een schat van gegevens naar haar land was teruggekeerd. Deze en dergelijke gebeurtenis sen hebben een scherpe scheiding doen ontstaan tussen de gevluchte Kroaten, Slovenen, Serven, Slova- ken en Hongaren die in '44 en '45 de grens overkwamen, en die welke de laatste tijd naar het Westen uit weken. Tito de renegaat Aller aandacht richt zich thans op de ontwikkeling der gebeurte nissen in Joego-Slavië, want tussen de Kominform en Tito is het bittere ernst geworden. Het gaat hier om twee meedogen loze tegenstanders. Tito heeft de Russische invloed in z"n land zon der pardon neergeslagen. Zojuist besloot oud-minister Simon Baln de rij der bekeringen met deze fraaie geloofsbelijdenis: „Ik ben blij gearresteerd te zijn, omdat ik in de gevangenis heb ingezien, dat ik een a-nationale weg ben opge gaan, die voor mijn volk een onge luk betekent." Moskou van zijn kant heeft niet minder hard toege- tast. 't Staat wel vast, dat Zjdanov Dimitrof en tal van anderen aan hun sympathie voor tet nationaal- communisme (Tito-isme) ten gron de zijn gegaan en men weet, dat de PROGRAMMA ZATERDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.30 Omroeporkest en vioolsolist; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoon muziek; 11.00 Voor zieken; 11.45 Orgelspel; 12.00 Angelus; 12.03 Pia norecital; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amusementsorkest; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Voor 'de Ned. Strijd krachten; 13.30 Orkest zonder naam; 13,50 Film en toneel; 14.10 Om roeporkest en piano; 15.05 Boeken nieuws 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Omroep a capellakoor; 16.00 Wat staat ons te doen?; 16.10 Piano; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.05 Actualitei ten; 18.15 Journalistiek weekover zicht; 18.30 Vooi; de Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Kampvuren langs de evenaar; 19.30 Gramofoon muziek; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 De vewone man; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gramofoonmu ziek; 21.00 Taptoe; 21.45 Zomer sproeten; 22.30 Wij luiden de Zon dag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gra mofoonmuziek; 8.40 Orgel; 9.00 Gra mofoonmuziek; VPRO: 10.00 Lezing en morgenwijding; VARA: 10.20 Voordracht; 10.35 Voor confinu- arbeiders; 11.40 Klarinet en piano; 12.00 Gramofoonmuziek» 12.30 Me dedelingen; 12.33 Orgel en bas; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole Orkest; 14.00 Het Nederlandse lied; 14 20 Koninklijke Militaire Kapel; 14.50 Streekuitzending; 15.15 Kameror kest en viool; 16.15 Miller-Sextet; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Schijven- schouw; 17.30 Om en nabij de twin tig; 18.00 Nieuws; 18.15 Populaire liedjes; 19.00 Ajitistieke staalkaart; VPRO: 19.45 Lezing; VARA: 20 00 Nieuws; 20.15 Promenade Orkest; 20.45 Cabaret; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Schrammel-en- semble; 22.25 Voordracht; 22.40 Solo-vox met Accordeola; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Ensemble; 23.35 Gra mofoonmuziek. geheime staatspolitie in de satel- lietlanden zonder genade jacht maakt op alle nationaal-communis- tische elementen. Het is een dwaling te menen, dat Tito nu communist-af zou zijn. Hij zelf heeft dit ten stelligste weer sproken, en bovendien gaat de kerkvervolging in Joego-Slavië on verpoosd verder. Nog in de laatste trjd zijn tal van katholieke priesters geëxecuteerd, de vicaris-generaal van Mgr. Stepinae vertoeft te Zag reb als een gevangene in het aarts bisschoppelijk paleis, en de pries- te oefenen worden verplicht met ters die nog pogen de zielzorg uit politieke commissarissen samen te wonen, opdat men al hun gangen kan nagaan. Tito blijft een ideologische com munist, maar hij is een renegaat, 'n andere Trotzky. Om politieke, en denen, moet hij daarom vernietigd bovendien ook om strategische re- worden. Amerika geïnteresseerd. Openlijke bedreigingen, van de Kominform, sabotagedaden op gro te schaal en opzienbarende troepen verplaatsingen hebben de laatste dagen de indruk gemaakt, dat het uur der afrekening nu gekomen is. In geallieerde kringen hier wordt een door de Kominform opgezette revolutie in Joego- Slavië niet onmogelijk geapht, terwijl op de tweede plaats wordt gedacht aan de ontbranding van de z.g. Macedonische vrijheids strijd. Men twijfelt er niet aan, dat bij een binnenlandse revolutie 't over spannen Servische nationalisme de zijde van Tito zou kiezen. Laatst genoemde heeft zijn beste troepen in de Macedonische grensgebieden opgesteld. Aan de overzijde liggen troepen van ondefinieerbare samen stelling; zeker bevinden zich daar onder Russische eenheden. Indien de Russische troepen als zodanig Macedonië zouden binnen vallen, zon dit voor de Ver. Sta ten zeker een casus operandi vor men .En vrijwel zeker zouden ook de Ver. Naties van zich doen horen. Daarom neemt men aan,, dat Mos kou eventueel zjjn troepen als par- tisanen vermomd zal laten optre den. Dat Amerika de gebeurtenissen op de Balkan met de grootste inte resse gadeslaat, lijdt niet de minste twijfel. Men gewaagt hier van Amerikaans-Joegoslavische onder handelingen, die in 't slot van de prins van Aosta in Bla hebben plaats gehad en die geleid zou den hebben tot een overeenkomst, waarbij Tito financiële, materiële en militaire hulp kreeg toegezegd in ruil voor de sluiting der Grieks- Joegoslavische grens en definitieve afstand van het gebied van Triëst. De Amerikaanse speculatie op langer zicht is, dat Joego-Slavië de gelegenheid zal verschaffen om een algehele opheldering in Midden- Europa te forceren. Gebed om oorlog De lijn, welke het State Depart ment tegenover Joego-Slavië volgt, is aldus vrij duidelijk te onderken nen. Alles wordt gedaan om de te genstelling Tito-Moskou te accen tueren. Niet uit liefde voor Tito en zijn regiem, maar uit dezelfde be rekening, waarom tijdens de laat ste oorlog met Stalin tegen Hitier gevochten werd. Onder Amerikaan se aansporing kwam in weinige da gen tijds een Italiaans-Joego-Sla- visch handelsverdrag tot stand, rechtstreekse besprekingen vonden plaats tussen Belgrado en Athene, met Albanië (waar zich 12 15000 Russische onderzeebootspecialisten bevinden) als inzet. De koningsge trouwe actiecomité's in Joego-Sla vië krijgen aansporing op aanspo ring om rustig te blijven. Dr. Mats- jek, de te New York verblijvende Kroatische leider, berichtte zijn volgelingen, dat er voor het ogen blik niets te doen valt. Eenzelfde boodschap zond de in Argentinië wonende voormalige poglavnik dr. Pavelitsj aan de Kroatische natio nalisten. Onlangs organiseerde de Caritas Croata te Salzburg onder voorzitterschap van vorst-aartsbis- schop Rohracher een feestelijke herdenking van de 15-jarige bis schopswijding van Mgr. Stepinae, maar uit gevoeligheid voor Tito werd ze op het laatste ogenblik verboden. Waarschijnlijk om de zelfde reden ging onlangs een door koning Peter aangevraagd spoed- onderhoud met het State Depart ment niet door. Ui dit alles blijkt, dat de toe stand op de Balkan zeer delicaat is geworden. De spanning is voelbaar, er heerst oorlogsdreiging. En het is symptomatisch voor de toestan den in dit deel van Europa, dat millioenen in stilte bidden, dat het eindelijk zover moge komen Gistermiddag werd opnieuw een bijeenkomst gehouden van de lei ders der drie delegaties en hun plaatsvervangers in de financieel- economische commissieO.a. werd besproken het aanwijzen van sub commissies ter behandeling van speciale onderwerpen. Een en ander zal nader formeel worden vastge legd in een bijeenkomst van de volledige financieel-economischc commissie van de RTC.. Voorts komen de leiders der drie delegaties en hun plaatsvervangers van de culturele commissie bijeen. Tenslotte vond een vergadering plaats van de leiders der drie de legaties en hun plaatsvervangers van de staatkundige subcommissie II. De commissie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegenhe den heeft drie subcommissies inge steld. De eerste subcommissie is onder verdeeld in drie secties ter behan deling van onderscheidelijk: a. de voorlopige constitutie van de Ver enigde Staten van Indonesië, natio naliteit en burgerschap en het zelf beschikkingsrecht der volkeren; b. Nieuw-Guinea; c. de contracten met zelfbesturende landschappen. Subcommissie II zal behandelen het charter van souvereiniteits- overdracht, de Ned.-Indonesische Unie, de uitwisseling van hoge com missarissen. Subcomm. III behandelt de bui tenlandse betrekkingen, en de uit wisseling van hoge commissarissen, nadat dit onderwerp in sumcomm. II is besproken. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft besloten de heer A F. J. de Rozario, voorzitter der concentratie van vakverenigingen van blijvers, toe te voegen aan de Nederlandse delegatie ter RTC. In Indonesische kringen is men lich telijk ontstemd dat hieromtrent geen overleg is gepleegd. Actuele onderwerpen Naar het ANP verneemt zal de technische commissie, door republi keinen en BFO ingesteld tot voor bereiding van de voorlopige consti tutie van Indonesië, haar werk zaamheden begin volgende week aanvangen. Men hoopt reeds in het midden van de volgende week met resultaten te kunnen komen. Het ligt in de bedoeling, dat alsdan reeds enige actuele onderwerpen zullen zijn geformuleerd, bv. de procedure voor de verkiezing van een president, de wijze van verkie zing van ministers met bijzondere positie en de departementen welke deze zullen beheren. Ji- HZ m, ,--x JHi&j!- v i'iéX- Het stadhuis van Gouda wordt gerestaureerd De eerste plannen omvatten alleen een verfraaiing van het uiter lijk. Na de bevrijding bleek dat er nog wel meer opgeknapt moest worden. Na een deskundig onderzoek kwam men tot de con clusie, dat het leggen van een nieuwe betonnen fundering op de drassige bodem van de markt noodzakelijk was. Met dit werk is men eind 1948 gereed gekomen. Thans is men bezig met de restauratie van het uitwendige. De rode baksteen die de gevels zoveel jaren heeft ontsierd, zal door natuursteen worden ver vangen. Het Goudse gemeentehuis is het enige Gotische stad huis boven de grote rivieren. LAKE SUCCESS, 1 Sept. (ANP— Aneta). In het debat over de be voegdheidskwestie in zake de ver plichting tot het verschaffen van inlichtingen over niet-zelfbesturen- dc gebieden, welk debat was uitge lokt door de Russische afgevaardig de, ondersteunden de afge< rdig- den van Venezuela, Australië, het Verenigd Koninkrijk en de Domini caanse republiek het standpunt van de Nederlandse afgevaardigde, dat de commissie der Verenigde Naties geen bevoegdheid heeft om een oor deel uit te spreken in zake de Vraag of er al dan niet inlichtingen dienen te worden verstrekt ten aanzien van de republiek Indonesië. De afgevaardigden van China en India stelden zich op het Russische standpunt. Het door Nederland ingediende rapport heeft betrekking op Indo nesië, Suriname en Curacao en be slaat 50 pagina's. Het geeft een po litiek, geografisch, ethnologisch, economisch, sociaal en opvoedkun dig overzicht in zake genoemde ge bieden. De gegevens, verstrekt aan Voor zijn boodschap aan de vergadering van het Amerikaanse Legioen in Philadelphia, had president Harry S. Truman op het podium een onder onsje met de commandant van het Legioen, Perry Brown (rechts). FLOTTILLE MIJNENVEGERS NAAR BORKUM Het vierde flottille mijnenvegers zal, m. Hr. Ms. „Douwe Aukes" als Moederschip, onder commando van luitenant ter zee le klasse P. t Hart, in September voor enige we ken gestationneerd worden op het Duitse eiland Borkum voor het uit voeren van mijnenveegoperaties. Dit flottille bestaat uit snelle lichte mijnenvegers, die eens als z. g. r.-boten (raeumboote) deel uit maakten van de Duitse kriegsmari- ne. het secretariaat van de Verenigde Naties door de permanente Neder landse delegatie bij de V.N., be- treffeij grotendeels het jaar 1948 en sluiten aan op de inlichtingen, die verleden jaar zijn gegeven. De be knopte samenvatting, zoals die door het rapport wordt gegeven, geeft geen gedetailleerde inlichtingen over de recente bestuurshervormin- gen op Curat;ao en Suriname, doch gaat tot in de bijzonderheden in op de staatkundige ontwikkelingen in Indonesië, waarbij echter uitsluitend de federatieve opbouw wordt be sproken. De Renville-overeenkomst, de politionele actie en de daarmee in verband staande politieke ont wikkelingen in Indonesië worden niet genoemd. Kon. onderscheiding voor Mgr. Verhoeven Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, direc teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag en bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau J. Nolet, oud-voorzitter van de Rotter damse Vereniging voor Katholiek Onderwijs. Atheletiek Nieuw wereldrecord op de 10.000 meter KOUVOLA, 1 Sept. (ANP). Tij dens athletiekwedstrijden in de Fin se stad Kouvola verbeterde de Fin Viljo Hoino het wereldrecord op de 10.000 meter. Hij legde de afstand af in de tijd van 29 minuten 27.2 sec. Dit is 1 seconde sneller dan het oude record, dat sedert 11 Juni van dit jaar op naam stond van de Tsjech Zatopek met 29 min. 28.2 s. Lenstra, Wilkes, de Vroet, Schij- venaar. Kraak, Kick Smit en andere voetbal-grootheden uit ons land en onze tijd zjjn allen filmsterren ge worden, maar dan in dezelfde status als waarin zjj voetballen als amateurs. Zelfs Wilkes is er niet voor betaald. Wilt u in 65 minuten tijds ver traagd, ontleed, versneld en normaal eens haarfijn zien hoe Abe een hoekschop met een z.g. inswinger in het doel plaatst, hoe hij links en rechts kogels uit de lucht afvuurt en passes geeft, wilt u zien hoe Wilkes listig dribbelt, Kick Smit schijnbewegingen maakt, Kraak uit valt, Bergman, over het veld sto mend, de bal langs de lijn speelt, kortom wilt u alle technische voet balsnufjes van de individuele spe lers zien. dan zult u daar binnen kort gelegenheid toe hebben, want Jaap Nieuwenhuis heeft voor de Delta-film met volledige medewer king van de K.N.V.B. een instructie ve voetbalfilm, getiteld „Koning Voetbal" vervaardigd, waarin vele der bekendste Nederlandse spelers de hoofdrollen vervullen. Er zijn fragmnten uit internatio nale wedstrijden opgenomen als ook uit normale competitie-wedstrijden, maar in hoofdzaak toch een film, die opgezet is met het doel propa ganda voor de voetbalsport te ma ken, en de jeugdige spelers te door dringen van het nut der training en hoe in voortdurende oefening de ANTWOORD AAN DE HEER ANDRIESSEN Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Andriessen (KVP) in verband met de wijziging van de „Financieringsregeling 1948", heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geantwoord, dat een regeling overwogen wordt, waardoor het mogelijk is van wo ningen met bedrijven het woonge deelte te financieren op de voet van woningen zonder bedrijven. De huren van woningen met een inhoud groter dan 325, onderschei denlijk 375 M3, worden vrijgegeven. De zware lasten die op de schat kist worden gelegd, maken het nood zakelijk de financiële steun van de overheid daar aan te wenden waar deze in de eerste plaats nodig is. De door de regering gevolgde huurpo- litiek wordt naar de mening van de minister niet doorkruist, wanneer voor de grotere nieuwe woningen de huren zijn afgestemd op de bouwkosten. Het Huurprijsbesluit Nieuwbouw 1944 heeft steeds de mo gelijkheid opengelaten de huren van nieuwe woningen, gebouwd zonder financiële bijdrage van het Rijk, op kostprijsbasis te bepalen. De vraag of hij bereid is het in werking treden van de beschikking van 10 Augustus op te schorten tot dat met de volksvertegenwoordiging overleg is gepleegd, moet de minis ter ontkennend beantwoorden. Merkwaardige organisatie van oud-militairen MELBOURNE (Aneta). Een organisatie van Nederlanders, die zich „getroffen Nederlandse oud militairen" noemen, heeft aan de federatie van havenarbeiders ver zocht geen opheffing te overwegen van de boycot op het lossen van schepen, die tussen Indonesië en Australië varen, zolang de Neder lands-Indische regering niet haar toezeggingen inzake het uitbetalen van pensioenen en het toekennen van „backpay" aan oorlogsveteranen is nagekomen. Het is niet bekend hoeveel Neder landers in deze organisatie verte genwoordigd zijn, of waar de be stuursleden te vinden zijn. Het Ne derlandse consulaat-generaal in Syney stelt daar thans een onder zoek naar in. Waterpolo. Het Nederlands team voor Milaan en Genua Naar het ANP verneemt bestaat de Nederlandse waterpoloploeg, welke Zaterdag 3 September naar Italië vertrekt om van 6 t/m 11 Sep tember aan het Europees waterpolo- tournooi te Milaan en Genua deel te nemen, thans definitief uit de volgende spelers: Rohner Robben), van Gelder (HZ PC), Braasem (Zian), Stam (HZPC), Bijlsma (Haarlem), van Feggelen (Meeu wen), Smol (Zian), Cabout (GZC), Smael (SVH) en Vis (GZC). De Robben-speler Keetelaar, die aan vankelijk ook was uitgenodigd de tour mede te maken, is door militai re dienst verhinderd, fïet zevental zal voor elke wedstrijd in Italië worden samengesteld. spelers van de Nederlandse elftal club worden getraind. Binnenkort zullen voetbalclubs de gelegenheid hebben de film in eigen kring te tonen. Onder supervisie van Jaap van der Leek, met een scenario van Karei Sanders, met adviserende stem van ir. A van Emmenes en scheidsrechter Karei van der Meer en tenslotté met teksten van Aad van Leeuwen is zo de eerste grote Nederlandse voetbal-film gereed ge komen. Per s.s. Amstelkerk arriveerde 28 Aug. j.l. de Hoogeerw. Pater H. Monde, provinciaal van de Paters van Cadier en Keer (S M.A.). Pater Monde heeft gedurende 9 maanden de drie vicariaten van de Goudkust bezocht en met de missieautoritei ten aldaar plannen uitgewerkt voor een betere aanpassing van het mis siewerk aan de noden van de tijd. Pater Monde is zeer tevreden over' de bereikte resultaten in dit veel belovende missiegebied aan de Westkust van Afrika. De drie vicariaten, toevertrouwd aan de Nederlandse Provincie tel len momenteel 210.000 katholieken. Achttien Inlandse priesters werken zij aan zij met hun Nederl. con fraters en vooral het onderwijs heeft de laatste tien jaren een gro te vlucht genomen. Op de 750 scho len ontvangen 50.000 leerlingen een zeer geperfectioneerd lager en mid delbaar onderwijs, terwijl tientallen studenten, op de kosten van de mis sie, in Londen. Cork of Rome hun universitaire studies voltooien. Pa ter Monde vreest echter dat de snelle politieke ontwikkeling van dit gebied een zware strijd zal be tekenen voor de handhaving der missiescholen. Na enige dagen van een welver diende rust in zijn familie is de Provinciaal thans weer op zijn post teruggekeerd. MAJOOR FLINTERMAN STEEG TOT 14.821 METER Naar de Koninklijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart mede deelt, is thans uit de metingen van het nationaal Luchtvaart Labora torium gebleken, dat majoor-vlie ger J. L. Flinterman op 15 Augus tus j.l. een hoogte heeft bereikt van 14.821 meter. Majoor Flinterman kwam 3.467 m. hoger dan de vlie ger H. Leegstra, die op 3 Septemb. 1938 boven Schiphol met een Fok ker D. 21 een hoogte bereikte van 11.354 m. Het wereldhoogterecord bedraagt 18.133 meter, het werd behaald door John Cunningham in een voor dit doel speciaal uitgeruste en ver bouwde De Havilland „Vampire" straaljager op 23 Maart 1948 te Hatfield (Engeland). Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Mataram" (8 September). Curacao s.s. „Stuyve- sant" (7 Sept.). Suriname s.s. „Cot- tica" (14 Sept.) Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer" dient, teneinde in de tussen havens te kunnen worden uitge reikt, uiterlijk op 4 Sept. a.s. ter post te worden bezorgd. Post, be stemd voor de eindhaven, moet ui terlijk op 18 Sept. a.s. bezorgd worden. zal bij gelegenheid van de vijfde herdenking van het begin der spoorwegstaking de intergeallieerde vricndschapstrein van de Associa tion Interallié des Résistants du Rail een bezoek brengen aan ons land. De trein bevat een verzets- tentoonstelling en een bioscooprij tuig en zal op 17 September in Utrecht aankomen. beten wilde honden, die sedert enige tijd de omgeving van Ooster hout onveilig maken, vijf kalveren dood. hoopt Maandag a.s. de Amster damse schilderes Jacoba Stirie haar 70e verjaardag te vieren. zijn Donderdag de stoffelijke resten van 23 gesneuvelde Franse militairen, die tijdens de oorlog op Terschelling aanspoelden en aldaar begraven werden, per schip naar Harlingen overgebracht, vanwaar zij naar hun respectievelijke laatste rustplaatsen zullen worden ver voerd. heeft ir Wesseling na een werk zaamheid van dertig jaar als direc teur afscheid genomen van de N.V. Kon. Mij de Schelde. Onder zijn bestuur is het aantal arbeiders van 1600 tot ruim 4200 gestegen. heeft de burgemeester van Vlis- singen onder grote belangstelling Woensdag de geheel herstelde en verbeterde boulevard de Ruyter al daar geopend. FEUILLETON 42 De oude vrouw was Fotima, de we duwe van Koko. De kreupele was Tima, het regerend hoofd en de zoon van Koko. De vrouw met het sluwe uiterlijk was zijn echtgenote en het koperkleurige meisje was hun dochter. De kleine jongen was hun zoon en vermoedelijk opvolger. Hun houding was over het alge meen genomen vriendelijk, maar toch niet zo vriendelijk en harte lijk als die van de overige dorps bewoners welke Lida ontmoet had. Tara zei: „Tuma, het opper hoofd, wenst te weten, waarom u hier bent". „Zeg hem dan, dat ik hier zoek naar iets, door mijn overgrootvader op dit eiland achtergelaten. Het is 'n ronde metalen bus". Ze beschreef die nader en Tara bracht dit aan het opperhoofd in diens taal over. „Tuma zegt, dat hij van zulk een bus niets afweet. Hij wil weten, wat er in die bus zat". „Een hoeveelheid gekleurde ste nen". Tuma, het opperhoofd, scheen daarover niet tevreden. Hij keek Lida achterdochtig aan. Toen zij over de kokosnotendop begon scheen zijn argwaan groter te worden. Hij beantwoordde haar vragen niet dan onwillig. Ja, die had hijzelf wel eens gezien en in handen gehad. „En, waar is die nu?" Op een woord van Tuma ging zijn vrouw de hut binnen en en keerde terug met drie voorwerpen, die ze aan haar man gaf. Tuma hield ze Lida ter bezichtiging voor. Het ene was een roestig zakmes. Het tweede een zakkompas in een groen geworden koperen omhulsel. Het derde was een polshorloge van hetzelfde staal. Het was geen ge woon horloge. Het had een grote secondenwijzer en op de wijzerplaat bevonden zich nog drie kleinere. Het zag eruit als een duur horloge, een echte chronometer. Het stond stil. De wijzers waren verroest en onder het onbreekbare glas vol krassen bevond zich water. Achter op de kast stond in blokletters ge graveerd D. N. R. Tara zei: „Het opperhoofd Tuma zegt, dat zijn vader deze drie din gen verruilde voor de kokosnoten dop". „Vraag eens of die man, aan wie hij die dop gegeven heeft, een Z- vormig litteken op zijn kin had." Het was een overbodige vraag, maar ze stelde hem toch maar. Tuma aarzelde even, doch beant woordde haar vraag toch met ja. „Zeg dan tegen Tuma", zei Lida, „dat ik aan hem en zyn moeder en zijn vrouw en kinderen heel mooie geschenken zal geven, als ze mij een van allen kunnen vertellen, wat er in die kokosnotendop geschreven stond". De leden der koninklijke familie keken allen even gretig en begerig, toen die boodschap hun werd over gebracht, doch al spoedig vervaag de die uitdrukking en begonnen ze onder elkaar te overleggen. Na een poosje bracht Tara de boodschap over,dat ze het geen van allen wisten. Het werd tijd voor de lunch. Lida keerde met Tara naar de schoener terug, ze gebruikten hun maal en begaven zich weer naar het strand beladen met ruilwaren: rollen fel gekleurd katoen, pakjes tabak, zakmessen en grote glazen kralen. Ze gaf aan elk der familieleden van Tuma een passend geschenk, voegde er voor elk een potlood en wat schrijfpapier bij en liet hun door Tara verzoeken, daarop al wat ze zich wisten te herinneren van 't schrift op de kokosnotendop na te schrijven. Ze maakten zinloze krab bels en figuurtjes op het papier. Daarna vergeleken ze hun gekrab bel, waarmee ze veel pret hadden, maar dat niets wetenswaardigs voor Lida opleverde. Ze kon er al leen uit opmaken, dat het een vrij lange mededeling was geweest. Tegen de avond zocht ze Benders op. Zijn echte voorletters waren naar haar mening D. N. R. en ze veronderstelde, dat die zijn echte naam aangaven maar hoe die naam was, maakte niet veel uit. „Jack, ik wil zaken met je doen", zei ze beslist, „op billijke grond slag. Ik zal je twintig procent voor die kokosnotendop geven". „Dat zal niet gaan, schatje", zei de man met de vele namen, „om de doodeenvoudige -reden, dat die dop niet meer bestaat. Ik heb hem ver nietigd, nadat ik de mededeling goed uit mijn hoofd had geleerd. Je ziet, dat ik mijn medemensen niet al te veel vertrouw. Nu weten we precies hoe we er voor staan, is het zo niet? Half om half op dit ogen blik. Om één seconde na midder nacht wordt het vijf en vijftig te gen vijf en veertig". „Elke dag", zei Lida bedaard, „gaat er vijf procent van mijn aan bod af. Nu twintig, morgen vijftien procent!" „Je bent een uilskuiken, Lida", zei Jack Benders met zijn zachte lach. „Maar je hebt nog tot midder nacht tijd om een verstandig meisje te worden". „Ik stam uit een koppige fami lie", antwoordde Lida. „Jij hebt tot twaalf uur tijd om een verstandige man te worden". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3