Bergen genoot een financieel voordeel door latere indiening van de begroting Het kaasmarktgetij verloopt FILMS VAN DE WEEK Zaterdag 3 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN C N J Alkmaarse Overdekte De J.G. roert de trom B. en W. zuinig met cijfers PAG. 2 De Kaasmarkt had gisteren zijn afzetting weer prijs gegeven en daaruit kan men concluderen, dat het bezoek aan het Waagplein over zijn hoogtepunt heen is. En inderdaad, het was niet meer zo druk als enige weken geleden. Maar, in overweging genomen dat de vacantietijd inmiddels voorbij is en dat het weer zich gisterenmorgen niet ,zo gunstig liet aanzien, viel het bezoek toch nog mee. Er werd weer veel En gels gesproken bij de Waag en het merendeel der bezoekers bestond dan ook uit Angelsaksische gas ten. Doch er was ook een groep van 40 Zwitsers, die op 16 Sept. nog eens terug komt; er waren weer Fransen en Amerikanen en er waren natuurlijk de nodige Hollanders, die een beetje laat vacantie hielden. Het Bedrijf schap voor Visserijproducten had een kaasmarkttrip georganiseerd voor de deelnemers aan de Inter nationale Haring Meeting, die in Nederland gehouden wordt. Dit internationale haringboercngezel- Jchap bestond uit Amerikanen, Engelsen en Fransen, en zij wa ren met een kleine 30 man. Schoolkinderen uit Sussex za gen wij en wij spraken met een stel frisse Engelse padvinders. En de twee Spaanse dames, waar wij een kleine wandeling mee maak ten, vonden Alkmaar een aller aardigste plaats en de kaasmarkt erg interessant en zij vertelden ons, dat zij er minstens 4 van haar landslieden hadden aangetroffen. Wij ontmoetten, behalve de tweede Nederlandse athlete, de eerste Nederlandse vrouwelijke reisleider, die heel trots was op haar unieke positie en die ons ver telde van haar geregelde Rivièra- tochten en van de trip naar Al giers in Noord-Afrika, die zij bin nenkort voor haar Amsterdamse reisbureau „Twenthe" gaat ma ken en, terwijl wij in het Hollands met haar keuvelden, sprak zij, om zo te zeggen, Spaans met haar rechtermondhoek en Engels met haar linkerdito. Behalve de Alkmaarse kaas markt trekt begrijpelijkerwijze de Grote Kerk elke Vrijdag steevast de belangstelling van de vreem delingen, die Alkmaar „doen". Doch ook het Hofje van Sonoy op de Nieuwesloot blijkt een object, waarvoor van buitenlandse zijde steeds belangstelling wordt ge toond. Het is dan ook een goede geste van de directie van het DOOS VAN PANDORRA Radio in vestzakformaat ALKMAAR Hiet technisch Kamper op de Laat brengt het nieuwste Amerikaanse snufje in de .vom van een kleine radio, niet groter dan een normale sigarenkist, waarin een kleine batterij van 60 Volt, die aan het toestelletje de energie verschaft. Het apparaat, een Berec-product, wordt gemaakt in 'n fabriek, die zich speciaal toelegt op de fabricage van batterijont vangers. Wij hoorden het toestel spelen in de zaak van de heer Kam per, de eerste in Alkmaar, die der gelijke toestellen importeert, en konden het vrij sterke en bijzonder mooie geluid beluisteren. Er kunnen een veertig stations mede bereikt worden tussen de 180 en de 600 m. De visserij en de schepen kan men met dit apparaat beluisteren. Het zes-lamps toestel wordt in verschil lende kleuren geleverd. Nieuwe ramen bij dc Zusters op Oude Gracht ALKMAAR In de kapel van de zusters van O. L. Vrouw heeft de glazenier Karei Trautwein enkele weken geleden een drietal nieuwe ramen geplaatst, die tot de beste van zijn werk behoren. Reeds op de tentoonstelling Pro Arte Christiana, déze voorzomer in Amsterdam ge houden, waar enkele fragmenten van deze ramen geëxposeerd waren, trók dit werk bijzonder de aan dacht. De kapel van de zusters werd er op een bijzondere wijze mede verrijkt Wij komen binnen kort uitvoerig op deze waardevolle werkstukken, die niet alleen voor het klooster op de Oude Gracht, maar voor heel dc stad van bij zonder betekenis zijn, nader terug. Winkelweek 1949 ALKMAAR De Contact-Com missie voor de Middenstand ver zoekt H H. Winkeliers, die wensen deel te nemen aan de van 24 Sept. tot en met 1 Oct. a.s. te organise ren winkelweek het daarvoor nog in hun bezit zijnde aangifte-formu lier vóór 5 Sept. a.s. volledig inge vuld bij de secretaris van de Con tact-commissie in te zenden. Aangezien aan de hand van de reeds binnengekomen inschrijvings formulieren kan worden vastge steld, dat de deelname groot zal zijn, laat de uitvoering van de di verse plannen voor deze actie moeilijk een latere inschrijf-datum toe. H.H. Winkeliers, die nog ver zuimden het formulier in te zenden, doet dit nog heden. Het bespaart u de onaangenaamheid om bij te late inzending niet te kunnen deelne men en de commissie veel onnodi ge arbeid. hofje, dat zij bereid is het open te stellen voor belangstellenden, wanneer de omstandigheden dat tenminste toelaten en wanneer de bezoekers vergezeld zijn van een gids, die hen rond kan leiden. De autobussen, die de uitstapjes naar het Westfriese land organise ren, met het Vrijdagse Alkmaar als uitgangspunt, maken bijna wekelijks goede zaken en ook de rondvaart door Alkmaars grach ten raakt meer en meer in trek. Nu het seizoen ten einde loopt, zal de drukte op de kaasmarkt afnemen, maar wij mogen zeggen, dat het Waagplein, uit toeristisch oogpunt bezien, dit jaar een goed jaar heeft gehad. Geen spreekuur Wethouders ALKMAAR. Men verzocht ons mede te delen, dat de Wethouders verhinderd zijn Maandag a.s. 5 Sep tember spreekuur te houden. Verbetering Heiloërdijk ALKMAAR. In ons raadsverslag van gisteren is uitgevallen het ver zoek van wethouder Coerts aan de raad om een crediet van f 13.500, te verlenen voor de zeer noodzake lijke verbetering van de Heiloërdijk. De raad ging op dit verzoek in, zo dat cje voorgenomen verbetering van dè Heiloërdijk nog dit jaar ge reed zal kunnen komen. RAADSVERGADERING ALKMAAR De gemeenteraad zal Dinsdag a.s. om 2 uur verga deren. De agenda vermeld: Beëdi ging nieuw benoemde raadsleden, benoeming van wethouders en leden der raadscomn4ssies ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Pinocchio, alle leeft.; Ci nema Americain: Margie, alle leeft.; Victoria: Voor nu en altijd, 14 jr.; A.B.T.: The Lambeth-walk, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, Tel. 4237. NACHTDIENST APOTHE KEN G. Kruisinga, Koor straat 47.. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. J. Degenaar, Emmastraat 95, tel. 2310- Dr. J. Pot, Straatweg e65, tel. 3117. BERGEN: Kunstzaal Rus tende Jager: alle dagen tentoonstelling van wer ken van leden. MOLENKROCHT BERGEN: Tennistournooi, Zaterdag en Zondag. KERMIS: Zaterdag van 14 uur tot 2 uur 's nachts; Zondag van 20 uur tot 2 uur 's nachts. Aanrijding ALKMAAR Gistermorgen om kwart over tien reed een vracht auto vanuit de Houttii rechtsaf de Langestraat in. Een dame die door de drukte niet in staat was van 't trottoir gebruik te maken, liep met een kinderwagen waarin zich een 2'/!-jarig kind bevond uiterst rtchts van de rijweg. De chauffeur merk te haar niet op. De kinderwagen werd aangereden en totaal vernield. De chauffeur werd pas door het schreeuwen van 't publiek opmerk zaam gemaakt op het ongeval. Het kind werd uit het wrak van de wa gen gehaald en een winkel binnen gebracht waarna 't door de G.G.D. naar het Centraal ziekenhuis werd vervoerd voor een onderzoek. Het ongeval blijkt thans goed afgelopen te zijn. h K.A.B.-hoekje ALKMAAR. Sparen maakt rijk zegt een oud Hollands spreek woord. Dat zullen dezer dagen on dervinden de spaarders van de Cen trale Volksbank. Zonder dat zij zelf enig geld plaatsen op hun boekje, zal toch het tegoed stijgen, zulks als gevolg van de rente-bijschrij ving. Maar dan wordt van hen ver wacht, dat zij op 3 Sept. tussen 2 en 6 uur hun boekje in leveren bij de agent: Metiusstraat 2. Maandag a.s. worden alle propa gandisten en zij, die als medewer ker willen helpen, verwacht in de zaal Haring, om 8 uur n.m. voor een belangrijke bespreking. Indien we de gemeentelijke aanplakborden be zien, zullen we ontdekken, dat daar een raadselachtig cijfer op vermeld staat. Wat zou dat toch betekenen? Komt allen op onze bijeenkomst en we zullen het U vertellen. Nog een laatste aansporing, denk om de belangrijke datum: 10 Sept. onze viswedstrijd, vertrek 2.30, van af de Veiling. Nog gelegenheid tot aanmelding: Kennemerpark 15 en Oudegracht 130. Harmonie Pinocchio ALKMAAR Deze week weer eens een Walt Disney. Het koste lijke verhaal van Pinocchio, de hou ten pop, die na een reeks van'avon turen, medegemaakt door de Krekel, die aangesteld is tot zijn geweten, uiteindelijk een echt jongetje wordt. We zien in deze film weer echt Walt Disney, die toovert met figuren en kleuren en op een sprekende wijze het verhaal laat leven. Daar is al lereerst die kostelijke figuur van Jimmy de Krekel, de houtsnijder Gepetto, die met zijn poes Figaro en het goudvisje Cleo leeft te mid den van zijn klokken en marionet ten. goed getypeerd zijn ook de ne venfiguren van de Vos en de Kat, de twee schuimers, die Pinocchio tot tweemaal toe in de val lokken, En dan die kermisreiziger Strom- boli, in wiens macht Pinocchio komt te vallen, het zijn allemaal karak ters, stuk voor stuk. die in dit spel de strijd tussen goed en kwaad spe len. Het begin van de film lijkt ons het sterkst, het gaat dan met een vaart omhoog tot aan de scenes met de walvis Monstro, hier wordt het scenario minder sterk en de beel den wat langdradig; op het eind van de film komt er weer gang in. Er worden in deze, met smaak opgezet' te film, die niet te jonge kinderen gaarne zullen zien, heel wat nieuwe figuren gelanceerd die een niet te miskennen aantrekkelijkheid bezit ten. Ook voor ouderen zal Pinocchio nog wel iets te zeggen hebben. Een interessante film. In het voorprogramma buitenlands nieuws en opnamen uit eigen land van Polygoon Profilti van het ver trek van Dr. Baruch, het jubileum van Staatsbosbeheer, waarbij de operateur gelegenheid heeft om mooie natuuropnamen te maken, het 750 jarig bestaan van Franeker, met tal van pittoreske plekjes uit het oude stadje, een overzicht van de roei wedstrijden op de Bosbaan te Amsterdam en tot slot een uitvoe rige reportage van Majoor Flinter mans recordvlucht boven Ameland. Een goed programma, waarin de onmuzikale muziek - show - film „Rhyfhme" als een dissonant klinkt. A.BT.: Lambeth Walk Het wereldnieuws van deze week brengt in het A.B.T. flitsen van demonstraties met helicoptères door het Amerikaanse leger, van de bos branden in Frankrijk en van andere vrij actuele gebeurtenissen. Het Nederlands nieuws laat ons een kijkje nemen bij de Ronde Tafel conferentie en op de tentoonstel ling Jeugd van Nederland; boven dien zien wij de vingervlugge staal tjes van de deelnemers aan het in ternationale congres van goochelaars te Amsterdam. De hoofdfilm is al niet nieuw meer. Zij verhaalt de vermakelijke geschiedenis van een man uit het volk, die plotseling merkt de erf genaam te zijn van vele adellijke titels, uit welk feit natuurlijk de nodige complicaties voortvloeien. Wie niet al te hoge eisen stelt aan zijn amusement, kan zich deze week in het A.B.T. met „Lambeth Walk"' wel vermaken. Victoria Theater: Voor nu en altijd Met de kermis zo nemen we te minste maar aan, is de critische in stelling van de gemiddelde bios coopbezoeker niet zo scherp gesteld, en doen 'n tikje humor en senti ment het wel met succes. In deze grote gekleurde showfilm, krijgt een beroemde zwemster na enkele ver wikkelingen, de zoon van een grote operazanger tot man en met dit al krijgt een ieder in kleur en muziek wel iets van zijn gading te genieten. Aan prachtige natuurtaferelen komt men niets te kort. De Jazz liefhebbers krijgen meer dan hun portie, en op 't slot kunnen de min naars van operamuziek onder de Indruk komen van de schitterende zang van de tenor Lauritz Melchior. Nu zouden we bijna het zwemmen nog vergeten. Er wordt wel wat veel gezwommen in dit „dames zwem bad". De sfeer is hier tamelijk mon dain, en dus in ieder geval voor jeugdige personen minder aanbeve lenswaardig. Volwassenen met ver mogen des onderscheids kunnen overigens aan deze film misschien een prettige avond beleven. Cinema Americain: Margie Na een gevarieerd voorprogram ma, waarin een reportage over de studiereis van Father Hubbard S.J. naar de gletschergebieden bijzon dere aandacht verdient, draait deze week in Cinema Americain een ge noeglijke Amerikaanse film „Mar gie"; het is de geschiedenis van een jong meisje, eerst vele jaren later, toen zij allang gelukkig getrouwd was, verteld aan haar dochtertje, toen dit op de leeftijd was geko men, waarop haar moeder haar love-story beleefde. Zo verplaatst de film ons naar de tijd van een generatie terug, waarin de jeugd al niet zo heel veel verschilde van de tegenwoordige. Het is een ge noeglijke film in kleuren, waaraan eenieder, die niet al te hoge eisen stelt in dit kermisweekend nog een aangenaam avondje kan beleven. POPPENTENTOONSTELLING Al 3500 bezoekers ALKMAAR. Vrijdag was het ook op de poppententoonstelling een hele drukte. Rond twaalf uur pas seerde de 2000ste bezoeker, een Am sterdams jongetje van 2 jaar met zijn ouders de controle. Het knaap je kreeg een fraaie pop ten geschen ke. Tegen de avond kwam ook de 3000ste al weer binnen, het was Mevr. Teerhuis uit Alkmaar, die ook met een mooie pop naar huis ging. Na haar moet het nog erg druk zijn geweest want voor dat de klok 10 uur sloeg was de 3500ste kijker al weer door poppenland getrokken. Het vliegtuig vliegt niet Hoewel de afd. Alkmaar van de Stichting '40—'45 wekenlang geen moeite heeft gespaard om de voor genomen vliegtocht ter gelegenheid van de Alkmadrse poppententoon stelling te organiseren is het door technische moeilijkheden onmogelijk gebleken de tocht te doen slagen. Daarom is de vlucht van het vlieg tuig thans definitief opgeschorst. Pop zoek. Gistermiddag bleek een der kost baarste poppen van de Internatio nale poppententoonstelling te Alk maar zoek te zijn. Nadat men had afgezien van de mogelijkheid dat de pop bij Hofman was gaan koek hakken, omdat de poppen van de tentoonstelling dat alleen maar na slluitingstijd doen werden alle uit gangen van de tentoonstelling afge zet, werden de bezoekers gefouil leerd. Tenslotte bleek de pop bene den in de hal te lopen, het was de „levende" pop. „ST. CAECILIA" IN UNIFORM Wij houden vol ALKMAAR. Ondanks de ker mis mag het comité, dat zich be ijvert „St. Caecilia" bij haar jubi leum in uniform te steken, niet klagen over het resultaat van de voorbije week. Twee belangstellen den, die „St. Caecilia" en de katho lieke zaak een warm hart toedra gen, 'hebben hun reeds eerder ge schonken bijdrage van f 25,ver hoogd tot f 117, het vermoedelijke bedrag, dat één uniform zal kosten; een bijonder sympathieke geste, die het comité gaarne ter navolging aanbeveelt aan diegenen, die de be langrijkheid van een geüniformeerd „St. Caecilia" inzien en zonder on overkomelijke financiële bezwaren eenzelfde geste zouden kunnen doen. Het comité heeft zich deze week beraden over de vraag, of de actie voortgezet of stopgezet zal worden; in een bijeenkomst, waar het dage lijks bestuur van „St. Caecilia" te genwoordig was en ook de H.E. De ken van zijn hoge belangstelling blijk gaf, werd besloten de actie onverdroten en intensief voort te zetten tot het gestelde doel is be reikt. Dat doel is: „St. Caecilia" bij haar jubileum op 21 November a.s. in uniform. De door de H.E. Deken toege zegde medewerking en diens aan sporing om vol te houden heeft tot deze belangrijke beslissing onge twijfeld veel bijgedragen. Er is 'n plan de campagne uitge stippeld voor de komende actie, waarover t.z.t. nadere bijzonder heden zullen volgen. Met de inzameling bij de katho lieken aan huis zijn de propagan disten zo goed als klaar; zij, die nog geen huisbezoek ontvingen en als nog een bijdrage voor de uniformen van „St. Caecilia" willen geven en zij, die hun reeds gegeven bij drage nog willen verhogen, kunnen deze storten bij de Noorderbank of bezorgen aan het bureau van dit blad, Laat 221, onder vermelding Uniformen „St. Caecilia". 't Comité ontving deze deze week: N N f 92, N N f 92.—, G H A de Z f 2,50; P F A f 10,—, G R f 1.—, M J C K f 1, R K Bouwvakarbeiders, afd. Alk maar f 10,—, H D f 1.—, J de M f 0.50, G A de N f 1.50, P H f 2.—, J K f 0.50, Zouavenbroederschap f 10.Alkm. Confectie-Atelier f 10.—, N N f 1.—, K R f 0.50, Café De Hoop f 1.—, V B f 1.—, Z f 0.50, M H f 1.—, N N f 1.—, Ko B f 1.—, termijnbetalingen f 3.10, Totaal f 244,10. Vorig saldo f 2.551,40 (een bedrag van f 4,was per abuis 2 x verantwoord); saldo 3 Sept. f 2.795,50. A..F.C.-nieuws Jubileum wedstrijd ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van R K AFC AFC 1—Randers 1 2.3,0 AFC 2— Randers 2; J. Holland 1AFC 3; HSV 3—AFC 4; J. Holland 2— AFC 5. Morgen op Zondag 4 September wordt om half tien de plechtige Hoogmis opgedragen in de St. Lau- rentiuskerk ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Het behoeft wel geen betoog, dat alle AFCers hierbij aanwezig zullen zijn. Onder de H. Mis is de gezamènlijke H. Com munie. Vanaf deze plaats bieden wij ge heel AFC onze felicitaties aan. 's Middags 2.30 uur op de We'ster- weg de „match" AFC 1Randers I, de belangstelling zal groot zijn en wij kunnen een ieder aanraden deze wedstrijd te bezoeken. AFCers, de Randers is nu weer belust op "revanche, dus opgepast! Ook de overige elftallen wensen wij veel succes toe. Tot Zondag bij de Jubileum viering. De P.P.C.er. CANADAPLEIN Tel. 3500 Ingaande ZONDAG 4 SETT a.s. overdekte en douche- en kuipbaden geopend van 9 tot 12 voorm. Normale tarieven Toeslag abonné's tot 16 jaar f 0,10 16 jaar en ouder f 0.20 (Adv) Ingez. Mededeling K.F.C.-KEURING ALKMAAR. Harmonie: Pinocchio, alle leeft.: Cinema Americain: Margie, alle leeft.; Victoria: Voor nu en altijd, 14 jr.; A.B.T.: The Lambeth Walk, 14 jr. ALKMAAR Na een betrekke lijke rust in de Augustusmaand opent de J'. G. Laurentius deze week haar nieuw verenigingsjaar. Het grote vertrouwen, dat de leden in deze vereniging hebben, doet haar met optimisme het nieuwe jaar tegemoet zien. De J. G. Laurentius werkt vooral in clubverband. Het is gebleken, dat juist door die kleinere groepjes er een beter verband onder de meisjes komt en dat men dan meer kan doen voor de zo noodzakelijke vorming. De J. G. heeft een missie naaiclub, die iedere Woensdag avond bijeen :omt onder leiding van Mej. E. Lampen, een toneel club, die onder leiding van Mej. T. v. Vegten met de onmisbare hulp van de volijverige regisseur de heer Groothuizen reeds menig mooie avond heeft verzorgd (clubavond Donderdag na de congregatie), een mandolineclub, die prachtig werk doet onder leiding van de heer Bloemmaart, een man met hart voor de zaak (clubavond Maandag) een zangclub, waarvan de heer Himmelreich directeur is (club avond Donderdag na het lof: leid ster Mej. T. van Campen) en een sociale hulpdienst (Donderdags om de twee weken in de Annaschool, Laat; leidster Mej. Winder). In de loop van het jaar zijn er door de directeur "twee ontwikke- lmgsclubs opgericht cn wel de godsdienstclub (Maandags om de twee weken) en de bijbelclub (op de overige Maandagen). Het is ge bleken, dat deze clubs aan de be hoefte van vele meisjes naar ver dieping voldoen. De onderwerpen worden niet schools behandeld, neen door onderling met elkaar te praten komt men tot een oplossing. Het spreekwoord zegt „Goede wijn behoeft geen krans"; we behoeven daarom deze groepjes niet aan te prijzen: dit slaagt absoluut. Het bestuur van de J. G. heeft ons gevraagd hier even speciaal aan te bevelen de handwerkclub. Twee jaar geleden werd deze club met veel financiële offers opgericht en met veel ijver ging de club on der Mej. Mol Dinsdagsavonds aan het werk. Op de tentoonstelling in 1948 was cf: al veel moois te zien maar na die tijd is het wat minder geworden. Dat mag niet. De J. G. leden moeten deze mooie club in stand houden. Er kunnen nog ver schillende nieuwe leden bij. Door omstandigheden werden in het vorige jaar geen cursussen ge houden. Maar het bestuur voelt, dat het op dit punt te kort geschoten is en daarom voert zij nu bespre kingen over het uitschrijven van een naaicursus of een kookcursus in de St. Annaschool op de Laat. Daarover hopen wij binnen enkele weken mededelingen te doen. Wij wensen de vereniging in het nieuwe jaar veel succes toe en wij hopen ook op de belangstelling en medewerking van de ouders te mo gen rekenen. De ruim vijf en een half uur durende begrotingsvergadering, waarmede de Berger raad haar zittingsperiode beëindigde, heeft, ondanks de soms felle debatten, toch voor onze lezers weinig nieuws te brengen, want de pers werd deze keer maar zeer weinig gewaar van hetgeen er gaande was; ook na herhaald ver zoek kon men geen gegevens over de begroting verstrekken. Ook de meeste raadsleden konden, met de stukken voor zich, er amper een touw aan vastknopen, ware het niet dat een des kundig adviseur als de heer Schotte bij de begroting tekst en uitleg gaf. In zijn openingswoord gaf de bur gemeester, dr. Huygens, een ant woord op dë vraag, die velen op de lippen lag, waarom de begroting zo laat was ingediend. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat aanvanke lijk de begroting over 1949 niet sluitend was te krijgen, terwijl ook de gemeentediensten niet over vol doende personeel beschikten om de administratie tijdig klaar te krijgen. Voorts was het mogelijk gebleken, om de bijzondere uitkeringen door Rijk en Provincie door herbereke ning, welke veel extra werk verg de, verhoogd te krijgen. Eerst nadat' deze berekening was gedaan, kon de raad de definitieve begro ting worden voorgelegd. Dit om- zangrijke werk, door de heer Schot- te gedaan, heeft de gemeente een groot voordeel bezorgd, van rond f 62.000.zodat B. en W. dit uitstel wel gewettigd vonden. Mr. Sluis achtte de behandeling van de begroting geen formele kwestie, zoals de burgemeester in zijn openingswoord had gezegd, hij meende dat de raad in haar rechten beknot werd, als dat zo werd ge zien. Wij zit/en hier niet voor niets, was zijn commentaar. Voorts meen de hij dat de fout bij B. en W. lag, waar Amsterdam met 800.000 inwo ners nu al de begroting voor 1950 gereed heeft, kan Bergen met 8000 inwoners toch wed klaar zijn. Waar op de burgemeester het verwijt misplaatst vond, daar de gemeente bedoelde becijfering niet kon doen zonder de Prov. Griffie er in te kennen. Het lag ook niet in zijn bedoeling de raad te passeren, want hij heeft een en ander reeds meer dere malen toegelicht. Het belang van de gemeente was met deze gang van zaken gebaat en dat heeft de doorslag gegeven. Op de vraag van dr. Hemelrijk, of de gemeente dit meerde/ e geld ook zou gekregen hebben, het gaat hier over een periode van drie jaar om een bedrag van f 182.000.totaal, als de begroting eerder en zonder deze berekening was ingediend, moest de burgemeester ontkennend antwoorden. Daarmede accepteerde dr. Hemelrijk de handelwijze van B. en W„ al stelde hij er prijs op, dat voortaan de begroting toch eer der aan de orde zou komen. Op voorstel van de burgemeester, die uitvoerig toelichtte wat er was gedaan, werd aan de heer Schotte, die het initiatief Voor de gang van zaken had genomen en het werk had verricht, een extra toelage van f 250.gegeven. Daarna ontspon zich, bij de be handeling der diverse hoofdstukken der begroting, een debat over dc woonruimte-verdeling, waarbij °°k het sociale element ter sprake kwam. Wethouder Brak gaf een toelichting op de, door de commis sie voor woonruimtevci/.eling toe gepaste werkwijze, waarbij de bur gemeester opmerkte, dat deze zaken, die veel van het beleid van het ge meentebestuur vergen, zo serieus mogelijk te werk wordt gegaan. De heer den Das vroeg een over zicht van de heffingen en vergun ningen der Standplaatsen, mede met het oog op de taxi-standplaat sen. Hierover komt binnenkort een nieuwe verordening waarbij de ge meente zal trachten het taxi-bedrijf op een plaats, bij het station, te concentreren. Natuurschoon in geding De heer Ellis brak een lans voor het dorpsschoon door aan te drin gen op wering van alle storende reclame. Hierop zal süreng worden «toegezien. Volgens de heer Taets was de prestatie van enkele gemeente werklieden niet bevredigend. Ook de burgemeester betreurde dit ver- schijiisel. Hem waren enkele geval len bekend waarbij zelfs ontslagen hebben moeten plaats vinden. Aan de andere kant echter zijn er ver scheidene gevallen bekend, waarin met ijver en ambitie wordt ge werkt. In dit verband meijite Dr. He melrijk op, dat het onderhoud van het natuurreservaat nogal wat te wensen over laat. Het is een eerste belang voor deze gemeente dat bossen en perken er goed uitzien. Een deskundig onderhoud is nood zakelijk en Dr. Hemelrijk zag gaar ne, dat B. en W. in onderhandeling traden met het Staatsbosbeheer, dat ook elders vele landgoederen beheert, teneinde te geraken tot een toezicht en onderhoud. B. en W. voelen in deze richting wel iets' doch willen de zelfstandigheid dei- gemeente in deze niet teloor laten gaan. Er zijn aan een dergelijke overeenkomst nogal bezwaren ver bonden. Doch B. en W. *"zijn reeds met genoemde instantie in bespre king. Overigens moest de burge meester tot zijn leedwezen opmer ken, dat het publiek over het alge meen weinig erkentelijkheid be tuigt voor het natuurschoon. Velen laten het recreatie-oord rommelig achter en gedragen zich ongedisci plineerd. Dr. Hemelrijk, sprekende over het gebruik van het Dorpshuis, wilde de vrije School een eerlijke kans geven. De bloei van een school hangt vöor een groot deel af van de huisvesting. Burgemeester Huygens wilde dit wel inzien, doch kon geen ■toezeggingen doen alvorens de school een voldoende, het wettelijk vereiste, aantal leerlingen had cn het onderwijs, zoals dat op deze scholen wordt gegeven, erkend is door het departement. Ook het gebruik van het sport terrein door B.S.V. lokte enkele woorden uit waarbij besloten werd een nieuw contract op te maken. Steun aan kunstenaars B. en W. willen de kunstenaars steunen door geregeld aankopen te doen en verder diegenen, die daar voor in aanmerking komen, indien nodig een speciale ondersteuning geven. Hiermede is een bedrag van flO.OOO gemoeid. Mr. Sluis, die meende dat rfien niet al te 'royaal mag zijn, teneinde geen beunhazen naar Bergen te lokken, wilde wel eens iets weten over de commissie die de steun-aanvragen onderzoekt! Hierm zitten o.a., naar de burge meester mededeelde de kunst-ex pert Dr. Schretlen en wethouder C Brak. Er wordt naar samenwerking in deze materie gestreefd met de om liggende gemeenten Alkmaar, Eg- mond en Schoorl; deze laatste doet echter aan de steunregeling niet mede. Het is aan de andere kant dat erkende ook Mr. Sluis, van groot belang dat de kunstenaars voor deze gemeente behouden blijven Dr Hemelrijk wierp zich bij dit debat op als een strijder voor de kunst. Hij noemde deze mensen een htl0ft°pe' dle het zeer m°eilijk eeft. Een zeer goede regeling biedt nu kans, ook de kunstenaar te hel pen en hij bleek voorstander van de plannen van B. en W. Daarbij komt, dat er door de kunstenaa werk voor het geld geleverd wordtr u'eJon wordt alleen gegeven aan hen, die er voor in aanmerking ko men, gezien hun capaciteiten. De vrager h Su Van de commissie *f h,?i hem„borS voor> dat alleen f J ,P-,Z'en d»e het ook werkelijk verdienen. De heer den Das was ook vpor deze regeling maar vond het toch met juist dat de arbeiders bij werkloosheid maar werk aan moeten pakken, dat hun wordt toegewezen terwijl de kun stenaar in zijn eigen vak kon blij- ven. Ook voor de arbeiders be- pleitte hij een dergelijke gang van Veranderingen De verschillende subsidies werden zander meer aangenomen, alleen wilde de heer Ellis nu wel eens af van de verouderde naam van het Burgerlijk Armbestuur. Hij wilde deze instelling op bredere sociale basis ombouwen. Daarop kon de burgemeester mededelen, dat een plan tot reorganisatie gereed lag en in de volgende zitting aan de orde zal komen. Ook bleek de heer Ellis gekant tegen het gebaar van B. en W. om sluitzegels in omloop te brengen als reclame voor Bergen als vacantie- oord. Dat is een taak van V.V.V. Ook Mr. Sluis was van het zelfde oordeel, doch waar het de gemeen te geen geld kost, wilde hij er ver der maar het zwijgen toe doen. Op de vraag van de heer Broers- ma, of er nog een jeugdgebouwtje kon komen, moest de burgemeester antwoorden dat daar voorlopig geen kans toe is. Wel zal subsidie aan verschillende verenigingen gegeven worden. Nadat medegedeeld was dat een inwendige verbouwing van het ge meentehuis f1600 zal vergen en dat de post onvoorziene uitgaven op flO.OOO was gesteld, werd de begro ting vastgesteld op een bedrag van f935:530,63 voor de gewone dienst en f2078.069,67 aan inkomsten en f2076,555,95 aan uitgaven, met een batig saldo aldus van fl.513,72, wat betreft de kapitaalsdienst. Een uitvoerig debat lokte verder nog de verhuur van het smeersta- tion voor f1070,aan de Vereni ging voor Volksonderwijs en de barak voor f1050 aan het Christe lijk Nationaal Onderwijs, uit. De raad nam het voorstel aan nadat toegezegd was dat na een jaar de exploitatie der kleuterscholen, die hierin zullen worden gevestigd, zal worden bekeken. Bij het voorstel, om tot huisbe waarder van de Merelhof aan te stellen, met het daarbij ter beschik king stellen van een dienstwoning, de heer C. H. Dijs, kwam de heer Ellis met de mededeling, dat het reeds van te voren vaststond wie benoemd zou worden. Tevens ver weet hij B. en W. dat een desbe treffende oproep, z.i. pro forma ge daan, zeer slecht gesteld was ter wijl voorts door de burgemeester aan gegadigden gevraagd zou zijn, hoe zij stonden tegenover gezins uitbreiding. De burgemeester ontkende daarop ten stelligste bij de benoeming de huwelijksmoraal ter sprake te heb ben gebracht. Het stond vast, dat de beschikbare ruimte klein was alleen daarop was de aandacht ge vestigd. Voorts waren er voldoende candidaten uit de 100 gegadigden aan de tand gevoeld waarbij bleek dat de heer Dijs, die al langer in het gemeente-gareel medeloopt, de meest geschikte was. Dat werd ook in een zeer goed gedocumenteerd en onpartijdig rapport van de so ciale werkster tot uiting gebracht welk rapport in comité door dè raad besproken werd. Dr. Hemelrijk vond, dat dit rap port de deur dicht deed en wilde zich daaraan houden. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Ellis tegen. Deze laatste kreeg van de burgemeester nog te horen, dat hij zijn misnoegen over de wijze, wgarop burgemeester's woorden waren weergegeven toch niet onder stoelen of banken kon steken. Afscheid In een dankwoord, waarbij even nog werd stilgestaan bij de disso nant van de avond, herinnerde de burgemeester aan het vele, dat met medewerking van de raad tot stand was gebracht. Definitief Werd af scheid genomen van de heren On rust, Min, die niet aanwezig was, en Driessen. In korte'bewoordingen werd het heengaan van de raads leden Miltenburg en Punt her dacht en met een woord van ver trouwen op de toekomst werd de raadsbijeenkomst gesloten. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te tien uur). WEINIG VERANDERING Gedeeltelijk bewolkt met langs de Noordzeekust hier en daar enige lichte regen of motregen. In de rest van het land overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit zui delijkt richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Chr. Ulo te Middenmeer heden geopend MIDDENMEER Heden, nog geen vijf jaar na het opnieuw droogvallen van de Wieringermeer- poldcr, werd een Chr Ulo-School te Middenmeer geopend. Hiemede is het aantal na de inundatie in ge bruik genomen scholen in deze zo zwaar door de oorlog getroffen ge meente, gestegen tot 10, n.l. zes la gere scholen, twe Ulo-scholen, één landbouwhuishoudschool en één la gere landbouwschool. De Finse school waarin genoemde Ulo-school ge vestigd zal worden, is nog niet ge reed, daarom wordt zij tijdelijk on dergebracht in de christelijke nati- onalt school te Middenmeer. Over enige tijd zal als elfde een R. K. lagere school, eveneens in een z.g. Finse school te Slootdorp geves tigd worden. Cursus Engels voor Middenstanders ALKMAAR. Het bestuur van de Katholieke Middenstandsavond School, dat reeds 12 jaar de cursus verzorgt voor de opleiding voor het Middenstandsdiploma, organiseert nu ook geheel onafhankelijk van deze cursus een leergang in de En gelse taal voor beginners en gevor derden. Deze cursus is niet bedoeld voor de studerenden voor het Midden standsdiploma, daar deze reeds in die studie een volledige taak heb ben, maar voor hen, die dit diploma reeds behaalden en voor allen, die de wil hebben Engels te kunnen spreken en schrijven, terwijl voor de oplei ding voor diploma Engelse Han delscorrespondentie een aparte klas gevormd zal worden. Voor dit diploma zal natuurlijk een langere studietijd nodig zijn. Bevoegde leer krachten zullen deze lessen geven, terwijl het bestuur zich verzekerde van prima leslokalen. Dit is een prachtige gelegenheid om zich in het komende winter seizoen in Katholiek milieu te ont wikkelen. Wij hopen dat velen hier van gebruik zullen maken en de pogingen van het bestuur van ge-' noemde school zullen ondersteunen. Voor verdere inlichtingen ziet men de annonce in dit blad. Firma Snoek in Alkmaar ALKMAAR. In het pand van de heer de Gier, die sinds 25 jaar een zaak in wol en handwerken heeft in de Langestraat, is sinds 3 September ook nog gevestigd de Amsterdamse firma Snoek, 'n zaak die in Zaandam en Wormerveer al gedurende 50 jaar een goede be kendheid geniet. In het pand van de heer de Gier, die samen met de heer Snoek in de grote, goed ver lichte winkelruimte een onderko men heefj gevonden, zijn gedurende enkele maanden vele verbouwingen en veranderingen geschiedt zodat nu beide zaken over een als nieuw winkelpand beschikken. Een keuri ge etalage, verzorgd door de eta leur, de heer Verburg, toont de be zoeker al direct, dat hier iets nieuws is, verder is de inrichting van de moderne en fraaie zaak zeer overzichtelijk en ingesteld op een vlotte bediening. Een uitgele zen collectie stoffen, waaronder vele primeurs, waarvan de heer Snoek het verkooprecht van Alk maar heeft, vullen de goed gesor teerde vakken, die in de lichte, door Wim Koster in lichte kleuren ge schilderde winkel goed uitkomen. Naast bet daglicht, dat door vele glazen daken naar binnen komt, is er 'n neon-verlichting aangebracht door de heer Pais uit Zaandam ter wijl de firma Engel en Eydenberg zorgde voor een doelmatige betim mering. Een keurige zaak is Alk maar weer rijker. De Volkscredietbank ALKMAAR. Het hoofd van de gemeentelijke Volkscredietbank ver zoekt ons opname van het volgende: Bij besluit d.d. 10 Augustus jL hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd het raadsbesluit van 28 Juli jl. tot in stelling van een Gemeentelijke V olkscredietbank. Burgemeester en Wethouders Overeenkomstig besluit van Bur gemeester en Wethouders zijn de werkzaamheden op 1 September be gonnen. De Volkscredietbank heeft de be schikking over het lokaal Doelen straat 30 (2e deur vanaf de Nieu wesloot en t.o. de Wilhelminaschool) en is geopend op de normale kan tooruren, gebruikelijk voor gemeen telijke diensten. Aanvragen kunnen worden ge daan, bij voorkeur van Dinsdag t/m Vrijdag van 25 uur. Thans is dus de mogelijkheid ge schapen voor inwoners van deze ge meente om kleine credieten te verkrijgen, zonder zich noodgedwon gen te wenden tot instellingen, welke om commerciële redenen zich bezig houden met het verstrek ken hiervan. Behandeling van aanvragen zal op een dusdanige discrete wijze geschieden, dat dit geen aanleiding behoeft te zijn om langs andere bezwarender weg in de behoefte aari crediet te voorzien. 5-jarig jongetje verdronken Donderdagmiddag is de 5-jarige F. A. van Dijk te Rotterdam van een schip, dat aan de Prins Hen drikkade lag, te water geraakt en verdronken. Een bewoonster van de Prins Hendrikkade, die het on geval zag gebeuren, waarschuwde de politie. Men trachtte nog door dreggen het knaapje te redden, X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2