Benden blijven onrust zaaien in Indonesië Pater F. van Lith SJ. zag vooruit Chemische fabrieken van de B. P. M. geopend Uitmuntend fokvee van Noordholland op Hoornse L.T.M. bekroond Mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven f Zaterdag 3 September 1949 PAG. 3 Katholiek Javaan het zuurdeeg van Indonesische maatschappij Het ontstaan van de Kerk van Java Naar herstel van Neerlands welvaart Katholiek Nederland verliest een van zijn belangrijkste ondèrwijs-deskundigen Kampioensstier de Bont's Constantijn 2 van G. Dekker te Oosterblokker Kampioenskoe Agatha 3 van T. v. d. Meer te Westwoud Zondags - Evangelie 1SVERWACHTING eld door het K.N.M.I. te ïldig van Zaterdagavond gavond (opgemaakt te VERANDERING lteli.jk bewolkt met de Noordzeekust hier en enige lichte regen of gen. In de rest van het iverwegend droog weer. zwakke wind uit zui- e richtingen. Weinig lering in temperatuur. Ho te Middcnmeer eden geopend MEER Heden, nog jaar na het opnieuw i van de Wieringermeer- rd een Chr Ulo-School leer geopend. Hiemede is na de inundatie in ge- men scholen in deze zo de oorlog getroffen ge itegen tot 10, n.l. zes la- n, twe Ulo-scholen, één lishoudschool en één la- >uwschool. De Finse school noemde Ulo-school ge worden, is nog niet ge- m wordt zij tijdelijk on- in de christelijke nati- >1 te Middenmeer. Over zal als elfde een R. K. iol, eveneens in een z.g. ol te Slootdorp geves- i. sus Engels voor liddenstanders iR. Het bestuur van eke Middenstandsavond reeds 12 jaar de cursus ior de opleiding voor het dsdiploma, organiseert heel onafhankelijk van i een leergang in de En- voor beginners en gevor- sus is niet bedoeld voor iden voor het Midden- ma, daar deze reeds in een volledige taak heb- die dit diploma reeds sn voor allen, die de wil gels te kunnen spreken n, terwijl voor de oplei- diploma Engelse Han- indentie een aparte ad zal worden. Voor dit 1 natuurlijk een langere odig zijn. Bevoegde leer- ïllen deze lessen geven, bestuur zich verzekerde leslokalen. n prachtige gelegenheid i het komende winter- Katholiek milieu te ont- Vij hopen dat velen hier- k zullen maken en de an het bestuur van ge- ool zullen ondersteunen, erdere inlichtingen ziet tonce in dit blad. Snoek in Alkmaar lR. In het pand van Gier, die sinds 25 jaar in wol en handwerken Langestraat, is sinds 3 ook nog gevestigd de se firma Snoek, 'n zaak ïdam en Wormerveer e 50 jaar een goede be niet. In het pand van de :r, die samen met de in de grote, goed ver- druimte een onderko- revonden, zijn gedurende aden vele verbouwingen •ingen geschiedt zodat ken over een als nieuw beschikken. Een keuri- verzorgd door de eta- r Verburg, toont de be- direct, dat hier iets verder is de Inrichting derne en fraaie zaak ■htelijk en ingesteld op bediening. Een uitgele- ie stoffen, waaronder urs, waarvan de heer verkooprecht van Alk- vullen de goed gesor en, die in de lichte, door in lichte kleuren ge rinkel goed uitkomen, laglicht, dat door vele n naar binnen komt, is verlichting aangebracht Pais uit Zaandam ter- a Engel en Eydenberg een doelmatige betim- 1 keurige zaak is Alk- rijker. olkscredietbank Et. Het hoofd van de e Volkscredietbank ver- name van het volgende: t d.d. 10 Augustus jl. eputeerde Staten van 1 goedgekeurd het van 28 Juli jl. tot in- a een Gemeentelijke bank. ter en Wethouders mstig besluit van Bur- n Wethouders zijn de ien op 1 September be- -edietbank heeft de be ver het lokaal Doelen- deur vanaf de Nieu- 0. de Wilhelminaschool) id op de normale kan- jruikelijk voor gemeen ten. kunnen worden ge- rkeur van Dinsdag t/m 25 uur. us de mogelijkheid ge- inwoners van deze ge- kleine credieten te vnder zich noodgedwon- den tot instellingen, commerciële redenen uden met het verstrek- g van aanvragen zal sdanige discrete wijze lat dit geen aanleiding ijn om langs andere, weg in de behoefte aan orzien. ngetje verdronken imiddag is do 5-jarige ijk te Rotterdam van at aan de Prins Hen- 1, te water geraakt en Een bewoonster van ïdrikkade, die het on- beuren, waarschuwde ten trachtte nog door knaapje te redden, Hebben wij, katholieken, in de jaren van worsteling en strijd, die achter ons liggen, altijd een duidelijke voorstelling gehad van hetgeen in dezelfde periode bij onze Indonesische geloofs genoten leefde? Dit was zeker niet het geval. Vooral de Repu bliek werd voor ons gevoel steeds meer een fel omstreden poli tiek begrip en steeds minder een strevende Indonesische ge meenschap, waarvan ook vijftig duizend Indonesische katho lieken deel uitmaakten. Deze verwijdering laat zich voor een deel verklaren door de steeds scherper wordende tegenstellingen en door de militaire ringen, die om de tegenover elkander lig gende kampen werden getrokken. Minder verklaarbaar blijft, dat de katholieke politiek niet van meetaf aan duidelijk heeft kunnen maken, dat zij door dezelfde ruime idealen werd gedre ven als weleer Java's grootste missionaris Pater Franciscus van Lith S. die zich de erenaam van Vader der Javanen verdiende. Vader vooral in die zin, dat h'\j zijn kinderen, vijftig jaar terug, al zo opvoedde, dat zij hun eigen weg zouden kunnen gaan en ook als ka tholieken vlees van hun eigen volk zouden kunnen blijven. Hoe -dat zij, de aanwezigheid van verschillende katholieken in de Inaonesische de- legatiesschept thans de gelegenheid o mverbroken contacten te herstel len en om weer een duidelijker beeld te krijgen van wat er in feite leeft bij onze Indonesische geloofs genoten, die thans zeker niet min der heftig dan de andersdenkende Indonesiërs hun onafhankelijkheid begeren. Pafipr van T.ifh e.n Prof. Snouck Hurgronje luisterden beiden naar de roep om kennis, die reeds vijftig jaar geleden vanuit het Indonesi sche volk begon op te klinken. De laatste verstond deze roep zo, dat het Indonesische volk zich zijn in tellectuele minderwaardigheid be wust werd en nu opgetrokken wenste te worden tot het Westers peil. In deze gedachtengang bleef Ne derland de voogd, eerst wanneer dat Westers peil bereikt was, zou Indonesië zelfstandig kunnen wor den en die datum bleef dus nog wel in een zeer ver verschiet lig gen, Pater van Lith luisterde scher per. Hij hoorde in deze roep het verlangen om de oude grootheid terug te winnen, waaraan de her innering zelfs "bil de eenvoudigste tani was blijven leven. Voor zijn gevoel was het zo, dat de Javaan de kennis niet als doel in zich be geerde, maar veeleer als middel om daardoor, evenals eeuwen geleden, weer zichzelf te kunnen zijn. Een grootse visie Deze gedachtengang beheerste mede het plan. dat hij zich als mis sionaris ontwierp. Met nog geen vijftig missionarissen, maar ook met meer, zou het toch altijd onmo gelijk blijven om tot in alle dessa's door te dringen. De Javaan, die thans om kennis vroeg en die straks zijn volk zou voorgaan, moest hij tot zich trekken. Niet de Nederlandse missionaris, maar de katholieke Javaan zou het zuurdeeg van de Indonesische maatschappij moeten worden. In het College van Moentilan wierp hij zich met enkele helpers op deze grootse taak. Lang niet al zijn leerlingen werden katholiek, maar die hef werden, waren dan ook vol ledig voor hnn taak geschikt. Zij waren beginselvaste katholieken met apostolaatsdrift bezield, maar daarnaast waren zij ook volledig Javaan gebleven. Javanen, die zich geroepen voelden om hun volk naar een nieuwe toekomst voor te gaan. Deze wel zeer originele tactiek werd zeker niet door al zijn tijdge noten begrepen. Het resultaat, deze enkele jongens, leek toch maar zo gering tegenover de zoveel massa lere successen, die elders in Indone sië werden bereikt. Enkele malen had het de schijn, alsof pater van Lith voor de inzichten van anderen zou moeten buigen, maar dan gre pen plots gebeurtenissen plaats, die zijn werk toch ongerept lieten en die sommigen, die hem nog per soonlijk gekend hebben, ook nu nog met ontroering van Gods ingrij pende voorzienigheid doet spreken. De leerlingen van pater van Lith zwermden over heel Indonesië en in het bijzonder over Java uit en het wonder, dat de grote missiona ris verwacht had, geschiedde inder daad. Als intellectueel in de dessa's gevestigd, werden zij niet alleen de uitdragers van kennis, maar ook en niet minder van Geloof. Zij huwden met katholieke vrouwen, stichtten gezinnen, trokken anderen tot zich en zo vormden zich weliswaar kleine, maar overal verspreide ka tholieke kernen. Deze kernen wa ren geen Westerse eilandjes in de Indonesische gemeenschap, zij wa ren en bleven vlees van het Indo nesische vlees. Pater van Lith had deze jongemannen doelbewust hun Javaans eigen gelaten en hun dit zelfs beter bewust gemaakt. Uit gaande van dit bewustzijn, gingen zij nu ook als katholieken leidende plaatsen in de zich steeds meer or ganiserende Indonesische maat schappij innemen. Daarnaast hadden leerlingen van hetzelfde college het verzoek ge daan om priester te mogen worden. Nieuwe bedenkingen van de scep tisch staande kring, die zich inmid dels om pater van Lith gevormd had! Deze jongens waren nog maar de eerste katholieken. Hoe zouden zij zich in de praktijk houden? Moest dit niet eerst worden afge wacht? Pater van Lith vertrouwde echter op zijn jongens en een nieuw en niet minder groot avontuur be gon. Een eenzaam ziener zag ver vooruit! Dc Kerk van Java. De opleiding werd ter hand geno men en na jaren konden werkelijk de eerste Indonesische priesters worden gewijd. Volwaardig, naast dc Nederlandse, namen zij èn in Je zielzorg èn bij het onderwijs hun plaatsen in en de kroon werd op het werk gezet toen de H. Vader ook een Javaan tot Bisschop benoemde. Uitgaande van de gedachtengang van prof. Snouck Hurgronje, die in Indonesië altijd de leidende bleef, waren inmiddels ook tal van Indo nesiërs als academisch gevormden uit Nederland teruggekomen. In Indonesië zelf kregen zij echter toch vrijwel nimmer dezelfde posi ties als de blanken en als zij ze kre gen werden zij met zoveel overi gens goedbedoelde voogdelijke zorgen omringd, dat zij zich toeh veelal mindenvaardig bleven voe len. Daartegenover was de positie van de Indonesische geestelijkheid een vanzelfsprekend volwaardige. Dat heeft er mede toe bijgedragen om de katholieke positie op Java tot een zeer hechte te maken. Het deed de Indonesische ziel goed te er varen, dat het katholicisme geen rassenonderscheid kende. Het katholicisme verweefde zich niet met de Westerse sfeer en niet met de bovenliggende machten. De jongens van pater van Lith bleven èn als onderwijzer én als geeste lijke én als bisschop een deel van het Javaanse volk. Zo ontstond de kerk van Java. Naar buiten organi seerden deze katholieken zich in een eigen katholieke politieke par tij, vooral geleid door de heer Kasi- mo, die ook vele jaren lid van de Volksraad was. Daarnaast was er een Indische Katholieke Partij van Nederlanders, geleid door de heer Kerstens, maar het is goed in het oog te houden, dat reeds toen de katholieke Indonesiërs, naast de Ne derlandse katholieken, de behoefte gevoelden aan een eigen politieke groepering, die in de Indonesische gemeenschap zelf zou stoelen. Wie dit in het oog houdt zal ook beter begrijpen, dat deze katholieken zich na de oorlog niet met de typisch Nederlandse idealen omtrent hun vrijwording, maar wel met die van hun eigen volk vereenzelvigden. Dit lag temeer voor de hand omdat zij, tijdens de Japanse bezetting, ook als katholieken, meer dan ooit be wust werden van eigen kracht. Daarover in een volgend artikel meer. In tegenwoordigheid van vele bin nen- en buitenlandse autoriteiten heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, gisterenmorgen de chemische fabrieken te Pernis van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij (Ko ninklijke Shell-Groep) in bedrijf ge steld. Deze fabrieken heeft de Ba- taafsche annex haar raffinaderij installaties gebouwd als een van haar eerste na-oorlogse bijdragen aan de industrialisatie van Neder land. Om enig inzicht te geven van de omvang der noodzakelijke uitbrei ding van de auxiliaries, dat zijn stoom-, water-, electriciteitsvoorzie- ning, verladingsinstallaties, tanken- bouw enz., noemde de directeur van de raffinaderij, ir. H. H. Bus enkele cijfers. Het stroomverbruik zal circa 300 ton per uur worden, het koelwater- verbruik ongeveer 30.000 kubieke meter, eveneens per uur. In totaal zullen ca. 1000 K.M. productenleidin gen gelegd moeten worden. Het electriciteitsverbruik zal stijgen op 180.000.000 kwh per jaar bij een be lasting van 20.000 kw, dat is twee en een half maal het electriciteits verbruik van de gehele provincie Friesland over 1948. Spreker besloot: Het is duidelijk, dat het herstel van de bestaande in stallaties en een uitbreiding, zoals wij die hier aanschouwen, hun di recte invloed op het economisch herstel van het land doen gelden. Minister v. d. Brink gaf in zijn rede nogmaals als zijn mening weer dat toenemende industrialisatie voor ons land een levenskwestie is. Op enkele aspecten van deze industriële ontwikkeling ging spr. nader in. Hij vestigde op de eerste plaats de aan dacht op het belang van vestiging der zgn. basisindustrieën. Hij wees voorts op het belangrijke feit dat in onze bodem enkele delfstoffen wor den gevonden, die een goede gele genheid bieden om basisindustrieën te vestigen. „De winning van olie uit eigen bodem betekent voor Nederland een aanzienlijke deviezenbesparing" zo vervolgde de minister. „Ongeveer 25 procent van,onze behoefte aan aard olieproducten wordt momenteel door productie uit eigen bodem gedekt. Voorts brengt het ontsluiten van de oliebronnen werk en bedrijvigheid met zich mede in de omgeving van de vindplaats, met name in Zuid- Oost Drente. De raffinage en de verdere bewerking van de olie ge schiedt in dit bedrijf. Men behoeft waarlijk geen ver ziende blik te hebben om tot de overtuiging te geraken, dat de con currentie in de toekomst scherper zal zijn dan deze voor de oorlog was. Slechts landen, die goederen kunnen aanbieden tégen lage prijs en van een uitstekende kwaliteit, zullen in staat zijn hun levensstan daard te handhaven en mogelijk in de toekomst op een hoger niveau te brengen. De bedrijven, welke nu in wer king worden gesteld, aldus de mi nister, betekenen een nieuwe stap In tegenwoordigheid van vele binnen- en buitenlandse autori teiten stelde de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink vanmorgen de chemisc-he fabrieken van de Bataafse Petroleum Mij. in bedrijf. Tijdens de rondgang voorop links minister Van den Brink, rechts ir. H. H. Buss, directeur van de raffinaderij. De rij er achter derde van links burgemeester Oud van Rotterdam. Slechts enkele weken, nadat Hij onder grote belangstelling zijn 40-jarig priesterjubileum mocht vieren, bij welke gelegen heid Z. H. de Paus hem benoemde tot Pronotarius apostolicus a.i.p,., overleed gistermiddag te ongeveer één uur in zijn woning te Den Haag op 66-jarige leeftijd, mgr. dr. Theodorus Josephus Franciscus Verhoeven, sedert de oprichting in 1920, directeur van het R.K. Centraal bureau voor Onderwijs en Opvoeding en sedert 1939 Huisprelaat van Z. H. de Paus. Tegen middernacht was hem me degedeeld, dat er geen hoop meer op beterschap bestond. Hierop be sloot hij ogenblikkelijk zijn lijden aan God op te dragen en geen ver dovende middelen te aanvaarden. Daarna communiceerde hij ophieuw en bad de gebeden der stervenden mede. Tot een paar uur voor zijn dood bleef hij met zijn familie in gebed verenigd Met het verscheiden van Mgr. Verhoeven verliest Katholiek Ne derland een van zijn belangrijkste figuren op onderwijsgebied, wiens grote geleerdheid, gepaard gaande aan een onvermoeide werkzaamheid en een beminnelijke persoonlijkheid die voor iedereen toegankelijk was, het mogelijk maakte dat het R.K. onderwijs in al zijn geledingen se dert do gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs zulk een hoge vlucht heeft genomen. Geboren te Deventer in 1883, stu deerde de thans ontslapene, na zijn gymnasiale studie aan het college St. Michel te Freiburg, waar hij van 19021905 zijn philosofische studiën aanving.. Van 1905 tot aan zijn priesterwijding door Mgr. van de Wetering in 1909 bezocht hij het Groot-Seminarie van het aartsbis dom te Rijsenburg, om daarna zijn studiën gedurende drie jaar te Frei burg voort te zetten. In 1912 pro moveerde hij daar tot doctor in- de wijsbegeerte. Hij werd toen achter eenvolgens kapelaan te Zevenaar, Groningen, Hilversum, Groenlo en Zwolle. Toen in 1920 het Ned Epis copaat het R.K Centraal Bureau naar het herstel van Nederlands i voor Onderwijs en Opvoeding op- materiële welvaart. richtte met de bedoeling te komen tot een zo ruim mogelijke behar tiging van de belangen van het ka tholiek bijzonder onderwijs in Ne derland zowel als in Oost- en West- Indië en van de belangen der jeugd organisaties, viel de keuze op dr. Verhoeven om daaraan leiding te geven. In deze hoedanigheid heeft hij zich onderscheiden niet alleen door zijn geleerdheid en vooruit ziende blik op de ontwikkelings gang van hït onderwijs, maar voor al door de .talrijke adviezen op het gebied van de organisatie en de in richting van de R.K. onderwijsin stellingen. Onder zijn leiding ver zorgde het bureau een groot aantal publicaties, o.m. „Het Schoolbe stuur" ten dienste van het R.K. bij zonder onderwijs, „Verbum" en ..School en Godsdienst" resp, ten dienste van godsdienstonderwijs voor geestelijken en leken. Mgr. Verhoeven was ook curator van de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Hij - publiceerde „Levensbeschou wing en zedelijke opvoeding" (dis sertatie 1912) „Het bijzonder onder wijs" en het gedenkboek 18981923 en „Christus' Koningschap in de school" 1928. Juist dezer dagen had de regering Mgr. Verhoeven wegens zijn grote verdiensten op onderwijsgebied be- benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Maximum prijsregeling stookolie opgeheven 'Met ingang van 1 September 1949 is de maximumprijsregeling voor stookolie, middelzware en zware stookolie opgeheven. BATAVIA 2 Sept (Aneta). In een officieel communiqué be treffende de vijfde formele bijeen komst van de centrale gemengde commissie voor toezicht op het sta ken der vijandelijkheden, die he denavond werd gehouden, wordt „met teleurstelling geconstateerd, dat bepaalde plaatselijke gemengde commissies tot dusverre niet in staat zjjn geweest, te functioneren door het niet aanwezig zjjn van de republikeinse vertegenwoordigers in deze commissies, hoewel hun af wezigheid mogelijk haar redenen had". Uit het district Hulu Sungai in Zuid-Borneo wordt gemeld, dat in de nacht van 30 op 31 Augustus al daar een militair kampement werd aangevallen door een bende van on geveer 300 man. gewapend met ge weren en automatische wapens. De aanval werd Woensdagochtend voortgezet. Er zijn twee huizen ver brand en een Indonesische ver pleegster werd ontvoerd. De aanval werd zonder verliezen afgeslagen. Ten Zuiden van Tegal in het on- derdistriet Pagerbarang op Java, waar veel last is ondervonden van rondtrekkende benden, zijn voor 'n groot deel drie djatibossen omge kapt, De schade wordt geschat op honderduizend gulden. Overal in dit gebied zijn pamfletten aange plakt met een proclamatie van de „Negara Islam Indonesia". De commandant van het detache ment politie te Ungaran, hoofdagent Juch, is Donderdag tijdens een wegpatrouille, rijdende in een jeep en vergezeld van twee agenten, een Tofalifaire gevaar bedwongen maar nier overwonnen ROME (K.N.P.) De secreta ris van de Italiaanse Democrazia Christiana, Taviani, heeft een rede uitgesproken, waarin hij er vooral op aandrong niet te licht- zinnig-optimistisch te zijn. „Men kan", aldus Taviani, „het totali taire bolsjewistisch gevaar slechts als tijdelijk bezworen en niet als overwonnen beschouwen". „Het is voldoende", zo zeide de spreker letterlijk, „de georgani seerde krachtsinspanningen gade te slaan, die de communisten in het Zuiden van Italië en op de eilanden tot ontwikkeling bren gen, om zich rekenschap te geven hoe denkbeeldig de beweringen van hen zijn, die zeggen, dat de Democrazia Christiana ter eigen verheerlijking te koop loopt met de stelling, dat er geen gevaar zou dreigen". Tegenover dit totalitaire gevaar wenste Taviani een totalitaire af weer en een front van alle men sen van goede wil ter consolide ring van de democratie en de vrijheid en tegenover een totali- tairisme van rechts zowel als van links. Een rechts totalitairisme achtte de spreker geen onmiddellijk po litiek gevaar, maar wel achtte hij het een opvoedkundig gevaar voor de jeugd. Dit bestaat volgens hem niet zozeer in het terugver langen naar een of andere vorm van fascisme, maar het grootste gevaar is er volgens hem in ge legen, dat sommige oriënteringen vooral bij de jeugd gretig gehoor vinden, waarbij dan meestal het italië van voor het fascisme als het paradijs geldt, terwijl dit toch zeker niet, aldus spreker, de ver gelijking met het huidige Italië kan doorstaan. Naar de mening van alle deskundigen was er op de L.T.M. te Hoorn, ondanks de afwezigheid van het officiële neusje van de zalm, toch veel uitmuntends op het gebied van fokvee te bewon deren. Wie anders niet aan bod komen, als de grote kampioenen er zijn (omdat deze straks naar Den Bosch gaan) kregen nu een kans. Bij de kampioenskeuring voor stieren werd de hoogste be kroning toegekend aan nummer 20 van de catalogus, de Bont's Constantijn, eigenaar-fokker Cm. Dekker, Ooster-Blokker, res.- kampioen no. 7, Jacob Jan v. d. Buurt, eig. K.l.-vereniging Uit geest. Van 12 tot 16 September zullen in het Vredespaleis te Den Haag vertegenwoordigers van 70 luchtvaartmaatschappijen uit 40 landen bijeen komen voor de jaarlijkse algemene vergadering van de International Air Transport Association. V.l.n.r. Joseph-Jean Lemouel, voorzitter van de uitvoerende- en verbindings-com- missie van de Wereldpostunie, dr. A. Plesman, die de openings zitting zal presideren en Sir William P. Hildred, directeur- generaal der vereniging. Rubriek 1. 1]4 jarige stieren. Ie prijs A. Cat. Nr. 7," Jac. J. v. d. Buurt, eig. K. X. Ver. Uitgeest; le prijs B, Cat, Nr. 6, Geertje's Adema eig. A. Koeman Pzn„ Hauwert; 2e prys A Cat. Nr. B, Eduard Adema, eig. J. Deken-Groot, O. Blokker; 2e prijs B, Cat. Nr. 4, Roland Lindb. ad„ eig. Gebr. Broers, Benning- broek; 3e prijs A, Cat. Nr. 3, Wil liam Hollander, eig. A. J. C. Wie- ring, Hoogkarspel. 3e prijs B, Cat. Nr. 5, Betje's Ad. 2, eig. Jac. van Diepen, Binnenwijzend; 3e prijs C, Cat. Nr. 10, Aukje's Adema eig. C. Wijdenes, Sijbekarspel. Rubriek 2. jarige stieren, le pr. A, Cat. No. 15, Marie's Adema v. d. 'Buurt, Eig. K. I. vereniging Uitgeest; le pr. B Cat. No. 16, Hud son, eig. J. J. Schouten, Ooster- Blokker; 3e pr. A. Cat. Nr. 17, Froukje's Adema. eig. Gebr. Wage naar Ooster-Blokker; 3e pr. B, Cat. No. 18, Adema 25, eig, C. Frikkee, Purmer. Rubriek 3. 3 jarige- en oudere stieren. 1 pr. Cat. No. 20, De Bont's Constantijn 2, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 2 pr. Cat. No. 22 Lindberg Adema 2, eig. N. J. van Berkel, Hoogwoud; 3 pr. Cat. No. 21 Metha's Adema. eig. Joh. Stam, Berkhout; E.V. Cat. No. 19, Boude- wijn, eig. K. Metselaar, Twisk. Rubriek 4 A. Hokkelingen indi vidueel. le prijs A, Cat. No. 45, Co- ba 36, eig. C. G. Ruijter, Beemster; le pr. B, Cat. No. 42, Tine 19, eig. Wed. J. Ruyter. Beemster; le pr. C, Cat. No. 44, Dina Lindberg 18, eig. Wed. J. Ruyter, Beemster; le pr. D, Cat. No. 43, Anna 11, eig. wed. J. Ruyter, Beemster; 2e pr. A, Cat. No. 33, Dirkje 79, eig. D. Dekker, Ooster-Blokker; 2e pr. B. Cat. no. 34 Hieke .89, eig. D. Dekker, Ooster- Blokker- 2e pr. C, Cat. 39, Pietje B 7, eig. J. J. Schouten, Ooster-Blok ker; 2e pr. D, Cat. No. 41, De Bont 17, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 3e pr. A Cat. No. 31 Dieuwertje 16, eig. Jo Blauw, Wognum; 3e pr. B. Cat. no. 26 Alie 8, J. Smit, Beemster; 3e pr. C, Cat. no. 38, Nellie 4, eig. J. J. Schouten, Ooster-Blokker; 3e pr. D, Cat. No. 35, Juli 10, eig. L. Laan, Bobeldijk Berkhout; E.V. Cat. no. 24, Ruurdje 28, eig. P. Wijdenes, Twisk; E.V. Cat. no. 36, Marietje, eig. J. Deken-Groot, Ooster-Blokker E.V. Cat. no. 37, Bertha 9, eig. J. Deken-Groot, Ooster-Blokker. Rubriek 4 B, Hokkelingen viertal len afstammende van één vaderdier. le pr. groep 1. Afstammelingen van Adema 7 v. d. Woudhoeve. 3e pr. groep 2. Afstammelingen van Piet- je's Adema 4. Rubriek 5 A. Melkvaarzen indivi dueel. le pr. No. 51 Roosje, eig. Jb. v. Diepen, Binnenwijzend; 2e pr. A. No. 54 Grietje, eig. L. J. Schilder, Oudijk; 2e pr. B. No, 50 Zwarte Juliana 2, eig. Wed. Jn. Geysel, Binnenwijzend; 3e pr. A No. 55, Jeltje 230, eig. A. Oudhuis, Heer- hugowaard; 3e pr. B. No. 56 Over 48, eig. P. Jongert, Westwoud. Rubriek 6 A. Melktwenters indi vidueel. le pr. A. No. 67 Sofie 23. eig. N. Ruyter, Beemster; le pr. B. No. 64, Trui 30, eig. N. Ruyter, Beemster; le pr. C. No. 69, Clara 7, eig. Jb. v. Diepen. Binnenwijzend; le pr. D. No. 72, Rika 18, Jo Blaauw Wognum; le pr. E, No. 62, Gretha 4, eig. C. Laan Dz„ Berkhout; le pr. F No. 57, Marie 21, eig. Gm. Dek ker, Ooster-Blokker; 2e pr. A, No. 68, Trien 32, eig. Jb. v. Diepen, Bin nenwijzend; 2e pr. B. No. 66. Laura 25, eig. J. J. Ruyter, Bobeldijk; 2e pr.. C, No. 70, Trien 35, eig. Jb. v. Diepen, Binnenwijzend; 2e pr, D, No, 65, Lindberg Tineke eig L. Laan, Bobeldijk; 3e pr. A, No. 133 Emma, 54, eig. N. Ruyter, Beemster; 3e pr. B No. 58, Paulina 7, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 3e pr. C, No. 61, Nelly 38, eig. J. Goesinnen, Hem; 3e pr. D, No. 71, Rika 17 A, eig. Jo Blaauw. Wognum- E.V. No 63, Betty 18, eig. P. Blauw, Wog num; E.V. No. 60, Bertha 5 eig J Deken-Groot, Ooster-Blokker- V. No, 59, Jopie 5, eig. L. J. Schilder Oudijk. Rubriek 6 B. Melktwenters drie tallen, afstammende van één vader, le prijs A. Groep 3, Afstammelin gen van Dina Lindberg Adema; le Prijs B, Groep 4 Afstammelingen van Dora's Adema; 2e Prijs, groep 5, Afstammelingen van Trui's Ade ma. Rubriek 7. Derdekalfskoeien indi vidueel. 1 pr. A, Cat, No. 77, Geer tje 80, eig. J. J. Ruyter, Bobeldijk- Berkhout; 1 pr, B, Cat, No. 74 Reino 13, eig. R. Wit, Bobeldijk; 1 pr. C, Cat. No. 85, De Bont 14, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 2 pr A„ Cat. No. 75, Marijtje 20, eig. Jb. Houter, Sijbecarspel; 2 pr B, Cat No. 80, Wilhelmina 39, eig, N. Ruy ter, Beemster; 2 pr. C, Cat. No. 81, Gretha 10, eig. Wed. Jn. Groot, Bin nenwijzend; 3 pr. A, Cat. No. 83, Betje 4, eig. L. J, Schilder, Oudijk; 3 pr. B. Cat. No. 78, Trien 8, eig. J. J. Schouten, Ooster-Blokker; 3 pr. C, Cat. No. 84, Paulina 6, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker. Rubriek 8. Oudere Melkkoeien individueel, le Prijs A, Cat. No 87, Agatha 3. eig. T. v. d. Meer Kz„ Westwoud: le Prijs B. Cat. No. 102 Coba 31, eig. C. G. Ruyter, Beem ster; le Prijs C, Cat. No,-100, Anna 7, Eig. C. G. Ruyter, Beemster; le Prijs D, Cat. No. 88, Julia, eig. L. Laan, Bobeldijk-Berkhout; 2e Prijs A, Cat. No. 86, Anna 6, eig. P. Bontekoning, Midwoud; 2e Prijs B, Cat. No. 101, Pasma 19, eig. C. G. Ruyter, Beemster; 2e Prijs C, Cat. No. 99, Gretha 2, eig. C. Laan Dz„ Berkhout; 2e Prijs D, Cat. No. 96 Vel 45, eig. Gm. Dekker, Ooster- Blokker; 3e Prijs A, Cat. No. 93, Hiltje 6, eig, Jac. Houter, Sijbecar spel; 3e Prijs B, Cat. No. 95, Ida 6, eig. Jac. Houter, Sijbecarspel. Rubriek 9. Productieklasse, le pr. A, Cat. nr. 107, De Bont 11. eig. Gm, Dekker, O. Blokker; le prijs B, Cat. nr. 104, Ideaal 20, eig. C. Laan, Berkhout; le prijs C, Cat. nr. Ill, Laura 24, eig. J. J. Ruiter, Bobel dijk Berkhout; le prijs D, Cat. nr. 117 Meibloem 6. eig. P. Jongert, Westwoud; 2e prijs A, Cat. nr. 108, Aaltje 13, eig. J. J. Khijrter, Bobel dijk, Berkhout; 2e prijs B. Cat. nr. 112, Koopmans 86, eig. C. G. Ruijter, Beemster; 2e prijs C, Cat. nr. 118, Meibloem 9, eigenaar P. Jongert, Westwoud; 3e prijs A, Cat. nr. 105, Bertha 16, eigenaar Th, Vlaar, Ben- ningbroek; 3e prijs B, Cat. nr. 106, Gre 4 eig. C. Klaver, Heerhugo- waard; 3e prijs C, Cat. nr. 113 Aukje 8, eig. C. G. Ruijter, Beemster; 3e prijs D, Cat. nr. 116. Rebecca 49, Consul Jac. Rooker, Obdam. Rubriek 10. Zichtbaar drachtige koeien geb. in 1947. le pr. A, No. 120, Trui 32, eig. N. Ruyter. Beem ster; le pr. B, No. 122, Trijntje 35, eig. Jb. Wiering, Zwaagdijk; 2e pr. A, No. 124. Marie 35, H. W. Jim- mink, Barsingerhorn; 2e pr. B, No. 119 Tietje 22, eig. C. Koopman, Hoogkarspel; 2e pr. C, No. 125 Ma rie 32, eig. H. W. Jimmink, Bar singerhorn; 3e pr. No. 127, Jacoba 24, eig. P. Jongert. Westwoud; E.V. No. 53 Trijntje 99, Jo Blaauw, Wog num. Rubriek 11. Zichtbaar drachtige koeien, droogstaan geb. in 1946. le pr. A, No. 130, Eppie 16, J. J. Ruy ter, Bobeldijk-Berkhout; le pr. B, No. 136 2, eig. C. Klaver, Heerhugo- waard; 2e pr. A, No. 135 Hiltje 16, eig. Jb. Houter, Sijbecarspel; 2e pr. B, No. 134, Wilhelmina 34. eig. N. Ruyter, Beemster; 2e pr. C, No. 132, Coba 30, eig. C. G. Ruyter, Beem ster; 3e pr. A, No. 131. Cato 15, eig. J. J. Ruyter, Bobeldijk-Berkhout; 3e pr. B No. 128, Reino 6. eig. R. Wit, Bobeldijk. Rubriek 12 B. Eigenaarsgroepen met 4 koeien, le pr. Groep 9. eige naar J. J. Ruyter. Bobeldijk-Berk hout; 2e pr. Groep 7. eigenaar C. Laan Dz„ Berkhout; 3e pr. Groep 10. eigenaar P. Jongert, Westwoud; E.V. groep 6, eigenaar Jo Blaauw, Wognum. Rubriek 12 C. Eigenaarsgroepen met 5 en meer koeien, le Prijs, A, Groep 14. C. G. Ruyter, Beemster; le Prijs B, Groep 12, eig. Gm. Dek ker, Ooster-Blokker; le prijs C. Groep 14, A. Eig. N. Ruyter, Beem ster; 2e prijs Groep. 13. eig. Jb. Houter Sijbecarspel; 3e prijs, Groep 11, eig, P. Blaauw, Wognum. Rubriek 13, Kampioenkeuring stieren. Kampioen No. 20, De Bont's Constantijn 2, eig. Gm. Dekker, Ooster-Blokker. Reserve-kampioen No. 7. Jacob v. d. Buurt ,eig. K. I. vereniging Uitgeest. Rubriek 14. Kampioenkeuring koeien. Kampioen No. 87. Agatha 3, Eig. T v. d. Meer. Westwoud; Reser ve kampioen No. 77, Geertje 80, eig. J. J. Ruyter, Bobeldijk-Berkhout. Nederlanders in Bolivia veilig De Nederlandse consul te La Paz de hoofdstad van Bolivia heeft gemeld, dat alle Nederlanders in de mijnstreken aldaar zich in veilig heid bevinden. chauffeur en zijn verloofde, tussen Bandungan en Karandjati door een bende aangehouden en ontvoerd. Vrijdag zijn de chauffeur en diens verloofde teruggekeerd, doch Za terdag werden naast de weg bij 't gehucht Djimbaran de lijken van Juch en de beide agenten gevon den. MISVERSTANDEN OVER HET VRIJLATEN DER HUREN Het antwoord van de minister var. Wederopbouw en Volkshuisvesting op de vragen van het Tweede Ka merlid de heer AndriesSen, waarin wordt medegedeeld, dat de huren van woningen met een inhoud gro ter dan 325, onderscheidenlijk 375 kubieke meter, worden vrijgelaten, heeft tot misverstand geleid. Hier en daar meent men, dat de huren van alle woningen met de genoemde inhoud voortaan zouden worden vrijgelaten. Dit is onjuist. Het vrij laten van de huren geldt slechts voor die woningen van de genoemde inhoud, die na 1 September 1949 zullen worden gebouwd, en die val len buiten de bepalingen van de financieringsregeling woningbouw 1948. BURGEMEESTER THOMASSEN ZWOM TOCH Woensdag 7 September a.s., des morgens om 10 uur, zal de burge meester van Zaandam, de heer W. Thomassen, zich voor de Haarlemse kantonrechter moeten verantwoor den terzake overtredj^; van het zwemverbod op het strand te Heems kerk. Naar men zich zal herinne ren, begaf de burgemeester zich enige tijd geleden met opzet aldaar te water, omdat hij zich met dit zwemverbod niet kon verenigen en een proces daarover wilde uitlok ken. Contingenten voor export naar Duitsland Waarschijnlijk zullen voor de Duit se export naar Nederland per kwar taal totaalcontingenten voor een aantal belangrijke fabrikaten wor den vastgesteld. Voor de hoofd zakelijk uit landbouwproducten be staande Nederlandse export naar West-Duitsland zal vermoedelijk de bestaande regeling van kracht blij ven, hetgeen betekènt, dat ook in de toekomst weekcontingenten zullen worden vastgesteld. De laatste tijd hadden deze weekcontingenten een waarde van 500.000 dollar. MELAATSEN 13e Zondag na Pinksteren De lezer moet mij vergeven dat bij het lezen van het Evangelie mijn gedachten een andere richting ingingen dan het Evangelie aan geeft. Ik zag die tien melaatsen voor me. In hun lichaam brandt het bederf. Levend vergaan ze. De ziekte tast het weefsel aan, en als het bloed stolt en een korst vormt, is het om na enige tijd weer los te laten en een grotere wond te open baren. Allicht hebt U eens in een missieboekje of almanak een foto gezien van zo'n zieke, en dan weet U voor heel het leven hoe afzichte lijk die gruwelijke ziekte de mensen kan misvormen en welk een pijn in die mensen moet leven. Die ziekte is besmettelijk. Ten tijde van de Joden en nog lang nadien werden de lijders afgezon derd van de gemeenschap. Uitge stoten. Als onreinen. Het was een primitieve maatregel van volksge zondheid. Men was verplicht die mensen op een alstand te houden. Kwamen ze te dicht bij een dorp of stad, dan werden ze met stenen als kwade honden weggejaagd. De nood bracht die ellendige wezens bij elkaar; dikwijls vormden ze een ge zelschap om enigszins steun te heb ben. Een luguber gezelschap, zo'n groep melaatsen. U kunt zich voor stellen dat deze noodzakelijke ver eenzaming, het afgesneden zijn van familie, kinderen, echtgenote, vader of moeder van stam en volk, een hartzeer meebracht, die niet minder was dan de pijn om het voortwoekerend bederf. In West-Europa is die ziekte on geveer uitgestorven. Gezondheids zorg, klimaat en wat al meer, heb ben samengewerkt de ziekte te belet ten zich vast te zetten, We zijn er dankbaar voor. Nu heeft er in een van onze grote N. K. bladen een fraai stuk gestaan; kleine blaadjes hebben er naar hartelust van gesnoept. U weet, zo langzaam aan komen oud-NSBers en oud-SSers weer thuis. Ze hebben hun straf, volgens de Nederlandse rechter, uitgezeten. U kunt zich voorstellen met welke gevoelens zij de gemeenschap weer in gaan. Met God hebben ze het dikwijls weer in orde gemaakt. Ook met de familie. Maar er zijn nog buren, de straat genoten, de stad- en dorpsbewoners. Hoe zal het gaan? Ik ken personen die weer, geheel in het gewone leven zijn opgenomen. Ook zonder de Vastenbrief van de Bisschoppen heeft de gemeenschap gevoeld dat het haar plicht is die mensen het leven mogelijk te maken. Maar niet zo lang geleden klonk in de pers de schrille kreet: onrein! onrein! Een jonge man was vrijgekomen. Trad die knaap driest op? Verkondigde hij weer zijn oude. door „ons" ver foeide ideeën? Och, hij heeft bijna zeker een dure eed gezworen zich nooit meer met politiek in te laten. Neen, de jonge man doet aan sport. Hij kan goed hardlopen en een athletiekvereniging liet hem toe als lid. De „reinen" klommen in hun pen. En beschreven zijn melaats heid. „Raak hem niet aan. Weg uit onze gemeenschap!" Dit soort lui zullen pas tevreden zijn als derge lijke jonge mensen bij elkaar krui pen en in hun „melaatsenkolonie" het gebrek aan sociale rechtvaar digheid en sociale liefde anderszins vergoeden. En dan sturen ze de po litie er op af!! Katholieken, denkt aan het woord van uw Bisschoppen: „Wanneer (de politieke delinquenten) hun straf hebben uitgeboet en terugkeren in de maatschappij met goede bedoe lingen, dan hebben zij strikt recht niet te worden geweerd of gene geerd, dan gebied de liefde en de barmhartigheid te vergeven en te vergeten DRACHTEN. P.C. Feestdagen in de komende week: 8 Sept. Maria Geboorte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3