Nieuw Minister van Maarseveen „licht de pers in" LAAIENDE BOSBRAND BIJ DRIEBERGEN flolens bouw Jswoningen Duitslands toelating geen punt van uiterste urgentie Straalvliegtuig vloog 1016.6 km. per uur Geheim memorandum Leraren gymnasia protesteren tegen salarisregeling EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Gisteren was het drie en dertig graden... Dinsdag 6 September 1949 45e jaargang No. 11659 ewoning Economisch rapport stelt heer Burger teleur Geallieerde leger en luchtmanoeuvres Houder snelheidsrecord vlucht om de wereld omgekomen van Churchill Hij sprak veel en zei niets Rookzuilen verduisterden de omgeving Verschijningen te Banneux erkend Gisteren warmste dag in 1949 Motie ter kennis gebracht aan de Regering uitsluitend R.K. ERKUM Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., indusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. B*i contract belangrijke korting. Directeur: .E.J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H VAN HEDEN Kanforen: HOORN, Draafeingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, 221, f*L 2046 (2 lijnen), K 2200; OEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 w aat te Alkmaar (Z.) zul- iDENSTANDSWONINGEN ing. Benodigd eigen kapi- wsom hypotheek beschik- e wordt verstrekt. Ople- a.s. gang WC, kelder, keu- Hertuin, 2 grote, 2 kleine balcon en zolder, nlijke ingang, vrij beneden igen keuken en WC f 500 in vooroorlogse normaal Rijksbijdrage slechts ca. huis. Inlichtingen worden ersbedrijf A. VOS 14, Alkmaar, Tel. 4092 DER BORDEN 5, Alkmaar, Tel. 2774 Het schijnt, dat zomer 1949 waardig afscheid wil nemen. Na enige maanden van betrekke lijk slecht weer is er plotseling een omme keer in getreden. Dit tot groot genoegen van de late vacantiegangers. Doordat de zeventiende eeuwse huizen van het Engelse plaatsje Long- Ieat (Wiltshire) in het volle zonlicht staan, gaat er voor de toeris ten nog meer charme van uit. EUROPESE ASSEMBLEE STRAATSBURG, 5 Sept. In snel- tempo werkte de Raad gevende Vergadering van Europa zich vandaag heen door het grootste deel van het haar nog restende werk, door het opstellen van haar aanbevelingen aan de ministers met betrekking tot poli tieke vraagstukken. De Assemblee weigerde daarbij Duitsland's toelating tot een punt van uiterste urgentie te verklaren, advi seerde een permanente commissie in te stellen, die na het uit een gaan van de Assemblee het contact met de ministers zal onderhouden, wilde het leven van haar politieke commissie be stendigd zien teneinde deze gelegenheid te geven vóór eind April te rapporteren «jver de wijzigingen in de Europese politieke structuur, die zij noodzakelijk acht, en gaf eenstemmige goed keuring aan een serie voorstellen tot wijziging der statuten van de Raad van Europa. Het was de Italiaanse delegatie, onder ogen zien, dat een lager kos- die thans Churchill's oorspronkelïj- tenpeil en concurrentie met USA ke suggestie om Duitsland in een speciale zitting in Januari toe te laten, had overgenomen. De Britse conservatieve leider MacMillan nam daarvan evenwel terstond afstand om zich aan te sluiten bij de door de commissie voorgestelde oplossing, die in het algemeen aan de minis ters vraagt, voor de volgende zitting voorstellen in zake nieuwe leden te doen. Deze tekst laat ruimte voor het voldoen aan de Franse wensen in zake het Saargebied. De Franse socialist Philip waarschuwde tegen haast en wilde eerst de nieuwe Duit se regering haar vertrouwen in het statuut van Europa horen verkon digen. Hij voelde zich nogal onge rust over bepaalde dingen die in Duitsland gebeuren", met name 'de opkomst van nationalistische bewe gingen en ongelukkige verkiezings- speeches. Aan de andere zijde zag hij in, dat de „wanhopige" Duitse jeugd bereid is de eerste leider te volgen die haar hoop geeft. Deze leider moest daarom Europa zijn. De Italianen trokken hun kans loze resolutie in en het Duitse stormpje was daarmee bedaard. Er was geen principiële opposi tie tegen het voorstel tot het vor men van een permanente commissie, doch wel een discussie over samen stelling en omvang. De Fransman Ronnefous wilde haar beperkt zien tot samenvoeging van bureau en voorzitters der commissies, waar door de socialisten geheel zouden zijn uitgesloten. De Assemblee accepteerde tenslot te het voorstel van een aantal ver tegenwoordigers van kleine landen, waaronder van de Kieft (Neder land), waardoor uitdrukkelijk wordt vastgelegd, hoe de nationaliteiten zullen zijn vertegenwoordigd in de ze commissie. De wenselijkheid om ook de voorzitters der commissies op te nemen ten einde het contact te verekerenxxxxxxxeeeeeeeeee hh te verzekeren, leidde er tenslotte toe, dat de permanente commissie tot 28 leden werd uitgebreid. De Nederlandse afgevaardigde Burger verklaarde, dat hij niet dan na arzeling voor het economische rapport kon stemmen, dat uit de be sprekingen der Assemblee en haar economische commissie is te voor schijn gekomen. t,Ik wil opmerken, dat dit econo mische rapport niet het rapport is waarop Europa gewacht heeft", al dus de heer Burger. „Men kan niet ontkennen dat de economie in het huidige tijdvak een sterk politiek aspect heeft en ik vraag mij af wat dit rapport ons heeft aan te bieden in onze dagelijkse strijd tegen het communisme. „Ik heb niets tegen 't opsommen van harde feiten doch men moet gelijk staan met lagere lonen en overwinning van de sterkste. Is het niet wat merkwaardig een delega tie naar de sterkste partij te sturen teneinde haar te vragen ons te hel pen haar te beconcurreren? „Waarom hebben wij niet op basis van de wortels van de Europese be schaving, van het humanisme en het Christendom en van ons geloof in de waardigheid van de mens vastgesteld dat ieder recht heeft op een behoorlijke levensstandaard? De Assemblee was volgens Burger in gebreke gebleven voor de arbei ders van Europa de banier te hij sen van de vrijdom van vrees en gebrek. NEDERLANDSE STRAALJAGERS BIJ OPERATIE „BULLDOG" LONDEN (Reuter). Franse jachttoestellen, Nederlandse en Belgische straaljagers en Ameri kaanse zware bommenwerpers zullen met Britse oorlogsvliegtui gen meedoen aan luchtmanoeuvres in Engeland, die 23 September beginnen en vier dagen duren. De Franse en Belgische eskaders nemen voor het eerst aan oefe ningen van de R.A.F. deel. De be doeling van de aanstaande oefe ningen, die de codenaam „Bull dog" dragen, is de bommenwer pers ervaring te laten opdoen in het aanvallen van verdedigde doelen overdag en des nachts. De drie landen van de West-Europese Unie zullen ook hulppersoneel zenden voor de radarposten. FUERTH, 5 Sept. (A.P.). On geveer lHj.OOO soldaten, matrozen en luchtstrijdkrachten nemen deel aan de eerste manoeuvres onder gemeenschappelijk Amerikaans commando. De vloot heeft een kleine zee macht in de Rijn, die naast pa trouillediensten ook tanks en manschappen zal vervoeren. De luchtmacht zal met straalvlieg tuigen opereren vanaf het vlieg veld Fuerstenfeldbruck. Bij de manoeuvres zal de na druk worden gelegd op de verde diging van de Rijn. CLEVELAND, 5 Sept. (Reuter). Bill P. Odom, de houder van het snelheidsrecord voor vluchten om de wereld, is heden hij de Ameri kaanse nationale luchtraces te Cle veland om het leven gekomen, toen zijn vliegtuig op een huis stortte. Het huis vloog in brand. De 24-jarige huisvrouw is in de vlammen omgekomen, terwijl haar baby met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis is overgebracht. In April 1947 vloog kapitein Odom in de Reynolds Bombshell in 78 uur 55 minuten en 30 seconden om de wereld met als passagier de vul penfabrikant Milton Reynold. In Augustus van hetzelfde jaar brak hij dit record met hetzelfde vliegtuig in een solo-vlucht van 73 uur, 5 minuten en 11 seconden. De trophee voor de snelste vlucht met een straalvliegtuig werd ge wonnen door kapitein Cunningham, Meer hout bij woningbouw Nadat begin Juli de distributie voorschriften betreffende bouw- hout waren ingetrokken, bleef nog de bepaling van kracht, dat per woning maximaal 10 m3 hout mocht worden gebruikt. Thans is ook deze laatste hout- beperkende maatregel bij woning bouw ingetrokken. die een gesloten circuit vloog met een gemiddelde snelheid van 940 K.M., een ronde maakte Cunning ham met een snelheid van 1016.6 K. M. per uur. Na zijn recordpoging moest Cun ningham een noodlanding maken, omdat zijn vliegtuig door de ont zettende weerstand van de lucht ernstig beschadigd was. De uitein den van het hoogteroer en rem- kleppen waren van het vliegtuig af gerukt. RUSSISCH GRAAN VOOR GROOT-BRITTANNIË LONDEN, 5 Sept. (Reuter). Volgens welingelichte kringen te Londen zal er waarschijnlijk bin nenkort een Brits-Russische trans actie tot stand komen, welke niet in het kader van een algemene han delsovereenkomst zal vallen, en waarbij Engeland 1 millioen ton grofkorrelige granen uit de Sowjet- Unie zal ontvangen. Enige tijd geleden kwamen de bei de landen in principe overeen een graanovereenkomst te sluiten onder voorwaarde, dat er overeenstem ming zou worden bereikt over een handelsverdrag op korte termijn. Naar thans vernomen wordt vin den de onderhandelingen over de graantransactie plaats buiten het overleg over de te sluiten handels overeenkomst om, men meent te weten, dat Rusland voor het graan betaling in sterling zal ontvangen. VOOR „VERENIGDE STATEN VAN EUROPA" STRAATSBURG, 5 Sept. (Reuter) Heden is aan de consultatieve Europese Assemblee te Straatsburg voorlezing gedaan van een gedeelte van een geheim memorandum van Winston Churchill, geschreven in October 1942, waarin uitdrukking wordt gegeven aan zijn streven naar het tot stand brengen van „Vere nigde Staten van Europa" na de oorlog. De Britse conservatieve afgevaar digde Harold MacMillan deelde me de, dat Churchill hem toestemming had gegeven een passage uit dit do cument aan te halen. In deze pas sage wordt gewaarschuwd voor „de mateloze ramp, wanneer het Rus sisch barbarisme de cultuur en de onafhankelijkheid van de oude Eu ropese staten zou dooddrukken". ,,Hoe zwaar het ook valt dit nu te zeggen," aldus het memorandum, „ik vertrouw, dat de Europese familie eensgezind zal optreden als één man onder de vigeur van een Raad van Europa". MacMillan zeide ,dat deze woor den geschreven waren enkele weken voor de landingen in Noord-Afrika. Namens Churchill drong MacMillan aan oa een zo spoedig mogelijke toelating van Duitsland. „Wanneer wij te lang uitstellen zal het te laat zijn," aldus voegde hij er aan toe. DE BRAND TE TSJOENGKING Twee communisten geëxecuteerd HONGKONG, 5 Sept. (Reuter). Volgens „Central News", het officiële nationalistische persbu reau, is een communistische ille gale werker ter dood gebracht, omdat hij medeplichtig geweest zou zijn aan de brand te Tsjoeng- king, welke Vrijdag en Zaterdag heeft gewoed en waarbij duizend slachtoffers zijn gevallen. Met hem is nog een andere man door het executiepeloton van het gar nizoen terechtgesteld. OP EN ONDER DE RONDE TAFEL (Van onze parlementaire redacteur) Er is de laatste tijd nogal ge klaagd over de Nederlandse voor lichting inzake het verloop van de Ronde Tafelconferentie. Minister van Maarseveen bleek zulks te heb ben gelezen, want met de veront schuldiging van onmogelijk eerder tijd te hebben gehad, schoof hij nu gisteravond in het perscentrum aan bij een brede kring van Ronde-Ta- fel-journalisten. „Hier ben ik dan", aldus de voorzitter van de Neder landse delegatie, „en welke vragen zijn er?" Die bleken er vanzelf sprekend zeer vele te zijn en het me/ kwaardigste was dat de delega tievoorzitter ook op geen enkele het antwoord schuldig bleef. Men mene nu echter niet dat'wij dus Wel veel wijzer zullen zijn geworden. Elk antwoord was vlot en keurig verpakt, maar de inhoud viel nogal tegen. Of er al resultaten waren geboekt? Natuurlijk waren er al wel enige resultaten, maar de con ferentie stond nog maar aan het begin. Welke commissie schoot het hardst opi Dat kon de delegatie voorzitter niet zeggen. Er was geen verschil in tempo. Maar kon dan ook niet gezegd worden welke com missie tot nu toe het meeste vorde ringen had gemaakt? Och, ant woordde mr. van Maarseveen, de een vindt dit en de ander dat be langrijker. Welk standpunt nam de Nederlandse delegatie in ten aan zien van de uitkomsten van de „cease-fire" order? De Nederlandse delegatie had in deze geen stand punt in te nemen. Maar de Neder landse regering dan? Ja, die na tuurlijk wel. Er was ongetwijfeld voortgang gemaakt, maar een vol ledig resultaat was nog niet be reikt. Verwachtte de delegatievoor zitter spoedig concrete resultaten? Ik verwacht alles, antwoordde mr. van Maarseveen, en ik ben op alles voorbereid. Dan vragen over de Unie. Kon de delegatievoorzitter al een omschrijving geven van het Nederlandse standpunt in deze? Roetzwarte rookwolken stegen Maandagmiddag op boven de bossen van het landgoed „Bornia", dat aan Rijksweg 12 nabij station Driebergen ligt. Een vonk van een locomotief moet de kurkdroge heide langs de spoorberm aan de lijn Utrecht-Arnhem hebben aangestoken en in nauwelijks tien minuten tijds brandde een brede strook bos langs die berm als een fakkel. De felle wind blies het vuur aan, dat zich in noordelijke richting een weg baande. Driemaal loeide de brandsirene in Driebergen en als dat gebeurt op een dag, dat de zon verzengend brandt weten de men sen in het Sticht wel, wat er aan de hand is. Ze konden het trouwens duidelijk zien ook, want al spoedig onderschepten de opstijgende rook zuilen het zonlicht, zodat hef zelfs tot in het dorpje Austerlitz mid den op de dag schemerdonker werd. De vrijwillige brandweer van Driebergen deed haar best, maar kon alleen niet veel uitrichten. De burgers echter lieten zich niet on betuigd, want zij begrepen, dat in deze bosrijke streek gemakkelijk een ramp kon ontstaan, die aan de recente branden in Frankrijk zou kunnen herinneren. Bij honder den stroomden zij daarom toe en sloegen met afgehouwen takken de vlammen uit, waarbij de zware rook en de verstikkende hitte hen voor een bijna bovenmenselijke taak stelde. Ook de bosbrandweren uit de omgeving en de brandweer uit Zeist, alsmede groepjes militairen boden de helpende hand. De burgemeester van Driebergen -Rijsenburg, jhr. P, P. de Beaufort leidde persoonlijk 't blussingswerk met grote energie. Na ruim twee uur zwoegen, waarbij de blussers elkaar moesten aflossen, kon men zeggen, dat het gevaar voor uit breiding bezworen was. Huizen onaangetast. Gelukkig had het vuur de huizen onaangetast gelaten, die vooraan in het bos stonden, hetgeen ook te danken was aan het tijdig ingrijpen van de blussers. Aangezien de be stuurders van de treinen tijdig ge waarschuwd konden worden wer den ongelukken, die anders bij de onbewaakte overweg ter plaatse, waar zich veel publiek had opge steld, onvermijdelijk waren ge weest, voorkomen. Later op de middag arriveerde ook een hon derdtal mariniers uit het oplei dingskamp „Wogstduin" te Doorn, voorts de brandweer en bosbrand- weer uit Soesterberg en brandweer van de marechaussee. Van een na burige uitkijktoren af gezien le verden de bossen van „Bornia" om streeks vijf uur des middags een troosteloze aanblik op. Een grote witte walm steeg omhoog en deed heJJorandend /kel van het landgoed een geweldige stoombad schijnen. Hoewel het vuur gestuit was bleek de schade tegen de avond nog moeilijk vast te stellen. Later in de avond vernamen wij, dat ongeveer 6 ha bos ta vlammen opging. „Bor nia" is particulier terrein en het eigendom van de in Driebergen woonachtige jhr. mr. dr. J. R. Clif ford Cocq van Breugel. Bos- en heidebranden op de Veluwe. Twee bos- en heidebranden van aanzienlijke omvang zijn gister middag om half vier uitgebroken tussen Oldebroek en Nunspeet na bij de spoorlijn Amersfoort-Zwolle. Alle afdelingen van de bos- en huisbrandweren uit de verre om trek zijn uitgerukt om het vuur te bestrijden. Ook militairen uit de legerplaats Oldebroek nemen aan de blussings- Werkzaamheden deel. Nabij het tweede militaire voer tuigenkamp te Stroe is eveneens de heide in brand geraakt. Bosbrand- weer en militairen bestreden hier gezamenlijk het vuur. In de omgeving van Kootwijk kon gistermiddag na een uur inge spannen blussingswerk een heide brand worden bedwongen. In verband met de zeer hoge temperatuur en de grote droogte doet de commandant van de bos brandweren een uiterst dringend beroep aan allen, die bos en heide bezoeken om het gebruik van vuur achterwege te laten. PRESIDENT TRUMAN DRINGT AAN O? INVOERVERRUIMINC DES-MOINES (Iowa), 5 Sept. (Reuter). In een toespraak tot een bijeenkomst van Amerikaanse oud-strijders, heeft president Tru man de Amerikaanse landbouwers gewezen op de noodzaak om meer in het buitenland te kopen. De Ver. Staten zullen niet in staat zijn hun overzeese afzetgebieden voor landbouwproducten te hand haven, tenzij zij meer invoeren, aldus de president. Hij verklaarde voorts, dat de stabiliteit en de vorderingen van de Amerikaanse landbouw niet alleen een belang zijn voor de Amerikanen zelf, doch ook voor de gehele wereld. In de toekomst zullen buitenlandse afzetgebieden van essentieel belang zijn voor veel Amerikaanse landbouwpro ducten, doch, aldus de president, men dient hierbij in gedachte te houden, dat men geen buiten landse afzetgebieden voor Ameri kaanse landbouwproducten op lange termijn kan handhaven, tenzij in ruil hiervoor do produc ten van het buitenland worden gekocht. Buitenlandse handel is geen eenrichtingsverkeer, zei Tru man. Neen, dat kon hij niet. Was er dan nog niets op papier gezet? Natuur lijk waren er wel ideeën over som mige punten in bepaalde stukken neergelegd. Waar ging het heen, naar een lichte of een zware Unie? Lachend zei de delegatievoorzitter, dat hij niet wist waf een lichte en wat een zware Unie was. Werd vastgehouden aan de Unie van Linggadjati? Op de volgende uit spraak kunt U mij vastleggen, klonk het hoopvol. Het in Batavia opgestelde memorandum verwijst naar de Renville-beginselen en de Renville-beginselen verwijzen, zoals bekend naar LinggadjatiTen slotte de wanhopige vraag van een der journalisten pf er dan niet een algemene omschrijving van de Unie kon worden gegeven. Die stond al in de grondwet, zei mr. van Maar seveen zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Het gezel schap lachte natuurlijk wel! De journalisten zijn vasthoudende mensen en dus begon een derde de moeilijkheid nog eens van een an dere kant te benaderen. Was er een stemmigheid in de Nederlandse de legatie? Dat was zeker het geval, de delegatie werkte in grote eens gezindheid. Waren er ook geen kleine meningsverschillen? Van kleine verschillen, aldus de dele gatie,voorzitter, was hij bepaald een liefhebber. Die hielden he discussie levendig. Toen gaf iedereen het op dit punt maar op. Een Indonesische collega sneed vervolgens een met minder moeilijk vraagstuk aan. Of ai gezegd kon worden wanneer de Nederlandse troepen zouden terug trekken. Prompt kwam het ant woord Geen dag later dan de da tum, die op de conferentie zou v/orden overeengekomen. Iets be kend van een Amerikaanse wens inzake een marinebasis? Neen, offi cieel niets van bekend. Of de dele gatievoorzitter ook niet van mening was, en met deze vraag willen wij besluiten, dat het papier tenslotte minder belangrijk was en dat de samenwerking in de practijk moest groeien? Natuurlijx meende mr. van Maarseveen dat ook. Wat zou de Grondwet zijn zonder de samen werking met „e taten-Generaal, hetgeen echter ook weer niet zeg gen wilde, dat men de Grondwet zou kunnen missen! De voorzitter van de parlemen taire pers dankte de delegatievoor zitter voor dit slagvaardig begin van een nieuwe periode van voor lichting. En dat was zo heel goed ezegd, maar wat zou men ook meer willen op dit ogenblik en met een zo groot gezelschap! i LUIK, 5 Sept. (Belga). In zijn herderlijk schrijven over de ver schijningen van de H. Maagd Maria, die te Banneux hebben plaats ge had, verklaart mgr. Kerkhofs, de bisschop van Luik, o.m.: „In 1942 en in 1947 hebben wij officieel, met enig voorbehoud, de waarheid der verschijningen te Banneux erkend. Thans, na twee jaar van gebed en waarnemingen, kunnen wij zonder voorbehoud in geweten die waar heid erkennen en verklaren, dat de Heilige Maagd acht maal is versche- r '-'i aan Mariette Beco. Die ver st lijningen hadden plaats op 15, 18, 19 en 20 Januari, op 11, 16 en 20 Februari en op 2 Maart 1933." Het was gisteren in ons land de warmste dag van het jaar. Op de middag was de temperatuur bijna overal drie en dertig graden Cel sius, dat is veertien graden meer dan normaal. Het was bovendien de warmste Septemberdag in meer dan honderd jaar. COMMANDANT ZEEMACHT KEERT TERUG NAAR DEN HELDER In overeenstemming met het algemene streven om de walorga- nisaties van de Koninklijke Ma rine zoveel mogelijk te concen treren en te vereenvoudigen, is bij beschikking van 11 Augustus j.l. door de minister van marine be paald, dat het commandement der Zeemacht in Nederland, thans ge vestigd te Amsterdam, ultimo November a.s. zal ziin overge plaatst naar Den Helder. Tegen deze overplaatsing be stonden aanvankelijk bezwaren, o.m. betreffende huisvesting, ver bindingen, enz. Deze bezwaren heeft men kunnen ondervangen en zo zal 't commandement, na bijna tien jaren te hebben gezworven, eindelijk weer terugkeren naar de plaats, waar het voor de oorlog was gevestigd en waar het vol gens traditie thuis behoort: onze marinebasis Den Helder. Toch zal in Amsterdam een groter deel der Kon. Marine ge- stationneerd blijven dan voor de oorlog het geval was. Zo bijvoor beeld het marine-etablissement Mr. Hr. Ms. wachtschip Amster dam, de verbindingsschool, de technische opleidingen, het kle dingmagazijn en het centraal in koopbureau. Ook de routeringsdienst. van het commandement der Zeemacht blijft aldaar gevestigd, evenals een verbindingsbureay. De Koninklijke Marine zal in de hoofdstad vertegenwoordigd worden door de commandant ma ritieme middelen Amsterdam. Het is waarschijnlijk, dat de schrijver-politicus Theodor Heuss president zal worden van de toekomstige West-Duitse Republiek. De 65-jarige Heuss is voorzitter van de democrati sche partij. In de jaren dat Hitler in Duitsland zijn schrik bewind uitoefende, zijn de meeste van Heuss' boeken ver brand. De grijsharige politicus achter zijn bureau. Dit weekend vergaderde het gé- nootschap van leraren aan Neder landse gymnasiën op den Draken- burgh te Baarn. De belangrijke vraag voor die vergadering was of de gymnasium- en lyceumleraren op voorstel van de docenten aan de beide stedelijke gymnasia en het meisjeslyceum te Amsterdam zouden besluiten tot non-coöperatie met de regering ten einde daarmee de ontevredenheid in hun kringen te demonstreren over hetgeen ter vergadering werd ge noemd het „gesol met hun materiële belangen". Het bestuur van het genootschap had de Amsterdamse voorstellen voorzien van een afwijzend prae-ad- vies. Met grote meerderheid wer den de voort/ellen van Amsterdam afgewezen. De volgende moties, door het bestuur voorgesteld, werden aangenomen: De 119e algemene vergadering van het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasiën, op 2 Sep tember 1949 bijeen op Drakenburgh, constateert met bitterheid, dat de regering nog steeds niet overtuigd schijnt te zijn van de noodzakelijk heid van het nemen van zodanige maatregelen, dat de ontreddering van het V.H. en M.O. niet verder zal voortschrijden. Heeft met ontsteltenis kennis ge nomen van het voornemen der re gering om aan de leraren bij het V.H, en M.O. een salaris toe te ken nen dat aanzienlijk ligt beneden dat van de overeenkomstige leraren bij het middelbaar Nijverheidsonder wijs, Spreekt als haar stellige overtui ging uit, dat er geen enkele itrden is voor deze grievende achterstel ling van het gymnasiaal en middel baar onderwijs bij het technisch on derwijs. Verwacht dat in dit opzicht zeer snel recht zal worden gedaan aan het V.H. en M.O., Met verbazing kennis genomen hebbende van de mededeling van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de memorie van antwoord over de begroting in de Eerste Kamer, volgens welke op een totaal van 5859 docenten bij het V.H. en M.O., 38 ex-politieke delin quenten zouden werkzaam zijn, Spreekt als haar overtuiging uit, dat personen, die door hun houding iu de bezettingstijd hebben bewezen ongeschikt te zijn voor het ambt van leraar, .niet bij het onderwijs herplaatst mogen worden, tenzij een daarvoor in te stellen commissie goede gronden aanwezig acht om een andere beslissing te nemen, En besluit deze motie ter kennis te brengen van de regering en van de pers. Amerikaanse tenniskampioenschappen FOREST HILLS. Margaret Os borne Dupont behield haar titel van Amerikaans kampioene, door in de eindstrijd van het damesenkelspel Doris Hart met 64, 61 te slaan. Copy pigWu RVHW ne jongen toen met die naast de galgen 3. „Daar hoor je te ijnheer pastoor hoe e stuivers hebt ge- ijl de arme Martyn ik kroop en zich in verwijderden Kale iloekend en tierend sternis. Filippo Neri" MIDDENSTAND EN GEVORDERDEN in de zaal van de heer LEIN ALKMAAR rijvingen dagelijks Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1