De do< Zegening nieuwe klokken in de St. Dominicuskerk Nieuw plan tot het bouwen van tehuizen voor ouden van dagen R.K. A.F.C vierde haar 15-jarig bestaan Hij had wat PAG. 2 Dinsdag 6 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sociale Raad bespeekt te Alkmaar Kleinere gemeenten moeten samenwerken lubileum Dansschool Smit f/ Marktberichten Roofoverval in de Haarlemmermeer Hittegolf is afgenomen Markerdag Z. M. T. te Enkhuizen Namens Zijne Hoogwaardige Ex cellentie de Bisschop van Haarlem, verrichtte gisterenavond in de St. Dominicuskerk de Hoogeerw. Heer Deken de zegening van de drie nieuwe klokken, die in de toren der kerk de plaats zullen gaan innemen van de klokken, die in 1943 door de Duitse bezetter werden geroofd om omgesmolten te worden tot oorlogs tuig. De drie klokken, die de namen dragen van de H. Maagd Maria, van St. Dominicus, de patroon der pa rochie en van St. Laurentius, de patroon van de stad, waren in het priesterkoor van de Laatkerk opge steld. Op de grootste klok, Maria, staat de tekst: Moeder laat ons hopen Doe de hemel open Als een kind dat vraagt en vleit, Zoekt de ziel Gods eeuwigheid. A.D. 1949 Op de kleinste staat geschreven: klok, Laurentius, Laurentius ben ik gedoopt. Vroom volk. dat op Gods zegen hoopt Roept steeds uw hogekerkheld aan Om in geloofskracht sterk te staan. En op de middelste klok, Domini cus, staat: Wat tijden komen en dalen Wat eeuwen ooit ondergaan Nog blijft uw ster ons omstralen Nog drijft uw roep ons aan. en vervolgens: ,,In 1922 gekomen, in 1943 weggenomen, in 1949 terugge komen.'' Bovendien draagt deze klok de tekst: Wat Bisschops hand eens had gewijd Werd geroofd in oorlogstijd, Om nimmer meer te keren, Nu luiden wij tot Godes ere. De klokken zijn gegoten in de be kende klokkengieterij van Petit en Fritsen. Behalve de Z,Eerw. Heer pastoor Biesta, waren in het priesterkoor aanwezig de Weleerw. Paters Hel ling, Keyser en Engeln, terwijl Pa ter Jansen vanaf de preekstoel de ceremoniën verklaarde, toen de Hoogeerw. Heer Deken, met assis tentie van pater Berentsen, pater Marcelis en pater Colbé, de zege ning der klokken verrichtte. Nadat het zout gezegend en het water ge wijd was, werd, onder het bidden van psalmen, het zout met het wa ter vermengd en werden de klok ken met het wijwater gewassen. Peters en Meters der drie klokken waren de heer G. A. Verkade en echtgenote, de heer mr. A. J. M. Leesberg en echtgenote en de heer W. Berentzen en echtgenote. De as sistenten zetten de afwassing voort aan binnen- en buitenzijde der klokken, terwijl de Deken met de overige geestelijkheid 6 psalmen bad om God te loven. Daarna maakte de Deken een kruis met de Olie der zieken op de buitenzijde der klok ken, waarna de H. Olie werd afge wist. Vervolgens werden zeven krui sen met H. Olie op gelijke afstand aan de buitenzijde der klokken aan gebracht en eveneens vier met het H. Chrisma aan de binnenzijde, waarbij de passende luturgische ge beden werden verricht. Tenslotte zong de diaken het Evangelie, waar uit wij leren bij het gelui der klok ken de aardse beslommeringen te vergeten om aan het hemelse te denkén, nadat de Deken wierook, thijm en myrrhe in het wierookvat had gedaan en dat onder de klokken had geplaatst. Na de zegening der klokken sprak de Hoogeerw. Heer Deken de ver zamelde gelovigen toe. In zijn toe spraak herdacht hij de' harmonieuze klank der vroegere klokken. Hen, GULDEN VLIES Reprise: Tramlijn „Begeerte" Toen Tennesee Williams, de schep per van „A streetcar, named desire" in het French Quarter", de oude binnenstad van New Orleans woon de, een bonte buurt waar alle rassen en standen door elkaar leefden en waar het leven dag en nacht voort gaat in stampend rythme, werd hij geïnspireerd door een oude schamele tram genaamd Begeerte", die langs zijn huis liep. Het is niet mogelijk in deze paar regels een uitleg van dit diepgaande en veelomvattende werk te geven. Dit spel moet men zelf ondergaan als een diep ontroe rende, bijna persoonlijke belevenis. Heel dikwijls zal men zichzelf er in herkennen, eigen strijd tegen de harde realiteit, ons aller desillusie en berusting. De eerste opvoering in Alkmaar door ,,Comedia" met Ank v. d. Moer in de hoofdrol, vond plaats voor een uitverkocht huis. Het is thans een voldoening voor de directie van 't Gulden Vlies dat ..Comedia" bereid gevonden werd (Zaterdag en Zondag a.s.) twee her opvoeringen in Alkmaar te willen geven, om tegemoet te komen aan rie vele aanvragen voor dit bijzon dere wt k. Gemeentelijk Marktwezen Alkmaar Veemarkt 5 Sept. 51 vette koei en. 11 nuchtere slachtkalveren en 49 vette schapen. Mooi succes voor R. K. Harmonie „St. Caecilia" ALKMAAR. Op het groot in ternationaal vocaal en instrumen taal solistencoucours, gehouden Zon dag j.L te Pijnacker, behaalde de soloclarinettist van b.g. corps, de heer A. J. de Boer, in de 1ste afd. een 1ste prijs met 106 punten. Voor waar een mooi succes voor b.g. heer en het corps. De jury bestond uit de heren W. J. A. v. Leeuwen en Marinus Adam. De heer E. Peetoom, solo-clarinet- tist behaalde in de afd. uitmun tendheid een 1ste prijs met 97 pt., eveneens een prachtig resultaat. Inenten tegen pokken ALKMAAR. De directeur van de Gem, Gen. Dienst verzoekt ons mede te delen, dat op 6 en 7 Sept. voor Inwoners van Alkmaar, des avonds om 8 uur in 't Centraal Zie kenhuis gelegenheid bestaat tot het doen inenten tegen de pokken. die Gods stem wilden tot zwijgen brengen en die de klokken uit Gods Heiligdom roofden, is het niet goed gegaan. Gods stem werd door een mensenstem i vervangen en de mens verhief zich als een ceder op de Li banon. Maar waar is die trotse ceder thans gebleven? Nu echter is er reden tot blijdschap. De klok Maria zal weer juichend luiden en de klokken Dominicus en Laurentius zullen hun getrouwen weer roepen naar het Huis van God, aldus de Hoogeerw. Heer Deken, die in het feit dat een der klokken naar St. Laurentius is genoemd, een bewijs zag van de goede verstandhouding tussen de geestelijkheid van de St. Dominicus- en die van de St. Lau- rentiusparochie. Hierna droeg de Hoogeerw. Heer Deken, met assistentie van de Wel eerw. paters Marcelis en Berentsen als diaken en subdiaken een plech tig Lof op, waarin door de gelovigen het feestlied ter gelegenheid van de plechtige klokkenwijding werd ge zongen en waarin, tijdens de zegen met het Allerheiligste, de kerkge welven volstroomden met de mach tige bronzen klank der drie nieuwe klokken, die van nu af met de machtige bronzen klank der drie nieuwe klokken, die van nu af aan het kerkvolk van de St. Dominicus- pnrochie naar het Huis des Heren zullen noden. H.V.Z. opgelet! ALKMAAR. Vanavond om 7 uur is er weer trainen. Dit is de laatste maal, dat we 's avonds gaan, daar het nu weer te vroeg donker is. Dus voortaan is de trai ning weer op Zondagmiddag. De gene die a.s. Zondag naar Amster dam gaan, wordt verzocht hun naam op te geven bij de heer M. Breed. Op aller opkomst wordt dringend gerekend. Alle schoolkinderen krijgen een popje ALKMAAR. Een dezer dagen zal aan alle leerlingen van de Openbare- en Bijzondere Lagere Scholen in onze stad een in kleu rendruk uitgevoerd op stevig pa pier gedrukt popje worden uitge reikt, ter propagering van de Internationale Poppen tentoonstel ling, die, zoals elke stadgenoot weet, tot en met 11 September a.s. bij Kofa-Spruyt wordt gehouden. De medewerking van het onder wijzend personeel zal voor deze uitreiking worden verzocht. Op de achterzijde van elk popje staat een nummer afgedrukt. Bij een bezoek van een schoolkind aan deze tentoonstelling kan het ontvangen popje worden getoond. Onder de getoonde nummers zul len enige prachtige speelpoppen worden verloot. De getoonde pa pieren popjes dienen dus na het bezoek aan deze tentoonstelling als een lot te word,en bewaard. Een bezoek van onze school jeugd aan deze beroemde exposi tie is wel zeer aan te bevelen. Zij zullen een inzicht krijgen in het leven van vele volken, ver over onze grenzen. Ouders en opvoeders zullen er ongetwijfeld goed aan doen een bezoek van hun kinderen aan deze poppenshow te bevorderen. In een door de Sociale Raad te Alkmaar op 19 Jan. '48 belegde vergadering hield ir. Reyers een in leiding over het vraagstuk der huis vesting van Ouden van Dagen. Als gevolg daarvan werd onder voor zitterschap van burgemeester Cor- reljé van Callantsoog een commis sie gevormd, die een plan zou ma ken voor de voorlopige oplossing van het vraagstuk. Deze commissie waarvan de heer N. Bijl bouwkun dig lid is, bracht in een gisteren te Alkmaar gehouden vergadering verslag uit van haar werkzaamhe den. De heer Correljé hield daarbij een inleiding, waaraan wij het vol gende ontlenen. Het vraagstuk, dat de commissie in studie nam, wordt groter en dringender, naarmate het aatal oude mensen toeneemt, dank zij de verbeterde toestand op medisch, hy giënisch en sociaal gebied. Bedroeg het aantal personen boven de 65 jaar in 1920 nog slechts 6 pet. der bevolking, in 1950 zal dit 8 en in 1970 10 pet. bedragen. Er komen steeds meer aanvragen en er is steeds meer behoefte aan woon ruimte voor bejaarden; de; uitbrei ding is in 't algemeen urgent met het oog op de slechte woningpositie en door stichting van tehuizen ko men ander woningen vrij. De huis vestingsmaatregelen van de over heid maken het mogelijk voorschot ten aan te vragen voor deze wo ningbouw. Waar kleine gemeenten niet tot stichting van bedoelde te huizen kunnen overgaan, zou door samenwerking van verschillende gemeenten wel iets bereik kunnen worden. Bij het plan dat de commissie ontwierp, hield zij rekening met de richtlijnen van ir. Reyers, o.a. t.a.v. vrije woning van ouden van dagen met een gering inkomen; de verzorging van de ouden, die hulp behoeven etc. De enige oplossing die naar het oordeel der commissie tot spoedig resultaat kan leiden, is de bouw van rusthuizen voor onge veer 30 personen; deze zouden een gunstige exploitatie bieden. Met 't door de heer Bijl ontworpen schets- plan kunnen de autoriteiten van het Ministerie van Wederopbouw zich verenigen. De bouwkosten van een dergelijk tehuis worden op rond f 100.000 geschat, of gemiddeld f 3000 per inwonende; voor de grond- en bij komende kosten wordt f 14.000 ge raamd, voor de inrichting f 30.000; de inhoud van liet gebouw zal 2500 M3 bedragen, zodat op een rijksbij drage in de exploitatiekosten van f 2500 gerekend kan worden. De netto-exploitatiekosten worden op f4.500 per jaar geschat bij een vol ledige bezetting van 30 personen, zodat de uitgaaf per verpleegde f 150 per jaar zou worden; de ver- zorgingskosten worden geschat op f 700 per inwonende, zodat de op namekosten op f 850 per inwonende zouden komen. Deze kosten, aldus de commissie, mogen stichtingen en gemeenten niet weerhouden tot stichting van een aantal tehuizen voor Ouden v. Dagen over te gaan. Daar de bouw van dergelijke te huizen voor afzonderlijke platte landsgemeenten niet doenlijk is, doet de commissie de suggestie aan de hand, om samenwerking tussen bv. de volgende combinaties van gemeenten: 1. St. Maarten, Haren karspel, Warmenhuizen; 2. St. Pan- cras. Koedijk en Oterleek; 3. De Rijp. Graft Zuid- en Nrd. Schermer en Schermerhorn; 4. Berkhout, Blokker en Venhuizen; 5. Span broek, Opmeer en Sijbekarspel. Voor gemeenten met overwegend katholieke bevolking zou van ker kelijke zijde de gezamenlijke bouw van een R.K. rusthuis kunnen wor den overwogen b.v. voor Haren karspel en Warmenhuizen, voor Oudorp ij Ursem en voor Span broek en Opmeer. Het is wenselijk dat de bewoners zoveel mogelijk in eigen vertrouwde omgeving gehuis vest worden. Een voordeel van dit kleine type tehuis is een doeltreffende en alge-- hele verzorging van de bejaarden. Voorts bieden deze tehuizen de minst-kostbare exploitatie en een zo groot mogelijk nuttig effect van het beschikbare bouwvolume en tenslotte draagt dit plan bij tot een spoediger opheffing van het gebrek aan woonruimte, doordat bij huis vesting van bejaarden op deze wijze andere woningen vrijkomen. Nadat de heer Bijl aan de hand van een plattegrond een uiteenzet ting gegeven had van zyn plan, volgde enige discussie. Op een desbetreffende vraag uit de vergadering, deelde de heer Meijerink van het Departement v. Wederopbouw mede, dat, wanneer voor de bouw van deze tehuizen voor ouden van dagen bouwvolume beschikbaar zal worden gesteld, dit zal moeten worden afgenomen van het totaal bouwvolume van veertig duizend woningen. Mogelijk echter kan voor volgend jaar een extra bouwvolume voor deze projecten in het vooruitzicht wordt gesteld. Nadat nog enige vragen waren beantwoord, dankte dr. Hofstee die de vergadering ook had ingeleid, inleider en de heer Bijl. Hij besloot met de wens, dat in de naaste toe komst in het rayon van de Sociale Raad meerdere van deze huizen ge bouw mochten worden, waardoor een belangrijk aantal steentjes zou worden bijgedragen tot oplossing van het woningvraagstuk. OPENBARE VERKOPING ALKMAAR. Gistermiddag werd in café „Centraal" te Alkmaar het winkel- en woonhuis aan de Hekel straat 14 ten overstaan van notaris H. A. van Cranenburg te Castricum in het openbaar verkocht. Koper was de heer P. Bot uit Heerhugo- waard voor een bedrag van f3780. PIONIER VAN DE DANS Een dubbel jubileum viert (ie Alkmaarse dansleraar Jack. Sm t, misschien wel een driedubbel, maar daarvoor staan de feiten niet vast. Wel staat vast. dat gedurende 25 jaar de heer Smit zich als zelf standig dansleraar vestigde en dat hij reeds tien jaar in Castricum werkt. Het eerste jubileum is voor ons aanleiding geweest, om met deze pionier voor het beschaafde amusement een onderhoud te ar rangeren. hetgeen dezer dagen, zij het niet dan na veel tegenwerpin gen van de zijde van de heer Smit, tot stand kwam. En daarbij vertelde ons dan de dansleraar, dat hij eigenlijk heel zijn leven, in het amusement hreft gezeten. De dans, dat is pas van later zorg geweest. Als pianist liep hij al op 1213 jarige leeftijd mede in de amusements-orkestjes, die 'n dertigveertig jaar geleden nog in grote getale door ons land trokken. En zo kwam hij in aanraking met dansleraren, die rijkelijk gezaaid waren en waaronder veel beun hazerij voorkwam. Iedereen, die 'n beetje handig was, getapt bij zijn mensen, kon dansleraar worden. Zelfs in de betere kringen kwam de beunhazerij voor. Als men maar afging op goede manieren kon men wel wat bereiken. Op 16-.iarige leeftijd werkte de heer Smit samen met een ervaren en goede dansle raar, waarvan hij veel leerde. En toen begon hij. die altijd de dans van haar niet al te beste zijde had leren kennep. plezier in hef werk te krijgen. Met het idee, de dans te verheffen, begon hij zich op de gelijke studie toe te leggen en werd hij dansleraar. Dat wil niet zeg gen, dat hij andere liefhebberijen er aan gaf. Muziek, toneel, dans. cabaret, trokken hem nog steeds en voor vele gezelschappen schreef hij teksten, zoals voor het Duo Wi-Jo, Paul Hofman, Daan Pool en ande ren. Ruïm 25 jaren heef Jack Smit zich echter als hoofddoel gesteld, de dans te veredelen. Hij ging na wat er zoal in de wereld van de dans te doen was, woonde gere geld congressen en cursussen bij, behaalde verschillende vakdiploma's en trad in 1938 toe tot de Ned. Ver. van Dansleraren. Ook door deze organisatie werd hi.i erkend, de scholen vermenigvuldigden zich en toen de oorlog uitbrak, had de heer Smit wat men noemt een goede zaak. Toen werd alles Vakgroep en de meeste principiële dansleraren. waartoe ook de heer Smit behoor de, kregen het moeilijk. Na de oor log in 1945 aanvankelijk lid ge weest. zijnde Van de Ned, Bond van Dansleraren, ging hij naar de ka tholieke organisatie, San Filippo Nerf over, toen de Bisschoppen daarop aandrongen. Speciaal als leider van een school voor katholiek dansonderwijs, heeft de heer Smit de laatste jaren naam gemaakt. Ook in België heeft men reeds zijn verdiensten erkend door hem te benoemen tot lid van de Union des professeurs de Danse et de Culure Physique de Belgique, een organisatie, die werkt in dezelf. de geest als de heer Smit zich ten doel heeft gesteld Naast techni schê kennis van het vak. bevor dert de heer Smit OP zijn cursussen steeds het beschavingspeil, de ka meraadschap in de goede zin des woords wellevendheid in omgangs vormen en netheid in kleding. Het eigenlijke jubileum van de school zal gevierd worden in No vember, op een speciale huldigings avond. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR. Gistermiddag om 10 minuten over vijf wandelde op de Kennemerstraatweg bij de Co- manstraat op de parkeerstrook een zesjarig meisje met een jongetje van een jaar en acht maanden aan de hand. Het jongetje rukte zich los juist toen een personenauto over de Kennemerstraatweg passeerde. Het ALKMAAR. Zondag 4 Sep tember vierde A.F.C. haar 15-jarig bestaan. Nadat de A.F.C.-familie bijeen was geweest in de plechtige Hoogmis in de St. Laurentius- parochie ter kerkelijke viering van genoemd jubileum, vond des middags te dezer gelegenheid eeu wedstrijd plaats tussen de beide lste elftallen van R.K.A.F.C. en Randers. Vooraf werden door de Randers en de supportersvereni ging „R.K.A.F.C." een ruiker bloe men en een bloemenmand aange boden, begeleid door de felicita ties der beide verenigingen. Het mooie zomerzonnetje had de echte voetballiefhebbers niet kunnen weerhouden om deze wed strijd te komen zien en wij kun nen zeggen: er werd gevoetbald. Vooral het jubilerende elftal toon de zich van zijn beste zijde en als de A.F.C.-voorhoede voor de rust de kansen, die er geweest zijn, evenals nu de rust had benut, dan zou de uitslag in dubbele cijfers niet geflatteerd zijn geweest. A.F.C. had een kleine omzetting in haar voorhoede, doordat J. Pannekeet (die weer in zijn oude vereniging is teruggekeerd) als rechtsbinnen fungeerde en Hey- nis l.-buiten speelde. De achter hoede, waarin Stam, die ongeveer al deze 15 jaar in A.F.C. 1 heeft gespeeld, no£T steeds een pittig partijtje weggaf, goed geassisteerd door de jeugdige Hoeben, was met doelman Popma het sterkste deel. Ook de middenlinie toonde uitste kend te zijn ingespeeld, alleen de voorhoede bleef voor rust bene den haar kunnen, hetgeen zij na de rust vergoedde door enige keu rige doelpunten. Het elftal der Randers heeft een flinke wijziging ondergaan, waarbij doelman Vet- haak enige goede staaltjes doel- mans-kunst ten beste gaf. De ach terhoede had enigszins aan kracht ingeboet, doordat Klepper van de rechtsbackplaats naar de midden voorplaats was verhuisd. Over de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Nadat de rust met blan co stand inging, konden wij het idee niet van ons afzetten, dat A.F.C., wederom technisch beter, deze wedstrijd toch zou verliezen, door dat bekende pechduiveltje, dat hen veelal tegen de Randers de buit onthoudt. Doch neen, na 15 minuten wist Heynis Vethaak te verschalken, welk staaltje hij in de volgende 15 minuten her haalde. En toen C. Tijm hier een derde doelpunt aan toevoegde, kon Randers alleen nog proberen de eer te redden, wat hun door de A.F.C. achterhoede resoluut werd geweigerd. De scheidsrechter had een rils- tige taak, waarvan hij zich keurig kweet. De A.F.C.-er in feestkleed Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van onze R.K. Voetbalvereniging A.F.C., is haar cluborgaan „De A.F.C.-er" ditmaal in feestkleed en in groter omvang verschenen. De geest, adviseur, rector van den Hoek, opent dit uitnemend, verzorgde nummer met een dank bare herinnering aan de grote pionier van het jeugdwerk in de kop van Noordholland, de helaas te vroeg gestorven Rector Boon. Wethouder van Slingerland ge tuigt van zijn waardering voor de jubilerende vereniging, die ge toond heeft te beseffen, dat óók op het gebied van de sport de ka tholieke beginselen hoog gehou den dienen te worden. Verder zijn er lezenswaardige artikelen van voorzitter ten Berge en trainer Hoek, waarin voor de gehele A.F.C.-familie behartenswaardige woorden zijn te vinden. Diverse oude herinneringen komen in dit nummer nog weer eens op de voorgerond, maar ook belevenis sen van recente tijd vindt men er in beschreven en Br. Amandus maakte, bij dit derde lustrum een aardig gedicht. Op 10 en 11 October zijn er in het Gulden Vlies twee feest avonden. H.L.O. gaat weer examens afnemen ALKMAAR. Men verzoekt ons mede te delen, dat de H.L.O. deze maand weer proeven voor het HLO- diploma zal afnemen en wel voor wandelen op 10 Sept., voor Athle- tiek op 17 Sept. en voor zwemmen op 20 Sept.; daarna zullen de diplo ma's worden uitgereikt. Zij, die 30 KM moeten wandelen, worden verzocht om half 2 bij de Overdekte aanwezig te zijn; zij, die een kortere afstand hebben af te leggen, worden na 2 uur verwacht. Het wandelparcours loopt wederom door de fraaie bossen van Bergen en Schoorl. R 10-060 kind werd door het rechtervoorspat- bord van de auto geraakt en bleef op het wegdek liggen. Per zieken auto is het naar het Centraalzieken- huis vervoerd alwaar het is opge nomen op advies van dr. Beuken horst. Vermoedelijk heeft het kind een hersenschudding opgelopen. De papieren van de chauffeur bleken in orde en de remmen van de auto wa ren goed. De bestuurder treft geen schuld. „Auf wiedersehen" De Amerikaanse troepen te Ber lijn hebben een parade gehouden voor generaal-majoor Frank L. Howley, de aftredende bevelhebber. De parade werd bijgewoond door bijna 10.000 Berlijners, die in koor „Auf wiedersehen" riepen. De afzet ting werd na de parade door de menigte verbroken. R.K. Officierenvereniging bestaat 30 jaar De algemene Rooms-Katholieke officierenvefeniging viert op 10 September a.s. te Den Haag haar 30-jarig bestaan. Op de feestvergadering zal een rede worden uitgesproken door prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken) met als onderwerp: „Het Wilhelmus van Nassauwen." Doctoraat honoris causa voor Prinses Wilhelmina A.F.P. meldt uit Northampton- Massachusetts, dat mevrouw E Roosevelt en prinses Wilhelmina voorkomen onder de personen, wie de doctorale graad Honoris Causa zal worden toegekend gedurende de jaarlijkse bijeenkomst van het Smithcollege, welke op 20 Decem ber a.s. zal worden gehouden. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. van Kleffens, zal uit naam van prinses Wilhelmina de bul in ontvangst nemen. LANGEDIJK, 6 Sept. 7000 kg aardappelen, bl. eigh. 7.307.50, 2000 kg uien 1414.90, grove 12.30 —12.60. 60.000kg witte kool 8 90— 10.40, 8000 kg gele kool 5.40—7.30; 80.000 kg roed kool 5.506.10; 6100 kg slabonen 266.10—50.40; 1000 kg tomaten A 20, B 22, C 17. ZWAAG. 5 Sept. a fdapjieU n 7.90; spinazie 823; postelein 14- 16; uien 4.309.60; bieten 5.40 6.80; savoye kool 7.11.20; witte kool 68; rode kool 5.508; sla- bonen 2055; snijbonen 2153; to maten 1631; augurken 3488; waspeen 614; bospeen 618; an dijvie 2633; sla 1217; bloem kool 2050; komkommers 620; perzieken 321; reine claude 14 28; emil royal 80; witte pruimen 619; reine victoria 634; witte druiven 0.801.28; alicanten 55 86; frankenthalers 4172; prolefic 384;7 meloenen 1960; transp. de croncels 823; zigeunerin 10— 19; keswick 58; james grieve 8 28; charlemosky 733; manks cod- lin 820; beurré d'amanlis 623; beurré de mérode 418;; claps fa vorite 728; juttepeer 317; Wil liam duchess 317; seigneur d'es- peren 917. ALKMAAR, 5 Sept. Bevelanders 67.50, slabonen z. dr. 3052, stok- snijbonen 3042, stamsnijbonen 28 —30, komkommers 623, tomaten A 2537, tomaten bonkon 1622. bloemkool I A 3246, I 2030, II 818, groene kool 7.6010.40, spina zie 518, postelein 618, sla I 13— 25, II 410, andijvie 1525, rabar ber 4, rode bieten 466.50, bos peen 61224, waspeen 618, uien 714, augurken grof-grof 36, bas terd. 651.06 bommen 12, perziken 413.50, frankenthalers 7084, ali- cant 80—89, suiker 2252, net 10 42, reine victoria 1637, codlin ces- wick 712, erley victoria 715, zi geunerin 1824, beurré mérode 7 12, clapp's favorite 720. OBDAM. 5 Sept. 4200 kg aardap pelen, bintjes 7.10, liberta 5.20. be velanders 6, schotten 7.40. 3800 kg slabonen A 3861, B 2633, 30.000 kg uien 13.5014.60, grove 1011.10, drielingen 11.3012.20, nep 13.20 14 17..000 kg peen B 8.10—8.60, C 7—7.20, 7500 kg rode kool 4.50, 2700 kg gele kool 4, 22.000 kg bieten A 6.60, 2770 kg bieten A 3. AVENHORN, 3 Sept. 8000 kg gr. schot 7.60—7.70, 3000 kg midd. 7.40— 7.70. 29.900 kg rode kool 5.50—6.60, 4800 kg gele kool 55.10, 1000 kg groene kool 6.60, 41.225 kg uien grove 12.6013.80, gew. 1415.60, driel 11—12.90, nep 13.50—14.60, bie ten I rond 5.507.20, II 44.50, aan voer 27125 kg. 109.375 kg peen II 10.60—11.90, III 8.80—9.30, IV 3.70— TWEE BEJAARDE MENSEN ERNSTIG GEWOND Gisteravond, naar vermoed wordt omstreeks tien uur, is in café de Haan op de hoek Benne- broekerwegIJweg in de gemeen te Haarlemmermeer op de twee bejaarde mensen, die dit café be heren, een zeer ernstige aanslag gepleegd. De dader heeft met nog twee personen die avond om streeks dat uur in het café ver toefd. Toen de beide andere be zoekers waren vertrokken, is hij alleen achter gebleven en bestel de nog een flesje bier. De circa 77-jarige heer de Haan moest daarvoor naar zijn kelder. Toen hjj weer terugkwam moet de be zoeker op hem zijn gesprongen en hem met een hard voorwerp op het hoofd hebben geslagen. De Haan's zuster, die te hulp snelde, werd eveneens geslagen en zakte zwaar gewond en hevig bloedend ineen. De oude man heeft toen blijkbaar getracht te vluchten door zijn winkeltje aan de achterzijde van het huis. Het is hem niet gelukt tijdig de deur te openen, want ook daar is hij opnieuw door de onverlaat gesla gen. Het staat nagenoeg vast, dat de mishandelingen zijn toege bracht met de deksel van een giet ijzeren kachel, die in gruzelemen ten bij de achterdeur is terugge vonden. Grijze haren van het slachtoffer heeft men op die stuk ken aangetroffen. Buiten de deur is de Haan neergezegen. De ge hele nacht heeft hij daar gelegen. De vrouw lag toen nog in het café. Van voor tot achter ligt het huis val bloedplassen. Te onge veer zes uur Dinsdagochtend is de Haan een beetje bijgekomen. Hij wist een passerende jongeman te waarschuwen, die terstond de politie op de hoogte heeft gesteld. De rijkspolitie van de groep Hoofddorp is onmiddellijk begon nen een onderzoek in te stellen en heeft daarbij de hulp ingeroepen van de criminele voorlichtings dienst. De slachtoffers zijn naar de Ma- riastichting te Haarlem overge bracht. Alle kasten en laden bleken opengerukt, zodat de politie aan neemt, dat roof wel het motief van de dader moet ziin geweest. Hedenochtend werd gemeld, dat de toestand van de beide slacht offers zorgwekkend is. 4.40, 20.000 kg augurken graf 32.30 —34.70, basterd 37.70, stek 25.40, bommen 11.90. WARMENHUIZEN, 6 Sept. 57.000 kg aardappelen, schotse muizen 8.60, bintjes 77,40, witte eigenh. 6.40 6.70, bl. eigenh. 77.40, bevelanders 6.70, koopmans bl. 77.10, doree's 7, grove 7.407.70, 11.000 kg sla bonen 4052, afw. 2541, 3400 kg uien 2.8014.30, grove 1212.10, 250 kg gele kool 7.90, 26.000 kg rode kool 5.906. GROOTEBROEK, 5 Sept. Eerstel. 7,608.10, kriel 3.503,60, eigenh. 6.10—6.60, blw. eigenh. 6,607.10, IJselster 5.706, noorderling 5.90— 6.20, bevelander 6—6.40, bintje 7.90 8.10, koopm. blauwe 7.107.40, aanv. 55.0000 kg; 18.500 kg bieten I 6.607.20, 30.000 stuks bloemkool 1 2345, afw. 818, 1200 kg peen II 10, 5500 kg rode kool 5.50—5.60, 1100 kg gele kool 6.60, 6000 kg uien 13— 13.60, grof 11.90—12.30, 750 kg gr. kool 10.60. PURMEREND, 5 Sept. Schotse muizen 810, bl. eigenh. 78, koop- mans blauwe 68, slabonen m. dr. 2342, z. dr. 2461, stoksnijbonen 3754, stamsnijbonen 20—38, pronk- bonon 1426, komkommers 824, tomaten A 2432„ bloemkool 10-46, rode kool 510, groene kool 58, spinazie 837, sla 924, andijvie 16 waspeen 1013, uien 2—9, rode aal- 26, rode bieten 5, bospeen 1018, bessen 66, perziken 418, franken thalers 5472, westfrisia 3454, suiker 1666, pruimen 641, codlin Ceswick 510. erley victoria 5 10, graham jubilé 513, james grie ve 936, manks codlin 516, per zikrode zomerappel 59, rode tulp 511, transparante de cronsels 5 24, zigeunerin 528, zoete winter- kroon 514„ beurré lebrun 416, beurré mérode 315, clapp's favo rite 426, diamant 38. juttepeer 316, seigneur d'esperen 316, tros jespeer 38, triomphe de vienne 4 —18. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. VERANDERLIJKE WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. MAAR KANS OP REGEN IS NOG GERING DE BILT, 6 Sept.. Het K.N. M.X. deelt mede: Nu de ergste hitte voorbij is, kan worden ge zegd, dat er in ons land tempera turen zijn voorgekomen als in op zijn minst 100 jaar niet meer in September waren genoteerd. Overal in het land werd gisteren 30 graden of meer in de schaduw gemeten, hetgeen deze zomer nog niet eerder was gebeurd. Van vliegveld Gilze-Rijen werd de hoogste temperatuur gemeld, n.l. 35 graden. In de Bilt, waar 34 gra den werd bereikt, werd het maxi mum van 1 September 1886 met 2>/i graad overtroffen en in Den Helder, waar men nog nooit in September boven de 30 graden was geweest, bereikte men giste ren bijna 33 graden. Daarbij was het ook 's nachts bijzonder warm, de minimum temperatuur van gis teren is te de Bilt hoger dan tot nu toe ooit in September was voorgekomen. Deze hittegolf is nu afgenomen door het binnendrin gen van wat koelere zeelucht. Daardoor zal het vooral aan de kust minder warm zijn. Maar om dat de luchtdruk in grote delen van Europa opnieuw is gaan stij gen en de depressie-activiteit op de Oceaan nog betrekkelijk klein is, ziet het er niet naar uit dat het weer spoedig veel herfstachtiger zal worden. De kans op een flinke hoeveelheid regen, die een defini tief einde aan de droogte zou kun nen maken, is dan ook nog gering. Enkhuizen gaat voort met zijn merkwaardige folkloristische shows. Passend in het kader van de Zuiderzee-Museum Tentoonstel ling, de Z.M.T. die deze zomer dui zenden bezoekers naar de Drom- medaris trekt, werd eerst een Ur- kerdag, daarna 'een Spakenburger dag gehouden en nu volgt op Vrij dag 9 September a.s. een Marker dag met een echte Marker bruiloft en een concert van het Marker Mu ziekcorps. De bruiloft, waaraan 50 personen zullen deelnemen, onder wie Marken's Burgemeester, zal volgens de eeuwenoude tradi ties van het eiland met toepassing van alle gewoonten en gebruiken worden voltrokken. Het bruidspaar, de getuigen, familie en genoden zullen zuiver volgens de traditie gekleed zijn in allerbeste pronk. En dat wil zeggen dat deze bruiloft in al zijn weelde van kleur en fleurig heid een schouwspel zal worden, dat nauwelijks zijn gelijke vindt. Begrijpelijk dat er voor dit stijl volle folkloristisch evenement over al bizondere belangstelling bestaat. Wereldkampioenschappen gewichtheffen SCHEVENINGEN. De uitslag van de zwaargewichtklasse luidt: 1. en wereldkampioen Davis (Ver. Staten) 137 y, 140 en 165, totaal 442Vs. 2. en Europees kampioen Petersen (Denemarken) 120, 11214 en 157'/i, totaal 390 K.G. 3. Allart (België) 127'/!, 115 en 145 totaal 387 y, K.G. 4. Herbaux (Frankrijk) 110, 112'/i en 142 totaal 365 K.G. 5 Knight (Gr. Brittannië) 110, 110 en 140, totaal 360 K.G. 6. Harper (Jamaica) 120, 100 en 137'/!, totaal 357^ K.G. 7. Macinelli (Italië) 112'/:, 100 en 137 y„, totaal 350 K.G. Niet geklasseerd: Charite (Ne derland^ die last had van zijn arm spier en op medisch advies moest opgeven. Voor het Amste breking van ruil proces, dat het dooi, heeft de zijn meer dan arit de 48-jarige S.S de Sicherheitspoliz functie van Krii Nadat de presid Hamel de zitting gon mr. van Rij zi. een lange reeks a: mede hij de bevoi Hof bewees het pr Duitse politieman overzicht over verdi zei hij onder meer: moeten vasthouden tuiging, dat elk op: wijls met voorbedai zonder rechtelijk vo geoorloofde zelfverc slag of moord is er roep op een bevel loze, door zijn mind complex gbplaagde nigheid wegglijdende niet op, want iedere zijn leider. Lages dienen te beraden, wet van hen eisten Moedige De Procureur-Fiscaa volgens enige dankbare het moedige gedrag Trijntje Stam ui Schermer. Hij moedige Westfriezen ten door elkaar ramm ervan getuige moesten hun boerderij afbrar boer vermoordden. warm, als ik in deze zie, wat een enorm baar verzet tegen in deze provincie Noi stond onder onze We Wraak van eei De sleutel tot het rakter van Lages voi in de fusillade der 1 in de duinen bij Ove ongelukkigen één vo van te voren gereed sagraf moesten gaan volgens met een neks den afgemaakt. „Dit van een kleine ziel. monisch genoeg was de grote macht, hem te oefenen in overeen de regels van fatsoe voor zijn gevangen vijai De Procureur-Fiscaal volgens de onverbrekel landsliefde van Hann op bevel van Lages u wraakzucht in de alle van de oorlog nog schoten, hoewel er ret zijde een order was maakt, waarbij alle fus den verboden. Vergassing van 6 mil Dit noemde de Procu „de meest onvoorstelbai uit alle tijden, de gru de-uitbarsting van h socialisme, waaraan schuldig staat als Lagi Op dit punt van ziji WOENSDAG 7 SEP1 HILVERSUM 7.00—24.00 NCR 7.00 Nieuws; 7,15 Och* stiek; 7.30 Gramofoonm Een woord voor de dag; Nieuws; 8.15 Te Deum 8.45 Gramofoonmuziek; jonge zieken; 9.30 Gra ziek; 10.30 Morgendienst praan; 11.30 Gramoi 11.45 Gramofoonmuziek dedelingen; 12.33 „Si 13.00 Nieuws; 13.15 Pr kest en tenor; 14.00 Gr ziek; 14.20 Sextet; 15 00 Kamerkwartet; 15.30 bouworkest; 16.15 Vo< 17.30 Gramofoonmuziek* koor; 18.30 Voor de Ned 19.00 Nieuws; 19.15 Voca 19.30 Het actueel geluid mofoonmuziek; 19.55 woord; 20.00 Nieuws; Philharmonisch Orke Plaatsnamen; 21.40 Orgel, no; 22.45 Avondoverdenk Nieuws; 23.15 Bas; 23 4 foonmuziek. HILVERSUM VARA' 7.00—10.00 VPRO VARA 10.20—18.30 RVU VARA 19.00—19.30 VPI 2000 VARA 20 00— 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofc 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofc 8.50 Voor de vrouw; 9 o< foonmuziek; 10.00 Causeri siding; 10-20 Onzt 10.35 Voor de vrouw; 11 O foonmuziek; 12.00 Orgel 12.30 Mededelingen; 12 33 platteland; 12.38 De Kilir ians; 13.00 Nieuws; 13,21 Jan Corduwener; 13.45 'g muziek; 14.00 Gesprokei 14.15 Gramofoonmuziek- 1 zieken; 15.30 Kinderk( Waar zwerven wij? 16 01 foonmuziek; 16.15 Voor 16.30 Vragen staat vrij; 1( ouden zongen; 17.15 Sex Regeringsuitzending; 18. 18.20 Gramofoonmuziek; zuig; 19.00 Lezing; 19.15 uitzending; 19.30 Voor £?mens de Raad vai 20.00 Nieuws; 20.20 Omr 21.25 Hoorspel; 22.25 Ade lann'ivr2'45 zi*in maar 1 23.00 Nieuws; 23.15 Zwemi Gramofoonmuziek. ,m„. BRUSSE oSx?leUws; 8 05 Oehte: ,,^,N^UWS; 9*05 Gramofo 12.00 Koor; 12.32 Trio; 13.0 ^«5.15 Casinoconcert; 14 00 foonmuziek; 17.00. Symphc i7;15 ^nate van 17.30 Gedichten; 17.40 F1 Swingtet; 18.30 Voor solde Nieuws; 19.30 Operette-ar Feuilleton; 20.00 Omroepc sopraan; 21.00 Act.; 21 15 n2°nm"ziek: 21-30 Ethnisch f™ Nieuws; 22.15 Kam ziek uws: 22-55 Gram RU»; 19.40 GramoS Orkest en solist; 21,15* 2 Gramofoonmuziek. j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2