De doodstraf tegeri Lages geëist Gegroeid tegen crisis en dollarschaarste in De schat van Matabonga RADIO Duitsland weer toegelaten tot Internationale Zwemfederatie Dinsdag 6 September 1949 PAC. 3 giolf is lomen ig Z. M. T. khuizen Hij had zich dienen te beraden wat recht en wet eisen Geruchten over de Munck x Het handelsverdrag met West-Duitsland Dr. Albert Plesman Spelregels waterpolo gewijzigd Maar die ene harde noot van 1930 is mr. Stenger nog niet vergeten! IUHWWJ R 10—080 WACHTINC ioor het K.N.M.I. dig van Dinsdag sdagavond. LIJKE WIND ïwolking met hier regenbui. Meest lit uiteenlopende ïgeveer dezelfde vandaag. IS OP REGEN GERING dept.. Het K.N. 2: Nu de ergste kan worden ge- ons land tempera- 'ekomen als in op jaar niet meer in aren genoteerd, and werd gisteren eer in de schaduw :n deze zomer nog as gebeurd. Van 2-Rij en werd de atuur gemeld, n.l. Bilt, waar 34 gra- kt, werd het maxi- ptember 1886 met troffen en in Den men nog nooit in en de 30 graden ereikte men giste nden. Daarbij was ts bijzonder warm, mperatuur van gis- Bilt hoger dan tot September was Deze hittegolf is nu >r het binnendrin- aelere zeelucht, het vooral aan de arm zijn. Maar om- uk in grote delen nieuw is gaan stij- iressie-activiteit op betrekkelijk klein iet naar uit dat het veel herfstachtiger kans op een flinke *en, die een defini te droogte zou kun- lan ook nog gering. aat voort met zijn folkloristische d in het kader van Museum Tentoonstel die deze zomer dui- rs naar de Drom- werd eerst een Ur- 'een Spakenburger- :n nu volgt op Vrij er a.s. een Marker- :hte Marker bruiloft van het Marker Mu- aruiloft, waaraan 50 n deelnemen, onder Burgemeester, zal eeuwenoude tradi- land met toepassing onten en gebruiken ken. Het bruidspaar, imilie en genoden volgens de traditie allerbeste pronk. En dat deze bruiloft in ran kleur en fleurlg- ïwspel zal worden, zijn gelijke vindt, at er voor dit stijl- sch evenement over- alangstelling bestaat. tipioenschappen ehtheffen GEN. De uitslag [ewichtklasse luidt: campioen Davis (Ver. 140 en 165, totaal es kampioen Petersen 120, 112 i/i en 157 lgië) 127'/., 115 en 145 G. (Frankrijk) 110, 112'/i )1 365 K.G. r. Brittannië) 110, 110 360 K.G. Jamaica) 120, 100 en 57 y, K.G. (Italië) 112Vs, 100 en 50 K.G. eerd: Charite (Ne- ast had van zijn arm- nedisch advies moest Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, dat na een onder breking van ruim een maand, de zevende dag van het grootste proces, dat het behandeld heeft, wijdde aan requisitoir en plei dooi, heeft de procureur-fiscaal, mr. C. van Rij, aan het slot van zijn meer dan drie uur durende requisitoir Maandagmiddag tegen de 48-jarige S.S. Sturmbahnführer Willy Lages, die als chef van de Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst te Amsterdam de functie van Kriminalrat had, de doodstraf geëist. Nadat de president prof. van Hamel de zitting had geopend, be gon mr. van Rij zijn requisitoir met een lange reeks argumenten, waar mede hij de bevoegdheid van dit Hof bewees het proces tegen deze Duitse politieman te voeren. In een overzicht over verdachte's misdaden zei hij onder meer: „Wij zullen goed moeten vasthouden aan de over tuiging, dat elk opzettelijk en dik wijls met voorbedachte rade doden zonder rechtelijk vonnis en niet uit geoorloofde zelfverdediging dood slag of moord is en blijft. Een be roep op een bevel van een geweten loze, door zijn minderwaardigheids complex gfeplaagde en in krankzin nigheid wegglijdende Führer, gaat niet op, want iedere bende heeft zijn leider. Lages c.s. hadden zich dienen te beraden, wat recht en wet van hen eisten. Moedige Westfriezen. De Procureur-Fiscaal wijdde ver volgens enige dankbare woorden aan het moedige gedrag van de 31-jarige Trijntje Stam uit Noord-Zuid Schermer. Hij memoreerde hoe moedige Westfriezen de beulsknech ten door elkaar rammelden als zij ervan getuige moesten zijn, hoe deze hun boerderij afbrandden en de boer vermoordden. „Mijn hart wordt warm, als ik in deze proces-akten zie, wat een enorm stuk onverwrik baar verzet tegen de dwingelandij in deze provincie Noord-Holland be stond onder onze Westfriezen. Wraak van een kleine ziel. De sleutel tot het laaghartig ka rakter van Lages vond mr. van Rij in de fusillade der 15 verzetslieden in de duinen bij Overveen, waar de ongelukkigen één voor één in een van te voren gereed gemaakt mas sagraf moesten gaan liggen om ver volgens met een nekschot te wor den afgemaakt. „Dit is de wraak van een kleine ziel, die niet har monisch genoeg was gebouwd om de grote macht, hem toegekend, uit te oefenen in overeenstemming met de regels van fatsoen en respect voor zijn gevangen vijanden". De Procureur-Fiscaal roemde ver volgens de onverbrekelijke vader landsliefde van Hannie Schaft, die op bevel van Lages uit persoonlijke wraakzucht in de allerlaatste dagen van de oorlog nog werd doodge schoten, hoewel er reeds van Duitse zijde een order was bekend ge maakt, waarbij alle fusillades wer den verboden. Vergassing van 6 millioen joden. Dit noemde de Procureur-Fiscaal „de meest onvoorstelbare misdaad uit alle tijden, de gruwelijkste zon- de-uitbarsting van het Nationaal- socialisme, waaraan Rauter even schuldig staat als Lages". Op dit punt van zijn requisitoir PROGRAMMA WOENSDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 So praan; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 „Sans Souci"; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-or kest en tenor; 14.00 Gramofoonmu ziek; 14.20 Sextet; 15.00 Nederlands Kamerkwartet; 15.30 Concertge bouworkest; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 18.00 Zang koor; 18.30 Voor de Ned. Strijdkr.: 19.00 Nieuws; 19.15 Vocaal kwartet; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Gra mofoonmuziek; 19.55 Een goed woord; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmonisch Orkest; 21.20 Plaatsnamen; 21.40 Orgel; 22.15 Pia no; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Bas; 23.45 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 416 M VARA' 7.00—10.00 VPRO 10.00—10.20 VARA 10.20—18.30 RVU 18.30—19.00 VARA 19.00—19.30 VPRO 19.30— 2000 VARA 20.00—24.00 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo foonmuziek; 10.00 Causerie en mor genwijding; 10.20 Onze keuken; 10,35 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 De Kilima Hawai- ians; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwartet Jan Corduwener; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor zieken; 15.30 Kinderkoor; 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Gramo foonmuziek; 16.15 Voor kleuters; 16.30 Vragen staat vrij; 16.55 Zo de ouden zongen; 17.15 Sextet; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Le zing; 19.00 Lezing; 19.15 Regerings uitzending; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Namens de Raad van Kerken; 20.00 Nieuws; 20.20 Omroeporkest; 21.25 Hoorspel; 22.25 Adelaide Hall zingt; 22.45 Er zijn maar weinig 23.00 Nieuws; 23.15 Zwemmen; 23.25 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 8.00 Nieuws; 8.05 Ochtendconcert; 9.00 Nieuws; 9.05 Gramofoonmuziek; 12.00 Koor; 12.32 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Casinoconcert; 14.00 Gramo foonmuziek; 17.00 Symphonie; 17 05 Nieuws; 17.15 Sonate van Mozart; 17,30 Gedichten; 17.40 Fluit; 18.15 Swingtet; 18.30 Voor soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Operette-aria's; 19 50 Feuilleton; 20.00 Omroeporkest 'en sopraan; 21.00 Act.; 21.15 Gramo foonmuziek; 21.30 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.50 Nieuws; 22.55 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, 484 M 19.00; 19.40 Gramofoonmuziek; 20 00 Orkest en solist; 21.15; 21.30; 2245 Gramofoonmuziek. begon de Procureur critiek uit te oefenen op het vonnis van 12 jaar tegen dr. Harster. ,,Dit vonnis is mij ten enenmale onbegrijpelijk. Mek dan 100.000 mensenlevens zijn er vernietigd door de Dienststelle. die Harster leidde. Zulk een aantal boet men niet met een gevangenis straf'. De cis. In zijn slotbetoog. nam mr. van Rij de persoon van Lages onder de loupe. Verdachte klemde zich vast aan zijn carrière, doch hij miste het evenwicht in zijn karakter, dat juist voor zijn hoge functie nodig was." Zich direct tot de verdachte rich tend, riep mr. van Rij uit: „Ge hebt een diepe vore van bloed en leed en tranen in Nederland getrokken. Als mensen moeten wij u vergeven, maar het als volk vergeten, dat zul len wij nooit." Zonder een spier van het gelaat te vertrekken, hoorde Lages ver volgens de doodstraf tegen hem eisen. „Ik kan slechts een straf vorderen, zo besloot de Procureur zijn requisitoir, ware dit anders, dan zou ik de eis van doodstraf vijf maal laten weerklinken: voor het doden van arrestanten, de Silber- tannes, de jodenvervolgingen, de raziza's en de mishandelingen". Verdedigiging. AMSTERDAM, 5 Sept. Om half drie begon de verdediger van Lages, mr. C. G. Feenstra, met zijn uit voerig pleidooi, waarvan hij van te voren aankondigde, dat het zeker tot in de late avond zou duren, voordat hij tot het slot zou komen. Hij deelde zijn rede in twee ge deelten: begon eerst met een uit voerig college over internationaal strafrecht en volkenrecht, waarbij (Eigen bericht). SITTARD, 4 Sept. Zoals be kend, is de nationale doelverdediger Frans de Munck niet gerechtigd dit seizoen voor Ajax uit te komen. Naar aanleiding van de geruchten als zou De Munck in de komende competitie naar zijn oude club Sit- tardse Boys terugkeren, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot het bestuur van deze Limburgse le klasser gewend. Naar men ons mededeelde, bestaan er voor de Munck slechts twee mo gelijkheden om deze winter de voet balsport actief te kunnen blijven be oefenen en zodoende in vorm te blij ven. Ofwel hij kan zijn plaats in het Boys-doel weer innemen, ofwel, en dat achtte men geenszins uitge sloten, hij kan alsnog ingaan op aan biedingen van buitenlandse beroeps clubs. Voor dit laatste is het echter al rijkelijk laat en het mag daarom niemand verwonderen wanneer de Munck eieren voor zijn geld kiest en te elfder ure nog bij de Sittardse club zal aankloppen Inmiddels hebben de Boys reeds een waardige plaatsvervanger voor hun „Limburgse tijger" gevonden in de wat kleine doch stevige Den Dek ker, die zij uit hun 3e elftal van daan haalden en wiens imponerende safe's Zaterdag j.l. tegen Maurits in het Geleense Stadion de bewon dering der Zuidelijke voetbalfans wekten. FRANKFORT, 5 Sept. (Reuter) Het handelsverdrag: tussen Neder land en West-Duitsland, dat naar verwacht wordt binnenkort zal worden getekend zal waarschijnlijk betrekking: hebben op een waarde van 120 a 130 millioen dollars. Het verdrag zal als voorbeeld voor alle toekomstige handelsovereen komsten van West-Duitsland dienen. Voor de meeste goederen zullen geen bepaalde bedragen worden vastgesteld. Alleen voor groenten en vis zal slechts voor een bepaald bedrag kunnen worden ingevoerd, doch de onderhandelingen over de groenteinvoer tot dusver zijn nog niet afgesloten. Verruiming van Franse invoer PARIJS (Reuter). Naar al- hier van officiële zijde wordt ver nomen, zal Frankrijk van 1 Oct a.s. af sommige invoerquota op heffen, welke ongeveer 10 a 15 pet. van de aankopen in de Mar shall-landen uitmaken. Frankrijk zal tevens aanbieden onderhande lingen te voeren over de weder kerige opheffing van alle quota met de aan het plan-Marshall deelnemende landen. ZWARE BRAND TE BANDjERMASIN BANDJERMASIN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op 7 plaatsen tegelijk brand uit gebroken op het emplacement van het Rubberfonds te Bandjermasin. Het vuur greep snel om zich heen. Toen het blussingswerk kon aan vangen. stonden vrijwel al het op geslagen rubber en de grote werk plaats in lichter laaie. Twee goe- dangs en de kantoorgebouwen bleven gespaard. De schade aan de machineriewerkplaats, gieterij, draaiersinrichting en electrische centrale is voorlopig op vijf mil lioen gulden geschat. Op 3 Juli zijn te Bandjermasin de rookkluis en de rubberopslagplaats ver brand; de schade bedroeg toen een half millioen. Evenals de vorige maal wordt kwaadwilligheid ver moed, hetgeen echter niet bewe zen kan worden. Zondagochtend om 11 uur werd de brand bedwon gen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. hij de zaak Lages buiten beschou wing liet. Drie uur lang luisterde het Hof in de warme zittingszaal naar de woordenvloed van de ver dediger, terwijl Lages onverstoor baar, de rechterhand voor zich rus tend op de balustrade van de ver- dachtenbank, voor zich uitkeek. Toen bereikte mr. Feenstra het tweede gedeelte van zijn pleitrede, waarbij hij punt voor punt de dag vaarding naliep en trachtte diverse beschuldigingen te ontzenuwen. Zo zeide hij over de fusillades, dat er geen kwestie van was, dat Lages lukraak todeskandidate" aanwees. Concluderend vroeg de raadsman aan het slot van zijn lange pleidooi nietig verklaring van de dagvaar ding. Nog meer subsidiair vroeg mr. Feenstra tenslotte (en dit was ge baseerd op zijn uiteenzetting over artikel 91 van het wetboek van militair strafrecht) dat verdachte zou worden veroordeeld tot ten hoogste drie jaar gevangenisstraf, al dan niet met aftrek, van voorar rest. DE VLIEGENDE HOLLANDER ZESTIG JAAR Het was niet veel wat de bezetters in Mei 1945 van de KLM hadden overgelaten, de luchtvloot was bij de bombardementen van Mei 1940 grotendeels verwoest. De hangars en gebouwen op Schiphol sneuvelden onder de bommenregen of werden later door de vijand leeg geplun derd, wat nog overbleef werd door de Duitsers bij hun terugtocht een voudig opgeblazen. De KLM zag zich gesteld voor een berg van moeilijkheden, toen zij de opbouw van het bedrijf wilde her vatten. Met energie ging men echter weer aan de slag en door grote in spanning slaagde men erin de 1 :jna onmogelijke taak te volbrengen. Toen Nederland in Mei 1946 de eerste verjaardag van zijn bevrij ding vierde, was er weer een bloei ende K.L.M. die haar vleugels over vier werelddelen uitstrekte. Sinds dien is de KLM verder uitgegroeid en heeft zij haar vroegere positie in de wereldluchtvaart overtroffen. De man. onder wiens leiding zich deze pijlsnelle wederopbouw heeft voltrokken, is dr. Albert Plesman, de president-directeur van de KLM, die op 7 September zijn 60ste ver jaardag hoopt te vieren. Gedurende 30 jaar, van het allereerste begin van de KLM in 1919 af, heeft hij als leidende figuur veel stormen ge trotseerd. BESCHERMING BURGERLIJKE BEVOLKING De mededelingen van veldmaar schalk Montgomery op 15 Juli j.l. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage over de noodzakelijkheid in het kader van het Westelijk Pact op de kortst mogelijke termijn een civiele verdediging te organiseren, hebben de vraag doen rijzen of hieraan in ons land voldoende aandacht wordt besteed. Bij informatie bleek het ANP, dat de regering terzake diligent is en dat de minister van binnen landse zaken reeds voor enige maanden in overleg is getreden met de Commissarissen der Konin gin, de burgemeesters en de par ticuliere organisaties, die zich de hulpverlening ten doel stellen, over de wijze waarop, aan de hand van de ervaringen van de laatste oorlog, een doeltreffende bescher ming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogshandelingen kan worden tot stand gebracht. RASSENPOLITIEK IN ZUID-AFRIKA WORDT VOORTGEZET PRETORIA, 5 Sept. De eerste minister van de Zuid-Afrikaanse Unie, dr. D. F. Malan, heeft in een rede te Standerton (Transvaal) verklaard, dat zijn regering zal voortgaan met uitvoering te geven aan het hem door de kiezers gege ven mandaat inzake rassenpolitiek. De regering is voornemens, door middel van wetgeving de niet-blan- ken, die thans met de blanken op eenzelfde kiezerslijst staan, af te voeren en hun een aparte vertegen woordiging te geven. Ook is de re gering van plan, door wetgeving het door elkaar wonen van blank en niet-blank, tegen te gaan. In de derde plaats zal de regering on derhandelingen aanknopen met an dere regeringen op het Afrikaans vasteland, om het binnenkomen van naturellen uit andere gebieden naar de Unie tegen te gaan. RUMOER OM ROBESON PEEKSKILL, 5 Sept. (Reuter). Na afloop van een Zondag door Paul Robeson te Paakskill (New York) gegeven concert, waarbij naar schatting tienduizend personen aan wezig waren, is door oudstrijders een „anti-communistische" demon stratie gehouden, waarbij met ste nen werd geworpen. Een vijftigtal personen, merendeels inzittenden van autobussen of auto's, die van het concert terugkeerden,werd ge wond. Een autobusonderneming deelde mede, dat dertien van de acht en twintig bussen, die zij voor vervoer van concertgangers had uit gezonden, vermist worden. Men ver onderstelde, dat deze bussen in han den gekomen waren vavn vrijwilli gers, die als chauffeur optraden omdat de chauffeurs van de onder neming weigerden te rijden. GENERAAL FRANCO ONTVANGT ADMIRAAL CONOLLY MADRID, 5 Sept. (Reuter). Generaal Francisco Franco heeft heden admiraal Richard Conolly, opperbevelhebber van de Ameri kaanse marine-strijdkrachten in het Oostelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan en in het Mid dellandse Zee-gebied, in zijn land huis, in de nabijheid van La Co- runa, ontvangen. Een Amerikaans eskader, bestaande uit het vlagge- schip van admiraal Conolly, de 13.000 ton metende kruiser „Co lumbus" en drie andere oorlogs bodems brengt thans een bezoek aan Spanje. De Amerikaanse oor logschepen liggen in de haven van El Ferrol, dat de voornaamste Spaanse vlootbasis is, voor anker. Het was gisteren voor Engeland een grote dag, toen de test piloot A. J. Pegg omstreeks 12 uur met de „Brabazon I" in de lucht,ging. Vijf jaren van intensieve arbeid zijn hieraan vooraf gegaan. Kosten noch moeiten zijn gespaard om van de „Braba zon I" een vliegtuig te maken, dat als eerste vliegtuig der wereld zal gelden. De „Brabazon" is 60 meter lang, 16 meter hoog en de spanwijdte der vleugels is bijna 80 meter. Op lange afstanden kunnen 100, en op korte afstanden 200 passagiers met dit 130 ton metende gevaarte, dat door acht motoren van 20.000 pk wordt voortbewogen, worden vervoerd. Bij aankomst op het vliegveld Bristol, vanwaar het ook was opgestegen, werd piloot Pegg geluk gewenst door Lord Brabazon, die zeven jaar geleden de bouw van het vliegtuig had voorgesteld. MILAAN, 5 Sept. Het bestuur van de FINA (Internationale zwem federatie) heeft in zijn zitting: van Maandag besloten dat Duitsland met onmiddellijke ingang weer lid kan worden van de Internationale Fede ratie, met dien verstande, dat Duit sers geen bestuursfuncties kunnen bekleden, noch als officials kunnen worden gekozen voor Europese kampioenschappen of Olympische Spelen. Een belangrijke beslissing werd ook genomen voor het waterpolo- spel. De International Waterpolo Board had voorgesteld om de regels van het spel met ingang van 1 Jan. 1951 te wijzigen volgens voorstel len, ingediend door onze landgenoot Jan de Vries en de Belgische water- polo-expert Fons Defahaije. De Board wilde het jaar 1950 als proef jaar beschouwd zien, zodat de Euro pese kampioenschappen van 1950 (Boedapest) dan ook met de oude regels zouden worden gespeeld. Het bestuur van de Fina besliste echter vandaag, dat de gewijzigde regels reeds van kracht worden op 1 Jan. 1950 en de Europese kampioenschap pen van Augustus 1950 dus met de nieuwe regels moeten worden geor ganiseerd. De belangrijkste wijzigingen in vergelijking met de thans geldende regels zijn: 1. Na het fluitsignaal vën de scheidsrechter mag er door de spe lers vrij gezwommen worden, 2. Bij het nemen van een straf- worp mag de speler, die de worp genomen heeft, de terugspringende bal niet nog eens inschieten, maar moet de bal aan een andere speler afgeven, 3. De speeltijd zal 2 x 15 minuten Cortinas gaf op CALAIS, 5 Sept. Vier uur en twintig minuten nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had be geven, heeft de Cubaan Cortinas zijn derde poging van dit seizoen opgegeven. Hij had slechts 8 km afgelegd, toen een hevige aanval van kramp hem noodzaakte de volgboot op te zoeken. OPNIEUW BOSBRANDEN IN FRANKRIJK BORDEAUX, 5 Sept. (Reuter). Onder de gloeiende zon hebben heden militairen en brandweer lieden de gehele dag gestreden tegen een nieuwe bosbrand, die op 48 km ten zuidwesten van Bor deaux over 3000 ha woedde. Ten slotte kon de commandant van de vuurbestrijders verklaren, dat de brand bedwongen was en geen gevaar meer zou opleveren als de wind zou blijven afnemen. Vier boerderijen zijn geheel verbrand en dorpelingen moesten de vlucht naar de kust nemen. Men is overal bevreesd voor nieuwe branden gezien de hoge temperatuur, die het kwik tot 91.6 graad Fahrenheit deed stijgen. bedragen, waarbij alleen tijd afge trokken wordt wanneer er een doelpunt is gemaakt of een bal bui ten het speelveld is gekomen. De rust is vastgesteld op 5 minuten, 4. Er mag worden gespeeld met een lederen of een rubberbal, 5. Bij ziektegevallen mag geen nieuwe speler tijdens de wedstrijd worden toegelaten, terwijl de tegen partij geen speler mag laten uit vallen. NEDERLANDS SNELHEIDSRECORD THANS VASTGESTELD Naar de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart mededeelt, is thans uit de metin gen van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium gebleken, dat maj.- vlieger J. L. Flinterman tijdens zijn snelheidsvlucht boven Ame land op 27 Augustus j.l. een ge middelde snelheid van 953 km per uur heeft bereikt. Evenals bij het hoogterecord is ook voor de officiële erkenning van dit snelheidsrecord behalve het rapport van het N.L.L., een proces-verbaal der K.N.V.L. nodig, ondertekend door de sportcom- missarissen, waarna het rapport wordt opgezonden aan de Fede ration Aeronautique Internatio nale te Parijs. Eerst dan zal Ne derland zijn eerste snelheids record hebben. VIJF EN TWINTIG JAAR FORDPRODUCTIE Op 31 Juli 1949 liepen in Nederland in totaal 51.863 wagens, waaronder 6000 tractoren, die gemiddeld per jaar 30.000 km afleggen. Ford verleent zodoende Service aan vervoermiddelen, die 1.555.890.000 km per jaar lopen. Dit is een afstand, die gelijk is aan 38.824 maal de omtrek van de aarde. Indien een automobiel dag en nacht zou doorrijden met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur, dan zouden er 38.897.250 uren of 4440 jaren, 118 dagen en 18 uren nodig zijn om deze afstand te overbruggen. Indien men zich voorstelt, dat iemand; b.v. Ham- moerabi, in 2491 jaar vóór Chr. in zijn Ford was gestapt, dan zou hij deze afstand hebben afgelegd op de Jubileumdag van de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek. Aan lonen wordt jaarlijks uit betaald ongeveer f 20.000.000. aan kapitaal is geïnvesteerd f 50.000.000.Omzet in perso nen-, vrachtwagens en tractors in 25 jaar plm. 130.000 stuks met een waarde van f 300.000.000.en een omzet aan service-onderdelen van f 70.000.000.—. In de vijf en twintig jaren waarin de heer Stenger aan het hoofd heeft gestaan van de Neder landse fabriek der Ford Motor Company heeft hij eens een kei harde noot tussen de kiezen ge kregen. Deze noot moest gekraakt worden op een moment waarop alles wat met Ford te maken had in officieel zwart gestoken op weg was naar Rotterdam om de eerste- steen-legging bij te wonen, die door mr. Henry Ford himself zou geschieden. Men denke zich de situatie in. De Nederlandse Ford directie heeft na moeizaam zoe ken en onderhandelen van het gemeentebestuur van Rotterdam gedaan gekregen, dat er een fa brieksterrein werd aangekocht voor een automobielfabriek vlak bij open water. Juist in die periode komt er bericht dat Ford naar Nederland zal komen. Hij kwam Europa „doen". Mooi zo, denken de Nederlanders. Daar slaan we een sla uit, die ons meteen be roemd maakt in heel de wereld. Ford komt en hij legt natuurlijk de eerste steen voor onze fabriek. Ford kwam, maar hij is toevallig een man die, ook als hij in Europa rondreist, zijn Amerikaanse nuch terheid niet thuis laat. Twee din gen heeft hij hier gezegd en die sloegen als een atoombom in. Het eerste was: ik vind de kanalen in Nederland maar voor één ding ge schikt: om gedempt te worden en er autowegen van te maken. Het tweede was de bittere pil voor zijn Nederlandse vertegenwoordi gers. Ford had gevraagd om even, kort voordat hij die eerste steen zou leggen, langs het terrein te rijden, waar de bloemen en ere- wijn al klaar stonden. Hij kwam, hij zag enhij vertikte het om dit terrein te accepteren. Het ligt 500 meter van het water, was zijn redenering. Rekent u maar eens uit wat u dat in de verre toekomst gaat kostenInderdaad, zegt de heer Stenger met een glimlach, als hij nog terugdenkt aan die zomerdag in 1930 met de niet in geschonken erewijn en de hope- Door de gunstige ligging van Devenfer vestigen zich in de „koek- stad" tal van industrieën en er wordt hard 'gewerkt aan de haven- en industrieterreinen. De nieuwe haven wordt toa- gankelijk van de IJsel uit door het bouwen van een sluisruimte van 105 bij 12 meter. Het waterpeil in de haven kan op deze manier voor de daaraan gevestigde industrieën constant worden gehouden. Overzicht der werkzaamheden. loos voor niets gearrangeerde bloemen, Ford had groot gelijk. Ik heb het eens uitgerekend. Van het geld dat we door zijn weige ring hebben uitgespaard zou men na een jaar of twintig een nieuwe fabriek kunnen bouwen De Nederlandse Ford bestaat dit jaar een kwart eeuw en gelukkig zijn er heel wat avonturen in deze geschiedenis der maatschappij die de glimlach van de directeur alle bitterheid ontnemen. „Wij zijn tegen de verdrukking in gegroeid. Na de eerste wereldoorlog was ons land rijk. Het is sindsdien arm geworden, maar onze pro ductie is gestegen tot 7500 a 8000 wagens per jaar. Ondanks crisis, werkloosheid, oorlog en dollar- schaarste. De vraag, naar auto's was in 1924, toen wij begonnen, acuut en zij is het thans niet min der. Het aantal arbeiders is in de 25 jaren van 40 tot 750 gestegen, plus 5000 dealers en van de scherpzinnige mr. Henry hebben wij na die ene stunt nooit meer last gehad. Dat wil heel wat zeg gen „Wat zijn uw ervaringen van de laatste jareSn, nu de import van onderdelen uit Amerika aan scherpe beperkingen onderhevig is?" De leiding van het concern in Amerika heeft daar al lang wat op gevonden. Zoals u weet helpen de Europese Ford-fabrieken elkaar en komen de onderdelen tegen woordig uit Frankrijk en Enge land, zodat er geen dollar aan ten beste wordt gelegd. Bovendien bestaat er in de V.S. een aardige prikkel om die Europese zelfver- zorging nog wat aan te wakkeren. Daar waar een bepaald onderdeel het best en het goedkoopst ge maakt wordt, daar wordt het voor heel Europa betrokken. Ik zie in de nabije toekomst een heel aar dige kans voor het plaatsje Beier land in ons land, om voor alle fabrieken schokbrekers te gaan maken. Dat zij dat kunstje daar beter kennen dan waar dan ook, is onlangs duidelijk gebleken. Jammer, dat mr. Henry ons 25- iarig jubileum niet kan mee ma ken. Waarschijnlijk komt er toch iemand uit Detroit uit de opper ste leiding om mee te lachen met mr. Stenger. En niet als een boer die kiespijn heeft, zoals in 1930! JOEGO SLAVIË UITGESLOTEN VAN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN BELGRADO, 5 Sept. (A.N.P.). Zuid-Slavië heeft heden bij de Internationale Volleybal Federa tie, waarvan het secretariaat te Parijs gevestigd is, geprotesteerd tegen zijn uitsluiting door de Tsjechische regering van de we reldkampioenschappen volleybal, die van 10 tot 18 September in Praag gehouden worden. De Zuid- Slaven hebben de Internationale Federatie, waarvan verschillende landen in West-Europa en ook de Ver. Staten lid zijn, verzocht de kampioenschappen uit te stellen en ze te doen houden in een ander land, dat geen onderscheid maakt tussen de leden. „Johan van Oldcnbarncveldt" 7 September in Amsterdam Het troepentransportschip „Jo han van Oldenbarneveldt" wordt in de nacht van Dinsdag 6 Sept. op Woensdag 7 Sept. a.s. in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint op 7 Sept. te 9.00 uur. Persoonlijke titel voor dr. Hirschfeld Bij Kon. Besluit is aan dr. H. M. Hirschfeld terzake en voor de verdere duur van zijn werkzaam heden als regeringscommissaris in algemene dienst de persoonlijke titel van buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur verleend FEUILLETON 45. Ze voelde zich belachelijk, zoals ze daar bezig was met afmetingen doen en gaten graven, wat haar in die tropische zwoelte doodop maak te. Toch hield ze grimmig vol. Ze probeerde elke mogelijke' combina tie die ze maar bedenken kon, nu eens voet voor voet, dan weer met grote passen de afstanden bepalend. Bij haar onderzoekingen vond ze hier en daar gaten, die Jack Ben ders, naar ze veronderstelde, gegra ven had bij zijn vruchteloos onder zoek naar de tinnen kruithoorn. Na drie dagen moest ze erkennen, dat ze verloren had, maar het zoeken was een obsessie voor haar gewor den. Ze sliep slecht en bij beetjes. Ze droomde telkens weer, dat ze de schat gevonden had. Ze zag in haar dromen plekjes, waar ze nog niet gezocht had en waar ze hem vast en zeker vinden zou, maar tel kens bleken die dromen bedrog te zijn. Iedere morgen ging ze vol vuur en werklust aan land en kwam Tara haar met. de spade tegemoet en gingen ze erop uit, om haar nachtelijke ingevingen en bedenksels in daden om te zett.en En elke dag zorgde Benders er voor, dat ze elkaar ontmoetten. Hij was altijd even koel, zelfverzekerd en spottend en grijnslachend bracht hij haar dan telkens onder het oog dat de preferente aandelen van Jack Benders weer vijf procent gestegen waren en zij van haar kant hield hem dan voor, dat volgens de door haar ontvangen beursberichten de gewone aandelen van Jack Benders nogmaals vijf punten gezakt waren. Toch begon ze er hinder van te krijgen. Het liet haar niet koud. Het was niet te loochenen, dat ze in eikaars macht en afhankelijk van elkander waren, maar Jack Benders hield nog steeds een voorsprong op haar. Zij was wel een handig zaken- vrouwtje en gewend aan de sluwe streken, die slimme handelslui vaak uithaalden, maar Jack had te veel op haar voor. En haar ergste vijand was wel haar ongeduldige verlan gen om de schat te vinden e/i er mee naar haar overgrootmoeder terug te keren. Daarbij kwam dat ze hoe langer hoe groter hekel aan Jack Benders begon te krijgen. Hij was een aantrekkelijke jonge man; hij was echt aardig en vermakelijk, maar toch, wat had ze 'n afkeer van hem gekregen! Zijn taktiek deed haar denken aan de vc/fijnde mar telingen, die de Nazi's hun slacht offers aangedaan hadden. 's Nachts na de derde dag sliep Lida zo goed als niet. Volgens de door haar aan Benders gestelde voorwaarden zeer edelmoedige voorwaarden, zou zijn aandeel in de schat tot niets geslonken zijn, terwijl volgens zijn allerbespotte- lijkste voorwaarden, haar aandeel tot dertig procent zou zijn terug gelopen. Ze kreeg die nacht geen enkele goede inval. Ze zat echt in het nauw Ze vond het verschrikkelijk, dit te moeten bekennen, doch ze kwam plotseling tot het duidelijke besef, dat Benders haar ten slotte toch kapot had gemaakt. En dat kwam hoofdzakelijk door haar gejaagd heid en begeerte. Ze had alle moge lijke reden om die kruithoorn te zoeken en graag te ..vinden, Ze ver langde ernaar Be vreugde van groot moeder te zien en getuige te zijn van haar opgetogenheid, omdat ze nu in de gelegenheid kwam te ver keren, om al haar plannen tot restauratie van het oude huis en en van het familievermogen te verwerkelijken. Het huis zou van de top af hersteld en opgeknapt worden en de omliggende gronden zouden keurig in orde worden gebracht. Vader en moe,der konden in Arizona gaan wonen en de kinderen zouden alles kunnen krijgen, wat ze nodig hadden en verlangden, binnen rede lijke grenzen dan altijd! Alles, wat ze met zoveel volharding nage streefd had sedert de dag, dat haar vader niet meer kon werken, zou zo nu in vervulling zien gaan. Haar routine op het kantoor van Blake, Ranson en White opgedaan, had haar de waarde van het geld leren beseffen. Wat baar vroeger een enorm fortuin had toegeschenen was nu geen enorm fortuin meer voor haar. Al zou de waarde van de schat zelfs' tweehonderdduizend dollars bedragen, dan zou ze dat geld nog hard -nodig hebben. Ze had er niets geen zin in, dit te de len met die avonturier. Hij moest tevreden zijn, met wat hij van haar kreeg. Voor hem betekende het in geen geval, noch praktisch, noch uit gevoelsoverwegingen, wat het voor haar betekende en toch had hij haar juist daarom het onderspit doen delven. Tot vannacht toe had ze zich zelf weten te beheersen en was ze redelijk verstandig, onbe vreesd en slim geweest, maar nu keerde zij zich tegen zichzelf. Ze werd bang. En naarmate de nacht verstreek, werd ze steeds wanho piger. Tegen de morgen voelde ze neiging zich gewonnen te geven. Ze hield zichzelf voor, dat ze dwaas was geweest met het voor stel van Benders op de dag van haar aankomst niet te aanvaarden. Het was geen mooi voorstel ge weest, maar het was in elk geval heel wat beter dan de dertig pro cent, die hij morgen bood. Ze besloot dat oorspronkelijk voorstel alsnog aan te nemen en een einde te maken aan die bespotte lijke strijd tussen hun beider wil. Een half ei, zo dacht ze, is toch altijd nog beter dan een lege dop. (Wordt vervolgd) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3