De vier Alkmaarder wethouders herkozen De oppositie van 7 raadsleden onthield zich van stemming r Nieuwe wethouders van Bergen J. Oldenburg en L. den Das Program van samenwerking van K. V. P. en P. v. d. A. PAG. 2 Woensdag 7 September 1949 Salus Populi of partijpolitiek Vw- J Marktberichten De !n de gistermiddag gehouden vergadering van de nieuwgekozen Raad werden de heren Van Slingerland, Leesberg, Coerts en Bakker als wethouder gekozen. De raadsleden, behorende tot c de fracties van de VVD, CHU, AR en CPN onthielden zich van stemming, omdat naar hun mening met deze benoeming niet het gemeentebelang gediend werd, doch de partijpolitiek. Bij de benoeming van de commissies werden de Communisten geweerd. De voorzitter opende deze eerste vergadering van de nieuwgekozen Raad met een vrij uitvoerige rede, waarin hij in het bijzonder de zeven nieuwe raadsleden welkom heette. Hij hoopte, dat de bijzondere sfeer van wederzijdse waardering en sa menwerking, die de vorige Raad kenmerkte, ook in deze Raad zou mogen heersen. Er zal de komende viqr jaar een grote dosis toewijding en opofferingsgezindheid van de raadsleden gevraagd worden en er zal van hen méér gevraagd worden, dan „men" pleegt te onderkennen. Na een periode van onzekerheid en het zoeken van lijnen, die uit het verleden naar de toekomst liepen, breekt nu een tijd van stabilisatie en terugkeer naar normale verhou dingen aan. Spr. wekte de leden op tot vertrouwen in de toekomst voor land en volk en op Hem, Die alles regeert. Het is waarschijnlijk, dat in de komende vier jaar een terugval te constateren zal zijn, die tweeërlei reacties zal opwekken: aan de ene .kant een terughoudendheid, aan de andere kant een toenemende acti viteit. Hoe verscheiden de inzichten ook mogen zijn, spr. vraagt de Raad slechts te zoeken naar wat bindt, zulks in het belang van Alkmaar. Bij de hierna-volgende beëdiging legden de heren Couwenhoven, Stee nis. Koot, Torenvlied en Knuistingh Neven de belofte en de verklaring, de overige raadsleden de eed af. De voorzitter wenste de Raadsle- ,den geluk en sprak de verwachting - uit, dat dit ogenblik door de raads leden als een hoogtepunt in hun openbaar leven zou worden be schouwd. DE WETHOUDERSBENOEMING. Verklaring namens K. V. P. De heer Venneker (KVP) kreeg hierna gelegenheid, ter inleiding van de wethoudersbenoeming het standpunt van zijn fractie in deze aangelegenheid nader te verklaren. Direct na.de verkiezingen kwam bij ons, aldus spr. de wens naar voren een zo gtoot mogelijke groep van de Raad in het college te doen ver tegenwoordigen, dus ook een ver tegenwoordiger van de Middengroe pen (WD, CH en AR). Alle moge lijkheden in deze richting werden onderzocht, doch tot spr.'s spijt niet met het gewenste resultaat. Spr. is er zich van bewust, dat dit geen verrassing is, doch kan zich begrij pen, dat het wellicht een teleurstel ling is voor de Raad en een deel der burgerij. Een wens waarborgt échter niet altijd succes. Er waren zeker motieven, om te komen tot een college op brede ba sis: er zullen belangrijke besluiten aan de orde komen met betrekking tot de bedrijven, de woningbouw en de industrialisatie, zo is ook de definitieve regeling van de fin. ver- houding tussen Rijk en gemeenten te verwachten, waarbij de gemeente mogelijk weer een eigen belasting gebied zal worden toegewezen. Zo was er alles voor te zeggen, dat 'n zo groot mogelijk deel van de Raad in het college vertegenwoordigd zou zijn. Ook de uitslag van de verkie zingen wéés in die richting, de middengroepen, die in de oude raad 17 pCt. vertegenwoordigden, verte genwoordigen nu 22 pCt. en het was logisch die in het college op te nemen. Er waren drie mogelijkheden: een college van 3 wethouders, nl. 1 Pvd A., 1 KVP en 1 Middengroep, het geen zeer ernstig onder de ogen is gezien, zowel in de fractie als in een bespreking met de PvdA. Hier bij kwam vast te staan, dat de werkzaamheden in het college te omvangrijk waren en dat het niet in het belang der gemeente zou zijn een college met 3 wethouders te vormen. De tweede mogelijkheid was een college van 4 wethouders, met 1 van de KVP, 2 PvdA en 1 Middengroe pen; deze mogelijkheid, die moeilijk te rjjmen zou zijn met de uitslag der verkiezingen, is niet besproken; waar de KVP van 34 op ruim 36 pet. kwam, zou dit de evenredig heid op z'n .kop zetten. De dèrde oplossing: 2 KVP, 1 PvdA en. 1 M.Gr. zou minder on billijk zijn dan de vorige, doch spr. kan zich indenken, dat ook daar bezwaar tegen zou komen, al be stond de mogelijkheid, dat de PvdA iets meer invloed in zo'n college zou hebben dan via de persoon van één wethouder. De PvdA kwam met grote bezwaren, die de KVP meende te moeten eerbiedigen. Waar dé KVP streefde naar een col lege op zo breed mogelijke basis, kon de keus niet anders zijn, dan dat aan een college zoals nu voor gesteld wordt: 2 KVP en 2 PvdA de voorkeur moest worden gegeven boven een college van 2 KVP en 1 M.Gr. In de afgelopen 3 jaar was er een vruchtbare samenwerifing en daar de gezamenlijke partijen in percen tage vooruitgingen, kan men zeggen dat de kiezers deze samenwerking wilden bestendigen, waarbij 2/3 van de raad achter het college staat, Het program van samenwerking bevat enkele punten van het vroe gere program van samenwerking, doch ook enkele nieuwe punten. Ter informatie van de raadsleden legt spr. hen dit program voor, waaróver eventueel later gediscu- sieerd kan worden. (Men zie voor dit program elders in dit blad) Spr. stelde voorts namens zijn fractie de heren Van Slingerland en Leesberg candidaat. Geen andere mogelijkheid? De heer Kirpensteyn (PvdA) betoogde, dat zijn fractie alle moge lijkheden onderzocht had, doch geen andere mogelijkheid kon vinden, die rekening hield met de uitslag der verkiezingen. Bij de benoeming van 3 wethouders zou het gemak kelijker geweest zijn, doch daarvoor zijn de werkzaamheden van het col lege te omvangrijk; spr.'s fractie concludeerde echter op grond van de uitslag der verkiezingen tot handhaving der bestaande toestand. Het argument van meerdere in vloed van de PvdA wijst spr. van de hand; gëen raadslid zal nl. kun nen beweren, dat de voorzitter op enig punt blijk van partijpolitiek heeft gegeven. Daarom meende spr. fractie te moeten vasthouden aan de bestaande toestand, die de evenredige vertegenwoordiging geen geweld aandoet; hij stelt verder de heren Coerts en Bakker candidaat. De oppositie De heer Berkhouwer (VVD) acht een explicatie van de zijde der VVD wenselijk. Hij herinnert aan de ver kiezingen, waarbij een belangrijk groter aantal stemmen op zijn par tij werden uitgebracht en de PvdA zoals spr. het noemde „doorge stroomd" is: aan het hoofd is de PvdA wat gekortwiekt, aan de staart gegroeid; maar in de staart aldus spr. zit 't venijn, (hilariteit). Het betoog van de heer Venneker, die spr de formateur van het col lege noemt, wekt bij spr. de indruk van „qui s'excuse s'accuse". Spr. verwijt de KVP niet consequent te zijn geweest met haar voorstel van een college op brede basis, dat een afspiegeling zou zijn van de gehele Raad, zoals het ook behoort. Die consequentie bracht mee. dat bij weigering van de PvdA een col lege van 3 gevormd zou worden, waarmee de KVP op sportieve en elegante wijze revanehe zou hebben genomen op de PvdA, die drie jaar geleden dreigde met de communis ten samen te gaan, als men toen niet tot een vergelijk zou komen. Waarom heeft de KVP niet hierop revanche genomen, door samen te gaan met iemand, die zich toch ver tegenwoordiger van een fatsoenlijk deel der bevolking mag noemen? De KVP heeft die consequentie niet aanvaard, omdat de PvdA al les of niets wilde. Diplomatiek vroeg daarop de KVP: wat betaalt gij? Men heeft elkaar tenslotte ge vonden op een program, waarvan spr. de inhoud nog niet kent. Deze coalitie eist alle portefeuilles op, zulks in tegenstelling met de opvat ting, dat het college een afspiege ling van de raad moet zijn. Daar spr.'s fractie nog niet kan inzien, of deze coalitie zich laat leiden door de woorden „Salus Populi, suprema. Lex" het heil van het volk is de hoogste wet, of door partijpolitiek, zal zij een afwachtende houding aannemen en zich bij de wethou dersbenoeming van stemming ont houden. De heer Hoy tink (A.R.) komt op deze kwestie, die voor spr. het automatisch aanwijzen van 4 per sonen betekent, bij de begroting nader terug. In het overlegde pro gram kan spr. nog niet ontdekken of de P.v.d.A. haar medewerking zal geven aan een kath. ambacht school en handelsavondschool; ook daar komt spr. nog wel op terug. Met de heer Berkhouwer vraagt spr. zich af, of hier het gemeente belang wel gedomineerd heeft. Dat alleen al had voor beide fracties een motief moeten zijn, om een college op brede basis te vormen; deze oplossing is voor spr. meer een kwestie van politie ke bevrediging dan van stand punt. De K.V.P., aldus vervolgde de heer Hoytink, moge echter be denken, dat zij met een heel an dere P.v.d.A. in zee gaat dan in '46; er zijn, zoals de leuze van de P.v.d.A. wilde, meer socialisten in de Raad gekomen. Spr. doet aan deze zaak niet mee en laat het politieke spel over aan de heren, die het willen spelen. De heer Torenvlied (C.P.N.) be toogt, dat het niet waar is, dat in de Raad altijd een sfeer van zoeken naar wat bindt heeft be staan; de communisten werden uit de commissies gehouden en spr. verwacht straks niet anders; dat is partijpolitiek in de engste zin. Spr. zal zich onthouden van een dergelijke gang van zaken, waar voor hij de verantwoording niet wenst te dragen. Hij vroeg ten slotte alle niet-kath. raadsleden hun aandacht te vestigen op de overheersingspolitiek van R.K. zijde. De heer v. d. Borden (C.H.U.) spijt het, dat de K.V.P. zo weinig durf heeft getoond, om de ingesla gen wqg te voleinden en zijn te ruggeschrikt voor de consekwen- tie van hun aanvankelijk voorstel. Om deze reden zal ook spr. zich niet met de wethoudersverkiezing bemoeien. De stemming. Hierna werd tot stemming over gegaan; de heer v. Slingerland werd gekozen met 15 st. en 8 st. blanco: de heer Leesberg met 14 st., terwijl 1 stem op de heer De Zeeuw en 8 st. blanco waren uit gebracht; de heer Coerts werd gekozen met 14 st.; ook in dit ge val was 1 stem op de heer De Zeeuw en waren 8 st. blanco uit gebracht. De heer Bakker werd gekozen met 14 st. en 9 st. blanco, waarbij 4 leden de woorden „geen keuze" op hun stembiljet hadden geschreven. De voorzitter wenste de wethou ders geluk met het vertrouwen van de Raad, waardoor de samen werking bestendigd werd: spr. hoopt, dat hij het de komende 4 jaar even goed met de wethouders zal kunnen vinden als het afge lopen jaar en dat deze ambtsperio de bekroond mocht worden met succes in gemeentezaken en per soonlijke voldoening. Weth. v. Slingerland dankte als oudste wethouder en gaf de Raad de verzekering, dat het college zich steeds de sjSreuk: „Salus po puli, suprema lex" indachtig zou zijn; spr. hoopte onder de prettige leiding van de voorzitter met de nieuwe Raad samen te werken in dezelfde prettige sfeer, als waar in met de oude Raad werd sa mengewerkt. Met de voorzitter van zijn fractie stond spr. op het standpunt, dat een college op bre de basis de, voorkeur verdiende, doch hij hoopt toch, dat in het be lang van de gemeente met de Raad kan worden samengewerkt en de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gegaan. Taakverdeling B. en W. De voorzitter deelde mede, dat het college de functies als volgt verdeeld had: weth. v. Slingerland, loco-burgemeester, Financiën en Huisvestingsbureau; weth. Lees berg Lichtbedrijven en Slachthuis; weth. Coerts Sociale Zaken en Personeelszaken, Pensioenen en Georganiseerd Overleg; weth. Bakker Onderwijs, Jeugdzaken en Sportpark; de Burgemeester Open bare Werken, Bouw- en Woning toezicht, Keuringsdienst, Gem. Gen. Dienst, Reiniging, Plantsoe nen en Begraafplaats, Marktwe zen en Algemene Zaken. Raadscommissies. Nadat besloten was tot toelating van Mr. van Dijk als raadslid, Was de benoeming van de raadscom missies aan de orde. Mr. Berkhouwer vroeg het woord voor enige preliminaire op merkingen; al was dan de wet houdersbenoeming zo gelopen, in de commissies wenst spr.'s fractie, zoals ook de heren v. d. Borden en Hoytink toch een weerspiegeling te zien van de Raad; met de K.V.P. is men overeen gekomen, dat, als een voorzitter van de Commissie iemand van de P.v.d.A. is, dat dan 2 leden van de K.V.P., 1 van de P.v.d.A., 1 van de V.V.D. en 1 van de prot. chr. fracties benoemd zou worden; omgekeerd zou 1 lid van de K.V.P. benoemd worden, als iemand van de K.V.P. voorzitter was; de P.v.d.A. voelt hier ook wel voor, behoudens wat de Com missie van Onderwijs betreft, uit vrees voor een confessionele meer derheid; die is er echter in de vo rige commissie ook geweest en spr. hoopt, dat de K.V.P. ditmaal consekwent zal zijn, en zal tonen uit ware democraten te bestaan. Bezwaren van de P.v.d.A. tegen een confessionele meerderheid telt spr. niet en indien spr.'s stand punt niet wordt gevolgd, dan wil len de Middengroepen in geen en kele commissie zitting nemen. Na ruim een uur schorsing, waarin K.V.P. en P.v.d.A. over leg pleegden over deze verklaring, ging de Raad tot stemming over. De heer Knuistingh Neven zei, dat zijn fractie niet aan de stemming zou deelnemen, omdat zij niet in de voorbespreking gekend was. In de Commissie van Onderwijs werden benoemd mej. Kamphuys en de heren Venneker, Sietsma en Holzmuller; na herstemming tus sen de heren Couwenhoven en Hoytink, die elk 12 stemmen kre gen, werd de heer Hoytink geko zen met 12 st. (Couwenhoven, kreeg 9 st., 2 blanco). Voorts werden benoemd in de Commissie van:' verordeningen: de heren De Zeeuw, Venneker, Klaasse Bos, v. d. Borden en Berkhouwer; van Financiën: Ven neker, Kirpensteyn, Sietsma, Holz muller en Hoytink; Openbare Werken: Goudsblom, Venneker, Koot, Wiese en v. d. Borden; Grondbedrijf: mevr. Holzmuller en de heren Woldendorp, Klaasse Bos, Couwenhoven en Hoytink; Lichtbedrijven: mej. Kamphuys en de heren Kirpensteyn, Sietsma, Hoytink en Berkhouwer; Slacht huis: mevr. Holzmuller en de he ren Vleugel, Couwenhoven, Stee nis en v. d. Borden; Marktwezen: de heren Vleugel, Woldendorp, Wiese, v. d. Borden en Holzmuller; Sportpark: de heren Woldendorp, Vleugel, Sietsma, Berkhouwer en Koot: Reiniging: mevr. Holzmul ler, en de heren Woldendorp, Goudsblom, Klaasse Bos en v. d. Borden; Pensioenfonds en Onge vallenfonds: mej. Kamphuys, mevr. Holzmuller en de heren v. d. Borden, Koot en Steenis: Per soneelszaken: mevr. Holzmuller en de heren De Zeeuw, Venneker, ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Pinocchio, alle leeftijden; Victoria: Voor nu en altijd 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Margie, alle leeftij den: A.B.T.: The Lambeth- Waik, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor straat 47. BERGENKunstzaal Jager: Tentoonstelling werken van leden. Kampioenschap schaken Alkmaar en Omstreken De uitslagen van de 5de ronde waren als volgt: Hoofdklasse A: W. KaanH. Huiberts l/tV2 Hoofdklasse B: C. LangedijkP. Vreeken 10 Ir. J. F. Cool-H. J. C. Dagelet 1—0 Eerste klasse A: F. HolG. S. Groenewoud 01 J. KorsmanC. Woutersen 01 R. v. WezöpJ. v. Don 10 Eerste klasse B: D. Appel Sr.P. v. d. Strüijs 10 J. LeegwaterA. Holtes 01 Tweede Klasse A: J. Frankv. d. Heuvel 01 J. VijmanF. v. d. Vliet 01 Tweede klasse B: J. A. J. de Wolf—P. Opdam 1—0 F. BoschP. J. Groenenberg 10 Zangkl. Johan Kuiper ALKMAAR. Zoals uit een in dit nummer voorkomende adver tentie blijkt, kunnen zich nieuwe leerlingen voor bovengenoemde zangklassen opgeven. De lessen worden gegeven op de bovenzaal van café „de Graan handel" aan het Luttik Oudorp. En wel aan meisjes van 1115 jaar Zaterdagsmiddags om kwart voor 2; aarj meisjes van 710 jaar om kwart voor 3. Voor de a.s. uitvoering hebben we in studie „de stukgedanste bal schoentjes" van de Nederlandse pianist en componist Hans Schouwman. Repetities Toonkunst ALKMAAR De repetities van Toonkunst beginnen Vrijdag 9 September, des avonds om 8 uur in gebouw „Waakt en Bidt" op de Laat. Dirigent is de heer Herman Zaal uit Bergen. Nieuwe leden kunnen zich op geven bij mevr. Holzmuller, Em- mastraat 45, mevr. Tappe, Wes- terweg 45 en mevr. Holsteijn, Re gulierslaan 3. Bergenaar Bekertournooi BERGEN. In de demi-finale van het Bekertournooi om de Ber genaar, kwam Berdos uit tegen Shell, welke laatste winnaar werd van het tournooi. Berdos kwam uit in een gewijzigde opstelling, die voor de rust heel goed vol deed, al werden 'n paar pracht kansen onbenut gelaten. Dat was jammer, temeer, daar het veld spel van Berfios ^eker niet onder deed voor dat van de gasten. Na Steenis en v. d. Borden; Georg. Overleg: mevr. Holzmuller en de heren De Zeeuw, Venneker en v. d. Borden. Tot lid van de Commis sie tot onderzoek der gem. reke ning, dienst 1945 werd in de vac.- Groot benoemd de heer Holzmul ler. Bij de verdeling van de Raad in afdelingen bracht het lot in afd. I de heren v. d. Borden, Klaasse Bos, Vleugel, Goudsblom en Berk houwer, (één vacature)in afd. II de heren Wolendorp, Couwenho ven, Venneker, Koot en Knuis tingh Neven; in afd. III de heren Hoytink, de Zeeuw, Torenvlied, Steenis en Wiese; in afd. IV de da mes Holzmuller en Kamphuys en de heren Sietsma, Kirpensteyn en Holzmuller. Om kwart over 6 was de eer ste vergadering van de Raad af gelopen. 10 minuten nam Shell de leiding met een geluksbal, dank zij een misverstand tussen keeper en backs. Berdos zette daarna een hevig offensief in, doch wist geen doelpunten te produceren. Na de rust wist de Shell zijn meerder heid met nog twee doelpunten tot uitdrukking te brengen, zodat de wedstrijd met 30 voor Shell ein- .digde. j Bavo-nieuws URSEM De afgelopen Zondag werd door onze elftallen benut als laatste vrije Zondag voor de com petitie Zondag begint de strijd om de be geerde punten. Ons enl-ste krijgt als eerste tegenstander deze keer een oude bekende n.l. Egmondia. De wedstrijd begint om 2 uur en wordt gespeeld op ons eigen ter rein. Verder hebben we Strandvo gels 1Bavo 2. Op welk terrein de^e strijd wordt gespeeld, is nog niet bekend. De junioren spelen in Nibbix- woud tegen SEW junioren. Aanv. 1 uur, terwijl de adsp. a om 1.15 in Spierdijk tqgen St. George a uit komen. Wethoudersverkiezingen DE RIJP. De gemeenteraad alhier verkoos tot wethouders der gemeente in de vergadering van gisteren de heren K. Luder (P.v. d.A.) en J. T. Poel (K.V.P.). Bij de aanvang van de vorige raads periode verkreeg de P.v.d.A. geen wethouder, maar viel de tweede plaats toe aan de Burgerkiesver eniging. GRAFT. De bezetting van de wethouderszetels in Graft is ongewijzigd gebleven, n.l.: J. C. Heynis (K.V.P.) en P. Bruin (PI. Belang). WETHOUDERS HERKOZEN LlMMEN, In de gisteravond gehouden raadsvergadering, sprak de voorzitter, na beëdiging der raadsleden een woord van welkom, speciaal tot het nieuwe lid, de heer Meijer (Algem. Belang). De afgetreden wethouders, de heren P. Commandeur en J. Leyen wer den werden herkozen. Medegedeeld werd, daf het raadsbesluit tot aan koop van de bollenschuur voor de bauw van vier woningen, door Ged. Staten was goedgekeurd, evenals het raadsbesluit tot verhoging van het presentiegeld tot f 5. Besloten werd de wethouders- wedde te verhogen van f 200 tot f 300.Hierna ging de raad in comité. UIT DE RAAD VAN OUDORP Dinsdagavond kwam de nieuwe raad van Oudorp in eerste zitting bijeen. De voorzitter, burgemeester A. Bakker, verwelkomde de herko zen leden en 't nieuwe lid, de heer S. Wognum (P.v.d.A.). Hij hoopte voor de komende periode op een prettige samewerking en aange name besprekingen. Vervolgens werd overgegaan tot beëdiging, resp. het afleggen van de belofte, der raadsleden. Uitgenomen de heer G. v. d. Post (P.v.d.A.) legden allen de eed af. Aan de orde was toen het be noemen van de twee wethouders. Met 7 stemmen werd de heer C. Tuynman (K.V.P.) tot eerste wet houder benoemd. Tot tweede wet houder werd benoemd de heer G. v. d. Post (P.v.d.A.) jtnet 6 stem men en 1 blanco. De burgemeester feliciteert de gekozenen en hoopte dat de goe de samenwerking in 't college van B. en W. bestendigd blijft. De ge kozenen danken de voorzitter voor zijn gelukwensen en de raad voor 't vertrouwen in hen gesteld. Aan de land- en tuinbouwten toonstelling te Alkmaar werd een subsidie van f 25.toegekend, terwijl aan de Stichting Geeste lijke Volksgezondheid 5 ct per in woner werd toegekend. Tegen de eerste subsidié was de heer G. Buren, de tweede subsidie werd met algemene stemmen goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Buisman, op het Twuyverpad, bij de Heerenweg een waarschu wingsbord voor wielrijders te plaatsen. De voorzitter zegde toe, de toestand ter plaatse eens te bezien. Hierna sloot de voorziiter om half 9 de vergadering. Raad Castricum P. DE VRIES EN G. MEIJER HERKOZEN De raad was voltallig toen bur gemeester Smeets hen allen een welkom toeriep, in het bijzonder de nieuwe leden, t.w. mevr. Ver- hoef-Defourny, de heren N. Stie- mer en Belgrave. Hierna vond de beëdiging der raadsleden plaats. Mevr. Jacobs- Wentink (P.v.d.A.) en de heer G. Meijer legden de belofte af. Punt 2 van de agenda: Wethou- BERGEN De nieuwe gemeen teraad van Bergen vergaderde gis terenmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. Huygens, die met enige hartelijke woorden van welkom, speciaal gericht tot de nieuwe leden, de heren Oldenburg van de K.V.P. en Maassen vaj| de PvdA., de vergadering opende. Hij vroeg de leden zich bij hun werk te laten leiden door de liefde voor het dorp, dat het dubbel en dwars waard is. De ervaring, opgedaan in de oude raad. gaf spr.'echter goede hoop op een prima samenwerking, om de problemen die aan de orde zullen komen, tot een goede oplossing te brengen. Na de beëdiging der raadsleden was de benoeming van wethouders aan de orde. De heer Ellis (KVP) deelde mede, dat zijn fractie, na overleg met de P.v.d.A., heeft besloten, voorkeur te geven aan de heer L. den Das als candidaat, welke preferentie, zoals nadrukkelijk door spr. werd ver. klaard, geen enkele critiek inhoudt tV de heer Brak. Voor de vacature-Driessen werd de heer J. Oldenburg voorgedragen. Dr. Hemelreik achtte de heer Brak de aangewezen man, die het vertrouwen van partij en raad ten volle bezit en vond dan ook niet de minste aanleiding, om de heer Brak niet opnieuw candidaat te stellen voor het wethouderschap. De heer Brak toonde zich zeer dankbaar voor het vertrouwen, dat de raad in hem stelt, doch om moei lijkheden te voorkomen en omdat ALKMAAR. Het program van samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. luidt als volgt: Autonomie. Principieel streven naar behoud van eigen electriciteits-distributie. bedrijf; een eigen gasvoorziening m de kop van Noordholland, waarbij, bij vervallen van productiebedrijf de distributie in eigen hand wordt ge. houden; teruggave radiobedrijf. Financiën. Getracht zal worden de financiële zelfstandigheid te behouden, waar bij erop wordt gerekend, dat bij de definitieve herziening van de finan. ciële verhouding tussen Rijk en ge meente zulks wordt mogelijk ge maakt. Wanneer het voor een goed financieel beheer noodzakelijk is, zullen nieuwe belastingbronnen die nen te worden aangeboord, resp. be staande belastingen herzien. Het zal gewenst zijn, dat het belastingge bied der gemeente wordt verruimd. Ofschoon gepaste zuinigheid zal zijn geboden, mag de huidige financiële toestand niet verhinderen, dat zowel op de gewone als op dè kapitaal, dienst strikt noodzakelijke uitgaven worden gevoteerd, daar het gemeen telijk leven niet mag worden stil gelegd. Sociaal-economische eisen. De gemeente heeft tot taak zff gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor de opbloei van het plaatselijk bedrijfsleven. Contact zal worden onderhouden met het plaatselijk bedrijfsleven, het verkeerswezen en het Gewestelijk Arbeidsbureau, teneinde de daar heersende meningen te vernemen en de werkzaamheden op sociaal-econo misch gebied zoveel mogelijk te stimuleren. Volkshuisvesting. Alle middelen zullen moeten wor den ter hand genomen, om de wo ningnood te lenigen, daarbij reke ning houdende met de bijzondere belangen van jonge en grote gezin nen. Het bouwen van arbeiders zowel als middenstandswoningen door woningbouwverenigingen als door particulieren moet zoveel mo gelijk worden bevorderd. Een actieve grondpolitiek en het tijdig bouwrijp maken van terreinen gaan hiermede gepaard. Voor ouden van dagen en alleenstaande perso nen worde daarvoor geëigende woongelegenheid gebouwd. Middenstand. Een bloeiende middenstand is voor Alkmaar, als handelscentrum, van het allergrootste belang. De ge meente bevordere deze door bij gelijk-blijvende omstandigheden bij leveringen de voorkeur te geven aan de plaatselijke handeldrijvende en industriële middenstand. Handel, nijverheid en industrie worde ge stimuleerd. Bij het bepalen van de tarieven van gas en electricitcit wordt met de belangen van de mid denstand rekening gehouden. Onderwijs. Getracht moet worden de achter, stand in de scholenbouw zo spoe dig mogelijk in te halen en in de te verwachten grote behoefte aan nieuwe schoolruimte te voorzien. Dit- geldt zowel voor het kleuter-L.O., B.L.O; en U.L.O., zowel Openbaar als Bijzonder Onderwijs. De op te richten R.K. - -Handelsavondschool worde van gemeentewege gesubsi dieerd, wanneer uit de ingewonnen ambtelijke adviezen de noodzake lijkheid van oprichting dezer school blijkt. Wanneer uit de ingewonnen ambtelijke adviezen de noodzaak van oprichting van een R.K. Am bachtsschool blijkt, dan zal conform het bepaalde in art. 25, lid 2 der Nijverheidsonderwijswet, medewer. king worden verleend. Er worde gestreefd naar uitbreiding van het kleuteronderwijs met doelmatige spreiding over de stad. De mogelijk heid van oprichting van een kweek, school voor onderwijzeressen bij 't kleuteronderwijs zal worden onder zocht. Jeugdzorg. De gemeente bevordere het werk van de vrije jeugdorganisaties en erkenne, dat zij een taak heeft ten opzichte' van de verwilderde en ver. waarloosde jeugd. Op grondslag van het door de Raadscommissie-ad-ftoc uitgebrachte rapport steune de ge meente het particulier initiatief. In de uitbreidingsplannen worde rekening gehouden met de aanleg van speel- en sportterreinen. Cultureel werk. De gemeente bevordere weten schappelijke volksontwikkeling en kunst door het verlenen van finan ciële steun aan die organisaties, die daarvoor in aanmerking komen en trede zo noddg coördinerend en stimulerend op. Met name wordt hier ook gedacht aan het museum, leeszalen en bibliotheken. Sociale zorg. De gemeente lenige de nood in de daarvoor in aanmerking komende gevallen zodanig, dat aan de nood zakelijkste levensvoorwaarden wordt voldaan, onder handhaving van het in de Armenwet neergeleg de systeem, dat de bijzondere en particuliere' armenzorg voorgaat en de overheid aanvullend optreedt. Volltegezondheid. De gemeente bevordere de volks gezondheid, waar zulks mogelijk is en in sterke mate daar, waar dit tot directe verbetering kan leiden. Arbeidsvoorwaarden. De gemeente zorge in aansluiting op de door het Rijk vast te stellen regelen, voor behoorlijke arbeids voorwaarden voor het gemeenteper. soneel. Jaarlijks worde onderzocht, welke arbeidscontractanten voor een tijde lijke gevolgd door een vaste aanstelling in aanmerking komen. r Bedrijven. De tarieven voor gas en electrici. teit worden zo laag mogelijk gehou den, rekening houdende met de fi nanciële toestand van het bedrijf. Er worde gestreefd naar de invoe ring van gezinstarieven. Teneinde het voor grote bedrijven aantrekke. lijker te maken zich te Alkmaar te vestigen, worden mildere bepalingen gemaakt betreffende de levering van gas en electriciteit. aan deze bedrijven. Uitbreiding. De gemeente make krachtig aan spraak op de door de gegroeide om. standigheden noodzakelijke verleg ging van de gemeentelijke grenzen. Knapenkoor St. Dominicuskerk ALKMAAR. Jongens vanaf 8 jaar ,die lid willen worden van het knapenkoor van de St. Domi nicuskerk, kunnen zich bij de repetitie, a.s. Vrijdagmiddag kwart over 5 in de kerk, opgeven. blijkbaar een belangrijke groep om persoonlijke redenen hem niet als wethouder terugwenst, stelde spr. zich niet meer beschikbaar. Ook de heer Zwaag (VVD) en mr. Sluis (AR) konden zich met de keuze der candidaten verenigen, al was de laatste van mening, dat het goed zou zijn, als ook eens uit an dere kringen, dan KVP en P.v.d.A. een wethouder gekozen zou worden. Voor de vacature-Driessen werd de heer Oldenburg gekozen met 12 van de 13 stemmen. Een stem werd uitgebracht op de heer Ellis. De heer den Das kreeg eveneens 12 stemmen, met 1 stem op de heer Brak. De nieuwe wethouders aanvaard den hun benoeming met woorden van erkentelijkheid voor het in hen gestelde vertrouwen, waarna de burgemeester hartelijke woorden sprak tot. de aftredende wethouders Brak en Driessen en hen dankte voor de buitengewoon goede samen werking. Een hartelijk woord van welkom sprak de burgemeester ver volgens tot de heren den Das en Oldenburg. Als persoon was hij ver heugd over de komst in het College van de heer den Das, die hij heeft leren kennen als een man, die pal staat voor Bergen en de partij. Dat de heer Oldenburg, die als nieuwe ling in de raad een grote sprong heeft gemaakt, er spoedig in zou slagen zich in zijn nieuwe taak in te werken, daarvan was spr. over tuigd. v Na dankwoorden van de aftreden, de wethouders aan de burgemeester voorzijn waarderende woorden, werd overgegaan tot behandeling' van de agenda. Voor de commissie van bijstand voor de dienst Gemeentewerken werden benoemd de heren Taets van Amerongen, Brak| Broersma, Ellis en mr. Sluis. Voor de G.E.B. werd als voorzit ter benoemd de heer Oldenburg, met als leden de heren Taets, Brak en Driessen. De commissie voor het gemeen telijk woningbedrijf werd samenge. steld met de heer den Das als-voor zitter en de heren Wittebrood en Broersma als leden. Idem voor het slachthuis, voor. zitter Oldenburg, leden Zw'aag en Maassen en voor de commissie voor georganiseerd overleg, B. en W. en de heren Driessen, Ranzijn en mr. Sluis. De aankoop van het „Dorpshuis", op voorstel van B. en W. wordt voorlopig van de agenda afgevoerd, daar de moeilijkheden met de ver kopers nog niet zijn opgelost. Hier over ging de Raad, na de zitting, in Comité. Het complex woningen voor ouden van dagen tussen de Hoflaan en de Berkenlaan, zal voortaan worden aangeduid onder de naam „Merel hof" met de even nummers 2 tot en met 30. Ook het laatste punt van de agenda, houdende wijziging van de overeenkomst met het bestuur van de St. Josephstichting, in zake de oprichting en instandhouding van de R.K. Landbouwhuishoudschool, werd acco.ord bevonden. Tijdens de rondvraag was het de héér Hemelrijk die voorstelde een pakkend epigram bij de papierbak ken in het natuurreservaat te plaat sen, dienende tot opvoeding van 't publiek, wat betreft rein en zinde lijk houden van de gemeente. De burgemeester vond de beste oplossing voor dat probleem, het aanstellen van personeel, dat de rommel opruimt, dan zal deze zin. delijkheid de mensen z.i. aansporen tot navolging. De heer Ellis vond het niet juist, dat in de vorige vergadering in het openbaar gesproken werd over de prestaties, wat betreft het gemeente- personeel. Er zijn maar enkele ar beiders, op wie het gesprokenê van toepassing is, maar het publiek scheert nu allen over één kam. In het vervolg zag hij gaarne, dat de betrokkenen tot de orde worden geroepen r>- een manier, die niet de goeden kwetst.) Hierna sloot de burgemeester de vergadering. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend' bewolkt met hier en daar een enkele regenbui en in de nacht en ochtend plaatselijk ne vel of mist. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, later in het westen van het land zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. dersverkiezing. De heer Berlee deelde mede dat de K.V.P.-fractie op haar besluit was terug geko men tot het kiezen van 2 kath. wethouders n.l. de heren de Vries en H. Twisk, uit het oogpunt van gemeentebelang en vertegenwoor diging van de minderheid in het college van B. en W.; besloten was te stemmen op de heren P. de Vries en G. Meijer, de oud-wet houders. Bij de eerste stemming verkreeg de heer de Vries 12 stemmen, de heer Jac. v. d. Meij 1 stem. Bij de tweede stemming behaalde de heer G. Meijer 10, de heer Jac. v. d. Meij 1, terwijl 2 blanco stem men werden uitgebracht, waar door het oude college, bestaande uit de heren P. de Vries en G. Meijer werd herkozen. De voorzitter wenste beide be noemden geluk met hun herver kiezing. De wethouders spraken dankwoorden aan de raad voor het gestelde vertrouwen. Mevr. Jacobs-Wentink (P.v.d.A.) verheugde zich in de herbenoe ming van de heer Meijer, waar door aan de minderheid recht was gedaan. De heer Berlee gaf te kennen dat de K.V.P.-fractie door de benoeming van de heer Meijer het gemeentebelang voor het partijbelang stelde en hoopte dat, wanneer de kath. in de minder heid zouden geraken, de P.v.d.A. hetzelfde zou doen. De heer Beu- mer sprak dankwoorden om de de herbenoeming van zijn partij genoot. Na de behandeling van enkele hamerstukken volgde sluiting. Gemeenteraad Beemster BEEMSTER. In de gisteren gehouden gemeenteraad zijn tot wethouders herkozen K. Hogeto- ren en P. S. Visser, beiden van-de P.v.d.A., die ook in de vorige zit tingsperiode het wethoudersambt vervulden. Wethouders van Warmenhuizen WARMENHUIZEN. In de ge meenteraad werden gisteren tot wethouders gekozen de heren L. Dekker en C. Roozendaal. Beiden van de K.V.P. Laatstgenoemde in de vacature van J. de Groot. Duin en Langereis wethouders in Ursem URSEM. Tot wethouders zijn gekozen de heren P. J. Duin, (K.V. P) en J. Langereis (PI. Belang). De aftredende wethouder Stam (K.V.P.), was niet in de raad te ruggekeerd. Bij de eerste stem ming kreeg de heer Duin 5 st. te gen 2 op de heer Blom (K.V.P.). De heer Langereis werd gekozen met 6 stemmen en 1 op de heer Seyts (K.V.P.). WETHOUDERS TE BARSINGERHORN HERKOZEN BARSINGERHORN. Nadat burgemeester Blaauboer de leden van de nieuwe raad welkom had toegeroepen, werd overgegaan tot de beëdiging der nieuwbenoemde raadsleden De wethoudersverkiezing deed nogal wat stof opwaaien. De heer v. d. Laan van de C.P.N. had van een onderlinge afspraak gehoord, die tussen de leden der andere fracties gemaakt was, om tot een verdeling van de beide wethou derszetels te komen. Dit vond hij zeer ondemocratisch, daar zijn partij hierdoor achtergesteld werd. De heer D. Vries van de P.v.d.A. verklaarde, dat het gemeentebe lang bij zijn partij op de voor grond staat. Hij had steeds vrucht baar en prettig met de heer W. v. d. Oord (V.V.D.) samenge werkt. Zodoende wenste de Partij van de Arbeid geen enkele wijzi ging in de verdeling der wethou derszetels. De heer v. d. Oord vond dit een zeer royaal standpunt, dat hü waardeerde. De K.V.P, afgevaar digde, de heer Olieslager, was ook voor de combinatie D. Vries en W. v. d. Oord. Beide heren werden als wethou der herkozen. MEDEMBLIK, 6 Sept. 21.300 kg aardappelen, schot 6.406.80, bintje 5.60—7.40,, eigenh. 6.10—6.50, blauw eigenh 7.107.40, 69.300 kg peen II 8.10—10.70, III 5—6.80, 28000 kg bieten I 56.80, II 4, 52,300 kg uien graf 9.20—10.50. middel 12.30—14, driel 10.40—11.90, neb 9.70—13.30, 3680 kg slabonen 4349, afw. 23 39, 16000 kg rode kool 5.50, 230 st. bloemkool I B 18, II 21—22, II B 10 —li; AVENHORN, 6 Sept. 16.950 kg aardappelen, grove schot 7.307.70, midd. 6.107.20, 40.450 kg rode kool 4.506.30, 1000 kg groene kool 7.90, 600 st. bloemkool I 23, II 15, 92.750 kg uien, grove 10.2012.50, gewone 10.40—14.50, driel 10.30—13.30, Nep 12.20—15.10, 35.650 kg bieten I 5.80 —7.20, II 3—4, 56.275 kg peen II 8.20 —9.60, III 5.50—6, 16.535 kg augur ken grof 35.1042, basterd 44, stek 26, bommen 13.60 7500 kg slabonen I 45—47, II 42—43. III 31—34, stek 2122, 1ste pluk 54. GROOTEBROEK. 6 Sept. EersteL 8.20, kriel 3,50—3.70, bl. eigenh. 7— 7.10, eigenh. 5.906.60, koopmans blauwe 7.307.40, alpha 7.30, ijsel- ster 5806.10, bintje 88.10, beve lander 6.30—6.70, aanv. 45.000 kg, 15.000 kg uien 12.90—14.10, grof 9.80 —12.20, 12.000 kg bieten I 6.20—7.10, 200 kg slabonen 3247, 3000 kg peen II 68.40, III 6, 350 kg andijvie 19 25, 12.000 kg rode kool 5.50, 11.000 kg gele kool 56.30, 2500 kg witte kool 5, 1000 kg gr. kool 5, 12.000 st. bloemkool 1428, afw. 411. ZIE VOOR VERVOLG GEWEST PAGINA 5 HILVER AVRO, AVRO. 7.00 Nieuw 7-.50 Dagopei weerberichte 8.55 Voor foonmuziek 9.35 Gramof genwijding orkest; 10 Kerk- en dracht; 12 dedelingen 12.38 Hawi 13.15 Stafn muziek; Viool en ken; 16.00 muziek; II Kaleidoscoop Ronde Tafel over zee; praatje; 19.05 Rep' Londeps solisten; 2 Conway", muziek; piano; 22. Nieuws; 23.35—24 01 brus; gramofoon 13.15, 14.0( foonmuz.; gramofoon soldaten; en piano 20.00 Ver2 Klankbeeld 21.45 Actus 22.15 grami 22.55—23.00 BRUSSEL roeporkest 17.10 Grar roeporkest 20.00 Hoor Gramofoor

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2