Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger' Zilveren kloosterfeest in de St, Willibrordus Stichting Giesert en Smid weer wethouders De samenwerking verbroken Als Duitser buig ik het hoofd Jonl Wethou Woensdag 7 September 1949 Broeder Overste 25 jaar geprofest Afschaffing verplicht godsdienstonderwijs in Hongarije Gemeenteraad Wieringermeer Slechte wegen eisen „geschipper" met gemeentefinanciën Gemeenteraad van Sint Maarten Wethouders herkozen Voor de Politie rechter Marktberichten Nieuwe rt FLINI Fa. SI DC v.. Flinke zelf huishoudst INM/4 van Vr Leverb PAG 4 In Rotterdam worden verwarmingsleidingen aangelegd. Iedere Nederlandse stad, en ook de grote dorpen zijn voorzien van gas- en waterleidingen. Maar Rotterdam zal de primeur hebben van verwarmingsleidingen. Op het ogenblik worden er in de binnenstad van Rotterdam buizen gelegd voor heet water verwarming. Zowel particuliere woonhuizen als grote gebouwen kunnen hierop aangesloten worden. Voorlopig wordt alleen de binnenstad van dit buizenstelsel voorzien. Een overzicht van de werkzaamheden. Op 8 September zal de Eerw. Broeder Dorotheas M. van de Con gregatie der Broeders van O:!.. Vr. van I, our des, zijn 25-jarig professie- feest vieren. Broeder Dorotheus is reeds 6 jaar lang Overste van de St. Willibrordus-Stichting te Heiloo. Na deze 6 jaar van leiding, is de tijd gekomen dat Broeder Dorotheus als overste van Heiloo zal heengaan, en de stem van zijn overheid die hem een nieuwe post aan zal wijzen, is dan ook elke dag te verwachten. Broed- j Dorotheus werd Overste van de psychiatrische inrichting te Heiloo in een zeer ongunstige tijd. Terwijl de patiënten gedwongen waren om te evacueren, bleef Broe der-Overste op zijn post in Heiloo, waar de Duitse bezetter van de Willibrordus-stichting een Marine- Lazaret had gemaakt. Broeder Dorotheus begon zijn hé- stuur in Heiloo, in een tijd, waarin de zorg en de verpleging van gees teszieke patiënten, door de oorlogs omstandigheden, niet meer die aan dacht kregen waar zij recht op had den. Al wat zorgvuldig door de jaren was opgebouwd, werd door de dwangmaatregelen van de bezetter afgebroken. Vandaar, dat met het einde van de oorlog, in Heiloo de mogelijkheid geschapen werd om de opbouw van de krankzinnigenver pleging opnieuw energiek ter hand te nemen en op nieuwe leest te' schoeien. De kern van de vernieu wing is in een enkele zin samen te vatten: elke patiënt moet gebracht ■worden tot het verrichten van pro ductieve arbeid. Dit groots opgezette plan is in Heiloo tot uitvoer ge bracht. In betrekkelijk korte tijd zijn in Heiloo patiënten die volledig inactief waren, geactiveerd en dit zonder het gebruik van dwangmid delen. Het permanente bad en de voortdurende spanlakenverpleging kent men eenvoudig niet meer m de Willibrordus-Stichting. Het ide aal heeft men dus reeds benaderd. Gymnastiek als therapie een unicum in de wereld En de middelen die men hiertoe BOEDAPEST, 6 Sept. (KNP). Het verplichte godsdienstonderwijs op de Hongaarse scholen wordt op grond van een beslissing van de Hongaarse regering op korte termijn afgeschaft. Van 15 September af is alle godsdienstonderwijs nog slechts facultatief. De ouders moeten aan de school mededelen, of zij nog ver der godsdienstonderwijs voor hun kinderen wensen. Met deze maatregel zet de Hon gaarse regering een verdere stap op de weg naar openlijke bestrijding van de godsdienst. Tot dusver trachtten de commu nistische machthebbers nog steeds de schijn op te houden, dat hun strijd niet tegen de godsdienst zelf werd gevoerd, maar slechts de „verraders" gold en andere volgens hen onwaardige bedienaren van de godsdienst. De eis, dat de ouders van tevoren het godsdienstonder wijs voor hun kinderen moeten aan vragen, dient volgens de algemene opinie van de Hongaarse bevolking slechts om de gezindheid van het volk beter te kunnen controleren, waarbij de regering tegelijkertijd hoopt, dat de vrees de meeste ou- dfcrs zal weerhouden, een dergelijk verzoek in te dienen. Hierdoor zou dan meteen het „bewijs" worden ge leverd, dat de grote meerderheid der Hongaren geen prijs stelt op godsdienstonderwijs. aanwendt zijn de moderne therapie en de gymnastiek. De gymnastiek als geneesmiddel, wel te verstaan, niet slechts als een middel tot ont spanning der patiënten, doch inder. daad: als geneesmiddel.' Gymnastiek als therapie is een unicum in de wereld, op het gebied der psychi sche therapie. Onder invloed van deze therapeutische gymnastiek, ,die gegeven wordt door een academisch gevormde kracht, activeert men de patiënten zodanig of ordent men hun activiteit zodanig naar gelang hun activiteit volkomen ontbreekt of alleen maar ongericht is dat zij naar een arbeidsploeg kunnen wor den overgeheveld. Dit unieke experiment, dat men in Heiloo volvoert, en tot volle be vrediging volvoert, is onder de lei ding van Broeder Dorotheus be gonnen. Onder zijn bestuur ook, is in de Stichting het psychiatrische arbeidsterrein verruimd door de in schakeling van de psychologie, zowel in het onderzoek der patiënten ais in hun behandeling. In Heiloo werd dan ook de eerste Nederlandse psy choloog die aap een psychiatrische inrichting verbonden werd, aange steld, welk voorbeeld vrijwel onmid dellijk daarop door verschillende andere psychiatrische inrichtingen werd gevolgd. Het zou ons te ver voeren, als wij zouden vermelden wat er, behalve deze belangrijke vernieuwingen, zo al onder het bestuur van Broeder Dorotheus in Heiloo tot stand kwam, Wij zouden moeten beginnen met de voltooiing van de kruisweg van Lac in de kapel van de Slichting en wij zouden misschien eindigen bij de Smyrna-zaal, waar de patiënten hun prachtige tapijten maken. Men moet de producten van de Smyrnazaal zien en dan zal men nooit meer be weren dat geesteszieken niet tot productieve arbeid in staat zijn. Wij zeiden het reeds, het zou ons te ver voeren, hier volledig te moe ten zijn. Broeder Dorotheus heeft 'n moeilijk beheer gekend, maar hij kan evenzeer met gerechtvaardigde trots terugzien op het bereikte tij dens zijn bestuur. Het is niet voor niets, dat overal in psychiaterskrin gen 'de Willibrordusstichting zo'n uitstekende naam heeft. Wij wensen Broeder Dorotheus, die als Overste van Heiloo wellicht binnenkort zal heengaan, bij zijn zilveren kloosterjubileum, een lang en rijk gezegend leven toe. WIERINGERMEER. Het was waarschijnlijk voor de laatste maal dat de raad in het noodraadhuis te I.utjekolhorn bijeenkwam omdat in de loop van de volgende week het nieuwe Raadhuis te Wieringerwerf in gebruik zal worden genomen. Nadat de nieuwe raadsleden al len de eed hadden afgelegd ging men over tot de verkiezing van de wethouders. Als zodanig werden herkozen de heren Giesen (KVP) en Smid (AR), ieder met 8 van de 11 stemmen. Burgemeester Loggers wenste de nieuwe raad geluk met haar mooie en verantwoordelijke taak. Behandeling agenda In verband met de vermindering van het aantal raadsleden werd het aantal afdelingen gebracht op drie resp. bestaande uit de heren: Zoodsma, Stoel en Hofmeijer. 2. Klop, Mevr. Bruins en Peikes. 3. Ploegstra, Addens en Dijkstra. De gemeente zal subsidie verle nen aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland". Naar aanleiding van een brief van de Naco merkte de heer Zoods ma op dat het wenselijk zou zijn dat de eerste bus naar Schagen uit Middenmeer ook de andere dorpen aandoet om de schooljeugd op te halen. In de notulen werden ook behan deld enige klachten van de pach ters van noodwoningen aan de rand van de Wieringermeer in verband met ruimtetekort, en ongewenste bewoning op hun erven. De gemeenterekening en het be sluit tot het verlenen van een gra tificatie van 2 aan het gemeen- tepersoneel werden aangenomen. Het batig saldo gewone dienst over 't jaar '48 bedraagt f 27.696.85. De Stichting „Het Noordhollands Landschap" zal geen subsidie krij gen omdat de gem. zelf reeds aan zienlijke bedragen voor de verfraai ing van de Wieringermeer heeft uitgegeven. De straatverlichting In het najaar van 1946 zijn 62 nieuwe lantaarnpalen geplaatst en B. en W. achten thans de tijd geko men dit aantal uit te breiden tot 150. Geplaatst moeten nog worden: 32 in Wieringerwerf, 50 in Midden- meer, en 16 in Slootdorp. Na plaat sing hiervan zal het aantal lan taarnpalen gelijk zijn aan dat van voor de inundatie, de kosten hier voor bedragen ongeveèr f 6500. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Stoel zal nage gaan worden of ook de Havenweg in Wieringerwerf van palen voor zien kan worden. Het voorstel om een stuk grond in de Zwarte Polder in erfpacht te aanvaarden tegen f 15.per m2 's jaars ondervond geen tegenstand. De Gemeente zal deelnemen in de Stichting voor schooltandverzor- ging samen met verschillende an dere gemeenten. Mevr. Bruins vulde de dienst ook litgebreid zien tot de Landbouw- huishoudschool en andere leden van de raad bepleitten uitbreiding van de verzorging. De stichting heeft echter te kampen met gebrek aan tandartsen. De slechte wegen De Terpweg te Wieringerwerf is de laatste tjjd zo verslechterd dat het nodig is gebleken de begroting 1949 te wijzigen. De heer Addens wilde er ook een rijwielpad aan la ten leggen maar dat kan de begro ting niet trekken. De Terpweg zal volgens de burgemeester worden opgeknapt en breder worden terwijl het verkeer gedurende de werk zaamheden voort kan gaan. De heer heer Feikes wees ook nog on de slechte toestand van de vuj1 voor het gemeentehuis te Wierin- werf. Ook dij zal bekeken worden. OUDE-NIEDORP HERKIEST BEIDE WETHOUDERS De gemeenteraad van Oude Nie- dorp heeft Dinsdagmiddag haar nieuwe zittingsperiode ingeluid met een korte maar niet onbe langrijke agenda welke in 30 mi nuten werd afgehandeld. Na beëdiging van de raadsleden werden de heren Kolkman en v. Zonen tot wethouders herkozen. De heer v. Zonen bracht dank voor de royale houding van de katholieke fractie om ook aan de niet-katholiekön wederom een wethouderszetel toe te wijzen. Ter kennis van de raad werd gebracht het besluit van Ged. Sta ten hun goedkeuring te onthou den aan het raadsbesluit d.d. 1 April 1949 tot aankoop van een woonhuis enz. voor f 20.000.van P. Jaspers te Zijdewind, en hier aan de bestemming van gemeen tehuis te geven. Ged. Staten stel len evenwel de mogelijkheid open een dergelijk doch .beter uitvoer baar besluit (nieuwbouw?) alsnog met succes ter goedkeuring in te zenden. Dit probleem zal na slui ting der openbare vergadering in comité nader worden behandeld. Een verzoek van het Rectoraat N. Niedorp om subsidie in de auto- buskostcn heeft deze keer betere weerklank gevonden. In de ver voerskosten van leerlingen uit O. Niedorp naar de B.L. School te N. Niedorp wordt nu door de ge meente een bijdrage van f 100. verleend. De in de gemeente Oude Nie dorp staande woningen te Sloot gaard, genummerd 205 t.m. 210 behoren tot de z.g. onrendabele gebieden van het P.W.B. Deson danks maken de bewoners goede kans binnenkort in het genot van stromend water te worden gesteld. Zowel do Provincie als de gem. Harenkarspcl zullen een gedeelte van do kosten vergoeden. Maar ook de raad van O. Niedorp aar zelde geen moment haar goedkeu ring te hechten aan het voorstel van B. en W. om deze percelen van waterleiding te voorzien en hierin een jaarlijkse bijdrage groot f 160.09 te verlenen. Lest best, zullen de raadsleden gedacht hebben toen B. en W. voorstelden het presentiegeld van f 3.te verhogen tot f 5.met terugwerkende kracht vanaf 1 Ja nuari 1949. Ook Ged. Staten zul len in deze verhoging geen on billijkheid kunnen bespeuren. DE VAN ZIJL RIT SCHAGEN. Het aantal aan meldingen voor deelname aan de van Zijl puzzle rit voor automo bielen en motoren overtreft aller verwachtingen. Daarom heeft men het aantal prijzen thans reeds verdubbeld. Onder de vele tien tallen prijzen voor de deelnemers bevinden zich nu 8 prachtige be kers, w.o. de beide kolossale wis- selbekers, die elk een waarde van meer dan 50 gulden vertegen woordigen, plaquette's en lauwer takken, en zeer vele zilveren, ver zilverde en bronzen medaille's. Zij staan thans allen tentoongesteld in de etalage van het bedrijf te Schagen en trekken daar uiter aard veel belangstelling. Daarnaast hangen, staan en lig gen er de publieksprijzen, prach tige kapstokken, lectuurbakken, bijzettafels, schemerlampen etc. Ten gerieve van hen die daar omtrent in het onzekere verkeren, kan nog worden medegedeeld, dat men niet bij een auto- of motor club aangesloten behoeft te zijn, om aan deze puzzle-rit deel te kunnen nemen, ook al wordt deze dan verzorgd door de Niedorper Motorclub. Deelneming staat voor iedereen open, evenals dit ook het geval is met de publieke prijs vraag. Kosten zijn er in het ge heel niet aan verbonden. Kerkelijke gebouwen worden gevangenissen PRAAG, 6 Sept. (Reuter). Een officiële kerkelijke woord voerder heeft heden verklaard, dat de communistische autoritei ten te Praag gebouwen overne men, die aan Katholieke klooster orden behoren. Een klooster, een kerk en tehuizen voor oudere nonnen en novicen zijn reeds door de staat gevorderd. De woordvoerder zeide te ge- 'oven, dat deze gebouwen tot ge vangenissen zullen worden inge richt om de gevangenisruimte in de hoofdstad te vergroten. Prins Bernhard in Noord Brabant. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Dinsdag een tocht door de provincie Noord Brabant gemaakt. Op deze tocht bracht hij o.a. een bezoek aan de klokkengieterij van de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel. Z. K. H. in de klokkengieterij. In oorlogstijd is het zeer belangrijk een schip, dat door een vijan- defijke aanval schade heeft opgelopen, weer in veilige haven te krijgen. Onmiddellijk na zo'n vijandelijke aanval moet op de meest efficiënte wijze worden ingegrepen. Dit is een van de dingen, waarin op de marine-verdedigingsschool onderricht wordt gegeven. Leerlingen van de marine-verdedigingsschool Phoe nix'' bestrijden een olievuur tijdens een demonstratie. De voltallige gemeenteraad van St. Maarten kwam Dinsdagmorgen voor het eerst in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Korver. Deze begroette de nieuwe leden J. v. Schagcn en R. Bijpost, beëdig de de raad en installeerde de leden. Daarbij wees hij o.a. op de belang rijkheid van deze functie en de verantwoordelijkheid voor het wel zijn van de gemeente. Gelukkig is de toestand van de gemeentefinan ciën niet verontrustend, zodat St. Maarten bij tegenslag altijd nog een appelje voor de dorst heeft. De raad koos als nieuwe wethou ders de heren P. Breed en C. Schuijt. Laatstgenoemde verklaarde voor de stemming dat de PvdA alle risi co wilde voorkomen en daarom ook de tweede zetel veilig wenste te stellen. De heer Paarlberg vond het vreemd dat de PvdA nu plotselng van standpunt is veranderd, het geen ook in de raad tot ongewenste consequenties zou kunnen leiden. De heer Koedijk noemde deze gang van zaken een teleurstelling voor de grote rechtse minderheid van de bevolking, die bijna de helft uitmaakt. Samenwerking is in het verleden mogelijk gebleken, en is het wel verantwoord deze goede gang van zaken thans te verbre ken? De heer J. v. Schagen betreurde dit verloop eveneens. De burgemeester verklaarde de actie van de PvdA allerminst toe te juichen, omdat hem bekend was dat vroeger in de vergadering „van Algemeen Belang is vastgesteld, dat de grootste rechtse groep eveneens een wethouderszetel zou krijgen. Edoch waren de hoofden geteld en dus geschiedde zoals boven werd omschreven. Op de heer O. Koe dijk (AR) werden 3 stemmen uit gebracht. Het speet de voorzitter dat de heer Koedijk aldus is buitenge sloten. Spr. sprak de verwachting uit dat de heer Koedijk zijn taak als raadslid naar best vermogen zal vervullen en dankte hem voor de prettige samenwerking in het col lege. Vervolgens kon de voorzitter me dedelen dat de plannen voor het bouwen van een O.L. school te St. Maarten thans zover zijn gevorderd dat ze aan de directie van Weder opbouw zijn voorgelegd. Voorgesteld werd o.a. f 100 meer uit te trekken voor de straatver lichting wegens de aansluiting van het Stroeterdijkje. Verder werd de subsidie voor het armbestuur met f 1500 verhoogd en een subsidie van f 50 toegekend aan de handbalvereniging. De brandverzekeringsbelasting Waar de geldigheidsduur van de bestaande verordening op de brand verzekeringsbelasting per 31 Dec. afloopt, stelden B. en W. voor om een nieuwe verordening vast te stellen, geheel gelijkluidend aan de bestaande. Hierover ontstond ech ter nogal enige discussie. Zo bepleitte de heer Schuijt het aanslaan van roerende goederen, omdat hij de belasting voor de onroerende goederen alleen on billijk achtte. Indien dit niet mo gelijk is dan dient deze belasting geheel te verdwijnen. Ook de heer Paarlberg vond deze belasting onsympathiek, temeer daar de financiën er goed bij staan. De burgemeester vond het heel redelijk, dat de brandweer op deze wijze wordt gefinancierd, omdat dit een betaling is voor bewezen dien sten aan de bevolking. Bovendien kunnen, andere belastingen niet ver hoogd worden. Het voorstel werd voorlopig te ruggenomen. Vervolgens besloot de raad om toe te treden tot de stichting voor schooltandvefzorging en het beta len van dat deel der kosten waar toe de gemeente verplicht wordt, al is dit aanvankelijk slechts een gering bedrag. De heren Paarlberg en Koedijk verklaarden echter principiële te genstanders te zijn. De kinderen en scholen behoren aan de ouders en hier past geen staatszorg. De heer v. Schagen dacht daaren tegen dat dit met principe niets te maken had. In de practijk verzuimen de ouders steeds om met hun kinderen naar de tandarts te gaan, en deze ondervinden daar later maar narig heid van. Tijdens de rondvvraag wees de heer v. Schagen er op, dat er bedrijvenzijn die grote gaten hakken in de mooiste wegen. De voorzitter deed toezegging dat de gemeente het Polder- en Heem- raadschapbestuur er op zal wijzen, dat reparatie urgent is, omdat zij er voor betaald worden. De heer Paarlberg deed toezeg ging dat ondanks de verscherpte verhoudingen, gestreefd wordt naar een goede geest in de raad. Verder had hij ervaren dat de dominé tij dens een trouwplechtigheid ten raadhuize door een stoel was ge zakt! Voorzitter: „En dat was een van de nieuwe stoelen, die we bij voor keur al niet meer gebruiken". Tenslotte stelde de heer Breed er prijs op om de heer Koedijk dank te brengen voor de wijze waarop hij de gemeentezaken heeft behartigd, en de prettige samenwerking in het college. Hij hoopte dat deze met zijn fractiegenoot Schuijt in het ko mende jaar evengoed zal zijn. Geslaagden SIJBEKARSPEL. Te Utrecht zijn voor het diplorrih coupeuse geslaagd de dames L. Toepoel (Winkel) en J. den Boer (Mid denmeer). Zij werden opgeleid door mej. C. Nieuweboer te Sij- bekarspel. RAAD AVENHORN TEVREDENHEID OVER DE NIEUWE KLOK AVENHORN. Burgemeester Diepenveen's eerste taak was de nieuwe raad waarin de heren Broer en Laan voor het eerst verschenen te beëdigen. Natlat hun zittings periode met het afleggen van de zuiveringseed en de ambtseed was begonnen, wenste do burgervader zijn nieuwe medewerkers geluk. De wethoudersverkiezing bracht de heren Groot en van Diepen op nieuw in het college van B. en W. Na dankwoorden en gelukwensen werden in vlot tempo enige agenda punten afgehandeld, waarvan het eerste was dat de heer N. Klaver Cz. op verzoek van de LTB een subsidie van f 25.werd toege kend wegens het bezoeken der Landbouwwinterschool te Hoorn. Nu de heer van Dok geen deel meer uitmaakt van de raad, werd de heer Broer aangezocht en be reid gevonden voor 't minder pret tige baant ie zoals de burgemeester zei, van lid van de woonruimte commissie. De heer Broer kreeg er nog een functie bij n.l. het lidmaat schap van de commissie voor het nazien van de gemeente-rekening over 1948. De heren Laan en de Beer zijn zijn collega's in deze. Bij de rondvraag uitte de heer Vink woorden van dank en waar dering voor de nieuwe klok, die Avenhorn rijker is geworden. Ook de overige raadsleden waren vol lof. Eigenlijk moest er nu eens wat aan de wijzerplaat ook gedaan wor den. vond de heer Vink. Weth. Groot pleitte tenslotte voor het plaatsen van borden op het kruispunt te Scharwoude. waar vele automobilisten de koers kwijt raken. Ook bij de spoorwegovergang zul len voorrangsborden worden ge plaatst. verzekerde de burgemeester Voor de Alkmaarse Politierech ter Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, stond op 5 September de jeugdige P. B. uit Alkmaar terecht wegens vernieling. De jongen had. omdat zijn liefde niet beantwoord werd, in een dronken bui, op de deur van een Alkmaarse dame gebonsd en haar ruiten stuk gegooid. De schade, ten bedrage van f 4.50, had hij, toen hij goed en wel ontnuch terd was. terstond vergoed. De eis van de officier van justi tie Mr C. J. V. Meischke, luidde f 20.of 10 dagen. Het vonnis was conform: f 20.of 12 dagen Een andere jeugdige Alkmaar der, J. S„ had ruzie gekregen met een stel jongens, dat aan het spe len was waar hij zijn 5 herders honden wilde laten zwemmen. De jongens plaagden de honden door ze met 'n fietspompje nat te spui ten. S. nam het voor zijn dieren op en een der jongens kreeg een oorvijg, waardoor hij bloedig aan het, hoofd verwond werd. De of ficier eiste f 15.— of 10 dagen; het vonnis was f 15.of 9 dagen. Een overspannen buschauffeur D. K. uit Schoorl, chauffeur op de autobusdienst AlkmaarCam perduin, heeft, nabij het eindpunt van de dienst in Camperduin, veel last van auto's die daar op de smalle zeeweg, waar niet gepar keerd mag worden, zijn neergezet, zodat de bus, die daar moet keren er niet door kan. De eigenaars van de daar staande auto's, zitten dan dikwijls rustig aan zee, hebben na- tuurijk niet aan de bus gedacht en hebben evenmin de moeite genomen gebruik te maken van het parkeer terrein dat daar ter plaatse be staat. Dat dergelijke moeilijkheden een chauffeur, die er dag in dag uit de last van heeft, wel eens te gor tig worden, is te begrijpen. Maar wat D. K. heeft gedaan, toen hij de auto van de Alkmaarse handels reiziger v. V. op zijn weg vond, gaat inderdaad te ver. Van de por tieren, die hij gesloten vond, rukte hij de krukken af. Met een steen sloeg hij vervolgens de ruit van een der portieren in, zette de wa gen van de rem af en duwde haar op gang de hellende weg af. Hij zag geen kans, toen de wagen in beweging was, nog achter het stuur te komen en hij gaf, toen het ge opende portier met een paal in aanraking gekomen was, de auto, om zo te zeggen, nog een trap na, waardoor die tegen een hoop ste nen aanschuurde en een vrij grote Ontbinding van de U.F.A. BERLIJN, 6 Sept. (Reuter). Woensdag wordt de verordening van het militair bestuur van kracht, die bepaalt, dat de film maatschappij U.F.A., die eens in handen der nazi's was, ontbonden wordt. De vele ondernemingen van de U.F.A. zullen openbaar verkocht worden. 90 pet. der ac tiva was het bezit geworden van het regiem van Hitier. De verkoop zal verdeeld worden over een periode van 18 maanden. Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" Tijdens de thuisreis van Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die heden uit Willemstad naar Nederland vertrekt, zal het moge lijk zijn, luchtpostbrieven met een maximum gewicht van 10 gram aan de opvarenden te verzenden. Deze post wordt bezorgd bij aankomst te St. Vincent op 19 September, en te Casablanca op 25 September a.s. Zij dient uiter lijk resp. 14 September om 20.00 uur en 22 September om 12.00 uur op het postkantoor te Amsterdam aanwezig te zijn. De brieven moeten gefrankeerd worden met 10 cent en voorzien zijn van naam, rang en stamboek nummer van de geadresseerde en de aanduiding: „Aan boord van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" (op thuis reis naar Nederland)". BOERDERIJ AFGEBRAND DELFZIJL Door een vonk uit de motor, waarmede de elevator werd aangedreven, ontstond giste renmorgen brand op de boerderij van de heer Heidmeijer te Eelweid. Bij brug 13 Eemskanaal, onder de gemeente Appingedam. Hoewel de Appingedammer brandweer spoedig ter plaatse was, kon weinig worden gered, en werd de boerderij en woonhuis met de reeds geborgen oogst, een prooi der vlammen. PURMEREND, 6 Sept. Eieren- markt. 6000 kipeieren 914.50 per 100 stuks; 3000 eendeneieren 4.50 8.00 per 10 stuks. Veemarkt 566 stuks runderen, 181 vette kooien levering; 257 gel- dekoeien 36580, kalm; 108 melk koeien 525725, stug; 20 pinken 325450, kalm; 30 stieren 375—600, stil; 128 nuchtere kalveren leve ring; 34 vette varkens levering; 25 magere varkens fokzeugem 250— 425, kalm; 428 biggen 3560, kalm; 800 schapen en lammeren, schapen 5572, kalm, lammeren 3050, ma tig; 47 bokken en geiten 1050, stug; 51 paarden en veulens, paar den 380600, stug; veulens 120250 matig; totaal 2109 dieren. Pluimveemarkt: 10.000 oude kippen en hanen witte en rode 1.60 1.75 per kg; 520 id. blauwe 1.802 per kg; 600 hennen 3.504.50 per st.; 1200 jonge hanen blauwe 2.50 2.80 per kg; 1100 id. witte en rofie 2.10—2 25 per kg; 450 eenden 1.50— 2.50 per st., 250 konijnen 0.506 per stuk. WARMENHUIZEN, 7 Sept. 27.000 kg aardappelen, zw. muizen 8.70, koopmans blauwe 6.607, bl. eigen heimers 6.907.40, witte eigenhei mers 6.60—6.80, bintje 6.90—7.60, grove 6.407.90, 8100 kg slabonen 46—51, 1300 kg uien 5, 19.500 kg rode kool 5.50, 5600 kg uien 12.20 12.90, grove 10. LANGEDIJK, 7 Sept. 15.000 kg aardappelen, bl. eigenh. 7.30—7.40, 15.000 kg uien 11.8013.70, grof 10.1011.70, 42.000 kg witte kool 9.60 7000 kg slabonen 27.10—51, 3600 kg 10,90, 54.000 kg rode kool 5.546, bloemkool I 27.9047.10. MARKT TEXEL 8 koeien, 57 schapen en 2 kalve ren voor de levering. schade oplifcp ten bedrage van f 244.— Volgens Mr. A. W. Holsteijn, die Mr. Meischke als officier van ju stitie had vervangen, was er een andere manier mogelijk geweest, waarop K. zijn bus had kunnen keren, volgens K. en een der ge tuigen niet. In zijn requisitoir gaf de officier toe, dat de luxe wagen foutief geparkeerd was, doch het in drift beschadigen van deze wagen vond de officier getuigen van een vandalistische mentaliteit. De of ficier sprak van een zeer ernstig feit, waarvaij verdachte weinig spijt bleek te hebben. De eis was dan ook een gevangenisstraf van 2 maanden. Ook de politierechter wilde de mentaliteit van verdachte gecorrigeerd zien en vonniste: 1 maand gevangenisstraf. De chauf feur zal wel in hoger beroep gaan. LAATSTE DAG VAN HET PROCES LAGES AMSTERDAM. Ook de achtste dag, die het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof aan het proces tegen de 48-jarige voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspoiizei en S.D., Kriminalrat Willy Lages, heeft besteed, is thans ten einde gekomen en daarmede op de uitspraak na is tevens dit monsterproces be ëindigd. Om vijf uur gisteravond kreeg de Procureur-Fiscaal, mr. C. van Hij gelegenheid de verdediger op diens pleidooi van de dag tevoren van repliek te dienen. Hij besteedde aan deze repliek bijna 2 uur, waarna de verdediger, mr. O. G. Feenstra, met een dupliek, die nog anderhalf uur in beslag nam, het gevecht om het leven van Lages voortzette. Over en weer vielen verdediger en procu reur-fiscaal elkaar op vele geschil punten aan, verscheidene malen ook interrumpeerde president prof. van Hamel de discussies. Aan het slot van het langste pro ces, dat het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof ooit heeft behandeld, stond gisteravond om half ne gen Lages, in de verdachtenbank op om gebruik te maken van de hem volgens Nederlands recht toegewe zen gelegenheid tot het houden van het laatste woord. Na het college en de verdediging dank te hebben gebracht, vervolgde Lages onder doodse stilte: Ik sta hier als Duitser voor een Nederlands gerechtshof en ik voel mij mede schuldig aan de geweldige schuld, die het Duitse volk op zich heeft geladen tegenover het Ne derlandse volk. Wij Duitsers hebben in dienst gestaan, en hebben onze beste krachten .in dienst gesteld van een satanisch regiem en dat wij dat niet als duivels herkenden, be vrijdt ons niet van onze morele schuld. De meesten van ons waren niet zulke schurken om deze duivelse dingen te doen of mede te willen uitvoeren, ook ik niet. Maar wij hebben ons, in volkomen verblin ding van de werkelijke aard van dit Hitlerregiem voor zijn waanzin nige plannen laten gebruiken. Daarmede hebben wij Duitsers, ook ik, ontzaggelijk en onverdiend leed over andere volkeren ge bracht en een grote schuld op ons genomen. Zeker niet in de laatste plaats tegenover het Nederlandse. Toen haalde Lages diep adem, keek op uit de notities, die hij op een vel papier voor zich hield en beëindigde zijn laatste woord: „Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger als Duitser buig ik het hoofd. Dat is mijn laatste woord." Lessen in vuur In oorlogstijd is die door vijand* in veiligheid te moet op de me een van de dir wordt onderwee Phoenix" bes vlammen, terwi Het lag geheel i gen dat de wethou de nieuwe raad al omdat 'f practise) blijken voor de Pi zelfde kleine meer ren", als voorheei met de A.R. com maar 1 zetel telt. Het was Mr. Jor daante van gewo onmiddellijk na de stallatie van de ra samenspraak tusse grootste partij, me als op één na gro< deed. De CPN'-er Glir sterk rood orator: nen gedurende eer heer Hooijmeyer v meer in polderse i constateren, dat h< weest, indien ook en in de onderha betrokken, al was om de doelstellinge coalitie te kennen. Mr. Jonker getr het beter was voc stemming te gera een chaotische st aankomen. Een j combinatie niet omdat er In deze zaglijk veel grote wezenlijken zijn. C beide partners d nastreven. Na de verkiezing meesters Mijnlieff dat z\j hier in onde zouden moeten wei kend van partij of De suggestie ve dat er persé een houder had moetei woordde de heer I de verklaring, dat ze bevolkingsgroep warm pleitbezorge Gevraagd voo L gevraagd in kleir Grote was buit Werkster aanwezig HILCKMANN, L 27. Na 7 uur I straat 26, Alkma: C krijgt ze be ling, schriftelij HUISH0UDELI) ARTIKELEN EN SPE SCHAGEN Telef. K 2240—507

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4