Nieuuu West-Duitse Parlement kwam in eerste zittinq bijeen TITO Burgemeester van Zaandam verloor zijn proefproces Huren mogen worden verhoogd met deel van waterkosten Dollar-conferentie begonnen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD) s West-Duitsland op weg naar de democratie? Donderdag 8 September 1949 *456 Jaargang No. 11661 VLAGGEN IN BONN Millioenen verwachten hub van de Bondsdag zegt Loebe Arnold dringt aan op éénheid 19 doden sedert staakt het vuren Nederlandse troepen trekken niet terug Heemskerk's strandverordening bindend Meer kaas voor de restaurants R.T.C.- gedelegeerden bezochten Twente Militairen keerden uit Indonesië terug De roofoverval in de Haarlemmermeer Drie landen verwachten oplossing van monetaire problemen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (VondefJ H VA N HEDEN Pagina 1 Kantorens HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4382 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. toL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ii. (Van onze bijzondere medewerker) Hier raken wij niet enkel de po litieke, maar ook de strategische belangen der Sovjet-Unie, die Tito door zijn politiek in gevaar brengt. Rusland wil zijn macht uitbreiden tot aan de oevers van de Middel, landse Zee. Als nu Griekenland pit de Sovjet-greep raakt, 'lijkt die kans weer goeddeels verkeken. Resten dan n.l. alleen, nog Joego-Slavië zelf, dat thans officieel tot „vijand" der Sovjet-Unie is verklaard en het kleine Albanië. Dit laatste landje ligt échter ingesloten door Joego-Slavië en Griekenland en staat dus niet in directe verbinding met een der Sovjet-satellieten. Al banië krijgt nu wel versterkingen middels een soort luchtbrug, maar een Sovjet-venster op de Middel landse Zee kan Albanië op die wijze toch bezwaarlijk worden. Wat de zaak voor de Russen in Albanië nog bedenkelijker maakt, is de gro te invloed die Tito daar had en wellicht nog heeft. Tito zorgde voor de vestiging van een communistisch bewind in Albanië, terwijl een aan tal Griekse rebellen, die nu de Al- baanse grens overvluchten aller minst welwillend gestemd zijn tegen de Moskou-satellieten die daar te lande heersen. Deze Grieken toch zijn niet geheel ten onrechte van mening, dat de Sovjets zelf de schuld drage van het mislukken der rebellie in (ïAekenland door het uitroeien van het nationaal- communisme van Maikos. Om nog een andere reden be schouwt Moskou Tito als een poli tiek gevaar van eerste orde. Hoe. wel zeer omzichtig en geenszins openlijk schijnen de Amerikanen in Joego-Slavië een nieuwe politiek te beproeven. Zij komt erop neer, dat economische hulp wordt geboden om politieke oogmerken te verwe zenlijken. De resultaten daarvan men zie naar het ineenstorten van de rebellenstrijd in Griekenland zijn niet onbevredigend. Natuurlijk wekt dat niet enkel de woede, maar ook de ongerustheid van Moskou op, want dit systeem zou op de duur op grote schaal in en buiten Joego-Slavië kunnen worden ge volgd. Het zou voor de Sovjet- Unie hachelijk worden daarin te moeten opbieden tegen de Ameri kanen. Nog hachelijker zou het zijn als de Sovjet-Unie, die momenteel allerminst zelf van melk en honing overvloeit, daarin niet enkel tegen Amerika, maar tegen geheel het Westen zou moeten opbieden. Vandaar dat het Kreml zint op de vernietiging van Tito en wel nu. Immers nu is de relatie tussen Tito en het Westen nog maar heel broos en de tegenstellingen nog scherp. Men denke slechts aan Tito's door en door communistisch regiem in eigen land, aan de geloofsvervol ging, aan het geschil van Triëst en aan Tito's aanspraken op m deel van Oostenrijk, dat het Westen hem betwist. Zouden de banden van Tito met het Westen hechter en de te genstellingen minder worden, dan zou Tito's kracht tegenover Moskou toenemen. Bovendien bespeurt het Kreml zo goed als iedereen die zijn ogen openzet, grote verschil, len tussen Engeland en Amerika in Duitsland, met betrekking tot de handel (of niet-handel) met de Sovjet-Unie, in het Verre Oosten, in West-Europa op gebied van het geldwezen en op dat van de atoom energie. Zelden was er dan ook minder eendracht onder de twee grootste Westerse mogendheden dan thans. Door een groot aantal zuive ringen in de satelliet-partijen zit de schrik in Oost-Europa er weer wat in, zodat ook van die kant bekeken, het moment tot scherper maatrege len tegen Tito niet zo slecht geko zen lijkt. Welke maatregelen echter? Op die vraag is hét moeilijk te ant woorden. Tito zelf verwacht ge.en rechtstreekse gewapend aanval. Wij zijn geneigd hem daarin gelijk te geven. De Sovjets zullen tegen Tito, zo menen wij, alles onderne men behalve oorlog. Alles, dus niet alleen economische en 'zenuwen- oorlog maar ook bevordering en wellicht aanstichting en begunsti ging van binnenlandse opstanden tegen Tïto. Maar geen oorlog, want het moment daartoe zou voor de Sovjet-Unie te ongelegen zijn. Immers nóg is Amerika de meer dere op atoom-gebied. Nóg heeft de Sovjet-Unie haar enorme voordelen, die zij door Amerika's kortzichtigheid in het Verre Oosten behaalde niet beves tigd en uitgebuit. Maar een toe stand die tot op het randje van oorlog zweeft is al spannend en ge vaarlijk genoeg. Het is niet zeker, dat de Sovjet-Unie deze krachtme ting wint. Trekt zij aan het kortste eind, dan openen zich mogelijkhe den voor het Westen om het IJze ren Gordijn te gaan doorboren. Mits dat Westen eensgezind en vast beraden is. Helaas ontbreekt daar vandaag nogal veel aan. Het nieuwe West-Duitse Parlement heeft Woensdag te Bonn zijn eerste zitting geopend, waarmede het formele bestaan van de West-Duitse Republiek is ingeluid. Het eerst kwam de Bonds raad of wel de Senaat bijeen nadat tevoren door Kardinaal Frings van Keulen een plechtige H. Mis was opgedragen in de Kathe draal van Bonn. De Evangelische bisschop van Berlijn, dr. Dibe- lius, leidde een dienst in de Lutherse Kerk van Bonn. Van de openbare gebouwen in de stad woei de zwart-rood-gouden vlag. In de vergaderzaal van de Bondsraad hingen de vlaggen van de Republiek. Ook de vlag met de Berlijnse Beer ontbrak niet en dit werd opgevat als een bewijs van de opvatting, dat Berlijn de twaalfde lidstaat is van de West-Duitse Re publiek, ondanks de weigering van de geallieerden om Berlijn vertegen woordigd te doen zijn. De vergadering werd geopend door het oudste aanwezige lid, de zeventigjarige senator Johannes Boell van Hamburg, die de drie ge allieerde Hoge-Commissarissen, al le in burger, en die een plaats had den op één der achterste rijen, ver welkomde. Konrad Adenauer en Kurt Schu macher, resp. leiders van de Chris ten-Democraten en van de oppositie (sociaal-democraten), waren afwe zig. De vergadering werd, wel bij gewoond door de Apostolische Visi tator in Duitsland, mgr. Alois Muenck van Fargo (Noord-Dakota) en door een Berlijnse delegatie on der leiding van prof. Ernst Reuter. De plechtigheid werd opgeluisterd met muziek van Mozart en Beet hoven. Dr. Karl Arnold, de Christelijk- Demoeratische minister-president van Noordrijn—Westfalen, werd met de steun van tien staten, bij onthouding van Beieren, tot voor zitter van de Bondsraad gekozen. Vice-voorzitters werden Heinrich Wilhelm Kopf, de socialistische premier van Neder Saksen en dr. Gebhard Mueller, de chr. democra tische premier van Zuid-Wuerttem- berg. Arnold drong in zijn rede aan op eenheid tussen regering en oppo sitie in kwesties van buitenlandse politiek en op matiging bij het naar voren brengen van nationale eisen. Zijn verkiezing tot voorzitter van de Bondsraad beschouwde Arnold als een eer voor Noord-Rijn-West- falen, één van de staten, die het meest getroffen worden door de beperking van de souvereiniteit ge durende een periode van minder- berechtiging in de internationale verhoudingen, welke naar ik hoop, spoedig voorbij zal zijn." Noordrijn-West-Falen moest ge bieden afstaan aan buitenlands be stuur en leed meer dan andere sta ten onder de beperking van de Duitse industrie. De bondsdag kwam enige uren na de inauguratie van de bondsraad bijeen. De 73-jarige Paul Loebe, voorzitter van de Rijksdag in de eerste Republiek, sprak de ope ningsrede" uit. Hij hield een pleidooi voor het herstel van de eenheid met Berlijn en met de Oostelijke zóne en voor de integratie van Duitsland in Europa als gelijkge rechtigde. Na zijn dank betuigd te hebben voor de geallieerde hulp aan Ber- TOT 1 SEPTEMBER BATAVIA, 7 Sept. (AFP). De totale verliezen der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië sedert het ingaan van de order tot sta ken der vijandelijkheden op Java en Sumatra tot 1 September zijn gestegen tot 19 doden, 55 gewonden en 2 vermisten, aldus wordt uit ge zaghebbende Nederlandse bron ver nomen. Voor het ingaan van deze order bedroeg het aantal doden ge middeld 30 per week. lijn en li^est-Duitsland, deed Loebe een beroep op de openbare mening, de Duitse democraten recht te doen wedervaren voor hun opofferingen in de strijd tegen de nazi's. Loebe zeide, dat het Duitse yolk van het werk van dit parlement „een sta biele regering, een gezonde econo mie, een nieuwe sociale orde en veiligheid voor het particuliere le ven" verwachtte ondanks „de bijna onoverkomelijke hinderpalen". Millioenen vluchtelingen, oorlogs slachtoffers en andere slachtoffers van het nazi-regiem verwachten hulp van de bondsdag. „Wij kunnen dit niet op eigen kracht alleen pres teren", aldus Loebe. „Wij zullen nog lange tijd buitenlandse steun nodig hebben". De Christen-democraat dr. Erich Koehler werd gekozen tot presi dent van de bondsdag (Tweede Ka mer) met 346 tegen 15 (communis tische) stemmen bij 41 onthoudin gen. Boehm verklaarde, dat hij geen candidaat wilde zijn. De vergadering koos vervolgens professor Carlo Schmid, die "de so ciaal-democratische leider was van de constituerende vergadering, tot haar eerste vice-president met slechts enkele stemmen van uiterst rechts tegen. Tot tweede vice-pre sident werd gekozen dr. Hermann Schaeffer, een vrije democraat. De communisten onthielden zich van stemming. DEN HAAG, 7 Sept. Naar aan leiding: van enkele berichten, die de laatste dag-en hebben gecircu leerd over plannen tot terugtrek ken van de Nederlandse troepen uit enkele delen van midden-Java en in het bijzonder uit Surakarta, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese gebieds delen ons mee, dat de Nederlandse regering: zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeenkomsten, zodat van een der gelijke terugtrekking: van Neder landse troepen geen sprake kan zijn. LIJK GEVONDEN OP GOOISE HEIDE Op de heide tussen het St. Jans Kerkhof en Crailoo nabij Laren vonden Dinsdagmiddag militairen, die daar aan het oefenen waren, het lijk van de 59-jarige Amster dammer R. L., die sinds Donder dag j.l. werd vermist. De man was eigenaar van een metaalwaren- fabriekje in de Blankenstraat in Amsterdam-Centrum. Op het lijk, dat in verregaande staat van ont binding verkeerde en minstens vijf dagen daar moet hebben ge legen, werd een portefeuille met een paar duizend gulden gevon den. Op het lichaam werden geen sporen van geweld aangetroffen. De „Waterman" Vrijdag te Rotterdam verwacht Het troepentransportschip „Wa terman" wordt in de nacht van Donderdag 8 op Vrijdag 9 Sept. a.s. in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint op 9 September te 9.00 uur. Ter gelegenheid van het bezoek dat het koninklijk paar aan Middelbeers bracht, werd een Brabantse koffiemaaltijd in de stal van een boerderij aangeboden, met bediening in Brabantse klederdracht, alles in stijl van feesten in plattelands gemeenten in de „Meijerij". Een overzicht van de tafel, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard een kop koffie wordt aangeboden. Woensdagmorgen stond voor het Haarlems kantongerecht terecht de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, die zich in Juli j.l. aan het strand van Heemskerk, gekleed in zwembroek, te water had hegeven teneinde een proefpro ces uit te lokken om hierdoor te bereiken, dat de beperkende maat regelen, die aan het strand van Heemskerk gelden, verzacht zouden worden. Twee zaken waren de burge meester ten laste gelegd, ten eer ste, dat hij een zeebad had geno men op een gedeelte van het strand, dat daarvoor niet door B. en W. was aangewezen, en voorts, dat hij zich zonder behborlijke bovenkle ding op het strandgedeelte had be vonden, dat niet door B. en W. ais zonnebad was bestemd. De heer Thomassen gaf deze twee feiten toe, doch citeerde een vonnis van de Haarlemse kantonrechter in een soortgelijke zaak, waarvan de strekking was, dat" iets, dat op het ene gedeelte van een strand niet als onzedelijk wordt beschouwd, dat ook niet op een ander stuk van het strand kan zijn. De ambtenaar van het O.M., mr. H. Lagerwaard, noemde dit verweer onjuist en meende, dat B. en W. het recht heb ben om bepaalde gedeelten van het DECORATIE RIDDERS M.W.O. Prins Bernhard zal op 13 Sept. a.s. in de Marinierskazerne te Rotterdam en op 14 September a.s. in de Dumoulinkazerne, aan de weg van Amersfoort naar Soesterberg gelegen, een aantal dapperheidsonderscheidingen uit reiken, waarna een défilé wordt gehouden. Te Rotterdam zullen o.a. twee ridders M.W.O. beëdigd worden, nl. de gep. generaal-majoor van het K.N.I.L. S. de Waal en de majoor der mariniers C. G. Lems. strand te reserveren en hij laakte de houding van de burgemeester, die moedwillig de politieverorde ning van een andere gemeente had overtreden en daardoor het gezag van de overheid had geschaad. Hij eiste een dag voorwaardelijke hechtenis. De burgemeester, die zichzelf verdedigde, voerde aan, dat hij zo wel voor ais na de bekeuring be sprekingen heeft gehad met zijn ambtgenoot van Heemskerk en dat hij slechts de bedoeling had gehad klaarheid in deze zaak te brengen in het belang van zijn gemeente naren. De kantonrechter achtte de verordening echter verbindend en legde de verdachte f 6 boete sub- sidair twee dagen hechtenis op. MONTGOMERY EN ADMIRAAL JAUJARD NAAR NEDERLAND Veldmaarschalk Montgomery en de vlagofficier van de West-Euro- pese' Unie, de Franse admiraal Jaujard, varen op het moment met een Franse kanonneerboot de Rijn af en worden op 9 September te Nijmegen verwacht en de dag daarna te Rotterdam. In Nijmegen zal een officier van de Konink lijke Marine zich aan boord be geven. Het bezoek aan Nederland is niet officieel. Canadees schip in quarantaine Het Woensdagmorgen uit Pepel gekomen Canadese s.s. „Point Aconi", groot 7162 ton bruto en toebehorende aan de Navico Ship ping Co Lotd" te Montreal, is in de Waalhaven te Rotterdam in quarantaine gegaan. De gezag voerder had te Lissabon 6 leden van de bemanning aan land laten brengen, die vermoedelijk aan gele koorts leden. De „Point Aco ni" zal nu te Rotterdam geheel met gas ontsmet worden. I In Farnborough (En- Ntmm»,. geland) wordt een tentoonstelling, geor ganiseerd door de Vereniging van En gelse Vliegtuigbou wers, gehouden. Drie modellen, die alle aandacht der des kundigen trokken: links 't „luchtpaard", de Cierva helicopter die aan 24 passagiers plaats biedt; midden de „Vickers Super- marine 510", met 'Ll naar achter wijken de vleugels, die snelheid gelijk aan het geluid kan ontwikkelen; rechts de „Canberra", Engelands eerste straalbommenwerper. Met ingang van 8 September a.s. treedt in werking een huurprijsuit- voeringsbeschikking 1949 van de ministers van economische zaken, van wederopbouw en volkshuisves ting en van financiën, waarbij wordt bepaald, dat indien een wo ning is verhuurd onder beding, dat de kosten van het leidingwater ge heel of ten dele door de eigenaar aan het water leverende bedrijf worden betaa> de huurprijs, wel ke krachtens het huurprüsbesluit 1940 krachtens de huurprijsuitvoe ringsbeschikking 1948 of krachtens een door een bevoegd orgaan gege ven afzonderlijke prijsvaststelling de hoogst toelaatbare is, verhoogd mag worden met het bedrag, waar mede de kosten voor watcrlevering voor de desbetreffende woning ten opzichte van die van 9 Mei 1940 voor de eigenaar zijn gestegen. Indien de werkelijke kosten voor waterlevering per 9 Mei 1940 niet kunnen worden vastgesteld, dient bij de berekening van de verhoging te worden uitgegaan van de voor een dergelijke woning per 9 Mei 1940 gebruikelijke kosten. Het vorenstaande geldt niet in dien het een na 27 December 1940 tot stand gekomen woning betreft waarvan de huurprijs door een be voegd orgaan afzonderlijk is vast gesteld, terwijl uit de' inhoud der prijsvaststelling blijkt, dat reeds met sedert 9 Mei 1940 gestegen kos ten voor waterlevering is rekening gehouden. In deze gevallen mag de hoogst toelaatbare huurprijs worden ver- Tot dusver mochten de Horeca bedrijven (hotels, restaurants, enz.) slechts bij het ontbijt kaas aan gasten verstrekken. Thans mag in deze bedrijven, ook buiten het ont bijt, kaas worden verstrekt. In verband hiermede deelt het cen traal distributiekantoor mede, dat toewijzingen X 428 en X 430 van de coupurekaart X A en X B elk zijn aangewezen voor het betrek ken van 50 rantsoenen kaas. ATTLEE OP CONGRES VAN DE T.U.C. BRIDLINGTON, 7 Sept. (Reu ter). Premier Attlee heeft he den in een toespraak tot het con gres van het Britse Vakverbond (T.U.C.) een beroep gedaan op werkgevers en -nemers om zich volledig in te spannen om goede ren te produceren, i, Hij waarschuwde er voor, dat terwijl hij niet geloofde in ver laging der lonen ter beperking van de kosten het noodzakelijk was, dat men zich realiseerde, dat loonsverhogingen, die niet ge rechtvaardigd waren door verho ging der productie, de kansen, dat het land snel zijn moeilijkheden zou overwinnen, zeer in gevaar zouden brengen. Ga niet clandestien binnen Russische zóne! 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken schrijft men ons; Het komt voor, dat Nederlan ders, in het bezit van een permit voor de Britse zóne van Berlijn, deze van West-Duitsland uit trachten te bereiken door clan destien de Russische zóne binnen te dringen. Lukt hun dit niet, dan blijft het bij een vergeefse reis. Lukt hun dit wel, dan kunnen zij in grote moeilijkheden geraken, aangezien de controle bij het ver laten der Russische zóne zeer streng is. In geval zij in moeilijk heden zijn, kunnen de geallieerde autoriteiten te Berlijn niets voor hen doen. Voor de Russische zóne is een transit-visum nodig. hoogd met het verschil tussen de werkelijke kosten voor waterleve ring, welke ten laste van de eige naar komen, en het bedrag dat als vergoeding voor de kosten voor waterlevering in de door vorenbe doeld orgaan vastgestelde huurprijs is begrepen. Het voorgaande iaat onveriet het geen tussen eigenaar en huurder ter zake van de huurprijs en de ver goeding van de kosten voor water- levering wettelijk toelaatbaar mocht zijn overeengekomen. Gedelegeerden der Ronde Tafel conferentie hebben Woensdag per speciale trein een bezoek gebracht aan Twente. Om twaalf uur arri veerde het gezelschap in Enschede, waar burgemeester van Veen oen welkomstwoord tot de gasten richt te. Als vertegenwoordiger van het Twentse bedrijfsleven sprak hierna de heer H. van Heek Hzn., die wees op de sterke banden, waarmede een groot gedeelte van het Twentse be drijfsleven sedert lange jaren met Indonesië is verbonden. De heer van Heek besloot met de wens, dat deze banden ook in de toekomst gehandhaafd zullen blijven. Sultan Ham id beantwoordde de toespraken waarna in het stadhuis de lunch werd gebruikt, waaraan ook werd deelgenomen door de Commfasaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren. Ver volgens bracht het gezelschap groepsgewijze een bezoek aan 16 grote industrieën van Twente. Woensdag had te Amsterdam de debarkatie plaats van de „Jo- han van Oldcnbarnevcldt", die ruim 2100 militairen en hun vrou wen en kinderen uit Indonesië naar Nederland had gebracht. Onder de militairen bevonden zich de bataljons 4, 5, 6 en 7 van de afdelins veldartillerie van de Kon. Landmacht, die, behalve het kader, geheel uit oorlogsvrijwilli gers bestaan. Voorts manschappen, die niet tot gesloten onderdelen behoren, mariniers, leden van de Kon. Marine en het K.N.I.L. Aan boord bevonden zich 114 zieken, waarvan de moesten chirurgische patiënten zijn. 300 kinderen, waar van ongeveer 100 beneden de leef tijd van 1 jaar, behoorden even eens tot de „troep". Voor de debarkatie begon, wer den de militairen toegesproken door de vertegenworodigers van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins alsmede door Minister Schokking. C.P.N.-ERS IN HILVERSUMSE RAADSCOMMISSIES Geen P.v.d.A.-wethouders De P.v.d.A., die in het vorige college te Hilversum twee van de vier wethouderszetels bezette, is thans niet in het college terugge keerd, doch heeft zich vrijwillig in de oppositie begeven. De P.v. d.A. had bij de raadsverkiezingen twee zetels verloren. Thans wor den de wcthouderszetels bezet door 2 prot.-chr„ 1 K.V.P.'er en 1 V.V.D.'er. Voor de eerste maal werden in de raadscommissies met algemene stemmen enkele com munisten benoemd. DADER GEARRESTEERD De Rijkspolitie te Haarlemmer meer heeft Woensdagmorgen op een boerderij aan de Aalsmeerderweg, waar hij als arbeider werkte, ge arresteerd een zekere T. G„ gebo ren in 1921, wonende in de Haar lemmermeer, die na zijn arrestatie bekende de dader te zijn van de roofoverval op de caféhouder De Haan en diens zuster, gepleegd Maandagavond j.l. Een man, die op de avond van de rpofoverval ook in het café was geweest. de,elde Dinsdag aan de Rijkspolitie te Hoofddorp mede, dat hij degene, wiens signalement in de krant had gestaan, die avond in het café had gezien en kende. Hij noemde zijn naam. Het was voor de politie geen onbekende. Toen de man een foto werd getoond her kende hij hem onmiddellijk. In de woning van T. G. vond de politie zijn met bloed bevlekte kleren. Het geroofde geld is door de po litie in beslag genomen. De verdachte was reeds vroeger met de justitie in aanraking ge weest voor een aantal diefstallen. In de toestand van de beide slachtoffers is enige verbetering in getreden. WASHINGTON, 7 Sept. (AP). Om 17.15 uur is de financiële con ferentie tussen de V.S., Groot-Brit- tannië en Canada over de Britse dollarcrisis geopend. De conferentie wordt gehouden in de notenhouten conferentiezaal te genover de ambtskamer van minis ter Dean Achcson. Bij de opening zei minister Bevin, dat de V.S., Groot Brittannië en Canada al hun maatregelen op poli tiek, financieel en economisch ter rein met elkaar in overeenstemming moeten brengen. Bevin achtte dit noodzakelijk om het juiste fundament te leggen voor de handhaving van de vrede in de wereld. Hij maakte deze opmerkin gen voor de ongeveer 20 filmope rateurs, die do opening van de zit ting mochten bijwonen. Zijn Canadese collega Douglas Abbott was er zeker van, dat er een middel gevonden zou worden om de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Onmiddellijk hierna moesten de filmoperateurs de zaal verlaten, waarna de eerste geheime conferen tie begon. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Bevin, heeft tot ver slaggevers gezegd, dat het Marshall plan Europa gered heeft voor to tale chaos en bankroet, maar voeg de eraan toe: „ik wil de misvatting dat wij hier komen om nieuwe Tsjechoslowaaks diplomaat afgetreden Naar de Times meldt, is de Tsje- choslowaakse schrijver Hostofski, die sedert enige tijd zaakgelastigde te Oslo was, afgetreden uit protest tegen het communistische regiem in Tsjecho-Slowakije. De eerste secretaris van het gezantschap volgt hem op. Als schrijver was Hostofski onlangs in de Tsjecho- slowaakse pers decadent genoemd. schenkingen voor Engeland op basis van hulpverlening graag uit de wereld helpen. John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, verklaarde, dat de V.S. bereid zijn op de daar toe geëigende wijze Engeland te helpen in zijn strijd tegen de moei lijkheden van het dollartekort. „Alle naar voren gebrachte voor stellen zullen in welwillende over weging worden genomen" ten ein de te trachten de kloof van het dollartekort in de sterlinggebieden van de handel met de V.S., dat meestal op ongeveer 400 millioen pond sterling per jaar gescha* wordt, te dichten, aldus Snyder. Academie buitenlandse diens te Batavia BATAVIA, 7 Sept. (Aneta). - Binnenkort wordt te Batavia de academie voor de buitenlandse dienst geopend. De leiding zal be rusten bij J. A. Schuurman, die met de titel van gevolmachtigd minister daartoe door het minis terie van buitenlandse zaken ter beschikking is gesteld. De oplei ding duurt drie jaar, terwijl te vens colleges gevolgd worden aan de universiteit van Indonesië. D eerste opleiding zal 25 studente^ omvatten. DR. A. PLESMAN VIERDE ZESTIGSTE VERJAARDAG Dr. A. Plesman, president-d: recteur van de K.L.M., die Woens dag zijn 60ste verjaardag vierde, ontving 's middags een delegatie, die namens het gehele personeel een geschenk aanbood in de vorm van een tapiit. Ook vertegenwoor digers van „Swiss Air" en A.B.A., de Zweedse luchtvaartmaatschap pij, kwamen de jarige gelukwen sen en boden cadeaux aan. Dr. Plesman ontving verder vele tele grammen en brieven met felici taties.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1