3af 1 Nieuw Nederland en West-Duitsland sluiten nieuw handelsaccoord Geen hogere salarissen ten koste van de geestelijke vrijheid Hoe twee Nederlandse studenten hun vacantie doorbrachten en et krassen igen Geschilpunten op de R.t.C. De economische conferentie sdrijf N.V. X Middenstand IVING EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Hollandse jongens weten zich te redden Vrijdag 9 September 1949 *45e jaargang No. 11662 Vrijere handel voor een bedrag van 140 a 150 mil Hoen dollar Voor groenten nog maximumcontingent Belgisch fruit naar Duitsland Nazi no. 2" gearresteerd Tito krijgt lening van 20 millioen Unie moet een verdrag tussen souvereine staten zijn" Tsjechische priesters protesteren De Kerk neemt het op voor de arbeiders en pensioentrekkers België moet ons dollars lenen Vier mogelijkheden tot bestrijding van de dollar-crisis Maximumstraf voor valse munter A^ef vijf gulden op zak door tien Europese landen Wegarbeider in de Alpen Naar hereniging der Gereformeerden? I ven agentschap gen speciale prijs: >AARDENTRACTIE) htingen verstrekt: ACHTERWEG 19-29 rkelijk goedgekeurd EVORDERDEN 101 TEL. 3375 Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarie* per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum t 4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL '4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221. tel. 2046 (2 liinen). K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 T Op 7 September j.l. is een nieuw handelsaccoord geparafeerd tussen Nederland en West-Duitsland, dat zal gelden in de periode van 1 September 1949 tot 1 Augustus 1950. Het nieuwe accoord betekent een verdere stap voorwaarts op de weg, die leidt naar opheffing van de handelsbelemmeringen. Verwacht wordt, dat de handel naar beide zijden een bedrag van 140 a 150 millioen dollar per jaar. zal belopen. Europese .Economische samenwer king) streeft, worden nu niet meer nodig geacht. Ook werd een nieuwe betalings overeenkomst opgesteld en gepara feerd. Deze overeenkomst is thans gebaseerd op dubbele rekeningen, waardoor de Duitse mark weer zijn plaats in het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland zal kunnen innemen. Verder werd nog gesproken over de ontwikkeling van de Rijnvaart in afwachting van een conferentie, die zal plaats vinden voor het einde van deze maand en waar vertegen woordigd zullen zijn de groepen van belanghebbenden in de verschillen de oeverstaten van de Rijn. Op verzoek van de Duitse dele gatie en in overeenstemming met de Nederlandse delegatie zullen ge zien in het licht van de nieuwe si tuatie compensatie- reciprociteits- transacties niet worden toegestaan. Aanvragen om toestemming van dergelijke transacties hebben geen zin. CONFERENTIE OVER DE RIJNVAART IN ZICHT Het nieuwe handelsaccoord is van gelijke aard als het nieuwe ac coord. dat West-Duitsland kort geleden met Zwitserland heeft ge sloten en waarin dc handel belang rijk vrijer wordt gelaten. Het succes van de onderhandelin gen is te danken aan het gecombi neerde streven van de J.E.I.A., de Duitse autoriteiten en de Neder landse delegatie, die onder leiding stond van mr. S. Th. J. Teppema en mr. H. van Blankenstein, resp. plv, directeur-generaal en directeur van de Buitenlandse economische betrekkingen. Van de zijde van West-Duisland heeft men er in toegestemd invoer vergunningen te geven zonder kwantitatieve restricties, behalve voor enkele goederen, welke voor komen op een korte lijst, vooral van landbouwproducten, o.a. verse groenten, vis, spiritualiën, zaden en aardappelen. Voor deze goederen zijn maximum contingenten vastgesteld. Afgezien van deze uitzonderingen zal de vraag in Duitsland bepalen, wat Duitse importeurs kunnen kopen van Nederland en de overzeese ge biedsdelen. 'Nederland van zijn kant heeft toegezegd, dat de opbrengst, welke het verkrijgt uit zijn uitvoer naar Duitsland, besteed zal worden :n W-'st-Duitsland, Nederland zal niet verzoeken om afdekking van een eventueel saldo op de mone taire rekening. Nederland is er ook mede accoord gegaan, per kwartaal voor ten hoogste 8 millioen dollar goederen in te voeren, vallende on der bepaalde groepen. De keus van deze goederen zal in hoofdzaak worden bepaald door de importeurs. Verder zijn in een overeenkomst nog minimum contingenten vastge steld voor bepaalde goederen. West- Duitsland heeft b.v. toegezegd be paalde hoeveelheden walsproduc- ten, kali en steenkool uit te voe ren. terwijl Nederland uitvoerver gunningen zal geven voor bepaalde minimumhoeveelheden copra, palm- pitten en cocosolie. Hiermede is voor zover mogelijk gezorgd voor een redelijke voorziening van beide landen met deze belangrijke pro ducten. Vele van de handelsbelemmerin gen, welke nodig waren in het tijd vak onmiddellijk na de oorlog, maar die nu een van de ernstigste pro blemen vormt, naar welker oplos sing de OEEC (de organisatie voor BRUSSEL, 8 Sept. (ANP). Voor de uitvoer van Belgisch fruit naar West-Duitsland is dit jaar op nieuw een bedrag van 300.000 dol lar ter beschikking gesteld. De uit voer, waarmede deze week reeds een begin is gemaakt, bestaat voor namelijk uit appelen, peren en prui men. West-Duitsland heeft zich even eens bereid verklaard grote hoe veelheid tomaten af te nemen. In dit verband wordt het cijfer van 7000 ton genoemd. Vrees bestaat evenwel voor Italiaanse concurren tie. ROOFOVERVAL OP HAGENAAR Naar eerst thans bekend wordt is in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. een aanslag gepleegd op de 60-jarige C. J. S. uit 's-Gra- venhage, die zich bevond op een niet bebouwd terrein aan de Kra- nestraat te Den Haag. De man werd vermoedelijk met een steen geslagen, tengevolge waarvan hij bewusteloos in elkaar zakte. Vijf en een half uur is S. daar blijven liggen en toen aangetroffen. Hij miste zijn portefeuille, waarin zich-f 220.bevond. S. is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd. Zijn toestand is niet ern stig. De politie heeft de zaak in onderzoek. li NEUBIBERG, 9 Sept. (Reuter). Herman Esser, tijdens het regiem van Hitier minister van Economie in Beieren en lid numero twee van de partij der Nazi's, is te Neubiberg in Beieren gearresteerd. Volgens Duitse politie-autoriteiten heeft Esser zich in deze kleine gemeente „enige tijd" verborgen gehouden. Hij had zch niet in laten schrij ven en leefde in een gezin zonder in het bezit te zijn van een levens middelenkaart. Esser is onmiddel lijk naar Muenchen overgebracht. 8 Augustus plaatste een Duitse zuiveringsrechtbank hem op de lijst van „grote Nazi-misdadigers" en veroordeelde hem tot vijf jaar dwangarbeid. De Amerikaanse export-import bank heeft bekend gemaakt een cre- diet van 20 millioe n dollar aan Joegoslavië te hebben toegewezen. Dit crediet is de eerste recht streekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joegoslavië kan tot een bedrag van 12 millioen dollar onmiddellijk van de lening gebruik maken om zich Amerikaan se materialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. De bank deelde verder mee, dat een lening van 2.350.000 dollar aan Israël voor de aankoop van Ameri kaanse materialen, voor havenwer ken, voornamelijk te Haifa, werd goedgekeurd. Credieten voor Ecu ador ter financiering van de aan koop van benodigde Amerikaanse materialen voor het herstel van de door de recente aardbeving aange richte schade zullen door de bank in overweging genomen worden. Tijdens nationale luchtvaartwedstrijden in Cleveland (Ohio) stortte de machine van Bill Odom, bekend door zijn vlucht rond de wereld met de „Reynold's Bombshell" en wereldrecordhou der voor een lange-afstand-vlucht, op een huis in Berea en vloog daarna in brand. Odom en de bewoonster van het huis kwamen om het leven. Een van haar kinderen stierf later. Twee andere inwonenden konden worden gered. Deze foto werd vijf minuten na het ongeluk genomen. Omwonenden trachten de inwoners van het huis te redden. DEN HAAG, 8 Sept. (ANP-Aneta) De voornaamste punten van me ningsverschil in zake de Nederlands- Indonesische Unie, waarover thans door een werkgroep van de politie ke commissie der Ronde Tafel Con ferentie wordt gediscussieerd, kun nen volgens de diplomatieke cor respondent van ANP-Aneta als volgt worden gespecificeerd: de Unie-raad, het interparlementaire college, het Unie-Gerechtshof en de functie van de Kroon als hoofd der Unie, De Unie-Raad, die volgens Ne derlandse plannen zou worden ge vormd door gelijke aantallen Ne- Reuter meldt uit Praag, dat, volgens een zegsman van kerkelijke zijde, reeds het merendeel der priesters van zeventig procent der parochies in Tsjecho-Slowakije protestbrieven heeft onder tekend tegen de door de regering voorgestelde wet, waarbij de Staat de algehele controle over de kerken zou verkrijgen. Deze protestbrieven, die allen gelijkluidend zijn, worden door de pastoors naar het Centrale Actie-Comité gezonden. In het protestschrijven wordt o.a. woordelijk gezegd: „De voorgestelde wet zou de so ciale positie van de geestelijkheid verbeteren ten koste van de vrij heid, en de geestelijke taak van de kerk volkomen afhankelijk maken van politieke functionarissen en be langen. De geestelijkheid verklaart daar om, dat zij haar kerkelijke bedie ning slechts zal aanvaarden uit de handen van een vrijelijk beslissende kerkelijke hoogwaardigheidsbekle der. De voorgestelde verbetering van de positie der geestelijkheid en het verlenen van bijdragen voor kerke lijke doeleinden zou de onjuiste in druk wekken, dat de kerk hierme de genoegen zou nemen als com pensatie voor haar grond- en ander bezit, dat zij verloren heeft door het eenzijdig optreden van de staat zonder overeenkomst dienaangaan de met de Heilige Stoel. De toelagen voor de geestelijk heid zouden verhoogd worden op een ogenblik, waarop men om ver schillende redenen voornemens is de lonen van de arbeiders en de uitkeringen aan pensioentrekkers te verlagen. Onder deze omstandig heden doet de geestelijkheid vrije lijk afstand van de voordelen van de voorgestelde toelageverhoging en verzoekt beleefd de sociale positie van de arbeiders en pensioentrek kers te handhaven op het huidige peil of liever nog te verbeteren." De brief besluit: „de geestelijk heid zal er tevreden mee zijn wan neer, met goedkeuring van de hoog ste kerkelijke autoriteiten, de ba siswet betreffende de toelagen wordt gehandhaafd en in speciale opzichten bijgewerkt en wanneer Op Beaconsfiels (Engeland) werden de golfkampioenschappen voor dames gehouden. Met de heersende warmte smaakte een frisse dronk in een korte pauze de meisjes uitstekend. r 1 BRUSSEL, 8 Sept. (ANP). De leningen, die België in het kader van het plan-Marshall ,i aan andere landen moet toestaan, zijn als volgt vastgesteld: Nederland 38 millioen dollar, Groot-Brittannië 28 millioen dollar, Frankrijk 21.5 millioen, in totaal 87.5 millioen dollars. De trekkingsrechten van deze landen op België zijn de volgende: Nederland 139 millioen, Groot-Brit- tannië 102 millioen, Frankrijk 79 millioen, andere landen 80 millioen, in totaal 400 millioen dollar. de restauratie van nationale kerk- monumenten gefinancierd wordt en aan de behoeften van" de kerk wordt voldaan. (De hier bedoelde basis wet dateert uit de achttiende eeuw en houdt een door Keizer Jozef vastgestelde loonschaal voor de geestelijkheid in). De geestelijkheid dringt er in het bijzonder op aan, dat de godsdienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en ge handhaafd wordt evenals de vrij heid en het geestelijk doel van het priesterlijk ambt der geestelijkheid, die werkt voor het eeuwig en tij delijk welzijn van ons volk". Lid Giuliano's bende gearresteerd ROME, 8 Sept. (AFP). Een der meest geduchte leden van de bende van Giuliano, Felice Milaz- zo, is te Poggio Reale door gen darmes aangehouden. Hij werd bij verrassing gegrepen alvorens hij gebruik kon maken van de pisto len en granaten, welke hij bij zich droeg. - De aanhouding had plaats, toen hij zich in de nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. Giuliano zelf heeft weer van zich doen spreken, door drie boer derijen van een rijke eigenaar, die geweigerd had de door de ban dieten geëiste som te betalen, in brand te steken. CONALLY BESCHULDIGT TSJANC KAI SJEK WASHINGTON, 8 Sept. (Reu ter). Senator Tom Conally (de mocraat uit Texas) en voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft Tsjang Kai Sjek er Woensdag in de Senaat van beschuldigd „zich uit de voeten te hebben gemaakt" met 138.000.000 dollar aan goud. Senator Conally, die zich ver zette tegen militaire steun aan nationalistisch China, riep uit: „Tsjang Kai Sjek liet zijn volk in de steek en vertrok naar Formo sa". Hij voegde er aan toe, dat Tsjang 'Kai Sjek was gevlucht met goud, dat rechtens toebehoorde aan de nationalistische regering. Tsjang was niet langer de leider van de nationalistische regering en niemand kon zeggen wie de verantwoordelijke leiders in niet- communistisch China waren, al dus Conally. derlandse en Indonesische ministers, heeft naar Indonesische smaak te veel gelijkenis met een Unie-kabi- net om voor de Indonesische dele- gaties in deze vorm aanvaardbaar te zijn. Men stelt zich aan die kant op het standpunt, dat persoonlijk con tact tussen de ministers van beide landen zeer nuttig zal zijn en de gemeenschappelijke belangen zal kunnen dienen, maar dat de minis ters van elke Unie-partner toch uitsluitend verantwoordelijk zullen moeten blijven tegenover hun eigen land en niet tegenover de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan Indonesische zijde tegen een interparlementair college, dat overeenkomst zou tonen met een Unie-parlement en verwerpt men ook de gedachte van een Unie-ge- rechsthof, omdat men vindt dat de rechtspraak in beide landen tot in hoogste instantie toe afzonderlijk moet geschieden. Wat de Kroon betreft blijft men vasthouden aan het standpunt, dat deze slechts dc functie van een symbool mag hebben en dat het verkeerd zou zijn te pogen, daaraan een functionele inhoud te geven. Om kort te gaan, volgens Indonesi sche opvatting zou de Unie tot in alle onderdelen moeten zijn als een verdrag tussen twee bevriende sou vereine staten, waarvan de bepalin gen moeten worden uitgevoerd door die staten afzonderlijk. WASHINGTON, 8 Sept. (Reuter) Na afloop van de vandaag ge houden bijeenkomst der Britse, Canadese en Amerikaanse delega ties deelde de Amerikaanse minis ter van Financiën, John Snyder, op een persconferentie mede, dat er vier commissies zijn ingesteld, die de volgende vier mogelijkheden ter bestrijding van de dollarcrisis van het sterlinggebied zullen bestude ren: 1. Het vormen van voorraden van goederen, die in het sterlinggebied kunnen worden gekocht, 2. Verzachting van de in het ka der van het plan-Marshall inge stelde beperkingen op Engelands aankopen in het buitenland met het doel Engeland meer vrijheid te ge ven voor wat betreft het kopen van goederen buiten de Ver. Staten, 3. Vereenvoudiging van de Ame rikaanse douane-procedures, 4. Aanmoediging van de investe ring van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland. Op de bijeenkomst van heden is het beroep besproken, dat Sir Stafford Cripps gisteren op Ameri ka en Canada heeft gedaan om En geland bij te staan in zijn streven naar verhoging van zijn dollarinko men door meer Britse goederen te kopen. De besprekingen werden uitge strekt tot het probleem van de ver hoging der dollarinkomsten van alle aan het plan-Marshall deelne mende landen. Paul Hoffman, de leider van de ECA, heeft op de bij- eankomst een uiteenzetting gegeven van de mogelijkheden om de afzet Donderdag hoorde de 38-jarige Zandvoorter G. P. P, oud-illegaal werker en gewezen officier bij de staf van Prins Bernhard, voor de Haarlemse rechtbank de maximum straf van 8 jaar wegens valse mun- terij tegen zich eisen. P. was indertijd betrokken ge weest bij het beruchte monsterpro ces in België, waarin 30 verdach ten wegens valse munterij terecht stonden. P. werd toen veroordeeld tot de maximumstraf van 15 jaar dwang arbeid. Het merkwaardige was ech ter, dat uit krantenverslagen bleek, dat P. tot deze straf bij verstek veroordeeld was. Hij was nl. naar I 'dcrland uitgeweken, toen de Bel gische justitie hem vlak voor het proces, na 8 maanden voorarrest, op vrije voeten had gesteld. Het Openbaar Ministerie in Ne derland zag zich echter volgens het Volkenbondstractaat verplicht P. te laten arresteren en in eigen land te berechten. Twee Belgische re chercheurs traden op als getuige. De Officier van Justitie vond de zwaarste straf van 8 jaar gevan genisstraf hier op zijn plaats, omdat er eindelijk eens een einde moet komen aan de valse munterij. De laatste jaren zijn er op het contin gent voor niet minder dan een waarde van f 600 millioen valse dollars in omloop gebracht. van Britse goederen te verhogen, alsmede van de markten voor deze goederen. In antwoord op desbetreffende vragen zeide Snijder met nadruk, dat Engeland geen leningen of schenkingen buiten het plan-Mars hall om heeft gevraagd. De vraag, of de mogelijkheid van devaluatie van het pond sterling is besproken, weigerde hij te beantwoorden. SCHIETPARTIJ IN COLUMBIAANSE KAMER Afgevaardigde doodgeschoten BOGOTA (Columbia), 8 Sept. (Reuter). Donderdagochtend is het in de Columbiaanse Kamer tot een schietpartij gekomen, waarbij gedood werd de liberale afge vaardigde Gustavo Jimenez, ter wijl de liberale oud-minister Soto del Corral een schotwond in het rechterbeen kreeg. Het vuur werd geopend door de conservatieve afgevaardigde Car los del Castillo, naar aanleiding van een over hem door Jimenez in een redevoering gemaakte op merking. Andere conservatieve af gevaardigden begonnen daarop ook te schieten. Er volgde een toneel van wilde verwarring. Er werden ongeveer honderd scho ten gelost. Sterke troepenafdelingen zijn naar drie plaatsen gezonden, waar volgens vroegere berichten uit Tun- ja 130 K.M. ten Noord-Oosten van Bogota tien personen om het leven kwamen bij botsingen tussen partijen. Met moderne wapens uit geruste groepen zouden aanvallen ondernomen hebben op Saboya en San Rafael in de provincie Boyaca en Mogotes in de provincie San tander. Maarschalk Tito van Joegoslavië tijdens een rede, die hij onlangs tot zijn volk hield. „We stonden nog geen twee uur geleden te liften bij Le Bourget om per auto naar Nederland terug te gaan en nu staan wij nota bene al op Schiphol". Dat was de uitroep van de twee Neder landse studenten Jan Weersma en Bert de Ruiter, nadat ze Woensdag uit de K.L.M.-Convair uit Parijs gestapt waren. Ze hadden al liftend een tócht van 10 weken door 10 Europese landen, met allerlei voertuigen, gemaakt. Zij waren in België, in Luxemburg en in Zwitserland. De vijf gulden, waarmee zij ieder vertrokken waren, waren toen op. BORDENWASSER IN ZWEDEN Ergens in de Alpen hebben zij daarna als buitenlandse wegarbei- ders hard gewerkt met pneumati sche boren. Zij maakten 150 uren, verdienden een goed loon en trok ken er daarna opnieüw op uit. Met gewonde handen maar met opge wekt gemoed en een portemonnaie vol nieuwe mogelijkheden zetten zij de reis voort. Eerst echter vier da gen na oponthoud in Nederland vanwege visa die nodig waren voor Duitsland. De overschrijding van de Nederlands-Duitse grens heeft 13 uur geduurd. 13 uur wachten op een lift, maar de derde prijswin naar van dë. tulpenralley bracht hen redding en suiste met hen door Duitsland. Via Denemarken en Zweden, waar zij als bordenwasser voor iedere 10 uur werken 3 maal moch ten eten, arriveerden zij in Finland, (passage per boot kosteloos), de reis van Finland naar Londen per boot was eveneens fortuinlijk. In Londen werden zjj onder grote kop pen in de bladen vermeld en de B BC legde beslag op hen voor een interview. Trouwens dit was al eer der door de Finse radio gebeurd. Hun avonturen in Parijs waren van dien aard, dat zij een Parijs blad de „Paris Presse", van een primeur konden voorzien. Voor de ze dienst volgde thans de beloning. Woensdagmorgen stonden beide studenten te liften in de buurt van het vliegveld „Le Bourget", na een kwartier stopte op hun gebaar een zwarte wagen, de bestuurder was een redacteur van hetzelfde dag blad. Op zijn vraag „waarheen" luidde het antwoord, „naar huis, naar Holland". Hij had niet de moed de beide jongelieden naar Holland terug te brengen, maar wel wist hij "zijn directie over te halen hen een passage per KLM naar Amsterdam te schenken. Dit was binnen een uur „voor de bakker" en weer een uur later stonden de 21-jarige Jan Weersma en de 23-jarige Bert de Ruiter op Schiphol. „Wij hebben voornamelijk gelift in personenauto's. Veelal waren het zakenlieden die ons vervoerden en ons vaak ook nog gastvrijheid, soms voor enkele dagen in hun ge zin aanboden", vertelden zij bij hun aankomst. „Het viel ons altijd op hoe verrast onze welwillende chauffeurs waren, als wij hen ver telden dat wij Nederlanders waren. Wij hebben overal geslapen, in boerenschuren, bij studenten, af en toe in een hotel of een schitterende villa met logeerkamer annex bad kamer". Tenslotte werden zij in de gele genheid gesteld om ook het traject SchipholDen Haag kosteloos af te leggen, nl. per KLM-bus. DEN HAAG, 8 Sept. De gene rale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, heeft in haar zitting van Donderdag besloten zich opnieuw te wenden tot de Ger. Kerken onderh. art. 31 k. o. met het dringende verzoek tot een sa- menspreking, om in die weg te ko men tot hereniging. De basis voor deze samensprekmg wil zij zien in de Heilige Schrift en de drie formulieren van enig heid, terwijl het aanknopingspunt voor deze samensprekingen zijn: de verklaring van de Generale Synode van Utrecht, 11 November 1943. „Zij wil alles bespreken wat de beide kerkengroepen gescheiden heeft en tot nog toe gescheiden houdt en zij gaat de samenspreking tegemoet met de begeerte dat daar bij de enigheid des geloofs op een dergelijke wijze zal blijken dal kerkelijke gemeenschap mogelijk zal zijn", aldus hët besluit. Zeeposf voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiterlijke ter post be zorging staat, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Oranje" (19 Sept.); Curagao: s.s. „Baarn" (21 Sept.); Suriname: s.s. „Cotti- ca" (14 Sept.). ;k nat aan het hem ?n mee. Nog eens en o wonder, kon hij nl Zien! Zien!" gilde d, sprong en danste over de kop en wist e naar kijken moest, de bomen of de zon. legen bos staken hun ie bomen en keken die daar kopje dui- eden kwam. zijn 5 modellen NIEUW AMSTERDAM" Passagterboot /11LEM BARENDSZ." Walvisvaarder „DE RUYTER" Kruiser „DORUS RIJKERS" Reddingsboot „H.M. K.XVUI" iWAARD - SINDS 1872

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1