Terug van Weggeweest" Hoofdstad Operette speelt „Die Csardasfurstin" Een nieuwe oppositie tegen het oude college r f. Si/ars PAG. 2 Vrijdag 9 September 1949 ALKMAAR OMSTREKEN Alkmaarse jongens keerden terug J JUWELIER HORLOGER Wederom in oorspronkelijke taal RAAD-NAPRAAT „Terug van Weggeweest": dat is een zö kenmerkend soldatengrapje en een zó buitengewoon geslaagde titel van een uitstekend soldaten- hoorspel, onlangs door de VARA uitgezonden, dat wij het zonder ge moedsbezwaren plaatsen boven de weinige woorden die wij zullen wij den aan de terugkeer van 5 Alk maarse jongens, die jaren lang hun vaderlandse plicht deden in Lndië. Met de „Joh. van Oldebarnevelt" zijn ze thuisgevaren. Op 6 Septem ber, 's avonds om 10 uur, voeren zij Amsterdam binnen. De volgende morgen om 8 uur begon de ontsche ping. En wij kunnen ons levendig voorstellen dat het de jongens en de mannen allemaal veel te lang duurde. Het enige dat voor hen telde, toen ze de vaderlandse kust bereikten, dat was, hun thuis. Hun ouders, hun vrouwen, hun verloofden. En die, op hun beurt, wachtten en wachtten maar. Ze zouden er om 12 uur zijn, de Alkmaarse jongens, maar ze waren er pas om 4 uur. Maar goed, ze waren er. Ze kwamen in de bloemetjes en de kamer waarin zij ontvangen wer den, kreeg gaandeweg wat van de kast van een bloemist. Ze zagen dat er aan hen gedacht werd, dat ze welkom waren. Officiële ontvangst. De ontvangst was grootser dan ze hadden verwacht. Officiële lieden spraken hen toe, en dan mogen ze onderling verschill.en in waardering voor „al die officiële flauwe kul", in hun hart deed het hen goed. En ze hadden het nog veel meer ge waardeerd als ze maar niet zo lang hadden behoeven wachten om naar huis te komen. Maar toch was dat huistoe gaan vanaf de boot ook uit stekend georganiseerd Die het verst woonden gingen het eerst op weg: En als je daarbij nadenkt dan zie je in dat dat redelijk is en dan heb je er vrede mee dat je er om 4 uur pas bent De jongens uit Maastricht zullen waarachtig niet zo heel veel vroeger thuis zijn geweest. De eerste van de vijf, die wij aan zijn jasje trokken figuurlijk dan, want hij had er geen aan was J. Lina uit de Ramen, Vrijwilliger, 3 jaar weggeweest, kerngezond, alles prima, niets te kankeren alleen Djogja natuurlijk optimist, was bakker, blijft 't misschien, misschien niet,, lieeft zijn blik verruimd in lndië, wenst zijn capaciteiten in de burgermaatschappij te realiseren. Hij is niets veranderd, zei zijn moe der, en zij wil hem minstens zes weken bij zich houden. De tweede man, L .Th. van Gin- kel, Schermeerstraat: veertig maan den tropen, ook vrijwilliger, pracht- tij'd gehad, geen berouw, gehuwd, ook optimist, ziet iets in politie loopbaan, ,,'t zal wat blokken wor den, maar zonder blokken bereik je niets". Geen interesse voor de Indische politiek, meeste tijd op Sumatra gezeten, ups en downs, maar de downs zijn vergeten. J, Th. Dominicus van de Troel- strakade was de derde man. Ook gehuwd, 22 maanden Java, afge keurd voor een nierkwaal. „Ik was liever wat langer gebleven om ge zond terug te komen". De nier zal er wel uit moeten, maar zijn kwaal is hem niet aan te zien. Hij straalt. Toch heeft deze man misschien de onzekerste toekomst. Hij werkte op een geneesmiddelenfabriek. Hij weet niet of hij daar terug kan komen. Schreef zijn vroegere werk gever al lang geleden, maar hoorde nog niets. Laten we hopen dat Nederland niet alleen met woorden met de jongens overzee meeleeft, laten we hopen dat Dominicus zijn oude baan weer krijgt. Hij was geen vrij williger. hij was dienstplichtig, maar ook hij vroeg zich af waarom er in Djogja ruim 200 doden moes ten vallen. Om het zo maar weer te ontruimen? Ronde Tafelconferentie? Stolt ie zich niets van voor, evenmin als Lina. Accomodatie aan boord? Nou ja. 't had wel anders gekund als de officieren met wat minder plaats tevreden waren geweest. Nummer vier was H. N. v, d. Brink van de Geesterweg Hij was niet thuis toen wij langs kwamen, maar hij maakt het uitstekend na zijn 22 maanden in Oost-Java. De onderofficier P. J. Bosman uit de Toussaintstraat was de laatste die wij spraken. Als dienstplichtig kaderlid met een prachtg fototoe stel en een troep vrijwilligers naar Zuid-Sumatra vertrokken kreeg hij daar een interessante job als foto- K.V.P. op reis Dinsdag hielden de leden van de reisclub der K.A.V. van de paro chies St. Dominicus en St. Jozef hun uitstapje. Nu de kinderen Weer naar school zijn en de vacanties der groteren achter de rug, konden ook de moeders profiteren van een heerlijk dagje uit. De tocht voerde ons eerst naar Hilversum, waar bij een kopje koffie en een gezellig muziekje de ouderen onder ons be wezen nog jong van hart te zijn. Vervolgens naar Rhenen, waar de Grebbeberg bezocht werd, langs de Veluwezoom met haar vele schoons naar Arnhem,, waar de voorbije oorlog ons weer duidelijk in her innering kwam, Verder langs Apel doorn, Uddelermeer naar Amers foort, waar het diner Werd ge bruikt. Na nog een poosje in. Am sterdam te hebben vertoefd, gihgen We voldaan huiswaarts, met het vaste voornemen volgend jaar weer met de K.A.V. uit te gaan. Kajotters-nieuws Zondag 11 Sept. a.s. gaat de K.A.J. starten voor het volgende bewe gingsjaar. Zoals We dat gewoon zijn, is het êen feestelijke Start, 's Morgens om half negen draagt Aalmoezenier Zoutenbier een H. Mis op. Vervolgens wordt er ge zamenlijk ontbeten en om half 11 is er een feestelijke bijeenkomst. Dit gebeurt allemaal in de muziek- tuiil. De Diocesaan Aaltwiezehier Brans komt spreken over het on derwerp „Wat is eigenlijk de K. A. J.?" Déze Aalmoezenier kan ge weldig praten; bij hem vergeleken was de spreekwoordelijke Brugman maar een beginneling. Allé Kajotters en ook andere jon ge arbeiders, die nog geen persoon lijke uitnodiging hebben gehad, worden hierbij uitgenodigd, dit ope ningsfeest mee te maken. Komt allen! reporter bij de Dienst Leger-Con- tacten Zijn interesse voor de Indo nesische problemen en zijn intelli gentie deden hem de achtergron den van tal van vraagstukken beter zien. Zijn vruchtbaar contact met de verschillende bevolkingsgroepen in lndië leerde hem hoeveel aspec ten de verscheidene vraagstukken bezitten. Vof lof sprak hij over de kapitein en de scheepsofficieren van de Joh. v. Oldebarneveldt en over de service van de Maatschap pij, die af was. Tijdens de reis voer de kapitein, die zich niet behoefde te haasten zo dicht mogelijk langs de kusten. Bij Afrika, bij de rots van Gibraltar en langs de Spaan se kust. Hij voer baai in, baai uit, om de jongens zoveel mogelijk te laten zien en genieten op hun reis. Uit de gesprekken met deze ge- repatriëerde militairen kregen wij een indruk over hun thuisreis en we geloven dat we niet te veel zeg gen, wanneer wij er bij de Neder landse officieren op aandringen om, op een reis als deze bootreis naar Patria, eens wat minder ruimte en service voor zich zelf te reserveren en wat meer welwillendheid te be trachten jegens de onderofficieren en soldaten, vooral waar het die ruimte betreft. Wanneer wij deze Alkmaarse mannen bij hun thuiskomst een hartelijk welkom toeroepen, dan geldt dat niet alleen voor deze mannen alleen, maar voor allen die hoe dan ook, voor het vaderland en voor ons, hun plicht deden onder de tropenzon en die terugkeren om hun plaats tussen ons weer in te nemen. „Coud en Antiek" ALKMAAR. Voor de eerste abonnementsvoorstelling serie A. welke op 3 October in het Gulden Vlies zal worden gegeven, wordt opgevoerd door het toneelgezel schap „Comedia" onder regie van Cor Hermus, het nieuwe toneel stuk Goud en Antiek", waarin o.a. John Gobau en Magda Jans sen de hoofdrollen vervullen. Dindua heeft nieuw toneelstuk in studie genomen ALKMAAR. In een ledenver gadering. die een dezer dagen ge houden is, heeft de R. K. Toneel club „Dindua" het toneelstuk „Re- gina" van A. Boere in studie ge nomen. Het ligt in de bedoeling om dit stuk op te voeren op de laatste Zondag voor de Advent. Knapenkoor St. Jozefkerk ALKMAAR. Jongens vanaf 8 jaar die lid willen worden van ons knapenkoor kunnen zich a.s. Vrij dag opgeven tijdens de repetitie in het Rozapatronaat Varnebroek om half vijf. De Duitse pleegkinderen ALKMAAR. Naar wij van de Aalmoezenier van de Bisschoppe lijke Hulpactie vernemen, zullen de Duitse pleegkinderen op 10 Oc tober weer naar Duitsland ver trekken. Katholieke Jonge Middenstanders! A.s. Woensdag 14 Sept. wordt ons seizoen weer op waardige wijze geopend. Reserveert nu alvast deze avond!! Verzuimt niet en komt dan om 8 uur in Kinheim luisteren naar H. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur, 18 jr. A.B.T.: Strijd om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain: De Villa onzer dromen, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Friese weg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor- strsst 47 BERGENKunstzaal de Rus tende Jager: Tentoonstel ling werken van leden. K.A.B. Viswedstrijd ALKMAAR. Morgen, Zater dagmiddag 10 September, vertrek ken de deelnemers aan de viswed strijd vanaf de Alkm. Exportvei ling. U kunt zich nog opgeven aan de adressen: Kennemerpark 15 en Oudegracht 130. Inschrijfgeld 25 cent. Vissen om prachtige prijzen. Als extra prijs: de K.A.B.-prijs! Doet allen mee! Visliefhebbers, dit belooft iets aparts te worden. Instructies zijn gegeven, de vis is bekend gemaakt met deze wed strijd en verwacht de K.A.B.-ers aan 't water te Koedijk. Zorgt voor wormen, ander aas is niet toegestaan. Tot Zaterdag. MASS. GOUDEN TROUWRINGEN 14 kar. vanaf f 34.per paar HOOGSTRAAT 8 TEL. 3713 Na 6 uur 5259 (Adv.) Bridge-drive R. K. Bridge-club ALKMAAR. Gisteravond hield de R. K. Bridgeclub Alk maar in de achterzaal van het Victory Hotel haar eerste bride- drive van dit.seizoen. Verschillen de nieuwe leden hebben zich bij de R.K.B.A. aangesloten.. De uitslag van de gehouden bridge-drive Vas als volgt: Eerste groep: 1WieseTaman 36'/a 2. KoningMichels 33l/a 3. v. Merwijkmevr. de Boer 32Va Tweede groep: 1. Mevr. VinkKueter 40 2. Heren van Gijzen 30 3. van VeenBijl 30 Derde groep: 1. TerpstraSpruyt 39Va 2. Dames BoomKohier 36'/2 3. KeysperPannekeet 32 UITNODIGING VOOR ONZE OUDEN VAN DAGEN ALKMAAR. De Internatio nale Poppententoonstelling, die thans bij Kofa Spruyt te Aikmaar wordt gehouden, heeft over ge brek aan belangstelling zeker niet te klagen. Van 's morgens tien tot 's avonds tien schuift een stroom van bezoekers langs de stands, waar de kleine zwijgzame mensjes de talloze blikken van jong en oifd boeien. Zo is het in de ten toonstellingsruimte een gezellig geroezemoes van veel voldane kij kers, die elkaar onder de gedemp te tonen van een vrolijke muziek, op de in hun ogen meest geslaagde poppentypen attent maken. Gisteren, Donderdag, in de mid dag, passeerde de 11.000ste bezoe ker van de tentoonstelling de con trole. Het was de 5-jarige. Ma- rianna Adams, die Rozengaacde nr. 16 te Rotterdam woont. Me vrouw Blankendaal, uit de Eike lenbergstraat nr. 76 te Alkmaar was het, die om klokslag 9 uur gisteravond als 12.000ste bezoek ster door een bestuurslid werd welkom geheten. Beiden ontvin gen een fraaie pop. De baten, die, zoals bekend, ge heel ten goede komen aan het werk van de Stichting 19401945, zijn dermate verheugend, dat het organiserende bestuur van dé afd. Alkmaar van deze Stichting, thans aan een reeds eerder opgevat voornemen om deze tentoonstel- De Hoofdstad Operette (onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner), met le den- en in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette zal op Maandag 12 September a.s. des avonds om 8 uur in het „Gul den Vlies" te Alkmaar een voor stelling geven van Emmerich Kal- man's beroemde operette „Die Csardasfilrstin". Reeds lange tijd heeft zowel pers als publiek er bij de directie van de Hoofdstad Operette op aange drongen de voorstellingen van de Weense operettes niet meer in de Nederlandse vertaling hoe goed deze overigens waren op te voe ren, doch weer in de oorspronke lijke taal te gebruiken, waardoor niets van de charme van deze uniek Weense kunst verloren be hoeft te gaan. Indien er éen gezelschap in den lande Is waarop deze drang uitge oefend mag worden, dan is het wel de Hoofdstad Operette, niet alleen omdat dit gezelschap de voorzet ting is van de voormalige Fritz Hirsch Operette, maar bovenal om het feit, dat de kern van dit gezel schap uit rasechte Weense kunste naars bestaat, die jarenlang onder leiding van Frltz Hirsch, hetzij in Nederland werkten, hetzij aan de eerste theaters van WeneS verbon den waren. r De directie van de Hoofdstad Operette gelooft dan ook stellig er goed aan te hebben gedaan aan het verlangen van vele operette-lief hebbers tegemoet te komen, door haar opvoeringen wederom in de originele taal te brengen, daarmede dan tevens de oude Fritz Hirsch traditie geheel herstellend. Aan ,,Die Csardasfürstin" zullen medewerken: Paul Harden, Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Joh. v. d. Zalm, Hellena Rajewska, Hetty Ruys, Wim v. d. Velde. Ca- rel Wijnbergen en vele anderen. Koor en orkest stonden wederom onder leiding van Julius Susan, terwijl Otto Aurich de regie zal voeren. Er zijn voor „Die Csardasfürstin" nieuwe décors ontworpen door Tom Manders, welke zijn uitgevoerd door Atelier Doesburg. Aan het vraagstuk van de costu- mering is ditmaal bijzondere aan dacht besteed; alle damestoiletten nl. ontworpen naar de nieuwste Parijse modellen zijn geleverd door het Modehuis Gerzon. Zonder direct een modeshow te zijn, zullen deze nieuwe Parijse creaties zeker de belangstelling van de dames trekken. ling gratis toegankelijk te stellen voor onze ouden van dagen gevolg kan geven. Alle ouden van dagen van 70 jaar en ouder uit Alkmaar en wijde omgeving, worden uitgeno digd om op Zaterdag 10 Sept. a.s., en wel in de morgenuren van 10 tot 12.30 uur, zonder betaling, deze tentoonstelling te bezoeken. In verband met de grote drukte, die in de middag van deze Zater dag weer kan worderl verwacht zijn de morgenuren gekozen, zo dat onze oudjes in de gelegenheid zullen zijn een en ander rustig te bewonderen. Velen van onze ouden van da gen zijn nog zo kwiek, dat men hen deze leeftijd van de sterken niet zal kunnen aanzi n. Enige controle zal daarom nodig zijn. Een paspoort, bewijs van Neder landerschap stamkaart, persoons bewijs of iets van die aard, dat bij de ingang der tentoonstelling wordt getoond, is voldoende. De medewerking van Hoofden van instellingen voor ouden van onze oudjes, om hen op deze gele- dagen en van familieleden van genheid opmerkzaam te maken, wordt verzocht. TENNIS WEDSTRIJDEN OP „DE MOLENKROCHT" BERGEN. Gedurende vier dagen vonden op het Tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruis weg onderlinge wedstrijden plaats voor de leden van het Tennispark en van de Berger Tennis Club. Niet alle leden hadden inge schreven, maar toch was het tournooi met meer dan vijftig in schrijvingen behoorlijk bezet. Hieronder volgen de voornaam ste uitslagen: Heren-Enkelspel: Kwart-finales: D. Mosk slaat H. K. Finkensieper: 63, 75; B. Verolme slaat G. Leenaers: 6—4, 4-6, 63; M. Lau slaat H. Bos: 810, 61, 75; J. J. M. Schmidt slaat P. Beyneveld: 57, 63, 6—0. Halve finales: B. Verolme: 6—3 Lau slaat J. J. M. Schmidt: 4- 8—6, 7—5. Finale: D. Mosk slaat M. Lau: 7—5, 6—3. Heren-Dubbelspel: Halve finales: M. Lau en D. Mosk slaan G. Leenaers en L. Leering: 6-1, 61. P. Kluitman en Dr. J. M. P. Lugten slaan L. en P. Beyneveld: 61, 61. Finale: P. Kluitman en Dr. J. M. P. Lugten slaan M. Lau en D. Mosk: 6—2, 6—4. Gemengd-Dubbelspel: Halve finales: Mej. C. van Lim burg Stirum en M. Lau slaan mevr. Boonen en B. Verolme: 64, 61. Mevr. Lugten en P. Kluitman slaan mej. R. Bos en H. Bos: 6—O, 6—3. Finale: Mevr. Lugt en P. Kluit man slaan mej. C. van Limburg Stirum en M. Lau: 63, 64. Dames-Enkelspel Halve finales: T. Winder slaat E. Kraft van Ermel: 6'3, 75. C. van Limburg Stirum slaat A. Winder: 6—1, 6—3. Finale: S. van Limburg Stirum slaat T. Winder: 75, 06,'64. Dames-Dubbelspel: Finale: C. van Limburg Stirum en T. Winder slaan S. de Koning en A. Winder: 63, 68, 61. CON ZELO-NIEUWS WAARLAND A.s. Zondag neemt de competitie wederom een aanvang. Het eerste ontvangt dan Dirkshorn 1, terwijl het 2de uit te gen Dirkshorn 2 moet spelen. Bei de Wedstrijden beginnen om 2.30 u. Er kan gewonnen worded^ als maar, direct goed wordt aangepakt. Het derde, dat om 12 uur in Schagen tegen SRC 4 moet uitkomen, gaat een zware strijd tegemoet. Het verdere programma is als volgt: Con Zêlo Jun. AHollandia Jun. A 1 Uur; Con Zelo Adsp.SRC adsp. 12 Uur. Geleiders voor Jun. S. de Jong, voor adsj. G. Stoop. Terrein- dienst P. BruinJn. Beemsterboer. D. Mosk slaat 3_6, 6—2; M. 6, De eerste vergadering van een nieuwgekozen gemeenteraad heeft altijd iets attractiefs, ook al zijn zoals ditmaal verrassingen t.a.v. de wethoudersbenoeming uitgeslo ten. De belangstelling en die be stond er op de publieke tribuhe ook van de zijde van een aantal jongeren ging uit naar de nieu we raadsleden en naar de nieuwe verhoudingen, die het gevolg zijn van de verkiezingsuitslag. Zes Van de zeven nieuwe raads leden waren aanwezig, waarvan er drie een gloednieuwe fractie Vor men. De K.V.P. was nog niet vol tallig. De heer Woldendorp was Wegens familieomstandigheden ge noodzaakt direct na zijn beëdiging de vergadering te verlaten; voorts was er één vacature; de heer Öórt- meyer,» die als een van de weinige middenstandsvêrtegenwoordigers in de raad was gekozen had ter elf der ure voor het raadslidmaatschap bedankt; hij is Vermoedelijk terug geschrokken voor de consekwenties, die het lidmaatschap van de vroed schap voor hem mee bracht. Zijn opvolger, mr. W. van Dijk, die de benoeming heeft aangehomen, kon nog niet geïnstalleerd worden, om dat de wettelijk voargeschreven termijn van acht dagen, die na de aahvaarding der benoeming moet verlopen, nog niet ten einde was. De overige raadsleden waren echter allen present; twee hunner, de heren Berkhouwer en Gouds blom, hadden zich voor deze gele genheid de burgemeester sprak van een hoogtepunt in het openba re leven in 't deftige zwarte pak gestoken. Het vrouwelijke element in de Raad is verdubbeld; mej. Kamphuys van de K.V.P. en mevr. Holzmuller-Teengs hebben hét de voorzitter wat gemakkelijker ge maakt; deze behoeft Voortaan niet meer te openen met „mejuffrouw, mijne heren", doch kan nu met het meer-gebruikelijke en gemakkelij ker „Dames en Hereh" beginnen, tenminste als de beide dames pre sent zijn. De burgemeester en de Secretaris troonden in het begin eenzaam achter de tafel van B. en W., de wethouders moesten nog gekozen l worden en zaten nog verscholen tussen hun doodgewone mederaads leden. Alvorens de nieuwe raadsleden te beëdigen hield de voorzitter een korte openingsrede, waarin hij de wens Voor de goede samenwerking ondanks verschil van inzicht uit sprak en de raadsleden opwekte tot vertrouwen op Hem, Die alles re geert; een goed begin, dat ons her innerde aan het ambtsgebed, waar mee de zitting van Provinciale Sta ten en sommige gemeenteraden ge opend wordt. Aan de hierna volgende wethou dersbenoeming gingen de nodige Verklaringen vooraf, Waarbij de nieuwe verhoudingen in deze nieu we raad zich duidelijk accentueer den. Eén ding is daarbij komen vast te staan, nl. dat er tegenover de beide grote fracties, die tenslotte hun veregenwoordigers in het col lege kozen, eeh: hechtere en meer- betekenende oppositie is gekomen dan in de vorige raad. Bepaalde zich daarin de oppositie hoofdzake lijk tot de altijd oppositionele com munisten, thans zal met. de van 1 tot 3 leden versterkte, geheel ver nieuwde en verjongde fractie van de VVD, waarvan de handige de bater, mr. Berkhouwer de leider is, rekening dienen te worden houden; ook de heren v. d. Borden en Hoy- tink konden zich wel eens meer dan voorheen als opposanten van 't college gaan gedragen. En dat is te begrijpen, Het is nu eenmaal niet aangenaam, als men een vijfde van de burgerij ver tegenwoordigend van ae mede verantwoordelijkheid in het dage lijks bestuur der gemeente wordt uitgesloten. Dit was niet de aanvankelijke bedoeling van de fractie, die bij de voorbesprekingen de leiding had; de KVP wilde eeh College op biëde basis, waarin deze middengroepen waren vertegenwoordigd, doch zij slaagde er niet In de hoofdeh in één zak te krijgen. Men bleef n.l. bij het in 1946 genomen besluit, toen het aantal wethouders van 3 op 4 gebracht werd. Drie wethou ders konden echter het werk niet aan, 2o heette he*! Het komt ons voor. dat het hier. meer een kwes tie van niet-willen dan van niet- kunnen was. Ware men weer te- ruggeweerd tot een college van 3, de oplossing ware veel eenvoudiger geweest. Er spreken echter bij een Wethoudersbenoeming ook vaak persoonlijke en partijpolitieke uver- wegingen mee en het komt ons voor, dat zulks ditmaal wel in sterke mate het geval was* De PvdA Wilde 2 Wethouders of an ders géén, althans zo deed zij het voorkomen. Wij geloven nog niet direct, dat zij zich uiteindelijk aan de verantwoordelijkheid had dur ven onttrekken, wanneer er een college van g gekomen ware, of wanneer de KVP aan haar billijke voorstel Van een college op brede basis consekwent had vastgehouden. Zowel mr. Berkhouwer, al3 de heer v. d. Borden verweten de KVP, dat zij dit niet gedaan had; deze gang van zaken kon hen en hun fractiegenoten niet bekoren, zodat zij dit politieke spelletje niet mee Wensten te spelen. De commu nisten sloten zich hierbij aan en zo gebeurde het, dat de wethouders alleen met de steun van hun geest- verwanteh en zonder de stem Van de zeven opposanten op het ge stoelte der ere kwamen- te zetelen. Niettemin dankten zij de raad Voc/r het in hen gestelde vertrouwen en de heer van Slingerland sprak zelfs van een verrassing. Wij mogen er in dit verband aan herinneren, dat in 1946 de heren v. Slingerland en Bakker met 18 stemmen tot wethouder werden gekozen; de hr. Coerts met 20 en Mr. Leesberg met 15; ditmaal kreeg de eerste Wethou der 15, de andere drie slechts 14 stemmen. Met vlag en wimpel zijn de heren wethouders dus nu niet bepaald ingehaald, In de verdeling der portefeuilles kwam enige verandering. Mr. Lees berg behield de Lichtbedrijven eb het Slachthuis; weth. van Slinger land, die bij afwezigheid van de burgemeester weer als loco zal fungeren, behield Financiën, doch ruilde met weth. Coerts Personeels zaken voor Huisvestingsbureau, een mutatie, waaromtrent wij hoge verwachtingen koesteren t.a.v, de verdeling van de beschikbare woon ruimte. Weth. Bakker, die voorts Sociale Zaken aan zijn partijgenoot Coerts overdroeg, kreeg Onderwijs, de portefeuille, die meestal dóór dre voorzitter van het college wordt be heerd; voorts behield Weth. Bak ker Jeugdzorg en Sportpark. De burgemeester nam niet weinig hooi op zijn Vork met Openb. Wer ken, Bouw- en Woningtoezicht, K. v. W„ Reiniging, Plantsoenen en Be graafplaats, Marktwezen en G.G.D. en Algemene Zaken. De benoeming van de Commissies van Bijstand had nogal wat voeten in de aarde. Waren de verbonden grote fracties aanvankelijk van me ning, dat er in elke commissie vail vijf4 twee leden van de KVP, 2 le den van de PvdA en 1 van de Mid dengroepen moesten komen, de VVD dacht daar anders over. Die wilde slechts één lid van KVP of PvdA in de commissies benoemen, indien een parlijgehöot daarvan vorzitter der commissie was, en voorts twee leden van de andere grote fractie en twee Uit de Mid dengroepen. De KVP wilde aan deze wens te gemoet komen, doch de PvdA maakte bezwaar t.a.V. de Onder wijscommissie, uit vrees Voor een confessionele meerderheid; alsof dit gevaarlijk was. Mr. Berkhouwer deelde die vrees niet, doch de bei de grote fracties gingen in comité en hadden ruim een uur nodig, om al dan niet tot een vergelijk te ko men; geen bewijs, dat de pas-be gonnen samenwerking erg vlotte. De. uitslag van de stemming voor deze commissie deed voorts ver moeden, dat de KVP ditmaal niet tegemoet gekomen was aan het be zwaar van de PvdA; bij een her stemming tussen de heren Couwen- hoven (PvdA) en Hoytink ((AR) won deze lhatste het pleit. Overi gens mogen de vijf raadsleden van de Middengroepen niet klagen over hun vertegenwoordiging In de com missies, zij kregen het volle pond. Bij het afleggen vari Zijn verkla ring bood de heer Venneker het program van samenwerking aan, waarop de beide grote fracties el kaar gevonden hebben. Veel van wat in dit program staat, is overge nomen Uit het programma van de vorige punten; enkele concrete punten werden er bij gevoegd, zoals de oprichting van een R. K. Am bachtschool en van een R. K. Han delsavondschool. Uit ingewonnen ambtelijke adviezen zal echter eerst de noodzaak van oprichting dezer ihsteliingeh moeten blijken. Wie die ambtelijke adviezen moeten verstrekken, is ons nog niet dui delijk; Wij hopen ef t.'z.t, meer van tehoren. De medewerking aan een kath. leeszaal wordt niet met zo veel woorden in dit program ge noemd; Wel is er sprake van sub sidiëren, cofrdineren eh stimuleren van culturele instellingen, waaron der ook leeszalen worden genoemd. Evenals in het vorig program wordt het gezinstarief weer genoemd als een zaak, waarnaar gestreefd moet Worden' naar gestreefd is er echter al lang genoeg, laten wij hopen, dat dit streven in deze periode nu eens Verwerkelijkt wordt. Overigerts ZUl left Wij mét belangstelling gade slaan, in hoeverre dit program vlfn samenwerking zal worden uitge voerd. WETHOUDERS HERKOZEN EGMOND a. ZEE. Na de be ëdiging van de raadsleden ging de raad tot de wethoudersverkiezing. Bij de eerste stemming verkreeg de heer P. de Graaff (PvdA) 7 stem men, de heer J. Krab 1 stem en de heer Joh. Koeman 3 stemmen, zo dat de heer P. de Graaff als wet houder werd herkozen. Bij de tweede stemming werden 6 stemmen uitgebracht op de heer S. Zwart (PvdA), op de heer Joh. Koeman 4 en 1 blanco. Als tweede wethouder werd dus herkozen de heer S. Zwart. De voorzitter sprak de wethou ders toe. Zonder hoofdei, stemming werd besloten de kindertoelage-regeling te rekenen vanaf 1 Jan. 1949, in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. Voornamelijk houdt deze wijziging in verhoging van het minimum van f 150 tot f 156 en van het maximum van f 205 tot f 240 per jaar. Vervolgens werd besloten de ge meenschappelijke regeling met Hei- loo inzake het uitgebreid Lager Onderwijs op te zeggen. Dit 'in ver band met een wijziging der L. O.- wet, waardoor deze regeling over bodig geworden is. Hierna stelde de voorzitter voor om de kosten van de riolering, groot f 355.000. op de begroting voor 1949 te plaatsen. Tevens werd voorgesteld de benodigde grond voor de zuiveringsinrichting aan te kopen voor de maximum prijs, !door de prijsbeheersing te bepalen. De voorzitter lichtte bij dit voor stel toe, dat het de bedoeling is de riolering in 3 plannen uit te voeren. In twee jaar zou dan de bouw kun nen plaats hebben. B. en W. heb ben zich voorgesteld, deze regeling zo te treffen ,dat er alleen in de wintermaanden wordt gewerkt aan de riolering, zodat in het badsei zoen Egmond aan Zee niet met opengebroken straten zit. De raad kon zich met het voorstel van B en W. verenigen. B. en W. stelden hierna voor het sportpark voor het seizoen 1949— 1950 te verhuren aan de voetbal vereniging Egmondia voor f300. De voorzitter deelde verder nog mede, dat Egmondia zich met de voorwaarden die van gemeentewe ge bij de verhuring zijn gesteld kan verenigen. Zonder hoofdelijke stem ming legde de raad, zich bij het voorstel van B. en W. neer De heer Snoeks informeerde nog of er reeds iets was gedaan aan de weg om het voetbalterrein, waarop vele kijkers kunnen staan, zonder entrée te betalen. De voetbalver eniging zou daar een strop aan kun nen hebben, daar zij toch de huur moet betalen. De burgemeester zegde toe, dat er bordjes met „Verboden 'oegang" zouden komen. Bij de rondvraag kwamen aan de orde :het ontbreken van een water leiding op de begraafplaats, de school-tandverzorging en de nieuw bouw in de gemeente. De aandacht werd bovendien gevraagd voor ae slechte toestand van enkele wegen, voor het schoonhouden der openb. lagere school en voor de bediening van de vuilhiswagen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente met een tekort aan personeel zit. Bij de nieuwe begro ting zal getracht worden Ged. Sta ten er van te overtuigen dat het gemeente-personeel uitbreiding be hoeft. Missie-filmavonden EGMOND-BINNEN. De Pa ters Montfortanen organiseren 2 missie-filmavonden, n.l. 12 Sept te Egmond a. d. Hoef, in café Het Rode Hert, en 13 Sept. a.s. in het patronaatsgebouw te Egmond- Binnen, aanvangende 19.30 uur Vertoond zal worden „Therese Martin" (de Kleine Theresia). Het voorprogramma bestaat uit 2 lach- filmpjes ei) een culturele film over de staatsmijnen in Zuid-Limburg. In beide dorpskommen zullen die dagen 's middags 2 uur kinder voorstellingen worden gegeven. Handbal Zeevogels EGMOND AAN DEN HOEF. Onze dames-handbalsters pakken aan. Pas opgericht, durven ze nu reeds voor de competitie aan te treden. Dat is goed gezien, want zegt de kernspreuk niet: Wie de strijd vermijdt, komt niet wijd Zeevogels is ingedeeld in de R. K. Handbalbond, Kring Ken- nemerlandZaanstreek. Het 1ste elftal speelt in afd. 3A. Het twee de en derde in afd. 4, terwijl het junioren-elftal nóg later inge deeld zal worden. 11 September a.s. vangen de competities aan, en.zal de speel- sterkte van onze damesteams aan competitie wedstrijdspel beproefd worden. Niet vrezen. De voorbe reidende resultaten waren van 't eerste elftal niet slecht. Van de drie wedstrijden werden er twee met het kleinst mogelijke verschil verloren en 1 gewonnen. Dames, veel geluk en voorspoed bij sport en spel. BRUIDEGOM AANGEREDEN HEILOO. Donderdagochtend te omgeveer 8.30 uur ging de heer Sch. uit Akersloot de bruidsbou- quet bij de bloemenhandel v. Z. aan de Rijksstraatweg halen. De auto waarin hij gezeten was, par keerde aan de rechterkant (rich ting Limmen). De heer Sch. over tuigde zich eerst of er verkeer vanaf Limmen kwam en stak toen zonder op het hem achteropko mende Verkeer te letten, over. Een luxe auto, welke uit Alkmaar kwam, greep de heer Sch. Deze werd tegen het wegdek gesmakt. Dr. de Smet en dr. Janssen ver leenden de eerste hulp. Deze he ren oordeelden het beter de pa tiënt naar het R. K. Ziekenhuis in Alkmaar te doen vervoeren. Na onderzoek in het ziekenhuis bleek dat de heer Sch. 'n lichte hersen schudding had opgelopen. Hij werd weer naar Akersloot ver voerd en zo kon de huwelijks plechtigheid toch doorgang vinden. Dé festiviteiten werden echter afgelast. „Hou en Trouw" HEERHUGOWAARD. Zater dag 10 September a.s. geeft het R. K. Fanfarecorps Hou en Trouw een concert a. d. Sportlaan (v.h. NieuwéWeg). Het concert vangt aan om 8 uur n.m. Reeds te Heerhugowaard-Noord en 't Kruis mag óns corps zich verheugen in een grote belangstel ling. Ook Heerhugowaard-Zuid zal niet achterblijven en velen zullen er komen om dit concert aandach tig bij te Wonen. Degenen dié plan hebben rumoerig te zijn worden vriendelijk verzocht thuis te blij ven. We rekenen op goed weer ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn van Zaterdag 10 Sep tember te 14 uur tot Maandag 12 Sept. te 8 uur, alleen voor spoed gevallen bereikbaar de artsen: Ólree, de Boer, Tamsma, van Slooten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 11 September 1949 heb ben dienst de dierenartsen N. J. Bouwman, tel. 146 te Slootdorp en Hakkesteeght, tel. 437 te Scha gen. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD-ZUID. De R. K. Voetbalvereniging SVW hield dezer dagen een ledenverga dering in café H. Veenboer. De opkomst was zeer goed. Onder voorzitterschap van de heer 't Hoen werden belangrijke beslis singen genomen. Allereerst herdacht voorzitter het lid Piet Weel, die door een motorongeval om het leven kwam. Hij stelde Piet als voorbeeld, wat betreft sportiviteit. Voor zijn zie- lerust werd een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Vanaf October is het sportter rein weer bespeelbaar. Een be langrijk punt was de aanmelding van twee niet-katholieke leden Aangezien echter ter plaatse een niet-katholieke vereniging is, werd besloten deze heren niet aan te nemen. Hierna werd de com petitie-indeling voorgelezen. Na de pauze besprak men de reisgelegenheid, waarna de rond vraag wel enig stof tot spreken gaf. A.s. Zondag moet S.V.W. naar W.G.W. te den Helder. En dat is al meteen een hele zware. Het zal er ook heus niet meevallen, maar jullie moeten er heen gaan als grote kerels en niet met het idee we zullen toch wel verliezen, want dan heb je inderdaad voor dat je er heen gaat, al verloren. Als alle elf spelers, bezield met een groot enthousiasme deze strijd ingaan, dan is zelfs succes niet uitgesloten, want heus S.V.W.-ers, jullie bent zo zwak niet. Jullie denken dat, maar zo gauw als je uit dat minderwaardigheidsgevoel vandaan bent, en dat komt, dan komen jullie er weer boven op. Dus jongelui, je best gedaan in den Helder en succes. Brandweercorpsen in actie HEERHUGOWAARD. A.s. Zaterdag 10 September om 2 uur hebben er op het gemeente Sport terrein onderlinge brandweerwed strijden plaats, waaraan 7 corpsen deelnemen uit de gemeenten: Lan- gedijk, St. Pancras,Koedijk en Heerhugowaard. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De jury bestaat uit de heren: Middelburg, v. d. Kommer en Blauw, commandanten van de brandweren te Beemster, Heiloo en Bergen en 2 brandmeesters uit Alkmaar. De prijsuitreiking zal na afloop geschieden door de burgemeester in café F. H. v. d. Heiligenberg. Ook het publiek heeft toegang op het gemeente sportterrein, maar moet zich stipt aan de voort schriften houden. Blijft langs het veld! Wij verwachten dat er in derdaad vele belangstellenden zullen komen. DE 54E TENTOONSTELLING VAN FLORALIA DE RIJP Zaterdagavond werd de 54e tentoonstelling van Floralla geopend door de voorzitster, mevr. SasKlinkenberg. Uit de medede lingen, die hierbij werden gedaan, bleek, dat er dit jaar na afloop van de tentoonstelling geen feestelijke bijeenkomst, zal worden gehouden, doch dat de prijzen Zondagavond na de sluiting van de tentoonstel ling zullen worden uitgereikt. De bedoeling is namelijk om op 20 Jan. een feestavond te organiseren, ter viering van het 60-jarlg jubileum. Gedurende deze 60 jaren heeft Flo- ralia 54 maal een tentoonstelling gehouden en de bloemetjes binnen gezet, nu zulleu de bloemetjes dan waarschijnlijk eens buiten gezet worden. Al'-a3t proficiat, Floraüa, het was ook nu weer een monio tentoonstelling, keurig opgesteld en blijk gevend van een behoorlijke be langstelling, want niet alleen wer den door de naar prijzen dingende leden, maar ook door anderen, heel mooi handwerk en bloemen ter op luistering ingezonden, o.a. 'n prach tig bewerkt scheepje door een 80- jarige. Uit de mededelingen bleek ook, dat het ledental weer :s gestegen en gebracht op 186. Nu de uitslagen, Afd. huisvlijt. Meisjes 4 jaar Kit ty van Straten. Meisjes 5 6 7 jaar 1. Gr. van Straten, 2. R. v. Stra ten, 3. Oré Ton; meisjes 8—9 jaar 1. Janny Breg. Meisjes 11 12 13 jr. 1. Nelly Zee, 2. Nanda Meers, 3. An Visser, 4. An Breg. Eervolle vermelding Gerdy Dalenberg. 14 15 16 jaar 1. Lotty Frank, 2. Nel Kieft. Dames boveh 16 jaar: 1. (leer werk) An Bruin, Rie Schrama. Bor duurwerk 1. mevr. Garms-Vels. Haakwerk 1. A. Verwer, 2. mevr. v. Straten-Leijen, 3. mevr. Kroon. Breiwerk 1. mevr. Eggers-Schulter, 2. mevr. Post. Haak en breiwerk: 1. mevr. Bos, 2. Breg Akkerman. Eervolle vermeldingen: mevr. pee- Pilkes en mevr. Nat-Klok. Van de jongens van 5 6 7 jaar kreeg alleen Dik Mars een prijs. Jongens 8 9 10 jaar 1. Adr. Roele, 2. J. Mars, 3. A. Mars. Jongens 11 12 13 jaar 1, Bouke Ent, 2. Jb. Ho- ningh Jongens 14 15 16 jaar 1. A. Roele en 2. W. Posthuma. De jury voor deze afdeling werd gevormd door de dames mevr. Pos thuma, mevr. Zee en mevr. Keu- ning eii de heren A. Schipper en A. Kuin. Afd. afzonderlijke planten: Geranium B. Visser; Fuchsia mevr. wed. v. Braam-Altman; Begonia de dames Braak, Salvia mevr P. Brulh en voor de kinderen met Afrikanen vielen de prijzen bij Fr. Eijk, Gré Eijk en Bouk Ent. Dahlia's; 1. J. Roele, 2. O. Hamstra, 3. J. Rot, 4. J. Verwer, 5. J. Bos. By de afdeling bouquetten be haalden de volgende personen een prijs: 1. wed. Oldenburg, 2. mevr. Kastein, 3. K. Sas en 4. G. de Jong. Voor groepen 1. J. Rpele, 2. J. Ver wer. Voor kinderplanten warén de vol gende kinderen prijswihnaars: 1. A. de- Jong, 2. G, Houtman, 3. Aina v. Straten, 4. Reina Smit, 5. P. Koning en 6. D. Hooyberg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2