„Rusland wenst accoord met de V.S." De schat van Matabonga RADIO Assemblee aanvaardt conventie van mensenrechten Richard Strauss overleden GEEN LOONSVERHOGING voor Britse spoorwegarbeiders Vrijdag 9 September 1949 PAG. 3 Serrarens laat zich horen Gedemobiliseerde» naar Australië „Hakkie Holdert" 29 September voor Verklaring van Pietro Nenni Verzoeningsraad verwerpt de eisen Zwitserse boot ramt schip op de Waal Naar wij vernemen: „Dit is een koffie tafel-conferentie" NDIENST {DERKWARTIER bil de eigen rdag 10 Sep- t Maandag 12 n voor spoed de artsen: Tamsma, van Sluijs, Posthuma, ïroot en Swaters. TTSENDIENST IDERKWARTIER eptember 1949 heb- snartsen N. J. te Slootdorp :1. 437 te Scha- NIEUWS WAARD-ZUID. >alvereniging SVW een ledenverga- Veenboer. De goed. Onder an de heer 't ngrijke beslis- acht voorzitter die door een het leven kwam. voorbeeld, wat Voor zijn zie- Onze Vader en beden. is het sportter- elbaar. Een be de aanmelding -katholieke leden ter plaatse een vereniging is, heren niet aan werd de com- voorgelezen. besprak men de waarna de rond- stof tot spreken moet S.V.W. naar Helder. En dat is hele zware. Het zal meevallen, maar heen gaan als niet met het idee wel verliezen, inderdaad voor ;aat, al verloren, ers, bezield met iiasme deze strijd :lfs succes niet heus S.V.W.-ers, zwak niet. Jullie laar zo gauw als je waardigheidsgevoel en dat komt, dan weer boven op. best gedaan in cces. rpsen in actie AARD. A.s. tember om 2 uur gemeente Sport- brandweerwed- waaraan 7 corpsen gemeenten: Lan- ;ras,Koedijk en Er zijn fraaie oaar gesteld. :aat uit de heren: d. Kommer en indanten van de Beemster, Heiloo brandmeesters uit king zal na afloop de burgemeester d. Heiligenberg, nek heeft toegang ente sportterrein, stipt aan de voor- Blijft langs het /achten dat er in- belangstellenden ^TOONSTELLING FLORALIA Zaterdagavond werd stelling van Floralia voorzitster, mevr. Uit de medede- werden gedaan, jaar na afloop van ïg geen feestelijke worden gehouden, jzen Zondagavond ren de tentoonstel len uitgereikt. De lelijk om op 29 Jan. te organiseren, ter 60-jarig jubileum. 60 jaren heeft Flo- ■en tentoonstelling bloemetjes binnen de bloemetjes dan eens buiten gezet prof'olat, Floralia, weer een mooie aeurig opgesteld en een behoorlijke be nt niet alleen wer- r prijzen dingende door anderen, heel en b'oemen ter op zonden, o.a, 'n prach- heepje door een 80- edellngen bleek ook, weer is gestegen en jen. Meisjes 4 jaar Kit- Meisjes 5 6 7 jaar aten, 2. R. v. Stra- meisjes 89 Jaar Meisjes 11 12 13 jr. 2. Nanda Meers, 3. An Breg. Eervolle rdy Dalenberg. 14 15 itty Frank, 2. Nel 16 jaar: 1. (leer- Rie Schrama. Bor- evr. Garms-Vels. Verwer, 2. mevr. en, 3. mevr. Kroon, evr. Eggers-Schulter, Haak en breiwerk: 2. Breg Akkerman, eldingen: mevr. tfee- r. Nat-Klok. ens van 5 6 7 jaar )lk Mars een prijs. jaar 1. Adr. Roele, A. Mars. Jongens 11 louke Ent, 2. Jb. Ho- 14 15 16 jaar 1. A. Posthuma. r deze afdeling werd de dames mevr. Pos- Zee en mevr. Keu en A. Schipper en A. rlijke planten: Asser; Fuchsia mevr. -Altman: Begonia de Salvia mevr P. Bruih ideren met Afrikanen zen bij Fr. Etjk, Gré Ent. Dahlia's: 1. J. tamstra, 3. J. Rot, 4. J. Bos. ing bouquetten be- lgende personen een Oldenburg, 2. mevr. Sas en 4. G. de Jong. 1. J. Rpele, 2. J. Ver planten waren de vol- o prijswinnaars: 1. A. Houtman, 3, ftina v. na Smit, 5. P. Koning berg. SLOTBIJEENKOMST TE STRAATSBURG In haar laatste bijeenkomst heeft Se Europese Assemblee gistermid dag het zeer omstreden voorstel van haar juridische commissie tot het instellen van een Europees Hof voor de mensenrechten aangenomen. Met een veel grotere meerderheid dan verwacht werd heeft zij haar goed keuring gehecht aan het advies, dat in deze aan de ministers van Bui tenlandse Zaken zal worden uitge bracht. Tegelijk aanvaardde de Assemblee in grote lijnen het door de com missie opgestelde advies tot het aangaan van een conventie inzake de mensenrechten, nadat de gehele dag aan een zeer intensieve en soms hartstochtelijke bespreking van dit onderwerp was gewijd. Urenlange discussies werden ge voerd rondom het recht van ouders inzake opvoeding van kinderen en het recht op het bezitten van eigen dom. De Brit Dayton achtte het eerste te gecompliceerd en tezeer een onderwerp van nog niet beëin digde interne discussies in vele landen om in een bindende con ventie te worden opgenomen. De Belg Deal Vallee Poussin hield een krachtig pleidooi voor opneming van dit recht en werd hierbij gesteund door de Nederlan der Serrarens. Dit punt werd even wel door een krappe meerderheid naar de commissie terug verwezen en zal voorlopig buiten de ontwerp- conventie blijven. Eenzelfde lot verging het .recht op het bezitten van eigendom". De Franse socialist Philip wilde slechts het recht op bezit van eigendom voor persoonlijk gebruik" erkend zien en haalde zich daarmee het verwijt op de hals Moskovitische termen te gebruiken. De Nederlander Serrarens verzette zich terstond tegen Philips' sugges tie. Men moest volgens hem beden ken, dat zoiets als absoluut eigen domsrecht niet bestaat. PROGRAMMA ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 HILVERSUM I 301,5 M. K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon- muziek; 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender; 8.00 Nieuws- en Weerberichten; 8.15 Gramo- foonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.25 Hoog mis; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamermu ziek; 12.00 Angelus; 12.03 Zang en piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Promenade-oirkest; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Voor de strijdkrach ten; 13.30 Promenade-orkest; 13.50 Film- en toneeloverzicht; 14.10 Residentie-orkest en solist; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Gramofoon muziek: 16.00 Luchtvaart-cause rie; 16.10 Piano en Orgel; 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans": 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.05 Actuali teiten; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 „Katholiek Thuisfront overal"; 19.25 Amusementsorkest; 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gramofoonmu ziek; 21.00 Gevarieerd program ma; 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 23.20 Reportage; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 415 M. 7.00 VARA: 10.00 V.P.R.O.; 10.20 V.A.R.A.; 19.30 V.P.R.O.; 20.00— 24.00 V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en Weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.40 Orgelspel; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo foonmuziek; 10.00 „TRdeliik uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continuebedrijven; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Populaire muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Populaire muziek; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Bijbel lezing; 19.45 „Passepartout", cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.12 VARA-varia; 20.15 Causerie; 20.20 Tango's en Rum ba's; 20.45 Gevarieerd programma; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Weense muziek; 22.25 Voor dracht: 22.40 Kwartet: 23.00 Nieuws: 23.15 Gramofoonmuziek; 23.4024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Salonorkest; 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; 14.00 Causerie over bekende woningen; 14.10 Gramofoonmuziek; 15.00 Orkest Robert de Kerks; 15.30 Gramo foonmuziek; 16.45 Omroep sym- phonie-orkest; 17.05 Nieuws; 17.15 Accordeonmuziek; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.40 Accordeonmu ziek; 17.55 Economisch overzicht; 18.00 Jazzmuziek (met commen taar); 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Ac tualiteiten; 21.15 Orkest Robert Beelaerts; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.08 Gramofoonmuziek; 12.30 Omroeporkest; 13.32 Omroepor kest; 13.32 Verzoekprogramma; 14.30 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Verzoekprogramma; 17.10 Dansmuziek; 18.30 Gramofoonmu ziek; 19.00 Orgelconcert: 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Omroep orkest; 20.45 Koor en orkest van het Koninklijk Conservatorium te Luik; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.30 Dans muziek. Overigens legde Serrarens er de nadruk op, dat de verklaring der V.N., die aan de conventie ten grondslag ligt de reikwijdte van het eigendomsrecht uitdrukkelijk vast legt. Dat de sociale rechten niet waren vermeld, achtte Serrarens normaal, daar zij niet van dien aard waren, dat zij door deze conventie konden worden gegarandeerd. Donderdagnacht twintig na twaalf rees Spaak van de voorzitterszetel op om een kort en bewogen slot woord tot .de Assemblee te richten. Spaak verklaarde uiterst voldaan te zijn over het resultaat van de eerste Assemblee, die volgens hem een evenement van kapitale bete kenis voor de historie van Europa is geweest Spaak geloofde, dat de Assemblee erin geslaagd was wel licht de beslissende stap te zetten op de weg naar de Europese een heid. De Assemblee had volgens Spaak bewezen, dat de Verenigde Staten van Europa mogelijk zijn. BATAVIA, 8 Sept. (Renter). Een aanhoudende stroom Neder landse militairen, die spoedig gede mobiliseerd zullen worden, vervoegt zich dagelijks aan het consulaat voor het verkrijgen van visa voor vestiging in Australië, aldus heeft de Australische consul-generaal in Indonesië, Charles Eaton, heden verklaard. Ongeveer 30 Nederlandse gede- mobiliseerden vertrokken iedere maand naar Sydney op basis van het vestigingsplan van de regering van het gemenebest voor geallieerde demobilisanten. „Het zijn uitste kende mensen, die goede burgers zullen zijn," zo zeide Eaton en voegde er aan toe, dat hij de komst van autoriteiten uit Nederland ver wachtte voor de bespreking van een nieuw plan, dat, naar men ve wacht, de vestiging van 5000 gev mobiliseerden uit Batavia in Austi lië zou omvatten. Een vooraanstaand ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde he den: „Australië betekent voor vele honderden, misschien voor vele dui zenden Nederlanders, die een nieuw leven wensen te beginnen in een land, vrij van oorlogsbedreiging, een land van belofte. Voorts wensen velen zich te vestigen in Nieuw- Zeeland, welke naam voor ons een bekende klank heeft". Op Donderdag 29 September a.s. zal voor het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof terecht staan de 42-jarige voormalige directeur van het dagblad „De Telegraaf", Henri Holdert. Hakkie" Holdert, die sinds zijn arrestatie in 1947 gevangen wordt gehouden in het Huis van Bewaring te Amsterdam, wordt er in eerste instantie van beschuldigd dienst te hebben genomen bij de Waffen S.S. Voorts dat hij in 1942 het dagblad „De Telegraaf" met alle hem ter beschikking staande middelen heeft dienstbaar gemaakt, althans heeft zoeken dienstbaar te maken, aan de verbreiding van nationaal-socialis- tisehe beginselen en doeleinden. In de derde plaats is hem ten laste gelegd het verraad van zijn hoofdadministrateur G. J. van der Linden. In Januari 1943 was Hol dert opgenomen in een ziekenhuis, waar enkele leden van zijn perso neel hem hadden bezocht en bloe men hadden gebracht. Van der Linden had deze personeelsleden later verweten, „dat men zoiets niet doet tegenover een landverrader". Dit was Holdert ter ore gekomen, waarop deze zich tot de SD zou hebben gewend, het gevolg was, dat de hoofdadministrateur werd ge arresteerd. Op het laatste ogenblik werd toestemming verleend Engeland's nieuwste straalvliegtuig ,,Avro 707" op de tentoonstelling van de Vereniging van Vliegtuigbouwers te demonstreren. De vleu gels van dit vliegtuig zijn in driehoeksvorm gebouwd en het heeft Rolls-Royce Derwent straalaandrijving. Bijzonderheden over snelheid.worden nog geheim gehouden. ROME, 8 Sept. (Ass. Press). Rusland zal nooit gewapenderhand in Joegoslavië interveniëren, zo verklaarde Pietro Nenni, leider van de pro-communistische Italiaanse socialisten vandaag bij zjjn terug keer uit Moskou. Rusland acht gewapende inter- •entie in de aangelegenheden van 'idere landen om revolutionaire ,ewcgingen te steunen verwerpelijk zei hij in een interview. Op het geweten van de arbeiders wordt een beroep gedaan, zei hij, maar er worden geen pogingen aan gewend om andere regeringen langs kunstmatige weg te veranderen. Nenni is gisteren van een bezoek van 15 dagen aan de Russische hoofdstad teruggekeerd. Hij bracht de volgende indrukken mee: 1. Het rode leger heeft geen an dere functie dan de Russische grenzen te verdedigen. Het vreest de oorlog echter niet en zal zich, evenals tegen Hitier, tot de laatste man tegen een aanvaller verzetten. 2. Rusland wenst vurig een ac coord met het Westen, gebaseerd op de overeenkomsten van Yalta, SIR ROBERTSON BIJ KARDINAAL FRINCS KEULEN, 8 Sept. (D.P.A.). De Britse hoge commissaris, Sir Brian Robertson, heeft bij een Donderdag aan de Keulse aarts bisschop, kardinaal Frings, ge bracht bezoek met hem gesproken over een eventuele amnestie voor Duitsers, die wegens politieke ver grijpen veroordeeld zijn. Kardi naal Frings heeft reeds eerder de gedachte van het verlenen van een dergelijke amnestie geopperd. Niwin-comité op Curacao WILLEMSTAD (Curaqao). Reeds geruime tijd bestonden er plannen om ook op Curaqao tot de oprichting van een Niwin-comité te komen. De initiatiefnemers heb ben daartoe een beroep gedaan op vele vooraanstaande personen op het eiland.. Thans is-het zo ver, dat het comité kan worden geïnstal leerd. De lijst van comitéleden vermeldt tal van personen uit handel, industrie, geestelijk en cultureel leven. Teheran en Potsdam. De Sowj et- Unie zoekt naar alle mogelijkheden om de huidige spanning tussen de grote mogendheden te verlichten, in het bijzonder tussen Rusland en de V.S. 3. Rusland gelooft niet ,dat een oorlog onvermijdelijk is en is ervan overtuigd, dat de socialistische en kapitalistische' systemen vredig naast elkaar kunnen bestaan. Post voor terugkerende militairen Post, bestemd voor de naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak", welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 15 September a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. In het adres moet worden vermeld „Op thuisreis naar Nederland". Noodmaatregelen in Griekenland worden opgeheven ATHENE, 8 Sept. (Reuter). De Griekse premier, Alexander Diomedes, heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Griekse regering van plan is de staat van beleg en andere noodmaatregelen, die tijdens de strijd in Grieken land werden afgekondigd, op te heffen. De maatregelen zouden ge leidelijk, gebied voor gebied, on gedaan gemaakt worden. Britse vakbeweging en loonstop BRIDLINGTON, 8 Sept. (Reu ter). Het congres van de Britse algemene vakbewewing, de TUC, heeft heden te Bridlington met 6.485.000 tegen 1.038.000 de aan vaarding van de loonstop door het bestuur goedgekeurd. Een amen dement om de beperkingen op het stellen van looneisen zo spoedig mogelijk op te heffen, werd door handopsteken met overgrote meerderheid verworpen. Haring voor West-Duitsland In de Scheveningse haven zijn dezer dagen twee kustvaarders aangekomen om haring te laden voor West-Duitsland. Een der kustvaarders, de „Adele", is reeds met 1500 vaten haring vertrokken met bestemming Cuxhaven. Ned. straaljagers naar Operation Bulldog Zoals reeds gemeld, zal van 23- 27 September a.s. wederom een geallieerde luchtoefening „Opera tion Bulldog" in Engeland worden Richard Stranss, de bekende Duitse componist, is Donderdag middag op 85-jarige leeftijd te Garmisch-Partenkirchen overleden. Strauss was reeds 14 dagen ernstig ziek aan een hart- en nierkwaal. Richard Strauss, die op 11 Juni 1864 te München werd geboren, is geen familie van de bekende com ponisten familie (Johann Strauss), wier leden de beroemde walsen schreven. De meest bekende werken van Richard Strauss zijn: de opera's Ro- senkavalier, Salome, Elektra en In termezzo, de symphonische gedich ten Don Juan, Tod und Verklae- rung. Till Eulenspiegel en Don Qui- chotte. Richard Wagner heeft in een vroege periode van het leven van Richard Strauss veel invloed op diens werk uitgeoefend. Strauss studeerde aan de univer siteit te München. De Hertog van Meningen was in 1884 zo vol lof over Strauss' Symphonie in f-kleine terts, dat hij besloot zijn hof-orkest onder leiding van de jeugdige com ponist te stellen. Nu steeg de faam van Richard Strauss, hij werd uit genodigd voor voorstellingen te Weimar, daarop te München, ver volgens te Bayreuth en uiteindelijk te Berlijn, waar hij in 1908 optrad als muzikaal léider van de Berlijnse Staatsopera. Na de eerste wereldoorlog vertrok Strauss uit Berlijn, hij bracht de periode tussen de beide wereldoor logen door, zonder zich ergens blij vend te vestigen, doch hij vertoefde het meest in Wenen. Te Wenen schreef hij vele van 'zijn meest be kende opera's, waarvan er verschei dene in het operagebouw te Dres den werden uitgevoerd. Daarop kwamen de grimmige ja ren, waarin Hitier en de nationaal- socialisten het Duitse leven beheer sten. Aanvankelijk werd Strauss tot een „ware Ariër" uitgeroepen en zijn composities werden door na- tionaal-socialistisch gezinde musici ten gehore gebracht. Toen werd echter een brief van Richard- Strauss aan zijn vriend, de schrijver Stefan Zweig, waarin eni ge onberaden uitlatingen voorkwa men, onderschept; bovendien bleek, dat één van zijn zonen met een joodse gehuwd was. Ofschoon de nationaal-socialisti- sche autoriteiten het niet waagden openlijk maatregelen tegen de zeer populaire Richard Strauss te nemen, verboden zij wel de publieke vie ringen van zijn geboortedag, terwijl zij voorts openbare uitvoeringen van zijn werken zoveel mogelijk tegengingen. Na afloop van de oorlog werd Ri chard Strauss door een zuiverings hof gezuiverd. Als gevolg van de oorlog was hij echter bijkans zon der middelen van bestaan, daar een hem toekomend bedrag van naar schatting 120.000 pond sterling, dat in geallieerde landen wegens hem toekomende muziek-auteursrechten op naam stond, werd bevroren door geallieerde beheerders van vijande lijk bezit. DR. VAN DER VAART SMIT IN CASSATIE De Bijzondere Raad van Cassa tie zal op 12 September a.s. be handelen het cassatieberoep van dr. H. W. van der Vaart Smit, thans gedetineerd, die door het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof is veroordeeld tot 9 jaren ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. Hij is veroordeeld op grond dat hij goedkeuring heeft gehecht aan het in de Nederlandse pers publiceren van een artikel, dat beledigend was voor het Ned. vorstenhuis en de toenmaals in Londen zetelende regering, als mede het voor de radio houden van pro-Duitse toespraken. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). Een door de regering ingestelde verzoeningsraad heeft hedenavond de eis tot verhoging van het loon der Britse spoorwegarbeiders met tien shilling per week, welke door de vakverenigingen der arbeiders was gesteld, met algemene stemmen verworpen. Bjj de vakverenigingen zijn 477.000 arbeiders aangesloten. De directie der (genationaliseerde) spoorwegen en de vakverenigingen hadden bij voorbaat verklaard zich naar de uitspraak van de verzoe ningsraad te zuilen schikken. Ook de door de vakverenigingen gestelde eis tot een hogere betaling van tijdens de weekeinden verricht werk werd door de verzoeningsraad verworpen. Door de vakverenigingen van ar- M.S. .„SOPHIA" GEZONKEN TIEL, 8 Sept. In de rivier de Waal is gistermiddag ter hoogte van Leeuwen-beneden het m-s. „So phia", schipper J. C. Bennink, door de Zwitserse motorboot „Erica" uit Bazel aangevaren en «gezonken. De schipper en zijn gezin konden ter nauwernood worden gered. De „Sophia", metende 144 ton, geladen met stenen, kwam van Lobith met bestemming Alkmaar. De in snel tempo varende Zwit serse boot liep achter de „Sophia" en vernietigde eerst de roeiboot. Schipper B. kon zijn vrouw en twee kinderen van twee en drie jaar, die zich in het onderschip bevonden, tijdig naar boven halen en het ge lukte het personeel van de Zwit serse boot met de grootste moeite hen in veiligheid te brengen, door dat alles zeer snel in zijn werk ging, was er geen gelegenheid om ook maar iets te redden. Het schip verdween geheel m de diepte en ligt dwars in het toch al niet brede vaarwater. De Rijkswaterstaat heeft maatre gelen voor de scheepvaart getrof fen. Naar wij vernamen zou de kapi tein van het Zwitserse schip de „Sophia" niet hebben opgemerkt. Rood-witte vlag in Pasundan gehesen BANDUNG, 8 Sept. (Aneta). In een door de wali negara van Pasundan ondertekende procla matie is bekend gemaakt, dat met ingang van Woensdag 7 Sept. j.l. in de gehele negara Pasundan de rood-witte vlag mag worden ge hesen. Omstreeks tien uur des ochtends werd met enige plechtig heid de vlag gehesen voor het Pakuan-gebouw, waarin de mi nisters van de Pasundan zijn ondergebracht. vielen Dinsdagmiddag W. Sa- velkouls en C. v. Etten door on bekende oorzaak van het dak van de St. Theresiakerk te Waspik-Bo- ven, waar zij herstelwerkzaamheden verrichtten. Na voorzien te zijn van de laatste Sacramenten werden zij naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht, waar de 23-jarige v. Etten, die ongehuwd was, is over leden. De toestand van Savelkouls is levensgevaarlijk. heeft het Nederlands vracht schip „Blijdendijk" een radiobericht doorgegeven van de volgende in houd: „man vermist bij start Point Devon". Het schip heeft echter geen melding gemaakt van de positie noch van wat er aan boord is voor gevallen. werd Donderdag voor de Rot terdamse rechtbank zes jaar gevan genisstraf met aftrek geëist wegens doodslag tegen de 32-jarige neger- stoker Mozes Agbomson uit Liver- beiders, werkzaam in de werk plaatsen der spoorwegen, was even eens loonsverhoging geëist. Hier omtrent adviseerde de verzoenings raad dat dit geschil „zonder onnodig uitstel en met in acht name van de wettelijk vastgestelde werkwijze" naar de nationale raad der arbeiders in werkplaatsen der spoorwegen ter behandeling zou worden terug ver wezen. De Raad verklaarde omtrent dit arbeidsgeschil nog, dat tot nu toe nog geen overeenstemming tussen de directie en de vakverenigingen mogelijk was gebleken. NIEUWE ACTIE VAN DE FORENSEN Tegen de dure spoorabonnementen De Algemene Bond van Foren sen heeft aan de minister van ver keer en waterstaat een schrijven gericht, waarin hij uitvoerig het (telegrafisch) protest tegen de prijsverhoging van spoorweg abonnement- en traiectkaarten herhaalt en „in het belang van vele tienduizenden dringend ver zoekt op het besluit tot deze ver hoging terug te komen". Koningin ontvangt delegaties der R.T.C. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen op Maan dagmiddag 12 September in het Paleis Noordeinde een receptie geven, voor de leden van de dele gaties der Ronde Tafel Confe rentie. Sultan van Djogja gaat naar Sumatra BATAVIA, 8 Sept. (Aneta). Het republikeinse blad Pedoman heeft uit welingelichte bron ver nomen, dat de Sultan van Djogja medio September een bezoek zal brengen aan Sumatra. Hij ..zal de plaatsen bezoeken, waar de plaat selijke gemengde commissies zijn gevestigd. De republikeinse vice- premier Sjafruddin en kolonel Hydajat zullen de sultan verge zellen. BOSTON, 8 Sept. (ANP-Aneta). De Ronde Tafel Conferentie, die beoogt in de komende maanden een regering te geven aan een staat van 70 miliioen inwoners, zon men eigenlijk de nieuwe naam van „knf- fie-tafei-conferentie" moeten ge ven, aldus Daniël Schorr in de Christian Science Monitor. In een artikel wordt gezegd: „de enorme ovale tafel in de middel eeuwse Ridderzaal, waar 150 ver tegenwoordigers van Nederland, Indonesië en de Verenigde Naties op 23 Augustus bijeenkwamen voor de plechtige opening werd direct afgetakeld voor een receptie en is nog niet opnieuw opgesteld. Wan neer zij weer opgesteld wordt, zal het slechts zijn om reeds bereikte resultaten formeel vast te leggen. Er hangt een misleidende sfeer van moeheid in Den Haag. een anti-cli max tot de openingszitting, waarbij alle sprekers de nadruk legden op spoed en dringende noodzaak. In de week, die daarop volgde, werd niets anders gedaan dan de verde ling van het werk aan commissies, die uiteengingen in sub-commissies. Commissie-vergaderingen worden verbazend weinig en met grote tus senpozen gehouden en tot heden hebben zij geen nieuws gebracht. Drie dagen van de week, nl. Woens dag, Zaterdag en Zondag, zijn aan geduid als „vrije dagen" en het is soms moeilijk hen te onderscheiden van werkdagen. En toch gebeurt er iets niet om de Ronde Tafel, doch om de koffietafel. Meer dieseltreinen Holland-Zeeland Met ingang van de nieuwe dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen zullen van en naar Zeeland 5 dieselverbindingen wor den onderhouden in plaats van 3, zoals op het ogenblik. Deze diesel- treinen zullen echter alleen van Maandag t.m. Vrijdag rijden, daar op Zaterdag en Zondag de trein stellen te Utrecht worden gerevi seerd. De laatste dieselverbinding naar Holland zal te 20.46 uit Vlis- singen vertrekken, de laatste naar Zeeland om 21.48 uit Rotterdam. Opgemerkt zij, dat de eerste trein des morgens uit Utrecht de laatste trein des avonds naar Utrecht rijdt en niet zoals de andere die seltreinen van en naar Rotterdam. gehouden. Hieraan neemt de Ne- die ervan verdacht werd zijn cl rtl« I e, TA cl O cv 111 A rl T" WA A CV A T I VI AT A O A 7« --I Carlton Hire vraagt gratie BATAVIA, 8 Sept. (Reuter). De 39-jarige Engelsman Carlton Hire, die in Januari tot 7 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens medeplichtigheid in het smokkelen van wapens naar de republiek, heeft in de gevangenis te Batavia verklaard, dat hij een gratieverzoek heeft ingediend. De drie Amerikanen, die in dezelfde affaire betrokken waren, werd, zoals bekend, enige tijd geleden gratie verleend. Nederlandse rechterlijke autori teiten verklaarden heden, dat het verzoek van Hire om gratie te derlandse luchtmacht met haar straaljagers deel. Ook de Ameri kaanse luchtmacht zal weder op het appèl zijn, alsmede de Franse en Belgische. Frankrijk en België zullen evenals Nederland jagers leveren voor de defensie. Deze drie landen leveren tevens perso neel voor het bezetten van de radar-stations. Het gaat er ditmaal om het Bomber Command op de proef te stellen. Bomber Command heeft de opdracht, door te dringen tot vitale punten in Engeland, en het zal zich er op moeten toeleggen de defensie door listige en verras sende manoeuvres te verschalken. Uiteraard houdt Bomber Com mand zjjn plannen strikt geheim. Bij „Operation Foil" destijds lag het accent op de jagers. medestoker George Lamina met messteken van het leven te hebben beroofd. vierde de N.V. Nederlandse Ford automobielfabriek te Hembrug Donderdag haar 25-jarig bestaan. Met haar vierden tevens de directeur Stenger en de onder-directeur Hun- telaar en nog tien andere leden van het personeel hun 25-jarig jubilé. heeft de rijkspolitie te Maas- niel proces-verbaal opgemaakt we gens ergerlijke dierenmishandeling tegen de vrachtrijder H. uit Culem- borg. H. vervoerde 21 paarden in de afesloten ruimte van een veewagen van Eist naar Maastricht. Toen hij onderweg de wagen open maakte, waren vier paarden overleden, en kele anderen lagen in zwijm. Toen H. alle dieren had uitgeladen, viel hij zelf in zwijm. Ter gelegenheid van de vijfde herdenking van het begin der spoorwegstaking in Nederland, zal de intergeallieerde vriend- schapstrein van de „Association Interallié des Résistants du Rail" van 18 September een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzetstentoonstelling- en een bioscooprijtuig, en zal een tourneé maken, waarbij een vijftiental stations zal worden bezocht. Tegen geringe entreéprijs zal het publiek de trein kun nen bezichtigen. De daaruit voortvloeiende baten komen ten goede aan de Stichting 1940-45. Boven: een doorkijk in een der rijtuigen; onder: het interieur. FEUILLETON In haar opgetogen blijdschap sloeg ze haar armen om zijn hals en kuste hem hartelijk. Ze schreide en lachte tegelijk van verlichting en vreugde. „Lieve, goeie Henk!" schreide ze, „lieve, goeie Henk, dat Je toch bent!" Ze kuste hem op beide wan gen. „Ik ben nog nooit zo blij ge weest, iemand terug te zien en ik zal nooit gelukkiger worden dan nu ik jou hier heb". Hendrik glimlach te en klopte haar op haar rug. Zijn khakie hemd en korte broek had den veel weg van een uniform. Als hij in 'n glanzende wapenuitrusting met schild en helm op een schui mend strijdros Matabonga was komen binnenrijden, had hij er niet krijgshaftiger kunnen uitzien. Hij was in haar ogen de vervulling van alles, waarna ze dagen lang had uitgekeken. Hij zag er koel, moedig vastberaden en beslist manhaftig uit. „Och, ik ben ook heel blij, dat ik je weer eens zie, klein nest!" „U hebt daar een prachtsprong gemaakt, meneer," zei Benders. „Gewoonweg schitterend. Wat hebt u die 2 kleine windvlagen prachtig zijner "tijd zou"worden"behandeld, weten te benutten! Uw manoeuvre ren met de touwen was gewoonweg bewonderenswaardig! U zult me niet wijs maken, dat dit de eerste maal geweest is, dat u met een val. scherm daalde!" „Ja, ik heb een paar dalingen verricht," gaf Hendrik bescheiden toe. „Hij was vroeger bij.de valscherm jagers," vulde Lida aan en toen ze dat zei, schoot het haar te binnen, hoe gewoontjes het voor Hendrik moest zijn om op die manier uit de stralend blauwe Polynesische he mel te komen vallen. Hij had, net als zij, ook een schoener kunnen charteren. Dat zou meer voor de hand liggend geweest zijn, vond ze, maar bedacht zich meteen dat het voor Hendrik helemaal niet won derlijk of buitengewoon behoefde te wezen om uit de lucht te komen vallen op 'n eilandje, dat niet meer dan een speldeprik op de landkaart was. Het was helemaal niet op zienbarend, dat het door hem ge charterde vliegtuig Matabonga zo feilloos gevonden had. Alles bij el kaar was het eigenlijk een heel ge woon verschijnsel in deze verba zingwekkende nieuwe wereld. Ze was er erg mee in haar schik, maar niet overbluft en ze stelde als vanzelfsprekend heel nuchter de beide heren aan elkaar voor. „Mijnheer Bendersmijnheer Rynmann!" Ze keek Benders tri omfantelijk aan. „Mijnheer Ryn mann is een zakenman uit Winiton en ik zal er maar meteen bij zeggen dat hij mijn onderzoekingstocht fi nanciert." De beide mannen schudden elkaar de hand, maar naar het Lida voor kwam, gebeurde dit vrij vormelijk. Aan Hendriks gezicht, evenals aan zijn hele manier van doen wat het te zien, dat hij min of meer jaloers op Jack was. Jaloers op zo'n nietige aardworm als Jack!! Hendrik was groot en gebruind en zag er ont zagwekkend uit, vond ze. En Jack keek tegen hem op met zijn zoete lijke, benepen grijnslachje. „Ik ben blij, dat te horen," zei Jack. Ik ben er echt blij om, te horen, dat u niet alleen deze onder neming bekostigt, maar dat- 11 te vens zakenman bent. Ik hoop, dat u heel nuchter zakelijk bent." „Och, daarvan hebt u nog geen ondervinding gehad", antwoordde Hendrik, „maar «niemand heeft me nog nooit voor een halve zachte aangezien." Heel even liet Jack zijn tanden zien. „De toestand hier vraagt om iemand die verstandig genoeg is om gevoelskwesties van zakenbe- langen te scheiden." „Als je het nog één keer waagt om me voor dom of verwaand uit te maken, zal Hendrik je aan moot jes snijden. Ik waarschuw je alleen maar!" zei Lida vinnig. „Gevoel en zakendat is net zoiets als olie en water." „Schei uit!" zei Hendrik kortaf. „Wat ik graag zou weten is dit: Waar bevindt zich de schat." „Vraag het haar maar," zei Jack. „Neen, vraag het hem liever," riep Lida vinnig. „Het lijkt me meer op een hon den- en kattengevecht dan op het zoeken naar een schat," zei Hen drik. „Wat moet dat allemaal 7 Kom nu eens met verklaringen voor de dag, maar gauw een beet je!" Hij wendde zich om naar Jack, als wilde hij hem zijn bril afslaan. „Om te beginnen," vroeg hjj driftig, „wie ben jij eigenlijk voor de drom mel?" „Hij heeft de sleutel tot het .vin den van de schat," verklaarde Lida. „Wat bedoel je? Licht die in ie mands kelder achter slot en gren del?" „Neenee, dat niet." „Je doet beter hem volledig uit leg te geven," zei Jack zoetsappig. „Dat zal ik zeker doen," zei Lida. En dat deed ze dan ook. In duide lijke woorden. Op dramatische toon. Ze sloeg geen enkele pijnlijke bij zonderheid over van de kwellingen, haar door Benders aangedaan. Ze vertelde op welke voorwaarden Benders haar had voorgesteld, sa men op zoek te gaan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3