Nieuw Mgr. Bé ran protesteert opnieuw li Adenauer tracht Schumacher over te halen op Dr. Heuss te stemmen Vrijdag begint te Boedapest het proces tegen Rajk Z. H. de Paus waarschuwt de arbeiders Tsjang Kai Sjek zoekt hulp in Japan BAL Treinongeluk bij Wolfheze De socialisten weigeren De acte van beschuldiging Om geen misbruik te maken van hun organisaties Clandestien vervoer van Japanse soldaten en piloten naar Formosa Engeland mag deel van E.C.A.- dollars besteden in Canada Sfï iwind GTHART al Flayers" deuntje >EWIND nkendaal Boys" ntje ALFWEC EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Heden verkiezing West-Duitse President Maandag 12 September 1949 45e Jaargang No. 1 1664 Vandaag verkiezing President West-Duits!and Ook Dr. Bruening candidaat? 120 slachtoffers van builenpest Regeringsagenten op bureaux verlenen dispensatie Bisschoppelijke Mac Arthur stelt een onderzoek in Zes gezinnen door brand dakloos Rode lezingen op seminaries Deel van gestolen diamanten terecht? De besprekingen te Washington Intrekking van interimregeling voor Suriname A INY 13 SEPTEMBER dansorkest: ïsdag om 10 uur ling aanwezig. d G. LIGTHART. nsdag 13 Sept. a.s. or het welbekende >T LING gen om 10 uur v. d. FLUIT BLANKENDAAL ^ARD nieuwste dansorkest ZELLIG WORDEN d. HEILIGENBERG. r kwelt. Hij, die leloning ontvav- zijn hoofd. „Dat ling", mompelde en wel honderd lijftig. Daar zou kunnen begin- ij zich weer op as aangekomen, paleis op wacht spreken krijgen? torn zijn dochter Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in afle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder). Credietbank Noordhollands Dacrhlad Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S M VAN HEDEN Pagina 1 Kgntoren; HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Hinen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, t©L 459 K2240 DRIE MILITAIREN ERNSTIG GEWOND WOLFHEZE, 13 Sept. Om streeks 11.30 uur Zondagavond is een trein op de route UtrechtArn hem ter hoogte van Wolfheze door tot nu toe onbekende oorzaak op een stootbiok gereden. De locomo tief werd geheel vernield. De trein kwam uit de richting Utreeht. De eerste coupé, waarin zich vier militairen bevonden, werd vrijwel geheel vernield. Drie der inzitten den werden ernstig gewond. Ook do machinist van de locomotief liep verwondingen op. De sneltrein, die om 11.30 uur uit Arnhem vertrok, ramde de militaire trein. Hoewel ook deze trein zwaar beschadigd werd, deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De gewonden wer den naar het ziekenhuis te Arh hem overgebracht. Er waren spoe dig reddingsploegen uit Wolfheze ter plaatse. De passagiers van de militaire trein werden met bussen naar de plaats van hun bestem ming gebracht. Daar de trein uit Arnhem vrijwel op het ogenblik van het ongeluk Wolfheze binnen reed. kon de bestuurder niet meer gewaarschuwd worden. Een scherpe tegenstelling tot de practische blauwe uniformen der leden van het Vrouwelijke Hulpcorps van de Britse Royal Airforce vormen de Griekse ge waden van deze dames, ex- leden van het Corps, die bin nenkort zullen deelnemen aan het festival van de Ver. van de Royal Airforce, dat binnenkort te Londen gehouden wordt. De drie Gratiën, die, in haar Griekse gewaden gestoken, de proloog zullen zeggen tijdens het feest, op weg naar de repetitie. Heden, Maandagmiddag om 15 uur zal de eerste federale presi dent van West-Duitsland worden gekozen. De 402 leden van de Bondsdag zullen samen met 402 afgevaardigden van de parlementen der staten met dr. Erich Koehler als voorzitter bij geheime stemming zonder debat de verkiezing verrichten. De constitutie verbiedt een debat over de candidaten teneinde te verhoeden, dat de toekomstige hoogste ambtsdrager in de staat het voorwerp wordt van een partijgeschil. Indien bij de eerste stemming geen candidaat een absolute meerderheid verkrijgt, zal een tweede en zo nodig een derde keer gestemd worden. Bij een eventuele derde stemming is een relatieve meerderheid voldoende. De so ciaal-democraten zullen eerst he denmorgen officieel hun candidaat stellen. De christen-democraten en de sociaal-democraten zijn in de con ventie even sterk vertegenwoor digd, namelijk beide met 279 ze tels. De drie vermoedelijke coali tie-partijen (christen-democraten, vrije democraten en de Duitse Partij) hebben samen 395 stem men, juist niet voldoende om de meerderheid te behalen. De 67- jarige Theodor Heuss, voorzitter van de vrije democratische partij, die sinds enkele dagen als candi daat meer steun schijnt te krijgen van de christen-democraten, kan dus bij de eerste of tweede stem ming alleen gekozen worden, in dien hij minstens een achttal stemmen buiten deze partijen krijgt. Dr. Konrad Adenauer, de leider der christen-democraten in Duits land, die als toekomstig kanselier van West-Duitsland wordt gedood verfd, heeft Zaterdag een onder houd gehad met zijn voornaamste rivaal, dr. Kurt Schumacher, lei der der sociaal-democraten, om te pogen tot overeenstemming te ko men over een candidaat voor het bondspresidentschap. Dit is het eerste onderhoud sinds jaren tus sen beiden. Het initiatief hiertoe is van Adenauer uitgegaan. Ade nauer was vergezeld van Fritz Schaeffer, een Beiers politicus en partijgenoot. Schumacher was vergezeld van professor Carlo Een Beierse afgevaardigde van de Bondsdag, Karl Mayer, heeft be kend gemaakt, dat hij Audenauer zou voorstellen, de voormalige Duitse Rijkskanselier Heinrich Brue ning candidaat te stellen voor het bondspresidentschap. Bruening, die van. 1930 tot 1932 Rijkskanselier was, woont op het ogenblik in de V.S. Zaterdag is te Boedapest de acte van beschuldiging tegen de voor malige Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken, Laszlo Rajk en zeven andere medebeklaagden, be kend gemaakt. Zij worden ervan be schuldigd spionnage te hebben be dreven voor de Amerikaanse en Joegoslavische geheime diensten. Het proces tegen Rajk en de ande ren zal 16 September a.s. beginnen. Onder de beschuldigden bevindt zich ook de vroegere Joegoslavische zaakgelastigde te Boedapest, Lazar Brankof. Men is verbaasd over het terecht staan van Brankof, daar hij reeds verscheidene maanden gele den zijn functie heeft opgegeven, bij welke gelegenheid hij een verkla ring aflegde, dat hij voor de Kom- inform en tegen maarschalk Tito was. Behalve Rajk en Brankof zullen Vrijd. terechtstaan lt gen. G. Palffy Oestereicher, voor zijn arrestatie stafchef van het Hongaarse leger, dr. Ribor Szonyi, lid van het cen trale comité van de Hongaarse ar beiderspartij, zijn medewerker An dras Szalai, Ivan Ognjenovic, een Joegoslavische Hongaar, Bela Ko- rondy, Hoge ambtenaar van politie aan het ministerie van Binnenland se Zaken, dr. Paul Justus, vice- president van de Hongaarse radio- omroep en vooraanstaand sociaal democratisch theoreticus. Rajk werd 15 Juni uit de arbei derspartij gestoten als „spion en Trotskistisch agent van buitenland se imperialistische mogendheden" en vier dagen later gearresteerd. Hij was lid van het politiebureau van de communistische partij en een van de invvloedrijkste communisten in Hongarije. Zijn arrestatie luidde een grote zuivering van de partij in. De akte van beschuldiging zegt, dat de acht beklaagden samenge werkt hebben met het Amerikaanse bureau van strategische diensten en met de Joegoslavische geheime dienst. Rajk en zijn medebeklaag den worden ook beschuldigd van pogingen om de Hongaarse regering met geweld omver te werpen. Men verwacht dat het Vrijdag beginnen de proces door andere processen gevolgd zal worden. Schmid, de sociaal-democratische vice-president van de Bondsdag. Het onderhoud duurde meer dan een uur en had volgens prof. Schmid een bevredigend verloop. Naar verluidt zouden Adenauer en Schaeffer gepoogd hebben de sociaal-democraten over te halen de candidatuur van professor Heuss (vrij-democraat) te steunen. De sociaal-democraten zouden ge weigerd hebben hierbij het argu- mertt aanvoerend, dat Heuss in 1933 in de Reichstag voor de wet gestemd had. die Hitier dictato riale Volmachten gaf. Er werd geen tegenvoorstel gedaan en zij behielden hun besluit voor tot op een partijvergadering op Maandag. EPIDEMIE TE DJOGJA BATAVIA (Aneta). In het ge bied van Djogrja is een builenpest- epidemie uitgebroken, die, volgens dr. Mardjaban, hoofd van de Repu blikeinse gezondheidsdienst, al ge vaarlijke afmetingen heeft aangeno men. Sinds Augustus zyn er al 120 personen aan builenpest gestorven. De bestrijding van de builenpest wordt in ernstige mate belemmerd door een tekort aan vaccin, injectie middelen en andere medische Iiulp- middelen. Tienduizenden Amsterdammers hebben het Aaismeerse bloemen corso door de hoofdstad, waarin zestig wagens meereden, bewon derd. De bloemkwekers hadden hun uiterste best gedaan en de ene wagen was nog fraaier en origineler versierd dan de andere. Opvallend was het grote aantal, uit bloemen opgetrokken, dieren in de optocht. Een van de prachtig uitgedoste wagens passeert het fprras van het I.C.C. in het Vondelpark, waar vele autoritei ten, o.w. Indonesische gedelegeerden ter Ronde Tafel Conferen tie, de prachtige optocht gadesloegen. VATICAANSTAD, 11 Sept. (AF P). Z. H. de Paus heeft op de audiëntie, die hij verleende aan de bedevaarders van het Belgisch al gemeen Christelijk Wérkersverbond, een toespraak gehouden, waarin hij de arbeiders wees „op het gevaar, dat er bestaat, misbruik te maken van hun organisaties. Het zou nut tig zijn een publiekrechtelijk sta tuut van het economisch leven uit te werken, om dit gevaar te weren „De vakbonden" aldus de H. Va der, zijn ontstaan als een spontaan en noodzakelijk gevolg van het ka pitalisme, dat tot een economisch stelsel is uitgegroeid. Als dusdanig heeft de kerk er haar goedkeuring aan gehecht, op voorwaarde ech ter, dat ZÜ> steunend op de wetten van Christus als onwankelbare ba sis, tracht de Christelijke orde in de arbeidswereld te bevorderen. Dat is het, wat uw vakbond wil - als dusdanig zegenen wij deze". PRAAG, 10 Sept. (Reuter). Mgr. Josef Béran, de aartsbis schop van Praag, heeft in een brief d.d. 17 Augustus, die Zater dag te Praag werd gepubliceerd, de Tjechoslowaakse regering beschuldigd van wetschennis. Regeringsagenten gingen hun bevoegdheid verre te buiten door dispensatie te verlenen en andere functies te verrichten die uitsluitend de kerk waren voorbehouden, aldus zegt de brief Mgr. Béran zegt verder van oor deel te zijn, dat niettegenstaande de bestaande wet de staat be voegdheid van toezicht op de kerk geeft, een agent van de regering daarom nog niet gemachtigd is de bevoegdheden v.;m een aartsbis- het ministerie van Onderwijs me de, dat de regeringsagent in zijn bureau, dr. Miroslav Houska, dis pensatie verleende en werkelijke functionarissen aanstelde, hetgeen in strijd was met de bestaande wet, <iie, aldus de aartsbisschop, schop uit te oefenen. Hij deelde ae-bevoegdheden van de staat be- TOKIO, 11 Sept. (A.F.P.). De Chinese nationalisten zijn begonnen met de aanwerving in Japan van Japanse officieren en soldaten, die zij clandestien naar Formosa zenden, zo hebben functionarissen van de Chinese diplomatieke missie te Tokio verklaard. Deze mededeling is bevestigd door de japanse politie en is door de bezettingsautoriteiten niet tegengesproken. Reeds ruim 200 voormalige Ja panse oorlogspiloten hebben zich op verzoek van de Chinese missie te Tokio laton aanwerven, een vijftigtal hunner bevindt zich reeds op Formosa. Talrijke ande ren, die zich in havens van Zuid- Japan schuilhouden, wachten op een gelegenheid om clandestien naar Formosa scheep te gaan. Chinese geheime agenten, die in Japan werkzaam zijn, trachten 300 andere piloten aan te werven. Ex- generaal Hirosji Nemoto is op 28 Juni j.l. met een staf van 6 voor malige Japanse officieren in het geheim naar Formosa afgereisd om de details van het plan uit te werken. De politie bevestigt het nieuws over dit vertrek. Uit be trouwbare bron verneemt men, dat generaal Nemoto zich thans met zij:i staf te Amoy bevindt. Volgens functionarissen van de Chinese missie te Tokio heeft Tsjang Kai Sjek 12 millioon dol- De eerste ronde van het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland, waaraan 15 spelers deelnemen, is in café „De Kroon" te Amsterdam gehouden. Een overzicht tijdens de wedstrijden. lar uitgetrokken voor de aanwer ving van Japanse piloten, militaire adviseurs en technici. De huidige activiteit der leden van de Chinese missie, die«voort- gaat op bevel van Tsjang Kai Sjek Japanners aan te werven, is door de Amerikaanse bezettingsautori- .teiten afgekeurd, doch de aanwer ving en de clandestiene inscheping van Japanse vrijwilligers met be stemming naar Formosa worden in het geheim voortgezet. Generaal Mac Arthur, de geal lieerde opperbevelhebber in Japan stelt een onderzoek in naar de be richten, dat de Chinese nationalis tische regering Japanse piloten werft voor de strijd tegen de com munisten, aldus heeft een hoog geplaatst functionaris van het hoofdkwartier van de generaal meegedeeld. Hij voegde er aan toe, dat het mogelijk is, dat een paar Japanse vliegeniers naar Formosa zijn gesmokkeld. De autoriteiten zoeken luite nant-generaal Hirosji Nemoto, voormalig opperbevelhebber van de Japanse expeditietroepen in Noord-China, die het bevel zou voeren over de groep vliegeniers, ergens in Japan. De naam van Nemoto bevindt zich op de „zui- verings"-lijst en de Japanse rege ring moet ten alle tijde van zijn verblijfplaats op de hoogte zijn. RHOON 750 JAAR Zaterdagmiddag heeft de bur gemeester van Rhoon, de heer J. C. van Es, het feest geopend, dat ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Rhoon thans wordt gevierd. De burgemeester heeft in het kort de geschiedenis van Rhoon gememoreerd, dat oor spronkelijk een landbouwdorp was. Later kwam er meer tuin bouw en thans neemt Rhoon een eerste plaats in onder de land- en tuinbouw in het gehele land. Daarna werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de oud internationals, waarin meespeel den Puc van Heel, Spaandonk, Leen Vente, enz., en „Excelsior" van Pernis. De oud-internationals wonnen deze wedstrijd met 21. 's Avonds werd een turnuitvoering gegeven en was het plaatsje feeëriek verlicht. Zes gezinnen zijn dakloos gewor den door een brand, die Zaterdag avond tegen acht uur ontstond in 't noordelijke gedeelte van een der Zweedse barakken op den Dries te Groesbeek. De brand greep vrij snel om zich heen in deze van hout opgetrokken barakken. Hoewel om wonenden onmiddellijk te hulp snel den en ook de gemeentelijke brand weer direct ter plaatse was, kon deze niet verhinderen, dat de wo ningen, met bijna alle meubilair door de vlammen werden vernie tigd. Door het kordate optreden der buurtbewoners konden twee kinde ren, die reeds te bed lagen en waar van de ouders niet thuis waren, ge red worden. perkte tot het toezicht op de kerk. De wet gaf de kerk het recht haar interne zaken onafhankelijk te regelen. Door de kerkelijke woordvoer der te Praag is verder medege deeld, dat de Tsjechoslowaakse katholieke autoriteiten krachtig hebben geprotesteerd tegen een besluit van het ministerie van On derwijs om in de seminaries lezin gen te doen houden over de vol gende onderwerpen: volksdemo cratie, economie in een socialisti sche staat, kapitalisme en socia lisme, de Tsjechoslowaakse grond wet, scheppende arbeid in het ka der van de tweejaren- en vijf jarenplannen, de internationale toestand en Tsjecho-Slowakije, de samenwerking van de kerk met de volksdemocratie. Er is geprotesteerd tegen „deze inbreuk op de rechten der kerk", aldus verklaarde de woordvoerder, 455 diamanten, z.g. baquettes, die een zeer grote overeenkomst verto nen met de partij van 1099 diaman ten, die 2 October vorig jaar uit 'n postzak in het postkantoor te Bang kok werden gestolen, zijn door de Siamese politie op verzoek van de districtsrecherche der Rijkspolitie te Amsterdam, in een Chinese winkel te Bangkok in beslag genomen. Aan de hand van officiële stukken en beschrijvingen van de gestolen diamanten zal nu worden vastge steld, of het hier inderdaad de ge zochte diamanten betreft. De partij diamanten, die een waar de vertegenwoordigde van f 60.000 werd destijds door de Amsterdamse Bank als aangetekende zending per post via de K.L.M. naar Bangkok verzonden. Het onderzoek, door de Rijkspolitie te Bangkok toen inge steld, had tot resultaat, dat de plaatselijke politie twee postbeamb ten arresteerde, die de diefstal had den gepleegd. NEW YORK, 11 Sept. (Reuter). De ministers van Engeland, Ca nada en de V.S. zijn het tijdens de financiële besprekingen te Washing ton in beginsel eens geworden over de oprichting van een permanente economische raad, die de vraag stukken van de dollar- en sterling- gebieden moet behandelen, aldus schrijft Felix Belair, de Washing- tonse correspondent van de „New Y'ork Times". Andere resultaten van de bijeen komst van Zaterdag zijn volgens Belair de volgende: De V.S. hebben Engeland verze kerd, dat zij Engeland zullen toe staan, een deel dollarschenkingen van-de ECA te besteden voor de aankoop van tarwe en mogelijk en kele andere, belangrijke voedsel voorraden in Canada, in plaats van dat deze orders in de VS geplaatst moeten worden. Aanzienlijke vooruitgang werd geboekt bij de besprekingen over een uitgebreid programma voor het aanleggen van voorraden strategi sche materialen, te kopen in de landen van het Britse gemenebest. De V.S. hebben de noodzakelijkheid erkend van herziening van het douanestelsel ten einde de Britse en andere export te vergemakkelij ken. Een werkgroep van de drie mo gendheden heeft aan de conferentie gerapporteerd, dat het dollartekort van Engeland verminderd zou wor den door het verstrekken van le ningen ten behoeve van de ontwik keling, aan koloniale gebieden door de internationale bank voor her stel en ontwikkeling en de export- importbank. De Engelse vertegenwoordigers waren het er over eens dat de Labourregering spoedig haar be groting moet beknotten, vermoede lijk op het gebied van „welvaarts uitgaven", aldus de „New York Ti mes". DE ROOFOVERVAL TE DEN HAAG De politie te j 's-Gravenhage heeft de 20-jarige matroos F. van D. gearresteerd, die van een on bekende geld heeft aangenomen, dat afkomstig was van de be roofde 60-jarige Hagenaar, die dezer dagen 's nachts op een ter rein aan de Kraneweg werd neer geslagen. De matroos heeft met de beroof de en een nog onbekende man in een café aan het Spui staan pra ten en drinken. De onbekende no digde zijn metgezellen uit elders nog een borrel te drinken. Men verliet het café aan het Spui en de onbekende man wandelde met de zestigjarige Hagenaar naar het terrein aan de Kranestraat. waar de overval toen is geschied. De politie speurt nu naar de onbe kende. De H. Vader sprak verder de wens uit, dat deze zegen de Christelijke arbeidersklasse zou helpen om te ontsnappen aan het gevaar, dat bij na overal de arbeidersbeweging bedreigt, nl. „de verleiding om misbruik te maken van de macht der organisatie die even gevaarlijk is als de bekoring om misbruik te maken van de kracht van het par ticulier kapitaal. Van dergelijk misbruik verwach ten, dat het voor de staat of de gemeenschap een stabiele toestand zal scheppen, zou in elk geval een begoocheling, om niet te zeggen verblinding zijn, een begoocheling en een dwaasheid, die trouwens fa taal zou zijn voor het bezit en de vrijheid van de arbeider, die zich zelf in slavernij zou begeven. De kracht van de organisatie, hoe machtig men deze zich ook voorstelt, is uit zichzelf en op 1 zichzelf geen element van orde: de jongste en de huidige geschiedenis levert daarvan voortdurend het tra gisch bewijs. Wie ogen heeft om te zien kan zich daarvan gemakkelijk verge wissen vandaag evenals gisteren, in de toekomst evenals in het verle den, kan een vaste en stevige toe stand slechts opgebouwd worden op bases, die door de natuur zijn ge- tegd in werkelijkheid, door de schepper als grondvester van de °nige werkelijke stabiliteit. Ziedaar, waarom wij nooit moe fvorden, do uitwerking van een pu bliek-rechtelijk statuut van het be drijfsleven en van het gehele maat schappelijke leven in het algemeen, volgens de beroepsorganisatie met klem aan, té bevelen", aldus de Paus. Sportvliegers vlogen zonder geldig vliegbrevet Het is gebleken, dat de laatste tijd door sportvliegers is gevlo gen zonder dat zii in het bezit waren van een geldig vliegbewijs, zo deelt de rijksluchtvaartdienst ons mede. De betrokken vliegers hebben een waarschuwing ont vangen, waarbij hun werd mede gedeeld, dat bij herhaling van de overtreding onverwijld de justitie hiervan in kennis zal worden ge steld. Woedend publiek wilde acteur te lijf Dat het. acteursberoev niet zonder risico is, on dervond het gezelschap Jan van Ostade, toen het een voorstellinq qaf in een kamp van de N.O.- polder te Vollenhove. Het proqramma ver meldde na de pauze het zinqen van een liedje door een der artisten. Tijdens zijn nummer werd hij echter onderbro ken door een man achter in de zaal, die met Am sterdams accent onqezou- ten zijn meninq qaf over de zanqkunst van de man op het toneel. Het pu bliek werd daarover zo kwaad, dat het de Am sterdammer te lijf wilde en de politie moest tus senbeide komen om hem voor een qeduchte af rammeling te vrijwaren. Hardhandiq werd hij daarna door de politie mannen uit de zaal ver wijderd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de noodinqanq had bereik en toen bleek, dat de man in kwestie de lei der van het qezelschap Jan van Ostade was, die zijn rol dus wel meester lijk moet hebben ge speeld De regering heeft in haar Memo rie van Antwoord op het Voorlo pig Verslag van de Eerste Kamer inzake de interimregeling voor Su riname onder meer het volgende geantwoord: De loop van zaken heeft de Eer ste Kamer voor een moeilijke be slissing geplaatst. Uit het voorlopig verslag mag worden afgeleid, dat een niet onbelangrijk deel der Ka mer geneigd schijnt, het wetsont werp niet in zijn tegenwoordige re dactie te aanvaarden. Nu de voor gestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in stede van de ver hoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aan stoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel be lang gediend. Dit heeft het kabinet tot de conclusie geleid, aan H. M. de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1